Jesuit Results from the Delta League #1 at Cherry Island Sports Complex on 9/29/21

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arnold, Cole Fr F/S 11:47.6 6:09 1.92 47/115 13/28 13/28 2/4
Bagatelos, Giovanni So F/S 12:15.7 6:23 1.92 64/115 18/28 18/28 2/2
Bata, Matthew Sr V 17:23.4 5:48 3 29/93 12/21 12/21 1/2 18:15
(0:52,4.7)
You ROCK! (DPR)
Blum, Brady Fr F/S 11:01.2 5:44 1.92 17/115 4/28 4/28 3/7
Brown, Alexander So F/S 12:43.8 6:38 1.92 76/115 21/28 21/28 2/2
Clemente, Andrew So F/S 12:50.4 6:41 1.92 82/115 22/28 22/28 2/2
Conner, Preston Sr V 16:03.9 5:21 3 8/93 4/21 4/21 1/7 16:29
(0:25,2.5)
You ROCK! (DPR)
Contreras, Nicholas So F/S 15:34 8:06 1.92 109/115 27/28 27/28 2/2
Contreras, Thomas Sr V 23:18.9 7:46 3 88/93 21/21 21/21 2/2
Edralin, Raphael Fr F/S 11:51.8 6:11 1.92 49/115 15/28 15/28 1/3
Ericson, Jack Sr V 17:04.7 5:42 3 23/93 10/21 10/21 1/5 18:31
(1:26,7.8)
You ROCK! (DPR)
Felix, Trevor Fr F/S 12:21.1 6:26 1.92 68/115 19/28 19/28 2/2
Fuentes, Robson Fr F/S 10:14.5 5:20 1.92 2/115 1/28 1/28 2/7
Gaffaney, Paul Sr V 17:06.6 5:42 3 25/93 11/21 11/21 1/5 17:57
(0:50,4.6)
You ROCK! (DPR)
Gonzalez, Gabriel So F/S 12:05.5 6:18 1.92 58/115 16/28 16/28 2/2 You ROCK! (SBP)
Guinn, Aidan Fr F/S 12:14.6 6:23 1.92 62/115 17/28 17/28 2/2
Hash, Giancarlo So F/S 10:37.3 5:32 1.92 7/115 2/28 2/28 2/7
Hijazi, Walid So F/S 11:15.2 5:52 1.92 24/115 8/28 8/28 1/6
Joaquin, Gavin Sr V 17:47.6 5:56 3 38/93 14/21 14/21 1/2
Kadel, Navin Fr F/S 11:19.8 5:54 1.92 28/115 9/28 9/28 1/6
King, Braden Sr V 14:12.2 4:44 3 1/93 1/21 1/21 1/7 16:28.3
(2:16,13.8)
16:28.3
(2:16,13.8)
15:18
(1:06,7.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
King, Ian Sr V 16:45.8 5:35 3 15/93 7/21 7/21 1/7 18:09
(1:23,7.7)
You ROCK! (DPR)
Krotine, Daniel Fr F/S 11:34.7 6:02 1.92 39/115 11/28 11/28 2/5
Levenfeld, Diego Sr V 16:38.3 5:33 3 13/93 6/21 6/21 1/7 17:18
(0:40,3.8)
You ROCK! (DPR)
Lindroos, John Sr V 18:51 6:17 3 53/93 17/21 17/21 1/2
Lopez, Marcos Jr V 18:11.1 6:04 3 46/93 15/21 15/21 1/2 19:32
(1:21,6.9)
You ROCK! (DPR)
Lyons, Nicholas Jr V 18:21.3 6:07 3 48/93 16/21 16/21 1/2
Moreno, Brandon Jr V 15:14.2 5:05 3 4/93 3/21 3/21 1/7
O'Brien, Brayden Fr F/S 13:30.9 7:02 1.92 97/115 25/28 25/28 2/2
Offerman, Tyler Sr V 16:46.6 5:36 3 16/93 8/21 8/21 1/7 17:03.3
(0:17,1.6)
17:03.3
(0:17,1.6)
17:03
(0:17,1.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Penner, Tomas Sr V 16:59.6 5:40 3 22/93 9/21 9/21 1/6 18:00
(1:00,5.6)
You ROCK! (DPR)
Pettit, Devin Sr V 19:15.7 6:25 3 60/93 18/21 18/21 1/2
Picazo, Diego So F/S 11:23.1 5:56 1.92 33/115 10/28 10/28 2/6
Reynolds, Jonah So V 16:30.5 5:30 3 11/93 5/21 5/21 1/7 16:44
(0:14,1.4)
You ROCK! (DPR)
Ross, Eric Fr F/S 13:02.7 6:48 1.92 90/115 23/28 23/28 2/2
Rucker, Lucas So F/S 11:03.7 5:46 1.92 19/115 6/28 6/28 1/7 You ROCK! (DSP, TB)
Ryan, Daniel Fr F/S 13:57.5 7:16 1.92 101/115 26/28 26/28 2/2
Ryan, Joey Sr V 17:24.8 5:48 3 31/93 13/21 13/21 1/2 17:56
(0:32,2.9)
You ROCK! (DPR)
Sayareh, Matin Fr F/S 18:01 9:23 1.92 115/115 28/28 28/28 2/2
Sherman, Harley Sr V 20:24.7 6:48 3 75/93 19/21 19/21 2/2
