Davis High Results from the Delta League Championship at Johnson-Springview Park on 11/2/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anderson, Selby Sr V 20:44.4 6:41 3.1 21/97 6/27 6/27 2/7 21:24
(0:40,3.1)
21:24
(0:40,3.1)
20:30 Great Job! (LR, PR, DSR)
Barth, Madison Sr V 21:29.3 6:56 3.1 34/97 10/27 10/27 2/4 22:03
(0:34,2.6)
22:03
(0:34,2.6)
21:28 Great Job! (LR, PR)
Beal, Surina Sr V 19:38.7 6:20 3.1 10/97 1/27 1/27 3/7 19:41
(0:03,0.2)
Great Job! (DPR)
Bennett, Emily So F/S 14:17.8 7:09 2 35/87 5/15 5/15 3/6 15:10
(0:52,5.7)
15:10
(0:52,5.7)
15:10
(0:52,5.7)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Bennett, Jessica Sr V 23:04.7 7:27 3.1 58/97 18/27 18/27 2/2 25:12
(2:07,8.4)
25:12
(2:07,8.4)
25:12
(2:07,8.4)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Buzbee, Madeline Jr V 22:37.3 7:18 3.1 51/97 16/27 16/27 1/2 23:57
(1:20,5.6)
23:57
(1:20,5.6)
23:57
(1:20,5.6)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Cai, Diane Sr V 31:21.9 10:07 3.1 95/97 27/27 27/27 2/2 30:24 30:24 30:24
Carroll, Abby Fr V 19:46.6 6:23 3.1 12/97 3/27 3/27 2/7 19:40
Castles, Emily So V 19:39.7 6:21 3.1 11/97 2/27 2/27 3/7 19:32
Chang, Rebecca So F/S 13:57.6 6:59 2 25/87 3/15 3/15 3/7 13:31
Cole, Stephanie So F/S 18:05.2 9:03 2 82/87 14/15 14/15 2/2 17:59 17:59 17:59
Cox, Nellie Sr V 21:20.4 6:53 3.1 30/97 8/27 8/27 2/6 20:16
DeJong, Corinne Jr V 21:08.5 6:49 3.1 27/97 7/27 7/27 2/6 19:45
Di Genova, Mia Sr V 20:29.8 6:37 3.1 17/97 4/27 4/27 3/7 20:38
(0:08,0.7)
Great Job! (SBP, DPR)
Dwyer, Grace So F/S 12:52.8 6:26 2 5/87 1/15 1/15 3/7 13:20
(0:27,3.4)
Great Job! (DPR)
Emmett, Keira So F/S 14:18.8 7:09 2 37/87 6/15 6/15 3/6 13:47 Great Job! (DSR)
Enriquez, Eliana Jr V 26:47.8 8:39 3.1 82/97 24/27 24/27 1/2
Ferguson, Ellen Fr F/S 17:55.3 8:58 2 81/87 13/15 13/15 2/2 18:49
(0:54,4.7)
18:49
(0:54,4.7)
18:49
(0:54,4.7)
Great Job! (LR, PG, PR, DPR)
Greiner, Danika Jr V 25:17.1 8:09 3.1 72/97 22/27 22/27 1/2
Haws, Katrina Jr V 22:17 7:11 3.1 49/97 15/27 15/27 1/2 21:54
Her, Bridgette So F/S 15:26.5 7:43 2 52/87 10/15 10/15 2/2 15:10 15:10 15:10
Hessl, Lily Jr V 23:32.6 7:36 3.1 62/97 19/27 19/27 2/2 23:11 23:11 23:11
Ho, Melody Fr F/S 16:00.3 8:00 2 63/87 11/15 11/15 2/2 16:38
(0:37,3.8)
16:38
(0:37,3.8)
16:38
(0:37,3.8)
Great Job! (LR, PR, SBP, DPR)
Huang, Amie Fr V 21:26.5 6:55 3.1 33/97 9/27 9/27 2/5
Jiang, Emily Jr V 26:47.7 8:39 3.1 81/97 23/27 23/27 1/2
Kang, Nicole So F/S 14:30.9 7:15 2 42/87 8/15 8/15 2/6 15:27
(0:56,6.1)
Great Job! (SBP, DPR)
Kelly, Anna Fr F/S 14:27 7:14 2 41/87 7/15 7/15 3/6 15:10
(0:43,4.7)
15:10
(0:43,4.7)
15:10
(0:43,4.7)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Kraus, Dahlia Jr V 21:47.3 7:02 3.1 42/97 12/27 12/27 2/2 20:45
Krumwide, Amelia Fr F/S 17:00.2 8:30 2 74/87 12/15 12/15 2/2 18:12
(1:12,6.6)
18:12
(1:12,6.6)
18:12
