Davis High Results from the Delta League #1 at Cherry Island Sports Complex on 9/25/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adkins, Tyler So F/S 11:39 6:04 1.92 42/139 13/35 13/35 2/5 12:09
(0:30,4.1)
12:09
(0:30,4.1)
12:09
(0:30,4.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Anderson, Braden So F/S 11:01.5 5:45 1.92 13/139 3/35 3/35 2/7 12:19
(1:18,10.5)
12:19
(1:18,10.5)
12:19
(1:18,10.5)
Great Job! (LY, LR, PR)
Asera, Ari Sr V 19:56.8 6:39 3 82/125 15/35 15/35 2/5 24:32
(4:35,18.7)
Great Job! (DPR)
Ayers, Zachary So V 16:32 5:31 3 14/125 3/35 3/35 3/7 16:47
(0:15,1.5)
Great Job! (DPR)
Blakewell, Nick Sr V 20:47.9 6:56 3 89/125 18/35 18/35 2/2 18:32 18:32 18:32 18:02
Campos, Carlos Fr F/S 11:52.6 6:11 1.92 51/139 16/35 16/35 2/3
Campos, Carlos-Miguel Jr V 19:02.4 6:21 3 63/125 13/35 13/35 1/5
Candelario, David So F/S 13:12.7 6:53 1.92 99/139 32/35 32/35 1/2
DeJong, Elliot Fr F/S 12:39.8 6:36 1.92 87/139 26/35 26/35 2/2
Detrick, Allen Jr V 23:54.3 7:58 3 115/125 31/35 31/35 1/1
DeUlloa, Gabe Jr V 20:03.7 6:41 3 85/125 17/35 17/35 2/2
Doherty, Thomas Fr F/S 12:24.2 6:28 1.92 77/139 22/35 22/35 2/2
Dudley, Cole So F/S 10:45.8 5:36 1.92 5/139 2/35 2/35 2/7 11:19
(0:33,4.9)
11:19
(0:33,4.9)
11:19
(0:33,4.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
Duffy, Sean Sr V 25:03 8:21 3 119/125 32/35 32/35 1/1 23:48
Dulcich, Kellen So F/S 11:20.2 5:54 1.92 25/139 7/35 7/35 2/7 12:09
(0:49,6.7)
12:09
(0:49,6.7)
12:09
(0:49,6.7)
Great Job! (LY, LR, PR)
Dulcich, Owen Sr V 18:26.6 6:09 3 49/125 10/35 10/35 2/7
Fanous, Nathan So F/S 12:11.9 6:21 1.92 65/139 20/35 20/35 2/2 Great Job! (PG)
Ferguson, Cooper So F/S 10:40.5 5:34 1.92 4/139 1/35 1/35 2/7 11:32
(0:51,7.4)
11:32
(0:51,7.4)
11:32
(0:51,7.4)
Great Job! (LY, LR, PR)
Fernandes, Owen Fr F/S 13:12 6:53 1.92 98/139 31/35 31/35 1/2 Great Job! (SBP)
Fleet, Declan Jr V 27:39.8 9:13 3 123/125 34/35 34/35 1/1
Hackett, Tai Jr V 21:11.2 7:04 3 93/125 20/35 20/35 1/2
Heringer, Christian So F/S 12:08.8 6:20 1.92 64/139 19/35 19/35 2/2 13:29
(1:20,9.9)
13:29
(1:20,9.9)
13:29
(1:20,9.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
Ho, Jonathan Jr V 28:29.9 9:30 3 125/125 35/35 35/35 1/1
Huang, Gavin So F/S 12:33.1 6:32 1.92 85/139 25/35 25/35 2/2
Hymus, Leo So F/S 11:23.2 5:56 1.92 27/139 8/35 8/35 2/7 12:06
(0:43,5.9)
12:06
(0:43,5.9)
12:06
(0:43,5.9)
Great Job! (LY, LR, PR)
Inouye, Scott So F/S 13:28 7:01 1.92 107/139 33/35 33/35 1/2 14:49
(1:21,9.1)
14:49
(1:21,9.1)
14:49
(1:21,9.1)
Great Job! (LY, LR, PR)
Karim, Jason So F/S 12:17.7 6:24 1.92 73/139 21/35 21/35 2/2
Keller, Rowan Jr V 18:48 6:16 3 59/125 11/35 11/35 3/6
Koenig, Sam Jr V 20:02.8 6:41 3 84/125 16/35 16/35 2/4
Langreck, Philip Jr V 22:53.8 7:38 3 108/125 27/35 27/35 1/1
Layman, Ryan Jr V 21:24.1 7:08 3 94/125 21/35 21/35 1/2
Layman, Sean Jr V 17:01.5 5:41 3 22/125 7/35 7/35 1/7 18:08
(1:07,6.1)
Great Job! (DPR)
Leckie, Aidan Fr F/S 12:42.4 6:37 1.92 88/139 27/35 27/35 1/2
Liu, Zhuqing So F/S 13:08.8 6:51 1.92 95/139 30/35 30/35 1/2 14:30
(1:22,9.4)
14:30
(1:22,9.4)
14:30
(1:22,9.4)
Great Job! (LY, LR, PG, PR)
Loge, Matthew Fr F/S 12:43.2 6:38 1.92 89/139 28/35 28/35 1/2
Lynch, Gavin So F/S 11:28.1 5:58 1.92 34/139 9/35 9/35 2/5 12:28
(1:00,8.0)
12:28
(1:00,8.0)
12:28
(1:00,8.0)
Great Job! (LY, LR, PR)
Maes, Luca So V 16:57.8 5:39 3 19/125 6/35 6/35 1/7 17:43
(0:45,4.3)
Great Job! (DPR)
Maes, Tavi So V 16:37.7 5:33 3 16/125 5/35 5/35 1/7 16:29
Masem, Josh So F/S 14:12.5 7:24 1.92 119/139 34/35 34/35 1/2
McCormick, Riley Fr F/S 11:30.4 6:00 1.92 35/139 10/35 10/35 2/5
McIlraith, Connor Jr V 21:32.5 7:11 3 97/125 23/35 23/35 1/1
McKinney, Kavi Jr V 18:59.2 6:20 3 62/125 12/35 12/35 2/5
McSorley, Connor So F/S 12:26.4 6:29 1.92 78/139 23/35 23/35 2/2
Mitchell, Ryan Fr V 16:34.2 5:31 3 15/125 4/35 4/35 2/7 16:30
Morgan, Ayden Fr F/S 11:52.6 6:11 1.92 52/139 17/35 17/35 2/3
Nolberg, Jacob Jr V 23:48.2 7:56 3 114/125 30/35 30/35 1/1
Norton, Ben So F/S 11:11.7 5:50 1.92 19/139 6/35 6/35 2/7 11:54
(0:42,5.9)
11:54
(0:42,5.9)
11:54
(0:42,5.9)
Great Job! (LY, LR, PG, PR)
Perez, Diego Jr V 15:49.7 5:17 3 3/125 1/35 1/35 3/7 15:50
Perez, Nickolas Fr F/S 12:26.6 6:29 1.92 79/139 24/35 24/35 1/2
Pu, Adrian So F/S 13:06.2 6:49 1.92 94/139 29/35 29/35 1/2
Rashid, Gavin Fr F/S 11:31.4 6:00 1.92 37/139 11/35 11/35 2/5
Rashid, Luke Jr V 17:23.6 5:48 3 28/125 8/35 8/35 2/7
