Jesuit Results from the Oakmont Invitational at Maidu Regional Park on 8/30/14

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Appel, Chris So F/S 18:11 7:16 2.5 93/123 17/23 36/43 1/1 17:44 17:44 17:44 You ROCK! (SBP)
Baer, Cole Fr F/S 16:55 6:46 2.5 66/123 15/23 32/43 1/2
Baer, Jack Jr JV 15:33 6:13 2.5 12/58 4/10 23/43 1/7 15:22 15:22 15:22
Bajamundi, Matthew Sr JV 16:49 6:44 2.5 28/58 7/10 31/43 1/3 17:05
(0:16,1.6)
17:05
(0:16,1.6)
17:05
(0:16,1.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Beards, Trevor Jr JV 15:39 6:16 2.5 14/58 5/10 24/43 1/7
Beardsley, Peter Fr F/S 15:29 6:12 2.5 33/123 9/23 22/43 1/7
Bell, Robert So F/S 13:25 5:22 2.5 1/123 1/23 7/43 1/14
Bernal, Raul So F/S 15:28 6:11 2.5 32/123 8/23 21/43 1/7
Bernard, Marcus Jr JV 15:14 6:06 2.5 9/58 2/10 18/43 3/10 17:13
(1:59,11.5)
17:13
(1:59,11.5)
17:13
(1:59,11.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Brannan, Tim So F/S 16:15 6:30 2.5 48/123 13/23 29/43 1/3 17:37
(1:22,7.8)
17:37
(1:22,7.8)
17:37
(1:22,7.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Brida, Giancarlo Jr JV 18:02 7:13 2.5 38/58 9/10 35/43 1/3
Caslin, Patrick So F/S 14:01 5:36 2.5 7/123 2/23 11/43 3/13 15:34
(1:33,10.0)
15:34
(1:33,10.0)
15:34
(1:33,10.0)
You ROCK! (LY, LR, PG, PR)
Cendro, Kevin So F/S 15:10 6:04 2.5 24/123 6/23 17/43 1/9 20:08
(4:58,24.7)
20:08
(4:58,24.7)
20:08
(4:58,24.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Cross, Evan Jr V 12:58 5:11 2.5 10/95 4/10 4/43 1/12
Cummings, Patrick Jr V 12:55 5:10 2.5 7/95 2/10 2/43 2/15
Fines, Chris Fr F/S 19:03 7:37 2.5 109/123 21/23 40/43 1/1
Forghany, Ershad So F/S 18:13 7:17 2.5 94/123 18/23 37/43 1/1 20:14
(2:01,10.0)
20:14
(2:01,10.0)
20:14
(2:01,10.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Griffin, Matthew Jr JV 14:37 5:51 2.5 4/58 1/10 14/43 3/10
Guthrie, Jared Fr F/S 18:35 7:26 2.5 102/123 20/23 39/43 1/1 You ROCK! (SBP)
Guthrie, Kyle Jr V 13:31 5:24 2.5 20/95 7/10 8/43 1/8 13:20 13:20 13:20
Hernandez, Cristian Sr V 13:35 5:26 2.5 22/95 8/10 9/43 1/5 14:28
(0:53,6.1)
14:28
(0:53,6.1)
14:28
(0:53,6.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Holland, Benjamin So V 13:11 5:16 2.5 15/95 5/10 5/43 1/11 15:25
(2:14,14.5)
15:25
(2:14,14.5)
15:25
(2:14,14.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Hong, Harrison Fr F/S 22:18 8:55 2.5 122/123 23/23 43/43 1/1
Huitt, Andrew Sr V 14:45 5:54 2.5 62/95 10/10 15/43 1/1 12:58 12:58 12:58
Iritani, Jacob Sr JV 15:49 6:20 2.5 16/58 6/10 26/43 1/5 15:15 15:15 15:15
Jones, Brendan So V 12:56 5:10 2.5 8/95 3/10 3/43 1/13 13:52
(0:56,6.7)
13:52
(0:56,6.7)
13:52
(0:56,6.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Kurdy, Sean Jr V 12:31 5:00 2.5 2/95 1/10 1/43 2/16 12:41
(0:10,1.3)
12:41
(0:10,1.3)
12:41
(0:10,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Moddelmog, Jamie Fr F/S 15:17 6:07 2.5 27/123 7/23 19/43 1/8
Perez, Edwin So F/S 19:34 7:50 2.5 112/123 22/23 41/43 1/1
Pink, Jordan Fr F/S 16:07 6:27 2.5 43/123 12/23 28/43 1/4
Rahe, Jordan Fr F/S 14:49 5:56 2.5 16/123 5/23 16/43 1/10
Raj, Christopher Fr F/S 16:57 6:47 2.5 68/123 16/23 33/43 1/2 You ROCK! (SBP)
Raskin, Elliot Fr F/S 16:40 6:40 2.5 56/123 14/23 30/43 1/2
Sickman, Matthew Jr V 13:14 5:18 2.5 16/95 6/10 6/43 1/11 13:20
(0:06,0.8)
13:20
(0:06,0.8)
13:20
(0:06,0.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Sopwith, Ryan Jr JV 21:48 8:43 2.5 49/58 10/10 42/43 1/2
Tyree, Alex So F/S 14:28 5:47 2.5 13/123 4/23 13/43 1/12 16:28
(2:00,12.1)
16:28
(2:00,12.1)
16:28
(2:00,12.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Vallero, Andrew Fr F/S 18:23 7:21 2.5 96/123 19/23 38/43 1/1
Vincent, David Fr F/S 14:28 5:47 2.5 12/123 3/23 12/43 3/13
Wells, Kevin Fr F/S 15:52 6:21 2.5 39/123 11/23 27/43 1/4
Wilde, James Jr V 13:49 5:32 2.5 29/95 9/10 10/43 1/3 13:36 13:36 13:36
Woollgar, Matthew Sr JV 17:32 7:01 2.5 33/58 8/10 34/43 1/3
Young, Kyle Fr F/S 15:45 6:18 2.5 36/123 10/23 25/43 1/6
Zendejas, Mario Sr JV 15:21 6:08 2.5 10/58 3/10 20/43 2/8
