Jesuit Results from the Serra Invitational at Crystal Springs on 10/14/00

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Barth, Erich Jr JV 19:27 6:36 2.95 57/137 3/9 16/24 9/18 You ROCK! (SBP)
Bistline, Jason Jr JV 21:51 7:24 2.95 109/137 9/9 23/24 3/4 You ROCK! (SBP)
Bradley, Andrew Sr JV 19:22 6:34 2.95 54/137 2/9 15/24 10/23 20:28
(1:06,5.4)
20:28
(1:06,5.4)
20:28
(1:06,5.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Carmody, Barry Sr V 16:00 5:25 2.95 12/77 1/8 1/24 9/16 16:31
(0:31,3.1)
16:31
(0:31,3.1)
16:31
(0:31,3.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Chew, Collin Fr So 22:22 7:35 2.95 141/164 7/7 24/24 7/8 You ROCK! (SBP)
Courtwright, Ryan Fr So 19:16 6:32 2.95 62/164 5/7 14/24 4/15 You ROCK! (SBP)
Flores, German So V 17:31 5:56 2.95 50/77 7/8 7/24 1/5
Green, Pat Jr V 17:13 5:50 2.95 41/77 4/8 4/24 6/11 16:59 16:59 16:59 You ROCK! (SBP)
Gundera, Dominick Jr V 17:48 6:02 2.95 57/77 8/8 9/24 1/1 You ROCK! (SBP)
Kearns, Brian So So 18:36 6:18 2.95 41/164 3/7 12/24 7/23 19:20
(0:44,3.8)
19:20
(0:44,3.8)
19:20
(0:44,3.8)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Komorniczak, Peter So So 18:00 6:06 2.95 23/164 1/7 10/24 14/32 You ROCK! (SBP)
Lee, Mike Jr JV 21:17 7:13 2.95 97/137 7/9 20/24 4/9 You ROCK! (SBP)
Mcaleer, Sean Sr JV 20:32 6:58 2.95 83/137 6/9 19/24 5/11 You ROCK! (SBP, TB)
Medina, Frank Jr V 17:25 5:54 2.95 42/77 5/8 5/24 4/11 17:53
(0:28,2.6)
17:53
(0:28,2.6)
17:53
(0:28,2.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Miller, Andy Sr JV 19:41 6:40 2.95 63/137 5/9 18/24 3/13 20:08
(0:27,2.2)
20:08
(0:27,2.2)
20:08
(0:27,2.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Nichols, Alex Sr JV 19:28 6:36 2.95 58/137 4/9 17/24 6/13 20:26
(0:58,4.7)
20:26
(0:58,4.7)
20:26
(0:58,4.7)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Olegario, Marlon Fr So 21:31 7:18 2.95 124/164 6/7 21/24 9/12 You ROCK! (SBP)
Picanco, Ty Jr JV 17:45 6:01 2.95 13/137 1/9 8/24 7/28 You ROCK! (SBP)
Smith, Kyle Jr V 17:30 5:56 2.95 48/77 6/8 6/24 2/8 17:29 17:29 17:29 You ROCK! (SBP)
Stradford, Mitch Jr JV 21:44 7:22 2.95 105/137 8/9 22/24 4/6 22:27
(0:43,3.2)
22:27
(0:43,3.2)
22:27
(0:43,3.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Vargas, Stephen So V 16:10 5:29 2.95 18/77 3/8 3/24 3/12 You ROCK! (SBP)
Wang, Jonathan Fr So 18:34 6:18 2.95 39/164 2/7 11/24 10/28 You ROCK! (SBP)
Warnken, Brent Sr V 16:08 5:28 2.95 15/77 2/8 2/24 3/13 18:08
(2:00,11.0)
18:08
(2:00,11.0)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
Wigginton, James Fr So 18:47 6:22 2.95 46/164 4/7 13/24 4/19 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/11 82:56
1:25
2.95 5:37 5:25 5:54 106 5:24 80:49 80:49 80:49 Barry Carmody (8), Brent Warnken (11), Stephen Vargas (14), Pat Green (36), Frank Medina (37)
So 1st 5 6/15 93:13
1:16
2.95 6:19 6:06 6:32 144 6:02 88:26 88:26 88:26 Peter Komorniczak (18), Jonathan Wang (26), Brian Kearns (27), James Wigginton (30), Ryan Courtwright (43)
JV 1st 5 6/13 95:43
1:56
2.95 6:29 6:01 6:40 179 5:51 93:37 93:37 93:37 Ty Picanco (12), Andrew Bradley (39), Erich Barth (41), Alex Nichols (42), Andy Miller (45)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Chaves Sr ST. FRANCIS 15:01 5:05
2 Neil Davis Sr BELLARMINE 15:06 5:07
3 Giliat Ghebray Jr JAMES LOGAN 15:13 5:09
4 Ricky Cuevas Sr EAST UNION 15:34 5:17
5 Casey Burchill Jr BUCHANAN 15:37 5:18
6 Wayne Hopp Jr BELLARMINE 15:38 5:18
7 Ryan Anderson Sr BUCHANAN 15:42 5:19
8 Kyle Cirrincione Sr BUCHANAN 15:43 5:20
9 Jin Daikoku Sr LOWELL 15:45 5:20
10 Matt Redmilovic Jr WILCOX 15:52 5:23
11 Frankie Benteria Sr SAN BENITO 15:56 5:24
12 Barry Carmody Sr Jesuit 16:00 5:25 1/8 1/24 9/16 16:31
(0:31)
16:31
(0:31)
16:31
(0:31)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
13 Samen Narang Sr BELLARMINE 16:05 5:27
14 Alex Dunn Fr SAN LORENZO VALLEY 16:07 5:28
15 Brent Warnken Sr Jesuit 16:08 5:28 2/8 2/24 3/13 18:08
(2:00)
18:08
(2:00)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
16 Patrick Hernandez Jr SAN BENITO 16:09 5:28
17 Juan Navarro Jr JAMES LICK 16:09 5:28
18 Stephen Vargas So Jesuit 16:10 5:29 3/8 3/24 3/12 You ROCK! (SBP)
19 Riley Gerbrandt Sr SAN LORENZO VALLEY 16:12 5:29
20 Ivan Rodriguez Sr WATSONVILLE 16:15 5:31
21 Freddie Funston Jr BUCHANAN 16:17 5:31
22 Dustin Bauer Sr BUCHANAN 16:23 5:33
23 Israel Benitez Sr WATSONVILLE 16:24 5:34
24 Ruben Rodriguez Jr SAN BENITO 16:24 5:34
25 Manvel Moore Jr SAN LORENZO VALLEY 16:26 5:34
26 Javier Sosa Jr SAN BENITO 16:27 5:35
27 Rami Dahud Sr JUNIPERO SERRA 16:29 5:35
28 Dan Futrell Sr BELLARMINE 16:35 5:37
29 Joey Cervantez Jr WATSONVILLE 16:39 5:39
30 Cliff Irrebaria Jr SAN BENITO 16:41 5:39
31 Wes Eckerman Sr HARBOR 16:48 5:42
32 Jeff Whitsett Jr LYNBROOK 16:49 5:42
33 Ryan Moreland Jr BELLARMINE 16:53 5:43
34 Zeb Bradley Sr SAN LORENZO VALLEY 16:55 5:44
35 David Lin Sr LOWELL 16:59 5:45
36 Ron Exley So JUNIPERO SERRA 17:02 5:46
37 Roger Mendez So JAMES LICK 17:05 5:47
38 Brent Nicholas So JAMES LICK 17:06 5:48
39 Nick Cirigliano Jr JUNIPERO SERRA 17:06 5:48
40 Nelson Frinston Jr JAMES LICK 17:10 5:49
41 Pat Green Jr Jesuit 17:13 5:50 4/8 4/24 6/11 16:59 16:59 16:59 You ROCK! (SBP)
42 Frank Medina Jr Jesuit 17:25 5:54 5/8 5/24 4/11 17:53
(0:28)
17:53
(0:28)
17:53
(0:28)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
43 Hector Figueroa Jr SAN BENITO 17:26 5:55
44 Jon Dwyer Sr SAN LORENZO VALLEY 17:27 5:55
45 Mike Varela Jr WILCOX 17:27 5:55
46 Omar Tostado Jr WATSONVILLE 17:30 5:56
47 Aaron Olson Jr JUNIPERO SERRA 17:30 5:56
48 Kyle Smith Jr Jesuit 17:30 5:56 6/8 6/24 2/8 17:29 17:29 17:29 You ROCK! (SBP)
49 Mark Trigg Sr SAN LORENZO VALLEY 17:31 5:56
50 German Flores So Jesuit 17:31 5:56 7/8 7/24 1/5
51 Logan Przytyle Sr NEWARK MEMORIAL 17:31 5:56
52 Henry Luong Jr LOWELL 17:32 5:57
53 Omar Navarro Sr JAMES LICK 17:33 5:57
54 Scott Drexel Jr JUNIPERO SERRA 17:35 5:58
55 Edgar Estracla Sr SAN BENITO 17:44 6:01
56 Autilio Hidalgo Sr JAMES LICK 17:48 6:02
57 Dominick Gundera Jr Jesuit 17:48 6:02 8/8 9/24 1/1 You ROCK! (SBP)
58 Aaron Goldstein So BUCHANAN 17:49 6:02
59 Brian Quan Sr LOWELL 17:54 6:04
60 Dario Amodei Sr LOWELL 17:55 6:04
61 Darren Mattison Fr HARBOR 17:58 6:05
62 Eugene Berson Fr LYNBROOK 18:00 6:06
63 Christopher Varano Jr SAN LORENZO VALLEY 18:03 6:07
64 Tom Darcy Jr JUNIPERO SERRA 18:10 6:09
65 Mike Dean Jr LOWELL 18:14 6:11
66 Oscar Bautista So WATSONVILLE 18:21 6:13
67 Filip Nowak Fr NEWARK MEMORIAL 18:34 6:18
68 Randy Salle Sr BUCHANAN 18:46 6:22
69 Jason Biser Jr NEWARK MEMORIAL 18:47 6:22
70 Jesus Medina Sr NEWARK MEMORIAL 18:53 6:24
71 Tony Martinelli Sr JUNIPERO SERRA 18:56 6:25
72 Oscar Deleid Sr NEWARK MEMORIAL 19:00 6:26
73 Arpinder Singh Jr NEWARK MEMORIAL 19:07 6:29
74 Don Hopper So HARBOR 19:19 6:33
75 Travis Garside Jr HARBOR 19:35 6:38
76 Jason Whitsett Fr LYNBROOK 19:41 6:40
77 Quin Mulhern Jr HARBOR 19:44 6:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BUCHANAN
2-2-1-1-1
Gap: 0:46
79:42
15:56
5:24
46 Casey Burchill
Jr
15:37
5:18
2
Ryan Anderson
Sr
15:42
5:19
4
Kyle Cirrincione
Sr
15:43
5:20
5
Freddie Funston
Jr
16:17
5:31
17
Dustin Bauer
Sr
16:23
5:33
18
Aaron Goldstein
So
17:49
6:02
51
Randy Salle
Sr
18:46
6:22
60
2 BELLARMINE
1-1-2-2-2
Gap: 1:47
80:17
16:03
5:27
65 Neil Davis
Sr
15:06
5:07
1
Wayne Hopp
Jr
15:38
5:18
3
Samen Narang
Sr
16:05
5:27
9
Dan Futrell
Sr
16:35
5:37
24
Ryan Moreland
Jr
16:53
5:43
28








