Johnston Results from the NXN Heartland Regional at Yankton Trail Park, SD on 11/12/17

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adair, Kiernan Jr Open 18:52.75 6:05 3.1 726/1144 17/39 24/46 4/13 18:20 #GDAOS!!! (DSR)
Allen, Grant Fr Open 20:03.24 6:28 3.1 927/1144 30/39 37/46 2/2 18:52
Altier, Tom Sr V 15:34.64 5:01 3.1 35/285 1/7 1/46 19/51 16:36
(1:02,6.2)
16:36
(1:02,6.2)
16:36
(1:02,6.2)
15:57
(0:22,2.3)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Anthofer, Zach Jr Open 18:26.67 5:57 3.1 616/1144 13/39 20/46 5/27 18:06
Battani, Kyle Fr Open 19:22.47 6:15 3.1 813/1144 22/39 29/46 3/6 18:37
Borgmeier, Jack So Open 20:48.45 6:43 3.1 1000/1144 34/39 41/46 2/2 20:23
Borgmeier, Matt Fr Open 18:38.11 6:01 3.1 676/1144 15/39 22/46 5/19 18:30
Briggs, Hunter So Open 16:55.4 5:28 3.1 201/1144 1/39 7/46 75/113 17:02
(0:07,0.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Doyo, Bonj Sr Open 17:34.73 5:40 3.1 379/1144 7/39 14/46 12/79 17:40
(0:05,0.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Giampolo, Tom So Open 28:03.79 9:03 3.1 1142/1144 39/39 46/46 2/2 26:05
Hartle, Ethan Jr Open 17:47.02 5:44 3.1 448/1144 8/39 15/46 7/59 18:09
(0:21,2.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Haynes, Noah Sr Open 18:20.13 5:55 3.1 591/1144 12/39 19/46 5/31 18:28
(0:08,0.7)
#GDAOS!!! (DPR)
Heuss, Asher Jr Open 19:07.85 6:10 3.1 765/1144 18/39 25/46 4/10 17:39
Kellar, Joel Fr Open 21:43.61 7:01 3.1 1057/1144 37/39 44/46 2/2 20:16
Kellar, Nathan Fr Open 18:28.81 5:58 3.1 631/1144 14/39 21/46 4/22 17:44
Kenin, Tanner Fr Open 21:08.33 6:49 3.1 1032/1144 35/39 42/46 2/2 21:27
(0:18,1.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Kinman, Ben Jr Open 17:11.81 5:33 3.1 277/1144 3/39 9/46 40/106 17:06
Kleve, Karson So Open 17:23.68 5:37 3.1 337/1144 5/39 12/46 25/95 17:18
Kliegl, Matthew So Open 19:34.68 6:19 3.1 853/1144 25/39 32/46 2/4 18:32
Koopal, Aaron Sr V 16:38.56 5:22 3.1 203/285 4/7 4/46 21/30 18:36
(1:57,10.5)
18:36
(1:57,10.5)
18:36
(1:57,10.5)
16:20 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Le, Jimmy Sr V 17:17.29 5:35 3.1 263/285 7/7 10/46 18/24 17:38
(0:21,1.9)
17:38
(0:21,1.9)
17:38
(0:21,1.9)
16:59 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Lee, Karson So Open 22:07.62 7:08 3.1 1073/1144 38/39 45/46 2/2 21:23
Marshall, Jackso Jr Open 19:18.21 6:14 3.1 796/1144 21/39 28/46 3/7 #GDAOS!!! (SBP)
Meyer, Cade Jr Open 17:02.46 5:30 3.1 237/1144 2/39 8/46 54/110 16:55 #GDAOS!!! (DSR)
Meyer, Josh So Open 19:51.48 6:24 3.1 895/1144 28/39 35/46 2/2 18:52
Morlock, Will So Open 20:26.58 6:36 3.1 967/1144 32/39 39/46 2/2 18:57
Muganza, Imani Sr Open 19:44.47 6:22 3.1 882/1144 27/39 34/46 2/2 19:05
Newcomb, Evan Jr Open 19:26.07 6:16 3.1 829/1144 23/39 30/46 3/5 19:40
(0:14,1.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Pattinson, Charl So Open 20:11.29 6:31 3.1 944/1144 31/39 38/46 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
Perman, Luke Jr V 16:20.08 5:16 3.1 151/285 3/7 3/46 19/31 16:08
Picken, Paxson So Open 18:08.33 5:51 3.1 544/1144 9/39 16/46 13/48 18:21
(0:12,1.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Schaefer, Joe Jr V 16:49.78 5:26 3.1 232/285 6/7 6/46 16/27 16:20
Schmidt, Drew So Open 18:13.52 5:53 3.1 567/1144 11/39 18/46 5/37 17:22
Schmidt, Gage Sr Open 21:23.56 6:54 3.1 1042/1144 36/39 43/46 2/2 19:06
Schmitz, Sam So V 16:13.43 5:14 3.1 133/285 2/7 2/46 23/38 16:04
Stanley, Carson Fr Open 19:26.19 6:16 3.1 830/1144 24/39 31/46 3/5 19:53
(0:27,2.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Sterling, Jake So Open 20:02.88 6:28 3.1 926/1144 29/39 36/46 2/2 19:36
Swaim, Logan Sr Open 19:17.21 6:13 3.1 792/1144 20/39 27/46 3/8 17:40
Swaim, Quinn Sr Open 19:08.55 6:11 3.1 767/1144 19/39 26/46 3/9 18:51
Tack, Dain Jr Open 18:12.59 5:52 3.1 565/1144 10/39 17/46 9/42 18:28
(0:16,1.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Thompson, Carste Sr Open 17:17.9 5:35 3.1 307/1144 4/39 11/46 30/103 #GDAOS!!! (SBP)
Thompson, Malach So Open 18:45.44 6:03 3.1 698/1144 16/39 23/46 5/15 #GDAOS!!! (SBP)
Vu, Brandon Sr Open 17:28.63 5:38 3.1 354/1144 6/39 13/46 16/84 17:40
(0:12,1.1)
#GDAOS!!! (DPR)
White, Jason So Open 20:33.75 6:38 3.1 983/1144 33/39 40/46 2/2 18:01
Yual, Waleed Sr V 16:39.08 5:22 3.1 205/285 5/7 5/46 15/29 17:13
(0:34,3.2)
17:13
(0:34,3.2)
17:13
(0:34,3.2)
16:51
(0:12,1.2)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Yual, Yohanna Fr Open 19:41.74 6:21 3.1 877/1144 26/39 33/46 2/2 19:39
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 20/29 81:26
1:04
3.1 5:15 5:01 5:22 473 4:50 84:37
(3:11,3.8)
84:37
(3:11,3.8)
84:37
(3:11,3.8%)
#SoleSisters!!! (LY, LR, PR) Tom Altier (22), Sam Schmitz (85), Luke Perman (100), Aaron Koopal (132), Waleed Yual (134)
Open 1st 5 35/95 85:51
0:28
3.1 5:32 5:28 5:37 1098 5:11 Hunter Briggs (163), Cade Meyer (193), Ben Kinman (222), Carste Thompson (248), Karson Kleve (272)
Open 2nd 5 9/42 89:11
0:44
3.1 5:45 5:38 5:52 292 5:17 Brandon Vu (29), Bonj Doyo (35), Ethan Hartle (49), Paxson Picken (86), Dain Tack (93)
Open 3rd 5 5/19 92:07
0:25
3.1 5:57 5:53 6:01 162 5:18 Drew Schmidt (22), Noah Haynes (27), Zach Anthofer (33), Nathan Kellar (36), Matt Borgmeier (44)
Open 4th 5 3/8 95:12
0:32
3.1 6:09 6:03 6:13 100 5:22 Malach Thompson (15), Kiernan Adair (18), Asher Heuss (21), Quinn Swaim (22), Logan Swaim (24)
Open 5th 5 2/4 97:08
0:16
3.1 6:16 6:14 6:19 50 5:25 Jackso Marshall (8), Kyle Battani (9), Evan Newcomb (10), Carson Stanley (11), Matthew Kliegl (12)
Open 6th 5 2/2 99:24
0:22
3.1 6:25 6:21 6:28 50 5:29 Yohanna Yual (8), Imani Muganza (9), Josh Meyer (10), Jake Sterling (11), Grant Allen (12)
Open 7th 5 2/2 103:08
0:57
3.1 6:39 6:31 6:49 50 5:33 Charl Pattinson (8), Will Morlock (9), Jason White (10), Jack Borgmeier (11), Tanner Kenin (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Drew Bosley Jr Unattached 14:53.54 4:48
2 Derick Peters Sr Unattached 14:55.42 4:49
3 Khalid Hussein Sr Wayzata XC Club 14:56.53 4:49
4 Wesley Schiek Sr Unattached 14:59.8 4:50
5 Matthew Meinke Jr Unattached 15:01.43 4:51
6 Acer Iverson Jr Unattached 15:04.1 4:52
7 Evan Sayler Sr BisPatHarriers 15:09.47 4:53
8 Rowen Ellenberg Jr Unattached 15:13.57 4:55
9 Jacob Ralston Sr Titan Running 15:15.45 4:55
10 Ethan Marshall Jr Saints XC Club 15:16.8 4:56
11 David Vannucchi Jr Unattached 15:16.88 4:56
12 Myles Fleming Sr Unattached 15:19.68 4:57
13 Nicholas Scheller So Storm Running Cl 15:20.77 4:57
14 Matt Carmody Sr Maroons XC Club 15:21.72 4:57
15 Joseph Minor Sr Washburn Running 15:21.84 4:57
16 Luke Labatte Jr Rosemount XC Clu 15:23.89 4:58
17 Merga Gemeda Sr Sioux City North 15:25.26 4:58
18 Ryan Tracy Sr Unattached 15:25.99 4:59
19 Daniel Burkhalter Sr Unattached 15:26.34 4:59
20 Caleb Easton Jr Middleton XC 15:26.4 4:59
21 Sam Jaeger Sr Middleton XC 15:27.01 4:59
22 Kavanaugh Fitzpatrick Sr Thunderbird Trac 15:27.32 4:59
23 Kerby Depenbush Sr Golden Belt RP 15:27.88 4:59
24 Grant Matthews Sr Wayzata XC Club 15:29.39 5:00
25 Caleb Haugland Jr Washburn Running 15:30.01 5:00
26 Beau Brannan Sr Saber XC Club 15:30.52 5:00
27 Nathan Jones Sr Children of the 15:31.44 5:00
28 Anthony Pena Sr Pleasant Valley 15:31.64 5:01
29 Trent Cochran Jr Gardner Lightnin 15:31.92 5:01
30 Will Ode So Maroons XC Club 15:32.02 5:01
31 Reece Jones Jr Saints XC Club 15:32.58 5:01
32 Declan Dahlberg Sr Unattached 15:32.76 5:01
33 Konnor Sommer Sr Pleasant Valley 15:33.31 5:01
34 Joe Rush Sr custer xc club 15:33.65 5:01
35 Tom Altier Sr Johnston 15:34.64 5:01 1/7 1/46 19/51 16:36
(1:02)
16:36
(1:02)
16:36
(1:02)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
36 Willem Gokemeijer Jr Edina XC 15:35.14 5:02
37 John Quigley Sr Wildcat XC 15:35.19 5:02
38 Brian Beach Jr Prairie Street D 15:35.77 5:02
39 Logan Jiskra Jr Shawnee Mission 15:36 5:02
40 Austin Streit Jr Mustangs XC Club 15:36.12 5:02
41 Beau Pullman Sr Minnetonka Runni 15:36.28 5:02
42 Isaac Huber Jr Unattached 15:36.64 5:02
43 Mac Karrick Sr Minnetonka Runni 15:36.7 5:02
44 Isaac Basten Jr Buffalo Minnesot 15:36.9 5:02
45 Geno Uhrbom Fr Unattached 15:36.94 5:02
46 Owen Gage Sr Edina XC 15:37.09 5:02
47 Roman Ystenes So Middleton XC 15:38.46 5:03
48 Tom Nemanich Jr Red Wing Cross C 15:38.8 5:03
49 George Nowak Sr Edina XC 15:39.53 5:03
50 Maxwell Selbach Sr Unattached 15:39.65 5:03
51 Ryan Eastman Sr Jr. Jays 15:39.88 5:03
52 Cole Schroeder Jr Maroons XC Club 15:40.03 5:03
53 Keiser Freetly Sr Team Scatter 15:41.15 5:04
54 David Lutgen Sr Unattached 15:41.64 5:04
55 Joseph Kehoe Sr Sun Prairie XC 15:42.18 5:04
56 Anders Sonnesyn Sr Wayzata XC Club 15:42.45 5:04
57 Cj Martinez Sr Team Fremont 15:43.14 5:04
58 Jackson Caldwell Jr Prairie Street D 15:43.38 5:04
59 Keaton Gruber Sr Alexandria Runni 15:43.67 5:04
60 Cooper Schroeder Sr Indians 15:44.32 5:05
61 Ben Schnoor So Unattached 15:44.76 5:05
62 Adam Wilkinson Sr Minnetonka Runni 15:45.42 5:05
63 Luke Nolley Sr South Lincoln Di 15:46.06 5:05
64 Jack Elliot Jr Running Club 15:46.11 5:05
65 Andrew Brandt Jr Wayzata XC Club 15:46.63 5:05
66 Charles Babcock Jr Unattached 15:47.65 5:06
67 Ike Mendel Sr Running Club 15:48.41 5:06
68 Michael Madoch Jr Middleton XC 15:49.2 5:06
69 Torin Christianson Sr Storm Running Cl 15:49.23 5:06
70 Bonheur Mvuyekure Sr Sioux Falls East 15:49.56 5:06
71 Owen Keiser Sr Unattached 15:50.2 5:07
72 Gregory M. Haynes Jr Jaguar Running C 15:50.49 5:07
73 Mark Ellenberger Sr Edina XC 15:51.36 5:07
74 Blake Buysse Sr Wayzata XC Club 15:51.85 5:07
75 James Giftos Jr Unattached 15:52.05 5:07
76 Eli Hoeft Jr Hopkins Harriers 15:52.46 5:07
77 Gavin Kuhlenbeck So Unattached 15:53.65 5:08
78 Darius Diver Sr Thunderbird Trac 15:54.36 5:08
79 Moise Habineza Sr WDM Valley Runni 15:54.41 5:08
80 Henry Hughes Sr Hopkins Harriers 15:54.71 5:08
81 Morgan Fairbairn Sr Demon XC Club 15:55.11 5:08
82 Cade Ferron Jr Unattached 15:55.43 5:08
83 Addison Kalb Sr Dubuque Hempstea 15:55.54 5:08
84 Lukas Hessini Jr Mustangs XC Club 15:55.89 5:08
85 Addison Stansbury Jr Stillwater XC 15:56.47 5:09
86 Ben Kahnk Sr Rabid Jackalopes 15:56.63 5:09
87 Joe Hesse-withbroe Sr Stillwater XC 15:56.73 5:09
88 Ramon Romero Sr Unattached 15:56.9 5:09
89 Masen Louviere Sr South Lincoln Di 15:57.06 5:09
90 Mike Rohlinger Sr Whitewater XC Cl 15:57.16 5:09
91 Benjamin Hermiston Jr Dubuque Hempstea 15:57.8 5:09
92 Brian Santiago Sr Unattached 15:57.94 5:09
93 Parker Huhn Jr Pleasant Valley 15:58.33 5:09
94 Gavin Smith Jr Pleasant Valley 15:58.86 5:09
95 Zach Fry So Maroons XC Club 15:59.09 5:09
96 Jacob Cofer Sr Saints XC Club 15:59.36 5:09
97 Ben Vanderbosch Sr Whitewater XC Cl 15:59.39 5:09
98 Aidan Wheelock Jr Unattached 15:59.43 5:09
99 Max Loetscher Jr Unattached 15:59.51 5:10
100 Michael Swope Sr Unattached 15:59.82 5:10
101 Isaiah Germolus Jr Saber XC Club 16:00.03 5:10
102 Jack Nolley So South Lincoln Di 16:00.19 5:10
103 Sam Hall So Maroons XC Club 16:00.27 5:10
104 Tucker Wallin Jr Red Wing Cross C 16:00.75 5:10
105 Jack Radar Sr Middleton XC 16:00.77 5:10
106 Ethan Vargas Fr Stillwater XC 16:00.88 5:10
107 Mitchell Tolander Sr Wayzata XC Club 16:01.03 5:10
108 Ben Olson Sr Blaine Distance 16:01.41 5:10
109 Lucas Selman Jr Edina XC 16:01.64 5:10
110 Maxwell Manley Jr Edina XC 16:01.74 5:10
111 Carl Reis Jr Saber XC Club 16:02.29 5:10
112 Ian Kaffenberger So Pleasant Valley 16:02.32 5:10
113 David Mccanna Sr Saints XC Club 16:02.47 5:10
114 Grant Price Jr Wayzata XC Club 16:03.23 5:11
115 Ben Wicklund Sr Stillwater XC 16:05.53 5:11
116 Franklin Shue Sr Wildcat XC 16:06.31 5:12
117 Braden Peters Jr Unattached 16:06.47 5:12
118 Andrew Lebourveau Sr Saints XC Club 16:06.75 5:12
119 Jace Bartz Sr Whitewater XC Cl 16:08.21 5:12
120 Sam Elliott Jr Running Club 16:09.07 5:13
121 Jalen Chase Sr Unattached 16:09.61 5:13
122 Brett Kulp Jr Unattached 16:10 5:13
123 Ty Trainor Sr Unattached 16:10.97 5:13
124 Eli Frasher Sr Unattached 16:11.16 5:13
125 Maury Miller Sr Thunderbird Trac 16:11.34 5:13
126 Trevor Acton So South Lincoln Di 16:11.47 5:13
127 Mason Mcdonald Jr Wildcat XC 16:11.66 5:13
128 Nelson Max So Whitewater XC Cl 16:11.69 5:13
129 Sam Hubert Jr Unattached 16:11.88 5:14
130 Carson Speicher Sr Perham XC Club 16:12.23 5:14
131 Joey Guzman Jr Prairie Street D 16:12.66 5:14
132 Jerry Jorgenson Jr Unattached 16:12.92 5:14
133 Sam Schmitz So Johnston 16:13.43 5:14 2/7 2/46 23/38
134 Joseph Coddington Sr Shawnee Mission 16:13.45 5:14
135 Jackson Wichtendahl Sr Alexandria Runni 16:13.79 5:14
136 Spencer Schultz Sr Rosemount XC Clu 16:14.53 5:14
137 Tristan Sernau So The Real SP 16:14.8 5:14
138 Bryan Zucker Jr Red Wing Cross C 16:15.1 5:15
139 Max Korth Sr Stillwater XC 16:15.3 5:15
140 Will Sacay So Mustangs XC Club 16:15.32 5:15
141 Walker Miller Sr Thunderbird Trac 16:15.79 5:15
142 Asa Beckner Sr Red Wing Cross C 16:16.02 5:15
143 Max Lauerman So Minnetonka Runni 16:16.2 5:15
144 Alex Strojny Jr The Real SP 16:16.24 5:15
145 Adam Murphy So Wildcat XC 16:16.51 5:15
146 Andrew Lauer So Running Club 16:16.61 5:15
147 Josh Freitag Sr Unattached 16:18.28 5:16
148 Jacob Vermillion Jr Rabid Jackalopes 16:18.48 5:16
149 Luke Godard Jr Saints XC Club 16:18.9 5:16
150 Weston Wyatt Jr Red Wing Cross C 16:19.25 5:16
151 Luke Perman Jr Johnston 16:20.08 5:16 3/7 3/46 19/31
152 Tryg Solberg Jr Whitewater XC Cl 16:20.45 5:16
153 Will Young Sr Unattached 16:20.63 5:16
154 Andrew Witters Sr Pleasant Valley 16:20.93 5:16
155 Zekariya Abdela Jr Running Red Bird 16:21.2 5:17
156 Lars Dewall Jr Stillwater XC 16:21.35 5:17
157 Zeb Mendel Fr Running Club 16:21.39 5:17
158 Jack Terry So Jaguar Running C 16:22.68 5:17
159 Thaniel Schroeder Jr Unattached 16:22.81 5:17
160 Lukas Pierson Sr Unattached 16:23.18 5:17
161 Ansel Fellman Sr Unattached 16:23.4 5:17
162 Nolan Maher Sr Demon XC Club 16:23.55 5:17
163 Mark Biechler Sr Rosemount XC Clu 16:23.75 5:17
164 Andrew Pahnke Jr Unattached 16:24.32 5:18
165 Braedon Gilles So Middleton XC 16:24.85 5:18
166 David Dahl Sr Mustangs XC Club 16:24.94 5:18
167 Jake Paron Sr Unattached 16:25.16 5:18
168 Ben Brogan Jr The Real SP 16:25.21 5:18
169 Jack Markle Sr Saber XC Club 16:25.46 5:18
170 Doug Feyen Jr Unattached 16:25.86 5:18
171 Jacob Waymire Sr Unattached 16:26.25 5:18
172 Jacob Weisshaar Sr WDM Valley Runni 16:26.26 5:18
173 Nate Harmon Sr Unattached 16:26.29 5:18
174 Juan Jimenez Jr Sun Prairie XC 16:27.03 5:18
175 Thomas Kessens Jr Washburn Running 16:27.3 5:18
176 Cole Fechner Sr Unattached 16:27.5 5:19
177 Max Oesterling Sr custer xc club 16:28.26 5:19
178 Bradley Squarek Jr Edina XC 16:28.79 5:19
179 Clayton Anderson Jr Perham XC Club 16:28.98 5:19
180 Andre Vanmeerhaeghe Sr Unattached 16:29.28 5:19
181 Camden Wulf Jr Unattached 16:29.75 5:19
182 Darius Hightower So Jaguar Running C 16:29.88 5:19
183 Jackson Harrison Sr Unattached 16:30.05 5:19
184 Nick Brdicko Sr Wildcat XC 16:30.46 5:20
185 Ben Schulz Jr Team Fremont 16:30.51 5:20
186 Connor Young Jr Rabid Jackalopes 16:30.53 5:20
187 Gavin Czarnecki Fr Unattached 16:30.73 5:20
188 Chase Cate Sr Team Fremont 16:30.94 5:20
189 Adam Tess Jr Sun Prairie XC 16:31.64 5:20
190 Gabe Fendrich Jr Running Club 16:32.03 5:20
191 Adam Mccollor Jr Minnetonka Runni 16:32.08 5:20
192 Danny Cox Jr Rosemount XC Clu 16:34.59 5:21
193 Monty Flatoff Sr The Real SP 16:34.73 5:21
194 Jacob Horvath Sr Whitewater XC Cl 16:35.94 5:21
195 Reese Thompson So Minnetonka Runni 16:36.11 5:21
196 Charles Johnson So Unattached 16:36.82 5:22
197 Jonah Leise Jr Red Wing Cross C 16:36.91 5:22
198 Jimmy Koel So Unattached 16:37.53 5:22
199 Shodo Mahamed Sr Sioux Falls East 16:37.67 5:22
200 Tyler S. Coad Sr Jaguar Running C 16:37.88 5:22
201 Connor Hayes Jr Wildcat XC 16:37.9 5:22
202 Jacob Ring Sr Stillwater XC 16:38.35 5:22
203 Aaron Koopal Sr Johnston 16:38.56 5:22 4/7 4/46 21/30 18:36
(1:57)
18:36
(1:57)
18:36
(1:57)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
204 Liam Belson Sr The Real SP 16:38.89 5:22
205 Waleed Yual Sr Johnston 16:39.08 5:22 5/7 5/46 15/29 17:13
(0:34)
17:13
(0:34)
17:13
(0:34)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
206 Caleb Lusk Sr Unattached 16:39.22 5:22
207 Zachary Leffel So Middleton XC 16:39.29 5:22
208 Jack Fitzgerald Sr Unattached 16:40.24 5:23
209 Ben Perry Sr Washburn Running 16:40.37 5:23
210 Logan Clark Sr Titan Running 16:40.66 5:23
211 Kent Nichols So Pleasant Valley 16:41.33 5:23
212 Aiden Higgerson So Saints XC Club 16:41.62 5:23
213 Duncan Kyhl Sr Maroons XC Club 16:41.96 5:23
214 Wes Ferguson Jr Team Fremont 16:42.15 5:23
215 Jordan Yonce Jr Prairie Street D 16:42.23 5:23
216 Payne Freske Jr Rosemount XC Clu 16:42.82 5:23
217 Braden Will So Saber XC Club 16:43.52 5:24
218 Colton Wheatley So Rabid Jackalopes 16:44.36 5:24
219 Finn Solokowski So Mustangs XC Club 16:45.21 5:24
220 Merci Bita So Sioux Falls East 16:45.92 5:24
221 Richard Salas Jr WDM Valley Runni 16:46.15 5:25
222 Manny Harmon Sr Team Fremont 16:46.26 5:25
223 Matt Turner Jr Jaguar Running C 16:46.46 5:25
224 Alex Kirk Sr Rabid Jackalopes 16:47.2 5:25
225 Bailey Auen Jr Running Club 16:47.71 5:25
226 Jack Mcfadden Jr Kearney XC Club 16:48.28 5:25
227 Mason Meixner Sr The Real SP 16:48.38 5:25
228 Anders Bandt Sr Mustangs XC Club 16:48.42 5:25
229 Harry Koeppen So Minnetonka Runni 16:49.26 5:26
230 Ryan Winger Fr Dubuque Hempstea 16:49.42 5:26
231 Matt Cota Sr Washburn Running 16:49.58 5:26
232 Joe Schaefer Jr Johnston 16:49.78 5:26 6/7 6/46 16/27
233 Drew Brase Jr Maroons XC Club 16:50.54 5:26
234 Asher Molina Sr Shawnee Mission 16:51.33 5:26
235 Blake Taylor So Shawnee Mission 16:51.72 5:26
236 Evan Armitage Jr WDM Valley Runni 16:51.92 5:26
237 Connor Arens Fr Crofton 16:53.3 5:27
238 Bobby Johnson So Prairie Street D 16:53.46 5:27
239 Chad Franz Jr The Real SP 16:53.53 5:27
240 Grant Gader Jr Saber XC Club 16:53.63 5:27
241 Garret Staab So Unattached 16:54.79 5:27
242 Alec Nelson So Mustangs XC Club 16:56.85 5:28
243 Dustin Nichols Sr Prairie Street D 16:56.88 5:28
244 Zach Heckman Jr Unattached 16:57.84 5:28
245 Carter Owen So WDM Valley Runni 16:59.98 5:29
246 Jayden Kumm Sr Team Fremont 17:00.12 5:29
247 Matthew Jungk So Dubuque Hempstea 17:00.79 5:29
248 Justin Vrooman Sr Unattached 17:01.31 5:29
249 Caleb Korder Fr Red Wing Cross C 17:01.73 5:30
250 Jacob Fritz Sr South Lincoln Di 17:01.88 5:30
251 Isaac Maruyama So Whitewater XC Cl 17:03.34 5:30
252 Austin O'dwyer So Shawnee Mission 17:03.41 5:30
253 Sebastian Garcia Jr Shawnee Mission 17:03.78 5:30
254 Matt Schatz Jr Dubuque Hempstea 17:04.71 5:31
255 Gerrit Livingston So Rosemount XC Clu 17:04.83 5:31
256 Leif Rozycki Jr Washburn Running 17:06.78 5:31
257 Gabe Wasserman Jr Unattached 17:07.88 5:32
258 Andrew Nickeson Jr South Lincoln Di 17:09.33 5:32
259 John Ness Fr Saber XC Club 17:10.23 5:32
260 Jack Labatte Jr Rosemount XC Clu 17:11.19 5:33
261 Chase Lather So Sioux Falls East 17:11.69 5:33
262 Kai Johnson Sr Washburn Running 17:12.45 5:33
263 Jimmy Le Sr Johnston 17:17.29 5:35 7/7 10/46 18/24 17:38
(0:21)
17:38
(0:21)
17:38
(0:21)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
264 Logan Logback Sr Unattached 17:20.35 5:36
265 Jayden Wheeling Sr Unattached 17:22.16 5:36
266 Austin Rex So Rabid Jackalopes 17:23.76 5:37
267 Lance Vanzee Sr Chargers XC Club 17:25.65 5:37
268 Nick Johnson Sr WDM Valley Runni 17:27.94 5:38
269 Ayub Mohamud Sr Sioux Falls East 17:29.02 5:38
270 Porter Adams Sr Rabid Jackalopes 17:29.52 5:39
271 Tanner Arens Jr Crofton 17:30.31 5:39
272 Nolan Welbes Sr Dubuque Hempstea 17:31.08 5:39
273 Collin Brauer Jr Unattached 17:35.51 5:40
274 Nick Torrey Jr Dubuque Hempstea 17:36.71 5:41
275 Samuel Worlie Sr WDM Valley Runni 17:36.74 5:41
276 Jared Ott Sr Wildcat XC 17:39.85 5:42
277 Wyatt Dooley Sr custer xc club 17:40.45 5:42
278 Ricardo Chase Jr Unattached 17:44.46 5:43
279 Alex Breidenbach Jr Sioux Falls East 17:53.13 5:46
280 Harden Boldt So Shawnee Mission 17:56.02 5:47
281 Jacob Starr Jr Sun Prairie XC 17:56.24 5:47
282 Seth Edelen Jr Unattached 18:02.95 5:49
283 Joseph Barber Jr Sun Prairie XC 18:34.53 6:00
284 Alex Walter Fr Sioux Falls East 18:45.98 6:03
285 Andrew Allen Jr Unattached 19:59.4 6:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:11
74:54
14:59
4:50
18 Drew Bosley
Jr
14:54
4:48
1
Derick Peters
Sr
14:55
4:49
2
Wesley Schiek
Sr
15:00
4:50
4
Matthew Meinke
Jr
15:01
4:51
5
Acer Iverson
Jr
15:04
4:52
6
Rowen Ellenberg
Jr
15:14
4:55
7
David Vannucchi
Jr
15:17
4:56
9
2 Wayzata XC Club
2-2-2-2-2
Gap: 0:55
77:47
15:33
5:01
144 Khalid Hussein
Sr
14:57
4:49
3
Grant Matthews
Sr
15:29
5:00
15
Anders Sonnesyn
Sr
15:42
5:04
36
Andrew Brandt
Jr
15:47
5:05
42
Blake Buysse
Sr
15:52
5:07
48
Mitchell Tolander
Sr
16:01
5:10
69
Grant Price
Jr
16:03
5:11
75
3 Middleton XC
7-3-3-3-3
Gap: 0:34
78:22
15:40
5:03
169 Caleb Easton
Jr
15:26
4:59
13
Sam Jaeger
Sr
15:27
4:59
14
Roman Ystenes
So
15:38
5:03
31
Michael Madoch
Jr
15:49
5:06
44
Jack Radar
Sr
16:01
5:10
67
Braedon Gilles
So
16:25
5:18
107
Zachary Leffel
So
16:39
5:22
135
4 Maroons XC Club
4-6-4-4-4
Gap: 0:39
78:33
15:43
5:04
188 Matt Carmody
Sr
15:22
4:57
10
Will Ode
So
15:32
5:01
19
Cole Schroeder
Jr
15:40
5:03
34
Zach Fry
So
15:59
5:09
60
Sam Hall
So
16:00
5:10
65
Duncan Kyhl
Sr
16:42
5:23
139
Drew Brase
Jr
16:51
5:26
158
5 Edina XC
11-8-5-5-5
Gap: 0:27
78:45
15:45
5:05
203 Willem Gokemeijer
Jr
15:35
5:02
23
Owen Gage
Sr
15:37
5:02
30
George Nowak
Sr
15:40
5:03
33
Mark Ellenberger
Sr
15:51
5:07
47
Lucas Selman
Jr
16:02
5:10
70
Maxwell Manley
Jr
16:02
5:10
71
Bradley Squarek
Jr
16:29
5:19
114
6 Pleasant Valley
9-7-8-6-6
Gap: 0:31
79:04
15:49
5:06
229 Anthony Pena
Sr
15:32
5:01
18
Konnor Sommer
Sr
15:33
5:01
21
Parker Huhn
Jr
15:58
5:09
58
Gavin Smith
Jr
15:59
5:09
59
Ian Kaffenberger
So
16:02
5:10
73
Andrew Witters
Sr
16:21
5:16
102
Kent Nichols
So
16:41
5:23
137
7 Saints XC Club
3-5-6-7-7
Gap: 0:50
78:58
15:48
5:06
241 Ethan Marshall
Jr
15:17
4:56
8
Reece Jones
Jr
15:33
5:01
20
Jacob Cofer
Sr
15:59
5:09
61
David Mccanna
Sr
16:02
5:10
74
Andrew Lebourveau
Sr
16:07
5:12
78
Luke Godard
Jr
16:19
5:16
98
Aiden Higgerson
So
16:42
5:23
138
8 Minnetonka Runni
16-9-7-8-8
Gap: 0:56
79:47
15:57
5:09
311 Beau Pullman
Sr
15:36
5:02
28
Mac Karrick
Sr
15:37
5:02
29
Adam Wilkinson
Sr
15:45
5:05
39
Max Lauerman
So
16:16
5:15
93
Adam Mccollor
Jr
16:32
5:20
122
Reese Thompson
So
16:36
5:21
126
Harry Koeppen
So
16:49
5:26
154
9 Stillwater XC
26-18-15-10-9
Gap: 0:19
80:15
16:03
5:11
340 Addison Stansbury
Jr
15:56
5:09
52
Joe Hesse-withbroe
Sr
15:57
5:09
54
Ethan Vargas
Fr
16:01
5:10
68
Ben Wicklund
Sr
16:06
5:11
76
Max Korth
Sr
16:15
5:15
90
Lars Dewall
Jr
16:21
5:17
103
Jacob Ring
Sr
16:38
5:22
131
10 Running Club
21-13-13-11-10
Gap: 0:35
80:22
16:04
5:11
364 Jack Elliot
Jr
15:46
5:05
41
Ike Mendel
Sr
15:48
5:06
43
Sam Elliott
Jr
16:09
5:13
80
Andrew Lauer
So
16:17
5:15
96
Zeb Mendel
Fr
16:21
5:17
104
Gabe Fendrich
Jr
16:32
5:20
121
Bailey Auen
Jr
16:48
5:25
151
11 Red Wing Cross C
17-15-17-16-11
Gap: 0:40
80:30
16:06
5:12
378 Tom Nemanich
Jr
15:39
5:03
32
Tucker Wallin
Jr
16:01
5:10
66
Bryan Zucker
Jr
16:15
5:15
89
Asa Beckner
Sr
16:16
5:15
92
Weston Wyatt
Jr
16:19
5:16
99
Jonah Leise
Jr
16:37
5:22
127
Caleb Korder
Fr
17:02
5:30
170
12 Whitewater XC Cl
28-22-18-17-12
Gap: 0:23
80:37
16:07
5:12
381 Mike Rohlinger
Sr
15:57
5:09
56
Ben Vanderbosch
Sr
15:59
5:09
62
Jace Bartz
Sr
16:08
5:12
79
Nelson Max
So
16:12
5:13
83
Tryg Solberg
Jr
16:20
5:16
101
Jacob Horvath
Sr
16:36
5:21
125
Isaac Maruyama
So
17:03
5:30
172
13 Wildcat XC
12-17-16-15-13
Gap: 0:55
80:40
16:08
5:12
394 John Quigley
Sr
15:35
5:02
24
Franklin Shue
Sr
16:06
5:12
77
Mason Mcdonald
Jr
16:12
5:13
82
Adam Murphy
So
16:17
5:15
95
Nick Brdicko
Sr
16:30
5:20
116
Connor Hayes
Jr
16:38
5:22
130
Jared Ott
Sr
17:40
5:42
191
14 Saber XC Club
8-12-11-12-14
Gap: 1:13
80:42
16:08
5:12
405 Beau Brannan
Sr
15:31
5:00
17
Isaiah Germolus
Jr
16:00
5:10
63
Carl Reis
Jr
16:02
5:10
72
Jack Markle
Sr
16:25
5:18
110
Braden Will
So
16:44
5:24
143
Grant Gader
Jr
16:54
5:27
164
John Ness
Fr
17:10
5:32
179
15 South Lincoln Di
20-14-12-9-15
Gap: 1:16
80:57
16:11
5:13
411 Luke Nolley
Sr
15:46
5:05
40
Masen Louviere
Sr
15:57
5:09
55
Jack Nolley
So
16:00
5:10
64
Trevor Acton
So
16:11
5:13
81
Jacob Fritz
Sr
17:02
5:30
171
Andrew Nickeson
Jr
17:09
5:32
178




