Jesuit Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/7/09

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brown-Pinizzotto, Justin Jr V 17:27 5:49 3 42/195 7/7 9/24 1/18 17:49
(0:22,2.1)
17:49
(0:22,2.1)
17:49
(0:22,2.1)
16:15 You ROCK! (LY, LR, PR)
Brown-Pinizzotto, TJ Jr V 16:35 5:32 3 9/195 2/7 2/24 2/31 17:02
(0:27,2.6)
17:02
(0:27,2.6)
16:59
(0:24,2.4)
16:00 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Bupara, Ian So So 14:31 7:16 2 109/130 9/9 22/22 2/3 12:14
Burrows, Andrew Jr JV 19:06 6:22 3 50/174 11/17 18/24 1/5 17:59
Burrows, Austin Fr Fr 13:08 6:34 2 24/66 10/13 17/22 1/1 You ROCK! (SBP)
Crayne, Jacob So So 14:16 7:08 2 98/130 8/9 20/22 4/5 13:47 13:47 13:47 12:12
Crayne, Steven Sr JV 21:48 7:16 3 131/174 15/17 22/24 2/3 19:38 19:38 19:38 19:38
Crouch, Nick Jr JV 17:37 5:52 3 9/174 4/17 11/24 1/18 17:12
Daniels, Preston Jr JV 17:29 5:50 3 6/174 3/17 10/24 1/23 17:43
(0:14,1.3)
You ROCK! (DPR)
Diaz, Danny Sr V 16:42 5:34 3 14/195 3/7 3/24 2/27 17:51
(1:09,6.4)
17:51
(1:09,6.4)
17:51
(1:09,6.4)
16:06 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Farris, Andy Sr JV 17:25 5:48 3 5/174 2/17 8/24 2/24 18:37
(1:12,6.4)
18:37
(1:12,6.4)
18:37
(1:12,6.4)
16:16 You ROCK! (LY, LR, PR)
Frame, Eric Sr JV 20:37 6:52 3 97/174 13/17 20/24 2/4 20:28 20:28 20:28 20:21
Galves, Anthony Fr Fr 12:19 6:09 2 9/66 5/13 8/22 1/4 10:46
Gary, Luke So So 11:44 5:52 2 5/130 1/9 1/22 4/25 13:48
(2:04,15.0)
13:48
(2:04,15.0)
13:48
(2:04,15.0)
10:28 You ROCK! (LY, LR, PR)
Goode, Chris Fr Fr 12:39 6:20 2 12/66 7/13 10/22 1/3 11:47 You ROCK! (SBP)
Hansen, Perry Sr V 17:11 5:44 3 31/195 6/7 6/24 2/22 17:43
(0:32,3.0)
17:43
(0:32,3.0)
17:43
(0:32,3.0)
17:43
(0:32,3.0)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Harbour, Riley Fr Fr 12:36 6:18 2 11/66 6/13 9/22 1/4 You ROCK! (SBP, DSP)
Henley, Matt So So 11:53 5:57 2 9/130 2/9 2/22 2/21 12:49
(0:56,7.3)
12:49
(0:56,7.3)
12:49
(0:56,7.3)
11:04 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Jones, Tim So So 12:41 6:21 2 41/130 5/9 12/22 3/17 11:23 You ROCK! (SBP)
Kelly-Strong, Adam Sr V 16:33 5:31 3 8/195 1/7 1/24 6/32 17:07
(0:34,3.3)
17:07
(0:34,3.3)
17:07
(0:34,3.3)
15:57 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Lobo, Justin Sr JV 17:18 5:46 3 1/174 1/17 7/24 1/28 17:47
(0:29,2.7)
17:47
(0:29,2.7)
17:47
(0:29,2.7)
16:41 You ROCK! (LY, LR, PR)
Mahoney, Joe Jr V 17:00 5:40 3 26/195 5/7 5/24 2/24 16:50 You ROCK! (SBP)
Mauro, David Jr JV 21:54 7:18 3 132/174 16/17 23/24 1/2 23:32
(1:38,6.9)
You ROCK! (DPR)
Medina, Chris So So 12:49 6:25 2 45/130 7/9 14/22 1/8 13:00
(0:11,1.4)
13:00
(0:11,1.4)
13:00
(0:11,1.4)
11:06 You ROCK! (LY, LR, PR)
Medina, George Sr JV 22:13 7:24 3 144/174 17/17 24/24 1/2 21:04 21:04 21:04 21:04
Medrano, Flavio Fr Fr 12:16 6:08 2 8/66 4/13 7/22 1/7 10:50
Misono, Colton Jr V 16:52 5:37 3 19/195 4/7 4/24 2/25 17:23
(0:31,3.0)
17:23
(0:31,3.0)
17:23
(0:31,3.0)
16:05 You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Misono, Tanner Fr Fr 12:04 6:02 2 5/66 1/13 4/22 3/16 11:09
Nelson, Matt So So 12:39 6:20 2 38/130 4/9 10/22 6/18 13:14
(0:35,4.4)
13:14
(0:35,4.4)
13:14
(0:35,4.4)
10:59 You ROCK! (LY, LR, PR)
Oys, Jim Jr JV 18:31 6:10 3 27/174 8/17 15/24 1/8 18:50
(0:19,1.7)
You ROCK! (DPR)
Pardini, Joey Jr JV 20:06 6:42 3 83/174 12/17 19/24 2/4 25:02
(4:56,19.7)
You ROCK! (DPR)
Reed, Matt Jr JV 20:43 6:54 3 102/174 14/17 21/24 2/3
Ricca, John Jr JV 17:48 5:56 3 13/174 6/17 13/24 1/14 17:57
(0:09,0.8)
You ROCK! (DPR)
San Juan, Chris So So 12:42 6:21 2 42/130 6/9 13/22 1/11 14:23
(1:41,11.7)
14:23
(1:41,11.7)
14:23
(1:41,11.7)
11:20 You ROCK! (LY, LR, PR)
Sanborn, Kyle So So 11:59 6:00 2 14/130 3/9 3/22 2/19 11:11
Shea, Jack Fr Fr 13:59 7:00 2 40/66 11/13 18/22 1/1 12:06
Stoll, Sam Fr Fr 12:16 6:08 2 7/66 3/13 6/22 2/11 11:05
Stroud, Henry Sr JV 18:31 6:10 3 28/174 9/17 16/24 1/7 18:22 18:22 18:22 18:22
Styer, Louis Fr Fr 12:55 6:28 2 21/66 9/13 16/22 1/1 11:05
Taylor, Bryan Fr Fr 14:01 7:01 2 41/66 12/13 19/22 1/1 12:30
Uba, Toby Fr Fr 14:25 7:13 2 53/66 13/13 21/22 1/1 12:18
Verke, Jeremy Jr JV 18:42 6:14 3 38/174 10/17 17/24 1/5 17:58
Wignall, Carson Jr JV 18:07 6:02 3 19/174 7/17 14/24 1/9 17:57
Woollgar, Greg Fr Fr 12:05 6:03 2 6/66 2/13 5/22 2/15 11:11
Yee, Spencer Fr Fr 12:50 6:25 2 19/66 8/13 15/22 1/1 11:39 You ROCK! (SBP)
Ziebert, Jeremiah Jr JV 17:46 5:55 3 11/174 5/17 12/24 1/15 16:34
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/24 83:42
0:27
3 5:35 5:31 5:40 76 5:30 84:19
(0:37,0.7)
84:19
(0:37,0.7)
82:19 Your Team ROCKS! (LY, LR) Adam Kelly-Strong (8), TJ Brown-Pinizzotto (9), Danny Diaz (14), Colton Misono (19), Joe Mahoney (26)
So 1st 5 3/17 60:56
0:57
2 6:06 5:52 6:21 101 6:01 59:52 59:52 58:01 Luke Gary (5), Matt Henley (8), Kyle Sanborn (13), Matt Nelson (36), Tim Jones (39)
JV 1st 5 1/15 87:35
0:28
3 5:50 5:46 5:55 32 5:50 88:33
(0:58,1.1)
88:33
(0:58,1.1)
87:34 Your Team ROCKS! (LY, LR) Justin Lobo (1), Andy Farris (5), Preston Daniels (6), Nick Crouch (9), Jeremiah Ziebert (11)
JV 2nd 5 1/5 91:39
0:54
3 6:07 5:56 6:14 20 6:07 91:36 91:36 91:36 John Ricca (1), Carson Wignall (2), Jim Oys (4), Henry Stroud (5), Jeremy Verke (8)
JV 3rd 5 2/3 102:20
2:42
3 6:49 6:22 7:16 34 6:42 96:12 96:12 96:12 Andrew Burrows (1), Joey Pardini (5), Eric Frame (8), Matt Reed (9), Steven Crayne (11)
Fr 1st 5 1/4 61:00
0:15
2 6:06 6:02 6:09 30 5:58 66:34
(5:34,8.4)
66:34
(5:34,8.4)
59:52 Your Team ROCKS! (LY, LR) Tanner Misono (4), Greg Woollgar (5), Sam Stoll (6), Flavio Medrano (7), Anthony Galves (8)
Fr 2nd 5 1/1 64:08
0:32
2 6:25 6:18 6:34 15 6:25 71:58
(7:50,10.9)
71:58
(7:50,10.9)
63:09 Your Team ROCKS! (LY, LR) Riley Harbour (1), Chris Goode (2), Spencer Yee (3), Louis Styer (4), Austin Burrows (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Josh Mercado Sr DEL CAMPO 16:11 5:24
2 Steven White Sr ROCKLIN 16:15 5:25
3 Robert Pflasterer Jr DEL CAMPO 16:15 5:25
4 Jared Lester Sr FAIRFIELD 16:21 5:27
5 Jack Nevins Jr DEL CAMPO 16:24 5:28
6 Tyler Raposa Sr WOODCREEK 16:27 5:29
7 Spencer Thibideau Sr GRANITE BAY 16:32 5:31
8 Adam Kelly-Strong Sr Jesuit 16:33 5:31 1/7 1/24 6/32 17:07
(0:34)
17:07
(0:34)
17:07
(0:34)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
9 TJ Brown-Pinizzotto Jr Jesuit 16:35 5:32 2/7 2/24 2/31 17:02
(0:27)
17:02
(0:27)
16:59
(0:24)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
10 Pedro Osornio Sr ATWATER 16:39 5:33
11 Colin Bruice Sr ROCKLIN 16:40 5:33
12 Imandeep Sahota Jr FAIRFIELD 16:40 5:33
13 Mitchell Hawkins Jr PONDEROSA 16:41 5:34
14 Danny Diaz Sr Jesuit 16:42 5:34 3/7 3/24 2/27 17:51
(1:09)
17:51
(1:09)
17:51
(1:09)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
15 Jordan Rushing So DEL CAMPO 16:43 5:34
16 Edixon Puglisi So OAKMONT 16:44 5:35
17 Riley Ruppenthal So PONDEROSA 16:47 5:36
18 Jacob Trujillo Sr PONDEROSA 16:51 5:37
19 Colton Misono Jr Jesuit 16:52 5:37 4/7 4/24 2/25 17:23
(0:31)
17:23
(0:31)
17:23
(0:31)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
20 Josh Gruver Sr CORDOVA 16:55 5:38
21 Jacob Brown Jr DEL CAMPO 16:55 5:38
22 Parker Ahlf Jr ROCKLIN 16:58 5:39
23 Tanner Garrett Jr VACAVILLE 16:58 5:39
24 Cody Fikes Jr ROCKLIN 16:58 5:39
25 Hunter Tyler So WOODCREEK 16:59 5:40
26 Joe Mahoney Jr Jesuit 17:00 5:40 5/7 5/24 2/24 You ROCK! (SBP)
27 Ricky Parra Jr FAIRFIELD 17:02 5:41
28 Artem Pyryev Sr DEL CAMPO 17:03 5:41
29 Cassidy Bertsch Sr GRANITE BAY 17:05 5:42
30 Tre Smith Jr FAIRFIELD 17:07 5:42
31 Perry Hansen Sr Jesuit 17:11 5:44 6/7 6/24 2/22 17:43
(0:32)
17:43
(0:32)
17:43
(0:32)
You ROCK! (LY, LR, PR)
32 Daniel Chavez Sr VACAVILLE 17:13 5:44
33 Christian Barrows Sr VALLEY 17:16 5:45
34 Trent Bedel Fr GRANITE BAY 17:17 5:46
35 Guadalupe Vargas Jr ATWATER 17:17 5:46
36 James Dietler-bennio Jr BELLA VISTA 17:18 5:46
37 Brandon Biando So WOODCREEK 17:19 5:46
38 David Cummings Sr ROCKLIN 17:21 5:47
39 Jordan Jue Jr ELK GROVE 17:22 5:47
