Johnston Results from the CIML Conference Championships at Dragon's Lair on 10/13/21

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anderson, Grace Jr JV 27:54 9:00 3.1 51/76 14/17 46/50 1/3 27:49.1 27:49.1 25:56
Arbuckle, Ashley Fr F/S 23:33.9 7:36 3.1 11/81 2/23 13/50 3/5 23:20.9 23:20.9 22:08
Borey, Temperance So F/S 24:43.9 7:59 3.1 30/81 9/23 24/50 1/5 25:15.5
(0:32,2.1)
25:15.5
(0:32,2.1)
23:26 #GDAOS!!! (LR, PR)
Bremner, Tatum So F/S 24:28.1 7:54 3.1 26/81 7/23 22/50 1/5 23:10.4 23:10.4 21:35
Bryan, Mallory Fr F/S 26:58.8 8:42 3.1 56/81 21/23 41/50 1/1 26:28.7 26:28.7 24:24
Buchan, Zoey Sr JV 24:25.4 7:53 3.1 18/76 5/17 21/50 1/6 24:59.8
(0:34,2.3)
24:59.8
(0:34,2.3)
21:22 #GDAOS!!! (LR, PR)
Burry, Maggie So V 22:00.7 7:06 3.1 45/54 7/10 7/50 4/6 23:28.3
(1:28,6.2)
23:28.3
(1:28,6.2)
21:11 #GDAOS!!! (LR, PR)
Collins, Grace Jr V 22:15 7:11 3.1 48/54 10/10 10/50 3/4 24:06.2
(1:51,7.7)
24:06.2
(1:51,7.7)
21:02 #GDAOS!!! (LR, PR)
Cushman, Megan Sr JV 28:35.6 9:13 3.1 57/76 15/17 48/50 1/2 32:22.4
(3:47,11.7)
32:22.4
(3:47,11.7)
24:13 #GDAOS!!! (LR, PR)
DiNitto, Celia Fr F/S 28:19 9:08 3.1 66/81 23/23 47/50 1/1 29:34.2
(1:15,4.2)
29:34.2
(1:15,4.2)
26:37 #GDAOS!!! (LR, PR)
Harris, Abby So F/S 25:46.7 8:19 3.1 44/81 15/23 33/50 1/4 26:20.6
(0:34,2.1)
26:20.6
(0:34,2.1)
23:31 #GDAOS!!! (LR, PR)
Henrichsen, Elise Sr JV 26:15.9 8:28 3.1 32/76 9/17 37/50 1/4 26:49.5
(0:34,2.1)
26:49.5
(0:34,2.1)
23:18 #GDAOS!!! (LR, PR)
Holter, Amelia So F/S 24:14.5 7:49 3.1 23/81 6/23 19/50 1/5 25:17.1
(1:03,4.1)
25:17.1
(1:03,4.1)
22:54 #GDAOS!!! (LR, PR)
Jackson, Cortlynn Jr JV 23:09.9 7:28 3.1 6/76 1/17 12/50 4/6 21:13
Johannsen, Lauryn Sr V 22:02.9 7:07 3.1 46/54 8/10 8/50 4/4 22:08.6
(0:06,0.4)
22:08.6
(0:06,0.4)
20:44 #GDAOS!!! (LR, PR)
Johnson, Ellie Fr F/S 25:33 8:15 3.1 42/81 14/23 31/50 1/4 26:12.5
(0:40,2.5)
26:12.5
(0:40,2.5)
23:45 #GDAOS!!! (LR, PR)
Knight, Grace Fr F/S 26:42.6 8:37 3.1 54/81 20/23 40/50 1/1 28:09.6
(1:27,5.1)
28:09.6
(1:27,5.1)
27:17
(0:34,2.1)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Larson, Anna Sr JV 24:17.9 7:50 3.1 17/76 4/17 20/50 3/6 27:12.9
(2:55,10.7)
27:12.9
(2:55,10.7)
25:10
(0:53,3.5)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Meiners, Madeline Fr F/S 24:30.5 7:54 3.1 27/81 8/23 23/50 1/5 21:56 21:56 21:56
Michalski, Gabi Sr JV 25:07.4 8:06 3.1 25/76 6/17 27/50 2/6 27:03.5
(1:56,7.2)
27:03.5
(1:56,7.2)
24:27 #GDAOS!!! (LR, PR)
Morgan, Ava Jr JV 29:15.4 9:26 3.1 59/76 17/17 50/50 1/2 29:31.2
(0:16,0.9)
29:31.2
(0:16,0.9)
27:59 #GDAOS!!! (LR, PR)
Osborne, Gabbie So F/S 25:13 8:08 3.1 37/81 12/23 29/50 1/4 24:18.6 24:18.6 23:28
Pewe, Marissa Fr V 21:09.9 6:50 3.1 21/54 6/10 6/50 2/6 21:57.7
(0:48,3.6)
21:57.7
(0:48,3.6)
20:40 #GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
Pohlman, Quinn Fr F/S 24:58.6 8:03 3.1 32/81 10/23 25/50 1/5 26:27.8
(1:29,5.6)
26:27.8
(1:29,5.6)
24:07 #GDAOS!!! (LR, PR)
Pohlman, Rubie Fr F/S 25:18.8 8:10 3.1 39/81 13/23 30/50 1/4 24:57.1 24:57.1 24:23
Pohlman, Sidny Fr F/S 24:01 7:45 3.1 18/81 4/23 16/50 3/5 26:35
(2:34,9.7)
26:35
(2:34,9.7)
23:07 #GDAOS!!! (LR, PR)
Rastetter, Kate So F/S 23:39 7:38 3.1 12/81 3/23 15/50 2/5 23:41.8
(0:03,0.2)
23:41.8
(0:03,0.2)
21:53 #GDAOS!!! (LR, PR)
Rowland, Grace Sr JV 27:33.1 8:53 3.1 45/76 12/17 44/50 1/4 30:33.5
(3:00,9.8)
30:33.5
(3:00,9.8)
25:04 #GDAOS!!! (LR, PR)
Russell, Tenna Sr JV 24:01 7:45 3.1 12/76 3/17 16/50 3/6 21:47
Rutz, Kristin So F/S 26:16.1 8:28 3.1 49/81 19/23 38/50 1/1 25:51.4 25:51.4 23:25
Ryan, Paige Sr JV 23:37.3 7:37 3.1 9/76 2/17 14/50 3/6 23:02.2 23:02.2 20:48
