Jesuit Results from the CA State Finals at Woodward Park on 11/28/98

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Defelice, Nate Jr V 16:47 5:25 3.1 62/138 4/7 4/7 5/15
Goodkind, Justin Sr V 17:25 5:37 3.1 102/138 7/7 7/7 3/15 You ROCK! (SBP)
Knox, Ben Jr V 16:43 5:24 3.1 53/138 2/7 2/7 11/19 You ROCK! (SBP)
Mancuso, Nino Sr V 16:52 5:26 3.1 70/138 5/7 5/7 3/15
Morse, Eric Jr V 17:00 5:29 3.1 78/138 6/7 6/7 2/15
Robertson, Chris Sr V 16:17 5:15 3.1 20/138 1/7 1/7 19/43 16:31
(0:14,1.4)
16:31
(0:14,1.4)
16:31
(0:14,1.4)
16:31
(0:14,1.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Santarosa, Mike Sr V 16:47 5:25 3.1 61/138 3/7 3/7 8/16 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/15 83:26
0:35
3.1 5:23 5:15 5:26 175 5:13 80:08 80:08 79:30 Chris Robertson (8), Ben Knox (35), Mike Santarosa (41), Nate Defelice (42), Nino Mancuso (49)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ryan Mack Sr NCS UKIAH 15:23 4:58
2 Marcus Chandler Sr SDS SERRA-SD 15:30 5:00
3 Matt Mcinval Jr SDS RAMONA 15:39 5:03
4 Alex Murcio Sr SS RUBINDOUX 15:42 5:04
5 Daniel Mejia Jr SS KATELLA 15:48 5:06
6 Jon Rankin Jr SDS MONTE VISTA-SD 15:49 5:06
7 Curt Herberts Sr SS NEWPORT HARBOR 15:54 5:08
8 Pat Grimes Sr SDS SCRIPPS RANCH 15:56 5:08
9 Vikram Mahan Sr SS NORWALK 16:00 5:10
10 Tom Allen Sr CCS GUNN 16:02 5:10
11 Augie Escobar Jr SS VILLA PARK 16:03 5:11
12 Enrique Rodriquez Sr SJS GOLDEN VALLEY 16:05 5:11
13 Elionai Gutierrez Sr SS SANTE FE 16:06 5:12
14 Rehan Tahir Sr NCS AMADOR VALLEY 16:06 5:12
15 Adam Van Wart Sr SDS SAN PASQUAL 16:09 5:13
16 Juan Casas Jr SS KATELLA 16:09 5:13
17 Lerin Morey Jr NCS EUREKA 16:12 5:14
18 David Monico Sr CCS PIEDMONT HILLS 16:14 5:14
19 Robert Vaca Sr CS SANGER 16:15 5:15
20 Chris Robertson Sr Jesuit 16:17 5:15 1/7 1/7 19/43 16:31
(0:14)
16:31
(0:14)
16:31
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
21 Tony Lozano Jr SS KATELLA 16:18 5:15
22 Matt Levassiur Sr SS KATELLA 16:19 5:16
23 Chris Wheeler Sr NCS DE LA SALLE 16:21 5:16
24 Eduardo Rocha Sr CS NORTH-BAKERSFIELD 16:21 5:16
25 Nick Petrinovich Sr SJS CASA ROBLE 16:22 5:17
26 Mike Zeka Sr SJS CASA ROBLE 16:22 5:17
27 Ramiro Guerrero Jr SS KATELLA 16:23 5:17
28 Russ Martin So CCS LOS GATOS 16:23 5:17
29 Kyle Combe Sr SDS SAN PASQUAL 16:25 5:18