40 Sean Gomes Jr BEYER 17:23 5:48
41 Brandon Hunter Sr FAIRFIELD 17:24 5:48
42 Justin Brown-Pinizzotto Jr Jesuit 17:27 5:49 7/7 9/24 1/18 17:49
(0:22)
17:49
(0:22)
17:49
(0:22)
You ROCK! (LY, LR, PR)
43 Jared Duncan So DEL CAMPO 17:28 5:49
44 Michael Mchenry Jr ROCKLIN 17:28 5:49
45 Angelo Ciaraglia Jr WOODCREEK 17:29 5:50
46 Bryant Hom Sr GRANITE BAY 17:29 5:50
47 Peter Serface So VACAVILLE 17:32 5:51
48 Frank Finch Jr PITMAN 17:34 5:51
49 Gavin Baker Sr BEYER 17:36 5:52
50 Luke Miller Jr VACAVILLE 17:36 5:52
51 Sean Woulfe Jr GRANITE BAY 17:37 5:52
52 Andy Smith Sr WOODCREEK 17:38 5:53
53 Jordan Kurtz Fr VACAVILLE 17:40 5:53
54 Mitchel Hammond So BENICIA 17:41 5:54
55 Brian Hanley Sr OAKMONT 17:44 5:55
56 David Napieralski Sr BELLA VISTA 17:47 5:56
57 Brandon Mercer Sr VACAVILLE 17:48 5:56
58 Jesus Guillen Sr ATWATER 17:49 5:56
59 Chris Oparko Sr ELK GROVE 17:51 5:57
60 Ryan Jones So ROCKLIN 17:53 5:58
61 Ivan Ruiz Jr VALLEY 17:59 6:00
62 Mark Machado So BUHACH COLONY 18:00 6:00
63 Jonathan Schafer Sr OAKMONT 18:02 6:01
64 Jake Schmitz Sr ROSEVILLE 18:02 6:01
65 Abdul Ghafour Sr RIVER VALLEY 18:05 6:02
66 Angel Gaytan So BUHACH COLONY 18:05 6:02
67 Petr Kovalchuk Sr ROSEMONT 18:06 6:02
68 Tyler Sewell Jr VACAVILLE 18:12 6:04
69 Stefan Sandoval Jr BELLA VISTA 18:14 6:05
70 Scott Yip Fr BENICIA 18:16 6:05
71 Luis Mora Jr OAKMONT 18:16 6:05
72 Austin Mason So WOODCREEK 18:17 6:06
73 Spencer Jones So PONDEROSA 18:18 6:06
74 Tyler Allen Jr BUHACH COLONY 18:18 6:06
75 Johnathan Davis Sr RIO LINDA 18:20 6:07
76 Kris Moen-chinn Sr PONDEROSA 18:20 6:07
77 Tanner Mahoney So VACAVILLE 18:21 6:07
78 Robby Baber Jr BUHACH COLONY 18:21 6:07
79 Kirk Renshaw Sr PITMAN 18:23 6:08
80 Zachary Beard Sr ATWATER 18:26 6:09
81 Caleb Strodahl So GRANITE BAY 18:27 6:09
82 Alex Chavez Sr BEAR CREEK 18:29 6:10
83 Luis Zuniga Sr YUBA CITY 18:29 6:10
84 Gregory Chi Hendrocks Jr PONDEROSA 18:32 6:11
85 Galen Trexler Sr OAKMONT 18:33 6:11
86 Will Gomez Jr FAIRFIELD 18:35 6:12
87 Raul Ortega Sr BUHACH COLONY 18:36 6:12
88 Dalton Miller Sr WILL C. WOOD 18:37 6:12
89 Kyle Adams Sr OAKMONT 18:40 6:13
90 Daniel Burgett Sr LAGUNA CREEK 18:41 6:14
91 Jared Virtue Jr OAKMONT 18:43 6:14
92 Jeremy Chong Jr BEAR CREEK 18:47 6:16
93 Taylor Scarbrough Jr BUHACH COLONY 18:48 6:16
94 Manuel Cisneros Jr ATWATER 18:49 6:16
95 Josh Badger Jr BENICIA 18:50 6:17
96 Drew Charles Jr BELLA VISTA 18:51 6:17
97 Grant Friesen Jr BENICIA 18:52 6:17
98 Thom Panen Sr VALLEY 18:52 6:17
99 Leron Rideout So VALLEY 18:54 6:18
100 Trevor Theobald So BENICIA 18:54 6:18
101 Trevor Tantillo Jr RIO LINDA 18:57 6:19
102 Oliver Wolken Jr BENICIA 18:57 6:19
103 Jonathan Lim Sr BELLA VISTA 18:59 6:20
104 Alex Barker Sr GRANITE BAY 18:59 6:20
105 Andrew Lowrance Sr PONDEROSA 19:00 6:20
106 Steven Good Jr BEAR CREEK 19:05 6:22
107 Surinder Chahal Sr ATWATER 19:10 6:23
108 Austin Palmer Jr CASA ROBLE 19:12 6:24
109 Alan Quintero Sr ATWATER 19:22 6:27
110 Taylor Meyer Jr ROSEMONT 19:24 6:28
111 Jacob Belloli Jr PITMAN 19:26 6:29
112 David Yu Sr LAGUNA CREEK 19:27 6:29
113 Paul Ortiz Sr ATWATER 19:27 6:29
114 Masayuki Takagi So VALLEY 19:33 6:31
115 Camaran Aguiar Sr BELLA VISTA 19:37 6:32
116 Cole Friesen Jr BENICIA 19:38 6:33
117 Zach Hatch Jr BELLA VISTA 19:41 6:34
118 Andrew Alcantra Sr BEAR CREEK 19:41 6:34
119 Josh Tawson Jr LAGUNA CREEK 19:42 6:34
120 Sean Wilkinson-walk Sr PITMAN 19:44 6:35
121 Paul Rebultan Sr STAGG 19:44 6:35
122 Zach Osborne Sr PITMAN 19:47 6:36
123 Martin Mannie Jr BEAR CREEK 19:47 6:36
124 Jonathan Avina Sr STAGG 19:49 6:36
125 Joel Perez Jr FAIRFIELD 19:50 6:37
126 Evan Simpson Sr BELLA VISTA 19:50 6:37
127 Josh Nimis Sr FLORIN 19:52 6:37
128 Tashi Nacario Jr LAGUNA CREEK 20:01 6:40
129 Lyvin Tat Jr FLORIN 20:06 6:42
130 Camon Carty Sr BENICIA 20:08 6:43
131 Caleb Wittstruck Jr PITMAN 20:10 6:43
132 Andres Villasenor Sr LAGUNA CREEK 20:13 6:44
133 Ricky Pool Sr BUHACH COLONY 20:16 6:45
134 Curtis Duncan Sr PONDEROSA 20:19 6:46
135 David Muncy Sr LAGUNA CREEK 20:19 6:46
136 Kevin Taylor Jr ROSEVILLE 20:19 6:46
137 Kevin Brown Sr WILL C. WOOD 20:21 6:47
138 Edgardo Castro Jr VALLEY 20:21 6:47
139 Daniel Kageyama Sr LAGUNA CREEK 20:22 6:47
140 Darek Mallette So FAIRFIELD 20:22 6:47
141 Francisco Martinez Jr ATWATER 20:23 6:48
142 Kyle Barcus Sr CORDOVA 20:34 6:51
143 Daniel Nailes Jr BEAR CREEK 20:42 6:54
144 Aaron Boman Jr PITMAN 20:44 6:55
145 Manraj Garcha Jr YUBA CITY 20:51 6:57
146 Brandon Phun Jr FLORIN 20:53 6:58
147 Ray Clark Sr FLORIN 20:56 6:59
148 Kevan Renz Jr WILL C. WOOD 20:58 6:59
149 Nolan Sinats Sr BENICIA 20:59 7:00
150 Giovanni Corralejo So RIVER CITY 21:05 7:02
151 Chris Stpeter Sr CASA ROBLE 21:18 7:06
152 Roman Sholotyuk Jr RIO LINDA 21:31 7:10
153 Darwin Santander Sr CORDOVA 21:35 7:12
154 Tim Geach Sr ELK GROVE 21:38 7:13
155 Chase Olsen Jr CASA ROBLE 21:39 7:13
156 Brandon Donaldson Jr WILL C. WOOD 21:40 7:13
157 Ali Dalvi Sr ROSEMONT 21:41 7:14
158 Matt Rowland Jr WILL C. WOOD 21:41 7:14
159 Jacob Arnold Jr BELLA VISTA 21:48 7:16
160 Daniel Cimini Sr LAGUNA CREEK 21:48 7:16
161 Mario Johnson Sr YUBA CITY 21:52 7:17
162 Cameron Conrad Fr RIVER CITY 21:54 7:18
163 Manuel Hernandez Jr BEAR CREEK 22:00 7:20
164 Abel Mora Sr YUBA CITY 22:01 7:20
165 John Overton Sr VALLEY 22:01 7:20
166 Justin Collins Jr BENICIA 22:06 7:22
167 Hoang Tran So FLORIN 22:07 7:22
168 Kai Hinton So RIVER CITY 22:11 7:24
169 Kristian Grabenstein Jr VALLEY 22:14 7:25
170 Cody Peacock Jr RIO LINDA 22:19 7:26
171 Neil Panchal Jr ROSEMONT 22:21 7:27
172 Jesse Taing Jr FLORIN 22:35 7:32
173 Richard Pham So FLORIN 22:37 7:32
174 Jestoni Bangal Sr VALLEY 22:40 7:33
175 Paolo Cacawa Sr FLORIN 22:47 7:36
176 Shaquille Fisher Jr RIVER CITY 22:59 7:40
177 Aaron Burrow Jr VALLEJO 23:10 7:43
178 Erik Anderson Jr CORDOVA 23:11 7:44
179 Mike Campbell Jr FOLSOM 23:15 7:45
180 Roberto Gomez Jr RIO LINDA 23:19 7:46
181 Thomas Fogarty Jr BELLA VISTA 23:29 7:50
182 Hayden Sampley Jr RIVER VALLEY 23:30 7:50
183 Brett Johnson Jr FOLSOM 23:37 7:52
184 Matt Evans Sr ROSEMONT 23:49 7:56
185 Dylan Rutledge Jr RIVER VALLEY 23:50 7:57
186 Kurt Marpuri Sr CORDOVA 23:52 7:57
187 Josh Lacount Sr CORDOVA 23:55 7:58
188 Scott Walters Jr YUBA CITY 24:21 8:07
189 Nic Eakins Sr FLORIN 24:24 8:08
190 Gabe Harker So RIVER CITY 24:34 8:11
191 Abraham Anaya So RIVER CITY 25:16 8:25
192 Clinton Fordham Jr ROSEMONT 25:17 8:26
193 Samed Javed Jr RIVER VALLEY 25:19 8:26
194 Gagneet Singh Sr YUBA CITY 25:29 8:30
195 Javier Guzman So YUBA CITY 26:17 8:46
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DEL CAMPO
1-1-1-1-1
Gap: 0:44
82:28
16:30
5:30
45 Josh Mercado
Sr
16:11
5:24
1
Robert Pflasterer
Jr
16:15
5:25
3
Jack Nevins
Jr
16:24
5:28
5
Jordan Rushing
So
16:43
5:34
15
Jacob Brown
Jr
16:55
5:38
21
Artem Pyryev
Sr
17:03
5:41
28
Jared Duncan
So
17:28
5:49
41
2 Jesuit
6-4-2-2-2
Gap: 0:27
83:42
16:44
5:35
76 Adam Kelly-Strong
Sr
16:33
5:31
8
TJ Brown-Pinizzotto
Jr
16:35
5:32
9
Danny Diaz
Sr
16:42
5:34
14
Colton Misono
Jr
16:52
5:37
19
Joe Mahoney
Jr
17:00
5:40
26
Perry Hansen
Sr
17:11
5:44
31
Justin Brown-Pinizzotto
Jr
17:27
5:49
40
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 ROCKLIN
2-2-3-3-3
Gap: 1:06
84:12
16:50
5:37
97 Steven White
Sr
16:15
5:25
2
Colin Bruice
Sr
16:40
5:33
11
Parker Ahlf
Jr
16:58
5:39
22
Cody Fikes
Jr
16:58
5:39
24
David Cummings
Sr
17:21
5:47
38
Michael Mchenry
Jr
17:28
5:49
42
Ryan Jones
So
17:53
5:58
56
4 FAIRFIELD
3-3-4-4-4
Gap: 1:03
84:34
16:55
5:38
112 Jared Lester
Sr
16:21
5:27
4
Imandeep Sahota
Jr
16:40
5:33
12
Ricky Parra
Jr
17:02
5:41
27
Tre Smith
Jr
17:07
5:42
30
Brandon Hunter
Sr
17:24
5:48
39
Will Gomez
Jr
18:35
6:12
79
Joel Perez
Jr
19:50
6:37
114
5 WOODCREEK
4-6-6-5-5
Gap: 1:11
85:52
17:10
5:43
160 Tyler Raposa
Sr
16:27
5:29
6
Hunter Tyler
So
16:59
5:40
25
Brandon Biando
So
17:19
5:46
37
Angelo Ciaraglia
Jr
17:29
5:50
43
Andy Smith
Sr
17:38
5:53
49
Austin Mason
So
18:17
6:06
66