Sicner, Michael Sr V 21:18.2 7:06 3 81/93 20/21 20/21 2/2
Srabian, George Fr F/S 11:01.5 5:45 1.92 18/115 5/28 5/28 1/7
Strawn, Mason So F/S 11:41.7 6:05 1.92 43/115 12/28 12/28 2/4
Sullivan, Mitchell Fr F/S 11:49.9 6:10 1.92 48/115 14/28 14/28 2/3
Swanson, Jacob Jr V 15:11.8 5:04 3 3/93 2/21 2/21 1/7 15:49
(0:37,3.9)
You ROCK! (DPR)
Switlick, Kai Fr F/S 11:06.3 5:47 1.92 21/115 7/28 7/28 1/6
Thies, Tyler Fr F/S 12:26.3 6:29 1.92 70/115 20/28 20/28 1/2
Valencia, Frank So F/S 10:59.2 5:43 1.92 15/115 3/28 3/28 4/7
Vasanthan, Rishi Fr F/S 13:30.4 7:02 1.92 96/115 24/28 24/28 2/2
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/7 77:13
2:18
3 5:09 4:44 5:30 27 5:09 81:18
(4:05,5.0)
78:20
(1:08,1.4%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Braden King (1), Jacob Swanson (3), Brandon Moreno (4), Preston Conner (8), Jonah Reynolds (11)
V 2nd 5 1/5 84:15
0:26
3 5:37 5:33 5:42 15 5:37 87:13
(2:58,3.4)
81:43 Your Team ROCKS! (LR) Diego Levenfeld (1), Ian King (2), Tyler Offerman (3), Tomas Penner (4), Jack Ericson (5)
V 3rd 5 1/2 87:54
1:05
3 5:52 5:42 6:04 15 5:52 103:08
(15:14,14.8)
85:27 Your Team ROCKS! (LR) Paul Gaffaney (1), Matthew Bata (2), Joey Ryan (3), Gavin Joaquin (4), Marcos Lopez (5)
V 4th 5 1/2 98:11
2:57
3 6:33 6:07 7:06 24 6:33 94:08 93:44 Nicholas Lyons (1), John Lindroos (2), Devin Pettit (3), Harley Sherman (8), Michael Sicner (10)
F/S 1st 5 1/7 53:54
0:47
1.92 5:37 5:20 5:45 59 5:36 53:21 52:29 Robson Fuentes (2), Giancarlo Hash (7), Frank Valencia (15), Brady Blum (17), George Srabian (18)
F/S 2nd 5 1/6 56:08
0:19
1.92 5:51 5:46 5:56 26 5:51 55:37 54:02 Lucas Rucker (1), Kai Switlick (2), Walid Hijazi (4), Navin Kadel (7), Diego Picazo (12)
F/S 3rd 5 2/3 58:46
0:17
1.92 6:07 6:02 6:11 33 6:02 57:26 56:08 Daniel Krotine (4), Mason Strawn (5), Cole Arnold (7), Mitchell Sullivan (8), Raphael Edralin (9)
F/S 4th 5 2/2 61:23
0:21
1.92 6:24 6:18 6:29 34 6:20 59:42 58:53 Gabriel Gonzalez (4), Aidan Guinn (6), Giovanni Bagatelos (7), Trevor Felix (8), Tyler Thies (9)
F/S 5th 5 2/2 65:38
0:47
1.92 6:50 6:38 7:02 35 6:41 61:52 60:55 Alexander Brown (2), Andrew Clemente (4), Eric Ross (8), Rishi Vasanthan (10), Brayden O'Brien (11)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Braden King Sr Jesuit 14:12.2 4:44 1/21 1/21 1/7 16:28
(2:16)
16:28
(2:16)
You ROCK! (LR, PR)
2 Zachary Ayers Sr Davis 14:56.3 4:59
3 Jacob Swanson Jr Jesuit 15:11.8 5:04 2/21 2/21 1/7
4 Brandon Moreno Jr Jesuit 15:14.2 5:05 3/21 3/21 1/7
5 Connor Cougevan So Davis 15:19.9 5:07
6 Ryan Mitchell Jr Davis 15:48.7 5:16
7 Kyle Towne Sr Sheldon (CA) 15:53 5:18
8 Preston Conner Sr Jesuit 16:03.9 5:21 4/21 4/21 1/7
9 Matthew McDonald Jr Cosumnes Oaks 16:17.3 5:26
10 William Ko So Cosumnes Oaks 16:22.7 5:28
11 Jonah Reynolds So Jesuit 16:30.5 5:30 5/21 5/21 1/7
12 Luca Maes Sr Davis 16:36.8 5:32
13 Diego Levenfeld Sr Jesuit 16:38.3 5:33 6/21 6/21 1/7
14 Chas O'Bear Sr Pleasant Grove 16:41.9 5:34
15 Ian King Sr Jesuit 16:45.8 5:35 7/21 7/21 1/7
16 Tyler Offerman Sr Jesuit 16:46.6 5:36 8/21 8/21 1/7 17:03
(0:17)
17:03
(0:17)
You ROCK! (LR, PR)
17 Justin Kaysinger Jr Elk Grove 16:46.7 5:36
