Jesuit Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/15/08

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Brown-Pinizzotto, Justin So JV 18:24 6:03 3.04 9/46 4/10 11/17 2/5 18:45
(0:21,1.9)
18:45
(0:21,1.9)
You ROCK! (LR, PR)
Brown-Pinizzotto, TJ So V 18:12 5:59 3.04 43/62 6/7 9/17 1/8 18:03 17:05
Burrows, Andrew So So 12:56 6:10 2.1 29/43 6/8 8/15 1/5 13:14
(0:18,2.3)
13:14
(0:18,2.3)
You ROCK! (LR, PR)
Chapman, Colin Sr V 17:37 5:48 3.04 23/62 4/7 4/17 2/8 17:42
(0:05,0.5)
17:58
(0:21,1.9)
17:42
(0:05,0.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Conners, Michael Fr Fr 15:21 7:19 2.1 33/37 7/7 15/15 1/1 14:50 14:50
Crayne, Jacob Fr Fr 14:09 6:44 2.1 24/37 6/7 14/15 1/2 15:19
(1:10,7.6)
15:19
(1:10,7.6)
You ROCK! (LR, PR)
Crouch, Nick So So 12:28 5:56 2.1 14/43 3/8 3/15 2/5 12:22 12:22
Daniels, Preston So So 12:23 5:54 2.1 9/43 2/8 2/15 3/5 12:04 12:25
(0:02,0.3)
12:04 You ROCK! (LR)
Diaz, Danny Jr JV 17:58 5:55 3.04 4/46 1/10 5/17 2/10 18:12
(0:14,1.3)
18:12
(0:14,1.3)
You ROCK! (LR, PR)
Diaz, Willie Sr V 18:19 6:02 3.04 47/62 7/7 10/17 1/4 17:55 17:58 17:55
Farris, Andy Jr JV 18:58 6:14 3.04 20/46 7/10 14/17 1/4 19:19
(0:21,1.8)
19:19
(0:21,1.8)
You ROCK! (LR, PR)
Garcia, Emilio Sr V 17:14 5:40 3.04 16/62 1/7 1/17 11/16 16:49 17:19
(0:05,0.5)
16:49 You ROCK! (LR)
Gary, Luke Fr Fr 12:41 6:02 2.1 6/37 1/7 5/15 6/12 13:14
(0:33,4.2)
13:14
(0:33,4.2)
You ROCK! (LR, PR)
Hansen, Perry Jr JV 18:07 5:58 3.04 6/46 3/10 8/17 2/7 19:25
(1:18,6.7)
19:25
(1:18,6.7)
You ROCK! (LR, PR)
Haynes, Justin Jr JV 19:35 6:27 3.04 29/46 10/10 17/17 1/1 19:44
(0:09,0.8)
19:44
(0:09,0.8)
You ROCK! (LR, PR)
Henley, Matt Fr Fr 12:54 6:09 2.1 9/37 2/7 7/15 2/6 12:51 12:51
Intagliata, Alex Jr JV 18:50 6:12 3.04 18/46 6/10 13/17 1/5 18:31 18:31
Kelly-Strong, Adam Jr V 17:15 5:40 3.04 17/62 2/7 2/17 5/9 17:22
(0:07,0.7)
17:26
(0:11,1.1)
17:20
(0:05,0.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Leon, Robert Sr V 17:25 5:44 3.04 20/62 3/7 3/17 3/9 17:40
(0:15,1.4)
17:46
(0:21,2.0)
17:32
(0:07,0.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Lobo, Justin Jr JV 18:02 5:56 3.04 5/46 2/10 6/17 2/7 19:05
(1:03,5.5)
19:05
(1:03,5.5)
You ROCK! (LR, PR)
Mahoney, Joe So So 12:29 5:57 2.1 15/43 4/8 4/15 1/5 13:03
(0:34,4.3)
13:03
(0:34,4.3)
You ROCK! (LR, PR)
Medina, Chris Fr Fr 13:37 6:29 2.1 20/37 4/7 11/15 2/5 13:59
(0:22,2.6)
13:59
(0:22,2.6)
You ROCK! (LR, PR)
Medrano, Anthony Sr JV 18:48 6:11 3.04 16/46 5/10 12/17 2/5 19:07
(0:19,1.7)
19:07
(0:19,1.7)
You ROCK! (LR, PR)
Misono, Colton So V 18:02 5:56 3.04 39/62 5/7 6/17 3/8 18:04
(0:02,0.2)
18:04
(0:02,0.2)
You ROCK! (LR, PR)
