Davis High Results from the Bella Vista Bronco Invite at Johnson-Springview Park on 10/19/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anderson, Braden So F/S 11:22.62 5:41 2 20/89 1/9 1/21 6/14 11:17
Blakewell, Nick Sr V 21:05.42 6:48 3.1 136/147 3/6 3/11 20/20 18:14
Castiglioni, Zeno Sr V 16:15.01 5:15 3.1 11/147 1/6 1/11 6/20 15:57
DeJong, Elliot Fr F/S 13:07.1 6:34 2 24/70 6/12 15/21 2/4 13:21
(0:14,1.8)
Great Job! (DPR)
Detrick, Allen Jr JV 24:21.41 7:51 3.1 81/90 2/5 8/11 10/12
Doherty, Thomas Fr F/S 12:36.81 6:18 2 58/89 9/9 11/21 2/5 12:31
Duffy, Sean Sr JV 24:47.05 8:00 3.1 83/90 3/5 9/11 10/11 25:58
(1:11,4.6)
25:58
(1:11,4.6)
25:58
(1:11,4.6)
25:58
(1:11,4.6)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Dulcich, Kellen So F/S 11:48.21 5:54 2 32/89 4/9 4/21 5/11 11:29
Dulcich, Owen Sr V 18:08.46 5:51 3.1 72/147 2/6 2/11 14/20
Fernandes, Owen Fr F/S 14:14.83 7:07 2 48/70 11/12 20/21 2/2 14:15
Ho, Jonathan Jr JV 27:36.59 8:54 3.1 86/90 5/5 11/11 8/8
Hymus, Leo So F/S 11:26.69 5:43 2 22/89 2/9 2/21 5/14 11:31
(0:04,0.6)
Great Job! (DPR)
Inouye, Scott So F/S 13:51.09 6:56 2 41/70 9/12 18/21 2/3 13:46
Karim, Jason So F/S 12:20.97 6:10 2 11/70 1/12 8/21 3/9 13:00
(0:39,5.0)
Great Job! (SBP, DPR)
Layman, Ryan Jr V 22:03.73 7:07 3.1 142/147 5/6 5/11 18/18
Leckie, Aidan Fr F/S 12:55.12 6:28 2 22/70 5/12 14/21 2/4 12:52
Liu, Zhuqing So F/S 13:34.47 6:47 2 32/70 7/12 16/21 2/3 13:49
(0:14,1.7)
Great Job! (DPR)
Loge, Matthew Fr F/S 12:50.39 6:25 2 21/70 4/12 13/21 2/6 12:58
(0:07,0.9)
Great Job! (DPR)
Masem, Josh So F/S 14:37.04 7:19 2 55/70 12/12 21/21 2/2 16:07
(1:30,9.3)
Great Job! (DPR)
Morgan, Ayden Fr F/S 12:30.41 6:15 2 13/70 2/12 9/21 3/9 12:41
(0:10,1.3)
Great Job! (DPR)
Norton, Ben So F/S 12:12.53 6:06 2 44/89 7/9 7/21 2/7 11:32 Great Job! (PG)
Palubicki, Ares Sr JV 26:53.67 8:41 3.1 85/90 4/5 10/11 8/8
Rashid, Gavin Fr F/S 12:02.9 6:01 2 37/89 5/9 5/21 5/10 14:05
(2:02,14.4)
Great Job! (DPR)
Rosas, Samuel Fr F/S 12:43.5 6:22 2 19/70 3/12 12/21 2/8 12:22
Ruffalo-Burgat, Santiago Fr F/S 13:56.05 6:58 2 44/70 10/12 19/21 2/3 14:37
(0:41,4.7)
Great Job! (DPR)
Sanchez, Franco Jr V 23:24.22 7:33 3.1 144/147 6/6 7/11 15/15
Schaal, Jacob Fr F/S 12:35.35 6:18 2 57/89 8/9 10/21 2/6 12:06
Toups, Austin Sr V 21:33.3 6:57 3.1 139/147 4/6 4/11 20/20 21:42
(0:08,0.7)
21:42
(0:08,0.7)
21:42
(0:08,0.7)
21:42
(0:08,0.7)
Great Job! (LY, LR, PR, DPR)
Trisch, Jackson So F/S 12:05 6:03 2 38/89 6/9 6/21 4/9 11:31
Uriarte, Rod Miguel Jr JV 22:37.02 7:18 3.1 69/90 1/5 6/11 10/12
Watkins, Kyle Fr F/S 13:35.69 6:48 2 33/70 8/12 17/21 2/3 12:24
Winsor, Cody So F/S 11:44.68 5:52 2 28/89 3/9 3/21 5/12 11:21
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 15/18 99:06
5:49
3.1 6:24 5:15 7:07 420 5:11 88:28 88:28 88:28 Zeno Castiglioni (11), Owen Dulcich (66), Nick Blakewell (113), Austin Toups (114), Ryan Layman (116)
JV 1st 5 8/8 126:16
5:00
3.1 8:09 7:18 8:54 245 5:48 107:26 107:26 107:26 Rod Miguel Uriarte (45), Allen Detrick (48), Sean Duffy (49), Ares Palubicki (51), Jonathan Ho (52)
F/S 1st 5 5/10 58:25
0:40
2 5:51 5:41 6:01 137 5:25 Braden Anderson (20), Leo Hymus (22), Cody Winsor (28), Kellen Dulcich (32), Gavin Rashid (35)
F/S 1st 5 2/4 63:20
0:34
2 6:20 6:10 6:28 50 5:52 Jason Karim (8), Ayden Morgan (9), Samuel Rosas (10), Matthew Loge (11), Aidan Leckie (12)
F/S 2nd 5 2/3 68:04
0:49
2 6:48 6:34 6:58 50 6:09 Elliot DeJong (8), Zhuqing Liu (9), Kyle Watkins (10), Scott Inouye (11), Santiago Ruffalo-Burgat (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Strangio Sr Jesuit 15:34.56 5:01
2 Kelly Brewer Sr Buchanan 15:49.62 5:06
3 Patrick McGonigle Sr Sheldon (CA) 15:53.46 5:08
4 Spencer Pickren Jr Jesuit 15:55.54 5:08
5 Anders Beil Jr Central Catholic 15:56.68 5:09
6 Jameson Westhead Sr Central Catholic 16:00.06 5:10
7 Michael Chambers Jr Jesuit 16:05.58 5:11
8 Ronnie Barrett Sr Buchanan 16:05.84 5:12
9 Spencer Hardy Sr Central Catholic 16:09.57 5:13
10 Matthew Gordon Jr Galena 16:11.05 5:13
11 Zeno Castiglioni Sr Davis High 16:15.01 5:15 1/6 1/11 6/20
12 Chase Gordon Sr Jesuit 16:18.23 5:16
13 Josue Corona-Solis Sr Central Catholic 16:19.65 5:16
14 Nicholas Salonites Sr Jesuit 16:20.63 5:16
