Jesuit Results from the Crystal Springs Invite at Crystal Springs on 10/9/99

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrews, Matt So So 18:06 6:08 2.95 30/202 5/12 15/44 1/19 You ROCK! (SBP)
Barth, Eric So So 20:24 6:55 2.95 95/202 8/12 27/44 2/10 You ROCK! (SBP)
Bradley, Andrew Jr JV 20:28 6:56 2.95 70/147 10/15 30/44 2/3 You ROCK! (SBP)
Calderon, Michael Jr JV 20:25 6:55 2.95 67/147 8/15 28/44 3/5 You ROCK! (SBP)
Carmody, Barry Jr V 16:31 5:36 2.95 20/69 6/9 6/44 1/7 16:57
(0:26,2.6)
16:57
(0:26,2.6)
16:57
(0:26,2.6)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Collins, Brandon Jr V 16:06 5:27 2.95 7/69 2/9 2/44 1/12 You ROCK! (SBP)
De Fazio, James Fr Fr 19:25 6:35 2.95 33/181 2/8 22/44 8/26 You ROCK! (SBP)
De Felice, Nate Sr V 15:59 5:25 2.95 6/69 1/9 1/44 6/14 You ROCK! (SBP)
De Felice, Nick So V 16:19 5:32 2.95 17/69 5/9 5/44 1/8 You ROCK! (SBP)
Depizza, Dan Jr V 16:54 5:44 2.95 32/69 7/9 7/44 1/5 You ROCK! (SBP)
Dunnigan, Alton Jr V 17:00 5:46 2.95 36/69 8/9 9/44 1/1 18:19
(1:19,7.2)
18:19
(1:19,7.2)
18:19
(1:19,7.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Feliz, David Fr Fr 21:41 7:21 2.95 89/181 5/8 37/44 6/16 You ROCK! (SBP)
Green, Pat So So 16:59 5:45 2.95 4/202 1/12 8/44 4/37 You ROCK! (SBP)
Gundera, Dominick Jr JV 18:52 6:24 2.95 25/147 2/15 17/44 5/28 You ROCK! (SBP)
Harrah, John Jr V 16:07 5:28 2.95 9/69 3/9 3/44 1/11 You ROCK! (SBP)
J. Picanco, T. So So 18:51 6:23 2.95 56/202 6/12 16/44 2/14 You ROCK! (SBP)
Kearns, Brian Fr Fr 19:20 6:33 2.95 30/181 1/8 21/44 17/33 You ROCK! (SBP)
Knox, Ben Sr V 17:13 5:50 2.95 44/69 9/9 10/44 1/1 You ROCK! (SBP)
Lemes, Matt So So 17:59 6:06 2.95 27/202 4/12 14/44 1/23 You ROCK! (SBP)
Mc Aleer, Sean Jr JV 21:06 7:09 2.95 84/147 12/15 35/44 1/2 You ROCK! (SBP)
Medina, Frank So So 17:53 6:04 2.95 24/202 3/12 13/44 2/31 You ROCK! (SBP)
Michaels, Brian Jr JV 21:43 7:22 2.95 100/147 14/15 38/44 1/2 You ROCK! (SBP)
Miller, Andy Jr JV 20:08 6:49 2.95 60/147 6/15 25/44 4/10 You ROCK! (SBP)
Moralez, James Sr JV 17:38 5:59 2.95 4/147 1/15 12/44 3/31 You ROCK! (SBP)
Morse, Eric Sr V 16:18 5:32 2.95 15/69 4/9 4/44 1/10 16:32
(0:14,1.4)
16:32
(0:14,1.4)
16:32
(0:14,1.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Nichols, Alex Jr JV 20:26 6:56 2.95 68/147 9/15 29/44 2/5 You ROCK! (SBP)
Orozco, Alex Jr JV 20:09 6:50 2.95 61/147 7/15 26/44 3/6 You ROCK! (SBP)
Pelegrino, Joel Jr JV 22:58 7:47 2.95 117/147 15/15 42/44 1/1 You ROCK! (SBP)
Pevelchik, Collin Jr JV 20:30 6:57 2.95 71/147 11/15 31/44 1/3 You ROCK! (SBP)
Read, Rod So So 27:07 9:12 2.95 197/202 12/12 44/44 3/3 You ROCK! (SBP)
Reed, Jordan Fr Fr 21:44 7:22 2.95 92/181 6/8 39/44 5/13 You ROCK! (SBP)
Richardson, Aaron Fr Fr 21:52 7:25 2.95 100/181 7/8 40/44 5/8 You ROCK! (SBP)
Rooney, Jack Fr Fr 19:54 6:45 2.95 40/181 3/8 23/44 5/25 You ROCK! (SBP)
Russo, Tony Sr JV 18:56 6:25 2.95 28/147 3/15 18/44 4/20 You ROCK! (SBP)
Salzberg, Mike So So 20:06 6:49 2.95 85/202 7/12 24/44 4/13 You ROCK! (SBP)
Sanchez, Philip Jr JV 19:05 6:28 2.95 32/147 4/15 19/44 4/15 You ROCK! (SBP)
Schultz, Zack Fr Fr 24:12 8:12 2.95 143/181 8/8 43/44 6/7 You ROCK! (SBP)
Smith, Kyle So So 17:29 5:56 2.95 14/202 2/12 11/44 4/33 You ROCK! (SBP)
Stradford, Mitch So So 22:27 7:37 2.95 149/202 11/12 41/44 1/4 You ROCK! (SBP)
Torres, Stephen Jr JV 19:06 6:28 2.95 34/147 5/15 20/44 4/14 18:53 18:53 18:53 You ROCK! (SBP)
Val, Charles So So 20:31 6:57 2.95 101/202 9/12 32/44 2/6 You ROCK! (SBP)
Walsh, Ryan Jr JV 21:14 7:12 2.95 89/147 13/15 36/44 1/2 You ROCK! (SBP)
Wirth, Chase So So 21:05 7:09 2.95 111/202 10/12 34/44 1/6 You ROCK! (SBP)
Zalom, Nick Fr Fr 20:34 6:58 2.95 56/181 4/8 33/44 4/20 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 80:49
0:20
2.95 5:29 5:25 5:32 39 5:29 81:18
(0:29,0.6)
81:18
(0:29,0.6)
81:18
(0:29,0.6%)
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR) Nate De Felice (3), Brandon Collins (4), John Harrah (6), Eric Morse (12), Nick De Felice (14)
So 1st 5 2/19 88:26
1:07
2.95 6:00 5:45 6:08 66 5:54 Pat Green (2), Kyle Smith (9), Frank Medina (16), Matt Lemes (18), Matt Andrews (21)
So 2nd 5 2/6 100:57
2:14
2.95 6:51 6:23 7:09 38 6:50 T. J. Picanco (1), Mike Salzberg (7), Eric Barth (9), Charles Val (10), Chase Wirth (11)
JV 1st 5 4/14 93:37
1:28
2.95 6:21 5:59 6:28 113 5:58 James Moralez (4), Dominick Gundera (23), Tony Russo (26), Philip Sanchez (29), Stephen Torres (31)
JV 2nd 5 3/3 101:36
0:20
2.95 6:53 6:49 6:56 47 6:39 Andy Miller (6), Alex Orozco (7), Michael Calderon (10), Alex Nichols (11), Andrew Bradley (13)
JV 3rd 5 1/1 107:31
2:28
2.95 7:17 6:57 7:47 15 7:17 Collin Pevelchik (1), Sean Mc Aleer (2), Ryan Walsh (3), Brian Michaels (4), Joel Pelegrino (5)
Fr 1st 5 5/16 100:54
2:21
2.95 6:50 6:33 7:21 168 6:11 Brian Kearns (21), James De Fazio (24), Jack Rooney (26), Nick Zalom (36), David Feliz (61)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Eric Chaves Jr ST. FRANCIS 15:08 5:08
2 Neil Davis Jr BELLARMINE PREP 15:10 5:08
3 Lucas Crowley Jr ARCHBISHOP MITTY 15:42 5:19
4 Russ Martin Jr LOS GATOS 15:43 5:20
5 Grant Guenther Sr SOQUEL 15:58 5:25
6 Nate De Felice Sr Jesuit 15:59 5:25 1/9 1/44 6/14 You ROCK! (SBP)
7 Brandon Collins Jr Jesuit 16:06 5:27 2/9 2/44 1/12 You ROCK! (SBP)
8 Eric Dixon Sr NORTH MONTEREY 16:07 5:28
9 John Harrah Jr Jesuit 16:07 5:28 3/9 3/44 1/11 You ROCK! (SBP)
10 Thomas Viramontes Jr LOS GATOS 16:08 5:28
11 John Harper So DUBLIN 16:09 5:28
12 Marcos Gomez So DUBLIN 16:10 5:29
13 Samer Narang Jr BELLARMINE PREP 16:11 5:29
14 Frankie Benteris Jr SAN BENITO 16:12 5:29
15 Eric Morse Sr Jesuit 16:18 5:32 4/9 4/44 1/10 16:32
(0:14)
16:32
(0:14)
16:32
(0:14)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
16 Patrick Hernandez So SAN BENITO 16:19 5:32
17 Nick De Felice So Jesuit 16:19 5:32 5/9 5/44 1/8 You ROCK! (SBP)
18 Jose Chavez Jr MODESTO 16:23 5:33
19 Paul Roge Sr BELLARMINE PREP 16:29 5:35
20 Barry Carmody Jr Jesuit 16:31 5:36 6/9 6/44 1/7 16:57
(0:26)
16:57
(0:26)
16:57
(0:26)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
21 Jim Doran Jr ARCHBISHOP MITTY 16:31 5:36
22 Marcus Johnson Sr JUNIPERO SERRA 16:34 5:37
23 Ben Morales Sr SAN BENITO 16:36 5:38
24 Ivan Rodriguez Jr WATSONVILLE 16:42 5:40
25 Mario Andreozzi Sr BELLARMINE PREP 16:44 5:40
26 Jeff Hoefi Jr LOS GATOS 16:44 5:40
27 Cliff Irrebara So SAN BENITO 16:45 5:41
28 Jorge Sanchez Sr SAN BENITO 16:45 5:41
29 Danny Sanchez Jr NORTH MONTEREY 16:48 5:42
30 Aaron Buttery Sr PIEDMONT HILLS 16:49 5:42
31 Zack Di Salvo Sr BELLARMINE PREP 16:53 5:43
32 Dan Depizza Jr Jesuit 16:54 5:44 7/9 7/44 1/5 You ROCK! (SBP)
33 Bill Yang Jr MODESTO 16:55 5:44
34 Mike Mccandless Jr ST. FRANCIS 16:58 5:45
35 Gerardo Chavez Jr NORTH MONTEREY 16:59 5:45
36 Alton Dunnigan Jr Jesuit 17:00 5:46 8/9 9/44 1/1 18:19
(1:19)
18:19
(1:19)
18:19
(1:19)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
37 Raul Alcantar Sr WATSONVILLE 17:04 5:47
38 Francisco Gomez Sr DUBLIN 17:04 5:47
39 Joey Cervantes So WATSONVILLE 17:04 5:47
40 Gregg Tocan Jr LOS GATOS 17:09 5:49
41 Israel Benitez Jr WATSONVILLE 17:09 5:49
42 Mike Buenrostro Jr NORTH MONTEREY 17:10 5:49
43 Martin Gutierrez Sr WATSONVILLE 17:13 5:50
44 Ben Knox Sr Jesuit 17:13 5:50 9/9 10/44 1/1 You ROCK! (SBP)
45 Omar Tostado So WATSONVILLE 17:13 5:50
46 Joe Haufman Jr SAN BENITO 17:14 5:51
47 Darren Ney Jr LOS GATOS 17:17 5:52
48 Tony Martinelli Jr JUNIPERO SERRA 17:17 5:52
49 Alan Samuels Sr NORTH MONTEREY 17:25 5:54
50 David Kavsek Jr ST. FRANCIS 17:25 5:54
51 Eric Arquette Sr JUNIPERO SERRA 17:26 5:55
52 Josh Campbell Sr NORTH MONTEREY 17:30 5:56
53 Ryan Kaher Jr JUNIPERO SERRA 17:35 5:58
54 Matt Bates Jr LOS GATOS 17:38 5:59
55 Izzy Trujillo Sr NORTH MONTEREY 17:38 5:59
56 Rami Dahud Jr JUNIPERO SERRA 17:45 6:01
57 Ruben Rodriguez So SAN BENITO 17:55 6:04
58 Jeff Whitsett So LYNBROOK 18:08 6:09
59 Mike Hansen Jr JUNIPERO SERRA 18:11 6:10
60 Jose Gonzalez Jr DUBLIN 18:16 6:12
61 Chris Sheehan Jr ST. FRANCIS 18:17 6:12
62 Chris Jones Jr DUBLIN 18:41 6:20
63 Josh Villarreal Sr DUBLIN 18:42 6:20
64 Justin Vera Sr PIEDMONT HILLS 18:49 6:23
65 John Yiu So PIEDMONT HILLS 18:51 6:23
66 Paul Avanzino Sr PIEDMONT HILLS 19:07 6:29
67 David Rodriguez Jr JUNIPERO SERRA 19:39 6:40
68 Rodrique Egenberge So DUBLIN 19:53 6:44
69 Chris Mc Keown Jr ARCHBISHOP MITTY 21:29 7:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
3-1-1-1-1
Gap: 0:20
80:49
16:10
5:29
39 Nate De Felice
Sr
15:59
5:25
3
Brandon Collins
Jr
16:06
5:27
4
John Harrah
Jr
16:07
5:28
6
Eric Morse
Sr
16:18
5:32
12
Nick De Felice
So
16:19
5:32
14
Barry Carmody
Jr
16:31
5:36
16
Dan Depizza
Jr
16:54
5:44
26
Your Team ROCKS! (LY, LR, PR)
2 BELLARMINE PREP
1-3-2-2-2
Gap: 1:43
81:27
16:17
5:31
71 Neil Davis
Jr
15:10
5:08
1
Samer Narang
Jr
16:11
5:29
10
Paul Roge
Sr
16:29
5:35
15
Mario Andreozz
Sr
16:44
5:40
20
Zack Di Salvo
Sr
16:53
5:43
25