Nelson, Matt Fr Fr 13:25 6:23 2.1 15/37 3/7 10/15 2/6 13:52
(0:27,3.2)
13:52
(0:27,3.2)
You ROCK! (LR, PR)
O'Toole, Riley Jr JV 19:30 6:25 3.04 28/46 9/10 16/17 1/1 19:00 19:00
Ricca, John So So 13:41 6:31 2.1 40/43 8/8 12/15 1/1 13:25 12:56 12:56
San Juan, Chris Fr Fr 13:57 6:39 2.1 22/37 5/7 13/15 2/5 15:23
(1:26,9.3)
15:23
(1:26,9.3)
You ROCK! (LR, PR)
Sims, Jordan So So 12:16 5:50 2.1 6/43 1/8 1/15 5/14 12:44
(0:28,3.7)
12:44
(0:28,3.7)
You ROCK! (LR, PR)
Stroud, Henry Jr JV 19:09 6:18 3.04 21/46 8/10 15/17 1/1 19:38
(0:29,2.5)
19:38
(0:29,2.5)
You ROCK! (LR, PR)
Verke, Jeremy So So 12:44 6:04 2.1 22/43 5/8 6/15 1/5 12:40 12:53
(0:09,1.2)
12:40 You ROCK! (LR)
Wignall, Carson So So 13:06 6:14 2.1 34/43 7/8 9/15 1/3 12:51 12:51
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/8 87:33
0:48
3.04 5:46 5:40 5:56 94 5:40 85:00 88:27
(0:54,1.0)
84:09 Your Team ROCKS! (LR) Emilio Garcia (13), Adam Kelly-Strong (14), Robert Leon (16), Colin Chapman (19), Colton Misono (32)
So 1st 5 1/5 62:20
0:28
2.1 5:56 5:50 6:04 47 5:55 61:52 61:52 54:03 Jordan Sims (4), Preston Daniels (6), Nick Crouch (10), Joe Mahoney (11), Jeremy Verke (16)
JV 1st 5 2/5 91:19
0:50
3.04 6:00 5:55 6:11 36 5:55 91:57
(0:38,0.7)
91:57
(0:38,0.7)
89:42 Your Team ROCKS! (LY, LR) Danny Diaz (4), Justin Lobo (5), Perry Hansen (6), Justin Brown-Pinizzotto (8), Anthony Medrano (13)
JV 2nd 5 1/1 96:02
0:45
3.04 6:19 6:12 6:27 15 6:19 94:29 94:29 Alex Intagliata (1), Andy Farris (2), Henry Stroud (3), Riley O'Toole (4), Justin Haynes (5)
Fr 1st 5 2/5 66:34
1:16
2.1 6:20 6:02 6:39 40 6:16 62:22 62:22 53:29 Luke Gary (2), Matt Henley (5), Matt Nelson (7), Chris Medina (12), Chris San Juan (14)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Garrett Seawell Sr WOODCREEK 16:05 5:17
2 Dan Mitchell Sr DEL CAMPO 16:24 5:24
3 Amjed Aboukhadijeh Jr OAK RIDGE 16:35 5:27
4 Jared Lester Jr FAIRFIELD 16:47 5:31
5 Jon Ahmann Sr PLEASANT GROVE 16:49 5:32
6 TJ Singh Sr FAIRFIELD 16:54 5:34
7 Zachary Zadrozna Sr ROCKLIN 16:58 5:35
8 Jesus Preito Sr BENICIA 16:59 5:35
9 Cassidy Bertsch Jr GRANITE BAY 17:02 5:36
10 Tyler Raposa Jr WOODCREEK 17:04 5:37
11 James Dietler-Bennio So BELLA VISTA 17:05 5:37
12 Matt Case Sr DEL CAMPO 17:06 5:38
13 Mitchell Hawkins So PONDEROSA 17:06 5:38
14 Jeroen Keukenkamp So OAK RIDGE 17:07 5:38
15 Josh Mercado Jr DEL CAMPO 17:12 5:39
16 Emilio Garcia Sr Jesuit 17:14 5:40 1/7 1/17 11/16 16:49 17:19
(0:05)
16:49 You ROCK! (LR)
17 Adam Kelly-Strong Jr Jesuit 17:15 5:40 2/7 2/17 5/9 17:22
(0:07)
17:26
(0:11)
17:20
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR)
18 Spencer Mason Sr WOODCREEK 17:20 5:42
