Campolindo Results from the Castro Valley Trojan Inv at Canyon Middle School on 10/13/12

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Baliwag, Miguel Fr Fr 16:34.6 7:54 2.1 96/111 7/7 8/9 7/8
Bishop, Nick Fr Fr 16:29 7:51 2.1 94/111 6/7 7/9 7/9
Buckley, Will Fr Fr 16:28.7 7:51 2.1 93/111 5/7 6/9 9/11
Capurro, Trent So So 18:14.7 8:41 2.1 200/213 2/2 9/9 28/28
Ewert, Brandon Fr Fr 15:45 7:30 2.1 74/111 4/7 5/9 10/13
Gustafson, Drew So So 15:38.6 7:27 2.1 137/213 1/2 4/9 28/28
Heutmaker, Thomas Fr Fr 15:25.2 7:21 2.1 64/111 3/7 3/9 11/14
Lin, Aaron Fr Fr 14:33.8 6:56 2.1 39/111 2/7 2/9 9/17
LoPresti, Nick Sr V 20:56.4 6:59 3 135/152 4/4 4/4 22/24
Nelson, Kekoa Fr Fr 13:29.6 6:26 2.1 14/111 1/7 1/9 10/19 You ROCK! (SBP)
Nelson, Uanoa Jr V 19:36.8 6:32 3 105/152 2/4 2/4 23/28
Whitley, Cole Jr V 20:27.6 6:49 3 126/152 3/4 3/4 23/25
Yanaga, Tyrone Jr V 18:57.2 6:19 3 77/152 1/4 1/4 26/30
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
Fr 1st 5 9/11 75:42
2:59
2.1 7:13 6:26 7:51 213 6:24 Kekoa Nelson (12), Aaron Lin (33), Thomas Heutmaker (49), Brandon Ewert (56), Will Buckley (63)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Danny Stalters Sr Northgate 15:58.6 5:20
2 Jaime Silva Sr Piner 16:14.9 5:25
3 Efren Reyes Jr Piner 16:36.7 5:32
4 Carter Mackey So Castro Valley 16:45.8 5:35
5 Joshua Knight Sr Granada 16:59.6 5:40
6 Clayton Bunn Jr Yreka 17:06.2 5:42
7 Chris Nazarek Sr Santa Rosa 17:07.1 5:42
8 Kelly Tarter Jr Las Lomas 17:07.5 5:43
9 Tyler Lewis Jr Windsor 17:09.6 5:43
10 Matt Jochim So Yreka 17:13.6 5:45
11 Atzin Cardiel Sr Westmoor 17:16.6 5:46
12 Matt Mulligan Sr Piner 17:17.6 5:46
13 Christian Monsalud So James Logan 17:19.9 5:47
14 Jake Egley So Northgate 17:21.2 5:47
15 Runner 2 Overfelt 17:23.8 5:48
16 Joe Ruiz Sr Piner 17:24.1 5:48
17 Matt Salazar Casa Grande 17:24.7 5:48
18 Spencer Yee Sr American 17:25.2 5:48
19 Ryan Salcido Sr Pacheco 17:25.6 5:49
20 Nick Friel Jr Ygnacio Valley 17:26.3 5:49
21 David Neill Jr Yreka 17:28.6 5:50
22 Spencer Jeppson Sr Granada 17:29.1 5:50
23 Andrew Buscemi Jr Ygnacio Valley 17:29.3 5:50
24 Joseph Fajardo Sr Freedom 17:30.4 5:50
25 Kailen Swain Jr Las Lomas 17:32.7 5:51
26 Johnathan Alcantara So Gregori High 17:34 5:51
27 Michael Kennedy Sr Santa Rosa 17:39.2 5:53
28 Brandon Arias Sr Castro Valley 17:41.4 5:54
29 Joel Timbrell Sr Alhambra 17:41.8 5:54
30 Nick Strohl Jr Benicia 17:44.4 5:55
31 Sean Aylward Sr Las Lomas 17:48.2 5:56
32 Aden Holmes Jr Santa Rosa 17:48.4 5:56
33 Eric Hytonen So San Leandro 17:48.7 5:56
34 Adan Chavez So Santa Rosa 17:50.2 5:57
35 Toby Alongi Fr Santa Rosa 17:53.2 5:58
36 Jacob Hill So Yreka 17:56.8 5:59
37 Zak Price Jr Windsor 17:57.8 5:59
38 Cody Griffith Jr Yreka 18:00.5 6:00
39 Gajanth Anigol Sr Las Lomas 18:01.8 6:01
40 James Sheehy Sr Northgate 18:03.1 6:01
41 Edgar Martinez Sr Pittsburg 18:05.5 6:02
42 Logan Kent Jr Alhambra 18:07.4 6:02
43 Jonathon Solis So Ygnacio Valley 18:08.2 6:03
44 Jack Jones Jr Casa Grande 18:09.4 6:03
45 Isaac Schick Fr Northgate 18:09.8 6:03
46 Jansen Quiros Jr James Logan 18:11 6:04
47 Matt Wood Sr Yreka 18:11.3 6:04
