Montgomery Results from the Viking Opener at Spring Lake Park on 9/16/23

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bodhi Finnerty Jr Jr 11:53.3 5:57 2 25/74 3/4 6/15 4/14 13:49.7
(1:56,14.0)
13:49.7
(1:56,14.0)
13:50
(1:56,14.0)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Cameron Guenther So So 13:04.6 6:32 2 48/80 3/5 10/15 7/16 12:48 12:48 12:48 12:48
Carter Graf So So 13:35.7 6:48 2 62/80 5/5 13/15 5/6 14:17.3
(0:42,4.9)
14:17.3
(0:42,4.9)
14:17.3
(0:42,4.9)
14:17
(0:42,4.9)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Cruz Tuso So Open 13:27.3 6:44 2 29/74 1/2 12/15 10/15 14:16.6
(0:49,5.8)
14:16.6
(0:49,5.8)
14:16.6
(0:49,5.8)
14:17
(0:49,5.8)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Elliott Larsen So So 13:04.7 6:32 2 49/80 4/5 11/15 5/11
Grady Peterson Jr Jr 12:28.6 6:14 2 38/74 4/4 8/15 3/9 12:40.1
(0:12,1.5)
12:40.1
(0:12,1.5)
12:40.1
(0:12,1.5)
12:40
(0:12,1.5)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Graham Gregory Jr Jr 10:59.9 5:30 2 7/74 2/4 3/15 2/20 12:10.6
(1:11,9.7)
12:10.6
(1:11,9.7)
12:11
(1:11,9.7)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Lucas Estrada Jr Open 15:46.5 7:53 2 52/74 2/2 15/15 10/14 15:39.1 15:39.1 15:39.1 15:39
Max Azevedo Sr Sr 10:50.3 5:25 2 6/59 1/2 2/15 4/26 11:47.4
(0:57,8.1)
11:47.4
(0:57,8.1)
11:47
(0:57,8.1)
You ROCK! (LR, PR, DPR)
Oliver Haupt So So 12:50.4 6:25 2 41/80 2/5 9/15 11/21 14:16.6
(1:26,10.1)
14:16.6
(1:26,10.1)
14:16.6
(1:26,10.1)
14:17
(1:26,10.1)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Ryan LaFrance Jr Jr 10:48.7 5:24 2 5/74 1/4 1/15 4/25 11:18.6
(0:30,4.4)
11:18.6
(0:30,4.4)
11:18.6
(0:30,4.4)
11:19
(0:30,4.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Samuel Weeks Sr Sr 12:03.5 6:02 2 27/59 2/2 7/15 6/18 You ROCK! (SBP)
Tien Luong Fr Fr 14:02.8 7:01 2 36/82 2/2 14/15 11/21
Tomas Mercado So So 11:34.1 5:47 2 11/80 1/5 4/15 11/26 12:25.6
(0:52,6.9)
12:25.6
(0:52,6.9)
12:25.6
(0:52,6.9)
12:26
(0:52,6.9)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Tristan Karres Fr Fr 11:45.9 5:53 2 2/82 1/2 5/15 2/26 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • NFC! = "Note From Coach" - your coach has posted a comment about your race.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last
DTR
SDTR
Improvements Runners (Points)
So 1st 5 6/6 64:10
2:02
2 6:25 5:47 6:48 99 6:00 64:34
(0:24,0.6)
58:13 58:13 Your Team ROCKS! (LR) Tomas Mercado (3), Oliver Haupt (20), Cameron Guenther (23), Elliott Larsen (24), Carter Graf (29)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last
DTR
SDTR
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat team time from the same course a year ago
  • LR = Beat team time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new Team Record for this course