15 Braden King So Jesuit 16:23.91 5:17
16 Joseph Halsey Sr Central Catholic 16:30.18 5:19
17 Holden Spencer Sr Central Catholic 16:30.71 5:20
18 Charlie Black Fr Central Catholic 16:31.17 5:20
19 Bryce Welton Sr Galena 16:35.72 5:21
20 Dylan Jackson So Shasta 16:42.91 5:24
21 Manuel Lara Sr Sheldon (CA) 16:43.51 5:24
22 Sebastian McGehee- Jr Buchanan 16:44.64 5:24
23 Zander Simone Jr Galena 16:45.88 5:24
24 Jacob Swanson Fr Jesuit 16:48.41 5:25
25 Julian Kingery So Central Catholic 16:51.8 5:26
26 Cameron Van Zant Sr Clovis East 16:52.99 5:27
27 Preston Conner So Jesuit 16:54.76 5:27
28 Angel Valencia So Clovis East 16:55.77 5:28
29 Gavin Vance Jr Granite Bay 16:56.25 5:28
30 Luke Bland Sr Shasta 16:58.2 5:28
31 Thomas MacLean Jr Shasta 17:01.82 5:30
32 Marcus David Sr Central Catholic 17:04.43 5:30
33 Michael Benavidez Jr Sheldon (CA) 17:09.92 5:32
34 Ashton Cobabe Jr Bella Vista 17:14.47 5:34
35 Nelson McMahon Sr McClatchy 17:15.26 5:34
36 Connor Harrod Jr Bella Vista 17:15.71 5:34
37 Ben LaRoe Jr Bella Vista 17:21.27 5:36
38 Wyatt Edwards Jr Buchanan 17:22.37 5:36
39 Dominic DePiero So Heritage (Brentwood) 17:24.16 5:37
40 Jackson Currier Jr Central Catholic 17:27.76 5:38
41 James Woolery So Heritage (Brentwood) 17:29.84 5:39
42 Nicholas Grahame So Granite Bay 17:30.12 5:39
43 Jacob Crummett Sr Bella Vista 17:30.6 5:39
44 Nick Rodie Sr Damonte Ranch 17:33.51 5:40
45 Luca Bucciachio Jr Damonte Ranch 17:33.51 5:40
46 Connor King Sr Jesuit 17:34.86 5:40
47 Azarael Solidum-Or So McQueen 17:35.13 5:40
48 Cyrus Evans Fr Damonte Ranch 17:35.89 5:41
49 Hunter Sturtz Sr Heritage (Brentwood) 17:37.79 5:41
50 Cristopher Jones Sr Inderkum 17:38.69 5:42
51 Connor Van Cott Sr Damonte Ranch 17:39.15 5:42
52 Jorge Toscano Sr Clovis East 17:39.3 5:42
53 Andrew Brink Sr Inderkum 17:40.22 5:42
54 Nadeem Afridi Sr Inderkum 17:40.72 5:42
55 Austin Gillen Jr Buchanan 17:42.29 5:43
56 Jack Wilson Jr Bella Vista 17:43.25 5:43
57 Tyler Dutro So Shasta 17:43.88 5:43
58 Alton Edwards Sr Damonte Ranch 17:44.31 5:43
59 Bernard Jackson Jr Clovis East 17:45.65 5:44
60 Bruce Marlatt Jr Bella Vista 17:47.66 5:44
61 James Gezi Jr Oak Ridge 17:49.94 5:45
62 Agustin Banuelos Jr Buchanan 17:51.05 5:46
63 Tyler Offerman So Jesuit 17:52.66 5:46
64 Jackson Wedel So McClatchy 17:52.83 5:46
65 Giovanni Warren Sr Inderkum 17:53.76 5:46
66 Miguel Ayala Sr Sheldon (CA) 17:54.68 5:47
67 Isaac Castro Jr Clovis East 17:56.23 5:47
68 Robby Brown Sr Granite Bay 17:57.1 5:47
69 Colby Tell Sr McClatchy 17:59.83 5:48
70 Gilbert Sanchez So Bella Vista 18:03.66 5:50
71 Joel Vogt Sr Clovis East 18:05.51 5:50
72 Owen Dulcich Sr Davis High 18:08.46 5:51 2/6 2/11 14/20
73 Nick Pleshakov Sr Oak Ridge 18:08.59 5:51
74 Kai Shapiro Fr Galena 18:09.73 5:52
75 Jackson Hughes Fr Galena 18:11.04 5:52
76 Conan Porter Jr Damonte Ranch 18:12.54 5:52
77 Evan Roybal Sr Sheldon (CA) 18:21.75 5:55
78 Sanjeev Wagner Sr Galena 18:22.69 5:56
79 Jordan Maldonado Fr Heritage (Brentwood) 18:23.92 5:56
80 Alex Deadmond Jr McQueen 18:24.38 5:56
81 Austin Carrizosa Jr Cosumnes Oaks 18:26.22 5:57
82 Alex LeBel Jr Granite Bay 18:30.4 5:58
83 Richard Kozhokar Jr Cordova 18:31.81 5:59
84 Nicholas Lindsay Sr Shasta 18:32.19 5:59
85 Aedan Spaulding Fr Damonte Ranch 18:32.59 5:59
86 Vincent Ceja Jr Heritage (Brentwood) 18:35.71 6:00
87 Joey Villanueva Jr Inderkum 18:36.42 6:00
88 Ty Wolber Jr Granite Bay 18:37.87 6:01
89 Clark Fransham Jr Oak Ridge 18:39.82 6:01
90 Gabriel Carver Sr Inderkum 18:40.45 6:01
91 Josh Cattolico Jr Heritage (Brentwood) 18:42.33 6:02
92 Fletcher Lux So McClatchy 18:44.67 6:03
93 Gabriel Preciado Sr Heritage (Brentwood) 18:46.65 6:03
94 Nathan Highley Fr Galena 18:46.81 6:03
95 Murice Walker Jr Kennedy (Sacramento) 18:50.31 6:05
96 Jonathan Burdick Jr Clovis East 18:51.44 6:05
97 Ian Scoggin Jr McQueen 18:52.72 6:05
98 Jeffrey Lenh Jr Inderkum 18:52.76 6:05
99 Chase Pruitt So Damonte Ranch 18:55 6:06
100 Addison Atkin Jr Granite Bay 18:56.72 6:07
101 Mugita Kurosaki Sr Kennedy (Sacramento) 18:58.07 6:07
102 Riley Payne Jr Cosumnes Oaks 18:59.79 6:08
103 Rudolph Omega Sr Cosumnes Oaks 18:59.87 6:08
104 Ryan Newton Jr Inderkum 19:05.68 6:10