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/11 64:31
0:40
2.5 5:10 5:00 5:16 42 5:10 64:37
(0:06,0.2)
64:37
(0:06,0.2)
64:37
(0:06,0.2%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Sean Kurdy (2), Patrick Cummings (7), Brendan Jones (8), Evan Cross (10), Benjamin Holland (15)
V 2nd 5 1/1 68:54
1:31
2.5 5:31 5:18 5:54 15 5:31 Matthew Sickman (1), Kyle Guthrie (2), Cristian Hernandez (3), James Wilde (4), Andrew Huitt (5)
JV 1st 5 2/7 76:24
1:02
2.5 6:07 5:51 6:16 49 6:02 74:03 74:03 74:03 Matthew Griffin (4), Marcus Bernard (9), Mario Zendejas (10), Jack Baer (12), Trevor Beards (14)
JV 2nd 5 1/2 90:00
5:59
2.5 7:12 6:20 8:43 22 7:12 81:31 81:31 81:31 Jacob Iritani (1), Matthew Bajamundi (2), Matthew Woollgar (4), Giancarlo Brida (6), Ryan Sopwith (9)
F/S 1st 5 1/10 71:11
1:24
2.5 5:42 5:22 5:56 48 5:42 70:25 70:25 70:25 Robert Bell (1), Patrick Caslin (7), David Vincent (12), Alex Tyree (13), Jordan Rahe (15)
F/S 2nd 5 1/6 77:09
0:35
2.5 6:10 6:04 6:18 15 6:10 78:46
(1:37,2.1)
78:46
(1:37,2.1)
78:46
(1:37,2.1%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Kevin Cendro (1), Jamie Moddelmog (2), Raul Bernal (3), Peter Beardsley (4), Kyle Young (5)
F/S 3rd 5 1/2 81:49
1:03
2.5 6:33 6:21 6:46 15 6:33 87:01
(5:12,6.0)
87:01
(5:12,6.0)
87:01
(5:12,6.0%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Kevin Wells (1), Jordan Pink (2), Tim Brannan (3), Elliot Raskin (4), Cole Baer (5)
F/S 4th 5 1/1 90:19
1:38
2.5 7:14 6:47 7:26 15 7:14 92:55
(2:36,2.8)
92:55
(2:36,2.8)
92:55
(2:36,2.8%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Christopher Raj (1), Chris Appel (2), Ershad Forghany (3), Andrew Vallero (4), Jared Guthrie (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gregory Aitken Jr Folsom 12:25 4:58
2 Sean Kurdy Jr Jesuit 12:31 5:00 1/10 1/43 2/16 12:41
(0:10)
12:41
(0:10)
12:41
(0:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
3 Arturo Sotomayor Sr Roseville 12:39 5:04
4 Edward Chance Sr Del Campo 12:43 5:05
5 Logan Taggart Jr Oakmont 12:51 5:08
6 Ross Walker Sr Del Campo 12:52 5:09
7 Patrick Cummings Jr Jesuit 12:55 5:10 2/10 2/43 2/15
8 Brendan Jones So Jesuit 12:56 5:10 3/10 3/43 1/13 13:52
(0:56)
13:52
(0:56)
13:52
(0:56)
You ROCK! (LY, LR, PR)
9 Alex Merry Sr Oak Ridge 12:57 5:11
10 Evan Cross Jr Jesuit 12:58 5:11 4/10 4/43 1/12
11 Steven Brown Sr Casa Roble 12:58 5:11
12 Ian Miller Sr Oakmont 13:00 5:12
13 Christian Woolfolk Sr Oakmont 13:02 5:13
14 Conor Wells Sr Center 13:10 5:16
15 Benjamin Holland So Jesuit 13:11 5:16 5/10 5/43 1/11 15:25
(2:14)
15:25
(2:14)
15:25
(2:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
16 Matthew Sickman Jr Jesuit 13:14 5:18 6/10 6/43 1/11 13:20
(0:06)
13:20
(0:06)
13:20
(0:06)
You ROCK! (LY, LR, PR)
17 Colin Flaherty So Folsom 13:16 5:18
18 Daniel Goold Sr Woodcreek 13:19 5:20
19 Derek Parker So Woodcreek 13:24 5:22
20 Kyle Guthrie Jr Jesuit 13:31 5:24 7/10 8/43 1/8 13:20 13:20 13:20
21 Robert Williams So Woodcreek 13:32 5:25
22 Cristian Hernandez Sr Jesuit 13:35 5:26 8/10 9/43 1/5 14:28
(0:53)
14:28
(0:53)
14:28
(0:53)
You ROCK! (LY, LR, PR)
23 Eric Leverenz Sr Whitney 13:36 5:26
24 Brett Snow Jr Whitney 13:37 5:27
25 Spencer Lachman Sr Woodcreek 13:40 5:28
26 Brad Pickett Sr Woodcreek 13:41 5:28
27 Josh Lewis Jr Whitney 13:43 5:29
28 Jacob Madrid Sr Del Campo 13:43 5:29
29 James Wilde Jr Jesuit 13:49 5:32 9/10 10/43 1/3 13:36 13:36 13:36
30 Ben Wilburn Sr Woodcreek 13:50 5:32
31 Patrick Irwin Sr Oak Ridge 13:52 5:33
32 Josiah Reynolds Jr Oakmont 13:54 5:34
33 Owen Weitzel Sr Woodcreek 13:54 5:34
34 Blake Amado Jr Roseville 13:58 5:35
35 Matthew Seefeldt Jr Roseville 14:01 5:36
36 Kevin Moran Sr Oakmont 14:04 5:38
37 Spencer Gray Sr Woodcreek 14:05 5:38
38 Kyle Kauffman Jr Oak Ridge 14:06 5:38
39 Landon Farnworth So Woodcreek 14:07 5:39
40 Tanner Moore Jr Oakmont 14:08 5:39
41 Joe Shaller Jr Oak Ridge 14:09 5:40
42 Andrew Frost Jr Del Campo 14:09 5:40
43 John Kretschmann Sr Folsom 14:11 5:40
44 Derek Jeffries Sr Casa Roble 14:11 5:40