  • DTR = A "All-Time Distance Team Record" - the team (e.g. "V 1st 5", "JV 4th 5") best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • SDTR = A "Season Distance Team Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys Sr

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lucas Chang Sr Castro Valley 10:11.5 5:06
2 Johnny Ando Sr Santa Rosa 10:14.6 5:07
3 Damian Dinan Sr McKinleyville 10:19.2 5:10
4 Adam Joseph Sr Santa Rosa 10:34.4 5:17
5 Isaac Feleay Sr Santa Rosa 10:36.4 5:18
6 Max Azevedo Sr Montgomery 10:50.3 5:25 1/2 2/15 4/26 11:47
(0:57)
11:47
(0:57)
You ROCK! (LR, PR)
7 Andrew Mitsuyoshi Sr Castro Valley 10:51.9 5:26
8 Alex Melin Sr Casa Grande 10:58.7 5:29
9 Cyrus Gentry Sr Santa Rosa 11:00.1 5:30
10 Mason Gaspar Sr Santa Rosa 11:08.9 5:34
11 Adrian Estrada Sr Cardinal Newman 11:16.3 5:38
12 Joshua Choy Sr Castro Valley 11:18.8 5:39
13 Caleb Petersen Sr Analy 11:18.9 5:39
14 Jack Rahn Sr Ukiah 11:19 5:40
15 Haoyang (max) Zhang Sr Castro Valley 11:37.6 5:49
16 Zachary Fuette Sr Sonoma Academy 11:43 5:52
17 Gavin Cecil Sr Piner 11:43.8 5:52
18 Cole Cline Sr Sonoma Academy 11:44.6 5:52
19 David Broom Sr Benicia 11:46.8 5:53
20 Sergio Ramirez Contreras Sr Piner 11:50.3 5:55
21 Luke Andre Sr Grace Christian Academy 11:53.6 5:57
22 Kai Emerson Sr Castro Valley 11:54.7 5:57
23 Dominick Clark Sr Middletown 11:54.8 5:57
24 Giorgio Baldini Sr Justin-Siena 11:57.6 5:59
25 Finn Mcgrath Sr Napa 12:00.8 6:00
26 Nathra Kem Sr Casa Grande 12:02.7 6:01
27 Samuel Weeks Sr Montgomery 12:03.5 6:02 2/2 7/15 6/18 You ROCK! (SBP)
28 Jace Thomson Sr McKinleyville 12:04.4 6:02
29 Jack Venezia Sr San Marin 12:04.9 6:02
30 Jean-luc Pijanowski Sr Napa 12:06.8 6:03
31 Conan Geary Sr Benicia 12:07.1 6:04
32 Diego Sanchez Sr Vintage 12:07.4 6:04
33 Liam Mcgee Sr Benicia 12:10.2 6:05
34 Ramsey Hernandez Sr Rancho Cotate 12:11.8 6:06
35 Ariel Encarnacion Sr San Lorenzo 12:12.3 6:06
36 Jack Willmore Sr Healdsburg 12:18.4 6:09
37 Hilton Mcewen Jones Iii Sr Benicia 12:26.9 6:13
38 David Little Sr Analy 12:30.5 6:15
39 Jaden Vera Sr Piner 12:35.8 6:18
40 Noah Crosswhite Jr Fortuna 12:36 6:18
41 Anthony Klobucar Jr Fortuna 12:38.8 6:19
42 Everett Abercrombie Sr Petaluma 12:44.9 6:22
43 Giovanni Ledoux Sr Technology 12:50.4 6:25
44 Allan Alanis Sr Windsor 12:54.2 6:27
45 Emmanuel Dominguez Sr Piner 12:54.4 6:27
46 Liam Kelly Sr San Marin 12:55.1 6:28
47 Brandon Ibe Sr American Canyon 12:56.4 6:28
48 Thomas Rist Sr Napa 12:58 6:29
49 Isaiah Flores Sr Maria Carrillo 13:02.5 6:31
50 Mario Carreno Sr Rancho Cotate 13:13 6:37
51 Nathan Luna Sr Vintage 13:24.3 6:42
52 Valentin Castro Sr Piner 13:38.4 6:49
53 Giovanni Miguel Sr Windsor 14:07.7 7:04
54 Trevor Phillips Sr Petaluma 14:40.7 7:20
55 He'gabr Mueller-ramsey Sr Benicia 15:20.6 7:40
56 Jaeden Waller Sr Technology 15:34.2 7:47