19 Josh Gruver Jr CORDOVA 17:23 5:43
20 Robert Leon Sr Jesuit 17:25 5:44 3/7 3/17 3/9 17:40
(0:15)
17:46
(0:21)
17:32
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR)
21 Colin Bruice Jr ROCKLIN 17:31 5:46
22 Jack Nevins So DEL CAMPO 17:34 5:47
23 Colin Chapman Sr Jesuit 17:37 5:48 4/7 4/17 2/8 17:42
(0:05)
17:58
(0:21)
17:42
(0:05)
You ROCK! (LY, LR, PR)
24 Will Brown Sr WOOD WILL C. 17:42 5:49
25 Steven White Jr ROCKLIN 17:43 5:50
26 Hunter Tyler Fr WOODCREEK 17:43 5:50
27 Bryant Hom Jr GRANITE BAY 17:47 5:51
28 Greg Waters Fr PLEASANT GROVE 17:48 5:51
29 Angel Diaz Sr FAIRFIELD 17:49 5:52
30 Angelo Ciaraglia So WOODCREEK 17:49 5:52
31 Andrew Walker Jr PONDEROSA 17:50 5:52
32 Sean McNamee Sr OAK RIDGE 17:51 5:52
33 Michael Moran Sr FAIRFIELD 17:55 5:54
34 Zachary Speno So OAK RIDGE 17:56 5:54
35 Cody Fikes So ROCKLIN 17:58 5:55
36 Ryan Vilfer Sr GRANITE BAY 17:59 5:55
37 Brandon Hunter Jr FAIRFIELD 18:01 5:56
38 Joseph Ostini Sr ELK GROVE 18:01 5:56
39 Colton Misono So Jesuit 18:02 5:56 5/7 6/17 3/8 18:04
(0:02)
18:04
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
40 Gregory Barrier Jr OAK RIDGE 18:03 5:56
41 Stephen O'Donnell Sr GRANITE BAY 18:03 5:56
42 Kyle Roberts Sr ROCKLIN 18:06 5:57
43 TJ Brown-Pinizzotto So Jesuit 18:12 5:59 6/7 9/17 1/8 18:03 17:05
44 Kevin Nielsen So GRANITE BAY 18:17 6:01
45 Mack Lipps Sr OAKMONT 18:18 6:01
46 Jake Irwin Jr FAIRFIELD 18:19 6:02
47 Willie Diaz Sr Jesuit 18:19 6:02 7/7 10/17 1/4 17:55 17:58 17:55
48 Garrett Hawkins So DEL CAMPO 18:20 6:02
49 Brandon Clary Jr DEL CAMPO 18:26 6:04
50 Seth Lawerence Sr PONDEROSA 18:29 6:05
51 Paul Berzinas Sr PONDEROSA 18:37 6:07
52 David Stagg Sr PLEASANT GROVE 18:42 6:09
53 Jacob Trujillo Jr PONDEROSA 18:45 6:10
54 Sam O'Hair Sr ROCKLIN 18:47 6:11
55 Shawn Taylor Sr GRANITE BAY 18:52 6:12
56 Riley Ruppenthal Fr PONDEROSA 18:54 6:13
57 Jeffrey McKenzie Sr OAK RIDGE 19:01 6:15
58 Ian Riehle Sr CASA ROBLE 19:05 6:17
59 Gurp Mann Jr WOODCREEK 19:14 6:20
60 David Cummings Jr ROCKLIN 19:17 6:21
61 Andy Smith Jr WOODCREEK 19:32 6:26
62 Josh Bardet Sr GRANITE BAY 19:34 6:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 WOODCREEK
1-1-2-2-1
Gap: 1:44
86:01
17:12
5:40
69 Garrett Seawell
Sr
16:05
5:17
1
Tyler Raposa
Jr
17:04
5:37
8
Spencer Mason
Sr
17:20
5:42
15
Hunter Tyler
Fr
17:43
5:50
21
Angelo Ciaraglia
So
17:49
5:52
24
Gurp Mann
Jr
19:14
6:20
49
Andy Smith
Jr
19:32
6:26
51
2 DEL CAMPO
2-3-1-1-2
Gap: 1:56
86:36
17:19
5:42
81 Dan Mitchell
Sr
16:24
5:24
2
Matt Case
Sr
17:06
5:38
9
Josh Mercado
Jr
17:12
5:39
12
Jack Nevins
So
17:34
5:47
18
Garrett Hawkins
So
18:20
6:02
40
Brandon Clary
Jr
18:26
6:04
41