45 Keis Verleur Sr Union Mine 14:13 5:41
46 Josh Pettingill Jr Folsom 14:14 5:42
47 Spencer Bilyeu Jr Whitney 14:14 5:42
48 Brayden Leach Jr Roseville 14:15 5:42
49 Brent Kaneyuki So Center 14:17 5:43
50 Saul Bermudez Jr Center 14:17 5:43
51 Robert Lapeer Jr Whitney 14:18 5:43
52 Blake Fabian Jr Oak Ridge 14:19 5:44
53 Max Wright Sr Casa Roble 14:21 5:44
54 Isaiah Mcelvain Jr Del Campo 14:22 5:45
55 Bret Mcnamee Sr Oak Ridge 14:23 5:45
56 Daniel Wright So Folsom 14:24 5:46
57 Matthew Sangria Sr Roseville 14:27 5:47
58 Josh Gladwell Sr Oak Ridge 14:33 5:49
59 Adam Benouar Jr Union Mine 14:36 5:50
60 Jonathan Weinberg Jr Oakmont 14:37 5:51
61 Tristen Bohn Sr Colfax 14:43 5:53
62 Andrew Huitt Sr Jesuit 14:45 5:54 10/10 15/43 1/1 12:58 12:58 12:58
63 Matthew Hopper Jr Folsom 14:48 5:55
64 Brett Burink So Union Mine 14:50 5:56
65 Garrett Bardini Sr Oak Ridge 14:53 5:57
66 Walt Askea Jr Durham 14:57 5:59
67 Joshua Vrooman Jr Colfax 15:01 6:00
68 Mitch Hauser Jr Oak Ridge 15:04 6:02
69 Travis Vo Jr Folsom 15:08 6:03
70 Adrian Rodriguez So Del Campo 15:11 6:04
71 Garrett Murayama Jr Center 15:15 6:06
72 Gerardo Flores Sr Folsom 15:17 6:07
73 Curtis Roth Sr Del Campo 15:18 6:07
74 Trevor Bischel Sr Durham 15:21 6:08
75 Trent Martin Jr Whitney 15:21 6:08
76 Joe Patterson Jr Durham 15:33 6:13
77 Austin Cordero Jr Union Mine 15:37 6:15
78 Cody Arvonen So Durham 15:37 6:15
79 David Montalvo Sr Roseville 15:40 6:16
80 Andy Ma Fr Center 15:47 6:19
81 Aaron Jonas Sr Union Mine 15:55 6:22
82 Matt Clark Fr Union Mine 16:05 6:26
83 Darius Rucker Jr Marysville 16:26 6:34
84 Jesus Patino Sr Center 16:36 6:38
85 Ethan Albers Jr Casa Roble 16:42 6:41
86 Jonathan Coleman Sr Foothill (Sacramento) 16:48 6:43
87 Adam Ketchum Jr Sacramento Country Day 17:07 6:51
88 Paul Yegorov Jr Center 17:16 6:54
89 Scott Robinson Jr Union Mine 17:17 6:55
90 Joseph Bulla Sr Center 17:48 7:07
91 Dominic Rudd Jr Casa Roble 18:03 7:13
92 Colby Lopez Jr Casa Roble 18:22 7:21
93 Tyler Bohn Sr Colfax 19:34 7:50
94 Bradley Harrington Jr Marysville 19:42 7:53
95 James Wahl Sr Foothill (Sacramento) 21:07 8:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-1-1-1-1
Gap: 0:40
64:31
12:54
5:10
42 Sean Kurdy
Jr
12:31
5:00
2
Patrick Cummings
Jr
12:55
5:10
7
Brendan Jones
So
12:56
5:10
8
Evan Cross
Jr
12:58
5:11
10
Benjamin Holland
So
13:11
5:16
15
Matthew Sickman
Jr
13:14
5:18
16
Kyle Guthrie
Jr
13:31
5:24
20
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Oakmont
5-3-2-2-2
Gap: 1:13
66:51
13:22
5:21
94 Logan Taggart
Jr
12:51
5:08
5
Ian Miller
Sr
13:00
5:12
12
Christia Woolfolk
Sr
13:02
5:13
13
Josiah Reynolds
Jr
13:54
5:34
30
Kevin Moran
Sr
14:04
5:38
34
Tanner Moore
Jr
14:08
5:39
36
Jonathan Weinberg
Jr
14:37
5:51
56
3 Woodcreek
9-6-5-4-3
Gap: 0:22
67:36
13:31
5:24
107 Daniel Goold
Sr
13:19
5:20
18
Derek Parker
So
13:24
5:22
19
Robert Williams
So
13:32
5:25
21
Spencer Lachman
Sr
13:40
5:28
24
Brad Pickett
Sr
13:41
5:28
25
Ben Wilburn
Sr
13:50
5:32
28
Owen Weitzel
Sr
13:54
5:34
31
4 Del Campo
4-2-3-3-4
Gap: 1:39
67:49
13:34
5:26
125 Edward Chance
Sr
12:43
5:05
4
Ross Walker
Sr
12:52
5:09
6
Jacob Madrid
Sr
13:43
5:29
27
Andrew Frost
Jr
14:09
5:40
38
Isaiah Mcelvain
Jr
14:22
5:45
50
Adrian Rodrigue
So
15:11
6:04
60
Curtis Roth
Sr
15:18
6:07
62
5 Folsom
1-4-4-5-5
Gap: 1:59
68:30
13:42
5:29
151 Gregory Aitken
Jr
12:25
4:58
1
Colin Flaherty
So
13:16
5:18
17
John Kretschm
Sr
14:11
5:40
39
Josh Pettingi
Jr
14:14
5:42
42
Daniel Wright
So
14:24
5:46
52
Matthew Hopper
Jr
14:48
5:55
57
Travis Vo
Jr
15:08
6:03
59
6 Oak Ridge
6-7-8-6-6
Gap: 1:22
69:23
13:53
5:33
158 Alex Merry
Sr
12:57
5:11
9
Patrick Irwin
Sr
13:52
5:33
29
Kyle Kauffman
Jr
14:06
5:38
35
Joe Shaller
Jr
14:09
5:40
37
Blake Fabian
Jr
14:19
5:44
48
Bret Mcnamee
Sr
14:23
5:45
51
Josh Gladwell
Sr
14:33
5:49
54
7 Whitney
10-8-7-8-7
Gap: 0:42
69:28
13:54
5:33
161 Eric Leverenz
Sr
13:36
5:26
22
Brett Snow
Jr
13:37
5:27
23
Josh Lewis
Jr
13:43
5:29
26
Spencer Bilyeu
Jr
14:14
5:42
43
Robert Lapeer
Jr
14:18
5:43
47
Trent Martin
Jr
15:21
6:08
63