16 Mustangs XC Club
15-11-14-14-16
Gap: 1:09
80:57
16:11
5:13
422 Austin Streit
Jr
15:36
5:02
27
Lukas Hessini
Jr
15:56
5:08
51
Will Sacay
So
16:15
5:15
91
David Dahl
Sr
16:25
5:18
108
Finn Solokowski
So
16:45
5:24
145
Anders Bandt
Sr
16:48
5:25
153
Alec Nelson
So
16:57
5:28
165
17 Washburn Running
5-3-9-13-17
Gap: 1:28
80:49
16:10
5:13
432 Joseph Minor
Sr
15:22
4:57
11
Caleb Haugland
Jr
15:30
5:00
16
Thomas Kessens
Jr
16:27
5:18
113
Ben Perry
Sr
16:40
5:23
136
Matt Cota
Sr
16:50
5:26
156
Leif Rozycki
Jr
17:07
5:31
177
Kai Johnson
Sr
17:12
5:33
182
18 Prairie Street D
13-10-10-18-18
Gap: 1:18
81:08
16:14
5:14
450 Brian Beach
Jr
15:36
5:02
25
Jackson Caldwell
Jr
15:43
5:04
38
Joey Guzman
Jr
16:13
5:14
84
Jordan Yonce
Jr
16:42
5:23
141
Bobby Johnson
So
16:53
5:27
162
Dustin Nichols
Sr
16:57
5:28
166




19 Rosemount XC Clu
6-16-19-19-19
Gap: 1:19
81:20
16:16
5:15
470 Luke Labatte
Jr
15:24
4:58
12
Spencer Schultz
Sr
16:15
5:14
87
Mark Biechler
Sr
16:24
5:17
106
Danny Cox
Jr
16:35
5:21
123
Payne Freske
Jr
16:43
5:23
142
Gerrit Livingston
So
17:05
5:31
176
Jack Labatte
Jr
17:11
5:33
180
20 Johnston
10-19-20-20-20
Gap: 1:04
81:26
16:17
5:15
473 Tom Altier
Sr
15:35
5:01
22
Sam Schmitz
So
16:13
5:14
85
Luke Perman
Jr
16:20
5:16
100
Aaron Koopal
Sr
16:39
5:22
132
Waleed Yual
Sr
16:39
5:22
134
Joe Schaefer
Jr
16:50
5:26
157
Jimmy Le
Sr
17:17
5:35
183
#SoleSisters!!! (LY, LR, PR)
21 Jaguar Running C
23-25-22-21-21
Gap: 0:56
82:07
16:25
5:18
544 Gregory M. Haynes
Jr
15:50
5:07
46
Jack Terry
So
16:23
5:17
105
Darius Hightower
So
16:30
5:19
115
Tyler S. Coad
Sr
16:38
5:22
129
Matt Turner
Jr
16:46
5:25
149








22 The Real SP
29-29-27-24-22
Gap: 0:24
82:10
16:26
5:18
548 Tristan Sernau
So
16:15
5:14
88
Alex Strojny
Jr
16:16
5:15
94
Ben Brogan
Jr
16:25
5:18
109
Monty Flatoff
Sr
16:35
5:21
124
Liam Belson
Sr
16:39
5:22
133
Mason Meixner
Sr
16:48
5:25
152
Chad Franz
Jr
16:54
5:27
163
23 Team Fremont
19-26-26-23-23
Gap: 1:03
82:13
16:27
5:18
561 Cj Martinez
Sr
15:43
5:04
37
Ben Schulz
Jr
16:31
5:20
117
Chase Cate
Sr
16:31
5:20
119
Wes Ferguson
Jr
16:42
5:23
140
Manny Harmon
Sr
16:46
5:25
148
Jayden Kumm
Sr
17:00
5:29
168




24 Rabid Jackalopes
27-24-24-22-24
Gap: 0:51
82:17
16:27
5:19
562 Ben Kahnk
Sr
15:57
5:09
53
Jacob Vermillion
Jr
16:18
5:16
97
Connor Young
Jr
16:31
5:20
118
Colton Wheatley
So
16:44
5:24
144
Alex Kirk
Sr
16:47
5:25
150
Austin Rex
So
17:24
5:37
184
Porter Adams
Sr
17:30
5:39
187
25 Shawnee Mission
14-21-25-25-25
Gap: 1:27
82:36
16:31
5:20
604 Logan Jiskra
Jr
15:36
5:02
26
Joseph Coddington
Sr
16:13
5:14
86
Asher Molina
Sr
16:51
5:26
159
Blake Taylor
So
16:52
5:26
160
Austin O'dwyer
So
17:03
5:30
173
Sebastian Garcia
Jr
17:04
5:30
174
Harden Boldt
So
17:56
5:47
193
26 Dubuque Hempstea
25-19-21-25-26
Gap: 1:09
82:48
16:34
5:21
606 Addison Kalb
Sr
15:56
5:08
50
Benjamin Hermiston
Jr
15:58
5:09
57
Ryan Winger
Fr
16:49
5:26
155
Matthew Jungk
So
17:01
5:29
169
Matt Schatz
Jr
17:05
5:31
175
Nolan Welbes
Sr
17:31
5:39
188
Nick Torrey
Jr
17:37
5:41
189
27 WDM Valley Runni
24-27-28-28-27
Gap: 1:06
82:59
16:36
5:21
635 Moise Habineza
Sr
15:54
5:08
49
Jacob Weisshaar
Sr
16:26
5:18
111
Richard Salas
Jr
16:46
5:25
147
Evan Armitage
Jr
16:52
5:26
161
Carter Owen
So
17:00
5:29
167
Nick Johnson
Sr
17:28
5:38
185
Samuel Worlie
Sr
17:37
5:41
190
28 Sun Prairie XC
18-23-23-27-28
Gap: 2:52
85:12
17:02
5:30
656 Joseph Kehoe
Sr
15:42
5:04
35
Juan Jimenez
Jr
16:27
5:18
112
Adam Tess
Jr
16:32
5:20
120
Jacob Starr
Jr
17:56
5:47
194
Joseph Barber
Jr
18:35
6:00
195