18 Stuart Lee Sr Cosumnes Oaks 16:47.6 5:36
19 Gino Guerrero Jr Franklin (EG) 16:52.2 5:37
20 Gavin Lynch Sr Davis 16:54.9 5:38
21 Ben Schroeder Jr Franklin (EG) 16:57.1 5:39
22 Tomas Penner Sr Jesuit 16:59.6 5:40 9/21 9/21 1/6
23 Jack Ericson Sr Jesuit 17:04.7 5:42 10/21 10/21 1/5
24 Nathaniel Ong Sr Cosumnes Oaks 17:04.8 5:42
25 Paul Gaffaney Sr Jesuit 17:06.6 5:42 11/21 11/21 1/5
26 Israel Babbitt Sr Franklin (EG) 17:12.7 5:44
27 Michael Le Sr Pleasant Grove 17:17.1 5:46
28 Cooper Ferguson Sr Davis 17:18.3 5:46
29 Matthew Bata Sr Jesuit 17:23.4 5:48 12/21 12/21 1/2
30 James Ernst Sr Franklin (EG) 17:24.3 5:48
31 Joey Ryan Sr Jesuit 17:24.8 5:48 13/21 13/21 1/2
32 Andres Rodriguez Jr Cosumnes Oaks 17:27.2 5:49
33 Andrew Thiede Sr Franklin (EG) 17:29.3 5:50
34 Dylan Camara Jr Elk Grove 17:31.6 5:51
35 Sean McMorris Sr Sheldon (CA) 17:43.3 5:54
36 Kyle Watkins Jr Davis 17:44.7 5:55
37 Carlos Campos Jr Davis 17:46.8 5:56
38 Gavin Joaquin Sr Jesuit 17:47.6 5:56 14/21 14/21 1/2
39 Jeremiah McIntosh Sr Sheldon (CA) 17:50.5 5:57
40 Cody Winsor Sr Davis 17:50.6 5:57
41 Leo Hymus Sr Davis 17:56.8 5:59
42 Savi Sandhu So Sheldon (CA) 17:57.7 5:59
43 Ethan Ho Sr Pleasant Grove 17:58.1 5:59
44 Matthew Koontz Sr Elk Grove 17:58.4 5:59
45 Johann Nebe Jr Franklin (EG) 18:08.3 6:03
46 Marcos Lopez Jr Jesuit 18:11.1 6:04 15/21 15/21 1/2
47 David Johns Sr Cosumnes Oaks 18:11.9 6:04
48 Nicholas Lyons Jr Jesuit 18:21.3 6:07 16/21 16/21 1/2
49 Thomas Doherty Jr Davis 18:23 6:08
50 Arman Amirikia Sr Franklin (EG) 18:29.6 6:10
51 Aaron Hidalgo So Sheldon (CA) 18:44 6:15
52 Purok Irfan Jr Elk Grove 18:49.3 6:16
53 John Lindroos Sr Jesuit 18:51 6:17 17/21 17/21 1/2
54 Justin Gip Sr Pleasant Grove 18:56.6 6:19
55 Andrew Flores Jr Elk Grove 18:57.4 6:19
56 Derik Klipfel So Sheldon (CA) 18:59.9 6:20
57 Nathan Fanous Sr Davis 19:03.2 6:21
58 Jason Karim Sr Davis 19:04.6 6:22
59 Kellen Dulcich Sr Davis 19:09.9 6:23
60 Devin Pettit Sr Jesuit 19:15.7 6:25 18/21 18/21 1/2
61 Elliot DeJong Jr Davis 19:25.4 6:28
62 Brandon Fong Sr Pleasant Grove 19:25.6 6:29
63 Chrystopher Diaz Jr Elk Grove 19:28.3 6:29
64 Jaicen Phurchpean Sr Cosumnes Oaks 19:35.1 6:32
65 Michael Li Jr Davis 19:38.8 6:33
66 Patrick Cruz Jr Elk Grove 19:42.3 6:34
67 Armando Fernandez Jr Pleasant Grove 19:44 6:35
68 Wayne Cooc Jr Elk Grove 19:48.2 6:36
69 Winston Yee Sr Cosumnes Oaks 19:54.3 6:38
70 Owen Fernandes Jr Davis 19:55.1 6:38
71 Christian Heringer Sr Davis 19:56.2 6:39
72 Zachary Pollack Jr Franklin (EG) 20:02.7 6:41
73 Matthew Loge Jr Davis 20:06.3 6:42
74 Riley Moy Jr Cosumnes Oaks 20:10.5 6:44
75 Harley Sherman Sr Jesuit 20:24.7 6:48 19/21 19/21 2/2
76 Kielan Fox Sr Cosumnes Oaks 20:24.8 6:48
77 Dylan Brashier Sr Cosumnes Oaks 20:35.7 6:52
78 Joshua Cecil Jr Sheldon (CA) 20:50.4 6:57
79 Leo Kaplan Jr Davis 20:55.2 6:58
80 Andrew Roeser Sr Pleasant Grove 21:06.4 7:02
81 Michael Sicner Sr Jesuit 21:18.2 7:06 20/21 20/21 2/2
82 Neil Filmore/Testa Jr Elk Grove 21:20.2 7:07
83 Vaying Xiong Sr Sheldon (CA) 21:38.5 7:13
84 Garrett Goehring Sr Pleasant Grove 21:52.9 7:18
85 max Beatty Jr Davis 22:06.4 7:22
