Jesuit Results from the Sac Joaquin Subsection at Frogtown on 11/5/05

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bajamundi, Erick Fr Fr 14:48 7:24 2 41/51 13/14 28/29 1/1 16:37
(1:49,10.9)
16:37
(1:49,10.9)
16:37
(1:49,10.9)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Benouar, Samir Sr V 16:26 5:29 3 6/145 2/7 2/22 2/24 16:12 You ROCK! (SBP)
Butler, Blake Fr Fr 13:01 6:31 2 13/51 7/14 15/29 1/2 You ROCK! (SBP)
Calkin, Charles Jr So 12:36 6:18 2 18/110 7/15 12/29 1/8 12:38
(0:02,0.3)
12:38
(0:02,0.3)
12:38
(0:02,0.3)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Carden, Patrick Fr Fr 12:32 6:16 2 6/51 5/14 11/29 1/5 You ROCK! (SBP)
Carson, Jeff So So 12:31 6:16 2 15/110 6/15 10/29 1/10 12:42
(0:11,1.4)
You ROCK! (SBP, DPR)
Cheung, Steven So So 14:13 7:07 2 74/110 14/15 23/29 1/1 14:24
(0:11,1.3)
You ROCK! (SBP, DPR)
Cohen, Nathan Sr JV 20:03 6:41 3 55/175 10/15 17/22 1/4 19:33 19:33 19:33
Csicsery, Nicholas Fr 14:46 7:23 2 39/51 12/14 27/29 1/1 You ROCK! (SBP)
Curran, Devin So So 13:12 6:36 2 45/110 9/15 17/29 1/4 12:59
Deutsche, Jon Jr JV 18:30 6:10 3 10/175 4/15 11/22 1/20 19:15
(0:45,3.9)
19:15
(0:45,3.9)
19:15
(0:45,3.9)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Diaz, William Fr Fr 12:13 6:07 2 2/51 2/14 7/29 1/10 You ROCK! (SBP)
Donahue, Scott Jr V 16:52 5:37 3 16/145 6/7 6/22 1/18 16:48 You ROCK! (SBP)
Dougherty, Ian So So 13:17 6:39 2 47/110 11/15 19/29 1/2 12:57 12:57 12:12
Enabnit, Michael Sr JV 17:07 5:42 3 2/175 2/15 8/22 1/25
Endelman, Paul JV 21:54 7:18 3 115/175 15/15 22/22 1/3 20:30 20:30 20:30
Feeney, Ryan Fr Fr 14:30 7:15 2 36/51 11/14 26/29 1/1 16:23
(1:53,11.5)
16:23
(1:53,11.5)
16:23
(1:53,11.5)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Fish, Kevin So So 13:38 6:49 2 53/110 12/15 21/29 1/1 12:30
Formanek, Blake Fr Fr 14:16 7:08 2 34/51 10/14 25/29 1/1 14:59
(0:43,4.8)
14:59
(0:43,4.8)
14:59
(0:43,4.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Frazier, Nathan So So 11:09 5:35 2 1/110 1/15 1/29 1/21 10:50
Garcia, Emilio Fr So 11:39 5:50 2 3/110 3/15 3/29 1/13
Gragg, Alec Sr JV 16:58 5:39 3 1/175 1/15 7/22 1/28
Hoffman, Dylan Fr So 11:53 5:57 2 5/110 4/15 4/29 1/12 You ROCK! (SBP)
Hoseit, Chris Jr JV 18:42 6:14 3 17/175 7/15 14/22 1/11 19:24
(0:42,3.6)
19:24
(0:42,3.6)
19:24
(0:42,3.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Ilustrisimo, Joseph Fr Fr 13:06 6:33 2 16/51 8/14 16/29 1/1 You ROCK! (SBP)
Kellystrong, Jake V 17:10 5:43 3 23/145 7/7 9/22 1/14 You ROCK! (SBP)
Kesthely, Zach Jr JV 19:03 6:21 3 27/175 9/15 16/22 1/5 19:28
(0:25,2.1)
19:28
(0:25,2.1)
19:28
(0:25,2.1)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Krtil, Joe Jr JV 17:55 5:58 3 3/175 3/15 10/22 1/22 17:41 17:41 17:41
Lackner, Kyle So So 11:23 5:42 2 2/110 2/15 2/29 1/16 10:56
Laville, James Sr V 16:46 5:35 3 10/145 4/7 4/22 1/21 You ROCK! (SBP)
Leon, Robert Fr Fr 12:23 6:12 2 4/51 3/14 8/29 1/7 You ROCK! (SBP)
Lucich, Lucca Fr Fr 12:29 6:15 2 5/51 4/14 9/29 1/5 You ROCK! (SBP)
Lucich, Marco Jr JV 20:11 6:44 3 59/175 11/15 18/22 1/4 20:16
(0:05,0.4)
20:16
(0:05,0.4)
20:16
(0:05,0.4)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Manza, Ian Jr So 13:14 6:37 2 46/110 10/15 18/29 1/2 14:46
(1:32,10.4)
14:46
(1:32,10.4)
14:46
(1:32,10.4)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Mccrimons, Sam Jr JV 18:32 6:11 3 12/175 5/15 12/22 1/18 19:33
(1:01,5.2)
19:33
(1:01,5.2)
19:33
(1:01,5.2)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Mckennan, Phil Jr V 16:48 5:36 3 11/145 5/7 5/22 1/20 16:54
(0:06,0.6)
You ROCK! (SBP, DPR)
Mickle, Colin Jr JV 21:03 7:01 3 86/175 12/15 19/22 1/4 You ROCK! (SBP)
O'brien, Daniel Sr JV 18:59 6:20 3 24/175 8/15 15/22 1/10 You ROCK! (SBP)
O'Brien, Patrick Fr Fr 13:34 6:47 2 22/51 9/14 20/29 1/1
Piccone, Giovanni So So 11:57 5:59 2 6/110 5/15 5/29 1/12 11:01
Runyan, Tim So So 13:50 6:55 2 61/110 13/15 22/29 1/1 12:03 12:03 12:03
Saenz, Rudy Jr JV 21:44 7:15 3 107/175 13/15 20/22 1/4
Salvatierra, Michael Jr V 16:43 5:34 3 9/145 3/7 3/22 2/22 17:15
(0:32,3.1)
You ROCK! (SBP, DPR)
Sommers, Michael Fr Fr 12:11 6:06 2 1/51 1/14 6/29 1/13 13:19
(1:08,8.5)
13:19
(1:08,8.5)
13:19
(1:08,8.5)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Spaller, Will So So 14:15 7:08 2 75/110 15/15 24/29 1/1 13:53 13:53 13:53
Stalder, Jimmy Sr JV 18:41 6:14 3 16/175 6/15 13/22 1/13 18:50
(0:09,0.8)
18:50
(0:09,0.8)
18:50
(0:09,0.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Tyler, Nicholas Fr 16:06 8:03 2 49/51 14/14 29/29 1/1 You ROCK! (SBP)
Watchempino, Evan Jr V 15:56 5:19 3 1/145 1/7 1/22 1/26 15:36 You ROCK! (SBP)
Wepplo, Brendon JV 21:48 7:16 3 110/175 14/15 21/22 1/4 You ROCK! (SBP)
Whisenand, Michael So So 12:37 6:19 2 20/110 8/15 13/29 1/6 13:16
(0:39,4.9)
13:16
(0:39,4.9)
12:23 You ROCK! (LR, PR)
Yee, Bryce Fr Fr 12:43 6:22 2 8/51 6/14 14/29 1/2 13:34
(0:51,6.3)
13:34
(0:51,6.3)
13:34
(0:51,6.3)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/20 82:39
0:52
3 0:55 0:53 0:56 37 0:55 92:43
(10:04,10.9)
92:43
(10:04,10.9%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Evan Watchempino (1), Samir Benouar (6), Michael Salvatierra (9), James Laville (10), Phil Mckennan (11)
So 1st 5 1/12 58:01
0:48
2 0:58 0:56 1:00 15 0:58 62:14
(4:13,6.8)
62:14
(4:13,6.8%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Nathan Frazier (1), Kyle Lackner (2), Emilio Garcia (3), Dylan Hoffman (4), Giovanni Piccone (5)
So 2nd 5 1/2 64:10
0:43
2 1:04 1:03 1:06 15 1:04 66:16
(2:06,3.2)
66:16
(2:06,3.2%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Jeff Carson (1), Charles Calkin (2), Michael Whisenand (3), Devin Curran (4), Ian Manza (5)
So 3rd 5 1/1 69:13
0:58
2 1:09 1:06 1:11 15 1:09 Ian Dougherty (1), Kevin Fish (2), Tim Runyan (3), Steven Cheung (4), Will Spaller (5)
JV 1st 5 1/18 89:02
1:34
3 0:59 0:57 1:02 25 0:59 Alec Gragg (1), Michael Enabnit (2), Joe Krtil (3), Jon Deutsche (9), Sam Mccrimons (10)
JV 2nd 5 1/4 95:28
1:22
3 1:04 1:02 1:07 17 1:04 Jimmy Stalder (1), Chris Hoseit (2), Daniel O'brien (3), Zach Kesthely (4), Nathan Cohen (7)
JV 3rd 5 1/3 106:40
1:43
3 1:11 1:07 1:13 18 1:11 Marco Lucich (1), Colin Mickle (2), Rudy Saenz (4), Brendon Wepplo (5), Paul Endelman (6)
Fr 1st 5 1/5 61:48
0:21
2 1:02 1:01 1:03 15 1:02 67:03