29 Sioux Falls East
22-28-29-29-29
Gap: 1:39
83:54
16:47
5:25
686 Bonheur Mvuyekure
Sr
15:50
5:06
45
Shodo Mahamed
Sr
16:38
5:22
128
Merci Bita
So
16:46
5:24
146
Chase Lather
So
17:12
5:33
181
Ayub Mohamud
Sr
17:29
5:38
186
Alex Breidenbach
Jr
17:53
5:46
192
Alex Walter
Fr
18:46
6:03
196
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nick Meyer Sr Unattached 15:42.2 5:04
2 Jack Moore Jr Thunder XC Club 15:43.95 5:05
3 Dylan Miller Sr Southwest XC Clu 15:45.69 5:05
4 Blake Iverson Sr Maple Grove XC C 15:45.86 5:05
5 Danie Bohnemann Jr Leavenworth TC 15:49.48 5:06
6 Alex Nemeth Jr Sartell Boys & G 15:51.86 5:07
7 Muqsin Hussien Sr NFXC 15:53.62 5:08
8 Ryan Fernholz Sr Sartell Boys & G 15:55.54 5:08
9 Clark Young So Maple Grove XC C 15:56.59 5:09
10 Carter Knaus Jr St. Mike's Runni 15:57.06 5:09
11 Hen Hinchcliffe Jr Austin XC1 15:57.21 5:09
12 Zachary Miller Jr Wayzata XC Club 15:58.21 5:09
13 Paul Breitbach Sr CRDT 15:58.75 5:09
14 Jake Derouin So EP Run Club 16:01.49 5:10
15 Harris Anderson So Math & Science A 16:02.93 5:11
16 Jesse Lambrecht Sr Unattached 16:03.91 5:11
17 Jack Degonda Sr Stillwater XC 16:04.09 5:11
18 Carter Briggs So Winona 16:05.14 5:11
19 Hayden Olson Sr Prior Lake Track 16:05.3 5:11
20 Lucas Shryock Sr Olathe Falcons 16:05.36 5:11
21 Hayes Pateidl Sr Unattached 16:07.58 5:12
22 Charlie Wallace Sr Thunder XC Club 16:08.11 5:12
23 Jonah Breuer Jr St. Mike's Runni 16:08.25 5:12
24 Joseph Reimann Jr East Ridge Cross 16:09.23 5:13
25 Trey Ulrich Sr Medford 16:10.67 5:13
26 Josh Jarpey Sr Centennial XC 16:10.95 5:13
27 Griffin Keeter Jr Lancer Running C 16:11.11 5:13
28 Patrick Leonard Jr Wayzata XC Club 16:11.28 5:13
29 Colten Brand Jr Winona 16:12.06 5:14
30 Dawson Strom Jr Moorhead Running 16:12.17 5:14
31 Camer Arkesteyn Jr Wayzata XC Club 16:12.8 5:14
32 Luke Sharpe Jr Wayzata XC Club 16:14.71 5:14
33 John Matulis Jr Thunder XC Club 16:14.76 5:14
34 Trenton Allen Sr Wildcat XC - Eag 16:14.91 5:14
35 Hunter Gowin Jr Unattached 16:15.23 5:15
36 Robert Laue Sr Club PXC 16:16.65 5:15
37 Ben Smith Jr Unattached 16:17.28 5:15
38 Gregg Escalante So Highland Park Ru 16:17.62 5:15
39 Braden Benson Sr Buffalo Minnesot 16:17.99 5:15
40 Tyler Anderson So Blaine Distance 16:18.3 5:16
41 Patrick Mclean So Maple Grove XC C 16:18.31 5:16
42 Jeremia Tesfaye Sr Olathe Falcons 16:18.62 5:16
43 Soren Dybing Sr Lumberjacks XC C 16:19.12 5:16
44 Keegan Staats Jr Saints XC Club 16:19.3 5:16
45 No Christienson Sr Alexandria Runni 16:19.39 5:16
46 Noah Bundrock Sr Lakers XC Club 16:19.46 5:16
47 Michael Scott Sr Team Swanson 16:19.73 5:16
48 Adam Ebent Sr Unattached 16:19.98 5:16
49 Liam Neidig So Lion Run Club 16:20.27 5:16
50 Jacob Jensen Jr Unattached 16:21.17 5:17
51 Joseph Lee Fr Roseville XC Clu 16:21.24 5:17
52 Luke Oatney Sr Lion Run Club 16:21.58 5:17
53 Cole Stenseth Sr RR D-Krew 16:21.7 5:17
54 Colden Longley So Unattached 16:21.97 5:17
55 Ryan Kohler Sr BisPatHarriers 16:22.14 5:17
56 Sidney Gross Sr Highland Park Ru 16:22.76 5:17
57 Luke Maly Jr Wayzata XC Club 16:22.97 5:17
58 Jesper Hoffman Sr Hopkins Harriers 16:23.42 5:17
59 Payton Smith Jr Unattached 16:23.47 5:17
60 Max Laue Sr Club PXC 16:23.91 5:17
61 Nick Oak So Buffalo Minnesot 16:24.01 5:17
62 Colton Lagrange Jr Club PXC 16:24.59 5:18
63 Josiah Eide Sr Unattached 16:24.8 5:18
64 John Starkey Jr Unattached 16:24.9 5:18
65 Nich Kartschoke Sr Prior Lake Track 16:25.58 5:18
66 Riley Piket Jr Wayzata XC Club 16:25.84 5:18
67 Tyler Cernohous Sr Unattached 16:26.21 5:18
68 Cole Wagner Sr Unattached 16:26.26 5:18
69 Adam Mcmonagle Sr Wildcat XC - Eag 16:26.6 5:18
70 Rylan Brown So Topeka blue 16:27.34 5:18
71 Terry Robinson So Lion Run Club 16:27.36 5:19
72 Hayden Degross Sr New Prague XC 16:27.74 5:19
73 Luke Sabus Sr Team Swanson 16:28.19 5:19
74 Sam Overby Jr Leavenworth TC 16:28.2 5:19
75 Isaac Threinen So Dodge County Roa 16:28.48 5:19
76 David Ecker Sr Unattached 16:28.71 5:19
77 Dylan Schaefer Jr Unattached 16:29.2 5:19
78 Max Bradley Sr Topeka blue 16:29.98 5:19
79 Mikey Kvaal So Team Scatter 16:29.98 5:19
80 Kyle Vandertuin Sr Alexandria Runni 16:30.23 5:19
81 Kellen Brudwick Sr Scarlet XC 16:30.39 5:19
82 Cade Heikes Jr Prairie Street D 16:31.13 5:20
83 Owen Sovereign Fr Saints XC Club 16:31.43 5:20
84 Caleb Yokom Fr NFXC 16:32.12 5:20
85 Alexei Hensel Jr Buffalo Minnesot 16:32.32 5:20
86 Luke Dickas Jr Jr. Jays 16:32.7 5:20
87 Caleb Jones Sr Unattached 16:32.85 5:20
88 Brett Hanson Jr Buffalo Minnesot 16:32.98 5:20
89 Jackson Mallot Jr Saints XC Club 16:33.45 5:20
90 Gage Mostad So Lumberjacks XC C 16:33.76 5:21
91 Jacob Rohrer Sr Wayzata XC Club 16:34.22 5:21
92 Bryce Whitley Jr EP Run Club 16:34.38 5:21
93 Aidan Browne So Woodbury XC Club 16:34.45 5:21
94 Cody Peterson Fr Winona 16:34.48 5:21
95 Pet Michalowicz Sr Woodbury XC Club 16:34.57 5:21
96 Ryan Russek Jr Buffalo Minnesot 16:34.6 5:21
97 Kade Hagen Jr Central XC Club 16:35.86 5:21
98 Jared Brandt Jr Stillwater XC 16:35.99 5:21
99 Nichol Jacobson Jr Blaine Distance 16:36.1 5:21
100 Alec Ille Sr Unattached 16:36.32 5:21
101 Luke Meyer Fr Rapid City 16:36.59 5:21
102 Matt Payne Sr Stillwater XC 16:36.6 5:21
103 Jack Larson Jr EP Run Club 16:36.92 5:22
104 Gavin Klein Sr Unattached 16:37.08 5:22
105 Benjami Passolt Sr Edina XC 16:37.15 5:22
106 Jacob Evans Sr Shakopee Running 16:37.28 5:22
107 Cael Grotenhuis Fr Unattached 16:37.76 5:22
108 Luke Pierce Sr Mill Road Runnin 16:38.28 5:22
109 Jack Dzik Jr Central XC Club 16:38.68 5:22
110 Nathan Kessler Jr Sheridan Cross C 16:39.18 5:22
111 Colton Anderson Jr Burro XC 16:39.62 5:22
112 Peter Weber Sr Laughing Waters 16:39.82 5:23
113 Eric Hotakainen Sr Centennial XC 16:39.86 5:23
114 Jace Minelli Jr Dodge County Roa 16:40.58 5:23
115 Elijah Vlasek Sr Club PXC 16:40.63 5:23
116 Sam Hodgson Sr Lumberjacks XC C 16:40.71 5:23
117 Caleb Wright So Topeka blue 16:40.71 5:23
118 Tyler Osen Jr Lakeville North 16:40.73 5:23
119 Owen Wagner Fr Team Fremont 16:40.99 5:23
120 Adam Stenning Sr Unattached 16:41.52 5:23
121 Tyler Masuda Sr Edina XC 16:41.59 5:23
122 Conno Morrissey So Saints XC Club 16:41.73 5:23
123 Riley Berg Jr Lumberjacks XC C 16:41.77 5:23
124 Michael Smith Jr Central XC Club 16:42.06 5:23
125 Ben Basten Sr Wayzata XC Club 16:42.13 5:23
126 Jack Ostapeic Sr Wayzata XC Club 16:42.49 5:23
127 Jak Vanderwerff Jr Unattached 16:42.49 5:23
128 Andre Lundstrom So Fargo Davies 16:43.68 5:24
129 Dawson Jacobsma Sr Unattached 16:43.76 5:24
130 Tommy Hazen Fr Saints XC Club 16:43.95 5:24
131 Dalton Byrne Sr RR D-Krew 16:44.05 5:24
132 Jack Osborne Sr Math & Science A 16:44.6 5:24
133 Kolby Fritz So Carlisle XC Club 16:44.65 5:24
134 Niko Schmanski So Hopkins Harriers 16:45.19 5:24
135 Zach Nemeth So Sartell Boys & G 16:45.27 5:24
136 Aidan Mohan Jr Winona 16:45.46 5:24
137 Parker Wilhoit Sr Roseville XC Clu 16:45.8 5:24
138 Jimmy Nguyen Sr EP Run Club 16:45.84 5:24
139 Bridger Scraper Jr NFXC 16:45.91 5:24
140 Brycen Snell Sr Linn-Mar Running 16:46.2 5:25
141 Frank Fetrow Sr Wayzata XC Club 16:46.28 5:25
142 Mitch Sailer Jr Southwest XC Clu 16:46.35 5:25
143 Logan Klingele Jr Valkyrie Running 16:46.4 5:25
144 Tim Dunham Sr RR D-Krew 16:46.8 5:25
145 Garett Avery Jr Sheridan Cross C 16:46.9 5:25
146 Russell Swagger Sr Demon XC Club 16:46.93 5:25
147 Parker Zak Sr Edina XC 16:47.13 5:25
148 Markus Braun Sr Wayzata XC Club 16:47.35 5:25
149 Fouquerel-skoe Jr Lumberjacks XC C 16:47.52 5:25
150 Connor Roberts Sr Southwest XC Clu 16:47.55 5:25
151 Caleb Masters Jr Team Swanson 16:47.58 5:25
152 Zack Jones Fr Titan Running 16:47.81 5:25
153 Blane Utter Sr Centennial XC 16:48.16 5:25
154 Frank Thornton Jr Middleton XC 16:48.18 5:25
155 Liam Vidas So Rapid City 16:48.19 5:25
156 Spencer Kaleko Jr Team Swanson 16:48.27 5:25
157 Luke Peterson Jr St. Mike's Runni 16:48.28 5:25
158 Matsola Bein Sr Burnsville Runni 16:48.36 5:25
159 Brett Ovind Sr BisPatHarriers 16:48.63 5:25
160 Kael Ecord Jr Children of the 16:48.79 5:25
161 Peyton Brasser Sr Unattached 16:49.16 5:26
162 Wesle Donaldson Jr EP Run Club 16:49.37 5:26
163 Zachary Mcshane Jr Falcon Runners 16:49.38 5:26
164 Ande Enevoldsen Sr Rapid City 16:49.77 5:26
165 Steven Lange Sr Stillwater XC 16:49.83 5:26
166 Samuel Smith Sr Wayzata XC Club 16:49.97 5:26
167 Luke Lee Sr Saints XC Club 16:49.98 5:26
168 Muhyadi Mohamed Jr Winged Foot Runn 16:50.47 5:26
169 Zach Kush Sr Unattached 16:50.62 5:26
170 Suleyman Jafer Jr Central XC Club 16:50.65 5:26
171 Nathan Williams Jr Mora Running Clu 16:50.86 5:26
172 Eric Norton Sr Stillwater XC 16:51.12 5:26
173 Hunter Hoheisel Jr BisPatHarriers 16:51.12 5:26
174 Jason Voelker Sr Unattached 16:51.31 5:26
175 Bran Stachewicz So Lakeville North 16:51.33 5:26
176 Simon Midtbo Sr Washburn Running 16:51.39 5:26
177 Brenne Peterson Fr Farmington Tiger 16:51.44 5:26
178 Fau Chongmemije Fr Minnetonka Runni 16:51.93 5:26
179 Aleksan Wormuth Jr Hopkins Harriers 16:51.95 5:26
180 Sam Gebhart Jr Moorhead Running 16:52.13 5:26
181 Chase Hebel Jr Prior Lake Track 16:52.27 5:27
182 Luke Sorensen Jr Saber XC Club 16:52.31 5:27
183 Justin Sorensen Jr Unattached 16:52.54 5:27
184 Nathan Alto Fr Lumberjacks XC C 16:52.9 5:27
185 Thomas Marrah Jr Centennial XC 16:53 5:27
186 Danie Velazquez Sr Rapid City 16:53.31 5:27
187 Tony Miller So Wildcat XC 16:53.36 5:27
188 Grant Chlystun Sr Linn-Mar Running 16:53.46 5:27
189 Connor Austin Jr Valkyrie Running 16:53.66 5:27
190 Antoni Berrones Sr Scarlet XC 16:53.99 5:27
191 Ian Cropp Sr Topeka blue 16:54.05 5:27
192 David Dejong Sr EP Run Club 16:54.08 5:27
193 Christi Buehler So Southwest XC Clu 16:54.48 5:27
194 Tony Kosgei Sr Rabid Jackalopes 16:54.56 5:27
195 B Aoki-sherwood Jr Falcon Runners 16:54.57 5:27
196 Bramwel Kosgei Fr Prairie Street D 16:54.66 5:27
197 Jack Hilton Jr Saints XC Club 16:54.78 5:27
198 Colin Johnston Sr Linn-Mar Running 16:55.24 5:27
199 John Wolf Jr Roseville XC Clu 16:55.24 5:27
200 Noah Cole So Salthawk Running 16:55.33 5:28
201 Hunter Briggs So Johnston 16:55.4 5:28 1/39 7/46 75/113
202 James Chapman So Jr. Jays 16:55.65 5:28
203 Kobi Sadler Sr Carlisle XC Club 16:56.03 5:28
204 Caleb Schultz Sr Roseville XC Clu 16:56.28 5:28
205 Matth Schneider Jr Thunder XC Club 16:56.61 5:28
206 Craig Ollendick Jr Thunder XC Club 16:56.81 5:28
207 Benjamin Trihey Sr Dodge County Roa 16:57.06 5:28
208 Carter Altmann So Farmington Tiger 16:57.16 5:28
209 Zac Vanbrocklin So Unattached 16:57.2 5:28
210 Dylan Dolezal So Linn-Mar Running 16:57.35 5:28
211 Ma Schermerhorn Jr Thunder XC Club 16:57.38 5:28
212 Kenyon Nystrom Sr Raider Nation 16:57.54 5:28
213 Nathanial Baker Jr Lion Run Club 16:57.63 5:28
214 Sean Hacker Jr Wildcat XC 16:57.66 5:28
215 Zach Getting Jr East Ridge Cross 16:57.78 5:28
216 Ryan Imse Jr East Ridge Cross 16:57.82 5:28
217 Marcus Hanson So Highland Park Ru 16:57.91 5:28
218 Ben Crocker So Valkyrie Running 16:58.03 5:28
219 Hunter Barth So Fargo Davies 16:58.43 5:29
220 Shuayb Hussein So Wayzata XC Club 16:58.52 5:29
221 Austin Morrow Sr EP Run Club 16:58.53 5:29
222 Calvin Boone So Highland Park Ru 16:58.54 5:29
223 Ai Bauermeister Jr Spirit Lake Cros 16:58.93 5:29
224 Carter Logue Jr Carlisle XC Club 16:58.97 5:29
225 Austi Gruenberg Sr Moorhead Running 16:59.09 5:29
226 Blake Rohrich Sr Demon XC Club 16:59.23 5:29
227 Derek Rudolph Jr Medford 16:59.34 5:29
228 Kaed Fellingham So Olathe Falcons 16:59.55 5:29
229 Trent Long Jr Linn-Mar Running 17:00.1 5:29
230 Joseph Quick Jr Roseville XC Clu 17:00.33 5:29
231 Luca Schnirring Sr EP Run Club 17:00.72 5:29
232 Mike Ward Jr Unattached 17:00.99 5:29
233 Edmund England Jr Team Fremont 17:01.2 5:29
234 Rodolfo Berrum Jr Gardner Lightnin 17:01.36 5:29
235 Luke Bleidissel Jr Topeka blue 17:02.18 5:30
236 Jonathan Pattie Centennial XC 17:02.24 5:30
237 Cade Meyer Jr Johnston 17:02.46 5:30 2/39 8/46 54/110
238 N Buiceag-arama Jr Sartell Boys & G 17:02.59 5:30
239 Georg Gustafson Dodge County Roa 17:03.37 5:30
240 Barrett Houchen Sr Children of the 17:03.75 5:30
241 Micha Youngberg Sr St. Mike's Runni 17:03.99 5:30
242 Isaiah Lee Jr Saints XC Club 17:04.17 5:30
243 Hugo Dunn Sr Wayzata XC Club 17:04.77 5:31
244 Kody Smallfoot So Antlers 17:05.19 5:31
245 Thomas Ryan Sr Burnsville Runni 17:05.4 5:31
246 Dalton Desollar Jr Unattached 17:05.47 5:31
247 Jared Schroeder Sr Running Club 17:05.75 5:31
248 Ryder Jarrett So Team Swanson 17:05.8 5:31
249 Jake Allen Sr Olathe Falcons 17:06.19 5:31
250 Kemal Bati So Central XC Club 17:06.31 5:31
251 Kalin Mcdonough Jr Unattached 17:06.46 5:31
252 Jake Miller Jr Maroons XC Club 17:06.56 5:31
253 Chase Fossum So Burro XC 17:06.72 5:31
254 Daniel Kiefer So The Real SP 17:06.98 5:31
255 John Ferris Jr Laughing Waters 17:07.19 5:31
256 Alexan Knueppel Sr Wayzata XC Club 17:07.34 5:31
257 Tristin Voigt So Washburn Running 17:07.56 5:31
258 Jack Englund Jr Alexandria Runni 17:07.58 5:31
259 Jack Spanel Jr Prairie Street D 17:07.65 5:32
260 Taylor Galloway Sr Prior Lake Track 17:08.07 5:32
261 Regan Sevenich Jr Farmington Tiger 17:08.62 5:32
262 Weston Evans Sr Southwest XC Clu 17:08.64 5:32
263 Jaime Diaz So Rabid Jackalopes 17:08.84 5:32
264 Andrew Foss Sr Wayzata XC Club 17:08.98 5:32
265 Michael Wirth Jr Unattached 17:09.03 5:32
266 Blake Rudd Sr Unattached 17:09.23 5:32
267 Johann Noer Jr Stillwater XC 17:09.33 5:32
268 Parker Johnson Jr Highland Park Ru 17:09.62 5:32
269 Christop Romain Fr Woodbury XC Club 17:09.76 5:32
270 Caden Zonnefeld Sr Unattached 17:09.88 5:32
271 Jack Fisher So Lancer Running C 17:10.24 5:32
272 Tommy Hamilton Jr St. Mike's Runni 17:10.29 5:32
273 Robert Huebert Sr Unattached 17:10.83 5:33
274 Joey Och Sr St. Mike's Runni 17:10.9 5:33
275 Jaden Gebeke Jr Antlers 17:11.19 5:33
276 Sam Steinlicht Fr Team Swanson 17:11.77 5:33
277 Ben Kinman Jr Johnston 17:11.81 5:33 3/39 9/46 40/106
278 Nick Jorgenson Jr CRDT 17:12.09 5:33
279 Zach Simon Jr RR D-Krew 17:12.26 5:33
280 Johnny Ceplina So The Real SP 17:12.48 5:33
281 Jackson Marble Jr EP Run Club 17:12.72 5:33
282 Bryce Kaufmann Jr Rabid Jackalopes 17:13.33 5:33
283 Jorge Atayde Sr Antlers 17:13.45 5:33
284 Charles Caven So Maple Grove XC C 17:13.47 5:33
285 Justyn France So Olathe Falcons 17:13.78 5:33
286 Evgeni Radichev Sr Running Club 17:13.9 5:34
287 Jared Honeyman Sr Demon XC Club 17:14.03 5:34
288 Trevor Ramsdell Sr Omaha South High 17:14.2 5:34
289 Dylan Olson Jr Stillwater XC 17:15.21 5:34
290 Will Mattes So Math & Science A 17:15.24 5:34
291 Ryan Ptak So Harrisburg Runni 17:15.26 5:34
292 Coltin Hamman So Lion Run Club 17:15.33 5:34
293 Liam Mcconnell Sr Minnetonka Runni 17:15.36 5:34
294 Timothy Lueth So Unattached 17:15.8 5:34
295 Ray Zirngible Jr Medford 17:15.83 5:34
296 Michael Kenney Jr East Ridge Cross 17:15.83 5:34
297 Maxwell Kivi Sr Maple Grove XC C 17:16.31 5:34
298 Andrew Selensky So Fargo Davies 17:16.35 5:34
299 Darius Brown Jr Central XC Club 17:16.37 5:34
300 Cooper Larson So Sartell Boys & G 17:16.77 5:34
301 Lucas Jessen Jr Edina XC 17:16.92 5:34
302 Basil Ricker Jr Becker Bulldogs 17:16.96 5:35
303 Jackson Burnett Jr Team Swanson 17:17.09 5:35
304 Miles Olofson So Unattached 17:17.2 5:35
305 Joseph Anderson Jr Buffalo Minnesot 17:17.77 5:35
306 Sawyer Aleckson Jr Unattached 17:17.81 5:35
307 Carste Thompson Sr Johnston 17:17.9 5:35 4/39 11/46 30/103 #GDAOS!!! (SBP)
308 Frankie Carlson Sr Washburn Running 17:18.42 5:35
309 Henry Slagle Fr Jr. Jays 17:18.44 5:35
310 Grant Kimmerer Jr Valkyrie Running 17:18.52 5:35
311 Mitchell Ploetz Jr Winona 17:18.91 5:35
312 Cade Caverzagie Jr Titan Running 17:18.94 5:35
313 Drew Hastings So BPXC2 17:19.25 5:35
314 Tyl Bartholomew Jr St. Mike's Runni 17:19.63 5:35
315 Nate Moller Jr Mustangs XC Club 17:19.72 5:35
316 Derek Engen Sr Scarlet XC 17:19.89 5:35
317 Tristen Kessler So Carlisle XC Club 17:19.93 5:35
318 Devyn Beekman Jr Unattached 17:20.19 5:36
319 John Finnigan Jr Leavenworth TC 17:20.84 5:36
320 Parker Wieland So Fargo Davies 17:20.9 5:36
321 Noah Haaf Sr Unattached 17:21.18 5:36
322 Taylor Wyatt Sr Whitewater XC Cl 17:21.4 5:36
323 L Steiger-olson So Rapid City 17:21.48 5:36
324 Preston Halleck Jr Winona 17:21.6 5:36
325 Tate Huss Jr Edina XC 17:21.64 5:36
326 Zeke Sather Fr Team Scatter 17:21.83 5:36
327 Nathan Smith So Blaine Distance 17:21.89 5:36
328 Brad Gilbertson Sr Saber XC Club 17:22.08 5:36
329 Logan Tanttu So Whitewater XC Cl 17:22.51 5:36
330 Michael Kraimer Sr Burnsville Runni 17:22.71 5:36
331 John Loos So Unattached 17:22.76 5:36
332 Joseph Brown Jr Lancer Running C 17:22.82 5:36
333 Yuet Both Sr WDM Valley Runni 17:22.93 5:36
334 Ben Boelter So Sartell Boys & G 17:23.06 5:36
335 Jordan Tremblay So Unattached 17:23.41 5:37
336 Ryker Huseby Sr New Prague XC 17:23.67 5:37
337 Karson Kleve So Johnston 17:23.68 5:37 5/39 12/46 25/95
338 Ryan Lampe Sr Mill Road Runnin 17:24.07 5:37
339 Corbin Michels Jr Shakopee Running 17:24.2 5:37
340 Tristan Bakke Sr Central XC Club 17:24.38 5:37
341 Sully Jones Jr Titan Running 17:24.44 5:37
342 Sam Vanspriell So Highland Park Ru 17:25.62 5:37
343 Michael Baldus Jr Tornado Terror 17:26.03 5:37
344 Sam Csizmadia Jr Scarlet XC 17:26.16 5:37
345 Cade Muller Fr Maroons XC Club 17:26.66 5:38
346 Peyton Wardell Sr Children of the 17:26.9 5:38
347 Jake Arason Jr RR D-Krew 17:27.55 5:38
348 Ryan Schroeder So Running Club 17:27.62 5:38
349 Trevor Paschall Sr Lakeville North 17:27.84 5:38
350 Austin Ogren Sr Southwest XC Clu 17:27.85 5:38
351 Nathani Apostle So Mustangs XC Club 17:28.07 5:38
352 Noah Melton Sr Moorhead Running 17:28.34 5:38
353 Jackson Marsh Austin XC1 17:28.61 5:38
354 Brandon Vu Sr Johnston 17:28.63 5:38 6/39 13/46 16/84
355 Sage-martinson Sr Highland Park Ru 17:28.64 5:38
356 Riley Adams Jr Titan Running 17:28.79 5:38
357 Tanner Brady Jr Storm Running Cl 17:29.19 5:38
358 Jacob Hakes Jr Mustangs XC Club 17:29.2 5:38
359 Mitchell Grand Jr Five Guys 17:29.29 5:38
360 Ross Mcmahon Jr Team Fremont 17:29.72 5:39
361 Bennett Rozek Sr The Real SP 17:29.82 5:39
362 Thomas Wilkin Sr Teneo 17:30.48 5:39
363 Jacob Breon Sr Rabid Jackalopes 17:30.54 5:39
364 Brandon Kesner Fr Carlisle XC Club 17:30.77 5:39
365 Benjamin Seme Sr Prior Lake Track 17:30.84 5:39
366 Reed Smith So CRDT 17:31.26 5:39
367 Peter Oviguian Jr EP Run Club 17:32.4 5:39
368 Chandle Frieden Sr Club PXC 17:32.44 5:39
369 Charlie Miller Sr Dodge County Roa 17:32.89 5:40
370 Patric Mcdowell Jr Stillwater XC 17:32.96 5:40
371 Thomas Lane So Minnetonka Runni 17:33.44 5:40
372 Ty Troelstrup Jr Titan Running 17:33.45 5:40
373 Lewis Hall Jr Rapid City 17:33.97 5:40
374 Jared Thomas Sr Topeka blue 17:34.14 5:40
375 Austin Willey Jr Buffalo Minnesot 17:34.43 5:40
376 Noah Weichert Jr New Prague XC 17:34.58 5:40
377 Jon Flaws Jr Carlisle XC Club 17:34.6 5:40
378 Brett Ward So Thunder XC Club 17:34.69 5:40
379 Bonj Doyo Sr Johnston 17:34.73 5:40 7/39 14/46 12/79
380 Jay Dykstra Sr Rapid City 17:34.75 5:40
381 Kyle Siemon Sr BPXC2 17:34.89 5:40
382 Nathan Claver Sr EP Run Club 17:35.04 5:40
383 Trevor Lavigne Jr Farmington Tiger 17:35.13 5:40
384 Konner Larkin Sr Unattached 17:35.54 5:40
385 Anders Carlson Sr Edina XC 17:35.57 5:41
386 Stephen Martin Sr Team Scatter 17:35.74 5:41
387 Branden Doser Jr Dubuque Hempstea 17:36.49 5:41
388 Matth Rongitsch RR D-Krew 17:36.51 5:41
389 Thomas Bussey Sr Maroons XC Club 17:36.56 5:41
390 Jared Ruter Sr Winged Foot Runn 17:36.6 5:41
391 Brockdo Lawhead Jr Austin XC1 17:37 5:41
392 Josh Krull Jr Harrisburg Runni 17:37.24 5:41
393 Mason Brehmer Team Scatter 17:37.27 5:41
394 Trevo Prelesnik Jr New Prague XC 17:37.41 5:41
395 Cullen Ring Sr Stillwater XC 17:37.47 5:41
396 Noah Versaevel Sr Marshall Orange 17:37.51 5:41
397 Jacob Haley Jr Scarlet XC 17:37.73 5:41
398 Peter Larson Sr Edina XC 17:37.76 5:41
399 Nick Larson Jr Unattached 17:38.03 5:41
400 Paul Steege Sr Washburn Running 17:38.14 5:41
401 Aide Cunningham Jr Maroons XC Club 17:38.32 5:41
402 James Symanski Sr Blaine Distance 17:38.35 5:41
403 Jim Drewry Sr Thunderbird Trac 17:38.93 5:42
404 Robert Price Jr Titan Running 17:38.98 5:42
405 Cole Stansbury Sr Farmington Tiger 17:39.34 5:42
406 Brode Diederich Fr RR D-Krew 17:39.85 5:42
407 Quincy Altman Jr Highland Park Ru 17:40.6 5:42
408 Alex Bion Jr Washburn Running 17:40.98 5:42
409 Noah Zurn Sr Centennial XC 17:41.03 5:42
410 William Roden Fr Spartan Running 17:41.4 5:42
411 Matthew Berg Jr Burnsville Runni 17:41.67 5:42
412 Andrew Moore Sr Lancer Running C 17:41.68 5:42
413 Kadyn Dohlman Fr Children of the 17:41.73 5:42
414 Raymond Lucero Jr Austin XC1 17:42.8 5:43
415 Jacob Kunka Jr Moorhead Running 17:42.88 5:43
416 Joel Gaddie Jr Children of the 17:42.96 5:43
417 Clay Broockerd Fr Rabid Jackalopes 17:42.97 5:43
418 Brock Cordova Fr Unattached 17:43.09 5:43
419 Andrew Beidel Jr Wayzata XC Club 17:43.34 5:43
420 Ben Walker Jr Wayzata XC Club 17:43.41 5:43
421 Thomas West Sr Unattached 17:43.62 5:43
422 Aidan Robinson So Sty-U Cross Coun 17:43.63 5:43
423 Mate Marin-mera Jr Winged Foot Runn 17:43.91 5:43
424 Robert ( Matney Jr Unattached 17:43.94 5:43
425 Isa Scheidecker Jr Perham XC Club 17:44.02 5:43
426 Josep Gustafson Fr Unattached 17:44.24 5:43
427 Jacob Anteau Jr Unattached 17:44.24 5:43
428 Kyle Miller So Carlisle XC Club 17:44.3 5:43
429 Ethan Maish Fr Lumberjacks XC C 17:44.36 5:43
430 Reed Holland Sr Southwest XC Clu 17:44.43 5:43
431 Nate Kusar Fr Minnetonka Runni 17:44.45 5:43
432 Dane Mccormick Jr Unattached 17:44.62 5:43
433 Cole Hanson Jr Pleasant Valley 17:44.67 5:43
434 Gus Hodoly Fr Omaha South High 17:45.26 5:44
435 Tanner Hendrix Sr Leavenworth TC 17:45.31 5:44
436 Aaron Wegscheid Sr Perham XC Club 17:45.35 5:44
437 Chase Fortman Sr Whitewater XC Cl 17:45.47 5:44
438 Thomas Warden Sr Hopkins Harriers 17:45.93 5:44
439 Lars Elsbernd Sr Unattached 17:46.38 5:44
440 Lucas Nitschke Jr Unattached 17:46.5 5:44
441 Adam Ali Fr Omaha South High 17:46.52 5:44
442 Edrei Murillo Jr Omaha South High 17:46.56 5:44
443 Aidan Headrick Jr Washburn Running 17:46.65 5:44
444 Sam Marble Jr EP Run Club 17:46.74 5:44
445 Sam Heidrick Fr Olathe Falcons 17:46.79 5:44
446 No Christiansen So CRDT 17:46.81 5:44
447 Isaac Laddusaw Unattached 17:46.87 5:44
447 Isaac Laddusaw So Laughing Waters 17:46.87 5:44
448 Ethan Hartle Jr Johnston 17:47.02 5:44 8/39 15/46 7/59
449 Aric Brodie Sr Math & Science A 17:47.31 5:44
450 Joe Adamle Sr Stillwater XC 17:47.34 5:44
451 Nate Rowray Jr Carlisle XC Club 17:47.5 5:44
452 Ryan Prusak Fr RR D-Krew 17:48.31 5:45
453 Asim Ali So Mill Road Runnin 17:48.38 5:45
454 Austin Schultz Fr Children of the 17:48.56 5:45
455 Jacob Zetocha So Fargo Davies 17:48.84 5:45
456 Slater Dixon So Running Club 17:48.98 5:45
457 Nolan Mauk Sr Saints XC Club 17:49.17 5:45
458 Davi Schwappach Sr Unattached 17:49.31 5:45
459 Calvin Libra Jr Falcon Runners 17:49.51 5:45
460 Oscar Mcfadden Jr Washburn Running 17:49.85 5:45
461 Mitch Lumley So Gardner Lightnin 17:49.95 5:45
462 Thomas Lechnir So Unattached 17:50.04 5:45
463 Blake Johnston Sr Alexandria Runni 17:50.11 5:45
464 Prest Stecklein Jr Linn-Mar Running 17:50.21 5:45
465 Ben Russell Jr Unattached 17:50.75 5:45
466 Nick Shannon Jr Red Wing Cross C 17:50.92 5:45
467 Michael Merthen Sr East Ridge Cross 17:51.02 5:45
468 Trevor Maxville Fr Shawnee Mission 17:51.03 5:45
469 Jack Smeins So WDM Valley Runni 17:51.03 5:45
470 Cole Donahe Storm Running Cl 17:51.67 5:46
471 Be Earl-moseley Sr Highland Park Ru 17:51.73 5:46
472 Jacob Arnold So WDM Valley Runni 17:52.22 5:46
473 Charle Heinecke Jr Edina XC 17:52.37 5:46
474 Wyatt Borden So Fargo Davies 17:52.39 5:46
475 Zach Collins So Mill Road Runnin 17:52.4 5:46
476 Carson Pixley Sr Unattached 17:52.96 5:46
477 Keyan Shayegan Sr Stillwater XC 17:53.35 5:46
478 Seth Welder Sr EP Run Club 17:53.38 5:46
479 Mitchel Lejcher Jr East Ridge Cross 17:53.6 5:46
480 Eric Wurst Sr EP Run Club 17:53.85 5:46
481 Pierce Okken So Harrisburg Runni 17:53.9 5:46
482 Colby Deuth So Team Scatter 17:53.93 5:46
483 Eli Mccabe Jr Unattached 17:54.4 5:47
484 Mitchell Mayer Sr Austin XC1 17:54.67 5:47
485 Tyler Huey Fr Rams XC 17:54.7 5:47
486 Joshua Baston So Woodbury XC Club 17:54.8 5:47
487 Michae Cardinal Jr Farmington Tiger 17:54.93 5:47
488 Jacob Lipke Jr Unattached 17:54.97 5:47
489 Colin Labrie Jr Maroons XC Club 17:55.06 5:47
490 Jonathan Novak Sr Becker Bulldogs 17:55.26 5:47
491 Gavin Benoit Sr Team Swanson 17:55.34 5:47
492 Zakare Crawford Fr Minnetonka Runni 17:55.35 5:47
493 Dan Olfert Shakopee Running 17:55.56 5:47
494 Zain Khan Jr Valkyrie Running 17:55.58 5:47
495 Aidan Furley So Unattached 17:55.8 5:47
496 Okuny Awow Jr Austin XC1 17:56.1 5:47
497 Da Schermerhorn So Thunder XC Club 17:56.38 5:47
498 Jaxson Grube Jr Moorhead Running 17:56.57 5:47
499 Dawson Ashley Jr Lakeville North 17:56.8 5:47
500 Ethan Brenneman Jr Unattached 17:56.87 5:47
501 Justin Roemer Fr Storm Running Cl 17:57.14 5:47
502 Brennan Jensen Fr Lakeville North 17:57.43 5:48
503 Zack Bolen Sr Leavenworth TC 17:58.02 5:48
504 Elija Mccormick Jr Central XC Club 17:58.23 5:48
505 Benjami Crowley Sr Storm Running Cl 17:58.38 5:48
506 Bryce Borland Jr Unattached 17:58.61 5:48
507 Gabe Stassen So Five Guys 17:58.71 5:48
508 Daniel Byers So Red Wing Cross C 17:58.85 5:48
509 Nick Gag Sr Stillwater XC 17:59.16 5:48
510 Connor Peak Sr Southwest XC Clu 17:59.22 5:48
511 Alexander Nava Jr Unattached 17:59.48 5:48
512 Josh Wilson Sr Farmington Tiger 17:59.66 5:48
513 Sean Mcniesh East Ridge Cross 17:59.7 5:48
514 Isaiah Elsener Sr Saints XC Club 17:59.77 5:48
515 William Steiner Jr Washburn Running 18:00.45 5:49
516 Abdi Roba So Central XC Club 18:00.49 5:49
517 Harley Knodel Sr Demon XC Club 18:00.79 5:49
518 Aaron Johnson Jr CRDT 18:01.19 5:49
519 Isaac Heilman Sr Lakeville North 18:01.45 5:49
520 Tyler Haglind Sr Wildcat XC - Eag 18:01.66 5:49
521 Wylie Phillips Jr Roseville XC Clu 18:01.75 5:49
522 Dustin Lopez Jr Leavenworth TC 18:01.76 5:49
523 Jonah Dafoe RR D-Krew 18:01.96 5:49
524 Elliot Bach Jr Lakeville North 18:02.23 5:49
525 Bryce Becker Jr Wayzata XC Club 18:02.58 5:49
526 Jos Schoonhoven Jr Unattached 18:02.7 5:49
527 Jua Ballesteros Jr Thunder XC Club 18:03.14 5:49
528 Liam Headrick Fr Washburn Running 18:03.2 5:49
529 Jack Jaeger So Five Guys 18:03.26 5:49
530 Alex Gude Sr Burnsville Runni 18:03.46 5:50
531 Jaco Langenfeld Jr Lakeville North 18:03.5 5:50
532 John Price So Southwest XC Clu 18:03.67 5:50
533 Jack Boub So Fargo Davies 18:04.06 5:50
534 Conner Tolander Sr Wayzata XC Club 18:04.53 5:50
535 James Framke Sr Stillwater XC 18:04.91 5:50
536 Jack German Sr Lakeville North 18:05.95 5:50
537 Jack Robertson So Fargo Davies 18:06.4 5:50
538 Connor Behrens Fr Unattached 18:06.47 5:50
539 Gavin Dorsey So RR D-Krew 18:06.49 5:50
540 Reed Johannsen Jr Team Fremont 18:06.67 5:51
541 Marcu Krajewski Sr Unattached 18:06.94 5:51
542 Jacob Prunty Sr Unattached 18:07.28 5:51
543 David Mahannah So Minnetonka Runni 18:08.28 5:51
544 Paxson Picken So Johnston 18:08.33 5:51 9/39 16/46 13/48
545 Stran Holben Sr Running independ 18:08.5 5:51
546 Mason Parks Jr Rams XC 18:08.74 5:51
547 Zach Johnson Jr Moorhead Running 18:08.89 5:51
548 Brayden Adams Sr Antlers 18:08.93 5:51
549 Andrew Allen Jr Lion Run Club 18:08.99 5:51
550 Dominick Smith Jr Children of the 18:09.02 5:51
551 Derek Myers Sr Running Club 18:09.49 5:51
552 Mason Johnson Sr Club PXC 18:09.56 5:51
553 C Allerheiligen Sr South Lincoln Di 18:09.86 5:52
554 Mason Rudolph So Medford 18:09.94 5:52
555 Ry Schmideskamp So Rabid Jackalopes 18:09.94 5:52
556 Grant Graber Fr Running Club 18:10.05 5:52
557 Riley Dyson Sr Wildcat XC 18:10.2 5:52
558 Aiden Allenbach Sr Children of the 18:10.65 5:52
559 Zach Schmidt Sr Club PXC 18:10.68 5:52
560 Luke Pappenfus Sr Becker Bulldogs 18:11.9 5:52
561 Wil Krueger Jr Mora Running Clu 18:11.97 5:52
562 Liam Kennedy So Central XC Club 18:12.07 5:52
563 Jesse Peterson Fr Highland Park Ru 18:12.21 5:52
564 Abraham Eide Sr Unattached 18:12.46 5:52
565 Dain Tack Jr Johnston 18:12.59 5:52 10/39 17/46 9/42
566 Ben Drangstveit So Lakeville North 18:12.67 5:52
567 Drew Schmidt So Johnston 18:13.52 5:53 11/39 18/46 5/37
568 Kyle Zapolnik Fr Valkyrie Running 18:13.86 5:53
569 Liam Fife Sr New Prague XC 18:14.1 5:53
570 Evan Stillday Sr Wayzata XC Club 18:14.15 5:53
571 Colten Gustavus Fr Unattached 18:14.69 5:53
572 Will Erickson Sr Indians 18:14.78 5:53
573 Simon Horning So Shakopee Running 18:14.89 5:53
574 Dylan Brown Sr EP Run Club 18:15.2 5:53
575 Owen Mischio So Minnetonka Runni 18:15.53 5:53
576 Cameron Picht Jr EP Run Club 18:15.9 5:54
577 Justin Blank Sr Whitewater XC Cl 18:16.01 5:54
578 Andrew Sandor Sr WDM Valley Runni 18:16.1 5:54
579 Brady Hall So Saints XC Club 18:16.35 5:54
580 Will Nemeth So Sartell Boys & G 18:17.49 5:54
581 Isaac Johnson So CRDT 18:17.56 5:54
582 Conn Laughridge Sr Prior Lake Track 18:17.7 5:54
583 Joshua Lueth Sr Unattached 18:18.22 5:54
584 Sawyer Waterman So Lancer Running C 18:18.37 5:54
585 Aiden Regan So Lakeville North 18:18.38 5:54
586 Matthew Stephan So Lion Run Club 18:18.87 5:54
587 Ben Anteau Fr Unattached 18:19.27 5:55
588 Nic Doriot So Medford 18:19.38 5:55
589 Jimmy Feeney So Pleasant Valley 18:19.61 5:55
590 Zach Miller Fr Running Club 18:19.8 5:55
591 Noah Haynes Sr Johnston 18:20.13 5:55 12/39 19/46 5/31
592 Gable Thompson Jr Rams XC 18:20.16 5:55
593 Kyl Knofczynski Sr Winged Foot Runn 18:20.31 5:55
594 Kevin Tilack Sr Farmington Tiger 18:20.95 5:55
595 Dominic Novelli Sr Hopkins Harriers 18:21.01 5:55
596 Gordon Rudinger Jr Spirit Lake Cros 18:21.19 5:55
597 Logan Rotzien Jr CRDT 18:21.38 5:55
598 Charl Sylvester Sr Centennial XC 18:21.45 5:55
599 Eric Gramer So East Ridge Cross 18:21.52 5:55
600 Lucas Taitano So Hopkins Harriers 18:21.69 5:55
601 Luke Carroll Fr WDM Valley Runni 18:21.85 5:55
602 Aaron Johnson Sr Washburn Running 18:22.45 5:56
603 Matthew Hanel So RR D-Krew 18:22.68 5:56
604 Josh Rivera Sr Leavenworth TC 18:22.99 5:56
605 Chris Leute Jr Titan Running 18:23.02 5:56
606 Jack O'donnell Sr Lakeville North 18:23.61 5:56
607 Parso Covington Jr Rams XC 18:23.65 5:56
608 Adam Kahnk Fr Rabid Jackalopes 18:24.08 5:56
609 Grant Moreen Washburn Running 18:24.51 5:56
610 Blake Petrik Fr Austin XC1 18:24.52 5:56
611 Xeng Yang Sr Central XC Club 18:24.56 5:56
612 Charlie Johnson Fr Saints XC Club 18:25.14 5:56
613 Erik Blossom So Centennial XC 18:25.28 5:57
614 Dawson Quimby Sr Burnsville Runni 18:25.6 5:57
615 Jd Espenmiller Sr Southwest XC Clu 18:26.11 5:57
616 Zach Anthofer Jr Johnston 18:26.67 5:57 13/39 20/46 5/27
617 Tyler Franck So Unattached 18:26.73 5:57
618 Ross Fix Sr WDM Valley Runni 18:27.16 5:57
619 Riley Brown Jr East Ridge Cross 18:27.44 5:57
620 D Hein Harrison Jr Lakeville North 18:27.47 5:57
621 Samuel Henke Sr Minnetonka Runni 18:27.62 5:57
622 Ian Thomson Jr Baxter Running C 18:27.89 5:57
623 Peyton Leute Jr Titan Running 18:27.9 5:57
624 Calvin Murrell Fr Children of the 18:27.98 5:57
625 Caden O'connor So Fargo Davies 18:28 5:57
626 Kaden Smart Jr Mora Running Clu 18:28.5 5:58
627 Reid Spreiter So Dodge County Roa 18:28.56 5:58
628 Nathan Schultz Jr Central XC Club 18:28.6 5:58
629 Patrick Ricke Fr Unattached 18:28.65 5:58
630 Christia Madsen Sr Unattached 18:28.73 5:58
631 Nathan Kellar Fr Johnston 18:28.81 5:58 14/39 21/46 4/22
632 Carlos Ayala Sr Omaha South High 18:28.95 5:58
633 David Jabens So Titan Running 18:29.12 5:58
634 Kyle Petrick So Medford 18:29.62 5:58
635 Daniel Jones Fr NFXC 18:29.63 5:58
636 Eric Kyle Sr Shawnee Mission 18:30.12 5:58
637 Quinn Ingram Sr Washburn Running 18:30.14 5:58
638 Rohan Birkebak So Minnetonka Runni 18:30.68 5:58
639 Joseph Lozenski Jr Lion Run Club 18:30.91 5:58
640 Anthon Guarnera Jr Laughing Waters 18:31.2 5:58
641 Calvin Stepan So Woodbury XC Club 18:31.31 5:58
642 Drew Hjelmstad Fr Maple Grove XC C 18:31.33 5:58
643 Nick Palmer Sr Lumberjacks XC C 18:31.51 5:59
644 Aidan Kurz So Wildcat XC 18:32.07 5:59
645 Will Peterson Jr Stillwater XC 18:32.13 5:59
646 Adam Gilbert Sr Storm Running Cl 18:32.2 5:59
647 Noah Lewis Fr Leavenworth TC 18:32.28 5:59
648 Keith Nordling Sr Prior Lake Track 18:32.31 5:59
649 Aj Bohon Jr Gardner Lightnin 18:32.35 5:59
650 Josh Framke Jr Stillwater XC 18:32.5 5:59
651 Lawrenc Wirries Jr Moorhead Running 18:32.55 5:59
652 Connor Kaufmann Jr Dubuque Hempstea 18:33.34 5:59
653 Carter Welbes So Dubuque Hempstea 18:33.41 5:59
654 Truman Kruse Jr Carlisle XC Club 18:33.69 5:59
655 Steve Mccoy Jr Mustangs XC Club 18:33.69 5:59
656 Dillon Dixon Sr Unattached 18:34.21 5:59
657 Dallas Davis Jr Unattached 18:34.31 5:59
658 Arun Madurai So Woodbury XC Club 18:35.07 6:00
659 Aidan Belisle So Minnetonka Runni 18:35.23 6:00
660 Elliot Rudd Jr BPXC2 18:35.42 6:00
661 Gabe Lessard Jr Laughing Waters 18:35.5 6:00
662 Derek Janzen Sr Centennial XC 18:35.64 6:00
663 Gavin Struve Jr Unattached 18:35.67 6:00
664 Charles Knopp Jr Washburn Running 18:35.67 6:00
665 Luke Frasher Fr Unattached 18:35.7 6:00
666 Andr Dekoekkoek Sr Topeka blue 18:36.34 6:00
667 Nick Wipf Jr Harrisburg Runni 18:36.36 6:00
668 Ryan Schmidt Jr Spirit Lake Cros 18:36.75 6:00
669 Nathan Roth Jr Stillwater XC 18:36.78 6:00
670 Adam Swanson Fr Central XC Club 18:37 6:00
671 William Ingels Sr Rams XC 18:37.03 6:00
672 Md Rafi Sr Edina XC 18:37.13 6:00
673 Adam Brandt Fr New Prague XC 18:37.44 6:00
674 Finn Mcfadden Jr Washburn Running 18:37.5 6:00
675 Brandon Leute Jr Titan Running 18:37.66 6:01
676 Matt Borgmeier Fr Johnston 18:38.11 6:01 15/39 22/46 5/19
678 Soren Vigesaa Jr Farmington Tiger 18:38.59 6:01
679 Andre Overgaard Sr Unattached 18:38.69 6:01
680 Michael Cypher Sr Medford 18:39.34 6:01
681 Dylan Anderson So Red Wing Cross C 18:39.94 6:01
682 Brian Denke So Alexandria Runni 18:40.98 6:02
683 Steven Dinneen Sr Lumberjacks XC C 18:41.12 6:02
684 Cory Kugel Sr Demon XC Club 18:41.74 6:02
685 Brendan Phipps Sr Sheridan Cross C 18:41.79 6:02
686 Joshu Dagastino Sr Lakeville North 18:42.35 6:02
687 Jackso Anderson Fr Burro XC 18:42.69 6:02
688 Jacob Soto So WDM Valley Runni 18:43.03 6:02
689 Mason Iverson Sr Dodge County Roa 18:43.32 6:02
690 Colby Branch So Hopkins Harriers 18:43.62 6:02
691 Colli Wentworth Jr Mustangs XC Club 18:44.21 6:03
692 Sam Conway So Sty-U Cross Coun 18:44.32 6:03
693 Zach Madden So Shawnee Mission 18:44.64 6:03
694 Nath Wandmacher Sr Unattached 18:45.11 6:03
695 Matthew Schrag Jr Salthawk Running 18:45.14 6:03
696 Patrick Lange Jr Saints XC Club 18:45.15 6:03
697 Zach Broome Jr Shakopee Running 18:45.31 6:03
698 Malach Thompson So Johnston 18:45.44 6:03 16/39 23/46 5/15 #GDAOS!!! (SBP)
699 Pavin Mak Jr Burnsville Runni 18:46.49 6:03
700 Lucas Wiebe Fr Central XC Club 18:46.7 6:03
701 Conn Vanderhaar Jr Chargers XC Club 18:47.28 6:04
702 Logan Hasper Jr Demon XC Club 18:47.35 6:04
703 Simon Bushmaker So The Real SP 18:47.88 6:04
704 Ryan Donnelly Sr WDM Valley Runni 18:48.02 6:04
705 Ben Becker So Five Guys 18:48.11 6:04
706 Bryan Le Jr Central XC Club 18:48.38 6:04
707 Tyler Akins So Mill Road Runnin 18:48.56 6:04
708 Ryan Harris Sr Running independ 18:48.7 6:04
709 Jagar Hansen So Math & Science A 18:48.83 6:04
710 Joseph Smith Fr WDM Valley Runni 18:48.94 6:04
711 Riley Call Sr Stillwater XC 18:48.98 6:04
712 Paul Loughman So Saints XC Club 18:49.03 6:04
713 Austin Goetsche Fr Wildcat XC 18:49.27 6:04
714 Ryan Troy Jr Valkyrie Running 18:49.42 6:04
715 St Castilblanco Jr Central XC Club 18:49.47 6:04
716 Ryan Walters Jr Austin XC1 18:50.14 6:05
717 Nathanie Langer Sr Tornado Terror 18:50.5 6:05
718 Carter Tifft Jr Spirit Lake Cros 18:50.67 6:05
719 Isaac Diggs Sr Shawnee Mission 18:50.71 6:05
720 Levi Francis Fr Lion Run Club 18:51.11 6:05
721 Connor Brown Sr South Lincoln Di 18:51.23 6:05
722 Conno Gudenkauf Sr Dubuque Hempstea 18:51.56 6:05
723 Cole Rice So Unattached 18:52 6:05
724 Noah Getz Sr Winged Foot Runn 18:52.02 6:05
725 Colby Johnson Sr Dodge County Roa 18:52.49 6:05
726 Kiernan Adair Jr Johnston 18:52.75 6:05 17/39 24/46 4/13
727 Alex Braun Jr Saints XC Club 18:53.41 6:06
728 Kaden Sadler Fr Carlisle XC Club 18:53.43 6:06
729 Zac Mcgeorge Fr Team Fremont 18:53.57 6:06
730 Zakary Muir Fr Mill Road Runnin 18:53.69 6:06
731 Zachary Martin Teneo 18:55.17 6:06
732 Jake Jackson Fr Lion Run Club 18:55.68 6:06
733 Blake Krym Sr Leavenworth TC 18:55.75 6:06
734 Carlo Hernandez Jr Sheridan Cross C 18:56.11 6:06
735 Alec Stephens Jr Children of the 18:56.19 6:07
736 Tyler Matrangos Fr Wildcat XC 18:56.32 6:07
737 Benjam Scheller Fr Storm Running Cl 18:56.46 6:07
738 Benjamin Wilson Sr Storm Running Cl 18:56.56 6:07
739 Tyler Bartolome So South Lincoln Di 18:57.25 6:07
740 Carson Fisher Jr Wayzata XC Club 18:57.61 6:07
741 Micha Maldonado So Celtic Running C 18:57.88 6:07
742 Sterling Follis Jr Stillwater XC 18:58.08 6:07
743 Alex Kuckelman So Thunder XC Club 18:58.69 6:07
744 Zack Morris Jr New Prague XC 18:59.02 6:07
745 Tommy Hesch Jr Prior Lake Track 18:59.33 6:08
746 Adam Reisetter Raider Nation 19:00.17 6:08
747 Guthrie Turner Sr Celtic Running C 19:00.62 6:08
748 Colter Swan Sr Sheridan Cross C 19:00.68 6:08
749 Cody Cline Sr Unattached 19:01.14 6:08
750 Tyl Trentacosti Jr Sheridan Cross C 19:01.25 6:08
751 Matt Kavanaugh Sr Wayzata XC Club 19:01.38 6:08
752 Ryan Mckinley So Lakeville North 19:01.53 6:08
753 Terry Cao Jr Farmington Tiger 19:02.48 6:09
754 Jonas Trombetta So Winona 19:02.89 6:09
755 Matthew Morton Sr Blaine Distance 19:02.93 6:09
756 Alex Traynor Fr WDM Valley Runni 19:03.03 6:09
757 Landon Denker So WDM Valley Runni 19:03.06 6:09
758 Colby Zupancich So Roseville XC Clu 19:03.25 6:09
759 Justin Kringler Sr Becker Bulldogs 19:04.84 6:09
760 Memo Hernandez Sr Celtic Running C 19:05.65 6:10
761 Zacha Jankowski So Dodge County Roa 19:06.21 6:10
762 Griffin Boos Jr Burnsville Runni 19:06.35 6:10
763 Elio Schumacher Fr RR D-Krew 19:06.41 6:10
764 John Bearg Sr Minnetonka Runni 19:06.76 6:10
765 Asher Heuss Jr Johnston 19:07.85 6:10 18/39 25/46 4/10
766 Ar Christiansen So Laughing Waters 19:08.1 6:10
767 Quinn Swaim Sr Johnston 19:08.55 6:11 19/39 26/46 3/9
768 Josh Bruntz Jr Baxter Running C 19:09.25 6:11
769 Noah Hudson Jr Mill Road Runnin 19:09.76 6:11
770 Joe Eberle So Unattached 19:09.93 6:11
771 Jasper Blundred Sr Raider Nation 19:10.55 6:11
772 Issac Fischer Sr Marshall Orange 19:10.58 6:11
773 Tanner Fales So Marshall Orange 19:10.84 6:11
774 Stan Kohls Sr Minnetonka Runni 19:11.16 6:11
775 Sean Cresswell Jr Thunder XC Club 19:11.25 6:11
776 Luk Vandenbergh Sr Stillwater XC 19:11.58 6:11
777 Adam Dahlman Fr South Lincoln Di 19:12.03 6:12
778 Parker Zeeb So Fargo Davies 19:13.39 6:12
779 Quentin Blomme Jr Marshall Orange 19:13.42 6:12
780 Zach Lewis Jr Dubuque Hempstea 19:13.76 6:12
781 Nick Kayser So Marshall Orange 19:14.15 6:12
782 Marcus Woodcock So Lion Run Club 19:14.31 6:12
783 Eli Roe Jr Perham XC Club 19:14.55 6:12
784 Avery Farmer Jr Highland Park Ru 19:14.62 6:12
785 Gabriel Germain So Minnetonka Runni 19:14.75 6:13
786 Landon Wherry So Marshall Orange 19:15.06 6:13
787 Ethan Bachmann Jr Perham XC Club 19:15.52 6:13
788 Owen Kluck So Mill Road Runnin 19:15.52 6:13
789 Jake Huhs Fr Salthawk Running 19:16 6:13
790 Zane Allender Sr Salthawk Running 19:16.42 6:13
791 David Bridges Sr Titan Running 19:17.15 6:13
792 Logan Swaim Sr Johnston 19:17.21 6:13 20/39 27/46 3/8
793 Carson Davis So New Prague XC 19:17.4 6:13
794 Isaac Polum Sr Wayzata XC Club 19:17.97 6:14
795 Cade Baesler Sr Burro XC 19:18.06 6:14
796 Jackso Marshall Jr Johnston 19:18.21 6:14 21/39 28/46 3/7 #GDAOS!!! (SBP)
797 Karter Wasberg Jr Marshall Orange 19:18.61 6:14
798 Zachary Matzner So Marshall Orange 19:18.75 6:14
799 Tanner Jonas Fr South Lincoln Di 19:18.76 6:14
800 Simon Zahrbock Jr Marshall Orange 19:18.9 6:14
801 Aiden Engert East Ridge Cross 19:19.15 6:14
802 Grant Lelm RR D-Krew 19:19.52 6:14
803 Jenson Meyer So Marshall Orange 19:19.57 6:14
804 Patr Kobbermann Sr Teneo 19:19.71 6:14
805 Ben Haland So Math & Science A 19:19.92 6:14
806 Ethan Czapla So South Lincoln Di 19:20.78 6:14
807 Jack Giebel Fr Lakeville North 19:21.14 6:15
808 Tristan Tew Sr Laughing Waters 19:21.28 6:15
809 Alex Lee Sr Tornado Terror 19:21.71 6:15
810 Isaa Coen Pesch Sr Hopkins Harriers 19:22.1 6:15
811 And Hagemeister Sr Maple Grove XC C 19:22.31 6:15
812 Riley Murphree So Farmington Tiger 19:22.35 6:15
813 Kyle Battani Fr Johnston 19:22.47 6:15 22/39 29/46 3/6
814 Daniel Nixon Fr Wildcat XC 19:22.65 6:15
815 Ryan Wetschka Jr New Prague XC 19:22.76 6:15
816 Austin Atz Sr Roseville XC Clu 19:22.84 6:15
817 Tyson Ricker Becker Bulldogs 19:22.93 6:15
818 Luke Sheehan Fr Titan Running 19:23.68 6:15
819 Bo Clough Jr Washburn Running 19:24.03 6:15
820 Jacobson-schult Fr Farmington Tiger 19:24.04 6:15
821 Will Howes Jr Running Club 19:24.32 6:16
822 Kyle Malecha So New Prague XC 19:24.43 6:16
823 Max Martin So Running Club 19:24.61 6:16
824 Aiden Aley Fr Saints XC Club 19:24.7 6:16
825 Luke Leshuk So Burro XC 19:25.35 6:16
826 Zach Fuller Sr Prior Lake Track 19:25.37 6:16
827 Ethan Storm Sr East Ridge Cross 19:25.6 6:16
828 Sean Mcgrath So Dubuque Hempstea 19:25.6 6:16
829 Evan Newcomb Jr Johnston 19:26.07 6:16 23/39 30/46 3/5
830 Carson Stanley Fr Johnston 19:26.19 6:16 24/39 31/46 3/5
831 Noel Larson Sr Maple Grove XC C 19:26.54 6:16
832 Lance Pfrimmer Fr Spartan Running 19:26.59 6:16
833 Damon Zielke So Sty-U Cross Coun 19:26.66 6:16
834 Jack Haselhorst Jr Titan Running 19:26.96 6:16
835 Josh Hauver Jr Washburn Running 19:27.05 6:16
836 Jac Wojtalewicz So Lion Run Club 19:27.08 6:16
837 Jake Umble Fr WDM Valley Runni 19:27.43 6:17
838 Owen Teague Fr Lakeville North 19:27.63 6:17
839 Owen Schweitzer So Harrisburg Runni 19:29 6:17
840 Will Altman So Highland Park Ru 19:29.43 6:17
841 Jackson Wright Fr Saints XC Club 19:29.51 6:17
842 Alex Gillespie Jr Spirit Lake Cros 19:30.49 6:18
843 Will Krisko Fr Math & Science A 19:30.51 6:18
844 Blair Koontz Jr Central XC Club 19:31.12 6:18
845 Charlie Eng So Math & Science A 19:31.56 6:18
846 Joey Mccanna So Saints XC Club 19:31.82 6:18
847 Salah Hilowle Jr Omaha South High 19:31.88 6:18
848 Brenden Godbout So Rams XC 19:32.52 6:18
849 Isaac Jensen Jr Charles City Run 19:33.12 6:18
850 Zach Dummer Sr Alexandria Runni 19:33.69 6:19
851 Justin Garrison Jr Prior Lake Track 19:33.77 6:19
852 Bryar Flanders Sr Austin XC1 19:33.85 6:19
853 Matthew Kliegl So Johnston 19:34.68 6:19 25/39 32/46 2/4
854 Edward Brody Sr Mustangs XC Club 19:35.6 6:19
855 Jack Olson Jr Unattached 19:36.06 6:19
856 Joseph Craig Fr Unattached 19:36.13 6:19
857 Jacob Venenga So Austin XC1 19:36.24 6:19
858 Cooper Sanor Sr Linn-Mar Running 19:36.46 6:20
859 Andrew Hoang Jr Central XC Club 19:36.55 6:20
860 Colton Bahr So BPXC2 19:36.66 6:20
861 Zach Leibfried Marshall Orange 19:36.99 6:20
862 James Heldridge So Jr. Jays 19:37.29 6:20
863 Tye Skilang Jr Linn-Mar Running 19:37.31 6:20
864 Gabe Staudinger So Valkyrie Running 19:37.6 6:20
865 Dane Galloway So Alexandria Runni 19:37.74 6:20
866 Zach Miller Jr EP Run Club 19:38.26 6:20
867 Nate Bjorman So South Lincoln Di 19:38.31 6:20
868 Wyatt Linden Sr Sheridan Cross C 19:38.84 6:20
869 Brett Cavanaugh Jr Farmington Tiger 19:38.96 6:20
870 Joey Temali Sr Highland Park Ru 19:39.14 6:20
871 Tj Mandchit Jr Mill Road Runnin 19:39.4 6:20
872 Casey Booth So Thunder XC Club 19:39.61 6:21
873 Kaleb Young Jr Shawnee Mission 19:40.22 6:21
874 Ethan Sullivan So Fargo Davies 19:40.27 6:21
875 A Zavala-flores Sr Omaha South High 19:40.51 6:21
876 Jonathon Briggs Jr Sheridan Cross C 19:41.69 6:21
877 Yohanna Yual Fr Johnston 19:41.74 6:21 26/39 33/46 2/2
878 Simon Rhode Fr Central XC Club 19:41.95 6:21
879 Winston Shepard So Central XC Club 19:43.51 6:22
880 Seth Forsberg So Unattached 19:44.06 6:22
881 Sammy Schuster Jr Pleasant Valley 19:44.13 6:22
882 Imani Muganza Sr Johnston 19:44.47 6:22 27/39 34/46 2/2
883 Darren Wong So Unattached 19:46.35 6:23
884 Sam Roehl So Minnetonka Runni 19:46.54 6:23
885 Scotty Strout Fr Saints XC Club 19:47.31 6:23
886 Arlo Kinsey So Shawnee Mission 19:47.65 6:23
887 Alexander Lerum So Hopkins Harriers 19:48.43 6:23
888 Ashish Abraham So Pleasant Valley 19:48.76 6:23
889 Kaden Halverson Jr Mora Running Clu 19:49.07 6:24
890 Levi Gregg Jr Stillwater XC 19:50.18 6:24
891 Lucas Diblasi Sr Laughing Waters 19:50.32 6:24
892 Bryce Lonowski Fr South Lincoln Di 19:50.35 6:24
893 Ricardo Moreno Fr WDM Valley Runni 19:50.4 6:24
894 Horak Garrett Sr WDM Valley Runni 19:50.8 6:24
895 Josh Meyer So Johnston 19:51.48 6:24 28/39 35/46 2/2
896 William Omodt Jr Falcon Runners 19:52.4 6:25
897 Hunter Schmidt Jr BPXC2 19:52.77 6:25
898 Eric Dyrhaug Sr Shakopee Running 19:52.96 6:25
899 Francis Adams Jr Burnsville Runni 19:53.09 6:25
900 Tyson Shock Sr Linn-Mar Running 19:53.24 6:25
901 Jaden Coles Jr Sty-U Cross Coun 19:54.02 6:25
902 Christoph Frago So Raider Nation 19:54.12 6:25
903 Noah Gaffney So The Real SP 19:55.18 6:26
904 Nate Tabor Jr RR D-Krew 19:55.69 6:26
905 Chi Chi Nwakama Jr Marshall Orange 19:55.95 6:26
906 Everett Kroll Jr Stillwater XC 19:56.38 6:26
907 Eric Lindsey Sr Unattached 19:56.41 6:26
908 Anderson Noah Jr Whitewater XC Cl 19:56.62 6:26
909 Cole Reams Jr Charles City Run 19:56.72 6:26
910 Rolando Veraza Sr Austin XC1 19:58.07 6:26
911 Ryan Kennedy Sr Wildcat XC - Eag 19:58.18 6:27
912 Payton Buendorf Sr Maple Grove XC C 19:58.87 6:27
913 Noel Preslicka Jr Prior Lake Track 19:58.9 6:27
914 Grant Schaap Sr New Prague XC 19:59.28 6:27
915 Charle Anderson So Woodbury XC Club 19:59.33 6:27
916 Dylan Nilsson So Storm Running Cl 19:59.43 6:27
917 Ja Daubenberger Sr East Ridge Cross 20:00 6:27
918 Kian Stephens Fr Thunder XC Club 20:00.64 6:27
919 Elijah Haugland Sr Washburn Running 20:00.89 6:27
920 Hunter Snyder So Carlisle XC Club 20:01.16 6:27
921 Jack Hanzlik Sr Minnetonka Runni 20:01.16 6:27
922 Kyle Mayer Austin XC1 20:01.26 6:28
923 Gavin Donnelly Sr Burnsville Runni 20:01.31 6:28
924 Matthew Todd Fr Spartan Running 20:01.81 6:28
925 Tate Brungardt So Thunder XC Club 20:02.06 6:28
926 Jake Sterling So Johnston 20:02.88 6:28 29/39 36/46 2/2
927 Grant Allen Fr Johnston 20:03.24 6:28 30/39 37/46 2/2
928 Will Coup So Thunder XC Club 20:03.43 6:28
929 Jack Sullivan So Centennial XC 20:03.84 6:28
930 Joey Olheiser So Demon XC Club 20:05.16 6:29
931 Zachary Biel So Celtic Running C 20:05.41 6:29
932 Max Munter So East Ridge Cross 20:06.73 6:29
933 Michael Kawas Sr Farmington Tiger 20:06.76 6:29
934 Carson Nagy Fr Sty-U Cross Coun 20:07.43 6:29
935 Josiah Carr Fr Charles City Run 20:07.47 6:30
936 Keegan Biven Sr Mill Road Runnin 20:07.75 6:30
937 Zach Garrison Jr Prior Lake Track 20:08.69 6:30
938 Josh Ivey Jr Salthawk Running 20:08.94 6:30
939 Scot Cunningham Jr Gardner Lightnin 20:09.21 6:30
940 Daniel Hage Jr Edina XC 20:09.51 6:30
941 Max Mcconnell So South Lincoln Di 20:09.54 6:30
942 Luke Schmaedeke Jr Roseville XC Clu 20:10.44 6:30
943 Phill Marquardt Jr Blaine Distance 20:11 6:31
944 Charl Pattinson So Johnston 20:11.29 6:31 31/39 38/46 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
945 Will Beaumaster Raider Nation 20:12.04 6:31
946 Garza Hernandez Sr Shawnee Mission 20:13.11 6:31
947 Jake Reiter Fr Shawnee Mission 20:13.15 6:31
948 Isaac Schultz Fr Roseville XC Clu 20:13.98 6:32
949 Isaac Love Jr Pleasant Valley 20:14.17 6:32
950 Alex Staudinger Jr Valkyrie Running 20:14.38 6:32
951 Ethan Couser Sr Spartan Running 20:14.44 6:32
952 Jonah Deppe Red Wing Cross C 20:14.62 6:32
953 Xavier Emerson So New Prague XC 20:15.23 6:32
954 Carter Recoy Fr Titan Running 20:15.79 6:32
955 Hunter Wolken Jr Shawnee Mission 20:16.89 6:33
956 Isaac Balmer Jr Mora Running Clu 20:18.23 6:33
957 Zayne Zimmerman Fr South Lincoln Di 20:18.62 6:33
958 Victor Imbo Sr Central XC Club 20:21.38 6:34
959 Dav Michalowicz Fr Woodbury XC Club 20:21.72 6:34
960 Mikhai Geissler Jr Raider Nation 20:22.4 6:34
961 Cameron Kakac Fr Charles City Run 20:22.81 6:34
962 Ryan Parde Sr South Lincoln Di 20:24.37 6:35
963 Samir Ali Jr Unattached 20:24.38 6:35
964 Avery Barnhart Fr Harrisburg Runni 20:24.66 6:35
965 Max Pearson Jr Roseville XC Clu 20:25.19 6:35
966 Mason Degross Jr New Prague XC 20:25.43 6:35
967 Will Morlock So Johnston 20:26.58 6:36 32/39 39/46 2/2
968 Cameron Wagner Fr Five Guys 20:27.03 6:36
969 Graham Barns So Salthawk Running 20:27.16 6:36
970 Sim Grow-hanson Jr Central XC Club 20:27.36 6:36
971 Zach Davison So Team Waukon 20:27.5 6:36
972 Run Lee-kolhoff So Hopkins Harriers 20:27.9 6:36
973 Jonathon Wiese Jr Raider Nation 20:28.16 6:36
974 Michael Payne Fr Saints XC Club 20:30.07 6:37
975 Isaac Reyes Jr Valkyrie Running 20:30.09 6:37
976 Thomas Walker Fr Austin XC1 20:31.21 6:37
977 David Gaunt Fr WDM Valley Runni 20:31.56 6:37
978 Jake Schouten So Burnsville Runni 20:31.61 6:37
979 Mitchell Arend Fr Teneo 20:32.06 6:37
980 Clay Wilkens Jr Central XC Club 20:32.34 6:38
981 Conner Watley Sr Chargers XC Club 20:32.89 6:38
982 Cooper Hitt Sr Chargers XC Club 20:32.91 6:38
983 Jason White So Johnston 20:33.75 6:38 33/39 40/46 2/2
984 Evan Blackwelll Sr Minnetonka Runni 20:33.78 6:38
985 Ethan Partida Jr Farmington Tiger 20:34.43 6:38
986 Ba Vande Griend Sr Chargers XC Club 20:34.81 6:38
987 Josh Maxfield So Mill Road Runnin 20:34.89 6:38
988 Joseph Hoffman Sr Minnetonka Runni 20:35.11 6:38
989 Mitchell Jensen So East Ridge Cross 20:35.93 6:39
990 Josia Scheaffer Fr Harrisburg Runni 20:38.33 6:39
991 Erik Stokke Fr RR D-Krew 20:40.06 6:40
992 Cris Sanchez Fr Team Fremont 20:41.76 6:41
993 Luke Kotz Fr Dubuque Hempstea 20:41.92 6:41
994 Zack Strong Jr Unattached 20:44.8 6:42
995 Joseph Quaal Sr Lakeville North 20:45.38 6:42
996 Owen Tonneson Jr Central XC Club 20:45.95 6:42
997 Hunter Hennings Sr Burro XC 20:46.13 6:42
998 Nathan Rage Fr Burro XC 20:46.44 6:42
999 Jaret Allen Fr Children of the 20:47.27 6:42
1000 Jack Borgmeier So Johnston 20:48.45 6:43 34/39 41/46 2/2
1001 Anthony Radke Jr Thunder XC Club 20:48.45 6:43
1002 Jacob Tutje Jr Unattached 20:49.64 6:43
1003 Andrew Kawas So Farmington Tiger 20:50.45 6:43
1004 Noah Xiong Sr Mustangs XC Club 20:50.52 6:43
1005 Joseph Lawson Sr Unattached 20:50.82 6:43
1006 Danie Pelletier Jr Tornado Terror 20:51.66 6:44
1007 Jake Mcmahan Fr Maple Grove XC C 20:51.76 6:44
1008 Ethan Kertz Jr Tornado Terror 20:52.5 6:44
1009 Ethan Franzen Sr Prior Lake Track 20:52.86 6:44
1010 Jake Meyer So South Lincoln Di 20:53.24 6:44
1011 Tor Hanson Jr Falcon Runners 20:53.42 6:44
1012 Chaz Brandhorst Sr Unattached 20:53.5 6:44
1013 Johnny Nemeth Sartell Boys & G 20:55.73 6:45
1014 Ben Hunsader So BPXC2 20:55.93 6:45
1015 Alex Rice Jr Saints XC Club 20:56.93 6:45
1016 Tyler Lefebvre Sr Lion Run Club 20:56.97 6:45
1017 Cel Massman Jr Falcon Runners 20:57.03 6:45
1018 Jd Crom Fr South Lincoln Di 20:57.86 6:46
1019 Lars Wagener Sr Dodge County Roa 20:58.05 6:46
1020 Brande Williams Jr Farmington Tiger 20:58.09 6:46
1021 Zeb Zimmer Jr Farmington Tiger 20:58.22 6:46
1022 Micah Duerk Fr South Lincoln Di 20:58.45 6:46
1023 Zachary Meyer Fr Saints XC Club 20:59.97 6:46
1024 Changyoon Byun Jr Roseville XC Clu 21:00.34 6:47
1025 Lucas Lorenz So Teneo 21:00.62 6:47
1026 Ahmed Darfar So Mill Road Runnin 21:03.43 6:48
1027 Jaydon Carlson Sr Unattached 21:05.74 6:48
1028 Aidan Grantham Fr Saints XC Club 21:07.03 6:49
1029 Khoi Le Jr Farmington Tiger 21:07.14 6:49
1030 Nelson Holmes Sr East Ridge Cross 21:07.16 6:49
1031 Josh Lihnakevic Jr Farmington Tiger 21:07.79 6:49
1032 Tanner Kenin Fr Johnston 21:08.33 6:49 35/39 42/46 2/2
1033 Jacen Eissinger Jr MPB XC Club 21:12.4 6:50
1034 Henry Hubred Jr Falcon Runners 21:12.86 6:51
1035 Trey Thomas Fr Running Club 21:13.47 6:51
1036 Aaron Huff So MPB XC Club 21:16.88 6:52
1037 Noah Keller Jr Linn-Mar Running 21:17.1 6:52
1038 Trevor Anderson Sr Mora Running Clu 21:17.91 6:52
1039 Nick Hippen Jr Mora Running Clu 21:18.15 6:52
1040 Cooper Petit Fr Maple Grove XC C 21:20.28 6:53
1041 Oliver Blundred Fr Raider Nation 21:23.27 6:54
1042 Gage Schmidt Sr Johnston 21:23.56 6:54 36/39 43/46 2/2
1043 Kevin He BPXC2 21:29.49 6:56
1044 Hank Patzer So Rams XC 21:31.63 6:57
1045 Taylor Brown So Shawnee Mission 21:31.91 6:57
1046 Adam Hermiston Fr Dubuque Hempstea 21:32.06 6:57
1047 Andrew Grant Sr Linn-Mar Running 21:33.97 6:57
1048 Ethan Renken Jr Mill Road Runnin 21:36.39 6:58
1049 Ryan Zipprich Fr Celtic Running C 21:36.92 6:58
1050 Greer Evans Fr Southwest XC Clu 21:37.35 6:59
1051 Evan Nelsen Sr Centennial XC 21:37.98 6:59
1052 Jordan Gebeke Sr Antlers 21:39.23 6:59
1053 Etha Cline-cole So Teneo 21:40.1 6:59
1054 Jack Swearingen Fr Saints XC Club 21:40.11 6:59
1055 Preston Martin Sr MPB XC Club 21:41.48 7:00
1056 Andrew Mellick Jr Team Waukon 21:41.5 7:00
1057 Joel Kellar Fr Johnston 21:43.61 7:01 37/39 44/46 2/2
1058 Alex Swenson Jr Osage 21:44.09 7:01
1059 Ian Wagner Jr Lion Run Club 21:46.73 7:02
1060 Sam Harris So Laughing Waters 21:47.3 7:02
1061 Cambell Cooper Fr Running Club 21:49.56 7:02
1062 Trevin Loos Fr South Lincoln Di 21:50.06 7:03
1063 Coldin Beliles Burro XC 21:52.93 7:04
1064 Erik Iverson So Teneo 21:56.49 7:05
1065 Jayden Vazzano So Shawnee Mission 21:57.88 7:05
1066 Simon May Burro XC 21:59.93 7:06
1067 Evan Thomas So Shawnee Mission 22:03.95 7:07
1068 Bryson Tripp So MPB XC Club 22:04.2 7:07
1069 Aaron Morris Sr Farmington Tiger 22:04.22 7:07
1070 Carson Ketterl Fr Burro XC 22:05.64 7:08
1071 Robbie Malisch So Unattached 22:06.44 7:08
1072 Chuck Howes Fr Running Club 22:06.48 7:08
1073 Karson Lee So Johnston 22:07.62 7:08 38/39 45/46 2/2
1074 Zach Devaan So Marshall Orange 22:08.15 7:08
1075 Tat Breitkreutz So Alexandria Runni 22:10.35 7:09
1076 Evan Huggler Jr Antlers 22:11.02 7:09
1077 Pat Loverin Sr Alexandria Runni 22:12.11 7:10
1078 Brenn Bednarski Jr Team Waukon 22:15.21 7:11
1079 Caleb Sostarich Fr Shawnee Mission 22:16.33 7:11
1080 Sammy Murad Fr Spartan Running 22:16.41 7:11
1081 Jarin Eckley Sr Tornado Terror 22:16.54 7:11
1082 Michae Symanski Sr Blaine Distance 22:16.58 7:11
1083 Greg Vieyra Sr Salthawk Running 22:17.74 7:12
1084 John Kaldor Burro XC 22:18.45 7:12
1085 Josh Henderson Sr Unattached 22:21.03 7:13
1086 Gabe Macfee Sr Mill Road Runnin 22:22.96 7:13
1087 Jake Nelson So Becker Bulldogs 22:27.16 7:15
1088 Tj Klinkner Fr Lakeville North 22:28.84 7:15
1089 Bennet Edling Fr Becker Bulldogs 22:29.64 7:15
1090 Wesley Smith Jr Osage 22:30.35 7:16
1091 Max Schirmer Fr South Lincoln Di 22:30.89 7:16
1092 Carter Johnston Fr Spartan Running 22:31.32 7:16
1093 Jake Wright Burro XC 22:34.94 7:17
1094 Kyler Eddington So Salthawk Running 22:34.97 7:17
1095 Braedon Kelly Jr Farmington Tiger 22:36.88 7:18
1096 Colyn Heimerman Sr Celtic Running C 22:38.09 7:18
1097 Choong Son Sr Celtic Running C 22:38.31 7:18
1098 Daniel Mailloux Jr Celtic Running C 22:38.44 7:18
1099 Alex Rance Jr Antlers 22:38.78 7:18
1100 Sam Troelstrup Fr Titan Running 22:40.1 7:19
1101 Tyler Tutt Fr Maple Grove XC C 22:43.07 7:20
1102 Elijah Shelby Sr Linn-Mar Running 22:47.61 7:21
1103 Damien Perdue Fr MPB XC Club 22:48.99 7:22
1104 Jared Valois Sr Burnsville Runni 22:51.73 7:22
1105 Seth Bredael Fr Minnetonka Runni 22:55.48 7:24
1106 Jackson Sluiter Fr Running Club 22:58.18 7:25
1107 John Hack Sr Lakeville North 22:58.34 7:25
1108 Lane Odenbach Fr MPB XC Club 23:04.82 7:27
1109 Samuel Gathje Fr Spartan Running 23:09.08 7:28
1110 Riley Sondrol Sr Burro XC 23:09.3 7:28
1111 Dylan Bye Fr Burro XC 23:09.62 7:28
1112 Luk Grandgenett Sr Shawnee Mission 23:13.91 7:30
1113 Alasand Kroeger Jr RR D-Krew 23:15.76 7:30
1114 Ben Jongewaard Sr Unattached 23:19.71 7:32
1115 Henry Scott Sr Falcon Runners 23:19.85 7:32
1116 Austin Good Jr Baxter Running C 23:20.32 7:32
1117 Will Henry Fr Wildcat XC 23:20.57 7:32
1118 Noah Byers Sr South Lincoln Di 23:21.1 7:32
1119 Preston Keith Sr Unattached 23:24.66 7:33
1120 Quinten Wynia Jr Unattached 23:25.08 7:33
1121 Casper Sanchez Jr Raider Nation 23:26.33 7:34
1122 Jacob Wood Sr Lion Run Club 23:28.24 7:34
1123 Noah Weinand Jr Mora Running Clu 23:29.83 7:35
1124 Elijah Major Sr Washburn Running 23:32.82 7:36
1125 Sam Boime Fr Minnetonka Runni 23:32.88 7:36
1126 Oshay Moore Sr Thunderbird Trac 23:48.8 7:41
1127 Drew Elvehjem Jr Mora Running Clu 23:51.44 7:42
1128 Simon Shepard Sr Central XC Club 24:05.84 7:46
1129 Sam Schumacher Sr RR D-Krew 24:09.73 7:48
1130 Mich Headington Jr Team Waukon 24:11.45 7:48
1131 Buer Himmelberg Sr Falcon Runners 24:19.89 7:51
1132 Noah Spielman Sr Falcon Runners 24:21.06 7:51
1133 Alex Brecheisen Jr Falcon Runners 24:22.18 7:52
1134 Garrett Holets Jr New Prague XC 24:26.34 7:53
1135 Emmet Fahey BPXC2 24:56.82 8:03
1136 Luke Tollefson Sr Alexandria Runni 25:02.86 8:05
1137 Robbie Drew Jr Team Waukon 25:12.08 8:08
1138 Eric Wessel Jr Lion Run Club 25:17.74 8:10
1139 Jackson Queen Jr New Prague XC 26:29.58 8:33
1140 Derek Reister Fr MPB XC Club 26:55.16 8:41
1141 Brady Beyer So Team Waukon 27:23.8 8:50
1142 Tom Giampolo So Johnston 28:03.79 9:03 39/39 46/46 2/2
1143 Aida Hochanadel Fr Saints XC Club 33:46.32 10:54
1144 Josh Gregory So BPXC2 34:00.8 10:58
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-3-1-1-1
Gap: 0:35
80:26
16:05
5:11
104 Nick Meyer
Sr
15:42
5:04
1
Jesse Lambrecht
Sr
16:04
5:11
15
Hayes Pateidl
Sr
16:08
5:12
20
Hunter Gowin
Jr
16:15
5:15
33
Ben Smith
Jr
16:17
5:15
35
Adam Ebent
Sr
16:20
5:16
45
Jacob Jensen
Jr
16:21
5:17
47
2 Wayzata XC Club
9-6-4-2-2
Gap: 0:25
81:00
16:12
5:14
151 Zachary Miller
Jr
15:58
5:09
11
Patrick Leonard
Jr
16:11
5:13
27
Camer Arkesteyn
Jr
16:13
5:14
30
Luke Sharpe
Jr
16:15
5:14
31
Luke Maly
Jr
16:23
5:17
52
Riley Piket
Jr
16:26
5:18
58
Jacob Rohrer
Sr
16:34
5:21
74
3 Buffalo Minnesot
24-14-10-4-3
Gap: 0:17
82:22
16:28
5:19
312 Braden Benson
Sr
16:18
5:15
37
Nick Oak
So
16:24
5:17
55
Alexei Hensel
Jr
16:32
5:20
70
Brett Hanson
Jr
16:33
5:20
71
Ryan Russek
Jr
16:35
5:21
79
Joseph Anderson
Jr
17:18
5:35
247
Austin Willey
Jr
17:34
5:40
308
4 Thunder XC Club
2-4-3-3-4
Gap: 1:13
82:00
16:24
5:17
388 Jack Moore
Jr
15:44
5:05
2
Charlie Wallace
Sr
16:08
5:12
21
John Matulis
Jr
16:15
5:14
32
Matth Schneider
Jr
16:57
5:28
166
Craig Ollendick
Jr
16:57
5:28
167
Ma Schermerhorn
Jr
16:57
5:28
171
Brett Ward
So
17:35
5:40
311
5 Saints XC Club
27-19-13-8-5
Gap: 0:25
82:50
16:34
5:21
389 Keegan Staats
Jr
16:19
5:16
42
Owen Sovereign
Fr
16:31
5:20
69
Jackson Mallot
Jr
16:33
5:20
72
Conno Morrissey
So
16:42
5:23
101
Tommy Hazen
Fr
16:44
5:24
105
Luke Lee
Sr
16:50
5:26
135
Jack Hilton
Jr
16:55
5:27
159
6 EP Run Club
11-12-11-9-6
Gap: 0:48
82:48
16:34
5:21
417 Jake Derouin
So
16:01
5:10
13
Bryce Whitley
Jr
16:34
5:21
75
Jack Larson
Jr
16:37
5:22
85
Jimmy Nguyen
Sr
16:46
5:24
113
Wesle Donaldson
Jr
16:49
5:26
131
David Dejong
Sr
16:54
5:27
155
Austin Morrow
Sr
16:59
5:29
180
7 Lumberjacks XC C
26-20-14-10-7
Gap: 0:28
83:03
16:37
5:21
433 Soren Dybing
Sr
16:19
5:16
41
Gage Mostad
So
16:34
5:21
73
Sam Hodgson
Sr
16:41
5:23
96
Riley Berg
Jr
16:42
5:23
102
Fouquerel-skoe
Jr
16:48
5:25
121
Nathan Alto
Fr
16:53
5:27
147
Ethan Maish
Fr
17:44
5:43
348
8 Stillwater XC
13-16-12-11-8
Gap: 0:47
82:58
16:36
5:21
454 Jack Degonda
Sr
16:04
5:11
16
Jared Brandt
Jr
16:36
5:21
81
Matt Payne
Sr
16:37
5:21
84
Steven Lange
Sr
16:50
5:26
134
Eric Norton
Sr
16:51
5:26
139
Johann Noer
Jr
17:09
5:32
214
Dylan Olson
Jr
17:15
5:34
233
9 Winona
14-7-5-4-9
Gap: 1:14
82:56
16:35
5:21
484 Carter Briggs
So
16:05
5:11
17
Colten Brand
Jr
16:12
5:14
28
Cody Peterson
Fr
16:34
5:21
77
Aidan Mohan
Jr
16:45
5:24
111
Mitchell Ploetz
Jr
17:19
5:35
251
Preston Halleck
Jr
17:22
5:36
262
Jonas Trombetta
So
19:03
6:09
518
10 Maple Grove XC C
4-1-2-7-10
Gap: 1:30
82:31
16:30
5:19
519 Blake Iverson
Sr
15:46
5:05
4
Clark Young
So
15:57
5:09
8
Patrick Mclean
So
16:18
5:16
39
Charles Caven
So
17:13
5:33
228
Maxwell Kivi
Sr
17:16
5:34
240
Drew Hjelmstad
Fr
18:31
5:58
462
And Hagemeister
Sr
19:22
6:15
543
11 Club PXC
22-12-7-6-11
Gap: 1:16
83:18
16:40
5:22
541 Robert Laue
Sr
16:17
5:15
34
Max Laue
Sr
16:24
5:17
54
Colton Lagrange
Jr
16:25
5:18
56
Elijah Vlasek
Sr
16:41
5:23
95
Chandle Frieden
Sr
17:32
5:39
302
Mason Johnson
Sr
18:10
5:51
417
Zach Schmidt
Sr
18:11
5:52
423
12 Team Swanson
29-17-17-14-12
Gap: 0:46
83:30
16:42
5:23
557 Michael Scott
Sr
16:20
5:16
44
Luke Sabus
Sr
16:28
5:19
62
Caleb Masters
Jr
16:48
5:25
123
Spencer Kaleko
Jr
16:48
5:25
127
Ryder Jarrett
So
17:06
5:31
201
Sam Steinlicht
Fr
17:12
5:33
221
Jackson Burnett
Jr
17:17
5:35
246
13 Sartell Boys & G
6-2-6-12-13
Gap: 1:25
82:52
16:34
5:21
560 Alex Nemeth
Jr
15:52
5:07
6
Ryan Fernholz
Sr
15:56
5:08
7
Zach Nemeth
So
16:45
5:24
110
N Buiceag-arama
Jr
17:03
5:30
194
Cooper Larson
So
17:17
5:34
243
Ben Boelter
So
17:23
5:36
270
Will Nemeth
So
18:17
5:54
432
14 Lion Run Club
30-15-8-13-14
Gap: 0:55
83:22
16:40
5:23
564 Liam Neidig
So
16:20
5:16
46
Luke Oatney
Sr
16:22
5:17
49
Terry Robinson
So
16:27
5:19
60
Nathanial Baker
Jr
16:58
5:28
173
Coltin Hamman
So
17:15
5:34
236
Andrew Allen
Jr
18:09
5:51
414
Matthew Stephan
So
18:19
5:54
436
15 Topeka blue
34-25-15-16-15
Gap: 0:35
83:34
16:43
5:24
566 Rylan Brown
So
16:27
5:18
59
Max Bradley
Sr
16:30
5:19
65
Caleb Wright
So
16:41
5:23
97
Ian Cropp
Sr
16:54
5:27
154
Luke Bleidissel
Jr
17:02
5:30
191
Jared Thomas
Sr
17:34
5:40
307
Andr Dekoekkoek
Sr
18:36
6:00
472
16 St. Mike's Runni
7-5-9-14-16
Gap: 1:13
83:08
16:38
5:22
574 Carter Knaus
Jr
15:57
5:09
9
Jonah Breuer
Jr
16:08
5:12
22
Luke Peterson
Jr
16:48
5:25
128
Micha Youngberg
Sr
17:04
5:30
197
Tommy Hamilton
Jr
17:10
5:32
218
Joey Och
Sr
17:11
5:33
219
Tyl Bartholomew
Jr
17:20
5:35
254
17 Centennial XC
19-21-19-17-17
Gap: 0:51
83:34
16:43
5:23
583 Josh Jarpey
Sr
16:11
5:13
25
Eric Hotakainen
Sr
16:40
5:23
93
Blane Utter
Sr
16:48
5:25
125
Thomas Marrah
Jr
16:53
5:27
148
Jonathan Pattie
-
17:02
5:30
192
Noah Zurn
Sr
17:41
5:42
336
Charl Sylvester
Sr
18:21
5:55
445
18 Southwest XC Clu
3-21-18-18-18
Gap: 1:23
83:23
16:41
5:23
608 Dylan Miller
Sr
15:46
5:05
3
Mitch Sailer
Jr
16:46
5:25
115
Connor Roberts
Sr
16:48
5:25
122
Christi Buehler
So
16:54
5:27
156
Weston Evans
Sr
17:09
5:32
212
Austin Ogren
Sr
17:28
5:38
285
Reed Holland
Sr
17:44
5:43
349
19 Central XC Club
40-31-22-19-19
Gap: 0:30
83:54
16:47
5:25
612 Kade Hagen
Jr
16:36
5:21
80
Jack Dzik
Jr
16:39
5:22
89
Michael Smith
Jr
16:42
5:23
103
Suleyman Jafer
Jr
16:51
5:26
137
Kemal Bati
So
17:06
5:31
203
Darius Brown
Jr
17:16
5:34
242
Tristan Bakke
Sr
17:24
5:37
275
20 Highland Park Ru
23-11-21-21-20
Gap: 0:52
83:46
16:45
5:24
660 Gregg Escalante
So
16:18
5:15
36
Sidney Gross
Sr
16:23
5:17
51
Marcus Hanson
So
16:58
5:28
177
Calvin Boone
So
16:59
5:29
181
Parker Johnson
Jr
17:10
5:32
215
Sam Vanspriell
So
17:26
5:37
277
Sage-martinson
Sr
17:29
5:38
290
21 Roseville XC Clu
31-29-27-23-21
Gap: 0:39
83:59
16:48
5:25
675 Joseph Lee
Fr
16:21
5:17
48
Parker Wilhoit
Sr
16:46
5:24
112
John Wolf
Jr
16:55
5:27
161
Caleb Schultz
Sr
16:56
5:28
165
Joseph Quick
Jr
17:00
5:29
189
Wylie Phillips
Jr
18:02
5:49
403
Colby Zupancich
So
19:03
6:09
520
22 Olathe Falcons
16-8-20-22-22
Gap: 1:08
83:44
16:45
5:24
677 Lucas Shryock
Sr
16:05
5:11
19
Jeremia Tesfaye
Sr
16:19
5:16
40
Kaed Fellingham
So
17:00
5:29
187
Jake Allen
Sr
17:06
5:31
202
Justyn France
So
17:14
5:33
229
Sam Heidrick
Fr
17:47
5:44
359