3 SAN BENITO
4-3-4-3-3
Gap: 0:45
81:37
16:19
5:32
87 Frankie Benteria
Sr
15:56
5:24
7
Patrick Hernandez
Jr
16:09
5:28
12
Ruben Rodriguez
Jr
16:24
5:34
20
Javier Sosa
Jr
16:27
5:35
22
Cliff Irrebaria
Jr
16:41
5:39
26
Hector Figueroa
Jr
17:26
5:55
38
Edgar Estracla
Sr
17:44
6:01
49
4 Jesuit
5-3-3-4-4
Gap: 1:25
82:56
16:35
5:37
106 Barry Carmody
Sr
16:00
5:25
8
Brent Warnken
Sr
16:08
5:28
11
Stephen Vargas
So
16:10
5:29
14
Pat Green
Jr
17:13
5:50
36
Frank Medina
Jr
17:25
5:54
37
Kyle Smith
Jr
17:30
5:56
42
German Flores
So
17:31
5:56
44
5 SAN LORENZO VALLEY
6-5-5-5-5
Gap: 1:20
83:07
16:37
5:38
114 Alex Dunn
Fr
16:07
5:28
10
Riley Gerbrandt
Sr
16:12
5:29
15
Manvel Moore
Jr
16:26
5:34
21
Zeb Bradley
Sr
16:55
5:44
29
Jon Dwyer
Sr
17:27
5:55
39
Mark Trigg
Sr
17:31
5:56
43
Christopher Varano
Jr
18:03
6:07
55
6 WATSONVILLE
8-6-6-6-6
Gap: 2:06
85:09
17:02
5:46
158 Ivan Rodriguez
Sr
16:15
5:31
16
Israel Benitez
Sr
16:24
5:34
19
Joey Cervantez
Jr
16:39
5:39
25
Omar Tostado
Jr
17:30
5:56
40
Oscar Bautista
So
18:21
6:13
58








