Campolindo Results from the CA State Finals at Woodward Park on 11/25/95

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Burge, Jason So V 18:07 5:51 3.1 89/144 4/7 4/7 9/16 You ROCK! (SBP)
Carlson, Dave Jr V 18:21 5:55 3.1 102/144 7/7 7/7 2/13 You ROCK! (SBP, DSP)
Keller, Dave Jr V 18:11 5:52 3.1 96/144 6/7 6/7 4/16 You ROCK! (SBP, DSP)
Mattonen, Ryan So V 17:09 5:32 3.1 34/144 1/7 1/7 22/43 17:40
(0:31,2.9)
17:40
(0:31,2.9)
17:40
(0:31,2.9)
17:40
(0:31,2.9)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Stup, Todd Sr V 18:10 5:52 3.1 94/144 5/7 5/7 8/16 18:17
(0:07,0.6)
18:17
(0:07,0.6)
18:17
(0:07,0.6)
18:17
(0:07,0.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Vasu-de Vain, Hari So V 17:59 5:48 3.1 79/144 3/7 3/7 11/18 You ROCK! (SBP)
Wise, Matt So V 17:33 5:40 3.1 53/144 2/7 2/7 13/22 18:18
(0:45,4.1)
18:18
(0:45,4.1)
18:18
(0:45,4.1)
18:18
(0:45,4.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 8/16 88:58
1:01
3.1 5:44 5:32 5:52 236 5:23 86:43 86:43 86:43 Ryan Mattonen (23), Matt Wise (34), Hari Vasu-de Vain (52), Jason Burge (61), Todd Stup (66)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Aaron Gillen Sr Yreka 15:51 5:07
2 Isaiah Festa So Morro Bay 16:01 5:10
3 Miguel Ramirez So Holtville 16:09 5:13
4 Micah Fuson Sr Taft Union (Taft) 16:16 5:15
5 Louie White So Half Moon Bay 16:17 5:15
6 Joshua Schweitzer Sr Marysville 16:20 5:16
7 Rudy Ballardo So McFarland 16:22 5:17
8 Kenny Rhoan Sr Sierra (Tollhouse) 16:23 5:17
9 Robin Pendoley Sr Terra Linda 16:27 5:18
10 Derrick Davis Sr Clairemont (Clairemont) 16:34 5:21
11 Steve Mullen Sr la Salle 16:35 5:21
12 Rudy Cavazos Jr McFarland 16:40 5:23
13 Ryan Downey So Saint Margaret's 16:41 5:23
14 Jose Perezchica So McFarland 16:41 5:23
15 Joel Lopez Jr McFarland 16:43 5:24
16 Efrain Garcia Jr Fillmore 16:45 5:24
17 Ryan Roberts Sr Oak Park 16:47 5:25
18 Rico Gomez Sr Morro Bay 16:48 5:25
19 Carl Moren So Piedmont 16:50 5:26
20 Morgan Harrelson Jr Oak Park 16:52 5:26
21 Ramon Barragan Sr Fillmore 16:53 5:27
22 Gerardo Soto Sr McFarland 16:56 5:28
23 Matt Epperheimer Fr Morro Bay 16:56 5:28
24 Trevor Clarke Sr Coronado 16:57 5:28
25 Victor Cortes Jr San Jose Academy 16:59 5:29
26 Frank Palacios Sr Palma 17:00 5:29
27 Aaron Harris Jr Lassen 17:02 5:30
28 Jared James Sr Boron 17:03 5:30
29 Keith Trimble Sr Piedmont 17:04 5:30
30 Francisco Guevara Jr Terra Linda 17:05 5:31
31 Jose Arambula So McFarland 17:05 5:31
32 Jose Galvan Sr McFarland 17:07 5:31
