Jesuit Results from the Delta League Championship at Johnson-Springview Park on 11/2/19

Boys Results and Stats

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anderson, Ryan So F/S 11:45.9 5:53 2 36/128 14/40 14/40 1/4 11:47
(0:01,0.2)
11:47
(0:01,0.2)
11:47
(0:01,0.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Brannan, Patrick Fr F/S 14:54.6 7:27 2 119/128 35/40 35/40 1/1 14:29 14:29 14:29
Canalas, Timmy Jr V 21:56.3 7:05 3.1 99/118 15/16 15/16 4/4 22:28
(0:32,2.4)
22:28
(0:32,2.4)
22:28
(0:32,2.4)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Chambers, Michael Jr V 16:08.7 5:12 3.1 9/118 5/16 5/16 1/7 16:06 16:06 15:50
Cleland, Cameron So F/S 10:50.9 5:25 2 4/128 3/40 3/40 1/7 10:52
(0:01,0.1)
10:52
(0:01,0.1)
10:46 You ROCK! (LR, PR)
Conner, Preston So F/S 10:32.4 5:16 2 1/128 1/40 1/40 1/7 You ROCK! (SBP)
Contreras, Tommy So F/S 14:34.9 7:17 2 116/128 34/40 34/40 1/1 14:50
(0:15,1.7)
14:50
(0:15,1.7)
14:50
(0:15,1.7)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Cox, Kevin So F/S 11:47.2 5:54 2 38/128 16/40 16/40 1/2 11:51
(0:04,0.6)
11:51
(0:04,0.6)
11:51
(0:04,0.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Curiale, Julian So F/S 11:20.7 5:40 2 16/128 7/40 7/40 1/7 11:20 11:20 11:14
Ericson, Jack So F/S 11:37.2 5:49 2 26/128 10/40 10/40 1/6 11:51
(0:14,1.9)
11:51
(0:14,1.9)
11:28 You ROCK! (LR, PR)
Ferguson, Nick So F/S 12:44.1 6:22 2 73/128 24/40 24/40 1/2 12:32 12:32 12:32
Gaffaney, Paul So F/S 11:43.9 5:52 2 34/128 12/40 12/40 1/4 12:00
(0:16,2.2)
12:00
(0:16,2.2)
11:37 You ROCK! (LR, PR)
Gamette, Michael Jr V 18:42.6 6:02 3.1 50/118 12/16 12/16 1/6 18:57
(0:14,1.3)
You ROCK! (DPR)
Gee, Tommy Jr V 17:55 5:47 3.1 40/118 11/16 11/16 2/6 17:59
(0:04,0.4)
17:59
(0:04,0.4)
17:18 You ROCK! (LR, PR)
Giannini, Gabe Fr F/S 11:12.1 5:36 2 13/128 6/40 6/40 1/7 11:11 11:11 11:07
Gordon, Chase Sr V 16:31.3 5:20 3.1 15/118 7/16 7/16 1/7 16:18 16:08 15:59
Hyde, Christian So F/S 11:47.8 5:54 2 39/128 17/40 17/40 1/2 11:42 11:42 11:36
Jimenez, Juan Fr F/S 14:58 7:29 2 120/128 36/40 36/40 1/1 15:57
(0:59,6.2)
15:57
(0:59,6.2)
15:57
(0:59,6.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Joaquin, Gavin So F/S 10:54.5 5:27 2 5/128 4/40 4/40 1/7 11:45
(0:51,7.2)
11:45
(0:51,7.2)
11:11
(0:17,2.5)
You ROCK! (LR, PR, SBP, DPR)
Kapinya, Mate Fr F/S 15:05.2 7:33 2 122/128 38/40 38/40 1/1 15:07
(0:02,0.2)
15:07
(0:02,0.2)
15:07
(0:02,0.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
King, Braden So V 16:04.9 5:11 3.1 6/118 3/16 3/16 2/7 16:24
(0:19,1.9)
16:24
(0:19,1.9)
16:04 You ROCK! (LR, PR)
King, Connor Sr V 17:26.2 5:37 3.1 26/118 8/16 8/16 1/7 17:35
(0:09,0.8)
16:55 16:48 You ROCK! (LR)
Leach, Jayson Sr V 17:38.4 5:41 3.1 32/118 9/16 9/16 2/6 17:17
Lopez, Marcos Fr F/S 12:57.4 6:29 2 80/128 26/40 26/40 1/2 12:31
McLaughlin, Brogan Fr F/S 12:59.6 6:30 2 82/128 27/40 27/40 1/2 13:08
(0:08,1.0)
13:08
(0:08,1.0)
13:08
(0:08,1.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
McNeil, Ryan So F/S 11:46.4 5:53 2 37/128 15/40 15/40 1/2 11:46 11:46 11:46
Morrison, Spencer So F/S 11:36.7 5:48 2 25/128 9/40 9/40 1/6 11:11 11:11 11:07
Nkadi, Ezra Fr F/S 13:09.7 6:35 2 89/128 29/40 29/40 1/2 14:41
(1:31,10.4)
You ROCK! (DPR)
Offerman, Tyler So F/S 10:35.3 5:18 2 2/128 2/40 2/40 1/7 11:03
(0:28,4.2)
You ROCK! (DPR)
Paredes, Sean So F/S 13:13.3 6:37 2 92/128 30/40 30/40 1/2 13:31
(0:18,2.2)
13:31
(0:18,2.2)
13:31
(0:18,2.2)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Paton, Lucas Fr F/S 13:57 6:59 2 107/128 33/40 33/40 1/1 14:00
(0:03,0.4)
14:00
(0:03,0.4)
14:00
(0:03,0.4)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Penner, Tomas So F/S 11:23.9 5:42 2 20/128 8/40 8/40 1/6 11:30
(0:06,0.9)
11:30
(0:06,0.9)
11:30
(0:06,0.9)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Pettit, Devin So F/S 12:27.2 6:14 2 64/128 22/40 22/40 1/2 12:39
(0:12,1.6)
12:39
(0:12,1.6)
12:39
(0:12,1.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Pettit, Jack Fr F/S 14:59.9 7:30 2 121/128 37/40 37/40 1/1 14:46 14:46 14:46
Pickering Pick, Eliot So F/S 12:21.8 6:11 2 57/128 21/40 21/40 1/2 12:20 12:20 12:20
Pickren, Spencer Jr V 15:55.8 5:08 3.1 4/118 2/16 2/16 2/7 15:56 15:56 15:26
Pyle, Joseph Fr F/S 13:01.1 6:31 2 85/128 28/40 28/40 1/2 13:17