Rockwell, Kevin Jr V 18:01.7 6:01 3 39/125 9/35 9/35 2/7
Rosas, Samuel Fr F/S 11:59.7 6:15 1.92 58/139 18/35 18/35 2/3
Ruffalo-Burgat, Santiago Fr F/S 14:22.4 7:29 1.92 121/139 35/35 35/35 1/2
Sanchez, Franco Jr V 22:53.8 7:38 3 109/125 28/35 28/35 1/1
Schaal, Jacob Fr F/S 11:37.9 6:03 1.92 40/139 12/35 12/35 2/5
Segel, Graham Sr V 23:29.7 7:50 3 112/125 29/35 29/35 1/1
Sorkin, Thomas Jr V 21:52.7 7:18 3 101/125 25/35 25/35 1/1
Tam, Hayden Jr V 19:12.1 6:24 3 67/125 14/35 14/35 1/5 18:34
Toups, Austin Sr V 21:24.1 7:08 3 95/125 22/35 22/35 1/2 21:11 21:11 21:11 21:11
Trisch, Jackson So F/S 11:08 5:48 1.92 16/139 5/35 5/35 2/7
Tucker, Ansel Jr V 16:18 5:26 3 9/125 2/35 2/35 4/7 15:30 15:30 15:30 15:30
Uriarte, Rod Miguel Jr V 22:08.4 7:23 3 102/125 26/35 26/35 1/1
Watkins, Kyle Fr F/S 11:41.7 6:05 1.92 44/139 14/35 14/35 2/5
Winsor, Cody So F/S 11:07.2 5:48 1.92 14/139 4/35 4/35 2/7 12:10
(1:02,8.6)
12:10
(1:02,8.6)
12:10
(1:02,8.6)
Great Job! (LY, LR, PR)
Yasui, Elias Jr V 21:42.9 7:14 3 98/125 24/35 24/35 1/1
Zhao, Joshua So F/S 11:47.2 6:08 1.92 48/139 15/35 15/35 2/3 12:27
(0:40,5.3)
12:27
(0:40,5.3)
12:27
(0:40,5.3)
Great Job! (LY, LR, PR)
Zhou, Kenny Jr V 20:53.4 6:58 3 91/125 19/35 19/35 1/2
Zimmermann, Aidan Jr V 26:52.4 8:57 3 122/125 33/35 33/35 1/1
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/7 81:52
0:48
3 5:27 5:17 5:33 57 5:25 78:31 78:31 78:31 Diego Perez (3), Ansel Tucker (9), Zachary Ayers (14), Ryan Mitchell (15), Tavi Maes (16)
V 2nd 5 2/7 87:51
1:29
3 5:51 5:39 6:09 39 5:49 86:43 86:43 83:05 Luca Maes (1), Sean Layman (2), Luke Rashid (6), Kevin Rockwell (11), Owen Dulcich (19)
V 3rd 5 2/5 95:59
1:09
3 6:24 6:16 6:39 38 6:22 95:32 95:32 85:41 Rowan Keller (3), Kavi McKinney (5), Carlos-Miguel Campos (6), Hayden Tam (9), Ari Asera (15)
V 4th 5 2/2 102:59
1:08
3 6:52 6:41 7:04 30 6:52 105:12
(2:13,2.1)
105:12
(2:13,2.1)
91:11 Your Team ROCKS! (LY, LR) Sam Koenig (4), Gabe DeUlloa (5), Nick Blakewell (6), Kenny Zhou (7), Tai Hackett (8)
V 5th 5 1/1 107:56
0:29
3 7:12 7:08 7:18 15 7:12 95:32 95:32 Ryan Layman (1), Austin Toups (2), Connor McIlraith (3), Elias Yasui (4), Thomas Sorkin (5)
V 6th 5 1/1 115:14
1:40
3 7:41 7:23 7:56 15 7:41 102:02 102:02 Rod Miguel Uriarte (1), Philip Langreck (2), Franco Sanchez (3), Graham Segel (4), Jacob Nolberg (5)
V 7th 5 1/1 131:59
4:36
3 8:48 7:58 9:30 15 8:48 107:26 107:26 Allen Detrick (1), Sean Duffy (2), Aidan Zimmermann (3), Declan Fleet (4), Jonathan Ho (5)
F/S 1st 5 2/7 54:43
0:28
1.92 5:42 5:34 5:48 52 5:33 53:28 53:28 53:28 Cooper Ferguson (4), Cole Dudley (5), Braden Anderson (13), Cody Winsor (14), Jackson Trisch (16)
F/S 2nd 5 2/5 56:54
0:19
1.92 5:56 5:50 6:00 41 5:48 54:52 54:52 54:52 Ben Norton (4), Kellen Dulcich (6), Leo Hymus (8), Gavin Lynch (11), Riley McCormick (12)
F/S 3rd 5 2/3 58:17
0:16
1.92 6:04 6:00 6:08 39 5:59 57:12 57:12 57:12 Gavin Rashid (5), Jacob Schaal (7), Tyler Adkins (8), Kyle Watkins (9), Joshua Zhao (10)
F/S 4th 5 2/2 60:06
0:19
1.92 6:16 6:11 6:21 32 6:13 60:04 60:04 60:04 Carlos Campos (3), Ayden Morgan (4), Samuel Rosas (6), Christian Heringer (9), Nathan Fanous (10)
F/S 5th 5 2/2 62:08
0:15
1.92 6:28 6:24 6:32 32 6:27 61:14 61:14 61:14 Jason Karim (3), Thomas Doherty (5), Connor McSorley (6), Nickolas Perez (7), Gavin Huang (11)
F/S 6th 5 1/2 64:20
0:29
1.92 6:42 6:36 6:51 24 6:42 63:50 63:50 63:50 Elliot DeJong (2), Aidan Leckie (3), Matthew Loge (4), Adrian Pu (7), Zhuqing Liu (8)
F/S 7th 5 1/2 68:28
1:10
1.92 7:08 6:53 7:29 23 7:08 70:45
(2:17,3.2)
70:45
(2:17,3.2)
70:45
(2:17,3.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Owen Fernandes (1), David Candelario (2), Scott Inouye (5), Josh Masem (7), Santiago Ruffalo-Burgat (8)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Strangio Sr Jesuit 15:26.7 5:09
2 Patrick McGonigle Sr Sheldon (CA) 15:32.1 5:11
3 Diego Perez Jr Davis High 15:49.7 5:17 1/35 1/35 3/7
4 Nicholas Salonites Sr Jesuit 16:00.7 5:20
5 Aidan Singh Sr Pleasant Grove 16:02.3 5:21
6 Chas O'Bear So Pleasant Grove 16:05.2 5:22
7 Garrett Stiehl Jr Cosumnes Oaks 16:08.3 5:23
8 Roman Walton Jr Cosumnes Oaks 16:12.6 5:24
9 Ansel Tucker Jr Davis High 16:18 5:26 2/35 2/35 4/7 15:30 15:30 15:30
10 Michael Chambers Jr Jesuit 16:22 5:27
11 Manuel Lara Sr Sheldon (CA) 16:24.8 5:28
12 Noah Vasquez Sr Cosumnes Oaks 16:28.2 5:29
13 Braden King So Jesuit 16:28.3 5:29