57 Ali Shatnawi Sr Vintage 16:29.4 8:15
58 Austin Schroeder Sr Middletown 16:32.4 8:16
59 Mwangi Munene Sr San Marin 21:37.1 10:49
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys So

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Xavier Surgeon So Windsor 10:43.1 5:22
2 Justin Catanach So San Marin 10:44.1 5:22
3 Kai Scott So Lick Wilmerding 10:55.3 5:28
4 Quince Holman So Analy 11:05.1 5:33
5 Kevin Hansen So Casa Grande 11:07.7 5:34
6 Grant Methum So Grace Christian Academy 11:11.2 5:36
7 Jake Mcwilliams So Healdsburg 11:11.8 5:36
8 Jack Moore So Napa 11:12.5 5:36
9 Aaron Derango So Technology 11:25.3 5:43
10 Joel Thomas So Benicia 11:28.1 5:44
11 Tomas Mercado So Montgomery 11:34.1 5:47 1/5 4/15 11/26 12:26
(0:52)
12:26
(0:52)
12:26
(0:52)
You ROCK! (LY, LR, PR)
12 Teddy Eichner So Vintage 11:38.3 5:49
13 Eli Ewig So Vintage 11:38.3 5:49
14 Jack Dufour So Casa Grande 11:39.8 5:50
15 Owen Dawson So Analy 11:39.9 5:50
16 Esteban Gaytan So Piner 11:42 5:51
17 Logan Chen So Castro Valley 11:43.4 5:52
18 Parker Mitchell So Ukiah 11:51.8 5:56
19 Cole Lane So Willits 11:57.2 5:59
20 Benjamin Taylor So Maria Carrillo 11:57.8 5:59
21 Hunter James So Rancho Cotate 12:00.6 6:00
22 Tristan Moores So Windsor 12:01.3 6:01
23 Jason Dennis So Santa Rosa 12:01.8 6:01
24 Walter Heiser So Napa 12:02.1 6:01
25 Ryan Reber So Justin-Siena 12:04.8 6:02
26 Camden Aaen So Napa 12:12 6:06
27 Victor Hoskins So Napa 12:13.4 6:07
28 Benton Lichty So Casa Grande 12:14.5 6:07
29 Luke Geary So Benicia 12:16 6:08
30 Carlos Espinoza Alas So Piner 12:16.8 6:08
31 Angel Borrayo So Vintage 12:22.2 6:11
32 Seth Koehler So Napa 12:22.8 6:11
33 Julian Talauta So Castro Valley 12:24.6 6:12
34 Shay Jensen So Maria Carrillo 12:25.1 6:13
35 Milo Wiese So Maria Carrillo 12:33 6:17
36 Ethan Chen So Castro Valley 12:34.2 6:17
37 Aaron Liddell So Windsor 12:38 6:19
38 Jacob Carranza So Castro Valley 12:40.4 6:20
39 Evan Santos So American Canyon 12:42.1 6:21
40 Nicolai King Gile So Santa Rosa 12:44.4 6:22
41 Oliver Haupt So Montgomery 12:50.4 6:25 2/5 9/15 11/21 14:17
(1:26)
14:17
(1:26)
14:17
(1:26)
You ROCK! (LY, LR, PR)
42 Masato Tallent So Petaluma 12:52.4 6:26
43 Jack Jamison So Justin-Siena 12:52.8 6:26
44 Brody Cullinane So Vintage 12:56.3 6:28
45 Colin Shaw So Petaluma 12:57.6 6:29
46 Isaiah Hernandez So Windsor 13:00.5 6:30
47 Jordan Tran So Castro Valley 13:02.1 6:31
48 Cameron Guenther So Montgomery 13:04.6 6:32 3/5 10/15 7/16 12:48 12:48 12:48
49 Elliott Larsen So Montgomery 13:04.7 6:32 4/5 11/15 5/11
50 Keon Thom So Maria Carrillo 13:06.9 6:33
51 Niles Cobb So Healdsburg 13:09.2 6:35
52 John Beckstoffer So Justin-Siena 13:11.8 6:36
53 Greg Belknap So Casa Grande 13:13.8 6:37
54 James Wilson So Benicia 13:14.3 6:37
55 Brandon Hausman So Healdsburg 13:17.8 6:39
56 Marco Valderama So San Lorenzo 13:18.9 6:39