8 Roseville
3-5-6-7-8
Gap: 1:48
69:20
13:52
5:33
165 Arturo Sotomayo
Sr
12:39
5:04
3
Blake Amado
Jr
13:58
5:35
32
Matthew Seefeldt
Jr
14:01
5:36
33
Brayden Leach
Jr
14:15
5:42
44
Matthew Sangria
Sr
14:27
5:47
53
David Montalvo
Sr
15:40
6:16
65




9 Center
8-10-10-9-9
Gap: 2:37
72:46
14:33
5:49
232 Conor Wells
Sr
13:10
5:16
14
Brent Kaneyuki
So
14:17
5:43
45
Saul Bermudez
Jr
14:17
5:43
46
Garrett Murayama
Jr
15:15
6:06
61
Andy Ma
Fr
15:47
6:19
66
Jesus Patino
Sr
16:36
6:38
69
Paul Yegorov
Jr
17:16
6:54
71
10 Casa Roble
7-9-9-10-10
Gap: 5:05
76:15
15:15
6:06
243 Steven Brown
Sr
12:58
5:11
11
Derek Jeffries
Sr
14:11
5:40
40
Max Wright
Sr
14:21
5:44
49
Ethan Albers
Jr
16:42
6:41
70
Dominic Rudd
Jr
18:03
7:13
73
Colby Lopez
Jr
18:22
7:21
74




11 Union Mine
11-11-11-11-11
Gap: 1:42
75:11
15:02
6:01
285 Keis Verleur
Sr
14:13
5:41
41
Adam Benouar
Jr
14:36
5:50
55
Brett Burink
So
14:50
5:56
58
Austin Cordero
Jr
15:37
6:15
64
Aaron Jonas
Sr
15:55
6:22
67
Matt Clark
Fr
16:05
6:26
68
Scott Robinson
Jr
17:17
6:55
72
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:31
68:54
13:47
5:31
15 Matthew Sickman
Jr
13:14
5:18
1
Kyle Guthrie
Jr
13:31
5:24
2
Cristian Hernande
Sr
13:35
5:26
3
James Wilde
Jr
13:49
5:32
4
Andrew Huitt
Sr
14:45
5:54
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Logan Kohne Jr Folsom 14:30 5:48
2 Kaleb Outhavong So Folsom 14:35 5:50
3 Brandon Waterhouse Sr Woodcreek 14:35 5:50
4 Matthew Griffin Jr Jesuit 14:37 5:51 1/10 14/43 3/10
5 Zachary Stewart So Folsom 14:45 5:54
6 Matt Becker Sr Whitney 14:47 5:55
7 James Kurdyumov Jr Woodcreek 14:48 5:55
8 Josh Vega Jr Oakmont 15:00 6:00
9 Marcus Bernard Jr Jesuit 15:14 6:06 2/10 18/43 3/10 17:13
(1:59)
17:13
(1:59)
17:13
(1:59)
You ROCK! (LY, LR, PR)
10 Mario Zendejas Sr Jesuit 15:21 6:08 3/10 20/43 2/8
11 Levi Zumpano Jr Whitney 15:23 6:09
12 Jack Baer Jr Jesuit 15:33 6:13 4/10 23/43 1/7 15:22 15:22 15:22
13 Matt Griffin Jr Woodcreek 15:36 6:14
14 Trevor Beards Jr Jesuit 15:39 6:16 5/10 24/43 1/7
15 Rajan Basra So Folsom 15:41 6:16
16 Jacob Iritani Sr Jesuit 15:49 6:20 6/10 26/43 1/5 15:15 15:15 15:15
17 Alejandro Alfaro Jr Woodcreek 15:52 6:21
18 Adrian Lauderdale So Folsom 15:56 6:22
19 Jeremiah Brown Sr Woodcreek 16:02 6:25
20 Drake Burrier Sr Whitney 16:03 6:25
21 Austin Anderson Jr Whitney 16:21 6:32
22 Anthony Horn Jr Oakmont 16:23 6:33
23 Karan Sidhu Jr Oakmont 16:29 6:36
24 Danny Jones Sr Oakmont 16:30 6:36
25 Kyle Denison Sr Oak Ridge 16:31 6:36
26 Daniel Shevchyk Jr Oakmont 16:42 6:41
27 Erik Tikhohov Sr Oak Ridge 16:45 6:42
28 Matthew Bajamundi Sr Jesuit 16:49 6:44 7/10 31/43 1/3 17:05
(0:16)
17:05
(0:16)
17:05
(0:16)
You ROCK! (LY, LR, PR)
29 Claudio Aravena Sr Woodcreek 16:51 6:44
30 Arthur Yuriychuk Jr Oakmont 17:15 6:54
31 Austin Leverenz Jr Whitney 17:24 6:58
32 Jeet Shah Jr Oakmont 17:29 7:00
33 Matthew Woollgar Sr Jesuit 17:32 7:01 8/10 34/43 1/3
34 Giuseppe Micchio Jr Oakmont 17:35 7:02
35 Robert Pachinger Sr Del Campo 17:39 7:04
36 Brandon Pulley Sr Woodcreek 17:47 7:07
37 Nick Golden Jr Whitney 17:58 7:11
38 Giancarlo Brida Jr Jesuit 18:02 7:13 9/10 35/43 1/3
39 Tyler Tate Jr Woodcreek 18:23 7:21
40 Tim Baker Jr Woodcreek 18:32 7:25
41 Shubham Batra Jr Oakmont 18:51 7:32
42 Trung Nguyen Sr Roseville 19:04 7:38
43 Noah Renfrow So Vanguard College Pre 19:37 7:51
44 Tyler Cox Jr Vanguard College Pre 19:43 7:53
45 Rey Punao Sr Oak Ridge 20:26 8:10
46 Bishop Major Sr Sacramento 21:07 8:27
47 Steven Hamilton Sr Del Campo 21:07 8:27
48 Chris San Miguel Jr Vanguard College Pre 21:27 8:35
49 Ryan Sopwith Jr Jesuit 21:48 8:43 10/10 42/43 1/2
50 Brenden Carey Sr Roseville 22:30 9:00
51 Austin Evans Sr Sacramento 22:49 9:08
52 Mikeal Young Sr Sacramento 23:02 9:13
53 Stephon Dyson Sr Sacramento 23:10 9:16
54 Ermius Jones Sr Sacramento 23:23 9:21
55 Micheal Edwards Sr Vanguard College Pre 26:08 10:27
56 Devin Harris Sr Woodcreek 26:56 10:46
57 Khaled Alanesi So Vanguard College Pre 28:12 11:17
58 Jalal Gubary Sr Vanguard College Pre 39:45 15:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Folsom
1-1-1-1-1
Gap: 1:26
75:27
15:05
6:02
41 Logan Kohne
Jr
14:30
5:48
1
Kaleb Outhavon
So
14:35
5:50
2
Zachary Stewart
So
14:45
5:54
5
Rajan Basra
So
15:41
6:16
15
Adrian Lauderda
So
15:56
6:22
18