48 Nicholas Rauch So Casa Grande 18:13.5 6:05
49 Alex Kunz Sr American 18:15.5 6:05
50 Mendelsohn Vargas Sr Tennyson 18:15.7 6:05
51 Matthew Eva Sr Castro Valley 18:18.2 6:06
52 Austin Armstrong So Granada 18:19.1 6:06
53 Gabe Best Sr Yreka 18:20.1 6:07
54 Nico Bacogiannis Jr James Logan 18:22.7 6:08
55 Nickolas Winter Sr Granada 18:25.1 6:08
56 Jeffrey Van So Castro Valley 18:25.9 6:09
57 Erik Silverness Jr Castro Valley 18:28.2 6:09
58 Darien Young Jr American 18:29.1 6:10
59 Jonathan Ahnberg Sr Santa Rosa 18:32.3 6:11
60 Mikal Nunley Sr Hercules 18:33.1 6:11
61 Zach Nussdorfer So Casa Grande 18:36.8 6:12
62 Justin Thurman So Santa Rosa 18:38.3 6:13
63 Rick Ortega So Gregori High 18:40.5 6:14
64 Austin O'mara Sr Windsor 18:40.7 6:14
65 Mario Medina So Gregori High 18:42.9 6:14
66 Jack Reamy Sr Northgate 18:44 6:15
67 Austin Hoggatt Jr Granada 18:44.4 6:15
68 Andrew Osgood Sr Downey 18:45.6 6:15
69 Joshua Fernandez Sr Windsor 18:46.7 6:16
70 Leo Skellenger Fr Granada 18:47.6 6:16
71 Arroyo Boys Runner1 Arroyo 18:48.4 6:16
72 Kevin Jervis Sr Las Lomas 18:52.6 6:18
73 Nick Sanders So Gregori High 18:54.9 6:18
74 Will Tran Sr Piner 18:55.2 6:18
75 Ferdinand Abad Sr American 18:55.4 6:18
76 Bryan Lococo Sr Piner 18:57 6:19
77 Tyrone Yanaga Jr Campolindo 18:57.2 6:19 1/4 1/4 26/30
78 Saul Zigala Sr Downey 19:02.2 6:21
79 Griffin Wigert Jr Casa Grande 19:03.1 6:21
80 Even Moses Jr Gregori High 19:03.9 6:21
81 Malik Major Jr Alhambra 19:04.3 6:21
82 Andrew Locke Jr Northgate 19:04.6 6:22
83 Christian Giannini So Alhambra 19:04.9 6:22
84 Jackson Mcnutt Sr Benicia 19:05.1 6:22
85 Ryan Friel Sr Ygnacio Valley 19:06.1 6:22
86 Oliver Stanley Sr San Leandro 19:07 6:22
87 Guadalupe Torres Sr Downey 19:09.7 6:23
88 Anthony Arauza So Gregori High 19:12 6:24
89 Imran Meskienyar Sr Castro Valley 19:13.9 6:25
90 Joshua Rafike Sr Antioch 19:14.9 6:25
91 Emmanu Georgopoulos Jr Downey 19:15.1 6:25
92 Aiden Tilcock Fr Freedom 19:16.6 6:26
93 Romello Rucker Jr San Leandro 19:19.1 6:26
94 Runner 4 Overfelt 19:19.7 6:27
95 Ian Carpenter Sr Piner 19:20.3 6:27
96 Sam Love Jr Benicia 19:22.5 6:28
97 Perez Lowery Sr Pittsburg 19:24.2 6:28
98 Mateo Maldonado So Freedom 19:25.8 6:29
99 William Music Jr Downey 19:26 6:29
100 Vignes Ramachandran Jr American 19:27 6:29
101 Chris Camacho Jr Westmoor 19:30.8 6:30
102 Alec Tenenfrancia Sr Tennyson 19:32.3 6:31
103 Rafael Castro So San Leandro 19:32.5 6:31
104 Carlos Gonzalez Fr Pittsburg 19:34.7 6:32
105 Uanoa Nelson Jr Campolindo 19:36.8 6:32 2/4 2/4 23/28
106 Randy Thomas Jr Antioch 19:37.9 6:33
107 Jacob Crenshaw Sr Downey 19:40.5 6:34
108 Nickolas Sison So Gregori High 19:46.2 6:35
109 Ezra Zamora Sr Freedom 19:48.4 6:36
110 Jorge Sandoval Jr Antioch 19:50.5 6:37
111 David O'bryan Sr Downey 19:51.5 6:37
112 Nate Pimentel Jr James Logan 19:52.4 6:37
113 Bradley Scheiner Sr Windsor 19:53 6:38
114 Connor Francis Sr Alhambra 19:53.7 6:38
115 Dominic Chavarria Jr Westmoor 19:54.7 6:38
116 Arroyo Boys Runner2 Arroyo 19:55 6:38
117 Carlos Palacios So Antioch 19:56.2 6:39
118 Jovan Nelson Sr San Leandro 19:57.9 6:39
119 Andrew Jacobs Jr Benicia 20:01.1 6:40
