Bellarmine Results from the WCAL #1 at Baylands Park on 3/18/21

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Affinito, Matthew Jr JV 18:34.2 5:59 3.1 5/34 5/15 16/57 1/4 18:34.7
(0:01,0.0)
18:34.7
(0:01,0.0)
18:35
(0:01,0.0)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Agustin, Ben Fr F/S 25:04.7 8:05 3.1 49/56 30/33 53/57 1/1
Amend, Max Jr JV 19:37.9 6:20 3.1 10/34 7/15 27/57 1/2 20:22.3
(0:44,3.6)
20:22.3
(0:44,3.6)
20:22
(0:44,3.6)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Beytoughan, Zack Jr JV 19:57.6 6:26 3.1 13/34 10/15 31/57 1/1 20:03.2
(0:06,0.5)
20:03.2
(0:06,0.5)
20:03
(0:06,0.5)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Bhagwat, Dhruva So F/S 20:27.3 6:36 3.1 22/56 16/33 36/57 1/2 20:57.2
(0:30,2.4)
20:57.2
(0:30,2.4)
20:57
(0:30,2.4)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Bodnar-Cohen, Reed Fr F/S 18:38.6 6:01 3.1 5/56 4/33 17/57 1/3 Go Bells! (SBP)
Boone, Hayden Fr F/S 20:24.9 6:35 3.1 21/56 15/33 35/57 1/2 Go Bells! (SBP)
Boynton, Nolan Fr F/S 22:41.9 7:19 3.1 34/56 23/33 45/57 1/1 Go Bells! (SBP)
Broccoli, Evan Jr JV 19:53.6 6:25 3.1 12/34 9/15 30/57 1/1 20:42.3
(0:49,3.9)
20:42.3
(0:49,3.9)
20:42
(0:49,3.9)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Chang, Edrick Fr F/S 25:55.4 8:22 3.1 52/56 33/33 56/57 1/1
Chettiar, Tanish Jr V 16:51.1 5:26 3.1 3/30 2/9 2/57 1/4 17:47.4
(0:56,5.3)
17:47.4
(0:56,5.3)
17:47
(0:56,5.3)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Choi, Matthew Fr F/S 24:55.2 8:02 3.1 48/56 29/33 52/57 1/1
Choi, Robert So F/S 21:10.6 6:50 3.1 26/56 18/33 39/57 1/1 Go Bells! (SBP)
Claure, Alex Sr JV 22:08.9 7:09 3.1 24/34 13/15 41/57 1/1
Craven, Tyler Fr F/S 19:08.7 6:11 3.1 11/56 7/33 22/57 1/3
Delgadillo, Andrew So F/S 20:03.3 6:28 3.1 18/56 13/33 32/57 1/2 21:40.6
(1:37,7.5)
21:40.6
(1:37,7.5)
21:41
(1:37,7.5)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Doppalapudi, Tanay Fr F/S 18:12.2 5:52 3.1 3/56 3/33 14/57 1/3 Go Bells! (SBP)
Familetti, Ethan Fr F/S 20:10.9 6:31 3.1 20/56 14/33 33/57 1/2 Go Bells! (SBP)
Frida, Jack So JV 17:36.7 5:41 3.1 3/34 3/15 9/57 1/4 18:50.1
(1:13,6.5)
18:50.1
(1:13,6.5)
18:50
(1:13,6.5)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Garcia, Jaime Sr JV 19:53 6:25 3.1 11/34 8/15 29/57 1/2 20:29.8
(0:37,3.0)
20:29.8
(0:37,3.0)
20:30
(0:37,3.0)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Glanville, Jack Jr V 17:06.6 5:31 3.1 5/30 4/9 4/57 1/4 17:34.3
(0:28,2.6)
17:34.3
(0:28,2.6)
17:34
(0:28,2.6)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Hammers, Jude Fr F/S 18:10.6 5:52 3.1 1/56 1/33 12/57 1/3 Go Bells! (SBP)
Iburg, Austin Fr F/S 22:36.8 7:18 3.1 31/56 21/33 43/57 1/1
Johnston, Lucas Jr JV 26:35.5 8:35 3.1 32/34 15/15 57/57 1/1 Go Bells! (SBP)