(1:12,6.6)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Meyer, Eliza So F/S 13:57.7 6:59 2 26/87 4/15 4/15 3/6 14:27
(0:29,3.3)
14:27
(0:29,3.3)
14:05
(0:07,0.9)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Michaelis, Kaia So F/S 13:27.6 6:44 2 17/87 2/15 2/15 3/7 14:01
(0:34,4.0)
Great Job! (DPR)
Morgan, Kaylee Sr V 22:07.1 7:08 3.1 47/97 13/27 13/27 2/2 21:42 21:42 21:42
Oslund, Jessica Fr F/S 14:39.5 7:20 2 44/87 9/15 9/15 2/3 15:11
(0:32,3.5)
15:11
(0:32,3.5)
15:11
(0:32,3.5)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Paparaju, Rela So F/S 24:11 12:06 2 87/87 15/15 15/15 2/2 24:44
(0:33,2.2)
24:44
(0:33,2.2)
24:44
(0:33,2.2)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Perry, Shannon Sr V 22:13.6 7:10 3.1 48/97 14/27 14/27 2/2 20:29
Pritchard, Sydney Jr V 26:47.9 8:39 3.1 83/97 25/27 25/27 1/2 24:52 24:52 24:52
Seward, Kylie Sr V 22:59.6 7:25 3.1 57/97 17/27 17/27 2/2 23:17
(0:18,1.3)
23:17
(0:18,1.3)
23:17
(0:18,1.3)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Stein, Sarah Sr V 27:34.4 8:54 3.1 87/97 26/27 26/27 1/2 27:02 27:02 27:02
Taylor, Jade Sr V 24:57.9 8:03 3.1 70/97 21/27 21/27 1/2 24:48 24:48 24:48
Vazquez, Maggie Sr V 20:32.9 6:38 3.1 18/97 5/27 5/27 2/7 19:32
White, Emma Jr V 21:41.3 7:00 3.1 39/97 11/27 11/27 2/2 22:47
(1:06,4.8)
22:47
(1:06,4.8)
22:47
(1:06,4.8)
Great Job! (LR, PR, DPR)
Young, Elizabeth Jr V 24:16.1 7:50 3.1 66/97 20/27 20/27 1/2
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 3/7 100:08
0:54
3.1 6:28 6:20 6:38 66 6:01 108:37
(8:29,7.8)
108:37
(8:29,7.8%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Surina Beal (10), Emily Castles (11), Abby Carroll (12), Mia Di Genova (16), Maggie Vazquez (17)
V 2nd 5 2/4 106:09
0:45
3.1 6:51 6:41 6:56 42 6:29 Selby Anderson (5), Corinne DeJong (7), Nellie Cox (9), Amie Huang (10), Madison Barth (11)
V 3rd 5 2/2 110:06
0:36
3.1 7:06 7:00 7:11 31 7:04 Emma White (3), Dahlia Kraus (4), Kaylee Morgan (7), Shannon Perry (8), Katrina Haws (9)
V 4th 5 2/2 116:30
1:39
3.1 7:31 7:18 7:50 29 7:29 Madeline Buzbee (1), Kylie Seward (5), Jessica Bennett (6), Lily Hessl (8), Elizabeth Young (9)
V 5th 5 1/2 130:38
1:50
3.1 8:26 8:03 8:39 18 8:26 Jade Taylor (1), Danika Greiner (2), Emily Jiang (4), Eliana Enriquez (5), Sydney Pritchard (6)
F/S 1st 5 3/6 68:34
1:25
2 6:51 6:26 7:09 75 6:24 73:17
(4:44,6.5)
73:17
(4:44,6.5%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Grace Dwyer (5), Kaia Michaelis (12), Rebecca Chang (17), Eliza Meyer (18), Emily Bennett (23)
F/S 2nd 5 2/2 73:23
1:08
2 7:20 7:09 7:43 50 6:34 82:42
(9:19,11.3)
82:42
(9:19,11.3%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Keira Emmett (8), Anna Kelly (9), Nicole Kang (10), Jessica Oslund (11), Bridgette Her (12)
F/S 3rd 5 2/2 93:12
8:11
2 9:19 8:00 12:06 50 6:45 98:01
(4:49,4.9)
98:01