7 JAMES LICK
7-8-7-7-7
Gap: 1:24
85:03
17:01
5:46
160 Juan Navarro
Jr
16:09
5:28
13
Roger Mendez
So
17:05
5:47
32
Brent Nicholas
So
17:06
5:48
33
Nelson Frinston
Jr
17:10
5:49
35
Omar Navarro
Sr
17:33
5:57
47
Autilio Hidalgo
Sr
17:48
6:02
50




8 JUNIPERO SERRA
9-9-9-8-8
Gap: 1:06
85:42
17:08
5:49
177 Rami Dahud
Sr
16:29
5:35
23
Ron Exley
So
17:02
5:46
31
Nick Cirigliano
Jr
17:06
5:48
34
Aaron Olson
Jr
17:30
5:56
41
Scott Drexel
Jr
17:35
5:58
48
Tom Darcy
Jr
18:10
6:09
56
Tony Martinelli
Sr
18:56
6:25
63
9 LOWELL
3-7-8-9-9
Gap: 2:10
86:05
17:13
5:50
187 Jin Daikoku
Sr
15:45
5:20
6
David Lin
Sr
16:59
5:45
30
Henry Luong
Jr
17:32
5:57
46
Brian Quan
Sr
17:54
6:04
52
Dario Amodei
Sr
17:55
6:04
53
Mike Dean
Jr
18:14
6:11
57




10 HARBOR
10-10-10-10-10
Gap: 2:56
93:24
18:41
6:20
282 Wes Eckerman
Sr
16:48
5:42
27
Darren Mattison
Fr
17:58
6:05
54
Don Hopper
So
19:19
6:33
66
Travis Garside
Jr
19:35
6:38
67
Quin Mulhern
Jr
19:44
6:41
68








11 NEWARK MEMORIAL
11-11-11-11-11
Gap: 1:29
92:45
18:33
6:17
291 Logan Przytyle
Sr
17:31
5:56
45
Filip Nowak
Fr
18:34
6:18
59
Jason Biser
Jr
18:47
6:22
61
Jesus Medina
Sr
18:53
6:24
62
Oscar Deleid
Sr
19:00
6:26
64
Arpinder Singh
Jr
19:07
6:29
65




