De La Salle Results from the Footlocker Nationals at Morley Field - Nationals on 12/8/18

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Livingston, Connor Sr V 15:53.8 5:08 3.1 15/40 1/1 1/1 15/40 15:12
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Cole Hocker Sr Midwest Cathedral HS Indianapolis IN 15:13.7 4:55
2 Jake Renfree Sr South Knoxville Catholic HS Knoxville TN 15:19.5 4:57
3 Graydon Morris Jr South Aledo HS Aledo TX 15:25.1 4:58
4 Carter Solomon Jr Midwest Plymouth HS Canton MI 15:25.3 4:58
5 Drew Bosley Sr Midwest Homestead HS Thiensville WI 15:25.4 4:59
6 Joshua Methner Jr Midwest John Hersey HS Mount Prospect IL 15:27.4 4:59
7 Jack Stanley Sr Northeast West Morris Mendham HS Mendham NJ 15:30.1 5:00
8 Colin Baker Sr South Academic Magnet Mt. Pleasant SC 15:30.9 5:00
9 Evan Bishop Jr Midwest East Grand Rapids HS East Grand Rapid 15:31.5 5:00
10 Carter Cheeseman Sr South Fort Worth Christian HS Keller TX 15:36.6 5:02
11 Kashon Harrison Sr West Kirtland Central HS Fruitland NM 15:37.4 5:02
12 Daniel O'brien Jr South Virginia Episcopal HS Lynchburg VA 15:45.9 5:05
13 Thomas Boyden Jr West Skyline HS Salt Lake City UT 15:46.1 5:05
14 William Frankenfeld Sr West Long Beach Poly HS Long Beach CA 15:52.4 5:07
15 Connor Livingston Sr De La Salle 15:53.8 5:08 1/1 1/1 15/40
16 Daniel Bausch Sr West Chugiak HS Chugiak AK 15:55.7 5:08
17 Zachary Stewart Jr Midwest Brighton HS Brighton MI 15:56.7 5:09
18 Lucas Aramburu Sr Northeast Brookline HS Brookline MA 15:57.3 5:09
19 Ares Reading Sr Midwest Niwot HS Niwot CO 16:00.2 5:10
20 Jonathan Velasco Sr West Mission HS San Marcos CA 16:01.9 5:10
21 Cole Bullock Sr South Red Bank HS Chattanooga TN 16:02.8 5:11
22 Nicholas Russell Sr West Bishop Kelly HS Boise ID 16:04.3 5:11
23 Matthew Farrell Jr Northeast Loomis Chaffee School Glastonbury C 16:04.9 5:11
24 Devin Hart Sr Northeast Point Pleasant Borough HS Point Ple 16:06.3 5:12
25 Camren Fischer Sr South Fayetteville HS Fayetteville AR 16:07.1 5:12
26 Noah Hibbard Sr West Arroyo HS Temple City CA 16:10.7 5:13
27 Brendan Favazza Jr Midwest Clarkston HS Clarkston MI 16:11.1 5:13
28 Zachary Erikson Sr West Idaho Falls HS Idaho Falls ID 16:14.8 5:14
29 Patrick Anderson Jr Northeast Mt. Lebanon HS Pittsburgh PA 16:16.4 5:15
30 Mustafe Dahir Sr Northeast Choate Rosemary Hall Wallingford CT 16:18.3 5:16
31 Samuel Lawler Jr Northeast Pittsford Mendon HS Pittsford NY 16:18.7 5:16
32 Richard Sturtevant Sr Northeast Northfield Mount Hermon Leyden MA 16:19.5 5:16
33 Liam Murphy Jr Northeast Allentown HS Millstone NJ 16:20.3 5:16
34 Cruz Gomez Sr South PSJA Memorial HS Alamo TX 16:23.8 5:17
35 Ethan Kern Jr Midwest York Community HS Elmhurst IL 16:23.8 5:17
36 David Ahlmeyer Sr South Beech Senior HS Hendersonville TN 16:24.9 5:18
37 David Vannucchi Sr Midwest Luther HS Onalaska WI 16:38.6 5:22
38 Connor Nisbet Sr Northeast Wilmington Friends School Wilmingto 16:54.1 5:27
39 Silas Winders Jr South Henry County HS Mansfield TN 17:03.7 5:30
40 Anthony Grover Jr West JSerra Catholic HS Laguna Niguel CA 17:29.8 5:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

1 races + combined.


All Girls Races

1 races + combined.