Jesuit Results from the Sac Joaquin Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/06

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bajamundi, Erick So So 12:19 5:52 2.1 30/44 6/7 11/14 1/5 12:18 12:18
Carter, Travis Fr Fr 11:37 5:32 2.1 5/43 2/7 6/14 1/7 11:59
(0:22,3.1)
11:38
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR)
Diaz, Danny Fr Fr 11:41 5:34 2.1 7/43 3/7 7/14 1/5 11:51
(0:10,1.4)
11:51
(0:10,1.4)
You ROCK! (LR, PR)
Diaz, Willie So So 11:50 5:38 2.1 22/44 5/7 8/14 1/5 12:05
(0:15,2.1)
11:27 You ROCK! (LR)
Donahue, Scott Sr V 17:25 5:44 3.04 16/66 6/7 6/18 1/8 17:06 17:06 17:06
Dougherty, Ian Jr JV 19:22 6:22 3.04 21/49 10/11 17/18 1/1 19:21 19:21
Formanek, Blake So So 12:41 6:02 2.1 37/44 7/7 13/14 1/4 12:44
(0:03,0.4)
12:44
(0:03,0.4)
You ROCK! (LR, PR)
Frame, Eric Fr Fr 12:46 6:05 2.1 28/43 7/7 14/14 1/4 13:10
(0:24,3.0)
13:01
(0:15,2.0)
You ROCK! (LR, PR)
Frazier, Nathan Jr JV 17:47 5:51 3.04 4/49 2/11 9/18 2/7 18:05
(0:18,1.7)
18:05
(0:18,1.7)
You ROCK! (LR, PR)
Garcia, Emilio So V 17:13 5:40 3.04 12/66 5/7 5/18 1/8 17:23
(0:10,1.0)
17:23
(0:10,1.0)
You ROCK! (LR, PR)
Gruenwald, Chris Sr JV 19:42 6:29 3.04 25/49 11/11 18/18 1/1 20:41
(0:59,4.8)
20:41
(0:59,4.8)
You ROCK! (LR, PR)
Hansen, Perry Fr Fr 12:11 5:48 2.1 13/43 5/7 10/14 1/5 12:30
(0:19,2.5)
12:00 You ROCK! (LR)
Hodgson, J. Sr JV 18:40 6:08 3.04 9/49 5/11 12/18 1/6 18:56
(0:16,1.4)
18:56
(0:16,1.4)
You ROCK! (LR, PR)
Kelly-Strong, Adam Fr So 10:54 5:11 2.1 1/44 1/7 1/14 1/13 11:16
(0:22,3.3)
11:16
(0:22,3.3)
You ROCK! (LR, PR)
Kesthely, Zach Sr JV 19:01 6:15 3.04 13/49 9/11 16/18 1/1 19:28
(0:27,2.3)
19:25
(0:24,2.1)
19:25
(0:24,2.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Krtil, Joe Sr JV 18:20 6:02 3.04 7/49 4/11 11/18 1/6 18:46
(0:26,2.3)
18:27
(0:07,0.6)
18:27
(0:07,0.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Lackner, Kyle Jr V 16:49 5:32 3.04 5/66 3/7 3/18 1/8 16:54
(0:05,0.5)
16:54
(0:05,0.5)
You ROCK! (LR, PR)
Leon, Robert So So 11:11 5:20 2.1 3/44 2/7 2/14 1/7 12:10
(0:59,8.1)
11:28
(0:17,2.5)
11:25
(0:14,2.1)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Lobo, Justin Fr Fr 12:27 5:56 2.1 22/43 6/7 12/14 1/4 12:34
(0:07,0.9)
12:34
(0:07,0.9)
You ROCK! (LR, PR)
Matzoll, Scott Sr JV 18:11 5:59 3.04 6/49 3/11 10/18 2/6 19:49
(1:38,8.2)
18:29
(0:18,1.6)
You ROCK! (LR, PR)
Mccrimons, Sam Sr JV 18:41 6:09 3.04 10/49 6/11 13/18 1/6 19:44
(1:03,5.3)
19:14
(0:33,2.9)
19:14
(0:33,2.9)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Mckennan, Phil Sr V 16:22 5:23 3.04 1/66 1/7 1/18 1/17 17:18
(0:56,5.4)
16:36
(0:14,1.4)
16:36
(0:14,1.4)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Palmer, Matt Sr V 17:32 5:46 3.04 19/66 7/7 7/18 1/8 17:39