Schneider, Sydney Jr JV 27:42.9 8:56 3.1 49/76 13/17 45/50 1/4 23:10
Scott, Annmarie So F/S 27:14.8 8:47 3.1 57/81 22/23 43/50 1/1 28:10
(0:55,3.3)
28:10
(0:55,3.3)
24:22 #GDAOS!!! (LR, PR)
Smith, Phoebe Sr JV 29:02.1 9:22 3.1 58/76 16/17 49/50 1/2 29:43.9
(0:42,2.3)
29:43.9
(0:42,2.3)
26:15 #GDAOS!!! (LR, PR)
Spear, Krissy So V 20:40.6 6:40 3.1 15/54 5/10 5/50 1/6 21:10
(0:29,2.3)
21:10
(0:29,2.3)
19:34 #GDAOS!!! (LR, PR)
Sullivan, Morgan Fr F/S 22:29.5 7:15 3.1 3/81 1/23 11/50 2/5 22:19.4 22:19.4 21:43
Sweet, Courtney So F/S 25:53 8:21 3.1 47/81 17/23 35/50 1/1 24:57 24:57 22:23
Tenpas, Aleah Sr V 20:31.6 6:37 3.1 11/54 3/10 3/50 2/6 20:25 20:25 18:29
Theobald, Kinsley So F/S 25:47.4 8:19 3.1 45/81 16/23 34/50 1/3 24:00.1 24:00.1 21:44
Thompson, Ava Fr F/S 25:56 8:22 3.1 48/81 18/23 36/50 1/1 26:28.1
(0:32,2.0)
26:28.1
(0:32,2.0)
24:51 #GDAOS!!! (LR, PR)
Trenkamp, Lily Sr JV 25:45.3 8:18 3.1 30/76 8/17 32/50 1/4 24:58.5 24:58.5 20:21
Trost, Annika Sr JV 27:10.4 8:46 3.1 39/76 11/17 42/50 1/4 27:34.7
(0:24,1.5)
27:34.7
(0:24,1.5)
25:51 #GDAOS!!! (LR, PR)
Vaughan, Bailey Sr V 20:36.5 6:39 3.1 14/54 4/10 4/50 2/6 20:18.6 20:18.6 19:26
Verde, Olivia So V 18:26.9 5:57 3.1 1/54 1/10 1/50 1/6 19:33.3
(1:06,5.7)
19:33.3
(1:06,5.7)
18:21 #GDAOS!!! (LR, PR)
Verde, Victoria Sr JV 25:10.7 8:07 3.1 26/76 7/17 28/50 1/5 25:04.1 25:04.1 21:42
Weber, Lauren Fr F/S 24:03 7:45 3.1 19/81 5/23 18/50 2/5 23:35
Wharton, Abigail So V 19:59.8 6:27 3.1 5/54 2/10 2/50 2/6 20:25.8
(0:26,2.1)
20:25.8
(0:26,2.1)
19:27 #GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
Wilcox, Maria Fr F/S 24:59.6 8:04 3.1 33/81 11/23 26/50 1/5 24:46.3 24:46.3 23:22
Woodsmall, Jenna Sr V 22:05.2 7:07 3.1 47/54 9/10 9/50 3/4 22:40.8
(0:36,2.6)
22:40.8
(0:36,2.6)
20:42 #GDAOS!!! (LR, PR)
Zahn, Allison Sr JV 26:35.2 8:35 3.1 36/76 10/17 39/50 1/4 27:22.5
(0:47,2.9)
27:22.5
(0:47,2.9)
25:00 #GDAOS!!! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/6 100:15
2:14
3.1 6:28 5:57 6:40 46 6:27 101:53
(1:37,1.6)
101:53
(1:37,1.6%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Olivia Verde (1), Abigail Wharton (5), Aleah Tenpas (11), Bailey Vaughan (14), Krissy Spear (15)
V 2nd 5 3/4 109:34
1:05
3.1 7:04 6:50 7:11 68 6:54 110:35
(1:01,0.9)
110:35
(1:01,0.9%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Marissa Pewe (2), Maggie Burry (15), Lauryn Johannsen (16), Jenna Woodsmall (17), Grace Collins (18)
JV 1st 5 2/6 119:32
1:16
3.1 7:43 7:28 7:53 62 7:35 Cortlynn Jackson (6), Paige Ryan (9), Tenna Russell (12), Anna Larson (17), Zoey Buchan (18)
JV 2nd 5 1/4 128:55
1:28
3.1 8:19 8:06 8:35 25 8:19 Gabi Michalski (2), Victoria Verde (3), Lily Trenkamp (5), Elise Henrichsen (6), Allison Zahn (9)
JV 3rd 5 1/2 138:56
1:25
3.1 8:58 8:46 9:13 20 8:58 Annika Trost (1), Grace Rowland (2), Sydney Schneider (4), Grace Anderson (5), Megan Cushman (8)
F/S 1st 5 3/5 117:46
1:34
3.1 7:36 7:15 7:45 63 7:23 Morgan Sullivan (3), Ashley Arbuckle (11), Kate Rastetter (12), Sidny Pohlman (18), Lauren Weber (19)
F/S 2nd 5 1/5 122:56
0:44
3.1 7:56 7:49 8:03 23 7:56 Amelia Holter (1), Tatum Bremner (3), Madeline Meiners (4), Temperance Borey (7), Quinn Pohlman (8)
F/S 3rd 5 1/4 126:51
0:47
3.1 8:11 8:04 8:19 15 8:11 Maria Wilcox (1), Gabbie Osborne (2), Rubie Pohlman (3), Ellie Johnson (4), Abby Harris (5)
F/S 4th 5 1/1 130:35
0:55
3.1 8:25 8:19 8:37 15 8:25 Kinsley Theobald (1), Courtney Sweet (2), Ava Thompson (3), Kristin Rutz (4), Grace Knight (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Olivia Verde So Johnston 18:26.9 5:57 1/10 1/50 1/6 19:33
(1:06)
19:33
(1:06)
#GDAOS!!! (LR, PR)