33 David Robison Sr Flintridge Prep (la Canada) 17:08 5:32
34 Ryan Mattonen So Campolindo 17:09 5:32 1/7 1/7 22/43 17:40
(0:31)
17:40
(0:31)
17:40
(0:31)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
35 Josh Keyes So Modoc 17:09 5:32
36 Dustin Wadlow Sr Riverbank 17:15 5:34
37 Jason Talbott Sr Coronado 17:17 5:35
38 Aaron Thornton Sr Palma 17:18 5:35
39 Andy Cortez So Bishop Mora Salesian 17:19 5:35
40 Elijah Bilotta Jr the York 17:21 5:36
41 Jose Meza So Fillmore 17:21 5:36
42 T. W. Birchmore Sr Morro Bay 17:22 5:36
43 Nick Gai Jr Arcata 17:23 5:36
44 Andy Malick Sr Arcata 17:23 5:36
45 Cheyne Jones Jr Coronado 17:27 5:38
46 Doug Hall So Flintridge Prep (la Canada) 17:29 5:38
47 Joe White Sr Bret Harte Union 17:29 5:38
48 Ryan Drobnick Jr Palma 17:29 5:38
49 Ryan Soares Sr Sierra (Tollhouse) 17:30 5:39
50 James Harrison Sr Half Moon Bay 17:32 5:39
51 David Ulibarri Fr Sierra (Manteca) 17:32 5:39
52 Kipp Lyons Sr Monte Vista Christian 17:33 5:40
53 Matt Wise So Campolindo 17:33 5:40 2/7 2/7 13/22 18:18
(0:45)
18:18
(0:45)
18:18
(0:45)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
54 Carlos Herrera Sr Bellarmine-Jefferson 17:34 5:40
55 Bryan Sampson So Piedmont 17:39 5:42
56 Neil Cooper Jr Dixon 17:41 5:42
57 Roberto Guerrero So Sierra (Manteca) 17:41 5:42
58 James Nielsen Jr San Marin 17:42 5:43
59 Josh Rattray Jr Oak Park 17:42 5:43
60 Aaron Fleming Jr Monte Vista Christian 17:43 5:43
61 Jose Gallegos Fr Holtville 17:43 5:43
62 J. C. Calzetta So the York 17:43 5:43
63 Hector Lizarraga Jr Fillmore 17:44 5:43
64 Scott Crumrine Sr Flintridge Prep (la Canada) 17:44 5:43
65 Steve Martin So Oak Park 17:45 5:44
66 Josh Onarheim Fr Yreka 17:45 5:44
67 Darren Frost Sr Flintridge Prep (la Canada) 17:47 5:44
68 David Braund Jr West Valley (Cottonwood) 17:47 5:44
69 Seamus Perry Fr Morro Bay 17:49 5:45
70 Bryan Villegas So Palma 17:50 5:45
71 Will Bogdanoff Sr Bret Harte Union 17:51 5:45
72 Nick Smith So Bret Harte Union 17:52 5:46
73 Aaron Reigher Sr Oak Park 17:54 5:46
74 Greg Kunkel Sr Piedmont 17:56 5:47
75 Gary Long Sr Saint Helena 17:56 5:47
76 Chris West Sr Arcata 17:57 5:47
77 Daniel Cline Jr Durham 17:57 5:47
78 Rob Dindel Jr Palma 17:58 5:48
79 Hari Vasu-de Vain So Campolindo 17:59 5:48 3/7 3/7 11/18 You ROCK! (SBP)
80 Nathan Garcia Sr Clairemont (Clairemont) 17:59 5:48
81 Jed Johnson Jr Piedmont 18:01 5:49
82 Jose Jiminez So Clairemont (Clairemont) 18:01 5:49
83 Daniel Garcia Fr Sierra (Manteca) 18:03 5:49
