Jesuit Results from the Bella Vista Bronco Invite at Willow Hill Reservoir on 10/16/04

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bagley, Anthony Fr JV 19:36.44 7:26 2.64 52/56 23/26 23/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Benouar, Samir Jr V 17:16.52 5:41 3.04 11/155 5/10 5/10 1/19
Biggs, Sean Sr JV 19:43.85 7:28 2.64 53/56 24/26 24/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Blamey, Iaian Sr JV 17:04.74 6:28 2.64 40/56 18/26 18/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Burky, Robert Sr JV 17:19.94 6:34 2.64 41/56 19/26 19/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Calkin, Charles Fr Fr 12:53.24 6:56 1.86 51/75 10/11 21/22 1/1
Champion-fritz, Ethan So JV 16:03.28 6:05 2.64 22/56 9/26 9/26 1/2 You ROCK! (SBP)
Cohen, Nathan Jr JV 15:13.69 5:46 2.64 7/56 4/26 4/26 1/4 You ROCK! (SBP)
Coomes, Scott Sr JV 20:27.75 7:45 2.64 54/56 25/26 25/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Deidrick, Kyle So So 11:02.39 5:56 1.86 18/89 7/11 10/22 1/5 You ROCK! (SBP)
Deutsche, Jon So So 11:01.2 5:55 1.86 17/89 6/11 9/22 1/5 You ROCK! (SBP)
Donahue, Scott So V 17:25.44 5:44 3.04 16/155 7/10 7/10 1/14
Dougherty, Ian Fr Fr 11:24.41 6:08 1.86 15/75 4/11 12/22 2/8
Enabnit, Michael Jr V 18:15.73 6:00 3.04 52/155 10/10 10/10 1/3
Estopinal, Michael So JV 17:26.51 6:36 2.64 42/56 20/26 20/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Farrell, Jordan Fr Fr 11:39.26 6:16 1.86 23/75 6/11 15/22 1/5 You ROCK! (SBP)
Fleming, Chris Sr JV 15:31.17 5:53 2.64 12/56 7/26 7/26 1/2 You ROCK! (SBP)
Flores, Gabe Jr JV 15:18.66 5:48 2.64 9/56 6/26 6/26 1/3 You ROCK! (SBP)
Frazier, Nathan Fr Fr 10:36.91 5:42 1.86 3/75 3/11 6/22 1/10
Goodkind, Grant Sr JV 17:36.43 6:40 2.64 46/56 22/26 22/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Henderson, Brian So JV 16:56.26 6:25 2.64 38/56 17/26 17/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Hodgson, J. So So 10:31.62 5:40 1.86 2/89 2/11 3/22 1/16 You ROCK! (SBP)
Hoseit, Chris So So 11:46.79 6:20 1.86 41/89 11/11 17/22 1/2 You ROCK! (SBP)
Kelly-Strong, Jake Jr V 17:03.34 5:37 3.04 6/155 3/10 3/10 1/20
Kesich, Anthony Sr JV 17:35.33 6:40 2.64 45/56 21/26 21/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Kesthely, Zach So So 10:49.74 5:49 1.86 8/89 4/11 7/22 1/9 You ROCK! (SBP)
Kolding, Lucas So JV 16:17.98 6:10 2.64 27/56 13/26 13/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Krtil, Joe So So 10:50.1 5:50 1.86 9/89 5/11 8/22 1/8 You ROCK! (SBP)
Lackner, Kyle Fr Fr 10:27.99 5:38 1.86 1/75 1/11 1/22 1/20 You ROCK! (SBP)
Lamb, Charles Fr JV 20:41.75 7:50 2.64 55/56 26/26 26/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Laville, James Jr V 17:47.44 5:51 3.04 32/155 9/10 9/10 1/3 You ROCK! (SBP)
Louie, Chris Sr JV 16:04.2 6:05 2.64 23/56 10/26 10/26 1/2 You ROCK! (SBP)
Lucich, Marco So JV 16:08.15 6:07 2.64 26/56 12/26 12/26 1/2 You ROCK! (SBP)
Manza, Ian Fr Fr 12:21.8 6:39 1.86 43/75 8/11 19/22 2/2 You ROCK! (SBP)
Matzoll, Scott So So 11:22.79 6:07 1.86 29/89 8/11 11/22 1/5
McIntosh, Alex Jr JV 16:44.48 6:20 2.64 36/56 15/26 15/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Mckennan, Phil So V 17:22.8 5:43 3.04 13/155 6/10 6/10 1/17
Mellon, Spencer Fr Fr 11:31.98 6:12 1.86 18/75 5/11 13/22 2/6
Mickle, Colin So So 11:45.52 6:19 1.86 40/89 10/11 16/22 1/3 You ROCK! (SBP)
Nelson, Alex Sr JV 14:21.76 5:26 2.64 1/56 1/26 1/26 1/9 You ROCK! (SBP)
O'brien, Daniel Jr JV 15:14.7 5:46 2.64 8/56 5/26 5/26 1/3 You ROCK! (SBP)
Palmer, Matt So So 10:30.21 5:39 1.86 1/89 1/11 2/22 1/19
Patron, David So JV 16:39.47 6:19 2.64 33/56 14/26 14/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Pecha, Michael So JV 16:07.37 6:06 2.64 25/56 11/26 11/26 1/2 You ROCK! (SBP)
Piccone, Giovanni Fr Fr 10:34.53 5:41 1.86 2/75 2/11 4/22 1/17
Ramos, Dillon Sr V 16:43.59 5:30 3.04 4/155 2/10 2/10 1/25 You ROCK! (SBP)
Robledo, Brandon Fr Fr 12:09.71 6:32 1.86 39/75 7/11 18/22 2/3 You ROCK! (SBP)
Runyan, Tim Fr Fr 12:25.79 6:41 1.86 44/75 9/11 20/22 2/2 You ROCK! (SBP)
Saenz, Rudy So So 11:33.57 6:13 1.86 34/89 9/11 14/22 1/4 You ROCK! (SBP)
Salvatierra, Michael So V 17:12.74 5:40 3.04 10/155 4/10 4/10 1/19 You ROCK! (SBP)
Shelby, Richard Jr JV 15:45.49 5:58 2.64 18/56 8/26 8/26 1/2 You ROCK! (SBP)
Spaller, Will Fr Fr 13:37.14 7:19 1.86 63/75 11/11 22/22 1/1 You ROCK! (SBP)
Stalder, Jimmy Jr JV 14:52.36 5:38 2.64 4/56 2/26 2/26 2/6 You ROCK! (SBP)
Swazas, Matt Sr JV 14:53.59 5:38 2.64 5/56 3/26 3/26 1/5 You ROCK! (SBP)
Velez, Justin So So 10:35.51 5:42 1.86 3/89 3/11 5/22 1/12 You ROCK! (SBP)
Watchempino, Evan So V 16:32.09 5:26 3.04 2/155 1/10 1/10 2/29 You ROCK! (SBP)
Wepplo, Brendan So JV 16:44.75 6:21 2.64 37/56 16/26 16/26 1/1 You ROCK! (SBP)
Ziegler, Peter Sr V 17:35.42 5:47 3.04 25/155 8/10 8/10 1/5
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/19 84:48
0:44
3.04 5:35 5:26 5:41 33 5:35 Evan Watchempino (2), Dillon Ramos (4), Jake Kelly-Strong (6), Michael Salvatierra (10), Samir Benouar (11)
V 2nd 5 1/3 88:27
0:53
3.04 5:49 5:43 6:00 16 5:49 Phil Mckennan (1), Scott Donahue (2), Peter Ziegler (3), James Laville (4), Michael Enabnit (6)
So 1st 5 1/8 53:17
0:20
1.86 5:44 5:39 5:50 21 5:44 Matt Palmer (1), J. Hodgson (2), Justin Velez (3), Zach Kesthely (7), Joe Krtil (8)
So 2nd 5 1/3 56:45
0:44
1.86 6:06 5:55 6:19 22 6:06 Jon Deutsche (1), Kyle Deidrick (2), Scott Matzoll (5), Rudy Saenz (6), Colin Mickle (8)
JV 1st 5 1/3 74:36
0:53
2.64 5:39 5:26 5:46 25 5:39 Alex Nelson (1), Jimmy Stalder (4), Matt Swazas (5), Nathan Cohen (7), Daniel O'brien (8)
JV 2nd 5 1/2 78:43
0:46