14 Zachary Ayers So Davis High 16:32 5:31 3/35 3/35 3/7
15 Ryan Mitchell Fr Davis High 16:34.2 5:31 4/35 4/35 2/7
16 Tavi Maes So Davis High 16:37.7 5:33 5/35 5/35 1/7
17 Marshall Bishop Jr Franklin (EG) 16:44.1 5:35
18 Adrian Gutierrez Jr Elk Grove 16:52.2 5:37
19 Luca Maes So Davis High 16:57.8 5:39 6/35 6/35 1/7
20 Andrew Jackson Sr Pleasant Grove 16:58.8 5:40
21 Connor King Sr Jesuit 17:00 5:40
22 Sean Layman Jr Davis High 17:01.5 5:41 7/35 7/35 1/7
23 Tyler Offerman So Jesuit 17:03.3 5:41
24 Joseph Babbit Sr Cosumnes Oaks 17:11.2 5:44
25 Chase Gordon Sr Jesuit 17:11.8 5:44
26 Donovan Guertin Jr Pleasant Grove 17:21.1 5:47
27 Tommy Gee Jr Jesuit 17:22.3 5:47
28 Luke Rashid Jr Davis High 17:23.6 5:48 8/35 8/35 2/7
29 Miguel Ayala Sr Sheldon (CA) 17:27.3 5:49
30 Cameron Cleland So Jesuit 17:27.8 5:49
31 Evan Moy Jr Cosumnes Oaks 17:28.6 5:50
32 Jacob Moreno Jr Elk Grove 17:29.8 5:50
33 John Williams Jr Pleasant Grove 17:31.4 5:50
34 Namar Cornish Jr Cosumnes Oaks 17:35.7 5:52
35 Trent Lee Jr Franklin (EG) 17:44.5 5:55
36 Gurvir Sandhu Jr Sheldon (CA) 17:48.8 5:56
37 Jaeden Palmquist Jr Pleasant Grove 17:53.1 5:58
38 Derrick Pickrel Jr Pleasant Grove 18:00 6:00
39 Kevin Rockwell Jr Davis High 18:01.7 6:01 9/35 9/35 2/7
40 Joshua Baptiste Sr Cosumnes Oaks 18:02.1 6:01
41 Kyle Towne So Sheldon (CA) 18:02.6 6:01
42 Jordan Joshua Sr Sheldon (CA) 18:02.8 6:01
43 Joe Ryan Jr Jesuit 18:08.2 6:03
44 Evan Roybal Sr Sheldon (CA) 18:08.3 6:03
45 Austin Carrizosa Jr Cosumnes Oaks 18:08.6 6:03
46 Nathaniel Ong So Cosumnes Oaks 18:14.1 6:05
47 Hayden Roach Jr Pleasant Grove 18:18.1 6:06
48 Jerry Lukose Jr Franklin (EG) 18:25.1 6:08
49 Owen Dulcich Sr Davis High 18:26.6 6:09 10/35 10/35 2/7
50 Michael Gamette Jr Jesuit 18:32.3 6:11
51 Gabriel Ward Jr Elk Grove 18:34.2 6:11
52 Jacob Peterman Sr Pleasant Grove 18:35.3 6:12
53 Cameron Robinson Jr Sheldon (CA) 18:40.4 6:13
54 Rudolph Omega Sr Cosumnes Oaks 18:43 6:14
55 Justin Garcia-Mend Jr Franklin (EG) 18:43.6 6:15
56 Matthew Frasier Jr Elk Grove 18:44.4 6:15
57 Dionn Perez Jr Elk Grove 18:44.6 6:15
58 Stuart Lee So Cosumnes Oaks 18:47.7 6:16
59 Rowan Keller Jr Davis High 18:48 6:16 11/35 11/35 3/6
60 Riley Payne Jr Cosumnes Oaks 18:52 6:17
61 Jack Dusa Sr Pleasant Grove 18:58.5 6:20
62 Kavi McKinney Jr Davis High 18:59.2 6:20 12/35 12/35 2/5
63 Carlos-Miguel Campos Jr Davis High 19:02.4 6:21 13/35 13/35 1/5
64 Austin Dusa Sr Pleasant Grove 19:07.6 6:23
65 Jaden Luna Jr Franklin (EG) 19:10.3 6:23
66 Bryson Clark Jr Cosumnes Oaks 19:10.8 6:24
67 Hayden Tam Jr Davis High 19:12.1 6:24 14/35 14/35 1/5
68 David Moises Sr Cosumnes Oaks 19:14.3 6:25
69 Joshua Anderson Jr Franklin (EG) 19:17.2 6:26
70 Kyle Nguyen Jr Pleasant Grove 19:17.4 6:26
71 Alexander Collins Sr Cosumnes Oaks 19:22.2 6:27
72 Dalton Bickel Sr Cosumnes Oaks 19:22.9 6:28
73 Ethan Alegre Jr Franklin (EG) 19:28.4 6:29
74 Raul Nunez-Oregel Jr Elk Grove 19:32 6:31
75 Edward Aubrey-Tengco Jr Elk Grove 19:40.8 6:34
76 Gamiel Ortigoza Sr Franklin (EG) 19:42.7 6:34
77 Eric Dong Jr Franklin (EG) 19:44.1 6:35
78 Colby Irvine Jr Cosumnes Oaks 19:48.3 6:36
79 Josue Reveles Jr Franklin (EG) 19:50.4 6:37
80 Isaac Martinez Sr Cosumnes Oaks 19:55 6:38
81 Heman Bhatti Sr Sheldon (CA) 19:55.6 6:39
82 Ari Asera Sr Davis High 19:56.8 6:39 15/35 15/35 2/5
83 Santino Barajas Jr Franklin (EG) 19:59.2 6:40
84 Sam Koenig Jr Davis High 20:02.8 6:41 16/35 16/35 2/4
85 Gabe DeUlloa Jr Davis High 20:03.7 6:41 17/35 17/35 2/2
86 Nick Rodriguez Jr Franklin (EG) 20:05.1 6:42
87 Demetri Petuskey Sr Jesuit 20:09.2 6:43
88 George Sicner Jr Jesuit 20:28.2 6:49
89 Nick Blakewell Sr Davis High 20:47.9 6:56 18/35 18/35 2/2 18:32 18:32 18:32
90 Michael Mueller Jr Elk Grove 20:48.1 6:56
91 Kenny Zhou Jr Davis High 20:53.4 6:58 19/35 19/35 1/2
92 Luis Enriquez Jr Franklin (EG) 21:01.8 7:01
93 Tai Hackett Jr Davis High 21:11.2 7:04 20/35 20/35 1/2
94 Ryan Layman Jr Davis High 21:24.1 7:08 21/35 21/35 1/2
95 Austin Toups Sr Davis High 21:24.1 7:08 22/35 22/35 1/2 21:11 21:11 21:11
96 Maxwell Gallegos Sr Pleasant Grove 21:30.3 7:10
97 Connor McIlraith Jr Davis High 21:32.5 7:11 23/35 23/35 1/1
98 Elias Yasui Jr Davis High 21:42.9 7:14 24/35 24/35 1/1
99 Nate Serrao Jr Jesuit 21:47.1 7:16
100 Will Trac Sr Elk Grove 21:48.3 7:16
101 Thomas Sorkin Jr Davis High 21:52.7 7:18 25/35 25/35 1/1
