Jesuit Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/11/11

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bajamundi, Matthew Fr Fr 14:03 6:41 2.1 43/47 5/6 12/13 5/6 14:27
(0:24,2.8)
14:27
(0:24,2.8)
You ROCK! (LR, PR)
Brennan, Bryan So So 13:07 6:15 2.1 44/50 7/7 9/13 3/6 13:07
(0:00,0.0)
13:07
(0:00,0.0)
You ROCK! (LR, PR)
Curtis, Von So So 11:58 5:42 2.1 8/50 1/7 1/13 7/12 12:24
(0:26,3.5)
12:24
(0:26,3.5)
You ROCK! (LR, PR)
Day, Logan So So 13:07 6:15 2.1 43/50 6/7 8/13 4/6 14:01
(0:54,6.4)
13:07
(0:00,0.0)
13:07
(0:00,0.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Fat, Michael Fr Fr 13:23 6:22 2.1 29/47 3/6 10/13 6/6 13:20 13:20
Gary, Luke Sr V 17:50 5:52 3.04 52/80 6/7 6/10 3/10 17:37 17:56
(0:06,0.6)
17:37 You ROCK! (LR)
Goode, Chris Jr V 17:07 5:38 3.04 26/80 1/7 1/10 13/19 17:39
(0:32,3.0)
17:02 17:02 You ROCK! (LY)
Huitt, Andrew Fr Fr 12:26 5:55 2.1 9/47 1/6 4/13 6/11 12:53
(0:27,3.5)
12:53
(0:27,3.5)
You ROCK! (LR, PR)
Jones, Tim Sr JV 18:09 5:58 3.04 22/49 2/3 8/10 7/8 19:06
(0:57,5.0)
18:48
(0:39,3.5)
You ROCK! (LR, PR)
Kemper, Logan Fr Fr 13:42 6:31 2.1 38/47 4/6 11/13 6/6 14:15
(0:33,3.9)
14:15
(0:33,3.9)
You ROCK! (LR, PR)
Leon, Tanner So So 12:30 5:57 2.1 24/50 4/7 5/13 2/6 12:42
(0:12,1.6)
12:42
(0:12,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Malone, Tommy So So 12:17 5:51 2.1 16/50 3/7 3/13 2/6 12:29
(0:12,1.6)
12:07 You ROCK! (LR)
Martin, Tristyn So V 17:33 5:46 3.04 40/80 4/7 4/10 6/10 17:22 17:31 17:18
Medina, Chris Sr JV 18:16 6:01 3.04 23/49 3/3 9/10 5/8 19:46
(1:30,7.6)
18:46
(0:30,2.7)
You ROCK! (LR, PR)
Medrano, Flavio Jr V 18:25 6:03 3.04 66/80 7/7 10/10 5/10 19:06
(0:41,3.6)
19:06
(0:41,3.6)
You ROCK! (LR, PR)
Miller, Tristan Fr Fr 12:57 6:10 2.1 15/47 2/6 7/13 5/8 13:09
(0:12,1.5)
13:09
(0:12,1.5)
You ROCK! (LR, PR)
Misono, Tanner Jr JV 18:02 5:56 3.04 18/49 1/3 7/10 7/9 19:56
(1:54,9.5)
19:25
(1:23,7.1)
You ROCK! (LR, PR)
Ragland, Eric Jr V 17:34 5:47 3.04 41/80 5/7 5/10 4/10 17:32 17:32
Richardson, Jack So So 12:37 6:00 2.1 28/50 5/7 6/13 2/6 12:39
(0:02,0.3)
12:55
(0:18,2.3)
12:39
(0:02,0.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Roldan, David Fr Fr 15:02 7:10 2.1 46/47 6/6 13/13 5/5 15:45
(0:43,4.6)
15:45
(0:43,4.6)
You ROCK! (LR, PR)
Sanborn, Kyle Sr V 17:25 5:44 3.04 34/80 3/7 3/10 6/10 18:37
(1:12,6.4)
17:25
(0:00,0.0)
17:25
(0:00,0.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Sommers, Christopher So So 12:09 5:47 2.1 13/50 2/7 2/13 2/8 12:28
(0:19,2.5)
12:29
(0:20,2.7)
12:28
(0:19,2.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Stoll, Sam Jr V 17:13 5:40 3.04 28/80 2/7 2/10 6/11 17:42
(0:29,2.7)
17:42
(0:29,2.7)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/10 86:52