3 SAN BENITO
6-5-4-4-3
Gap: 0:33
82:37
16:31
5:36
87 Frankie Benteris
Jr
16:12
5:29
11
Patrick Hernande
So
16:19
5:32
13
Ben Morales
Sr
16:36
5:38
18
Cliff Irrebara
So
16:45
5:41
22
Jorge Sanchez
Sr
16:45
5:41
23
Joe Haufman
Jr
17:14
5:51
36
Ruben Rodrigue
So
17:55
6:04
46
4 LOS GATOS
2-2-3-3-4
Gap: 1:34
83:01
16:36
5:38
98 Russ Martin
Jr
15:43
5:20
2
Thomas Viramont
Jr
16:08
5:28
7
Jeff Hoefi
Jr
16:44
5:40
21
Gregg Tocan
Jr
17:09
5:49
31
Darren Ney
Jr
17:17
5:52
37
Matt Bates
Jr
17:38
5:59
43




5 NORTH MONTEREY
4-6-6-5-5
Gap: 1:18
84:29
16:54
5:44
128 Eric Dixon
Sr
16:07
5:28
5
Danny Sanchez
Jr
16:48
5:42
24
Gerardo Chavez
Jr
16:59
5:45
27
Mike Buenrost
Jr
17:10
5:49
33
Alan Samuels
Sr
17:25
5:54
39
Josh Campbell
Sr
17:30
5:56
41
Izzy Trujillo
Sr
17:38
5:59
44
6 DUBLIN
5-4-5-6-6
Gap: 2:32
86:20
17:16
5:51
143 John Harper
So
16:09
5:28
8
Marcos Gomez
So
16:10
5:29
9
Francisc Gomez
Sr
17:04
5:47
29
Jose Gonzalez
Jr
18:16
6:12
48
Chris Jones
Jr
18:41
6:20
49
Josh Villarre
Sr
18:42
6:20
50
Rodrique Egenberg
So
19:53
6:44
52
6 WATSONVILLE
8-7-7-7-6
Gap: 0:31
85:12
17:02
5:47
143 Ivan Rodrigue
Jr
16:42
5:40
19
Raul Alcantar
Sr
17:04
5:47
28
Joey Cervante
So
17:04
5:47
30
Israel Benitez
Jr
17:09
5:49
32
Martin Gutierre
Sr
17:13
5:50
34
Omar Tostado
So
17:13
5:50
35