105 Bryson Clark Jr Cosumnes Oaks 19:06.84 6:10
106 Tommy Zollinger Jr Damonte Ranch 19:07.55 6:10
107 Otho Johnson Jr Granite Bay 19:11.12 6:11
108 Matthew Vickroy Jr Armijo 19:16.77 6:13
109 Connor Gill Sr Oak Ridge 19:24.59 6:16
110 Colby Irvine Jr Cosumnes Oaks 19:27.23 6:17
111 Riley Gilles So Cordova 19:28.83 6:17
112 Nolen Berringer Sr Oak Ridge 19:29.16 6:17
113 Noah Herman Jr Shasta 19:33.78 6:19
114 Alex Meza Jr Armijo 19:36.73 6:20
115 Miguel Silva Jr Armijo 19:36.97 6:20
116 Nathan Wong Sr Granite Bay 19:41.19 6:21
117 Derek Fukuda Jr Granite Bay 19:44.14 6:22
118 Riley Nichols Jr Shasta 19:45 6:22
119 Reese Watabayahsi Jr McQueen 19:47.1 6:23
120 Evan Kwong Jr Oak Ridge 19:54.7 6:25
121 Christopher Howe Jr Galena 19:56.73 6:26
122 Mishack Maico So Armijo 20:05.54 6:29
123 Isaac Koehn Sr Oak Ridge 20:06.98 6:29
124 Ryan Sylvester Sr Oak Ridge 20:07.34 6:29
125 Zachary Hannum So Kennedy (Sacramento) 20:14.96 6:32
126 Jose Rico So Cordova 20:17.67 6:33
127 Xavier Angus Sr Damonte Ranch 20:22.6 6:34
128 Felipe De Camargo Jr Armijo 20:23.07 6:35
129 Henry Chadwick Sr McClatchy 20:24.41 6:35
130 Carlos Rodriguez Jr Cordova 20:24.62 6:35
131 David Moises Sr Cosumnes Oaks 20:27.4 6:36
132 Cameron White Fr McQueen 20:29.2 6:37
133 Alexander Collins Sr Cosumnes Oaks 20:47.32 6:42
134 James Burgos Jr Oak Ridge 20:50.57 6:43
135 Engel Salgado Jr Cosumnes Oaks 21:02.68 6:47
136 Nick Blakewell Sr Davis High 21:05.42 6:48 3/6 3/11 20/20
137 Dalton Bickel Sr Cosumnes Oaks 21:06.61 6:49
138 Tyler Wakabayashi Jr Kennedy (Sacramento) 21:12.14 6:50
139 Austin Toups Sr Davis High 21:33.3 6:57 4/6 4/11 20/20 21:42
(0:08)
21:42
(0:08)
21:42
(0:08)
Great Job! (LY, LR, PR)
140 Cameron Hughes Sr Oak Ridge 21:49.78 7:03
141 Nicholas Tidwell Jr McClatchy 21:54.86 7:04
142 Ryan Layman Jr Davis High 22:03.73 7:07 5/6 5/11 18/18
143 Aaron Lam Sr Cosumnes Oaks 23:17.96 7:31
144 Franco Sanchez Jr Davis High 23:24.22 7:33 6/6 7/11 15/15
145 Trevor Tillett Jr McClatchy 25:42.22 8:17
146 Austin Sloan Sr Cosumnes Oaks 25:56.02 8:22
147 Alex Flores Jr McClatchy 26:11.35 8:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:46
80:15
16:03
5:11
38 Matt Strangio
Sr
15:35
5:01
1
Spencer Pickren
Jr
15:56
5:08
4
Michael Chambers
Jr
16:06
5:11
7
Chase Gordon
Sr
16:18
5:16
12
Nicholas Salonites
Sr
16:21
5:16
14
Braden King
So
16:24
5:17
15
Jacob Swanson
Fr
16:48
5:25
24
2 Central Catholic
4-3-2-2-2
Gap: 0:34
80:56
16:11
5:13
49 Anders Beil
Jr
15:57
5:09
5
Jameson Westhead
Sr
16:00
5:10
6
Spencer Hardy
Sr
16:10
5:13
9
Josue Corona-Solis
Sr
16:20
5:16
13
Joseph Halsey
Sr
16:30
5:19
16
Holden Spencer
Sr
16:31
5:20
17
Charlie Black
Fr
16:31
5:20
18
3 Buchanan
2-2-3-3-3
Gap: 1:53
83:45
16:45
5:24
117 Kelly Brewer
Sr
15:50
5:06
2
Ronnie Barrett
Sr
16:06
5:12
8
Sebastian McGehee-
Jr
16:45
5:24
22
Wyatt Edwards
Jr
17:22
5:36
35
Austin Gillen
Jr
17:42
5:43
50
Agustin Banuelos
Jr
17:51
5:46
57




4 Sheldon (CA)
3-4-5-4-4
Gap: 2:28
86:03
17:13
5:33
185 Patrick McGonigle
Sr
15:53
5:08
3
Manuel Lara
Sr
16:44
5:24
21
Michael Benavidez
Jr
17:10
5:32
30
Miguel Ayala
Sr
17:55
5:47
60
Evan Roybal
Sr
18:22
5:55
71








5 Bella Vista
10-8-7-7-5
Gap: 0:29
87:05
17:25
5:37
188 Ashton Cobabe
Jr
17:14
5:34
31
Connor Harrod
Jr
17:16
5:34
33
Ben LaRoe
Jr
17:21
5:36
34
Jacob Crummett
Sr
17:31
5:39
39
Jack Wilson
Jr
17:43
5:43
51
Bruce Marlatt
Jr
17:48
5:44
55
Gilbert Sanchez
So
18:04
5:50
64
6 Galena
5-5-4-5-6
Gap: 2:00
85:53
17:11
5:32
189 Matthew Gordon
Jr
16:11
5:13
10
Bryce Welton
Sr
16:36
5:21
19
Zander Simone
Jr
16:46
5:24
23
Kai Shapiro
Fr
18:10
5:52
68
Jackson Hughes
Fr
18:11
5:52
69
Sanjeev Wagner
Sr
18:23
5:56
72
Nathan Highley
Fr
18:47
6:03
87
7 Shasta
7-6-6-6-7
Gap: 1:49
86:59
17:24
5:37
206 Dylan Jackson
So
16:43
5:24
20
Luke Bland
Sr
16:58
5:28
28
Thomas MacLean
Jr
17:02
5:30
29
Tyler Dutro
So
17:44
5:43
52
Nicholas Lindsay
Sr
18:32
5:59
77
Noah Herman
Jr
19:34
6:19
100
Riley Nichols
Jr
19:45
6:22
103
8 Clovis East
8-7-7-8-8
Gap: 1:03
87:10
17:26
5:37
213 Cameron Van Zant
Sr
16:53
5:27
25
Angel Valencia
So
16:56
5:28
26
Jorge Toscano
Sr
17:39
5:42
47
Bernard Jackson
Jr
17:46
5:44
54
Isaac Castro
Jr
17:56