Kaiser, Anthony So F/S 22:33.7 7:17 3.1 30/56 20/33 42/57 1/1 22:36.5
(0:03,0.2)
22:36.5
(0:03,0.2)
22:37
(0:03,0.2)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Kerslake, Robby So F/S 23:37.2 7:37 3.1 41/56 27/33 49/57 1/1 22:11.6 22:11.6 22:12
Kihmm, Noah So F/S 23:25.8 7:33 3.1 38/56 25/33 47/57 1/1 21:17.6 21:17.6 21:18 Go Bells! (SBP)
Knight, Ian So F/S 18:12.1 5:52 3.1 2/56 2/33 13/57 1/3 19:38.3
(1:26,7.3)
19:38.3
(1:26,7.3)
19:38
(1:26,7.3)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Krishnan, Vibhu Jr V 17:21.2 5:36 3.1 7/30 5/9 5/57 1/4 17:44.2
(0:23,2.2)
17:44.2
(0:23,2.2)
17:44
(0:23,2.2)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Kropp, Ryan Jr JV 19:01 6:08 3.1 7/34 6/15 21/57 1/3 22:45.9
(3:45,16.5)
22:45.9
(3:45,16.5)
22:46
(3:45,16.5)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Leclair, Mateo Fr F/S 18:45.8 6:03 3.1 6/56 5/33 18/57 1/3 Go Bells! (SBP)
Lowe, Sonny So F/S 19:17.8 6:13 3.1 12/56 8/33 23/57 1/2 19:45.8
(0:28,2.4)
19:45.8
(0:28,2.4)
19:46
(0:28,2.4)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Ludwico, James So F/S 22:39.8 7:19 3.1 32/56 22/33 44/57 1/1 21:42.2 21:42.2 21:42 Go Bells! (SBP)
Manens, Alex Fr F/S 19:32.7 6:18 3.1 14/56 9/33 24/57 1/2 Go Bells! (SBP)
Matsumoto, Tyler T Jr JV 20:12.5 6:31 3.1 15/34 11/15 34/57 1/1 21:08.8
(0:56,4.4)
20:49.4
(0:37,3.0)
20:49
(0:37,3.0)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Mckeown, Liam So F/S 18:46.2 6:03 3.1 7/56 6/33 19/57 1/3 20:15.9
(1:30,7.4)
20:15.9
(1:30,7.4)
20:16
(1:30,7.4)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Mcpeek, Donovan Jr JV 23:38.2 7:37 3.1 26/34 14/15 50/57 1/1 20:55.3 20:55.3 20:55
Mcsweeney, Jonathan Jr JV 18:18.2 5:54 3.1 4/34 4/15 15/57 1/4 20:04.2
(1:46,8.8)
20:04.2
(1:46,8.8)
20:04
(1:46,8.8)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Meng, Aaron Fr F/S 25:46.7 8:19 3.1 50/56 31/33 54/57 1/1
Muller, Ian Fr F/S 23:30.8 7:35 3.1 39/56 26/33 48/57 1/1
Ng, Anthony Jr JV 20:59 6:46 3.1 18/34 12/15 38/57 1/1 20:45.6 20:44 20:44 Go Bells! (SBP)
Papenfuss, Dylan Sr V 18:56.5 6:07 3.1 23/30 9/9 20/57 1/1 17:34.3 17:34.3 17:34
Pecoraro, Vincent So F/S 19:51.6 6:24 3.1 17/56 12/33 28/57 1/2
Pinkel, Ben Jr V 17:00.1 5:29 3.1 4/30 3/9 3/57 1/4 Go Bells! (SBP)
Raja, Abdulsalam So F/S 19:35.8 6:19 3.1 15/56 10/33 25/57 1/2
Ramirez, Uriel Jr JV 17:32.9 5:40 3.1 2/34 2/15 8/57 1/4 18:29.7
(0:57,5.1)
18:29.7
(0:57,5.1)
18:30
(0:57,5.1)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Robles, Antonio Fr F/S 19:36.1 6:19 3.1 16/56 11/33 26/57 1/2 Go Bells! (SBP)
Sarmenta, Joseph Sr V 17:26.8 5:38 3.1 8/30 6/9 6/57 1/4 17:54.9
(0:28,2.6)
17:54.9
(0:28,2.6)
17:55