57 Caden Cullom Fr Piner 13:20.1 6:40
58 Thomas Gaskill So Cardinal Newman 13:23.3 6:42
59 Alan Guerard So Justin-Siena 13:27.4 6:44
60 Hudson Fishleder So Vintage 13:34 6:47
61 Ivan Flores So Maria Carrillo 13:35.7 6:48
62 Carter Graf So Montgomery 13:35.7 6:48 5/5 13/15 5/6 14:17
(0:42)
14:17
(0:42)
14:17
(0:42)
You ROCK! (LY, LR, PR)
63 Cheveyo Minz Kammer So Ukiah 13:38.4 6:49
64 Aaron Barzed So Rancho Cotate 13:46.4 6:53
65 Christopher Naepflin So Piner 13:48.1 6:54
66 William Do So Santa Rosa 13:54 6:57
67 Memo Aguilar So Grace Christian Academy 13:56.2 6:58
68 Aiden Hemmings So San Marin 13:58 6:59
69 Jaron Tomaneng So American Canyon 14:17.4 7:09
70 Kayden Davis So Cardinal Newman 14:26.2 7:13
71 Teddy Wade So Technology 14:28.2 7:14
72 Carlos Orozco So Ukiah 14:38.5 7:19
73 Dominic Smith So Rancho Cotate 14:56.3 7:28
74 Henry Herrod So Healdsburg 15:13.3 7:37
75 Tim Walters So Fortuna 15:14.1 7:37
76 Ryland Reyes So American Canyon 15:14.4 7:37
77 Luis Intriago Cornejo So Casa Grande 15:39.5 7:50
78 Jordan Stafford Morales So Santa Rosa 15:44.8 7:52
79 Elijah Norris So Middletown 16:09.8 8:05
80 Kevin Bai So Technology 20:46.7 10:23
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys So

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7
1 Napa
2-3-2-1-1
Gap: 1:10
60:03
12:01
6:00
46 Jack Moore
So
11:13
5:36
2
Walter Heiser
So
12:02
6:01
9
Camden Aaen
So
12:12
6:06
10
Victor Hoskins
So
12:13
6:07
11
Seth Koehler
So
12:23
6:11
14








2 Vintage
4-2-3-2-2
Gap: 1:56
62:09
12:26
6:13
70 Teddy Eichner
So
11:38
5:49
4
Eli Ewig
So
11:38
5:49
5
Angel Borrayo
So
12:22
6:11
13
Brody Cullinane
So
12:56
6:28
21
Hudson Fishleder
So
13:34
6:47
27








3 Casa Grande
1-1-1-3-3
Gap: 4:32
63:55
12:47
6:24
75 Kevin Hansen
So
11:08
5:34
1
Jack Dufour
So
11:40
5:50
6
Benton Lichty
So
12:15
6:07
12
Greg Belknap
So
13:14
6:37
26
Luis Intriago Cornejo
So
15:40
7:50
30








4 Castro Valley
5-4-4-4-4
Gap: 1:19
62:25
12:29
6:14
81 Logan Chen
So
11:43
5:52
7
Julian Talauta
So
12:25
6:12
15
Ethan Chen
So
12:34
6:17
18
Jacob Carranza
So
12:40
6:20
19
Jordan Tran
So
13:02
6:31
22








5 Maria Carrillo
6-6-5-5-5
Gap: 1:38
63:39
12:44
6:22
94 Benjamin Taylor
So
11:58
5:59
8
Shay Jensen
So
12:25
6:13
16
Milo Wiese
So
12:33
6:17
17
Keon Thom
So
13:07
6:33
25
Ivan Flores
So
13:36
6:48
28








6 Montgomery
3-5-6-6-6
Gap: 2:02
64:10
12:50
6:25
99 Tomas Mercado
So
11:34
5:47
3
Oliver Haupt
So
12:50
6:25
20
Cameron Guenther
So
13:05
6:32
23
Elliott Larsen
So
13:05
6:32
24
Carter Graf
So
13:36
6:48
29








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7
  • The sequence of numbers (e.g. 3-3-4-2-1) in the School column refers to the team's place in the race after each runner finished. It indicates the strength of the team by position.