(0:07,0.7)
17:39
(0:07,0.7)
You ROCK! (LR, PR)
Piccone, Gio Jr JV 18:42 6:09 3.04 11/49 7/11 14/18 1/5 17:28 17:28
Ramos, Blake Sr JV 17:39 5:48 3.04 1/49 1/11 8/18 1/9 18:06
(0:27,2.5)
18:06
(0:27,2.5)
You ROCK! (LR, PR)
Salvatierra, Michael Sr V 17:09 5:38 3.04 9/66 4/7 4/18 1/8 16:53 19:40
(2:31,12.8)
16:53 You ROCK! (LR)
Sommers, Michael So So 11:31 5:29 2.1 13/44 4/7 5/14 1/5 11:41
(0:10,1.4)
11:24 11:24 You ROCK! (LY)
Stroud, Henry Fr Fr 11:25 5:26 2.1 4/43 1/7 3/14 4/13 11:39
(0:14,2.0)
11:39
(0:14,2.0)
You ROCK! (LR, PR)
Velez, Justin Sr JV 18:43 6:09 3.04 12/49 8/11 15/18 1/1 18:58
(0:15,1.3)
18:58
(0:15,1.3)
You ROCK! (LR, PR)
Watchempino, Evan Sr V 16:36 5:28 3.04 3/66 2/7 2/18 1/9 16:29 18:57
(2:21,12.4)
16:29 You ROCK! (LR)
Wilson, Samuel Fr Fr 12:05 5:45 2.1 11/43 4/7 9/14 1/5 12:07
(0:02,0.3)
12:07
(0:02,0.3)
You ROCK! (LR, PR)
Yee, Bryce So So 11:30 5:29 2.1 11/44 3/7 4/14 1/5 12:01
(0:31,4.3)
11:46
(0:16,2.3)
11:40
(0:10,1.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 84:09
0:51
3.04 5:32 5:23 5:40 30 5:32 84:31
(0:22,0.4)
85:27
(1:18,1.5)
84:31
(0:22,0.4%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Phil Mckennan (1), Evan Watchempino (3), Kyle Lackner (5), Michael Salvatierra (9), Emilio Garcia (12)
So 1st 5 1/5 56:56
0:56
2.1 5:25 5:11 5:38 38 5:25 55:27 64:49
(7:53,12.2)
54:03 Your Team ROCKS! (LR) Adam Kelly-Strong (1), Robert Leon (3), Bryce Yee (9), Michael Sommers (11), Willie Diaz (14)
JV 1st 5 1/6 90:37
1:01
3.04 5:58 5:48 6:08 27 5:58 93:58
(3:21,3.6)
93:58
(3:21,3.6)
89:42 Your Team ROCKS! (LY, LR) Blake Ramos (1), Nathan Frazier (4), Scott Matzoll (6), Joe Krtil (7), J. Hodgson (9)
JV 2nd 5 1/1 94:29
0:41
3.04 6:13 6:09 6:22 15 6:13 Sam Mccrimons (1), Gio Piccone (2), Justin Velez (3), Zach Kesthely (4), Ian Dougherty (5)
Fr 1st 5 1/5 58:59
0:46
2.1 5:37 5:26 5:48 26 5:37 59:58
(0:59,1.6)
60:19
(1:20,2.2)
53:29 Your Team ROCKS! (LY, LR) Henry Stroud (2), Travis Carter (3), Danny Diaz (5), Samuel Wilson (7), Perry Hansen (9)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Phil Mckennan Sr Jesuit 16:22 5:23 1/7 1/18 1/17 17:18
(0:56)
16:36
(0:14)
16:36
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
2 Ryan Cosens Sr OAK RIDGE 16:30 5:26
3 Evan Watchempino Sr Jesuit 16:36 5:28 2/7 2/18 1/9 16:29 18:57
(2:21)
16:29 You ROCK! (LR)
4 Chris Romo Jr WOODCREEK 16:46 5:31
5 Kyle Lackner Jr Jesuit 16:49 5:32 3/7 3/18 1/8 16:54
(0:05)
16:54
(0:05)
You ROCK! (LR, PR)
6 Garrett Seawell So WOODCREEK 16:58 5:35
7 Cameron Mitchell Jr WOODCREEK 17:05 5:37
8 Patrick Ferrell Jr FAIRFIELD 17:06 5:38
9 Michael Salvatierra Sr Jesuit 17:09 5:38 4/7 4/18 1/8 16:53 19:40
(2:31)