0:27
3.04 5:43 5:38 5:47 141 5:25 85:31 87:12
(0:20,0.4)
84:09 Your Team ROCKS! (LR) Chris Goode (21), Sam Stoll (23), Kyle Sanborn (28), Tristyn Martin (34), Eric Ragland (35)
So 1st 5 2/6 61:31
0:39
2.1 5:52 5:42 6:00 67 5:45 60:38 64:06
(2:35,4.0)
54:03 Your Team ROCKS! (LR) Von Curtis (6), Christopher Sommers (9), Tommy Malone (12), Tanner Leon (18), Jack Richardson (22)
Fr 1st 5 5/6 66:31
1:37
2.1 6:20 5:55 6:41 110 5:56 66:09 72:11
(5:40,7.9)
53:29 Your Team ROCKS! (LR) Andrew Huitt (8), Tristan Miller (13), Michael Fat (23), Logan Kemper (31), Matthew Bajamundi (35)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jordan Rushing Sr Del Campo 16:04 5:17
2 Trent Brendel Jr Granite Bay 16:08 5:18
3 Sean Jagerson Jr Del Campo 16:13 5:20
4 Hunter Tyler Sr Woodcreek 16:22 5:23
5 Tyler Mercado Sr Del Campo 16:25 5:24
6 Phelan Mckinney Sr Bella Vista 16:32 5:26
7 Jon Horvath Jr Woodcreek 16:35 5:27
8 Riley Ruppenthal Sr Ponderosa 16:36 5:28
9 Brandon Biando Sr Woodcreek 16:38 5:28
10 Antonio Aguirre Jr Del Campo 16:39 5:29
11 Miguel Aceves Sr Florin 16:41 5:29
12 Swarnjit Boyal Jr River Valley 16:41 5:29
13 Sam Scheuer Jr Folsom 16:45 5:31
14 Jordan Kurtz Jr Vacaville 16:46 5:31
15 Brandon Larson So Vacaville 16:50 5:32
16 William Reyes Sr Monterey Trail 16:52 5:33
17 Abraham Alvarado Jr Atwater 16:52 5:33
18 Andrew Petersen Jr Bella Vista 16:53 5:33
19 Patrick Jagerson Jr Del Campo 16:56 5:34
20 Connor Daley Sr Lodi 16:56 5:34
21 Aaron Burkhead Sr Folsom 16:58 5:35
22 Angelo Magliola Sr Bella Vista 16:58 5:35
23 Tim O'shea Iii Jr Bella Vista 17:00 5:36
24 Peter Serface Sr Vacaville 17:01 5:36
25 Kyle Roux Jr Bella Vista 17:01 5:36
26 Chris Goode Jr Jesuit 17:07 5:38 1/7 1/10 13/19 17:39
(0:32)
17:02 17:02 You ROCK! (LY)
27 Alex Macchietto Sr Rocklin 17:08 5:38
28 Sam Stoll Jr Jesuit 17:13 5:40 2/7 2/10 6/11 17:42
(0:29)
17:42
(0:29)
You ROCK! (LR, PR)
29 Taylor Guinnip So Woodcreek 17:14 5:40
30 Denis Pyryev So Del Campo 17:21 5:42
31 Garrett Bertsch Sr Lodi 17:23 5:43
32 Kevin Lozoya Jr Antelope 17:23 5:43
33 Jonathan Barrows Jr Folsom 17:24 5:43
34 Kyle Sanborn Sr Jesuit 17:25 5:44 3/7 3/10 6/10 18:37
(1:12)
17:25
(0:00)
17:25
(0:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
35 Tanner Mahoney Sr Vacaville 17:27 5:44
36 Ryan Jones Sr Rocklin 17:28 5:45
37 George Miao So Rocklin 17:29 5:45
38 Sam Devereux Jr Woodcreek 17:31 5:46
39 Ty Medd So Rocklin 17:32 5:46
40 Tristyn Martin So Jesuit 17:33 5:46 4/7 4/10 6/10 17:22 17:31 17:18
41 Eric Ragland Jr Jesuit 17:34 5:47 5/7 5/10 4/10 17:32 17:32
42 Michael Kinoshita Jr Folsom 17:36 5:47
43 Vinnie Morin Jr Folsom 17:36 5:47
44 Austin Mason Sr Woodcreek 17:37 5:48
45 Justin Clark Jr Woodcreek 17:38 5:48