3 FAIRFIELD
4-1-3-3-3
Gap: 1:14
87:26
17:29
5:45
90 Jared Lester
Jr
16:47
5:31
4
TJ Singh
Sr
16:54
5:34
5
Angel Diaz
Sr
17:49
5:52
23
Michael Moran
Sr
17:55
5:54
27
Brandon Hunter
Jr
18:01
5:56
31
Jake Irwin
Jr
18:19
6:02
38




4 Jesuit
8-6-5-4-4
Gap: 0:48
87:33
17:31
5:46
94 Emilio Garcia
Sr
17:14
5:40
13
Adam Kelly-Strong
Jr
17:15
5:40
14
Robert Leon
Sr
17:25
5:44
16
Colin Chapman
Sr
17:37
5:48
19
Colton Misono
So
18:02
5:56
32








Your Team ROCKS! (LR)
5 OAK RIDGE
3-4-4-5-5
Gap: 1:28
87:32
17:30
5:46
101 Amjed Aboukhadijeh
Jr
16:35
5:27
3
Jeroen Keukenkamp
So
17:07
5:38
11
Sean McNamee
Sr
17:51
5:52
26
Zachary Speno
So
17:56
5:54
28
Gregory Barrier
Jr
18:03
5:56
33
Jeffrey McKenzie
Sr
19:01
6:15
48




6 ROCKLIN
5-5-5-6-6
Gap: 1:08
88:16
17:39
5:48
107 Zachary Zadrozna
Sr
16:58
5:35
6
Colin Bruice
Jr
17:31
5:46
17
Steven White
Jr
17:43
5:50
20
Cody Fikes
So
17:58
5:55
29
Kyle Roberts
Sr
18:06
5:57
35
Sam O'Hair
Sr
18:47
6:11
45
David Cummings
Jr
19:17
6:21
50
7 GRANITE BAY
6-7-7-7-7
Gap: 1:15
89:08
17:50
5:52
130 Cassidy Bertsch
Jr
17:02
5:36
7
Bryant Hom
Jr
17:47
5:51
22
Ryan Vilfer
Sr
17:59
5:55
30
Stephen O'Donnell
Sr
18:03
5:56
34
Kevin Nielsen
So
18:17
6:01
37
Shawn Taylor
Sr
18:52
6:12
46
Josh Bardet
Sr
19:34
6:26
52
8 PONDEROSA
7-8-8-8-8
Gap: 1:39
90:47
18:09
5:58
164 Mitchell Hawkins
So
17:06
5:38
10
Andrew Walker
Jr
17:50
5:52
25
Seth Lawerence
Sr
18:29
6:05
42
Paul Berzinas
Sr
18:37
6:07
43
Jacob Trujillo
Jr
18:45
6:10
44
Riley Ruppenthal
Fr
18:54
6:13
47




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tre Smith So FAIRFIELD 11:54 5:40
2 Luis Mora So OAKMONT 12:02 5:44
3 Clayton McNamee So OAK RIDGE 12:03 5:44
4 Ricky Parra So FAIRFIELD 12:07 5:46
5 Anthony Enriquez So ROSEMONT 12:08 5:47
6 Jordan Sims So Jesuit 12:16 5:50 1/8 1/15 5/14 12:44
(0:28)
12:44
(0:28)
You ROCK! (LR, PR)
7 Trevor Hammill So YUBA CITY 12:16 5:50
8 Nicholas Herhusky So OAK RIDGE 12:19 5:52
9 Preston Daniels So Jesuit 12:23 5:54 2/8 2/15 3/5 12:04 12:25
(0:02)
12:04 You ROCK! (LR)
10 Imandeep Sahota So FAIRFIELD 12:24 5:54
11 Jordan Rushing Fr DEL CAMPO 12:25 5:55
12 Tyler Sewell So VACAVILLE 12:26 5:55
13 Richard Segura So BUHACH COLONY 12:27 5:56
14 Nick Crouch So Jesuit 12:28 5:56 3/8 3/15 2/5 12:22 12:22
15 Joe Mahoney So Jesuit 12:29 5:57 4/8 4/15 1/5 13:03
(0:34)
13:03
(0:34)
You ROCK! (LR, PR)
16 Stefan Sandoval So BELLA VISTA 12:31 5:58
17 Parker Prestegard Fr OAK RIDGE 12:32 5:58
18 Jacob Brown So DEL CAMPO 12:33 5:59
19 Cody Alderman So DEL CAMPO 12:33 5:59
20 Jordan Jue So ELK GROVE 12:37 6:00
21 Jackson Darrell Fr FAIRFIELD 12:44 6:04
22 Jeremy Verke So Jesuit 12:44 6:04 5/8 6/15 1/5 12:40 12:53
(0:09)
12:40 You ROCK! (LR)
23 Austin Palmer So CASA ROBLE 12:47 6:05
24 Tyler Allen So BUHACH COLONY 12:49 6:06
25 Taylor Scarbrough So BUHACH COLONY 12:50 6:07
26 Ryan Jones Fr ROCKLIN 12:52 6:08
27 James Dutta So OAK RIDGE 12:53 6:08
28 Anthony Zuccaro So OAK RIDGE 12:56 6:10
29 Andrew Burrows So Jesuit 12:56 6:10 6/8 8/15 1/5 13:14
(0:18)
13:14
(0:18)
You ROCK! (LR, PR)
30 Robby Baber So BUHACH COLONY 12:58 6:10
31 Bryan Luchini Fr FAIRFIELD 13:00 6:11
32 Ansel Mills So RIO AMERICANO 13:01 6:12
33 Jonah Bryan So DEL CAMPO 13:05 6:14
34 Carson Wignall So Jesuit 13:06 6:14 7/8 9/15 1/3 12:51 12:51
35 Andre Mancebo So BUHACH COLONY 13:07 6:15
36 Brad Ross So DEL CAMPO 13:10 6:16
37 Dalton McLaughlin Fr OAK RIDGE 13:25 6:23
38 Adam Monarres So BUHACH COLONY 13:36 6:29
39 Aaron Letay So DEL CAMPO 13:39 6:30
40 John Ricca So Jesuit 13:41 6:31 8/8 12/15 1/1 13:25 12:56 12:56
41 Joel Perez So FAIRFIELD 13:45 6:33
42 Brian Louie So OAK RIDGE 13:51 6:36
43 Saul Castillo Guzma So BUHACH COLONY 13:54 6:37
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
3-3-3-2-1
Gap: 0:28
62:20
12:28
5:56
47 Jordan Sims
So
12:16
5:50
4
Preston Daniels
So
12:23
5:54
6
Nick Crouch
So
12:28
5:56
10
Joe Mahoney
So
12:29
5:57
11
Jeremy Verke
So
12:44
6:04
16