5:47
61
Joel Vogt
Sr
18:06
5:50
65
Jonathan Burdick
Jr
18:51
6:05
88
9 Damonte Ranch
13-12-10-9-9
Gap: 0:11
88:06
17:37
5:41
223 Nick Rodie
Sr
17:34
5:40
40
Luca Bucciachio
Jr
17:34
5:40
41
Cyrus Evans
Fr
17:36
5:41
43
Connor Van Cott
Sr
17:39
5:42
46
Alton Edwards
Sr
17:44
5:43
53
Conan Porter
Jr
18:13
5:52
70
Aedan Spaulding
Fr
18:33
5:59
78
10 Heritage (Brentwood)
12-10-9-10-10
Gap: 1:12
89:31
17:54
5:47
269 Dominic DePiero
So
17:24
5:37
36
James Woolery
So
17:30
5:39
37
Hunter Sturtz
Sr
17:38
5:41
44
Jordan Maldonado
Fr
18:24
5:56
73
Vincent Ceja
Jr
18:36
6:00
79
Josh Cattolico
Jr
18:42
6:02
84
Gabriel Preciado
Sr
18:47
6:03
86
11 Inderkum
15-14-12-11-11
Gap: 0:58
89:30
17:54
5:46
281 Cristopher Jones
Sr
17:39
5:42
45
Andrew Brink
Sr
17:40
5:42
48
Nadeem Afridi
Sr
17:41
5:42
49
Giovanni Warren
Sr
17:54
5:46
59
Joey Villanueva
Jr
18:36
6:00
80
Gabriel Carver
Sr
18:40
6:01
83
Jeffrey Lenh
Jr
18:53
6:05
90
12 Granite Bay
9-9-11-12-12
Gap: 1:42
89:32
17:54
5:47
284 Gavin Vance
Jr
16:56
5:28
27
Nicholas Grahame
So
17:30
5:39
38
Robby Brown
Sr
17:57
5:47
62
Alex LeBel
Jr
18:30
5:58
76
Ty Wolber
Jr
18:38
6:01
81
Addison Atkin
Jr
18:57
6:07
91
Otho Johnson
Jr
19:11
6:11
95
13 McClatchy
11-13-13-13-13
Gap: 3:09
92:17
18:27
5:57
347 Nelson McMahon
Sr
17:15
5:34
32
Jackson Wedel
So
17:53
5:46
58
Colby Tell
Sr
18:00
5:48
63
Fletcher Lux
So
18:45
6:03
85
Henry Chadwick
Sr
20:24
6:35
109
Nicholas Tidwell
Jr
21:55
7:04
115
Trevor Tillett
Jr
25:42
8:17
118
14 Oak Ridge
16-16-15-14-14
Gap: 1:39
93:32
18:42
6:02
401 James Gezi
Jr
17:50
5:45
56
Nick Pleshakov
Sr
18:09
5:51
67
Clark Fransham
Jr
18:40
6:01
82
Connor Gill
Sr
19:25
6:16
97
Nolen Berringer
Sr
19:29
6:17
99
Evan Kwong
Jr
19:55
6:25
105
Isaac Koehn
Sr
20:07
6:29
107
15 Davis High
6-11-14-15-15
Gap: 5:49
99:06
19:49
6:24
420 Zeno Castiglioni
Sr
16:15
5:15
11
Owen Dulcich
Sr
18:08
5:51
66
Nick Blakewell
Sr
21:05
6:48
113
Austin Toups
Sr
21:33
6:57
114
Ryan Layman
Jr
22:04
7:07
116
Franco Sanchez
Jr
23:24
7:33
117




15 McQueen
14-15-15-16-15
Gap: 2:54
95:09
19:02
6:08
420 Azarael Solidum-Or
So
17:35
5:40
42
Alex Deadmond
Jr
18:24
5:56
74
Ian Scoggin
Jr
18:53
6:05
89
Reese Watabayahsi
Jr
19:47
6:23
104
Cameron White
Fr
20:29
6:37
111








17 Cosumnes Oaks
17-17-17-17-17
Gap: 1:01
95:00
19:00
6:08
452 Austin Carrizosa
Jr
18:26
5:57
75
Riley Payne
Jr
19:00
6:08
92
Rudolph Omega
Sr
19:00
6:08
93
Bryson Clark
Jr
19:07
6:10
94
Colby Irvine
Jr
19:27
6:17
98
David Moises
Sr
20:27
6:36
110
Alexander Collins
Sr
20:47
6:42
112
18 Armijo
18-18-18-18-18
Gap: 1:06
98:59
19:48
6:23
513 Matthew Vickroy
Jr
19:17
6:13
96
Alex Meza
Jr
19:37
6:20
101
Miguel Silva
Jr
19:37
6:20
102
Mishack Maico
So
20:06
6:29
106
Felipe De Camargo
Jr
20:23
6:35
108








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ajani Salcido Jr Jesuit 16:28.58 5:19
2 Anthony Page Sr Bella Vista 17:34.98 5:40
3 Tommy Gee Jr Jesuit 17:59.24 5:48
4 Will Buckerfield Sr Bella Vista 18:01.47 5:49
5 Stephan Delagrande Jr Bella Vista 18:01.58 5:49
6 Gavin Quon Jr Buchanan 18:03.48 5:50
7 Joe Ryan Jr Jesuit 18:07.51 5:51
8 Jacob Norton Jr Bella Vista 18:09.28 5:51
9 Jamie Hawkins Sr Bella Vista 18:10.75 5:52
10 Kyle Towne So Sheldon (CA) 18:10.95 5:52
11 William Lorence Jr Bella Vista 18:14.71 5:53
12 Gurvir Sandhu Jr Sheldon (CA) 18:19.69 5:55
13 John Putt Sr El Dorado 18:28.13 5:57
14 Jordan Joshua Sr Sheldon (CA) 18:38.46 6:01
15 Alex Wooden Jr Bella Vista 18:40.06 6:01
16 Adrian Tellez Fr Sheldon (CA) 18:44.14 6:03
17 Bryan Albor Sr Bella Vista 18:45.86 6:03
18 Jace Baker Jr Buchanan 18:47.07 6:04
19 Kevin Sunzeri Jr Bella Vista 18:57.93 6:07
20 Diego Vargas Sr Bella Vista 19:00.2 6:08
21 Evan Manley Sr Bella Vista 19:03.07 6:09
22 Aaron Li Jr Bella Vista 19:03.23 6:09
23 Gaberial Bustos Jr Buchanan 19:07.25 6:10
24 Ryan Jacques Sr Granite Bay 19:20.03 6:14
25 Cameron Robinson Jr Sheldon (CA) 19:27.54 6:17
26 Marcelino DeLeon So Wooster 19:38.35 6:20
27 George Sicner Jr Jesuit 19:47.37 6:23
28 Jarrod Khamvilayth Sr Buchanan 19:49.66 6:24
29 Jonathan Shuman Jr Bella Vista 19:56.82 6:26
30 Jeremy LaPorte Sr Bella Vista 19:58.93 6:27
31 Nate Serrao Jr Jesuit 20:09.01 6:30