30 Zack Regner Jr CCS LOS GATOS 16:27 5:18
31 Rene Rangel Jr SS SANTIAGO 16:28 5:19
32 Matt Bates So CCS LOS GATOS 16:28 5:19
33 Erik Webb Jr CS NORTH-BAKERSFIELD 16:29 5:19
34 Jeff Curtis Sr SJS CASA ROBLE 16:29 5:19
35 Carlos Handler So SS TEMESCAL CANYON 16:29 5:19
36 Rudy Corona So SS SANTIAGO 16:29 5:19
37 Thomas Jodoin Sr SDS MIRA MESA 16:30 5:19
38 Chris Landgren Jr SS NEWPORT HARBOR 16:30 5:19
39 Grant Erickson Jr SJS PLACER 16:31 5:20
40 Doug Dukes Jr SS NEWPORT HARBOR 16:32 5:20
41 Tom Antl Sr SDS PT. LOMA 16:34 5:21
42 Martin Uram Sr CS SANGER 16:35 5:21
43 Eric Kerby Jr SDS SAN PASQUAL 16:36 5:21
44 Matt Dowthit Sr SDS SAN PASQUAL 16:37 5:22
45 Damian Everhart Sr SJS FOLSOM 16:38 5:22
46 Kenny Lyon Jr SS SULTANA 16:38 5:22
47 Joshua Farley Sr CS NORTH-BAKERSFIELD 16:39 5:22
48 Guillermo Vargas Sr SS KATELLA 16:40 5:23
49 John Narciso Sr CCS GUNDERSON 16:40 5:23
50 Andrew Gardner Jr NCS DE LA SALLE 16:40 5:23
51 Rafael Machado Jr SDS SCRIPPS RANCH 16:42 5:23
52 Manuel Mendoza Sr CCS WESTMOOR 16:42 5:23
53 Ben Knox Jr Jesuit 16:43 5:24 2/7 2/7 11/19 You ROCK! (SBP)
54 Alex Kexel Sr NCS ALAMEDA 16:44 5:24
55 Jason Zamora Sr SDS SAN PASQUAL 16:44 5:24
56 Sina Aboutalebi Sr NCS COLLEGE PARK 16:45 5:24
57 Dan Lyon Fr SS SULTANA 16:45 5:24
58 Adam Antonins Sr SS NEWPORT HARBOR 16:45 5:24
59 Brendan Riorban Jr SDS SCRIPPS RANCH 16:45 5:24
60 Jason Nartker Jr SJS CASA ROBLE 16:46 5:25
61 Mike Santarosa Sr Jesuit 16:47 5:25 3/7 3/7 8/16 You ROCK! (SBP)
62 Nate Defelice Jr Jesuit 16:47 5:25 4/7 4/7 5/15
63 Jedd Martin Sr CCS LOS GATOS 16:48 5:25
64 Trevor Uyemura Fr CS SANGER 16:49 5:25
65 Adrian Arredondo Jr CS SANGER 16:49 5:25
66 Dominic D'ambrosio Sr NCS DE LA SALLE 16:49 5:25
67 Shaun Lyle Sr NCS EUREKA 16:49 5:25
68 Martell Mungnia So SJS WOODCREEK 16:51 5:26
69 Jeremy Toni Sr NCS EUREKA 16:51 5:26
70 Nino Mancuso Sr Jesuit 16:52 5:26 5/7 5/7 3/15
71 Adam Yergovich Jr NCS DE LA SALLE 16:52 5:26
72 Jeff Hoeft So CCS LOS GATOS 16:54 5:27
73 Moses Avila Sr CS REEDLEY 16:57 5:28
74 Chris Blancarte So CCS GUNDERSON 16:57 5:28
75 Mike Randazzo So NCS DE LA SALLE 16:58 5:28
76 Jeff Wang Sr NCS COLLEGE PARK 16:58 5:28
77 Brian Larson Jr NS CHICO 17:00 5:29
78 Eric Morse Jr Jesuit 17:00 5:29 6/7 6/7 2/15
79 Boyd Black So SS SULTANA 17:01 5:29
