Johnston Results from the NXN Heartland Regional at Yankton Trail Park, SD on 11/12/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Batkiewicz, Lindsey Jr V 19:27.94 6:17 3.1 144/243 4/6 5/31 13/31 19:33
(0:05,0.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Campidilli, Grace Jr Open 27:21.34 8:49 3.1 649/687 23/25 29/31 3/3 25:44 #GDAOS!!! (DSR)
Chen, Vivian Fr Open 21:35.69 6:58 3.1 316/687 10/25 16/31 4/18 22:09
(0:33,2.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Chickering, Grace So Open 22:02.91 7:07 3.1 372/687 13/25 19/31 4/11 21:15
Culbert, Annie Fr Open 24:16.77 7:50 3.1 558/687 20/25 26/31 3/3 24:51
(0:35,2.3)
#GDAOS!!! (DPR)
Franke, Ashley Fr Open 24:03.54 7:46 3.1 548/687 18/25 24/31 3/3 24:48
(0:44,3.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Franklin, Addy Fr Open 20:08.73 6:30 3.1 137/687 2/25 8/31 29/87 20:52
(0:43,3.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Hapgood, Kate Jr Open 20:54.76 6:45 3.1 238/687 8/25 14/31 4/27 20:56
(0:01,0.1)
20:56
(0:01,0.1)
20:56
(0:01,0.1)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Hapgood, Maggie So Open 20:49.81 6:43 3.1 224/687 6/25 12/31 7/50 20:51
(0:01,0.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Hayes, Olivia Fr Open 23:40.65 7:38 3.1 525/687 16/25 22/31 4/8 22:40
Heiser, Betsy Fr Open 24:13.36 7:49 3.1 557/687 19/25 25/31 3/3 24:45
(0:31,2.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Horner, Paige So V 17:51.76 5:46 3.1 14/243 1/6 1/31 10/42 18:04
(0:13,1.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Hoss, Jamie Jr Open 21:48.54 7:02 3.1 346/687 11/25 17/31 4/13 21:57
(0:08,0.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Jendro, Mara Jr Open 28:33.31 9:13 3.1 671/687 25/25 31/31 3/3 27:36
Laughlin, Mackenzie Sr V 19:46.45 6:23 3.1 166/243 5/6 6/31 12/28 19:58
(0:12,1.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Lunn, Molly So Open 22:51.31 7:22 3.1 456/687 14/25 20/31 4/10 22:28 #GDAOS!!! (DSR)
Mcclure, Peyton Sr Open 20:24.05 6:35 3.1 167/687 4/25 10/31 17/69 21:56.1
(1:32,7.0)
21:56.1
(1:32,7.0)
20:36
(0:12,1.0)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
McKee, Brooklyn So V 18:15.13 5:53 3.1 35/243 3/6 3/31 4/32 18:31
(0:15,1.4)
#GDAOS!!! (DPR)
McKee, Jessica Sr V 17:58.66 5:48 3.1 21/243 2/6 2/31 5/35 18:03.8
(0:05,0.5)
18:03.8
(0:05,0.5)
18:03.8
(0:05,0.5)
18:04
(0:05,0.5)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
McLaren, Abbie Fr Open 21:59.37 7:06 3.1 364/687 12/25 18/31 4/11 22:49
(0:50,3.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Nichol, Abby Jr Open 27:22.16 8:50 3.1 650/687 24/25 30/31 3/3 25:44 #GDAOS!!! (DSR)
Schmitt, Anika Sr Open 21:10.45 6:50 3.1 268/687 9/25 15/31 4/22 21:29
(0:19,1.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Siebert, Taylor So Open 24:37.26 7:57 3.1 576/687 21/25 27/31 3/3 24:00
Sullivan, Susie Sr Open 23:05.26 7:27 3.1 479/687 15/25 21/31 4/8 23:31.5
(0:26,1.9)
23:31.5
(0:26,1.9)
22:17 #GDAOS!!! (LR, PR, DSR)
Thornton, Nova Fr Open 24:41.18 7:58 3.1 578/687 22/25 28/31 3/3 24:48
(0:07,0.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Toot, Clara So V 19:51.82 6:24 3.1 176/243 6/6 7/31 9/24 20:14