6 GRANITE BAY
5-7-7-6-6
Gap: 1:05
86:00
17:12
5:44
162 Spencer Thibideau
Sr
16:32
5:31
7
Cassidy Bertsch
Sr
17:05
5:42
29
Trent Bedel
Fr
17:17
5:46
34
Bryant Hom
Sr
17:29
5:50
44
Sean Woulfe
Jr
17:37
5:52
48
Caleb Strodahl
So
18:27
6:09
74
Alex Barker
Sr
18:59
6:20
97
7 PONDEROSA
8-5-5-7-7
Gap: 1:39
86:57
17:23
5:48
185 Mitchell Hawkins
Jr
16:41
5:34
13
Riley Ruppenthal
So
16:47
5:36
17
Jacob Trujillo
Sr
16:51
5:37
18
Spencer Jones
So
18:18
6:06
67
Kris Moen-chinn
Sr
18:20
6:07
70
Gregory Chi Hendrocks
Jr
18:32
6:11
77
Andrew Lowrance
Sr
19:00
6:20
98
8 VACAVILLE
11-9-8-8-8
Gap: 0:42
86:59
17:24
5:48
197 Tanner Garrett
Jr
16:58
5:39
23
Daniel Chavez
Sr
17:13
5:44
32
Peter Serface
So
17:32
5:51
45
Luke Miller
Jr
17:36
5:52
47
Jordan Kurtz
Fr
17:40
5:53
50
Brandon Mercer
Sr
17:48
5:56
54
Tyler Sewell
Jr
18:12
6:04
62
9 ATWATER
7-8-8-9-9
Gap: 2:10
89:00
17:48
5:56
260 Pedro Osornio
Sr
16:39
5:33
10
Guadalupe Vargas
Jr
17:17
5:46
35
Jesus Guillen
Sr
17:49
5:56
55
Zachary Beard
Sr
18:26
6:09
73
Manuel Cisneros
Jr
18:49
6:16
87
Surinder Chahal
Sr
19:10
6:23
100
Alan Quintero
Sr
19:22
6:27
101
10 OAKMONT
9-10-10-10-10
Gap: 1:49
89:19
17:52
5:57
270 Edixon Puglisi
So
16:44
5:35
16
Brian Hanley
Sr
17:44
5:55
52
Jonathan Schafer
Sr
18:02
6:01
59
Luis Mora
Jr
18:16
6:05
65
Galen Trexler
Sr
18:33
6:11
78
Kyle Adams
Sr
18:40
6:13
82
Jared Virtue
Jr
18:43
6:14
84
11 BUHACH COLONY
16-14-13-12-11
Gap: 0:36
91:20
18:16
6:05
337 Mark Machado
So
18:00
6:00
58
Angel Gaytan
So
18:05
6:02
60
Tyler Allen
Jr
18:18
6:06
68
Robby Baber
Jr
18:21
6:07
71
Raul Ortega
Sr
18:36
6:12
80
Taylor Scarbrough
Jr
18:48
6:16
86
Ricky Pool
Sr
20:16
6:45
120
11 BELLA VISTA
13-11-11-11-11
Gap: 1:41
91:09
18:14
6:05
337 James Dietler-bennio
Jr
17:18
5:46
36
David Napieralski
Sr
17:47
5:56
53
Stefan Sandoval
Jr
18:14
6:05
63
Drew Charles
Jr
18:51
6:17
89
Jonathan Lim
Sr
18:59
6:20
96
Camaran Aguiar
Sr
19:37
6:32
106
Zach Hatch
Jr
19:41
6:34
108
13 VALLEY
12-12-12-13-13
Gap: 2:17
92:34
18:31
6:10
378 Christian Barrows
Sr
17:16
5:45
33
Ivan Ruiz
Jr
17:59
6:00
57
Thom Panen
Sr
18:52
6:17
91
Leron Rideout
So
18:54
6:18
92
Masayuki Takagi
So
19:33
6:31
105
Edgardo Castro
Jr
20:21
6:47
123
John Overton
Sr
22:01
7:20
142
14 BENICIA
15-13-14-14-14
Gap: 1:13
92:33
18:31
6:10
386 Mitchel Hammond
So
17:41
5:54
51
Scott Yip
Fr
18:16
6:05
64
Josh Badger
Jr
18:50
6:17
88
Grant Friesen
Jr
18:52
6:17
90
Trevor Theobald
So
18:54
6:18
93
Oliver Wolken
Jr
18:57
6:19
95
Cole Friesen
Jr
19:38
6:33
107
15 PITMAN
14-14-15-15-15
Gap: 2:13
94:54
18:59
6:20
444 Frank Finch
Jr
17:34
5:51
46
Kirk Renshaw
Sr
18:23
6:08
72
Jacob Belloli
Jr
19:26
6:29
103
Sean Wilkinson-walk
Sr
19:44
6:35
111
Zach Osborne
Sr
19:47
6:36
112
Caleb Wittstruck
Jr
20:10
6:43
118
Aaron Boman
Jr
20:44
6:55
127
16 BEAR CREEK
19-17-16-16-16
Gap: 1:18
95:49
19:10
6:23
481 Alex Chavez
Sr
18:29
6:10
75
Jeremy Chong
Jr
18:47
6:16
85
Steven Good
Jr
19:05
6:22
99
Andrew Alcantra
Sr
19:41
6:34
109
Martin Mannie
Jr
19:47
6:36
113
Daniel Nailes
Jr
20:42
6:54
126
Manuel Hernandez
Jr
22:00
7:20
140
17 LAGUNA CREEK
22-20-19-17-17
Gap: 1:32
98:04
19:37
6:32
532 Daniel Burgett
Sr
18:41
6:14
83
David Yu
Sr
19:27
6:29
104
Josh Tawson
Jr
19:42
6:34
110
Tashi Nacario
Jr
20:01
6:40
116
Andres Villasenor
Sr
20:13
6:44
119
David Muncy
Sr
20:19
6:46
121
Daniel Kageyama
Sr
20:22
6:47
124
18 CORDOVA
10-16-17-18-18
Gap: 6:57
106:07
21:13
7:04
582 Josh Gruver
Sr
16:55
5:38
20
Kyle Barcus
Sr
20:34
6:51
125
Darwin Santander
Sr
21:35
7:12
134
Erik Anderson
Jr
23:11
7:44
150
Kurt Marpuri
Sr
23:52
7:57
153
Josh Lacount
Sr
23:55
7:58
154