120 Andre Starr Jr Monte Vista 20:03.9 6:41
121 Luis Gutierrez Sr Antioch 20:12.9 6:44
122 Michael Chen Sr American 20:15.8 6:45
123 Runner 1 Overfelt 20:19.1 6:46
124 Andrew Chow Sr Westmoor 20:20.8 6:47
125 Christopher Chu Jr Westmoor 20:24.8 6:48
126 Cole Whitley Jr Campolindo 20:27.6 6:49 3/4 3/4 23/25
127 Kevin Kyllo Jr Alhambra 20:29.6 6:50
128 Arroyo Boys Runner3 Arroyo 20:29.9 6:50
129 Stanley Goto Jr Casa Grande 20:31.3 6:50
130 Emilio Bonilla Jr San Leandro 20:31.6 6:51
131 Israel Castro So Pittsburg 20:35 6:52
132 Manny Marataya Sr Antioch 20:42.7 6:54
133 Deep Singh So Hercules 20:46.7 6:56
134 Jairo Cabrera Jr Pacheco 20:48.6 6:56
135 Nick LoPresti Sr Campolindo 20:56.4 6:59 4/4 4/4 22/24
136 Arroyo Boys Runner4 Arroyo 21:00.5 7:00
137 John Villahermosa Jr Westmoor 21:00.6 7:00
138 Nick Gomez Sr Ygnacio Valley 21:02.1 7:01
139 Wilson Tran So San Leandro 21:02.3 7:01
140 Eric Chee Sr Westmoor 21:09.9 7:03
141 Eric Deck Jr Benicia 21:16.5 7:06
142 Jonnie Sanders Sr Pittsburg 21:16.8 7:06
143 Arroyo Boys Runner5 Arroyo 21:18.3 7:06
144 Emmet Francis Sr Alhambra 21:23.4 7:08
145 Edgar Castillo Sr San Francisco Intern 21:38.3 7:13
146 Josh Omoletski Jr Freedom 22:24.1 7:28
147 Daniel Hein Jr Benicia 22:24.6 7:28
148 Almendurez Luis Jr Oakland 22:42.1 7:34
149 Arroyo Boys Runner6 Arroyo 22:44.2 7:35
150 Daryl Saturno So Oakland 22:47.3 7:36
151 Tyler Saephon So Oakland 25:37.7 8:33
152 Richard Luc Sr Oakland 26:52.5 8:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sean Wanket So De La Salle 12:00 5:43
2 Michael Viano So Alhambra 12:20.9 5:53
3 Nick Mitchell So De La Salle 12:29.1 5:57
4 Tommy Kisylia So Las Lomas 12:34.7 5:59
5 Austin Sanchez So De La Salle 12:38.7 6:01
6 Drew Johnson So De La Salle 12:47.1 6:05
7 Kevin Sandri So De La Salle 12:48.5 6:06
8 Ethan Foster So Santa Rosa 12:55.9 6:09
9 Brayan Alvarado So Piner 12:58.8 6:11
10 John Austin Ricks Fr Monte Vista 13:00.2 6:12
11 Frank Demartini So De La Salle 13:01.5 6:12
12 Jesus Bibiano So Granada 13:02.3 6:13
13 Devjeet Sekhon So Mt Eden 13:06.6 6:15
14 Nick Thorton So Benicia 13:11.3 6:17
15 Christopher Cervi So Castro Valley 13:11.5 6:17
16 Jahdai Bolds So Mt Eden 13:11.9 6:17
17 Adam Harwood So Casa Grande 13:12.3 6:17
18 Nils Carlson So Granada 13:13.4 6:18
19 Jake Willard So De La Salle 13:13.7 6:18
20 Eric Robertshaw So Windsor 13:13.8 6:18
21 Peter Davis Fr Monte Vista 13:16.4 6:19
22 Shameel Safiq So Mt Eden 13:21.9 6:22
23 Dakota Iribarne So Casa Grande 13:22.4 6:22
24 Peter Normann Fr Castro Valley 13:23.7 6:23
25 Donovan Kimenker So Benicia 13:24.5 6:23
26 Trevor Santa Cruz So Piner 13:24.7 6:23
27 Aden Pierce Fr Santa Rosa 13:25.8 6:24
28 Benji Guy Yoche So Phillip & Sala BURTO 13:26.8 6:24
29 Isaiah Siordia Fr Castro Valley 13:30.5 6:26
30 Brian Haufler So Miramonte 13:31.7 6:27
31 Chris Lee So Phillip & Sala BURTO 13:33 6:27
32 Nick Boylan So Casa Grande 13:34.6 6:28
33 Ryan Kelleher So Las Lomas 13:35 6:28
34 Gabriel Toscano So San Leandro 13:35.4 6:28
35 Justin Kim So Monte Vista 13:37.9 6:29
36 Roc Johnson So De La Salle 13:40.4 6:31
37 Elliott Fong So Miramonte 13:41.1 6:31
