Jesuit Results from the Sac Joaquin Section Finals at Sierra College on 11/15/03

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Benouar, Samir So So 12:18 6:09 2 25/41 7/8 7/8 1/2 12:31
(0:13,1.7)
You ROCK! (SBP, DPR)
Blamey, Iaian Jr JV 17:02 5:41 3 16/45 5/6 6/13 1/6 You ROCK! (SBP)
Cohen, Nathan So So 12:00 6:00 2 18/41 6/8 6/8 1/4
Courtwright, Ryan Sr V 17:05 5:42 3 6/66 2/7 7/13 2/10 16:10 16:10 16:10 16:10
Enabnit, Michael So So 11:05 5:33 2 1/41 1/8 1/8 1/13 11:47
(0:42,5.9)
You ROCK! (SBP, DPR)
Flores, Gabe So So 11:43 5:52 2 8/41 3/8 3/8 2/5 12:32
(0:49,6.5)
You ROCK! (DPR)
Gragg, Alec So So 11:18 5:39 2 2/41 2/8 2/8 1/6 10:48 10:48 10:48 10:48 You ROCK! (SBP)
Kelly-Strong, Jake So V 17:47 5:56 3 18/66 4/7 10/13 1/8 16:29 16:29 16:29 16:29
Laville, James So So 11:57 5:59 2 17/41 5/8 5/8 1/5 11:40
Marks, Brian JV 17:01 5:40 3 15/45 4/6 5/13 2/6 17:16
(0:15,1.4)
17:16
(0:15,1.4)
17:16
(0:15,1.4)
17:02
(0:01,0.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
McCoy, Scott So 12:24 6:12 2 28/41 8/8 8/8 1/1
Mcory, Scott JV 16:43 5:34 3 7/45 2/6 3/13 3/8 You ROCK! (SBP)
Munoz, Ellis So So 11:53 5:57 2 13/41 4/8 4/8 2/5 You ROCK! (SBP)
Olegario, Marlon JV 16:43 5:34 3 6/45 1/6 2/13 4/11 18:29
(1:46,9.6)
18:29
(1:46,9.6)
18:29
(1:46,9.6)
18:29
(1:46,9.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Ramos, Dillon Jr V 17:25 5:48 3 8/66 3/7 9/13 1/9 You ROCK! (SBP)
Ross, Sean JV 17:12 5:44 3 18/45 6/6 8/13 1/5 You ROCK! (SBP)
Swazas, Matt Jr JV 16:45 5:35 3 10/45 3/6 4/13 2/6 You ROCK! (SBP)
Wang, Jonathan V 18:35 6:12 3 37/66 6/7 12/13 1/8 17:41 17:41 17:41 17:41
Watchempino, Evan Fr V 17:56 5:59 3 19/66 5/7 11/13 1/8
Wihtol, John Sr V 16:14 5:25 3 1/66 1/7 1/13 1/15 16:12 16:12 16:12 16:12 You ROCK! (SBP)
Ziegler, Peter Jr V 18:44 6:15 3 41/66 7/7 13/13 1/8 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 86:27
1:42
3 5:46 5:25 5:59 44 5:46 80:32 80:32 80:32 John Wihtol (1), Ryan Courtwright (5), Dillon Ramos (7), Jake Kelly-Strong (15), Evan Watchempino (16)
So 1st 5 1/5 57:56
0:52
2 5:48 5:33 5:59 34 5:48 54:05 54:05 54:05 Michael Enabnit (1), Alec Gragg (2), Gabe Flores (7), Ellis Munoz (10), James Laville (14)
JV 1st 5 2/6 84:14
0:19
3 5:37 5:34 5:41 45 5:36 88:42
(4:28,5.0)
88:42
(4:28,5.0)
88:42
(4:28,5.0%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Marlon Olegario (5), Scott Mcory (6), Matt Swazas (9), Brian Marks (12), Iaian Blamey (13)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 John Wihtol Sr Jesuit 16:14 5:25 1/7 1/13 1/15 16:12 16:12 16:12 You ROCK! (SBP)
2 Calvin Glass WOODCREEK 16:36 5:32
3 Chris Fuller GRANITE BAY 16:50 5:37
4 Alex Duenas WOODCREEK 16:54 5:38
5 Steven Giron LOS BANOS 17:01 5:40