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys Open

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Corbin Post Fr Windsor 11:59.1 6:00
2 Jack Fightmaster Sr Santa Rosa 12:12.5 6:06
3 Nathan Quinby Jr Castro Valley 12:13.5 6:07
4 Xavier Mendez Sr Santa Rosa 12:21.3 6:11
5 Eric Rodriguez Jr Santa Rosa 12:28.9 6:14
6 Dereck Pinalez-vera Jr Santa Rosa 12:29.2 6:15
7 Guy Glenzer Jr Ukiah 12:30.3 6:15
8 Anthony Willmert So Vintage 12:32.8 6:16
9 Andrew Lee Sr Castro Valley 12:33.8 6:17
10 Hudson Lim Sr Castro Valley 12:34.9 6:17
11 Dominic Ricci So Maria Carrillo 12:35.4 6:18
12 Jacob Lam Jr Castro Valley 12:37.6 6:19
13 Will Mcmurray Sr Castro Valley 12:40 6:20
14 Magnus Scheller Fr Maria Carrillo 12:41.4 6:21
15 Mason Gillingham Fr Windsor 12:44.4 6:22
16 Caleb Yi Sr Castro Valley 12:45.4 6:23
17 Kalev Kraus Fr Sonoma Academy 12:49.2 6:25
18 Miquel Sunoo Sr Castro Valley 12:52.1 6:26
19 Brandon Ficher Fr Castro Valley 12:53.1 6:27
20 Elliott Rashap Fr Maria Carrillo 12:54.6 6:27
21 Shane Cochrane Jr Castro Valley 12:57.1 6:29
22 Jacobo Esquivel-arango Fr Maria Carrillo 13:01.9 6:31
23 Miles Kenner Jr Petaluma 13:09.3 6:35
24 Arch Ivan Cruz Jr American Canyon 13:12.1 6:36
25 Dylan Hummer Sr Castro Valley 13:12.4 6:36
26 Linden Gierhart Fr Maria Carrillo 13:12.7 6:36
27 Cadel Sacher Sr Santa Rosa 13:20.2 6:40
28 Alex He Jr Castro Valley 13:22.3 6:41
29 Cruz Tuso So Montgomery 13:27.3 6:44 1/2 12/15 10/15 14:17
(0:49)
14:17
(0:49)
14:17
(0:49)
You ROCK! (LY, LR, PR)
30 Jacey Chen Fr Castro Valley 13:27.8 6:44
31 Henry Yu Fr Castro Valley 13:28.4 6:44
32 Dagon Mizuno So Napa 13:29.7 6:45
33 Shengkai Huang So Maria Carrillo 13:29.9 6:45
34 Dylan Tenbrook So Vintage 13:31.5 6:46
35 Casey Title So Vintage 13:39.3 6:50
36 Django Bergman So Napa 13:44.7 6:52
37 Uriel Morales Sr Piner 13:47.5 6:54
38 James Sinnott Fr Windsor 13:53.6 6:57
39 Sean Hanshew Fr Windsor 13:54 6:57
40 Juelz Perez Jr Santa Rosa 13:59.8 7:00
41 Juanpablo Contreras Sr Piner 14:07.6 7:04
42 Luciano Tantarelli So Analy 14:13.6 7:07
43 Alex Alejandrino Jr American Canyon 14:15.1 7:08
44 Finn Azat Jr Santa Rosa 14:17.5 7:09
45 Jaylin Dyleski Sr Analy 14:25.9 7:13
46 Anthony Flores Cruz Jr Santa Rosa 14:26 7:13
47 Davin Jorgensen Fr Analy 14:45.8 7:23
48 Jade Garcia-glover Jr Santa Rosa 14:52.9 7:26
49 Zachary March Jr Santa Rosa 14:56.6 7:28
50 Emiliano Orgeta Fr Castro Valley 15:23.2 7:42
51 William Schuster Jr Santa Rosa 15:24.9 7:42
52 Lucas Estrada Jr Montgomery 15:46.5 7:53 2/2 15/15 10/14 15:39.1 15:39.1 15:39.1
53 Ethan Lewis Jr Vintage 15:46.8 7:53
54 Ben Pollack So Healdsburg 15:51.7 7:56
55 Carter Logan Fr Cardinal Newman 15:58.8 7:59
56 Daniel Tanguay Fr Sonoma Academy 16:01 8:00
57 Milo Timmsen-miller So Healdsburg 16:02 8:01