2.64 5:58 5:48 6:05 15 5:58 Gabe Flores (1), Chris Fleming (2), Richard Shelby (3), Ethan Champion-fritz (4), Chris Louie (5)
JV 3rd 5 1/1 81:57
0:37
2.64 6:13 6:06 6:20 15 6:13 Michael Pecha (1), Marco Lucich (2), Lucas Kolding (3), David Patron (4), Alex McIntosh (5)
JV 4th 5 1/1 85:32
0:42
2.64 6:29 6:21 6:36 15 6:29 Brendan Wepplo (1), Brian Henderson (2), Iaian Blamey (3), Robert Burky (4), Michael Estopinal (5)
JV 5th 5 1/1 95:00
2:52
2.64 7:12 6:40 7:45 15 7:12 Anthony Kesich (1), Grant Goodkind (2), Anthony Bagley (3), Sean Biggs (4), Scott Coomes (5)
Fr 1st 5 1/6 54:36
1:04
1.86 5:52 5:38 6:12 26 5:52 Kyle Lackner (1), Giovanni Piccone (2), Nathan Frazier (3), Ian Dougherty (9), Spencer Mellon (11)
Fr 2nd 5 1/1 61:30
1:14
1.86 6:37 6:16 6:56 15 6:37 Jordan Farrell (1), Brandon Robledo (2), Ian Manza (3), Tim Runyan (4), Charles Calkin (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jake Matthews Jr Folsom 16:22.42 5:23
2 Evan Watchempino So Jesuit 16:32.09 5:26 1/10 1/10 2/29 You ROCK! (SBP)
3 Steven Giron Sr Los Banos 16:32.45 5:26
4 Dillon Ramos Sr Jesuit 16:43.59 5:30 2/10 2/10 1/25 You ROCK! (SBP)
5 Zac Bowers Jr Sheldon 16:45.92 5:31
6 Jake Kelly-Strong Jr Jesuit 17:03.34 5:37 3/10 3/10 1/20
7 Enrique Sotelo Jr Los Banos 17:07.23 5:38
8 Richard Jones Jr Benicia 17:07.88 5:38
9 Jeff Campbell Sr Oak Ridge 17:08.7 5:38
10 Michael Salvatierra So Jesuit 17:12.74 5:40 4/10 4/10 1/19 You ROCK! (SBP)
11 Samir Benouar Jr Jesuit 17:16.52 5:41 5/10 5/10 1/19
12 Greg Imamura Sr Bella Vista 17:22.29 5:43
13 Phil Mckennan So Jesuit 17:22.8 5:43 6/10 6/10 1/17
14 Dominic Malfatto Jr Sheldon 17:23.24 5:43
15 Dillon Brook Jr Ponderosa 17:23.95 5:43
16 Scott Donahue So Jesuit 17:25.44 5:44 7/10 7/10 1/14
17 Darrell Fernandez So Fairfield 17:26.13 5:44
18 Alex Conley Sr Montgomery 17:26.64 5:44
19 Sam Miller Sr Chico 17:27.23 5:44
20 Justin Kelly Jr Vacaville 17:27.86 5:45
21 Jeremy Vasquez Sr Fairfield 17:32.34 5:46
22 Andrew Primrose Jr Nevada Union 17:33.03 5:46
23 Ryan Cosens So Oak Ridge 17:33.92 5:47
24 Glenn James Jr Elk Grove 17:34.41 5:47
25 Peter Ziegler Sr Jesuit 17:35.42 5:47 8/10 8/10 1/5
26 Derek Baptista So Sheldon 17:36.33 5:47
27 Bryan Yeo Sr Roseville 17:39.41 5:48
28 Anthony Costales So Fairfield 17:40.36 5:49
29 Chad Piva So Los Banos 17:43.62 5:50
30 Jacob Hurd Jr Sierra 17:45.19 5:50
31 Rob Zahradka Sr Fairfield 17:45.62 5:51
32 James Laville Jr Jesuit 17:47.44 5:51 9/10 9/10 1/3 You ROCK! (SBP)
33 Jake Wittman Jr Sheldon 17:48.4 5:51
34 Aaron Mccormack Sr Oak Ridge 17:49.09 5:52
35 Jeremy Cutcher So Montgomery 17:50.18 5:52
36 Ben Duncan Sr McClatchy 17:51 5:52
37 Scott Crawford Jr Oak Ridge 17:58.93 5:55
38 Bryan Costanza Sr Elk Grove 17:59.67 5:55
39 David Graves Sr Will C. Wood 18:00.74 5:56
40 Joshua Parkhurst Sr Oak Ridge 18:01.35 5:56
41 Danny Diamond Jr Oak Ridge 18:01.94 5:56
42 Mike Wright Jr Ponderosa 18:03.04 5:56
43 Parker Brown So Nevada Union 18:04.33 5:57
44 Blake Mcdowall So Montgomery 18:05.24 5:57
45 Jeremy Graul Sr Elk Grove 18:05.65 5:57
46 James Bell Jr Galt 18:06.36 5:57
47 Josh Thomas Sr Fairfield 18:06.76 5:57
48 David Waggoner So Sheldon 18:08.41 5:58
49 David Oien Jr Elk Grove 18:09.08 5:58
50 Jeremiah Irving So Sheldon 18:09.53 5:58
51 Chou Vue Jr Franklin (S) 18:09.94 5:59
52 Michael Enabnit Jr Jesuit 18:15.73 6:00 10/10 10/10 1/3
53 Jack Reilly Sr Bella Vista 18:17.21 6:01
54 Barrett Vertrees So Nevada Union 18:18.69 6:01
55 Robert Brown So Sheldon 18:20.32 6:02
56 Brendan Gregg So Davis 18:20.81 6:02
57 Dan Freitas So Nevada Union 18:21.24 6:02
58 Greg Young Sr Ponderosa 18:22.01 6:03
59 Chris Reilly Sr Bella Vista 18:23.29 6:03
60 Manachem Dukes Fr Los Banos 18:23.51 6:03
61 Graeme Sadler Sr Roseville 18:23.73 6:03
62 Nathaniel Cook Sr Ponderosa 18:28.81 6:05
63 Cody Hood So Nevada Union 18:29.73 6:05
64 Josh Ruff So Oak Ridge 18:30.49 6:05
65 David Martin Sr Vacaville 18:32.07 6:06
66 Mark Ramirez Sr Los Banos 18:37.2 6:08
67 Ivan Bojorquez So Los Banos 18:37.62 6:08
68 Greg Reynolds So Colfax 18:41.32 6:09
68 Taylor Carlin Sr Bella Vista 18:42.22 6:09
70 Pedro Solano Jr Los Banos 18:42.22 6:09
71 Andrew Baldinger So Benicia 18:48.72 6:11
72 Jeff Hom Sr Roseville 18:49.69 6:12
73 Ross Perry Fr Montgomery 18:51.15 6:12
74 Alex Mansoor So Oak Ridge 18:52.14 6:12
75 Lachlan Hall Jr Montgomery 18:53.26 6:13
76 Chris Kimball Jr Benicia 18:53.83 6:13
77 Miles Brodsky Sr Bella Vista 18:54.65 6:13
78 Ryan Mitchell Jr Sierra 18:55.37 6:13
79 Blake Hurd Jr Sierra 18:56.27 6:14
80 Richard Nagel Jr Vacaville 19:00.13 6:15
81 Matt Lakin Sr Elk Grove 19:01.13 6:15
82 Adam Piuser Sr Merrill West 19:05.9 6:17
83 Ben Lehmann So Bella Vista 19:07.77 6:18
84 Gregory Jensen Sr Elk Grove 19:08.6 6:18
85 Stephen Sarantopou... So Nevada Union 19:09.15 6:18
86 Eric Beals Sr Roseville 19:09.68 6:18
87 Nolan Frazier Jr Fairfield 19:11.32 6:19
88 Christopher Light Sr Elk Grove 19:11.83 6:19
89 Justin Hyde Sr Rio Americano 19:12.39 6:19
90 Robin Carr Sr Nevada Union 19:15.03 6:20
91 Garrett Oliver Jr Will C. Wood 19:18.15 6:21
92 Brain Parkhurst Jr Franklin (EG) 19:18.85 6:21
93 Jordan Ritchie Jr Ponderosa 19:19.66 6:21
94 Robert Byrne Jr Fairfield 19:22.7 6:22
95 Omar Orozco Jr Los Banos 19:25.76 6:23
96 Quin Coughlin Fr Montgomery 19:30.1 6:25
97 Micah Price Jr Ponderosa 19:30.85 6:25
98 Zeke Kreeft Jr Tracy 19:31.63 6:25
99 Geoffrey Wolken So Benicia 19:32.61 6:26
100 Kai Pedersen Jr Fairfield 19:35.98 6:27
101 Michael Eakins Jr Florin 19:37.48 6:27
102 Matt Mendoza Jr Roseville 19:38.33 6:28
103 Brandon Courtney Sr Chico 19:38.97 6:28
104 Ryan Scheel Sr Folsom 19:40.1 6:28
105 Jose Cortes Jr Galt 19:41.22 6:29