80 Alan Bayles So NCS DE LA SALLE 17:04 5:30
81 Anthony Barboza So CS NORTH-BAKERSFIELD 17:07 5:31
82 Willy Gharadetian Sr CCS LELAND 17:08 5:32
83 Mike Plummer Sr NS PLEASANT VALLEY 17:08 5:32
84 Jose Sanchez Jr CS SANGER 17:09 5:32
85 David Avila Jr CS REEDLEY 17:10 5:32
86 Casey Rhea Jr SJS CERES 17:10 5:32
87 Prisco Morelos Jr CCS W. C. OVERFELT 17:10 5:32
88 Juan Corona Jr SS SANTIAGO 17:12 5:33
89 Bryon Rhodes Sr CS NORTH-BAKERSFIELD 17:12 5:33
90 Mike Comstock Jr SDS SCRIPPS RANCH 17:14 5:34
91 Mike Koro Jr NCS DE LA SALLE 17:14 5:34
92 Joe Dupee Jr SDS SAN PASQUAL 17:15 5:34
93 Albert Rosel Jr SS KATELLA 17:15 5:34
94 Jimmy Zepeta Sr CCS GUNDERSON 17:17 5:35
95 Jess Amaro Sr SS SULTANA 17:18 5:35
96 Eric Frome Sr NCS EUREKA 17:21 5:36
97 Jacob Wagoner Jr SS SULTANA 17:21 5:36
98 Andrew Delery Sr SDS SCRIPPS RANCH 17:22 5:36
99 Austin Yeckley Sr SS SULTANA 17:23 5:36
100 Chris Binschus Jr NCS EUREKA 17:25 5:37
101 Robert Eap Jr SFS LINCOLN-SF 17:25 5:37
102 Justin Goodkind Sr Jesuit 17:25 5:37 7/7 7/7 3/15 You ROCK! (SBP)
103 Eric Espino So CCS GUNDERSON 17:25 5:37
104 Pat Sullivan Sr CCS LOS GATOS 17:26 5:37
105 Adrian Delgado So SS SANTIAGO 17:29 5:38
106 Jonathan Hester Jr SDS SCRIPPS RANCH 17:30 5:39
107 Charles Baumanns So SS SULTANA 17:36 5:41
108 Geoffrey Chiapella Sr NS PLEASANT VALLEY 17:37 5:41
109 Kevin Tapia Jr SJS CASA ROBLE 17:38 5:41
110 Robert Newman Jr CS SANGER 17:39 5:42
111 Alfred Ayala Sr CS HIGHLAND-BAKERSFIELD 17:39 5:42
112 Chris Phelps Sr NCS EUREKA 17:42 5:43
113 Juan Lugo Sr NS PLEASANT VALLEY 17:45 5:44
114 Bill Stanton Jr CCS LOS GATOS 17:46 5:44
115 Dom Ricci Sr NS PLEASANT VALLEY 17:46 5:44
116 Robert Herrera Sr CS SANGER 17:52 5:46
117 Hugo Cortes Jr SS NEWPORT HARBOR 17:54 5:46
118 Matt Toni So NCS EUREKA 17:54 5:46
119 Russ Patterson Sr SJS CASA ROBLE 17:55 5:47
120 Will Wisehart Jr SDS SAN PASQUAL 17:56 5:47
121 Austin Thomas So CS NORTH-BAKERSFIELD 18:00 5:48
122 Chris Sandoval Sr SDS SCRIPPS RANCH 18:00 5:48
123 Jacob Morris Fr CS NORTH-BAKERSFIELD 18:02 5:49
124 Sam Dillman Sr NS CHICO 18:04 5:50
125 J. J. Jarvis Sr NS PLEASANT VALLEY 18:05 5:50
126 Eric Pando So CCS GUNDERSON 18:05 5:50
127 Jay Jimenez Sr CCS GUNDERSON 18:15 5:53
128 Abdul Noorzai Jr SS SANTIAGO 18:16 5:54
129 Matt Pettey Sr SFS LINCOLN-SF 18:23 5:56