(0:22,1.8)
20:14
(0:22,1.8)
20:14
(0:22,1.8)
19:35 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Urban, Lauren Jr Open 20:44.39 6:41 3.1 209/687 5/25 11/31 13/61 20:13
Wilhelm, Sloane Jr Open 23:45.64 7:40 3.1 533/687 17/25 23/31 4/6 22:41 #GDAOS!!! (DSR)
Young, Kaya So Open 20:54.22 6:45 3.1 236/687 7/25 13/31 5/40 21:17
(0:23,1.8)
#GDAOS!!! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 9/28 93:20
1:55
3.1 6:01 5:46 6:23 289 5:42 96:04
(2:44,2.8)
94:05
(0:45,0.8%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Paige Horner (13), Jessica McKee (19), Brooklyn McKee (31), Lindsey Batkiewicz (105), Mackenzie Laughlin (121)
Open 2nd 5 4/18 105:25
0:46
3.1 6:48 6:43 6:58 161 6:09 Maggie Hapgood (25), Kaya Young (27), Kate Hapgood (29), Anika Schmitt (35), Vivian Chen (45)
Open 3rd 5 4/8 111:47
1:17
3.1 7:13 7:02 7:27 124 6:14 Jamie Hoss (21), Abbie McLaren (22), Grace Chickering (23), Molly Lunn (27), Susie Sullivan (31)
Open 4th 5 3/3 120:00
0:36
3.1 7:45 7:38 7:50 85 6:19 Olivia Hayes (15), Sloane Wilhelm (16), Ashley Franke (17), Betsy Heiser (18), Annie Culbert (19)
Open 5th 5 3/3 132:35
3:56
3.1 8:33 7:57 9:13 85 6:27 Taylor Siebert (15), Nova Thornton (16), Grace Campidilli (17), Abby Nichol (18), Mara Jendro (19)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tierney Wolfgram Fr Unattached 16:48.67 5:25
2 Emily Covert Jr Washburn Running 16:55.71 5:28
3 Anna Fenske Fr Farmington Tiger 17:05.14 5:31
4 Lauren Ping Winona XC Ramble 17:07.72 5:32
5 Emma Atkinson So Wayzata XC Club 17:15.11 5:34
6 Emily Kompelien Sr Edina XC 17:15.26 5:34
7 Caroline Sassan So Wayzata XC Club 17:17.6 5:35
8 Lauren Peterson Jr Farmington Tiger 17:26.18 5:37
9 Gabby Mcginn Sr Wildcat XC 17:30.47 5:39
10 Brianne Brewster So South Side Runne 17:39.51 5:42
11 Dana Feyen Jr Unattached 17:42.19 5:43
12 Olivia Sovereign Jr Saints XC Club 17:44.61 5:43
13 Meghan Scott Sr Unattached 17:47.58 5:44
14 Paige Horner So Johnston 17:51.76 5:46 1/6 1/31 10/42
15 Bailey Nock Sr Runwest Running 17:53.03 5:46
16 Heidi Schmitz Jr Winged Foot Runn 17:56.61 5:47
17 Grace Dickel Jr Washburn Running 17:56.87 5:47
18 Rhynn Paulsen So Wayzata XC Club 17:56.94 5:47
19 Peyton Sippy Sr Unattached 17:57.75 5:48
20 Alexis Roehl Jr Knights XC 17:58.41 5:48
21 Jessica McKee Sr Johnston 17:58.66 5:48 2/6 2/31 5/35 18:04
(0:05)
18:04
(0:05)
18:04
(0:05)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
22 Riley Beach Fr Unattached 18:00.47 5:49
23 Lauren Mccollor Fr Wayzata XC Club 18:02.24 5:49
24 Katie Rose Blachowicz Sr Sun Prairie XC 18:05.45 5:50
25 Sarah Murrow So Thunder XC Club 18:07.25 5:51
26 Karley Larson Sr Unattached 18:08.09 5:51
27 Elizabeth Halbmaier Sr Minnetonka Runni 18:08.61 5:51
28 Molly Moening Highland Park Ru 18:09.26 5:51
29 Anna Jennings So Titan Running 18:09.5 5:51
30 Katie Kasunic Jr Shawnee Mission 18:10.45 5:52
31 Katherine Berube Sr Edina XC 18:11.33 5:52
32 Ava Hill So Unattached 18:11.48 5:52
33 Madi Muma Jr Spartan XC 18:13.39 5:53
34 Maria Rickman Jr Edina XC 18:14.2 5:53
35 Brooklyn McKee So Johnston 18:15.13 5:53 3/6 3/31 4/32