32 Brock Wilson Sr Buchanan 20:15.37 6:32
33 Max Van Dessel Jr Jesuit 20:20.45 6:34
34 Evan Hymas Jr Bella Vista 20:23.48 6:35
35 Legend Tomilloso So Sheldon (CA) 20:26.35 6:36
36 David Partida So Sheldon (CA) 20:28.53 6:36
37 Gary Howard Sr Bella Vista 20:29.39 6:37
38 Ethan Briseno Jr Bella Vista 20:35.85 6:39
39 Joshua Daniels Sr Sheldon (CA) 20:43.39 6:41
40 Elijah Yambao So Sheldon (CA) 20:43.68 6:41
41 Khanh Nguyen Jr Inderkum 20:43.8 6:41
42 Noah Lindo Jr Inderkum 20:45.01 6:42
43 Sean McMorris So Sheldon (CA) 20:46.45 6:42
44 Elijah Funk Fr Bear River 20:47.78 6:43
45 Eric Lotz Sr El Dorado 20:57.16 6:46
46 Heman Bhatti Sr Sheldon (CA) 21:00.1 6:46
47 Julien Escobar Jr El Dorado 21:12.54 6:50
48 Pearce Pelia Sr Inderkum 21:13.97 6:51
49 Issac Chukwu Fr Wooster 21:21.28 6:53
50 Amaan Sandhu Jr Inderkum 21:21.76 6:53
51 Luke Murdock Jr El Dorado 21:22.53 6:54
52 Gadiel Rangel Jr Inderkum 21:26.94 6:55
53 Austin Lo Sr Sheldon (CA) 21:28.06 6:56
54 Andrew Lane Jr Bella Vista 21:28.96 6:56
55 Vaying Xiong So Sheldon (CA) 21:29.68 6:56
56 Joshua Wittenberg Jr El Dorado 21:40.07 6:59
57 David West Fr Wooster 21:46.37 7:01
58 Tristan Jacques Jr Granite Bay 21:47.76 7:02
59 Matthew Nguyen So Sheldon (CA) 21:49.61 7:02
60 Esteban Lee Jr Jesuit 21:57.58 7:05
61 Matt Soetaert Jr El Dorado 21:58.44 7:05
62 Elias Guzman Jr Jesuit 22:13.37 7:10
63 Sam Evans So Bear River 22:13.92 7:10
64 Hunter Summerhays Jr El Dorado 22:18.6 7:12
65 Logan Gaches Sr Buchanan 22:19.84 7:12
66 Shane Torvinen Fr Wooster 22:20.11 7:12
67 Eric Perez So Wooster 22:23.11 7:13
68 Timmy Canalas Jr Jesuit 22:28.38 7:15
69 Rod Miguel Uriarte Jr Davis High 22:37.02 7:18 1/5 6/11 10/12
70 Ransom Allen Jr Granite Bay 22:42.31 7:19
71 Aiden Beeson Jr Bella Vista 22:54.64 7:23
72 Miguel Banuelos-Or Jr Wooster 23:08.32 7:28
73 Matt Gamez Sr Buchanan 23:26.14 7:34
74 Stevan Trinh Sr Cordova 23:45.28 7:40
75 Sumit Rana So Sheldon (CA) 23:45.56 7:40
76 Cody DePeel Jr Bella Vista 23:59.7 7:44
77 Nathan Michaelis So Yuba City 24:07.61 7:47
78 Austin Phipps Fr Bear River 24:09.33 7:48
79 Connor Yep Jr Bella Vista 24:11.7 7:48
80 Keith Campbell Sr Bella Vista 24:17.64 7:50
81 Allen Detrick Jr Davis High 24:21.41 7:51 2/5 8/11 10/12
82 Austin Parks Sr Bella Vista 24:40.78 7:58
83 Sean Duffy Sr Davis High 24:47.05 8:00 3/5 9/11 10/11 25:58
(1:11)
25:58
(1:11)
25:58
(1:11)
Great Job! (LY, LR, PR)
84 Lemuel Leonidas Jr Inderkum 25:21.47 8:11
85 Ares Palubicki Sr Davis High 26:53.67 8:41 4/5 10/11 8/8
86 Jonathan Ho Jr Davis High 27:36.59 8:54 5/5 11/11 8/8
87 Leo Juarez Sr Cordova 28:57.42 9:20
88 Alexander Kiaran S Jr Yuba City 29:30.49 9:31
89 Mark Chism Jr Inderkum 31:36.81 10:12
90 Tyler Presser Jr Yuba City 31:52.76 10:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
2-2-1-1-1
Gap: 0:36
89:58
18:00
5:48
28 Anthony Page
Sr
17:35
5:40
2
Will Buckerfield
Sr
18:01
5:49
4
Stephan Delagrande
Jr
18:02
5:49
5
Jacob Norton
Jr
18:09
5:51
8
Jamie Hawkins
Sr
18:11
5:52
9
William Lorence
Jr
18:15
5:53
11
Alex Wooden
Jr
18:40
6:01
15
2 Jesuit
1-1-1-2-2
Gap: 3:40
92:32
18:30
5:58
55 Ajani Salcido
Jr
16:29
5:19
1
Tommy Gee
Jr
17:59
5:48
3
Joe Ryan
Jr
18:08
5:51
7
George Sicner
Jr
19:47
6:23
21
Nate Serrao
Jr
20:09
6:30
23
Max Van Dessel
Jr
20:20
6:34
25
Esteban Lee
Jr
21:58
7:05
39
3 Sheldon (CA)
4-3-3-3-3
Gap: 1:17
93:21
18:40
6:01
71 Kyle Towne
So
18:11
5:52
10
Gurvir Sandhu
Jr
18:20
5:55
12
Jordan Joshua
Sr
18:38
6:01
14
Adrian Tellez
Fr
18:44
6:03
16
Cameron Robinson
Jr
19:28
6:17
19
Legend Tomilloso
So
20:26
6:36
26
David Partida
So
20:29
6:36
27
4 Buchanan
3-4-4-4-4
Gap: 2:12
96:03
19:13
6:12
87 Gavin Quon
Jr
18:03
5:50
6
Jace Baker
Jr
18:47
6:04
17
Gaberial Bustos
Jr
19:07
6:10
18
Jarrod Khamvilayth
Sr
19:50
6:24
22
Brock Wilson
Sr
20:15
6:32
24
Logan Gaches
Sr
22:20
7:12
42
Matt Gamez
Sr
23:26
7:34
47
5 El Dorado
5-5-5-5-5
Gap: 3:12
103:40
20:44
6:41
146 John Putt
Sr
18:28
5:57
13
Eric Lotz
Sr
20:57
6:46
30
Julien Escobar
Jr
21:13
6:50
31
Luke Murdock
Jr
21:23
6:54
35
Joshua Wittenberg
Jr
21:40
6:59
37
Matt Soetaert
Jr
21:58
7:05
40
Hunter Summerhays
Jr
22:19
7:12
41
6 Inderkum
7-7-6-6-6
Gap: 0:43
105:31
21:06
6:48
159 Khanh Nguyen
Jr
20:44