86 Zhuqing Liu Sr Davis 22:25.7 7:29
87 Mathew Nguyen Sr Sheldon (CA) 22:34 7:31
88 Thomas Contreras Sr Jesuit 23:18.9 7:46 21/21 21/21 2/2
89 Sean Imus Sr Elk Grove 23:24.4 7:48
90 Adam Monteverde Jr Pleasant Grove 23:36.3 7:52
91 Inderpreet Singh Jr Sheldon (CA) 24:08.1 8:03
92 Connar Stone Jr Elk Grove 25:21.3 8:27
93 Brandon Santos Sr Sheldon (CA) 25:52.7 8:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 2:18
77:13
15:27
5:09
27 Braden King
Sr
14:12
4:44
1
Jacob Swanson
Jr
15:12
5:04
3
Brandon Moreno
Jr
15:14
5:05
4
Preston Conner
Sr
16:04
5:21
8
Jonah Reynolds
So
16:31
5:30
11
Diego Levenfeld
Sr
16:38
5:33
13
Ian King
Sr
16:46
5:35
15
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 1:59
79:37
15:55
5:18
44 Zachary Ayers
Sr
14:56
4:59
2
Connor Cougevan
So
15:20
5:07
5
Ryan Mitchell
Jr
15:49
5:16
6
Luca Maes
Sr
16:37
5:32
12
Gavin Lynch
Sr
16:55
5:38
19
Cooper Ferguson
Sr
17:18
5:46
24
Kyle Watkins
Jr
17:45
5:55
30
3 Cosumnes Oaks
4-3-3-3-3
Gap: 1:10
84:00
16:48
5:36
83 Matthew McDonald
Jr
16:17
5:26
9
William Ko
So
16:23
5:28
10
Stuart Lee
Sr
16:48
5:36
17
Nathaniel Ong
Sr
17:05
5:42
21
Andres Rodriguez
Jr
17:27
5:49
26
David Johns
Sr
18:12
6:04
36
Jaicen Phurchpean
Sr
19:35
6:32
45
4 Franklin (EG)
7-6-4-4-4
Gap: 0:37
85:56
17:11
5:44
112 Gino Guerrero
Jr
16:52
5:37
18
Ben Schroeder
Jr
16:57
5:39
20
Israel Babbitt
Sr
17:13
5:44
22
James Ernst
Sr
17:24
5:48
25
Andrew Thiede
Sr
17:29
5:50
27
Johann Nebe
Jr
18:08
6:03
35
Arman Amirikia
Sr
18:30
6:10
37
5 Sheldon (CA)
3-4-5-5-5
Gap: 2:51
88:09
17:38
5:53
137 Kyle Towne
Sr
15:53
5:18
7
Sean McMorris
Sr
17:43
5:54
29
Jeremiah McIntosh
Sr
17:51
5:57
31
Savi Sandhu
So
17:58
5:59
32
Aaron Hidalgo
So
18:44
6:15
38
Derik Klipfel
So
19:00
6:20
42
Joshua Cecil
Jr
20:50
6:57
48
6 Pleasant Grove
5-5-6-6-6
Gap: 2:44
90:19
18:04
6:01
153 Chas O'Bear
Sr
16:42
5:34
14
Michael Le
Sr
17:17
5:46
23
Ethan Ho
Sr
17:58
5:59
33
Justin Gip
Sr
18:57
6:19
40
Brandon Fong
Sr
19:26
6:29
43
Armando Fernandez
Jr
19:44
6:35
47
Andrew Roeser
Sr
21:06
7:02
49
7 Elk Grove
6-7-7-7-7
Gap: 2:11
90:03
18:01
6:00
158 Justin Kaysinger
Jr
16:47
5:36
16
Dylan Camara
Jr
17:32
5:51
28
Matthew Koontz
Sr
17:58
5:59
34
Purok Irfan
Jr
18:49
6:16
39
Andrew Flores
Jr
18:57
6:19
41
Chrystopher Diaz
Jr
19:28
6:29
44
Patrick Cruz
Jr
19:42
6:34
46
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:26
84:15
16:51
5:37
15 Diego Levenfeld
Sr
16:38
5:33
1
Ian King
Sr
16:46
5:35
2
Tyler Offerman
Sr
16:47
5:36
3
Tomas Penner
Sr
17:00
5:40
4
Jack Ericson
Sr
17:05
5:42
5
Paul Gaffaney
Sr
17:07
5:42
6
Matthew Bata
Sr
17:23
5:48
8
Your Team ROCKS! (LR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:39
88:37
17:43
5:54
49 Cooper Ferguson
Sr
17:18
5:46
7
Kyle Watkins
Jr
17:45
5:55
9
Carlos Campos
Jr
17:47
5:56
10
Cody Winsor
Sr
17:51
5:57
11
Leo Hymus
Sr
17:57
5:59
12
Thomas Doherty
Jr
18:23
6:08
14
Nathan Fanous
Sr
19:03
6:21
16
3 Cosumnes Oaks
3-3-3-3-3
Gap: 2:13
98:17
19:39
6:33
97 David Johns
Sr
18:12
6:04
13
Jaicen Phurchpean
Sr
19:35
6:32
18
Winston Yee
Sr
19:54
6:38
21
Riley Moy
Jr
20:11
6:44
22
Kielan Fox
Sr
20:25
6:48
23
Dylan Brashier
Sr
20:36
6:52