36 Kora Malecek Fr Sty-U Cross Coun 18:17.26 5:54
37 Vivian Hacker Sr Unattached 18:18.16 5:54
38 Courtney Klatt Sr Running Club 18:21.1 5:55
39 Abigail Schmidt So Spartan XC 18:21.19 5:55
40 Brooke Young Sr Wayzata XC Club 18:21.51 5:55
41 Emelia Arnone Fr Wayzata XC Club 18:22.04 5:55
42 Macy Iyer Edina XC 18:22.93 5:56
43 Sophie Whicher Sr Minnetonka Runni 18:23.84 5:56
44 Jenna Muma Fr Spartan XC 18:24.06 5:56
45 Rachel Torrey Sr Knights XC 18:24.52 5:56
46 Clara Mayfield Jr Indians 18:24.8 5:56
47 Mazie Larsen Sr Unattached 18:25.65 5:57
48 Autumn Dushack So Sun Prairie XC 18:25.67 5:57
49 Katie Moore So Thunder XC Club 18:26.59 5:57
50 Mikayla Weiss So Knights XC 18:26.88 5:57
51 Abby Heffner Jr Wildcat XC 18:27.06 5:57
52 Courtney West Sr Dodge County Roa 18:27.17 5:57
53 Olivia Orr Sr Washburn Running 18:27.21 5:57
54 Cait Savey Sr Unattached 18:28.01 5:57
55 Mary O'connor Fr Thunder XC Club 18:30.21 5:58
56 Chloe Garcia-graffing Fr Washburn Running 18:30.97 5:58
57 Morgan Richter So Edina XC 18:31.76 5:59
58 Ainsley Erzen Unattached 18:32.9 5:59
59 Leah Hansen Jr Winged Foot Runn 18:34.08 5:59
60 Kalea Chu Jr Unattached 18:34.86 6:00
61 Meghan Ford Fr Unattached 18:35.55 6:00
62 Madeline Lawler Jr Edina XC 18:36.34 6:00
63 Morgan Radel Sr Marshall Orange 18:37.84 6:01
64 Helen Gould Jr WDM Valley Runni 18:38.34 6:01
65 Kelsey Schweizer Jr Maroons XC Club 18:38.49 6:01
66 Lily Strauss Jr Unattached 18:40.55 6:01
67 Annalise Johnson Fr Minnetonka Runni 18:41.22 6:02
68 Patty Jo English Sr South Side Runne 18:42.98 6:02
69 Regan Duffy Jr Forest Lake 18:43.33 6:02
70 Samantha Kurkowski Sr Roseville XC Clu 18:43.45 6:02
71 Bridget Henne So Fargo Davies 18:44 6:03
72 Julianne Logan Sr Edina XC 18:44.54 6:03
73 Ella Dufault Unattached 18:44.57 6:03
74 Madison Mcclure Sr Unattached 18:46.24 6:03
75 Miranda Gilbertson Jr Storm Running Cl 18:46.76 6:03
76 Serena Monson Jr Winged Foot Runn 18:46.91 6:04
77 Reagan Hoopes Jr Unattached 18:47.67 6:04
78 Star Costa Sr South St. Paul H 18:47.88 6:04
79 Carmen Rottinghaus Sr Wayzata XC Club 18:48.44 6:04
80 Haley Arens Sr Crofton 18:49.37 6:04
81 Delaney R. Kemp Jr Jaguar Running C 18:49.72 6:04
82 Lindsey Blehm So South Lincoln Di 18:50.12 6:05
83 Maddie Thompson Jr Sun Prairie XC 18:50.9 6:05
84 Sarah Whitaker So Prairie Street D 18:50.94 6:05
85 Katie Faris Sr Unattached 18:51.13 6:05
86 Mckenna Lovehaug So Fargo Davies 18:51.28 6:05
87 Hannah Ray So Sun Prairie XC 18:51.69 6:05
88 Kate Timboe Jr Maroons XC Club 18:52.03 6:05
89 Abbe Dufault Jr Unattached 18:52.18 6:05
90 Lydia Malecek Fr Sty-U Cross Coun 18:52.33 6:05
91 Mary Goetz Sr Thunder XC Club 18:53.31 6:06
92 Taya Skelton Jr Unattached 18:54.59 6:06
93 Kate Kopotic Fr Sun Prairie XC 18:57.45 6:07
94 Hannah Robinson So Thunder XC Club 18:57.87 6:07
95 Amanda Kelly So South St. Paul H 18:57.9 6:07
96 Amelea Hauer Fr Forest Lake 18:58.34 6:07
97 Kate Dilsaver Fr South Lincoln Di 18:58.59 6:07
98 Julia Larkin Jr Unattached 18:59.73 6:08
99 Kaia Sueker Jr Marshall Orange 19:00.46 6:08
100 Nicole Kelly Fr South St. Paul H 19:01.03 6:08