2 Addison Dorenkamp So Valley Wdm 18:27.5 5:57
3 Kamryn Ensley Sr Valley Wdm 18:36.3 6:00
4 Liv Hall So Dowling 19:37.4 6:20
5 Abigail Wharton So Johnston 19:59.8 6:27 2/10 2/50 2/6 20:26
(0:26)
20:26
(0:26)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
6 Mallory Wurth Fr Waukee 20:12.6 6:31
7 Sally Gaskell Jr Dowling 20:16.1 6:32
8 Lauryn Frerichs Jr Dowling 20:24.5 6:35
9 Jenna Francois Jr Southeast Polk 20:28.2 6:36
10 Norah Seeley So Urbandale 20:31 6:37
11 Aleah Tenpas Sr Johnston 20:31.6 6:37 3/10 3/50 2/6 20:25 20:25
12 Cohen Kooker So Valley Wdm 20:32.4 6:38
13 Meredith Schultz Jr Dowling 20:34.5 6:38
14 Bailey Vaughan Sr Johnston 20:36.5 6:39 4/10 4/50 2/6 20:18.6 20:18.6
15 Krissy Spear So Johnston 20:40.6 6:40 5/10 5/50 1/6 21:10
(0:29)
21:10
(0:29)
#GDAOS!!! (LR, PR)
16 Taylor Barbour Fr Southeast Polk 20:42.3 6:41
17 Maddy Hall Sr Dowling 20:46.6 6:42
18 Mallory Drake Sr Waukee 20:59.2 6:46
19 Alex Mackie Jr Urbandale 21:06.9 6:49
20 Megan Wainright Sr Dowling 21:08.2 6:49
21 Marissa Pewe Fr Johnston 21:09.9 6:50 6/10 6/50 2/6 21:58
(0:48)
21:58
(0:48)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
22 Libby Hartz So Southeast Polk 21:10.5 6:50
23 Cali Trygstad Jr Valley Wdm 21:11.2 6:50
24 Ava Hall Fr Valley Wdm 21:12.7 6:51
25 Avery Muller So Dowling 21:18.8 6:53
26 Molly O'halloran Fr Dowling 21:19.1 6:53
27 Eden Ransom Fr Waukee 21:22.5 6:54
28 Amanda Overton Jr Valley Wdm 21:24.2 6:54
29 Emma Baumgart Jr Waukee 21:25.2 6:55
30 Molly Bannister Sr Waukee 21:26.3 6:55
31 Abby Ziegert So Dowling 21:26.8 6:55
32 Julia Martenez-lohf Sr Urbandale 21:27.4 6:55
33 Megan Carmell Jr Urbandale 21:28.3 6:56
34 Madeline Hollander Sr Valley Wdm 21:28.6 6:56
35 Elizabeth White Sr Valley Wdm 21:30.5 6:56
36 Jacie Mitchell Jr Southeast Polk 21:35.4 6:58
37 Bella Webb Jr Waukee 21:36.8 6:58
38 Sarah Webster Fr Urbandale 21:42.8 7:00
39 Anna Barry Jr Waukee 21:43.5 7:00
40 Megan Barry Jr Waukee 21:47.1 7:02
41 Clare O'halloran Sr Dowling 21:50.6 7:03
42 Emily Bright Sr Valley Wdm 21:56 7:05
43 Ivy Glendening So Southeast Polk 21:58.7 7:05
44 Rachel Hansen So Valley Wdm 21:59.6 7:06
45 Maggie Burry So Johnston 22:00.7 7:06 7/10 7/50 4/6 23:28
(1:28)
23:28
(1:28)
#GDAOS!!! (LR, PR)
46 Lauryn Johannsen Sr Johnston 22:02.9 7:07 8/10 8/50 4/4 22:09
(0:06)
22:09
(0:06)
#GDAOS!!! (LR, PR)
47 Jenna Woodsmall Sr Johnston 22:05.2 7:07 9/10 9/50 3/4 22:41
(0:36)
22:41
(0:36)
#GDAOS!!! (LR, PR)
48 Grace Collins Jr Johnston 22:15 7:11 10/10 10/50 3/4 24:06
(1:51)
24:06
(1:51)
#GDAOS!!! (LR, PR)
49 Mallory Kron Jr Waukee 22:21.8 7:13
50 Ava Carder Sr Waukee 22:22.9 7:13
51 Lauren Peterson Sr Urbandale 22:34 7:17
52 Ashlyn Nelson So Southeast Polk 22:42.4 7:19
53 Alyssa Bartlett Fr Southeast Polk 22:48.7 7:22
54 Grace Roesler Sr Urbandale 22:56.6 7:24
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-2-1-1-1
Gap: 2:14
100:15
20:03
6:28
46 Olivia Verde
So
18:27
5:57
1
Abigail Wharton
So
20:00
6:27
5
Aleah Tenpas
Sr
20:32
6:37
11
Bailey Vaughan
Sr
20:37
6:39
14
Krissy Spear
So
20:41
6:40
15
Marissa Pewe
Fr
21:10
6:50
21
Maggie Burry
So
22:01
7:06
38
#SoleSisters!!! (LR, PR)
2 Dowling
3-3-3-2-2
Gap: 1:09
101:39
20:20
6:33
49 Liv Hall
So
19:37
6:20
4
Sally Gaskell
Jr
20:16
6:32
7
Lauryn Frerichs
Jr
20:25
6:35
8
Meredith Schultz
Jr
20:35
6:38
13
Maddy Hall
Sr
20:47
6:42
17
Megan Wainright
Sr
21:08
6:49
20
Avery Muller
So
21:19
6:53
25
3 Valley Wdm
2-1-1-3-3
Gap: 2:45
100:00
20:00
6:27
64 Addison Dorenkamp
So
18:28
5:57
2
Kamryn Ensley
Sr
18:36
6:00
3
Cohen Kooker
So
20:32
6:38
12
Cali Trygstad
Jr
21:11
6:50
23