58 Adanabimael Solis So Napa 16:10.7 8:05
59 Ken Hong Sr Piner 16:14.9 8:07
60 Kai Au Jr Santa Rosa 16:17.7 8:09
61 Thomas Anderson Jr Petaluma 16:20.7 8:10
62 Ian Camacho Candelas Jr Santa Rosa 16:31.1 8:16
63 Aiden Rice So Vintage 16:49.3 8:25
64 Zachariah Schulze Fr Santa Rosa 16:58.9 8:29
65 Elliot Macken So Santa Rosa 17:23.2 8:42
66 William Coscarelli Sr Santa Rosa 17:35.2 8:48
67 Matthew Orellana Fr Santa Rosa 17:45.4 8:53
68 Necalli Hernandez Fr Santa Rosa 17:45.4 8:53
69 Joaquin Trinidad Sinnes Fr Sonoma Academy 17:54.2 8:57
70 Joshua Pedrazzini Fr Santa Rosa 18:04.7 9:02
71 Andrew Lang Fr Sonoma Academy 18:08.7 9:04
72 Ramon Ruiz Fr Analy 19:13.5 9:37
73 Gavin Gonzalez So Ukiah 20:09.3 10:05
74 Anders Brenden Fr Analy 23:02.1 11:31
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys Jr

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ome Zuniga Jr Santa Rosa 10:19.7 5:10
2 Cormac Gaylord Jr Analy 10:20.9 5:10
3 Dylan Mainaris Jr Casa Grande 10:24.7 5:12
4 Quinlan Sauter Jr Santa Rosa 10:48.2 5:24
5 Ryan LaFrance Jr Montgomery 10:48.7 5:24 1/4 1/15 4/25 11:19
(0:30)
11:19
(0:30)
11:19
(0:30)
You ROCK! (LY, LR, PR)
6 Michael Spears Jr Santa Rosa 10:57.6 5:29
7 Graham Gregory Jr Montgomery 10:59.9 5:30 2/4 3/15 2/20 12:11
(1:11)
12:11
(1:11)
You ROCK! (LR, PR)
8 Kapil Dave Jr Maria Carrillo 11:02.2 5:31
9 Srihan Goli Jr Casa Grande 11:04.7 5:32
10 Isaiah Rojas Jr Napa 11:05.3 5:33
11 Oscar Ruiz Jr Ukiah 11:06.8 5:33
12 Javier Hernandez Barragan Jr Sonoma Academy 11:08.6 5:34
13 Grayson Frye Jr Vintage 11:09.7 5:35
14 Maddeux Lim Jr Castro Valley 11:10 5:35
15 Valentin Arango Jr Vintage 11:14.3 5:37
16 Levi Friesen Jr Castro Valley 11:20.4 5:40
17 Noah Brixie Jr Castro Valley 11:22.4 5:41
18 Max Emilio Mckinney Jr Windsor 11:25.6 5:43
19 Jack Heffner Jr Vintage 11:38.2 5:49
20 Quinn Murray Jr Middletown 11:41.5 5:51
21 Isaiah Yeh Jr Castro Valley 11:43.4 5:52
22 Holden Williams Jr Santa Rosa 11:43.6 5:52
23 Peter Eierman Jr Justin-Siena 11:47.7 5:54
24 Azriel Cuevas Jr Piner 11:52.5 5:56
25 Bodhi Finnerty Jr Montgomery 11:53.3 5:57 3/4 6/15 4/14 13:50
(1:56)
13:50
(1:56)
You ROCK! (LR, PR)
26 Mateo Camarena Jr Castro Valley 11:54 5:57
27 Jackson Brown Jr Ukiah 11:56.3 5:58
28 Camren Lipson Jr American Canyon 11:56.4 5:58
29 Kobi Hasunuma Jr Ukiah 11:57.9 5:59
30 Alexander Cambou Jr Piner 12:03.2 6:02
31 Christopher Negrete Jr Casa Grande 12:03.7 6:02
32 Paul Macievich Jr Sonoma Academy 12:05 6:03
33 Aston Rashap Jr Maria Carrillo 12:05.5 6:03
34 Ryan Butler Jr Napa 12:07.1 6:04
35 Andrew Luong Jr Piner 12:10.9 6:05
36 Patrick Schott Jr Santa Rosa 12:17.5 6:09
37 Koen Flocco Jr Sonoma Academy 12:17.6 6:09
38 Grady Peterson Jr Montgomery 12:28.6 6:14 4/4 8/15 3/9 12:40