46 Zack Hummel Jr Lodi 17:39 5:48
47 Axel Gutierrez Sr Buhach Colony 17:40 5:49
48 Connor Hensley Jr Rocklin 17:40 5:49
49 Jack Ploeg Fr Elk Grove 17:44 5:50
50 Ralph Mccullar Sr Grace Davis 17:46 5:51
51 Yusuf Leon Sr Buhach Colony 17:49 5:52
52 Luke Gary Sr Jesuit 17:50 5:52 6/7 6/10 3/10 17:37 17:56
(0:06)
17:37 You ROCK! (LR)
53 Ryan Mccormick Sr Rocklin 17:51 5:52
54 Jacob Goodwin Jr Folsom 17:58 5:55
55 Ravi Sharma Sr Rocklin 18:03 5:56
56 Logan Stahl Jr Roseville 18:04 5:57
57 Mark Machado Sr Buhach Colony 18:08 5:58
58 Austin Bailey Sr Folsom 18:09 5:58
59 Nicholas Prete Jr Ponderosa 18:09 5:58
60 Amrit Boyal So River Valley 18:10 5:59
61 Jared Duncan Sr Del Campo 18:11 5:59
62 Josh Bolier So Ponderosa 18:19 6:02
63 Luis Marin Jr Buhach Colony 18:20 6:02
64 T.j. Holloway So Ponderosa 18:20 6:02
65 Alec Fromm Jr Lodi 18:22 6:03
66 Flavio Medrano Jr Jesuit 18:25 6:03 7/7 10/10 5/10 19:06
(0:41)
19:06
(0:41)
You ROCK! (LR, PR)
67 Donnie Pette Sr Lodi 18:29 6:05
68 Brynn Sargent Jr Bella Vista 18:31 6:05
69 Ben Martineau Jr Vacaville 18:31 6:05
70 James Reddis Sr Lodi 18:36 6:07
71 David Silvert Sr Bella Vista 18:38 6:08
72 Connor Phillips Jr Lodi 18:38 6:08
73 Michael Borge Jr Vacaville 18:40 6:08
74 Erik Markowski Sr Vacaville 18:41 6:09
75 Joseluis Muniz Jr Buhach Colony 18:43 6:09
76 Kirk Hagerman Fr Buhach Colony 18:43 6:09
77 Lee Skinner Fr Ponderosa 18:44 6:10
78 Charles Hedin So Ponderosa 19:36 6:27
79 Marcus Nunley So Ponderosa 20:27 6:44
80 Nathan Bowen Sr Buhach Colony 20:35 6:46
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Del Campo
1-1-1-1-1
Gap: 0:52
82:17
16:27
5:25
30 Jordan Rushing
Sr
16:04
5:17
1
Sean Jagerson
Jr
16:13
5:20
2
Tyler Mercado
Sr
16:25
5:24
4
Antonio Aguirre
Jr
16:39
5:29
9
Patrick Jagerson
Jr
16:56
5:34
14
Denis Pyryev
So
17:21
5:42
25
Jared Duncan
Sr
18:11
5:59
51
2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 1:09
84:20
16:52
5:33
73 Hunter Tyler
Sr
16:22
5:23
3
Jon Horvath
Jr
16:35
5:27
6
Brandon Biando
Sr
16:38
5:28
8
Taylor Guinnip
So
17:14
5:40
24
Sam Devereux
Jr
17:31
5:46
32
Austin Mason
Sr
17:37
5:48
38
Justin Clark
Jr
17:38
5:48
39
2 Bella Vista
3-3-3-3-2
Gap: 0:29
84:24
16:53
5:33
73 Phelan Mckinney
Sr
16:32
5:26
5
Andrew Petersen
Jr
16:53
5:33
13
Angelo Magliola
Sr
16:58
5:35
17
Tim O'shea Iii
Jr
17:00
5:36
18
Kyle Roux
Jr
17:01
5:36
20
Brynn Sargent
Jr
18:31
6:05
58
David Silvert
Sr
18:38
6:08
61
4 Folsom
5-5-5-5-4
Gap: 0:51
86:19
17:16
5:41
126 Sam Scheuer
Jr
16:45
5:31
10
Aaron Burkhead
Sr
16:58
5:35
16
Jonathan Barrows
Jr
17:24
5:43
27
Michael Kinoshit
Jr
17:36
5:47
36
Vinnie Morin
Jr
17:36
5:47
37
Jacob Goodwin
Jr
17:58
5:55
46
Austin Bailey
Sr
18:09
5:58
49
5 Vacaville