24




4 Elk Grove
5-4-4-4-4
Gap: 3:56
103:43
20:45
6:55
111 Chrystopher Diaz
Jr
19:28
6:29
17
Patrick Cruz
Jr
19:42
6:34
19
Wayne Cooc
Jr
19:48
6:36
20
Neil Filmore/Testa
Jr
21:20
7:07
26
Sean Imus
Sr
23:24
7:48
29
Connar Stone
Jr
25:21
8:27
31




5 Sheldon (CA)
4-5-5-5-5
Gap: 5:08
108:11
21:38
7:13
125 Derik Klipfel
So
19:00
6:20
15
Joshua Cecil
Jr
20:50
6:57
25
Vaying Xiong
Sr
21:39
7:13
27
Mathew Nguyen
Sr
22:34
7:31
28
Inderpreet Singh
Jr
24:08
8:03
30
Brandon Santos
Sr
25:53
8:38
32




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:05
87:54
17:35
5:52
15 Paul Gaffaney
Sr
17:07
5:42
1
Matthew Bata
Sr
17:23
5:48
2
Joey Ryan
Sr
17:25
5:48
3
Gavin Joaquin
Sr
17:48
5:56
4
Marcos Lopez
Jr
18:11
6:04
5
Nicholas Lyons
Jr
18:21
6:07
6
John Lindroos
Sr
18:51
6:17
8
Your Team ROCKS! (LR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 1:02
95:06
19:01
6:20
49 Thomas Doherty
Jr
18:23
6:08
7
Nathan Fanous
Sr
19:03
6:21
9
Jason Karim
Sr
19:05
6:22
10
Kellen Dulcich
Sr
19:10
6:23
11
Elliot DeJong
Jr
19:25
6:28
12
Michael Li
Jr
19:39
6:33
13
Owen Fernandes
Jr
19:55
6:38
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 2:57
98:11
19:38
6:33
24 Nicholas Lyons
Jr
18:21
6:07
1
John Lindroos
Sr
18:51
6:17
2
Devin Pettit
Sr
19:16
6:25
3
Harley Sherman
Sr
20:25
6:48
8
Michael Sicner
Sr
21:18
7:06
10
Thomas Contreras
Sr
23:19
7:46
13




2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 1:16
100:32
20:06
6:42
31 Michael Li
Jr
19:39
6:33
4
Owen Fernandes
Jr
19:55
6:38
5
Christian Heringer
Sr
19:56
6:39
6
Matthew Loge
Jr
20:06
6:42
7
Leo Kaplan
Jr
20:55
6:58
9
max Beatty
Jr
22:06
7:22
11
Zhuqing Liu
Sr
22:26
7:29
12
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 John Funderburg So Pleasant Grove 9:53.4 5:09
2 Robson Fuentes Fr Jesuit 10:14.5 5:20 1/28 1/28 2/7
3 Noah Ribet So Elk Grove 10:17.3 5:22
4 Jay Doctor So Davis 10:33.8 5:30
5 Ryan Almog Fr Pleasant Grove 10:35 5:31
6 Aidan Catanzaro So Franklin (EG) 10:35 5:31
7 Giancarlo Hash So Jesuit 10:37.3 5:32 2/28 2/28 2/7
8 Drew Riera So Franklin (EG) 10:39 5:33
9 Marcus Monroe So Elk Grove 10:39.4 5:33
10 Owen Stevens So Davis 10:45.7 5:36
11 Yuki Kurita So Davis 10:46.8 5:37
12 Nico Taormino So Davis 10:51.6 5:39
13 Joseph Merino So Pleasant Grove 10:55.9 5:42
14 Etienne Hang So Franklin (EG) 10:56.4 5:42
15 Frank Valencia So Jesuit 10:59.2 5:43 3/28 3/28 4/7
16 Spencer Cutting Fr Pleasant Grove 10:59.8 5:44
17 Brady Blum Fr Jesuit 11:01.2 5:44 4/28 4/28 3/7
18 George Srabian Fr Jesuit 11:01.5 5:45 5/28 5/28 1/7
19 Lucas Rucker So Jesuit 11:03.7 5:46 6/28 6/28 1/7
20 Camara Bryce Fr Elk Grove 11:05 5:46
21 Kai Switlick Fr Jesuit 11:06.3 5:47 7/28 7/28 1/6
22 Jayson Sisco So Davis 11:11.7 5:50
23 Timothy McMahon Fr Davis 11:12.5 5:50
24 Walid Hijazi So Jesuit 11:15.2 5:52 8/28 8/28 1/6
25 Jacob Lorico Hertz So Davis 11:17.3 5:53
26 Jonas Henricson Fr Davis 11:18.4 5:53
27 Abran Guzman Fr Pleasant Grove 11:19.2 5:54
28 Navin Kadel Fr Jesuit 11:19.8 5:54 9/28 9/28 1/6
29 Christopher O'Keefe Fr Davis 11:20.3 5:54
30 David Gomez-Esparta Fr Davis 11:21.2 5:55
31 Nathaniel Ockenden Fr Davis 11:21.8 5:55