101 Ellie Smith Fr Sty-U Cross Coun 19:01.37 6:08
102 Elsie Duininck Jr Winged Foot Runn 19:02.83 6:09
103 Reagan Gorman Jr Unattached 19:04.56 6:09
104 Elzerie Vandyke Sr Maroons XC Club 19:04.71 6:09
105 Katie Mcnulty So Wildcat XC 19:04.86 6:09
106 Josie Laube Fr Farmington Tiger 19:05.42 6:09
107 Claire Leib Jr Unattached 19:05.95 6:10
108 Jayda Becker Fr Unattached 19:06.33 6:10
109 Ava Wilson Forest Lake 19:06.41 6:10
110 Nina Dawson Winged Foot Runn 19:07.79 6:10
111 Addison Hogan Fr Winged Foot Runn 19:08.36 6:10
112 Megan Sievers Jr Carlisle XC Club 19:09.78 6:11
113 Kaylie Crews Fr Titan Running 19:14.39 6:12
114 Megan Lundstrom So Fargo Davies 19:14.51 6:12
115 Molly Ryan Sr Shawnee Mission 19:15.86 6:13
116 Lauren Wilwerding Jr Wildcat XC 19:16.49 6:13
117 Eva Gilbreath Fr Wildcat XC 19:17.14 6:13
118 Emma Gordon Sr Dashing Jags 19:18 6:14
119 Bethany Miller So Alexandria Runni 19:18.04 6:14
120 Kerra Smid Fr South Lincoln Di 19:18.16 6:14
121 Maleah Scott Fr Farmington Tiger 19:18.41 6:14
122 Alayna Franson Sr Thunderbird Trac 19:18.55 6:14
123 Aubrey Anderson So Thunderbird Trac 19:18.62 6:14
124 Jeanne Peters So Dashing Jags 19:19.85 6:14
125 Anna Cherian Fr Minnetonka Runni 19:20.35 6:14
126 Deniz Ince Jr Runwest Running 19:20.38 6:14
127 Laura Mcgregor Fr Farmington Tiger 19:20.73 6:14
128 Aleah Miller Alexandria Runni 19:21.37 6:15
129 Jersey Leyson Marshall Orange 19:21.72 6:15
130 Emily Keeley Jr Indians 19:22.01 6:15
131 Abigail Volkmer Jr Spartan XC 19:22.35 6:15
132 Erin Topham Jr Unattached 19:22.76 6:15
133 Naomi Nickel Fr Roseville XC Clu 19:22.87 6:15
134 Amailia Malecek Fr Sty-U Cross Coun 19:22.95 6:15
135 Claire Fuhlhage Sr Prairie Street D 19:23 6:15
136 Allie Binder Sr Unattached 19:23.09 6:15
137 Josie Taylor Fr Jaguar Running C 19:23.35 6:15
138 Anna Kelly Sr Washburn Running 19:23.45 6:15
139 Anna Martin Jr Unattached 19:25.87 6:16
140 Taylor Sporrer Jr Unattached 19:26.89 6:16
141 Kate Leblanc Minnetonka Runni 19:27.09 6:16
142 Savana Alt Fr Dashing Jags 19:27.15 6:17
143 Taryn Robinson Jr Titan Running 19:27.49 6:17
144 Lindsey Batkiewicz Jr Johnston 19:27.94 6:17 4/6 5/31 13/31
145 Kat Miller Sr Saints XC Club 19:28.69 6:17
146 Erin Fagan So Unattached 19:28.95 6:17
147 Analise Levesque Jr Running Club 19:30.61 6:18
148 Alexa Rios Fr Unattached 19:31.2 6:18
149 Ashley Peterson So Thunderbird Trac 19:32.15 6:18
150 Hannah Rodina Sr Prairie Street D 19:33.04 6:18
151 Julia Lesoing So South Lincoln Di 19:34.46 6:19
152 Destini Eskridge Sr Unattached 19:34.53 6:19
153 Lauren Harrison Fr Knights XC 19:35.8 6:19
154 Kate Cox Jr Saints XC Club 19:36.55 6:20
155 Isabel Bibeau Sr Roseville XC Clu 19:36.77 6:20
156 Ellie Retzlaff Fr Minnetonka Runni 19:37.12 6:20
157 Angelina Schutz So Spartan XC 19:37.68 6:20
158 Cassie Raines Sr Shawnee Mission 19:38.41 6:20
159 Julia Sketers Jr Prairie Street D 19:38.48 6:20
160 Cassie Davis Sr Shawnee Mission 19:39.81 6:21
161 Joy Gruenbacher Sr Unattached 19:42.32 6:21
162 Madeline Purdom Jr Indians 19:43.73 6:22
163 Molly Mcchesney Jr Washburn Running 19:44.73 6:22
164 Brooke Everson So Fargo Davies 19:45.04 6:22