6-4-4-4-5
Gap: 1:45
86:35
17:19
5:42
130 Jordan Kurtz
Jr
16:46
5:31
11
Brandon Larson
So
16:50
5:32
12
Peter Serface
Sr
17:01
5:36
19
Tanner Mahoney
Sr
17:27
5:44
29
Ben Martinea
Jr
18:31
6:05
59
Michael Borge
Jr
18:40
6:08
63
Erik Markowsk
Sr
18:41
6:09
64
6 Jesuit
8-7-6-6-6
Gap: 0:27
86:52
17:22
5:43
141 Chris Goode
Jr
17:07
5:38
21
Sam Stoll
Jr
17:13
5:40
23
Kyle Sanborn
Sr
17:25
5:44
28
Tristyn Martin
So
17:33
5:46
34
Eric Ragland
Jr
17:34
5:47
35
Luke Gary
Sr
17:50
5:52
44
Flavio Medrano
Jr
18:25
6:03
56
Your Team ROCKS! (LR)
7 Rocklin
9-8-8-7-7
Gap: 0:32
87:17
17:27
5:45
158 Alex Macchiet
Sr
17:08
5:38
22
Ryan Jones
Sr
17:28
5:45
30
George Miao
So
17:29
5:45
31
Ty Medd
So
17:32
5:46
33
Connor Hensley
Jr
17:40
5:49
42
Ryan Mccormic
Sr
17:51
5:52
45
Ravi Sharma
Sr
18:03
5:56
47
8 Lodi
7-6-7-8-8
Gap: 1:33
88:49
17:46
5:51
193 Connor Daley
Sr
16:56
5:34
15
Garrett Bertsch
Sr
17:23
5:43
26
Zack Hummel
Jr
17:39
5:48
40
Alec Fromm
Jr
18:22
6:03
55
Donnie Pette
Sr
18:29
6:05
57
James Reddis
Sr
18:36
6:07
60
Connor Phillips
Jr
18:38
6:08
62
9 Ponderosa
4-9-9-9-9
Gap: 2:08
90:08
18:02
5:56
230 Riley Ruppenth
Sr
16:36
5:28
7
Nicholas Prete
Jr
18:09
5:58
50
Josh Bolier
So
18:19
6:02
52
T.j. Holloway
So
18:20
6:02
54
Lee Skinner
Fr
18:44
6:10
67
Charles Hedin
So
19:36
6:27
68
Marcus Nunley
So
20:27
6:44
69
10 Buhach Colony
10-10-10-10-10
Gap: 1:03
90:40
18:08
5:58
250 Axel Gutierre
Sr
17:40
5:49
41
Yusuf Leon
Sr
17:49
5:52
43
Mark Machado
Sr
18:08
5:58
48
Luis Marin
Jr
18:20
6:02
53
Joseluis Muniz
Jr
18:43
6:09
65
Kirk Hagerman
Fr
18:43
6:09
66
Nathan Bowen
Sr
20:35
6:46
70
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mario Perez Fr Kimball 11:21 5:24
2 Arturo Sotomayor Fr Roseville 11:32 5:30
3 Phillip Kruse So Lodi 11:49 5:38
4 Will Greenwood So Granite Bay 11:50 5:38
5 Alex Hoskins So River Valley 11:56 5:41
6 Andy Moudakis So Granite Bay 11:56 5:41
7 Isaac Gonzalez So Pitman 11:57 5:41
8 Von Curtis So Jesuit 11:58 5:42 1/7 1/13 7/12 12:24
(0:26)
12:24
(0:26)
You ROCK! (LR, PR)
9 Marcus Reece So Cordova 12:03 5:44
10 Spencer Palmer So Granite Bay 12:05 5:45
11 Ricardo Escobar So Vacaville 12:06 5:46
12 Rex Doo So Turlock 12:07 5:46
13 Christopher Sommers So Jesuit 12:09 5:47 2/7 2/13 2/8 12:28
(0:19)
12:29
(0:20)
12:28
(0:19)
You ROCK! (LY, LR, PR)
14 Brandon Woods So Lodi 12:10 5:48
15 Peyton Osmundson So Granite Bay 12:11 5:48
16 Tommy Malone So Jesuit 12:17 5:51 3/7 3/13 2/6 12:29
(0:12)
12:07 You ROCK! (LR)
17 Kamryn Van Allen So Kimball 12:20 5:52
18 Matt Clement So Granite Bay 12:22 5:53
19 Tyler Smithhart So Lodi 12:24 5:54
20 Tristan Nortier-tilly So Vacaville 12:24 5:54
21 Jeff Ritter So Granite Bay 12:24 5:54
22 Trevor Ryder So Vacaville 12:29 5:57