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ryan Jensen So BELLARMINE 16:43 5:40
2 Will Langan So VALLEY CHRISTIAN 16:48 5:42
3 Ricardo Munoz So KING CITY 17:04 5:47
4 Joseph Tognetti So ST. IGNATIUS 17:05 5:47
5 Nick Busta So ST. FRANCIS 17:09 5:49
6 David Martinez So FRESNO 17:20 5:53
7 David Neswick Fr EAST UNION 17:21 5:53
8 Michael Caballero So PIONEER 17:23 5:54
9 Dustin Lee So ST. FRANCIS 17:29 5:56
10 Jose Morales So KING CITY 17:29 5:56
11 Elliot Peterson So ST. FRANCIS 17:30 5:56
12 Nick Marini So MITTY 17:30 5:56
13 Isidro Trujillo So SAN BENITO 17:31 5:56
14 Nick Areclona So BELLARMINE 17:32 5:57
15 Javier Gonzalez So GILROY 17:37 5:58
16 Jonah Sinick So LOWELL 17:41 6:00
17 Brandon Roe So LOWELL 17:42 6:00
18 Russell Ja So LOWELL 17:44 6:01
19 Tim Mitro So ST. FRANCIS 17:44 6:01
20 Guy Boo So LOWELL 17:56 6:05
21 Justin Wheller So CLOVIS 17:57 6:05
22 Ivan Quiteno So ST. IGNATIUS 17:58 6:05
23 Peter Komorniczak So Jesuit 18:00 6:06 1/7 10/24 14/32 You ROCK! (SBP)
24 Pedro Tejida Fr WOODLAND 18:05 6:08
25 Chris Huffman So BUCHANAN 18:09 6:09
26 Bernardo Gonzalez So SAN JOSE 18:10 6:09
27 Omar Amad So ST. LAWRENCE 18:10 6:09
28 Alex Aycinena So JUNIPERO SERRA 18:15 6:11
29 Marcos Ayala Fr KING CITY 18:16 6:12
30 Brett Kohlrardt So WOODLAND 18:17 6:12
31 Max Wainwright So BELLARMINE 18:17 6:12
32 Josh Holdaway So CLOVIS 18:18 6:12
33 Chru Avery So LICK-WILMERDINS 18:18 6:12
34 Norbento Robles Fr PIONEER 18:19 6:13
35 Steve Bergdahl So CLOVIS 18:22 6:14
36 Anthony Salazar So WESTMONT 18:23 6:14
37 Corey Holcomb So BUCHANAN 18:24 6:14
38 Evan Wright So BUCHANAN 18:26 6:15
39 Jonathan Wang Fr Jesuit 18:34 6:18 2/7 11/24 10/28 You ROCK! (SBP)
40 Ryan O'connell So SALINAS 18:34 6:18
41 Brian Kearns So Jesuit 18:36 6:18 3/7 12/24 7/23 19:20
(0:44)
19:20
(0:44)
19:20
(0:44)
You ROCK! (LY, LR, PR)
42 Aaron Autler So EAST UNION 18:40 6:20
43 Thomai Brennan So LICK-WILMERDINS 18:40 6:20
44 Jonathan Carr So OAK GROVE 18:42 6:20
45 James Curley So BELLARMINE 18:45 6:21
46 James Wigginton Fr Jesuit 18:47 6:22 4/7 13/24 4/19 You ROCK! (SBP)
47 Martin Lizardi So KING CITY 18:48 6:22
48 Justin Tungate So SAN BENITO 18:48 6:22
49 Steve Escobedo So BELLARMINE 18:50 6:23
50 Nick Smirnov So GUNN 18:51 6:23
51 Tim Gee So LOWELL 18:53 6:24
52 Colin Gunn-graffy So ST. IGNATIUS 18:58 6:26
53 Miguel Rivas So SAN JOSE 19:00 6:26
54 Jordan Bouleger So ST. FRANCIS 19:02 6:27
55 Mike Southworth So BELLARMINE 19:02 6:27
56 Matt Kamenski So BELLARMINE 19:07 6:29
57 Nick De Ocampo So JUNIPERO SERRA 19:08 6:29
58 Bo Tran So WESTMONT 19:11 6:30
59 Jason Najarro So ST. IGNATIUS 19:12 6:31
60 Thomas Fernandez So SAN BENITO 19:13 6:31
61 Steven Munoz So NM COUNTY 19:14 6:31
62 Ryan Courtwright Fr Jesuit 19:16 6:32 5/7 14/24 4/15 You ROCK! (SBP)
63 Patrick Fitzgibbon So ST. IGNATIUS 19:17 6:32
64 Ryan Keith So WOODLAND 19:19 6:33
65 Yousif Abudra So SANTA CLARA 19:21 6:34
66 Danny Casillas So JUNIPERO SERRA 19:24 6:35
67 Ryan Batjiaka So LICK-WILMERDINS 19:26 6:35
68 Matt Povey So JUNIPERO SERRA 19:28 6:36
69 David Luong So LOWELL 19:28 6:36
70 Adam Voller So EAST UNION 19:29 6:36
71 Tanner Dietrich So SAN BENITO 19:32 6:37
72 Ken Martinez Fr WOODLAND 19:32 6:37
73 Chris Reardon So JUNIPERO SERRA 19:35 6:38
74 Alex Lucio So NM COUNTY 19:39 6:40
75 Pedro Baldovinos So INDEPENDENCE 19:42 6:41
76 Greg Hynes So ST. FRANCIS 19:43 6:41
77 Gary Lew So LOWELL 19:44 6:41
78 Quang Nguyen So W.C. OVERFELT 19:45 6:42
79 Dan Nguyen So ST. FRANCIS 19:46 6:42
80 Daniel Gomez So W.C. OVERFELT 19:47 6:42
81 Tomas Quintero So PIONEER 19:48 6:43
82 Jeff Audett So MOUTAIN VIEW 19:51 6:44
83 Alex Medearis So BELLARMINE 19:51 6:44
84 Toni Lessier2 Fr ST. FRANCIS 19:53 6:44
85 Zack Mccormick So LICK-WILMERDINS 19:56 6:45
86 Eldirv Dugumovic So SANTA CLARA 19:58 6:46
87 Michael Vollmer So GILROY 20:05 6:48
88 Mike Ajuria So JUNIPERO SERRA 20:06 6:49
89 Nicola Zunic So ST. IGNATIUS 20:10 6:50
90 Matt Taylor So WOODLAND 20:13 6:51
91 Eli Coon So FRESNO 20:14 6:52
92 Jusan Barajas So W.C. OVERFELT 20:16 6:52
93 Dylan Rain Tree So FRESNO 20:17 6:53
94 Rich Folk So WILLOW GLEN 20:21 6:54
95 Leslie Choong So GUNN 20:23 6:55
96 Jonathan Acojedo So W.C. OVERFELT 20:24 6:55
97 Quinn Duffy So ST. IGNATIUS 20:24 6:55
98 Chet Bauerle So SCOTTS VALLEY 20:26 6:56
99 Homron Rahgozan So BELLARMINE 20:31 6:57
100 Chris Pratt So SAN BENITO 20:35 6:59
101 Hung Thai So OAK GROVE 20:46 7:02
102 Matt Lee So LICK-WILMERDINS 20:47 7:03
103 Amos Irwin So GUNN 20:49 7:03
104 Max Butterfield Fr WOODLAND 20:49 7:03
105 Davon Zang So LICK-WILMERDINS 20:50 7:04
106 Luna Sergio So KING CITY 20:52 7:04
107 Mike Toillion So BELLARMINE 20:56 7:06
108 Ryan Abernathy So NM COUNTY 20:58 7:06
109 Carlos Tuzon So BELLARMINE 20:58 7:06
110 Matt Ronconi So MOUTAIN VIEW 21:00 7:07
111 Will Howsmon So WILLOW GLEN 21:05 7:09
112 Bill Hort So LICK-WILMERDINS 21:06 7:09
113 Teddy Wu So BELLARMINE 21:07 7:09
114 David Gathric So BELLARMINE 21:13 7:12
115 Francisco Manrique So KING CITY 21:15 7:12
116 Leron Mcarthur So I.S.A. 21:17 7:13
117 Jose Quinto So PIONEER 21:18 7:13
118 Matt Mackenzioe So ST. FRANCIS 21:20 7:14
119 Miguel Cadenas So W.C. OVERFELT 21:24 7:15
120 Sam Nyon So ST. IGNATIUS 21:25 7:16
121 Javier Martinez So NM COUNTY 21:28 7:17
122 Colin Daly So ST. IGNATIUS 21:30 7:17
123 Ronnie Calderon Fr FRESNO 21:30 7:17
124 Marlon Olegario Fr Jesuit 21:31 7:18 6/7 21/24 9/12 You ROCK! (SBP)
125 Andre Koehler So JUNIPERO SERRA 21:35 7:19
126 Matt Larison So SALINAS 21:36 7:19
127 Chris Aguirre So W.C. OVERFELT 21:37 7:20
128 Jesse Hernandez So FRESNO 21:37 7:20
129 Jeffrey Bowers Fr MITTY 21:38 7:20
130 Maverick Madison So LICK-WILMERDINS 21:38 7:20
131 Brett Blake So LICK-WILMERDINS 21:51 7:24
132 Brian Gzowski So BELLARMINE 21:51 7:24
133 Mike Ettel So JUNIPERO SERRA 21:52 7:25
134 Nick Wadiak So PIONEER 22:02 7:28
135 Alex Randall So JUNIPERO SERRA 22:03 7:28
136 Eli Contreras So SAN BENITO 22:04 7:29
137 Dylan Vanrozeboom Fr FRESNO 22:05 7:29
138 Alex Cerden So ST. IGNATIUS 22:09 7:31
139 Clifford Benham So JUNIPERO SERRA 22:18 7:34
140 Charlie Telesco So MOUTAIN VIEW 22:21 7:35
141 Collin Chew Fr Jesuit 22:22 7:35 7/7 24/24 7/8 You ROCK! (SBP)
142 David Troung So INDEPENDENCE 22:28 7:37
143 Cru Ulrich So BELLARMINE 22:29 7:37
144 Jonathan Tuvex So MOUTAIN VIEW 22:30 7:38
145 John Howard So BUCHANAN 22:41 7:41
146 John Kocjan So JUNIPERO SERRA 22:45 7:43
147 Brian Moffat So MITTY 22:49 7:44
148 Scott Calhoun Fr FRESNO 22:51 7:45
149 Adam Keasey So GILROY 22:55 7:46
150 Rogelio Olivera So FRESNO 22:56 7:46
151 Linden Lee So INDEPENDENCE 22:56 7:46
152 Tim Calkins Fr FRESNO 22:58 7:47
153 Sukhpreet Singh So INDEPENDENCE 23:00 7:48
154 Nathan Aylard So NM COUNTY 23:17 7:54
155 Frank Sustaita So FRESNO 23:44 8:03
156 Andrew Lovell So WILLOW GLEN 23:54 8:06
157 Stephen Huie So LICK-WILMERDINS 23:59 8:08
158 Jason Hernandez So GILROY 24:30 8:18
159 Matt Jurka So ST. FRANCIS 24:48 8:24
160 Steven Alvardo So WILLOW GLEN 26:12 8:53
161 Erich Meier So JUNIPERO SERRA 26:27 8:58
162 Sunil Kamath So JUNIPERO SERRA 29:04 9:51
163 Jonathan Fone So JUNIPERO SERRA 29:04 9:51
164 Johnny Tran So INDEPENDENCE 33:52 11:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. FRANCIS
4-2-1-1-1
Gap: 1:53
88:54
17:47
6:02
71 Nick Busta
So
17:09
5:49
4
Dustin Lee
So
17:29
5:56
7
Elliot Peterson
So
17:30
5:56
9
Tim Mitro
So
17:44
6:01
15
Jordan Bouleger
So
19:02
6:27
36
Greg Hynes
So
19:43
6:41
55
Dan Nguyen
So
19:46
6:42
58
2 LOWELL
8-5-4-2-2
Gap: 1:12
89:56
17:59
6:06
89 Jonah Sinick
So
17:41
6:00
12
Brandon Roe
So
17:42
6:00
13
Russell Ja
So
17:44
6:01
14
Guy Boo
So
17:56
6:05
16
Tim Gee
So
18:53
6:24
34
David Luong
So
19:28
6:36
49
Gary Lew
So
19:44
6:41
56
3 BELLARMINE
1-3-3-4-3
Gap: 2:07
90:07
18:01
6:07
97 Ryan Jensen
So
16:43
5:40
1
Nick Areclona
So
17:32
5:57
11
Max Wainwright
So
18:17
6:12
23
James Curley
So
18:45
6:21
29
Steve Escobedo
So
18:50
6:23
33
Mike Southworth
So
19:02
6:27
37
Matt Kamenski
So
19:07
6:29
38
4 KING CITY
2-1-2-3-4
Gap: 3:48
92:29
18:30
6:16
136 Ricardo Munoz
So
17:04
5:47
2
Jose Morales
So
17:29
5:56
8
Marcos Ayala
Fr
18:16
6:12
21
Martin Lizardi
So
18:48
6:22
31
Luna Sergio
So
20:52
7:04
74
Francisco Manrique
So
21:15
7:12
77