8 JUNIPERO SERRA
7-8-8-8-8
Gap: 1:11
86:37
17:19
5:52
182 Marcus Johnson
Sr
16:34
5:37
17
Tony Martinel
Jr
17:17
5:52
38
Eric Arquette
Sr
17:26
5:55
40
Ryan Kaher
Jr
17:35
5:58
42
Rami Dahud
Jr
17:45
6:01
45
Mike Hansen
Jr
18:11
6:10
47
David Rodrigue
Jr
19:39
6:40
51
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brett Gotcher So APTOS 15:44 5:20
2 Wayne Hopp So BELLARMINE PREP 15:59 5:25
3 Morgan Bouchard So SOQUEL 16:50 5:42
4 Pat Green So Jesuit 16:59 5:45 1/12 8/44 4/37 You ROCK! (SBP)
5 Grant Corvia So BELLARMINE PREP 17:05 5:47
6 Drew Olson So ARCHBISHOP MITTY 17:11 5:49
7 Ivan Navarro So LICK 17:13 5:50
8 Mike Bordoni So BELLARMINE PREP 17:14 5:51
9 Manuel Moore So SAN LORENZO VALLEY 17:18 5:52
10 Jared Ffiguera So SAN LORENZO VALLEY 17:19 5:52
11 Jose Aguirre Fr FIREBAUGH 17:20 5:53
12 Jerardo Rojas So ALISAL 17:24 5:54
13 Matt Verbrugge So ARCHBISHOP MITTY 17:28 5:55
14 Kyle Smith So Jesuit 17:29 5:56 2/12 11/44 4/33 You ROCK! (SBP)
15 Michael Buttery So PIEDMONT HILLS 17:30 5:56
16 Aaron Bush So ST. IGNATIUS 17:34 5:57
17 Ka Shing Lau So PIEDMONT HILLS 17:34 5:57
18 Daniel Williams So SOQUEL 17:35 5:58
19 Javith Saldivar So ALISAL 17:41 6:00
20 Senthil Annamalai So OAK RIDGE 17:46 6:01
21 Tyler Gooshall So HALF MOON BAY 17:49 6:02
22 Matt Hellier So MODESTO 17:51 6:03
23 Alfonso Mandujano So W.C. OVERFELT 17:53 6:04
24 Frank Medina So Jesuit 17:53 6:04 3/12 13/44 2/31 You ROCK! (SBP)
25 Nick Cirigliano So JUNIPERO SERRA 17:57 6:05
26 Franco Violich So APTOS 17:57 6:05
27 Matt Lemes So Jesuit 17:59 6:06 4/12 14/44 1/23 You ROCK! (SBP)
28 Ruben Cisneros So FIREBAUGH 18:02 6:07
29 Levi Crawford So GRACE DAVIS 18:03 6:07
30 Matt Andrews So Jesuit 18:06 6:08 5/12 15/44 1/19 You ROCK! (SBP)
31 Tony Cabrera So SILVER CREEK 18:08 6:09
32 Carter Phelps So ST. IGNATIUS 18:09 6:09
33 Ronnie Mccormick So GRACE DAVIS 18:15 6:11
34 Luis Romero Fr FIREBAUGH 18:18 6:12
35 Scott Drexel So JUNIPERO SERRA 18:19 6:13
36 Jon Ashton So BELLARMINE PREP 18:20 6:13
37 Bryan Lorentz So ST. IGNATIUS 18:20 6:13
38 Mike Sweeney So MONTA VISTA HS 18:21 6:13
39 Shane Templeman So GUNN 18:22 6:14
40 Ryan Moreland So BELLARMINE PREP 18:22 6:14
41 Heremy Bouris So OAK RIDGE 18:28 6:16
42 Victor Saldana So ALISAL 18:31 6:17
43 Joseph Sciarrillo So ST. IGNATIUS 18:32 6:17
44 David Ko So LELAND 18:34 6:18
45 Hoa Man Fr GRACE DAVIS 18:34 6:18
46 Andrew Lamont So HALF MOON BAY 18:36 6:18
47 Jason Yuri So LOS GATOS 18:36 6:18
48 Tim White So OAK RIDGE 18:37 6:19
49 Owen Mcdonagh So ST. IGNATIUS 18:38 6:19
50 Kenneth Pantoja So ANDREW HILL 18:39 6:19
51 Chris Mc Lean So OAK RIDGE 18:39 6:19
52 Mike Burker So NORTH MONTEREY 18:40 6:20
53 Kyle Regan So BELLARMINE PREP 18:48 6:22
54 Cj Varano So SAN LORENZO VALLEY 18:49 6:23
55 Paul Baker So BELLARMINE PREP 18:49 6:23
56 T. J. Picanco So Jesuit 18:51 6:23 6/12 16/44 2/14 You ROCK! (SBP)
57 Jose Perez So ALISAL 18:52 6:24
58 Jorge Murillo So ALISAL 18:53 6:24
59 Francisco Rangel Fr FIREBAUGH 18:56 6:25
60 Ivan Abarca So ST. IGNATIUS 19:01 6:27
61 Daniel Ho So HALF MOON BAY 19:02 6:27
62 Aaron Stomesrom So GUNN 19:05 6:28
63 Tom Darcy So JUNIPERO SERRA 19:06 6:28
64 Aaron Olson So JUNIPERO SERRA 19:08 6:29
65 Andres Orphanopoul So ST. IGNATIUS 19:09 6:29
66 Mike Bass So HALF MOON BAY 19:11 6:30
67 Kevin Vera So PIEDMONT HILLS 19:19 6:33
68 Ricardo Rangel So FIREBAUGH 19:30 6:37
69 Eduardo Capristo So SILVER CREEK 19:31 6:37
70 Matt Wilka So ST. IGNATIUS 19:32 6:37
71 Aptos Runner2 Fr APTOS 19:37 6:39
72 David Warren So OAK RIDGE 19:37 6:39
73 Dave Butler So JUNIPERO SERRA 19:37 6:39
74 Joe Tam So LINCOLN S.F. 19:40 6:40
75 Ian Antal So GRACE DAVIS 19:43 6:41
76 Juan Alvarado So NORTH MONTEREY 19:46 6:42
77 Nick Marini Fr ARCHBISHOP MITTY 19:49 6:43
78 Roberto Castro So FIREBAUGH 19:49 6:43
79 Luke Anthony So NORTH MONTEREY 19:50 6:43
80 Dan Wann So GRACE DAVIS 19:50 6:43
81 Mike Donlon Fr GRACE DAVIS 19:52 6:44
82 Eugene Korchevsky So LINCOLN S.F. 20:00 6:47
83 Nate Amerson So GRACE DAVIS 20:01 6:47
84 Collin Briley So NORTH MONTEREY 20:02 6:47
85 Mike Salzberg So Jesuit 20:06 6:49 7/12 24/44 4/13 You ROCK! (SBP)
86 Aptos Runner Fr APTOS 20:06 6:49
87 Pradeep Daddanoped So ST. FRANCIS 20:10 6:50
88 Andrew Kwok So LELAND 20:10 6:50
89 Andrew Jensen So HALF MOON BAY 20:11 6:51
90 Clay Mcnell So LOS GATOS 20:12 6:51
91 David Johanson So CLOVIS WEST 20:13 6:51
92 George Harrington So ST. IGNATIUS 20:16 6:52
93 Michael Tabora So WATSONVILLE 20:21 6:54
94 Nathan Pasua So W.C. OVERFELT 20:23 6:55
95 Eric Barth So Jesuit 20:24 6:55 8/12 27/44 2/10 You ROCK! (SBP)
96 Ed Kasch So LINCOLN S.F. 20:25 6:55
97 Neel Mukherjee So LELAND 20:26 6:56
98 Albert Lin So MONTA VISTA HS 20:28 6:56
99 Randy Chang So HOMESTEAD 20:30 6:57
100 Joey Ferrera So HALF MOON BAY 20:31 6:57
101 Charles Val So Jesuit 20:31 6:57 9/12 32/44 2/6 You ROCK! (SBP)
102 Francisco Gamino So FIREBAUGH 20:36 6:59
103 Fose Ramos Fr FIREBAUGH 20:37 6:59
104 Grant Goodrich So HALF MOON BAY 20:38 7:00
105 Jared Muridian So CLOVIS WEST 20:41 7:01
106 Dillon Diers So OAK RIDGE 20:44 7:02
107 Aaron Dunaye So OAK RIDGE 20:45 7:02
108 Ethan Elash So LELAND 20:51 7:04
109 Mark Cabagbag So W.C. OVERFELT 20:58 7:06
110 Long Hoang So INDEPENDENCE 21:05 7:09
111 Chase Wirth So Jesuit 21:05 7:09 10/12 34/44 1/6 You ROCK! (SBP)
112 Julio Rameniz So LICK 21:09 7:10
113 Simon Teeter-balin So LINCOLN S.F. 21:10 7:11
114 Hector Montejano So NORTH MONTEREY 21:10 7:11
115 Antonio Acosta So NORTH MONTEREY 21:12 7:11
116 Jeff Marlett So CORDOVA 21:17 7:13
117 Stere Gustafson So GRACE DAVIS 21:28 7:17
118 Jesse Dill Fr CUPERTINO 21:28 7:17
119 Eugene Cheung So PIEDMONT HILLS 21:30 7:17
120 Neil Mukhopadhyay So GUNN 21:34 7:19
121 Louis Busta So ST. FRANCIS 21:38 7:20
122 Robbie Aitken So ARCHBISHOP MITTY 21:40 7:21
123 Carlos Perez So FRESNO 21:43 7:22
124 Nick Maness So OAK RIDGE 21:44 7:22
125 Aaron Weinstein So LINCOLN S.F. 21:46 7:23
126 Rocky Qualls So ANDREW HILL 21:46 7:23
127 Dustin Park So LELAND 21:49 7:24
128 Jeff Bean So JUNIPERO SERRA 21:50 7:24
129 Kellen Brown So BELLARMINE PREP 21:52 7:25
130 Adam Long So HOMESTEAD 21:52 7:25
131 Ripal Patel So ANDREW HILL 21:53 7:25
132 Mike Smith So PALO ALTO 21:54 7:25
133 Willie Woodward So PIEDMONT HILLS 21:55 7:26
134 Phur Do So INDEPENDENCE 21:58 7:27
135 Hung Ly So INDEPENDENCE 21:59 7:27
136 Matt Kenny Fr CORDOVA 21:59 7:27
137 Arturo Aceves So NORTH MONTEREY 22:03 7:28
138 Edward Boeing So JUNIPERO SERRA 22:04 7:29
139 Jeff Sing So GUNN 22:05 7:29
140 Daniel Lee So LELAND 22:07 7:30
141 Andrew Va So ANDREW HILL 22:07 7:30
142 George Karasek So LINCOLN S.F. 22:08 7:30
143 Ryan Tade So PALMA 22:12 7:32
144 Remy Markpol So LINCOLN S.F. 22:13 7:32
145 Nikui Patel Fr PIEDMONT HILLS 22:15 7:33
146 Kongkeas Phan So SILVER CREEK 22:17 7:33
147 Gabe Mickartz So GILROY 22:17 7:33
148 Carlos Ortega So WATSONVILLE 22:25 7:36
149 Mitch Stradford So Jesuit 22:27 7:37 11/12 41/44 1/4 You ROCK! (SBP)
150 Spencer Kincheloe So GRACE DAVIS 22:32 7:38
151 Mike Mc Closkey So HOMESTEAD 22:34 7:39
152 Nate Kaufmen Fr ARCHBISHOP MITTY 22:38 7:40
153 Aaron Hom So LINCOLN S.F. 22:41 7:41
154 Joseph Porter So JUNIPERO SERRA 22:41 7:41
155 Nick Schroeder So CORDOVA 22:44 7:42
156 Patrick Joseph So ST. IGNATIUS 22:47 7:43
157 Andrew Chae So HOMESTEAD 22:50 7:44
158 Arthur Cheng So MONTA VISTA HS 22:52 7:45
159 Ryan Groshong So JUNIPERO SERRA 22:57 7:47
160 Oscar Ruiz So NORTH MONTEREY 22:58 7:47
161 John Le So INDEPENDENCE 23:01 7:48
162 Patrick Foreman So ST. FRANCIS 23:04 7:49
163 Kayhan Mashonf So ST LAWRENCE ACADEMY 23:18 7:54
164 Thuang Ho So INDEPENDENCE 23:23 7:56
165 Eric Yap So LELAND 23:30 7:58
166 Tony Guglielmi So ST. IGNATIUS 23:35 8:00
167 Bien Thach So INDEPENDENCE 23:35 8:00
168 Johnathan Wood So INDEPENDENCE 23:36 8:00
169 Nicolas Lopez So LICK 23:41 8:02
170 Patrick Heyer So JUNIPERO SERRA 23:44 8:03
171 Mike Guillen Fr SILVER CREEK 23:48 8:04
172 Aaron Driver So MODESTO 23:49 8:04
173 Ivan Berccazias So CUPERTINO 23:50 8:05
174 Allen Hong So CUPERTINO 23:52 8:05
175 Casey Conden So NORTH MONTEREY 23:58 8:07
176 Camilo Hughes So WATSONVILLE 23:58 8:07
177 Paul Meyers So GRACE DAVIS 24:06 8:10
178 Andrew Dekalaita So JUNIPERO SERRA 24:12 8:12
179 Scott Bachman So MODESTO 24:17 8:14
180 Rick Scott So ST. IGNATIUS 24:17 8:14
181 Ken Fung So GUNN 24:39 8:21
182 Julian Gullegos So ST. FRANCIS 24:48 8:24
183 Quyoh Trinh So ANDREW HILL 24:56 8:27
184 Mike Kazarian So JUNIPERO SERRA 25:11 8:32
185 Brandon Walker So NORTH MONTEREY 25:15 8:34
186 Jim Verducci So ST. IGNATIUS 25:24 8:37
187 Danny Soupavong Fr FRESNO 25:28 8:38
188 Ariel Ceballos So FRESNO 25:36 8:41
189 Patrick Cooney So ST. IGNATIUS 25:40 8:42
190 Danny Nguyen So PIEDMONT HILLS 25:40 8:42
191 Tim Pang So INDEPENDENCE 25:43 8:43
192 Luis Torres So GRACE DAVIS 26:07 8:51
193 Bao Ngo So FRESNO 26:08 8:52
194 Danny Leis So LOS GATOS 26:48 9:05
195 Chris Wringer So FRESNO 26:50 9:06
196 Ivan Lam So INDEPENDENCE 26:54 9:07
197 Rod Read So Jesuit 27:07 9:12 12/12 44/44 3/3 You ROCK! (SBP)
198 Vy Phan So INDEPENDENCE 27:13 9:14
199 Tim Kim So HOMESTEAD 27:22 9:17
200 Amir Shobeiri So JUNIPERO SERRA 29:13 9:54
201 Marc Crisp Fr ANDREW HILL 30:41 10:24
202 Vikas Donnro So CUPERTINO 31:25 10:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE PREP
1-1-1-1-1
Gap: 2:23
87:00
17:24
5:54
64 Wayne Hopp
So
15:59
5:25
1
Grant Corvia
So
17:05
5:47
3
Mike Bordoni
So
17:14
5:51
5
Jon Ashton
So
18:20
6:13
26
Ryan Moreland
So
18:22
6:14
29
Kyle Regan
So
18:48
6:22
41
Paul Baker
So
18:49
6:23
42
2 Jesuit
2-2-2-2-2
Gap: 1:07
88:26
17:41
6:00
66 Pat Green
So
16:59
5:45
2
Kyle Smith
So
17:29
5:56
9
Frank Medina
So
17:53
6:04
16
Matt Lemes
So
17:59
6:06
18
Matt Andrews
So
18:06
6:08
21
T. J. Picanco
So
18:51
6:23
43
Mike Salzberg
So
20:06
6:49
69
3 ST. IGNATIUS
7-7-5-3-3
Gap: 1:04
91:13
18:15
6:11
129 Aaron Bush
So
17:34
5:57
11
Carter Phelps
So
18:09
6:09
22
Bryan Lorentz
So
18:20
6:13
27
Joseph Sciarril
So
18:32
6:17
32
Owen Mcdonagh
So
18:38
6:19
37
Ivan Abarca
So
19:01
6:27
47
Andres Orphanop
So
19:09
6:29
52
4 ALISAL
5-4-4-4-4
Gap: 1:29
91:21
18:16
6:12
140 Jerardo Rojas
So
17:24
5:54
7
Javith Saldivar
So
17:41
6:00
13
Victor Saldana
So
18:31
6:17
31
Jose Perez
So
18:52
6:24
44
Jorge Murillo
So
18:53
6:24
45