(0:28,2.6)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Silva, Aidan So F/S 22:48.6 7:21 3.1 35/56 24/33 46/57 1/1 Go Bells! (SBP)
Snycerski, Tommy So F/S 20:44.9 6:42 3.1 23/56 17/33 37/57 1/1 19:48.8 19:48.8 19:49 Go Bells! (SBP)
Theocheung, Aiden Sr JV 17:32.4 5:39 3.1 1/34 1/15 7/57 1/4 16:13.3 16:13.3 16:03 Go Bells! (SBP)
Trela, Ian Fr F/S 21:40.3 6:59 3.1 27/56 19/33 40/57 1/1
Vakkalagadda, Rohit Fr F/S 23:45.1 7:40 3.1 44/56 28/33 51/57 1/1
Vu, Benthan Sr V 17:41.6 5:42 3.1 13/30 7/9 10/57 1/4 18:46.3
(1:05,5.7)
18:46.3
(1:05,5.7)
18:46
(1:05,5.7)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Wiens, Jacob So F/S 25:49.5 8:20 3.1 51/56 32/33 55/57 1/1 25:06 25:06 25:06 Go Bells! (SBP)
Yanashita, Ryunosuke Jr V 16:16.4 5:15 3.1 2/30 1/9 1/57 2/4 17:44.4
(1:28,8.3)
17:44.4
(1:28,8.3)
17:44
(1:28,8.3)
Go Bells! (LR, PR, DPR)
Zamora, Isaiah Sr V 17:58 5:48 3.1 18/30 8/9 11/57 1/1 18:45.6
(0:48,4.2)
18:27
(0:29,2.6)
18:27
(0:29,2.6)
Go Bells! (LR, PR, SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/4 84:35
1:05
3.1 5:27 5:15 5:36 21 5:27 83:54 80:24 Ryunosuke Yanashita (2), Tanish Chettiar (3), Ben Pinkel (4), Jack Glanville (5), Vibhu Krishnan (7)
JV 1st 5 1/4 89:34
1:02
3.1 5:47 5:39 5:59 15 5:47 85:13 83:43 Aiden Theocheung (1), Uriel Ramirez (2), Jack Frida (3), Jonathan Mcsweeney (4), Matthew Affinito (5)
JV 2nd 5 1/1 98:23
0:57
3.1 6:21 6:08 6:26 15 6:21 88:12 86:23 Ryan Kropp (1), Max Amend (2), Jaime Garcia (3), Evan Broccoli (4), Zack Beytoughan (5)
JV 3rd 5 1/1 113:34
6:23
3.1 7:20 6:31 8:35 15 7:20 89:30 89:30 Tyler T Matsumoto (1), Anthony Ng (2), Alex Claure (3), Donovan Mcpeek (4), Lucas Johnston (5)
F/S 1st 5 1/3 91:59
0:35
3.1 5:56 5:52 6:03 17 5:56 Jude Hammers (1), Ian Knight (2), Tanay Doppalapudi (3), Reed Bodnar-Cohen (5), Mateo Leclair (6)
F/S 2nd 5 1/2 96:21
0:50
3.1 6:13 6:03 6:19 15 6:13 Liam Mckeown (1), Tyler Craven (2), Sonny Lowe (3), Alex Manens (4), Abdulsalam Raja (5)
F/S 3rd 5 1/2 100:07
0:49
3.1 6:28 6:19 6:35 15 6:28 Antonio Robles (1), Vincent Pecoraro (2), Andrew Delgadillo (3), Ethan Familetti (4), Hayden Boone (5)
F/S 4th 5 1/1 106:37
2:06
3.1 6:53 6:36 7:17 15 6:53 Dhruva Bhagwat (1), Tommy Snycerski (2), Robert Choi (3), Ian Trela (4), Anthony Kaiser (5)
F/S 5th 5 1/1 114:13
0:49
3.1 7:22 7:18 7:33 15 7:22 Austin Iburg (1), James Ludwico (2), Nolan Boynton (3), Aidan Silva (4), Noah Kihmm (5)
F/S 6th 5 1/1 120:53
1:34
3.1 7:48 7:35 8:05 15 7:48 Ian Muller (1), Robby Kerslake (2), Rohit Vakkalagadda (3), Matthew Choi (4), Ben Agustin (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 William Luders Sr Valley Christian-SJ 16:11 5:13
2 Ryunosuke Yanashita Jr Bellarmine 16:16.4 5:15 1/9 1/57 2/4 17:44
(1:28)