23 Prior Lake Track
15-10-15-20-23
Gap: 1:26
84:02
16:48
5:25
731 Hayden Olson
Sr
16:05
5:11
18
Nich Kartschoke
Sr
16:26
5:18
57
Chase Hebel
Jr
16:52
5:27
146
Taylor Galloway
Sr
17:08
5:32
210
Benjamin Seme
Sr
17:31
5:39
300
Conn Laughridge
Sr
18:18
5:54
434
Keith Nordling
Sr
18:32
5:59
465
24 Rapid City
41-36-30-24-24
Gap: 0:45
84:29
16:54
5:27
752 Luke Meyer
Fr
16:37
5:21
83
Liam Vidas
So
16:48
5:25
126
Ande Enevoldsen
Sr
16:50
5:26
133
Danie Velazquez
Sr
16:53
5:27
149
L Steiger-olson
So
17:21
5:36
261
Lewis Hall
Jr
17:34
5:40
306
Jay Dykstra
Sr
17:35
5:40
313
25 RR D-Krew
32-27-23-25-25
Gap: 1:06
84:32
16:54
5:27
779 Cole Stenseth
Sr
16:22
5:17
50
Dalton Byrne
Sr
16:44
5:24
106
Tim Dunham
Sr
16:47
5:25
117
Zach Simon
Jr
17:12
5:33
224
Jake Arason
Jr
17:28
5:38
282
Matth Rongitsch
-
17:37
5:41
319
Brode Diederich
Fr
17:40
5:42
334
26 Linn-Mar Running
52-42-36-28-26
Gap: 0:14
84:32
16:54
5:27
783 Brycen Snell
Sr
16:46
5:25
114
Grant Chlystun
Sr
16:53
5:27
151
Colin Johnston
Sr
16:55
5:27
160
Dylan Dolezal
So
16:57
5:28
170
Trent Long
Jr
17:00
5:29
188
Prest Stecklein
Jr
17:50
5:45
370
Cooper Sanor
Sr
19:36
6:20
557
27 Edina XC
42-33-24-27-27
Gap: 0:44
84:44
16:57
5:28
813 Benjami Passolt
Sr
16:37
5:22
86
Tyler Masuda
Sr
16:42
5:23
100
Parker Zak
Sr
16:47
5:25
120
Lucas Jessen
Jr
17:17
5:34
244
Tate Huss
Jr
17:22
5:36
263
Anders Carlson
Sr
17:36
5:41
316
Peter Larson
Sr
17:38
5:41
328
28 Dodge County Roa
36-28-28-26-28
Gap: 1:04
84:42
16:56
5:28
824 Isaac Threinen
So
16:28
5:19
64
Jace Minelli
Jr
16:41
5:23
94
Benjamin Trihey
Sr
16:57
5:28
168
Georg Gustafson
-
17:03
5:30
195
Charlie Miller
Sr
17:33
5:40
303
Reid Spreiter
So
18:29
5:58
456
Mason Iverson
Sr
18:43
6:02
483
29 East Ridge Cross
17-34-34-29-29
Gap: 1:42
85:12
17:02
5:30
984 Joseph Reimann
Jr
16:09
5:13
23
Zach Getting
Jr
16:58
5:28
175
Ryan Imse
Jr
16:58
5:28
176
Michael Kenney
Jr
17:16
5:34
239
Michael Merthen
Sr
17:51
5:45
371
Mitchel Lejcher
Jr
17:54
5:46
378
Sean Mcniesh
-
18:00
5:48
399
30 Moorhead Running
21-32-32-30-30
Gap: 1:31
85:15
17:03
5:30
987 Dawson Strom
Jr
16:12
5:14
29
Sam Gebhart
Jr
16:52
5:26
145
Austi Gruenberg
Sr
16:59
5:29
184
Noah Melton
Sr
17:28
5:38
287
Jacob Kunka
Jr
17:43
5:43
342
Jaxson Grube
Jr
17:57
5:47
391
Zach Johnson
Jr
18:09
5:51
412
31 Carlisle XC Club
51-44-39-35-31
Gap: 0:46
85:30
17:06
5:31
1011 Kolby Fritz
So
16:45
5:24
108
Kobi Sadler
Sr
16:56
5:28
164
Carter Logue
Jr
16:59
5:29
183
Tristen Kessler
So
17:20
5:35
257
Brandon Kesner
Fr
17:31
5:39
299
Jon Flaws
Jr
17:35
5:40
310
Kyle Miller
So
17:44
5:43
347
32 Leavenworth TC
5-9-28-32-32
Gap: 2:09
85:22
17:04
5:30
1074 Danie Bohnemann
Jr
15:49
5:06
5
Sam Overby
Jr
16:28
5:19
63
John Finnigan
Jr
17:21
5:36
258
Tanner Hendrix
Sr
17:45
5:44
353
Zack Bolen
Sr
17:58
5:48
395
Dustin Lopez
Jr
18:02
5:49
404
Josh Rivera
Sr
18:23
5:56
448
33 Scarlet XC
38-38-40-39-33
Gap: 1:07
85:48
17:10
5:32
1083 Kellen Brudwick
Sr
16:30
5:19
68
Antoni Berrones
Sr
16:54
5:27
153
Derek Engen
Sr
17:20
5:35
256
Sam Csizmadia
Jr
17:26
5:37
279
Jacob Haley
Jr
17:38
5:41
327








