Jesuit Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/09

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brown-Pinizzotto, Justin Jr V 17:19 5:42 3.04 26/66 3/7 3/15 6/8 18:24
(1:05,5.9)
17:41
(0:22,2.1)
17:41
(0:22,2.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Burrows, Austin Fr Fr 13:04 6:13 2.1 20/39 9/10 14/17 1/1 13:28
(0:24,3.0)
13:28
(0:24,3.0)
You ROCK! (LR, PR)
Crouch, Nick Jr JV 18:15 6:00 3.04 9/43 3/8 10/15 3/7 18:27
(0:12,1.1)
18:27
(0:12,1.1)
You ROCK! (LR, PR)
Daniels, Preston Jr JV 18:13 6:00 3.04 8/43 2/8 9/15 3/7 17:53 17:53
Diaz, Danny Sr V 17:27 5:44 3.04 32/66 4/7 4/15 4/8 17:58
(0:31,2.9)
17:28
(0:01,0.1)
17:28
(0:01,0.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Farris, Andy Sr V 17:55 5:54 3.04 44/66 7/7 7/15 1/8 18:58
(1:03,5.5)
18:08
(0:13,1.2)
18:08
(0:13,1.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Galves, Anthony Fr Fr 12:17 5:51 2.1 7/39 3/10 4/17 2/4 12:19
(0:02,0.3)
12:19
(0:02,0.3)
You ROCK! (LR, PR)
Gary, Luke So So 12:25 5:55 2.1 17/44 3/7 7/17 3/5 12:41
(0:16,2.1)
11:53 11:53 You ROCK! (LY)
Goode, Chris Fr Fr 12:45 6:04 2.1 15/39 7/10 10/17 1/3 12:58
(0:13,1.7)
12:58
(0:13,1.7)
You ROCK! (LR, PR)
Hansen, Perry Sr V 17:32 5:46 3.04 35/66 6/7 6/15 1/8 18:07
(0:35,3.2)
17:21 17:21 You ROCK! (LY)
Harbour, Riley Fr Fr 12:42 6:03 2.1 14/39 6/10 9/17 1/4 13:04
(0:22,2.8)
13:04
(0:22,2.8)
You ROCK! (LR, PR)
Henley, Matt So So 12:21 5:53 2.1 16/44 2/7 5/17 5/9 12:54
(0:33,4.3)
12:17 12:17 You ROCK! (LY)
Jones, Tim So So 13:04 6:13 2.1 34/44 6/7 14/17 2/4 13:09
(0:05,0.6)
13:09
(0:05,0.6)
You ROCK! (LR, PR)
Kelly-Strong, Adam Sr V 16:36 5:28 3.04 4/66 1/7 1/15 4/16 17:15
(0:39,3.8)
16:41
(0:05,0.5)
16:41
(0:05,0.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Lobo, Justin Sr V 17:27 5:44 3.04 33/66 5/7 5/15 2/8 18:02
(0:35,3.2)
17:54
(0:27,2.5)
17:54
(0:27,2.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Medina, Chris So So 13:40 6:30 2.1 42/44 7/7 17/17 3/4 13:37 14:18
(0:38,4.4)
13:37 You ROCK! (LR)
Medrano, Flavio Fr Fr 12:38 6:01 2.1 12/39 5/10 8/17 1/4 12:13 12:13
Misono, Colton Jr V 17:12 5:39 3.04 19/66 2/7 2/15 7/10 18:02
(0:50,4.6)
17:21
(0:09,0.9)
17:21
(0:09,0.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Misono, Tanner Fr Fr 12:07 5:46 2.1 5/39 2/10 3/17 2/6 12:18
(0:11,1.5)
12:18
(0:11,1.5)
You ROCK! (LR, PR)
Nelson, Matt So So 12:47 6:05 2.1 24/44 4/7 11/17 3/5 13:25
(0:38,4.7)
13:02
(0:15,1.9)
13:02
(0:15,1.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Oys, Jim Jr JV 18:44 6:10 3.04 16/43 6/8 13/15 1/5 18:38 18:38 You ROCK! (DSP)
Ricca, John Jr JV 18:16 6:01 3.04 10/43 4/8 11/15 1/5 19:08
(0:52,4.5)
19:08
(0:52,4.5)
You ROCK! (LR, PR)
San Juan, Chris So So 12:49 6:06 2.1 25/44 5/7 12/17 1/5 13:57
(1:08,8.1)
12:47 12:47 You ROCK! (LY)
Sanborn, Kyle So So 12:02 5:44 2.1 5/44 1/7 1/17 4/12 12:15