5 ST. IGNATIUS
3-4-5-5-5
Gap: 2:12
92:30
18:30
6:16
139 Joseph Tognetti
So
17:05
5:47
3
Ivan Quiteno
So
17:58
6:05
17
Colin Gunn-graffy
So
18:58
6:26
35
Jason Najarro
So
19:12
6:31
40
Patrick Fitzgibbon
So
19:17
6:32
44
Nicola Zunic
So
20:10
6:50
63
Quinn Duffy
So
20:24
6:55
69
6 Jesuit
9-9-6-6-6
Gap: 1:16
93:13
18:39
6:19
144 Peter Komorniczak
So
18:00
6:06
18
Jonathan Wang
Fr
18:34
6:18
26
Brian Kearns
So
18:36
6:18
27
James Wigginton
Fr
18:47
6:22
30
Ryan Courtwright
Fr
19:16
6:32
43
Marlon Olegario
Fr
21:31
7:18
82
Collin Chew
Fr
22:22
7:35
89
7 WOODLAND
10-7-8-8-7
Gap: 2:08
95:26
19:05
6:28
201 Pedro Tejida
Fr
18:05
6:08
19
Brett Kohlrardt
So
18:17
6:12
22
Ryan Keith
So
19:19
6:33
45
Ken Martinez
Fr
19:32
6:37
51
Matt Taylor
So
20:13
6:51
64
Max Butterfield
Fr
20:49
7:03
72




8 SAN BENITO
7-8-7-7-8
Gap: 3:04
95:39
19:08
6:29
203 Isidro Trujillo
So
17:31
5:56
10
Justin Tungate
So
18:48
6:22
32
Thomas Fernandez
So
19:13
6:31
41
Tanner Dietrich
So
19:32
6:37
50
Chris Pratt
So
20:35
6:59
70
Eli Contreras
So
22:04
7:29
87




9 JUNIPERO SERRA
11-11-11-9-9
Gap: 1:20
95:50
19:10
6:30
205 Alex Aycinena
So
18:15
6:11
20
Nick De Ocampo
So
19:08
6:29
39
Danny Casillas
So
19:24
6:35
46
Matt Povey
So
19:28
6:36
48
Chris Reardon
So
19:35
6:38
52
Mike Ajuria
So
20:06
6:49
62
Andre Koehler
So
21:35
7:19
83
10 LICK-WILMERDINS
12-10-10-10-10
Gap: 2:29
97:07
19:25
6:35
231 Chru Avery
So
18:18
6:12
24
Thomai Brennan
So
18:40
6:20
28
Ryan Batjiaka
So
19:26
6:35
47
Zack Mccormick
So
19:56
6:45
61
Matt Lee
So
20:47
7:03
71
Davon Zang
So
20:50
7:04
73
Bill Hort
So
21:06
7:09
76
11 PIONEER
6-6-9-11-11
Gap: 4:39
98:50
19:46
6:42
255 Michael Caballero
So
17:23
5:54
6
Norbento Robles
Fr
18:19
6:13
25
Tomas Quintero
So
19:48
6:43
60
Jose Quinto
So
21:18
7:13
78
Nick Wadiak
So
22:02
7:28
86