34 Valkyrie Running
53-43-37-34-34
Gap: 1:09
85:52
17:10
5:32
1085 Logan Klingele
Jr
16:46
5:25
116
Connor Austin
Jr
16:54
5:27
152
Ben Crocker
So
16:58
5:28
178
Grant Kimmerer
Jr
17:19
5:35
250
Zain Khan
Jr
17:56
5:47
389
Kyle Zapolnik
Fr
18:14
5:53
426
Ryan Troy
Jr
18:49
6:04
497
35 Johnston
67-59-47-41-35
Gap: 0:28
85:51
17:10
5:32
1098 Hunter Briggs
So
16:55
5:28
163
Cade Meyer
Jr
17:02
5:30
193
Ben Kinman
Jr
17:12
5:33
222
Carste Thompson
Sr
17:18
5:35
248
Karson Kleve
So
17:24
5:37
272
Brandon Vu
Sr
17:29
5:38
289
Bonj Doyo
Sr
17:35
5:40
312
36 Hopkins Harriers
33-30-24-31-36
Gap: 1:58
86:08
17:14
5:33
1103 Jesper Hoffman
Sr
16:23
5:17
53
Niko Schmanski
So
16:45
5:24
109
Aleksan Wormuth
Jr
16:52
5:26
144
Thomas Warden
Sr
17:46
5:44
355
Dominic Novelli
Sr
18:21
5:55
442
Lucas Taitano
So
18:22
5:55
446
Colby Branch
So
18:44
6:02
484
37 Fargo Davies
50-45-44-40-37
Gap: 1:05
86:08
17:14
5:33
1148 Andre Lundstrom
So
16:44
5:24
104
Hunter Barth
So
16:58
5:29
179
Andrew Selensky
So
17:16
5:34
241
Parker Wieland
So
17:21
5:36
259
Jacob Zetocha
So
17:49
5:45
365
Wyatt Borden
So
17:52
5:46
376
Jack Boub
So
18:04
5:50
408
38 Alexandria Runni
28-18-26-33-38
Gap: 2:22
86:28
17:18
5:35
1166 No Christienson
Sr
16:19
5:16
43
Kyle Vandertuin
Sr
16:30
5:19
67
Jack Englund
Jr
17:08
5:31
209
Blake Johnston
Sr
17:50
5:45
369
Brian Denke
So
18:41
6:02
478
Zach Dummer
Sr
19:34
6:19
555
Dane Galloway
So
19:38
6:20
559
39 Farmington Tiger
62-52-42-42-39
Gap: 0:48
86:12
17:14
5:34
1170 Brenne Peterson
Fr
16:51
5:26
142
Carter Altmann
So
16:57
5:28
169
Regan Sevenich
Jr
17:09
5:32
211
Trevor Lavigne
Jr
17:35
5:40
315
Cole Stansbury
Sr
17:39
5:42
333
Michae Cardinal
Jr
17:55
5:47
384
Josh Wilson
Sr
18:00
5:48
398
40 Math & Science A
12-24-31-37-40
Gap: 2:46
86:39
17:20
5:35
1212 Harris Anderson
So
16:03
5:11
14
Jack Osborne
Sr
16:45
5:24
107
Will Mattes
So
17:15
5:34
234
Aric Brodie
Sr
17:47
5:44
362
Jagar Hansen
So
18:49
6:04
495
Ben Haland
So
19:20
6:14
539
Will Krisko
Fr
19:31
6:18
552
41 Woodbury XC Club
39-26-33-38-41
Gap: 1:57
86:45
17:21
5:36
1214 Aidan Browne
So
16:34
5:21
76
Pet Michalowicz
Sr
16:35
5:21
78
Christop Romain
Fr
17:10
5:32
216
Joshua Baston
So
17:55
5:47
383
Calvin Stepan
So
18:31
5:58
461
Arun Madurai
So
18:35
6:00
469
Charle Anderson
So
19:59
6:27
575
42 Blaine Distance
25-23-35-36-42
Gap: 2:45
86:58
17:24
5:37
1235 Tyler Anderson
So
16:18
5:16
38
Nichol Jacobson
Jr
16:36
5:21
82
Nathan Smith
So
17:22
5:36
265
James Symanski
Sr
17:38
5:41
331
Matthew Morton
Sr
19:03
6:09
519
Phill Marquardt
Jr
20:11
6:31
581
Michae Symanski
Sr
22:17
7:11
624
43 Rabid Jackalopes
65-62-50-45-43
Gap: 0:48
86:30
17:18
5:35
1238 Tony Kosgei
Sr
16:55
5:27
157
Jaime Diaz
So
17:09
5:32
213
Bryce Kaufmann
Jr
17:13
5:33
226
Jacob Breon
Sr
17:31
5:39
298
Clay Broockerd
Fr
17:43
5:43
344
Ry Schmideskamp
So
18:10
5:52
420
Adam Kahnk
Fr
18:24
5:56
451
44 Titan Running
55-63-57-51-44
Gap: 0:46
86:33
17:19
5:35
1248 Zack Jones
Fr
16:48
5:25
124
Cade Caverzagie
Jr
17:19
5:35
252
Sully Jones
Jr
17:24
5:37
276
Riley Adams
Jr
17:29
5:38
291
Ty Troelstrup
Jr
17:33
5:40
305
Robert Price
Jr
17:39
5:42
332
Chris Leute
Jr
18:23
5:56
449
45 Washburn Running
61-58-51-48-45
Gap: 0:50
86:36
17:19
5:35
1262 Simon Midtbo
Sr
16:51
5:26
141
Tristin Voigt
So
17:08
5:31
208
Frankie Carlson
Sr
17:18
5:35
249
Paul Steege
Sr
17:38
5:41
329
Alex Bion
Jr
17:41
5:42
335
Aidan Headrick
Jr
17:47
5:44
358
Oscar Mcfadden
Jr
17:50
5:45
368
46 Lancer Running C
20-41-41-43-46
Gap: 2:07
86:44
17:21
5:36
1285 Griffin Keeter
Jr
16:11
5:13
26
Jack Fisher
So
17:10
5:32
217
Joseph Brown
Jr
17:23
5:36
268
Andrew Moore
Sr
17:42
5:42
339
Sawyer Waterman
So
18:18
5:54
435