106 Brian Champagne Jr Davis 19:48.46 6:31
107 Chris Keach So Will C. Wood 19:53.12 6:32
108 Simha Mccarter-rib... Jr Rio Americano 19:53.95 6:33
109 Joel Hurst Sr Sierra 20:00.26 6:35
110 Robert Campbell Jr Vacaville 20:01.72 6:35
111 Travis Meyers Sr Rio Americano 20:05.37 6:37
112 Zach Haas Sr Nevada Union 20:06.13 6:37
113 Mike Liebert Sr Oak Ridge 20:15.36 6:40
114 Kailyr Perry JOHN 20:18.07 6:41
115 Jon Martindill Fr Montgomery 20:19.07 6:41
116 Johnny Daggett Sr Nevada Union 20:21.08 6:42
117 Joseph Solden Jr Roseville 20:21.89 6:42
118 Will Baker Jr Benicia 20:23.3 6:42
119 Josh Manly Sr Cordova 20:24.54 6:43
120 Paul Simpson Sr Bella Vista 20:25.84 6:43
121 Charlie Gomez Sr Will C. Wood 20:33.94 6:46
122 Trevor Johnson Sr Rio Americano 20:35.26 6:46
123 Cole Petitt Sr Nevada Union 20:37.57 6:47
124 Josh Arrieta So Oak Ridge 20:38.13 6:47
125 Matt Hodges So Oak Ridge 20:42.79 6:49
126 Shayne Lewis Sr Florin 20:59.73 6:54
127 David Carlsen Jr Folsom 21:01.29 6:55
128 Troy Larsen Jr Roseville 21:04.6 6:56
129 Guy Hopes Sr Will C. Wood 21:05.08 6:56
130 Gavin Helm Fr Sierra 21:05.84 6:56
131 Rj Wichert Sr Folsom 21:11.88 6:58
132 Eduardo Martinez Jr Florin 21:16.14 7:00
133 Jerome Borromeo Jr Florin 21:20.47 7:01
134 Dan Cox Jr Benicia 21:27.95 7:04
135 Ray Peralez Jr Vacaville 21:28.54 7:04
136 Luis Ramirez JOHN 21:35.71 7:06
137 Mark Asher Sr Rio Americano 21:36.5 7:06
138 Juan Castaneda Sr Sierra 21:38.45 7:07
139 Mark Hayes Sr Franklin (EG) 21:44.6 7:09
140 Elyseu Pemba Jr Merrill West 21:48.13 7:10
141 Anh Dang Sr Cordova 21:52.53 7:12
142 Mark Gerling Sr Galt 21:56.08 7:13
143 Steven Cook Jr Benicia 22:22.14 7:21
144 Richard Ramberg Jr Galt 22:24.93 7:22
145 Wade Kelley Sr Ponderosa 22:26.92 7:23
146 Eric Hayes Sr Franklin (EG) 22:50.11 7:31
147 Rashaud Howard Jr Florin 23:13.77 7:38
148 Kenyon Whitman Sr Florin 23:19.84 7:40
149 Joe Falgout Jr Sierra 23:21.03 7:41
150 Kevin Dewey Jr Folsom 23:37.51 7:46
151 Colbie Johnson Jr Will C. Wood 23:50.15 7:50
152 Gabe Cruz Sr Galt 24:00.98 7:54
153 Daniel Amundson Sr Galt 24:30.31 8:04
154 Damon Muscente So Will C. Wood 24:38.39 8:06
155 Avinash Nayak Sr Folsom 26:28.75 8:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
2-1-1-1-1
Gap: 0:44
84:48
16:58
5:35
33 Evan Watchemp
So
16:32
5:26
2
Dillon Ramos
Sr
16:44
5:30
4
Jake Kelly-St
Jr
17:03
5:37
6
Michael Salvatie
So
17:13
5:40
10
Samir Benouar
Jr
17:17
5:41
11
Phil Mckennan
So
17:23
5:43
13
Scott Donahue
So
17:25
5:44
16
2 Sheldon
4-3-3-2-2
Gap: 1:22
87:42
17:32
5:46
117 Zac Bowers
Jr
16:46
5:31
5
Dominic Malfatto
Jr
17:23
5:43
14
Derek Baptista
So
17:36
5:47
24
Jake Wittman
Jr
17:48
5:51
30
David Waggoner
So
18:08
5:58
44
Jeremiah Irving
So
18:10
5:58
46
Robert Brown
So
18:20
6:02
49
3 Oak Ridge
6-4-4-5-3
Gap: 0:53
88:32
17:42
5:49
131 Jeff Campbell
Sr
17:09
5:38
9
Ryan Cosens
So
17:34
5:47
22
Aaron Mccormac
Sr
17:49
5:52
31
Scott Crawford
Jr
17:59
5:55
33
Joshua Parkhurs
Sr
18:01
5:56
36
Danny Diamond
Jr
18:02
5:56
37
Josh Ruff
So
18:30
6:05
57
4 Fairfield
9-5-5-4-4
Gap: 0:41
88:31
17:42
5:49
135 Darrell Fernande
So
17:26
5:44
17
Jeremy Vasquez
Sr
17:32
5:46
20
Anthony Costales
So
17:40
5:49
26
Rob Zahradka
Sr
17:46
5:51
29
Josh Thomas
Sr
18:07
5:57
43
Nolan Frazier
Jr
19:11
6:19
77
Robert Byrne
Jr
19:23
6:22
83
5 Los Banos
3-2-2-3-5
Gap: 2:05
88:24
17:41
5:49
149 Steven Giron
Sr
16:32
5:26
3
Enrique Sotelo
Jr
17:07
5:38
7
Chad Piva
So
17:44
5:50
27
Manachem Dukes
Fr
18:24
6:03
53
Mark Ramirez
Sr
18:37
6:08
59
Ivan Bojorque
So
18:38
6:08
60
Pedro Solano
Jr
18:42
6:09
62
6 Nevada Union
12-10-9-8-6
Gap: 0:57
90:47
18:09
5:58
214 Andrew Primrose
Jr
17:33
5:46
21
Parker Brown
So
18:04
5:57
39
Barrett Vertrees
So
18:19
6:01
48
Dan Freitas
So
18:21
6:02
50
Cody Hood
So
18:30
6:05
56
Stephen Sarantop
So
19:09
6:18
75
Robin Carr
Sr
19:15
6:20
80
7 Elk Grove
13-8-7-6-7
Gap: 1:27
90:50
18:10
5:59
215 Glenn James
Jr
17:34
5:47
23
Bryan Costanza
Sr
18:00
5:55
34
Jeremy Graul
Sr
18:06
5:57
41
David Oien
Jr
18:09
5:58
45
Matt Lakin
Sr
19:01
6:15
72
Gregory Jensen
Sr
19:09
6:18
74
Christop Light
Sr
19:12
6:19
78
8 Montgomery
10-6-6-7-8
Gap: 1:27
91:06
18:13
6:00
221 Alex Conley
Sr
17:27
5:44
18
Jeremy Cutcher
So
17:50
5:52
32
Blake Mcdowall
So
18:05
5:57
40
Ross Perry
Fr
18:51
6:12
65
Lachlan Hall
Jr
18:53
6:13
66
Quin Coughlin
Fr
19:30
6:25
84
Jon Martindi
Fr
20:19
6:41
96
9 Bella Vista
7-9-10-10-9
Gap: 1:32
91:40
18:20
6:02
240 Greg Imamura
Sr
17:22
5:43
12
Jack Reilly
Sr
18:17
6:01
47
Chris Reilly
Sr
18:23
6:03
52
Taylor Carlin
Sr
18:42
6:09
61
Miles Brodsky
Sr
18:55
6:13
68
Ben Lehmann
So
19:08
6:18
73
Paul Simpson
Sr
20:26
6:43
99
10 Ponderosa
8-7-8-9-10
Gap: 1:56
91:37
18:19
6:02
241 Dillon Brook
Jr
17:24
5:43
15
Mike Wright
Jr
18:03
5:56
38
Greg Young
Sr
18:22
6:03
51
Nathanie Cook
Sr
18:29
6:05
55
Jordan Ritchie
Jr
19:20
6:21
82
Micah Price
Jr
19:31
6:25
85
Wade Kelley
Sr
22:27
7:23
117
11 Roseville
14-13-12-11-11
Gap: 1:59
93:41
18:44
6:10
307 Bryan Yeo
Sr
17:39
5:48
25
Graeme Sadler
Sr
18:24
6:03
54
Jeff Hom
Sr
18:50
6:12
64
Eric Beals
Sr
19:10
6:18
76
Matt Mendoza
Jr
19:38
6:28
88
Joseph Solden
Jr
20:22
6:42
97
Troy Larsen
Jr
21:05
6:56
104
12 Benicia
5-11-11-12-12
Gap: 3:15
94:46
18:57
6:14
322 Richard Jones
Jr
17:08
5:38
8
Andrew Baldinge
So
18:49
6:11
63
Chris Kimball
Jr
18:54
6:13
67
Geoffrey Wolken
So
19:33
6:26
86
Will Baker
Jr
20:23
6:42
98
Dan Cox
Jr
21:28
7:04
110
Steven Cook
Jr
22:22
7:21
115
13 Vacaville
11-12-13-13-13
Gap: 4:01
96:30
19:18
6:21
353 Justin Kelly
Jr
17:28
5:45
19
David Martin
Sr
18:32
6:06
58
Richard Nagel
Jr
19:00
6:15
71
Robert Campbell
Jr
20:02
6:35
94
Ray Peralez
Jr
21:29
7:04
111