(0:16,1.9)
13:17
(0:16,1.9)
13:17
(0:16,1.9)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Rasmussen, Cole Fr F/S 10:59.4 5:30 2 7/128 5/40 5/40 1/7 11:04
(0:04,0.6)
11:04
(0:04,0.6)
11:04
(0:04,0.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Ryan, Ben Fr F/S 12:34.8 6:17 2 70/128 23/40 23/40 1/2 12:36
(0:01,0.1)
12:36
(0:01,0.1)
12:32 You ROCK! (LR, PR)
Ryan, Joe Jr V 17:53.5 5:46 3.1 38/118 10/16 10/16 2/6 18:08
(0:14,1.3)
18:08
(0:14,1.3)
17:37 You ROCK! (LR, PR)
Ryan, Joey So F/S 11:44.5 5:52 2 35/128 13/40 13/40 1/4 11:30
Salonites, Nicholas Sr V 16:19.1 5:16 3.1 13/118 6/16 6/16 1/7 16:21
(0:02,0.2)
16:21
(0:02,0.2)
16:20
(0:01,0.1)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Sander, Charles Fr F/S 13:17.7 6:39 2 96/128 32/40 32/40 1/2 13:38
(0:20,2.5)
13:38
(0:20,2.5)
13:29
(0:12,1.4)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Serrao, Nate Jr V 19:13.2 6:12 3.1 59/118 13/16 13/16 2/5 20:09
(0:56,4.6)
20:09
(0:56,4.6)
20:09
(0:56,4.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Sherman, Harley So F/S 11:39.3 5:50 2 31/128 11/40 11/40 1/5 11:50
(0:10,1.4)
11:50
(0:10,1.4)
11:15 You ROCK! (LR, PR)
Sicner, George Jr V 26:57.5 8:42 3.1 117/118 16/16 16/16 4/4 19:47 19:47 19:47
Sicner, Michael So F/S 15:52.3 7:56 2 125/128 39/40 39/40 1/1 15:34 15:34 15:34
Skarda, Riley Fr F/S 12:11.1 6:06 2 49/128 19/40 19/40 1/2 12:58
(0:47,6.0)
12:58
(0:47,6.0)
12:30
(0:19,2.5)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Snider, Luke So F/S 13:15.6 6:38 2 93/128 31/40 31/40 1/2 13:37
(0:21,2.6)
13:37
(0:21,2.6)
13:37
(0:21,2.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Strangio, Matt Sr V 15:33.6 5:01 3.1 1/118 1/16 1/16 1/7 15:35
(0:01,0.1)
15:35
(0:01,0.1)
14:40 You ROCK! (LR, PR)
Swanson, Jacob Fr V 16:08.5 5:12 3.1 8/118 4/16 4/16 1/7 16:48
(0:40,4.0)
16:48
(0:40,4.0)
16:48
(0:40,4.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Taber, Declan So F/S 12:53.6 6:27 2 78/128 25/40 25/40 1/2 13:41
(0:47,5.8)
13:37
(0:43,5.3)
13:37
(0:43,5.3)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Van Dessel, Max Jr V 19:20.1 6:14 3.1 62/118 14/16 14/16 2/5 20:20
(1:00,4.9)
20:20
(1:00,4.9)
20:20
(1:00,4.9)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Vernekoff, Sam Fr F/S 11:50.5 5:55 2 40/128 18/40 18/40 1/2 12:15
(0:24,3.3)
12:15
(0:24,3.3)
12:02
(0:12,1.6)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Williams, Alexander Fr F/S 12:13.5 6:07 2 50/128 20/40 20/40 1/2 12:46
(0:33,4.3)
12:46
(0:33,4.3)
12:35
(0:21,2.8)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Zaveri, Divyanshu So F/S 16:48.9 8:24 2 127/128 40/40 40/40 1/1 18:29
(1:40,9.0)
18:29
(1:40,9.0)
18:29
(1:40,9.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/7 79:52
0:35
3.1 5:09 5:01 5:12 28 5:09 80:15
(0:23,0.5)
80:15
(0:23,0.5%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Matt Strangio (1), Spencer Pickren (4), Braden King (6), Jacob Swanson (8), Michael Chambers (9)
V 2nd 5 1/6 85:49
1:34
3.1 5:32 5:16 5:46 28 5:32 85:35 85:35 Nicholas Salonites (1), Chase Gordon (2), Connor King (5), Jayson Leach (8), Joe Ryan (12)
V 3rd 5 2/4 97:07
4:01
3.1 6:16 5:47 7:05 41 6:06 Tommy Gee (2), Michael Gamette (3), Nate Serrao (6), Max Van Dessel (8), Timmy Canalas (22)
F/S 1st 5 1/7 53:53
0:27
2 5:23 5:16 5:30 19 5:23 55:35
(1:42,3.1)
55:35
(1:42,3.1%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Preston Conner (1), Tyler Offerman (2), Cameron Cleland (4), Gavin Joaquin (5), Cole Rasmussen (7)
F/S 2nd 5 1/6 57:11
0:25
2 5:43 5:36 5:49 19 5:43 61:33
(4:23,7.1)
61:33
(4:23,7.1%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Gabe Giannini (1), Julian Curiale (2), Tomas Penner (3), Spencer Morrison (6), Jack Ericson (7)
F/S 3rd 5 1/2 58:40
0:07
2 5:52 5:50 5:53 15 5:52 63:49
(5:09,8.1)
63:49
(5:09,8.1%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Harley Sherman (1), Paul Gaffaney (2), Joey Ryan (3), Ryan Anderson (4), Ryan McNeil (5)
F/S 4th 5 1/2 59:50
0:26
2 5:59 5:54 6:07 15 5:59 67:44
(7:54,11.7)
67:44
(7:54,11.7%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Kevin Cox (1), Christian Hyde (2), Sam Vernekoff (3), Riley Skarda (4), Alexander Williams (5)
F/S 5th 5 1/2 63:02