2 Jesuit
3-3-2-2-2
Gap: 1:02
76:24
15:17
6:07
49 Matthew Griffin
Jr
14:37
5:51
4
Marcus Bernard
Jr
15:14
6:06
9
Mario Zendejas
Sr
15:21
6:08
10
Jack Baer
Jr
15:33
6:13
12
Trevor Beards
Jr
15:39
6:16
14
Jacob Iritani
Sr
15:49
6:20
16
Matthew Bajamund
Sr
16:49
6:44
26
3 Woodcreek
2-2-2-3-3
Gap: 1:27
76:53
15:23
6:09
59 Brandon Waterhou
Sr
14:35
5:50
3
James Kurdyumo
Jr
14:48
5:55
7
Matt Griffin
Jr
15:36
6:14
13
Alejandr Alfaro
Jr
15:52
6:21
17
Jeremiah Brown
Sr
16:02
6:25
19
Claudio Aravena
Sr
16:51
6:44
27
Brandon Pulley
Sr
17:47
7:07
31
4 Whitney
4-4-4-4-4
Gap: 2:37
79:58
16:00
6:24
87 Matt Becker
Sr
14:47
5:55
6
Levi Zumpano
Jr
15:23
6:09
11
Drake Burrier
Sr
16:03
6:25
20
Austin Anderson
Jr
16:21
6:32
21
Austin Leverenz
Jr
17:24
6:58
29
Nick Golden
Jr
17:58
7:11
32




5 Oakmont
5-5-5-5-5
Gap: 1:42
81:04
16:13
6:29
102 Josh Vega
Jr
15:00
6:00
8
Anthony Horn
Jr
16:23
6:33
22
Karan Sidhu
Jr
16:29
6:36
23
Danny Jones
Sr
16:30
6:36
24
Daniel Shevchyk
Jr
16:42
6:41
25
Arthur Yuriychu
Jr
17:15
6:54
28
Jeet Shah
Jr
17:29
7:00
30
6 Vanguard College Pre
6-6-6-6-6
Gap: 8:35
115:07
23:01
9:13
186 Noah Renfrow
So
19:37
7:51
33
Tyler Cox
Jr
19:43
7:53
34
Chris San Miguel
Jr
21:27
8:35
36
Micheal Edwards
Sr
26:08
10:27
41
Khaled Alanesi
So
28:12
11:17
42
Jalal Gubary
Sr
39:45
15:54
43




7 Sacramento
7-7-7-7-7
Gap: 2:16
113:31
22:42
9:05
189 Bishop Major
Sr
21:07
8:27
35
Austin Evans
Sr
22:49
9:08
37
Mikeal Young
Sr
23:02
9:13
38
Stephon Dyson
Sr
23:10
9:16
39
Ermius Jones
Sr
23:23
9:21
40








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 5:59
90:00
18:00
7:12
22 Jacob Iritani
Sr
15:49
6:20
1
Matthew Bajamund
Sr
16:49
6:44
2
Matthew Woollgar
Sr
17:32
7:01
4
Giancarl Brida
Jr
18:02
7:13
6
Ryan Sopwith
Jr
21:48
8:43
9








2 Woodcreek
2-2-2-2-2
Gap: 10:05
98:29
19:42
7:53
33 Claudio Aravena
Sr
16:51
6:44
3
Brandon Pulley
Sr
17:47
7:07
5
Tyler Tate
Jr
18:23
7:21
7
Tim Baker
Jr
18:32
7:25
8
Devin Harris
Sr
26:56
10:46
10