(0:12)
12:40
(0:12)
12:40
(0:12)
You ROCK! (LY, LR, PR)
39 Alexander Perez Jr Piner 12:30.1 6:15
40 Matthew Thomas Jr Grace Christian Academy 12:38.8 6:19
41 Suraj Somaskandan Jr Benicia 12:42 6:21
42 Logan Ramos Jr Middletown 12:43.8 6:22
43 Xavier Fierro Jr Ukiah 12:47.9 6:24
44 Marcos Jackson Jr Benicia 12:48.1 6:24
45 Nathan Rodriguez Jr Petaluma 12:48.5 6:24
46 Leo Dale Jr Sonoma Academy 12:49.3 6:25
47 Jaden Tonsager Jr American Canyon 12:53.7 6:27
48 Xavier Garcia Jr Vintage 12:59.5 6:30
49 Caden Crayne Jr Petaluma 13:04.5 6:32
50 Jonas Fuette Jr Petaluma 13:07.9 6:34
51 Matthew Payne Jr Windsor 13:12.9 6:36
52 Jaiden Ortega Sr Rancho Cotate 13:13.6 6:37
53 Enzo Pretari Jr Benicia 13:15.2 6:38
54 Mason Brito Jr American Canyon 13:21.6 6:41
55 Christian Matamoros Jr Windsor 13:28.7 6:44
56 Dash Willmore Jr Healdsburg 13:28.7 6:44
57 Shane Green Jr Justin-Siena 13:43.8 6:52
58 Ross Fitzpatrick Jr Healdsburg 13:51.4 6:56
59 Justin Magno Jr Benicia 13:52.6 6:56
60 Bryce Shoemaker Jr San Marin 14:00.7 7:00
61 Caden Gotz Jr Middletown 14:01.3 7:01
62 Harrison Marsh Jr San Marin 14:02.6 7:01
63 Aiden Cadwallader Jr Middletown 14:09.8 7:05
64 Benjamin Mcknight Jr Analy 14:33.6 7:17
65 Austin Ross Jr Ukiah 14:33.6 7:17
66 Grady Wachob Jr Benicia 15:01.6 7:31
67 Frici Erdosi-szucs Jr Technology 15:21.7 7:41
68 Alex Kilroy Jr Fortuna 15:36.4 7:48
69 Soren Deyoung Jr Vintage 15:42.4 7:51
70 Marlon Martin Del Campo Jr Middletown 16:00.7 8:00
71 Graham Grove Jr Calistoga 16:01.8 8:01
72 Dante Martin Jr Technology 16:25.8 8:13
73 Declan Whitlock Jr Healdsburg 18:06.5 9:03
74 Alex Miya Jr Willits 18:57.7 9:29
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys Fr

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Logan Thompson Fr Maria Carrillo 11:44.9 5:52
2 Tristan Karres Fr Montgomery 11:45.9 5:53 1/2 5/15 2/26 You ROCK! (SBP)
3 Maxwell Goehring Fr Maria Carrillo 11:49 5:55
4 Giancarlo Cortes Fr Napa 12:03.2 6:02
5 Christopher Gubera Fr Maria Carrillo 12:09.2 6:05
6 Miles Day Fr McKinleyville 12:10.1 6:05
7 Maverick Kelly Fr Petaluma 12:11.1 6:06
8 Bengamin Galli Fr Castro Valley 12:16.8 6:08
9 Joshua Bullard Fr Vintage 12:19.1 6:10
10 Harrison Matticola Fr Technology 12:19.2 6:10
11 John Baxman Fr Petaluma 12:19.5 6:10
12 Isaac Ovalle Fr Castro Valley 12:27.9 6:14
13 Benjamin Kane Fr Maria Carrillo 12:34.7 6:17
14 Dylan Iezza Fr Maria Carrillo 12:34.9 6:17
15 Lukas Brennan Fr Healdsburg 12:36.3 6:18
16 Simon Kassis Fr Casa Grande 12:36.4 6:18
17 Choegyal Hergenrather Fr Analy 12:53.5 6:27
18 Shadrach Creswell Fr Analy 12:53.9 6:27
19 Santiago Melendez Fr Technology 12:56.3 6:28
20 Nathan Wong Fr Castro Valley 12:57.2 6:29
21 Ethan Liu Fr Lick Wilmerding 13:05 6:33