Ava Hall
Fr
21:13
6:51
24
Amanda Overton
Jr
21:24
6:54
27
Madeline Hollander
Sr
21:29
6:56
32
4 Waukee
4-4-5-4-4
Gap: 1:14
105:26
21:05
6:48
107 Mallory Wurth
Fr
20:13
6:31
6
Mallory Drake
Sr
20:59
6:46
18
Eden Ransom
Fr
21:23
6:54
26
Emma Baumgart
Jr
21:25
6:55
28
Molly Bannister
Sr
21:26
6:55
29
Bella Webb
Jr
21:37
6:58
34
Anna Barry
Jr
21:44
7:00
36
5 Southeast Polk
5-5-4-5-5
Gap: 1:31
105:55
21:11
6:50
117 Jenna Francois
Jr
20:28
6:36
9
Taylor Barbour
Fr
20:42
6:41
16
Libby Hartz
So
21:11
6:50
22
Jacie Mitchell
Jr
21:35
6:58
33
Ivy Glendening
So
21:59
7:05
37
Ashlyn Nelson
So
22:42
7:19
40
Alyssa Bartlett
Fr
22:49
7:22
41
6 Urbandale
6-6-6-6-6
Gap: 1:12
106:16
21:15
6:51
125 Norah Seeley
So
20:31
6:37
10
Alex Mackie
Jr
21:07
6:49
19
Julia Martenez-lohf
Sr
21:27
6:55
30
Megan Carmell
Jr
21:28
6:56
31
Sarah Webster
Fr
21:43
7:00
35
Lauren Peterson
Sr
22:34
7:17
39
Grace Roesler
Sr
22:57
7:24
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dowling
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
107:04
21:25
6:54
26 Megan Wainright
Sr
21:08
6:49
1
Avery Muller
So
21:19
6:53
3
Molly O'halloran
Fr
21:19
6:53
4
Abby Ziegert
So
21:27
6:55
6
Clare O'halloran
Sr
21:51
7:03
12








2 Valley Wdm
3-2-2-2-2
Gap: 0:35
108:19
21:40
6:59
47 Amanda Overton
Jr
21:24
6:54
5
Madeline Hollander
Sr
21:29
6:56
7
Elizabeth White
Sr
21:31
6:56
8
Emily Bright
Sr
21:56
7:05
13
Rachel Hansen
So
22:00
7:06
14








3 Johnston
2-3-4-4-3
Gap: 1:05
109:34
21:55
7:04
68 Marissa Pewe
Fr
21:10
6:50
2
Maggie Burry
So
22:01
7:06
15
Lauryn Johannsen
Sr
22:03
7:07
16
Jenna Woodsmall
Sr
22:05
7:07
17
Grace Collins
Jr
22:15
7:11
18








#SoleSisters!!! (LR, PR)
4 Waukee
4-4-3-3-4
Gap: 0:46
109:52
21:58
7:05
69 Bella Webb
Jr
21:37
6:58
9
Anna Barry
Jr
21:44
7:00
10
Megan Barry
Jr
21:47
7:02
11
Mallory Kron
Jr
22:22
7:13
19
Ava Carder
Sr
22:23
7:13
20








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Isabel Loeffelholz Sr Waukee 21:50.2 7:03
2 Sophia Stewart Jr Waukee 22:21.3 7:13
3 Kate Easter Sr Dowling 22:35.1 7:17
4 Grace Kottmeyer Jr Dowling 22:50.4 7:22
5 Victoria Martinez-lohf Fr Urbandale 22:55.8 7:24
6 Cortlynn Jackson Jr Johnston 23:09.9 7:28 1/17 12/50 4/6
7 Ava Roemen Sr Dowling 23:15.1 7:30
8 Zoe Drey Jr Valley Wdm 23:23.2 7:33
9 Paige Ryan Sr Johnston 23:37.3 7:37 2/17 14/50 3/6 23:02.2 23:02.2
10 Claudia Ossman Sr Valley Wdm 23:41 7:38
11 Lizzie Sorensen Sr Waukee 23:49.9 7:41
12 Tenna Russell Sr Johnston 24:01 7:45 3/17 16/50 3/6
13 Lauryn Bibbs Sr Urbandale 24:01.9 7:45
14 Kiersten Van Horn So Urbandale 24:11.9 7:48
15 Briella Osborn Jr Dowling 24:16.6 7:50
16 Madison Gaul Jr Urbandale 24:16.6 7:50
17 Anna Larson Sr Johnston 24:17.9 7:50 4/17 20/50 3/6 27:13
(2:55)
27:13
(2:55)
#GDAOS!!! (LR, PR)
18 Zoey Buchan Sr Johnston 24:25.4 7:53 5/17 21/50 1/6 25:00
(0:34)
25:00
(0:34)
#GDAOS!!! (LR, PR)
19 Gabby Cale Jr Dowling 24:30.4 7:54
20 Payton Rice Jr Valley Wdm 24:34.8 7:56
21 Izzy Heggen Fr Urbandale 24:37.4 7:57
22 Brynlea Degroote Sr Valley Wdm 24:53.2 8:02
23 Reagan Griffith Sr Valley Wdm 25:03.9 8:05
24 Jaden Scharingson Sr Urbandale 25:06.3 8:06
25 Gabi Michalski Sr Johnston 25:07.4 8:06 6/17 27/50 2/6 27:04
(1:56)
27:04
(1:56)
#GDAOS!!! (LR, PR)
26 Victoria Verde Sr Johnston 25:10.7 8:07 7/17 28/50 1/5 25:04.1 25:04.1
27 Ashlyn Perry Sr Urbandale 25:11.7 8:08
28 Nicole Sabatino Jr Waukee 25:16.5 8:09
29 Kathryn Schultz Jr Valley Wdm 25:25.5 8:12
30 Lily Trenkamp Sr Johnston 25:45.3 8:18 8/17 32/50 1/4 24:58.5 24:58.5
31 Morgan Larick Sr Waukee 25:49.5 8:20
32 Elise Henrichsen Sr Johnston 26:15.9 8:28 9/17 37/50 1/4 26:50