(0:13,1.8)
12:15
(0:13,1.8)
You ROCK! (LR, PR)
Stoll, Sam Fr Fr 12:06 5:46 2.1 4/39 1/10 2/17 2/11 12:14
(0:08,1.1)
12:14
(0:08,1.1)
You ROCK! (LR, PR)
Stroud, Henry Sr JV 18:55 6:13 3.04 22/43 8/8 15/15 1/2 19:09
(0:14,1.2)
19:11
(0:16,1.4)
19:09
(0:14,1.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Styer, Louis Fr Fr 12:50 6:07 2.1 17/39 8/10 13/17 1/1 13:06
(0:16,2.0)
13:06
(0:16,2.0)
You ROCK! (LR, PR)
Verke, Jeremy Jr JV 18:31 6:05 3.04 12/43 5/8 12/15 1/5 18:40
(0:09,0.8)
18:40
(0:09,0.8)
You ROCK! (LR, PR)
Wignall, Carson Jr JV 18:07 5:58 3.04 6/43 1/8 8/15 3/9 18:29
(0:22,2.0)
18:29
(0:22,2.0)
You ROCK! (LR, PR)
Woollgar, Greg Fr Fr 12:22 5:53 2.1 8/39 4/10 6/17 1/4 12:17 12:17
Yee, Spencer Fr Fr 13:18 6:20 2.1 24/39 10/10 16/17 1/1 13:14 13:14
Ziebert, Jeremiah Jr JV 18:48 6:11 3.04 18/43 7/8 14/15 1/3 18:34 18:34
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/8 86:01
0:51
3.04 5:40 5:28 5:44 100 5:34 87:33
(1:32,1.8)
85:51 84:09 Your Team ROCKS! (LY) Adam Kelly-Strong (4), Colton Misono (16), Justin Brown-Pinizzotto (23), Danny Diaz (28), Justin Lobo (29)
So 1st 5 3/5 62:24
0:47
2.1 5:57 5:44 6:06 62 5:49 62:20 62:20 54:03 Kyle Sanborn (4), Matt Henley (11), Luke Gary (12), Matt Nelson (17), Chris San Juan (18)
JV 1st 5 2/5 91:22
0:24
3.04 6:01 5:58 6:05 45 6:00 91:19 91:19 89:42 Carson Wignall (6), Preston Daniels (8), Nick Crouch (9), John Ricca (10), Jeremy Verke (12)
Fr 1st 5 2/4 61:30
0:32
2.1 5:51 5:46 6:01 31 5:48 66:34
(5:04,7.6)
66:34
(5:04,7.6)
53:29 Your Team ROCKS! (LY, LR) Sam Stoll (4), Tanner Misono (5), Anthony Galves (6), Greg Woollgar (7), Flavio Medrano (9)
Fr 2nd 5 1/1 64:39
0:36
2.1 6:09 6:03 6:20 15 6:09 68:13
(3:34,5.2)
65:54
(1:15,1.9%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Riley Harbour (1), Chris Goode (2), Louis Styer (3), Austin Burrows (4), Spencer Yee (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Josh Mercado Sr DEL CAMPO 16:16 5:21
2 Jared Lester Sr FAIRFIELD 16:18 5:22
3 Steven White Sr ROCKLIN 16:19 5:22
4 Adam Kelly-Strong Sr Jesuit 16:36 5:28 1/7 1/15 4/16 17:15
(0:39)
16:41
(0:05)
16:41
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR)
5 Tyler Raposa Sr WOODCREEK 16:38 5:28
6 Riley Ruppenthal So PONDEROSA 16:39 5:29
7 Jack Nevins Jr DEL CAMPO 16:40 5:29
8 Mitchell Hawkins Jr PONDEROSA 16:40 5:29
9 Josh Gruver Sr CORDOVA 16:46 5:31
10 Pedro Osornio Sr ATWATER 16:47 5:31
11 Jacob Trujillo Sr PONDEROSA 16:48 5:32
12 Edixon Puglisi So OAKMONT 16:52 5:33
13 Robert Pflasterer Jr DEL CAMPO 16:56 5:34
14 Hunter Tyler So WOODCREEK 17:00 5:36
15 Colin Bruice Sr ROCKLIN 17:06 5:38
16 Imandeep Sahota Jr FAIRFIELD 17:08 5:38
17 Spencer Thibideau Sr GRANITE BAY 17:10 5:39
18 Cassidy Bertsch Sr GRANITE BAY 17:11 5:39
19 Colton Misono Jr Jesuit 17:12 5:39 2/7 2/15 7/10 18:02
(0:50)
17:21