22 Gaston Ventura Fr Santa Rosa 13:08.1 6:34
23 Caden Lee Fr Lick Wilmerding 13:08.2 6:34
24 Jack Davis Fr Analy 13:10.5 6:35
25 Songtsen Hergenrather Fr Analy 13:11.7 6:36
26 Isael Haro Fr Middletown 13:11.7 6:36
27 Harlan Reed Fr Cardinal Newman 13:17.9 6:39
28 Zachary Batto-ward Fr Napa 13:18 6:39
29 Peyton Howe Fr Casa Grande 13:21.7 6:41
30 Henry Eierman Fr Justin-Siena 13:23.3 6:42
31 Preston Kahlow Fr Sonoma Academy 13:40 6:50
32 Justin Tessier Fr Vintage 13:41.9 6:51
33 Reid Heavner Fr Santa Rosa 13:49.6 6:55
34 Elijah Cohen Fr Ukiah 13:52.8 6:56
35 William Heuer Fr Technology 13:53.2 6:57
36 Tien Luong Fr Montgomery 14:02.8 7:01 2/2 14/15 11/21
37 Nick Garrett Fr Cardinal Newman 14:03 7:02
38 Ben Slater Fr Benicia 14:03.7 7:02
39 Thomas Carlson Fr Cardinal Newman 14:07.5 7:04
40 Kaden Shaw Fr Ukiah 14:10.2 7:05
41 Emmanuel Benitez Fr Napa 14:12.5 7:06
42 Samuel Sommers Fr Ukiah 14:15.9 7:08
43 Adheem Jafri Fr Santa Rosa 14:25.4 7:13
44 Aiden Weyer Jamora Fr Lick Wilmerding 14:29.6 7:15
45 Trent Purvis Fr Santa Rosa 14:33.1 7:17
46 Jobe Thomson Fr Willits 14:35.2 7:18
47 Milo Baptista Fr Analy 14:36.2 7:18
48 Gabrial Escareno Fr Justin-Siena 14:37.7 7:19
49 Secondo Monticelli Fr Vintage 14:38.2 7:19
50 Nick Cramer Fr Willits 14:40 7:20
51 Aidan Quiatchon Fr American Canyon 14:41.1 7:21
52 My Nguyen Fr Middletown 14:41.4 7:21
53 Justin Gay Fr Justin-Siena 14:41.8 7:21
54 Henry Hartman Fr Piner 14:44.9 7:22
55 Dylan Piazza Fr American Canyon 14:46.9 7:23
56 Christopher Campagna Fr Casa Grande 14:53.5 7:27
57 Robert Lowe Fr Cardinal Newman 14:55 7:28
58 Michael Campos Fr Justin-Siena 14:57.2 7:29
59 Oliver Gestwicki Fr Lick Wilmerding 14:59.5 7:30
60 Owen Snyder Fr Cardinal Newman 15:01.5 7:31
61 Tru Smiley Fr American Canyon 15:05.9 7:33
62 Edison Cen Fr Castro Valley 15:06 7:33
63 William Timpano Fr American Canyon 15:07.6 7:34
64 Chase Stiger Fr Sonoma Academy 15:09.2 7:35
65 Ronan Wilkinson Fr Rancho Cotate 15:13.5 7:37
66 Matteo Pretari Fr Benicia 15:32.1 7:46
67 Brayden Robinson Fr Santa Rosa 15:36.8 7:48
68 Thomas Clements Fr Petaluma 15:40.3 7:50
69 Ian Harvey Fr San Marin 15:47.7 7:54
70 Robert Degan Fr Calistoga 15:51.2 7:56
71 Gustavo Nunez Fr Piner 15:53 7:57
72 Brian Bowles Fr Willits 16:00.2 8:00
73 Mason Erickson Fr Petaluma 16:17.3 8:09
74 Grayson Perry Fr Napa 16:33.5 8:17
75 Kaygan Neal-torres Fr Fortuna 17:05.2 8:33
76 Joel Mulonde Fr Technology 17:20.9 8:40
77 Ryder Lewis Fr Piner 17:23.7 8:42
78 Avery Uang Fr Technology 17:23.8 8:42
79 Miles Johnson-peterson Fr American Canyon 17:53.7 8:57
80 Coleton Duplantis Fr Piner 18:50.3 9:25
81 Zane Cowan Fr Justin-Siena 20:05.9 10:03
82 Reese Oo So Rancho Cotate 38:54.5 19:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.