23 John Espinosa So Atwater 12:30 5:57
24 Tanner Leon So Jesuit 12:30 5:57 4/7 5/13 2/6 12:42
(0:12)
12:42
(0:12)
You ROCK! (LR, PR)
25 Anthony Hernandez So Pitman 12:31 5:58
26 Spencer Todd So Vacaville 12:31 5:58
27 Andre Titus So River Valley 12:31 5:58
28 Jack Richardson So Jesuit 12:37 6:00 5/7 6/13 2/6 12:39
(0:02)
12:55
(0:18)
12:39
(0:02)
You ROCK! (LY, LR, PR)
29 Erick Flores So Pitman 12:38 6:01
30 Aaron Hutton So River Valley 12:38 6:01
31 Inderpreet Singh So River Valley 12:39 6:01
32 Galen Fritz So Rocklin 12:47 6:05
33 Logan Dolim So Vacaville 12:49 6:06
34 Weston Holt So Granite Bay 12:51 6:07
35 Anthony Sanchez So Roseville 12:51 6:07
36 Will Kelley So Vacaville 12:57 6:10
37 Hudson Kuehne So Lodi 12:57 6:10
38 Gabriel Stultz Fr River Valley 12:58 6:10
39 Joe Sanfilippo So Vacaville 12:58 6:10
40 Miguel Ortega So Pitman 13:04 6:13
41 Jacob Curl So Lodi 13:05 6:14
42 Derek Jackson So Lodi 13:07 6:15
43 Logan Day So Jesuit 13:07 6:15 6/7 8/13 4/6 14:01
(0:54)
13:07
(0:00)
13:07
(0:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
44 Bryan Brennan So Jesuit 13:07 6:15 7/7 9/13 3/6 13:07
(0:00)
13:07
(0:00)
You ROCK! (LR, PR)
45 Joseph Ingrum So Lodi 13:08 6:15
46 Bobby Ketscher So Pitman 13:11 6:17
47 Jared England Fr Pitman 13:45 6:33
48 Brian Hardin So Pitman 13:59 6:40
49 Soaliman Ahmadzai So River Valley 14:12 6:46
50 Eori Tokunaga So River Valley 14:15 6:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Granite Bay
2-1-1-1-1
Gap: 0:32
60:24
12:05
5:45
37 Will Greenwoo
So
11:50
5:38
2
Andy Moudakis
So
11:56
5:41
4
Spencer Palmer
So
12:05
5:45
7
Peyton Osmundso
So
12:11
5:48
11
Matt Clement
So
12:22
5:53
13
Jeff Ritter
So
12:24
5:54
16
Weston Holt
So
12:51
6:07
27
2 Jesuit
5-3-3-2-2
Gap: 0:39
61:31
12:18
5:52
67 Von Curtis
So
11:58
5:42
6
Christop Sommers
So
12:09
5:47
9
Tommy Malone
So
12:17
5:51
12
Tanner Leon
So
12:30
5:57
18
Jack Richards
So
12:37
6:00
22
Logan Day
So
13:07
6:15
35
Bryan Brennan
So
13:07
6:15
36
Your Team ROCKS! (LR)
3 Vacaville
6-4-4-4-3
Gap: 0:43
62:19
12:28
5:56
86 Ricardo Escobar
So
12:06
5:46
8
Tristan Nortier-
So
12:24
5:54
15
Trevor Ryder
So
12:29
5:57
17
Spencer Todd
So
12:31
5:58
20
Logan Dolim
So
12:49
6:06
26
Will Kelley
So
12:57
6:10
28
Joe Sanfilip
So
12:58
6:10
31
4 Lodi
1-2-2-3-4
Gap: 1:16
62:25
12:29
5:57
87 Phillip Kruse
So
11:49
5:38
1
Brandon Woods
So
12:10
5:48
10
Tyler Smithhar
So
12:24
5:54
14
Hudson Kuehne
So
12:57
6:10
29
Jacob Curl
So
13:05
6:14
33
Derek Jackson
So
13:07
6:15
34
Joseph Ingrum
So
13:08
6:15
37
5 River Valley
3-5-6-5-5
Gap: 1:02
62:42
12:32
5:58
103 Alex Hoskins
So
11:56
5:41
3
Andre Titus
So
12:31
5:58
21
Aaron Hutton
So
12:38
6:01
24
Inderpre Singh
So
12:39
6:01
25