6:41
28
Noah Lindo
Jr
20:45
6:42
29
Pearce Pelia
Sr
21:14
6:51
32
Amaan Sandhu
Jr
21:22
6:53
34
Gadiel Rangel
Jr
21:27
6:55
36
Lemuel Leonidas
Jr
25:21
8:11
50
Mark Chism
Jr
31:37
10:12
53
7 Wooster
6-6-7-7-7
Gap: 2:45
107:29
21:30
6:56
178 Marcelino DeLeon
So
19:38
6:20
20
Issac Chukwu
Fr
21:21
6:53
33
David West
Fr
21:46
7:01
38
Shane Torvinen
Fr
22:20
7:12
43
Eric Perez
So
22:23
7:13
44
Miguel Banuelos-Or
Jr
23:08
7:28
46




8 Davis High
8-8-8-8-8
Gap: 5:00
126:16
25:15
8:09
245 Rod Miguel Uriarte
Jr
22:37
7:18
45
Allen Detrick
Jr
24:21
7:51
48
Sean Duffy
Sr
24:47
8:00
49
Ares Palubicki
Sr
26:54
8:41
51
Jonathan Ho
Jr
27:37
8:54
52








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tomas Penner So Jesuit 11:30.38 5:45
2 Christian Hyde So Jesuit 11:42.44 5:51
3 Ryan McNeil So Jesuit 11:46.29 5:53
4 Ryan Anderson So Jesuit 11:47.01 5:54
5 Kevin Cox So Jesuit 11:51.32 5:56
6 Isaiah Tapia So Buchanan 11:57.46 5:59
7 Paul Gaffaney So Jesuit 11:59.68 6:00
8 Jeremy Cortez Fr Buchanan 12:02.47 6:01
9 Sam Vernekoff Fr Jesuit 12:14.73 6:07
10 Eliot Pickering Pick So Jesuit 12:20.31 6:10
11 Jason Karim So Davis High 12:20.97 6:10 1/12 8/21 3/9 Great Job! (SBP)
12 Giovanni Sloppye So Jesuit 12:26.17 6:13
13 Ayden Morgan Fr Davis High 12:30.41 6:15 2/12 9/21 3/9
14 Nick Ferguson So Jesuit 12:32.32 6:16
15 Luke Silvey So Inderkum 12:35.28 6:18
16 Ben Ryan Fr Jesuit 12:35.55 6:18
17 Devin Pettit So Jesuit 12:39.4 6:20
18 John Lindroos So Jesuit 12:39.46 6:20
19 Samuel Rosas Fr Davis High 12:43.5 6:22 3/12 12/21 2/8
20 Alexander Williams Fr Jesuit 12:46.29 6:23
21 Matthew Loge Fr Davis High 12:50.39 6:25 4/12 13/21 2/6
22 Aidan Leckie Fr Davis High 12:55.12 6:28 5/12 14/21 2/4
23 Michael Kopitske So Bella Vista 13:01.14 6:31
24 Elliot DeJong Fr Davis High 13:07.1 6:34 6/12 15/21 2/4
25 Brogan McLaughlin Fr Jesuit 13:07.82 6:34
26 Joseph Pyle Fr Jesuit 13:16.6 6:38
27 Kyle Dinin So Bella Vista 13:21 6:41
28 Alex Zaragoza Fr Inderkum 13:27.33 6:44
29 Jaicen Phurchpean So Cosumnes Oaks 13:27.57 6:44
30 Sean Paredes So Jesuit 13:31.37 6:46
31 Mateo Aguilar Fr El Dorado 13:31.41 6:46
32 Zhuqing Liu So Davis High 13:34.47 6:47 7/12 16/21 2/3
33 Kyle Watkins Fr Davis High 13:35.69 6:48 8/12 17/21 2/3
34 Luke Snider So Jesuit 13:36.53 6:48
35 Charles Sander Fr Jesuit 13:38.05 6:49
36 Erik Nelson So El Dorado 13:38.37 6:49
37 Declan Taber So Jesuit 13:41.08 6:51
38 Aryan Saini So Oak Ridge 13:44.02 6:52
39 Logan Stockett Fr Bella Vista 13:44.11 6:52
40 Elijah Lewis So Inderkum 13:50.52 6:55
41 Scott Inouye So Davis High 13:51.09 6:56 9/12 18/21 2/3
42 Matthew Cox Fr Oak Ridge 13:52.32 6:56
43 Logan Yang Fr Cosumnes Oaks 13:53.77 6:57
44 Santiago Ruffalo-Burgat Fr Davis High 13:56.05 6:58 10/12 19/21 2/3
45 Winston Yee So Cosumnes Oaks 13:56.16 6:58
46 Lucas Paton Fr Jesuit 14:00.44 7:00
47 Henry Soetaert Fr El Dorado 14:07.51 7:04
48 Owen Fernandes Fr Davis High 14:14.83 7:07 11/12 20/21 2/2
49 Patrick Brannan Fr Jesuit 14:29.12 7:15
50 Jack Bessette Fr Bella Vista 14:29.57 7:15
51 Isaac Morgan So Bella Vista 14:31.68 7:16
52 Liam Maguire Fr El Dorado 14:33.64 7:17
53 Tyler Brewster Fr El Dorado 14:35.19 7:18
54 Joe Kurth So El Dorado 14:36.54 7:18
55 Josh Masem So Davis High 14:37.04 7:19 12/12 21/21 2/2
56 Jayden Ngugen So Inderkum 14:39.75 7:20
57 Jack Pettit Fr Jesuit 14:46.11 7:23
58 Tommy Contreras So Jesuit 14:50.39 7:25
59 Spencer Hirrlinger Fr Oak Ridge 14:50.79 7:25
60 Parker Gomez So Cosumnes Oaks 14:51.53 7:26
61 Lancer Vang Fr Buchanan 14:54.06 7:27
62 Mate Kapinya Fr Jesuit 15:07.28 7:34
63 Jaxon Barry So Bella Vista 15:09.24 7:35
64 Alexander Hagen Fr Colfax 15:12.79 7:36
65 Ethan Harvey Fr Bella Vista 15:17.85 7:39
66 Michael Sicner So Jesuit 15:33.85 7:47
67 Dominick Comer Fr Bella Vista 15:41.65 7:51
68 Connor Bessette So Bella Vista 15:56.54 7:58
69 Graham Hawkins Fr Bella Vista 16:35.11 8:18
70 Julian Pornebo Fr Colfax 18:17.4 9:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:21
58:37
11:43
5:52
15 Tomas Penner
So
11:30
5:45
1
Christian Hyde
So
11:42
5:51
2
Ryan McNeil
So
11:46
5:53
3
Ryan Anderson
So
11:47
5:54
4
Kevin Cox
So
11:51
5:56
5
Paul Gaffaney
So
12:00
6:00
6