130 Justin Giboney Jr SJS CASA ROBLE 18:24 5:56
131 James Lincoln Sr SS NEWPORT HARBOR 18:28 5:57
132 Joe Stalteri Jr CCS GUNDERSON 18:29 5:58
133 Ted Stevens So NS CHICO 18:30 5:58
134 Irving Delarosa Jr SS SANTIAGO 18:34 5:59
135 Steve Jensen Sr SS NEWPORT HARBOR 18:48 6:04
136 Mark Montgomery Sr NS PLEASANT VALLEY 18:51 6:05
137 Tim Wilson So SS SANTIAGO 19:08 6:10
138 Mike Sauseda Jr NS PLEASANT VALLEY 19:17 6:13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 SS KATELLA
1-1-1-1-1
Gap: 0:35
80:57
16:11
5:13
40 Daniel Mejia
Jr
15:48
5:06
1
Juan Casas
Jr
16:09
5:13
5
Tony Lozano
Jr
16:18
5:15
9
Matt Levassiu
Sr
16:19
5:16
10
Ramiro Guerrero
Jr
16:23
5:17
15
Guillerm Vargas
Sr
16:40
5:23
31
Albert Rosel
Jr
17:15
5:34
65
2 SDS SAN PASQUAL
4-2-2-2-2
Gap: 0:35
82:31
16:30
5:19
112 Adam Van Wart
Sr
16:09
5:13
4
Kyle Combe
Sr
16:25
5:18
17
Eric Kerby
Jr
16:36
5:21
27
Matt Dowthit
Sr
16:37
5:22
28
Jason Zamora
Sr
16:44
5:24
36
Joe Dupee
Jr
17:15
5:34
64
Will Wisehart
Jr
17:56
5:47
90
3 CCS LOS GATOS
11-7-5-5-3
Gap: 0:31
83:00
16:36
5:21
148 Russ Martin
So
16:23
5:17
16
Zack Regner
Jr
16:27
5:18
18
Matt Bates
So
16:28
5:19
20
Jedd Martin
Sr
16:48
5:25
43
Jeff Hoeft
So
16:54
5:27
51
Pat Sullivan
Sr
17:26
5:37
75
Bill Stanton
Jr
17:46
5:44
84
4 SJS CASA ROBLE
10-4-3-3-4
Gap: 1:16
83:37
16:43
5:24
169 Nick Petrinov
Sr
16:22
5:17
13
Mike Zeka
Sr
16:22
5:17
14
Jeff Curtis
Sr
16:29
5:19
22
Jason Nartker
Jr
16:46
5:25
40
Kevin Tapia
Jr
17:38
5:41
80
Russ Patterso
Sr
17:55
5:47
89
Justin Giboney
Jr
18:24
5:56
98
5 Jesuit
7-10-9-8-5
Gap: 0:35
83:26
16:41
5:23
175 Chris Robertso
Sr
16:17
5:15
8
Ben Knox
Jr
16:43
5:24
35
Mike Santaros
Sr
16:47
5:25
41
Nate Defelice
Jr
16:47
5:25
42
Nino Mancuso
Sr
16:52
5:26
49
Eric Morse
Jr
17:00
5:29
54
Justin Goodkind
Sr
17:25
5:37
73
6 SS NEWPORT HARBOR
2-3-4-3-6
Gap: 2:00
83:35
16:43
5:24
176 Curt Herberts
Sr
15:54
5:08
2
Chris Landgren
Jr
16:30
5:19
24
Doug Dukes
Jr
16:32
5:20
25
Adam Antonins
Sr
16:45
5:24
38
Hugo Cortes
Jr
17:54
5:46
87
James Lincoln
Sr
18:28
5:57
99
Steve Jensen
Sr
18:48
6:04
102
7 CS NORTH-BAKERSFIELD
9-5-6-6-7
Gap: 0:51
83:48
16:46
5:24
181 Eduardo Rocha
Sr
16:21
5:16
12
Erik Webb
Jr
16:29
5:19
21
Joshua Farley
Sr
16:39
5:22
30
Anthony Barboza
So
17:07
5:31
57
Bryon Rhodes
Sr
17:12
5:33
61