5 FIREBAUGH
4-6-3-4-5
Gap: 2:10
92:06
18:25
6:15
150 Jose Aguirre
Fr
17:20
5:53
6
Ruben Cisneros
So
18:02
6:07
19
Luis Romero
Fr
18:18
6:12
24
Francisc Rangel
Fr
18:56
6:25
46
Ricardo Rangel
So
19:30
6:37
55
Roberto Castro
So
19:49
6:43
62
Francisc Gamino
So
20:36
6:59
76
6 OAK RIDGE
8-10-9-6-6
Gap: 1:51
93:07
18:37
6:19
175 Senthil Annamala
So
17:46
6:01
14
Heremy Bouris
So
18:28
6:16
30
Tim White
So
18:37
6:19
36
Chris Mc Lean
So
18:39
6:19
39
David Warren
So
19:37
6:39
56
Dillon Diers
So
20:44
7:02
78
Aaron Dunaye
So
20:45
7:02
79
7 GRACE DAVIS
11-9-8-7-7
Gap: 1:47
94:25
18:53
6:24
200 Levi Crawford
So
18:03
6:07
20
Ronnie Mccormic
So
18:15
6:11
23
Hoa Man
Fr
18:34
6:18
34
Ian Antal
So
19:43
6:41
59
Dan Wann
So
19:50
6:43
64
Mike Donlon
Fr
19:52
6:44
65
Nate Amerson
So
20:01
6:47
67
7 JUNIPERO SERRA
10-8-10-8-7
Gap: 1:40
94:07
18:49
6:23
200 Nick Ciriglia
So
17:57
6:05
17
Scott Drexel
So
18:19
6:13
25
Tom Darcy
So
19:06
6:28
50
Aaron Olson
So
19:08
6:29
51
Dave Butler
So
19:37
6:39
57
Jeff Bean
So
21:50
7:24
92
Edward Boeing
So
22:04
7:29
99
9 HALF MOON BAY
9-11-11-9-9
Gap: 2:22
94:49
18:58
6:26
222 Tyler Gooshall
So
17:49
6:02
15
Andrew Lamont
So
18:36
6:18
35
Daniel Ho
So
19:02
6:27
48
Mike Bass
So
19:11
6:30
53
Andrew Jensen
So
20:11
6:51
71
Joey Ferrera
So
20:31
6:57
75
Grant Goodrich
So
20:38
7:00
77
10 PIEDMONT HILLS
6-5-7-11-10
Gap: 4:25
97:48
19:34
6:38
256 Michael Buttery
So
17:30
5:56
10
Ka Shing Lau
So
17:34
5:57
12
Kevin Vera
So
19:19
6:33
54
Eugene Cheung
So
21:30
7:17
85
Willie Woodward
So
21:55
7:26
95
Nikui Patel
Fr
22:15
7:33
105
Danny Nguyen
So
25:40
8:42
118
11 ARCHBISHOP MITTY
3-3-6-10-11
Gap: 5:27
98:46
19:45
6:42
267 Drew Olson
So
17:11
5:49
4
Matt Verbrugg
So
17:28
5:55
8
Nick Marini
Fr
19:49
6:43
61
Robbie Aitken
So
21:40
7:21
87
Nate Kaufmen
Fr
22:38
7:40
107








12 NORTH MONTEREY
15-13-12-12-12
Gap: 2:30
99:28
19:54
6:45
314 Mike Burker
So
18:40
6:20
40
Juan Alvarado
So
19:46
6:42
60
Luke Anthony
So
19:50
6:43
63
Collin Briley
So
20:02
6:47
68
Hector Montejan
So
21:10
7:11
83
Antonio Acosta
So
21:12
7:11
84
Arturo Aceves
So
22:03
7:28
98
13 LELAND
13-14-14-13-13
Gap: 3:15
101:50
20:22
6:54
347 David Ko
So
18:34
6:18
33
Andrew Kwok
So
20:10
6:50
70
Neel Mukherje
So
20:26
6:56
73
Ethan Elash
So
20:51
7:04
80
Dustin Park
So
21:49
7:24
91
Daniel Lee
So
22:07
7:30
101
Eric Yap
So
23:30
7:58
111
14 LINCOLN S.F.
16-15-15-15-14
Gap: 2:06
103:01
20:36
6:59
367 Joe Tam
So
19:40
6:40
58
Eugene Korchevs
So
20:00
6:47
66
Ed Kasch
So
20:25
6:55
72
Simon Teeter-b
So
21:10
7:11
82
Aaron Weinstei
So
21:46
7:23
89
George Karasek
So
22:08
7:30
103
Remy Markpol
So
22:13
7:32
104
15 GUNN
12-12-12-14-15
Gap: 6:17
105:45
21:09
7:10
377 Shane Templema
So
18:22
6:14
28
Aaron Stomesro
So
19:05
6:28
49
Neil Mukhopad
So
21:34
7:19
86
Jeff Sing
So
22:05
7:29
100
Ken Fung
So
24:39
8:21
114








16 ANDREW HILL
14-16-16-16-16
Gap: 6:17
109:21
21:52
7:25
439 Kenneth Pantoja
So
18:39
6:19
38
Rocky Qualls
So
21:46
7:23
90
Ripal Patel
So
21:53
7:25
94
Andrew Va
So
22:07
7:30
102
Quyoh Trinh
So
24:56
8:27
115
Marc Crisp
Fr
30:41
10:24
122




17 INDEPENDENCE
18-18-18-18-17
Gap: 2:18
111:26
22:17
7:33
493 Long Hoang
So
21:05
7:09
81
Phur Do
So
21:58
7:27
96
Hung Ly
So
21:59
7:27
97
John Le
So
23:01
7:48
109
Thuang Ho
So
23:23
7:56
110
Bien Thach
So
23:35
8:00
112
Johnatha Wood
So
23:36
8:00
113
18 HOMESTEAD
17-17-17-17-18
Gap: 6:52
115:08
23:02
7:48
502 Randy Chang
So
20:30
6:57
74
Adam Long
So
21:52
7:25
93
Mike Mc Closkey
So
22:34
7:39
106
Andrew Chae
So
22:50
7:44
108
Tim Kim
So
27:22
9:17
121








19 FRESNO
19-19-19-19-19
Gap: 5:07
125:45
25:09
8:32
560 Carlos Perez
So
21:43
7:22
88
Danny Soupavon
Fr
25:28
8:38
116
Ariel Ceballos
So
25:36
8:41
117
Bao Ngo
So
26:08
8:52
119
Chris Wringer
So
26:50
9:06
120








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 ST. IGNATIUS
2-1-1-1-1
Gap: 3:46
100:45
20:09
6:50
37 Ivan Abarca
So
19:01
6:27
2
Andres Orphanop
So
19:09
6:29
3
Matt Wilka
So
19:32
6:37
4
George Harringt
So
20:16
6:52
8
Patrick Joseph
So
22:47
7:43
20
Tony Guglielm
So
23:35
8:00
23
Rick Scott
So
24:17
8:14
30
2 Jesuit
1-2-2-2-2
Gap: 2:14
100:57
20:11
6:51
38 T. J. Picanco
So
18:51
6:23
1
Mike Salzberg
So
20:06
6:49
7
Eric Barth
So
20:24
6:55
9
Charles Val
So
20:31
6:57
10
Chase Wirth
So
21:05
7:09
11
Mitch Stradfor
So
22:27
7:37
17
Rod Read
So
27:07
9:12
36
3 GRACE DAVIS
3-3-3-3-3
Gap: 4:14
107:59
21:36
7:19
70 Mike Donlon
Fr
19:52
6:44
5
Nate Amerson
So
20:01
6:47
6
Stere Gustafso
So
21:28
7:17
13
Spencer Kinchelo
So
22:32
7:38
18
Paul Meyers
So
24:06
8:10
28
Luis Torres
So
26:07
8:51
34