(0:09)
17:21
(0:09)
You ROCK! (LY, LR, PR)
20 Brandon Biando So WOODCREEK 17:14 5:40
21 Parker Ahlf Jr ROCKLIN 17:15 5:40
22 Brandon Hunter Sr FAIRFIELD 17:15 5:40
23 Tre Smith Jr FAIRFIELD 17:16 5:41
24 Jacob Brown Jr DEL CAMPO 17:18 5:41
25 Ricky Parra Jr FAIRFIELD 17:18 5:41
26 Justin Brown-Pinizzotto Jr Jesuit 17:19 5:42 3/7 3/15 6/8 18:24
(1:05)
17:41
(0:22)
17:41
(0:22)
You ROCK! (LY, LR, PR)
27 Peter Serface So VACAVILLE 17:19 5:42
28 Christian Barrows Sr VALLEY 17:20 5:42
29 Trent Bedel Fr GRANITE BAY 17:21 5:42
30 Daniel Chavez Sr VACAVILLE 17:22 5:43
31 Cody Fikes Jr ROCKLIN 17:25 5:44
32 Danny Diaz Sr Jesuit 17:27 5:44 4/7 4/15 4/8 17:58
(0:31)
17:28
(0:01)
17:28
(0:01)
You ROCK! (LY, LR, PR)
33 Justin Lobo Sr Jesuit 17:27 5:44 5/7 5/15 2/8 18:02
(0:35)
17:54
(0:27)
17:54
(0:27)
You ROCK! (LY, LR, PR)
34 Guadalupe Vargas Jr ATWATER 17:31 5:46
35 Perry Hansen Sr Jesuit 17:32 5:46 6/7 6/15 1/8 18:07
(0:35)
17:21 17:21 You ROCK! (LY)
36 Bryant Hom Sr GRANITE BAY 17:32 5:46
37 Jared Duncan So DEL CAMPO 17:34 5:47
38 Tanner Garrett Jr VACAVILLE 17:35 5:47
39 Jonathan Horvath Fr WOODCREEK 17:39 5:48
40 Michael Mchenry Jr ROCKLIN 17:41 5:49
41 James Dietler-bennio Jr BELLA VISTA 17:46 5:51
42 Jordan Jue Jr ELK GROVE 17:49 5:52
43 Jordan Rushing So DEL CAMPO 17:53 5:53
44 Andy Farris Sr Jesuit 17:55 5:54 7/7 7/15 1/8 18:58
(1:03)
18:08
(0:13)
18:08
(0:13)
You ROCK! (LY, LR, PR)
45 Jordan Kurtz Fr VACAVILLE 17:57 5:54
46 Ryan Jones So ROCKLIN 17:58 5:55
47 Frank Finch Jr PITMAN 17:59 5:55
48 Sean Gomes Jr BEYER 18:00 5:55
49 Angelo Ciaraglia Jr WOODCREEK 18:01 5:56
50 David Cummings Sr ROCKLIN 18:04 5:57
51 Sean Woulfe Jr GRANITE BAY 18:04 5:57
52 Kris Moen-chinn Sr PONDEROSA 18:04 5:57
53 Karl Schmidt Jr WOODCREEK 18:05 5:57
54 Artem Pyryev Sr DEL CAMPO 18:09 5:58
55 Gavin Baker Sr BEYER 18:13 6:00
56 Andy Smith Sr WOODCREEK 18:14 6:00
57 Tyler Sewell Jr VACAVILLE 18:19 6:02
58 Brandon Mercer Sr VACAVILLE 18:20 6:02
59 Spencer Jones So PONDEROSA 18:35 6:07
60 Luke Miller Jr VACAVILLE 18:37 6:07
61 Will Gomez Jr FAIRFIELD 19:10 6:18
62 Alex Barker Sr GRANITE BAY 19:14 6:20
63 Gregory Chi Hendrocks Jr PONDEROSA 19:50 6:31
64 Andrew Lowrance Sr PONDEROSA 20:14 6:39
65 Joel Perez Jr FAIRFIELD 20:59 6:54
66 Caleb Strodahl So GRANITE BAY 21:12 6:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DEL CAMPO
1-1-1-1-1
Gap: 1:18
84:44
16:57
5:34
71 Josh Mercado
Sr
16:16
5:21
1
Jack Nevins
Jr
16:40
5:29
7
Robert Pflasterer
Jr
16:56
5:34
10
Jacob Brown
Jr
17:18
5:41
21
Jared Duncan
So
17:34
5:47
32
Jordan Rushing
So
17:53
5:53
36
Artem Pyryev
Sr
18:09
5:58
45
2 FAIRFIELD
2-3-5-2-2
Gap: 1:00
85:15
17:03
5:37
76 Jared Lester
Sr
16:18
5:22
2
Imandeep Sahota
Jr
17:08
5:38
13
Brandon Hunter
Sr
17:15
5:40
19
Tre Smith
Jr
17:16
5:41
20
Ricky Parra
Jr
17:18
5:41
22
Will Gomez
Jr
19:10
6:18
51