102 Rod Miguel Uriarte Jr Davis High 22:08.4 7:23 26/35 26/35 1/1
103 Elias Guzman Jr Jesuit 22:10.7 7:24
104 Josh Vallejo Sr Sheldon (CA) 22:14.3 7:25
105 Christian Anderson Jr Franklin (EG) 22:20.4 7:27
106 Engel Salgado Jr Cosumnes Oaks 22:47.9 7:36
107 Esteban Lee Jr Jesuit 22:52.8 7:38
108 Philip Langreck Jr Davis High 22:53.8 7:38 27/35 27/35 1/1
109 Franco Sanchez Jr Davis High 22:53.8 7:38 28/35 28/35 1/1
110 Colin Cavanaugh Sr Pleasant Grove 23:10 7:43
111 Trevor Patty Jr Elk Grove 23:15.9 7:45
112 Graham Segel Sr Davis High 23:29.7 7:50 29/35 29/35 1/1
113 Stephen Wend-Bell Jr Franklin (EG) 23:39.2 7:53
114 Jacob Nolberg Jr Davis High 23:48.2 7:56 30/35 30/35 1/1
115 Allen Detrick Jr Davis High 23:54.3 7:58 31/35 31/35 1/1
116 Arwin Garong Jr Cosumnes Oaks 23:59.9 8:00
117 Austin Sloan Sr Cosumnes Oaks 24:37 8:12
118 Alejandro Silva Jr Elk Grove 24:41.2 8:14
119 Sean Duffy Sr Davis High 25:03 8:21 32/35 32/35 1/1
120 Karanvir Bhandal Sr Pleasant Grove 25:49.7 8:37
121 Ankur Ahir Jr Franklin (EG) 26:24.9 8:48
122 Aidan Zimmermann Jr Davis High 26:52.4 8:57 33/35 33/35 1/1
123 Declan Fleet Jr Davis High 27:39.8 9:13 34/35 34/35 1/1
124 Lucas Hammond Jr Cosumnes Oaks 27:46.7 9:16
125 Jonathan Ho Jr Davis High 28:29.9 9:30 35/35 35/35 1/1
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:33
81:18
16:16
5:25
49 Matt Strangio
Sr
15:27
5:09
1
Nicholas Salonites
Sr
16:01
5:20
4
Michael Chambers
Jr
16:22
5:27
10
Braden King
So
16:28
5:29
13
Connor King
Sr
17:00
5:40
21
Tyler Offerman
So
17:03
5:41
23
Chase Gordon
Sr
17:12
5:44
25
2 Davis High
3-3-2-2-2
Gap: 0:48
81:52
16:22
5:27
57 Diego Perez
Jr
15:50
5:17
3
Ansel Tucker
Jr
16:18
5:26
9
Zachary Ayers
So
16:32
5:31
14
Ryan Mitchell
Fr
16:34
5:31
15
Tavi Maes
So
16:38
5:33
16
Luca Maes
So
16:58
5:39
19
Sean Layman
Jr
17:02
5:41
22
3 Cosumnes Oaks
5-5-3-3-3
Gap: 1:20
83:29
16:42
5:34
79 Garrett Stiehl
Jr
16:08
5:23
7
Roman Walton
Jr
16:13
5:24
8
Noah Vasquez
Sr
16:28
5:29
12
Joseph Babbit
Sr
17:11
5:44
24
Evan Moy
Jr
17:29
5:50
28
Namar Cornish
Jr
17:36
5:52
31
Joshua Baptiste
Sr
18:02
6:01
36
4 Pleasant Grove
4-2-4-4-4
Gap: 1:29
83:59
16:48
5:36
87 Aidan Singh
Sr
16:02
5:21
5
Chas O'Bear
So
16:05
5:22
6
Andrew Jackson
Sr
16:59
5:40
20
Donovan Guertin
Jr
17:21
5:47
26
John Williams
Jr
17:31
5:50
30
Jaeden Palmquist
Jr
17:53
5:58
34
Derrick Pickrel
Jr
18:00
6:00
35
5 Sheldon (CA)
2-4-5-5-5
Gap: 2:31
85:16
17:03
5:41
110 Patrick McGonigle
Sr
15:32
5:11
2
Manuel Lara
Sr
16:25
5:28
11
Miguel Ayala
Sr
17:27
5:49
27
Gurvir Sandhu
Jr
17:49
5:56
33
Kyle Towne
So
18:03
6:01
37
Jordan Joshua
Sr
18:03
6:01
38
Evan Roybal
Sr
18:08
6:03
39
6 Elk Grove
7-6-6-6-6
Gap: 1:52
90:25
18:05
6:02
175 Adrian Gutierrez
Jr
16:52
5:37
18
Jacob Moreno
Jr
17:30
5:50
29
Gabriel Ward
Jr
18:34
6:11
41
Matthew Frasier
Jr
18:44
6:15
43
Dionn Perez
Jr
18:45
6:15
44
Raul Nunez-Oregel
Jr
19:32
6:31
48
Edward Aubrey-Tengco
Jr
19:41
6:34
49
7 Franklin (EG)
6-7-7-6-7
Gap: 2:26
90:48
18:10
6:03
176 Marshall Bishop
Jr
16:44
5:35
17
Trent Lee
Jr
17:45
5:55
32
Jerry Lukose
Jr
18:25
6:08
40
Justin Garcia-Mend
Jr
18:44
6:15
42
Jaden Luna
Jr
19:10
6:23
45
Joshua Anderson
Jr
19:17
6:26
46
Ethan Alegre
Jr
19:28
6:29
47
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-2-2-1-1
Gap: 1:05
87:13
17:27
5:49
33 Tyler Offerman
So
17:03
5:41
3
Chase Gordon
Sr
17:12
5:44
4
Tommy Gee
Jr
17:22
5:47
5
Cameron Cleland
So
17:28
5:49
7
Joe Ryan
Jr
18:08
6:03
14
Michael Gamette
Jr
18:32
6:11
20
Demetri Petuskey
Sr
20:09
6:43
41
2 Davis High
1-1-1-2-2
Gap: 1:29
87:51
17:34
5:51
39 Luca Maes
So
16:58
5:39
1
Sean Layman
Jr
17:02
5:41
2
Luke Rashid
Jr
17:24
5:48
6
Kevin Rockwell
Jr
18:02
6:01
11
Owen Dulcich
Sr
18:27
6:09
19
Rowan Keller
Jr
18:48
6:16
25
Kavi McKinney
Jr
18:59
6:20
28
3 Cosumnes Oaks
3-4-3-3-3
Gap: 1:07
90:44
18:09
6:03
76 Namar Cornish
Jr
17:36
5:52
8
Joshua Baptiste
Sr
18:02
6:01
12
Austin Carrizosa
Jr
18:09
6:03
16
Nathaniel Ong
So
18:14
6:05
17
Rudolph Omega
Sr
18:43
6:14
23
Stuart Lee
So
18:48
6:16
24
Riley Payne
Jr
18:52
6:17
26
4 Pleasant Grove
4-3-4-4-4
Gap: 1:05
91:45
18:21
6:07
85 Jaeden Palmquist
Jr
17:53
5:58
9
Derrick Pickrel
Jr
18:00
6:00
10
Hayden Roach
Jr
18:18
6:06
18
Jacob Peterman
Sr
18:35
6:12
21
Jack Dusa
Sr
18:59
6:20
27
Austin Dusa
Sr
19:08
6:23
29
Kyle Nguyen
Jr
19:17
6:26
31
5 Sheldon (CA)
5-5-5-5-5
Gap: 4:12
97:01
19:24
6:28
132 Jordan Joshua
Sr
18:03
6:01
13
Evan Roybal
Sr