(4:49,4.9%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Melody Ho (8), Amelia Krumwide (9), Ellen Ferguson (10), Stephanie Cole (11), Rela Paparaju (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cate Joaquin So St Francis 17:59.7 5:48
2 Isabella Fauria Sr St Francis 18:28.8 5:58
3 Tatiana Cornejo So St Francis 18:39.6 6:01
4 Haley Silva Sr St Francis 18:41.9 6:02
5 Natalie Harper Jr Cosumnes Oaks 19:16.1 6:13
6 Hanna Hekkanen Jr St Francis 19:19.6 6:14
7 Emily Eddy Jr Cosumnes Oaks 19:26.5 6:16
8 Daphne Witherell Fr St Francis 19:29.8 6:17
9 Simone Deberry Fr St Francis 19:35 6:19
10 Surina Beal Sr Davis High 19:38.7 6:20 1/27 1/27 3/7
11 Emily Castles So Davis High 19:39.7 6:21 2/27 2/27 3/7
12 Abby Carroll Fr Davis High 19:46.6 6:23 3/27 3/27 2/7
13 Claire Silva So St Francis 19:53.4 6:25
14 Abigail Ribet Jr Elk Grove 20:16.3 6:32
15 Haley Borjas Jr Cosumnes Oaks 20:19.1 6:33
16 Annie Wendley Sr Cosumnes Oaks 20:23.4 6:35
17 Mia Di Genova Sr Davis High 20:29.8 6:37 4/27 4/27 3/7 Great Job! (SBP)
18 Maggie Vazquez Sr Davis High 20:32.9 6:38 5/27 5/27 2/7
19 Mykell Bouwhuis Sr Pleasant Grove 20:41.7 6:41
20 Grace Harrison Sr St Francis 20:41.9 6:41
21 Selby Anderson Sr Davis High 20:44.4 6:41 6/27 6/27 2/7 21:24
(0:40)
21:24
(0:40)
Great Job! (LR, PR)
22 Elizabeth Cole Sr St Francis 20:49 6:43
23 Siena Baland Fr Cosumnes Oaks 20:59.4 6:46
24 Riana Azevedo Jr Pleasant Grove 21:02.9 6:47
25 Nina Furtado Fr Elk Grove 21:04.6 6:48
26 Sophia Xu Fr Franklin (EG) 21:05.3 6:48
27 Corinne DeJong Jr Davis High 21:08.5 6:49 7/27 7/27 2/6
28 Emma Hollenbach Sr St Francis 21:14.5 6:51
29 Elizabeth Nguyen Sr Sheldon (CA) 21:19.6 6:53
30 Nellie Cox Sr Davis High 21:20.4 6:53 8/27 8/27 2/6
31 Eve Wendley Fr Cosumnes Oaks 21:21.3 6:53
32 Hannah Moore Jr Franklin (EG) 21:25.5 6:55
33 Amie Huang Fr Davis High 21:26.5 6:55 9/27 9/27 2/5
34 Madison Barth Sr Davis High 21:29.3 6:56 10/27 10/27 2/4 22:03
(0:34)
22:03
(0:34)
Great Job! (LR, PR)
35 Kathy Nguyen So Sheldon (CA) 21:30.9 6:56
36 Sia Sama Fr Franklin (EG) 21:31.4 6:57
37 Audrey Reyes Sr St Francis 21:33.4 6:57
38 Ariana Puccini Fr Franklin (EG) 21:34.5 6:58
39 Emma White Jr Davis High 21:41.3 7:00 11/27 11/27 2/2 22:47
(1:06)
22:47
(1:06)
Great Job! (LR, PR)
40 Tess Saphay Jr Cosumnes Oaks 21:41.7 7:00
41 Alexis Roberts Fr Sheldon (CA) 21:43.9 7:01
42 Dahlia Kraus Jr Davis High 21:47.3 7:02 12/27 12/27 2/2
43 Nicole McBride Sr St Francis 21:52.6 7:03
44 Zalea Bjorgum Jr Pleasant Grove 21:53.5 7:04
45 Emma Roybal Sr Sheldon (CA) 21:59.4 7:06
46 Molly Chambers Jr St Francis 22:05.4 7:08
47 Kaylee Morgan Sr Davis High 22:07.1 7:08 13/27 13/27 2/2 21:42 21:42
48 Shannon Perry Sr Davis High 22:13.6 7:10 14/27 14/27 2/2
49 Katrina Haws Jr Davis High 22:17 7:11 15/27 15/27 1/2
50 Kaili Seto So Elk Grove 22:27.3 7:15
51 Madeline Buzbee Jr Davis High 22:37.3 7:18 16/27 16/27 1/2 23:57
(1:20)
23:57
(1:20)
Great Job! (LR, PR)
52 Lilly O'Gara Jr St Francis 22:39.1 7:18
53 Izabel Quackenbush Jr St Francis 22:41.8 7:19