165 Olivia Smith Sr Spartan XC 19:45.78 6:23
166 Mackenzie Laughlin Sr Johnston 19:46.45 6:23 5/6 6/31 12/28
167 Hannah Dumansky Running Club 19:46.57 6:23
168 Payton Lane So Fargo Davies 19:47.45 6:23
169 Grace Shaskey Jr South Side Runne 19:48.5 6:23
170 Lauren Schulze Fr WDM Valley Runni 19:49.41 6:24
171 Sydney Blomme Sr Marshall Orange 19:50.61 6:24
172 Bailey Dergan Sr Wildcat XC 19:50.75 6:24
173 Lila Batcheller Running Club 19:50.83 6:24
174 Caroline Colburn Jr Shawnee Mission 19:51.24 6:24
175 Avery Dewolf Sr Indians 19:51.34 6:24
176 Clara Toot So Johnston 19:51.82 6:24 6/6 7/31 9/24 20:14
(0:22)
20:14
(0:22)
20:14
(0:22)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
177 Petra Bibeau Fr Roseville XC Clu 19:52.89 6:25
178 Carolyn Kearns Fr Sty-U Cross Coun 19:54.01 6:25
179 Zoey Schillinger So Prairie Street D 19:54.15 6:25
180 Claire Wubben Sr Dashing Jags 19:54.51 6:25
181 Kaylan Marshall Sr Sun Prairie XC 19:55.23 6:26
182 Jordan Parent Forest Lake 19:55.47 6:26
183 Keagan Stiers So Shawnee Mission 19:56.72 6:26
184 Eleanor Long Fr Roseville XC Clu 19:57.47 6:26
185 Aubrey Clements Fr Sty-U Cross Coun 19:57.92 6:26
186 Rachel Emerson Sr South Side Runne 19:59.46 6:27
187 Claire Darmstadter Jr Sun Prairie XC 20:00.2 6:27
188 Emily Udell So South Lincoln Di 20:01.11 6:27
189 Emma Jones So Titan Running 20:01.41 6:28
190 Janelle Augustine Sr Saints XC Club 20:02.04 6:28
191 Ryleigh Wacha So Fargo Davies 20:02.34 6:28
192 Caroline Schoessow Sr Forest Lake 20:05.71 6:29
193 Chloe Harbaugh Fr Running Club 20:06.05 6:29
194 Ashlei Mcdonald Fr Unattached 20:06.24 6:29
195 Avery Heinz South Side Runne 20:06.84 6:29
196 Isabel Meger Jr Unattached 20:07.05 6:29
197 Matilda Abramson Roseville XC Clu 20:07.27 6:29
198 Adrianna Wilder So Minot High Girls 20:07.63 6:30
199 Chloe Cox Jr Saints XC Club 20:09.11 6:30
200 Claire Ronnebaum Sr Runwest Running 20:09.16 6:30
201 Kaitlin Dare Jr Saints XC Club 20:09.6 6:30
202 Kelsey Thelen Fr Farmington Tiger 20:09.73 6:30
203 Liz Bindert Jr Running Club 20:10.11 6:30
204 Grace Hoelscher Sr Minnetonka Runni 20:10.8 6:31
205 Mary Kelly Jr Maroons XC Club 20:11.9 6:31
206 Katelyn Bright So Alexandria Runni 20:12.81 6:31
207 Heavyn Bordak So Alexandria Runni 20:13.93 6:32
208 Brycelyn Brewster South Side Runne 20:14.64 6:32
209 Kynlee Dillon Fr Prairie Street D 20:14.94 6:32
210 Lauren Maras Alexandria Runni 20:16.7 6:32
211 Grace Meador Fr Dashing Jags 20:17.97 6:33
212 Anna Palodichuk Jr Farmington Tiger 20:20.3 6:34
213 Bellamy Sukalski Marshall Orange 20:21.1 6:34
214 Allyson Barry So South Lincoln Di 20:23.78 6:35
215 Alexis Riesberg Jr Maroons XC Club 20:25.34 6:35
216 Silje Kindseth Fr Knights XC 20:26.34 6:36
217 Lindsay Wirfs South Side Runne 20:30.04 6:37
218 Skylar Kreifels So Spartan XC 20:32.93 6:38
219 Rachel Hosch Fr Sty-U Cross Coun 20:33.29 6:38
220 Katelyn Swanson Roseville XC Clu 20:34.87 6:38
221 Devyn Mcdonald Jr Wildcat XC 20:35.11 6:38
222 Aleisha Mcdonald Sr Unattached 20:38.73 6:40
223 Rylea Oliver Sr Unattached 20:40.55 6:40
224 Kathryn Vortherms Fr Dashing Jags 20:40.78 6:40