16:53 You ROCK! (LR)
10 Devin Jokerst So PONDEROSA 17:11 5:39
11 Anthony Costales Sr FAIRFIELD 17:12 5:39
12 Emilio Garcia So Jesuit 17:13 5:40 5/7 5/18 1/8 17:23
(0:10)
17:23
(0:10)
You ROCK! (LR, PR)
13 Amjed Aboukhadije Fr OAK RIDGE 17:15 5:40
14 Josh Arrieta Sr OAK RIDGE 17:17 5:41
15 Myko Lucas Sr FAIRFIELD 17:22 5:43
16 Scott Donahue Sr Jesuit 17:25 5:44 6/7 6/18 1/8 17:06 17:06 17:06
17 Adam Nacario Jr LAGUNA CREEK 17:28 5:45
18 Brandon Grissom Sr ATWATER 17:30 5:45
19 Matt Palmer Sr Jesuit 17:32 5:46 7/7 7/18 1/8 17:39
(0:07)
17:39
(0:07)
You ROCK! (LR, PR)
20 Max Fernandez Jr OAK RIDGE 17:33 5:46
21 Ivan Bojorquez Sr LOS BANOS 17:39 5:48
22 Zac Zadrozna So ROCKLIN 17:40 5:49
23 Greg Young Sr PONDEROSA 17:45 5:50
24 Alex Mansoor Sr OAK RIDGE 17:48 5:51
25 Josh Ruff Sr OAK RIDGE 17:51 5:52
26 Alex Buttweiler Sr ROCKLIN 17:52 5:53
27 Raja Handa Jr WOODCREEK 17:53 5:53
28 Neil Williams Sr FAIRFIELD 17:56 5:54
29 Zackery Martin Jr FAIRFIELD 17:56 5:54
30 Cameron Sullivan Sr ROCKLIN 17:56 5:54
31 Taylor Newman Jr WOODCREEK 17:59 5:55
32 Josh Higgins Jr OAK RIDGE 18:00 5:55
33 Kevin Yamamoto Jr LAGUNA CREEK 18:07 5:58
34 Steven Sheldrup Sr FLORIN 18:15 6:00
35 Seth Lawerence So PONDEROSA 18:26 6:04
36 Brian Weber Sr WOODCREEK 18:29 6:05
37 Tj Singh So FAIRFIELD 18:34 6:06
38 Brandon Yragui HOGAN 18:34 6:06
39 Jose Oseguera Jr ATWATER 18:35 6:07
40 Matt Ziebell Sr ROCKLIN 18:36 6:07
41 Brian Dang Sr LAGUNA CREEK 18:45 6:10
42 Anthoni Moots-Hotal Jr CORDOVA 18:47 6:11
43 Jordan Willis Jr ROSEVILLE 18:48 6:11
44 Kenneth White Jr GRANITE BAY 18:49 6:11
45 Michael Ramirez Jr ATWATER 18:51 6:12
46 Chris Choate So SIERRA 18:51 6:12
47 Justin McCarthy Jr PONDEROSA 19:04 6:16
48 Shawn Conour Jr ATWATER 19:06 6:17
49 Ryan Smith Jr WOODCREEK 19:06 6:17
50 Nate Billings Sr ROCKLIN 19:07 6:17
51 Sam O'Hair So ROCKLIN 19:09 6:18
52 Lane Bacchi Jr PONDEROSA 19:11 6:19
53 Darrell Fernandez Sr FAIRFIELD 19:12 6:19
54 Jake Seefer Jr LAGUNA CREEK 19:19 6:21
55 Joel Stenson Sr LAGUNA CREEK 19:22 6:22
56 Jon Sanville Sr ROCKLIN 19:26 6:24
57 Randall Sorensen Sr ATWATER 19:31 6:25
58 Palmer Thiele Jr SIERRA 19:38 6:28
59 Joey Lee So PONDEROSA 19:53 6:32
60 Anthony Wallace Sr PONDEROSA 20:04 6:36
61 Miraj Hassanpur So LAGUNA CREEK 20:05 6:36
62 Jason Frank Jr ATWATER 20:26 6:43
63 Anthony Damma Sr ATWATER 20:27 6:44
64 Scott Mecke Sr OAKMONT 20:45 6:50
65 Josh Evans So GALT 22:25 7:22
66 Richard Thai Sr LAGUNA CREEK 22:50 7:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:51
84:09
16:50
5:32
30 Phil Mckennan
Sr
16:22
5:23
1
Evan Watchemp
Sr
16:36
5:28
3
Kyle Lackner
Jr
16:49
5:32
5
Michael Salvatie
Sr
17:09
5:38
9
Emilio Garcia
So
17:13
5:40
12








Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 OAK RIDGE
2-3-3-3-2
Gap: 1:18
86:23
17:17
5:41
72 Ryan Cosens
Sr
16:30
5:26
2
Amjed Aboukhad
Fr
17:15
5:40
13
Josh Arrieta
Sr
17:17
5:41
14
Max Fernande
Jr
17:33
5:46
20
Alex Mansoor
Sr
17:48
5:51
23








3 WOODCREEK
3-2-2-2-3
Gap: 1:13
86:41
17:20
5:42
73 Chris Romo
Jr
16:46
5:31
4
Garrett Seawell
So
16:58
5:35
6
Cameron Mitchell
Jr
17:05
5:37
7
Raja Handa
Jr
17:53
5:53
26
Taylor Newman
Jr
17:59
5:55
30








4 FAIRFIELD
4-4-4-4-4
Gap: 0:50
87:32
17:30
5:46
89 Patrick Ferrell
Jr
17:06
5:38
8
Anthony Costales
Sr
17:12
5:39
11
Myko Lucas
Sr
17:22
5:43
15
Neil Williams
Sr
17:56
5:54
27
Zackery Martin
Jr
17:56
5:54
28








5 PONDEROSA
5-5-5-5-5
Gap: 2:00
91:37
18:19
6:02
150 Devin Jokerst
So
17:11
5:39
10
Greg Young
Sr
17:45
5:50
22
Seth Lawerenc
So
18:26
6:04
33
Justin McCarthy
Jr
19:04
6:16
40
Lane Bacchi
Jr
19:11
6:19
45








6 ROCKLIN
8-6-6-6-6
Gap: 1:27
91:11
18:14
6:00
155 Zac Zadrozna
So
17:40
5:49
21
Alex Buttweil
Sr
17:52
5:53
25
Cameron Sullivan
Sr
17:56
5:54
29
Matt Ziebell
Sr
18:36
6:07
37
Nate Billings
Sr
19:07
6:17
43








7 LAGUNA CREEK
6-7-7-7-7
Gap: 1:54
93:01
18:36
6:07
182 Adam Nacario
Jr
17:28
5:45
17
Kevin Yamamoto
Jr
18:07
5:58
32
Brian Dang
Sr
18:45
6:10
38
Jake Seefer
Jr
19:19
6:21
47
Joel Stenson
Sr
19:22
6:22
48








8 ATWATER
7-8-8-7-8
Gap: 2:01
93:33
18:43
6:09
184 Brandon Grissom
Sr
17:30
5:45
18
Jose Oseguera
Jr
18:35
6:07
36
Michael Ramirez
Jr
18:51
6:12
39
Shawn Conour
Jr
19:06
6:17
41
Randall Sorensen
Sr
19:31
6:25
50








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Adam Kelly-Strong Fr Jesuit 10:54 5:11 1/7 1/14 1/13 11:16
(0:22)
11:16
(0:22)
You ROCK! (LR, PR)
2 Lucas Velasquez So LOS BANOS 10:55 5:12
3 Robert Leon So Jesuit 11:11 5:20 2/7 2/14 1/7 12:10
(0:59)
11:28
(0:17)
11:25
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR)
4 Spencer Thibideaux Fr GRANITE BAY 11:13 5:20
5 Jeff McKenzie So OAK RIDGE 11:15 5:21
6 Keiran Broussard Jr RODRIGUEZ 11:17 5:22
7 Oscar Sandoval So LOS BANOS 11:22 5:25
8 Bryant Hom Fr GRANITE BAY 11:26 5:27
9 Oleg Sedykh So ROSEVILLE 11:26 5:27
10 Juve Lopez So VACAVILLE 11:27 5:27
11 Bryce Yee So Jesuit 11:30 5:29 3/7 4/14 1/5 12:01
(0:31)
11:46
(0:16)
11:40
(0:10)
You ROCK! (LY, LR, PR)
12 Sean McNamee So OAK RIDGE 11:30 5:29
13 Michael Sommers So Jesuit 11:31 5:29 4/7 5/14 1/5 11:41
(0:10)
11:24 11:24 You ROCK! (LY)
14 Kanwar Dhaliwal So PITMAN 11:32 5:30
15 Justin Tynan So ROCKLIN 11:38 5:32
16 Ian Riehle So CASA ROBLE 11:40 5:33
17 Erik Larsen So MIRA LOMA 11:44 5:35
18 Andres Ovalle Fr VACAVILLE 11:45 5:36
19 Steven White Fr ROCKLIN 11:46 5:36
20 Cassidy Bertsch Fr GRANITE BAY 11:47 5:37
21 Will Brown So WOOD WILL C. 11:49 5:38
22 Willie Diaz So Jesuit 11:50 5:38 5/7 8/14 1/5 12:05
(0:15)
11:27 You ROCK! (LR)
23 Peter Campa So GALT 11:51 5:39
24 Sebasti Stanley So VACAVILLE 11:55 5:40
25 Lee Tilford Fr GRANITE BAY 12:02 5:44
26 Daniel Rossman So OAK RIDGE 12:11 5:48
27 Paul Heras So LOS BANOS 12:12 5:49
28 Nick Stanley So VACAVILLE 12:13 5:49
29 Josh Bardet So GRANITE BAY 12:15 5:50
30 Erick Bajamundi So Jesuit 12:19 5:52 6/7 11/14 1/5 12:18 12:18
31 Alek Hoffman So OAK RIDGE 12:25 5:55
32 Ricardo Soto So LOS BANOS 12:27 5:56
33 Domuniq Davenport So LOS BANOS 12:30 5:57
34 Cody Brock Fr VACAVILLE 12:30 5:57
35 Robert Brown Fr OAK RIDGE 12:32 5:58
36 Tyler Walker So OAK RIDGE 12:33 5:59
37 Blake Formanek So Jesuit 12:41 6:02 7/7 13/14 1/4 12:44
(0:03)
12:44
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
38 Chasene Ya So OAK RIDGE 12:52 6:08
39 Robert Campagnone So CASA ROBLE 12:54 6:09
40 Adrian Fachin So LOS BANOS 13:13 6:18
41 Alex Barker Fr GRANITE BAY 13:23 6:22
42 Yler Spencer So VACAVILLE 13:51 6:36
43 Nate Reagan So GRANITE BAY 14:28 6:53
44 Evan Stanley So VACAVILLE 17:03 8:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
56:56
11:23
5:25
38 Adam Kelly-St
Fr
10:54
5:11
1
Robert Leon
So
11:11
5:20
3
Bryce Yee
So
11:30
5:29
9
Michael Sommers
So
11:31
5:29
11
Willie Diaz
So
11:50
5:38
14