(0:34)
26:50
(0:34)
#GDAOS!!! (LR, PR)
33 Leah Rhode Jr Dowling 26:19.1 8:29
34 Angela Wittrock Sr Southeast Polk 26:20 8:30
35 Annamaria Dimon Sr Dowling 26:23.9 8:31
36 Allison Zahn Sr Johnston 26:35.2 8:35 10/17 39/50 1/4 27:23
(0:47)
27:23
(0:47)
#GDAOS!!! (LR, PR)
37 Kendall Mullins Fr Urbandale 26:39.3 8:36
38 Anna Thompson So Urbandale 27:07.6 8:45
39 Annika Trost Sr Johnston 27:10.4 8:46 11/17 42/50 1/4 27:35
(0:24)
27:35
(0:24)
#GDAOS!!! (LR, PR)
40 Claudia Phipps Jr Southeast Polk 27:16.8 8:48
41 Lauren Billeter Jr Waukee 27:21.6 8:50
42 Natalie Thomas Sr Dowling 27:22.8 8:50
43 Olivia Spracklin Jr Dowling 27:25.5 8:51
44 Annie Pierson Jr Dowling 27:30.3 8:52
45 Grace Rowland Sr Johnston 27:33.1 8:53 12/17 44/50 1/4 30:34
(3:00)
30:34
(3:00)
#GDAOS!!! (LR, PR)
46 Anna Heitzman Sr Dowling 27:35.4 8:54
47 Jennifer Ieong Sr Urbandale 27:36 8:54
48 Rylea Miller Jr Southeast Polk 27:36.2 8:54
49 Sydney Schneider Jr Johnston 27:42.9 8:56 13/17 45/50 1/4
50 Apeksha Adhikari Sr Waukee 27:45 8:57
51 Grace Anderson Jr Johnston 27:54 9:00 14/17 46/50 1/3 27:49.1 27:49.1
52 Lauren Linkletter Sr Dowling 27:56 9:01
53 Ellie Egnew Jr Waukee 28:13.7 9:06
54 Ava Bibbs So Urbandale 28:13.8 9:06
55 Mckenna Walker Fr Urbandale 28:15.3 9:07
56 Lily Finstad Sr Dowling 28:19 9:08
57 Megan Cushman Sr Johnston 28:35.6 9:13 15/17 48/50 1/2 32:22
(3:47)
32:22
(3:47)
#GDAOS!!! (LR, PR)
58 Phoebe Smith Sr Johnston 29:02.1 9:22 16/17 49/50 1/2 29:44
(0:42)
29:44
(0:42)
#GDAOS!!! (LR, PR)
59 Ava Morgan Jr Johnston 29:15.4 9:26 17/17 50/50 1/2 29:31
(0:16)
29:31
(0:16)
#GDAOS!!! (LR, PR)
60 Paige Scudder So Urbandale 29:25.5 9:30
61 Claire Sullivan Sr Dowling 29:42.8 9:35
62 Jenna Maifeld Sr Waukee 29:44.8 9:36
63 Avishma Muthyapu Jr Waukee 29:48 9:37
64 Emma Hasanusta Sr Waukee 30:11 9:44
65 Annie Diener Sr Waukee 30:11 9:44
66 Haya Alsaadi Sr Waukee 31:07.4 10:02
67 Gracie Ahmann Sr Dowling 31:19.9 10:06
68 Cait Webb So Dowling 31:22.8 10:07
69 Mackenzie Royal Sr Dowling 31:34 10:11
70 Kate Rogers Sr Dowling 32:11.7 10:23
71 Nyiel Mayen Jr Waukee 32:39.3 10:32
72 Keila Cerda Jr Southeast Polk 32:51.1 10:36
73 Maria Zepeda Sr Southeast Polk 33:05.1 10:40
74 Chloe Leeper Jr Southeast Polk 33:08.2 10:41
75 Emily Allen Sr Dowling 33:52 10:55
76 Jewell Smith Sr Southeast Polk 35:08.2 11:20
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dowling
2-2-1-1-1
Gap: 1:55
117:28
23:30
7:35
48 Kate Easter
Sr
22:35
7:17
3
Grace Kottmeyer
Jr
22:50
7:22
4
Ava Roemen
Sr
23:15
7:30
7
Briella Osborn
Jr
24:17
7:50
15
Gabby Cale
Jr
24:30
7:54
19
Leah Rhode
Jr
26:19
8:29
31
Annamaria Dimon
Sr
26:24
8:31
33
2 Johnston
4-3-3-3-2
Gap: 1:16
119:32
23:54
7:43
62 Cortlynn Jackson
Jr
23:10
7:28
6
Paige Ryan
Sr
23:37
7:37
9
Tenna Russell
Sr
24:01
7:45
12
Anna Larson
Sr
24:18
7:50
17
Zoey Buchan
Sr
24:25
7:53
18
Gabi Michalski
Sr
25:07
8:06
25
Victoria Verde
Sr
25:11
8:07
26
3 Urbandale
3-4-4-4-3
Gap: 1:42
120:04
24:01
7:45
69 Victoria Martinez-lohf
Fr
22:56
7:24
5
Lauryn Bibbs
Sr
24:02
7:45
13
Kiersten Van Horn
So
24:12
7:48
14
Madison Gaul
Jr
24:17
7:50
16
Izzy Heggen
Fr
24:37
7:57
21
Jaden Scharingson
Sr
25:06
8:06
24
Ashlyn Perry
Sr
25:12
8:08
27
4 Waukee
1-1-1-2-4
Gap: 3:59
119:07
23:49
7:41
72 Isabel Loeffelholz
Sr
21:50
7:03
1
Sophia Stewart
Jr
22:21
7:13
2
Lizzie Sorensen
Sr
23:50
7:41
11
Nicole Sabatino
Jr
25:17
8:09
28
Morgan Larick
Sr
25:50
8:20
30
Lauren Billeter
Jr
27:22
8:50
35
Apeksha Adhikari
Sr
27:45
8:57
37
5 Valley Wdm
5-4-5-5-5
Gap: 1:41
121:36
24:19
7:51
83 Zoe Drey
Jr
23:23
7:33
8
Claudia Ossman
Sr
23:41
7:38
10
Payton Rice