14 Sierra
15-15-14-14-14
Gap: 3:21
96:43
19:21
6:22
366 Jacob Hurd
Jr
17:45
5:50
28
Ryan Mitchell
Jr
18:55
6:13
69
Blake Hurd
Jr
18:56
6:14
70
Joel Hurst
Sr
20:00
6:35
93
Gavin Helm
Fr
21:06
6:56
106
Juan Castaned
Sr
21:38
7:07
113
Joe Falgout
Jr
23:21
7:41
120
15 Will C. Wood
16-16-16-16-15
Gap: 3:04
98:51
19:46
6:30
412 David Graves
Sr
18:01
5:56
35
Garrett Oliver
Jr
19:18
6:21
81
Chris Keach
So
19:53
6:32
91
Charlie Gomez
Sr
20:34
6:46
100
Guy Hopes
Sr
21:05
6:56
105
Colbie Johnson
Jr
23:50
7:50
122
Damon Muscente
So
24:38
8:06
125
16 Folsom
1-14-15-15-16
Gap: 7:15
101:53
20:23
6:42
421 Jake Matthews
Jr
16:22
5:23
1
Ryan Scheel
Sr
19:40
6:28
89
David Carlsen
Jr
21:01
6:55
103
Rj Wichert
Sr
21:12
6:58
107
Kevin Dewey
Jr
23:38
7:46
121
Avinash Nayak
Sr
26:29
8:43
126