Your Team ROCKS! (LR)
2 GRANITE BAY
3-3-2-2-2
Gap: 1:02
58:43
11:45
5:36
60 Spencer Thibidea
Fr
11:13
5:20
4
Bryant Hom
Fr
11:26
5:27
7
Cassidy Bertsch
Fr
11:47
5:37
13
Lee Tilford
Fr
12:02
5:44
16
Josh Bardet
So
12:15
5:50
20








3 LOS BANOS
2-2-3-3-3
Gap: 1:35
59:26
11:53
5:40
73 Lucas Velasque
So
10:55
5:12
2
Oscar Sandoval
So
11:22
5:25
6
Paul Heras
So
12:12
5:49
18
Ricardo Soto
So
12:27
5:56
23
Domuniq Davenpor
So
12:30
5:57
24








4 VACAVILLE
5-5-5-4-4
Gap: 1:03
59:50
11:58
5:42
79 Juve Lopez
So
11:27
5:27
8
Andres Ovalle
Fr
11:45
5:36
12
Sebasti Stanley
So
11:55
5:40
15
Nick Stanley
So
12:13
5:49
19
Cody Brock
Fr
12:30
5:57
25








5 OAK RIDGE
4-4-4-4-5
Gap: 1:17
59:53
11:59
5:42
80 Jeff McKenzie
So
11:15
5:21
5
Sean McNamee
So
11:30
5:29
10
Daniel Rossman
So
12:11
5:48
17
Alek Hoffman
So
12:25
5:55
22
Robert Brown
Fr
12:32
5:58
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Blake Ramos Sr Jesuit 17:39 5:48 1/11 8/18 1/9 18:06
(0:27)
18:06
(0:27)
You ROCK! (LR, PR)
2 Feross Aboukhadije Jr OAK RIDGE 17:40 5:49
3 Jason McRoberts Jr OAK RIDGE 17:43 5:50
4 Nathan Frazier Jr Jesuit 17:47 5:51 2/11 9/18 2/7 18:05
(0:18)
18:05
(0:18)
You ROCK! (LR, PR)
5 Erik Gregory Sr OAK RIDGE 17:56 5:54
6 Scott Matzoll Sr Jesuit 18:11 5:59 3/11 10/18 2/6 19:49
(1:38)
18:29
(0:18)
You ROCK! (LR, PR)
7 Joe Krtil Sr Jesuit 18:20 6:02 4/11 11/18 1/6 18:46
(0:26)
18:27
(0:07)
18:27
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR)
8 Tyler Wilken Jr DAVIS SR. 18:35 6:07
9 J. Hodgson Sr Jesuit 18:40 6:08 5/11 12/18 1/6 18:56
(0:16)
18:56
(0:16)
You ROCK! (LR, PR)
10 Sam Mccrimons Sr Jesuit 18:41 6:09 6/11 13/18 1/6 19:44
(1:03)
19:14
(0:33)
19:14
(0:33)
You ROCK! (LY, LR, PR)
11 Gio Piccone Jr Jesuit 18:42 6:09 7/11 14/18 1/5 17:28 17:28
12 Justin Velez Sr Jesuit 18:43 6:09 8/11 15/18 1/1 18:58
(0:15)
18:58
(0:15)
You ROCK! (LR, PR)
13 Zach Kesthely Sr Jesuit 19:01 6:15 9/11 16/18 1/1 19:28
(0:27)
19:25
(0:24)
19:25
(0:24)
You ROCK! (LY, LR, PR)
14 Zach Holtz Sr OAK RIDGE 19:02 6:16
15 Adam Boone Jr DAVIS SR. 19:13 6:19
16 Matthew O'Malley Jr NAPA 19:16 6:20
17 Robert Chu Jr DAVIS SR. 19:18 6:21
18 Dakota Salazar Jr NAPA 19:19 6:21
19 Stephen Sarantopoul Sr NEVADA UNION 19:21 6:22
20 Matt Wilson Jr OAK RIDGE 19:21 6:22
21 Ian Dougherty Jr Jesuit 19:22 6:22 10/11 17/18 1/1 19:21 19:21
22 Matt Hodges Sr OAK RIDGE 19:27 6:24
23 Matt Underwood Jr LINCOLN (S) 19:31 6:25
24 David Milligan Jr SHELDON 19:37 6:27