Joel Perez
Jr
20:59
6:54
55
3 ROCKLIN
3-3-3-3-3
Gap: 1:22
85:46
17:09
5:39
95 Steven White
Sr
16:19
5:22
3
Colin Bruice
Sr
17:06
5:38
12
Parker Ahlf
Jr
17:15
5:40
18
Cody Fikes
Jr
17:25
5:44
27
Michael Mchenry
Jr
17:41
5:49
35
Ryan Jones
So
17:58
5:55
39
David Cummings
Sr
18:04
5:57
41
4 Jesuit
4-6-6-6-4
Gap: 0:51
86:01
17:12
5:40
100 Adam Kelly-Strong
Sr
16:36
5:28
4
Colton Misono
Jr
17:12
5:39
16
Justin Brown-Pinizzotto
Jr
17:19
5:42
23
Danny Diaz
Sr
17:27
5:44
28
Justin Lobo
Sr
17:27
5:44
29
Perry Hansen
Sr
17:32
5:46
30
Andy Farris
Sr
17:55
5:54
37
Your Team ROCKS! (LY)
5 WOODCREEK
5-5-3-5-5
Gap: 1:23
86:32
17:18
5:42
107 Tyler Raposa
Sr
16:38
5:28
5
Hunter Tyler
So
17:00
5:36
11
Brandon Biando
So
17:14
5:40
17
Jonathan Horvath
Fr
17:39
5:48
34
Angelo Ciaraglia
Jr
18:01
5:56
40
Karl Schmidt
Jr
18:05
5:57
44
Andy Smith
Sr
18:14
6:00
46
6 PONDEROSA
6-2-2-4-6
Gap: 1:56
86:46
17:21
5:43
115 Riley Ruppenthal
So
16:39
5:29
6
Mitchell Hawkins
Jr
16:40
5:29
8
Jacob Trujillo
Sr
16:48
5:32
9
Kris Moen-chinn
Sr
18:04
5:57
43
Spencer Jones
So
18:35
6:07
49
Gregory Chi Hendrocks
Jr
19:50
6:31
53
Andrew Lowrance
Sr
20:14
6:39
54
7 GRANITE BAY
7-7-7-7-7
Gap: 0:54
87:18
17:28
5:45
127 Spencer Thibideau
Sr
17:10
5:39
14
Cassidy Bertsch
Sr
17:11
5:39
15
Trent Bedel
Fr
17:21
5:42
25
Bryant Hom
Sr
17:32
5:46
31
Sean Woulfe
Jr
18:04
5:57
42
Alex Barker
Sr
19:14
6:20
52
Caleb Strodahl
So
21:12
6:58
56
8 VACAVILLE
8-8-8-8-8
Gap: 1:00
88:32
17:42
5:49
168 Peter Serface
So
17:19
5:42
24
Daniel Chavez
Sr
17:22
5:43
26
Tanner Garrett
Jr
17:35
5:47
33
Jordan Kurtz
Fr
17:57
5:54
38
Tyler Sewell
Jr
18:19
6:02
47
Brandon Mercer
Sr
18:20
6:02
48
Luke Miller
Jr
18:37
6:07
50
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phelan Mckinney So BELLA VISTA 11:31 5:29
2 Angelo Magliola So BELLA VISTA 11:46 5:36
3 Tyler Mercado So DEL CAMPO 11:47 5:37
4 Alex Macchietto So ROCKLIN 11:48 5:37
5 Kyle Sanborn So Jesuit 12:02 5:44 1/7 1/17 4/12 12:15
(0:13)
12:15
(0:13)
You ROCK! (LR, PR)
6 Sam Wamhoff So FOLSOM 12:03 5:44
7 Darrell Jackson So FAIRFIELD 12:05 5:45
8 Jose Guzman So YUBA CITY 12:06 5:46
9 Jo Ann Fernandez So YUBA CITY 12:09 5:47
10 Tory Kelly So WILL C. WOOD 12:11 5:48
11 Phil West So FOLSOM 12:12 5:49
12 Eric Ninh So LAGUNA CREEK 12:13 5:49
13 Michael Kinoshita Fr FOLSOM 12:13 5:49
14 Nate Lowery Fr LAGUNA CREEK 12:14 5:50
15 Michael Burke So BELLA VISTA 12:16 5:50
16 Matt Henley So Jesuit 12:21 5:53 2/7 5/17 5/9 12:54
(0:33)
12:17 12:17 You ROCK! (LY)
17 Luke Gary So Jesuit 12:25 5:55 3/7 7/17 3/5 12:41
(0:16)
11:53 11:53 You ROCK! (LY)
18 Nicholas Heath So ROCKLIN 12:30 5:57
19 Daniel Castillo So STAGG 12:32 5:58
20 Brandon Freitas So DEL CAMPO 12:33 5:59
21 Devin Kirk So LAGUNA CREEK 12:34 5:59
22 Austin Bailey So FOLSOM 12:35 6:00
23 Adam Kuphaldt So BELLA VISTA 12:36 6:00