4 JUNIPERO SERRA
5-5-4-4-4
Gap: 1:54
113:16
22:39
7:41
96 Jeff Bean
So
21:50
7:24
14
Edward Boeing
So
22:04
7:29
16
Joseph Porter
So
22:41
7:41
19
Ryan Groshong
So
22:57
7:47
21
Patrick Heyer
So
23:44
8:03
26
Andrew Dekalait
So
24:12
8:12
29
Mike Kazarian
So
25:11
8:32
31
5 NORTH MONTEREY
4-4-4-5-5
Gap: 4:03
115:26
23:05
7:50
108 Antonio Acosta
So
21:12
7:11
12
Arturo Aceves
So
22:03
7:28
15
Oscar Ruiz
So
22:58
7:47
22
Casey Conden
So
23:58
8:07
27
Brandon Walker
So
25:15
8:34
32








6 INDEPENDENCE
6-6-6-6-6
Gap: 3:38
127:01
25:24
8:37
154 Bien Thach
So
23:35
8:00
24
Johnatha Wood
So
23:36
8:00
25
Tim Pang
So
25:43
8:43
33
Ivan Lam
So
26:54
9:07
35
Vy Phan
So
27:13
9:14
37








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Dan Futrell Jr BELLARMINE PREP 17:08 5:48
2 Guillermo Rocha Jr NORTH MONTEREY 17:23 5:54
3 Jeff Benford Jr BELLARMINE PREP 17:34 5:57
4 James Moralez Sr Jesuit 17:38 5:59 1/15 12/44 3/31 You ROCK! (SBP)
5 Tim Byram Jr EAST UNION 17:41 6:00
6 Vasily Gladish Sr EAST UNION 17:44 6:01
7 Mike Wueste Sr BELLARMINE PREP 17:45 6:01
8 Scott Siegfried Jr BELLARMINE PREP 17:46 6:01
9 David Pearl Sr BELLARMINE PREP 17:49 6:02
10 Jpe Lordan So CUPERTINO 17:50 6:03
11 Tim Drobniek Jr PALMA 17:53 6:04
12 Andrew Voogel Jr NORTH MONTEREY 17:55 6:04
13 Joe Neagele Jr BELLARMINE PREP 17:58 6:05
14 John Hall Sr MADERA 18:01 6:06
15 Ruben Barrajas Jr MADERA 18:05 6:08
16 Mikie Torres Jr MADERA 18:19 6:13
17 Anton Igudesman Jr LINCOLN S.F. 18:20 6:13
18 Andy Solari Jr JUNIPERO SERRA 18:28 6:16
19 Samuel Ramirez Sr NORTH MONTEREY 18:35 6:18
20 Ryan Griffith Jr SACRED HEART CATH. 18:37 6:19
21 Ryan Darling Sr NORTH MONTEREY 18:38 6:19
22 Ernexto Velarde Jr MADERA 18:46 6:22
23 Brian Enderson Jr ST. FRANCIS 18:46 6:22
24 Arturo Aguayo Jr NORTH MONTEREY 18:50 6:23
25 Dominick Gundera Jr Jesuit 18:52 6:24 2/15 17/44 5/28 You ROCK! (SBP)
26 Lloyd Thompson Sr MADERA 18:54 6:24
27 John Reina Jr NORTH MONTEREY 18:55 6:25
28 Tony Russo Sr Jesuit 18:56 6:25 3/15 18/44 4/20 You ROCK! (SBP)
29 Jimmy Goodwin Jr EAST UNION 18:57 6:25
30 Joel Galster Jr ARCHBISHOP MITTY 18:59 6:26
31 Arturo Mosqueda Sr SAN BENITO 19:04 6:28
32 Philip Sanchez Jr Jesuit 19:05 6:28 4/15 19/44 4/15 You ROCK! (SBP)
33 Rap Delasouje Jr BELLARMINE PREP 19:05 6:28
34 Stephen Torres Jr Jesuit 19:06 6:28 5/15 20/44 4/14 18:53 18:53 18:53 You ROCK! (SBP)
35 Bobby Mccarthy Jr ST. IGNATIUS 19:13 6:31
36 Moijej Ramos Jr WATSONVILLE 19:16 6:32
37 Michael Merten-row Jr ARCHBISHOP MITTY 19:17 6:32
38 Mark Restani So HALF MOON BAY 19:18 6:33
39 Rosalas Gachnex So ST LAWRENCE ACADEMY 19:19 6:33
40 Oscar Tovar Jr NEWARK MEMORIAL 19:30 6:37
41 Hugo Quincnes Sr NORTH MONTEREY 19:32 6:37
42 Tom Rux Jr SAN BENITO 19:35 6:38
43 Dan Richter Jr ST. FRANCIS 19:36 6:39
44 Brando Erazo Sr JUNIPERO SERRA 19:36 6:39
45 Nick Golding Jr JUNIPERO SERRA 19:37 6:39
46 Ryan Lewis So SAN BENITO 19:38 6:39
47 Jason Ferris Sr NORTH MONTEREY 19:41 6:40
48 Albert Marquez Sr SAN BENITO 19:43 6:41
49 James Gross Jr EAST UNION 19:43 6:41
50 Israel Giron Jr MADERA 19:44 6:41
51 Mel Puzon Jr MODESTO 19:46 6:42
52 Robert De Vere Hun Jr ST. IGNATIUS 19:47 6:42
53 Ben Di Gegorio So CUPERTINO 19:48 6:43
54 Baru Lopez Jr ST. FRANCIS 19:51 6:44
55 David Werman So CUPERTINO 19:59 6:46
56 Kris Mott Fr LIVE OAK 19:59 6:46
57 Ryan Darby Sr JUNIPERO SERRA 20:00 6:47
58 Joe Mcquaid Jr ST. IGNATIUS 20:00 6:47
59 Ryan Darcy Jr ARCHBISHOP MITTY 20:06 6:49
60 Andy Miller Jr Jesuit 20:08 6:49 6/15 25/44 4/10 You ROCK! (SBP)
61 Alex Orozco Jr Jesuit 20:09 6:50 7/15 26/44 3/6 You ROCK! (SBP)
62 Jesus Medina Jr NEWARK MEMORIAL 20:12 6:51
63 Dan Seagrave Jr MODESTO 20:15 6:52
64 Daniel Judnick Jr BELLARMINE PREP 20:16 6:52
65 Eric Chalness Sr BELLARMINE PREP 20:20 6:54
66 Ricky Leon Fr SAN BENITO 20:22 6:54
67 Michael Calderon Jr Jesuit 20:25 6:55 8/15 28/44 3/5 You ROCK! (SBP)
68 Alex Nichols Jr Jesuit 20:26 6:56 9/15 29/44 2/5 You ROCK! (SBP)
69 Elias Zoulas Jr BELLARMINE PREP 20:27 6:56
70 Andrew Bradley Jr Jesuit 20:28 6:56 10/15 30/44 2/3 You ROCK! (SBP)
71 Collin Pevelchik Jr Jesuit 20:30 6:57 11/15 31/44 1/3 You ROCK! (SBP)
72 Anthony Urena So NEWARK MEMORIAL 20:31 6:57
73 Eugene Koo Jr MONTA VISTA HS 20:32 6:58
74 Jonathan Jimenez Fr GUNDERSON 20:33 6:58
75 Aaron Lee Jr LINCOLN S.F. 20:36 6:59
76 Johny Ngai Jr MONTA VISTA HS 20:40 7:00
77 Roberto Garcia Sr NORTH MONTEREY 20:45 7:02
78 Daniel Meek Jr NORTH MONTEREY 20:50 7:04
79 Leonard Castaneda Sr GRACE DAVIS 20:51 7:04
80 Jonathan Mckibbon Jr CUPERTINO 20:57 7:06
81 Ron Lance So PALMA 20:59 7:07
82 David Ribardo Sr ST. FRANCIS 21:01 7:07
83 Karl Iremonger Fr NEWARK MEMORIAL 21:04 7:08
84 Sean Mc Aleer Jr Jesuit 21:06 7:09 12/15 35/44 1/2 You ROCK! (SBP)
85 Shane Wilbur So EAST UNION 21:08 7:10
86 Robert Bowman Jr WATSONVILLE 21:09 7:10
87 Acpinder Singh So NEWARK MEMORIAL 21:12 7:11
88 Erik Connell So HALF MOON BAY 21:13 7:12
89 Ryan Walsh Jr Jesuit 21:14 7:12 13/15 36/44 1/2 You ROCK! (SBP)
90 Jon Bowman Sr EAST UNION 21:15 7:12
91 Sid Sarkar Jr LELAND 21:18 7:13
92 Afred Hsing Jr ST. FRANCIS 21:24 7:15
93 Sean Brewster Jr SACRED HEART CATH. 21:27 7:16
94 David Thordarson Sr MODESTO 21:31 7:18
95 Brian Hanson So CUPERTINO 21:32 7:18
96 Brian Martinezmole So SACRED HEART CATH. 21:34 7:19
97 Jon Kolby Jr JUNIPERO SERRA 21:39 7:20
98 Josh Hollerup Sr GUNDERSON 21:40 7:21
99 Bryan Vandermolten Sr NORTH MONTEREY 21:40 7:21
100 Brian Michaels Jr Jesuit 21:43 7:22 14/15 38/44 1/2 You ROCK! (SBP)
101 Pablo Coles Jr MODESTO 21:46 7:23
102 Jarrod Flores Jr ST. IGNATIUS 21:47 7:23
103 Francisco Marsvill So SAN BENITO 21:48 7:23
104 Nate Myall So SACRED HEART PREP 21:49 7:24
105 Marco Segoria Jr SAN BENITO 21:53 7:25
106 Steve Hrylin So HALF MOON BAY 21:53 7:25
107 Derek Larsen Jr JUNIPERO SERRA 21:56 7:26
108 Derek Wille-graf Jr JUNIPERO SERRA 22:08 7:30
109 Chris Fox Jr SACRED HEART PREP 22:11 7:31
110 David Rampos Sr NORTH MONTEREY 22:11 7:31
111 Kevin Cronin Jr ST. IGNATIUS 22:16 7:33
112 Carlos Daza Jr NORTH MONTEREY 22:29 7:37
113 Nick Shoob Jr GRACE DAVIS 22:30 7:38
114 Matt Ashby Jr EAST UNION 22:39 7:41
115 Steve Murphey So HALF MOON BAY 22:40 7:41
116 Adam Qwan Jr GUNN 22:43 7:42
117 Joel Pelegrino Jr Jesuit 22:58 7:47 15/15 42/44 1/1 You ROCK! (SBP)
118 Peter Dinh Fr GUNDERSON 22:59 7:47
119 Barrett Ausman So LINCOLN 23:00 7:48
120 Matt Sterling Fr SACRED HEART CATH. 23:04 7:49
121 Barry Low Jr MODESTO 23:08 7:51
122 Alex Miller Fr MOUNTAIN VIEW 23:15 7:53
123 James Mason So LELAND 23:31 7:58
124 Chris Pfaff Jr GILROY 23:41 8:02
125 Dominick Disanti Jr ST. IGNATIUS 23:47 8:04
126 Harvey Guy Jr GUNN 23:56 8:07
127 Cj Zamora So LINCOLN 23:59 8:08
128 Garrick Peschke So LIVE OAK 23:59 8:08
129 Robert Colon Jr EAST UNION 24:10 8:12
130 James Wade Sr BELLARMINE PREP 24:12 8:12
131 Angel Verduso Sr GUNDERSON 24:17 8:14
132 Ameet Matharu Jr MONTA VISTA HS 24:18 8:14
133 Matt Wilkinson So MOUNTAIN VIEW 24:18 8:14
134 David Kerman Fr PALO ALTO 24:19 8:15
135 Ben Wang Jr SACRED HEART PREP 24:22 8:16
136 Sean Colley So PALO ALTO 24:22 8:16
137 Mitch Thomas Fr LINCOLN 24:23 8:16
138 Anthony Moffett Jr NORTH MONTEREY 24:47 8:24
139 Andrew Green Sr EAST UNION 25:02 8:29
140 Moses Salazar Jr SILVER CREEK 25:08 8:31
141 Josh Romano Jr JUNIPERO SERRA 25:14 8:33
142 Andrew Hsu So LELAND 25:25 8:37
143 Manny Jisrawi Fr SACRED HEART CATH. 26:38 9:02
144 Kennedy Bui Fr GUNDERSON 26:49 9:05
145 Andrew Street Fr GUNDERSON 26:57 9:08
146 Ross Mcdonald Sr JUNIPERO SERRA 28:08 9:32
147 John Guiral So SACRED HEART CATH. 28:53 9:47
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE PREP
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
88:02
17:36
5:58
28 Dan Futrell
Jr
17:08
5:48
1
Jeff Benford
Jr
17:34
5:57
3
Mike Wueste
Sr
17:45
6:01
7
Scott Siegfrie
Jr
17:46
6:01
8
David Pearl
Sr
17:49
6:02
9
Joe Neagele
Jr
17:58
6:05
12
Rap Delasouj
Jr
19:05
6:28
30
2 NORTH MONTEREY
2-3-2-2-2
Gap: 1:27
91:21
18:16
6:12
71 Guillerm Rocha
Jr
17:23
5:54
2
Andrew Voogel
Jr
17:55
6:04
11
Samuel Ramirez
Sr
18:35
6:18
17
Ryan Darling
Sr
18:38
6:19
19
Arturo Aguayo
Jr
18:50
6:23
22
John Reina
Jr
18:55
6:25
25
Hugo Quincnes
Sr
19:32
6:37
34
3 MADERA
6-4-4-3-3
Gap: 0:53
92:05
18:25
6:15
86 John Hall
Sr
18:01
6:06
13
Ruben Barrajas
Jr
18:05
6:08
14
Mikie Torres
Jr
18:19
6:13
15
Ernexto Velarde
Jr
18:46
6:22
20
Lloyd Thompson
Sr
18:54
6:24
24
Israel Giron
Jr
19:44
6:41
42