17:44
(1:28)
Go Bells! (LR, PR)
3 Tanish Chettiar Jr Bellarmine 16:51.1 5:26 2/9 2/57 1/4 17:47
(0:56)
17:47
(0:56)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
4 Ben Pinkel Jr Bellarmine 17:00.1 5:29 3/9 3/57 1/4 Go Bells! (SBP)
5 Jack Glanville Jr Bellarmine 17:06.6 5:31 4/9 4/57 1/4 17:34
(0:28)
17:34
(0:28)
Go Bells! (LR, PR)
6 Owen Kato Jr St Francis 17:07.5 5:31
7 Vibhu Krishnan Jr Bellarmine 17:21.2 5:36 5/9 5/57 1/4 17:44
(0:23)
17:44
(0:23)
Go Bells! (LR, PR)
8 Joseph Sarmenta Sr Bellarmine 17:26.8 5:38 6/9 6/57 1/4 17:55
(0:28)
17:55
(0:28)
Go Bells! (LR, PR)
9 Noah Shinn Sr Valley Christian-SJ 17:29.2 5:38
10 Mateo Cauchi Jr A. Mitty 17:34.5 5:40
11 Jaime Zepeda Jr St Francis 17:37.4 5:41
12 Nikolas Muller So St Francis 17:39 5:42
13 Benthan Vu Sr Bellarmine 17:41.6 5:42 7/9 10/57 1/4 18:46
(1:05)
18:46
(1:05)
Go Bells! (LR, PR)
14 Nicholas Meeker Sr A. Mitty 17:42.6 5:43
15 Orion Espiritu So St Francis 17:44.8 5:43
16 Nathan Lo Fr St Francis 17:54.5 5:47
17 Ryane Li Jr Valley Christian-SJ 17:56.5 5:47
18 Isaiah Zamora Sr Bellarmine 17:58 5:48 8/9 11/57 1/1 18:46
(0:48)
18:27
(0:29)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
19 Colin Pereira Jr St Francis 18:00.7 5:49
20 Connor Chancey Sr A. Mitty 18:28.6 5:58
21 Liam Saxton Fr A. Mitty 18:30.9 5:58
22 Kyan Agdassi So St Francis 18:33.6 5:59
23 Dylan Papenfuss Sr Bellarmine 18:56.5 6:07 9/9 20/57 1/1 17:34.3 17:34.3
24 Matthew Uthayopas Jr Valley Christian-SJ 19:16.9 6:13
25 David Gong Sr A. Mitty 19:17 6:13
26 Alfredo Orozco De Rueda Jr A. Mitty 19:32.8 6:18
27 Nathanial Hobden Jr Valley Christian-SJ 19:57.4 6:26
28 Zane Syed Sr A. Mitty 20:01.6 6:28
29 Colby Zapp Jr Valley Christian-SJ 20:22 6:34
30 Nikolas Adams Jr Valley Christian-SJ 21:08.3 6:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
2-1-1-1-1
Gap: 1:05
84:35
16:55
5:27
21 Ryunosuke Yanashita
Jr
16:16
5:15
2
Tanish Chettiar
Jr
16:51
5:26
3
Ben Pinkel
Jr
17:00
5:29
4
Jack Glanville
Jr
17:07
5:31
5
Vibhu Krishnan
Jr
17:21
5:36
7
Joseph Sarmenta
Sr
17:27
5:38
8
Benthan Vu
Sr
17:42
5:42
13
2 St Francis
3-3-3-2-2
Gap: 0:47
88:03
17:37
5:41
60 Owen Kato
Jr
17:08
5:31
6
Jaime Zepeda
Jr
17:37
5:41
11
Nikolas Muller
So
17:39
5:42
12
Orion Espiritu
So
17:45
5:43
15
Nathan Lo
Fr
17:55
5:47
16
Colin Pereira
Jr
18:01
5:49
18
Kyan Agdassi
So
18:34
5:59
21
3 Valley Christian-SJ
1-2-2-3-3
Gap: 3:46
90:51
18:10
5:52
74 William Luders
Sr
16:11
5:13
1
Noah Shinn
Sr
17:29
5:38
9
Ryane Li
Jr
17:57
5:47
17
Matthew Uthayopas
Jr
19:17
6:13
22
Nathanial Hobden
Jr
19:57
6:26
25
Colby Zapp
Jr
20:22
6:34
27
Nikolas Adams
Jr
21:08
6:49
28
4 A. Mitty
4-4-4-4-4
Gap: 1:43
91:34
18:19
5:54
86 Mateo Cauchi
Jr
17:35
5:40
10
Nicholas Meeker
Sr
17:43
5:43