24 Matt Nelson So Jesuit 12:47 6:05 4/7 11/17 3/5 13:25
(0:38)
13:02
(0:15)
13:02
(0:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
25 Chris San Juan So Jesuit 12:49 6:06 5/7 12/17 1/5 13:57
(1:08)
12:47 12:47 You ROCK! (LY)
26 Donovan Feliz Fr ROCKLIN 12:51 6:07
27 Dillon Tennison So PITMAN 12:52 6:08
28 Ryan Mccormick So ROCKLIN 12:54 6:09
29 Aaron Burkhead So FOLSOM 12:56 6:10
30 Ryan Larson So BELLA VISTA 12:56 6:10
31 Jon Paguio So ELK GROVE 12:57 6:10
32 Chancell Or Adams Fr LAGUNA CREEK 12:58 6:10
33 Jonathon Barrows Fr FOLSOM 13:04 6:13
34 Tim Jones So Jesuit 13:04 6:13 6/7 14/17 2/4 13:09
(0:05)
13:09
(0:05)
You ROCK! (LR, PR)
35 Tyler Sickler Fr WILL C. WOOD 13:08 6:15
36 Ravi Sharma So ROCKLIN 13:16 6:19
37 Casey Okubo So LAGUNA CREEK 13:21 6:21
38 Vinnie Morin So FOLSOM 13:24 6:23
39 Ryan Fackler So BELLA VISTA 13:26 6:24
40 Colin Medina So ELK GROVE 13:33 6:27
41 Tex Gossett So BELLA VISTA 13:38 6:30
42 Chris Medina So Jesuit 13:40 6:30 7/7 17/17 3/4 13:37 14:18
(0:38)
13:37 You ROCK! (LR)
43 Ben Muncy Fr LAGUNA CREEK 13:59 6:40
44 James Vigil So LAGUNA CREEK 14:22 6:50
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLA VISTA
1-1-1-1-1
Gap: 1:25
61:05
12:13
5:49
51 Phelan Mckinney
So
11:31
5:29
1
Angelo Magliola
So
11:46
5:36
2
Michael Burke
So
12:16
5:50
10
Adam Kuphaldt
So
12:36
6:00
16
Ryan Larson
So
12:56
6:10
22
Ryan Fackler
So
13:26
6:24
29
Tex Gossett
So
13:38
6:30
30
2 FOLSOM
4-2-2-2-2
Gap: 0:53
61:59
12:24
5:54
55 Sam Wamhoff
So
12:03
5:44
5
Phil West
So
12:12
5:49
6
Michael Kinoshita
Fr
12:13
5:49
8
Austin Bailey
So
12:35
6:00
15
Aaron Burkhead
So
12:56
6:10
21
Jonathon Barrows
Fr
13:04
6:13
24
Vinnie Morin
So
13:24
6:23
28
3 Jesuit
3-3-3-3-3
Gap: 0:47
62:24
12:29
5:57
62 Kyle Sanborn
So
12:02
5:44
4
Matt Henley
So
12:21
5:53
11
Luke Gary
So
12:25
5:55
12
Matt Nelson
So
12:47
6:05
17
Chris San Juan
So
12:49
6:06
18
Tim Jones
So
13:04
6:13
25
Chris Medina
So
13:40
6:30
31
4 LAGUNA CREEK
5-4-4-4-4
Gap: 1:08
63:20
12:40
6:02
80 Eric Ninh
So
12:13
5:49
7
Nate Lowery
Fr
12:14
5:50
9
Devin Kirk
So
12:34
5:59
14
Chancell Or Adams
Fr
12:58
6:10
23
Casey Okubo
So
13:21
6:21
27
Ben Muncy
Fr
13:59
6:40
32
James Vigil
So
14:22
6:50
33
5 ROCKLIN
2-4-5-5-5
Gap: 1:28
63:19
12:40
6:02
81 Alex Macchietto
So
11:48
5:37
3
Nicholas Heath
So
12:30
5:57
13
Donovan Feliz
Fr
12:51
6:07
19
Ryan Mccormick
So
12:54
6:09
20
Ravi Sharma
So
13:16
6:19
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jonah Bryan Jr DEL CAMPO 17:34 5:47
2 Mac Harvey Jr DAVIS SR. 17:44 5:50
3 Bryan Soto Sr DAVIS SR. 17:58 5:55
4 Hamidreza Naemeh Jr DAVIS SR. 18:02 5:56
5 Joey Brennan Sr DEL CAMPO 18:05 5:57
6 Carson Wignall Jr Jesuit 18:07 5:58 1/8 8/15 3/9 18:29
(0:22)
18:29
(0:22)
You ROCK! (LR, PR)
7 Garrett Hawkins Jr DEL CAMPO 18:08 5:58
8 Preston Daniels Jr Jesuit 18:13 6:00 2/8 9/15 3/7 17:53 17:53
