Crystal Springs Uplands Results from the CCS Championships at Crystal Springs on 11/13/21

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Benjamin Bouie Fr V 15:59.7 5:25 2.95 3/64 1/7 1/7 3/18 15:46.6 15:46.6
Dean Wu So V 17:32.5 5:57 2.95 17/64 6/7 6/7 1/7 17:03.8 17:03.8
Findlay Tarik Baker Fr V 17:03.9 5:47 2.95 14/64 4/7 4/7 2/8 16:00.4 16:00.4
Furious Clay Jr V 16:18.5 5:32 2.95 5/64 2/7 2/7 1/10 15:47.9 15:47.9
Ilya Kipkalov Fr V 17:25.8 5:55 2.95 16/64 5/7 5/7 1/8 17:15 17:15
Lachlan Guo So V 18:04.9 6:08 2.95 21/64 7/7 7/7 1/5 17:20.1 17:20.1
Oliver Boesch Fr V 16:55.2 5:44 2.95 12/64 3/7 3/7 2/8 16:18.8 16:18.8
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/8 83:43
1:26
2.95 5:41 5:25 5:55 39 5:41 81:54 81:54 Benjamin Bouie (1), Furious Clay (3), Oliver Boesch (10), Findlay Tarik Baker (12), Ilya Kipkalov (13)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys V

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Michael Julian Sr The York School 15:15.4 5:10
2 Julian Vargas Sr St. Francis SCP 15:37.4 5:18
3 Benjamin Bouie Fr Crystal Springs Uplands 15:59.7 5:25 1/7 1/7 3/18 15:46.6 15:46.6
4 Levente Palvolgyi Jr Priory 16:09.3 5:29
5 Furious Clay Jr Crystal Springs Uplands 16:18.5 5:32 2/7 2/7 1/10 15:47.9 15:47.9
6 Davis Turner Sr The Nueva School 16:33.2 5:37
7 John Puka Sr Stevenson 16:43.2 5:40
8 Spencer Koontz So Pacific Collegiate 16:44.4 5:40
9 Alex Cocquyt Sr The Nueva School 16:46.3 5:41
10 Joshua Byun Jr The Nueva School 16:46.7 5:41
11 Emerson Lange Sr The Nueva School 16:49.3 5:42
12 Oliver Boesch Fr Crystal Springs Uplands 16:55.2 5:44 3/7 3/7 2/8 16:18.8 16:18.8
13 Evan Strohman Jr Priory 17:03.1 5:47
14 Findlay Tarik Baker Fr Crystal Springs Uplands 17:03.9 5:47 4/7 4/7 2/8 16:00.4 16:00.4
15 Ellis Richardson Sr Oakwood 17:12.2 5:50
16 Ilya Kipkalov Fr Crystal Springs Uplands 17:25.8 5:55 5/7 5/7 1/8 17:15 17:15
17 Dean Wu So Crystal Springs Uplands 17:32.5 5:57 6/7 6/7 1/7 17:03.8 17:03.8
18 Marcus Finley Fr Stevenson 17:46.3 6:01
19 Jack Turner Sr The Nueva School 17:46.3 6:01
20 David Martinez Sr Eastside College Prep 17:51.9 6:03
21 Lachlan Guo So Crystal Springs Uplands 18:04.9 6:08 7/7 7/7 1/5 17:20.1 17:20.1
22 James Heron Jr Priory 18:12 6:10
23 Nahum Hintsa Sr University Preparatory Acad 18:12.6 6:10
24 Caleb Bouwens Jr Trinity Christian 18:12.9 6:10
25 John Hurlbut So Priory 18:16.2 6:12
26 Owen Zhang Sr The Nueva School 18:24.1 6:14
27 Roark Anderson Fr Kirby G.B. 18:29.9 6:16
28 Jacob Schaper Sr Thomas More 18:30.5 6:16
29 Harrison Wilmot So Stevenson 18:35.9 6:18
30 Jack Mcnulty Fr Pacific Collegiate 18:44.7 6:21
31 Owen Hsu Jr The Nueva School 18:50 6:23
32 Alessandro De Leo Fr Stevenson 18:51 6:23
33 William Gutierrez So Stevenson 18:52.7 6:24
34 Vlad Zaitsau Jr Oakwood 18:56.5 6:25
35 Kai Hu Jr Stevenson 19:04.1 6:28
36 Win Metcalf Sr Stevenson 19:08.6 6:29
37 Shay Mallempati Fr Pinewood 19:09.9 6:30
38 Michael Mccrea So Summit Prepatatory 19:10.5 6:30
39 Aaron Li Sr Summit Prepatatory 19:13.3 6:31
40 Leo Garcia Sr East Palo Alto Academy 19:30 6:37
41 Kenzo Miura Jr Pacific Collegiate 19:40.9 6:40
42 Sole Ramirez So St. Francis SCP 19:48.5 6:43
43 Xander Lee Jr Pacific Collegiate 19:49.7 6:43
44 Jonathan Wu Jr Mid-Peninsula 19:50.7 6:44
45 Jack Ryan Sr Priory 20:04.5 6:48
46 Booker Wilkins Fr Pacific Collegiate 20:09.8 6:50
47 Peter Baszucki Fr Priory 20:14.6 6:52
48 Kevin Co Fr Summit Shasta 20:19.9 6:54
49 Jonathan Joseph Sr University Preparatory Acad 20:41.2 7:01
50 Eric Ahsue Sr University Preparatory Acad 20:50.6 7:04
51 Jd Holmlund Fr Pacific Collegiate 20:59.5 7:07
52 Jasper Jung Sr Summit Shasta 21:04.6 7:09
53 Yasin Koc So University Preparatory Acad 21:09.1 7:10
54 Landen Isacson Jr Pacific Collegiate 21:09.2 7:10
55 Nathan Guan So Summit Shasta 21:24.4 7:15
56 Evan Tuan Fr Summit Prepatatory 21:27.7 7:17
57 Kenway Jiang So Summit Shasta 21:34.1 7:19
58 Myles Liston So Summit Shasta 21:34.3 7:19
59 Michael Co Sr Summit Shasta 22:42.7 7:42
60 Joshua Asada Jr University Preparatory Acad 22:49.4 7:44
61 Oscar Castillo Fr Summit Prepatatory 23:39.2 8:01
62 Anton Athanasiu Sr Summit Prepatatory 23:50.8 8:05
63 Ryan Hu Jr Summit Shasta 23:57.4 8:07
64 Jonah Weber Fr Summit Prepatatory 25:18.3 8:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys V