19 RIO LINDA
18-18-18-19-19
Gap: 4:59
104:26
20:53
6:58
592 Johnathan Davis
Sr
18:20
6:07
69
Trevor Tantillo
Jr
18:57
6:19
94
Roman Sholotyuk
Jr
21:31
7:10
133
Cody Peacock
Jr
22:19
7:26
145
Roberto Gomez
Jr
23:19
7:46
151








20 ROSEMONT
17-18-20-20-20
Gap: 5:43
105:21
21:04
7:01
597 Petr Kovalchuk
Sr
18:06
6:02
61
Taylor Meyer
Jr
19:24
6:28
102
Ali Dalvi
Sr
21:41
7:14
136
Neil Panchal
Jr
22:21
7:27
146
Matt Evans
Sr
23:49
7:56
152
Clinton Fordham
Jr
25:17
8:26
158




21 WILL C. WOOD
21-21-21-21-21
Gap: 3:04
103:17
20:39
6:53
606 Dalton Miller
Sr
18:37
6:12
81
Kevin Brown
Sr
20:21
6:47
122
Kevan Renz
Jr
20:58
6:59
131
Brandon Donaldson
Jr
21:40
7:13
135
Matt Rowland
Jr
21:41
7:14
137








22 FLORIN
23-23-23-23-22
Gap: 2:15
103:54
20:47
6:56
634 Josh Nimis
Sr
19:52
6:37
115
Lyvin Tat
Jr
20:06
6:42
117
Brandon Phun
Jr
20:53
6:58
129
Ray Clark
Sr
20:56
6:59
130
Hoang Tran
So
22:07
7:22
143
Jesse Taing
Jr
22:35
7:32
147
Richard Pham
So
22:37
7:32
148
23 YUBA CITY
20-22-22-22-23
Gap: 5:52
107:34
21:31
7:10
638 Luis Zuniga
Sr
18:29
6:10
76
Manraj Garcha
Jr
20:51
6:57
128
Mario Johnson
Sr
21:52
7:17
138
Abel Mora
Sr
22:01
7:20
141
Scott Walters
Jr
24:21
8:07
155
Gagneet Singh
Sr
25:29
8:30
159
Javier Guzman
So
26:17
8:46
160
24 RIVER CITY
24-24-24-24-24
Gap: 3:29
112:43
22:33
7:31
720 Giovanni Corralejo
So
21:05
7:02
132
Cameron Conrad
Fr
21:54
7:18
139
Kai Hinton
So
22:11
7:24
144
Shaquille Fisher
Jr
22:59
7:40
149
Gabe Harker
So
24:34
8:11
156
Abraham Anaya
So
25:16
8:25
157




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phelan Mckinney So BELLA VISTA 11:28 5:44
2 Angelo Magliola So BELLA VISTA 11:33 5:47
3 Sam Wamhoff So FOLSOM 11:43 5:52
4 Tyler Mercado So DEL CAMPO 11:44 5:52
5 Luke Gary So Jesuit 11:44 5:52 1/9 1/22 4/25 13:48
(2:04)
13:48
(2:04)
13:48
(2:04)
You ROCK! (LY, LR, PR)
6 Tory Kelly So WILL C. WOOD 11:45 5:53
7 Alex Macchietto So ROCKLIN 11:50 5:55
8 Darrell Jackson So FAIRFIELD 11:52 5:56
9 Matt Henley So Jesuit 11:53 5:57 2/9 2/22 2/21 12:49
(0:56)
12:49
(0:56)
12:49
(0:56)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
10 Michael Burke So BELLA VISTA 11:53 5:57
11 Tyler Sickler Fr WILL C. WOOD 11:57 5:59
12 Jose Guzman So YUBA CITY 11:57 5:59
13 Nate Lowery Fr LAGUNA CREEK 11:58 5:59
14 Kyle Sanborn So Jesuit 11:59 6:00 3/9 3/22 2/19
15 Daniel Castillo So STAGG 12:00 6:00
16 Jo Ann Fernandez So YUBA CITY 12:01 6:01
17 Michael Kinoshita Fr FOLSOM 12:09 6:05
18 Austin Bailey So FOLSOM 12:11 6:06
19 Eric Ninh So LAGUNA CREEK 12:12 6:06
20 Devin Kirk So LAGUNA CREEK 12:13 6:07
21 Nicholas Heath So ROCKLIN 12:13 6:07
22 Phil West So FOLSOM 12:14 6:07
23 Brandon Freitas So DEL CAMPO 12:16 6:08
24 Antonio Aguirre Fr DEL CAMPO 12:17 6:09
25 Dillon Tennison So PITMAN 12:21 6:11
26 Axel Gutierrez So BUHACH COLONY 12:21 6:11
27 Ryan Mccormick So ROCKLIN 12:27 6:14
28 Ben Scanlan So ROCKLIN 12:28 6:14
29 Nik Garcia So OAKMONT 12:32 6:16
30 Abraham Barajas So YUBA CITY 12:32 6:16
31 Adam Kuphaldt So BELLA VISTA 12:33 6:17
32 Mac Brown Fr WILL C. WOOD 12:33 6:17
33 Jason Morris Fr CASA ROBLE 12:33 6:17
34 Grant Akiyama So DEL CAMPO 12:36 6:18
35 Erik Markowski So VACAVILLE 12:38 6:19
36 Chancellor Adams Fr LAGUNA CREEK 12:38 6:19
37 Ravi Sharma So ROCKLIN 12:38 6:19
38 Matt Nelson So Jesuit 12:39 6:20 4/9 10/22 6/18 13:14
(0:35)
13:14
(0:35)
13:14
(0:35)
You ROCK! (LY, LR, PR)
39 Ian Nourse So CASA ROBLE 12:40 6:20
40 Tex Gossett So BELLA VISTA 12:40 6:20
41 Tim Jones So Jesuit 12:41 6:21 5/9 12/22 3/17 You ROCK! (SBP)
42 Chris San Juan So Jesuit 12:42 6:21 6/9 13/22 1/11 14:23
(1:41)
14:23
(1:41)
14:23
(1:41)
You ROCK! (LY, LR, PR)
43 Jordan Cornellier So ROCKLIN 12:44 6:22
44 Derek Muller Fr CASA ROBLE 12:44 6:22
45 Chris Medina So Jesuit 12:49 6:25 7/9 14/22 1/8 13:00
(0:11)
13:00
(0:11)
13:00
(0:11)
You ROCK! (LY, LR, PR)
46 Jonathon Barrows Fr FOLSOM 12:51 6:26
47 Nicholas Williams So ATWATER 12:51 6:26
48 Aaron Burkhead So FOLSOM 12:52 6:26
49 Swanjit Boyal Fr RIVER VALLEY 12:53 6:27
50 Richard Ketscher So PITMAN 12:54 6:27
51 Andres Naranjo So BEAR CREEK 12:56 6:28
52 Yusuf Leon So BUHACH COLONY 12:57 6:29
53 Michael Strickler Fr CASA ROBLE 12:59 6:30
54 Martin Olvera So WILL C. WOOD 12:59 6:30
55 Xavier Bradley So VACAVILLE 13:03 6:32
56 Mat Mecke So OAKMONT 13:04 6:32
57 Casey Okubo So LAGUNA CREEK 13:06 6:33
58 Kenny Bernal So WILL C. WOOD 13:06 6:33
59 Donovan Feliz Fr ROCKLIN 13:09 6:35
60 Ryan Larson So BELLA VISTA 13:09 6:35
61 Tyler Marengo So DEL CAMPO 13:10 6:35
62 Alex Niu So GRANITE BAY 13:11 6:36
63 Alex Chorn So CASA ROBLE 13:12 6:36
64 James Bray So ATWATER 13:12 6:36
65 Josh Rodriguez So PITMAN 13:14 6:37
66 Gus Marino So CASA ROBLE 13:15 6:38
67 Patrick De Los Santos So YUBA CITY 13:16 6:38
68 Chance Wilverding So PITMAN 13:20 6:40
69 Ricky Henderson Fr WILL C. WOOD 13:20 6:40
70 Alex Chavey Fr CASA ROBLE 13:21 6:41
71 Roberto Nava Fr BUHACH COLONY 13:22 6:41
72 Carlton Modin Fr GRANITE BAY 13:24 6:42
73 Seth Harvey So PITMAN 13:26 6:43
74 David Streeter So RIVER VALLEY 13:26 6:43
75 Sean Ortiz So VACAVILLE 13:26 6:43
76 Ben Muncy Fr LAGUNA CREEK 13:28 6:44
77 Daniel Ramirez So ROSEMONT 13:30 6:45
78 Ryley Hoffman So FOLSOM 13:31 6:46
79 Jeff Lam Sr GRANITE BAY 13:32 6:46
80 Ryan Mashino Fr OAKMONT 13:33 6:47
81 Jacob Clayton Fr RIVER VALLEY 13:35 6:48
82 Travis Tapay So VACAVILLE 13:37 6:49
83 Christian Boehle-silva So ROSEVILLE 13:40 6:50
84 Jorge Ulloa Fr PITMAN 13:42 6:51
85 Andrew Kettner So BENICIA 13:47 6:54
86 Lue Thao So BEAR CREEK 13:50 6:55
87 Adam Hocking Fr OAKMONT 13:59 7:00
88 Chris Wahlquist So CASA ROBLE 14:00 7:00
89 James Vigil So LAGUNA CREEK 14:00 7:00
90 Telix Vanwendarff Sr GRANITE BAY 14:04 7:02
91 Anthony Chan So LAGUNA CREEK 14:06 7:03
92 Gus Costa So BENICIA 14:07 7:04
93 Kevin Heideman So DEL CAMPO 14:08 7:04
94 Mitchell White Sr GRANITE BAY 14:09 7:05
95 Robbie Gardunio So WILL C. WOOD 14:09 7:05
96 Jose Fernandez Fr RIVER VALLEY 14:11 7:06
97 Zack Lasker So FOLSOM 14:14 7:07
98 Jacob Crayne So Jesuit 14:16 7:08 8/9 20/22 4/5 13:47 13:47 13:47
99 Kevin Lewis So YUBA CITY 14:20 7:10
100 Brice Lupercio Fr LAGUNA CREEK 14:21 7:11
101 Jason Seminer Fr GRANITE BAY 14:22 7:11
102 Ryan Fackler So BELLA VISTA 14:23 7:12
103 Nico Ortega So BUHACH COLONY 14:24 7:12
104 Rico Sanchez So VACAVILLE 14:26 7:13
105 Deion Abercrombie Fr LAGUNA CREEK 14:29 7:15
106 Gerardo Naranjo So ROSEMONT 14:29 7:15
107 Johnny Gray So OAKMONT 14:30 7:15
108 Sean Tobin So ROSEMONT 14:31 7:16
109 Ian Bupara So Jesuit 14:31 7:16 9/9 22/22 2/3
110 Jared Cook So PONDEROSA 14:35 7:18
111 Eric House Jr GRANITE BAY 14:35 7:18
112 Phillip Porter So PONDEROSA 14:45 7:23
113 Kong Lor So GRANT 14:47 7:24
114 Elijajuan Fisher So VALLEJO 15:00 7:30
115 Tim Deguzman Fr RIVER VALLEY 15:02 7:31
116 Sergio Valdez Fr PONDEROSA 15:03 7:32
117 Pavit Bhatia So FOLSOM 15:11 7:36
118 Garrett Rizzonelli So ATWATER 15:12 7:36
119 Gabriel Rangel So ATWATER 15:13 7:37
120 Aaron Lee So BENICIA 15:13 7:37
121 Kevin Liang So LAGUNA CREEK 15:14 7:37
122 Gurpreet Singh So RIVER VALLEY 15:18 7:39
123 Holden Smith So BELLA VISTA 15:25 7:43
124 Rene Vallesteros So LAGUNA CREEK 15:49 7:55
125 Lucas Guinon So BENICIA 15:49 7:55
126 Nicholas Prete Fr PONDEROSA 16:38 8:19
127 Sean Murphy So ATWATER 16:53 8:27
128 Tony Hazel So GRANT 16:57 8:29
129 Jaron Delmendo So BENICIA 18:31 9:16
130 Adam Amaya So BUHACH COLONY 18:39 9:20
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLA VISTA
1-1-1-1-1
Gap: 1:12
60:07
12:01
6:01
79 Phelan Mckinney
So
11:28
5:44
1
Angelo Magliola
So
11:33
5:47
2
Michael Burke
So
11:53
5:57
9
Adam Kuphaldt
So
12:33
6:17
29
Tex Gossett
So
12:40
6:20
38
Ryan Larson
So
13:09
6:35
57
Ryan Fackler
So
14:23
7:12
91
2 FOLSOM
2-4-3-2-2
Gap: 1:08
61:08
12:14
6:07
98 Sam Wamhoff
So
11:43
5:52
3
Michael Kinoshita
Fr
12:09
6:05
15
Austin Bailey
So
12:11
6:06
16
Phil West
So
12:14
6:07
20
Jonathon Barrows
Fr
12:51
6:26
44
Aaron Burkhead
So
12:52
6:26
46
Ryley Hoffman
So
13:31
6:46
74
3 Jesuit
4-2-2-3-3
Gap: 0:57
60:56
12:11
6:06
101 Luke Gary
So
11:44
5:52
5
Matt Henley
So
11:53
5:57
8
Kyle Sanborn
So
11:59
6:00
13
Matt Nelson
So
12:39
6:20
36
Tim Jones
So
12:41
6:21
39
Chris San Juan
So
12:42
6:21
40
Chris Medina
So
12:49
6:25
43
4 ROCKLIN
6-7-7-4-4
Gap: 0:48
61:36
12:19
6:10
112 Alex Macchietto
So
11:50
5:55
7
Nicholas Heath
So
12:13
6:07
19
Ryan Mccormick
So
12:27
6:14
25
Ben Scanlan
So
12:28
6:14
26
Ravi Sharma
So
12:38
6:19
35
Jordan Cornellier
So
12:44
6:22
41
Donovan Feliz
Fr
13:09
6:35
56
5 LAGUNA CREEK
8-8-5-6-5
Gap: 1:08
62:07
12:25
6:13
135 Nate Lowery
Fr
11:58
5:59
12
Eric Ninh
So
12:12
6:06
17
Devin Kirk
So
12:13
6:07
18
Chancellor Adams
Fr
12:38
6:19
34
Casey Okubo
So
13:06
6:33
54
Ben Muncy
Fr
13:28
6:44
73
James Vigil
So
14:00
7:00
82
6 DEL CAMPO
3-5-5-5-6
Gap: 1:26
62:03
12:25
6:12
137 Tyler Mercado
So
11:44
5:52
4
Brandon Freitas
So
12:16
6:08
21
Antonio Aguirre
Fr
12:17
6:09
22
Grant Akiyama
So
12:36
6:18
32
Tyler Marengo
So
13:10
6:35
58
Kevin Heideman
So
14:08
7:04
85