17 Rio Americano
18-18-18-18-17
Gap: 2:24
101:23
20:17
6:40
479 Justin Hyde
Sr
19:12
6:19
79
Simha Mccarter
Jr
19:54
6:33
92
Travis Meyers
Sr
20:05
6:37
95
Trevor Johnson
Sr
20:35
6:46
101
Mark Asher
Sr
21:37
7:06
112








18 Galt
17-17-17-17-18
Gap: 5:55
106:10
21:14
6:59
485 James Bell
Jr
18:06
5:57
42
Jose Cortes
Jr
19:41
6:29
90
Mark Gerling
Sr
21:56
7:13
114
Richard Ramberg
Jr
22:25
7:22
116
Gabe Cruz
Sr
24:01
7:54
123
Daniel Amundson
Sr
24:30
8:04
124




19 Florin
19-19-19-19-19
Gap: 3:36
106:28
21:18
7:00
524 Michael Eakins
Jr
19:37
6:27
87
Shayne Lewis
Sr
21:00
6:54
102
Eduardo Martinez
Jr
21:16
7:00
108
Jerome Borromeo
Jr
21:20
7:01
109
Rashaud Howard
Jr
23:14
7:38
118
Kenyon Whitman
Sr
23:20
7:40
119




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:53
88:27
17:41
5:49
16 Phil Mckennan
So
17:23
5:43
1
Scott Donahue
So
17:25
5:44
2
Peter Ziegler
Sr
17:35
5:47
3
James Laville
Jr
17:47
5:51
4
Michael Enabnit
Jr
18:16
6:00
6








2 Oak Ridge
2-2-2-2-2
Gap: 2:36
96:18
19:16
6:20
47 Danny Diamond
Jr
18:02
5:56
5
Josh Ruff
So
18:30
6:05
7
Alex Mansoor
So
18:52
6:12
8
Mike Liebert
Sr
20:15
6:40
12
Josh Arrieta
So
20:38
6:47
15
Matt Hodges
So
20:43
6:49
16




3 Nevada Union
3-3-3-3-3
Gap: 1:28
99:29
19:54
6:33
57 Stephen Sarantop
So
19:09
6:18
9
Robin Carr
Sr
19:15
6:20
10
Zach Haas
Sr
20:06
6:37
11
Johnny Daggett
Sr
20:21
6:42
13
Cole Petitt
Sr
20:38
6:47
14








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Palmer So Jesuit 10:30.21 5:39 1/11 2/22 1/19
2 J. Hodgson So Jesuit 10:31.62 5:40 2/11 3/22 1/16 You ROCK! (SBP)
3 Justin Velez So Jesuit 10:35.51 5:42 3/11 5/22 1/12 You ROCK! (SBP)
4 Evan Rios So Florin 10:40.35 5:44
5 Chris Heylin So Franklin (EG) 10:44.62 5:47
6 Anthony Vella So Elk Grove 10:46.62 5:48
7 Cameron Vault So Bella Vista 10:47.79 5:48
8 Zach Kesthely So Jesuit 10:49.74 5:49 4/11 7/22 1/9 You ROCK! (SBP)
9 Joe Krtil So Jesuit 10:50.1 5:50 5/11 8/22 1/8 You ROCK! (SBP)
10 Andrew Colton Fr Elk Grove 10:51.02 5:50
11 Alex Premo So Roseville 10:53.12 5:51
12 John Lopez So Franklin (S) 10:53.61 5:51
13 Joshua Cudworth Fr Elk Grove 10:54.11 5:52
14 Shaka Dukes Fr Los Banos 10:55.56 5:52
15 Ryan Schnell Fr Ponderosa 10:56.4 5:53
16 Douglas Deleon So Franklin (S) 10:59.73 5:55
17 Jon Deutsche So Jesuit 11:01.2 5:55 6/11 9/22 1/5 You ROCK! (SBP)
18 Kyle Deidrick So Jesuit 11:02.39 5:56 7/11 10/22 1/5 You ROCK! (SBP)
19 Lee Conley So Elk Grove 11:02.75 5:56
20 Stephen Busath So Elk Grove 11:03.28 5:57
21 Elimane Diallo So Franklin (EG) 11:05.97 5:58
22 Jose Luna So Los Banos 11:09.02 6:00
23 Shea Benton So Bella Vista 11:14.33 6:03
24 Ryan Golemohammadi So Bella Vista 11:14.69 6:03
25 Tyler Scott Fr Elk Grove 11:19.55 6:05
26 Eric Saffle So Los Banos 11:20.51 6:06
27 Evan Huffman So Elk Grove 11:22.14 6:07
28 Akosh Dhaliawai So Florin 11:22.15 6:07
29 Scott Matzoll So Jesuit 11:22.79 6:07 8/11 11/22 1/5
30 Ivan Mondragon So Sheldon 11:23.68 6:08
31 Dan Roediger So Nevada Union 11:25.46 6:09
32 Charles Raob So Nevada Union 11:26.52 6:09
33 Daniel Rozanski So Bella Vista 11:26.75 6:09
34 Rudy Saenz So Jesuit 11:33.57 6:13 9/11 14/22 1/4 You ROCK! (SBP)
35 Sean Corbilla So Sheldon 11:35.23 6:14
36 Zach Bonner So Davis 11:37.91 6:15
37 Patrick Light So Elk Grove 11:38.76 6:16
38 Adam Matthews So Bella Vista 11:41.14 6:17
39 Lamar Barnett So Nevada Union 11:43.84 6:18
40 Colin Mickle So Jesuit 11:45.52 6:19 10/11 16/22 1/3 You ROCK! (SBP)
41 Chris Hoseit So Jesuit 11:46.79 6:20 11/11 17/22 1/2 You ROCK! (SBP)
42 Chris Gardner So Sierra 11:47.5 6:20
43 Marco Munoz Fr Franklin (S) 11:49.68 6:22
44 Ryan Guilliford So Los Banos 11:51.73 6:23
45 Neil Williams So Fairfield 11:52.8 6:23
46 Anthony Fagundes Fr Bella Vista 11:53.29 6:23
47 Tim Woldyseus So Fairfield 11:53.91 6:24
48 Jeffery Glick Fr Los Banos 11:54.46 6:24
49 Joshua Olmstead Fr Elk Grove 11:55.14 6:24
50 Kevin Bright So Benicia 11:58.24 6:26
51 Palmer Thiele Fr Sierra 12:02.33 6:28
52 Tyler Thiele Fr Sierra 12:02.65 6:29
53 David Hernandez So Franklin (S) 12:09.06 6:32
54 Dj Mendoza So Sierra 12:11.25 6:33
55 Nick Meyer So Sheldon 12:11.61 6:33
56 Erick Sandoval Fr Franklin (S) 12:12.06 6:34
57 Dennis Sadang So Sheldon 12:21.63 6:39
58 Chris Buck So Franklin (EG) 12:24.12 6:40
59 Ross Brennan So Nevada Union 12:25.65 6:41
60 Topher Faddling So Rio Americano 12:28.23 6:42
61 Windsor Chan So Sheldon 12:28.51 6:42
62 Chris Brohard Fr Merrill West 12:34.38 6:46
63 Tim Sisneros So Bella Vista 12:42.9 6:50
64 Leonal Vasquel Fr Franklin (S) 12:47.44 6:53
65 Jaime Mellado Fr Franklin (S) 12:49.04 6:53
66 Jonathan Eden So Roseville 12:53.39 6:56
67 Jeremy Chuidian So Franklin (EG) 12:59.38 6:59
68 Tri Tran So Florin 13:03.96 7:01
69 Kyle Summers So Rio Americano 13:05.59 7:02
70 Kevin Pinkerton Fr Elk Grove 13:06.1 7:03
71 Brandon Hurst So Galt 13:13.02 7:06
72 Alex Chasc So Franklin (EG) 13:15.17 7:08
73 Leonardo Reyes Fr Franklin (S) 13:18.56 7:09
74 Keaton Burford So Sheldon 13:20.29 7:10
75 Alex Greene So Sheldon 13:22.8 7:12
76 Dan Garrett So Galt 13:25.77 7:13
77 Chase Jachens So Ponderosa 13:28.21 7:15
78 James Gibson So McClatchy 13:37.16 7:19
79 Mark Herrera So Elk Grove 13:40.1 7:21
80 David Caudle So Sheldon 13:45.67 7:24
81 Gary Potter So Nevada Union 13:52.02 7:27
82 Jose Guzman Fr Franklin (S) 14:02.17 7:33
83 Lucas Habte So Bella Vista 14:04.36 7:34
84 Michael Medlicott So Elk Grove 14:21.21 7:43
85 Zachary Brown So Ponderosa 14:22.19 7:44
86 Abram Stein-freer So Bella Vista 14:31.52 7:49
87 Brandon Craig So Benicia 14:34.24 7:50
88 Fernando Ayala So Bella Vista 14:52.43 8:00
89 Michael Callender So Galt 15:36.04 8:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:20
53:17
10:39
5:44
21 Matt Palmer
So
10:30
5:39
1
J. Hodgson
So
10:32
5:40
2
Justin Velez
So
10:36
5:42
3
Zach Kesthely
So
10:50
5:49
7
Joe Krtil
So
10:50
5:50
8
Jon Deutsche
So
11:01
5:55
14
Kyle Deidrick
So
11:02
5:56
15
2 Elk Grove
3-2-2-2-2
Gap: 0:17
54:38
10:56
5:52
58 Anthony Vella
So
10:47
5:48
5
Andrew Colton
Fr
10:51
5:50
9
Joshua Cudworth
Fr
10:54
5:52
11
Lee Conley
So
11:03
5:56
16
Stephen Busath
So
11:03
5:57
17
Tyler Scott
Fr
11:20
6:05
22
Evan Huffman
So
11:22
6:07
24
3 Bella Vista
4-5-3-3-3
Gap: 0:53
56:25
11:17
6:04
105 Cameron Vault
So
10:48
5:48
6
Shea Benton
So
11:14
6:03
20
Ryan Golemoha
So
11:15
6:03
21
Daniel Rozanski
So
11:27
6:09
28
Adam Matthews
So
11:41
6:17
30
Anthony Fagundes
Fr
11:53
6:23
34
Tim Sisneros
So
12:43
6:50
43
4 Los Banos
6-6-4-4-4
Gap: 0:59
57:11
11:26
6:09
122 Shaka Dukes
Fr
10:56
5:52
12
Jose Luna
So
11:09
6:00
19
Eric Saffle
So
11:21
6:06
23
Ryan Guillifo
So
11:52
6:23
33
Jeffery Glick
Fr
11:54
6:24
35