0:32
2 6:18 6:11 6:27 19 6:18 73:13
(10:12,13.9)
73:13
(10:12,13.9%)
Your Team ROCKS! (LR, PR) Eliot Pickering Pick (1), Devin Pettit (2), Ben Ryan (3), Nick Ferguson (6), Declan Taber (7)
F/S 6th 5 1/2 65:21
0:16
2 6:32 6:29 6:37 18 6:32 Marcos Lopez (1), Brogan McLaughlin (2), Joseph Pyle (3), Ezra Nkadi (5), Sean Paredes (7)
F/S 7th 5 1/1 70:00
1:39
2 7:00 6:38 7:27 15 7:00 Luke Snider (1), Charles Sander (2), Lucas Paton (3), Tommy Contreras (4), Patrick Brannan (5)
F/S 8th 5 1/1 77:44
1:51
2 7:46 7:29 8:24 15 7:46 Juan Jimenez (1), Jack Pettit (2), Mate Kapinya (3), Michael Sicner (4), Divyanshu Zaveri (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Strangio Sr Jesuit 15:33.6 5:01 1/16 1/16 1/7 15:35
(0:01)
15:35
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
2 Zeno Castiglioni Sr Davis 15:47.5 5:06
3 Dice Ferrick Sr Davis 15:48.6 5:06
4 Spencer Pickren Jr Jesuit 15:55.8 5:08 2/16 2/16 2/7 15:56 15:56
5 Ansel Tucker Jr Davis 16:03.3 5:11
6 Braden King So Jesuit 16:04.9 5:11 3/16 3/16 2/7 16:24
(0:19)
16:24
(0:19)
You ROCK! (LR, PR)
7 Patrick McGonigle Sr Sheldon (CA) 16:08.3 5:12
8 Jacob Swanson Fr Jesuit 16:08.5 5:12 4/16 4/16 1/7 16:48
(0:40)
16:48
(0:40)
You ROCK! (LR, PR)
9 Michael Chambers Jr Jesuit 16:08.7 5:12 5/16 5/16 1/7 16:06 16:06
10 Aidan Singh Sr Pleasant Grove 16:09.3 5:13
11 Zachary Ayers So Davis 16:12.9 5:14
12 Ryan Mitchell Fr Davis 16:15.7 5:15
13 Nicholas Salonites Sr Jesuit 16:19.1 5:16 6/16 6/16 1/7 16:21
(0:02)
16:21
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
14 Garrett Stiehl Jr Cosumnes Oaks 16:26.8 5:18
15 Chase Gordon Sr Jesuit 16:31.3 5:20 7/16 7/16 1/7 16:18 16:08
16 Adrian Gutierrez Jr Elk Grove 16:33 5:20
17 Noah Vasquez Sr Cosumnes Oaks 16:42.9 5:24
18 Manuel Lara Sr Sheldon (CA) 16:53.5 5:27
19 Michael Benavidez Jr Sheldon (CA) 16:54 5:27
20 Donovan Guertin Jr Pleasant Grove 17:00.4 5:29
21 Tavi Maes So Davis 17:06.7 5:31
22 Andrew Jackson Sr Pleasant Grove 17:15.4 5:34
23 Joseph Babbit Sr Cosumnes Oaks 17:18.1 5:35
24 Luke Rashid Jr Davis 17:18.5 5:35
25 Roman Walton Jr Cosumnes Oaks 17:19.1 5:35
26 Connor King Sr Jesuit 17:26.2 5:37 8/16 8/16 1/7 17:35
(0:09)
16:55 You ROCK! (LR)
27 Namar Cornish Jr Cosumnes Oaks 17:27.7 5:38
28 Marshall Bishop Jr Franklin (EG) 17:30.7 5:39
29 Owen Dulcich Sr Davis 17:30.9 5:39
30 John Williams Jr Pleasant Grove 17:34.1 5:40
31 Kevin Rockwell Jr Davis 17:35.6 5:41
32 Jayson Leach Sr Jesuit 17:38.4 5:41 9/16 9/16 2/6
33 Sean Layman Jr Davis 17:39.7 5:42
34 Jacob Moreno Jr Elk Grove 17:39.8 5:42
35 Hayden Tam Jr Davis 17:45.5 5:44
36 Evan Moy Jr Cosumnes Oaks 17:49.3 5:45
37 Evan Roybal Sr Sheldon (CA) 17:51.8 5:46
38 Joe Ryan Jr Jesuit 17:53.5 5:46 10/16 10/16 2/6 18:08
(0:14)
18:08
(0:14)
You ROCK! (LR, PR)
39 Austin Carrizosa Jr Cosumnes Oaks 17:54.7 5:47
40 Tommy Gee Jr Jesuit 17:55 5:47 11/16 11/16 2/6 17:59
(0:04)
17:59
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
41 Derrick Pickrel Jr Pleasant Grove 18:02.3 5:49
42 Gurvir Sandhu Jr Sheldon (CA) 18:03.4 5:49
43 Esteban Moctezuma Jr Pleasant Grove 18:04.4 5:50
44 Trent Lee Jr Franklin (EG) 18:08 5:51
45 Jerry Lukose Jr Franklin (EG) 18:09.2 5:51
46 Joshua Baptiste Sr Cosumnes Oaks 18:14.9 5:53
47 Riley Payne Jr Cosumnes Oaks 18:17.3 5:54
48 Jaden Luna Jr Franklin (EG) 18:20.9 5:55
49 Jaeden Palmquist Jr Pleasant Grove 18:23.5 5:56
50 Michael Gamette Jr Jesuit 18:42.6 6:02 12/16 12/16 1/6
51 Jordan Joshua Sr Sheldon (CA) 18:49.8 6:04
52 Rowan Keller Jr Davis 18:54.4 6:06
53 Gamiel Ortigoza Sr Franklin (EG) 18:57.2 6:07
54 Justin Garcia-Mend Jr Franklin (EG) 18:59.6 6:08
55 Jack Dusa Sr Pleasant Grove 19:01.7 6:08
56 Nick Blakewell Sr Davis 19:05.7 6:10
57 Cameron Robinson Jr Sheldon (CA) 19:08.9 6:11
58 Bryson Clark Jr Cosumnes Oaks 19:11.5 6:11
59 Nate Serrao Jr Jesuit 19:13.2 6:12 13/16 13/16 2/5 20:09
(0:56)
20:09
(0:56)
You ROCK! (LR, PR)
60 Kavi McKinney Jr Davis 19:15.4 6:13
61 Austin Dusa Sr Pleasant Grove 19:19.1 6:14
62 Max Van Dessel Jr Jesuit 19:20.1 6:14 14/16 14/16 2/5 20:20
(1:00)
20:20
(1:00)
You ROCK! (LR, PR)
63 Dalton Bickel Sr Cosumnes Oaks 19:24.9 6:16
64 Colby Irvine Jr Cosumnes Oaks 19:26.9 6:16
65 Raul Nunez-Oregel Jr Elk Grove 19:30.9 6:18