Jr
24:35
7:56
20
Brynlea Degroote
Sr
24:53
8:02
22
Reagan Griffith
Sr
25:04
8:05
23
Kathryn Schultz
Jr
25:26
8:12
29




6 Southeast Polk
6-6-6-6-6
Gap: 6:45
147:09
29:26
9:30
179 Angela Wittrock
Sr
26:20
8:30
32
Claudia Phipps
Jr
27:17
8:48
34
Rylea Miller
Jr
27:36
8:54
36
Keila Cerda
Jr
32:51
10:36
38
Maria Zepeda
Sr
33:05
10:40
39
Chloe Leeper
Jr
33:08
10:41
40
Jewell Smith
Sr
35:08
11:20
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
2-1-1-1-1
Gap: 1:28
128:55
25:47
8:19
25 Gabi Michalski
Sr
25:07
8:06
2
Victoria Verde
Sr
25:11
8:07
3
Lily Trenkamp
Sr
25:45
8:18
5
Elise Henrichsen
Sr
26:16
8:28
6
Allison Zahn
Sr
26:35
8:35
9
Annika Trost
Sr
27:10
8:46
12
Grace Rowland
Sr
27:33
8:53
17
2 Urbandale
1-1-2-2-2
Gap: 2:30
131:41
26:20
8:30
45 Jaden Scharingson
Sr
25:06
8:06
1
Ashlyn Perry
Sr
25:12
8:08
4
Kendall Mullins
Fr
26:39
8:36
10
Anna Thompson
So
27:08
8:45
11
Jennifer Ieong
Sr
27:36
8:54
19
Ava Bibbs
So
28:14
9:06
23
Mckenna Walker
Fr
28:15
9:07
24
3 Dowling
3-3-3-3-3
Gap: 1:11
135:02
27:00
8:43
60 Leah Rhode
Jr
26:19
8:29
7
Annamaria Dimon
Sr
26:24
8:31
8
Natalie Thomas
Sr
27:23
8:50
14
Olivia Spracklin
Jr
27:26
8:51
15
Annie Pierson
Jr
27:30
8:52
16
Anna Heitzman
Sr
27:35
8:54
18
Lauren Linkletter
Sr
27:56
9:01
21
4 Waukee
4-4-4-4-4
Gap: 2:26
142:53
28:35
9:13
106 Lauren Billeter
Jr
27:22
8:50
13
Apeksha Adhikari
Sr
27:45
8:57
20
Ellie Egnew
Jr
28:14
9:06
22
Jenna Maifeld
Sr
29:45
9:36
25
Avishma Muthyapu
Jr
29:48
9:37
26
Emma Hasanusta
Sr
30:11
9:44
27
Annie Diener
Sr
30:11
9:44
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 1:25
138:56
27:47
8:58
20 Annika Trost
Sr
27:10
8:46
1
Grace Rowland
Sr
27:33
8:53
2
Sydney Schneider
Jr
27:43
8:56
4
Grace Anderson
Jr
27:54
9:00
5
Megan Cushman
Sr
28:36
9:13
8
Phoebe Smith
Sr
29:02
9:22
9
Ava Morgan
Jr
29:15
9:26
10
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 3:45
144:53
28:59
9:21
39 Anna Heitzman
Sr
27:35
8:54
3
Lauren Linkletter
Sr
27:56
9:01
6
Lily Finstad
Sr
28:19
9:08
7
Claire Sullivan
Sr
29:43
9:35
11
Gracie Ahmann
Sr
31:20
10:06
12
Cait Webb
So
31:23
10:07
13
Mackenzie Royal
Sr
31:34
10:11
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Autumn Mills Fr Valley Wdm 22:12.2 7:10
2 Finley Hancock Fr Valley Wdm 22:18.3 7:12
3 Morgan Sullivan Fr Johnston 22:29.5 7:15 1/23 11/50 2/5 22:19.4 22:19.4
4 Sydney Berger So Waukee 22:46.9 7:21
5 Taylor Leblanc So Waukee 22:47.3 7:21
6 Klaire Lietz Fr Valley Wdm 23:11.7 7:29
7 Leah Thomas So Valley Wdm 23:19 7:31
8 Elizabeth Marsh Fr Dowling 23:23 7:33
9 Cambell Crabb Fr Southeast Polk 23:25.1 7:33
10 Taylor Chapman So Valley Wdm 23:32.5 7:36
11 Ashley Arbuckle Fr Johnston 23:33.9 7:36 2/23 13/50 3/5 23:20.9 23:20.9
12 Kate Rastetter So Johnston 23:39 7:38 3/23 15/50 2/5 23:42
(0:03)
23:42
(0:03)
#GDAOS!!! (LR, PR)
13 Riley Plummer So Southeast Polk 23:41.4 7:39
14 Ruby Leman Fr Dowling 23:42.6 7:39
15 Riza Khan Fr Waukee 23:47.5 7:40
16 Carli Bennett So Southeast Polk 23:49.1 7:41
17 Ana Gutierrez So Waukee 23:49.7 7:41
18 Sidny Pohlman Fr Johnston 24:01 7:45 4/23 16/50 3/5 26:35
(2:34)
26:35
(2:34)
#GDAOS!!! (LR, PR)
19 Lauren Weber Fr Johnston 24:03 7:45 5/23 18/50 2/5
20 Rita Danner So Waukee 24:05.9 7:46
21 Alyssa Tucker Fr Southeast Polk 24:06.3 7:47
22 Anna Van Kooten So Southeast Polk 24:10.8 7:48
23 Amelia Holter So Johnston 24:14.5 7:49 6/23 19/50 1/5 25:17
(1:03)
25:17
(1:03)
#GDAOS!!! (LR, PR)
24 Ella Chuapoco Fr Dowling 24:16.2 7:50
25 Ainsley Brown So Valley Wdm 24:24.9 7:53
26 Tatum Bremner So Johnston 24:28.1 7:54 7/23 22/50 1/5 23:10.4 23:10.4