6 Ryan Courtwright Sr Jesuit 17:05 5:42 2/7 7/13 2/10 16:10 16:10 16:10
7 Kevin Hougen ROCKLIN 17:17 5:46
8 Dillon Ramos Jr Jesuit 17:25 5:48 3/7 9/13 1/9 You ROCK! (SBP)
9 Cheyne Inman VACAVILLE 17:25 5:48
10 Cesar Calderon WILLCWOOD 17:26 5:49
11 Jason Engler GRANITE BAY 17:35 5:52
12 Tim Cannon ROCKLIN 17:37 5:52
13 Jesse Grinstead DEL CAMPO 17:42 5:54
14 Jeff Campbell OAK RIDGE 17:43 5:54
15 Reece Hartle OAK RIDGE 17:44 5:55
16 Darren Dodd EAST UNION 17:45 5:55
17 Luz Ramirez ATWATER 17:46 5:55
18 Jake Kelly-Strong So Jesuit 17:47 5:56 4/7 10/13 1/8 16:29 16:29 16:29
19 Evan Watchempino Fr Jesuit 17:56 5:59 5/7 11/13 1/8
20 Caleb Mack EAST UNION 17:58 5:59
21 Tim Bardet GRANITE BAY 18:02 6:01
22 Jeff Rousseau WOODCREEK 18:06 6:02
23 Keith Ritter ROCKLIN 18:08 6:03
24 Tom Harrer ROCKLIN 18:09 6:03
25 Aaron Mccormick OAK RIDGE 18:09 6:03
26 Sean Kelleher DEL CAMPO 18:18 6:06
27 Travis Davis WOODCREEK 18:19 6:06
28 Josh Harris VACAVILLE 18:19 6:06
29 Eric Rader EAST UNION 18:22 6:07
30 Alex Lagrassa RODRIGUEZ 18:23 6:08
31 Vince Bardini DEL CAMPO 18:24 6:08
32 Ruben Avelar GOLDEN VALLEY 18:25 6:08
33 Joshua Parkhurst OAK RIDGE 18:27 6:09
34 Greg Imamura BELLA VISTA 18:29 6:10
35 Bobby Lakosil GRANITE BAY 18:32 6:11
36 Ian Hecox DEL CAMPO 18:33 6:11
37 Jonathan Wang Jesuit 18:35 6:12 6/7 12/13 1/8 17:41 17:41 17:41
38 Jake Boeger PONDEROSA 18:36 6:12
39 Daniel Diamond OAK RIDGE 18:37 6:12
40 Ryan Garcia DEL CAMPO 18:39 6:13
41 Peter Ziegler Jr Jesuit 18:44 6:15 7/7 13/13 1/8 You ROCK! (SBP)
42 Ryan Cosens OAK RIDGE 18:46 6:15
43 Will Coukoulis DEL CAMPO 18:49 6:16
44 Sean Gordon DEL CAMPO 18:49 6:16
45 Justin Kelly VACAVILLE 18:50 6:17
46 Scott Severson GRANITE BAY 18:50 6:17
47 Robert Stephenson EAST UNION 18:52 6:17
48 Sean Driscoll WOODCREEK 18:53 6:18
49 Ryan Green ROCKLIN 18:57 6:19
50 Shane Bennett ROCKLIN 19:02 6:21
51 Daniel Martinez GOLDEN VALLEY 19:02 6:21
52 Cale Crawford OAK RIDGE 19:03 6:21
53 John Maniaci WOODCREEK 19:13 6:24
54 Nathaniel Cook PONDEROSA 19:14 6:25
55 David Martin VACAVILLE 19:17 6:26
56 Richie Gadberry GRANITE BAY 19:22 6:27
57 Matt Bennett ROCKLIN 19:30 6:30
58 Will Wallace GOLDEN VALLEY 19:31 6:30
59 James Loudright VACAVILLE 19:37 6:32
60 Scott Burrell VACAVILLE 19:39 6:33
61 Chris Neufeld WOODCREEK 19:43 6:34
62 Kevin Cooper EAST UNION 19:50 6:37
63 Kevin Peng GRANITE BAY 19:55 6:38
64 Nathan Zacharias EAST UNION 20:35 6:52
65 Fleix Corroll EAST UNION 20:48 6:56
66 Robert Campbell VACAVILLE 20:56 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:42
86:27
17:17
5:46
44 John Wihtol
Sr
16:14
5:25
1
Ryan Courtwright
Sr
17:05
5:42
5
Dillon Ramos
Jr
17:25
5:48
7
Jake Kelly-Strong
So
17:47
5:56
15
Evan Watchempino
Fr
17:56
5:59
16
Jonathan Wang