7 WILL C. WOOD
5-3-4-7-7
Gap: 1:21
62:20
12:28
6:14
152 Tory Kelly
So
11:45
5:53
6
Tyler Sickler
Fr
11:57
5:59
10
Mac Brown
Fr
12:33
6:17
30
Martin Olvera
So
12:59
6:30
51
Kenny Bernal
So
13:06
6:33
55
Ricky Henderson
Fr
13:20
6:40
66
Robbie Gardunio
So
14:09
7:05
87
8 YUBA CITY
7-5-8-8-8
Gap: 2:23
64:06
12:49
6:25
206 Jose Guzman
So
11:57
5:59
11
Jo Ann Fernandez
So
12:01
6:01
14
Abraham Barajas
So
12:32
6:16
28
Patrick De Los Santos
So
13:16
6:38
64
Kevin Lewis
So
14:20
7:10
89








9 CASA ROBLE
12-9-9-9-9
Gap: 0:39
64:08
12:50
6:25
220 Jason Morris
Fr
12:33
6:17
31
Ian Nourse
So
12:40
6:20
37
Derek Muller
Fr
12:44
6:22
42
Michael Strickler
Fr
12:59
6:30
50
Alex Chorn
So
13:12
6:36
60
Gus Marino
So
13:15
6:38
63
Alex Chavey
Fr
13:21
6:41
67
10 PITMAN
9-10-10-10-10
Gap: 1:05
65:15
13:03
6:32
268 Dillon Tennison
So
12:21
6:11
23
Richard Ketscher
So
12:54
6:27
48
Josh Rodriguez
So
13:14
6:37
62
Chance Wilverding
So
13:20
6:40
65
Seth Harvey
So
13:26
6:43
70
Jorge Ulloa
Fr
13:42
6:51
79




11 VACAVILLE
13-13-13-12-11
Gap: 1:48
67:10
13:26
6:43
328 Erik Markowski
So
12:38
6:19
33
Xavier Bradley
So
13:03
6:32
52
Sean Ortiz
So
13:26
6:43
72
Travis Tapay
So
13:37
6:49
78
Rico Sanchez
So
14:26
7:13
93








12 OAKMONT
11-12-12-13-12
Gap: 1:58
67:38
13:32
6:46
331 Nik Garcia
So
12:32
6:16
27
Mat Mecke
So
13:04
6:32
53
Ryan Mashino
Fr
13:33
6:47
76
Adam Hocking
Fr
13:59
7:00
81
Johnny Gray
So
14:30
7:15
94








13 BUHACH COLONY
10-11-11-11-13
Gap: 6:18
71:43
14:21
7:10
337 Axel Gutierrez
So
12:21
6:11
24
Yusuf Leon
So
12:57
6:29
49
Roberto Nava
Fr
13:22
6:41
68
Nico Ortega
So
14:24
7:12
92
Adam Amaya
So
18:39
9:20
104








14 GRANITE BAY
16-16-15-15-14
Gap: 0:58
68:20
13:40
6:50
372 Alex Niu
So
13:11
6:36
59
Carlton Modin
Fr
13:24
6:42
69
Jeff Lam
Sr
13:32
6:46
75
Telix Vanwendarff
Sr
14:04
7:02
83
Mitchell White
Sr
14:09
7:05
86
Jason Seminer
Fr
14:22
7:11
90
Eric House
Jr
14:35
7:18
95
15 RIVER VALLEY
15-15-14-14-15
Gap: 2:09
69:07
13:49
6:55
379 Swanjit Boyal
Fr
12:53
6:27
47
David Streeter
So
13:26
6:43
71
Jacob Clayton
Fr
13:35
6:48
77
Jose Fernandez
Fr
14:11
7:06
88
Tim Deguzman
Fr
15:02
7:31
96
Gurpreet Singh
So
15:18
7:39
100




16 ATWATER
14-14-15-16-16
Gap: 4:02
73:21
14:40
7:20
403 Nicholas Williams
So
12:51
6:26
45
James Bray
So
13:12
6:36
61
Garrett Rizzonelli
So
15:12
7:36
97
Gabriel Rangel
So
15:13
7:37
98
Sean Murphy
So
16:53
8:27
102








17 BENICIA
17-17-17-17-17
Gap: 4:44
77:27
15:29
7:45
467 Andrew Kettner
So
13:47
6:54
80
Gus Costa
So
14:07
7:04
84
Aaron Lee
So
15:13
7:37
99
Lucas Guinon
So
15:49
7:55
101
Jaron Delmendo
So
18:31
9:16
103