14
Connor Chancey
Sr
18:29
5:58
19
Liam Saxton
Fr
18:31
5:58
20
David Gong
Sr
19:17
6:13
23
Alfredo Orozco De Rueda
Jr
19:33
6:18
24
Zane Syed
Sr
20:02
6:28
26
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aiden Theocheung Sr Bellarmine 17:32.4 5:39 1/15 7/57 1/4 16:13.3 16:13.3 Go Bells! (SBP)
2 Uriel Ramirez Jr Bellarmine 17:32.9 5:40 2/15 8/57 1/4 18:30
(0:57)
18:30
(0:57)
Go Bells! (LR, PR)
3 Jack Frida So Bellarmine 17:36.7 5:41 3/15 9/57 1/4 18:50
(1:13)
18:50
(1:13)
Go Bells! (LR, PR)
4 Jonathan Mcsweeney Jr Bellarmine 18:18.2 5:54 4/15 15/57 1/4 20:04
(1:46)
20:04
(1:46)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
5 Matthew Affinito Jr Bellarmine 18:34.2 5:59 5/15 16/57 1/4 18:35
(0:01)
18:35
(0:01)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
6 Cheston Opsasnick Jr St Francis 18:55.4 6:06
7 Ryan Kropp Jr Bellarmine 19:01 6:08 6/15 21/57 1/3 22:46
(3:45)
22:46
(3:45)
Go Bells! (LR, PR)
8 Aaron Dowling Sr St Francis 19:27.6 6:17
9 Kurt Johnston Sr St Francis 19:30.3 6:18
10 Max Amend Jr Bellarmine 19:37.9 6:20 7/15 27/57 1/2 20:22
(0:44)
20:22
(0:44)
Go Bells! (LR, PR)
11 Jaime Garcia Sr Bellarmine 19:53 6:25 8/15 29/57 1/2 20:30
(0:37)
20:30
(0:37)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
12 Evan Broccoli Jr Bellarmine 19:53.6 6:25 9/15 30/57 1/1 20:42
(0:49)
20:42
(0:49)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
13 Zack Beytoughan Jr Bellarmine 19:57.6 6:26 10/15 31/57 1/1 20:03
(0:06)
20:03
(0:06)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
14 Andrew Salisbury Fr Valley Christian-SJ 20:06.1 6:29
15 Tyler T Matsumoto Jr Bellarmine 20:12.5 6:31 11/15 34/57 1/1 21:09
(0:56)
20:49
(0:37)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
16 Matthew Giusti Sr St Francis 20:13.8 6:32
17 Aden Jo Jr A. Mitty 20:43.8 6:41
18 Anthony Ng Jr Bellarmine 20:59 6:46 12/15 38/57 1/1 20:45.6 20:44 Go Bells! (SBP)
19 Jack Livingood Sr St Francis 21:11.1 6:50
20 Alexander Page Fr Valley Christian-SJ 21:30.2 6:56
21 Benjamin Carte Jr St Francis 21:42.5 7:00
22 Christopher Lin Jr A. Mitty 21:58.4 7:05
23 Ryan Agdassi Jr St Francis 22:08.8 7:09
24 Alex Claure Sr Bellarmine 22:08.9 7:09 13/15 41/57 1/1
25 Benjamin Mui Jr A. Mitty 22:24.3 7:14
26 Donovan Mcpeek Jr Bellarmine 23:38.2 7:37 14/15 50/57 1/1 20:55.3 20:55.3
27 Ryan Moon Jr St Francis 24:00.9 7:45
28 Eddie Grassini Sr A. Mitty 24:35.8 7:56
29 Andrew Scott Jr Valley Christian-SJ 25:26.5 8:12
30 Christopher Ngan Sr A. Mitty 25:34.2 8:15
31 Nathan Tang Fr Valley Christian-SJ 26:32.2 8:34
32 Lucas Johnston Jr Bellarmine 26:35.5 8:35 15/15 57/57 1/1 Go Bells! (SBP)
33 Matt Hsieh So Valley Christian-SJ 28:14.5 9:07
34 Ojas Vashishtha Sr A. Mitty 28:34.4 9:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 1:02