47 Children of the
57-54-52-52-47
Gap: 0:54
86:44
17:21
5:36
1290 Kael Ecord
Jr
16:49
5:25
130
Barrett Houchen
Sr
17:04
5:30
196
Peyton Wardell
Sr
17:27
5:38
281
Kadyn Dohlman
Fr
17:42
5:42
340
Joel Gaddie
Jr
17:43
5:43
343
Austin Schultz
Fr
17:49
5:45
364
Dominick Smith
Jr
18:09
5:51
415
48 CRDT
10-39-46-46-48
Gap: 2:02
86:30
17:18
5:35
1297 Paul Breitbach
Sr
15:59
5:09
12
Nick Jorgenson
Jr
17:12
5:33
223
Reed Smith
So
17:31
5:39
301
No Christiansen
So
17:47
5:44
360
Aaron Johnson
Jr
18:01
5:49
401
Isaac Johnson
So
18:18
5:54
433
Logan Rotzien
Jr
18:21
5:55
444
49 Medford
18-37-38-44-49
Gap: 2:09
86:55
17:23
5:36
1304 Trey Ulrich
Sr
16:11
5:13
24
Derek Rudolph
Jr
16:59
5:29
186
Ray Zirngible
Jr
17:16
5:34
238
Mason Rudolph
So
18:10
5:52
419
Nic Doriot
So
18:19
5:55
437
Kyle Petrick
So
18:30
5:58
458
Michael Cypher
Sr
18:39
6:01
477
50 Lakeville North
48-40-42-47-50
Gap: 1:17
86:54
17:23
5:36
1308 Tyler Osen
Jr
16:41
5:23
98
Bran Stachewicz
So
16:51
5:26
140
Trevor Paschall
Sr
17:28
5:38
284
Dawson Ashley
Jr
17:57
5:47
392
Brennan Jensen
Fr
17:57
5:48
394
Isaac Heilman
Sr
18:01
5:49
402
Elliot Bach
Jr
18:02
5:49
405
51 Burnsville Runni
56-55-49-49-51
Gap: 1:15
87:02
17:24
5:37
1340 Matsola Bein
Sr
16:48
5:25
129
Thomas Ryan
Sr
17:05
5:31
199
Michael Kraimer
Sr
17:23
5:36
267
Matthew Berg
Jr
17:42
5:42
338
Alex Gude
Sr
18:03
5:50
407
Dawson Quimby
Sr
18:26
5:57
453
Pavin Mak
Jr
18:46
6:03
490
52 Austin XC1
8-49-53-53-52
Gap: 1:57
86:40
17:20
5:36
1342 Hen Hinchcliffe
Jr
15:57
5:09
10
Jackson Marsh
-
17:29
5:38
288
Brockdo Lawhead
Jr
17:37
5:41
322
Raymond Lucero
Jr
17:43
5:43
341
Mitchell Mayer
Sr
17:55
5:47
381
Okuny Awow
Jr
17:56
5:47
390
Blake Petrik
Fr
18:25
5:56
452
53 Team Scatter
37-56-56-55-53
Gap: 1:24
86:59
17:24
5:37
1351 Mikey Kvaal
So
16:30
5:19
66
Zeke Sather
Fr
17:22
5:36
264
Stephen Martin
Sr
17:36
5:41
317
Mason Brehmer
-
17:37
5:41
324
Colby Deuth
So
17:54
5:46
380