66 Ari Asera Sr Davis 19:36.3 6:19
67 Joshua Anderson Jr Franklin (EG) 19:36.9 6:20
68 Allon Si Sr Sheldon (CA) 19:37.2 6:20
69 Gabriel Ward Jr Elk Grove 19:37.4 6:20
70 Santino Barajas Jr Franklin (EG) 19:39.7 6:21
71 Eric Dong Jr Franklin (EG) 19:40.8 6:21
72 Jacob Peterman Sr Pleasant Grove 19:45.8 6:23
73 David Moises Sr Cosumnes Oaks 19:47.5 6:23
74 Ethan Alegre Jr Franklin (EG) 19:51 6:24
75 Gabe DeUlloa Jr Davis 19:52.9 6:25
76 Matthew Frasier Jr Elk Grove 19:55.3 6:26
77 Nick Rodriguez Jr Franklin (EG) 19:58 6:26
78 Alexander Collins Sr Cosumnes Oaks 20:02.6 6:28
79 Sean Le Jr Franklin (EG) 20:03.9 6:28
80 Carlos-Miguel Campos Jr Davis 20:06.2 6:29
81 Hayden Roach Jr Pleasant Grove 20:07.4 6:29
82 Christian Anderson Jr Franklin (EG) 20:21.8 6:34
83 Aaron Yu Jr Franklin (EG) 20:24.5 6:35
84 Joshua Daniels Sr Sheldon (CA) 20:27.9 6:36
85 Heman Bhatti Sr Sheldon (CA) 20:31.5 6:37
86 Connor McIlraith Jr Davis 20:49.3 6:43
87 Sam Koenig Jr Davis 20:59 6:46
88 Kyle Nguyen Jr Pleasant Grove 21:01.1 6:47
89 Engel Salgado Jr Cosumnes Oaks 21:11.9 6:50
90 Edward Aubrey-Tengco Jr Elk Grove 21:14.4 6:51
91 Tai Hackett Jr Davis 21:16.9 6:52
92 Luis Enriquez Jr Franklin (EG) 21:26.7 6:55
93 Austin Toups Sr Davis 21:29.7 6:56
94 Thomas Sorkin Jr Davis 21:31.7 6:57
95 Maxwell Gallegos Sr Pleasant Grove 21:43.9 7:01
96 Ryan Layman Jr Davis 21:44 7:01
97 Elias Yasui Jr Davis 21:48.3 7:02
98 Steven Mai Sr Sheldon (CA) 21:51.3 7:03
99 Timmy Canalas Jr Jesuit 21:56.3 7:05 15/16 15/16 4/4 22:28
(0:32)
22:28
(0:32)
You ROCK! (LR, PR)
100 Will Trac Sr Elk Grove 22:27.3 7:15
101 Kenny Zhou Jr Davis 22:31.7 7:16
102 Philip Langreck Jr Davis 22:51.5 7:22
103 Arwin Garong Jr Cosumnes Oaks 22:53.5 7:23
104 Allen Detrick Jr Davis 23:00.9 7:25
105 Franco Sanchez Jr Davis 23:01.5 7:26
106 Josh Vallejo Sr Sheldon (CA) 23:14.6 7:30
107 Ankur Ahir Jr Franklin (EG) 23:17.1 7:31
108 Jacob Nolberg Jr Davis 23:29 7:35
109 Stephen Wend-Bell Jr Franklin (EG) 24:19.4 7:51
110 Aidan Zimmermann Jr Davis 24:22.3 7:52
111 Alejandro Silva Jr Elk Grove 24:43.4 7:59
112 Sean Duffy Sr Davis 24:45.6 7:59
113 Graham Segel Sr Davis 25:51 8:20
114 Karanvir Bhandal Sr Pleasant Grove 25:52.7 8:21
115 Ares Palubicki Sr Davis 26:32.4 8:34
116 Declan Fleet Jr Davis 26:39.7 8:36
117 George Sicner Jr Jesuit 26:57.5 8:42 16/16 16/16 4/4 19:47 19:47
118 Jonathan Ho Jr Davis 27:01.7 8:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-2-1-1
Gap: 0:35
79:52
15:58
5:09
28 Matt Strangio
Sr
15:34
5:01
1
Spencer Pickren
Jr
15:56
5:08
4
Braden King
So
16:05
5:11
6
Jacob Swanson
Fr
16:09
5:12
8
Michael Chambers
Jr
16:09
5:12
9
Nicholas Salonites
Sr
16:19
5:16
13
Chase Gordon
Sr
16:31
5:20
15
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Davis
2-1-1-2-2
Gap: 0:28
80:08
16:02
5:10
33 Zeno Castiglioni
Sr
15:48
5:06
2
Dice Ferrick
Sr
15:49
5:06
3
Ansel Tucker
Jr
16:03
5:11
5
Zachary Ayers
So
16:13
5:14
11
Ryan Mitchell
Fr
16:16
5:15
12
Tavi Maes
So
17:07
5:31
21
Luke Rashid
Jr
17:19
5:35
24
3 Cosumnes Oaks
5-5-5-4-3
Gap: 1:01
85:15
17:03
5:30
105 Garrett Stiehl
Jr
16:27
5:18
14
Noah Vasquez
Sr
16:43
5:24
17
Joseph Babbit
Sr
17:18
5:35
23
Roman Walton
Jr
17:19
5:35
25
Namar Cornish
Jr
17:28
5:38
26
Evan Moy
Jr
17:49
5:45
30
Austin Carrizosa
Jr
17:55
5:47
32
4 Sheldon (CA)
3-3-3-3-4
Gap: 1:55
85:51
17:10
5:32
109 Patrick McGonigle
Sr
16:08
5:12
7
Manuel Lara
Sr
16:54
5:27
18
Michael Benavidez
Jr
16:54
5:27
19
Evan Roybal
Sr
17:52
5:46
31
Gurvir Sandhu
Jr
18:03
5:49
34
Jordan Joshua
Sr
18:50
6:04
40
Cameron Robinson
Jr
19:09
6:11
43
5 Pleasant Grove
4-4-4-5-5
Gap: 1:53
86:02
17:12
5:33
113 Aidan Singh
Sr
16:09
5:13
10
Donovan Guertin
Jr
17:00
5:29
20
Andrew Jackson
Sr
17:15
5:34
22
John Williams
Jr
17:34
5:40
28
Derrick Pickrel
Jr
18:02
5:49
33
Esteban Moctezuma
Jr
18:04
5:50
35
Jaeden Palmquist
Jr
18:24
5:56
39
6 Franklin (EG)
7-7-7-7-6
Gap: 1:27
91:06
18:13
5:53
179 Marshall Bishop
Jr
17:31
5:39
27
Trent Lee
Jr
18:08
5:51
36
Jerry Lukose
Jr
18:09
5:51
37
Jaden Luna
Jr
18:21
5:55
38
Gamiel Ortigoza
Sr
18:57
6:07
41
Justin Garcia-Mend
Jr
19:00
6:08
42
Joshua Anderson
Jr
19:37
6:20
45
7 Elk Grove
6-6-6-6-7
Gap: 3:22
93:16
18:39
6:01
182 Adrian Gutierrez
Jr
16:33
5:20
16
Jacob Moreno
Jr
17:40
5:42
29