(5:15,7.8)
67:03
(5:15,7.8%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Michael Sommers (1), William Diaz (2), Robert Leon (3), Lucca Lucich (4), Patrick Carden (5)
Fr 2nd 5 1/1 66:40
1:33
2 1:07 1:04 1:11 15 1:07 69:53
(3:13,4.6)
69:53
(3:13,4.6%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Bryce Yee (1), Blake Butler (2), Joseph Ilustrisimo (3), Patrick O'Brien (4), Blake Formanek (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Evan Watchempino Jr Jesuit 15:56 5:19 1/7 1/22 1/26 You ROCK! (SBP)
2 Dillon Brook PONDEROSA 15:59 5:20
3 Tim Cannon ROCKLIN 16:05 5:22
4 Jon Santellano ROCKLIN 16:18 5:26
5 Kevin Hougen ROCKLIN 16:20 5:27
6 Samir Benouar Sr Jesuit 16:26 5:29 2/7 2/22 2/24 You ROCK! (SBP)
7 Mike Wright PONDEROSA 16:27 5:29
8 Cameron Mitchell WOODCREEK 16:38 5:33
9 Michael Salvatierra Jr Jesuit 16:43 5:34 3/7 3/22 2/22 You ROCK! (SBP)
10 James Laville Sr Jesuit 16:46 5:35 4/7 4/22 1/21 You ROCK! (SBP)
11 Phil Mckennan Jr Jesuit 16:48 5:36 5/7 5/22 1/20 You ROCK! (SBP)
12 Frank Sanders PITMAN 16:49 5:36
13 James Bell GALT 16:50 5:37
14 Chris Romo WOODCREEK 16:51 5:37
15 Jake Hurd SIERRA 16:52 5:37
16 Scott Donahue Jr Jesuit 16:52 5:37 6/7 6/22 1/18 You ROCK! (SBP)
17 Ryan Cosens OAK RIDGE 16:59 5:40
18 Ari Shaeffer GRANITE BAY 17:00 5:40
19 Josh Ruff OAK RIDGE 17:01 5:40
20 Garrett Infausto OAKMONT 17:04 5:41
21 Ivan Bojorquez LOS BANOS 17:07 5:42
22 Garrett Seawell WOODCREEK 17:08 5:43
23 Jake Kellystrong Jesuit 17:10 5:43 7/7 9/22 1/14 You ROCK! (SBP)
24 Cameron Sullivan ROCKLIN 17:11 5:44
25 Brady Ryan PONDEROSA 17:15 5:45
26 Jason Sey OAKMONT 17:20 5:47
27 Ryan Schnell PONDEROSA 17:20 5:47
28 Adam Nacario LAGUNA CREEK 17:22 5:47
29 Scott Crawford OAK RIDGE 17:23 5:48
30 Luis Hernandez LOS BANOS 17:25 5:48
31 Devin Jokerst PONDEROSA 17:27 5:49
32 Jon Hakala ROCKLIN 17:28 5:49
33 Brenden Ward VACAVILLE 17:31 5:50
34 Alex Mansoor OAK RIDGE 17:32 5:51
35 Kevin Okimura GRANITE BAY 17:34 5:51
36 Davey Crabill WOODCREEK 17:37 5:52
37 Kenneth White GRANITE BAY 17:38 5:53
38 Craig Hawkins WOODCREEK 17:41 5:54
39 Mike Gliko OAKMONT 17:43 5:54
40 Taylor Newman WOODCREEK 17:43 5:54
41 Patrick Williams LAGUNA CREEK 17:48 5:56
42 Josh Arrieta OAK RIDGE 17:48 5:56
43 Greg Young PONDEROSA 17:51 5:57
44 Micah Price PONDEROSA 17:54 5:58
45 Hector Gonzales LOS BANOS 17:55 5:58
46 Brian Weber WOODCREEK 17:56 5:59
47 Channing Collette HOGAN 17:59 6:00
48 Richard Nagel VACAVILLE 18:00 6:00
49 Chad Cortvriendt RIO AMERICANO 18:01 6:00
50 Eric Bond PITMAN 18:03 6:01
51 Jojo Luna LOS BANOS 18:04 6:01
52 Max Fernandez OAK RIDGE 18:05 6:02
53 Kevin Yamamoto LAGUNA CREEK 18:08 6:03
54 Matt Mendoza ROSEVILLE 18:09 6:03
55 Cameron Vault BELLA VISTA 18:10 6:03
56 Jeffery McKenzie OAK RIDGE 18:12 6:04
57 Pat Nilan RIO AMERICANO 18:13 6:04
58 Pedro Solano LOS BANOS 18:13 6:04
59 Matt Ziebell ROCKLIN 18:14 6:05
60 Brian Dang LAGUNA CREEK 18:16 6:05
61 Ricky Lozano GALT 18:19 6:06
62 Benjamin Lehmann BELLA VISTA 18:21 6:07
63 Garret Oliver WOOD 18:26 6:09
64 Blake Hurd SIERRA 18:28 6:09
65 Joel Stenson LAGUNA CREEK 18:31 6:10
66 Michael Simpson RIO AMERICANO 18:32 6:11
67 Brian Zimmer OAKMONT 18:32 6:11
68 Ryan Mitchell SIERRA 18:32 6:11
69 Aaron Hatch GRANITE BAY 18:36 6:12
70 Joe Perry PITMAN 18:40 6:13
71 Phil Smith RIO AMERICANO 18:42 6:14
72 John O'Connor BELLA VISTA 18:43 6:14
73 Cody Toale TURLOCK 18:44 6:15
74 Clay Wilkes GRANITE BAY 18:45 6:15
75 Tyler Thiele SIERRA 18:47 6:16
76 Shea Benton BELLA VISTA 18:48 6:16
77 Alex Jeffries GRANITE BAY 18:49 6:16
78 Nick Gamalski GALT 18:52 6:17
79 Scott Mecke OAKMONT 18:53 6:18
80 Lance Marchesseault VACAVILLE 18:56 6:19
81 Chris Larios TURLOCK 18:58 6:19
82 Shaka Dukes LOS BANOS 19:00 6:20
83 Benny Perez CERES 19:04 6:21
84 Palmer Thiele SIERRA 19:05 6:22
85 Andrew Shaw WOOD 19:06 6:22
86 Alex Stanley VACAVILLE 19:09 6:23
87 River Benavides PITMAN 19:10 6:23
88 Joe Falgout SIERRA 19:14 6:25
89 Troy Larsen ROSEVILLE 19:17 6:26
90 John Hawbaker VACAVILLE 19:18 6:26
91 Jonathon Eden ROSEVILLE 19:19 6:26
92 Luis Ovalle VACAVILLE 19:20 6:27
93 Kevin Kwoka OAKMONT 19:23 6:28
94 Stephen Lenz TURLOCK 19:25 6:28
95 Mike Zimmer OAKMONT 19:25 6:28
96 Ryan Golemohammadi BELLA VISTA 19:26 6:29
97 Alex Premo ROSEVILLE 19:28 6:29
98 David Chan RIO AMERICANO 19:30 6:30
99 Colin Wenzel CORDOVA 19:31 6:30
100 Steven Behrens LAGUNA CREEK 19:31 6:30
101 Simha Ribakoff RIO AMERICANO 19:40 6:33
102 Kanwar Dhaliwal PITMAN 19:40 6:33
103 Matt Roberts SIERRA 19:41 6:34
104 Chris Coleman RODRIGUEZ 19:50 6:37
105 Nathan Ghiorso BELLA VISTA 19:51 6:37
106 John Towne BELLA VISTA 19:51 6:37
107 Ryan Lawrence CASA ROBLE 19:52 6:37
108 Lee Thao VALLEY 19:53 6:38
109 Nick Brower GALT 19:54 6:38
110 Sean Lunsted VACAVILLE 19:58 6:39
111 Ryan Spradling PITMAN 20:04 6:41
112 Carl Munoz LOS BANOS 20:07 6:42
113 Steven Duncan GALT 20:08 6:43
114 Chad Hurt CERES 20:10 6:43
115 Jt Sanders PITMAN 20:16 6:45
116 Tyler Conrad WOOD 20:19 6:46
117 Mike Abram TURLOCK 20:22 6:47
118 Bryan Thayer ROCKLIN 20:24 6:48
119 Ramsey Magana CERES 20:26 6:49
120 James Folsom RIO LINDA 20:37 6:52
121 Jake Seefer LAGUNA CREEK 20:41 6:54
122 Chris Griffith GALT 20:43 6:54
123 Aaron Smith TURLOCK 20:51 6:57
124 Imron Hajiahmad VALLEY 20:55 6:58
125 Trevor Reed TURLOCK 21:03 7:01
126 Alex Torres CERES 21:10 7:03
127 Kevin Kochenash CASA ROBLE 21:22 7:07
128 Sam Martinez ROSEVILLE 21:24 7:08
129 Ryan Jones RODRIGUEZ 21:25 7:08
130 Damon Muscente WOOD 21:35 7:12
131 Darryl Lopez CERES 21:35 7:12
132 Spencer Lin MIRA LOMA 21:36 7:12
133 Xou Khang VALLEY 21:41 7:14
134 Nick Vargas RIO LINDA 21:44 7:15
135 Aj Kortes CASA ROBLE 21:46 7:15
136 Eric Shields TURLOCK 21:57 7:19
137 Chris Bell MIRA LOMA 22:14 7:25
138 Trent Herron WOOD 23:15 7:45
139 Daniel Reed WOOD 23:28 7:49
140 Joey Thao VALLEY 23:50 7:57
141 Alec Brassington ROSEVILLE 23:51 7:57
142 Dylan Cristiansan RODRIGUEZ 24:47 8:16
143 Jake Watson RODRIGUEZ 24:47 8:16
144 Colby Johnson WOOD 24:50 8:17
145 Michael Griffin VALLEY 27:53 9:18
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-2-1-1
Gap: 0:52
82:39
16:32
5:31
37 Evan Watchemp
Jr
15:56
5:19
1
Samir Benouar
Sr
16:26
5:29
6
Michael Salvatie
Jr
16:43
5:34
9
James Laville
Sr
16:46
5:35
10
Phil Mckennan
Jr
16:48
5:36
11








Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 ROCKLIN
3-1-1-2-2
Gap: 1:23
83:22
16:40
5:33
68 Tim Cannon
-
16:05
5:22
3
Jon Santella
-
16:18
5:26
4
Kevin Hougen
-
16:20
5:27
5
Cameron Sullivan
-
17:11
5:44
24
Jon Hakala
-
17:28
5:49
32








3 PONDEROSA
2-3-3-3-3
Gap: 1:28
84:28
16:54
5:38
92 Dillon Brook
-
15:59
5:20
2
Mike Wright
-
16:27
5:29
7
Brady Ryan
-
17:15
5:45
25
Ryan Schnell
-
17:20
5:47
27
Devin Jokerst
-
17:27
5:49
31








4 WOODCREEK
4-4-4-4-4
Gap: 1:03
85:55
17:11
5:44
118 Cameron Mitchell
-
16:38
5:33
8
Chris Romo
-
16:51
5:37
14
Garrett Seawell
-
17:08
5:43
22
Davey Crabill
-
17:37
5:52
36
Craig Hawkins
-
17:41
5:54
38








5 OAK RIDGE
8-5-5-5-5
Gap: 0:49
86:43
17:21
5:47
141 Ryan Cosens
-
16:59
5:40
17
Josh Ruff
-
17:01
5:40
19
Scott Crawford
-
17:23
5:48
29
Alex Mansoor
-
17:32
5:51
34
Josh Arrieta
-
17:48
5:56
42








6 LOS BANOS
11-7-8-6-6
Gap: 1:06
88:44
17:45
5:55
203 Ivan Bojorque
-
17:07
5:42
21
Luis Hernande
-
17:25
5:48
30
Hector Gonzales
-
17:55
5:58
45
Jojo Luna
-
18:04
6:01
50
Pedro Solano
-
18:13
6:04
57








7 OAKMONT
10-6-6-7-7
Gap: 1:49
89:32
17:54
5:58
229 Garrett Infausto
-
17:04
5:41
20
Jason Sey
-
17:20
5:47
26
Mike Gliko
-
17:43
5:54
39
Brian Zimmer
-
18:32
6:11
66
Scott Mecke
-
18:53
6:18
78








8 GRANITE BAY
9-8-7-8-8
Gap: 1:45
89:33
17:55
5:58
231 Ari Shaeffer
-
17:00
5:40
18
Kevin Okimura
-
17:34
5:51
35
Kenneth White
-
17:38
5:53
37
Aaron Hatch
-
18:36
6:12
68
Clay Wilkes
-
18:45
6:15
73








9 LAGUNA CREEK
12-10-9-9-9
Gap: 1:09
90:05
18:01
6:00
244 Adam Nacario
-
17:22
5:47
28
Patrick Williams
-
17:48
5:56
41
Kevin Yamamoto
-
18:08
6:03
52
Brian Dang
-
18:16
6:05
59
Joel Stenson
-
18:31
6:10
64








10 SIERRA
7-12-11-11-10
Gap: 2:13
91:44
18:21
6:07
302 Jake Hurd
-
16:52
5:37
15
Blake Hurd
-
18:28
6:09
63
Ryan Mitchell
-
18:32
6:11
67
Tyler Thiele
-
18:47
6:16
74
Palmer Thiele
-
19:05
6:22
83








11 PITMAN
5-9-10-10-11
Gap: 2:51
92:22
18:28
6:09
316 Frank Sanders
-
16:49
5:36
12
Eric Bond
-
18:03
6:01
49
Joe Perry
-
18:40
6:13
69
River Benavide
-
19:10
6:23
86
Kanwar Dhaliwal
-
19:40
6:33
100








12 VACAVILLE
13-13-13-13-12
Gap: 1:47
92:54
18:35
6:12
333 Brenden Ward
-
17:31
5:50
33
Richard Nagel
-
18:00
6:00
47
Lance Marchess
-
18:56
6:19
79
Alex Stanley
-
19:09
6:23
85
John Hawbaker
-
19:18
6:26
89








13 RIO AMERICANO
14-14-14-12-13
Gap: 1:29
92:58
18:36
6:12
336 Chad Cortvrie
-
18:01
6:00
48
Pat Nilan
-
18:13
6:04
56
Michael Simpson
-
18:32
6:11
65
Phil Smith
-
18:42
6:14
70
David Chan
-
19:30
6:30
97








14 BELLA VISTA
16-15-15-15-14
Gap: 1:16
93:28
18:42
6:14
356 Cameron Vault
-
18:10
6:03
54
Benjamin Lehmann
-
18:21
6:07
61
John O'Connor
-
18:43
6:14
71
Shea Benton
-
18:48
6:16
75
Ryan Golemoha
-
19:26
6:29
95








15 GALT
6-11-12-14-15
Gap: 3:18
94:03
18:49
6:16
364 James Bell
-
16:50
5:37
13
Ricky Lozano
-
18:19
6:06
60
Nick Gamalski
-
18:52
6:17
77
Nick Brower
-
19:54
6:38
105
Steven Duncan
-
20:08
6:43
109








16 ROSEVILLE
15-16-16-16-16
Gap: 3:15
97:37
19:31
6:30
449 Matt Mendoza
-
18:09
6:03
53
Troy Larsen
-
19:17
6:26
88
Jonathon Eden
-
19:19
6:26
90
Alex Premo
-
19:28
6:29
96
Sam Martinez
-
21:24
7:08
122








17 TURLOCK
18-18-17-17-17
Gap: 2:07
98:20
19:40
6:33
476 Cody Toale
-
18:44
6:15
72
Chris Larios
-
18:58
6:19
80
Stephen Lenz
-
19:25
6:28
93
Mike Abram
-
20:22
6:47
113
Aaron Smith
-
20:51
6:57
118








18 WOOD
17-17-18-18-18
Gap: 4:49
102:41
20:32
6:51
508 Garret Oliver
-
18:26
6:09
62
Andrew Shaw
-
19:06
6:22
84
Tyler Conrad
-
20:19
6:46
112
Damon Muscente
-
21:35
7:12
123
Trent Herron
-
23:15
7:45
127