18:08
6:03
15
Cameron Robinson
Jr
18:40
6:13
22
Heman Bhatti
Sr
19:56
6:39
38
Josh Vallejo
Sr
22:14
7:25
44








6 Franklin (EG)
6-6-6-6-6
Gap: 0:33
98:03
19:37
6:32
170 Joshua Anderson
Jr
19:17
6:26
30
Ethan Alegre
Jr
19:28
6:29
32
Gamiel Ortigoza
Sr
19:43
6:34
35
Eric Dong
Jr
19:44
6:35
36
Josue Reveles
Jr
19:50
6:37
37
Santino Barajas
Jr
19:59
6:40
39
Nick Rodriguez
Jr
20:05
6:42
40
7 Elk Grove
7-7-7-7-7
Gap: 3:44
105:05
21:01
7:00
197 Raul Nunez-Oregel
Jr
19:32
6:31
33
Edward Aubrey-Tengco
Jr
19:41
6:34
34
Michael Mueller
Jr
20:48
6:56
42
Will Trac
Sr
21:48
7:16
43
Trevor Patty
Jr
23:16
7:45
45
Alejandro Silva
Jr
24:41
8:14
46




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Cosumnes Oaks
2-1-1-2-1
Gap: 0:35
95:27
19:05
6:22
36 Stuart Lee
So
18:48
6:16
2
Riley Payne
Jr
18:52
6:17
4
Bryson Clark
Jr
19:11
6:24
8
David Moises
Sr
19:14
6:25
10
Alexander Collins
Sr
19:22
6:27
12
Dalton Bickel
Sr
19:23
6:28
13
Colby Irvine
Jr
19:48
6:36
14
2 Davis High
3-2-1-1-2
Gap: 1:09
95:59
19:12
6:24
38 Rowan Keller
Jr
18:48
6:16
3
Kavi McKinney
Jr
18:59
6:20
5
Carlos-Miguel Campos
Jr
19:02
6:21
6
Hayden Tam
Jr
19:12
6:24
9
Ari Asera
Sr
19:57
6:39
15
Sam Koenig
Jr
20:03
6:41
17
Gabe DeUlloa
Jr
20:04
6:41
18
3 Jesuit
1-4-4-3-3
Gap: 3:38
103:08
20:38
6:53
91 Michael Gamette
Jr
18:32
6:11
1
Demetri Petuskey
Sr
20:09
6:43
20
George Sicner
Jr
20:28
6:49
21
Nate Serrao
Jr
21:47
7:16
24
Elias Guzman
Jr
22:11
7:24
25
Esteban Lee
Jr
22:53
7:38
27




4 Pleasant Grove
4-3-3-4-4
Gap: 6:42
108:55
21:47
7:16
99 Austin Dusa
Sr
19:08
6:23
7
Kyle Nguyen
Jr
19:17
6:26
11
Maxwell Gallegos
Sr
21:30
7:10
23
Colin Cavanaugh
Sr
23:10
7:43
28
Karanvir Bhandal
Sr
25:50
8:37
30








5 Franklin (EG)
5-5-5-5-5
Gap: 3:40
107:06
21:25
7:08
112 Santino Barajas
Jr
19:59
6:40
16
Nick Rodriguez
Jr
20:05
6:42
19
Luis Enriquez
Jr
21:02
7:01
22
Christian Anderson
Jr
22:20
7:27
26
Stephen Wend-Bell
Jr
23:39
7:53
29
Ankur Ahir
Jr
26:25
8:48
31




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Cosumnes Oaks
1-1-1-1-1
Gap: 4:37
105:54
21:11
7:04
29 Dalton Bickel
Sr
19:23
6:28
1
Colby Irvine
Jr
19:48
6:36
2
Isaac Martinez
Sr
19:55
6:38
3
Engel Salgado
Jr
22:48
7:36
11
Arwin Garong
Jr
24:00
8:00
12
Austin Sloan
Sr
24:37
8:12
13
Lucas Hammond
Jr
27:47
9:16
14
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 1:08
102:59
20:36
6:52
30 Sam Koenig
Jr
20:03
6:41
4
Gabe DeUlloa
Jr
20:04
6:41
5
Nick Blakewell
Sr
20:48
6:56
6
Kenny Zhou
Jr
20:53
6:58
7
Tai Hackett
Jr
21:11
7:04
8
Ryan Layman
Jr
21:24
7:08
9
Austin Toups
Sr
21:24
7:08
10
Your Team ROCKS! (LY, LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 0:29
107:56
21:35
7:12
15 Ryan Layman
Jr
21:24
7:08
1
Austin Toups
Sr
21:24
7:08
2
Connor McIlraith
Jr
21:33
7:11
3
Elias Yasui
Jr
21:43
7:14
4
Thomas Sorkin
Jr
21:53
7:18
5
Rod Miguel Uriarte
Jr
22:08
7:23
6
Philip Langreck
Jr
22:54
7:38
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:40
115:14
23:03
7:41
15 Rod Miguel Uriarte
Jr
22:08
7:23
1
Philip Langreck
Jr
22:54
7:38
2
Franco Sanchez
Jr
22:54
7:38
3
Graham Segel
Sr
23:30
7:50
4
Jacob Nolberg
Jr
23:48
7:56
5
Allen Detrick
Jr
23:54
7:58
6
Sean Duffy
Sr
25:03
8:21
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 4:36
131:59
26:24
8:48
15 Allen Detrick
Jr
23:54
7:58
1
Sean Duffy
Sr
25:03
8:21
2
Aidan Zimmermann
Jr
26:52
8:57
3
Declan Fleet
Jr
27:40
9:13
4
Jonathan Ho
Jr
28:30
9:30
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cole Rasmussen Fr Jesuit 10:30.6 5:28
2 Gavin Joaquin So Jesuit 10:33.1 5:30
3 Gabe Giannini Fr Jesuit 10:37.6 5:32
4 Cooper Ferguson So Davis High 10:40.5 5:34 1/35 1/35 2/7 11:32
(0:51)
11:32
(0:51)
11:32
(0:51)
Great Job! (LY, LR, PR)
5 Cole Dudley So Davis High 10:45.8 5:36 2/35 2/35 2/7 11:19
(0:33)
11:19
(0:33)
11:19
(0:33)
Great Job! (LY, LR, PR)
6 Spencer Morrison So Jesuit 10:49.6 5:38
7 Joey Ryan So Jesuit 10:50.5 5:39
8 James Ernst So Franklin (EG) 10:51 5:39
9 Julian Curiale So Jesuit 10:53.3 5:40
10 Michael Le So Pleasant Grove 10:56.8 5:42
11 Harley Sherman So Jesuit 10:59.5 5:43
12 Gino Guerrero Fr Franklin (EG) 11:00 5:44
13 Braden Anderson So Davis High 11:01.5 5:45 3/35 3/35 2/7 12:19
(1:18)
12:19
(1:18)
12:19
(1:18)
Great Job! (LY, LR, PR)
14 Cody Winsor So Davis High 11:07.2 5:48 4/35 4/35 2/7 12:10
(1:02)
12:10
(1:02)
12:10
(1:02)
Great Job! (LY, LR, PR)
15 Ethan Ho So Pleasant Grove 11:07.6 5:48