12 FRESNO
5-12-12-12-12
Gap: 4:17
100:58
20:12
6:51
303 David Martinez
So
17:20
5:53
5
Eli Coon
So
20:14
6:52
65
Dylan Rain Tree
So
20:17
6:53
67
Ronnie Calderon
Fr
21:30
7:17
81
Jesse Hernandez
So
21:37
7:20
85
Dylan Vanrozeboom
Fr
22:05
7:29
88
Scott Calhoun
Fr
22:51
7:45
91
13 W.C. OVERFELT
15-14-14-13-13
Gap: 1:39
101:36
20:19
6:53
329 Quang Nguyen
So
19:45
6:42
57
Daniel Gomez
So
19:47
6:42
59
Jusan Barajas
So
20:16
6:52
66
Jonathan Acojedo
So
20:24
6:55
68
Miguel Cadenas
So
21:24
7:15
79
Chris Aguirre
So
21:37
7:20
84




14 NM COUNTY
13-13-13-13-14
Gap: 4:03
104:36
20:55
7:05
344 Steven Munoz
So
19:14
6:31
42
Alex Lucio
So
19:39
6:40
53
Ryan Abernathy
So
20:58
7:06
75
Javier Martinez
So
21:28
7:17
80
Nathan Aylard
So
23:17
7:54
94








15 INDEPENDENCE
14-15-15-15-15
Gap: 14:10
121:58
24:24
8:16
424 Pedro Baldovinos
So
19:42
6:41
54
David Troung
So
22:28
7:37
90
Linden Lee
So
22:56
7:46
92
Sukhpreet Singh
So
23:00
7:48
93
Johnny Tran
So
33:52
11:29
95