38 Justin Dante So Santa Rosa 13:41.4 6:31
39 Maxwell Ngo So Albany 13:41.7 6:31
40 Jackson Wightman So Monte Vista 13:46.8 6:34
41 Arun Ulagappan Jr Las Lomas 13:47.7 6:34
42 Maxwell Phillips Fr Monte Vista 13:48 6:34
43 Mharc Severino So Westmoor 13:52.1 6:36
44 Benjamin Spencer So Monte Vista 13:55.6 6:38
45 Charlie O'brien So Miramonte 13:56.8 6:38
46 Lars Enstrom Fr Monte Vista 13:57.2 6:39
47 Sterling Jeppson So Granada 13:59.9 6:40
48 Miguel Garcia So Piner 14:03.1 6:41
49 Pranay Gundi So Castro Valley 14:03.6 6:42
50 Jonathon Villegas So Ygnacio Valley 14:03.9 6:42
51 Cosme Andrade So Piner 14:04.1 6:42
52 Johnathon Sanders So Gregori High 14:05.7 6:43
53 Nick O'dea So Las Lomas 14:05.9 6:43
54 Harper James So San Leandro 14:06.2 6:43
55 Quinn Pieper So Casa Grande 14:13 6:46
56 Sean Sheiner So Windsor 14:13.9 6:47
57 Sean Godkin So De La Salle 14:14.6 6:47
58 David Nguyen So Mt Eden 14:18.5 6:49
59 Marc Woodyard So De La Salle 14:18.9 6:49
60 Alden Wong So Phillip & Sala BURTO 14:19.2 6:49
61 Kerlin Bueso Fr San Francisco Intern 14:19.6 6:49
62 Jake Crumpler So Northgate 14:20 6:50
63 Gilbert Chong So San Leandro 14:20.4 6:50
64 Rastian Aragon So James Logan 14:23.3 6:51
65 Samuel Rao So Berkeley 14:25.1 6:52
66 David Losanes Fr Phillip & Sala BURTO 14:25.6 6:52
67 Olson Ryan Fr Monte Vista 14:25.9 6:52
68 Will Jones Fr Monte Vista 14:26.8 6:53
69 Henry Huang So Phillip & Sala BURTO 14:27.2 6:53
70 Nathan Dizon So San Leandro 14:27.5 6:53
71 Antoine Coates So Castro Valley 14:30.2 6:54
72 Will Theobald So Benicia 14:31.5 6:55
73 Matthew Janettas So De La Salle 14:32.2 6:55
74 Brad Williams Fr Albany 14:32.7 6:56
75 Noah Reinhart So Northgate 14:33.4 6:56
76 David Ly So Mt Eden 14:35.6 6:57
77 Ry Morris-mcdermott So Miramonte 14:36 6:57
78 Diljeet Singh Fr Mt Eden 14:36.5 6:57
79 Jackie Wong So San Leandro 14:37.1 6:58
80 Timothy Chrisman Fr Monte Vista 14:37.6 6:58
81 Kent Lin Fr Phillip & Sala BURTO 14:38.6 6:58
82 Dustin Engel So Santa Rosa 14:40.1 6:59
83 Raymond Bustos Fr Phillip & Sala BURTO 14:40.4 6:59
84 Nicky Oviedo So Gregori High 14:43.4 7:01
85 Ladislado Ruiz So Gregori High 14:43.8 7:01
86 Josh Boylan So Casa Grande 14:44.7 7:01
87 Arroyo Boys Runner13 Arroyo 14:46.7 7:02
88 Tanner Salhus So De La Salle 14:47.4 7:03
89 Mitchell Chow So Miramonte 14:48 7:03
90 Bryce Zielinski Fr Ygnacio Valley 14:48.7 7:03
91 Davis Holmes So Miramonte 14:49.2 7:03
92 Nathaniel Diamant So Berkeley 14:49.9 7:04
93 Victor Silva So James Logan 14:50.3 7:04
94 Matthew Vanderklugt So De La Salle 14:50.7 7:04
95 Spencer Olson So Las Lomas 14:51.1 7:04
96 Spencer Shaw Fr Castro Valley 14:51.5 7:05
97 Angelo Eugenio Fr Phillip & Sala BURTO 14:55.3 7:06
98 Chris Andrada So Miramonte 14:55.6 7:06
99 John Wang Fr Castro Valley 14:56.2 7:07
100 Kevin Conlon So Las Lomas 14:57.4 7:07
101 Seij Van Bronkhorst So Albany 14:59.1 7:08
102 Peter Zhu So De La Salle 15:02.7 7:10
103 Shaun Mendoza So San Leandro 15:02.9 7:10
104 Andre Lopez So Piner 15:03.1 7:10
105 Martin Genova So Albany 15:03.8 7:10
106 Devin Spencer So Monte Vista 15:04.4 7:11
107 Randall Ma So Albany 15:06 7:11