Raul Nunez-Oregel
Jr
19:31
6:18
44
Gabriel Ward
Jr
19:37
6:20
46
Matthew Frasier
Jr
19:55
6:26
47
Edward Aubrey-Tengco
Jr
21:14
6:51
48
Will Trac
Sr
22:27
7:15
49
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:34
85:49
17:10
5:32
28 Nicholas Salonites
Sr
16:19
5:16
1
Chase Gordon
Sr
16:31
5:20
2
Connor King
Sr
17:26
5:37
5
Jayson Leach
Sr
17:38
5:41
8
Joe Ryan
Jr
17:54
5:46
12
Tommy Gee
Jr
17:55
5:47
14
Michael Gamette
Jr
18:43
6:02
19
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:33
87:11
17:26
5:38
29 Tavi Maes
So
17:07
5:31
3
Luke Rashid
Jr
17:19
5:35
4
Owen Dulcich
Sr
17:31
5:39
6
Kevin Rockwell
Jr
17:36
5:41
7
Sean Layman
Jr
17:40
5:42
9
Hayden Tam
Jr
17:46
5:44
10
Rowan Keller
Jr
18:54
6:06
21
3 Cosumnes Oaks
3-3-3-3-3
Gap: 1:22
91:28
18:18
5:54
82 Evan Moy
Jr
17:49
5:45
11
Austin Carrizosa
Jr
17:55
5:47
13
Joshua Baptiste
Sr
18:15
5:53
16
Riley Payne
Jr
18:17
5:54
17
Bryson Clark
Jr
19:12
6:11
25
Dalton Bickel
Sr
19:25
6:16
27
Colby Irvine
Jr
19:27
6:16
28
4 Pleasant Grove
4-4-4-4-4
Gap: 1:41
94:35
18:55
6:06
115 Esteban Moctezuma
Jr
18:04
5:50
15
Jaeden Palmquist
Jr
18:24
5:56
18
Jack Dusa
Sr
19:02
6:08
23
Austin Dusa
Sr
19:19
6:14
26
Jacob Peterman
Sr
19:46
6:23
33
Hayden Roach
Jr
20:07
6:29
37
Kyle Nguyen
Jr
21:01
6:47
40
5 Franklin (EG)
6-6-6-6-5
Gap: 0:51
97:48
19:34
6:19
148 Justin Garcia-Mend
Jr
19:00
6:08
22
Joshua Anderson
Jr
19:37
6:20
29
Santino Barajas
Jr
19:40
6:21
31
Eric Dong
Jr
19:41
6:21
32
Ethan Alegre
Jr
19:51
6:24
34
Nick Rodriguez
Jr
19:58
6:26
35
Sean Le
Jr
20:04
6:28
36
6 Sheldon (CA)
5-5-5-5-6
Gap: 1:42
98:35
19:43
6:22
151 Jordan Joshua
Sr
18:50
6:04
20
Cameron Robinson
Jr
19:09
6:11
24
Allon Si
Sr
19:37
6:20
30
Joshua Daniels
Sr
20:28
6:36
38
Heman Bhatti
Sr
20:32
6:37
39
Steven Mai
Sr
21:51
7:03
41
Josh Vallejo
Sr
23:15
7:30
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 1:51
94:37
18:55
6:06
28 Hayden Tam
Jr
17:46
5:44
1
Rowan Keller
Jr
18:54
6:06
4
Nick Blakewell
Sr
19:06
6:10
5
Kavi McKinney
Jr
19:15
6:13
7
Ari Asera
Sr
19:36
6:19
11
Gabe DeUlloa
Jr
19:53
6:25
13
Carlos-Miguel Campos
Jr
20:06
6:29
17
2 Jesuit
2-1-2-2-2
Gap: 4:01
97:07
19:25
6:16
41 Tommy Gee
Jr
17:55
5:47
2
Michael Gamette
Jr
18:43
6:02
3
Nate Serrao
Jr
19:13
6:12
6
Max Van Dessel
Jr
19:20
6:14
8
Timmy Canalas
Jr
21:56
7:05
22
George Sicner
Jr
26:58
8:42
26




3 Cosumnes Oaks
3-3-3-3-3
Gap: 1:47
99:54
19:59
6:27
66 Dalton Bickel
Sr
19:25
6:16
9
Colby Irvine
Jr
19:27
6:16
10
David Moises
Sr
19:48
6:23
12
Alexander Collins
Sr
20:03
6:28
15
Engel Salgado
Jr
21:12
6:50
20
Arwin Garong
Jr
22:54
7:23
23




4 Franklin (EG)
4-4-4-4-4
Gap: 1:29
102:15
20:27
6:36
88 Nick Rodriguez
Jr
19:58
6:26
14
Sean Le
Jr
20:04
6:28
16
Christian Anderson
Jr
20:22
6:34
18
Aaron Yu
Jr
20:25
6:35
19
Luis Enriquez
Jr
21:27
6:55
21
Ankur Ahir
Jr
23:17
7:31
24
Stephen Wend-Bell
Jr
24:19
7:51
25
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Preston Conner So Jesuit 10:32.4 5:16 1/40 1/40 1/7 You ROCK! (SBP)
2 Tyler Offerman So Jesuit 10:35.3 5:18 2/40 2/40 1/7
3 Cole Dudley So Davis 10:43.2 5:22
4 Cameron Cleland So Jesuit 10:50.9 5:25 3/40 3/40 1/7 10:52
(0:01)
10:52
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
5 Gavin Joaquin So Jesuit 10:54.5 5:27 4/40 4/40 1/7 11:45
(0:51)
11:45
(0:51)
You ROCK! (LR, PR, SBP)
6 Kyle Towne So Sheldon (CA) 10:58.1 5:29
7 Cole Rasmussen Fr Jesuit 10:59.4 5:30 5/40 5/40 1/7 11:04
(0:04)
11:04
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
8 Gino Guerrero Fr Franklin (EG) 11:00.7 5:30
9 Cooper Ferguson So Davis 11:06.3 5:33
10 Cody Winsor So Davis 11:07.5 5:34
11 Braden Anderson So Davis 11:07.6 5:34
12 Adrian Tellez Fr Sheldon (CA) 11:08.8 5:34
13 Gabe Giannini Fr Jesuit 11:12.1 5:36 6/40 6/40 1/7 11:11 11:11
14 Nathaniel Ong So Cosumnes Oaks 11:13.6 5:37
15 Troy Shupe Fr Pleasant Grove 11:14.1 5:37
16 Julian Curiale So Jesuit 11:20.7 5:40 7/40 7/40 1/7 11:20 11:20
17 Dylan Aggas So Elk Grove 11:20.8 5:40
18 Leo Hymus So Davis 11:23 5:42
19 Eligh Macalma So Franklin (EG) 11:23.4 5:42
20 Tomas Penner So Jesuit 11:23.9 5:42 8/40 8/40 1/6 11:30
(0:06)
11:30
(0:06)
You ROCK! (LR, PR)
21 Michael Le So Pleasant Grove 11:25.4 5:43
22 James Ernst So Franklin (EG) 11:26.8 5:43
23 Kellen Dulcich So Davis 11:33.6 5:47