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Grant Cornia Jr BELLARMINE 16:47 5:41
2 Todd Rabkingolden Jr LICK-WILMERDINS 17:00 5:46
3 Scott Siegfried Sr BELLARMINE 17:04 5:47
4 Jon Ashton Jr BELLARMINE 17:24 5:54
5 Jim Hernandez Jr SAN BENITO 17:25 5:54
6 Joe Naegele Sr BELLARMINE 17:27 5:55
7 Gregg Monehead So JAMES LOGAN 17:29 5:56
8 David Fishen Jr BELLARMINE 17:33 5:57
9 Adrian Avila So LINCOLN 17:35 5:58
10 Jose Carmona Jr SAN BENITO 17:36 5:58
11 Carlos Beltran Jr SAN BENITO 17:41 6:00
12 Miguel Rocha Jr NM COUNTY 17:42 6:00
13 Ty Picanco Jr Jesuit 17:45 6:01 1/9 8/24 7/28 You ROCK! (SBP)
14 Mike Bordoni Jr BELLARMINE 17:48 6:02
15 Jeff Benford Sr BELLARMINE 17:49 6:02
16 Tim Schrotenboer Jr ST. FRANCIS 17:52 6:03
17 Robert Reynozo Jr SAN BENITO 17:53 6:04
18 Kyle Kentner Sr BUCHANAN 18:07 6:08
19 Robert Zabala Jr NM COUNTY 18:09 6:09
20 Brent Parsons Sr BELLARMINE 18:12 6:10
21 Jonathan Rivera Fr SAN BENITO 18:13 6:11
22 Julian Gallegos Jr ST. FRANCIS 18:14 6:11
23 Tony Aguilar Fr HALF MOON BAY 18:17 6:12
24 Gumaro Miranda Jr SAN JOSE 18:19 6:13
25 Andrew Martin Sr HALF MOON BAY 18:29 6:16
26 Mike Bass Jr HALF MOON BAY 18:30 6:16
27 Aaron Camacho Fr SAN BENITO 18:33 6:17
28 Ian Scott Jr ST. IGNATIUS 18:36 6:18
29 Ryan Baldwin Jr BELLARMINE 18:37 6:19
30 Pradeep Dejjamredd Jr ST. FRANCIS 18:44 6:21
31 Cesar Molina Jr MOUTAIN VIEW 18:45 6:21
32 Benny Yee Jr LOWELL 18:46 6:22
33 Sean Shirishi So WATSONVILLE 18:55 6:25
34 Mike Wagstaff Jr BELLARMINE 18:55 6:25
35 Michael Quach So LOWELL 18:56 6:25
36 Raphael Meneghetti Sr SAN BENITO 18:58 6:26
37 John Reina Sr NM COUNTY 18:59 6:26
38 Steve Mireles Jr ALISAL 19:00 6:26
39 David Rodriguez Sr JUNIPERO SERRA 19:05 6:28
40 Edward Boenig Jr JUNIPERO SERRA 19:06 6:28
41 Kellen Brown Jr BELLARMINE 19:09 6:29
42 Marcus Nicosia Sr JAMES LOGAN 19:10 6:30
43 Armand Sarvarian Jr JUNIPERO SERRA 19:11 6:30
44 Tim Jacobsen Jr JAMES LOGAN 19:11 6:30
45 Raf Delasoujeole Sr BELLARMINE 19:11 6:30
46 Constante Limcolio Jr JAMES LOGAN 19:12 6:31
47 Francisco Maranill Jr SAN BENITO 19:14 6:31
48 David Tseng Jr MITTY 19:16 6:32
49 Nick Fountain Jr HALF MOON BAY 19:17 6:32
50 Christopher Fong Jr INDEPENDENCE 19:19 6:33
51 Ryan Groshong Jr JUNIPERO SERRA 19:20 6:33
52 Austin Yuen Jr LOWELL 19:21 6:34
53 Jesse Marquardt Jr MOUTAIN VIEW 19:22 6:34
54 Andrew Bradley Sr Jesuit 19:22 6:34 2/9 15/24 10/23 20:28
(1:06)
20:28
(1:06)
20:28
(1:06)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
55 Jesse Biroscak Sr ST. IGNATIUS 19:23 6:34
56 Chris Taylor Jr SANTA CLARA 19:24 6:35
57 Erich Barth Jr Jesuit 19:27 6:36 3/9 16/24 9/18 You ROCK! (SBP)
58 Alex Nichols Sr Jesuit 19:28 6:36 4/9 17/24 6/13 20:26
(0:58)
20:26
(0:58)
20:26
(0:58)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
59 Daniel Smith Jr RANCHO COTATE 19:33 6:38
60 Chris Gutierrez Fr SAN BENITO 19:33 6:38
61 Bobby Mccarthy Sr ST. IGNATIUS 19:34 6:38
62 Edmund Tran Sr LOWELL 19:34 6:38
63 Andy Miller Sr Jesuit 19:41 6:40 5/9 18/24 3/13 20:08
(0:27)
20:08
(0:27)
20:08
(0:27)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
64 Jugo Martinez Sr ALISAL 19:42 6:41
65 Michael Ng Jr LICK-WILMERDINS 19:42 6:41
66 Joe Waldherr Jr SAN BENITO 19:43 6:41
67 Erwin Nava Jr NEWARK MEMORIAL 19:45 6:42
68 Jesse Rocha Jr NM COUNTY 19:50 6:43
69 Jason Guy Jr RANCHO COTATE 19:50 6:43
70 Mike Burke Jr JAMES LOGAN 19:57 6:46
71 Kenny Woo Jr LOWELL 19:58 6:46
72 Jesus Delgado Jr SAN BENITO 19:59 6:46
73 Alex Bonilla Jr NEWARK MEMORIAL 20:03 6:48
74 Norberto Escobar So ALISAL 20:04 6:48
75 Carlos Saldana So ALISAL 20:05 6:48
76 Juan Antonio Corne Jr NM COUNTY 20:11 6:51
77 Ivan Maroevich Jr ST. IGNATIUS 20:13 6:51
78 Andrew Dekalaita Jr JUNIPERO SERRA 20:15 6:52
79 Matt Arata Jr JUNIPERO SERRA 20:19 6:53
80 Daniel Judnick Jr BELLARMINE 20:21 6:54
81 Mike Nguyen Jr MITTY 20:23 6:55
82 Edgar Nunez So JAMES LOGAN 20:30 6:57
83 Sean Mcaleer Sr Jesuit 20:32 6:58 6/9 19/24 5/11 You ROCK! (SBP)
84 Kevin Cronin Sr ST. IGNATIUS 20:33 6:58
85 Jarrod Compton Fr RANCHO COTATE 20:53 7:05
86 Steven Ragan Sr MOUTAIN VIEW 20:57 7:06
87 Ken Fung Jr GUNN 20:58 7:06
88 Mitch Thomas So LINCOLN 21:00 7:07
89 David Medina Jr ALISAL 21:03 7:08
90 Joseph Porter Jr JUNIPERO SERRA 21:04 7:08
91 Robbie Aitken Jr MITTY 21:06 7:09
92 Raymond Kimmel Sr JAMES LICK 21:06 7:09
93 Alex Warren Jr GUNN 21:07 7:09
94 Eddie Sanatana So ALISAL 21:09 7:10
95 Andrew Street So GUNDERSON 21:11 7:11
96 John Peterson Jr BELLARMINE 21:14 7:12
97 Mike Lee Jr Jesuit 21:17 7:13 7/9 20/24 4/9 You ROCK! (SBP)
98 Derek Wille-graf Sr JUNIPERO SERRA 21:24 7:15
99 Javier Deleon Sr INDEPENDENCE 21:28 7:17
100 Kayhen Mashouf Jr ST. LAWRENCE 21:33 7:18
101 Rick Scott Jr ST. IGNATIUS 21:34 7:19
102 Ramon Santos Fr JAMES LICK 21:34 7:19
103 Camilo Shaden Hugh Jr WATSONVILLE 21:39 7:20
104 Ash Smith Sr NM COUNTY 21:41 7:21
105 Mitch Stradford Jr Jesuit 21:44 7:22 8/9 22/24 4/6 22:27
(0:43)
22:27
(0:43)
22:27
(0:43)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
106 Maxwell Raynard So LOWELL 21:45 7:22
107 Daniel Coon Jr BELLARMINE 21:47 7:23
108 Stephen Cash Jr LINCOLN 21:47 7:23
109 Jason Bistline Jr Jesuit 21:51 7:24 9/9 23/24 3/4 You ROCK! (SBP)
110 Joe Wagstoff Sr BELLARMINE 21:55 7:26
111 Alvaro Aguayo Jr WATSONVILLE 21:56 7:26
112 Daniel Velasco Fr LINCOLN 22:01 7:28
113 Uy Luong Sr INDEPENDENCE 22:07 7:30
114 Bobby Treder Jr SANTA CLARA 22:10 7:31
115 Anthony Moffett Sr NM COUNTY 22:14 7:32
116 Vicente Maese So LINCOLN 22:16 7:33
117 Josich Holland So WATSONVILLE 22:18 7:34
118 Steve Murphey Jr HALF MOON BAY 22:21 7:35
119 Peter Hamiliton Jr JUNIPERO SERRA 22:27 7:37
120 Roy Lira Fr LINCOLN 22:29 7:37
121 Wilson Tsaw Jr INDEPENDENCE 22:35 7:39
122 Jim Verducci Jr ST. IGNATIUS 22:39 7:41
123 Mark Hartford Jr GUNN 22:56 7:46
124 Chris Wood Jr JUNIPERO SERRA 23:08 7:51
125 Thomas Rebecchi Fr SAN BENITO 23:22 7:55
126 Greg Baumbach Sr JAMES LOGAN 23:32 7:59
127 Jason Benjamin Sr WILLOW GLEN 23:39 8:01
128 Brandon Walker Jr NM COUNTY 23:44 8:03
129 Felipe Espinoza Fr WATSONVILLE 23:49 8:04
130 Scott Peltz Jr WILLOW GLEN 24:01 8:08
131 Dana Shawdavies Sr INDEPENDENCE 24:46 8:24
132 John Leyson Jr I.S.A. 25:35 8:40
133 Tim Peng Jr INDEPENDENCE 25:44 8:43
134 Anhhuy Nguyen So LINCOLN 25:56 8:47
135 David Tyuxton Fr ALISAL 26:15 8:54
136 Charan Dychioco Jr JUNIPERO SERRA 26:23 8:57
137 Anthony Lewis So LINCOLN 27:28 9:19
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE
1-1-1-1-1
Gap: 0:46
86:15
17:15
5:51
18 Grant Cornia
Jr
16:47
5:41
1
Scott Siegfried
Sr
17:04
5:47
2
Jon Ashton
Jr
17:24
5:54
3
Joe Naegele
Sr
17:27
5:55
5
David Fishen
Jr
17:33
5:57
7
Mike Bordoni
Jr
17:48
6:02
13
Jeff Benford
Sr
17:49
6:02
14
2 SAN BENITO
2-2-2-2-2
Gap: 0:48
88:48
17:46
6:01
55 Jim Hernandez
Jr
17:25
5:54
4
Jose Carmona
Jr
17:36
5:58
9
Carlos Beltran
Jr
17:41
6:00
10
Robert Reynozo
Jr
17:53
6:04
15
Jonathan Rivera
Fr
18:13
6:11
17
Aaron Camacho
Fr
18:33
6:17
21
Raphael Meneghetti
Sr
18:58
6:26
26
3 JAMES LOGAN
3-4-5-5-3
Gap: 2:28
94:59
19:00
6:26
152 Gregg Monehead
So
17:29
5:56
6
Marcus Nicosia
Sr
19:10
6:30
31
Tim Jacobsen
Jr
19:11
6:30
33
Constante Limcolio
Jr
19:12
6:31
34
Mike Burke
Jr
19:57
6:46
48
Edgar Nunez
So
20:30
6:57
56
Greg Baumbach
Sr
23:32
7:59
80
4 NM COUNTY
5-3-3-4-4
Gap: 2:29
94:51
18:58
6:26
153 Miguel Rocha
Jr
17:42
6:00
11
Robert Zabala
Jr
18:09
6:09
16
John Reina
Sr
18:59
6:26
27
Jesse Rocha
Jr
19:50
6:43
47
Juan Antonio Corne
Jr
20:11
6:51
52
Ash Smith
Sr
21:41
7:21
67
Anthony Moffett
Sr
22:14
7:32
73
5 HALF MOON BAY
7-4-4-3-5
Gap: 4:04
96:54
19:23
6:34
168 Tony Aguilar
Fr
18:17
6:12
18
Andrew Martin
Sr
18:29
6:16
19
Mike Bass
Jr
18:30
6:16
20
Nick Fountain
Jr
19:17
6:32
35
Steve Murphey
Jr
22:21
7:35
76