16 Jackson Trisch So Davis High 11:08 5:48 5/35 5/35 2/7
17 Adrian Tellez Fr Sheldon (CA) 11:08.2 5:48
18 Jack Ericson So Jesuit 11:08.4 5:48
19 Ben Norton So Davis High 11:11.7 5:50 6/35 6/35 2/7 11:54
(0:42)
11:54
(0:42)
11:54
(0:42)
Great Job! (LY, LR, PR)
20 Dylan Aggas So Elk Grove 11:13.7 5:51
21 Diego Levenfeld So Jesuit 11:14.4 5:51
22 Eligh Macalma So Franklin (EG) 11:14.5 5:51
23 Andrew Thiede So Franklin (EG) 11:19.7 5:54
24 Israel Babbitt So Franklin (EG) 11:19.8 5:54
25 Kellen Dulcich So Davis High 11:20.2 5:54 7/35 7/35 2/7 12:09
(0:49)
12:09
(0:49)
12:09
(0:49)
Great Job! (LY, LR, PR)
26 Christian Hyde So Jesuit 11:20.9 5:55
27 Leo Hymus So Davis High 11:23.2 5:56 8/35 8/35 2/7 12:06
(0:43)
12:06
(0:43)
12:06
(0:43)
Great Job! (LY, LR, PR)
28 Mathew Koontz So Elk Grove 11:23.4 5:56
29 David Partida So Sheldon (CA) 11:23.9 5:56
30 Paul Gaffaney So Jesuit 11:25.2 5:57
31 Troy Shupe Fr Pleasant Grove 11:25.5 5:57
32 Kevin Cox So Jesuit 11:25.5 5:57
33 Sam Vernekoff Fr Jesuit 11:27 5:58
34 Gavin Lynch So Davis High 11:28.1 5:58 9/35 9/35 2/5 12:28
(1:00)
12:28
(1:00)
12:28
(1:00)
Great Job! (LY, LR, PR)
35 Riley McCormick Fr Davis High 11:30.4 6:00 10/35 10/35 2/5
36 Tomas Penner So Jesuit 11:30.6 6:00
37 Gavin Rashid Fr Davis High 11:31.4 6:00 11/35 11/35 2/5
38 Juilo Duran So Elk Grove 11:32.1 6:00
39 Ryan Anderson So Jesuit 11:37.6 6:03
40 Jacob Schaal Fr Davis High 11:37.9 6:03 12/35 12/35 2/5
41 Andy Nguyen Fr Elk Grove 11:38.1 6:04
42 Tyler Adkins So Davis High 11:39 6:04 13/35 13/35 2/5 12:09
(0:30)
12:09
(0:30)
12:09
(0:30)
Great Job! (LY, LR, PR)
43 Ezekiel Bellomy So Pleasant Grove 11:39.9 6:05
44 Kyle Watkins Fr Davis High 11:41.7 6:05 14/35 14/35 2/5
45 Spencer Warren So Sheldon (CA) 11:44.4 6:07
46 Ben Schroeder Fr Franklin (EG) 11:46 6:08
47 Justin Scofield So Franklin (EG) 11:46.2 6:08
48 Joshua Zhao So Davis High 11:47.2 6:08 15/35 15/35 2/3 12:27
(0:40)
12:27
(0:40)
12:27
(0:40)
Great Job! (LY, LR, PR)
49 Alexander Williams Fr Jesuit 11:47.2 6:08
50 Ryan McNeil So Jesuit 11:47.8 6:09
51 Carlos Campos Fr Davis High 11:52.6 6:11 16/35 16/35 2/3
52 Ayden Morgan Fr Davis High 11:52.6 6:11 17/35 17/35 2/3
53 Brandon Fong So Pleasant Grove 11:54.3 6:12
54 Jeremiah McIntosh So Sheldon (CA) 11:55.4 6:13
55 Chrystopher Diaz Fr Elk Grove 11:57.8 6:14
56 Ben Ryan Fr Jesuit 11:58.2 6:14
57 Legend Tomilloso So Sheldon (CA) 11:59.6 6:15
58 Samuel Rosas Fr Davis High 11:59.7 6:15 18/35 18/35 2/3
59 David Johns So Cosumnes Oaks 12:00.4 6:15
60 Johnathan Keltner So Elk Grove 12:00.5 6:15
61 Andres Rodriguez Fr Cosumnes Oaks 12:02.7 6:16
62 Marcos Lopez Fr Jesuit 12:03.8 6:17
63 Riley Skarda Fr Jesuit 12:05.3 6:18
64 Christian Heringer So Davis High 12:08.8 6:20 19/35 19/35 2/2 13:29
(1:20)
13:29
(1:20)
13:29
(1:20)
Great Job! (LY, LR, PR)
65 Nathan Fanous So Davis High 12:11.9 6:21 20/35 20/35 2/2
66 Michael Solis Fr Jesuit 12:14.7 6:23
67 Sean McMorris So Sheldon (CA) 12:15.7 6:23
68 Eliot Pickering Pick So Jesuit 12:16 6:23
69 Jared Kuang So Cosumnes Oaks 12:16.5 6:24
70 Vaying Xiong So Sheldon (CA) 12:16.7 6:24
71 Brandon Nguyen So Franklin (EG) 12:17.1 6:24
72 Andrew Roeser So Pleasant Grove 12:17.5 6:24
73 Jason Karim So Davis High 12:17.7 6:24 21/35 21/35 2/2
74 Elijah Yambao So Sheldon (CA) 12:19.7 6:25
75 Armando Fernandez Fr Pleasant Grove 12:20 6:25
76 Nicholas Lyons Fr Jesuit 12:20.4 6:26
77 Thomas Doherty Fr Davis High 12:24.2 6:28 22/35 22/35 2/2
78 Connor McSorley So Davis High 12:26.4 6:29 23/35 23/35 2/2
79 Nickolas Perez Fr Davis High 12:26.6 6:29 24/35 24/35 1/2
80 Patrick Cruz Fr Elk Grove 12:27.4 6:29
81 Giovanni Sloppye So Jesuit 12:30 6:31
82 Joseph Pyle Fr Jesuit 12:30.7 6:31
83 Nick Ferguson So Jesuit 12:31.9 6:32
84 Matthew Nguyen So Sheldon (CA) 12:32.1 6:32
85 Gavin Huang So Davis High 12:33.1 6:32 25/35 25/35 2/2
86 Kielan Fox So Cosumnes Oaks 12:39 6:35
87 Elliot DeJong Fr Davis High 12:39.8 6:36 26/35 26/35 2/2
88 Aidan Leckie Fr Davis High 12:42.4 6:37 27/35 27/35 1/2
89 Matthew Loge Fr Davis High 12:43.2 6:38 28/35 28/35 1/2
90 Garrett Goehring So Pleasant Grove 12:45.8 6:39
91 Devin Pettit So Jesuit 12:53.7 6:43
92 John Lindroos So Jesuit 12:57.7 6:45
93 Matthew Lee So Elk Grove 13:03.9 6:48
94 Adrian Pu So Davis High 13:06.2 6:49 29/35 29/35 1/2
95 Zhuqing Liu So Davis High 13:08.8 6:51 30/35 30/35 1/2 14:30
(1:22)
14:30
(1:22)
14:30