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Justin Lobo Sr Jesuit 17:18 5:46 1/17 7/24 1/28 17:47
(0:29)
17:47
(0:29)
17:47
(0:29)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Gurp Mann Sr WOODCREEK 17:24 5:48
3 Karl Schmidt Jr WOODCREEK 17:24 5:48
4 Mac Harvey Jr DAVIS SR. 17:24 5:48
5 Andy Farris Sr Jesuit 17:25 5:48 2/17 8/24 2/24 18:37
(1:12)
18:37
(1:12)
18:37
(1:12)
You ROCK! (LY, LR, PR)
6 Preston Daniels Jr Jesuit 17:29 5:50 3/17 10/24 1/23
7 Joey Brennan Sr DEL CAMPO 17:34 5:51
8 Jonathan Horvath Fr WOODCREEK 17:35 5:52
9 Nick Crouch Jr Jesuit 17:37 5:52 4/17 11/24 1/18
10 Garrett Hawkins Jr DEL CAMPO 17:43 5:54
11 Jeremiah Ziebert Jr Jesuit 17:46 5:55 5/17 12/24 1/15
12 Jonah Bryan Jr DEL CAMPO 17:48 5:56
13 John Ricca Jr Jesuit 17:48 5:56 6/17 13/24 1/14
14 Andrew Brooks Sr ROCKLIN 17:57 5:59
15 Jj Dekker So WOODCREEK 17:59 6:00
16 Cody Alderman Jr DEL CAMPO 18:01 6:00
17 Hamidreza Naemeh Jr DAVIS SR. 18:02 6:01
18 Matt Cosca Sr DAVIS SR. 18:04 6:01
19 Carson Wignall Jr Jesuit 18:07 6:02 7/17 14/24 1/9
20 Bryan Soto Sr DAVIS SR. 18:09 6:03
21 Kabir Jensen Jr DAVIS SR. 18:11 6:04
22 Matt Kinkle Jr DAVIS SR. 18:11 6:04
23 Sam Asher Jr NEVADA UNION 18:12 6:04
24 Tyler Robertson Sr MODESTO 18:18 6:06
25 Joey Rodrigues Jr NEVADA UNION 18:23 6:08
26 Tristan Trotter Sr NEVADA UNION 18:28 6:09
27 Jim Oys Jr Jesuit 18:31 6:10 8/17 15/24 1/8
28 Henry Stroud Sr Jesuit 18:31 6:10 9/17 16/24 1/7 18:22 18:22 18:22
29 James Morrill Sr ROCKLIN 18:32 6:11
30 Matthew Weisker Jr DAVIS SR. 18:33 6:11
31 Tyler Rodgers Jr LINCOLN (S) 18:34 6:11
32 Kieran Noble-goodman Sr DAVIS SR. 18:34 6:11
33 Breece Skaggs Jr LINCOLN (S) 18:37 6:12
34 Bryan Edwards Sr ROCKLIN 18:37 6:12
35 Yale Santos So WOODCREEK 18:41 6:14
36 James Dutta Jr OAK RIDGE 18:41 6:14
37 Eduardo Rodriguez Jr LINCOLN (S) 18:41 6:14
38 Jeremy Verke Jr Jesuit 18:42 6:14 10/17 17/24 1/5
39 Daniel Coulter So WOODCREEK 18:43 6:14
40 Andy Qutami Jr VACAVILLE 18:44 6:15
41 Kyle Sharp Jr MODESTO 18:47 6:16
42 Garret Kaiser Sr OAKMONT 18:48 6:16
43 Sergio Cleveland Jr LUTHER BURBANK 18:52 6:17
44 Matt Lipps Sr OAKMONT 18:54 6:18
45 Patrick Lenz Jr LINCOLN (S) 18:56 6:19
46 Matthew Wall Jr DAVIS SR. 19:01 6:20
47 Evan Provost Sr DAVIS SR. 19:04 6:21
48 Mitchell Bamford Sr OAK RIDGE 19:05 6:22
49 Adrian Perez Sr BUHACH COLONY 19:06 6:22
50 Andrew Burrows Jr Jesuit 19:06 6:22 11/17 18/24 1/5
51 Ranjit Sawanni Sr ROCKLIN 19:07 6:22
52 Josh Stebbing Sr MODESTO 19:13 6:24
53 John Lawson Jr NEVADA UNION 19:13 6:24
54 Aaron Letay Jr DEL CAMPO 19:17 6:26
55 Anthony Zuccaro Jr OAK RIDGE 19:17 6:26
56 Lyle Susa So SHELDON 19:20 6:27
57 Bryan Huebner So BENICIA 19:21 6:27
58 Adam Monarres Jr BUHACH COLONY 19:22 6:27
59 Ammar Uz-zaman So SHELDON 19:23 6:28
60 Kyle Merker Jr SHELDON 19:23 6:28
61 Cody Moraga Sr ROCKLIN 19:24 6:28
62 Nathaniel Ng Jr KENNEDY 19:27 6:29
63 Jacob Lucca Jr SHELDON 19:29 6:30
64 Alex Trussell Sr KENNEDY 19:29 6:30
65 Austin Purcell Sr PONDEROSA 19:31 6:30
66 Garrett Watkins Jr ROCKLIN 19:36 6:32
67 Nathan Beers Sr VACAVILLE 19:37 6:32
68 Oliver Lao Jr FRANKLIN (EG) 19:38 6:33
69 Coedy Hill Jr PONDEROSA 19:39 6:33
70 Michael Zasso Sr OAKMONT 19:41 6:34
71 Timothy Kuntz Jr LINCOLN (S) 19:42 6:34
72 Walker Davis Jr NEVADA UNION 19:44 6:35
73 Brock Allen Jr LINCOLN (S) 19:51 6:37
74 Nicolas Higuera Jr DAVIS SR. 19:52 6:37
75 Philip Toy Jr DAVIS SR. 19:53 6:38
76 Graham Hall Jr LODI 19:56 6:39
77 Harbir Dhillon Sr LODI 20:00 6:40
78 Wesley Su Jr FRANKLIN (EG) 20:01 6:40
79 Mario Rivera Jr BUHACH COLONY 20:02 6:41
80 Robert Lin Jr KENNEDY 20:02 6:41
81 Greg Jorgensen Jr DAVIS SR. 20:02 6:41
82 Kyle Taylor Jr FRANKLIN (EG) 20:04 6:41
83 Joey Pardini Jr Jesuit 20:06 6:42 12/17 19/24 2/4
84 Balraj Bhathal Jr SHELDON 20:07 6:42
85 Justen Quan Jr FRANKLIN (EG) 20:08 6:43
86 Abhi Ardagh Jr NEVADA UNION 20:09 6:43
87 Andre Mancebo Jr BUHACH COLONY 20:12 6:44
88 Mike Kaiser Sr MODESTO 20:13 6:44
89 Tyler Hamilton Sr VACAVILLE 20:14 6:45
90 Kirby Linvill Jr DAVIS SR. 20:14 6:45
91 Dillon Olagaray So LODI 20:19 6:46
92 Kyle Shea Sr PONDEROSA 20:21 6:47
93 Todd Dahlen Sr MODESTO 20:25 6:48
94 Brad Ross Jr DEL CAMPO 20:26 6:49
95 Brandon Hyske Sr LODI 20:31 6:50
96 Matthew Stansell Jr DAVIS SR. 20:35 6:52
97 Eric Frame Sr Jesuit 20:37 6:52 13/17 20/24 2/4 20:28 20:28 20:28
98 Mason Vankatwyk Jr VACAVILLE 20:37 6:52
99 Patrick Simmons Jr SHELDON 20:38 6:53
100 Eric Lovejoy Jr ROCKLIN 20:41 6:54
101 Alek Irvin Jr SHELDON 20:42 6:54
102 Matt Reed Jr Jesuit 20:43 6:54 14/17 21/24 2/3
103 Justin Fung Jr KENNEDY 20:45 6:55
104 Ben Grafius Sr LINCOLN (S) 20:47 6:56
105 Ryan Hawbaker Sr VACAVILLE 20:49 6:56
106 Ian Peltier Sr MODESTO 20:54 6:58
107 Jacob Warren So SHELDON 21:03 7:01
108 Mark Trevena Sr LODI 21:08 7:03
109 Paul Ou-yang Jr LINCOLN (S) 21:09 7:03
110 Gurjant Aujla So GOLDEN VALLEY 21:11 7:04
111 Jon Madarang Jr LINCOLN (S) 21:12 7:04
112 Jonathan Sievers Jr LINCOLN (S) 21:14 7:05
113 Zakkary Ontiveros Jr VACAVILLE 21:16 7:05
114 Brandon Tat Jr VACAVILLE 21:17 7:06
115 Andrew King Sr SHELDON 21:18 7:06
116 Jacob Moniz Jr MODESTO 21:19 7:06
117 Travis Clausen Jr PONDEROSA 21:20 7:07
118 Joel Lopez Jr ATWATER 21:22 7:07
119 Joey Mauceri Jr NAPA 21:26 7:09
120 Jacob Carabello Sr BUHACH COLONY 21:27 7:09
121 Carlos Juarez Sr BEAR CREEK 21:27 7:09
122 Kory Richardson Jr NEVADA UNION 21:34 7:11
123 Nicholas Gamble Sr ATWATER 21:36 7:12
124 Gilbert Ruiz-ortega Jr ENOCHS 21:36 7:12
125 Christian Vidaure Jr BEAR CREEK 21:37 7:12
126 Ryan Mclaughlin Fr GRACE DAVIS 21:37 7:12
127 Paul Williams Sr SHELDON 21:37 7:12
128 Kevin Sadang Sr SHELDON 21:41 7:14
129 Amandeep Singh Jr FRANKLIN (EG) 21:42 7:14
130 Ryan Corro Jr NAPA 21:47 7:16
131 Steven Crayne Sr Jesuit 21:48 7:16 15/17 22/24 2/3 19:38 19:38 19:38
132 David Mauro Jr Jesuit 21:54 7:18 16/17 23/24 1/2
133 Geremias Marquez Jr GRACE DAVIS 21:56 7:19
134 Dinesh Barpaga Sr KENNEDY 21:57 7:19
135 Kendrick Doung Jr SHELDON 21:59 7:20
136 Nick Sou Sr SHELDON 22:01 7:20
137 James Le So SHELDON 22:02 7:21
138 Hirofumi Suwa Sr NEVADA UNION 22:04 7:21
139 Edward Porras Jr MODESTO 22:08 7:23
140 Devin Ledesma Sr LINCOLN (S) 22:11 7:24
141 Reign Encenzo Jr ATWATER 22:12 7:24
142 Brien Gadeke Sr LINCOLN (S) 22:12 7:24
143 Mackey Calvin Jr BEAR CREEK 22:12 7:24
144 George Medina Sr Jesuit 22:13 7:24 17/17 24/24 1/2 21:04 21:04 21:04
145 Luis Bravo Sr BEAR CREEK 22:17 7:26
146 Daniel Reese Jr PONDEROSA 22:18 7:26
147 Jack Ducato Jr LODI 22:28 7:29
148 Justin Vojak Sr NEVADA UNION 22:31 7:30
149 Josh Corwin Jr ENOCHS 22:38 7:33
150 Justin Kohn Sr FRANKLIN (EG) 22:42 7:34
151 Troy Haussman Jr BUHACH COLONY 22:45 7:35
152 Raymond Nim Sr SHELDON 22:45 7:35
153 Martin Delira Jr MODESTO 22:49 7:36
154 Daniel Sullivan Sr ROSEMONT 23:07 7:42
155 Matthew Poole Jr ENOCHS 23:09 7:43
156 Sean Mcdermott Sr TRACY 23:16 7:45
157 Marquis Borba Sr ATWATER 23:19 7:46
158 Nicolas Jimenez Sr LODI 23:27 7:49
159 Nick Klaus Jr VACAVILLE 23:27 7:49
160 Ben Leamon Jr DAVIS SR. 23:30 7:50
161 Zackary Lamson Jr LODI 23:32 7:51
162 John Ye Jr KENNEDY 23:41 7:54
163 Mark Carriere Jr DAVIS SR. 23:44 7:55
164 Justin Runtal Jr LINCOLN (S) 24:02 8:01
165 Tait Mclouth Sr BENICIA 24:09 8:03
166 Hyung Phouasalit Sr BENICIA 24:10 8:03
167 David Madrigal Sr MODESTO 24:10 8:03
168 Daniel Nunes Sr TRACY 24:12 8:04
169 Joel Bunger Jr NAPA 24:16 8:05
170 Roberto Davila Jr ENOCHS 24:20 8:07
171 Jonny Busick Sr PLEASANT GROVE 24:22 8:07
172 Benjamin Truong Jr MODESTO 25:12 8:24
173 Marcos Cortez Jr GRACE DAVIS 25:36 8:32
174 Keith Bartlett Sr VACAVILLE 25:36 8:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-2-1-1-1
Gap: 0:28
87:35
17:31
5:50
32 Justin Lobo
Sr
17:18
5:46
1
Andy Farris
Sr
17:25
5:48
5
Preston Daniels
Jr
17:29
5:50
6
Nick Crouch
Jr
17:37
5:52
9
Jeremiah Ziebert
Jr
17:46
5:55
11
John Ricca
Jr
17:48
5:56
13
Carson Wignall
Jr
18:07
6:02
19
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 WOODCREEK
2-1-2-2-2
Gap: 1:17
89:03
17:49
5:56
60 Gurp Mann
Sr
17:24
5:48
2
Karl Schmidt
Jr
17:24
5:48
3
Jonathan Horvath
Fr
17:35
5:52
8
Jj Dekker
So
17:59
6:00
15
Yale Santos
So
18:41
6:14
32
Daniel Coulter
So
18:43
6:14
34