27 Madeline Meiners Fr Johnston 24:30.5 7:54 8/23 23/50 1/5 21:56 21:56
28 Ashlin Williams So Southeast Polk 24:35 7:56
29 Lauren Schultz So Valley Wdm 24:40.1 7:57
30 Temperance Borey So Johnston 24:43.9 7:59 9/23 24/50 1/5 25:16
(0:32)
25:16
(0:32)
#GDAOS!!! (LR, PR)
31 Emily Heitzman Fr Dowling 24:48 8:00
32 Quinn Pohlman Fr Johnston 24:58.6 8:03 10/23 25/50 1/5 26:28
(1:29)
26:28
(1:29)
#GDAOS!!! (LR, PR)
33 Maria Wilcox Fr Johnston 24:59.6 8:04 11/23 26/50 1/5 24:46.3 24:46.3
34 Cece Thompson Fr Valley Wdm 25:02.4 8:05
35 Frankie Hassler Fr Valley Wdm 25:03.4 8:05
36 Margaret Johnson Fr Southeast Polk 25:11.7 8:08
37 Gabbie Osborne So Johnston 25:13 8:08 12/23 29/50 1/4 24:18.6 24:18.6
38 Ally Klinefeldt So Waukee 25:14 8:08
39 Rubie Pohlman Fr Johnston 25:18.8 8:10 13/23 30/50 1/4 24:57.1 24:57.1
40 Anna Schoessler So Dowling 25:19.3 8:10
41 Sienna Hill So Southeast Polk 25:22.7 8:11
42 Ellie Johnson Fr Johnston 25:33 8:15 14/23 31/50 1/4 26:13
(0:40)
26:13
(0:40)
#GDAOS!!! (LR, PR)
43 Kayla Quach So Waukee 25:39.4 8:17
44 Abby Harris So Johnston 25:46.7 8:19 15/23 33/50 1/4 26:21
(0:34)
26:21
(0:34)
#GDAOS!!! (LR, PR)
45 Kinsley Theobald So Johnston 25:47.4 8:19 16/23 34/50 1/3 24:00.1 24:00.1
46 Aniyah Steen Fr Waukee 25:48.3 8:19
47 Courtney Sweet So Johnston 25:53 8:21 17/23 35/50 1/1 24:57 24:57
48 Ava Thompson Fr Johnston 25:56 8:22 18/23 36/50 1/1 26:28
(0:32)
26:28
(0:32)
#GDAOS!!! (LR, PR)
49 Kristin Rutz So Johnston 26:16.1 8:28 19/23 38/50 1/1 25:51.4 25:51.4
50 Kirsten Milczski Fr Southeast Polk 26:24.3 8:31
51 Leah Carr Fr Southeast Polk 26:36.9 8:35
52 Matea Kading Fr Southeast Polk 26:37.8 8:35
53 Grace Matthews So Waukee 26:40.5 8:36
54 Grace Knight Fr Johnston 26:42.6 8:37 20/23 40/50 1/1 28:10
(1:27)
28:10
(1:27)
#GDAOS!!! (LR, PR)
55 Elie Rauen So Dowling 26:46.5 8:38
56 Mallory Bryan Fr Johnston 26:58.8 8:42 21/23 41/50 1/1 26:28.7 26:28.7
57 Annmarie Scott So Johnston 27:14.8 8:47 22/23 43/50 1/1 28:10
(0:55)
28:10
(0:55)
#GDAOS!!! (LR, PR)
58 Jenna Merrifield So Southeast Polk 27:23.3 8:50
59 Allie Rutledge So Dowling 27:27.5 8:51
60 Grace Aerisolphal Fr Dowling 27:27.6 8:51
61 Averi Langin So Dowling 27:39.2 8:55
62 Hannah Cech Fr Southeast Polk 27:46 8:57
63 Mia Owens Fr Valley Wdm 27:47.8 8:58
64 Stevie Bouchard So Southeast Polk 27:59.1 9:02
65 Taren Hunt So Waukee 28:08.8 9:05
66 Celia DiNitto Fr Johnston 28:19 9:08 23/23 47/50 1/1 29:34
(1:15)
29:34
(1:15)
#GDAOS!!! (LR, PR)
67 Ella Beals Fr Southeast Polk 28:19.4 9:08
68 Nyankuer Arou So Valley Wdm 28:36.3 9:14
69 Lauren Crowe Fr Valley Wdm 28:46.5 9:17
70 Ceira Current-white So Valley Wdm 28:59.7 9:21
71 Ruby Shaw Fr Dowling 29:06 9:23
72 Marilyn Liesland So Valley Wdm 29:24.1 9:29
73 Kaylee Clevenger So Waukee 29:24.3 9:29
74 Ireland Jones Fr Dowling 29:29.9 9:31
75 Defne Tekinalp So Waukee 29:33.9 9:32
76 Nethra Gopinath Fr Valley Wdm 29:50.4 9:38
77 Madison Braun Fr Waukee 30:10.7 9:44
78 Bella Kinley So Valley Wdm 30:31 9:51
79 Mais Homedan Fr Waukee 31:10.3 10:03
80 Elayna Matthews Fr Waukee 32:19.9 10:26
81 Abbie Fitzpatrick So Southeast Polk 32:24.1 10:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Valley Wdm
1-1-1-1-1
Gap: 1:20
114:34
22:55
7:23
26 Autumn Mills
Fr
22:12
7:10
1
Finley Hancock
Fr
22:18
7:12
2
Klaire Lietz
Fr
23:12
7:29
6
Leah Thomas
So
23:19
7:31
7
Taylor Chapman
So
23:33
7:36
10
Ainsley Brown
So
24:25
7:53
25
Lauren Schultz
So
24:40
7:57
28
2 Waukee
3-2-2-2-2
Gap: 1:19
117:17
23:27
7:34
61 Sydney Berger
So
22:47
7:21
4
Taylor Leblanc
So
22:47
7:21
5
Riza Khan
Fr
23:48
7:40
15
Ana Gutierrez
So
23:50
7:41
17
Rita Danner
So
24:06
7:46