32 Oliver Fleet Fr Davis 11:22.4 5:55
33 Diego Picazo So Jesuit 11:23.1 5:56 10/28 10/28 2/6
34 Nathan Vang So Cosumnes Oaks 11:24.4 5:56
35 Andrew Avendano So Cosumnes Oaks 11:25.3 5:57
36 Tomas Ferns So Davis 11:29.7 5:59
37 Seamus Sweeney Fr Cosumnes Oaks 11:30.6 6:00
38 Aiden Covert Fr Cosumnes Oaks 11:34.6 6:02
39 Daniel Krotine Fr Jesuit 11:34.7 6:02 11/28 11/28 2/5
40 Hunter Carl Fr Cosumnes Oaks 11:39 6:04
41 Kai Clark Fr Franklin (EG) 11:39.5 6:04
42 Ethan Ho Sr Franklin (EG) 11:40.9 6:05
43 Mason Strawn So Jesuit 11:41.7 6:05 12/28 12/28 2/4
44 River Salinas So Davis 11:43.1 6:06
45 Shawn Plants So Elk Grove 11:43.9 6:07
46 Anthony Sinlao Fr Franklin (EG) 11:44.8 6:07
47 Cole Arnold Fr Jesuit 11:47.6 6:09 13/28 13/28 2/4
48 Mitchell Sullivan Fr Jesuit 11:49.9 6:10 14/28 14/28 2/3
49 Raphael Edralin Fr Jesuit 11:51.8 6:11 15/28 15/28 1/3
50 Diego Lopez So Cosumnes Oaks 11:53.9 6:12
51 Dylan Jayalath So Davis 11:57.8 6:14
52 Erik Kimball So Davis 12:00.1 6:15
53 Brandon Tam So Franklin (EG) 12:02.1 6:16
54 Riley Ho So Pleasant Grove 12:02.4 6:16
55 Jackson Friend Fr Davis 12:02.8 6:16
56 Nate Callahan So Davis 12:03 6:17
57 Brad Ernst Fr Franklin (EG) 12:03.5 6:17
58 Gabriel Gonzalez So Jesuit 12:05.5 6:18 16/28 16/28 2/2 You ROCK! (SBP)
59 Elmer Valle So Cosumnes Oaks 12:07.1 6:19
60 Selassie Campos So Davis 12:08.3 6:19
61 Noah Ortiz So Elk Grove 12:09.1 6:20
62 Aidan Guinn Fr Jesuit 12:14.6 6:23 17/28 17/28 2/2
63 Lucas Morris Fr Sheldon (CA) 12:15.3 6:23
64 Giovanni Bagatelos So Jesuit 12:15.7 6:23 18/28 18/28 2/2
65 David Nguyen So Sheldon (CA) 12:16.6 6:24
66 Wil Morin Fr Sheldon (CA) 12:16.6 6:24
67 Chase Jilka Fr Franklin (EG) 12:18.5 6:25
68 Trevor Felix Fr Jesuit 12:21.1 6:26 19/28 19/28 2/2
69 Jacob Williams So Elk Grove 12:21.7 6:26
70 Tyler Thies Fr Jesuit 12:26.3 6:29 20/28 20/28 1/2
71 Anirvan Gautam So Davis 12:29.6 6:30
72 Samuel Green Fr Davis 12:30.1 6:31
73 Liam Morin Fr Sheldon (CA) 12:33.3 6:32
74 Connor Knorr Fr Pleasant Grove 12:41.5 6:37
75 Aaron Belgion So Cosumnes Oaks 12:41.6 6:37
76 Alexander Brown So Jesuit 12:43.8 6:38 21/28 21/28 2/2
77 Marquel Simonsen Fr Cosumnes Oaks 12:44.8 6:38
78 Gavin Yabut Fr Sheldon (CA) 12:45.7 6:39
79 Miles Giorgi Fr Davis 12:45.9 6:39
80 Brandon Heiney Fr Pleasant Grove 12:46.3 6:39
81 Matt Pfaffenbach Fr Pleasant Grove 12:49.5 6:41
82 Andrew Clemente So Jesuit 12:50.4 6:41 22/28 22/28 2/2
83 LJ Dixon Fr Davis 12:54.1 6:43
84 Damien Gonzalez So Cosumnes Oaks 12:56.3 6:44
85 Edwin Chang So Davis 12:58.2 6:45
86 Joshua Sack Fr Elk Grove 12:58.3 6:45
87 John Schaal Fr Davis 12:58.9 6:46
88 Jordan Chan So Cosumnes Oaks 13:01.4 6:47
89 Antonio Estrada So Cosumnes Oaks 13:01.6 6:47
90 Eric Ross Fr Jesuit 13:02.7 6:48 23/28 23/28 2/2
91 Ryan Sherby So Cosumnes Oaks 13:06.9 6:50
92 Trevor Sharp So Sheldon (CA) 13:18.4 6:56
93 Ridhwan Canada Fr Cosumnes Oaks 13:21.7 6:58
94 Jackson Satow Fr Pleasant Grove 13:23.2 6:58
95 Gavin Mark So Davis 13:25.2 6:59
96 Rishi Vasanthan Fr Jesuit 13:30.4 7:02 24/28 24/28 2/2
97 Brayden O'Brien Fr Jesuit 13:30.9 7:02 25/28 25/28 2/2
98 Kolt Crabtree So Davis 13:40.3 7:07