24 Tyler Adkins So Davis 11:34 5:47
25 Spencer Morrison So Jesuit 11:36.7 5:48 9/40 9/40 1/6 11:11 11:11
26 Jack Ericson So Jesuit 11:37.2 5:49 10/40 10/40 1/6 11:51
(0:14)
11:51
(0:14)
You ROCK! (LR, PR)
27 Stuart Lee So Cosumnes Oaks 11:37.7 5:49
28 Ethan Ho So Pleasant Grove 11:38 5:49
29 Gavin Lynch So Davis 11:38.6 5:49
30 Ben Norton So Davis 11:39.1 5:50
31 Harley Sherman So Jesuit 11:39.3 5:50 11/40 11/40 1/5 11:50
(0:10)
11:50
(0:10)
You ROCK! (LR, PR)
32 Dylan Camara Fr Elk Grove 11:41.6 5:51
33 Gavin Rashid Fr Davis 11:42.8 5:51
34 Paul Gaffaney So Jesuit 11:43.9 5:52 12/40 12/40 1/4 12:00
(0:16)
12:00
(0:16)
You ROCK! (LR, PR)
35 Joey Ryan So Jesuit 11:44.5 5:52 13/40 13/40 1/4
36 Ryan Anderson So Jesuit 11:45.9 5:53 14/40 14/40 1/4 11:47
(0:01)
11:47
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
37 Ryan McNeil So Jesuit 11:46.4 5:53 15/40 15/40 1/2 11:46 11:46
38 Kevin Cox So Jesuit 11:47.2 5:54 16/40 16/40 1/2 11:51
(0:04)
11:51
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
39 Christian Hyde So Jesuit 11:47.8 5:54 17/40 17/40 1/2 11:42 11:42
40 Sam Vernekoff Fr Jesuit 11:50.5 5:55 18/40 18/40 1/2 12:15
(0:24)
12:15
(0:24)
You ROCK! (LR, PR)
41 Jacob Schaal Fr Davis 11:55.8 5:58
42 Thomas Doherty Fr Davis 11:56.1 5:58
43 Jackson Trisch So Davis 12:01.2 6:01
44 Spencer Warren So Sheldon (CA) 12:02.5 6:01
45 Ben Schroeder Fr Franklin (EG) 12:02.8 6:01
46 Ezekiel Bellomy So Pleasant Grove 12:03.2 6:02
47 Mathew Koontz So Elk Grove 12:07.5 6:04
48 Cayden Cagle So Cosumnes Oaks 12:09.3 6:05
49 Riley Skarda Fr Jesuit 12:11.1 6:06 19/40 19/40 1/2 12:58
(0:47)
12:58
(0:47)
You ROCK! (LR, PR)
50 Alexander Williams Fr Jesuit 12:13.5 6:07 20/40 20/40 1/2 12:46
(0:33)
12:46
(0:33)
You ROCK! (LR, PR)
51 Andrew Thiede So Franklin (EG) 12:13.8 6:07
52 Brandon Fong So Pleasant Grove 12:14.6 6:07
53 Samuel Rosas Fr Davis 12:18.6 6:09
54 Andrew Roeser So Pleasant Grove 12:18.9 6:09
55 Ayden Morgan Fr Davis 12:19.4 6:10
56 David Johns So Cosumnes Oaks 12:20.3 6:10
57 Eliot Pickering Pick So Jesuit 12:21.8 6:11 21/40 21/40 1/2 12:20 12:20
58 Justin Scofield So Franklin (EG) 12:23.6 6:12
59 Connor McSorley So Davis 12:24.5 6:12
60 Vaying Xiong So Sheldon (CA) 12:25.8 6:13
61 Carlos Campos Fr Davis 12:26.3 6:13
62 Legend Tomilloso So Sheldon (CA) 12:26.5 6:13
63 Patrick Cruz Fr Elk Grove 12:26.9 6:13
64 Devin Pettit So Jesuit 12:27.2 6:14 22/40 22/40 1/2 12:39
(0:12)
12:39
(0:12)
You ROCK! (LR, PR)
65 Kyle Watkins Fr Davis 12:28.2 6:14
66 Nathan Fanous So Davis 12:29.2 6:15
67 David Partida So Sheldon (CA) 12:29.8 6:15
68 Andres Rodriguez Fr Cosumnes Oaks 12:30.3 6:15
69 Ryan Sahar So Davis 12:34.5 6:17
70 Ben Ryan Fr Jesuit 12:34.8 6:17 23/40 23/40 1/2 12:36
(0:01)
12:36
(0:01)
You ROCK! (LR, PR)
71 Christian Heringer So Davis 12:35.5 6:18
72 Jason Karim So Davis 12:37.1 6:19
73 Nick Ferguson So Jesuit 12:44.1 6:22 24/40 24/40 1/2 12:32 12:32
74 Kielan Fox So Cosumnes Oaks 12:48 6:24
75 Khani Velazquez Fr Sheldon (CA) 12:50.5 6:25
76 Zane Yoshikawa-Hei Fr Cosumnes Oaks 12:51.2 6:26
77 Sean McMorris So Sheldon (CA) 12:51.3 6:26
78 Declan Taber So Jesuit 12:53.6 6:27 25/40 25/40 1/2 13:41
(0:47)
13:37
(0:43)
You ROCK! (LR, PR)
79 Gavin Huang So Davis 12:56.6 6:28
80 Marcos Lopez Fr Jesuit 12:57.4 6:29 26/40 26/40 1/2
81 Nathaniel Lopez-Re Fr Franklin (EG) 12:59.5 6:30
82 Brogan McLaughlin Fr Jesuit 12:59.6 6:30 27/40 27/40 1/2 13:08
(0:08)
13:08
(0:08)
You ROCK! (LR, PR)
83 Aidan Leckie Fr Davis 13:00.4 6:30
84 Matthew Nguyen So Sheldon (CA) 13:01 6:31
85 Joseph Pyle Fr Jesuit 13:01.1 6:31 28/40 28/40 1/2 13:17
(0:16)
13:17
(0:16)
You ROCK! (LR, PR)
86 Adam Takaoglu So Davis 13:05.1 6:33
87 Elliot DeJong Fr Davis 13:05.6 6:33
88 Rowan Bersamina So Franklin (EG) 13:06.3 6:33
89 Ezra Nkadi Fr Jesuit 13:09.7 6:35 29/40 29/40 1/2
90 Matthew Lee So Elk Grove 13:11.7 6:36
91 Matthew Loge Fr Davis 13:12.6 6:36
92 Sean Paredes So Jesuit 13:13.3 6:37 30/40 30/40 1/2 13:31
(0:18)
13:31
(0:18)
You ROCK! (LR, PR)
93 Luke Snider So Jesuit 13:15.6 6:38 31/40 31/40 1/2 13:37
(0:21)
13:37
(0:21)
You ROCK! (LR, PR)
94 Cesar Rivera del C Fr Franklin (EG) 13:17.1 6:39
95 Arman Amirikia So Franklin (EG) 13:17.5 6:39