18:35
6:12
31
Peter Ziegler
Jr
18:44
6:15
34
2 WOODCREEK
2-1-2-2-2
Gap: 2:17
88:48
17:46
5:55
90 Calvin Glass
-
16:36
5:32
2
Alex Duenas
-
16:54
5:38
4
Jeff Rousseau
-
18:06
6:02
19
Travis Davis
-
18:19
6:06
24
Sean Driscoll
-
18:53
6:18
41
John Maniaci
-
19:13
6:24
45
Chris Neufeld
-
19:43
6:34
51
3 GRANITE BAY
3-3-3-4-3
Gap: 2:00
89:49
17:58
5:59
98 Chris Fuller
-
16:50
5:37
3
Jason Engler
-
17:35
5:52
9
Tim Bardet
-
18:02
6:01
18
Bobby Lakosil
-
18:32
6:11
29
Scott Severson
-
18:50
6:17
39
Richie Gadberry
-
19:22
6:27
47
Kevin Peng
-
19:55
6:38
53
4 ROCKLIN
4-4-4-3-4
Gap: 1:40
90:08
18:02
6:01
99 Kevin Hougen
-
17:17
5:46
6
Tim Cannon
-
17:37
5:52
10
Keith Ritter
-
18:08
6:03
20
Tom Harrer
-
18:09
6:03
21
Ryan Green
-
18:57
6:19
42
Shane Bennett
-
19:02
6:21
43
Matt Bennett
-
19:30
6:30
48
5 OAK RIDGE
7-5-5-5-5
Gap: 0:54
90:40
18:08
6:03
107 Jeff Campbell
-
17:43
5:54
12
Reece Hartle
-
17:44
5:55
13
Aaron Mccormick
-
18:09
6:03
22
Joshua Parkhurst
-
18:27
6:09
28
Daniel Diamond
-
18:37
6:12
32
Ryan Cosens
-
18:46
6:15
35
Cale Crawford
-
19:03
6:21
44
6 DEL CAMPO
6-8-7-6-6
Gap: 0:57
91:36
18:19
6:06
124 Jesse Grinstead
-
17:42
5:54
11
Sean Kelleher
-
18:18
6:06
23
Vince Bardini
-
18:24
6:08
27
Ian Hecox
-
18:33
6:11
30
Ryan Garcia
-
18:39
6:13
33
Will Coukoulis
-
18:49
6:16
36
Sean Gordon
-
18:49
6:16
37
7 EAST UNION
8-6-6-7-7
Gap: 2:05
92:47
18:33
6:11
149 Darren Dodd
-
17:45
5:55
14
Caleb Mack
-
17:58
5:59
17
Eric Rader
-
18:22
6:07
26
Robert Stephenson
-
18:52
6:17
40
Kevin Cooper
-
19:50
6:37
52
Nathan Zacharias
-
20:35
6:52
54
Fleix Corroll
-
20:48
6:56
55
8 VACAVILLE
5-7-8-8-8
Gap: 2:12
93:28
18:42
6:14
166 Cheyne Inman
-
17:25
5:48
8
Josh Harris
-
18:19
6:06
25
Justin Kelly
-
18:50
6:17
38
David Martin
-
19:17
6:26
46
James Loudright
-
19:37
6:32
49
Scott Burrell
-
19:39
6:33
50
Robert Campbell
-
20:56
6:59
56
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Michael Enabnit So Jesuit 11:05 5:33 1/8 1/8 1/13 You ROCK! (SBP)
2 Alec Gragg So Jesuit 11:18 5:39 2/8 2/8 1/6 10:48 10:48 10:48 You ROCK! (SBP)