54 Jana Lukas Jr St Francis 22:42.1 7:19
55 Bridget Kemp Sr St Francis 22:42.3 7:19
56 Ashley Wong Sr Elk Grove 22:43.3 7:20
57 Kylie Seward Sr Davis High 22:59.6 7:25 17/27 17/27 2/2 23:17
(0:18)
23:17
(0:18)
Great Job! (LR, PR)
58 Jessica Bennett Sr Davis High 23:04.7 7:27 18/27 18/27 2/2 25:12
(2:07)
25:12
(2:07)
Great Job! (LR, PR)
59 Adeli Burdeinii Jr Franklin (EG) 23:06.5 7:27
60 Ally Escamilla Sr Sheldon (CA) 23:27.2 7:34
61 Marisa Petersen Sr St Francis 23:31 7:35
62 Lily Hessl Jr Davis High 23:32.6 7:36 19/27 19/27 2/2 23:11 23:11
63 Sofia Herrera Jr Elk Grove 23:42 7:39
64 Gabriella Groves Sr Franklin (EG) 24:04.3 7:46
65 Kaleigh Kwong Sr Elk Grove 24:05.9 7:46
66 Elizabeth Young Jr Davis High 24:16.1 7:50 20/27 20/27 1/2
67 Elena Moorehead Jr St Francis 24:19.3 7:51
68 Iliana Becerra Sr Pleasant Grove 24:32.2 7:55
69 Sofia Fernandez Jr Pleasant Grove 24:54 8:02
70 Jade Taylor Sr Davis High 24:57.9 8:03 21/27 21/27 1/2 24:48 24:48
71 Nicoli Burdeinii Jr Franklin (EG) 24:59.6 8:04
72 Danika Greiner Jr Davis High 25:17.1 8:09 22/27 22/27 1/2
73 Ramanjit Bal Jr Franklin (EG) 25:30.3 8:14
74 Isabelle Nguyen Sr Pleasant Grove 25:43 8:18
75 Elise Rockwood Sr Pleasant Grove 25:47.8 8:19
76 Sophia Garrett Sr Cosumnes Oaks 25:48.5 8:20
77 Bessie Pangilinan Jr Pleasant Grove 25:54.3 8:21
78 Sarah Cloninger Jr St Francis 26:14.5 8:28
79 Nina Nguyen Sr Sheldon (CA) 26:40.1 8:36
80 Jennifer Dominguez Sr Sheldon (CA) 26:40.7 8:36
81 Emily Jiang Jr Davis High 26:47.7 8:39 23/27 23/27 1/2
82 Eliana Enriquez Jr Davis High 26:47.8 8:39 24/27 24/27 1/2
83 Sydney Pritchard Jr Davis High 26:47.9 8:39 25/27 25/27 1/2 24:52 24:52
84 Anna Giordano Jr Sheldon (CA) 27:04.1 8:44
85 Victoria Gonzalez Jr St Francis 27:05.8 8:44
86 Annika Remme Sr St Francis 27:08.6 8:45
87 Sarah Stein Sr Davis High 27:34.4 8:54 26/27 26/27 1/2 27:02 27:02
88 Sydney Rau Sr Sheldon (CA) 27:41.2 8:56
89 Ella Peterman Sr Pleasant Grove 28:12.4 9:06
90 Sophia Breslau Sr St Francis 28:27.8 9:11
91 Rose Goyette Jr St Francis 28:42.6 9:16
92 Juliana Venegas Sr St Francis 29:08.1 9:24
93 Alyssa Appel Sr St Francis 30:11.6 9:44
94 Morgan Semana Sr Pleasant Grove 30:28.6 9:50
95 Diane Cai Sr Davis High 31:21.9 10:07 27/27 27/27 2/2 30:24 30:24
96 Kayla Duncan Jr Sheldon (CA) 31:27.4 10:09
97 Sharlene Singh Sr Franklin (EG) 31:30.5 10:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:20
93:10
18:38
6:01
16 Cate Joaquin
So
18:00
5:48
1
Isabella Fauria
Sr
18:29
5:58
2
Tatiana Cornejo
So
18:40
6:01
3
Haley Silva
Sr
18:42
6:02
4
Hanna Hekkanen
Jr
19:20
6:14
6
Daphne Witherell
Fr
19:30
6:17
8
Simone Deberry
Fr
19:35
6:19
9
2 Cosumnes Oaks
2-2-2-2-2
Gap: 1:43
100:25
20:05
6:29
61 Natalie Harper
Jr
19:16
6:13
5
Emily Eddy
Jr
19:27
6:16
7
Haley Borjas
Jr
20:19
6:33
14
Annie Wendley
Sr
20:23
6:35
15
Siena Baland
Fr
20:59
6:46
20
Eve Wendley
Fr
21:21
6:53
26
Tess Saphay