99 Matthew Yu Yang Fr Franklin (EG) 13:43.6 7:09
100 Yuma Kano Fr Davis 13:49.2 7:12
101 Daniel Ryan Fr Jesuit 13:57.5 7:16 26/28 26/28 2/2
102 Xander Quest Fr Davis 14:04.4 7:20
103 Enzo Saraniti So Davis 14:15.4 7:26
104 Ryan Chiu So Davis 14:21.5 7:29
105 Colin Metcalf Fr Cosumnes Oaks 14:28 7:32
106 Alexander Olivas Fr Elk Grove 14:50.5 7:44
107 Andrew Lim Fr Elk Grove 14:52.9 7:45
108 Trevor Mills Fr Davis 14:52.9 7:45
109 Nicholas Contreras So Jesuit 15:34 8:06 27/28 27/28 2/2
110 Ben Nguyen So Franklin (EG) 16:05.4 8:23
111 Brandon Nguyen Franklin (EG) 16:32.2 8:37
112 Alex Au Fr Elk Grove 16:39 8:40
113 Jeffrey Koontz Fr Elk Grove 17:54.9 9:20
114 Jay Ma So Franklin (EG) 17:55.3 9:20
115 Matin Sayareh Fr Jesuit 18:01 9:23 28/28 28/28 2/2
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-2-2-3-1
Gap: 0:47
53:54
10:47
5:37
59 Robson Fuentes
Fr
10:15
5:20
2
Giancarlo Hash
So
10:37
5:32
7
Frank Valencia
So
10:59
5:43
15
Brady Blum
Fr
11:01
5:44
17
George Srabian
Fr
11:02
5:45
18
Lucas Rucker
So
11:04
5:46
19
Kai Switlick
Fr
11:06
5:47
21
1 Davis
4-4-3-2-1
Gap: 0:38
54:10
10:50
5:39
59 Jay Doctor
So
10:34
5:30
4
Owen Stevens
So
10:46
5:36
10
Yuki Kurita
So
10:47
5:37
11
Nico Taormino
So
10:52
5:39
12
Jayson Sisco
So
11:12
5:50
22
Timothy McMahon
Fr
11:13
5:50
23
Jacob Lorico Hertz
So
11:17
5:53
24
3 Pleasant Grove
1-1-1-1-3
Gap: 1:26
53:43
10:45
5:36
60 John Funderburg
So
9:53
5:09
1
Ryan Almog
Fr
10:35
5:31
5
Joseph Merino
So
10:56
5:42
13
Spencer Cutting
Fr
11:00
5:44
16
Abran Guzman
Fr
11:19
5:54
25
Riley Ho
So
12:02
6:16
37
Connor Knorr
Fr
12:42
6:37
45
4 Franklin (EG)
5-4-4-4-4
Gap: 1:06
55:31
11:06
5:47
91 Aidan Catanzaro
So
10:35
5:31
6
Drew Riera
So
10:39
5:33
8
Etienne Hang
So
10:56
5:42
14
Kai Clark
Fr
11:40
6:04
31
Ethan Ho
Sr
11:41
6:05
32
Anthony Sinlao
Fr
11:45
6:07
34
Brandon Tam
So
12:02
6:16
36
5 Elk Grove
3-3-5-5-5
Gap: 1:52
55:55
11:11
5:49
104 Noah Ribet
So
10:17
5:22
3
Marcus Monroe
So
10:39
5:33
9
Camara Bryce
Fr
11:05
5:46
20
Shawn Plants
So
11:44
6:07
33
Noah Ortiz
So
12:09
6:20
39
Jacob Williams
So
12:22
6:26
43
Joshua Sack
Fr
12:58
6:45
47
6 Cosumnes Oaks
6-6-6-6-6
Gap: 0:15
57:34
11:31
6:00
140 Nathan Vang
So
11:24
5:56
26
Andrew Avendano
So
11:25
5:57
27
Seamus Sweeney
Fr
11:31
6:00
28
Aiden Covert
Fr
11:35
6:02
29
Hunter Carl
Fr
11:39
6:04
30
Diego Lopez
So
11:54
6:12
35
Elmer Valle
So
12:07
6:19
38
7 Sheldon (CA)
7-7-7-7-7
Gap: 0:30
62:08
12:26
6:28
213 Lucas Morris
Fr
12:15
6:23
40
David Nguyen
So
12:17
6:24
41
Wil Morin
Fr
12:17
6:24
42
Liam Morin
Fr
12:33
6:32
44
Gavin Yabut
Fr
12:46
6:39
46
Trevor Sharp
So
13:18
6:56
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:19
56:08
11:14
5:51
26 Lucas Rucker
So
11:04
5:46
1
Kai Switlick
Fr
11:06
5:47
2
Walid Hijazi
So
11:15
5:52
4
Navin Kadel
Fr
11:20
5:54
7
Diego Picazo
So
11:23
5:56
12
Daniel Krotine
Fr
11:35
6:02
13
Mason Strawn
So
11:42
6:05
14
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:09
56:30
11:18
5:53
31 Timothy McMahon
Fr
11:13
5:50
3
Jacob Lorico Hertz
So
11:17
5:53
5
Jonas Henricson
Fr
11:18
5:53
6
Christopher O'Keefe
Fr
11:20