25 Chris Gruenwald Sr Jesuit 19:42 6:29 11/11 18/18 1/1 20:41
(0:59)
20:41
(0:59)
You ROCK! (LR, PR)
26 Joel Johnson Sr ELK GROVE 19:48 6:31
27 Travis Randall Jr NEVADA UNION 19:53 6:32
28 Ethan Champion-Fr Sr DAVIS SR. 19:57 6:34
29 Adam Ruggerio Jr NAPA 20:01 6:35
30 Kushal Patel Sr SHELDON 20:04 6:36
31 David Julian Sr DAVIS SR. 20:06 6:37
32 Jared Moore Jr SHELDON 20:07 6:37
33 Dani Torres Jr LINCOLN (S) 20:12 6:39
34 Tyler Welden Jr NEVADA UNION 20:32 6:45
35 Dan Roediger Sr NEVADA UNION 20:33 6:46
36 Raphael Orlove Sr DAVIS SR. 20:33 6:46
37 Jason Cheung Jr SHELDON 20:38 6:47
38 Zach Streng Jr VACAVILLE 20:43 6:49
39 Keith Macdonald Sr NAPA 20:43 6:49
40 Alfred Soria Jr NAPA 20:45 6:50
41 Matt King Jr SHELDON 20:45 6:50
42 Charles Raub Sr NEVADA UNION 21:08 6:57
43 David Caudle Sr SHELDON 21:21 7:01
44 Tyler Green Sr NEVADA UNION 21:30 7:04
45 Chris Humphries Jr NEVADA UNION 21:36 7:06
46 Matthew McGregor Jr OAK RIDGE 21:38 7:07
47 Tirey Pagel Sr DAVIS SR. 21:44 7:09
48 Chet Schlegel Sr SHELDON 22:47 7:30
49 George Vellucci Sr NAPA 23:49 7:50
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-2-1-1
Gap: 1:01
90:37
18:07
5:58
27 Blake Ramos
Sr
17:39
5:48
1
Nathan Frazier
Jr
17:47
5:51
4
Scott Matzoll
Sr
18:11
5:59
6
Joe Krtil
Sr
18:20
6:02
7
J. Hodgson
Sr
18:40
6:08
9








Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 OAK RIDGE
2-1-1-2-2
Gap: 1:41
91:42
18:20
6:02
40 Feross Aboukhad
Jr
17:40
5:49
2
Jason McRobert
Jr
17:43
5:50
3
Erik Gregory
Sr
17:56
5:54
5
Zach Holtz
Sr
19:02
6:16
12
Matt Wilson
Jr
19:21
6:22
18








3 DAVIS SR.
3-3-3-3-3
Gap: 1:31
97:09
19:26
6:23
83 Tyler Wilken
Jr
18:35
6:07
8
Adam Boone
Jr
19:13
6:19
13
Robert Chu
Jr
19:18
6:21
15
Ethan Champion
Sr
19:57
6:34
22
David Julian
Sr
20:06
6:37
25








4 NAPA
4-4-4-4-4
Gap: 1:29
100:04
20:01
6:35
116 Matthew O'Malley
Jr
19:16
6:20
14
Dakota Salazar
Jr
19:19
6:21
16
Adam Ruggerio
Jr
20:01
6:35
23
Keith Macdonal
Sr
20:43
6:49
31
Alfred Soria
Jr
20:45
6:50
32








5 NEVADA UNION
5-5-5-5-5
Gap: 1:47
101:27
20:17
6:40
127 Stephen Sarantop
Sr
19:21
6:22
17
Travis Randall
Jr
19:53
6:32
21
Tyler Welden
Jr
20:32
6:45
27
Dan Roediger
Sr
20:33
6:46
28
Charles Raub
Sr
21:08
6:57
34








6 SHELDON
6-6-6-6-6
Gap: 1:08
101:11
20:14
6:39
133 David Milligan
Jr
19:37
6:27
20
Kushal Patel
Sr
20:04
6:36
24
Jared Moore
Jr
20:07
6:37
26
Jason Cheung
Jr
20:38
6:47
30
Matt King
Jr
20:45
6:50
33