(1:22)
Great Job! (LY, LR, PR)
96 Lee Yang Fr Franklin (EG) 13:09.7 6:51
97 Brogan McLaughlin Fr Jesuit 13:09.8 6:51
98 Owen Fernandes Fr Davis High 13:12 6:53 31/35 31/35 1/2 Great Job! (SBP)
99 David Candelario So Davis High 13:12.7 6:53 32/35 32/35 1/2
100 Khani Velazquez Fr Sheldon (CA) 13:14.3 6:54
101 Winston Yee So Cosumnes Oaks 13:14.9 6:54
102 Jaicen Phurchpean So Cosumnes Oaks 13:15.5 6:54
103 Jonathan Kay So Jesuit 13:16.5 6:55
104 Logan Yang Fr Cosumnes Oaks 13:18.8 6:56
105 Luke Snider So Jesuit 13:26.2 7:00
106 Declan Taber So Jesuit 13:28 7:01
107 Scott Inouye So Davis High 13:28 7:01 33/35 33/35 1/2 14:49
(1:21)
14:49
(1:21)
14:49
(1:21)
Great Job! (LY, LR, PR)
108 Jacob Dixon So Franklin (EG) 13:28.7 7:01
109 Dylan Camara Fr Elk Grove 13:32.5 7:03
110 Carlos (Max) Selling Fr Elk Grove 13:32.6 7:03
111 Nathaniel Headley So Elk Grove 13:32.9 7:03
112 Jacob Hutchens So Franklin (EG) 13:36.6 7:05
113 Lucas Paton Fr Jesuit 13:37.7 7:06
114 Neil Filmore/Testa Fr Elk Grove 13:39.9 7:07
115 Nathaniel Lopez-Re Fr Franklin (EG) 13:42.9 7:09
116 Arman Amirikia So Franklin (EG) 13:43.5 7:09
117 Sumit Rana So Sheldon (CA) 13:46.7 7:11
118 Cesar Rivera del C Fr Franklin (EG) 14:02.4 7:19
119 Josh Masem So Davis High 14:12.5 7:24 34/35 34/35 1/2
120 Matthew Yang So Franklin (EG) 14:17.6 7:27
121 Santiago Ruffalo-Burgat Fr Davis High 14:22.4 7:29 35/35 35/35 1/2
122 Patrick Brannan Fr Jesuit 14:26.1 7:31
123 Sean Paredes So Jesuit 14:26.2 7:31
124 Jack Pettit Fr Jesuit 14:27.5 7:32
125 Eliel Ramirez Fr Sheldon (CA) 14:37.2 7:37
126 Parker Gomez So Cosumnes Oaks 14:42.4 7:40
127 Tommy Contreras So Jesuit 14:56 7:47
128 Michael D'Incecco So Jesuit 15:11.7 7:55
129 Joshua Fernandez Fr Franklin (EG) 15:24.6 8:02
130 Michael Sicner So Jesuit 15:46.4 8:13
131 Juan Jimenez Fr Jesuit 15:47.2 8:13
132 Kenny Nguyen Fr Sheldon (CA) 15:55.7 8:18
133 Mate Kapinya Fr Jesuit 15:58.1 8:19
134 Timothy Doan Fr Franklin (EG) 16:22.1 8:32
135 Levi Lerza Fr Sheldon (CA) 16:22.1 8:32
136 Zachary Pollack Fr Franklin (EG) 16:28.4 8:35
137 Connar Stone Fr Elk Grove 16:54.9 8:49
138 Divyanshu Zaveri So Jesuit 16:56.7 8:50
139 Luke Livingston Fr Elk Grove 20:59.1 10:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:20
53:21
10:40
5:33
19 Cole Rasmussen
Fr
10:31
5:28
1
Gavin Joaquin
So
10:33
5:30
2
Gabe Giannini
Fr
10:38
5:32
3
Spencer Morrison
So
10:50
5:38
6
Joey Ryan
So
10:51
5:39
7
Julian Curiale
So
10:53
5:40
9
Harley Sherman
So
11:00
5:43
11
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:28
54:43
10:57
5:42
52 Cooper Ferguson
So
10:41
5:34
4
Cole Dudley
So
10:46
5:36
5
Braden Anderson
So
11:02
5:45
13
Cody Winsor
So
11:07
5:48
14
Jackson Trisch
So
11:08
5:48
16
Ben Norton
So
11:12
5:50
18
Kellen Dulcich
So
11:20
5:54
23
3 Franklin (EG)
3-3-3-3-3
Gap: 0:29
55:45
11:09
5:48
83 James Ernst
So
10:51
5:39
8
Gino Guerrero
Fr
11:00
5:44
12
Eligh Macalma
So
11:15
5:51
20
Andrew Thiede
So
11:20
5:54
21
Israel Babbitt
So
11:20
5:54
22
Ben Schroeder
Fr
11:46
6:08
31
Justin Scofield
So
11:46
6:08
32
4 Pleasant Grove
4-4-4-4-4
Gap: 0:58
57:04
11:25
5:57
113 Michael Le
So
10:57
5:42
10
Ethan Ho
So
11:08
5:48
15
Troy Shupe
Fr
11:26
5:57
26
Ezekiel Bellomy
So
11:40
6:05
29
Brandon Fong
So
11:54
6:12
33
Andrew Roeser
So
12:18
6:24
43
Armando Fernandez
Fr
12:20
6:25
44
5 Elk Grove
6-6-5-5-5
Gap: 0:44
57:45
11:33
6:01
133 Dylan Aggas
So
11:14
5:51
19
Mathew Koontz
So
11:23
5:56
24
Juilo Duran
So
11:32
6:00
27
Andy Nguyen
Fr
11:38
6:04
28
Chrystopher Diaz
Fr
11:58
6:14
35
Johnathan Keltner
So
12:01
6:15
38
Patrick Cruz
Fr
12:27
6:29
45
6 Sheldon (CA)
5-5-6-6-6
Gap: 0:51
58:12
11:38
6:04
142 Adrian Tellez
Fr
11:08
5:48
17
David Partida
So
11:24
5:56
25
Spencer Warren
So
11:44
6:07
30
Jeremiah McIntosh
So
11:55
6:13
34
Legend Tomilloso
So
12:00
6:15
36
Sean McMorris
So
12:16
6:23
40
Vaying Xiong
So
12:17
6:24
42
7 Cosumnes Oaks
7-7-7-7-7
Gap: 1:15
62:14
12:27
6:29
210 David Johns
So
12:00
6:15
37
Andres Rodriguez
Fr
12:03
6:16
39
Jared Kuang
So
12:17
6:24
41
Kielan Fox
So
12:39
6:35
46
Winston Yee
So
13:15
6:54
47
Jaicen Phurchpean
So
13:16
6:54
48
Logan Yang
Fr
13:19
6:56
49
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:28
55:37
11:07
5:48
18 Julian Curiale
So
10:53
5:40
1
Harley Sherman
So
11:00
5:43
2
Jack Ericson
So
11:08
5:48
3
Diego Levenfeld
So
11:14
5:51
5
Christian Hyde
So
11:21
5:55
7