3 DAVIS SR.
3-4-4-4-3
Gap: 0:47
89:50
17:58
5:59
80 Mac Harvey
Jr
17:24
5:48
4
Hamidreza Naemeh
Jr
18:02
6:01
17
Matt Cosca
Sr
18:04
6:01
18
Bryan Soto
Sr
18:09
6:03
20
Kabir Jensen
Jr
18:11
6:04
21
Matt Kinkle
Jr
18:11
6:04
22
Matthew Weisker
Jr
18:33
6:11
28
4 DEL CAMPO
4-3-3-3-4
Gap: 1:43
90:23
18:05
6:02
87 Joey Brennan
Sr
17:34
5:51
7
Garrett Hawkins
Jr
17:43
5:54
10
Jonah Bryan
Jr
17:48
5:56
12
Cody Alderman
Jr
18:01
6:00
16
Aaron Letay
Jr
19:17
6:26
42
Brad Ross
Jr
20:26
6:49
74




5 ROCKLIN
5-5-5-5-5
Gap: 1:27
93:37
18:43
6:14
158 Andrew Brooks
Sr
17:57
5:59
14
James Morrill
Sr
18:32
6:11
27
Bryan Edwards
Sr
18:37
6:12
31
Ranjit Sawanni
Sr
19:07
6:22
39
Cody Moraga
Sr
19:24
6:28
47
Garrett Watkins
Jr
19:36
6:32
52
Eric Lovejoy
Jr
20:41
6:54
78
6 NEVADA UNION
6-6-6-6-6
Gap: 1:32
94:00
18:48
6:16
172 Sam Asher
Jr
18:12
6:04
23
Joey Rodrigues
Jr
18:23
6:08
25
Tristan Trotter
Sr
18:28
6:09
26
John Lawson
Jr
19:13
6:24
41
Walker Davis
Jr
19:44
6:35
57
Abhi Ardagh
Jr
20:09
6:43
67
Kory Richardson
Jr
21:34
7:11
90
7 LINCOLN (S)
8-7-7-7-7
Gap: 1:08
94:30
18:54
6:18
185 Tyler Rodgers
Jr
18:34
6:11
29
Breece Skaggs
Jr
18:37
6:12
30
Eduardo Rodriguez
Jr
18:41
6:14
33
Patrick Lenz
Jr
18:56
6:19
37
Timothy Kuntz
Jr
19:42
6:34
56
Brock Allen
Jr
19:51
6:37
58
Ben Grafius
Sr
20:47
6:56
81
8 MODESTO
7-8-8-8-8
Gap: 2:07
96:56
19:23
6:28
242 Tyler Robertson
Sr
18:18
6:06
24
Kyle Sharp
Jr
18:47
6:16
36
Josh Stebbing
Sr
19:13
6:24
40
Mike Kaiser
Sr
20:13
6:44
69
Todd Dahlen
Sr
20:25
6:48
73
Ian Peltier
Sr
20:54
6:58
83
Jacob Moniz
Jr
21:19
7:06
87
9 SHELDON
11-10-9-9-9
Gap: 0:47
97:42
19:32
6:31
248 Lyle Susa
So
19:20
6:27
43
Ammar Uz-zaman
So
19:23
6:28
45
Kyle Merker
Jr
19:23
6:28
46
Jacob Lucca
Jr
19:29
6:30
49
Balraj Bhathal
Jr
20:07
6:42
65
Patrick Simmons
Jr
20:38
6:53
77
Alek Irvin
Jr
20:42
6:54
79
10 BUHACH COLONY
10-9-10-10-10
Gap: 2:21
100:09
20:02
6:41
301 Adrian Perez
Sr
19:06
6:22
38
Adam Monarres
Jr
19:22
6:27
44
Mario Rivera
Jr
20:02
6:41
62
Andre Mancebo
Jr
20:12
6:44
68
Jacob Carabello
Sr
21:27
7:09
89
Troy Haussman
Jr
22:45
7:35
96




11 VACAVILLE
9-10-11-11-11
Gap: 2:05
100:01
20:00
6:40
316 Andy Qutami
Jr
18:44
6:15
35
Nathan Beers
Sr
19:37
6:32
53
Tyler Hamilton
Sr
20:14
6:45
70
Mason Vankatwyk
Jr
20:37
6:52
76
Ryan Hawbaker
Sr
20:49
6:56
82
Zakkary Ontiveros
Jr
21:16
7:05
85
Brandon Tat
Jr
21:17
7:06
86
12 KENNEDY
12-12-12-12-12
Gap: 2:30
101:40
20:20
6:47
333 Nathaniel Ng
Jr
19:27
6:29
48
Alex Trussell
Sr
19:29
6:30
50
Robert Lin
Jr
20:02
6:41
63
Justin Fung
Jr
20:45
6:55
80
Dinesh Barpaga
Sr
21:57
7:19
92
John Ye
Jr
23:41
7:54
98




13 FRANKLIN (EG)
14-14-14-13-13
Gap: 2:04
101:33
20:19
6:46
336 Oliver Lao
Jr
19:38
6:33
54
Wesley Su
Jr
20:01
6:40
61
Kyle Taylor
Jr
20:04
6:41
64
Justen Quan
Jr
20:08
6:43
66
Amandeep Singh
Jr
21:42
7:14
91
Justin Kohn
Sr
22:42
7:34
95




14 LODI
15-15-15-14-14
Gap: 1:12
101:54
20:23
6:48
349 Graham Hall
Jr
19:56
6:39
59
Harbir Dhillon
Sr
20:00
6:40
60
Dillon Olagaray
So
20:19
6:46
71
Brandon Hyske
Sr
20:31
6:50
75
Mark Trevena
Sr
21:08
7:03
84
Jack Ducato
Jr
22:28
7:29
94
Nicolas Jimenez
Sr
23:27
7:49
97
15 PONDEROSA
13-13-13-15-15
Gap: 2:47
103:09
20:38
6:53
359 Austin Purcell
Sr
19:31
6:30
51
Coedy Hill
Jr
19:39
6:33
55
Kyle Shea
Sr
20:21
6:47
72
Travis Clausen
Jr
21:20
7:07
88
Daniel Reese
Jr
22:18
7:26
93








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:54
91:39
18:20
6:07
20 John Ricca
Jr
17:48
5:56
1
Carson Wignall
Jr
18:07
6:02
2
Jim Oys
Jr
18:31
6:10
4
Henry Stroud
Sr
18:31
6:10
5
Jeremy Verke
Jr
18:42
6:14
8
Andrew Burrows
Jr
19:06
6:22
11
Joey Pardini
Jr
20:06
6:42
15
2 DAVIS SR.
2-2-2-2-2
Gap: 0:53
93:23
18:41
6:14
35 Matt Kinkle
Jr
18:11
6:04
3
Matthew Weisker
Jr
18:33
6:11
6
Kieran Noble-goodman
Sr
18:34
6:11
7
Matthew Wall
Jr
19:01
6:20
9
Evan Provost
Sr
19:04
6:21
10
Nicolas Higuera
Jr
19:52
6:37
13
Philip Toy
Jr
19:53
6:38
14
3 LINCOLN (S)
3-3-3-3-3
Gap: 1:23
104:13
20:51
6:57
96 Brock Allen
Jr
19:51
6:37
12
Ben Grafius
Sr
20:47
6:56
18
Paul Ou-yang
Jr
21:09
7:03
21
Jon Madarang
Jr
21:12
7:04
22
Jonathan Sievers
Jr
21:14
7:05
23
Devin Ledesma
Sr
22:11
7:24
30
Brien Gadeke
Sr
22:12
7:24
31
4 SHELDON
4-4-4-4-4
Gap: 0:59
105:18
21:04
7:01
103 Patrick Simmons
Jr
20:38
6:53
16
Alek Irvin
Jr
20:42
6:54
17
Jacob Warren
So
21:03
7:01
20
Andrew King
Sr
21:18
7:06
24
Paul Williams
Sr
21:37
7:12
26
Kevin Sadang
Sr
21:41
7:14
27
Kendrick Doung
Jr
21:59
7:20
28
5 MODESTO
5-5-5-5-5
Gap: 3:16
111:20
22:16
7:25
138 Ian Peltier
Sr
20:54
6:58
19
Jacob Moniz
Jr
21:19
7:06
25
Edward Porras
Jr
22:08
7:23
29
Martin Delira
Jr
22:49
7:36
32
David Madrigal
Sr
24:10
8:03
33
Benjamin Truong
Jr
25:12
8:24
34




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DAVIS SR.
2-1-1-1-1
Gap: 0:43
100:36
20:07
6:42
22 Nicolas Higuera
Jr
19:52
6:37
2
Philip Toy
Jr
19:53
6:38
3
Greg Jorgensen
Jr
20:02
6:41
4
Kirby Linvill
Jr
20:14
6:45
6
Matthew Stansell
Jr
20:35
6:52
7
Ben Leamon
Jr
23:30
7:50
18
Mark Carriere
Jr
23:44
7:55
19
2 Jesuit
1-2-2-2-2
Gap: 2:42
102:20
20:28
6:49
34 Andrew Burrows
Jr
19:06
6:22
1
Joey Pardini
Jr
20:06
6:42
5
Eric Frame
Sr
20:37
6:52
8
Matt Reed
Jr
20:43
6:54
9
Steven Crayne
Sr
21:48
7:16
11
David Mauro
Jr
21:54
7:18
12
George Medina
Sr
22:13
7:24
16
3 SHELDON
3-3-3-3-3
Gap: 1:04
110:28
22:06
7:22
69 Kevin Sadang
Sr
21:41
7:14
10
Kendrick Doung
Jr
21:59
7:20
13
Nick Sou
Sr
22:01
7:20
14
James Le
So
22:02
7:21
15
Raymond Nim
Sr
22:45
7:35
17