19 CERES
19-19-19-19-19
Gap: 2:31
102:25
20:29
6:50
552 Benny Perez
-
19:04
6:21
82
Chad Hurt
-
20:10
6:43
110
Ramsey Magana
-
20:26
6:49
115
Alex Torres
-
21:10
7:03
121
Darryl Lopez
-
21:35
7:12
124








20 VALLEY
20-20-20-20-20
Gap: 8:00
114:12
22:50
7:37
609 Lee Thao
-
19:53
6:38
104
Imron Hajiahma
-
20:55
6:58
119
Xou Khang
-
21:41
7:14
125
Joey Thao
-
23:50
7:57
129
Michael Griffin
-
27:53
9:18
132








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nathan Frazier So Jesuit 11:09 5:35 1/15 1/29 1/21
2 Kyle Lackner So Jesuit 11:23 5:42 2/15 2/29 1/16
3 Emilio Garcia Fr Jesuit 11:39 5:50 3/15 3/29 1/13
4 Anthoni Mootshotal CORDOVA 11:46 5:53
5 Dylan Hoffman Fr Jesuit 11:53 5:57 4/15 4/29 1/12 You ROCK! (SBP)
6 Giovanni Piccone So Jesuit 11:57 5:59 5/15 5/29 1/12
7 Jordan Willis ROSEVILLE 11:57 5:59
8 Zac Zadrozna ROCKLIN 11:59 6:00
9 Spencer Scott ROCKLIN 12:06 6:03
10 Feross Aboukhadijeh OAK RIDGE 12:14 6:07
11 Raja Handa WOODCREEK 12:18 6:09
12 Cale Simmons ROCKLIN 12:20 6:10
13 Sam Ohair ROCKLIN 12:28 6:14
14 Stephen Pozzi GRANITE BAY 12:29 6:15
15 Jeff Carson So Jesuit 12:31 6:16 6/15 10/29 1/10 You ROCK! (SBP)
16 Kent Meleville PONDEROSA 12:32 6:16
17 Oleg Sedykh ROSEVILLE 12:35 6:18
18 Charles Calkin Jr Jesuit 12:36 6:18 7/15 12/29 1/8 12:38
(0:02)
12:38
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
19 Chris Sandstrom ROSEVILLE 12:36 6:18
20 Michael Whisenand So Jesuit 12:37 6:19 8/15 13/29 1/6 13:16
(0:39)
13:16
(0:39)
You ROCK! (LR, PR)
21 Brad Blanusa VACAVILLE 12:38 6:19
22 Zac Maybury RIO AMERICANO 12:39 6:20
23 Danny Singh CORDOVA 12:41 6:21
24 Evan Dewey OAK RIDGE 12:45 6:23
25 Ethan Bommarito RODRIGUEZ 12:45 6:23
26 Nick Stanley VACAVILLE 12:46 6:23
27 Matt Wilson OAK RIDGE 12:46 6:23
28 Sebastian Stanley VACAVILLE 12:47 6:24
29 Lane Bacchi PONDEROSA 12:48 6:24
30 Kyle Roberts ROCKLIN 12:49 6:25
31 Kyle Pratt ROSEVILLE 12:50 6:25
32 Alex Armenta WOODCREEK 12:51 6:26
33 Matt Sandstrom ROSEVILLE 12:52 6:26
34 Luke Estrella CASA ROBLE 12:53 6:27
35 Jeff Liebert OAK RIDGE 12:54 6:27
36 Nick Duval RIO AMERICANO 12:55 6:28
37 Cristian Valdovinos TURLOCK 12:56 6:28
38 Justin Tynan ROCKLIN 13:01 6:31
39 Tommy Diamond OAK RIDGE 13:02 6:31
40 Jordan Bienz PITMAN 13:03 6:32
41 Zach Streng VACAVILLE 13:03 6:32
42 Ryan McKim WOODCREEK 13:08 6:34
43 David Vergara SIERRA 13:08 6:34
44 Bradford Novy GRANITE BAY 13:11 6:36
45 Devin Curran So Jesuit 13:12 6:36 9/15 17/29 1/4
46 Ian Manza Jr Jesuit 13:14 6:37 10/15 18/29 1/2 14:46
(1:32)
14:46
(1:32)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
47 Ian Dougherty So Jesuit 13:17 6:39 11/15 19/29 1/2 12:57 12:57
48 Chris Mugnaini RIO AMERICANO 13:21 6:41
49 Joe Singh PITMAN 13:23 6:42
50 Chris Montiel SIERRA 13:24 6:42
51 Robert Simmons ROCKLIN 13:27 6:44
52 Chris Muller PONDEROSA 13:28 6:44
53 Kevin Fish So Jesuit 13:38 6:49 12/15 21/29 1/1
54 Yoni Ribakoff RIO AMERICANO 13:39 6:50
55 Matt Castillo ROSEVILLE 13:39 6:50
56 David Dransfield WOODCREEK 13:43 6:52
57 Gavin Helm SIERRA 13:44 6:52
58 Andre Walcott CERES 13:44 6:52
59 Jim Piety ROSEVILLE 13:45 6:53
60 Brent Watters WOODCREEK 13:46 6:53
61 Tim Runyan So Jesuit 13:50 6:55 13/15 22/29 1/1 12:03 12:03
62 Brian Brandon PONDEROSA 13:51 6:56
63 Michael Greer SIERRA 13:52 6:56
64 Doug Chesney PITMAN 13:54 6:57
65 Josh Jimenez PITMAN 13:56 6:58
66 Brandon Ford PITMAN 13:57 6:59
67 Tommy Lynch RIO AMERICANO 13:58 6:59
68 Tad Ochwat MIRA LOMA 13:59 7:00
69 Joe Brown PITMAN 14:01 7:01
70 Danny Ryhal GRANITE BAY 14:03 7:02
71 Steven Panotes WOODCREEK 14:05 7:03
72 Robert Blum RIO AMERICANO 14:08 7:04
73 Jacob Matson TURLOCK 14:10 7:05
74 Steven Cheung So Jesuit 14:13 7:07 14/15 23/29 1/1 You ROCK! (SBP)
75 Will Spaller So Jesuit 14:15 7:08 15/15 24/29 1/1 13:53 13:53
76 Bill Lee VACAVILLE 14:15 7:08
77 Todd Leiser VACAVILLE 14:16 7:08
78 Arthur Legrande PITMAN 14:18 7:09
79 Andrei Tcacenco GRANITE BAY 14:19 7:09
80 Kevin Lynn CASA ROBLE 14:20 7:10
81 Will Carson OAKMONT 14:22 7:11
82 J.d. Weber OAK RIDGE 14:23 7:12
83 Nathan Reagan GRANITE BAY 14:26 7:13
84 Anthony Viera SIERRA 14:34 7:17
85 Meadow Tyler PITMAN 14:36 7:18
86 Vince Dantay PITMAN 14:39 7:20
87 Eric Tarsikes RODRIGUEZ 14:45 7:23
88 Cameron Banks GRANITE BAY 14:52 7:26
89 Max Arnold PITMAN 14:55 7:28
90 Kenny Lekim OAK RIDGE 15:03 7:32
91 Kevin Farmer OAK RIDGE 15:17 7:39
92 Trung Pham LAGUNA CREEK 15:22 7:41
93 Patrick Talbot VACAVILLE 15:25 7:43
94 Gabe Ciupagea RIO AMERICANO 15:26 7:43
95 Jerry Tofanelli GALT 15:33 7:47
96 Michael Seibert VACAVILLE 15:38 7:49
97 Michael Agraan ROSEVILLE 15:41 7:51
98 Kelly McGee RODRIGUEZ 15:45 7:53
99 Robbie Monson VACAVILLE 15:46 7:53
100 Peter Rodrigues SIERRA 16:04 8:02
101 Reed Hill PONDEROSA 16:17 8:09
102 Curtis Cranston BELLA VISTA 16:24 8:12
103 Matt Greer SIERRA 16:56 8:28
104 Jd Bahati PITMAN 16:57 8:29
105 Donald Lowery GALT 16:58 8:29
106 David Smith GALT 17:24 8:42
107 Matt Vaugt RODRIGUEZ 17:27 8:44
108 Theodore France RODRIGUEZ 17:28 8:44
109 Spencer Buteyn ROSEVILLE 17:31 8:46
110 Tyler Sheaffer RIO AMERICANO 17:37 8:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:48
58:01
11:36
5:48
15 Nathan Frazier
So
11:09
5:35
1
Kyle Lackner
So
11:23
5:42
2
Emilio Garcia
Fr
11:39
5:50
3
Dylan Hoffman
Fr
11:53
5:57
4
Giovanni Piccone
So
11:57
5:59
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 ROCKLIN
3-2-2-2-2
Gap: 0:50
61:42
12:20
6:10
65 Zac Zadrozna
-
11:59
6:00
7
Spencer Scott
-
12:06
6:03
8
Cale Simmons
-
12:20
6:10
11
Sam Ohair
-
12:28
6:14
12
Kyle Roberts
-
12:49
6:25
27