Jr
21:42
7:00
31
3 Davis High
3-3-3-3-3
Gap: 0:54
100:08
20:02
6:28
66 Surina Beal
Sr
19:39
6:20
10
Emily Castles
So
19:40
6:21
11
Abby Carroll
Fr
19:47
6:23
12
Mia Di Genova
Sr
20:30
6:37
16
Maggie Vazquez
Sr
20:33
6:38
17
Selby Anderson
Sr
20:44
6:41
19
Corinne DeJong
Jr
21:09
6:49
24
Your Team ROCKS! (LR, PR)
4 Elk Grove
4-4-4-4-4
Gap: 3:26
110:14
22:03
7:07
145 Abigail Ribet
Jr
20:16
6:32
13
Nina Furtado
Fr
21:05
6:48
22
Kaili Seto
So
22:27
7:15
35
Ashley Wong
Sr
22:43
7:20
36
Sofia Herrera
Jr
23:42
7:39
39
Kaleigh Kwong
Sr
24:06
7:46
41




5 Franklin (EG)
6-6-6-5-5
Gap: 2:01
108:43
21:45
7:01
146 Sophia Xu
Fr
21:05
6:48
23
Hannah Moore
Jr
21:26
6:55
27
Sia Sama
Fr
21:31
6:57
29
Ariana Puccini
Fr
21:35
6:58
30
Adeli Burdeinii
Jr
23:07
7:27
37
Gabriella Groves
Sr
24:04
7:46
40
Nicoli Burdeinii
Jr
25:00
8:04
44
6 Pleasant Grove
5-5-5-6-6
Gap: 4:12
113:04
22:37
7:18
157 Mykell Bouwhuis
Sr
20:42
6:41
18
Riana Azevedo
Jr
21:03
6:47
21
Zalea Bjorgum
Jr
21:54
7:04
33
Iliana Becerra
Sr
24:32
7:55
42
Sofia Fernandez
Jr
24:54
8:02
43
Isabelle Nguyen
Sr
25:43
8:18
45
Elise Rockwood
Sr
25:48
8:19
46
6 Sheldon (CA)
7-7-7-7-6
Gap: 2:08
110:01
22:00
7:06
157 Elizabeth Nguyen
Sr
21:20
6:53
25
Kathy Nguyen
So
21:31
6:56
28
Alexis Roberts
Fr
21:44
7:01
32
Emma Roybal
Sr
21:59
7:06
34
Ally Escamilla
Sr
23:27
7:34
38
Nina Nguyen
Sr
26:40
8:36
47
Jennifer Dominguez
Sr
26:41
8:36
48
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:19
100:29
20:06
6:29
16 Daphne Witherell
Fr
19:30
6:17
1
Simone Deberry
Fr
19:35
6:19
2
Claire Silva
So
19:53
6:25
3
Grace Harrison
Sr
20:42
6:41
4
Elizabeth Cole
Sr
20:49
6:43
6
Emma Hollenbach
Sr
21:15
6:51
8
Audrey Reyes
Sr
21:33
6:57
12
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:45
106:09
21:14
6:51
42 Selby Anderson
Sr
20:44
6:41
5
Corinne DeJong
Jr
21:09
6:49
7
Nellie Cox
Sr
21:20
6:53
9
Amie Huang
Fr
21:27
6:55
10
Madison Barth
Sr
21:29
6:56
11
Emma White
Jr
21:41
7:00
13
Dahlia Kraus
Jr
21:47
7:02
14
3 Pleasant Grove
3-3-3-3-3
Gap: 4:46
136:06
27:13
8:47
93 Isabelle Nguyen
Sr
25:43
8:18
15
Elise Rockwood
Sr
25:48
8:19
16
Bessie Pangilinan
Jr
25:54
8:21
17
Ella Peterman
Sr
28:12
9:06
22
Morgan Semana
Sr
30:29
9:50
23








4 Sheldon (CA)
4-4-4-4-4
Gap: 4:47
139:34
27:55
9:00
102 Nina Nguyen
Sr
26:40
8:36
18
Jennifer Dominguez
Sr
26:41
8:36
19
Anna Giordano
Jr
27:04
8:44
20
Sydney Rau
Sr
27:41
8:56
21
Kayla Duncan
Jr
31:27
10:09
24








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:25
109:25
21:53
7:04
25 Emma Hollenbach
Sr
21:15
6:51
1
Audrey Reyes
Sr
21:33
6:57
2
Nicole McBride
Sr
21:53
7:03
5
Molly Chambers
Jr
22:05
7:08
6
Lilly O'Gara
Jr
22:39
7:18
11
Izabel Quackenbush
Jr
22:42
7:19
12
Jana Lukas
Jr
22:42
7:19
13
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:36
110:06
22:01
7:06
31 Emma White
Jr
21:41
7:00
3
Dahlia Kraus
Jr
21:47
7:02
4
Kaylee Morgan
Sr
22:07
7:08
7