108 Arroyo Boys Runner14 Arroyo 15:06.6 7:12
109 Josh Fernando So James Logan 15:06.9 7:12
110 Michael Hegglin Fr Monte Vista 15:07.1 7:12
111 Ocheltree Reed So Monte Vista 15:07.7 7:12
112 Kade Birkhahn So Berkeley 15:08 7:12
113 Alexis Leon Fr Freedom 15:08.7 7:13
114 Ian Maloney So Castro Valley 15:09.4 7:13
115 Lincoln Colby Fr Albany 15:09.8 7:13
116 Kenneth Padden Fr Monte Vista 15:10.1 7:13
117 Stephen Kragen Fr Monte Vista 15:13.9 7:15
118 Cole Sitar So Miramonte 15:14.3 7:15
119 Arroyo Boys Runner15 Arroyo 15:14.8 7:16
120 Marcel Bollag So Miramonte 15:16.1 7:16
121 Garrett Auby Fr Monte Vista 15:17.5 7:17
122 Lewis Truong So Westmoor 15:18 7:17
123 Yuri Jew So San Leandro 15:19.8 7:18
124 Michaael Horton Fr Santa Rosa 15:21 7:19
125 Josecarlo Sarmiento Jr Castro Valley 15:21.6 7:19
126 Brian Cheng So Monte Vista 15:22.1 7:19
127 Deyvan Maldonado Fr Freedom 15:22.4 7:19
128 Japer Lomod So Pittsburg 15:23.9 7:20
129 Arroyo Boys Runner16 Arroyo 15:25.2 7:21
130 Giovanni Delucchi So Westmoor 15:26.2 7:21
131 Alan Osmundson So Las Lomas 15:28.8 7:22
132 Ricardo Zempoalteca So Antioch 15:32.6 7:24
133 Adan Florez So Gregori High 15:35.2 7:25
134 Jacob Plack So Santa Rosa 15:36.1 7:26
135 Atlai Moreno Fr San Francisco Intern 15:36.3 7:26
136 Matthew Seah So Gregori High 15:36.9 7:26
137 Drew Gustafson So Campolindo 15:38.6 7:27 1/2 4/9 28/28
138 Arlen Jeane Fr Santa Rosa 15:42.3 7:29
139 Michael Anderson So Northgate 15:43.2 7:29
140 Johnny Yu So San Leandro 15:43.4 7:29
141 Nikhil Sahoo Fr Albany 15:43.7 7:29
142 Arthur Lin Fr Albany 15:43.9 7:29
143 Abraham Gomez So De La Salle 15:45.4 7:30
144 Carson Paynter So Granada 15:46.8 7:31
145 Luis Garcia So Berkeley 15:48.3 7:32
146 Micheal Lashaon Iii So Pittsburg 15:51.2 7:33
147 Haydn Vornhagen So De La Salle 15:54.7 7:35
148 Abraham Quecan So Antioch 15:57 7:36
149 Ishmael Rico So San Leandro 15:57.2 7:36
150 Christian Bahrami So Las Lomas 15:57.7 7:36
151 Krishan Bhakta So San Leandro 16:01.6 7:38
152 Armando Madriz Fr Piner 16:02.8 7:38
153 Glenn Jiron So Mt Eden 16:05 7:40
154 Nicholas Latimer So Miramonte 16:05.6 7:40
155 Timothy Chan So Westmoor 16:06.5 7:40
156 Sam Essabhoy So Miramonte 16:07.1 7:41
157 Colin Mooney So Miramonte 16:07.8 7:41
158 Samuel Francis So Alhambra 16:09.7 7:42
159 Beary Eng So Westmoor 16:10.1 7:42
160 Jeffrey Santos So San Leandro 16:10.4 7:42
161 Michael Chi Jr Las Lomas 16:10.7 7:42
162 Patrick Nguyen So Las Lomas 16:11.1 7:42
163 Miguel Ibarra So Westmoor 16:11.5 7:43
164 Savior Charles So Mt Eden 16:11.8 7:43
165 Tony Nguyen So Westmoor 16:13.1 7:43
166 Arroyo Boys Runner17 Arroyo 16:13.5 7:44
167 Lucas Mccormick Fr Piner 16:18.1 7:46
168 Ross Brady Fr Santa Rosa 16:19.1 7:46
169 Evan Champion Fr Castro Valley 16:20.3 7:47
170 Christian Connolly So Monte Vista 16:22.6 7:48
171 Brendan Lameiro Fr Santa Rosa 16:23.7 7:48
172 Ethan Robbins So Castro Valley 16:24.3 7:49
173 Jeremi Aguas So Westmoor 16:25.8 7:49
174 Rohan Murthy So Monte Vista 16:26.6 7:50
175 Trevor Johansen So Miramonte 16:27.6 7:50
176 Yukio Soga So Las Lomas 16:29.4 7:51
177 Benjamin Allen Fr Las Lomas 16:30.6 7:52