3 ROSEVILLE
2-3-3-3-3
Gap: 0:55
62:50
12:34
6:17
98 Jordan Willis
-
11:57
5:59
6
Oleg Sedykh
-
12:35
6:18
16
Chris Sandstro
-
12:36
6:18
18
Kyle Pratt
-
12:50
6:25
28
Matt Sandstro
-
12:52
6:26
30








4 OAK RIDGE
4-4-4-4-4
Gap: 0:48
63:41
12:44
6:22
119 Feross Aboukhad
-
12:14
6:07
9
Evan Dewey
-
12:45
6:23
21
Matt Wilson
-
12:46
6:23
24
Jeff Liebert
-
12:54
6:27
31
Tommy Diamond
-
13:02
6:31
34








5 VACAVILLE
8-7-5-5-5
Gap: 1:37
65:29
13:06
6:33
164 Brad Blanusa
-
12:38
6:19
19
Nick Stanley
-
12:46
6:23
23
Sebastia Stanley
-
12:47
6:24
25
Zach Streng
-
13:03
6:32
36
Bill Lee
-
14:15
7:08
61








6 WOODCREEK
5-5-6-6-6
Gap: 1:28
65:46
13:09
6:35
173 Raja Handa
-
12:18
6:09
10
Alex Armenta
-
12:51
6:26
29
Ryan McKim
-
13:08
6:34
37
David Dransfie
-
13:43
6:52
47
Brent Watters
-
13:46
6:53
50








7 RIO AMERICANO
9-8-8-8-7
Gap: 1:19
66:32
13:18
6:39
193 Zac Maybury
-
12:39
6:20
20
Nick Duval
-
12:55
6:28
32
Chris Mugnaini
-
13:21
6:41
40
Yoni Ribakoff
-
13:39
6:50
45
Tommy Lynch
-
13:58
6:59
56








8 PONDEROSA
7-6-7-7-8
Gap: 3:45
68:56
13:47
6:54
211 Kent Melevill
-
12:32
6:16
15
Lane Bacchi
-
12:48
6:24
26
Chris Muller
-
13:28
6:44
44
Brian Brandon
-
13:51
6:56
51
Reed Hill
-
16:17
8:09
75








9 PITMAN
11-10-11-11-9
Gap: 0:54
68:13
13:39
6:49
238 Jordan Bienz
-
13:03
6:32
35
Joe Singh
-
13:23
6:42
41
Doug Chesney
-
13:54
6:57
53
Josh Jimenez
-
13:56
6:58
54
Brandon Ford
-
13:57
6:59
55








10 GRANITE BAY
6-8-9-9-10
Gap: 1:57
68:28
13:42
6:51
240 Stephen Pozzi
-
12:29
6:15
13
Bradford Novy
-
13:11
6:36
39
Danny Ryhal
-
14:03
7:02
58
Andrei Tcacenco
-
14:19
7:09
64
Nathan Reagan
-
14:26
7:13
66








11 SIERRA
12-11-10-10-11
Gap: 1:26
68:42
13:44
6:52
247 David Vergara
-
13:08
6:34
38
Chris Montiel
-
13:24
6:42
42
Gavin Helm
-
13:44
6:52
48
Michael Greer
-
13:52
6:56
52
Anthony Viera
-
14:34
7:17
67








12 RODRIGUEZ
10-12-12-12-12
Gap: 4:43
78:10
15:38
7:49
318 Ethan Bommarit
-
12:45
6:23
22
Eric Tarsikes
-
14:45
7:23
68
Kelly McGee
-
15:45
7:53
73
Matt Vaugt
-
17:27
8:44
77
Theodore France
-
17:28
8:44
78