225 Emily Gunderman Jr Saints XC Club 20:42.96 6:41
226 Breanna Bernard South St. Paul H 20:47.96 6:43
227 Danielle Howard Jr Unattached 20:51.16 6:44
228 Lucy Westemeyer Fr Runwest Running 20:57.11 6:46
229 Jade Haney Jr Gardner Lightnin 20:57.45 6:46
230 Sophia Roehl Fr Knights XC 21:00.62 6:47
231 Mackenzie Lane Jr Prairie Street D 21:01.06 6:47
232 Nora Berry Fr Knights XC 21:03.48 6:48
233 Kelby Wilson Jr Gardner Lightnin 21:11.97 6:50
234 Amelia Foppe Washburn Running 21:19.69 6:53
235 Marah Hart Sr Marshall Orange 21:20.45 6:53
236 Aubrey Rude So Fargo Davies 21:34.75 6:58
237 Quincy May So Unattached 21:42.5 7:00
238 Thea Seibel So South Lincoln Di 21:45.38 7:01
239 Gallet Mallory Jr Unattached 21:47.34 7:02
240 Cavanaugh Caroline Jr Unattached 21:55.79 7:04
241 Tessa Laska Jr South St. Paul H 21:58.31 7:05
242 Abby Onnen Jr Shawnee Mission 22:00.05 7:06
243 Emma Roedler Sr South St. Paul H 23:21.44 7:32
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-3-1-1-1
Gap: 1:12
88:17
17:39
5:42
60 Tierney Wolfgram
Fr
16:49
5:25
1
Dana Feyen
Jr
17:42
5:43
10
Meghan Scott
Sr
17:48
5:44
12
Peyton Sippy
Sr
17:58
5:48
17
Riley Beach
Fr
18:00
5:49
20
Karley Larson
Sr
18:08
5:51
24
Ava Hill
So
18:11
5:52
28
2 Wayzata XC Club
4-1-2-2-2
Gap: 1:06
88:53
17:47
5:44
82 Emma Atkinson
So
17:15
5:34
4
Caroline Sassan
So
17:18
5:35
6
Rhynn Paulsen
So
17:57
5:47
16
Lauren Mccollor
Fr
18:02
5:49
21
Brooke Young
Sr
18:22
5:55
35
Emelia Arnone
Fr
18:22
5:55
36
Carmen Rottinghaus
Sr
18:48
6:04
61
3 Edina XC
5-5-3-3-3
Gap: 1:17
90:35
18:07
5:51
147 Emily Kompelien
Sr
17:15
5:34
5
Katherine Berube
Sr
18:11
5:52
27
Maria Rickman
Jr
18:14
5:53
30
Macy Iyer
-
18:23
5:56
37
Morgan Richter
So
18:32
5:59
48
Madeline Lawler
Jr
18:36
6:00
50
Julianne Logan
Sr
18:45
6:03
58
4 Washburn Running
2-4-3-4-4
Gap: 2:28
91:14
18:15
5:53
211 Emily Covert
Jr
16:56
5:28
2
Grace Dickel
Jr
17:57
5:47
15
Olivia Orr
Sr
18:27
5:57
45
Chloe Garcia-graffing
Fr
18:31
5:58
47
Anna Kelly
Sr
19:23
6:15
102
Molly Mcchesney
Jr
19:45
6:22
118
Amelia Foppe
-
21:20
6:53
176
5 Thunder XC Club
13-14-9-6-5
Gap: 0:51
92:55
18:35
6:00
251 Sarah Murrow
So
18:07
5:51
23
Katie Moore
So
18:27
5:57
42
Mary O'connor
Fr
18:30
5:58
46
Mary Goetz
Sr
18:53
6:06
69
Hannah Robinson
So
18:58
6:07
71








6 Sun Prairie XC
12-11-12-8-6
Gap: 0:52
93:11
18:38
6:01
262 Katie Rose Blachowicz
Sr
18:05
5:50
22
Autumn Dushack
So
18:26
5:57
41
Maddie Thompson
Jr
18:51
6:05
63
Hannah Ray
So
18:52
6:05
66
Kate Kopotic
Fr
18:57
6:07
70
Kaylan Marshall
Sr
19:55
6:26
134
Claire Darmstadter
Jr
20:00
6:27
140
7 Farmington Tiger
3-1-6-7-7
Gap: 2:16
92:16
18:27
5:57
278 Anna Fenske
Fr
17:05
5:31
3
Lauren Peterson
Jr
17:26
5:37
7
Josie Laube
Fr
19:05
6:09
81
Maleah Scott
Fr
19:18
6:14
92
Laura Mcgregor
Fr
19:21
6:14
95
Kelsey Thelen
Fr
20:10
6:30
150
Anna Palodichuk
Jr
20:20
6:34
160
8 Winged Foot Runn
10-11-11-9-8
Gap: 1:11
93:28
18:42
6:02
283 Heidi Schmitz
Jr
17:57
5:47
14
Leah Hansen
Jr
18:34
5:59
49
Serena Monson
Jr
18:47
6:04
59
Elsie Duininck
Jr
19:03
6:09
78
Nina Dawson
-
19:08
6:10
83
Addison Hogan
Fr
19:08
6:10
84




9 Johnston
9-5-5-5-9
Gap: 1:55
93:20