2 FAIRFIELD
1-1-1-1-2
Gap: 1:06
62:09
12:26
5:55
49 Tre Smith
So
11:54
5:40
1
Ricky Parra
So
12:07
5:46
3
Imandeep Sahota
So
12:24
5:54
7
Jackson Darrell
Fr
12:44
6:04
15
Bryan Luchini
Fr
13:00
6:11
23
Joel Perez
So
13:45
6:33
31




3 OAK RIDGE
2-2-2-3-3
Gap: 0:53
62:43
12:33
5:58
58 Clayton McNamee
So
12:03
5:44
2
Nicholas Herhusky
So
12:19
5:52
5
Parker Prestegard
Fr
12:32
5:58
12
James Dutta
So
12:53
6:08
19
Anthony Zuccaro
So
12:56
6:10
20
Dalton McLaughlin
Fr
13:25
6:23
28
Brian Louie
So
13:51
6:36
32
4 DEL CAMPO
4-4-4-4-4
Gap: 0:45
63:46
12:45
6:04
86 Jordan Rushing
Fr
12:25
5:55
8
Jacob Brown
So
12:33
5:59
13
Cody Alderman
So
12:33
5:59
14
Jonah Bryan
So
13:05
6:14
24
Brad Ross
So
13:10
6:16
27
Aaron Letay
So
13:39
6:30
30