178 Luis Candelario So Antioch 16:31.1 7:52
179 Dosbal Aibeck So Westmoor 16:32.6 7:53
180 Jeffrey Ng So Westmoor 16:35.2 7:54
181 Derek Lee So San Leandro 16:37.5 7:55
182 Elijah Moeun So San Leandro 16:38.4 7:55
183 Jacky Li So San Leandro 16:38.8 7:56
184 Jj Rogers So Casa Grande 16:43.8 7:58
185 Kailash Baas Fr Northgate 16:45.1 7:59
186 Willis Back So Monte Vista 16:46.5 7:59
187 Matt Huelsbeck So Miramonte 16:51.7 8:02
188 Michael Noack So Miramonte 16:54.3 8:03
189 Nathan Gallardo So Monte Vista 16:56.2 8:04
190 Mohammed Azeel So Pittsburg 16:56.9 8:04
191 Vinh Nguyen So James Logan 16:58.1 8:05
192 Danny Alonso Fr Piner 17:10.7 8:11
193 Rex Le So San Leandro 17:24.1 8:17
194 Robert Pierce Fr Freedom 17:36.1 8:23
195 Kevin Yu So Las Lomas 17:41.3 8:25
196 Kyle Su Fr Albany 17:56.2 8:32
197 Jeffrey Taylor Fr Freedom 17:59.7 8:34
198 Daniel O'laughlin So Northgate 18:00 8:34
199 Rafaelle Francisco James Logan 18:11.4 8:40
200 Trent Capurro So Campolindo 18:14.7 8:41 2/2 9/9 28/28
201 Approv Palker So Las Lomas 18:20.7 8:44
202 Andrew Hayes So Ygnacio Valley 18:26.7 8:47
203 Jason Lee So San Leandro 18:41 8:54
204 Ivan Mercado So San Leandro 19:05.7 9:06
205 Max Branchflower So Mt Eden 19:10.6 9:08
206 Jesse Valva Fr Albany 19:13 9:09
207 Nicholas Murphy So Pittsburg 19:17.8 9:11
208 Amaury Queromes So Gregori High 19:24.7 9:15
209 Cliven Daluz So Las Lomas 20:43.9 9:52
210 Rafael Zamora So Ygnacio Valley 21:17.3 10:08
211 Brad Hickerson So Ygnacio Valley 21:27.8 10:13
212 Noe Madrueno So Antioch 22:25 10:40
213 Tyler Clark-hove So Ygnacio Valley 22:53.2 10:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aidan Fike Fr Berkeley 12:34.4 5:59
2 Tom Robey Fr Las Lomas 12:40.3 6:02
3 Robel Kelkile Fr Berkeley 12:50.8 6:07
4 Hunter Wood Fr De La Salle 12:52.7 6:08
5 Jon Jon Monsalud James Logan 12:59 6:11
6 Lane Maimone Fr Granada 13:05 6:14
7 Chester Quero James Logan 13:14.7 6:18
8 Eduardo Calderon Fr Piner 13:17.7 6:20
9 Harris Nguyen Fr Piner 13:19.7 6:21
10 Jack Macdowell Fr Benicia 13:21.1 6:21
11 Laurence Seabrook Fr Northgate 13:23.7 6:23
12 Mason Medeiros Fr San Leandro 13:24.6 6:23
13 Marco Rosales Fr Piner 13:25 6:23
14 Kekoa Nelson Fr Campolindo 13:29.6 6:26 1/7 1/9 10/19 You ROCK! (SBP)
15 Jacob Hayes Fr Piner 13:34 6:28
16 Max Bechtel Fr Casa Grande 13:34.4 6:28
17 Pete Bull Fr Miramonte 13:35.4 6:28
18 Glen Collado Fr Westmoor 13:36 6:29
19 Aidan Carpenter Fr Piner 13:36.3 6:29
20 Branden Walten Fr Windsor 13:36.6 6:29
21 Jesus Rivas Fr Northgate 13:37.6 6:29
22 Isaiah Paulino Fr De La Salle 13:46.1 6:33
23 Kyle Ivy Fr Las Lomas 13:46.7 6:34
24 Sujoy Guha Fr American 13:50.2 6:35
25 Brandon Pereira Fr Granada 13:51.9 6:36
26 Ian Dota-clemens Fr De La Salle 13:56.1 6:38
27 Jack Absher Fr Monte Vista 14:04.5 6:42
28 Joseph Harrington Fr Northgate 14:05.8 6:43
29 Michel Pace Fr Las Lomas 14:07.2 6:43
30 Austin Chao Fr Westmoor 14:09.3 6:44
31 Jesse Nava Fr James Logan 14:12.2 6:46
32 Jose Torres Fr Downey 14:12.5 6:46
33 Cj Soy Fr Piner 14:15.8 6:48
34 Maxwell Coon Fr Las Lomas 14:21.5 6:50
35 Marcus Nikaido Fr De La Salle 14:24.3 6:52