4 Jesuit
3-4-5-5-4
Gap: 1:28
93:37
18:43
6:21
113 James Moralez
Sr
17:38
5:59
4
Dominick Gundera
Jr
18:52
6:24
23
Tony Russo
Sr
18:56
6:25
26
Philip Sanchez
Jr
19:05
6:28
29
Stephen Torres
Jr
19:06
6:28
31
Andy Miller
Jr
20:08
6:49
50
Alex Orozco
Jr
20:09
6:50
51
5 EAST UNION
4-2-3-4-5
Gap: 3:27
95:13
19:03
6:27
139 Tim Byram
Jr
17:41
6:00
5
Vasily Gladish
Sr
17:44
6:01
6
Jimmy Goodwin
Jr
18:57
6:25
27
James Gross
Jr
19:43
6:41
41
Shane Wilbur
So
21:08
7:10
60
Jon Bowman
Sr
21:15
7:12
62
Matt Ashby
Jr
22:39
7:41
77
6 SAN BENITO
10-9-7-7-6
Gap: 1:18
98:22
19:40
6:40
196 Arturo Mosqueda
Sr
19:04
6:28
28
Tom Rux
Jr
19:35
6:38
35
Ryan Lewis
So
19:38
6:39
39
Albert Marquez
Sr
19:43
6:41
40
Ricky Leon
Fr
20:22
6:54
54
Francisc Marsvill
So
21:48
7:23
72
Marco Segoria
Jr
21:53
7:25
73
7 JUNIPERO SERRA
7-6-6-6-7
Gap: 3:11
99:20
19:52
6:44
207 Andy Solari
Jr
18:28
6:16
16
Brando Erazo
Sr
19:36
6:39
37
Nick Golding
Jr
19:37
6:39
38
Ryan Darby
Sr
20:00
6:47
48
Jon Kolby
Jr
21:39
7:20
68
Derek Larsen
Jr
21:56
7:26
74
Derek Wille-gr
Jr
22:08
7:30
75
8 ST. FRANCIS
9-8-9-9-8
Gap: 2:38
100:38
20:08
6:49
224 Brian Enderson
Jr
18:46
6:22
21
Dan Richter
Jr
19:36
6:39
36
Baru Lopez
Jr
19:51
6:44
46
David Ribardo
Sr
21:01
7:07
58
Afred Hsing
Jr
21:24
7:15
63








9 CUPERTINO
5-7-7-8-9
Gap: 3:42
100:06
20:01
6:47
225 Jpe Lordan
So
17:50
6:03
10
Ben Di Gegorio
So
19:48
6:43
45
David Werman
So
19:59
6:46
47
Jonathan Mckibbon
Jr
20:57
7:06
57
Brian Hanson
So
21:32
7:18
66








10 NEWARK MEMORIAL
12-12-11-11-10
Gap: 1:42
102:29
20:30
6:57
260 Oscar Tovar
Jr
19:30
6:37
33
Jesus Medina
Jr
20:12
6:51
52
Anthony Urena
So
20:31
6:57
55
Karl Iremonge
Fr
21:04
7:08
59
Acpinder Singh
So
21:12
7:11
61








11 ST. IGNATIUS
11-10-10-10-11
Gap: 3:03
103:03
20:37
6:59
272 Bobby Mccarthy
Jr
19:13
6:31
32
Robert De Vere Hun
Jr
19:47
6:42
44
Joe Mcquaid
Jr
20:00
6:47
49
Jarrod Flores
Jr
21:47
7:23
71
Kevin Cronin
Jr
22:16
7:33
76
Dominick Disanti
Jr
23:47
8:04
81




12 SACRED HEART CATH.
8-11-12-12-12
Gap: 8:01
111:20
22:16
7:33
311 Ryan Griffith
Jr
18:37
6:19
18
Sean Brewster
Jr
21:27
7:16
64
Brian Martinez
So
21:34
7:19
67
Matt Sterling
Fr
23:04
7:49
79
Manny Jisrawi
Fr
26:38
9:02
83
John Guiral
So
28:53
9:47
86




12 MODESTO
13-13-13-13-12
Gap: 3:22
106:26
21:17
7:13
311 Mel Puzon
Jr
19:46
6:42
43
Dan Seagrave
Jr
20:15
6:52
53
David Thordars
Sr
21:31
7:18
65
Pablo Coles
Jr
21:46
7:23
70
Barry Low
Jr
23:08
7:51
80








14 GUNDERSON
14-14-14-14-14
Gap: 6:16
116:18
23:16
7:53
369 Jonathan Jimenez
Fr
20:33
6:58
56
Josh Hollerup
Sr
21:40
7:21
69
Peter Dinh
Fr
22:59
7:47
78
Angel Verduso
Sr
24:17
8:14
82
Kennedy Bui
Fr
26:49
9:05
84
Andrew Street
Fr
26:57
9:08
85




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 BELLARMINE PREP
1-1-2-1-1
Gap: 2:29
98:06
19:37
6:39
33 Joe Neagele
Jr
17:58
6:05
1
Rap Delasouj
Jr
19:05
6:28
3
Daniel Judnick
Jr
20:16
6:52
8
Eric Chalness
Sr
20:20
6:54
9
Elias Zoulas
Jr
20:27
6:56
12
James Wade
Sr
24:12
8:12
20