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
94:29
18:54
6:13
15 Sam Mccrimon
Sr
18:41
6:09
1
Gio Piccone
Jr
18:42
6:09
2
Justin Velez
Sr
18:43
6:09
3
Zach Kesthely
Sr
19:01
6:15
4
Ian Doughert
Jr
19:22
6:22
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jared Lester Fr FAIRFIELD 11:14 5:21
2 Flavio Castro Fr LOS BANOS 11:22 5:25
3 Tyler Raposa Fr WOODCREEK 11:24 5:26
4 Henry Stroud Fr Jesuit 11:25 5:26 1/7 3/14 4/13 11:39
(0:14)
11:39
(0:14)
You ROCK! (LR, PR)
5 Travis Carter Fr Jesuit 11:37 5:32 2/7 6/14 1/7 11:59
(0:22)
11:38
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
6 Jason Coupe Fr GALT 11:38 5:32
7 Danny Diaz Fr Jesuit 11:41 5:34 3/7 7/14 1/5 11:51
(0:10)
11:51
(0:10)
You ROCK! (LR, PR)
8 Gregory Barrier Fr OAK RIDGE 12:00 5:43
9 Nathan Beers Fr VACAVILLE 12:04 5:45
10 Gurp Mann Fr WOODCREEK 12:04 5:45
11 Samuel Wilson Fr Jesuit 12:05 5:45 4/7 9/14 1/5 12:07
(0:02)
12:07
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
12 Andrew Lowrance Fr PONDEROSA 12:09 5:47
13 Perry Hansen Fr Jesuit 12:11 5:48 5/7 10/14 1/5 12:30
(0:19)
12:00 You ROCK! (LR)
14 Evan Simpson Fr BELLA VISTA 12:14 5:50
15 Ryan Hoffman Fr OAK RIDGE 12:15 5:50
16 David Hernandez Fr LOS BANOS 12:16 5:50
17 Zachary McMillen Fr OAK RIDGE 12:17 5:51
18 Jonatha Strong Fr OAK RIDGE 12:18 5:51
19 Jordan Dickinson Fr VACAVILLE 12:18 5:51
20 David Yu Fr LAGUNA CREEK 12:23 5:54
21 Tyler Rouse Fr OAK RIDGE 12:23 5:54
22 Justin Lobo Fr Jesuit 12:27 5:56 6/7 12/14 1/4 12:34
(0:07)
12:34
(0:07)
You ROCK! (LR, PR)
23 Mitchel Bamford Fr OAK RIDGE 12:32 5:58
24 Carlos Rosner Fr LOS BANOS 12:34 5:59
25 Curtis Duncan Fr PONDEROSA 12:37 6:00
26 Eddy Button Fr GALT 12:40 6:02
27 Oscar Correa Fr VALLEY 12:42 6:03
28 Eric Frame Fr Jesuit 12:46 6:05 7/7 14/14 1/4 13:10
(0:24)
13:01
(0:15)
You ROCK! (LR, PR)
29 Pedro Osornio Fr ATWATER 12:46 6:05
30 Bradly Brown Fr GALT 12:48 6:06
31 Andrew Klien Fr PONDEROSA 12:50 6:07
32 Jose Torres Fr LOS BANOS 12:52 6:08
33 Jesse Routsong Fr PONDEROSA 12:54 6:09
34 Henry Jordan Fr WOOD WILL C. 13:01 6:12
35 Daniel O'Shea Fr OAK RIDGE 13:05 6:14
36 Brandon Meyer Fr PONDEROSA 13:11 6:17
37 Matt Hunt Fr GALT 13:13 6:18
38 Matt Freitag Fr GALT 13:22 6:22
39 Ramon Flores Fr GALT 14:04 6:42
40 Alejand Alegria So LOS BANOS 14:10 6:45
41 Michael Medina Fr GALT 14:50 7:04
42 Jaime Velasquez Fr LOS BANOS 16:10 7:42
43 Bryce Purser Fr LOS BANOS 19:01 9:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-1-1-1-1
Gap: 0:46
58:59
11:48
5:37
26 Henry Stroud
Fr
11:25
5:26
2
Travis Carter
Fr
11:37
5:32
3
Danny Diaz
Fr
11:41
5:34
5
Samuel Wilson
Fr
12:05
5:45
7
Perry Hansen
Fr
12:11
5:48
9








Your Team ROCKS! (LY, LR)
2 OAK RIDGE
4-3-2-2-2
Gap: 0:23
61:13
12:15
5:50
55 Gregory Barrier
Fr
12:00
5:43
6
Ryan Hoffman
Fr
12:15
5:50
10
Zachary McMillen
Fr
12:17
5:51
12
Jonatha Strong
Fr
12:18
5:51
13
Tyler Rouse
Fr
12:23
5:54
14