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Crystal Springs Uplands
1-1-1-1-1
Gap: 1:26
83:43
16:45
5:41
39 Benjamin Bouie
Fr
16:00
5:25
1
Furious Clay
Jr
16:19
5:32
3
Oliver Boesch
Fr
16:55
5:44
10
Findlay Tarik Baker
Fr
17:04
5:47
12
Ilya Kipkalov
Fr
17:26
5:55
13
Dean Wu
So
17:33
5:57
14
Lachlan Guo
So
18:05
6:08
17
2 The Nueva School
3-2-2-2-2
Gap: 1:13
84:42
16:56
5:45
44 Davis Turner
Sr
16:33
5:37
4
Alex Cocquyt
Sr
16:46
5:41
7
Joshua Byun
Jr
16:47
5:41
8
Emerson Lange
Sr
16:49
5:42
9
Jack Turner
Sr
17:46
6:01
16
Owen Zhang
Sr
18:24
6:14
21
Owen Hsu
Jr
18:50
6:23
24
3 Priory
2-3-3-3-3
Gap: 3:55
89:45
17:57
6:05
84 Levente Palvolgyi
Jr
16:09
5:29
2
Evan Strohman
Jr
17:03
5:47
11
James Heron
Jr
18:12
6:10
18
John Hurlbut
So
18:16
6:12
20
Jack Ryan
Sr
20:05
6:48
33
Peter Baszucki
Fr
20:15
6:52
35




4 Stevenson
4-4-4-4-4
Gap: 2:10
90:49
18:10
6:09
93 John Puka
Sr
16:43
5:40
5
Marcus Finley
Fr
17:46
6:01
15
Harrison Wilmot
So
18:36
6:18
22
Alessandro De Leo
Fr
18:51
6:23
25
William Gutierrez
So
18:53
6:24
26
Kai Hu
Jr
19:04
6:28
27
Win Metcalf
Sr
19:09
6:29
28
5 Pacific Collegiate
5-5-5-5-5
Gap: 3:25
95:10
19:02
6:27
126 Spencer Koontz
So
16:44
5:40
6
Jack Mcnulty
Fr
18:45
6:21
23
Kenzo Miura
Jr
19:41
6:40
31
Xander Lee
Jr
19:50
6:43
32
Booker Wilkins
Fr
20:10
6:50
34
Jd Holmlund
Fr
21:00
7:07
39
Landen Isacson
Jr
21:09
7:10
42
6 University Preparatory Acad
6-6-6-6-6
Gap: 4:37
103:43
20:45
7:02
183 Nahum Hintsa
Sr
18:13
6:10
19
Jonathan Joseph
Sr
20:41
7:01
37
Eric Ahsue
Sr
20:51
7:04
38
Yasin Koc
So
21:09
7:10
41
Joshua Asada
Jr
22:49
7:44
48








7 Summit Prepatatory
7-7-7-7-7
Gap: 4:40
107:22
21:28
7:17
202 Michael Mccrea
So
19:11
6:30
29
Aaron Li
Sr
19:13
6:31
30
Evan Tuan
Fr
21:28
7:17
44
Oscar Castillo
Fr
23:39
8:01
49
Anton Athanasiu
Sr
23:51
8:05
50
Jonah Weber
Fr
25:18
8:35
52




8 Summit Shasta
8-8-8-8-8
Gap: 1:14
105:57
21:11
7:11
210 Kevin Co
Fr
20:20
6:54
36
Jasper Jung
Sr
21:05
7:09
40
Nathan Guan
So
21:24
7:15
43
Kenway Jiang
So
21:34
7:19
45
Myles Liston
So
21:34
7:19
46
Michael Co
Sr
22:43
7:42
47
Ryan Hu
Jr
23:57
8:07
51
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.