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Robert Bell So Jesuit 13:25 5:22 1/23 7/43 1/14
2 Jeremy Pond So Whitney 13:25 5:22
3 Logan Dodge So Whitney 13:29 5:24
4 Jorge Pena Iii Fr Woodcreek 13:32 5:25
5 Mauricio Tinoco So Oakmont 13:45 5:30
6 Matthew Durel So Woodcreek 13:55 5:34
7 Patrick Caslin So Jesuit 14:01 5:36 2/23 11/43 3/13 15:34
(1:33)
15:34
(1:33)
15:34
(1:33)
You ROCK! (LY, LR, PR)
8 Drew Spencer Fr Oak Ridge 14:04 5:38
9 Matt Willis Fr Whitney 14:10 5:40
10 Rohan Nalawadi So Oak Ridge 14:15 5:42
11 Tony Zortman Fr Woodcreek 14:15 5:42
12 David Vincent Fr Jesuit 14:28 5:47 3/23 12/43 3/13
13 Alex Tyree So Jesuit 14:28 5:47 4/23 13/43 1/12 16:28
(2:00)
16:28
(2:00)
16:28
(2:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
14 Salvador Villegas Fr Del Campo 14:35 5:50
15 David Kerstan So Marysville 14:47 5:55
16 Jordan Rahe Fr Jesuit 14:49 5:56 5/23 16/43 1/10
17 Nathan Bailey Fr Union Mine 14:53 5:57
18 Zach Seminer So Roseville 14:54 5:58
19 Tyler Salcido Fr Oak Ridge 14:59 6:00
20 Alex Ly So Woodcreek 15:00 6:00
21 Jordan Evans So Woodcreek 15:00 6:00
22 Josh Simpson So Oakmont 15:09 6:04
23 Antonio Patino So Center 15:10 6:04
24 Kevin Cendro So Jesuit 15:10 6:04 6/23 17/43 1/9 20:08
(4:58)
20:08
(4:58)
20:08
(4:58)
You ROCK! (LY, LR, PR)
25 Ben Langreck So Oak Ridge 15:12 6:05
26 Adam Gerhards So Folsom 15:17 6:07
27 Jamie Moddelmog Fr Jesuit 15:17 6:07 7/23 19/43 1/8
28 Rumaldo Castro So Roseville 15:21 6:08
29 Dallas Curran Fr Casa Roble 15:22 6:09
30 Zion Massil Fr Oakmont 15:24 6:10
31 Aiden Carrigg Fr Roseville 15:27 6:11
32 Raul Bernal So Jesuit 15:28 6:11 8/23 21/43 1/7
33 Peter Beardsley Fr Jesuit 15:29 6:12 9/23 22/43 1/7
34 Atir Mirza Fr Whitney 15:35 6:14
35 Nolan Vanhonsebrouck So Oak Ridge 15:45 6:18
36 Kyle Young Fr Jesuit 15:45 6:18 10/23 25/43 1/6
37 Christian Wilde Fr Oak Ridge 15:49 6:20
38 Nathan Nguyen Fr Roseville 15:52 6:21
39 Kevin Wells Fr Jesuit 15:52 6:21 11/23 27/43 1/4
40 Dale Ivie So Oakmont 16:01 6:24
41 Jake Hall So Oakmont 16:01 6:24
42 Phillip Tasabia So Del Campo 16:01 6:24
43 Jordan Pink Fr Jesuit 16:07 6:27 12/23 28/43 1/4
44 Tim Xiong So Del Campo 16:09 6:28
45 Christian Wright So Oakmont 16:10 6:28
46 Alex Pastor So Center 16:13 6:29
47 Julian Andaya Fr Oak Ridge 16:14 6:30
48 Tim Brannan So Jesuit 16:15 6:30 13/23 29/43 1/3 17:37
(1:22)
17:37
(1:22)
17:37
(1:22)
You ROCK! (LY, LR, PR)
49 Marshall Comia So Oakmont 16:22 6:33
50 Justin Mcafee So Casa Roble 16:23 6:33
51 Brennan Bruegger Fr Oakmont 16:24 6:34
52 Anthony Toro Fr Colfax 16:30 6:36
53 Thomas Turner So Casa Roble 16:31 6:36
54 Allen Munk So Casa Roble 16:35 6:38
55 Joseph Diaz Fr Oak Ridge 16:37 6:39
56 Elliot Raskin Fr Jesuit 16:40 6:40 14/23 30/43 1/2
57 Andrew Franco Fr Whitney 16:42 6:41
58 Ryan Peri Fr Woodcreek 16:43 6:41
59 Nick Gladwell So Oak Ridge 16:44 6:42
60 Cooper Sammis So Del Campo 16:46 6:42
61 Carter Chugg So Oakmont 16:49 6:44
62 Waqar Ahmed Fr Folsom 16:49 6:44
63 Alec Ewers Fr Oakmont 16:50 6:44
64 Sean Jones Fr Whitney 16:51 6:44
65 Nicholas Weil Fr Folsom 16:51 6:44
66 Cole Baer Fr Jesuit 16:55 6:46 15/23 32/43 1/2
67 Matthew Owens So Woodcreek 16:56 6:46
68 Christopher Raj Fr Jesuit 16:57 6:47 16/23 33/43 1/2 You ROCK! (SBP)
69 John Russell Fr Folsom 17:00 6:48
70 Josh Eastman So Oakmont 17:03 6:49
71 Mason Cunningham Fr Oak Ridge 17:05 6:50
72 Nicholas Knight Fr Woodcreek 17:09 6:52
73 Isaac Avalos Fr Oakmont 17:10 6:52
74 Brandon Moua Fr Woodcreek 17:12 6:53
75 Dylan O'brien So Woodcreek 17:21 6:56
76 Dominik Lovric Fr Folsom 17:28 6:59
77 Sam Burdick Fr Union Mine 17:28 6:59
78 Jackson Meyers Fr Folsom 17:29 7:00
79 Austin Willems Fr Whitney 17:30 7:00
80 Chris Webber So Folsom 17:33 7:01
81 Ben Encisco Fr Oak Ridge 17:33 7:01
82 Alex Yegorov Fr Center 17:36 7:02
83 Aaron Covert Fr Marysville 17:43 7:05
84 Aaron Pickett Fr Center 17:43 7:05