Gabriel Stultz
Fr
12:58
6:10
30
Soaliman Ahmadzai
So
14:12
6:46
41
Eori Tokunaga
So
14:15
6:47
42
6 Pitman
4-5-5-6-6
Gap: 1:14
63:21
12:40
6:02
117 Isaac Gonzalez
So
11:57
5:41
5
Anthony Hernande
So
12:31
5:58
19
Erick Flores
So
12:38
6:01
23
Miguel Ortega
So
13:04
6:13
32
Bobby Ketscher
So
13:11
6:17
38
Jared England
Fr
13:45
6:33
39
Brian Hardin
So
13:59
6:40
40
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sam Aguirre So Del Campo 17:12 5:39
2 Casiano Aguirre So Del Campo 17:12 5:39
3 Ethan Hall Jr Davis Sr. 17:18 5:41
4 Phil West Sr Folsom 17:22 5:43
5 Reinert Toft Sr Davis Sr. 17:24 5:43
6 John Testerman Jr Davis Sr. 17:25 5:44
7 Noah Chavez Sr Bella Vista 17:25 5:44
8 Ian Young So Del Campo 17:26 5:44
9 William Young Sr Davis Sr. 17:26 5:44
10 Daniel Gow Jr Bella Vista 17:29 5:45
11 Zachary Skalet So Rocklin 17:30 5:45
12 Matt Coss So Bella Vista 17:33 5:46
13 Ryley Hoffman Sr Folsom 17:47 5:51
14 Adam Kuphaldt Sr Bella Vista 17:47 5:51
15 Clayton Lenz Jr Lincoln (s) 17:53 5:53
16 Dima Buinievich Jr Del Campo 17:58 5:55
17 Javier Lopez So Rocklin 17:59 5:55
18 Tanner Misono Jr Jesuit 18:02 5:56
19 Andrew Talley Jr Lincoln (s) 18:04 5:57
20 Donovan Feliz Jr Rocklin 18:05 5:57
21 Spencer Lachman Fr Woodcreek 18:07 5:58
22 Tim Jones Sr Jesuit 18:09 5:58 2/3 8/10 7/8 19:06
(0:57)
18:48
(0:39)
You ROCK! (LR, PR)
23 Chris Medina Sr Jesuit 18:16 6:01 3/3 9/10 5/8 19:46
(1:30)
18:46
(0:30)
You ROCK! (LR, PR)
24 Andrew Diaz Jr Davis Sr. 18:21 6:02
25 Adam Ciszewski Jr Bella Vista 18:23 6:03
26 Colby Reed Jr Del Campo 18:28 6:04
27 Luis Romo Fr Woodcreek 18:29 6:05
28 Holden Smith Sr Bella Vista 18:30 6:05
29 Brian Clegg Sr Rocklin 18:36 6:07
30 Shahriyar Jahanbakhsh Sr Rocklin 18:38 6:08
31 Sean Lee Jr Davis Sr. 18:42 6:09
32 David Hanson Jr Folsom 18:44 6:10
33 Marc Holtsman Jr Rocklin 18:47 6:11
34 Tyler Marengo Sr Del Campo 18:48 6:11
35 Garrett Auwae So Woodcreek 18:50 6:12
36 Spencer Buelna Jr Folsom 18:51 6:12
37 Adam Prekeges Jr Rocklin 18:58 6:14
38 Yale Santos Sr Woodcreek 18:59 6:15
39 Chris Carney Jr Lincoln (s) 19:00 6:15
40 Hernan Oviedo Sr Woodcreek 19:01 6:15
41 Chase Broffman So Woodcreek 19:05 6:17
42 Cristiano Bobiles Jr Folsom 19:05 6:17
43 Shane Pesis Jr Davis Sr. 19:14 6:20
44 Wes Dewitt Fr Folsom 19:52 6:32
45 Matt Segarra Jr Del Campo 19:55 6:33
46 Josh Robinson Sr Lincoln (s) 19:56 6:33
47 Jack Foy Jr Bella Vista 20:49 6:51
48 Tim Scott So Folsom 22:08 7:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Drew Childs Fr Bella Vista 11:30 5:29
2 Sam Neptune Fr Granite Bay 11:43 5:35
3 Ben Pavik Fr Granite Bay 11:49 5:38
4 Ross Walker Fr Del Campo 11:59 5:42
5 Cody Fleetwood Fr Del Campo 12:13 5:49
6 Evan Savage Fr Tracy 12:18 5:51