3 Scott Crawford OAK RIDGE 11:35 5:48
4 Ivan Bajorquez LOS BANOS 11:39 5:50
5 Micah Price PONDEROSA 11:39 5:50
6 Michael Wright PONDEROSA 11:41 5:51
7 Greg Young PONDEROSA 11:41 5:51
8 Gabe Flores So Jesuit 11:43 5:52 3/8 3/8 2/5
9 Brady Ryan PONDEROSA 11:45 5:53
10 Craig Hawkins WOODCREEK 11:48 5:54
11 Justin Sturdivant CASA ROBLE 11:50 5:55
12 Omar Orozco LOS BANOS 11:50 5:55
13 Ellis Munoz So Jesuit 11:53 5:57 4/8 4/8 2/5 You ROCK! (SBP)
14 Eric Walker ROCKLIN 11:54 5:57
15 Phillip Smith RIO AMERICANO 11:55 5:58
16 Chad Piva LOS BANOS 11:56 5:58
17 James Laville So Jesuit 11:57 5:59 5/8 5/8 1/5
18 Nathan Cohen So Jesuit 12:00 6:00 6/8 6/8 1/4
19 Miguel Sanchez ATWATER 12:01 6:01
20 Jordan Ritchie PONDEROSA 12:10 6:05
21 Pedro Solano LOS BANOS 12:11 6:06
22 Michael Scott ROCKLIN 12:11 6:06
23 Davey Crabill WOODCREEK 12:16 6:08
24 Zeke Kreeft TRACY 12:17 6:09
25 Samir Benouar So Jesuit 12:18 6:09 7/8 7/8 1/2 You ROCK! (SBP)
26 Aaron Christian DEL CAMPO 12:23 6:12
27 Karl Rothery ROCKLIN 12:23 6:12
28 Scott McCoy Jesuit 12:24 6:12 8/8 8/8 1/1
29 Chris Diamond RIO AMERICANO 12:27 6:14
30 Joseph Garcia LOS BANOS 12:31 6:16
31 Matt Ziebell ROCKLIN 12:36 6:18
32 Ramsey Castaneda RIO AMERICANO 12:36 6:18
33 Danny Rincon ROCKLIN 12:40 6:20
34 David Chan RIO AMERICANO 12:41 6:21
35 Tyler Bradley RIO AMERICANO 12:41 6:21
36 Simha Mccarterriba RIO AMERICANO 12:48 6:24
37 Eric Saffle LOS BANOS 12:51 6:26
38 John Towne BELLA VISTA 12:56 6:28
39 Aaron Hatch GRANITE BAY 12:57 6:29
40 Cameron Smith ROCKLIN 13:01 6:31
41 Brian Davy RIO AMERICANO 13:16 6:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:52
57:56
11:35
5:48
34 Michael Enabnit
So
11:05
5:33
1
Alec Gragg
So
11:18
5:39
2
Gabe Flores
So
11:43
5:52
7
Ellis Munoz
So
11:53
5:57
10
James Laville
So
11:57
5:59
14
Nathan Cohen
So
12:00
6:00
15
Samir Benouar
So
12:18
6:09
19
2 PONDEROSA
3-2-2-2-2
Gap: 0:31
58:56
11:47
5:54
39 Micah Price
-
11:39
5:50
4
Michael Wright
-
11:41
5:51
5
Greg Young
-
11:41
5:51
6
Brady Ryan
-
11:45
5:53
8
Jordan Ritchie
-
12:10
6:05
16