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:43
64:10
12:50
6:25
15 Jeff Carson
So
12:31
6:16
1
Charles Calkin
Jr
12:36
6:18
2
Michael Whisenan
So
12:37
6:19
3
Devin Curran
So
13:12
6:36
4
Ian Manza
Jr
13:14
6:37
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 PITMAN
2-2-2-2-2
Gap: 0:54
72:29
14:30
7:15
50 Joe Brown
-
14:01
7:01
8
Arthur Legrande
-
14:18
7:09
9
Meadow Tyler
-
14:36
7:18
10
Vince Dantay
-
14:39
7:20
11
Max Arnold
-
14:55
7:28
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:58
69:13
13:51
6:55
15 Ian Doughert
So
13:17
6:39
1
Kevin Fish
So
13:38
6:49
2
Tim Runyan
So
13:50
6:55
3
Steven Cheung
So
14:13
7:07
4
Will Spaller
So
14:15
7:08
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Alec Gragg Sr Jesuit 16:58 5:39 1/15 7/22 1/28
2 Michael Enabnit Sr Jesuit 17:07 5:42 2/15 8/22 1/25
3 Joe Krtil Jr Jesuit 17:55 5:58 3/15 10/22 1/22 17:41 17:41
4 David Waggoner SHELDON 17:56 5:59
5 Jake Wittman SHELDON 18:04 6:01
6 Josh Higgins OAK RIDGE 18:06 6:02
7 Jordan Ritchie PONDEROSA 18:21 6:07
8 Erik Gregory OAK RIDGE 18:24 6:08
9 Mike Liebert OAK RIDGE 18:29 6:10
10 Jon Deutsche Jr Jesuit 18:30 6:10 4/15 11/22 1/20 19:15
(0:45)
19:15
(0:45)
You ROCK! (LR, PR)
11 Ryan Smith WOODCREEK 18:31 6:10
12 Sam Mccrimons Jr Jesuit 18:32 6:11 5/15 12/22 1/18 19:33
(1:01)
19:33
(1:01)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
13 Stephen Sarantopolo NEVADA UNION 18:34 6:11
14 David Hodson MODESTO 18:37 6:12
15 Zack Holtz OAK RIDGE 18:38 6:13
16 Jimmy Stalder Sr Jesuit 18:41 6:14 6/15 13/22 1/13 18:50
(0:09)
18:50
(0:09)
You ROCK! (LR, PR)
17 Chris Hoseit Jr Jesuit 18:42 6:14 7/15 14/22 1/11 19:24
(0:42)
19:24
(0:42)
You ROCK! (LR, PR)
18 Ethan Championfrit DAVIS SR. 18:43 6:14
19 Sergio Alvarado TOKAY 18:53 6:18
20 Tirey Pagel DAVIS SR. 18:53 6:18
21 Matt Hodges OAK RIDGE 18:54 6:18
22 Lee Conley ELK GROVE 18:55 6:18
23 Terrance Musca MODESTO 18:57 6:19
24 Daniel O'brien Sr Jesuit 18:59 6:20 8/15 15/22 1/10 You ROCK! (SBP)
25 Kevin Sandretto SHELDON 18:59 6:20
26 Ross Brennan NEVADA UNION 19:02 6:21
27 Zach Kesthely Jr Jesuit 19:03 6:21 9/15 16/22 1/5 19:28
(0:25)
19:28
(0:25)
You ROCK! (LR, PR)
28 Matt Domenichelli OAK RIDGE 19:04 6:21
29 Joseph Galantine TOKAY 19:05 6:22
30 Brian Bartlett DAVIS SR. 19:10 6:23
31 Chris Zeledon GRANITE BAY 19:15 6:25
32 Alfredo Gimenez GRANITE BAY 19:17 6:26
33 Alex McKeeota DAVIS SR. 19:19 6:26
34 Spencer Pavelchik BELLA VISTA 19:20 6:27
35 Shane Stowe DAVIS SR. 19:21 6:27
36 Nick Meyer SHELDON 19:22 6:27
37 Erin Mahoney VACAVILLE 19:28 6:29
38 Christopher Bartlet ELK GROVE 19:33 6:31
39 Jordan Fidler GRANITE BAY 19:34 6:31
40 Robbie Radican OAKMONT 19:35 6:32
41 Dan Roediger NEVADA UNION 19:38 6:33
42 Ivan Mondragon SHELDON 19:38 6:33
43 Nic Lorenzen MODESTO 19:38 6:33
44 Will Maillard NEVADA UNION 19:42 6:34
45 Bryan Farley GRANITE BAY 19:46 6:35
46 David Black YUBA CITY 19:48 6:36
47 Brandon Derrick LODI 19:49 6:36
48 Charles Raub NEVADA UNION 19:50 6:37
49 Raphael Orlove DAVIS SR. 19:52 6:37
50 Sam Rodger OAK RIDGE 19:56 6:39
51 Andrew Benware DAVIS SR. 19:58 6:39
52 Tyler Blakley ELK GROVE 20:01 6:40
53 Daniel Wallace OAKMONT 20:01 6:40
54 Hector Aponte TOKAY 20:02 6:41
55 Nathan Cohen Sr Jesuit 20:03 6:41 10/15 17/22 1/4 19:33 19:33
56 Andrew Rodriguez GOLDEN VALLE 20:06 6:42
57 Matthew Bohle LODI 20:08 6:43
58 Brian Arizmendi GRANITE BAY 20:09 6:43
59 Marco Lucich Jr Jesuit 20:11 6:44 11/15 18/22 1/4 20:16
(0:05)
20:16
(0:05)
You ROCK! (LR, PR)
60 Jackson Hite MODESTO 20:11 6:44
61 Randy Sandoli SIERRA 20:16 6:45
62 Logan Hensley LOS BANOS 20:26 6:49
63 Jon Bates GRANITE BAY 20:29 6:50
64 Manvir Dhillon LAGUNA CREEK 20:34 6:51
65 Kushal Patel SHELDON 20:35 6:52
66 Nam Pham LAGUNA CREEK 20:38 6:53
67 Alex Walker LODI 20:39 6:53
68 Kevin Suos MODESTO 20:39 6:53
69 Clifton Marschel KENNEDY 20:41 6:54
70 David Johnson SHELDON 20:43 6:54
71 Moses Torres MODESTO 20:44 6:55
72 Ryan Fountain ELK GROVE 20:44 6:55
73 Caleb Weeks DAVIS SR. 20:45 6:55
74 Max Demers LAGUNA CREEK 20:46 6:55
75 Julio Pescador LOS BANOS 20:47 6:56
76 Ray Peralez VACAVILLE 20:47 6:56
77 Drew Blottie BELLA VISTA 20:51 6:57
78 Eric Lawson SHELDON 20:52 6:57
79 David Partridge YUBA CITY 20:54 6:58
80 Aaron Young LODI 20:54 6:58
81 Robert Bloxham DAVIS SR. 20:55 6:58
82 Kao Saechao TOKAY 20:56 6:59
83 Chris Diamond RIO AMERICANO 20:57 6:59
84 Chris Black VACAVILLE 21:01 7:00
85 Daniel Henke YUBA CITY 21:02 7:01
86 Colin Mickle Jr Jesuit 21:03 7:01 12/15 19/22 1/4 You ROCK! (SBP)
87 Chris Gardner SIERRA 21:04 7:01
88 Nicholas Herrera ELK GROVE 21:10 7:03
89 Dennis Sadang SHELDON 21:11 7:04
90 Jeffrey Yi MODESTO 21:13 7:04
91 Joshua Hamann SHELDON 21:14 7:05
92 Mweluke Kyumba RIO AMERICANO 21:16 7:05
93 Edwin Yee KENNEDY 21:17 7:06
94 Tom Wolffe MODESTO 21:18 7:06
95 Dan Page OAKMONT 21:19 7:06
96 Ryan Lee OAKMONT 21:20 7:07
97 Brent Mendoza DOWNEY 21:20 7:07
98 Rocky Estrada DAVIS SR. 21:21 7:07
99 Luke Vanruiten YUBA CITY 21:22 7:07
100 Jarett Heskett SIERRA 21:25 7:08
101 Jason Dourgarian RIO AMERICANO 21:25 7:08
102 Eric Saffle LOS BANOS 21:39 7:13
103 Yike Jin OAKMONT 21:40 7:13
104 Geoff Munch GALT 21:42 7:14
105 Alex Yu DAVIS SR. 21:43 7:14
106 Derric Syme ELK GROVE 21:44 7:15
107 Rudy Saenz Jr Jesuit 21:44 7:15 13/15 20/22 1/4
108 Garrett McPherson ELK GROVE 21:45 7:15
109 David Erlich RIO AMERICANO 21:47 7:16
110 Brendon Wepplo Jesuit 21:48 7:16 14/15 21/22 1/4 You ROCK! (SBP)
111 Jesus Alfaro NAPA 21:49 7:16
112 David Caudle SHELDON 21:50 7:17
113 William Fitt OAK RIDGE 21:51 7:17
114 John Abruzzini TURLOCK 21:52 7:17
115 Paul Endelman Jesuit 21:54 7:18 15/15 22/22 1/3 20:30 20:30
116 Cj Vincent MODESTO 21:56 7:19
117 Michael Guynn DAVIS SR. 22:00 7:20
118 Ryan Riley TOKAY 22:03 7:21
119 Ryan Lung NAPA 22:04 7:21
120 Antonio Hernandez TOKAY 22:05 7:22
121 Elias Malmberg TURLOCK 22:10 7:23
122 Alex Venegas DOWNEY 22:11 7:24
123 Gus Patton MODESTO 22:13 7:24
124 Felipe Garcia GOLDEN VALLE 22:14 7:25
125 Kevin Lefever YUBA CITY 22:15 7:25
126 Russell Johnson VACAVILLE 22:17 7:26
127 David La FRANKLIN (EG) 22:18 7:26
128 Alex Greene SHELDON 22:19 7:26
129 Bhavreet Gill TURLOCK 22:21 7:27
130 Josh Dujordan YUBA CITY 22:24 7:28
131 Alexander Hirsch ELK GROVE 22:27 7:29
132 Seth Slutsky GRANITE BAY 22:27 7:29
133 Alex Byrd DOWNEY 22:31 7:30
134 Adrian Osnaya NAPA 22:32 7:31
135 Gary Day DAVIS SR. 22:34 7:31
136 Jacob Sandoval SIERRA 22:42 7:34
137 Oscar Gonzalez NAPA 22:42 7:34
138 Thara Keo MODESTO 22:44 7:35
139 Eric Nystrom TURLOCK 22:48 7:36
140 Kyle Bailey DAVIS SR. 22:50 7:37
141 Nick Jackson LODI 22:51 7:37
142 Chase Jachens PONDEROSA 22:56 7:39
143 Lukas Valek GRANITE BAY 22:57 7:39
144 Drew Retherford GALT 22:58 7:39
145 Brandon Ellis LAGUNA CREEK 23:04 7:41
146 Keaton Burford SHELDON 23:12 7:44
147 Greg Stratton RIO AMERICANO 23:19 7:46
148 Sam Payton OAKMONT 23:21 7:47
149 Rahul Patria YUBA CITY 23:22 7:47
150 Aaron Lacoste MODESTO 23:23 7:48
151 Windsor Chan SHELDON 23:24 7:48
152 Kevin Nguyen OAKMONT 23:36 7:52
153 Max Yeagley TOKAY 23:38 7:53
154 Mike Bensie MODESTO 23:46 7:55
155 Ivan Jaramillo GALT 23:50 7:57
156 Brandon Auyou MODESTO 23:50 7:57
157 Ben Machida GALT 23:52 7:57
158 Rivera Steven TURLOCK 23:57 7:59
159 Alex Maldonado LODI 23:59 8:00
160 Ben Dunn MODESTO 24:05 8:02
161 Tony Britton NEVADA UNION 24:06 8:02
162 Daniel Hess ELK GROVE 24:12 8:04
163 Patrick Patena DAVIS SR. 24:17 8:06
164 Thomas Lancaster YUBA CITY 24:19 8:06
165 Malmberg Devon TURLOCK 24:21 8:07
166 Joseph Hermosillo OAKMONT 24:34 8:11
167 Kurt Zimmerman LAGUNA CREEK 24:48 8:16
168 Nathan Lessa VACAVILLE 24:59 8:20
169 Jorge Morfin LOS BANOS 25:05 8:22
170 Josh Acosta LODI 25:06 8:22
171 Ben Cole SIERRA 25:32 8:31
172 Vincent Doung GRACE DAVIS 25:34 8:31
173 Chris Pillsbury GALT 25:41 8:34
174 Max Leasure LODI 25:42 8:34
175 Sean Duncan PONDEROSA 25:44 8:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:34
89:02
17:48
5:56
25 Alec Gragg
Sr
16:58
5:39
1
Michael Enabnit
Sr
17:07
5:42
2
Joe Krtil
Jr
17:55
5:58
3
Jon Deutsche
Jr
18:30
6:10
9
Sam Mccrimon
Jr
18:32
6:11
10








2 OAK RIDGE
3-3-2-2-2
Gap: 0:48
92:31
18:30
6:10
53 Josh Higgins
-
18:06
6:02
6
Erik Gregory
-
18:24
6:08
7
Mike Liebert
-
18:29
6:10
8
Zack Holtz
-
18:38
6:13
13
Matt Hodges
-
18:54
6:18
19