20
Ally Klinefeldt
So
25:14
8:08
31
Kayla Quach
So
25:39
8:17
33
3 Johnston
2-3-3-3-3
Gap: 1:34
117:46
23:33
7:36
63 Morgan Sullivan
Fr
22:30
7:15
3
Ashley Arbuckle
Fr
23:34
7:36
11
Kate Rastetter
So
23:39
7:38
12
Sidny Pohlman
Fr
24:01
7:45
18
Lauren Weber
Fr
24:03
7:45
19
Amelia Holter
So
24:15
7:49
23
Tatum Bremner
So
24:28
7:54
26
4 Southeast Polk
5-4-4-4-4
Gap: 0:46
119:13
23:51
7:41
81 Cambell Crabb
Fr
23:25
7:33
9
Riley Plummer
So
23:41
7:39
13
Carli Bennett
So
23:49
7:41
16
Alyssa Tucker
Fr
24:06
7:47
21
Anna Van Kooten
So
24:11
7:48
22
Ashlin Williams
So
24:35
7:56
27
Margaret Johnson
Fr
25:12
8:08
30
5 Dowling
4-4-5-5-5
Gap: 1:56
121:29
24:18
7:50
107 Elizabeth Marsh
Fr
23:23
7:33
8
Ruby Leman
Fr
23:43
7:39
14
Ella Chuapoco
Fr
24:16
7:50
24
Emily Heitzman
Fr
24:48
8:00
29
Anna Schoessler
So
25:19
8:10
32
Elie Rauen
So
26:47
8:38
34
Allie Rutledge
So
27:28
8:51
35
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:44
122:56
24:35
7:56
23 Amelia Holter
So
24:15
7:49
1
Tatum Bremner
So
24:28
7:54
3
Madeline Meiners
Fr
24:31
7:54
4
Temperance Borey
So
24:44
7:59
7
Quinn Pohlman
Fr
24:59
8:03
8
Maria Wilcox
Fr
25:00
8:04
9
Gabbie Osborne
So
25:13
8:08
13
2 Valley Wdm
2-2-2-2-2
Gap: 3:23
126:59
25:24
8:12
56 Ainsley Brown
So
24:25
7:53
2
Lauren Schultz
So
24:40
7:57
6
Cece Thompson
Fr
25:02
8:05
10
Frankie Hassler
Fr
25:03
8:05
11
Mia Owens
Fr
27:48
8:58
27
Nyankuer Arou
So
28:36
9:14
29
Lauren Crowe
Fr
28:47
9:17
30
3 Southeast Polk
3-3-3-3-3
Gap: 2:02
128:11
25:38
8:16
69 Ashlin Williams
So
24:35
7:56
5
Margaret Johnson
Fr
25:12
8:08
12
Sienna Hill
So
25:23
8:11
15
Kirsten Milczski
Fr
26:24
8:31
18
Leah Carr
Fr
26:37
8:35
19
Matea Kading
Fr
26:38
8:35
20
Jenna Merrifield
So
27:23
8:50
23
4 Waukee
4-4-4-4-4
Gap: 2:55
131:31
26:18
8:29
96 Ally Klinefeldt
So
25:14
8:08
14
Kayla Quach
So
25:39
8:17
16
Aniyah Steen
Fr
25:48
8:19
17
Grace Matthews
So
26:41
8:36
21
Taren Hunt
So
28:09
9:05
28
Kaylee Clevenger
So
29:24
9:29
32
Defne Tekinalp
So
29:34
9:32
34
5 Dowling
5-5-5-5-5
Gap: 2:20
138:27
27:41
8:56
128 Elie Rauen
So
26:47
8:38
22
Allie Rutledge
So
27:28
8:51
24
Grace Aerisolphal
Fr
27:28
8:51
25
Averi Langin
So
27:39
8:55
26
Ruby Shaw
Fr
29:06
9:23
31
Ireland Jones
Fr
29:30
9:31
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:47
126:51
25:22
8:11
15 Maria Wilcox
Fr
25:00
8:04
1
Gabbie Osborne
So
25:13
8:08
2
Rubie Pohlman
Fr
25:19
8:10
3
Ellie Johnson
Fr
25:33
8:15
4
Abby Harris
So
25:47
8:19
5
Kinsley Theobald
So
25:47
8:19
6
Courtney Sweet
So
25:53
8:21
7
2 Southeast Polk
2-2-2-2-2
Gap: 1:42
138:06
27:37
8:55
50 Matea Kading
Fr
26:38
8:35
8
Jenna Merrifield
So
27:23
8:50
9
Hannah Cech
Fr
27:46
8:57
10
Stevie Bouchard
So
27:59
9:02
11
Ella Beals
Fr
28:19
9:08
12
Abbie Fitzpatrick
So
32:24
10:27
24




3 Valley Wdm
3-3-3-3-3
Gap: 1:14
145:37
29:07
9:24
77 Nyankuer Arou
So
28:36
9:14
13
Lauren Crowe
Fr
28:47
9:17
14
Ceira Current-white
So
29:00
9:21
15
Marilyn Liesland
So
29:24
9:29
16
Nethra Gopinath
Fr
29:50
9:38
19
Bella Kinley
So
30:31
9:51
21




4 Waukee
4-4-4-4-4
Gap: 2:56
152:39
30:32
9:51
100 Kaylee Clevenger
So
29:24
9:29
17
Defne Tekinalp
So
29:34
9:32
18
Madison Braun
Fr
30:11
9:44
20
Mais Homedan
Fr
31:10
10:03
22
Elayna Matthews
Fr
32:20
10:26
23








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:55
130:35
26:07
8:25
15 Kinsley Theobald
So
25:47
8:19
1
Courtney Sweet
So
25:53
8:21
2
Ava Thompson
Fr
25:56
8:22
3
Kristin Rutz
So
26:16
8:28
4
Grace Knight
Fr
26:43
8:37
5
Mallory Bryan
Fr
26:59
8:42
6
Annmarie Scott
So
27:15
8:47
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.