9 Nick Crouch Jr Jesuit 18:15 6:00 3/8 10/15 3/7 18:27
(0:12)
18:27
(0:12)
You ROCK! (LR, PR)
10 John Ricca Jr Jesuit 18:16 6:01 4/8 11/15 1/5 19:08
(0:52)
19:08
(0:52)
You ROCK! (LR, PR)
11 Cody Alderman Jr DEL CAMPO 18:23 6:03
12 Jeremy Verke Jr Jesuit 18:31 6:05 5/8 12/15 1/5 18:40
(0:09)
18:40
(0:09)
You ROCK! (LR, PR)
13 Andrew Brooks Sr ROCKLIN 18:34 6:06
14 Bryan Edwards Sr ROCKLIN 18:38 6:08
15 Kabir Jensen Jr DAVIS SR. 18:44 6:10
16 Jim Oys Jr Jesuit 18:44 6:10 6/8 13/15 1/5 18:38 18:38
17 Matthew Weisker Jr DAVIS SR. 18:47 6:11
18 Jeremiah Ziebert Jr Jesuit 18:48 6:11 7/8 14/15 1/3 18:34 18:34
19 Tristan Trotter Sr NEVADA UNION 18:49 6:11
20 James Morrill Sr ROCKLIN 18:52 6:12
21 Yale Santos So WOODCREEK 18:54 6:13
22 Henry Stroud Sr Jesuit 18:55 6:13 8/8 15/15 1/2 19:09
(0:14)
19:11
(0:16)
19:09
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
23 John Lawson Jr NEVADA UNION 18:59 6:15
24 Grant Akiyama So DEL CAMPO 19:00 6:15
25 Kieran Noble-goodman Sr DAVIS SR. 19:04 6:16
26 James Dutta Jr OAK RIDGE 19:04 6:16
27 Joey Rodrigues Jr NEVADA UNION 19:05 6:17
28 Aaron Letay Jr DEL CAMPO 19:05 6:17
29 Tyler Rodgers Jr LINCOLN (S) 19:09 6:18
30 Jj Dekker So WOODCREEK 19:13 6:19
31 Andy Qutami Jr VACAVILLE 19:13 6:19
32 Breece Skaggs Jr LINCOLN (S) 19:15 6:20
33 Cody Moraga Sr ROCKLIN 19:22 6:22
34 Eduardo Rodriguez Jr LINCOLN (S) 19:25 6:23
35 Daniel Coulter So WOODCREEK 19:30 6:25
36 Matt Wall Jr DAVIS SR. 19:35 6:27
37 Matt Kinkle Jr DAVIS SR. 19:46 6:30
38 Walker Davis Jr NEVADA UNION 19:52 6:32
39 Garrett Watkins Jr ROCKLIN 20:20 6:41
40 Brad Ross Jr DEL CAMPO 20:24 6:43
41 Abhi Ardagh Jr NEVADA UNION 20:32 6:45
42 Ranjit Sawanni Sr ROCKLIN 20:40 6:48
43 Michael Mcgee Jr NEVADA UNION 21:16 7:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DAVIS SR.
2-1-1-1-1
Gap: 1:03
91:15
18:15
6:00
41 Mac Harvey
Jr
17:44
5:50
2
Bryan Soto
Sr
17:58
5:55
3
Hamidreza Naemeh
Jr
18:02
5:56
4
Kabir Jensen
Jr
18:44
6:10
15
Matthew Weisker
Jr
18:47
6:11
17
Kieran Noble-goodman
Sr
19:04
6:16
23
Matt Wall
Jr
19:35
6:27
27
2 Jesuit
3-3-3-3-2
Gap: 0:24
91:22
18:16
6:01
45 Carson Wignall
Jr
18:07
5:58
6
Preston Daniels
Jr
18:13
6:00
8
Nick Crouch
Jr
18:15
6:00
9
John Ricca
Jr
18:16
6:01
10
Jeremy Verke
Jr
18:31
6:05
12
Jim Oys
Jr
18:44
6:10
16
Jeremiah Ziebert
Jr
18:48
6:11
18
3 DEL CAMPO
1-2-2-1-3
Gap: 1:26
91:10
18:14
6:00
46 Jonah Bryan
Jr
17:34
5:47
1
Joey Brennan
Sr
18:05
5:57
5
Garrett Hawkins
Jr
18:08
5:58
7
Cody Alderman
Jr
18:23
6:03
11
Grant Akiyama
So
19:00
6:15
22
Aaron Letay
Jr
19:05
6:17
25
Brad Ross
Jr
20:24
6:43
30
4 ROCKLIN
4-4-4-4-4
Gap: 1:46
95:46
19:09
6:18
102 Andrew Brooks
Sr
18:34
6:06
13
Bryan Edwards
Sr
18:38
6:08
14
James Morrill
Sr
18:52
6:12
20
Cody Moraga
Sr
19:22
6:22
26
Garrett Watkins
Jr
20:20
6:41
29
Ranjit Sawanni
Sr
20:40
6:48
32




5 NEVADA UNION
5-5-5-5-5