6 Jesuit
6-7-8-8-6
Gap: 1:56
95:43
19:09
6:29
179 Ty Picanco
Jr
17:45
6:01
12
Andrew Bradley
Sr
19:22
6:34
39
Erich Barth
Jr
19:27
6:36
41
Alex Nichols
Sr
19:28
6:36
42
Andy Miller
Sr
19:41
6:40
45
Sean Mcaleer
Sr
20:32
6:58
57
Mike Lee
Jr
21:17
7:13
63
6 LOWELL
9-6-6-7-6
Gap: 1:12
96:35
19:19
6:33
179 Benny Yee
Jr
18:46
6:22
23
Michael Quach
So
18:56
6:25
25
Austin Yuen
Jr
19:21
6:34
38
Edmund Tran
Sr
19:34
6:38
44
Kenny Woo
Jr
19:58
6:46
49
Maxwell Raynard
So
21:45
7:22
68




8 JUNIPERO SERRA
12-8-7-6-8
Gap: 1:10
96:57
19:23
6:34
182 David Rodriguez
Sr
19:05
6:28
29
Edward Boenig
Jr
19:06
6:28
30
Armand Sarvarian
Jr
19:11
6:30
32
Ryan Groshong
Jr
19:20
6:33
37
Andrew Dekalaita
Jr
20:15
6:52
54
Matt Arata
Jr
20:19
6:53
55
Joseph Porter
Jr
21:04
7:08
61
9 ST. IGNATIUS
8-9-9-9-9
Gap: 1:57
98:19
19:40
6:40
216 Ian Scott
Jr
18:36
6:18
22
Jesse Biroscak
Sr
19:23
6:34
40
Bobby Mccarthy
Sr
19:34
6:38
43
Ivan Maroevich
Jr
20:13
6:51
53
Kevin Cronin
Sr
20:33
6:58
58
Rick Scott
Jr
21:34
7:19
65
Jim Verducci
Jr
22:39
7:41
79
10 ALISAL
11-11-10-10-10
Gap: 2:03
99:54
19:59
6:46
235 Steve Mireles
Jr
19:00
6:26
28
Jugo Martinez
Sr
19:42
6:41
46
Norberto Escobar
So
20:04
6:48
50
Carlos Saldana
So
20:05
6:48
51
David Medina
Jr
21:03
7:08
60
Eddie Sanatana
So
21:09
7:10
62
David Tyuxton
Fr
26:15
8:54
85
11 LINCOLN
4-10-11-11-11
Gap: 4:41
104:39
20:56
7:06
281 Adrian Avila
So
17:35
5:58
8
Mitch Thomas
So
21:00
7:07
59
Stephen Cash
Jr
21:47
7:23
69
Daniel Velasco
Fr
22:01
7:28
71
Vicente Maese
So
22:16
7:33
74
Roy Lira
Fr
22:29
7:37
77
Anhhuy Nguyen
So
25:56
8:47
84
12 WATSONVILLE
10-12-12-12-12
Gap: 4:54
108:37
21:43
7:22
316 Sean Shirishi
So
18:55
6:25
24
Camilo Shaden Hugh
Jr
21:39
7:20
66
Alvaro Aguayo
Jr
21:56
7:26
70
Josich Holland
So
22:18
7:34
75
Felipe Espinoza
Fr
23:49
8:04
81








13 INDEPENDENCE
13-13-13-13-13
Gap: 5:27
110:15
22:03
7:28
332 Christopher Fong
Jr
19:19
6:33
36
Javier Deleon
Sr
21:28
7:17
64
Uy Luong
Sr
22:07
7:30
72
Wilson Tsaw
Jr
22:35
7:39
78
Dana Shawdavies
Sr
24:46
8:24
82
Tim Peng
Jr
25:44
8:43
83




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.