Shannon Perry
Sr
22:14
7:10
8
Katrina Haws
Jr
22:17
7:11
9
Madeline Buzbee
Jr
22:37
7:18
10
Kylie Seward
Sr
23:00
7:25
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
2-1-1-1-1
Gap: 1:38
115:57
23:11
7:29
26 Izabel Quackenbush
Jr
22:42
7:19
2
Jana Lukas
Jr
22:42
7:19
3
Bridget Kemp
Sr
22:42
7:19
4
Marisa Petersen
Sr
23:31
7:35
7
Elena Moorehead
Jr
24:19
7:51
10
Sarah Cloninger
Jr
26:15
8:28
13
Victoria Gonzalez
Jr
27:06
8:44
14
2 Davis High
1-2-2-2-2
Gap: 1:39
116:30
23:18
7:31
29 Madeline Buzbee
Jr
22:37
7:18
1
Kylie Seward
Sr
23:00
7:25
5
Jessica Bennett
Sr
23:05
7:27
6
Lily Hessl
Jr
23:33
7:36
8
Elizabeth Young
Jr
24:16
7:50
9
Jade Taylor
Sr
24:58
8:03
11
Danika Greiner
Jr
25:17
8:09
12
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:50
130:38
26:08
8:26
18 Jade Taylor
Sr
24:58
8:03
1
Danika Greiner
Jr
25:17
8:09
2
Emily Jiang
Jr
26:48
8:39
4
Eliana Enriquez
Jr
26:48
8:39
5
Sydney Pritchard
Jr
26:48
8:39
6
Sarah Stein
Sr
27:34
8:54
9
Diane Cai
Sr
31:22
10:07
14
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 2:28
137:39
27:32
8:53
39 Sarah Cloninger
Jr
26:15
8:28
3
Victoria Gonzalez
Jr
27:06
8:44
7
Annika Remme
Sr
27:09
8:45
8
Sophia Breslau
Sr
28:28
9:11
10
Rose Goyette
Jr
28:43
9:16
11
Juliana Venegas
Sr
29:08
9:24
12
Alyssa Appel
Sr
30:12
9:44
13
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Theone Diviagracia Fr St Francis 12:30.7 6:15
2 Allison Myers Fr Pleasant Grove 12:46.1 6:23
3 Peyton Carson So St Francis 12:46.6 6:23
4 Audrey Felsted So St Francis 12:49.8 6:25
5 Grace Dwyer So Davis High 12:52.8 6:26 1/15 1/15 3/7
6 Paige Quigley Fr St Francis 12:54.1 6:27
7 Abbie Rexroad So St Francis 12:54.3 6:27
8 Allison Williams So St Francis 13:00.9 6:30
9 Abby Page Fr St Francis 13:01.6 6:31
10 Olivia Huerta Fr St Francis 13:07.5 6:34
11 Anna Harrison Fr St Francis 13:11.4 6:36
12 Suvi Hollenbach So Pleasant Grove 13:15.7 6:38
13 Nora Smith So St Francis 13:16.7 6:38
14 McKenna Mckrell So St Francis 13:16.7 6:38
15 Phynix Dacuycuy So Cosumnes Oaks 13:16.7 6:38
16 Irene Hales So St Francis 13:19.8 6:40
17 Kaia Michaelis So Davis High 13:27.6 6:44 2/15 2/15 3/7
18 Remi Vrilakas Fr St Francis 13:28.9 6:44
19 Ava Ellis Fr St Francis 13:30.4 6:45
20 Alyssa Brown So Pleasant Grove 13:39.8 6:50
21 Bridgete Schramm So Pleasant Grove 13:42.1 6:51
22 Alina Solis Fr Pleasant Grove 13:49.4 6:55
23 CoCo Russell Fr Pleasant Grove 13:50 6:55
24 Jill Heskett So St Francis 13:53.1 6:57
25 Rebecca Chang So Davis High 13:57.6 6:59 3/15 3/15 3/7
26 Eliza Meyer So Davis High 13:57.7 6:59 4/15 4/15 3/6 14:27
(0:29)
14:27
(0:29)
Great Job! (LR, PR)
27 Cristina Callaghan Fr St Francis 13:59.1 7:00
28 Ella Gordon Fr St Francis 14:00.3 7:00
29 Autumn Doung Fr Elk Grove 14:00.8 7:00
30 Emily Ko So Cosumnes Oaks 14:07.3 7:04
31 Chelsi Rowing So Pleasant Grove 14:07.7 7:04
32 Brooke Kirchner Fr St Francis 14:15.2 7:08