96 Charles Sander Fr Jesuit 13:17.7 6:39 32/40 32/40 1/2 13:38
(0:20)
13:38
(0:20)
You ROCK! (LR, PR)
97 Jaicen Phurchpean So Cosumnes Oaks 13:21.1 6:41
98 Carlos (Max) Selling Fr Elk Grove 13:21.3 6:41
99 Neil Filmore/Testa Fr Elk Grove 13:24.7 6:42
100 Dylan Brashier So Cosumnes Oaks 13:25 6:43
101 Jared Kuang So Cosumnes Oaks 13:29.5 6:45
102 Garrett Goehring So Pleasant Grove 13:31.1 6:46
103 Sumit Rana So Sheldon (CA) 13:35.2 6:48
104 Winston Yee So Cosumnes Oaks 13:40.9 6:50
105 Owen Fernandes Fr Davis 13:49.1 6:55
106 Scott Inouye So Davis 13:53.8 6:57
107 Lucas Paton Fr Jesuit 13:57 6:59 33/40 33/40 1/1 14:00
(0:03)
14:00
(0:03)
You ROCK! (LR, PR)
108 David Candelario So Davis 14:01.9 7:01
109 Josh Masem So Davis 14:02.7 7:01
110 Logan Yang So Cosumnes Oaks 14:03.8 7:02
111 Nickolas Perez Fr Davis 14:11.1 7:06
112 Jacob Hutchens So Franklin (EG) 14:17.1 7:09
113 Zachary Pollack Fr Franklin (EG) 14:19.6 7:10
114 Nathaniel Headley So Elk Grove 14:22.6 7:11
115 Parker Gomez So Cosumnes Oaks 14:27.5 7:14
116 Tommy Contreras So Jesuit 14:34.9 7:17 34/40 34/40 1/1 14:50
(0:15)
14:50
(0:15)
You ROCK! (LR, PR)
117 Connar Stone Fr Elk Grove 14:44.5 7:22
118 Joshua Fernandez Fr Franklin (EG) 14:46.4 7:23
119 Patrick Brannan Fr Jesuit 14:54.6 7:27 35/40 35/40 1/1 14:29 14:29
120 Juan Jimenez Fr Jesuit 14:58 7:29 36/40 36/40 1/1 15:57
(0:59)
15:57
(0:59)
You ROCK! (LR, PR)
121 Jack Pettit Fr Jesuit 14:59.9 7:30 37/40 37/40 1/1 14:46 14:46
122 Mate Kapinya Fr Jesuit 15:05.2 7:33 38/40 38/40 1/1 15:07
(0:02)
15:07
(0:02)
You ROCK! (LR, PR)
123 Kenny Nguyen Fr Sheldon (CA) 15:28 7:44
124 Shivein Sharma Fr Cosumnes Oaks 15:47.9 7:54
125 Michael Sicner So Jesuit 15:52.3 7:56 39/40 39/40 1/1 15:34 15:34
126 Timothy Doan Fr Franklin (EG) 15:59 8:00
127 Divyanshu Zaveri So Jesuit 16:48.9 8:24 40/40 40/40 1/1 18:29
(1:40)
18:29
(1:40)
You ROCK! (LR, PR)
128 Luke Livingston Fr Elk Grove 16:55.4 8:28
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:27
53:53
10:47
5:23
19 Preston Conner
So
10:32
5:16
1
Tyler Offerman
So
10:35
5:18
2
Cameron Cleland
So
10:51
5:25
4
Gavin Joaquin
So
10:55
5:27
5
Cole Rasmussen
Fr
10:59
5:30
7
Gabe Giannini
Fr
11:12
5:36
13
Julian Curiale
So
11:21
5:40
16
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:40
55:28
11:06
5:33
51 Cole Dudley
So
10:43
5:22
3
Cooper Ferguson
So
11:06
5:33
9
Cody Winsor
So
11:08
5:34
10
Braden Anderson
So
11:08
5:34
11
Leo Hymus
So
11:23
5:42
18
Kellen Dulcich
So
11:34
5:47
22
Tyler Adkins
So
11:34
5:47
23
3 Franklin (EG)
4-4-4-3-3
Gap: 1:13
58:08
11:38
5:49
108 Gino Guerrero
Fr
11:01
5:30
8
Eligh Macalma
So
11:23
5:42
19
James Ernst
So
11:27
5:43
21
Ben Schroeder
Fr
12:03
6:01
28
Andrew Thiede
So
12:14
6:07
32
Justin Scofield
So
12:24
6:12
36
Nathaniel Lopez-Re
Fr
13:00
6:30
45
4 Sheldon (CA)
3-3-3-4-4
Gap: 1:28
59:02
11:48
5:54
120 Kyle Towne
So
10:58
5:29
6
Adrian Tellez
Fr
11:09
5:34
12
Spencer Warren
So
12:03
6:01
27
Vaying Xiong
So
12:26
6:13
37
Legend Tomilloso
So
12:27
6:13
38
David Partida
So
12:30
6:15
40
Khani Velazquez
Fr
12:51
6:25
43
5 Pleasant Grove
6-5-5-5-5
Gap: 1:01
58:35
11:43
5:52
122 Troy Shupe
Fr
11:14
5:37
15
Michael Le
So
11:25
5:43
20
Ethan Ho
So
11:38
5:49
25
Ezekiel Bellomy
So
12:03
6:02
29
Brandon Fong
So
12:15
6:07
33
Andrew Roeser
So
12:19
6:09
34
Garrett Goehring
So
13:31
6:46
49
6 Cosumnes Oaks
5-6-6-6-6
Gap: 1:17
59:51
11:58
5:59
145 Nathaniel Ong
So
11:14
5:37
14
Stuart Lee
So
11:38
5:49
24
Cayden Cagle
So
12:09
6:05
31
David Johns
So
12:20
6:10
35
Andres Rodriguez
Fr
12:30
6:15
41
Kielan Fox
So
12:48
6:24
42
Zane Yoshikawa-Hei
Fr
12:51
6:26
44
7 Elk Grove
7-7-7-7-7
Gap: 1:51
60:49
12:10
6:05
158 Dylan Aggas
So
11:21
5:40
17
Dylan Camara
Fr
11:42
5:51
26
Mathew Koontz
So
12:08
6:04
30
Patrick Cruz
Fr
12:27
6:13
39
Matthew Lee
So
13:12
6:36
46
Carlos (Max) Selling
Fr
13:21
6:41
47
Neil Filmore/Testa
Fr
13:25
6:42
48
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:25
57:11
11:26
5:43
19 Gabe Giannini
Fr
11:12
5:36
1
Julian Curiale
So
11:21
5:40
2
Tomas Penner
So
11:24
5:42
3
Spencer Morrison
So
11:37
5:48
6
Jack Ericson
So
11:37
5:49
7
Harley Sherman
So
11:39
5:50
10
Paul Gaffaney
So
11:44
5:52
12
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:09
58:08
11:38