3 SHELDON
2-2-3-3-3
Gap: 1:42
93:59
18:48
6:16
99 David Waggoner
-
17:56
5:59
4
Jake Wittman
-
18:04
6:01
5
Kevin Sandrett
-
18:59
6:20
22
Nick Meyer
-
19:22
6:27
31
Ivan Mondrago
-
19:38
6:33
37








4 DAVIS SR.
6-5-4-4-4
Gap: 0:38
95:26
19:05
6:22
119 Ethan Champion
-
18:43
6:14
16
Tirey Pagel
-
18:53
6:18
18
Brian Bartlett
-
19:10
6:23
26
Alex McKeeota
-
19:19
6:26
29
Shane Stowe
-
19:21
6:27
30








5 NEVADA UNION
4-5-5-5-5
Gap: 1:16
96:46
19:21
6:27
152 Stephen Sarantop
-
18:34
6:11
11
Ross Brennan
-
19:02
6:21
23
Dan Roediger
-
19:38
6:33
36
Will Maillard
-
19:42
6:34
39
Charles Raub
-
19:50
6:37
43








6 GRANITE BAY
9-9-7-7-6
Gap: 0:54
98:01
19:36
6:32
180 Chris Zeledon
-
19:15
6:25
27
Alfredo Gimenez
-
19:17
6:26
28
Jordan Fidler
-
19:34
6:31
34
Bryan Farley
-
19:46
6:35
40
Brian Arizmend
-
20:09
6:43
51








7 MODESTO
5-4-6-6-7
Gap: 2:02
98:02
19:36
6:32
182 David Hodson
-
18:37
6:12
12
Terrance Musca
-
18:57
6:19
21
Nic Lorenzen
-
19:38
6:33
38
Jackson Hite
-
20:11
6:44
52
Kevin Suos
-
20:39
6:53
59








8 ELK GROVE
8-8-9-9-8
Gap: 2:15
100:23
20:05
6:42
234 Lee Conley
-
18:55
6:18
20
Christop Bartlet
-
19:33
6:31
33
Tyler Blakley
-
20:01
6:40
47
Ryan Fountain
-
20:44
6:55
62
Nicholas Herrera
-
21:10
7:03
72








9 TOKAY
7-7-8-8-9
Gap: 3:10
100:59
20:12
6:44
244 Sergio Alvarado
-
18:53
6:18
17
Joseph Galantin
-
19:05
6:22
25
Hector Aponte
-
20:02
6:41
49
Kao Saechao
-
20:56
6:59
67
Ryan Riley
-
22:03
7:21
86








10 LODI
13-11-10-10-10
Gap: 3:02
104:21
20:52
6:57
312 Brandon Derrick
-
19:49
6:36
42
Matthew Bohle
-
20:08
6:43
50
Alex Walker
-
20:39
6:53
58
Aaron Young
-
20:54
6:58
66
Nick Jackson
-
22:51
7:37
96








11 OAKMONT
11-10-11-11-11
Gap: 2:05
103:55
20:47
6:56
314 Robbie Radican
-
19:35
6:32
35
Daniel Wallace
-
20:01
6:40
48
Dan Page
-
21:19
7:06
75
Ryan Lee
-
21:20
7:07
76
Yike Jin
-
21:40
7:13
80








12 YUBA CITY
12-13-14-12-12
Gap: 2:27
105:21
21:04
7:01
342 David Black
-
19:48
6:36
41
David Partridg
-
20:54
6:58
65
Daniel Henke
-
21:02
7:01
70
Luke Vanruite
-
21:22
7:07
77
Kevin Lefever
-
22:15
7:25
89








13 VACAVILLE
10-12-12-13-13
Gap: 5:31
108:32
21:42
7:14
366 Erin Mahoney
-
19:28
6:29
32
Ray Peralez
-
20:47
6:56
64
Chris Black
-
21:01
7:00
69
Russell Johnson
-
22:17
7:26
90
Nathan Lessa
-
24:59
8:20
111








14 LAGUNA CREEK
15-14-13-14-14
Gap: 4:14
109:50
21:58
7:19
383 Manvir Dhillon
-
20:34
6:51
55
Nam Pham
-
20:38
6:53
57
Max Demers
-
20:46
6:55
63
Brandon Ellis
-
23:04
7:41
98
Kurt Zimmerma
-
24:48
8:16
110








15 RIO AMERICANO
16-16-16-16-15
Gap: 2:22
108:44
21:45
7:15
404 Chris Diamond
-
20:57
6:59
68
Mweluke Kyumba
-
21:16
7:05
74
Jason Dourgari
-
21:25
7:08
79
David Erlich
-
21:47
7:16
84
Greg Stratton
-
23:19
7:46
99








16 SIERRA
14-15-15-15-16
Gap: 5:16
110:59
22:12
7:24
409 Randy Sandoli
-
20:16
6:45
53
Chris Gardner
-
21:04
7:01
71
Jarett Heskett
-
21:25
7:08
78
Jacob Sandoval
-
22:42
7:34
94
Ben Cole
-
25:32
8:31
113








17 TURLOCK
18-17-17-17-17
Gap: 2:05
113:08
22:38
7:33
465 John Abruzzin
-
21:52
7:17
85
Elias Malmberg
-
22:10
7:23
88
Bhavreet Gill
-
22:21
7:27
91
Eric Nystrom
-
22:48
7:36
95
Rivera Steven
-
23:57
7:59
106








18 GALT
17-18-18-18-18
Gap: 3:59
118:03
23:37
7:52
501 Geoff Munch
-
21:42
7:14
81
Drew Retherfo
-
22:58
7:39
97
Ivan Jaramill
-
23:50
7:57
104
Ben Machida
-
23:52
7:57
105
Chris Pillsbur
-
25:41
8:34
114








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:22
95:28
19:06
6:22
17 Jimmy Stalder
Sr
18:41
6:14
1
Chris Hoseit
Jr
18:42
6:14
2
Daniel O'brien
Sr
18:59
6:20
3
Zach Kesthely
Jr
19:03
6:21
4
Nathan Cohen
Sr
20:03
6:41
7








2 DAVIS SR.
2-2-2-2-2
Gap: 1:29
102:51
20:34
6:51
57 Raphael Orlove
-
19:52
6:37
5
Andrew Benware
-
19:58
6:39
6
Caleb Weeks
-
20:45
6:55
12
Robert Bloxham
-
20:55
6:58
14
Rocky Estrada
-
21:21
7:07
20








3 SHELDON
3-3-3-3-3
Gap: 0:39
104:35
20:55
6:58
66 Kushal Patel
-
20:35
6:52
9
David Johnson
-
20:43
6:54
10
Eric Lawson
-
20:52
6:57
13
Dennis Sadang
-
21:11
7:04
16
Joshua Hamann
-
21:14
7:05
18








4 MODESTO
4-4-4-4-4
Gap: 1:29
107:24
21:29
7:10
95 Moses Torres
-
20:44
6:55
11
Jeffrey Yi
-
21:13
7:04
17
Tom Wolffe
-
21:18
7:06
19
Cj Vincent
-
21:56
7:19
23
Gus Patton
-
22:13
7:24
25








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:43
106:40
21:20
7:07
18 Marco Lucich
Jr
20:11
6:44
1
Colin Mickle
Jr
21:03
7:01
2
Rudy Saenz
Jr
21:44
7:15
4
Brendon Wepplo

21:48
7:16
5
Paul Endelman

21:54
7:18
6








2 DAVIS SR.
2-2-2-2-2
Gap: 2:34
113:24
22:41
7:34
43 Alex Yu
-
21:43
7:14
3
Michael Guynn
-
22:00
7:20
7
Gary Day
-
22:34
7:31
8
Kyle Bailey
-
22:50
7:37
10
Patrick Patena
-
24:17
8:06
15








3 MODESTO
3-3-3-3-3
Gap: 1:21
117:48
23:34
7:51
59 Thara Keo
-
22:44
7:35
9
Aaron Lacoste
-
23:23
7:48
11
Mike Bensie
-
23:46
7:55
12
Brandon Auyou
-
23:50
7:57
13
Ben Dunn
-
24:05
8:02
14