5 Franklin (S)
5-4-5-5-5
Gap: 1:18
58:04
11:37
6:15
129 John Lopez
So
10:54
5:51
10
Douglas Deleon
So
11:00
5:55
13
Marco Munoz
Fr
11:50
6:22
32
David Hernande
So
12:09
6:32
36
Erick Sandoval
Fr
12:12
6:34
38
Leonal Vasquel
Fr
12:47
6:53
44
Jaime Mellado
Fr
12:49
6:53
45
6 Franklin (EG)
2-3-6-6-6
Gap: 2:31
60:29
12:06
6:30
155 Chris Heylin
So
10:45
5:47
4
Elimane Diallo
So
11:06
5:58
18
Chris Buck
So
12:24
6:40
40
Jeremy Chuidian
So
12:59
6:59
46
Alex Chasc
So
13:15
7:08
47








7 Sheldon
7-8-8-8-7
Gap: 1:05
60:01
12:00
6:27
172 Ivan Mondrago
So
11:24
6:08
25
Sean Corbilla
So
11:35
6:14
29
Nick Meyer
So
12:12
6:33
37
Dennis Sadang
So
12:22
6:39
39
Windsor Chan
So
12:29
6:42
42
Keaton Burford
So
13:20
7:10
48
Alex Greene
So
13:23
7:12
49
8 Nevada Union
8-7-7-7-8
Gap: 2:27
60:53
12:11
6:33
175 Dan Roediger
So
11:25
6:09
26
Charles Raob
So
11:27
6:09
27
Lamar Barnett
So
11:44
6:18
31
Ross Brennan
So
12:26
6:41
41
Gary Potter
So
13:52
7:27
50








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:44
56:45
11:21
6:06
22 Jon Deutsche
So
11:01
5:55
1
Kyle Deidrick
So
11:02
5:56
2
Scott Matzoll
So
11:23
6:07
5
Rudy Saenz
So
11:34
6:13
6
Colin Mickle
So
11:46
6:19
8
Chris Hoseit
So
11:47
6:20
9




2 Elk Grove
2-2-2-2-2
Gap: 1:47
59:22
11:52
6:23
38 Tyler Scott
Fr
11:20
6:05
3
Evan Huffman
So
11:22
6:07
4
Patrick Light
So
11:39
6:16
7
Joshua Olmstead
Fr
11:55
6:24
11
Kevin Pinkerto
Fr
13:06
7:03
13
Mark Herrera
So
13:40
7:21
14
Michael Medlicot
So
14:21
7:43
16
3 Bella Vista
3-3-3-3-3
Gap: 2:59
68:05
13:37
7:19
72 Anthony Fagundes
Fr
11:53
6:23
10
Tim Sisneros
So
12:43
6:50
12
Lucas Habte
So
14:04
7:34
15
Abram Stein-fr
So
14:32
7:49
17
Fernando Ayala
So
14:52
8:00
18