84 Eric Steele Jr Sierra (Manteca) 18:05 5:50
85 Damien Schultz Jr Flintridge Prep (la Canada) 18:05 5:50
86 Michael Doll Jr West Valley (Cottonwood) 18:06 5:50
87 Paul Carr So West Valley (Cottonwood) 18:06 5:50
88 Nick Clark So Colfax 18:07 5:51
89 Jason Burge So Campolindo 18:07 5:51 4/7 4/7 9/16 You ROCK! (SBP)
90 David Hobstetter Sr Piedmont 18:08 5:51
91 Martin Curiel Sr Fillmore 18:08 5:51
92 Todd Jordan Sr Taft Union (Taft) 18:09 5:51
93 Bobby Armstrong So Oak Park 18:10 5:52
94 Todd Stup Sr Campolindo 18:10 5:52 5/7 5/7 8/16 18:17
(0:07)
18:17
(0:07)
18:17
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
95 Leif Wright So the York 18:10 5:52
96 Dave Keller Jr Campolindo 18:11 5:52 6/7 6/7 4/16 You ROCK! (SBP)
97 T. J. Mccall Jr Palma 18:13 5:53
98 Noah Lidman So la Jolla Country Day 18:14 5:53
99 Ronnie Farrar Sr Corning 18:16 5:54
100 Silas Graves Sr Bret Harte Union 18:17 5:54
101 Colby Phillips So West Valley (Cottonwood) 18:20 5:55
102 Dave Carlson Jr Campolindo 18:21 5:55 7/7 7/7 2/13 You ROCK! (SBP)
103 Antonio Estrada Fr Tranquility 18:22 5:55
104 Donaciano Ochoa So the York 18:24 5:56
105 Jose Padilla So Clairemont (Clairemont) 18:24 5:56
106 Pablo Vasquez Sr Firebaugh 18:25 5:56
107 Richard Beck So West Valley (Cottonwood) 18:29 5:58
108 Travis Kenney So Taft Union (Taft) 18:29 5:58
109 Martin Arrendondo Jr Fillmore 18:31 5:58
110 Ryan Dyer So Taft Union (Taft) 18:31 5:58
111 David Forrester So Butte Valley 18:32 5:59
112 Steve Moreno Sr Fowler 18:32 5:59
113 George Tamara Sr Flintridge Prep (la Canada) 18:32 5:59
114 Josh Ferguson So Sierra (Manteca) 18:34 5:59
115 Travis White Jr Taft Union (Taft) 18:36 6:00
116 Tom Ham Fr Yreka 18:37 6:00
117 Drew Koorey So Coronado 18:43 6:02
118 Cody Reinhardt Sr West Valley (Cottonwood) 18:44 6:03
119 Shawn Dunning Sr Yreka 18:45 6:03
120 Ryan Boney Sr Coronado 18:47 6:04
121 Michael Lambert Jr the York 18:47 6:04
122 Victor Maguit Jr Morro Bay 18:47 6:04
123 Marc Clebanoff So Oak Park 18:48 6:04
124 Roman Torres Jr Fillmore 18:50 6:05
125 Eric Bauer Sr Coronado 18:52 6:05
126 Brian Fry Sr Bret Harte Union 18:53 6:05
127 Nate Roberts Jr Clairemont (Clairemont) 19:00 6:08
128 Ben Lara Sr Holtville 19:01 6:08
129 Bryan Hoffman Sr Coronado 19:01 6:08
130 John Rossiter Sr Yreka 19:14 6:12
131 Wyatt Dressler Fr Yreka 19:25 6:16
132 Shane De Baun Sr Bret Harte Union 19:32 6:18
133 Tim Harrington So Bret Harte Union 19:33 6:18