Paul Gaffaney
So
11:25
5:57
9
Kevin Cox
So
11:26
5:57
10
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:19
56:54
11:23
5:56
41 Ben Norton
So
11:12
5:50
4
Kellen Dulcich
So
11:20
5:54
6
Leo Hymus
So
11:23
5:56
8
Gavin Lynch
So
11:28
5:58
11
Riley McCormick
Fr
11:30
6:00
12
Gavin Rashid
Fr
11:31
6:00
13
Jacob Schaal
Fr
11:38
6:03
14
3 Franklin (EG)
3-3-3-3-3
Gap: 1:43
62:28
12:30
6:30
103 Ben Schroeder
Fr
11:46
6:08
15
Justin Scofield
So
11:46
6:08
16
Brandon Nguyen
So
12:17
6:24
20
Lee Yang
Fr
13:10
6:51
25
Jacob Dixon
So
13:29
7:01
27
Jacob Hutchens
So
13:37
7:05
31
Nathaniel Lopez-Re
Fr
13:43
7:09
33
4 Sheldon (CA)
5-4-4-4-4
Gap: 0:59
62:39
12:32
6:32
107 Sean McMorris
So
12:16
6:23
18
Vaying Xiong
So
12:17
6:24
19
Elijah Yambao
So
12:20
6:25
21
Matthew Nguyen
So
12:32
6:32
23
Khani Velazquez
Fr
13:14
6:54
26
Sumit Rana
So
13:47
7:11
34
Eliel Ramirez
Fr
14:37
7:37
35
5 Elk Grove
4-5-5-5-5
Gap: 1:32
64:37
12:55
6:44
120 Johnathan Keltner
So
12:01
6:15
17
Patrick Cruz
Fr
12:27
6:29
22
Matthew Lee
So
13:04
6:48
24
Dylan Camara
Fr
13:33
7:03
28
Carlos (Max) Selling
Fr
13:33
7:03
29
Nathaniel Headley
So
13:33
7:03
30
Neil Filmore/Testa
Fr
13:40
7:07
32
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:12
57:26
11:29
5:59
16 Paul Gaffaney
So
11:25
5:57
1
Kevin Cox
So
11:26
5:57
2
Sam Vernekoff
Fr
11:27
5:58
3
Tomas Penner
So
11:31
6:00
4
Ryan Anderson
So
11:38
6:03
6
Alexander Williams
Fr
11:47
6:08
11
Ryan McNeil
So
11:48
6:09
12
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:16
58:17
11:39
6:04
39 Gavin Rashid
Fr
11:31
6:00
5
Jacob Schaal
Fr
11:38
6:03
7
Tyler Adkins
So
11:39
6:04
8
Kyle Watkins
Fr
11:42
6:05
9
Joshua Zhao
So
11:47
6:08
10
Carlos Campos
Fr
11:53
6:11
13
Ayden Morgan
Fr
11:53
6:11
14
3 Franklin (EG)
3-3-3-3-3
Gap: 0:41
69:23
13:53
7:14
85 Jacob Hutchens
So
13:37
7:05
15
Nathaniel Lopez-Re
Fr
13:43
7:09
16
Arman Amirikia
So
13:44
7:09
17
Cesar Rivera del C
Fr
14:02
7:19
18
Matthew Yang
So
14:18
7:27
19
Joshua Fernandez
Fr
15:25
8:02
20
Timothy Doan
Fr
16:22
8:32
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:18
59:42
11:56
6:13
23 Alexander Williams
Fr
11:47
6:08
1
Ryan McNeil
So
11:48
6:09
2
Ben Ryan
Fr
11:58
6:14
5
Marcos Lopez
Fr
12:04
6:17
7
Riley Skarda
Fr
12:05
6:18
8
Michael Solis
Fr
12:15
6:23
11
Eliot Pickering Pick
So
12:16
6:23
12
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:19
60:06
12:01
6:16
32 Carlos Campos
Fr
11:53
6:11
3
Ayden Morgan
Fr
11:53
6:11
4
Samuel Rosas
Fr
12:00
6:15
6
Christian Heringer
So
12:09
6:20
9
Nathan Fanous
So
12:12
6:21
10
Jason Karim
So
12:18
6:24
13
Thomas Doherty
Fr
12:24
6:28
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
61:52
12:22
6:27
24 Michael Solis
Fr
12:15
6:23
1
Eliot Pickering Pick
So
12:16
6:23
2
Nicholas Lyons
Fr
12:20
6:26
4
Giovanni Sloppye
So
12:30
6:31
8
Joseph Pyle
Fr
12:31
6:31
9
Nick Ferguson
So
12:32
6:32
10
Devin Pettit
So
12:54
6:43
14
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:15
62:08
12:26
6:28
32 Jason Karim
So
12:18
6:24
3
Thomas Doherty
Fr
12:24
6:28
5
Connor McSorley
So
12:26
6:29
6
Nickolas Perez
Fr
12:27
6:29
7
Gavin Huang
So
12:33
6:32
11
Elliot DeJong
Fr
12:40
6:36
12
Aidan Leckie
Fr
12:42
6:37
13
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
2-1-1-1-1
Gap: 0:29
64:20
12:52
6:42
24 Elliot DeJong
Fr
12:40
6:36
2
Aidan Leckie
Fr
12:42
6:37
3
Matthew Loge
Fr
12:43
6:38
4
Adrian Pu
So
13:06
6:49
7
Zhuqing Liu
So
13:09
6:51
8
Owen Fernandes
Fr
13:12
6:53
10
David Candelario
So
13:13
6:53
11
2 Jesuit
1-2-2-2-2
Gap: 0:45
64:50
12:58
6:45
33 Nick Ferguson
So
12:32
6:32
1
Devin Pettit
So
12:54
6:43
5
John Lindroos
So
12:58
6:45
6
Brogan McLaughlin
Fr
13:10
6:51
9
Jonathan Kay
So
13:17
6:55
12
Luke Snider
So
13:26
7:00
13
Declan Taber
So
13:28
7:01
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis High
1-1-1-1-1
Gap: 1:10
68:28
13:42
7:08
23 Owen Fernandes
Fr
13:12
6:53
1
David Candelario
So
13:13
6:53
2
Scott Inouye
So
13:28
7:01
5
Josh Masem
So
14:13
7:24
7
Santiago Ruffalo-Burgat
Fr
14:22
7:29
8








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 1:00
69:24
13:53
7:14
32 Luke Snider
So
13:26
7:00
3
Declan Taber
So
13:28
7:01
4
Lucas Paton
Fr
13:38
7:06
6
Patrick Brannan
Fr
14:26
7:31
9
Sean Paredes
So
14:26
7:31
10
Jack Pettit
Fr
14:28
7:32
11
Tommy Contreras
So
14:56
7:47
12
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.