7 Walker Knauss Fr Granite Bay 12:23 5:54
8 Mason Hittle Fr Lodi 12:25 5:55
9 Andrew Huitt Fr Jesuit 12:26 5:55 1/6 4/13 6/11 12:53
(0:27)
12:53
(0:27)
You ROCK! (LR, PR)
10 Dejon Joseph Fr Inderkum 12:33 5:59
11 Travis York Fr Bella Vista 12:33 5:59
12 Austen Hvidsten Fr Bella Vista 12:36 6:00
13 Scott Kuphaldt Fr Bella Vista 12:43 6:03
14 Blake Fonda Fr Lodi 12:46 6:05
15 Tristan Miller Fr Jesuit 12:57 6:10 2/6 7/13 5/8 13:09
(0:12)
13:09
(0:12)
You ROCK! (LR, PR)
16 Alfredo Contreras Fr Grace Davis 12:57 6:10
17 Enrique Avila Fr Atwater 12:57 6:10
18 Keegan Worcester Fr Bella Vista 13:01 6:12
19 Ryan Mccormac Fr Del Campo 13:02 6:12
20 Alize Evans Fr Lodi 13:04 6:13
21 Mason Blansett Fr Lodi 13:06 6:14
22 Johnny Gow Fr Bella Vista 13:10 6:16
23 Travis Roberts Fr Tracy 13:17 6:20
24 Gustavo Ortiz Fr Monterey Trail 13:17 6:20
25 Max Dailey Fr Atwater 13:19 6:20
26 Andres Quezada Fr Atwater 13:19 6:20
27 Liang Chin Su Fr Vacaville 13:21 6:21
28 Austin Van Gundy Fr Lodi 13:23 6:22
29 Michael Fat Fr Jesuit 13:23 6:22 3/6 10/13 6/6 13:20 13:20
30 Jarred Caines Fr Granite Bay 13:24 6:23
31 Brayden Mahoney Fr Vacaville 13:25 6:23
32 Jacob Madrid Fr Del Campo 13:25 6:23
33 Dawson Lewis Fr Lodi 13:28 6:25
34 Joshua Sebilla Fr Bella Vista 13:29 6:25
35 Trevor Metz Fr Lodi 13:32 6:27
36 Emmanuel Avila Fr Atwater 13:37 6:29
37 Brandon Pimentel Fr Atwater 13:40 6:30
38 Logan Kemper Fr Jesuit 13:42 6:31 4/6 11/13 6/6 14:15
(0:33)
14:15
(0:33)
You ROCK! (LR, PR)
39 Connor Young Fr Lodi 13:45 6:33
40 Karl Redmon Fr Granite Bay 13:51 6:36
41 Mario Ramirez Fr Atwater 13:55 6:38
42 Vanya Broadland Fr Granite Bay 14:00 6:40
43 Matthew Bajamundi Fr Jesuit 14:03 6:41 5/6 12/13 5/6 14:27
(0:24)
14:27
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
44 Jose Walle Fr Atwater 14:14 6:47
45 Nolan Bourassa Fr Bella Vista 14:31 6:55
46 David Roldan Fr Jesuit 15:02 7:10 6/6 13/13 5/5 15:45
(0:43)
15:45
(0:43)
You ROCK! (LR, PR)
47 Dan Blackburn Fr Del Campo 15:02 7:10
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
1-3-2-1-1
Gap: 1:31
62:23
12:29
5:56
46 Drew Childs
Fr
11:30
5:29
1
Travis York
Fr
12:33
5:59
9
Austen Hvidsten
Fr
12:36
6:00
10
Scott Kuphaldt
Fr
12:43
6:03
11
Keegan Worceste
Fr
13:01
6:12
15
Johnny Gow
Fr
13:10
6:16
19
Joshua Sebilla
Fr
13:29
6:25
27
2 Granite Bay
2-1-1-2-2
Gap: 2:08
63:10
12:38
6:01
67 Sam Neptune
Fr
11:43
5:35
2
Ben Pavik
Fr
11:49
5:38
3
Walker Knauss
Fr
12:23
5:54
6
Jarred Caines
Fr
13:24
6:23
24
Karl Redmon
Fr
13:51
6:36
32
Vanya Broadlan
Fr
14:00
6:40
34




3 Lodi
4-4-4-4-3
Gap: 0:58
64:44
12:57
6:10
76 Mason Hittle
Fr
12:25
5:55
7
Blake Fonda
Fr
12:46
6:05
12
Alize Evans
Fr
13:04
6:13
17
Mason Blansett
Fr
13:06
6:14
18
Austin Van Gundy