Gap: 1:43
97:17
19:27
6:24
123 Tristan Trotter
Sr
18:49
6:11
19
John Lawson
Jr
18:59
6:15
21
Joey Rodrigues
Jr
19:05
6:17
24
Walker Davis
Jr
19:52
6:32
28
Abhi Ardagh
Jr
20:32
6:45
31
Michael Mcgee
Jr
21:16
7:00
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brynn Sargent Fr BELLA VISTA 11:44 5:35
2 Tim O'shea Iii Fr BELLA VISTA 11:47 5:37
3 Daniel Gow Fr BELLA VISTA 11:52 5:39
4 Sam Stoll Fr Jesuit 12:06 5:46 1/10 2/17 2/11 12:14
(0:08)
12:14
(0:08)
You ROCK! (LR, PR)
5 Tanner Misono Fr Jesuit 12:07 5:46 2/10 3/17 2/6 12:18
(0:11)
12:18
(0:11)
You ROCK! (LR, PR)
6 Noe Oviedo Fr BEYER 12:13 5:49
7 Anthony Galves Fr Jesuit 12:17 5:51 3/10 4/17 2/4 12:19
(0:02)
12:19
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
8 Greg Woollgar Fr Jesuit 12:22 5:53 4/10 6/17 1/4 12:17 12:17
9 Kyle Roux Fr BELLA VISTA 12:31 5:58
10 Joshua Deleon Fr ATWATER 12:31 5:58
11 Alex Ewing Fr FAIRFIELD 12:37 6:00
12 Flavio Medrano Fr Jesuit 12:38 6:01 5/10 8/17 1/4 12:13 12:13
13 Logan Stahl Fr ROSEVILLE 12:42 6:03
14 Riley Harbour Fr Jesuit 12:42 6:03 6/10 9/17 1/4 13:04
(0:22)
13:04
(0:22)
You ROCK! (LR, PR)
15 Chris Goode Fr Jesuit 12:45 6:04 7/10 10/17 1/3 12:58
(0:13)
12:58
(0:13)
You ROCK! (LR, PR)
16 Sean Jagerson Fr DEL CAMPO 12:49 6:06
17 Louis Styer Fr Jesuit 12:50 6:07 8/10 13/17 1/1 13:06
(0:16)
13:06
(0:16)
You ROCK! (LR, PR)
18 Adam Ciszewski Fr BELLA VISTA 12:58 6:10
19 Jackson Mcnutt Fr BENICIA 13:03 6:13
20 Austin Burrows Fr Jesuit 13:04 6:13 9/10 14/17 1/1 13:28
(0:24)
13:28
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
21 Austin Johnson Fr CORDOVA 13:05 6:14
22 Keegan Mckenna Fr ATWATER 13:07 6:15
23 Luis Marin Fr BUHACH COLONY 13:16 6:19
24 Spencer Yee Fr Jesuit 13:18 6:20 10/10 16/17 1/1 13:14 13:14
25 Eric Lee Fr BELLA VISTA 13:19 6:20
26 Joey Spinali Fr DEL CAMPO 14:04 6:42
27 Carlos Casas Fr PITMAN 14:08 6:44
28 Dima Buinievich Fr DEL CAMPO 14:12 6:46
29 Matthew Segarro Fr DEL CAMPO 14:13 6:46
30 Fabian Cervantes Fr PITMAN 14:26 6:52
31 Steven Mckiernan Fr PITMAN 14:38 6:58
32 Brandon Reboin Fr DEL CAMPO 14:44 7:01
33 Ben Williams Fr PITMAN 14:47 7:02
34 Arnold Ranario Fr PITMAN 14:58 7:08
35 Terrell Joseph Fr FAIRFIELD 15:21 7:19
36 Ian Sather Fr PITMAN 15:39 7:27
37 Zachary Curry Fr DEL CAMPO 15:50 7:32
38 Josh Rose Fr DEL CAMPO 15:53 7:34
39 Gustavo Reynoso Fr PITMAN 15:55 7:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLA VISTA
1-1-1-1-1
Gap: 1:14
60:52
12:10
5:48
27 Brynn Sargent
Fr
11:44
5:35
1
Tim O'shea Iii
Fr
11:47
5:37
2
Daniel Gow
Fr
11:52
5:39
3
Kyle Roux
Fr
12:31
5:58
8
Adam Ciszewski
Fr
12:58
6:10
13
Eric Lee
Fr
13:19
6:20
14




2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:32
61:30
12:18
5:51
31 Sam Stoll
Fr
12:06
5:46
4
Tanner Misono
Fr
12:07
5:46
5
Anthony Galves
Fr
12:17
5:51
6
Greg Woollgar
Fr
12:22
5:53
7
Flavio Medrano
Fr