36 Andrew Fairfield Fr De La Salle 14:27.5 6:53
37 Patrick Glynn Fr Westmoor 14:32.4 6:55
38 Graham Jeu Fr Berkeley 14:33.3 6:56
39 Aaron Lin Fr Campolindo 14:33.8 6:56 2/7 2/9 9/17
40 Quinn Thomas Fr Miramonte 14:34.1 6:56
41 Kurtis Reiner James Logan 14:37.2 6:58
42 Austin Lim Fr Benicia 14:41.1 7:00
43 Brandon Brocklesby Fr Granada 14:42.1 7:00
44 Spencer Ellis Fr Las Lomas 14:42.6 7:00
45 Ethan Ellis Fr Las Lomas 14:43.1 7:01
46 Kyle Tyrell-smith Fr Casa Grande 14:43.4 7:01
47 Curtis Joseph Fr Northgate 14:45.5 7:02
48 Eeyeon Kim Fr Northgate 14:51.8 7:05
49 Matt Kienzle Fr Miramonte 14:52.8 7:05
50 Atreyu Borland Fr Windsor 14:53.6 7:06
51 Tristan Chung Fr Las Lomas 14:53.8 7:06
52 Seth Mcnaught Fr Berkeley 15:00.1 7:09
53 Stephen Ivy Fr Las Lomas 15:00.4 7:09
54 Logan Abono-padia Fr De La Salle 15:01.4 7:09
55 Daniel Dzenitis Fr De La Salle 15:04.3 7:11
56 Mark Buesa Fr Monte Vista 15:10.4 7:14
57 Matthew Jewik Fr Benicia 15:15 7:16
58 Holden Guilbert Fr San Leandro 15:15.4 7:16
59 Ben Limsumalee James Logan 15:17 7:17
60 Ben Tam Fr Westmoor 15:17.4 7:17
61 Samuel Warren Fr Berkeley 15:17.7 7:17
62 Andrew Johnston Fr Miramonte 15:19.8 7:18
63 Noah Boral Fr Las Lomas 15:23.6 7:20
64 Thomas Heutmaker Fr Campolindo 15:25.2 7:21 3/7 3/9 11/14
65 Richard Ou Fr Westmoor 15:25.6 7:21
66 John Henry Woolway Fr Monte Vista 15:28.3 7:22
67 Daniel Hoh Fr Northgate 15:29.2 7:22
68 Anthony Rocha So Monte Vista 15:31.4 7:24
69 Kilmer Guardado Fr Pacheco 15:31.7 7:24
70 Will Klein Fr Monte Vista 15:32.2 7:24
71 Bailey Chambers Fr De La Salle 15:36.8 7:26
72 Ryan Whitman Fr Las Lomas 15:40.8 7:28
73 Dylan Tyrell-smith Fr Casa Grande 15:41.2 7:28
74 Brandon Ewert Fr Campolindo 15:45 7:30 4/7 5/9 10/13
75 Daniel Lacommare Fr Monte Vista 15:52.1 7:33
76 Connor Smith Fr De La Salle 15:52.5 7:34
77 Sean Luong Fr Piner 15:52.7 7:34
78 Arkady Sanderson Fr Antioch 15:53.8 7:34
79 Aalap Shah Fr Northgate 15:55.2 7:35
80 Ethan Chang Fr Westmoor 15:55.4 7:35
81 Jared Uang Fr De La Salle 16:04.4 7:39
82 Aaron Narag Fr Westmoor 16:08.1 7:41
83 Joey Kratz Fr De La Salle 16:12.1 7:43
84 Samuel Wilson Fr Las Lomas 16:15 7:44
85 Austin Rodgers Fr De La Salle 16:16.6 7:45
86 Flavio Orozco So Pacheco 16:18.2 7:46
87 Michael Mckenney Fr De La Salle 16:18.5 7:46
88 Evan Carter Fr Northgate 16:18.9 7:46
89 Adrian Valderamma Fr Northgate 16:19.2 7:46
90 Nate Grim Fr Monte Vista 16:20.1 7:47
91 Jonathan Wu Fr Westmoor 16:24.5 7:49
92 Tyler Chang Fr Westmoor 16:25.8 7:49
93 Will Buckley Fr Campolindo 16:28.7 7:51 5/7 6/9 9/11
94 Nick Bishop Fr Campolindo 16:29 7:51 6/7 7/9 7/9
95 Kevin Ho Fr Westmoor 16:30 7:51
96 Miguel Baliwag Fr Campolindo 16:34.6 7:54 7/7 8/9 7/8
97 Vincent Marchionni Fr Casa Grande 16:40.2 7:56
98 Andrew Zhu Fr Casa Grande 16:48 8:00
99 Cole Escover Fr Granada 16:50.7 8:01
100 Shawn Hundal Fr James Logan 16:51.7 8:02
101 Daniel Velasco James Logan 16:54.2 8:03
102 Sunny Ng Fr Westmoor 17:13.3 8:12
103 Omar Heniquez Fr Westmoor 17:17.9 8:14
104 Neil Orton Fr Las Lomas 17:18.1 8:14
105 Oscar Ramos Fr Antioch 17:37.2 8:23
106 Brad Mizera Fr Windsor 17:41.7 8:26