85 Christian Mckittrick So Roseville 17:49 7:08
86 Austyn Crighton Fr Roseville 17:53 7:09
87 Alex Schalaman Fr Roseville 17:56 7:10
88 Connor Grove Fr Roseville 17:58 7:11
89 Kc Morgan So Union Mine 17:59 7:12
90 Khemtis Kertim Fr Whitney 18:03 7:13
91 Brad Kelsey Fr Woodcreek 18:06 7:14
92 Tim Eastman So Oakmont 18:08 7:15
93 Chris Appel So Jesuit 18:11 7:16 17/23 36/43 1/1 17:44 17:44 17:44 You ROCK! (SBP)
94 Ershad Forghany So Jesuit 18:13 7:17 18/23 37/43 1/1 20:14
(2:01)
20:14
(2:01)
20:14
(2:01)
You ROCK! (LY, LR, PR)
95 Loric Phillips Fr Oak Ridge 18:19 7:20
96 Andrew Vallero Fr Jesuit 18:23 7:21 19/23 38/43 1/1
97 Dillon Mcmenomey So Colfax 18:24 7:22
98 Caden Unholz So Colfax 18:25 7:22
99 Bud Grant So Del Campo 18:30 7:24
100 Brandon Swanson So Center 18:31 7:24
101 Matthew Chiono So Marysville 18:35 7:26
102 Jared Guthrie Fr Jesuit 18:35 7:26 20/23 39/43 1/1 You ROCK! (SBP)
103 Vincent Ma So Center 18:37 7:27
104 Travis Mays So Roseville 18:39 7:28
105 Jordan Jolls So Woodcreek 18:45 7:30
106 Troy Farnworth So Whitney 18:48 7:31
107 Nathan Maxfield So Whitney 18:51 7:32
108 Owen Cutter Fr Roseville 18:52 7:33
109 Chris Fines Fr Jesuit 19:03 7:37 21/23 40/43 1/1
110 Justin Au Fr Woodcreek 19:19 7:44
111 Alex Chimil Fr Del Campo 19:23 7:45
112 Edwin Perez So Jesuit 19:34 7:50 22/23 41/43 1/1
113 Matthew Fredrickson So Oakmont 19:48 7:55
114 Victor Liang So Oakmont 20:09 8:04
115 Brant Corona Fr Marysville 20:29 8:12
116 Curtis Barnes So Foothill (Sacramento) 21:09 8:28
117 Adrian Rios Fr Del Campo 21:12 8:29
118 Paul Boucher So Casa Roble 21:45 8:42
119 Tristan Eckels Fr Oakmont 21:50 8:44
120 Isaac Larson Fr Colfax 22:04 8:50
121 James Park So Del Campo 22:05 8:50
122 Harrison Hong Fr Jesuit 22:18 8:55 23/23 43/43 1/1
123 Chance Allen Fr Del Campo 24:27 9:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-2-2-1-1
Gap: 1:24
71:11
14:14
5:42
48 Robert Bell
So
13:25
5:22
1
Patrick Caslin
So
14:01
5:36
7
David Vincent
Fr
14:28
5:47
12
Alex Tyree
So
14:28
5:47
13
Jordan Rahe
Fr
14:49
5:56
15
Kevin Cendro
So
15:10
6:04
22
Jamie Moddelmo
Fr
15:17
6:07
25
2 Woodcreek
3-3-3-2-2
Gap: 1:28
71:42
14:20
5:44
58 Jorge Pena Iii
Fr
13:32
5:25
4
Matthew Durel
So
13:55
5:34
6
Tony Zortman
Fr
14:15
5:42
11
Alex Ly
So
15:00
6:00
18
Jordan Evans
So
15:00
6:00
19
Ryan Peri
Fr
16:43
6:41
46
Matthew Owens
So
16:56
6:46
51
3 Oak Ridge
5-4-4-4-3
Gap: 1:41
74:15
14:51
5:56
89 Drew Spencer
Fr
14:04
5:38
8
Rohan Nalawadi
So
14:15
5:42
10
Tyler Salcido
Fr
14:59
6:00
17
Ben Langreck
So
15:12
6:05
23
Nolan Vanhonse
So
15:45
6:18
31
Christia Wilde
Fr
15:49
6:20
32
Julian Andaya
Fr
16:14
6:30
40
3 Whitney
2-1-1-3-3
Gap: 3:17
73:21
14:40
5:52
89 Jeremy Pond
So
13:25
5:22
2
Logan Dodge
So
13:29
5:24
3
Matt Willis
Fr
14:10
5:40
9
Atir Mirza
Fr
15:35
6:14
30
Andrew Franco
Fr
16:42
6:41
45
Sean Jones
Fr
16:51
6:44
49
Austin Willems
Fr
17:30
7:00
55
5 Oakmont
4-5-5-5-5
Gap: 2:16
76:20
15:16
6:06
122 Mauricio Tinoco
So
13:45
5:30
5
Josh Simpson
So
15:09
6:04
20
Zion Massil
Fr
15:24
6:10
28
Dale Ivie
So
16:01
6:24
34
Jake Hall
So
16:01
6:24
35
Christia Wright
So
16:10
6:28
38
Marshall Comia
So
16:22
6:33
41
6 Roseville
7-6-6-6-6
Gap: 2:55
79:23
15:53
6:21
163 Zach Seminer
So
14:54
5:58
16
Rumaldo Castro
So
15:21
6:08
26
Aiden Carrigg
Fr
15:27
6:11
29
Nathan Nguyen
Fr
15:52
6:21
33
Christia Mckittri
So
17:49
7:08
59
Austyn Crighton
Fr
17:53
7:09
60
Alex Schalama
Fr
17:56
7:10
61
7 Del Campo
6-7-7-7-7
Gap: 3:55
82:01
16:24
6:34
196 Salvador Villegas
Fr
14:35
5:50
14
Phillip Tasabia
So
16:01
6:24
36
Tim Xiong
So
16:09
6:28
37
Cooper Sammis
So
16:46
6:42
47
Bud Grant
So
18:30
7:24
62
Alex Chimil
Fr
19:23
7:45
65
Adrian Rios
Fr
21:12
8:29
66
8 Casa Roble
10-9-8-8-8
Gap: 6:23
86:36
17:19
6:56
223 Dallas Curran
Fr
15:22
6:09
27
Justin Mcafee
So
16:23
6:33
42
Thomas Turner
So
16:31
6:36
43
Allen Munk
So
16:35
6:38
44
Paul Boucher
So
21:45
8:42
67