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alex Nelson Sr Jesuit 14:21.76 5:26 1/26 1/26 1/9 You ROCK! (SBP)
2 Matthew Borrilez Sr Sheldon 14:35.21 5:32
3 Kevin Sandretto Jr Sheldon 14:38.89 5:33
4 Jimmy Stalder Jr Jesuit 14:52.36 5:38 2/26 2/26 2/6 You ROCK! (SBP)
5 Matt Swazas Sr Jesuit 14:53.59 5:38 3/26 3/26 1/5 You ROCK! (SBP)
6 Zach Stephens So Chico 15:13.16 5:46
7 Nathan Cohen Jr Jesuit 15:13.69 5:46 4/26 4/26 1/4 You ROCK! (SBP)
8 Daniel O'brien Jr Jesuit 15:14.7 5:46 5/26 5/26 1/3 You ROCK! (SBP)
9 Gabe Flores Jr Jesuit 15:18.66 5:48 6/26 6/26 1/3 You ROCK! (SBP)
10 Kole Shey Fr Chico 15:21.65 5:49
11 Avery Spencer So Chico 15:24.99 5:50
12 Chris Fleming Sr Jesuit 15:31.17 5:53 7/26 7/26 1/2 You ROCK! (SBP)
13 Irvin Anfoso Fr Chico 15:32.49 5:53
14 David Copsey Jr Elk Grove 15:36.24 5:55
15 Anthony Cassaveccia Sr Oak Ridge 15:36.78 5:55
16 Jorge Morfin Jr Los Banos 15:42.57 5:57
17 James Gross Jr Elk Grove 15:44 5:58
18 Richard Shelby Jr Jesuit 15:45.49 5:58 8/26 8/26 1/2 You ROCK! (SBP)
19 Jack Waite Sr Sheldon 15:57.03 6:03
20 Kyle Beard Sr Sheldon 15:59.2 6:03
21 Eric Lawson Jr Sheldon 16:02 6:04
22 Ethan Champion-fritz So Jesuit 16:03.28 6:05 9/26 9/26 1/2 You ROCK! (SBP)
23 Chris Louie Sr Jesuit 16:04.2 6:05 10/26 10/26 1/2 You ROCK! (SBP)
24 Tom Whittington So Chico 16:06.51 6:06
25 Michael Pecha So Jesuit 16:07.37 6:06 11/26 11/26 1/2 You ROCK! (SBP)
26 Marco Lucich So Jesuit 16:08.15 6:07 12/26 12/26 1/2 You ROCK! (SBP)
27 Lucas Kolding So Jesuit 16:17.98 6:10 13/26 13/26 1/1 You ROCK! (SBP)
28 Evan Ide So Chico 16:19.47 6:11
29 Taylor Hill Fr Chico 16:19.85 6:11
30 Matt Sloggy Fr Chico 16:31.37 6:16
31 Soloman Irving Sr Sheldon 16:35.73 6:17
32 Nick Herrera Jr Elk Grove 16:37.42 6:18
33 David Patron So Jesuit 16:39.47 6:19 14/26 14/26 1/1 You ROCK! (SBP)
34 Mark Murphy Sr Montgomery 16:40.69 6:19
35 Josh Van Eyken Jr Davis 16:42.81 6:20
36 Alex McIntosh Jr Jesuit 16:44.48 6:20 15/26 15/26 1/1 You ROCK! (SBP)
37 Brendan Wepplo So Jesuit 16:44.75 6:21 16/26 16/26 1/1 You ROCK! (SBP)
38 Brian Henderson So Jesuit 16:56.26 6:25 17/26 17/26 1/1 You ROCK! (SBP)
39 Michael Yamagata Jr Elk Grove 16:59.03 6:26
40 Iaian Blamey Sr Jesuit 17:04.74 6:28 18/26 18/26 1/1 You ROCK! (SBP)
41 Robert Burky Sr Jesuit 17:19.94 6:34 19/26 19/26 1/1 You ROCK! (SBP)
42 Michael Estopinal So Jesuit 17:26.51 6:36 20/26 20/26 1/1 You ROCK! (SBP)
43 Kyle Fritz So Montgomery 17:32 6:38
44 Dwight Thompson Fr Chico 17:34.59 6:39
45 Anthony Kesich Sr Jesuit 17:35.33 6:40 21/26 21/26 1/1 You ROCK! (SBP)
46 Grant Goodkind Sr Jesuit 17:36.43 6:40 22/26 22/26 1/1 You ROCK! (SBP)
47 Andrew Fowler Sr Bella Vista 17:54.75 6:47
48 Danny Thorpe So Chico 18:41.13 7:05
49 Zander Fung So Montgomery 18:49.98 7:08
50 Jim Longnecker Fr Chico 18:50.86 7:08
51 Josh Bernal So Chico 19:35.54 7:25
52 Anthony Bagley Fr Jesuit 19:36.44 7:26 23/26 23/26 1/1 You ROCK! (SBP)
53 Sean Biggs Sr Jesuit 19:43.85 7:28 24/26 24/26 1/1 You ROCK! (SBP)
54 Scott Coomes Sr Jesuit 20:27.75 7:45 25/26 25/26 1/1 You ROCK! (SBP)
55 Charles Lamb Fr Jesuit 20:41.75 7:50 26/26 26/26 1/1 You ROCK! (SBP)
56 Ty Motekaitis Jr Davis 20:47.68 7:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:53
74:36
14:55
5:39
25 Alex Nelson
Sr
14:22
5:26
1
Jimmy Stalder
Jr
14:52
5:38
4
Matt Swazas
Sr
14:54
5:38
5
Nathan Cohen
Jr
15:14
5:46
7
Daniel O'brien
Jr
15:15
5:46
8
Gabe Flores
Jr
15:19
5:48
9
Chris Fleming
Sr
15:31
5:53
12
2 Sheldon
2-1-2-2-2
Gap: 1:27
77:12
15:26
5:51
50 Matthew Borrilez
Sr
14:35
5:32
2
Kevin Sandrett
Jr
14:39
5:33
3
Jack Waite
Sr
15:57
6:03
14
Kyle Beard
Sr
15:59
6:03
15
Eric Lawson
Jr
16:02
6:04
16
Soloman Irving
Sr
16:36
6:17
20