107 Simon Fong Fr Benicia 17:45.3 8:27
108 Andrew Nichols Fr Granada 18:00.3 8:34
109 Ryan Chavez Fr Casa Grande 18:06.8 8:38
110 Tobi Lansangan James Logan 19:04.7 9:05
111 Jack Valentine Fr De La Salle 20:25.6 9:44
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Piner
6-3-1-1-1
Gap: 0:19
67:13
13:27
6:24
57 Eduardo Calderon
Fr
13:18
6:20
8
Harris Nguyen
Fr
13:20
6:21
9
Marco Rosales
Fr
13:25
6:23
11
Jacob Hayes
Fr
13:34
6:28
13
Aidan Carpenter
Fr
13:36
6:29
16
Cj Soy
Fr
14:16
6:48
27
Sean Luong
Fr
15:53
7:34
58
2 De La Salle
3-5-4-2-2
Gap: 1:35
69:27
13:53
6:37
102 Hunter Wood
Fr
12:53
6:08
4
Isaiah Paulino
Fr
13:46
6:33
18
Ian Dota-clemens
Fr
13:56
6:38
21
Marcus Nikaido
Fr
14:24
6:52
29
Andrew Fairfield
Fr
14:28
6:53
30
Logan Abono-padia
Fr
15:01
7:09
43
Daniel Dzenitis
Fr
15:04
7:11
44
3 Las Lomas
2-4-5-4-3
Gap: 2:02
69:38
13:56
6:38
109 Tom Robey
Fr
12:40
6:02
2
Kyle Ivy
Fr
13:47
6:34
19
Michel Pace
Fr
14:07
6:43
24
Maxwell Coon
Fr
14:22
6:50
28
Spencer Ellis
Fr
14:43
7:00
36
Ethan Ellis
Fr
14:43
7:01
37
Tristan Chung
Fr
14:54
7:06
41
4 James Logan
4-2-3-2-4
Gap: 2:18
70:20
14:04
6:42
118 Jon Jon Monsalud
-
12:59
6:11
5
Chester Quero
-
13:15
6:18
7
Jesse Nava
Fr
14:12
6:46
26
Kurtis Reiner
-
14:37
6:58
34
Ben Limsumalee
-
15:17
7:17
46
Shawn Hundal
Fr
16:52
8:02
69
Daniel Velasco
-
16:54
8:03
70
5 Berkeley
1-1-2-5-5
Gap: 2:43
70:16
14:03
6:42
126 Aidan Fike
Fr
12:34
5:59
1
Robel Kelkile
Fr
12:51
6:07
3
Graham Jeu
Fr
14:33
6:56
32
Seth Mcnaught
Fr
15:00
7:09
42
Samuel Warren
Fr
15:18
7:17
48








6 Northgate
7-7-6-6-6
Gap: 1:28
70:44
14:09
6:44
129 Laurence Seabrook
Fr
13:24
6:23
10
Jesus Rivas
Fr
13:38
6:29
17
Joseph Harrington
Fr
14:06
6:43
23
Curtis Joseph
Fr
14:46
7:02
39
Eeyeon Kim
Fr
14:52
7:05
40
Daniel Hoh
Fr
15:29
7:22
52
Aalap Shah
Fr
15:55
7:35
59
7 Westmoor
10-8-8-7-7
Gap: 1:50
73:01
14:36
6:57
168 Glen Collado
Fr
13:36
6:29
15
Austin Chao
Fr
14:09
6:44
25
Patrick Glynn
Fr
14:32
6:55
31
Ben Tam
Fr
15:17
7:17
47
Richard Ou
Fr
15:26
7:21
50
Ethan Chang
Fr
15:55
7:35
60
Aaron Narag
Fr
16:08
7:41
61
8 Granada
5-6-7-8-8
Gap: 4:55
76:30
15:18
7:17
200 Lane Maimone
Fr
13:05
6:14
6
Brandon Pereira
Fr
13:52
6:36
20
Brandon Brocklesby
Fr
14:42
7:00
35
Cole Escover
Fr
16:51
8:01
68
Andrew Nichols
Fr
18:00
8:34
71








9 Campolindo
8-9-9-9-9
Gap: 2:59
75:42
15:08
7:13
213 Kekoa Nelson
Fr
13:30
6:26
12
Aaron Lin
Fr
14:34
6:56
33
Thomas Heutmaker
Fr
15:25
7:21
49
Brandon Ewert
Fr
15:45
7:30
56
Will Buckley
Fr
16:29
7:51
63
Nick Bishop
Fr
16:29
7:51
64
Miguel Baliwag
Fr
16:35
7:54
65
10 Monte Vista
11-11-11-10-10
Gap: 1:28
75:47
15:09
7:13
225 Jack Absher
Fr
14:05
6:42
22
Mark Buesa
Fr
15:10
7:14
45
John Henry Woolway
Fr
15:28
7:22
51
Anthony Rocha
So
15:31
7:24
53
Will Klein
Fr
15:32
7:24
54
Daniel Lacommare
Fr
15:52
7:33
57
Nate Grim
Fr
16:20
7:47
62
11 Casa Grande
9-10-10-11-11
Gap: 3:14
77:27
15:29
7:23
240 Max Bechtel
Fr
13:34
6:28
14
Kyle Tyrell-smith
Fr
14:43
7:01
38
Dylan Tyrell-smith
Fr
15:41
7:28
55
Vincent Marchionni
Fr
16:40
7:56
66
Andrew Zhu
Fr
16:48
8:00
67
Ryan Chavez
Fr
18:07
8:38
72




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.