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brynn Sargent Fr BELLA VISTA 11:19 5:40
2 Tim O'shea Iii Fr BELLA VISTA 11:19 5:40
3 Daniel Gow Fr BELLA VISTA 11:23 5:42
4 Noe Oviedo Fr BEYER 11:58 5:59
5 Tanner Misono Fr Jesuit 12:04 6:02 1/13 4/22 3/16
6 Greg Woollgar Fr Jesuit 12:05 6:03 2/13 5/22 2/15
7 Sam Stoll Fr Jesuit 12:16 6:08 3/13 6/22 2/11
8 Flavio Medrano Fr Jesuit 12:16 6:08 4/13 7/22 1/7
9 Anthony Galves Fr Jesuit 12:19 6:09 5/13 8/22 1/4
10 Logan Stahl Fr ROSEVILLE 12:29 6:15
11 Riley Harbour Fr Jesuit 12:36 6:18 6/13 9/22 1/4 You ROCK! (SBP)
12 Chris Goode Fr Jesuit 12:39 6:20 7/13 10/22 1/3 You ROCK! (SBP)
13 Austin Johnson Fr CORDOVA 12:42 6:21
14 Erik Marlette Fr FAIRFIELD 12:42 6:21
15 Sean Jagerson Fr DEL CAMPO 12:43 6:22
16 Keegan Mckenna Fr ATWATER 12:45 6:23
17 Joshua Deleon Fr ATWATER 12:47 6:24
18 Kyle Roux Fr BELLA VISTA 12:47 6:24
19 Spencer Yee Fr Jesuit 12:50 6:25 8/13 15/22 1/1 You ROCK! (SBP)
20 Jackson Mcnutt Fr BENICIA 12:54 6:27
21 Louis Styer Fr Jesuit 12:55 6:28 9/13 16/22 1/1
22 Adam Ciszewski Fr BELLA VISTA 12:55 6:28
23 Alex Ewing Fr FAIRFIELD 12:56 6:28
24 Austin Burrows Fr Jesuit 13:08 6:34 10/13 17/22 1/1 You ROCK! (SBP)
25 Luis Marin Fr BUHACH COLONY 13:08 6:34
26 Isaac Ornelas Fr BUHACH COLONY 13:14 6:37
27 Vinnie Morin Fr FOLSOM 13:15 6:38
28 Zach Ray Fr BENICIA 13:18 6:39
29 Ben Martineau Fr VACAVILLE 13:24 6:42
30 Konner Leitzell Fr ELK GROVE 13:26 6:43
31 Josh Rose Fr DEL CAMPO 13:29 6:45
32 Tyler Holley Fr BUHACH COLONY 13:30 6:45
33 Lonnie Ellis Jr STAGG 13:32 6:46
34 Tucker Huffman Fr ELK GROVE 13:34 6:47
35 Michael Fritsche Jr STAGG 13:38 6:49
36 Eric Lee Fr BELLA VISTA 13:41 6:51
37 Matthew Segarro Fr DEL CAMPO 13:44 6:52
38 Zach George Fr VACAVILLE 13:48 6:54
39 Steven Mckiernan Fr PITMAN 13:57 6:59
40 Jack Shea Fr Jesuit 13:59 7:00 11/13 18/22 1/1
41 Bryan Taylor Fr Jesuit 14:01 7:01 12/13 19/22 1/1
42 Michael Borge Fr VACAVILLE 14:02 7:01
43 Jun Oh Fr ROSEVILLE 14:03 7:02
44 David Hanson Fr FOLSOM 14:08 7:04
45 Carlos Casas Fr PITMAN 14:11 7:06
46 Dima Buinievich Fr DEL CAMPO 14:13 7:07
47 Jonas Osborne Fr FOLSOM 14:13 7:07
48 Arnold Ranario Fr PITMAN 14:16 7:08
49 Alex Vidaure Fr BEAR CREEK 14:17 7:09
50 Glenn Hoopes Fr CORDOVA 14:18 7:09
51 Fabian Cervantes Fr PITMAN 14:24 7:12
52 Ben Williams Fr PITMAN 14:24 7:12
53 Toby Uba Fr Jesuit 14:25 7:13 13/13 21/22 1/1
54 Nick Carrell Fr BENICIA 14:30 7:15
55 Caleb Trathen Fr FAIRFIELD 14:49 7:25
56 Brandon Reboin Fr DEL CAMPO 14:51 7:26
57 Ian Sather Fr PITMAN 14:55 7:28
58 Mano Alcantra Fr BEAR CREEK 15:03 7:32
59 Sotheara Siv Fr BEAR CREEK 15:09 7:35
60 Joey Spinali Fr DEL CAMPO 15:14 7:37
61 Zachary Curry Fr DEL CAMPO 15:20 7:40
62 Akaash Nagra Fr ROSEVILLE 15:26 7:43
63 Reid Lepera Fr VACAVILLE 15:28 7:44
64 Gustavo Reynoso Fr PITMAN 15:51 7:56
65 Terrell Joseph Fr FAIRFIELD 16:07 8:04
66 Josh Benson Fr BEAR CREEK 16:15 8:08
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-2-2-2-1
Gap: 0:15
61:00
12:12
6:06
30 Tanner Misono
Fr
12:04
6:02
4
Greg Woollgar
Fr
12:05
6:03
5
Sam Stoll
Fr
12:16
6:08
6
Flavio Medrano
Fr
12:16
6:08
7
Anthony Galves
Fr
12:19
6:09
8
Riley Harbour
Fr
12:36
6:18
9
Chris Goode
Fr
12:39
6:20
10
Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 BELLA VISTA
1-1-1-1-2
Gap: 1:36
59:43
11:57
5:58
31 Brynn Sargent
Fr
11:19
5:40
1
Tim O'shea Iii
Fr
11:19
5:40
2
Daniel Gow
Fr
11:23
5:42
3
Kyle Roux
Fr
12:47
6:24
12
Adam Ciszewski
Fr
12:55
6:28
13
Eric Lee
Fr
13:41
6:51
15




3 DEL CAMPO
3-3-3-3-3
Gap: 2:08
69:00
13:48
6:54
83 Sean Jagerson
Fr
12:43
6:22
11
Josh Rose
Fr
13:29
6:45
14
Matthew Segarro
Fr
13:44
6:52
16
Dima Buinievich
Fr
14:13
7:07
19
Brandon Reboin
Fr
14:51
7:26
23
Joey Spinali
Fr
15:14
7:37
25
Zachary Curry
Fr
15:20
7:40
26
4 PITMAN
4-4-4-4-4
Gap: 0:27
71:12
14:14
7:07
98 Steven Mckiernan
Fr
13:57
6:59
17
Carlos Casas
Fr
14:11
7:06
18
Arnold Ranario
Fr
14:16
7:08
20
Fabian Cervantes
Fr
14:24
7:12
21
Ben Williams
Fr
14:24
7:12
22
Ian Sather
Fr
14:55
7:28
24
Gustavo Reynoso
Fr
15:51
7:56
27
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:32
64:08
12:50
6:25
15 Riley Harbour
Fr
12:36
6:18
1
Chris Goode
Fr
12:39
6:20
2
Spencer Yee
Fr
12:50
6:25
3
Louis Styer
Fr
12:55
6:28
4
Austin Burrows
Fr
13:08
6:34
5
Jack Shea
Fr
13:59
7:00
6
Bryan Taylor
Fr
14:01
7:01
7
Your Team ROCKS! (LY, LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr D1 Carter Duerksen, Fr, 11:22, TRACY LINCOLN (S), 61:46, 44
Fr D2 Brynn Sargent, Fr, 11:19, BELLA VISTA JESUIT, 61:00, 30
Fr D3 Brad Whaler, Fr, 12:36, DEL ORO DEL ORO, 66:36, 25
Fr D4 Adam Lundel, Fr, 12:12, HUGHSON HUGHSON, 66:11, 33
Fr D5 Justin Johnson, So, 21:18, VICTORY CHRISTIAN , 0:00,
JV D12 Justin Lobo, Sr, 17:18, JESUIT JESUIT, 87:35, 32
JV D345 Nathan Klein, Jr, 17:25, SONORA PLACER, 92:18, 26
So D1 Caton Avilla, Fr, 11:20, PLEASANT GROVE DAVIS SR., 60:12, 38
So D2 Phelan Mckinney, So, 11:28, BELLA VISTA BELLA VISTA, 60:07, 79
So D3 Tim Baker, So, 12:00, MANTECA EL DORADO, 63:47, 51
So D4 Ricky Van Dyke, So, 12:42, ARGOANUT COSUMNES OAKS, 66:52, 53
So D5 Alexander Lappas, So, 13:31, JIM ELLIOT CHRISTI JIM ELLIOT CHRISTI, 72:53, 15
V D1 Kurt Ruegg, Sr, 15:58, NAPA DAVIS SR., 82:52, 46
V D2 Josh Mercado, Sr, 16:11, DEL CAMPO DEL CAMPO, 82:28, 45
V D3 Chris Kigar, Jr, 15:46, EL CAMINO PLACER, 86:01, 60
V D4 Derek Avrit, Sr, 16:47, BRET HARTE BRET HARTE, 88:59, 73
V D5 Nathan Jackson, Jr, 16:27, BIG VALLEY CHRISTI SACRAMENTO COUNTRY, 102:51, 55

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S D1 Anna Maria Gilbertson, So, 13:55, DAVIS SR. DAVIS SR., 70:09, 16
F/S D2 Kellie Schmitt, Fr, 13:38, CASA ROBLE BELLA VISTA, 72:39, 41
F/S D3 Mariel Price, So, 13:54, NATOMAS DEL ORO, 74:36, 41
F/S D4 Rebecca Hull, Fr, 15:01, LIBERTY RANCH LIBERTY RANCH, 81:01, 71
F/S D5 Julia Lippert, So, 17:25, JIM ELLIOT CHRISTI , 0:00,
JV D12 Erin Matranga, Jr, 19:51, ST FRANCIS OAK RIDGE, 108:21, 27
JV D345 Kelsey Seaman, Sr, 21:57, DEL ORO DEL ORO, 118:22, 45
V D1 Breanna Lewis, Sr, 19:00, SHELDON OAK RIDGE, 99:58, 50
V D2 Karlie Garcia, Fr, 18:06, OAKMONT WOODCREEK, 99:48, 58
V D3 Shannon Harcus, Sr, 19:04, PLACER DEL ORO, 101:35, 62
V D4 Kristen Turner, Fr, 19:31, SUMMERVILLE BRET HARTE, 108:30, 104
V D5 Eleah Miner, So, 22:53, VICTORY CHRISTIAN VICTORY CHRISTIAN, 124:13, 15