5 BUHACH COLONY
5-5-5-5-5
Gap: 0:40
64:11
12:50
6:07
92 Richard Segura
So
12:27
5:56
9
Tyler Allen
So
12:49
6:06
17
Taylor Scarbrough
So
12:50
6:07
18
Robby Baber
So
12:58
6:10
22
Andre Mancebo
So
13:07
6:15
26
Adam Monarres
So
13:36
6:29
29
Saul Castillo Guzma
So
13:54
6:37
33
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Euma Matthews Sr DAVIS SR. 17:35 5:47
2 Brian De La Mora So DAVIS SR. 17:48 5:51
3 Braeden Van Deynze So DAVIS SR. 17:49 5:52
4 Danny Diaz Jr Jesuit 17:58 5:55 1/10 5/17 2/10 18:12
(0:14)
18:12
(0:14)
You ROCK! (LR, PR)
5 Justin Lobo Jr Jesuit 18:02 5:56 2/10 6/17 2/7 19:05
(1:03)
19:05
(1:03)
You ROCK! (LR, PR)
6 Perry Hansen Jr Jesuit 18:07 5:58 3/10 8/17 2/7 19:25
(1:18)
19:25
(1:18)
You ROCK! (LR, PR)
7 Joey Brennan Jr DEL CAMPO 18:11 5:59
8 Hans Faye Jr DAVIS SR. 18:16 6:01
9 Justin Brown-Pinizzotto So Jesuit 18:24 6:03 4/10 11/17 2/5 18:45
(0:21)
18:45
(0:21)
You ROCK! (LR, PR)
10 Bryan Soto Jr DAVIS SR. 18:25 6:03
11 Travis Peska Sr WOODCREEK 18:26 6:04
12 Jonnathan Terry Jr DEL CAMPO 18:26 6:04
13 Ricky Ortega Sr MODESTO 18:44 6:10
14 Tyler Robertson Jr MODESTO 18:45 6:10
15 Jared French Jr FRANKLIN (EG) 18:46 6:10
16 Anthony Medrano Sr Jesuit 18:48 6:11 5/10 12/17 2/5 19:07
(0:19)
19:07
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
17 Navjit Dullet Sr MODESTO 18:48 6:11
18 Alex Intagliata Jr Jesuit 18:50 6:12 6/10 13/17 1/5 18:31 18:31
19 Chris Castaneda Sr FRANKLIN (EG) 18:54 6:13
20 Andy Farris Jr Jesuit 18:58 6:14 7/10 14/17 1/4 19:19
(0:21)
19:19
(0:21)
You ROCK! (LR, PR)
21 Henry Stroud Jr Jesuit 19:09 6:18 8/10 15/17 1/1 19:38
(0:29)
19:38
(0:29)
You ROCK! (LR, PR)
22 Artem Pyryev Jr DEL CAMPO 19:11 6:19
23 Andrew Lowrance Jr PONDEROSA 19:14 6:20
24 Curtis Duncan Jr PONDEROSA 19:15 6:20
25 Richard Stewart Jr OAK RIDGE 19:18 6:21
26 Oscar Perez Jr MODESTO 19:18 6:21
27 Justin Tynan Sr ROCKLIN 19:20 6:22
28 Riley O'Toole Jr Jesuit 19:30 6:25 9/10 16/17 1/1 19:00 19:00
29 Justin Haynes Jr Jesuit 19:35 6:27 10/10 17/17 1/1 19:44
(0:09)
19:44
(0:09)
You ROCK! (LR, PR)
30 John Jack Crawford Sr OAK RIDGE 19:37 6:27
31 Joey Lee Sr PONDEROSA 19:39 6:28
32 Cody Rommel Sr VACAVILLE 19:41 6:28
33 Ronnie Moun Sr MODESTO 19:43 6:29
34 Micah Giddens Jr FRANKLIN (EG) 20:04 6:36
35 Michael Adkins Jr MODESTO 20:17 6:40
36 Austin Purcell Jr PONDEROSA 20:19 6:41
37 Brian Couchman Sr MODESTO 20:19 6:41
38 Ian Moyer Jr PONDEROSA 20:22 6:42
39 Justin Laguardia Jr FRANKLIN (EG) 20:42 6:49
40 Michael Cannon Sr PONDEROSA 21:18 7:00
41 Ricky Morgan Sr PONDEROSA 21:24 7:02
42 Colin McNally Sr DAVIS SR. 21:28 7:04
43 Noradino Salas Sr FRANKLIN (EG) 21:35 7:06
44 Alex Liu So OAK RIDGE 21:37 7:07
45 Evan Sasaki Sr FRANKLIN (EG) 21:38 7:07
46 Daniel Kim Sr DAVIS SR. 21:51 7:11
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DAVIS SR.
1-1-1-1-1
Gap: 0:50
89:53
17:59
5:55
22 Euma Matthews
Sr
17:35
5:47
1
Brian De La Mora
So
17:48
5:51
2
Braeden Van Deynze
So
17:49
5:52
3
Hans Faye
Jr
18:16
6:01
7
Bryan Soto
Jr
18:25
6:03
9
Colin McNally
Sr
21:28
7:04
31
Daniel Kim
Sr
21:51
7:11
34
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 0:50
91:19
18:16
6:00
36 Danny Diaz
Jr
17:58
5:55
4
Justin Lobo
Jr
18:02
5:56
5
Perry Hansen
Jr
18:07
5:58
6
Justin Brown-Pinizzotto
So
18:24
6:03
8
Anthony Medrano
Sr
18:48
6:11
13