18:40
6:01
289 Paige Horner
So
17:52
5:46
13
Jessica McKee
Sr
17:59
5:48
19
Brooklyn McKee
So
18:15
5:53
31
Lindsey Batkiewicz
Jr
19:28
6:17
105
Mackenzie Laughlin
Sr
19:46
6:23
121
Clara Toot
So
19:52
6:24
129




#SoleSisters!!! (LR, PR)
10 Wildcat XC
6-7-13-13-10
Gap: 1:47
93:36
18:43
6:02
307 Gabby Mcginn
Sr
17:30
5:39
8
Abby Heffner
Jr
18:27
5:57
44
Katie Mcnulty
So
19:05
6:09
80
Lauren Wilwerding
Jr
19:16
6:13
87
Eva Gilbreath
Fr
19:17
6:13
88
Bailey Dergan
Sr
19:51
6:24
126
Devyn Mcdonald
Jr
20:35
6:38
169
11 Minnetonka Runni
14-11-10-11-11
Gap: 1:18
94:01
18:48
6:04
313 Elizabeth Halbmaier
Sr
18:09
5:51
25
Sophie Whicher
Sr
18:24
5:56
38
Annalise Johnson
Fr
18:41
6:02
53
Anna Cherian
Fr
19:20
6:14
94
Kate Leblanc
-
19:27
6:16
103
Ellie Retzlaff
Fr
19:37
6:20
113
Grace Hoelscher
Sr
20:11
6:31
152
12 Spartan XC
16-11-8-9-12
Gap: 1:24
93:59
18:48
6:04
314 Madi Muma
Jr
18:13
5:53
29
Abigail Schmidt
So
18:21
5:55
34
Jenna Muma
Fr
18:24
5:56
39
Abigail Volkmer
Jr
19:22
6:15
98
Angelina Schutz
So
19:38
6:20
114
Olivia Smith
Sr
19:46
6:23
120
Skylar Kreifels
So
20:33
6:38
166
13 Knights XC
11-8-7-12-13
Gap: 2:28
94:52
18:58
6:07
375 Alexis Roehl
Jr
17:58
5:48
18
Rachel Torrey
Sr
18:25
5:56
40
Mikayla Weiss
So
18:27
5:57
43
Lauren Harrison
Fr
19:36
6:19
110
Silje Kindseth
Fr
20:26
6:36
164
Sophia Roehl
Fr
21:01
6:47
173
Nora Berry
Fr
21:03
6:48
175
14 Sty-U Cross Coun
17-15-14-14-14
Gap: 1:37
95:28
19:06
6:10
408 Kora Malecek
Fr
18:17
5:54
32
Lydia Malecek
Fr
18:52
6:05
68
Ellie Smith
Fr
19:01
6:08
77
Amailia Malecek
Fr
19:23
6:15
100
Carolyn Kearns
Fr
19:54
6:25
131
Aubrey Clements
Fr
19:58
6:26
138
Rachel Hosch
Fr
20:33
6:38
167
15 Fargo Davies
23-19-17-15-15
Gap: 1:03
96:22
19:16
6:13
449 Bridget Henne
So
18:44
6:03
57
Mckenna Lovehaug
So
18:51
6:05
65
Megan Lundstrom
So
19:15
6:12
85
Brooke Everson
So
19:45
6:22
119
Payton Lane
So
19:47
6:23
123
Ryleigh Wacha
So
20:02
6:28
143
Aubrey Rude
So
21:35
6:58
178
16 Shawnee Mission
15-16-21-18-16
Gap: 1:41
96:36
19:19
6:14
472 Katie Kasunic
Jr
18:10
5:52
26
Molly Ryan
Sr
19:16
6:13
86
Cassie Raines
Sr
19:38
6:20
115
Cassie Davis
Sr
19:40
6:21
117
Caroline Colburn
Jr
19:51
6:24
128
Keagan Stiers
So
19:57
6:26
136
Abby Onnen
Jr
22:00
7:06
181
16 South Side Runne
7-11-15-15-16
Gap: 2:27
96:17
19:15
6:13
472 Brianne Brewster
So
17:40
5:42
9
Patty Jo English
Sr
18:43
6:02
54
Grace Shaskey
Jr
19:49
6:23
124
Rachel Emerson
Sr
19:59
6:27
139
Avery Heinz
-
20:07
6:29
146
Brycelyn Brewster
-
20:15
6:32
156
Lindsay Wirfs
-
20:30
6:37
165
18 South Lincoln Di
25-23-21-17-18
Gap: 1:11
96:42
19:20
6:14
477 Lindsey Blehm
So
18:50
6:05
62
Kate Dilsaver
Fr
18:59
6:07
74
Kerra Smid
Fr
19:18
6:14
91
Julia Lesoing
So
19:34
6:19
109
Emily Udell
So
20:01
6:27
141
Allyson Barry
So
20:24
6:35
162
Thea Seibel
So
21:45
7:01
179
19 Forest Lake
21-21-19-19-19
Gap: 1:22
96:49
19:22
6:15
489 Regan Duffy
Jr
18:43
6:02
55
Amelea Hauer
Fr
18:58
6:07
73
Ava Wilson
-
19:06
6:10
82
Jordan Parent
-
19:55
6:26
135
Caroline Schoessow
Sr
20:06
6:29
144








20 Marshall Orange
19-20-20-20-20
Gap: 1:43
97:12
19:26
6:16
509 Morgan Radel
Sr
18:38
6:01
51