134 Jeff Hampton Fr Taft Union (Taft) 19:45 6:22
135 Ryan Jackson Sr West Valley (Cottonwood) 19:51 6:24
136 Michael Lo Forti So Clairemont (Clairemont) 19:58 6:26
137 Chris Gikas So Sierra (Manteca) 20:07 6:29
138 Matt Hessler Fr Taft Union (Taft) 20:07 6:29
139 Nathan Foley-mendel Jr the York 20:18 6:33
140 Adam Perez So the York 20:23 6:35
141 Forrest Sedgewick Sr Clairemont (Clairemont) 20:23 6:35
142 Dan Heimel Jr Morro Bay 20:33 6:38
143 Viken Tachdjian Jr Flintridge Prep (la Canada) 20:41 6:40
144 Adam Plain So Sierra (Manteca) 21:07 6:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 McFarland
4-1-1-1-1
Gap: 0:34
83:22
16:40
5:23
40 Rudy Ballardo
So
16:22
5:17
4
Rudy Cavazos
Jr
16:40
5:23
6
Jose Perezchica
So
16:41
5:23
7
Joel Lopez
Jr
16:43
5:24
8
Gerardo Soto
Sr
16:56
5:28
15
Jose Arambula
So
17:05
5:31
20
Jose Galvan
Sr
17:07
5:31
21
2 Morro Bay
2-2-2-2-2
Gap: 1:48
84:56
16:59
5:29
102 Isaiah Festa
So
16:01
5:10
2
Rico Gomez
Sr
16:48
5:25
11
Matt Epperheimer
Fr
16:56
5:28
16
T. W. Birchmore
Sr
17:22
5:36
28
Seamus Perry
Fr
17:49
5:45
45
Victor Maguit
Jr
18:47
6:04
88
Dan Heimel
Jr
20:33
6:38
107
3 Oak Park
7-3-4-4-3
Gap: 1:07
87:00
17:24
5:37
150 Ryan Roberts
Sr
16:47
5:25
10
Morgan Harrelson
Jr
16:52
5:26
13
Josh Rattray
Jr
17:42
5:43
37
Steve Martin
So
17:45
5:44
41
Aaron Reigher
Sr
17:54
5:46
49
Bobby Armstrong
So
18:10
5:52
65
Marc Clebanoff
So
18:48
6:04
89
4 Fillmore
6-3-3-3-4
Gap: 1:23
86:51
17:22
5:36
152 Efrain Garcia
Jr
16:45
5:24
9
Ramon Barragan
Sr
16:53
5:27
14
Jose Meza
So
17:21
5:36
27
Hector Lizarraga
Jr
17:44
5:43
39
Martin Curiel
Sr
18:08
5:51
63
Martin Arrendondo
Jr
18:31
5:58
77
Roman Torres
Jr
18:50
6:05
90
5 Piedmont
8-5-5-5-5
Gap: 1:11
87:30
17:30
5:39
170 Carl Moren
So
16:50
5:26
12
Keith Trimble
Sr
17:04
5:30
19
Bryan Sampson
So
17:39
5:42
35
Greg Kunkel
Sr
17:56
5:47
50
Jed Johnson
Jr
18:01
5:49
54
David Hobstetter
Sr
18:08
5:51
62




6 Palma
10-7-7-6-6
Gap: 0:58
87:35
17:31
5:39
172 Frank Palacios
Sr
17:00
5:29
18
Aaron Thornton
Sr
17:18
5:35
25
Ryan Drobnick
Jr
17:29
5:38
32
Bryan Villegas
So
17:50
5:45
46
Rob Dindel
Jr
17:58
5:48
51
T. J. Mccall
Jr
18:13
5:53
69




7 Flintridge Prep (la Canada)
11-9-8-7-7
Gap: 0:57
88:13
17:39
5:41
193 David Robison
Sr
17:08
5:32
22
Doug Hall
So
17:29
5:38
30
Scott Crumrine
Sr
17:44
5:43
40
Darren Frost
Sr
17:47
5:44
43
Damien Schultz
Jr
18:05
5:50
58
George Tamara
Sr
18:32
5:59
79
Viken Tachdjian
Jr
20:41
6:40
108
8 Campolindo
12-10-9-9-8
Gap: 1:01
88:58
17:48