Austin Thomas
So
18:00
5:48
91
Jacob Morris
Fr
18:02
5:49
93
7 CS SANGER
6-5-8-7-7
Gap: 0:54
83:37
16:43
5:24
181 Robert Vaca
Sr
16:15
5:15
7
Martin Uram
Sr
16:35
5:21
26
Trevor Uyemura
Fr
16:49
5:25
44
Adrian Arredond
Jr
16:49
5:25
45
Jose Sanchez
Jr
17:09
5:32
59
Robert Newman
Jr
17:39
5:42
81
Robert Herrera
Sr
17:52
5:46
86
9 NCS DE LA SALLE
8-11-10-10-9
Gap: 0:37
83:40
16:44
5:24
193 Chris Wheeler
Sr
16:21
5:16
11
Andrew Gardner
Jr
16:40
5:23
33
Dominic D'ambros
Sr
16:49
5:25
46
Adam Yergovic
Jr
16:52
5:26
50
Mike Randazzo
So
16:58
5:28
53
Alan Bayles
So
17:04
5:30
56
Mike Koro
Jr
17:14
5:34
63
10 SDS SCRIPPS RANCH
3-8-7-9-10
Gap: 1:26
83:59
16:48
5:25
208 Pat Grimes
Sr
15:56
5:08
3
Rafael Machado
Jr
16:42
5:23
34
Brendan Riorban
Jr
16:45
5:24
39
Mike Comstock
Jr
17:14
5:34
62
Andrew Delery
Sr
17:22
5:36
70
Jonathan Hester
Jr
17:30
5:39
77
Chris Sandoval
Sr
18:00
5:48
92
11 NCS EUREKA
5-12-11-11-11
Gap: 1:13
84:38
16:56
5:28
241 Lerin Morey
Jr
16:12
5:14
6
Shaun Lyle
Sr
16:49
5:25
47
Jeremy Toni
Sr
16:51
5:26
48
Eric Frome
Sr
17:21
5:36
68
Chris Binschus
Jr
17:25
5:37
72
Chris Phelps
Sr
17:42
5:43
82
Matt Toni
So
17:54
5:46
88
12 SS SULTANA
13-13-13-13-12
Gap: 0:43
85:03
17:01
5:29
257 Kenny Lyon
Jr
16:38
5:22
29
Dan Lyon
Fr
16:45
5:24
37
Boyd Black
So
17:01
5:29
55
Jess Amaro
Sr
17:18
5:35
67
Jacob Wagoner
Jr
17:21
5:36
69
Austin Yeckley
Sr
17:23
5:36
71
Charles Baumanns
So
17:36
5:41
78
13 SS SANTIAGO
12-9-12-12-13
Gap: 1:48
85:54
17:11
5:33
275 Rene Rangel
Jr
16:28
5:19
19
Rudy Corona
So
16:29
5:19
23
Juan Corona
Jr
17:12
5:33
60
Adrian Delgado
So
17:29
5:38
76
Abdul Noorzai
Jr
18:16
5:54
97
Irving Delarosa
Jr
18:34
5:59
101
Tim Wilson
So
19:08
6:10
104
14 CCS GUNDERSON
14-14-14-14-14
Gap: 1:25
86:24
17:17
5:34
319 John Narciso
Sr
16:40
5:23
32
Chris Blancart
So
16:57
5:28
52
Jimmy Zepeta
Sr
17:17
5:35
66
Eric Espino
So
17:25
5:37
74
Eric Pando
So
18:05
5:50
95
Jay Jimenez
Sr
18:15
5:53
96
Joe Stalteri
Jr
18:29
5:58
100
15 NS PLEASANT VALLEY
15-15-15-15-15
Gap: 0:57
88:21
17:40
5:42
399 Mike Plummer
Sr
17:08
5:32
58
Geoffrey Chiapell
Sr
17:37
5:41
79
Juan Lugo
Sr
17:45
5:44
83
Dom Ricci
Sr
17:46
5:44
85
J. J. Jarvis
Sr
18:05
5:50
94
Mark Montgome
Sr
18:51
6:05
103
Mike Sauseda
Jr
19:17
6:13
105
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.