5:54
8
David Gomez-Esparta
Fr
11:21
5:55
9
Nathaniel Ockenden
Fr
11:22
5:55
10
Oliver Fleet
Fr
11:22
5:55
11
3 Franklin (EG)
3-3-3-3-3
Gap: 1:59
61:53
12:23
6:27
105 Anthony Sinlao
Fr
11:45
6:07
15
Brandon Tam
So
12:02
6:16
17
Brad Ernst
Fr
12:04
6:17
19
Chase Jilka
Fr
12:19
6:25
21
Matthew Yu Yang
Fr
13:44
7:09
33
Ben Nguyen
So
16:05
8:23
36
Brandon Nguyen
-
16:32
8:37
37
4 Cosumnes Oaks
4-4-4-4-4
Gap: 1:02
62:24
12:29
6:30
113 Diego Lopez
So
11:54
6:12
16
Elmer Valle
So
12:07
6:19
20
Aaron Belgion
So
12:42
6:37
24
Marquel Simonsen
Fr
12:45
6:38
25
Damien Gonzalez
So
12:56
6:44
28
Jordan Chan
So
13:01
6:47
30
Antonio Estrada
So
13:02
6:47
31
5 Pleasant Grove
5-5-5-5-5
Gap: 1:21
63:43
12:45
6:38
126 Riley Ho
So
12:02
6:16
18
Connor Knorr
Fr
12:42
6:37
23
Brandon Heiney
Fr
12:46
6:39
26
Matt Pfaffenbach
Fr
12:50
6:41
27
Jackson Satow
Fr
13:23
6:58
32








6 Elk Grove
6-6-6-6-6
Gap: 4:17
71:42
14:20
7:28
158 Jacob Williams
So
12:22
6:26
22
Joshua Sack
Fr
12:58
6:45
29
Alexander Olivas
Fr
14:51
7:44
34
Andrew Lim
Fr
14:53
7:45
35
Alex Au
Fr
16:39
8:40
38
Jeffrey Koontz
Fr
17:55
9:20
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 0:36
57:55
11:35
6:02
22 Nathaniel Ockenden
Fr
11:22
5:55
1
Oliver Fleet
Fr
11:22
5:55
2
Tomas Ferns
So
11:30
5:59
3
River Salinas
So
11:43
6:06
6
Dylan Jayalath
So
11:58
6:14
10
Erik Kimball
So
12:00
6:15
11
Jackson Friend
Fr
12:03
6:16
12
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:17
58:46
11:45
6:07
33 Daniel Krotine
Fr
11:35
6:02
4
Mason Strawn
So
11:42
6:05
5
Cole Arnold
Fr
11:48
6:09
7
Mitchell Sullivan
Fr
11:50
6:10
8
Raphael Edralin
Fr
11:52
6:11
9
Gabriel Gonzalez
So
12:06
6:18
13
Aidan Guinn
Fr
12:15
6:23
14
3 Cosumnes Oaks
3-3-3-3-3
Gap: 1:27
67:00
13:24
6:59
85 Jordan Chan
So
13:01
6:47
15
Antonio Estrada
So
13:02
6:47
16
Ryan Sherby
So
13:07
6:50
17
Ridhwan Canada
Fr
13:22
6:58
18
Colin Metcalf
Fr
14:28
7:32
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 0:30
60:44
12:09
6:20
21 Erik Kimball
So
12:00
6:15
1
Jackson Friend
Fr
12:03
6:16
2
Nate Callahan
So
12:03
6:17
3
Selassie Campos
So
12:08
6:19
5
Anirvan Gautam
So
12:30
6:30
10
Samuel Green
Fr
12:30
6:31
11
Miles Giorgi
Fr
12:46
6:39
13
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:21
61:23
12:17
6:24
34 Gabriel Gonzalez
So
12:06
6:18
4
Aidan Guinn
Fr
12:15
6:23
6
Giovanni Bagatelos
So
12:16
6:23
7
Trevor Felix
Fr
12:21
6:26
8
Tyler Thies
Fr
12:26
6:29
9
Alexander Brown
So
12:44
6:38
12
Andrew Clemente
So
12:50
6:41
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 0:29
64:07
12:49
6:41
22 Samuel Green
Fr
12:30
6:31
1
Miles Giorgi
Fr
12:46
6:39
3
LJ Dixon
Fr
12:54
6:43
5
Edwin Chang
So
12:58
6:45
6
John Schaal
Fr
12:59
6:46
7
Gavin Mark
So
13:25
6:59
9
Kolt Crabtree
So
13:40
7:07
12
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:47
65:38
13:08
6:50
35 Alexander Brown
So
12:44
6:38
2
Andrew Clemente
So
12:50
6:41
4
Eric Ross
Fr
13:03
6:48
8
Rishi Vasanthan
Fr
13:30
7:02
10
Brayden O'Brien
Fr
13:31
7:02
11
Daniel Ryan
Fr
13:58
7:16
13
Nicholas Contreras
So
15:34
8:06
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.