3 LOS BANOS
1-2-3-3-3
Gap: 2:48
63:14
12:39
6:01
82 Flavio Castro
Fr
11:22
5:25
1
David Hernande
Fr
12:16
5:50
11
Carlos Rosner
Fr
12:34
5:59
17
Jose Torres
Fr
12:52
6:08
23
Alejand Alegria
So
14:10
6:45
30








4 PONDEROSA
5-5-5-5-4
Gap: 1:02
63:41
12:44
6:04
98 Andrew Lowrance
Fr
12:09
5:47
8
Curtis Duncan
Fr
12:37
6:00
18
Andrew Klien
Fr
12:50
6:07
22
Jesse Routsong
Fr
12:54
6:09
24
Brandon Meyer
Fr
13:11
6:17
26








5 GALT
3-4-4-4-5
Gap: 1:44
63:41
12:44
6:04
99 Jason Coupe
Fr
11:38
5:32
4
Eddy Button
Fr
12:40
6:02
19
Bradly Brown
Fr
12:48
6:06
21
Matt Hunt
Fr
13:13
6:18
27
Matt Freitag
Fr
13:22
6:22
28








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr d1 Matthew Cosca, Fr, 11:25, DAVIS SR. DAVIS SR., 59:31, 16
Fr d2 Jared Lester, Fr, 11:14, FAIRFIELD JESUIT, 58:59, 26
Fr d3 Kenny Austin, Fr, 11:34, RIO AMERICANO RIO AMERICANO, 60:17, 26
Fr d4 Cameron Goodman, Fr, 11:40, CHRISTIAN BROTHERS ESCALON, 64:23, 38
Fr d5 Steven Avila, Fr, 12:39, BIG VALLEY CHRISTI , 0:00,
JV d1,2 Blake Ramos, Sr, 17:39, JESUIT JESUIT, 90:37, 27
JV d3,4,5 Tyler Spangler, So, 19:02, DEL ORO DEL CAMPO, 97:25, 20
So d1 Clayton Daly, So, 11:12, FOLSOM SHELDON, 58:48, 46
So d2 Adam Kelly-Stron, Fr, 10:54, JESUIT JESUIT, 56:56, 38
So d3 Corey Coates, Fr, 10:57, WOODLAND PLEASANT GROVE, 59:33, 43
So d4 Spencer Tierney, So, 11:27, CHRISTIAN BROTHERS CHRISTIAN BROTHERS, 60:58, 28
So d5 Jovini Martinez, So, 11:56, TIOGA , 0:00,
V d1 Brendan Gregg, Sr, 16:14, DAVIS SR. DAVIS SR., 83:34, 15
V d2 Phil McKennan, Sr, 16:22, JESUIT JESUIT, 84:09, 30
V d3 James Tracy, Jr, 16:28, DEL CAMPO DEL CAMPO, 87:39, 48
V d4 German Fernandez, , 16:37, RIVERBANK RIVERBANK, 88:44, 41
V d5 Josh Atkins, Jr, 18:50, CAPITAL CHRISTIAN JIM ELLIOT CHRISTI, 105:01, 46

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S d1 Holly Rankin, Fr, 12:52, TOKAY DAVIS SR., 68:31, 43
F/S d2 Taylor Spencer, Fr, 12:58, CASA ROBLE OAK RIDGE, 70:02, 47
F/S d3 Amanda Blackwood, So, 13:17, PLEASANT GROVE EL DORADO, 71:38, 42
F/S d4 Emily Cook, Fr, 13:17, CALAVERAS ESCALON, 74:15, 33
F/S d5 Megan Crutchfield, Fr, 15:16, JIM ELLIOT CHRISTI JIM ELLIOT CHRISTI, 83:55, 15
JV d1,2 Rebecca Woo, Sr, 21:22, DAVIS SR. DAVIS SR., 111:31, 33
JV d2,3,4 Lauren Sword, Sr, 23:29, BRET HARTE BRET HARTE, 121:55, 28
V d1 Laurynn Chetelat, Jr, 19:49, DAVIS SR. DAVIS SR., 101:18, 23
V d2 Alex Kosinski, Sr, 19:01, OAK RIDGE PONDEROSA, 102:19, 64
V d3 Jenni Eiremo, Sr, 19:43, EL CAMINO PLACER, 103:39, 42
V d4 Maritza Garcia, Sr, 19:38, RIVERBANK BRET HARTE, 105:35, 38
V d5 Lauren Jimison, Jr, 21:53, CAPITAL CHRISTIAN BIG VALLEY CHRISTI, 127:25, 30