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Michael Sommers Fr Jesuit 12:11 6:06 1/14 6/29 1/13 13:19
(1:08)
13:19
(1:08)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
2 William Diaz Fr Jesuit 12:13 6:07 2/14 7/29 1/10 You ROCK! (SBP)
3 Will Brown WOOD 12:17 6:09
4 Robert Leon Fr Jesuit 12:23 6:12 3/14 8/29 1/7 You ROCK! (SBP)
5 Lucca Lucich Fr Jesuit 12:29 6:15 4/14 9/29 1/5 You ROCK! (SBP)
6 Patrick Carden Fr Jesuit 12:32 6:16 5/14 11/29 1/5 You ROCK! (SBP)
7 Stephen O'Donnell GRANITE BAY 12:38 6:19
8 Bryce Yee Fr Jesuit 12:43 6:22 6/14 14/29 1/2 13:34
(0:51)
13:34
(0:51)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
9 Bret Young TURLOCK 12:51 6:26
10 Austin Rivera OAK RIDGE 12:57 6:29
11 Dominique Davenport LOS BANOS 12:58 6:29
12 Sam Wright PONDEROSA 13:00 6:30
13 Blake Butler Fr Jesuit 13:01 6:31 7/14 15/29 1/2 You ROCK! (SBP)
14 Joey Lee PONDEROSA 13:05 6:33
15 Paul Heras LOS BANOS 13:05 6:33
16 Joseph Ilustrisimo Fr Jesuit 13:06 6:33 8/14 16/29 1/1 You ROCK! (SBP)
17 Nelson Ma LOS BANOS 13:12 6:36
18 Seth Lawerence PONDEROSA 13:17 6:39
19 Jake Bowen WOOD 13:17 6:39
20 Ian Riehle CASA ROBLE 13:18 6:39
21 Andre Ayala BELLA VISTA 13:31 6:46
22 Patrick O'Brien Fr Jesuit 13:34 6:47 9/14 20/29 1/1
23 Ramses Dukes LOS BANOS 13:35 6:48
24 Tyler Walker OAK RIDGE 13:45 6:53
25 Dylan O'Hara WOOD 13:46 6:53
26 Alek Hoffman OAK RIDGE 13:58 6:59
27 Ryan McClain OAK RIDGE 14:02 7:01
28 Zach Crawford ROSEVILLE 14:03 7:02
29 Alexander Paige ROSEVILLE 14:04 7:02
30 Sean Ellis OAKMONT 14:05 7:03
31 Ben Dunn OAKMONT 14:06 7:03
32 Christain Valoria OAKMONT 14:13 7:07
33 Samuel Corchado LOS BANOS 14:14 7:07
34 Blake Formanek Fr Jesuit 14:16 7:08 10/14 25/29 1/1 14:59
(0:43)
14:59
(0:43)
You ROCK! (LR, PR)
35 Chase Bastian OAK RIDGE 14:27 7:14
36 Ryan Feeney Fr Jesuit 14:30 7:15 11/14 26/29 1/1 16:23
(1:53)
16:23
(1:53)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
37 Magdiel Castillosp LAGUNA CREEK 14:32 7:16
38 Robbie Ramos GALT 14:33 7:17
39 Nicholas Csicsery Jesuit 14:46 7:23 12/14 27/29 1/1 You ROCK! (SBP)
40 Andy Chavez LOS BANOS 14:46 7:23
41 Erick Bajamundi Fr Jesuit 14:48 7:24 13/14 28/29 1/1 16:37
(1:49)
16:37
(1:49)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
42 Oscar Sandoval LOS BANOS 15:04 7:32
43 Jordan Serpa TURLOCK 15:05 7:33
44 Clinton Shield TURLOCK 15:07 7:34
45 Mike Telles OAKMONT 15:19 7:40
46 Austin Shields TURLOCK 15:30 7:45
47 Dustin Carr TURLOCK 15:38 7:49
48 Mack Lipps OAKMONT 15:48 7:54
49 Nicholas Tyler Jesuit 16:06 8:03 14/14 29/29 1/1 You ROCK! (SBP)
50 Michael Vansteyn GALT 18:06 9:03
51 Jazz Auijla LAGUNA CREEK 19:00 9:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:21
61:48
12:22
6:11
15 Michael Sommers
Fr
12:11
6:06
1
William Diaz
Fr
12:13
6:07
2
Robert Leon
Fr
12:23
6:12
3
Lucca Lucich
Fr
12:29
6:15
4
Patrick Carden
Fr
12:32
6:16
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 LOS BANOS
4-2-2-2-2
Gap: 1:16
67:04
13:25
6:42
65 Dominiqu Davenpor
-
12:58
6:29
9
Paul Heras
-
13:05
6:33
11
Nelson Ma
-
13:12
6:36
12
Ramses Dukes
-
13:35
6:48
13
Samuel Corchado
-
14:14
7:07
20








3 OAK RIDGE
3-3-3-3-3
Gap: 1:30
69:09
13:50
6:55
74 Austin Rivera
-
12:57
6:29
8
Tyler Walker
-
13:45
6:53
14
Alek Hoffman
-
13:58
6:59
15
Ryan McClain
-
14:02
7:01
16
Chase Bastian
-
14:27
7:14
21








4 OAKMONT
5-5-4-4-4
Gap: 1:43
73:31
14:42
7:21
109 Sean Ellis
-
14:05
7:03
17
Ben Dunn
-
14:06
7:03
18
Christai Valoria
-
14:13
7:07
19
Mike Telles
-
15:19
7:40
26
Mack Lipps
-
15:48
7:54
29








5 TURLOCK
2-4-5-5-5
Gap: 2:47
74:11
14:50
7:25
111 Bret Young
-
12:51
6:26
7
Jordan Serpa
-
15:05
7:33
24
Clinton Shield
-
15:07
7:34
25
Austin Shields
-
15:30
7:45
27
Dustin Carr
-
15:38
7:49
28








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:33
66:40
13:20
6:40
15 Bryce Yee
Fr
12:43
6:22
1
Blake Butler
Fr
13:01
6:31
2
Joseph Ilustris
Fr
13:06
6:33
3
Patrick O'Brien
Fr
13:34
6:47
4
Blake Formanek
Fr
14:16
7:08
5








Your Team ROCKS! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

16 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
Fr d1 Matt Petersen, , 11:48, DAVIS SR. DAVIS SR., 63:14, 71
Fr d2 Michael Sommers, , 12:11, JESUIT JESUIT, 61:48, 15
Fr d3 Jordan Mould, , 12:14, ST. MARYS ST. MARYS, 65:16, 23
Fr d4 Jake Hodges, , 12:23, RIVERBANK CBS, 65:52, 18
Fr d5 Brian Meenk, , 16:22, BIG VALLEY C , 0:00,
JV d12 Alec Gragg, , 16:58, JESUIT JESUIT, 89:02, 25
JV d345 Robert Wiesner, , 17:19, PLACER PLACER, 91:10, 30
So d1 William Pittman, , 11:44, VINTAGE SHELDON, 61:11, 50
So d2 Nathan Frazier, , 11:09, JESUIT JESUIT, 58:01, 15
So d3 Eliud Mena, , 11:47, DEL CAMPO UNION MINE, 61:20, 30
So d4 Travis Airola, , 11:52, BRET HARTE BRET HARTE, 64:43, 38
V d1 Jake Matthews, , 15:31, FOLSOM SHELDON, 84:31, 54
V d2 Evan Watchempino, , 15:56, JESUIT JESUIT, 82:39, 37
V d3 Shawn Boyte, , 16:17, DEL ORO DEL ORO, 86:49, 101
V d4 German Fernandez, , 15:27, RIVERBANK COLFAX, 87:37, 47
V d5 Ryan Fetzer, , 19:06, JIM ELLIOT JIM ELLIOT, 100:10, 17

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 2 mi
All at 3 mi
All at 2 mi
F/S d1 Rachel Rucireta, , 13:18, FOLSOM DAVIS SR., 72:59, 46
F/S d2 Leighann Barton, , 14:06, TURLOCK TURLOCK, 73:56, 26
F/S d3 Hilary Callahan, , 14:09, SONORA ST. FRANCIS, 75:16, 53
F/S d4 Kelly McEnerney, , 14:24, CBS PLEASANT GRO, 75:33, 44
F/S d5 Cecily Teskey, , 19:03, JIM ELLIOT , 0:00,
JV d12 Megane Queromes, , 21:39, MODESTO DAVIS SR., 113:21, 35
JV d345 Amy Lackner, , 20:30, ST. FRANCIS ST. FRANCIS, 108:31, 16
V d1 Maria Malone, , 18:43, FOLSOM DAVIS SR., 99:18, 54
V d2 Alex Kosinski, , 18:14, OAK RIDGE VACAVILLE, 99:41, 70
V d3 Brianna Atkins, , 18:57, DEL ORO UNION MINE, 101:48, 41
V d4 Maritza Garcia, , 18:49, RIVERBANK ESCALON, 105:48, 56
V d5 Lauren Jimison, , 21:05, CAPITAL CHRI JIM ELLIOT, 128:39, 23