33 Danyka Burrill So Sheldon (CA) 14:15.8 7:08
34 Mikaiya Philip Fr Franklin (EG) 14:16.9 7:08
35 Emily Bennett So Davis High 14:17.8 7:09 5/15 5/15 3/6 15:10
(0:52)
15:10
(0:52)
Great Job! (LR, PR)
36 Alexys Jones So St Francis 14:18.4 7:09
37 Keira Emmett So Davis High 14:18.8 7:09 6/15 6/15 3/6
38 Grace Himmelmann Fr St Francis 14:19.6 7:10
39 Lydia Mendoza So Franklin (EG) 14:20.8 7:10
40 Jenna Cecil So Sheldon (CA) 14:24 7:12
41 Anna Kelly Fr Davis High 14:27 7:14 7/15 7/15 3/6 15:10
(0:43)
15:10
(0:43)
Great Job! (LR, PR)
42 Nicole Kang So Davis High 14:30.9 7:15 8/15 8/15 2/6 Great Job! (SBP)
43 Christy Au So Elk Grove 14:36.8 7:18
44 Jessica Oslund Fr Davis High 14:39.5 7:20 9/15 9/15 2/3 15:11
(0:32)
15:11
(0:32)
Great Job! (LR, PR)
45 Kayla Hussey Fr St Francis 14:42.9 7:21
46 Isabelle Hermann So Cosumnes Oaks 14:51.7 7:26
47 Hannah Freund So St Francis 14:54.4 7:27
48 Ruth Chew Fr Franklin (EG) 15:04.3 7:32
49 Emi Brennan So Sheldon (CA) 15:07.3 7:34
50 Tyra Bell Fr Pleasant Grove 15:15.2 7:38
51 Julia Porter Fr St Francis 15:25.7 7:43
52 Bridgette Her So Davis High 15:26.5 7:43 10/15 10/15 2/2 15:10 15:10
53 Simone Sagay So St Francis 15:26.6 7:43
54 Shelby Rickards Fr St Francis 15:26.9 7:43
55 Nia Babbitt Fr Franklin (EG) 15:37.9 7:49
56 Kelly Le So Sheldon (CA) 15:44.1 7:52
57 Rachel Le Fr Sheldon (CA) 15:45.6 7:53
58 Vanessa Lara So Franklin (EG) 15:48.1 7:54
59 Isabel Lyons So Franklin (EG) 15:48.7 7:54
60 Callie Casillas So Cosumnes Oaks 15:49.5 7:55
61 Angel Ojije Fr Franklin (EG) 15:53.3 7:57
62 Sarah Null Fr Elk Grove 15:53.6 7:57
63 Melody Ho Fr Davis High 16:00.3 8:00 11/15 11/15 2/2 16:38
(0:37)
16:38
(0:37)
Great Job! (LR, PR, SBP)
64 Ella Sebok Fr St Francis 16:11.3 8:06
65 Sophia Mcintosh So St Francis 16:11.5 8:06
66 Alyssa Casey So Cosumnes Oaks 16:20.3 8:10
67 Ashley Borton So Cosumnes Oaks 16:23.8 8:12
68 Ally Davis So St Francis 16:33.6 8:17
69 Felicita Matthews So St Francis 16:38.6 8:19
70 Catalina Voicu Fr Sheldon (CA) 16:49.2 8:25
71 Sadie Pharakda So Cosumnes Oaks 16:53.8 8:27
72 Maeve Browne Fr St Francis 16:54 8:27
73 Haylee McConnell Fr Sheldon (CA) 16:59.5 8:30
74 Amelia Krumwide Fr Davis High 17:00.2 8:30 12/15 12/15 2/2 18:12
(1:12)
18:12
(1:12)
Great Job! (LR, PR)
75 Samantha Kemp So St Francis 17:15.5 8:38
76 Katelyn Paulino Fr St Francis 17:21.6 8:41
77 Marisa Peek So St Francis 17:27.5 8:44
78 Nora Matthews Fr St Francis 17:41.4 8:51
79 Chloe Brown So St Francis 17:48.1 8:54
80 Autumn Si Fr Sheldon (CA) 17:49.2 8:55
81 Ellen Ferguson Fr Davis High 17:55.3 8:58 13/15 13/15 2/2 18:49
(0:54)
18:49
(0:54)
Great Job! (LR, PR)
82 Stephanie Cole So Davis High 18:05.2 9:03 14/15 14/15 2/2 17:59 17:59
83 Anne Garong So Cosumnes Oaks 18:30.2 9:15
84 Sofia Ceballos Fr St Francis 20:26.4 10:13
85 Destiny Daikai Fr Sheldon (CA) 21:02.7 10:31
86 Naomi Chew So Franklin (EG) 22:58.7 11:29