Sam Vernekoff
Fr
12:15
6:07
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:34
63:20
12:40
6:20
50 Jason Karim
So
12:21
6:10
8
Ayden Morgan
Fr
12:30
6:15
9
Samuel Rosas
Fr
12:44
6:22
10
Matthew Loge
Fr
12:50
6:25
11
Aidan Leckie
Fr
12:55
6:28
12
Elliot DeJong
Fr
13:07
6:34
14
Zhuqing Liu
So
13:34
6:47
17
3 Bella Vista
3-3-3-3-3
Gap: 1:31
69:08
13:50
6:55
90 Michael Kopitske
So
13:01
6:31
13
Kyle Dinin
So
13:21
6:41
15
Logan Stockett
Fr
13:44
6:52
19
Jack Bessette
Fr
14:30
7:15
21
Isaac Morgan
So
14:32
7:16
22
Jaxon Barry
So
15:09
7:35
26
Ethan Harvey
Fr
15:18
7:39
27
4 El Dorado
4-4-4-4-4
Gap: 1:04
70:26
14:05
7:03
101 Mateo Aguilar
Fr
13:31
6:46
16
Erik Nelson
So
13:38
6:49
18
Henry Soetaert
Fr
14:08
7:04
20
Liam Maguire
Fr
14:34
7:17
23
Tyler Brewster
Fr
14:35
7:18
24
Joe Kurth
So
14:37
7:18
25




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
61:33
12:19
6:09
15 Paul Gaffaney
So
12:00
6:00
1
Sam Vernekoff
Fr
12:15
6:07
2
Eliot Pickering Pick
So
12:20
6:10
3
Giovanni Sloppye
So
12:26
6:13
4
Nick Ferguson
So
12:32
6:16
5
Ben Ryan
Fr
12:36
6:18
6
Devin Pettit
So
12:39
6:20
7
2 Davis High
2-2-2-2-2
Gap: 0:49
68:04
13:37
6:48
50 Elliot DeJong
Fr
13:07
6:34
8
Zhuqing Liu
So
13:34
6:47
9
Kyle Watkins
Fr
13:36
6:48
10
Scott Inouye
So
13:51
6:56
11
Santiago Ruffalo-Burgat
Fr
13:56
6:58
12
Owen Fernandes
Fr
14:15
7:07
13
Josh Masem
So
14:37
7:19
14
3 Bella Vista
3-3-3-3-3
Gap: 1:26
78:40
15:44
7:52
85 Jaxon Barry
So
15:09
7:35
15
Ethan Harvey
Fr
15:18
7:39
16
Dominick Comer
Fr
15:42
7:51
17
Connor Bessette
So
15:57
7:58
18
Graham Hawkins
Fr
16:35
8:18
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Troy Esparza Fr Oak Ridge 10:16.01 5:08
2 Noah Ray Fr Buchanan 10:33.06 5:17
3 Robert Kirkman So Buchanan 10:33.73 5:17
4 Brenton Maddox So Buchanan 10:36.64 5:18
5 Brian Lew So Oak Ridge 10:46.19 5:23
6 Drew Gladwell So Oak Ridge 10:49.94 5:25
7 Cameron Cleland So Jesuit 10:51.57 5:26
8 Sean Lacey So Bella Vista 10:59.1 5:30
9 Cole Rasmussen Fr Jesuit 11:03.55 5:32
10 Logan Marlatt Fr Bella Vista 11:07.79 5:34
11 Nathan Conover So Oak Ridge 11:09.82 5:35
12 Walker Daniel So Oak Ridge 11:10.38 5:35
13 Spencer Morrison So Jesuit 11:10.8 5:35
14 Gabe Giannini Fr Jesuit 11:11.24 5:36
15 Cole Williams Fr Bella Vista 11:16.29 5:38
16 Nathaniel Ong So Cosumnes Oaks 11:17.37 5:39
17 Diego Levenfeld So Jesuit 11:17.81 5:39
18 Matt Morrison Fr Buchanan 11:18.36 5:39
19 Julian Curiale So Jesuit 11:19.7 5:40
20 Braden Anderson So Davis High 11:22.62 5:41 1/9 1/21 6/14
21 Matthew Pena So Inderkum 11:23.93 5:42
22 Leo Hymus So Davis High 11:26.69 5:43 2/9 2/21 5/14
23 Matteo Persiani So Bella Vista 11:26.76 5:43
24 Marcus Jauregui So Buchanan 11:29.15 5:45
25 Stuart Lee So Cosumnes Oaks 11:34.79 5:47
26 Bode Briseno Fr Bella Vista 11:40.87 5:50
27 Steven Berry Fr Oak Ridge 11:43.49 5:52
28 Cody Winsor So Davis High 11:44.68 5:52 3/9 3/21 5/12
29 Gavin Joaquin So Jesuit 11:45.4 5:53
30 Andrew Yee Fr McClatchy 11:46.4 5:53
31 Kaden Bishop So Granite Bay 11:47.48 5:54
32 Kellen Dulcich So Davis High 11:48.21 5:54 4/9 4/21 5/11
33 Harley Sherman So Jesuit 11:49.52 5:55
34 Jack Ericson So Jesuit 11:50.93 5:55
35 Nikolai Vogler Fr Inderkum 12:01.09 6:01
36 Aaron Lopez Fr Buchanan 12:02.68 6:01
37 Gavin Rashid Fr Davis High 12:02.9 6:01 5/9 5/21 5/10
38 Jackson Trisch So Davis High 12:05 6:03 6/9 6/21 4/9
39 Ryan Tang So McClatchy 12:05.81 6:03
40 Marcus Cunanan Fr Armijo 12:08.67 6:04
41 Joseph Bogdan So McClatchy 12:08.72 6:04
42 Jackson Evans Fr McClatchy 12:09.99 6:05
43 Ethan Black So Bella Vista 12:10.99 6:05
44 Ben Norton So Davis High 12:12.53 6:06 7/9 7/21 2/7
45 Gabriel Wahid So Armijo 12:14.63 6:07
46 Jaydin Borromeo So Armijo 12:15.12 6:08
47 Theo Graalfs Fr Inderkum 12:16.95 6:08
48 Hayden Turnbull So Inderkum 12:22.56 6:11
49 Kai Sorensen So McClatchy 12:22.6 6:11
50 Andres Rodriguez Fr Cosumnes Oaks 12:27.47 6:14
51 Chris Haustein Fr Bella Vista 12:29.26 6:15
52 Jason Madsen So Oak Ridge 12:29.31 6:15
53 David Johns So Cosumnes Oaks 12:30.08 6:15
54 Andrew Stone So Inderkum 12:31.23 6:16
55 Alec Redmond Fr McClatchy 12:34.75 6:17
56 Diego Pena So Inderkum 12:34.79 6:17