89:34
17:55
5:47
15 Aiden Theocheung
Sr
17:32
5:39
1
Uriel Ramirez
Jr
17:33
5:40
2
Jack Frida
So
17:37
5:41
3
Jonathan Mcsweeney
Jr
18:18
5:54
4
Matthew Affinito
Jr
18:34
5:59
5
Ryan Kropp
Jr
19:01
6:08
7
Max Amend
Jr
19:38
6:20
10
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 2:16
99:18
19:52
6:24
49 Cheston Opsasnick
Jr
18:55
6:06
6
Aaron Dowling
Sr
19:28
6:17
8
Kurt Johnston
Sr
19:30
6:18
9
Matthew Giusti
Sr
20:14
6:32
12
Jack Livingood
Sr
21:11
6:50
14
Benjamin Carte
Jr
21:43
7:00
16
Ryan Agdassi
Jr
22:09
7:09
18
3 A. Mitty
4-4-4-3-3
Gap: 4:50
115:17
23:03
7:26
91 Aden Jo
Jr
20:44
6:41
13
Christopher Lin
Jr
21:58
7:05
17
Benjamin Mui
Jr
22:24
7:14
19
Eddie Grassini
Sr
24:36
7:56
20
Christopher Ngan
Sr
25:34
8:15
22
Ojas Vashishtha
Sr
28:34
9:13
25




4 Valley Christian-SJ
3-3-3-4-4
Gap: 8:08
121:50
24:22
7:52
94 Andrew Salisbury
Fr
20:06
6:29
11
Alexander Page
Fr
21:30
6:56
15
Andrew Scott
Jr
25:27
8:12
21
Nathan Tang
Fr
26:32
8:34
23
Matt Hsieh
So
28:15
9:07
24








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 0:57
98:23
19:41
6:21
15 Ryan Kropp
Jr
19:01
6:08
1
Max Amend
Jr
19:38
6:20
2
Jaime Garcia
Sr
19:53
6:25
3
Evan Broccoli
Jr
19:54
6:25
4
Zack Beytoughan
Jr
19:58
6:26
5
Tyler T Matsumoto
Jr
20:13
6:31
6
Anthony Ng
Jr
20:59
6:46
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 6:23
113:34
22:43
7:20
15 Tyler T Matsumoto
Jr
20:13
6:31
1
Anthony Ng
Jr
20:59
6:46
2
Alex Claure
Sr
22:09
7:09
3
Donovan Mcpeek
Jr
23:38
7:37
4
Lucas Johnston
Jr
26:36
8:35
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jude Hammers Fr Bellarmine 18:10.6 5:52 1/33 12/57 1/3 Go Bells! (SBP)
2 Ian Knight So Bellarmine 18:12.1 5:52 2/33 13/57 1/3 19:38
(1:26)
19:38
(1:26)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
3 Tanay Doppalapudi Fr Bellarmine 18:12.2 5:52 3/33 14/57 1/3 Go Bells! (SBP)
4 Matthew Mullane Fr St Francis 18:18.3 5:54
5 Reed Bodnar-Cohen Fr Bellarmine 18:38.6 6:01 4/33 17/57 1/3 Go Bells! (SBP)
6 Mateo Leclair Fr Bellarmine 18:45.8 6:03 5/33 18/57 1/3 Go Bells! (SBP)
7 Liam Mckeown So Bellarmine 18:46.2 6:03 6/33 19/57 1/3 20:16
(1:30)
20:16
(1:30)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
8 Sammy O'brien So St Francis 18:53.6 6:06
9 Ethan Kawahara So St Francis 19:01.5 6:08
10 Angad Dhami Fr St Francis 19:06.1 6:10
11 Tyler Craven Fr Bellarmine 19:08.7 6:11 7/33 22/57 1/3
12 Sonny Lowe So Bellarmine 19:17.8 6:13 8/33 23/57 1/2 19:46
(0:28)
19:46
(0:28)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
13 Edward Hua So St Francis 19:18 6:14
14 Alex Manens Fr Bellarmine 19:32.7 6:18 9/33 24/57 1/2 Go Bells! (SBP)
15 Abdulsalam Raja So Bellarmine 19:35.8 6:19 10/33 25/57 1/2