3 Chico
3-3-3-3-3
Gap: 0:53
77:39
15:32
5:53
57 Zach Stephens
So
15:13
5:46
6
Kole Shey
Fr
15:22
5:49
10
Avery Spencer
So
15:25
5:50
11
Irvin Anfoso
Fr
15:32
5:53
13
Tom Whitting
So
16:07
6:06
17
Evan Ide
So
16:19
6:11
18
Taylor Hill
Fr
16:20
6:11
19
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:46
78:43
15:45
5:58
15 Gabe Flores
Jr
15:19
5:48
1
Chris Fleming
Sr
15:31
5:53
2
Richard Shelby
Jr
15:45
5:58
3
Ethan Champion
So
16:03
6:05
4
Chris Louie
Sr
16:04
6:05
5
Michael Pecha
So
16:07
6:06
6
Marco Lucich
So
16:08
6:07
7
2 Chico
2-2-2-2-2
Gap: 2:22
85:26
17:05
6:28
50 Evan Ide
So
16:19
6:11
8
Taylor Hill
Fr
16:20
6:11
9
Matt Sloggy
Fr
16:31
6:16
10
Dwight Thompson
Fr
17:35
6:39
11
Danny Thorpe
So
18:41
7:05
12
Jim Longneck
Fr
18:51
7:08
13
Josh Bernal
So
19:36
7:25
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:37
81:57
16:23
6:13
15 Michael Pecha
So
16:07
6:06
1
Marco Lucich
So
16:08
6:07
2
Lucas Kolding
So
16:18
6:10
3
David Patron
So
16:39
6:19
4
Alex McIntosh
Jr
16:44
6:20
5
Brendan Wepplo
So
16:45
6:21
6
Brian Henderso
So
16:56
6:25
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
85:32
17:06
6:29
15 Brendan Wepplo
So
16:45
6:21
1
Brian Henderso
So
16:56
6:25
2
Iaian Blamey
Sr
17:05
6:28
3
Robert Burky
Sr
17:20
6:34
4
Michael Estopina
So
17:27
6:36
5
Anthony Kesich
Sr
17:35
6:40
6
Grant Goodkind
Sr
17:36
6:40
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 2:52
95:00
19:00
7:12
15 Anthony Kesich
Sr
17:35
6:40
1
Grant Goodkind
Sr
17:36
6:40
2
Anthony Bagley
Fr
19:36
7:26
3
Sean Biggs
Sr
19:44
7:28
4
Scott Coomes
Sr
20:28
7:45
5
Charles Lamb
Fr
20:42
7:50
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kyle Lackner Fr Jesuit 10:27.99 5:38 1/11 1/22 1/20 You ROCK! (SBP)
2 Giovanni Piccone Fr Jesuit 10:34.53 5:41 2/11 4/22 1/17
3 Nathan Frazier Fr Jesuit 10:36.91 5:42 3/11 6/22 1/10
4 Spencer Christy Fr Sheldon 10:39 5:44
5 Chris Greiner Fr Nevada Union 10:44.66 5:47
6 Mitchell Milligan Fr Sheldon 10:45.09 5:47
7 David Valles Fr Fairfield 10:54.6 5:52
8 Evan Adams Fr McClatchy 10:56.89 5:53
9 Brandon Waddell Fr Sheldon 11:01.47 5:56
10 Mark Johnson Fr Sheldon 11:10.85 6:01
11 Quinn O'brien Fr Tracy 11:11.99 6:01
12 Kent Melville Fr Ponderosa 11:14.02 6:02
13 Patrick Nilan Fr Rio Americano 11:22.95 6:07
14 John Hawbaker Fr Vacaville 11:23.74 6:08
15 Ian Dougherty Fr Jesuit 11:24.41 6:08 4/11 12/22 2/8
16 Tanner Laverdiere Fr Folsom 11:28.34 6:10
17 David Milligan Fr Sheldon 11:31.62 6:12
18 Spencer Mellon Fr Jesuit 11:31.98 6:12 5/11 13/22 2/6
19 Danny Singh Fr Cordova 11:32.27 6:12
20 Eric Guiterrez Fr Cordova 11:33.77 6:13
21 Chris Mugnaini Fr Rio Americano 11:34.5 6:13
22 Josh Higgins Fr Oak Ridge 11:37.5 6:15
23 Jordan Farrell Fr Jesuit 11:39.26 6:16 6/11 15/22 1/5 You ROCK! (SBP)
24 Jordan Lee Fr Sheldon 11:40.72 6:17
25 Nathan Meyer Fr Sheldon 11:42.65 6:18
26 Jeffrey Bricker Fr Benicia 11:43.59 6:18
27 Jared Moore Fr Sheldon 11:50.93 6:22
28 Robert Hom Fr McClatchy 11:51.57 6:23
29 Jeff Liebert Fr Oak Ridge 11:52.05 6:23
30 Joseph Whitfield Fr Fairfield 11:54.57 6:24
31 Daniel Ojeda Fr Merrill West 11:55.67 6:25
32 Kyle Pratt Fr Roseville 11:56.16 6:25
33 Evan Dewey Fr Oak Ridge 11:56.88 6:25
34 Lane Bacchi Fr Ponderosa 11:58.99 6:27
35 Tyler Welden Fr Nevada Union 12:01.98 6:28
36 Justin Wilcox Fr Ponderosa 12:02.25 6:28
37 Joel Thompson Fr Folsom 12:02.77 6:29
38 Thanh Nguyen Fr Sheldon 12:08.15 6:31
39 Brandon Robledo Fr Jesuit 12:09.71 6:32 7/11 18/22 2/3 You ROCK! (SBP)
40 Matt Wilson Fr Oak Ridge 12:16.75 6:36
41 Austin Schumacher Fr Nevada Union 12:20.34 6:38
42 Jace Swank Fr Vacaville 12:21.4 6:39
43 Ian Manza Fr Jesuit 12:21.8 6:39 8/11 19/22 2/2 You ROCK! (SBP)
44 Tim Runyan Fr Jesuit 12:25.79 6:41 9/11 20/22 2/2 You ROCK! (SBP)
45 Zachary Maybury Fr Rio Americano 12:26.39 6:41
46 James Landers Fr Rio Americano 12:30.43 6:43
47 Brian Brandon Fr Ponderosa 12:41.36 6:49
48 Matt Sandstrom Fr Roseville 12:45.11 6:51
49 Wayne Myrick Fr Galt 12:46.73 6:52
50 Chris Sandstrom Fr Roseville 12:47.9 6:53
51 Charles Calkin Fr Jesuit 12:53.24 6:56 10/11 21/22 1/1
52 Andy Parker So Franklin (EG) 12:55.13 6:57
53 Geoff Munch Fr Galt 12:55.89 6:57
54 Kevin Farmer Fr Oak Ridge 12:57.1 6:58
55 Jeff Healy Fr Tracy 12:59.83 6:59
56 Tommy Lynch Fr Rio Americano 13:03.81 7:01
57 Nick Sangermano Fr Folsom 13:05.59 7:02
58 Jim Piety Fr Roseville 13:14.67 7:07
59 David Resnick-dunn Fr Benicia 13:18.52 7:09
60 Robert Blum Fr Rio Americano 13:19.05 7:10
61 Mark Dowlat Fr Amador 13:29.9 7:15
62 Jd Weber Fr Oak Ridge 13:33.99 7:18
63 Will Spaller Fr Jesuit 13:37.14 7:19 11/11 22/22 1/1 You ROCK! (SBP)
64 Matt Murphy Fr Benicia 13:50.75 7:27
65 Derek Boltz Fr Benicia 13:56.87 7:30
66 Drew Strother Fr Galt 14:01.11 7:32
67 Matt Castillo Fr Roseville 14:12.97 7:39
68 Angelo Esquerria Fr Sierra 14:14.45 7:39
69 Joel Mclouth Fr Benicia 14:16.69 7:41
70 Evan Gerth Fr Merrill West 14:23.64 7:44
71 Kenny Lekim Fr Oak Ridge 14:30.8 7:48
72 Todd Williams Fr Galt 14:31.37 7:48
73 Anthony Anekwe Fr Benicia 14:35.75 7:51
74 Taylor Allen Fr Sierra 15:09.97 8:09
75 Mitul Patel Fr Florin 16:34.78 8:55
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:04
54:36
10:55
5:52
26 Kyle Lackner
Fr
10:28
5:38
1
Giovanni Piccone
Fr
10:35
5:41
2
Nathan Frazier
Fr
10:37
5:42
3
Ian Doughert
Fr
11:24
6:08
9
Spencer Mellon
Fr
11:32
6:12
11
Jordan Farrell
Fr
11:39
6:16
14
Brandon Robledo
Fr
12:10
6:32
21
2 Sheldon
2-2-2-2-2
Gap: 0:53
55:08
11:02
5:56
32 Spencer Christy
Fr
10:39
5:44
4
Mitchell Milligan
Fr
10:45
5:47
5
Brandon Waddell
Fr
11:01
5:56
6
Mark Johnson
Fr
11:11
6:01
7
David Milligan
Fr
11:32
6:12
10
Jordan Lee
Fr
11:41
6:17
15
Nathan Meyer
Fr
11:43
6:18
16
3 Rio Americano
3-3-3-3-3
Gap: 1:41
60:58
12:12
6:33
95 Patrick Nilan
Fr
11:23
6:07
8
Chris Mugnaini
Fr
11:35
6:13
12
Zachary Maybury
Fr
12:26
6:41
23
James Landers
Fr
12:30
6:43
24
Tommy Lynch
Fr
13:04
7:01
28
Robert Blum
Fr
13:19
7:10
31




4 Oak Ridge
4-4-4-4-4
Gap: 1:20
60:40
12:08
6:31
100 Josh Higgins
Fr
11:38
6:15
13
Jeff Liebert
Fr
11:52
6:23
18
Evan Dewey
Fr
11:57
6:25
20
Matt Wilson
Fr
12:17
6:36
22
Kevin Farmer
Fr
12:57
6:58
27
Jd Weber
Fr
13:34
7:18
32
Kenny Lekim
Fr
14:31
7:48
37
5 Roseville
6-5-5-5-5
Gap: 2:17
64:57
12:59
6:59
134 Kyle Pratt
Fr
11:56
6:25
19
Matt Sandstro
Fr
12:45
6:51
25
Chris Sandstro
Fr
12:48
6:53
26
Jim Piety
Fr
13:15
7:07
29
Matt Castillo
Fr
14:13
7:39
35








6 Benicia
5-6-6-6-6
Gap: 2:33
67:06
13:25
7:13
150 Jeffrey Bricker
Fr
11:44
6:18
17
David Resnick-
Fr
13:19
7:09
30
Matt Murphy
Fr
13:51
7:27
33
Derek Boltz
Fr
13:57
7:30
34
Joel Mclouth
Fr
14:17
7:41
36
Anthony Anekwe
Fr
14:36
7:51
38




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:14
61:30
12:18
6:37
15 Jordan Farrell
Fr
11:39
6:16
1
Brandon Robledo
Fr
12:10
6:32
2
Ian Manza
Fr
12:22
6:39
3
Tim Runyan
Fr
12:26
6:41
4
Charles Calkin
Fr
12:53
6:56
5
Will Spaller
Fr
13:37
7:19
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.