Your Team ROCKS! (LY, LR)
3 MODESTO
3-3-3-3-3
Gap: 0:59
95:18
19:04
6:16
77 Ricky Ortega
Sr
18:44
6:10
10
Tyler Robertson
Jr
18:45
6:10
11
Navjit Dullet
Sr
18:48
6:11
14
Oscar Perez
Jr
19:18
6:21
20
Ronnie Moun
Sr
19:43
6:29
22
Michael Adkins
Jr
20:17
6:40
24
Brian Couchman
Sr
20:19
6:41
26
4 PONDEROSA
5-5-5-5-4
Gap: 1:08
98:49
19:46
6:30
110 Andrew Lowrance
Jr
19:14
6:20
18
Curtis Duncan
Jr
19:15
6:20
19
Joey Lee
Sr
19:39
6:28
21
Austin Purcell
Jr
20:19
6:41
25
Ian Moyer
Jr
20:22
6:42
27
Michael Cannon
Sr
21:18
7:00
29
Ricky Morgan
Sr
21:24
7:02
30
5 FRANKLIN (EG)
4-4-4-4-5
Gap: 2:49
100:01
20:00
6:35
111 Jared French
Jr
18:46
6:10
12
Chris Castaneda
Sr
18:54
6:13
16
Micah Giddens
Jr
20:04
6:36
23
Justin Laguardia
Jr
20:42
6:49
28
Noradino Salas
Sr
21:35
7:06
32
Evan Sasaki
Sr
21:38
7:07
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:45
96:02
19:12
6:19
15 Alex Intagliata
Jr
18:50
6:12
1
Andy Farris
Jr
18:58
6:14
2
Henry Stroud
Jr
19:09
6:18
3
Riley O'Toole
Jr
19:30
6:25
4
Justin Haynes
Jr
19:35
6:27
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brandon Biondo Fr ROSEVILLE 12:00 5:43
2 Phelan McKinney Fr BELLA VISTA 12:09 5:47
3 Angel Gaytan Fr BUHACH COLONY 12:21 5:53
4 Peter Serface Fr VACAVILLE 12:24 5:54
5 Edixon Puglisi Fr OAKMONT 12:28 5:56
6 Luke Gary Fr Jesuit 12:41 6:02 1/7 5/15 6/12 13:14
(0:33)
13:14
(0:33)
You ROCK! (LR, PR)
7 Jared Duncan Fr DEL CAMPO 12:42 6:03
8 Tyler Mercado Fr DEL CAMPO 12:50 6:07
9 Matt Henley Fr Jesuit 12:54 6:09 2/7 7/15 2/6 12:51 12:51
10 Grant Akiyama Fr DEL CAMPO 13:01 6:12
11 Cory Beal Fr ATWATER 13:04 6:13
12 Tim Baker Fr MANTECA 13:05 6:14
13 Nik Garcia-Haupert Fr OAKMONT 13:13 6:18
14 Jackson Peyton Fr PLEASANT GROVE 13:23 6:22
15 Matt Nelson Fr Jesuit 13:25 6:23 3/7 10/15 2/6 13:52
(0:27)
13:52
(0:27)
You ROCK! (LR, PR)
16 Jackson Levin Fr ELK GROVE 13:29 6:25
17 Michael Burke Fr BELLA VISTA 13:32 6:27
18 Donald Scherschligt Fr DEL CAMPO 13:33 6:27
19 Lue Thao Fr BEAR CREEK 13:37 6:29
20 Chris Medina Fr Jesuit 13:37 6:29 4/7 11/15 2/5 13:59
(0:22)
13:59
(0:22)
You ROCK! (LR, PR)
21 Brandon Freitas Fr DEL CAMPO 13:38 6:30
22 Chris San Juan Fr Jesuit 13:57 6:39 5/7 13/15 2/5 15:23
(1:26)
15:23
(1:26)
You ROCK! (LR, PR)
23 Adam Kuphaldt Fr BELLA VISTA 14:07 6:43
24 Jacob Crayne Fr Jesuit 14:09 6:44 6/7 14/15 1/2 15:19
(1:10)
15:19
(1:10)
You ROCK! (LR, PR)
25 Brent Adams Fr OAKMONT 14:20 6:50
26 Holden Smith Fr BELLA VISTA 14:24 6:51
27 Joshua Corbett Fr BEAR CREEK 14:50 7:04
28 Tyler McKenzie Fr ELK GROVE 14:51 7:04
29 Ian Andersen Fr BEAR CREEK 14:55 7:06
30 Leonard Ma Fr ELK GROVE 14:59 7:08
31 Ryan Larsen Fr BELLA VISTA 15:06 7:11
32 Nick Ignoffo Fr ELK GROVE 15:17 7:17
33 Michael Conners Fr Jesuit 15:21 7:19 7/7 15/15 1/1 14:50 14:50
34 Tyler Marengo Fr DEL CAMPO 15:29 7:22
35 Taylor Mills Fr BEAR CREEK 15:33 7:24
36 Tyler Church Fr ELK GROVE 16:27 7:50
37 Brendan Gormly Fr BEAR CREEK 16:38 7:55
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 DEL CAMPO
3-1-1-1-1
Gap: 0:56
65:44
13:09
6:16
36 Jared Duncan
Fr
12:42
6:03
3
Tyler Mercado
Fr
12:50
6:07
4
Grant Akiyama
Fr
13:01
6:12
6
Donald Scherschligt
Fr
13:33
6:27
10
Brandon Freitas
Fr
13:38
6:30
13
Tyler Marengo
Fr
15:29
7:22
25