Fr
13:23
6:22
22
Dawson Lewis
Fr
13:28
6:25
26
Trevor Metz
Fr
13:32
6:27
28
4 Del Campo
3-2-3-3-4
Gap: 3:03
65:41
13:08
6:15
88 Ross Walker
Fr
11:59
5:42
4
Cody Fleetwoo
Fr
12:13
5:49
5
Ryan Mccormac
Fr
13:02
6:12
16
Jacob Madrid
Fr
13:25
6:23
25
Dan Blackbur
Fr
15:02
7:10
38








5 Jesuit
5-5-5-5-5
Gap: 1:37
66:31
13:18
6:20
110 Andrew Huitt
Fr
12:26
5:55
8
Tristan Miller
Fr
12:57
6:10
13
Michael Fat
Fr
13:23
6:22
23
Logan Kemper
Fr
13:42
6:31
31
Matthew Bajamund
Fr
14:03
6:41
35
David Roldan
Fr
15:02
7:10
37




Your Team ROCKS! (LR)
6 Atwater
6-6-6-6-6
Gap: 0:43
66:52
13:22
6:22
114 Enrique Avila
Fr
12:57
6:10
14
Max Dailey
Fr
13:19
6:20
20
Andres Quezada
Fr
13:19
6:20
21
Emmanuel Avila
Fr
13:37
6:29
29
Brandon Pimentel
Fr
13:40
6:30
30
Mario Ramirez
Fr
13:55
6:38
33
Jose Walle
Fr
14:14
6:47
36
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Blake Croft, Fr, 11:34, Davis Sr. Lincoln (s), 61:50, 39
Fr D2 Drew Childs, Fr, 11:30, Bella Vista Bella Vista, 62:23, 46
Fr D3 Jose Aranda, Fr, 11:38, Pioneer Gregori, 63:32, 20
Fr D4 Justin Kemper, Fr, 12:15, Dixon Bret Harte, 64:22, 23
Fr D5 Justin Mckee, Fr, 13:33, Millennium , 0:00,
JV D1-2 Sam Aguirre, So, 17:12, Del Campo Davis Sr., 87:54, 42
JV D3-4-5 Jeremy Coronado, Jr, 18:36, Sierra Del Oro, 95:44, 49
So D1 Daniel Rowen, So, 11:30, Davis Sr. Oak Ridge, 59:48, 27
So D2 Mario Perez, Fr, 11:21, Kimball Granite Bay, 60:24, 37
So D3 Kyle Ebert, So, 11:45, Lincoln (l) El Dorado, 61:25, 24
So D4 David Monge, So, 11:57, American Canyon St Marys, 65:32, 39
So D5 Spencer Blackwell, So, 13:40, Millennium , 0:00,
V D1 Jack Scranton, Jr, 16:23, Davis Sr. Oak Ridge, 84:10, 50
V D2 Jordan Rushing, Sr, 16:04, Del Campo Del Campo, 82:17, 30
V D3 Tyler Sickler, Jr, 16:09, Will C. Wood Placer, 85:57, 92
V D4 Steven Grolle, So, 16:42, Sonora Ripon, 88:29, 87
V D5 Neilson Powless, Fr, 16:33, Victory Christian Sac Country Day, 97:20, 65

All Girls Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Alondra Vazquez, So, 12:52, Sheldon St Francis (sac), 70:05, 53
F/S D2 Katie Bock, Fr, 13:37, Folsom Buhach Colony, 72:52, 43
F/S D3 Brianna Fillpot, So, 13:35, Gregori Del Oro, 72:37, 37
F/S D4 Morgan Murry, So, 14:34, Summerville Bret Harte, 77:20, 29
JV D1-2 Kim Lackner, Jr, 20:41, St Francis (sac) St Francis (sac), 106:14, 19
JV D3-4-5 Lizzie Meredith, So, 21:06, Del Oro Del Oro, 109:45, 15
V D1 Faith Makau, Jr, 18:59, Enochs St Francis (sac), 98:08, 31
V D2 Katie Mersereau, So, 19:27, Granite Bay Woodcreek, 100:43, 52
V D3 Karlie Garcia, Jr, 17:41, Oakmont Vista Del Lago, 95:27, 29
V D4 Mikayla Florez, So, 19:36, Riverbank Bret Harte, 104:27, 61
V D5 Anneliese Bradley, So, 21:10, Millennium Victory Christian, 120:04, 34