3 LOS BANOS
2-3-3-3-3
Gap: 0:52
60:07
12:01
6:01
64 Ivan Bajorquez
-
11:39
5:50
3
Omar Orozco
-
11:50
5:55
9
Chad Piva
-
11:56
5:58
13
Pedro Solano
-
12:11
6:06
17
Joseph Garcia
-
12:31
6:16
22
Eric Saffle
-
12:51
6:26
29




4 ROCKLIN
4-4-4-4-4
Gap: 0:46
61:44
12:21
6:10
97 Eric Walker
-
11:54
5:57
11
Michael Scott
-
12:11
6:06
18
Karl Rothery
-
12:23
6:12
20
Matt Ziebell
-
12:36
6:18
23
Danny Rincon
-
12:40
6:20
25
Cameron Smith
-
13:01
6:31
30




5 RIO AMERICANO
5-5-5-5-5
Gap: 0:46
62:20
12:28
6:14
110 Phillip Smith
-
11:55
5:58
12
Chris Diamond
-
12:27
6:14
21
Ramsey Castaneda
-
12:36
6:18
24
David Chan
-
12:41
6:21
26
Tyler Bradley
-
12:41
6:21
27
Simha Mccarterriba
-
12:48
6:24
28
Brian Davy
-
13:16
6:38
31
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Robert Rishwain LINCOLN-S 16:25 5:28
2 Roger Casillas LINCOLN-S 16:34 5:31
3 Nathan Jones NEVADA UNION 16:35 5:32
4 Chris Wesely DEL CAMPO 16:36 5:32
5 Parker Brown NEVADA UNION 16:38 5:33
6 Marlon Olegario Jesuit 16:43 5:34 1/6 2/13 4/11 18:29
(1:46)
18:29
(1:46)
18:29
(1:46)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
7 Scott Mcory Jesuit 16:43 5:34 2/6 3/13 3/8 You ROCK! (SBP)
8 Cole Pettit NEVADA UNION 16:44 5:35
9 Matthew Wittler NEVADA UNION 16:44 5:35
10 Matt Swazas Jr Jesuit 16:45 5:35 3/6 4/13 2/6 You ROCK! (SBP)
11 Vince Feliz DAVIS SENIOR 16:45 5:35
12 Mike Saxton GRANITE BAY 16:57 5:39
13 Ryan Scheel FOLSOM 16:58 5:39
14 Chris Seus EAST UNION 16:59 5:40
15 Brian Marks Jesuit 17:01 5:40 4/6 5/13 2/6 17:16
(0:15)
17:16
(0:15)
17:16
(0:15)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
16 Iaian Blamey Jr Jesuit 17:02 5:41 5/6 6/13 1/6 You ROCK! (SBP)
17 Eric Lawson SHELDON 17:08 5:43
18 Sean Ross Jesuit 17:12 5:44 6/6 8/13 1/5 You ROCK! (SBP)
19 Stuart Short GRANITE BAY 17:13 5:44
20 Zach Haas NEVADA UNION 17:19 5:46
21 Adam Knight NEVADA UNION 17:22 5:47
22 Sean Henry NEVADA UNION 17:25 5:48
23 Brett Loper GRANITE BAY 17:30 5:50
24 Jeryme Hutchison WOODLAND 17:30 5:50
25 Philip Ramos SHELDON 17:34 5:51
26 Bert david Copsey ELK GROVE 17:34 5:51
27 Matt Fitzgerald SHELDON 17:40 5:53
28 Jack Waite SHELDON 17:41 5:54
29 Jon Halla EAST UNION 17:57 5:59
30 Nathan Sturges DAVIS SENIOR 17:58 5:59
31 Ranjeet Anand GRANITE BAY 18:02 6:01
32 Ryan Davis FOLSOM 18:02 6:01
33 David Abramson DAVIS SENIOR 18:06 6:02
34 Albert Chan LINCOLN-S 18:08 6:03
35 Andrew Raygoza LINCOLN-S 18:11 6:04
36 Tim Brown DAVIS SENIOR 18:19 6:06
37 Evan Raney DAVIS SENIOR 18:22 6:07
38 Ted Novack SHELDON 18:25 6:08
39 Matt Streicher GRANITE BAY 18:29 6:10
40 Ryan Finn GRANITE BAY 18:34 6:11
41 Jason Brendl SHELDON 18:47 6:16
42 Eric Foresman GRANITE BAY 18:56 6:19
43 Shaun Callahan LINCOLN-S 19:17 6:26
44 Nathan Shandy DAVIS SENIOR 19:34 6:31
45 Timothy Groth DAVIS SENIOR 20:03 6:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 NEVADA UNION
2-2-1-1-1
Gap: 0:44
84:00
16:48
5:36
39 Nathan Jones
-
16:35
5:32
3
Parker Brown
-
16:38
5:33
4
Cole Pettit
-
16:44
5:35
7
Matthew Wittler
-
16:44
5:35
8
Zach Haas
-
17:19
5:46
17
Adam Knight
-
17:22
5:47
18
Sean Henry
-
17:25
5:48
19
2 Jesuit
3-3-2-2-2
Gap: 0:19
84:14
16:51
5:37
45 Marlon Olegario