16 Antonio Robles Fr Bellarmine 19:36.1 6:19 11/33 26/57 1/2 Go Bells! (SBP)
17 Vincent Pecoraro So Bellarmine 19:51.6 6:24 12/33 28/57 1/2
18 Andrew Delgadillo So Bellarmine 20:03.3 6:28 13/33 32/57 1/2 21:41
(1:37)
21:41
(1:37)
Go Bells! (LR, PR, SBP)
19 Sanjit Borle Fr St Francis 20:05.9 6:29
20 Ethan Familetti Fr Bellarmine 20:10.9 6:31 14/33 33/57 1/2 Go Bells! (SBP)
21 Hayden Boone Fr Bellarmine 20:24.9 6:35 15/33 35/57 1/2 Go Bells! (SBP)
22 Dhruva Bhagwat So Bellarmine 20:27.3 6:36 16/33 36/57 1/2 20:57
(0:30)
20:57
(0:30)
Go Bells! (LR, PR)
23 Tommy Snycerski So Bellarmine 20:44.9 6:42 17/33 37/57 1/1 19:48.8 19:48.8 Go Bells! (SBP)
24 Rashiq Mazumder Fr A. Mitty 20:45.5 6:42
25 Riley Quigley So St Francis 21:07.8 6:49
26 Robert Choi So Bellarmine 21:10.6 6:50 18/33 39/57 1/1 Go Bells! (SBP)
27 Ian Trela Fr Bellarmine 21:40.3 6:59 19/33 40/57 1/1
28 Eshaan Murali Fr St Francis 21:55.6 7:04
29 Kyle Lin So A. Mitty 22:24.1 7:14
30 Anthony Kaiser So Bellarmine 22:33.7 7:17 20/33 42/57 1/1 22:37
(0:03)
22:37
(0:03)
Go Bells! (LR, PR)
31 Austin Iburg Fr Bellarmine 22:36.8 7:18 21/33 43/57 1/1
32 James Ludwico So Bellarmine 22:39.8 7:19 22/33 44/57 1/1 21:42.2 21:42.2 Go Bells! (SBP)
33 Jayden Visitacion So St Francis 22:41.3 7:19
34 Nolan Boynton Fr Bellarmine 22:41.9 7:19 23/33 45/57 1/1 Go Bells! (SBP)
35 Aidan Silva So Bellarmine 22:48.6 7:21 24/33 46/57 1/1 Go Bells! (SBP)
36 Gavin Nguyen Fr A. Mitty 23:00.6 7:25
37 Andres Orozco So St Francis 23:10.3 7:28
38 Noah Kihmm So Bellarmine 23:25.8 7:33 25/33 47/57 1/1 21:17.6 21:17.6 Go Bells! (SBP)
39 Ian Muller Fr Bellarmine 23:30.8 7:35 26/33 48/57 1/1
40 William Santillana Fr St Francis 23:31.6 7:35
41 Robby Kerslake So Bellarmine 23:37.2 7:37 27/33 49/57 1/1 22:11.6 22:11.6
42 Rohan Kosalge Fr St Francis 23:37.3 7:37
43 Carter Adair Fr St Francis 23:41.3 7:38
44 Rohit Vakkalagadda Fr Bellarmine 23:45.1 7:40 28/33 51/57 1/1
45 Nikolas Krause Fr A. Mitty 23:50.3 7:41
46 Joshua Reo Fr St Francis 23:58.3 7:44
47 Anthony Velasco So A. Mitty 24:53.3 8:02
48 Matthew Choi Fr Bellarmine 24:55.2 8:02 29/33 52/57 1/1
49 Ben Agustin Fr Bellarmine 25:04.7 8:05 30/33 53/57 1/1
50 Aaron Meng Fr Bellarmine 25:46.7 8:19 31/33 54/57 1/1
51 Jacob Wiens So Bellarmine 25:49.5 8:20 32/33 55/57 1/1 25:06 25:06 Go Bells! (SBP)
52 Edrick Chang Fr Bellarmine 25:55.4 8:22 33/33 56/57 1/1
53 Yatin Menon Fr St Francis 25:59.3 8:23
54 Ryan Chen So St Francis 27:12 8:46
55 Garett Ho Fr A. Mitty 32:05.8 10:21
56 David Lee So A. Mitty 32:11.4 10:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 0:35
91:59
18:24
5:56
17 Jude Hammers
Fr
18:11
5:52
1
Ian Knight
So
18:12
5:52
2
Tanay Doppalapudi
Fr
18:12
5:52
3
Reed Bodnar-Cohen