2 NORTH MONTEREY
2-2-1-2-2
Gap: 1:55
99:43
19:57
6:46
42 John Reina
Jr
18:55
6:25
2
Hugo Quincnes
Sr
19:32
6:37
4
Jason Ferris
Sr
19:41
6:40
5
Roberto Garcia
Sr
20:45
7:02
15
Daniel Meek
Jr
20:50
7:04
16
Bryan Vandermo
Sr
21:40
7:21
18
David Rampos
Sr
22:11
7:31
19
3 Jesuit
3-3-3-3-3
Gap: 0:20
101:36
20:19
6:53
47 Andy Miller
Jr
20:08
6:49
6
Alex Orozco
Jr
20:09
6:50
7
Michael Calderon
Jr
20:25
6:55
10
Alex Nichols
Jr
20:26
6:56
11
Andrew Bradley
Jr
20:28
6:56
13
Collin Pevelchi
Jr
20:30
6:57
14
Sean Mc Aleer
Jr
21:06
7:09
17
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 2:28
107:31
21:30
7:17
15 Collin Pevelchi
Jr
20:30
6:57
1
Sean Mc Aleer
Jr
21:06
7:09
2
Ryan Walsh
Jr
21:14
7:12
3
Brian Michaels
Jr
21:43
7:22
4
Joel Pelegrin
Jr
22:58
7:47
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ryan Jensen Fr BELLARMINE PREP 16:39 5:39
2 Ricardo Herrera Fr MADERA 17:10 5:49
3 Sergio Santes Fr MADERA 17:32 5:57
4 Brent Nicohols Fr LICK 17:46 6:01
5 John Dahlz Fr ST. IGNATIUS 18:04 6:07
6 Pedro Martinez Fr ALISAL 18:15 6:11
7 Stefan Mcmurrin Fr LELAND 18:17 6:12
8 Dustin Lee Fr ST. FRANCIS 18:19 6:13
9 Josh Willingham Fr EAST UNION 18:20 6:13
10 Louie Muro Fr CLOVIS WEST 18:26 6:15
11 Jacob Tolbert Fr SILVER CREEK 18:32 6:17
12 David Vartahian Fr CLOVIS WEST 18:33 6:17
13 Dylan Helmer Fr APTOS 18:35 6:18
14 Antonio Martinez Fr MADERA 18:39 6:19
15 Joey Toboni Fr ST. IGNATIUS 18:48 6:22
16 Will Langaer Fr ST LAWRENCE ACADEMY 18:52 6:24
17 Dan Goldman Fr CORDOVA 18:53 6:24
18 Elias Cardenas Fr LICK 18:54 6:24
19 Julian Kolev Fr MONTA VISTA HS 18:54 6:24
20 Heriberto Cortez Fr MADERA 18:56 6:25
21 Antellmo Alvarado Fr MADERA 18:58 6:26
22 Arturo Alvanez So W.C. OVERFELT 19:01 6:27
23 Alfredo Velarde Fr MADERA 19:01 6:27
24 Andrew Chong Fr SILVER CREEK 19:12 6:31
25 Elliot Peterson Fr ST. FRANCIS 19:13 6:31
26 Steve Walls Fr MADERA 19:14 6:31
27 Roger Mendez Fr LICK 19:14 6:31
28 Will Palladino Fr ARAGON 19:15 6:32
29 Matt Kamenski Fr BELLARMINE PREP 19:16 6:32
30 Brian Kearns Fr Jesuit 19:20 6:33 1/8 21/44 17/33 You ROCK! (SBP)
31 Jordan Boulger Fr ST. FRANCIS 19:20 6:33
32 Shaun Sullivan Fr LOS GATOS 19:24 6:35
33 James De Fazio Fr Jesuit 19:25 6:35 2/8 22/44 8/26 You ROCK! (SBP)
34 Scott Wilson Fr OAK RIDGE 19:30 6:37
35 Vidal Rojas Fr MADERA 19:34 6:38
36 Nate Edgecomb Fr CLOVIS WEST 19:41 6:40
37 Dan Nauyen Fr ST. FRANCIS 19:43 6:41
38 J.j. Scurich Fr APTOS 19:48 6:43
39 Jeff Mitchum Fr CORDOVA 19:53 6:44
40 Jack Rooney Fr Jesuit 19:54 6:45 3/8 23/44 5/25 You ROCK! (SBP)
41 Isdro Trujillo Fr SAN BENITO 19:57 6:46
42 Victor Camacho Fr WATSONVILLE 19:58 6:46
43 Shinsake Karaki Fr GUNN 20:02 6:47
44 Patrick Hansen Fr SAN BENITO 20:03 6:48
45 Francisco Espinoza Fr WESTMONT 20:08 6:49
46 Max Wainwright Fr BELLARMINE PREP 20:12 6:51
47 Sol Duarte Fr LELAND 20:17 6:53
48 Ian Rogers Fr HALF MOON BAY 20:20 6:54
49 Joe Scott Fr LELAND 20:21 6:54
50 John Kolak Fr NORTH MONTEREY 20:22 6:54
51 Profirio Bazante Fr MADERA 20:23 6:55
52 Tyler Florez Fr BELLARMINE PREP 20:24 6:55
53 Adres Cano Fr JUNIPERO SERRA 20:26 6:56
54 Justin Boleman Fr EAST UNION 20:32 6:58
55 Tim Mitro Fr ST. FRANCIS 20:34 6:58
56 Nick Zalom Fr Jesuit 20:34 6:58 4/8 33/44 4/20 You ROCK! (SBP)
57 Chris Ashley Fr ARAGON 20:35 6:59
58 Nick Spangler Fr ST. FRANCIS 20:43 7:01
59 Matt Fredricks Fr ST. IGNATIUS 20:48 7:03
60 Steven Munoz Fr NORTH MONTEREY 20:48 7:03
61 Brian Chung Fr MONTA VISTA HS 20:50 7:04
62 Chris Pratt Fr SAN BENITO 20:51 7:04
63 Nick Smirnov Fr GUNN 20:52 7:04
64 Anthony Hardy Fr ARAGON 20:55 7:05
65 Mike Toillion Fr BELLARMINE PREP 20:57 7:06
66 Michael Ayala Fr SAN BENITO 20:58 7:06
67 Jorge Villalobos Fr MODESTO 21:00 7:07
68 Patrick Fitzgibbon Fr ST. IGNATIUS 21:03 7:08
69 Eric Rodriguez Fr JUNIPERO SERRA 21:04 7:08
70 Jeff Cole Fr BELLARMINE PREP 21:08 7:10
71 Mike Kaiser Fr JUNIPERO SERRA 21:10 7:11
72 Jason Livingston Fr LOS GATOS 21:14 7:12
73 Aalex Aycinena Fr JUNIPERO SERRA 21:15 7:12
74 Stephen Scobedo Fr BELLARMINE PREP 21:16 7:13
75 Ryan Leary Fr LOS GATOS 21:16 7:13
76 Lance Winston Fr BELLARMINE PREP 21:16 7:13
77 Greg Hynes Fr ST. FRANCIS 21:18 7:13
78 Alex Medearis Fr BELLARMINE PREP 21:22 7:15
79 Holden Graves Fr LOS GATOS 21:24 7:15
80 Michael Bedolla Fr WILLOW GLENN 21:24 7:15
81 Mike Ajuria Fr JUNIPERO SERRA 21:25 7:16
82 Amos Irwin Fr GUNN 21:26 7:16
83 Jonathan Sherburn Fr PALMA 21:27 7:16
84 Rigo Retamoza Fr WATSONVILLE 21:28 7:17
85 Nick Busta Fr ST. FRANCIS 21:29 7:17
86 Matt Povey Fr JUNIPERO SERRA 21:30 7:17
87 Scan Shiraishi Fr WATSONVILLE 21:33 7:18
88 Colin Gunn-graffy Fr ST. IGNATIUS 21:36 7:19
89 David Feliz Fr Jesuit 21:41 7:21 5/8 37/44 6/16 You ROCK! (SBP)
90 Sherveen Salek Fr MONTA VISTA HS 21:41 7:21
91 Bernard Ancheta Fr ST. FRANCIS 21:43 7:22
92 Jordan Reed Fr Jesuit 21:44 7:22 6/8 39/44 5/13 You ROCK! (SBP)
93 Kerry Terry Fr PIEDMONT HILLS 21:45 7:22
94 Pater Zerzan Fr JUNIPERO SERRA 21:46 7:23
95 Carlos Gil Tuzon Fr BELLARMINE PREP 21:48 7:23
96 Paul Broyer Fr ARAGON 21:48 7:23
97 Jon Cleaver Fr CORDOVA 21:49 7:24
98 Moh Howeih Fr SAN BENITO 21:51 7:24
99 Nicholas De Ocampo Fr JUNIPERO SERRA 21:52 7:25
100 Aaron Richardson Fr Jesuit 21:52 7:25 7/8 40/44 5/8 You ROCK! (SBP)
101 Chris Reardon Fr JUNIPERO SERRA 21:53 7:25
102 Kevin Dwyer Fr ST. FRANCIS 21:54 7:25
103 Jesse Glick Fr ARAGON 21:56 7:26
104 Max Cabrera Fr W.C. OVERFELT 22:00 7:27
105 Todd Silverstein Fr NORTH MONTEREY 22:01 7:28
106 Ron Exley Fr JUNIPERO SERRA 22:02 7:28
107 Omar Hajji Fr LELAND 22:06 7:29
108 Samuel Sandoval Fr LELAND 22:09 7:31
109 Vincent Mizerski Fr NORTH MONTEREY 22:11 7:31
110 Michael Bremnser Fr PALMA 22:13 7:32
111 Alex Leatherman Fr WILLOW GLENN 22:14 7:32
112 Ryan Abernathy Fr NORTH MONTEREY 22:15 7:33
113 Alex Plasencia Fr W.C. OVERFELT 22:15 7:33
114 Eric Reich Fr GRACE DAVIS 22:18 7:34
115 Wes Green Fr PALMA 22:20 7:34
116 David Guthris Fr BELLARMINE PREP 22:26 7:36
117 Jason Najarro Fr ST. IGNATIUS 22:27 7:37
118 Evan Crawford Fr ARAGON 22:31 7:38
119 David Hernandez Fr MODESTO 22:45 7:43
120 Aaron Autler Fr EAST UNION 22:50 7:44
121 Cru Ulrich Fr BELLARMINE PREP 22:50 7:44
122 Roni Chahal Fr BELLARMINE PREP 22:52 7:45
123 Christain Arellano Fr LICK 22:58 7:47
124 John Folk Fr WILLOW GLENN 23:05 7:49
125 Stuart Jones Fr PIEDMONT HILLS 23:10 7:51
126 Nicola Zunic Fr ST. IGNATIUS 23:11 7:52
127 Noah Salazar Fr SILVER CREEK 23:13 7:52
128 Danny Casillas Fr JUNIPERO SERRA 23:13 7:52
129 Graham Watts Fr LOS GATOS 23:13 7:52
130 Danny Azzopardi Fr PIEDMONT HILLS 23:21 7:55
131 Jonathan Fone Fr JUNIPERO SERRA 23:23 7:56
132 Joviah Holland Fr WATSONVILLE 23:26 7:57
133 Quinn Duffy Fr ST. IGNATIUS 23:33 7:59
134 Ed Hoa Fr BELLARMINE PREP 23:34 7:59
135 Brian Gzowski Fr BELLARMINE PREP 23:36 8:00
136 Alex Schmitt Fr MODESTO 23:38 8:01
137 Emmual Kamipra Fr PALMA 23:41 8:02
138 Theo Mitchell Fr ST. IGNATIUS 23:51 8:05
139 Clifford Benham Fr JUNIPERO SERRA 23:56 8:07
140 Samadiel Ramiriz Fr LICK 23:59 8:08
141 Albert Leung Fr ST. FRANCIS 24:01 8:08
142 Ernest Jones Fr ST. IGNATIUS 24:05 8:10
143 Zack Schultz Fr Jesuit 24:12 8:12 8/8 43/44 6/7 You ROCK! (SBP)
144 Andrew Lovell Fr WILLOW GLENN 24:14 8:13
145 Graham Nutiall Fr LOS GATOS 24:32 8:19
146 Nathan Kennedy Fr SILVER CREEK 24:34 8:20
147 David Kerman2 Fr PALO ALTO 24:36 8:20
148 Andre Monney Fr JUNIPERO SERRA 24:37 8:21
149 Daniel Maroney Fr PALMA 24:43 8:23
150 Seamus Bartlett Fr JUNIPERO SERRA 24:48 8:24
151 Ian Young Fr SILVER CREEK 24:52 8:26
152 Mark Oroco Fr INDEPENDENCE 24:53 8:26
153 Joel Massuda Fr SILVER CREEK 24:54 8:26
154 Kevin Woodard Fr PALMA 24:57 8:27
155 Marcus Huya Fr LOS GATOS 25:05 8:30
156 Long Hoang2 Fr INDEPENDENCE 25:09 8:32
157 Tom Slate Fr LOS GATOS 25:11 8:32
158 Danny Nevarez Fr JUNIPERO SERRA 25:12 8:33
159 Malik-al Ayube Fr WILLOW GLENN 25:15 8:34
160 Danny Hellier Fr MODESTO 25:17 8:34
161 Anthony Petrini Fr JUNIPERO SERRA 25:18 8:35
162 Wayne Willyard Fr SILVER CREEK 25:43 8:43
163 John Ryan Fr ST. FRANCIS 25:56 8:47
164 Andre Koehler Fr JUNIPERO SERRA 26:04 8:50
165 Marty Charles jr Fr ST. IGNATIUS 26:05 8:51
166 Marvin Lim Fr INDEPENDENCE 26:08 8:52
167 Jamie Ponce Fr NORTH MONTEREY 26:12 8:53
168 Joshua Haas Fr BELLARMINE PREP 26:13 8:53
169 Antonio Templanza Fr BELLARMINE PREP 26:13 8:53
170 Drew Thrall Fr LICK 26:29 8:59
171 Lindan Lee Fr INDEPENDENCE 26:48 9:05
172 Eric Snyder Fr JUNIPERO SERRA 27:22 9:17
173 Eddie Lorenzen Fr MODESTO 27:34 9:21
174 Kevin Kolbe Fr ST. IGNATIUS 27:51 9:26
175 Arun Sellathurai Fr MONTA VISTA HS 28:02 9:30
176 Matt Jurka Fr ST. FRANCIS 28:08 9:32
177 Jason Sandvick Fr MODESTO 28:19 9:36
178 Kyle Cameron Fr CORDOVA 30:59 10:30
179 Matt Solouki Fr JUNIPERO SERRA 32:52 11:08
180 Mike Rintacutan Fr JUNIPERO SERRA 32:54 11:09
181 Sunil Kamath Fr JUNIPERO SERRA 36:48 12:28
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 MADERA
2-1-1-1-1
Gap: 1:48
91:15
18:15
6:11
39 Ricardo Herrera
Fr
17:10
5:49
2
Sergio Santes
Fr
17:32
5:57
3
Antonio Martinez
Fr
18:39
6:19
9
Heribert Cortez
Fr
18:56
6:25
12
Antellmo Alvarado
Fr
18:58
6:26
13
Alfredo Velarde
Fr
19:01
6:27
14
Steve Walls
Fr
19:14
6:31
17
2 ST. FRANCIS
6-5-3-2-2
Gap: 2:15
97:09
19:26
6:35
105 Dustin Lee
Fr
18:19
6:13
7
Elliot Peterson
Fr
19:13
6:31
16
Jordan Boulger
Fr
19:20
6:33
22
Dan Nauyen
Fr
19:43
6:41
25
Tim Mitro
Fr
20:34
6:58
35
Nick Spangler
Fr
20:43
7:01
38
Greg Hynes
Fr
21:18
7:13
54
3 BELLARMINE PREP
1-4-4-3-3
Gap: 4:18
97:28
19:30
6:36
126 Ryan Jensen
Fr
16:39
5:39
1
Matt Kamenski
Fr
19:16
6:32
20
Max Wainwrig
Fr
20:12
6:51
29
Tyler Florez
Fr
20:24
6:55
33
Mike Toillion
Fr
20:57
7:06
43
Jeff Cole
Fr
21:08
7:10
48
Stephen Scobedo
Fr
21:16
7:13
52
4 ST. IGNATIUS
4-2-5-4-4
Gap: 3:32
100:19
20:04
6:48
160 John Dahlz
Fr
18:04
6:07
5
Joey Toboni
Fr
18:48
6:22
10
Matt Fredrick
Fr
20:48
7:03
39
Patrick Fitzgibb
Fr
21:03
7:08
46
Colin Gunn-gra
Fr
21:36
7:19
60
Jason Najarro
Fr
22:27
7:37
76
Nicola Zunic
Fr
23:11
7:52
81
5 Jesuit
9-8-7-5-5
Gap: 2:21
100:54
20:11
6:50
168 Brian Kearns
Fr
19:20
6:33
21
James De Fazio
Fr
19:25
6:35
24
Jack Rooney
Fr
19:54
6:45
26
Nick Zalom
Fr
20:34
6:58
36
David Feliz
Fr
21:41
7:21
61
Jordan Reed
Fr
21:44
7:22
62
Aaron Richards
Fr
21:52
7:25
66
6 LICK
3-2-2-6-6
Gap: 6:13
102:51
20:34
6:58
198 Brent Nicohols
Fr
17:46
6:01
4
Elias Cardenas
Fr
18:54
6:24
11
Roger Mendez
Fr
19:14
6:31
18
Christai Arellano
Fr
22:58
7:47
79
Samadiel Ramiriz
Fr
23:59
8:08
86
Drew Thrall
Fr
26:29
8:59
99