57 Jacob Schaal Fr Davis High 12:35.35 6:18 8/9 10/21 2/6
58 Thomas Doherty Fr Davis High 12:36.81 6:18 9/9 11/21 2/5
59 Cayden Cagle So Cosumnes Oaks 12:38.05 6:19
60 Hayden Vandeluyster Fr Oak Ridge 12:45.24 6:23
61 Zane Yoshikawa-Hei Fr Cosumnes Oaks 12:46.04 6:23
62 Alec Riley So Granite Bay 12:48.07 6:24
63 Kielan Fox So Cosumnes Oaks 12:49.63 6:25
64 Elliot Fry So Cordova 12:55.27 6:28
65 Isaac Cervantes So Armijo 13:01.45 6:31
66 Renzo Delacruz Fr Kennedy (Sacramento) 13:03.37 6:32
67 Miguel Arteaga Sacal So McQueen 13:03.38 6:32
68 Nathan Leonhardt So Inderkum 13:05.01 6:33
69 Alexander Li Fr McClatchy 13:08.69 6:34
70 Otto Fairbanks So Inderkum 13:17.66 6:39
71 Ethan Hunt Fr Inderkum 13:20.57 6:40
72 Jared Kuang So Cosumnes Oaks 13:21.69 6:41
73 Max Colby So Inderkum 13:36 6:48
74 Olaf Morski So Kennedy (Sacramento) 13:54.95 6:57
75 Dylan Brashier So Cosumnes Oaks 13:55.07 6:58
76 Lucas Brown So Granite Bay 13:55.95 6:58
77 Joshua Neal So Granite Bay 14:00.63 7:00
78 Holdin Fong Fr McClatchy 14:04.83 7:02
79 Khani Velazquez Fr Sheldon (CA) 14:31.26 7:16
80 Bryson Sedway Fr Granite Bay 14:33.83 7:17
81 Juan Lupi So McQueen 14:56.67 7:28
82 Johnathan Angel Fr Cordova 14:59.6 7:30
83 Max Mott Fr Cordova 14:59.86 7:30
84 Jacob Dixson Fr Kennedy (Sacramento) 15:02.98 7:31
85 Kenny Nguyen Fr Sheldon (CA) 15:50.61 7:55
86 Benjamin Crow So McClatchy 16:12.39 8:06
87 Sam Gambaryan Fr Cordova 16:31.99 8:16
88 Payton Schaffert So Granite Bay 17:02.93 8:31
89 Osvaldo Bernabe Fr Cordova 18:36.92 9:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
1-2-2-1-1
Gap: 0:54
54:12
10:50
5:25
35 Troy Esparza
Fr
10:16
5:08
1
Brian Lew
So
10:46
5:23
5
Drew Gladwell
So
10:50
5:25
6
Nathan Conover
So
11:10
5:35
11
Walker Daniel
So
11:10
5:35
12
Steven Berry
Fr
11:43
5:52
27
Jason Madsen
So
12:29
6:15
47
2 Buchanan
2-1-1-2-2
Gap: 0:56
54:31
10:54
5:27
51 Noah Ray
Fr
10:33
5:17
2
Robert Kirkman
So
10:34
5:17
3
Brenton Maddox
So
10:37
5:18
4
Matt Morrison
Fr
11:18
5:39
18
Marcus Jauregui
So
11:29
5:45
24
Aaron Lopez
Fr
12:03
6:01
34




3 Jesuit
3-3-3-3-3
Gap: 0:26
55:35
11:07
5:33
60 Cameron Cleland
So
10:52
5:26
7
Cole Rasmussen
Fr
11:04
5:32
9
Spencer Morrison
So
11:11
5:35
13
Gabe Giannini
Fr
11:11
5:36
14
Diego Levenfeld
So
11:18
5:39
17
Julian Curiale
So
11:20
5:40
19
Gavin Joaquin
So
11:45
5:53
29
4 Bella Vista
4-4-4-4-4
Gap: 0:42
56:31
11:18
5:39
82 Sean Lacey
So
10:59
5:30
8
Logan Marlatt
Fr
11:08
5:34
10
Cole Williams
Fr
11:16
5:38
15
Matteo Persiani
So
11:27
5:43
23
Bode Briseno
Fr
11:41
5:50
26
Ethan Black
So
12:11
6:05
40
Chris Haustein
Fr
12:29
6:15
46
5 Davis High
6-6-5-5-5
Gap: 0:40
58:25
11:41
5:51
137 Braden Anderson
So
11:23
5:41
20
Leo Hymus
So
11:27
5:43
22
Cody Winsor
So
11:45
5:52
28
Kellen Dulcich
So
11:48
5:54
32
Gavin Rashid
Fr
12:03
6:01
35
Jackson Trisch
So
12:05
6:03
36
Ben Norton
So
12:13
6:06
41
6 Cosumnes Oaks
5-5-6-6-6
Gap: 1:21
60:28
12:06
6:03
186 Nathaniel Ong
So
11:17
5:39
16
Stuart Lee
So
11:35
5:47
25
Andres Rodriguez
Fr
12:27
6:14
45
David Johns
So
12:30
6:15
48
Cayden Cagle
So
12:38
6:19
52
Zane Yoshikawa-Hei
Fr
12:46
6:23
53
Kielan Fox
So
12:50
6:25
55
7 McClatchy
8-8-8-8-7
Gap: 0:36
60:34
12:07
6:03
188 Andrew Yee
Fr
11:46
5:53
30
Ryan Tang
So
12:06
6:03
37
Joseph Bogdan
So
12:09
6:04
38
Jackson Evans
Fr
12:10
6:05
39
Kai Sorensen
So
12:23
6:11
44
Alec Redmond
Fr
12:35
6:17
50
Alexander Li
Fr
13:09
6:34
58
7 Inderkum
7-7-7-7-7
Gap: 1:07
60:36
12:07
6:04
188 Matthew Pena
So
11:24
5:42
21
Nikolai Vogler
Fr
12:01
6:01
33
Theo Graalfs
Fr
12:17
6:08
42
Hayden Turnbull
So
12:23
6:11
43
Andrew Stone
So
12:31
6:16
49
Diego Pena
So
12:35
6:17
51
Nathan Leonhardt
So
13:05
6:33
57
9 Granite Bay
9-9-9-9-9
Gap: 2:46
67:06
13:25
6:43
265 Kaden Bishop
So
11:47
5:54
31
Alec Riley
So
12:48
6:24
54
Lucas Brown
So
13:56
6:58
59
Joshua Neal
So
14:01
7:00
60
Bryson Sedway
Fr
14:34
7:17
61
Payton Schaffert
So
17:03
8:31
65




10 Cordova
10-10-10-10-10
Gap: 5:42
78:04
15:37
7:48
311 Elliot Fry
So
12:55
6:28
56
Johnathan Angel
Fr
15:00
7:30
62
Max Mott
Fr
15:00
7:30
63
Sam Gambaryan
Fr
16:32
8:16
64
Osvaldo Bernabe
Fr
18:37
9:18
66








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.