9 Folsom
9-10-10-9-9
Gap: 2:11
83:25
16:41
6:40
227 Adam Gerhards
So
15:17
6:07
24
Waqar Ahmed
Fr
16:49
6:44
48
Nicholas Weil
Fr
16:51
6:44
50
John Russell
Fr
17:00
6:48
52
Dominik Lovric
Fr
17:28
6:59
53
Jackson Meyers
Fr
17:29
7:00
54
Chris Webber
So
17:33
7:01
56
10 Center
8-8-9-10-10
Gap: 3:21
85:13
17:03
6:49
238 Antonio Patino
So
15:10
6:04
21
Alex Pastor
So
16:13
6:29
39
Alex Yegorov
Fr
17:36
7:02
57
Aaron Pickett
Fr
17:43
7:05
58
Brandon Swanson
So
18:31
7:24
63
Vincent Ma
So
18:37
7:27
64




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:35
77:09
15:26
6:10
15 Kevin Cendro
So
15:10
6:04
1
Jamie Moddelmo
Fr
15:17
6:07
2
Raul Bernal
So
15:28
6:11
3
Peter Beardsle
Fr
15:29
6:12
4
Kyle Young
Fr
15:45
6:18
5
Kevin Wells
Fr
15:52
6:21
7
Jordan Pink
Fr
16:07
6:27
8
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Oakmont
3-3-3-3-2
Gap: 0:40
82:35
16:31
6:36
65 Christia Wright
So
16:10
6:28
9
Marshall Comia
So
16:22
6:33
11
Brennan Bruegger
Fr
16:24
6:34
12
Carter Chugg
So
16:49
6:44
16
Alec Ewers
Fr
16:50
6:44
17
Josh Eastman
So
17:03
6:49
20
Isaac Avalos
Fr
17:10
6:52
23
2 Oak Ridge
2-2-2-2-2
Gap: 1:16
82:29
16:30
6:36
65 Christia Wilde
Fr
15:49
6:20
6
Julian Andaya
Fr
16:14
6:30
10
Joseph Diaz
Fr
16:37
6:39
13
Nick Gladwell
So
16:44
6:42
15
Mason Cunningh
Fr
17:05
6:50
21
Ben Encisco
Fr
17:33
7:01
27
Loric Phillips
Fr
18:19
7:20
33
4 Woodcreek
4-4-4-4-4
Gap: 0:38
85:21
17:04
6:50
104 Ryan Peri
Fr
16:43
6:41
14
Matthew Owens
So
16:56
6:46
19
Nicholas Knight
Fr
17:09
6:52
22
Brandon Moua
Fr
17:12
6:53
24
Dylan O'brien
So
17:21
6:56
25
Brad Kelsey
Fr
18:06
7:14
32
Jordan Jolls
So
18:45
7:30
35
5 Whitney
5-5-5-5-5
Gap: 2:00
90:03
18:01
7:12
148 Sean Jones
Fr
16:51
6:44
18
Austin Willems
Fr
17:30
7:00
26
Khemtis Kertim
Fr
18:03
7:13
31
Troy Farnwort
So
18:48
7:31
36
Nathan Maxfield
So
18:51
7:32
37








6 Roseville
6-6-6-6-6
Gap: 0:59
91:18
18:16
7:18
159 Austyn Crighton
Fr
17:53
7:09
28
Alex Schalama
Fr
17:56
7:10
29
Connor Grove
Fr
17:58
7:11
30
Travis Mays
So
18:39
7:28
34
Owen Cutter
Fr
18:52
7:33
38








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:03
81:49
16:22
6:33
15 Kevin Wells
Fr
15:52
6:21
1
Jordan Pink
Fr
16:07
6:27
2
Tim Brannan
So
16:15
6:30
3
Elliot Raskin
Fr
16:40
6:40
4
Cole Baer
Fr
16:55
6:46
5
Christop Raj
Fr
16:57
6:47
6
Chris Appel
So
18:11
7:16
10
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Oakmont
2-2-2-2-2
Gap: 3:06
92:18
18:28
7:23
47 Josh Eastman
So
17:03
6:49
7
Isaac Avalos
Fr
17:10
6:52
8
Tim Eastman
So
18:08
7:15
9
Matthew Fredrick
So
19:48
7:55
11
Victor Liang
So
20:09
8:04
12
Tristan Eckels
Fr
21:50
8:44
13




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:38
90:19
18:04
7:14
15 Christop Raj
Fr
16:57
6:47
1
Chris Appel
So
18:11
7:16
2
Ershad Forghany
So
18:13
7:17
3
Andrew Vallero
Fr
18:23
7:21
4
Jared Guthrie
Fr
18:35
7:26
5
Chris Fines
Fr
19:03
7:37
6
Edwin Perez
So
19:34
7:50
7
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.