16:43
5:34
5
Scott Mcory

16:43
5:34
6
Matt Swazas
Jr
16:45
5:35
9
Brian Marks

17:01
5:40
12
Iaian Blamey
Jr
17:02
5:41
13
Sean Ross

17:12
5:44
15




Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
3 LINCOLN-S
1-1-3-3-3
Gap: 2:52
88:35
17:43
5:54
94 Robert Rishwain
-
16:25
5:28
1
Roger Casillas
-
16:34
5:31
2
Albert Chan
-
18:08
6:03
27
Andrew Raygoza
-
18:11
6:04
28
Shaun Callahan
-
19:17
6:26
36








4 GRANITE BAY
5-4-4-4-4
Gap: 1:32
88:11
17:38
5:53
104 Mike Saxton
-
16:57
5:39
11
Stuart Short
-
17:13
5:44
16
Brett Loper
-
17:30
5:50
20
Ranjeet Anand
-
18:02
6:01
25
Matt Streicher
-
18:29
6:10
32
Ryan Finn
-
18:34
6:11
33
Eric Foresman
-
18:56
6:19
35
5 SHELDON
6-6-5-5-5
Gap: 1:17
88:28
17:42
5:54
111 Eric Lawson
-
17:08
5:43
14
Philip Ramos
-
17:34
5:51
21
Matt Fitzgerald
-
17:40
5:53
22
Jack Waite
-
17:41
5:54
23
Ted Novack
-
18:25
6:08
31
Jason Brendl
-
18:47
6:16
34




6 DAVIS SENIOR
4-5-6-6-6
Gap: 1:37
89:30
17:54
5:58
119 Vince Feliz
-
16:45
5:35
10
Nathan Sturges
-
17:58
5:59
24
David Abramson
-
18:06
6:02
26
Tim Brown
-
18:19
6:06
29
Evan Raney
-
18:22
6:07
30
Nathan Shandy
-
19:34
6:31
37
Timothy Groth
-
20:03
6:41
38
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

12 races + combined.


All Girls Races

11 races + combined.