7 SAN BENITO
11-9-8-8-7
Gap: 1:54
103:40
20:44
7:02
205 Isdro Trujillo
Fr
19:57
6:46
27
Patrick Hansen
Fr
20:03
6:48
28
Chris Pratt
Fr
20:51
7:04
41
Michael Ayala
Fr
20:58
7:06
44
Moh Howeih
Fr
21:51
7:24
65








8 LELAND
5-7-6-7-8
Gap: 3:52
103:10
20:38
7:00
206 Stefan Mcmurrin
Fr
18:17
6:12
6
Sol Duarte
Fr
20:17
6:53
30
Joe Scott
Fr
20:21
6:54
31
Omar Hajji
Fr
22:06
7:29
69
Samuel Sandoval
Fr
22:09
7:31
70








9 ARAGON
8-10-9-9-9
Gap: 2:41
104:29
20:54
7:05
229 Will Palladin
Fr
19:15
6:32
19
Chris Ashley
Fr
20:35
6:59
37
Anthony Hardy
Fr
20:55
7:05
42
Paul Broyer
Fr
21:48
7:23
64
Jesse Glick
Fr
21:56
7:26
67
Evan Crawford
Fr
22:31
7:38
77




10 JUNIPERO SERRA
13-13-12-10-10
Gap: 0:59
105:20
21:04
7:08
238 Adres Cano
Fr
20:26
6:56
34
Eric Rodrigue
Fr
21:04
7:08
47
Mike Kaiser
Fr
21:10
7:11
49
Aalex Aycinena
Fr
21:15
7:12
51
Mike Ajuria
Fr
21:25
7:16
57
Matt Povey
Fr
21:30
7:17
59
Pater Zerzan
Fr
21:46
7:23
63
11 LOS GATOS
10-12-11-10-11
Gap: 3:49
106:31
21:18
7:13
264 Shaun Sullivan
Fr
19:24
6:35
23
Jason Livingst
Fr
21:14
7:12
50
Ryan Leary
Fr
21:16
7:13
53
Holden Graves
Fr
21:24
7:15
55
Graham Watts
Fr
23:13
7:52
83
Graham Nutiall
Fr
24:32
8:19
88
Marcus Huya
Fr
25:05
8:30
94
12 SILVER CREEK
7-5-10-12-12
Gap: 6:20
110:23
22:05
7:29
285 Jacob Tolbert
Fr
18:32
6:17
8
Andrew Chong
Fr
19:12
6:31
15
Noah Salazar
Fr
23:13
7:52
82
Nathan Kennedy
Fr
24:34
8:20
89
Ian Young
Fr
24:52
8:26
91
Joel Massuda
Fr
24:54
8:26
92
Wayne Willyard
Fr
25:43
8:43
97
12 NORTH MONTEREY
12-11-13-13-12
Gap: 1:53
107:37
21:31
7:18
285 John Kolak
Fr
20:22
6:54
32
Steven Munoz
Fr
20:48
7:03
40
Todd Silverst
Fr
22:01
7:28
68
Vincent Mizerski
Fr
22:11
7:31
71
Ryan Abernath
Fr
22:15
7:33
74
Jamie Ponce
Fr
26:12
8:53
98




14 PALMA
16-16-14-14-14
Gap: 3:16
114:24
22:53
7:45
380 Jonathan Sherburn
Fr
21:27
7:16
58
Michael Bremnser
Fr
22:13
7:32
72
Wes Green
Fr
22:20
7:34
75
Emmual Kamipra
Fr
23:41
8:02
85
Daniel Maroney
Fr
24:43
8:23
90
Kevin Woodard
Fr
24:57
8:27
93




15 WILLOW GLENN
15-15-16-15-15
Gap: 3:51
116:12
23:14
7:53
391 Michael Bedolla
Fr
21:24
7:15
56
Alex Leatherm
Fr
22:14
7:32
73
John Folk
Fr
23:05
7:49
80
Andrew Lovell
Fr
24:14
8:13
87
Malik-al Ayube
Fr
25:15
8:34
95








16 MODESTO
14-14-15-16-16
Gap: 6:34
120:14
24:03
8:09
403 Jorge Villalob
Fr
21:00
7:07
45
David Hernande
Fr
22:45
7:43
78
Alex Schmitt
Fr
23:38
8:01
84
Danny Hellier
Fr
25:17
8:34
96
Eddie Lorenzen
Fr
27:34
9:21
100
Jason Sandvick
Fr
28:19
9:36
101




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.