54 New Prague XC
35-57-54-54-54
Gap: 1:46
87:18
17:28
5:38
1393 Hayden Degross
Sr
16:28
5:19
61
Ryker Huseby
Sr
17:24
5:37
271
Noah Weichert
Jr
17:35
5:40
309
Trevo Prelesnik
Jr
17:37
5:41
325
Liam Fife
Sr
18:14
5:53
427
Adam Brandt
Fr
18:37
6:00
476
Zack Morris
Jr
18:59
6:07
513
55 Demon XC Club
54-51-45-50-55
Gap: 1:55
87:43
17:33
5:40
1414 Russell Swagger
Sr
16:47
5:25
119
Blake Rohrich
Sr
16:59
5:29
185
Jared Honeyman
Sr
17:14
5:34
231
Harley Knodel
Sr
18:01
5:49
400
Cory Kugel
Sr
18:42
6:02
479
Logan Hasper
Jr
18:47
6:04
491
Joey Olheiser
So
20:05
6:29
577
56 Minnetonka Runni
63-64-60-57-56
Gap: 1:03
87:21
17:28
5:38
1421 Fau Chongmemije
Fr
16:52
5:26
143
Liam Mcconnell
Sr
17:15
5:34
237
Thomas Lane
So
17:33
5:40
304
Nate Kusar
Fr
17:44
5:43
350
Zakare Crawford
Fr
17:55
5:47
387
David Mahannah
So
18:08
5:51
410
Owen Mischio
So
18:16
5:53
429
57 Running Club
71-66-62-59-57
Gap: 1:04
87:46
17:33
5:40
1495 Jared Schroeder
Sr
17:06
5:31
200
Evgeni Radichev
Sr
17:14
5:34
230
Ryan Schroeder
So
17:28
5:38
283
Slater Dixon
So
17:49
5:45
366
Derek Myers
Sr
18:09
5:51
416
Grant Graber
Fr
18:10
5:52
421
Zach Miller
Fr
18:20
5:55
439
58 Team Fremont
49-46-48-56-58
Gap: 2:13
88:12
17:38
5:41
1497 Owen Wagner
Fr
16:41
5:23
99
Edmund England
Jr
17:01
5:29
190
Ross Mcmahon
Jr
17:30
5:39
295
Reed Johannsen
Jr
18:07
5:51
409
Zac Mcgeorge
Fr
18:54
6:06
504
Cris Sanchez
Fr
20:42
6:41
595




59 Maroons XC Club
72-69-69-62-59
Gap: 0:49
87:43
17:33
5:40
1519 Jake Miller
Jr
17:07
5:31
204
Cade Muller
Fr
17:27
5:38
280
Thomas Bussey
Sr
17:37
5:41
320
Aide Cunningham
Jr
17:38
5:41
330
Colin Labrie
Jr
17:55
5:47
385








60 Laughing Waters
47-50-59-61-60
Gap: 1:56
88:41
17:44
5:43
1591 Peter Weber
Sr
16:40
5:23
92
John Ferris
Jr
17:07
5:31
207
Isaac Laddusaw
So
17:47
5:44
361
Anthon Guarnera
Jr
18:31
5:58
460
Gabe Lessard
Jr
18:36
6:00
471
Ar Christiansen
So
19:08
6:10
523
Tristan Tew
Sr
19:21
6:15
541
61 Mill Road Runnin
44-60-63-60-61
Gap: 2:10
88:32
17:42
5:43
1595 Luke Pierce
Sr
16:38
5:22
88
Ryan Lampe
Sr
17:24
5:37
273
Asim Ali
So
17:48
5:45
363
Zach Collins
So
17:52
5:46
377
Tyler Akins
So
18:49
6:04
494
Zakary Muir
Fr
18:54
6:06
505
Noah Hudson
Jr
19:10
6:11
524
62 Shakopee Running
43-60-66-63-62
Gap: 2:08
88:57
17:47
5:44
1666 Jacob Evans
Sr
16:37
5:22
87
Corbin Michels
Jr
17:24
5:37
274
Dan Olfert
-
17:56
5:47
388
Simon Horning
So
18:15
5:53
428
Zach Broome
Jr
18:45
6:03
489
Eric Dyrhaug
Sr
19:53
6:25
570




63 Antlers
70-65-55-58-63
Gap: 4:34
91:18
18:16
5:53
1672 Kody Smallfoot
So
17:05
5:31
198
Jaden Gebeke
Jr
17:11
5:33
220
Jorge Atayde
Sr
17:13
5:33
227
Brayden Adams
Sr
18:09
5:51
413
Jordan Gebeke
Sr
21:39
6:59
614
Evan Huggler
Jr
22:11
7:09
620
Alex Rance
Jr
22:39
7:18
631
64 Wildcat XC
64-53-65-65-64
Gap: 1:56
89:23
17:53
5:46
1705 Tony Miller
So
16:53
5:27
150
Sean Hacker
Jr
16:58
5:28
174
Riley Dyson
Sr
18:10
5:52
422
Aidan Kurz
So
18:32
5:59
463
Austin Goetsche
Fr
18:49
6:04
496
Tyler Matrangos
Fr
18:56
6:07
508
Daniel Nixon
Fr
19:23
6:15
544
65 Sheridan Cross C
45-35-61-64-65
Gap: 2:22
90:05
18:01
5:49
1711 Nathan Kessler
Jr
16:39
5:22
90
Garett Avery
Jr
16:47
5:25
118
Brendan Phipps
Sr
18:42
6:02
480
Carlo Hernandez
Jr
18:56
6:06
507
Colter Swan
Sr
19:01
6:08
516
Tyl Trentacosti
Jr
19:01
6:08
517
Wyatt Linden
Sr
19:39
6:20
561
66 Winged Foot Runn
59-68-68-68-66
Gap: 2:02
89:23
17:53
5:46
1747 Muhyadi Mohamed
Jr
16:50
5:26
136
Jared Ruter
Sr
17:37
5:41
321
Mate Marin-mera
Jr
17:44
5:43
346
Kyl Knofczynski
Sr
18:20
5:55
441
Noah Getz
Sr
18:52
6:05
503








67 Omaha South High
74-75-73-69-67
Gap: 1:15
89:01
17:48
5:45
1754 Trevor Ramsdell
Sr
17:14
5:34
232
Gus Hodoly
Fr
17:45
5:44
352
Adam Ali
Fr
17:47
5:44
356
Edrei Murillo
Jr
17:47
5:44
357
Carlos Ayala
Sr
18:29
5:58
457
Salah Hilowle
Jr
19:32
6:18
553
A Zavala-flores
Sr
19:41
6:21
563
68 Mustangs XC Club
78-71-70-70-68
Gap: 1:24
89:35
17:55
5:47
1787 Nate Moller
Jr
17:20
5:35
255
Nathani Apostle
So
17:28
5:38
286
Jacob Hakes
Jr
17:29
5:38
293
Steve Mccoy
Jr
18:34
5:59
468
Colli Wentworth
Jr
18:44
6:03
485
Edward Brody
Sr
19:36
6:19
556
Noah Xiong
Sr
20:51
6:43
599
69 The Real SP
73-67-64-66-69
Gap: 2:48
90:32
18:06
5:50
1792 Daniel Kiefer
So
17:07
5:31
206
Johnny Ceplina
So
17:12
5:33
225
Bennett Rozek
Sr
17:30
5:39
296
Simon Bushmaker
So
18:48
6:04
492
Noah Gaffney
So
19:55
6:26
573








70 Falcon Runners
58-47-58-67-70
Gap: 4:04
92:19
18:28
5:57
1827 Zachary Mcshane
Jr
16:49
5:26
132
B Aoki-sherwood
Jr
16:55
5:27
158
Calvin Libra
Jr
17:50
5:45
367
William Omodt
Jr
19:52
6:25
568
Tor Hanson
Jr
20:53
6:44
602
Cel Massman
Jr
20:57
6:45
604
Henry Hubred
Jr
21:13
6:51
607
71 Burro XC
46-48-67-72-71
Gap: 2:46
91:12
18:14
5:53
1858 Colton Anderson
Jr
16:40
5:22
91
Chase Fossum
So
17:07
5:31
205
Jackso Anderson
Fr
18:43
6:02
481
Cade Baesler
Sr
19:18
6:14
535
Luke Leshuk
So
19:25
6:16
546
Hunter Hennings
Sr
20:46
6:42
597
Nathan Rage
Fr
20:46
6:42
598
72 Whitewater XC Cl
79-70-71-71-72
Gap: 2:35
90:42
18:08
5:51
1884 Taylor Wyatt
Sr
17:21
5:36
260
Logan Tanttu
So
17:23
5:36
266
Chase Fortman
Sr
17:45
5:44
354
Justin Blank
Sr
18:16
5:54
430
Anderson Noah
Jr
19:57
6:26
574








73 WDM Valley Runni
80-78-74-74-73
Gap: 0:59
89:44
17:57
5:47
1895 Yuet Both
Sr
17:23
5:36
269
Jack Smeins
So
17:51
5:45
373
Jacob Arnold
So
17:52
5:46
375
Andrew Sandor
Sr
18:16
5:54
431
Luke Carroll
Fr
18:22
5:55
447
Ross Fix
Sr
18:27
5:57
454
Jacob Soto
So
18:43
6:02
482
74 Storm Running Cl
82-80-78-75-74
Gap: 1:03
89:49
17:58
5:48
1919 Tanner Brady
Jr
17:29
5:38
292
Cole Donahe
-
17:52
5:46
374
Justin Roemer
Fr
17:57
5:47
393
Benjami Crowley
Sr
17:58
5:48
396
Adam Gilbert
Sr
18:32
5:59
464
Benjam Scheller
Fr
18:56
6:07
509
Benjamin Wilson
Sr
18:57
6:07
510
75 Harrisburg Runni
75-72-72-73-75
Gap: 2:14
90:52
18:10
5:52
1960 Ryan Ptak
So
17:15
5:34
235
Josh Krull
Jr
17:37
5:41
323
Pierce Okken
So
17:54
5:46
379
Nick Wipf
Jr
18:36
6:00
473
Owen Schweitzer
So
19:29
6:17
550
Avery Barnhart
Fr
20:25
6:35
588
Josia Scheaffer
Fr
20:38
6:39
594
76 Becker Bulldogs
76-77-77-76-76
Gap: 2:06
91:52
18:22
5:56
2121 Basil Ricker
Jr
17:17
5:35
245
Jonathan Novak
Sr
17:55
5:47
386
Luke Pappenfus
Sr
18:12
5:52
424
Justin Kringler
Sr
19:05
6:09
521
Tyson Ricker
-
19:23
6:15
545
Jake Nelson
So
22:27
7:15
626
Bennet Edling
Fr
22:30
7:15
627
77 Spirit Lake Cros
69-76-80-80-77
Gap: 2:32
92:18
18:28
5:57
2149 Ai Bauermeister
Jr
16:59
5:29
182
Gordon Rudinger
Jr
18:21
5:55
443
Ryan Schmidt
Jr
18:37
6:00
474
Carter Tifft
Jr
18:51
6:05
499
Alex Gillespie
Jr
19:30
6:18
551








78 Rams XC
91-86-83-81-78
Gap: 0:42
91:24
18:17
5:54
2158 Tyler Huey
Fr
17:55
5:47
382
Mason Parks
Jr
18:09
5:51
411
Gable Thompson
Jr
18:20
5:55
440
Parso Covington
Jr
18:24
5:56
450
William Ingels
Sr
18:37
6:00
475
Brenden Godbout
So
19:33
6:18
554
Hank Patzer
So
21:32
6:57
612
79 BPXC2
77-74-76-79-79
Gap: 2:34
92:59
18:36
6:00
2164 Drew Hastings
So
17:19
5:35
253
Kyle Siemon
Sr
17:35
5:40
314
Elliot Rudd
Jr
18:35
6:00
470
Colton Bahr
So
19:37
6:20
558
Hunter Schmidt
Jr
19:53
6:25
569
Ben Hunsader
So
20:56
6:45
603
Kevin He
-
21:29
6:56
611
80 Mora Running Clu
60-73-75-77-80
Gap: 3:27
93:39
18:44
6:02
2171 Nathan Williams
Jr
16:51
5:26
138
Wil Krueger
Jr
18:12
5:52
425
Kaden Smart
Jr
18:29
5:58
455
Kaden Halverson
Jr
19:49
6:24
567
Isaac Balmer
Jr
20:18
6:33
586
Trevor Anderson
Sr
21:18
6:52
609
Nick Hippen
Jr
21:18
6:52
610
81 Five Guys
83-82-79-78-81
Gap: 2:58
92:46
18:33
5:59
2179 Mitchell Grand
Jr
17:29
5:38
294
Gabe Stassen
So
17:59
5:48
397
Jack Jaeger
So
18:03
5:49
406
Ben Becker
So
18:48
6:04
493
Cameron Wagner
Fr
20:27
6:36
589








82 Dubuque Hempstea
85-84-84-83-82
Gap: 1:37
92:49
18:34
5:59
2283 Branden Doser
Jr
17:36
5:41
318
Connor Kaufmann
Jr
18:33
5:59
466
Carter Welbes
So
18:33
5:59
467
Conno Gudenkauf
Sr
18:52
6:05
502
Zach Lewis
Jr
19:14
6:12
530
Sean Mcgrath
So
19:26
6:16
547
Luke Kotz
Fr
20:42
6:41
596
83 Salthawk Running
66-79-81-82-83
Gap: 3:14
94:22
18:52
6:05
2297 Noah Cole
So
16:55
5:28
162
Matthew Schrag
Jr
18:45
6:03
488
Jake Huhs
Fr
19:16
6:13
533
Zane Allender
Sr
19:16
6:13
534
Josh Ivey
Jr
20:09
6:30
580
Graham Barns
So
20:27
6:36
590
Greg Vieyra
Sr
22:18
7:12
625
84 Raider Nation
68-81-82-84-84
Gap: 3:15
95:14
19:03
6:09
2365 Kenyon Nystrom
Sr
16:58
5:28
172
Adam Reisetter
-
19:00
6:08
514
Jasper Blundred
Sr
19:11
6:11
525
Christoph Frago
So
19:54
6:25
572
Will Beaumaster
-
20:12
6:31
582
Mikhai Geissler
Jr
20:22
6:34
587
Jonathon Wiese
Jr
20:28
6:36
592
85 Shawnee Mission
90-88-85-85-85
Gap: 1:49
93:37
18:43
6:02
2380 Trevor Maxville
Fr
17:51
5:45
372
Eric Kyle
Sr
18:30
5:58
459
Zach Madden
So
18:45
6:03
487
Isaac Diggs
Sr
18:51
6:05
500
Kaleb Young
Jr
19:40
6:21
562
Arlo Kinsey
So
19:48
6:23
565
Garza Hernandez
Sr
20:13
6:31
583
86 Marshall Orange
86-90-89-86-86
Gap: 1:37
94:27
18:53
6:06
2439 Noah Versaevel
Sr
17:38
5:41
326
Issac Fischer
Sr
19:11
6:11
526
Tanner Fales
So
19:11
6:11
527
Quentin Blomme
Jr
19:13
6:12
529
Nick Kayser
So
19:14
6:12
531
Landon Wherry
So
19:15
6:13
532
Karter Wasberg
Jr
19:19
6:14
536
87 South Lincoln Di
92-92-91-91-87
Gap: 1:09
94:29
18:54
6:06
2495 C Allerheiligen
Sr
18:10
5:52
418
Connor Brown
Sr
18:51
6:05
501
Tyler Bartolome
So
18:57
6:07
511
Adam Dahlman
Fr
19:12
6:12
528
Tanner Jonas
Fr
19:19
6:14
537
Ethan Czapla
So
19:21
6:14
540
Nate Bjorman
So
19:38
6:20
560
88 Pleasant Valley
89-85-88-88-88
Gap: 2:30
95:51
19:10
6:11
2503 Cole Hanson
Jr
17:45
5:43
351
Jimmy Feeney
So
18:20
5:55
438
Sammy Schuster
Jr
19:44
6:22
564
Ashish Abraham
So
19:49
6:23
566
Isaac Love
Jr
20:14
6:32
584








89 Tornado Terror
81-83-85-87-89
Gap: 3:26
97:22
19:28
6:17
2519 Michael Baldus
Jr
17:26
5:37
278
Nathanie Langer
Sr
18:51
6:05
498
Alex Lee
Sr
19:22
6:15
542
Danie Pelletier
Jr
20:52
6:44
600
Ethan Kertz
Jr
20:53
6:44
601
Jarin Eckley
Sr
22:17
7:11
623




90 Sty-U Cross Coun
88-88-90-90-90
Gap: 2:24
95:56
19:11
6:11
2530 Aidan Robinson
So
17:44
5:43
345
Sam Conway
So
18:44
6:03
486
Damon Zielke
So
19:27
6:16
549
Jaden Coles
Jr
19:54
6:25
571
Carson Nagy
Fr
20:07
6:29
579








91 Teneo
84-87-87-89-91
Gap: 3:30
97:18
19:28
6:17
2539 Thomas Wilkin
Sr
17:30
5:39
297
Zachary Martin
-
18:55
6:06
506
Patr Kobbermann
Sr
19:20
6:14
538
Mitchell Arend
Fr
20:32
6:37
593
Lucas Lorenz
So
21:01
6:47
605
Etha Cline-cole
So
21:40
6:59
615
Erik Iverson
So
21:56
7:05
618
92 Spartan Running
87-91-92-92-92
Gap: 4:35
99:41
19:56
6:26
2668 William Roden
Fr
17:41
5:42
337
Lance Pfrimmer
Fr
19:27
6:16
548
Matthew Todd
Fr
20:02
6:28
576
Ethan Couser
Sr
20:14
6:32
585
Sammy Murad
Fr
22:16
7:11
622
Carter Johnston
Fr
22:31
7:16
628
Samuel Gathje
Fr
23:09
7:28
634
93 Celtic Running C
93-93-93-93-93
Gap: 2:39
98:46
19:45
6:22
2740 Micha Maldonado
So
18:58
6:07
512
Guthrie Turner
Sr
19:01
6:08
515
Memo Hernandez
Sr
19:06
6:10
522
Zachary Biel
So
20:05
6:29
578
Ryan Zipprich
Fr
21:37
6:58
613
Colyn Heimerman
Sr
22:38
7:18
629
Choong Son
Sr
22:38
7:18
630
94 MPB XC Club
95-95-95-94-94
Gap: 1:37
109:04
21:49
7:02
3081 Jacen Eissinger
Jr
21:12
6:50
606
Aaron Huff
So
21:17
6:52
608
Preston Martin
Sr
21:41
7:00
616
Bryson Tripp
So
22:04
7:07
619
Damien Perdue
Fr
22:49
7:22
632
Lane Odenbach
Fr
23:05
7:27
633
Derek Reister
Fr
26:55
8:41
637
95 Team Waukon
94-94-94-95-95
Gap: 4:45
113:48
22:46
7:20
3100 Zach Davison
So
20:28
6:36
591
Andrew Mellick
Jr
21:42
7:00
617
Brenn Bednarski
Jr
22:15
7:11
621
Mich Headington
Jr
24:11
7:48
635
Robbie Drew
Jr
25:12
8:08
636
Brady Beyer
So
27:24
8:50
638




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:05
81:51
16:22
5:17
15 Adam Ebent
Sr
16:20
5:16
1
Jacob Jensen
Jr
16:21
5:17
2
Colden Longley
So
16:22
5:17
3
Payton Smith
Jr
16:23
5:17
4
Josiah Eide
Sr
16:25
5:18
5
John Starkey
Jr
16:25
5:18
6
Tyler Cernohous
Sr
16:26
5:18
8
2 Wayzata XC Club
2-2-2-2-2
Gap: 0:20
83:11
16:38
5:22
49 Riley Piket
Jr
16:26
5:18
7
Jacob Rohrer
Sr
16:34
5:21
9
Ben Basten
Sr
16:42
5:23
10
Jack Ostapeic
Sr
16:42
5:23
11
Frank Fetrow
Sr
16:46
5:25
12
Markus Braun
Sr
16:47
5:25
13
Samuel Smith
Sr
16:50
5:26
14
3 EP Run Club
4-4-4-3-3
Gap: 0:38
85:38
17:08
5:32
109 David Dejong
Sr
16:54
5:27
16
Austin Morrow
Sr
16:59
5:29
19
Luca Schnirring
Sr
17:01
5:29
20
Jackson Marble
Jr
17:13
5:33
23
Peter Oviguian
Jr
17:32
5:39
31
Nathan Claver
Sr
17:35
5:40
36
Sam Marble
Jr
17:47
5:44
48
4 Stillwater XC
6-5-5-5-4
Gap: 0:38
87:22
17:28
5:38
167 Johann Noer
Jr
17:09
5:32
22
Dylan Olson
Jr
17:15
5:34
24
Patric Mcdowell
Jr
17:33
5:40
32
Cullen Ring
Sr
17:37
5:41
39
Joe Adamle
Sr
17:47
5:44
50
Keyan Shayegan
Sr
17:53
5:46
60
Nick Gag
Sr
17:59
5:48
66
5 Saints XC Club
3-3-3-4-5
Gap: 1:10
86:38
17:20
5:35
177 Luke Lee
Sr
16:50
5:26
15
Jack Hilton
Jr
16:55
5:27
17
Isaiah Lee
Jr
17:04
5:30
21
Nolan Mauk
Sr
17:49
5:45
54
Isaiah Elsener
Sr
18:00
5:48
70
Brady Hall
So
18:16
5:54
98
Charlie Johnson
Fr
18:25
5:56
115
6 Highland Park Ru
8-8-6-6-6
Gap: 0:47
88:39
17:44
5:43
249 Sam Vanspriell
So
17:26
5:37
27
Sage-martinson
Sr
17:29
5:38
30
Quincy Altman
Jr
17:41
5:42
43
Be Earl-moseley
Sr
17:52
5:46
57
Jesse Peterson
Fr
18:12
5:52
92
Avery Farmer
Jr
19:15
6:12
170
Will Altman
So
19:29
6:17
196
7 Central XC Club
7-6-8-7-7
Gap: 0:56
88:52
17:46
5:44
279 Darius Brown
Jr
17:16
5:34
25
Tristan Bakke
Sr
17:24
5:37
26
Elija Mccormick
Jr
17:58
5:48
65
Abdi Roba
So
18:00
5:49
72
Liam Kennedy
So
18:12
5:52
91
Xeng Yang
Sr
18:25
5:56
114
Nathan Schultz
Jr
18:29
5:58
126
8 RR D-Krew
13-13-11-10-8
Gap: 0:30
89:13
17:51
5:45
291 Matth Rongitsch
-
17:37
5:41
38
Brode Diederich
Fr
17:40
5:42
42
Ryan Prusak
Fr
17:48
5:45
52
Jonah Dafoe
-
18:02
5:49
75
Gavin Dorsey
So
18:06
5:50
84
Matthew Hanel
So
18:23
5:56
109
Elio Schumacher
Fr
19:06
6:10
163
9 Johnston
10-9-7-9-9
Gap: 0:44
89:11
17:50
5:45
292 Brandon Vu
Sr
17:29
5:38
29
Bonj Doyo
Sr
17:35
5:40
35
Ethan Hartle
Jr
17:47
5:44
49
Paxson Picken
So
18:08
5:51
86
Dain Tack
Jr
18:13
5:52
93
Drew Schmidt
So
18:14
5:53
95
Noah Haynes
Sr
18:20
5:55
103
10 Southwest XC Clu
9-10-13-11-10
Gap: 0:58
89:41
17:56
5:47
339 Austin Ogren
Sr
17:28
5:38
28
Reed Holland
Sr
17:44
5:43
46
Connor Peak
Sr
17:59
5:48
67
John Price
So
18:04
5:50
80
Jd Espenmiller
Sr
18:26
5:57
118
Greer Evans
Fr
21:37
6:59
258




11 Thunder XC Club
5-7-8-8-11
Gap: 2:01
89:30
17:54
5:46
347 Ma Schermerhorn
Jr
16:57
5:28
18
Brett Ward
So
17:35
5:40
34
Da Schermerhorn
So
17:56
5:47
64
Jua Ballesteros
Jr
18:03
5:49
77
Alex Kuckelman
So
18:59
6:07
154
Sean Cresswell
Jr
19:11
6:11
167
Casey Booth
So
19:40
6:21
208
12 Washburn Running
16-14-14-12-12
Gap: 0:36
90:03
18:01
5:49
359 Aidan Headrick
Jr
17:47
5:44
47
Oscar Mcfadden
Jr
17:50
5:45
55
William Steiner
Jr
18:00
5:49
71
Liam Headrick
Fr
18:03
5:49
78
Aaron Johnson
Sr
18:22
5:56
108
Grant Moreen
-
18:25
5:56
112
Quinn Ingram
Sr
18:30
5:58
128
13 Lakeville North
23-19-16-15-13
Gap: 0:11
90:26
18:05
5:50
404 Isaac Heilman
Sr
18:01
5:49
73
Elliot Bach
Jr
18:02
5:49
76
Jaco Langenfeld
Jr
18:04
5:50
79
Jack German
Sr
18:06
5:50
82
Ben Drangstveit
So
18:13
5:52
94
Aiden Regan
So
18:18
5:54
100
Jack O'donnell
Sr
18:24
5:56
111
14 Carlisle XC Club
11-12-10-13-14
Gap: 1:19
90:34
18:07
5:51
412 Jon Flaws
Jr
17:35
5:40
33
Kyle Miller
So
17:44
5:43
45
Nate Rowray
Jr
17:48
5:44
51
Truman Kruse
Jr
18:34
5:59
133
Kaden Sadler
Fr
18:53
6:06
150
Hunter Snyder
So
20:01
6:27
221




15 Edina XC
12-11-12-14-15
Gap: 2:34
91:52
18:22
5:56
498 Anders Carlson
Sr
17:36
5:41
37
Peter Larson
Sr
17:38
5:41
40
Charle Heinecke
Jr
17:52
5:46
58
Md Rafi
Sr
18:37
6:00
136
Daniel Hage
Jr
20:10
6:30
227








16 Children of the
17-18-17-17-16
Gap: 1:08
91:32
18:18
5:54
507 Austin Schultz
Fr
17:49
5:45
53
Dominick Smith
Jr
18:09
5:51
88
Aiden Allenbach
Sr
18:11
5:52
90
Calvin Murrell
Fr
18:28
5:57
123
Alec Stephens
Jr
18:56
6:07
153
Jaret Allen
Fr
20:47
6:42
245