12:38
6:01
9
Riley Harbour
Fr
12:42
6:03
10
Chris Goode
Fr
12:45
6:04
11
Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 DEL CAMPO
3-3-3-3-3
Gap: 1:55
70:02
14:00
6:40
83 Sean Jagerson
Fr
12:49
6:06
12
Joey Spinali
Fr
14:04
6:42
15
Dima Buinievich
Fr
14:12
6:46
17
Matthew Segarro
Fr
14:13
6:46
18
Brandon Reboin
Fr
14:44
7:01
21
Zachary Curry
Fr
15:50
7:32
25
Josh Rose
Fr
15:53
7:34
26
4 PITMAN
4-4-4-4-4
Gap: 0:50
72:57
14:35
6:57
100 Carlos Casas
Fr
14:08
6:44
16
Fabian Cervantes
Fr
14:26
6:52
19
Steven Mckiernan
Fr
14:38
6:58
20
Ben Williams
Fr
14:47
7:02
22
Arnold Ranario
Fr
14:58
7:08
23
Ian Sather
Fr
15:39
7:27
24
Gustavo Reynoso
Fr
15:55
7:35
27
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:36
64:39
12:56
6:09
15 Riley Harbour
Fr
12:42
6:03
1
Chris Goode
Fr
12:45
6:04
2
Louis Styer
Fr
12:50
6:07
3
Austin Burrows
Fr
13:04
6:13
4
Spencer Yee
Fr
13:18
6:20
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Carter Duerksen, Fr, 11:45, TRACY OAK RIDGE, 60:56, 19
Fr D2 Brynn Sargent, Fr, 11:44, BELLA VISTA BELLA VISTA, 60:52, 27
Fr D3 Justin Giardino, Fr, 12:46, DIXON DEL ORO, 67:39, 36
Fr D4 Adam Lundel, Fr, 12:30, HUGHSON HUGHSON, 67:14, 18
Fr D5 Justin Johnson, So, 21:14, VICTORY CHRISTI , 0:00,
JV D12 Jonah Bryan, Jr, 17:34, DEL CAMPO DAVIS SR., 91:15, 41
JV D345 Cameron Brown, So, 18:37, PLACER DEL ORO, 97:44, 25
So D1 Caton Avilla, Fr, 11:30, PLEASANT GROVE DAVIS SR., 60:52, 26
So D2 Phelan Mckinney, So, 11:31, BELLA VISTA BELLA VISTA, 61:05, 51
So D3 Cory Gutierrez, So, 12:11, UNION MINE EL DORADO, 65:03, 42
So D4 Ricky Van Dyke, So, 12:14, ARGOANUT COSUMNES OAKS, 66:48, 42
So D5 Alexander Lappas, So, 13:56, JIM ELLIOT CHRI JIM ELLIOT CHRI, 75:21, 15
V D1 Kurt Ruegg, Sr, 15:40, NAPA DAVIS SR., 82:06, 22
V D2 Josh Mercado, Sr, 16:16, DEL CAMPO DEL CAMPO, 84:44, 71
V D3 Chris Kigar, Jr, 16:00, EL CAMINO PLACER, 87:00, 46
V D4 Matt Airola, Sr, 16:38, BRET HARTE BRET HARTE, 89:43, 65
V D5 Nathan Jackson, Jr, 16:59, BIG VALLEY CHRI SACRAMENTO COUN, 101:01, 56

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Laurel Darragh, Fr, 14:00, DAVIS SR. DAVIS SR., 71:24, 16
F/S D2 Kellie Schmitt, Fr, 13:18, CASA ROBLE BELLA VISTA, 72:20, 29
F/S D3 Taylor Schairer, Fr, 14:08, DEL ORO DEL ORO, 73:26, 20
F/S D4 Rebecca Hull, Fr, 14:53, LIBERTY RANCH LIBERTY RANCH, 80:14, 53
F/S D5 Julia Lippert, So, 16:52, JIM ELLIOT CHRI , 0:00,
JV D12 Erin Matranga, Jr, 20:18, ST FRANCIS ST FRANCIS, 110:45, 31
JV D345 Kelsey Seaman, Sr, 22:30, DEL ORO DEL ORO, 117:48, 26
V D1 Hayley Scott, Sr, 19:02, OAK RIDGE OAK RIDGE, 98:53, 38
V D2 Karlie Garcia, Fr, 18:11, OAKMONT WOODCREEK, 102:37, 61
V D3 Emma Freeman, Jr, 19:13, DEL ORO DEL ORO, 101:23, 45
V D4 Breanne Mitchell, Jr, 19:56, BEAR RIVER BRET HARTE, 109:33, 52
V D5 Eleah Miner, So, 23:02, VICTORY CHRISTI VICTORY CHRISTI, 128:39, 15