5:49
37 Kellen Dulcich
So
11:34
5:47
4
Tyler Adkins
So
11:34
5:47
5
Gavin Lynch
So
11:39
5:49
8
Ben Norton
So
11:39
5:50
9
Gavin Rashid
Fr
11:43
5:51
11
Jacob Schaal
Fr
11:56
5:58
13
Thomas Doherty
Fr
11:56
5:58
14
3 Sheldon (CA)
4-3-3-3-3
Gap: 1:05
64:48
12:58
6:29
107 David Partida
So
12:30
6:15
16
Khani Velazquez
Fr
12:51
6:25
18
Sean McMorris
So
12:51
6:26
20
Matthew Nguyen
So
13:01
6:31
22
Sumit Rana
So
13:35
6:48
31
Kenny Nguyen
Fr
15:28
7:44
38




4 Franklin (EG)
3-4-4-4-4
Gap: 0:54
65:04
13:01
6:30
108 Justin Scofield
So
12:24
6:12
15
Nathaniel Lopez-Re
Fr
13:00
6:30
21
Rowan Bersamina
So
13:06
6:33
23
Cesar Rivera del C
Fr
13:17
6:39
24
Arman Amirikia
So
13:18
6:39
25
Jacob Hutchens
So
14:17
7:09
34
Zachary Pollack
Fr
14:20
7:10
35
5 Cosumnes Oaks
5-4-5-5-5
Gap: 0:42
65:55
13:11
6:35
121 Kielan Fox
So
12:48
6:24
17
Zane Yoshikawa-Hei
Fr
12:51
6:26
19
Jaicen Phurchpean
So
13:21
6:41
26
Dylan Brashier
So
13:25
6:43
29
Jared Kuang
So
13:30
6:45
30
Winston Yee
So
13:41
6:50
32
Logan Yang
So
14:04
7:02
33
6 Elk Grove
6-6-6-6-6
Gap: 3:34
72:49
14:34
7:17
167 Carlos (Max) Selling
Fr
13:21
6:41
27
Neil Filmore/Testa
Fr
13:25
6:42
28
Nathaniel Headley
So
14:23
7:11
36
Connar Stone
Fr
14:45
7:22
37
Luke Livingston
Fr
16:55
8:28
39








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:07
58:40
11:44
5:52
15 Harley Sherman
So
11:39
5:50
1
Paul Gaffaney
So
11:44
5:52
2
Joey Ryan
So
11:45
5:52
3
Ryan Anderson
So
11:46
5:53
4
Ryan McNeil
So
11:46
5:53
5
Kevin Cox
So
11:47
5:54
6
Christian Hyde
So
11:48
5:54
7
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:24
60:31
12:06
6:03
50 Jacob Schaal
Fr
11:56
5:58
8
Thomas Doherty
Fr
11:56
5:58
9
Jackson Trisch
So
12:01
6:01
10
Samuel Rosas
Fr
12:19
6:09
11
Ayden Morgan
Fr
12:19
6:10
12
Connor McSorley
So
12:25
6:12
13
Carlos Campos
Fr
12:26
6:13
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:26
59:50
11:58
5:59
15 Kevin Cox
So
11:47
5:54
1
Christian Hyde
So
11:48
5:54
2
Sam Vernekoff
Fr
11:51
5:55
3
Riley Skarda
Fr
12:11
6:06
4
Alexander Williams
Fr
12:14
6:07
5
Eliot Pickering Pick
So
12:22
6:11
6
Devin Pettit
So
12:27
6:14
9
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:10
62:23
12:29
6:14
48 Connor McSorley
So
12:25
6:12
7
Carlos Campos
Fr
12:26
6:13
8
Kyle Watkins
Fr
12:28
6:14
10
Nathan Fanous
So
12:29
6:15
11
Ryan Sahar
So
12:35
6:17
12
Christian Heringer
So
12:36
6:18
13
Jason Karim
So
12:37
6:19
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:32
63:02
12:36
6:18
19 Eliot Pickering Pick
So
12:22
6:11
1
Devin Pettit
So
12:27
6:14
2
Ben Ryan
Fr
12:35
6:17
3
Nick Ferguson
So
12:44
6:22
6
Declan Taber
So
12:54
6:27
7
Marcos Lopez
Fr
12:57
6:29
9
Brogan McLaughlin
Fr
13:00
6:30
10
Your Team ROCKS! (LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:30
64:15
12:51
6:25
40 Christian Heringer
So
12:36
6:18
4
Jason Karim
So
12:37
6:19
5
Gavin Huang
So
12:57
6:28
8
Aidan Leckie
Fr
13:00
6:30
11
Adam Takaoglu
So
13:05
6:33
12
Elliot DeJong
Fr
13:06
6:33
13
Matthew Loge
Fr
13:13
6:36
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
65:21
13:04
6:32
18 Marcos Lopez
Fr
12:57
6:29
1
Brogan McLaughlin
Fr
13:00
6:30
2
Joseph Pyle
Fr
13:01
6:31
3
Ezra Nkadi
Fr
13:10
6:35
5
Sean Paredes
So
13:13
6:37
7
Luke Snider
So
13:16
6:38
8
Charles Sander
Fr
13:18
6:39
9
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:56
68:03
13:37
6:48
43 Elliot DeJong
Fr
13:06
6:33
4
Matthew Loge
Fr
13:13
6:36
6
Owen Fernandes
Fr
13:49
6:55
10
Scott Inouye
So
13:54
6:57
11
David Candelario
So
14:02
7:01
12
Josh Masem
So
14:03
7:01
13
Nickolas Perez
Fr
14:11
7:06
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:39
70:00
14:00
7:00
15 Luke Snider
So
13:16
6:38
1
Charles Sander
Fr
13:18
6:39
2
Lucas Paton
Fr
13:57
6:59
3
Tommy Contreras
So
14:35
7:17
4
Patrick Brannan
Fr
14:55
7:27
5
Juan Jimenez
Fr
14:58
7:29
6
Jack Pettit
Fr
15:00
7:30
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 8th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
1-1-1-1-1
Gap: 1:51
77:44
15:33
7:46
15 Juan Jimenez
Fr
14:58
7:29
1
Jack Pettit
Fr
15:00
7:30
2
Mate Kapinya
Fr
15:05
7:33
3
Michael Sicner
So
15:52
7:56
4
Divyanshu Zaveri
So
16:49
8:24
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.