5:44
236 Ryan Mattonen
So
17:09
5:32
23
Matt Wise
So
17:33
5:40
34
Hari Vasu-de Vain
So
17:59
5:48
52
Jason Burge
So
18:07
5:51
61
Todd Stup
Sr
18:10
5:52
66
Dave Keller
Jr
18:11
5:52
68
Dave Carlson
Jr
18:21
5:55
72
9 Coronado
9-6-6-8-9
Gap: 1:50
89:11
17:50
5:45
239 Trevor Clarke
Sr
16:57
5:28
17
Jason Talbott
Sr
17:17
5:35
24
Cheyne Jones
Jr
17:27
5:38
29
Drew Koorey
So
18:43
6:02
83
Ryan Boney
Sr
18:47
6:04
86
Eric Bauer
Sr
18:52
6:05
91
Bryan Hoffman
Sr
19:01
6:08
94
10 Sierra (Manteca)
15-14-11-10-10
Gap: 1:02
89:55
17:59
5:48
262 David Ulibarri
Fr
17:32
5:39
33
Roberto Guerrero
So
17:41
5:42
36
Daniel Garcia
Fr
18:03
5:49
56
Eric Steele
Jr
18:05
5:50
57
Josh Ferguson
So
18:34
5:59
80
Chris Gikas
So
20:07
6:29
102
Adam Plain
So
21:07
6:49
109
11 Clairemont (Clairemont)
5-11-10-11-11
Gap: 2:26
89:58
18:00
5:48
280 Derrick Davis
Sr
16:34
5:21
5
Nathan Garcia
Sr
17:59
5:48
53
Jose Jiminez
So
18:01
5:49
55
Jose Padilla
So
18:24
5:56
74
Nate Roberts
Jr
19:00
6:08
93
Michael Lo Forti
So
19:58
6:26
101
Forrest Sedgewick
Sr
20:23
6:35
106
12 Bret Harte Union
14-15-13-12-12
Gap: 1:24
90:22
18:04
5:50
288 Joe White
Sr
17:29
5:38
31
Will Bogdanoff
Sr
17:51
5:45
47
Nick Smith
So
17:52
5:46
48
Silas Graves
Sr
18:17
5:54
70
Brian Fry
Sr
18:53
6:05
92
Shane De Baun
Sr
19:32
6:18
97
Tim Harrington
So
19:33
6:18
98
13 the York
13-12-14-13-13
Gap: 1:26
90:25
18:05
5:50
291 Elijah Bilotta
Jr
17:21
5:36
26
J. C. Calzetta
So
17:43
5:43
38
Leif Wright
So
18:10
5:52
67
Donaciano Ochoa
So
18:24
5:56
73
Michael Lambert
Jr
18:47
6:04
87
Nathan Foley-mendel
Jr
20:18
6:33
104
Adam Perez
So
20:23
6:35
105
14 Taft Union (Taft)
3-13-15-15-14
Gap: 2:20
90:01
18:00
5:48
302 Micah Fuson
Sr
16:16
5:15
3
Todd Jordan
Sr
18:09
5:51
64
Travis Kenney
So
18:29
5:58
76
Ryan Dyer
So
18:31
5:58
78
Travis White
Jr
18:36
6:00
81
Jeff Hampton
Fr
19:45
6:22
99
Matt Hessler
Fr
20:07
6:29
103
15 Yreka
1-7-11-14-15
Gap: 3:23
90:12
18:02
5:49
305 Aaron Gillen
Sr
15:51
5:07
1
Josh Onarheim
Fr
17:45
5:44
42
Tom Ham
Fr
18:37
6:00
82
Shawn Dunning
Sr
18:45
6:03
85
John Rossiter
Sr
19:14
6:12
95
Wyatt Dressler
Fr
19:25
6:16
96




16 West Valley (Cottonwood)
16-16-16-16-16
Gap: 0:42
90:48
18:10
5:51
309 David Braund
Jr
17:47
5:44
44
Michael Doll
Jr
18:06
5:50
59
Paul Carr
So
18:06
5:50
60
Colby Phillips
So
18:20
5:55
71
Richard Beck
So
18:29
5:58
75
Cody Reinhardt
Sr
18:44
6:03
84
Ryan Jackson
Sr
19:51
6:24
100
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.