87 Rela Paparaju So Davis High 24:11 12:06 15/15 15/15 2/2 24:44
(0:33)
24:44
(0:33)
Great Job! (LR, PR)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:24
63:56
12:47
6:24
21 Theone Diviagracia
Fr
12:31
6:15
1
Peyton Carson
So
12:47
6:23
3
Audrey Felsted
So
12:50
6:25
4
Paige Quigley
Fr
12:54
6:27
6
Abbie Rexroad
So
12:54
6:27
7
Allison Williams
So
13:01
6:30
8
Abby Page
Fr
13:02
6:31
9
2 Pleasant Grove
2-2-2-2-2
Gap: 1:03
67:13
13:27
6:43
54 Allison Myers
Fr
12:46
6:23
2
Suvi Hollenbach
So
13:16
6:38
10
Alyssa Brown
So
13:40
6:50
13
Bridgete Schramm
So
13:42
6:51
14
Alina Solis
Fr
13:49
6:55
15
CoCo Russell
Fr
13:50
6:55
16
Chelsi Rowing
So
14:08
7:04
20
3 Davis High
3-3-3-3-3
Gap: 1:25
68:34
13:43
6:51
75 Grace Dwyer
So
12:53
6:26
5
Kaia Michaelis
So
13:28
6:44
12
Rebecca Chang
So
13:58
6:59
17
Eliza Meyer
So
13:58
6:59
18
Emily Bennett
So
14:18
7:09
23
Keira Emmett
So
14:19
7:09
24
Anna Kelly
Fr
14:27
7:14
27
Your Team ROCKS! (LR, PR)
4 Cosumnes Oaks
4-4-4-4-4
Gap: 3:04
74:26
14:53
7:27
132 Phynix Dacuycuy
So
13:17
6:38
11
Emily Ko
So
14:07
7:04
19
Isabelle Hermann
So
14:52
7:26
28
Callie Casillas
So
15:50
7:55
36
Alyssa Casey
So
16:20
8:10
38
Ashley Borton
So
16:24
8:12
39
Sadie Pharakda
So
16:54
8:27
41
5 Franklin (EG)
6-5-5-5-5
Gap: 1:31
75:08
15:02
7:31
141 Mikaiya Philip
Fr
14:17
7:08
22
Lydia Mendoza
So
14:21
7:10
25
Ruth Chew
Fr
15:04
7:32
29
Nia Babbitt
Fr
15:38
7:49
31
Vanessa Lara
So
15:48
7:54
34
Isabel Lyons
So
15:49
7:54
35
Angel Ojije
Fr
15:53
7:57
37
6 Sheldon (CA)
5-5-6-6-6
Gap: 1:30
75:17
15:03
7:32
142 Danyka Burrill
So
14:16
7:08
21
Jenna Cecil
So
14:24
7:12
26
Emi Brennan
So
15:07
7:34
30
Kelly Le
So
15:44
7:52
32
Rachel Le
Fr
15:46
7:53
33
Catalina Voicu
Fr
16:49
8:25
40
Haylee McConnell
Fr
17:00
8:30
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
65:38
13:08
6:34
15 Allison Williams
So
13:01
6:30
1
Abby Page
Fr
13:02
6:31
2
Olivia Huerta
Fr
13:08
6:34
3
Anna Harrison
Fr
13:11
6:36
4
Nora Smith
So
13:17
6:38
5
McKenna Mckrell
So
13:17
6:38
6
Irene Hales
So
13:20
6:40
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 1:08
73:23
14:41
7:20
50 Keira Emmett
So
14:19
7:09
8
Anna Kelly
Fr
14:27
7:14
9
Nicole Kang
So
14:31
7:15
10
Jessica Oslund
Fr
14:40
7:20
11
Bridgette Her
So
15:27
7:43
12
Melody Ho
Fr
16:00
8:00
13
Amelia Krumwide
Fr
17:00
8:30
14
Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:36
67:29
13:30
6:45
15 McKenna Mckrell
So
13:17
6:38
1
Irene Hales
So
13:20
6:40
2
Remi Vrilakas
Fr
13:29
6:44
3
Ava Ellis
Fr
13:30
6:45
4
Jill Heskett
So
13:53
6:57
5
Cristina Callaghan
Fr
13:59
7:00
6
Ella Gordon
Fr
14:00
7:00
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 8:11
93:12
18:38
9:19
50 Melody Ho
Fr
16:00
8:00
8
Amelia Krumwide
Fr
17:00
8:30
9
Ellen Ferguson
Fr
17:55
8:58
10
Stephanie Cole
So
18:05
9:03
11
Rela Paparaju
So
24:11
12:06
12








Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.