Fr
18:39
6:01
5
Mateo Leclair
Fr
18:46
6:03
6
Liam Mckeown
So
18:46
6:03
7
Tyler Craven
Fr
19:09
6:11
11
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 1:00
94:38
18:56
6:06
43 Matthew Mullane
Fr
18:18
5:54
4
Sammy O'brien
So
18:54
6:06
8
Ethan Kawahara
So
19:02
6:08
9
Angad Dhami
Fr
19:06
6:10
10
Edward Hua
So
19:18
6:14
12
Sanjit Borle
Fr
20:06
6:29
13
Riley Quigley
So
21:08
6:49
15
3 A. Mitty
3-3-3-3-3
Gap: 4:08
114:54
22:59
7:25
84 Rashiq Mazumder
Fr
20:46
6:42
14
Kyle Lin
So
22:24
7:14
16
Gavin Nguyen
Fr
23:01
7:25
17
Nikolas Krause
Fr
23:50
7:41
18
Anthony Velasco
So
24:53
8:02
19
Garett Ho
Fr
32:06
10:21
20
David Lee
So
32:11
10:23
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 0:50
96:21
19:16
6:13
15 Liam Mckeown
So
18:46
6:03
1
Tyler Craven
Fr
19:09
6:11
2
Sonny Lowe
So
19:18
6:13
3
Alex Manens
Fr
19:33
6:18
4
Abdulsalam Raja
So
19:36
6:19
5
Antonio Robles
Fr
19:36
6:19
6
Vincent Pecoraro
So
19:52
6:24
7
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 3:04
109:01
21:48
7:02
50 Sanjit Borle
Fr
20:06
6:29
8
Riley Quigley
So
21:08
6:49
9
Eshaan Murali
Fr
21:56
7:04
10
Jayden Visitacion
So
22:41
7:19
11
Andres Orozco
So
23:10
7:28
12
William Santillana
Fr
23:32
7:35
13
Rohan Kosalge
Fr
23:37
7:37
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 0:49
100:07
20:01
6:28
15 Antonio Robles
Fr
19:36
6:19
1
Vincent Pecoraro
So
19:52
6:24
2
Andrew Delgadillo
So
20:03
6:28
3
Ethan Familetti
Fr
20:11
6:31
4
Hayden Boone
Fr
20:25
6:35
5
Dhruva Bhagwat
So
20:27
6:36
6
Tommy Snycerski
So
20:45
6:42
7
2 St Francis
2-2-2-2-2
Gap: 2:28
120:48
24:10
7:48
50 William Santillana
Fr
23:32
7:35
8
Rohan Kosalge
Fr
23:37
7:37
9
Carter Adair
Fr
23:41
7:38
10
Joshua Reo
Fr
23:58
7:44
11
Yatin Menon
Fr
25:59
8:23
12
Ryan Chen
So
27:12
8:46
13




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 2:06
106:37
21:19
6:53
15 Dhruva Bhagwat
So
20:27
6:36
1
Tommy Snycerski
So
20:45
6:42
2
Robert Choi
So
21:11
6:50
3
Ian Trela
Fr
21:40
6:59
4
Anthony Kaiser
So
22:34
7:17
5
Austin Iburg
Fr
22:37
7:18
6
James Ludwico
So
22:40
7:19
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 0:49
114:13
22:51
7:22
15 Austin Iburg
Fr
22:37
7:18
1
James Ludwico
So
22:40
7:19
2
Nolan Boynton
Fr
22:42
7:19
3
Aidan Silva
So
22:49
7:21
4
Noah Kihmm
So
23:26
7:33
5
Ian Muller
Fr
23:31
7:35
6
Robby Kerslake
So
23:37
7:37
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bellarmine
1-1-1-1-1
Gap: 1:34
120:53
24:11
7:48
15 Ian Muller
Fr
23:31
7:35
1
Robby Kerslake
So
23:37
7:37
2
Rohit Vakkalagadda
Fr
23:45
7:40
3
Matthew Choi
Fr
24:55
8:02
4
Ben Agustin
Fr
25:05
8:05
5
Aaron Meng
Fr
25:47
8:19
6
Jacob Wiens
So
25:50
8:20
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.