17 Fargo Davies
19-17-15-16-17
Gap: 1:21
91:44
18:21
5:55
515 Wyatt Borden
So
17:52
5:46
59
Jack Boub
So
18:04
5:50
81
Jack Robertson
So
18:06
5:50
83
Caden O'connor
So
18:28
5:57
124
Parker Zeeb
So
19:13
6:12
168
Ethan Sullivan
So
19:40
6:21
209




18 Farmington Tiger
21-15-18-19-18
Gap: 1:08
91:57
18:23
5:56
530 Michae Cardinal
Jr
17:55
5:47
62
Josh Wilson
Sr
18:00
5:48
68
Kevin Tilack
Sr
18:21
5:55
104
Soren Vigesaa
Jr
18:39
6:01
139
Terry Cao
Jr
19:02
6:09
157
Riley Murphree
So
19:22
6:15
183
Jacobson-schult
Fr
19:24
6:15
187
19 East Ridge Cross
20-15-19-18-19
Gap: 1:26
92:01
18:24
5:56
534 Mitchel Lejcher
Jr
17:54
5:46
61
Sean Mcniesh
-
18:00
5:48
69
Eric Gramer
So
18:22
5:55
106
Riley Brown
Jr
18:27
5:57
120
Aiden Engert
-
19:19
6:14
178
Ethan Storm
Sr
19:26
6:16
192
Ja Daubenberger
Sr
20:00
6:27
220
20 Titan Running
14-21-21-20-20
Gap: 0:59
91:37
18:19
5:55
538 Robert Price
Jr
17:39
5:42
41
Chris Leute
Jr
18:23
5:56
110
Peyton Leute
Jr
18:28
5:57
122
David Jabens
So
18:29
5:58
127
Brandon Leute
Jr
18:38
6:01
138
David Bridges
Sr
19:17
6:13
173
Luke Sheehan
Fr
19:24
6:15
186
21 Minnetonka Runni
25-23-22-22-21
Gap: 0:27
91:57
18:23
5:56
566 David Mahannah
So
18:08
5:51
85
Owen Mischio
So
18:16
5:53
97
Samuel Henke
Sr
18:28
5:57
121
Rohan Birkebak
So
18:31
5:58
129
Aidan Belisle
So
18:35
6:00
134
John Bearg
Sr
19:07
6:10
164
Stan Kohls
Sr
19:11
6:11
166
22 Lion Run Club
26-24-23-23-22
Gap: 0:47
92:46
18:33
5:59
618 Andrew Allen
Jr
18:09
5:51
87
Matthew Stephan
So
18:19
5:54
101
Joseph Lozenski
Jr
18:31
5:58
130
Levi Francis
Fr
18:51
6:05
148
Jake Jackson
Fr
18:56
6:06
152
Marcus Woodcock
So
19:14
6:12
169
Jac Wojtalewicz
So
19:27
6:16
194
23 Centennial XC
15-19-20-20-23
Gap: 2:23
93:07
18:37
6:00
624 Noah Zurn
Sr
17:41
5:42
44
Charl Sylvester
Sr
18:21
5:55
105
Erik Blossom
So
18:25
5:57
116
Derek Janzen
Sr
18:36
6:00
135
Jack Sullivan
So
20:04
6:28
224
Evan Nelsen
Sr
21:38
6:59
259




24 WDM Valley Runni
32-31-27-25-24
Gap: 0:36
93:50
18:46
6:03
706 Ross Fix
Sr
18:27
5:57
119
Jacob Soto
So
18:43
6:02
140
Ryan Donnelly
Sr
18:48
6:04
144
Joseph Smith
Fr
18:49
6:04
145
Alex Traynor
Fr
19:03
6:09
158
Landon Denker
So
19:03
6:09
159
Jake Umble
Fr
19:27
6:17
195
25 Austin XC1
22-22-24-24-25
Gap: 1:40
94:21
18:52
6:05
722 Okuny Awow
Jr
17:56
5:47
63
Blake Petrik
Fr
18:25
5:56
113
Ryan Walters
Jr
18:50
6:05
147
Bryar Flanders
Sr
19:34
6:19
199
Jacob Venenga
So
19:36
6:19
200
Rolando Veraza
Sr
19:58
6:26
216
Kyle Mayer
-
20:01
6:28
222
26 Prior Lake Track
29-26-26-28-26
Gap: 1:16
94:48
18:58
6:07
776 Conn Laughridge
Sr
18:18
5:54
99
Keith Nordling
Sr
18:32
5:59
132
Tommy Hesch
Jr
18:59
6:08
156
Zach Fuller
Sr
19:25
6:16
191
Justin Garrison
Jr
19:34
6:19
198
Noel Preslicka
Jr
19:59
6:27
218
Zach Garrison
Jr
20:09
6:30
226
27 Running Club
27-25-25-26-27
Gap: 3:03
96:32
19:18
6:14
822 Grant Graber
Fr
18:10
5:52
89
Zach Miller
Fr
18:20
5:55
102
Will Howes
Jr
19:24
6:16
188
Max Martin
So
19:25
6:16
190
Trey Thomas
Fr
21:13
6:51
253
Cambell Cooper
Fr
21:50
7:02
260
Chuck Howes
Fr
22:06
7:08
266
28 Dodge County Roa
33-33-28-27-28
Gap: 2:29
96:09
19:14
6:12
825 Reid Spreiter
So
18:29
5:58
125
Mason Iverson
Sr
18:43
6:02
141
Colby Johnson
Sr
18:52
6:05
149
Zacha Jankowski
So
19:06
6:10
161
Lars Wagener
Sr
20:58
6:46
249








29 New Prague XC
35-34-34-32-29
Gap: 0:47
95:41
19:08
6:10
839 Adam Brandt
Fr
18:37
6:00
137
Zack Morris
Jr
18:59
6:07
155
Carson Davis
So
19:17
6:13
174
Ryan Wetschka
Jr
19:23
6:15
184
Kyle Malecha
So
19:24
6:16
189
Grant Schaap
Sr
19:59
6:27
219
Xavier Emerson
So
20:15
6:32
234
30 Burnsville Runni
31-32-30-29-30
Gap: 1:36
96:13
19:15
6:12
858 Dawson Quimby
Sr
18:26
5:57
117
Pavin Mak
Jr
18:46
6:03
143
Griffin Boos
Jr
19:06
6:10
162
Francis Adams
Jr
19:53
6:25
213
Gavin Donnelly
Sr
20:01
6:28
223
Jake Schouten
So
20:32
6:37
241
Jared Valois
Sr
22:52
7:22
273
31 Marshall Orange
37-37-37-36-31
Gap: 0:05
96:31
19:18
6:14
878 Landon Wherry
So
19:15
6:13
171
Karter Wasberg
Jr
19:19
6:14
175
Zachary Matzner
So
19:19
6:14
176
Simon Zahrbock
Jr
19:19
6:14
177
Jenson Meyer
So
19:20
6:14
179
Zach Leibfried
-
19:37
6:20
202
Chi Chi Nwakama
Jr
19:56
6:26
215
32 Roseville XC Clu
24-27-29-31-32
Gap: 2:12
96:52
19:22
6:15
880 Wylie Phillips
Jr
18:02
5:49
74
Colby Zupancich
So
19:03
6:09
160
Austin Atz
Sr
19:23
6:15
185
Luke Schmaedeke
Jr
20:10
6:30
229
Isaac Schultz
Fr
20:14
6:32
232
Max Pearson
Jr
20:25
6:35
238
Changyoon Byun
Jr
21:00
6:47
250
32 Hopkins Harriers
30-29-31-30-32
Gap: 2:06
96:44
19:21
6:14
880 Lucas Taitano
So
18:22
5:55
107
Colby Branch
So
18:44
6:02
142
Isaa Coen Pesch
Sr
19:22
6:15
181
Alexander Lerum
So
19:48
6:23
211
Run Lee-kolhoff
So
20:28
6:36
239








34 Valkyrie Running
28-28-32-34-34
Gap: 2:16
97:25
19:29
6:17
919 Kyle Zapolnik
Fr
18:14
5:53
96
Ryan Troy
Jr
18:49
6:04
146
Gabe Staudinger
So
19:38
6:20
204
Alex Staudinger
Jr
20:14
6:32
233
Isaac Reyes
Jr
20:30
6:37
240








35 Mill Road Runnin
36-36-35-35-35
Gap: 1:14
97:06
19:25
6:16
920 Zakary Muir
Fr
18:54
6:06
151
Noah Hudson
Jr
19:10
6:11
165
Owen Kluck
So
19:16
6:13
172
Tj Mandchit
Jr
19:39
6:20
207
Keegan Biven
Sr
20:08
6:30
225
Josh Maxfield
So
20:35
6:38
242
Ahmed Darfar
So
21:03
6:48
251
36 Linn-Mar Running
18-30-33-33-36
Gap: 3:27
98:14
19:39
6:20
928 Prest Stecklein
Jr
17:50
5:45
56
Cooper Sanor
Sr
19:36
6:20
201
Tye Skilang
Jr
19:37
6:20
203
Tyson Shock
Sr
19:53
6:25
214
Noah Keller
Jr
21:17
6:52
254
Andrew Grant
Sr
21:34
6:57
257
Elijah Shelby
Sr
22:48
7:21
272
37 Maple Grove XC C
34-35-36-37-37
Gap: 2:20
98:11
19:38
6:20
969 Drew Hjelmstad
Fr
18:31
5:58
131
And Hagemeister
Sr
19:22
6:15
182
Noel Larson
Sr
19:27
6:16
193
Payton Buendorf
Sr
19:59
6:27
217
Jake Mcmahan
Fr
20:52
6:44
246
Cooper Petit
Fr
21:20
6:53
255
Tyler Tutt
Fr
22:43
7:20
271
38 South Lincoln Di
38-38-38-38-38
Gap: 0:58
99:18
19:52
6:24
1062 Ethan Czapla
So
19:21
6:14
180
Nate Bjorman
So
19:38
6:20
206
Bryce Lonowski
Fr
19:50
6:24
212
Max Mcconnell
So
20:10
6:30
228
Zayne Zimmerman
Fr
20:19
6:33
236
Ryan Parde
Sr
20:24
6:35
237
Jake Meyer
So
20:53
6:44
247
39 Shawnee Mission
40-40-40-39-39
Gap: 1:44
102:03
20:25
6:35
1162 Arlo Kinsey
So
19:48
6:23
210
Garza Hernandez
Sr
20:13
6:31
230
Jake Reiter
Fr
20:13
6:31
231
Hunter Wolken
Jr
20:17
6:33
235
Taylor Brown
So
21:32
6:57
256
Jayden Vazzano
So
21:58
7:05
262
Evan Thomas
So
22:04
7:07
264
40 Alexandria Runni
39-39-39-40-40
Gap: 5:29
108:37
21:43
7:00
1215 Zach Dummer
Sr
19:34
6:19
197
Dane Galloway
So
19:38
6:20
205
Tat Breitkreutz
So
22:10
7:09
267
Pat Loverin
Sr
22:12
7:10
268
Luke Tollefson
Sr
25:03
8:05
278








41 Burro XC
41-41-41-41-41
Gap: 1:20
107:31
21:30
6:56
1276 Hunter Hennings
Sr
20:46
6:42
243
Nathan Rage
Fr
20:46
6:42
244
Coldin Beliles
-
21:53
7:04
261
Simon May
-
22:00
7:06
263
Carson Ketterl
Fr
22:06
7:08
265
John Kaldor
-
22:18
7:12
269
Jake Wright
-
22:35
7:17
270
42 Falcon Runners
42-42-42-42-42
Gap: 3:24
114:11
22:50
7:22
1325 Cel Massman
Jr
20:57
6:45
248
Henry Hubred
Jr
21:13
6:51
252
Henry Scott
Sr
23:20
7:32
274
Buer Himmelberg
Sr
24:20
7:51
275
Noah Spielman
Sr
24:21
7:51
276
Alex Brecheisen
Jr
24:22
7:52
277




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:04
82:15
16:27
5:18
15 John Starkey
Jr
16:25
5:18
1
Tyler Cernohous
Sr
16:26
5:18
2
Cole Wagner
Sr
16:26
5:18
3
David Ecker
Sr
16:29
5:19
4
Dylan Schaefer
Jr
16:29
5:19
5
Caleb Jones
Sr
16:33
5:20
6
Alec Ille
Sr
16:36
5:21
7
2 Wayzata XC Club
2-2-2-2-2
Gap: 0:20
84:48
16:58
5:28
50 Markus Braun
Sr
16:47
5:25
8
Samuel Smith
Sr
16:50
5:26
9
Shuayb Hussein
So
16:59
5:29
10
Hugo Dunn
Sr
17:05
5:31
11
Alexan Knueppel
Sr
17:07
5:31
12
Andrew Foss
Sr
17:09
5:32
13
Andrew Beidel
Jr
17:43
5:43
15
3 EP Run Club
3-3-3-3-3
Gap: 0:40
89:24
17:53
5:46
90 Nathan Claver
Sr
17:35
5:40
14
Sam Marble
Jr
17:47
5:44
16
Seth Welder
Sr
17:53
5:46
18
Eric Wurst
Sr
17:54
5:46
19
Dylan Brown
Sr
18:15
5:53
23
Cameron Picht
Jr
18:16
5:54
24
Zach Miller
Jr
19:38
6:20
79
4 Stillwater XC
4-4-4-4-4
Gap: 0:39
91:02
18:12
5:52
135 Keyan Shayegan
Sr
17:53
5:46
17
Nick Gag
Sr
17:59
5:48
20
James Framke
Sr
18:05
5:50
21
Will Peterson
Jr
18:32
5:59
38
Josh Framke
Jr
18:33
5:59
39
Nathan Roth
Jr
18:37
6:00
41
Riley Call
Sr
18:49
6:04
50
5 Johnston
5-5-5-5-5
Gap: 0:25
92:07
18:25
5:57
162 Drew Schmidt
So
18:14
5:53
22
Noah Haynes
Sr
18:20
5:55
27
Zach Anthofer
Jr
18:27
5:57
33
Nathan Kellar
Fr
18:29
5:58
36
Matt Borgmeier
Fr
18:38
6:01
44
Malach Thompson
So
18:45
6:03
47
Kiernan Adair
Jr
18:53
6:05
53
6 Lakeville North
7-6-6-6-6
Gap: 0:43
92:53
18:35
6:00
189 Aiden Regan
So
18:18
5:54
26
Jack O'donnell
Sr
18:24
5:56
29
D Hein Harrison
Jr
18:27
5:57
34
Joshu Dagastino
Sr
18:42
6:02
45
Ryan Mckinley
So
19:02
6:08
55
Jack Giebel
Fr
19:21
6:15
65
Owen Teague
Fr
19:28
6:17
76
7 Central XC Club
10-8-9-9-7
Gap: 0:24
93:05
18:37
6:00
205 Xeng Yang
Sr
18:25
5:56
31
Nathan Schultz
Jr
18:29
5:58
35
Adam Swanson
Fr
18:37
6:00
42
Lucas Wiebe
Fr
18:47
6:03
48
Bryan Le
Jr
18:48
6:04
49
St Castilblanco
Jr
18:49
6:04
52
Blair Koontz
Jr
19:31
6:18
78
8 Saints XC Club
6-7-7-8-8
Gap: 0:37
93:09
18:38
6:01
208 Brady Hall
So
18:16
5:54
25
Charlie Johnson
Fr
18:25
5:56
32
Patrick Lange
Jr
18:45
6:03
46
Paul Loughman
So
18:49
6:04
51
Alex Braun
Jr
18:53
6:06
54
Aiden Aley
Fr
19:25
6:16
70
Jackson Wright
Fr
19:30
6:17
77
9 Washburn Running
9-9-8-7-9
Gap: 1:00
93:32
18:42
6:02
218 Grant Moreen
-
18:25
5:56
30
Quinn Ingram
Sr
18:30
5:58
37
Charles Knopp
Jr
18:36
6:00
40
Finn Mcfadden
Jr
18:38
6:00
43
Bo Clough
Jr
19:24
6:15
68
Josh Hauver
Jr
19:27
6:16
73
Elijah Haugland
Sr
20:01
6:27
89
10 RR D-Krew
8-10-10-10-10
Gap: 2:17
97:24
19:29
6:17
338 Matthew Hanel
So
18:23
5:56
28
Elio Schumacher
Fr
19:06
6:10
57
Grant Lelm
-
19:20
6:14
64
Nate Tabor
Jr
19:56
6:26
85
Erik Stokke
Fr
20:40
6:40
104
Alasand Kroeger
Jr
23:16
7:30
117
Sam Schumacher
Sr
24:10
7:48
120
11 Minnetonka Runni
12-11-11-11-11
Gap: 0:54
97:20
19:28
6:17
351 John Bearg
Sr
19:07
6:10
58
Stan Kohls
Sr
19:11
6:11
59
Gabriel Germain
So
19:15
6:13
62
Sam Roehl
So
19:47
6:23
82
Jack Hanzlik
Sr
20:01
6:27
90
Evan Blackwelll
Sr
20:34
6:38
100
Joseph Hoffman
Sr
20:35
6:38
102
12 WDM Valley Runni
11-13-13-12-12
Gap: 1:29
98:43
19:45
6:22
397 Landon Denker
So
19:03
6:09
56
Jake Umble
Fr
19:27
6:17
75
Ricardo Moreno
Fr
19:50
6:24
83
Horak Garrett
Sr
19:51
6:24
84
David Gaunt
Fr
20:32
6:37
99








13 Farmington Tiger
16-14-14-14-13
Gap: 1:12
99:07
19:49
6:24
410 Riley Murphree
So
19:22
6:15
66
Jacobson-schult
Fr
19:24
6:15
69
Brett Cavanaugh
Jr
19:39
6:20
80
Michael Kawas
Sr
20:07
6:29
94
Ethan Partida
Jr
20:34
6:38
101
Andrew Kawas
So
20:50
6:43
106
Brande Williams
Jr
20:58
6:46
110
14 Thunder XC Club
13-16-15-15-14
Gap: 0:52
98:57
19:47
6:23
412 Sean Cresswell
Jr
19:11
6:11
60
Casey Booth
So
19:40
6:21
81
Kian Stephens
Fr
20:01
6:27
88
Tate Brungardt
So
20:02
6:28
91
Will Coup
So
20:03
6:28
92
Anthony Radke
Jr
20:48
6:43
105




15 Titan Running
15-12-12-12-15
Gap: 3:23
101:04
20:13
6:31
414 David Bridges
Sr
19:17
6:13
63
Luke Sheehan
Fr
19:24
6:15
67
Jack Haselhorst
Jr
19:27
6:16
72
Carter Recoy
Fr
20:16
6:32
96
Sam Troelstrup
Fr
22:40
7:19
116








16 East Ridge Cross
17-17-17-16-16
Gap: 1:42
101:15
20:15
6:32
466 Ethan Storm
Sr
19:26
6:16
71
Ja Daubenberger
Sr
20:00
6:27
87
Max Munter
So
20:07
6:29
93
Mitchell Jensen
So
20:36
6:39
103
Nelson Holmes
Sr
21:07
6:49
112








17 Lion Run Club
14-14-16-17-17
Gap: 4:14
104:53
20:59
6:46
475 Marcus Woodcock
So
19:14
6:12
61
Jac Wojtalewicz
So
19:27
6:16
74
Tyler Lefebvre
Sr
20:57
6:45
108
Ian Wagner
Jr
21:47
7:02
113
Jacob Wood
Sr
23:28
7:34
119
Eric Wessel
Jr
25:18
8:10
122




18 New Prague XC
18-18-18-18-18
Gap: 6:30
111:36
22:19
7:12
523 Grant Schaap
Sr
19:59
6:27
86
Xavier Emerson
So
20:15
6:32
95
Mason Degross
Jr
20:25
6:35
98
Garrett Holets
Jr
24:26
7:53
121
Jackson Queen
Jr
26:30
8:33
123








19 South Lincoln Di
19-19-19-19-19
Gap: 1:26
105:04
21:01
6:47
538 Ryan Parde
Sr
20:24
6:35
97
Jake Meyer
So
20:53
6:44
107
Jd Crom
Fr
20:58
6:46
109
Micah Duerk
Fr
20:58
6:46
111
Trevin Loos
Fr
21:50
7:03
114
Max Schirmer
Fr
22:31
7:16
115
Noah Byers
Sr
23:21
7:32
118
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:09
83:06
16:37
5:22
15 Caleb Jones
Sr
16:33
5:20
1
Alec Ille
Sr
16:36
5:21
2
Gavin Klein
Sr
16:37
5:22
3
Cael Grotenhuis
Fr
16:38
5:22
4
Adam Stenning
Sr
16:42
5:23
5
Jak Vanderwerff
Jr
16:42
5:23
6
Dawson Jacobsma
Sr
16:44
5:24
7
2 Wayzata XC Club
2-2-2-2-2
Gap: 0:56
88:43
17:45
5:43
50 Andrew Foss
Sr
17:09
5:32
8
Andrew Beidel
Jr
17:43
5:43
9
Ben Walker
Jr
17:43
5:43
10
Bryce Becker
Jr
18:03
5:49
11
Conner Tolander
Sr
18:05
5:50
12
Evan Stillday
Sr
18:14
5:53
13
Carson Fisher
Jr
18:58
6:07
19
3 Johnston
4-4-4-4-3
Gap: 0:32
95:12
19:02
6:09
100 Malach Thompson
So
18:45
6:03
15
Kiernan Adair
Jr
18:53
6:05
18
Asher Heuss
Jr
19:08
6:10
21
Quinn Swaim
Sr
19:09
6:11
22
Logan Swaim
Sr
19:17
6:13
24
Jackso Marshall
Jr
19:18
6:14
25
Kyle Battani
Fr
19:22
6:15
27
4 Stillwater XC
3-3-3-3-4
Gap: 1:13
95:26
19:05
6:09
110 Nathan Roth
Jr
18:37
6:00
14
Riley Call
Sr
18:49
6:04
16
Sterling Follis
Jr
18:58
6:07
20
Luk Vandenbergh
Sr
19:12
6:11
23
Levi Gregg
Jr
19:50
6:24
37
Everett Kroll
Jr
19:56
6:26
38




5 Central XC Club
5-5-5-5-5
Gap: 0:54
97:23
19:29
6:17
150 St Castilblanco
Jr
18:49
6:04
17
Blair Koontz
Jr
19:31
6:18
31
Andrew Hoang
Jr
19:37
6:20
33
Simon Rhode
Fr
19:42
6:21
34
Winston Shepard
So
19:44
6:22
35
Victor Imbo
Sr
20:21
6:34
39
Sim Grow-hanson
Jr
20:27
6:36
40
6 Saints XC Club
7-7-6-6-6
Gap: 1:05
98:43
19:45
6:22
167 Aiden Aley
Fr
19:25
6:16
28
Jackson Wright
Fr
19:30
6:17
30
Joey Mccanna
So
19:32
6:18
32
Scotty Strout
Fr
19:47
6:23
36
Michael Payne
Fr
20:30
6:37
41
Alex Rice
Jr
20:57
6:45
44
Zachary Meyer
Fr
21:00
6:46
47
7 Lakeville North
6-6-7-7-7
Gap: 3:37
105:01
21:00
6:47
201 Jack Giebel
Fr
19:21
6:15
26
Owen Teague
Fr
19:28
6:17
29
Joseph Quaal
Sr
20:45
6:42
42
Tj Klinkner
Fr
22:29
7:15
51
John Hack
Sr
22:58
7:25
53








8 Farmington Tiger
8-8-8-8-8
Gap: 0:17
105:02
21:00
6:47
231 Andrew Kawas
So
20:50
6:43
43
Brande Williams
Jr
20:58
6:46
45
Zeb Zimmer
Jr
20:58
6:46
46
Khoi Le
Jr
21:07
6:49
48
Josh Lihnakevic
Jr
21:08
6:49
49
Aaron Morris
Sr
22:04
7:07
50
Braedon Kelly
Jr
22:37
7:18
52
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:09
83:57
16:47
5:25
15 Jak Vanderwerff
Jr
16:42
5:23
1
Dawson Jacobsma
Sr
16:44
5:24
2
Peyton Brasser
Sr
16:49
5:26
3
Zach Kush
Sr
16:51
5:26
4
Jason Voelker
Sr
16:51
5:26
5
Justin Sorensen
Jr
16:53
5:27
6
Zac Vanbrocklin
So
16:57
5:28
7
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 0:16
97:08
19:26
6:16
50 Jackso Marshall
Jr
19:18
6:14
8
Kyle Battani
Fr
19:22
6:15
9
Evan Newcomb
Jr
19:26
6:16
10
Carson Stanley
Fr
19:26
6:16
11
Matthew Kliegl
So
19:35
6:19
12
Yohanna Yual
Fr
19:42
6:21
13
Imani Muganza
Sr
19:44
6:22
14
3 Central XC Club
3-3-3-3-3
Gap: 3:44
106:13
21:15
6:51
89 Victor Imbo
Sr
20:21
6:34
15
Sim Grow-hanson
Jr
20:27
6:36
16
Clay Wilkens
Jr
20:32
6:38
17
Owen Tonneson
Jr
20:46
6:42
18
Simon Shepard
Sr
24:06
7:46
23








4 Saints XC Club
4-4-4-4-4
Gap: 12:49
118:30
23:42
7:39
106 Alex Rice
Jr
20:57
6:45
19
Zachary Meyer
Fr
21:00
6:46
20
Aidan Grantham
Fr
21:07
6:49
21
Jack Swearingen
Fr
21