2 Jesuit
2-1-2-2-2
Gap: 1:16
66:34
13:19
6:20
40 Luke Gary
Fr
12:41
6:02
2
Matt Henley
Fr
12:54
6:09
5
Matt Nelson
Fr
13:25
6:23
7
Chris Medina
Fr
13:37
6:29
12
Chris San Juan
Fr
13:57
6:39
14








3 BELLA VISTA
1-3-3-3-3
Gap: 2:57
69:18
13:52
6:36
64 Phelan McKinney
Fr
12:09
5:47
1
Michael Burke
Fr
13:32
6:27
9
Adam Kuphaldt
Fr
14:07
6:43
15
Holden Smith
Fr
14:24
6:51
17
Ryan Larsen
Fr
15:06
7:11
22








4 ELK GROVE
4-4-4-4-4
Gap: 2:58
75:03
15:01
7:09
98 Jackson Levin
Fr
13:29
6:25
8
Tyler McKenzie
Fr
14:51
7:04
19
Leonard Ma
Fr
14:59
7:08
21
Nick Ignoffo
Fr
15:17
7:17
23
Tyler Church
Fr
16:27
7:50
27








5 BEAR CREEK
5-5-5-5-5
Gap: 3:01
75:33
15:07
7:12
103 Lue Thao
Fr
13:37
6:29
11
Joshua Corbett
Fr
14:50
7:04
18
Ian Andersen
Fr
14:55
7:06
20
Taylor Mills
Fr
15:33
7:24
26
Brendan Gormly
Fr
16:38
7:55
28








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Dillon Tennison, Fr, 12:09, PITMAN DAVIS SR., 65:27, 45
Fr D2 Brandon Biondo, Fr, 12:00, ROSEVILLE DEL CAMPO, 65:44, 36
Fr D3 Travis Miskell, Fr, 12:37, LINCOLN (L) FOOTHILL, 68:09, 26
Fr D4 Dillon Mart, Fr, 12:17, ORESTIMBA COSUMNES OAKS, 66:04, 28
Fr D5 Angelo Amoruso, Fr, 14:43, TIOGA , 0:00,
JV D1,2 Euma Matthews, Sr, 17:35, DAVIS SR. DAVIS SR., 89:53, 22
JV D3,4,5 Nick de Glymes, Jr, 18:47, DEL ORO DEL ORO, 98:16, 39
So D1 Tommy Lomeli, So, 12:00, LODI DAVIS SR., 64:25, 43
So D2 Tre Smith, So, 11:54, FAIRFIELD JESUIT, 62:20, 47
So D3 Joshua Lewicki, So, 12:26, SONORA EL DORADO, 65:57, 35
So D4 Riley Martin, So, 12:17, VISTA DEL LAGO BRET HARTE, 66:05, 35
So D5 Derek Dauth, So, 13:24, TIOGA , 0:00,
V D1 Matt Petersen, Sr, 16:28, DAVIS SR. DAVIS SR., 85:38, 36
V D2 Garrett Seawell, Sr, 16:05, WOODCREEK WOODCREEK, 86:01, 69
V D3 Roberto Alvarez, Sr, 16:45, WESTON RANCH EL CAMINO, 87:53, 49
V D4 Wesley Cox, Sr, 16:56, COLFAX COLFAX, 88:31, 42
V D5 Nathan Jackson, So, 17:39, BIG VALLEY CHRI SIERRA RIDGE, 102:26, 47

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Jenna Fontes, Fr, 14:19, PITMAN DAVIS SR., 72:30, 20
F/S D2 Shelby Chen, So, 13:53, MIRA LOMA OAK RIDGE, 74:25, 50
F/S D3 Mariel Price, Fr, 14:41, NATOMAS SIERRA, 76:36, 37
F/S D4 Foulk Audrey, Fr, 14:17, COSUMNES OAKS CHRISTIAN BROTH, 77:24, 23
F/S D5 Brittany Gross, Fr, 18:17, JIM ELLIOT CHRI , 0:00,
JV D1,2 Jaime Brooks, Sr, 21:28, WOODCREEK DAVIS SR., 112:33, 21
JV D3,4,5 Lauren Gollnick, Fr, 23:09, DEL ORO DEL ORO, 117:55, 18
V D1 Maria Malone, Sr, 18:59, FOLSOM DAVIS SR., 102:50, 40
V D2 Brooke Holt, So, 19:08, GRANITE BAY WOODCREEK, 100:52, 47
V D3 Shannon Harcus, Jr, 19:58, PLACER DEL ORO, 105:25, 47
V D4 Sara Mikesell, Sr, 19:51, BRET HARTE BRET HARTE, 107:40, 60
V D5 Christa Weisman, Jr, 22:20, FOREST LAKE CHR JIM ELLIOT CHRI, 131:48, 24