Kaia Sueker
Jr
19:00
6:08
75
Jersey Leyson
-
19:22
6:15
97
Sydney Blomme
Sr
19:51
6:24
125
Bellamy Sukalski
-
20:21
6:34
161
Marah Hart
Sr
21:20
6:53
177




21 Maroons XC Club
20-18-16-21-21
Gap: 1:47
97:12
19:26
6:16
514 Kelsey Schweizer
Jr
18:38
6:01
52
Kate Timboe
Jr
18:52
6:05
67
Elzerie Vandyke
Sr
19:05
6:09
79
Mary Kelly
Jr
20:12
6:31
153
Alexis Riesberg
Jr
20:25
6:35
163








22 Saints XC Club
8-17-23-22-22
Gap: 2:25
97:01
19:24
6:16
518 Olivia Sovereign
Jr
17:45
5:43
11
Kat Miller
Sr
19:29
6:17
106
Kate Cox
Jr
19:37
6:20
111
Janelle Augustine
Sr
20:02
6:28
142
Chloe Cox
Jr
20:09
6:30
148
Kaitlin Dare
Jr
20:10
6:30
149
Emily Gunderman
Jr
20:43
6:41
171
23 Prairie Street D
26-26-26-24-23
Gap: 1:03
97:20
19:28
6:17
521 Sarah Whitaker
So
18:51
6:05
64
Claire Fuhlhage
Sr
19:23
6:15
101
Hannah Rodina
Sr
19:33
6:18
108
Julia Sketers
Jr
19:38
6:20
116
Zoey Schillinger
So
19:54
6:25
132
Kynlee Dillon
Fr
20:15
6:32
157
Mackenzie Lane
Jr
21:01
6:47
174
24 Roseville XC Clu
22-25-25-26-24
Gap: 1:14
97:33
19:31
6:18
534 Samantha Kurkowski
Sr
18:43
6:02
56
Naomi Nickel
Fr
19:23
6:15
99
Isabel Bibeau
Sr
19:37
6:20
112
Petra Bibeau
Fr
19:53
6:25
130
Eleanor Long
Fr
19:57
6:26
137
Matilda Abramson
-
20:07
6:29
147
Katelyn Swanson
-
20:35
6:38
168
24 Running Club
18-24-24-24-24
Gap: 1:45
97:35
19:31
6:18
534 Courtney Klatt
Sr
18:21
5:55
33
Analise Levesque
Jr
19:31
6:18
107
Hannah Dumansky
-
19:47
6:23
122
Lila Batcheller
-
19:51
6:24
127
Chloe Harbaugh
Fr
20:06
6:29
145
Liz Bindert
Jr
20:10
6:30
151




26 South St. Paul H
24-22-18-23-26
Gap: 3:10
99:33
19:55
6:25
560 Star Costa
Sr
18:48
6:04
60
Amanda Kelly
So
18:58
6:07
72
Nicole Kelly
Fr
19:01
6:08
76
Breanna Bernard
-
20:48
6:43
172
Tessa Laska
Jr
21:58
7:05
180
Emma Roedler
Sr
23:21
7:32
182




27 Dashing Jags
27-27-27-27-27
Gap: 1:00
98:17
19:39
6:20
578 Emma Gordon
Sr
19:18
6:14
89
Jeanne Peters
So
19:20
6:14
93
Savana Alt
Fr
19:27
6:17
104
Claire Wubben
Sr
19:55
6:25
133
Grace Meador
Fr
20:18
6:33
159
Kathryn Vortherms
Fr
20:41
6:40
170




28 Alexandria Runni
28-28-28-28-28
Gap: 0:59
99:23
19:53
6:25
653 Bethany Miller
So
19:18
6:14
90
Aleah Miller
-
19:21
6:15
96
Katelyn Bright
So
20:13
6:31
154
Heavyn Bordak
So
20:14
6:32
155
Lauren Maras
-
20:17
6:32
158








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ali Weimer St. Mike's Runni 17:49.65 5:45
2 Liesl Paulsen So EP Run Club 18:05.85 5:50
3 Elena Hayday Sr Unattached 18:19.75 5:55
4 Meghan Pierson Fr Storm Running Cl 18:21.9 5:55
5 Maris Ellenbecker So Unattached 18:32.43 5:59
6 Kaylee Bentley Sr Unattached 18:34.84 6:00
7 Ana Weaver Fr Stillwater XC 18:34.85 6:00
8 Annalise Davis Jr St. Mike's Runni 18:38.71 6:01
9 Naomi Long Sr Wayzata XC Club 18:46.39 6:03
10 Caitlin Covington Jr Perham XC Club 18:48.52 6:04
11 Ali Bainbridge Unattached 18:48.87 6:04
12 Julia Beckman Jr Wayzata XC Club 18:49.18 6:04
13 Reagan Baesler So Burro XC 18:53.03 6:05
14 Katie Sigerud Fr St. Mike's Runni 18:53.14 6:06
15 Sophia Rabins So Central XC Club 18:53.51 6:06
16 Ing Buiceag-arama Fr Sartell Boys & G 18:54.73 6:06
17 Kylie Muma Unattached 18:55.38 6:06
18 Ana Mccabe Jr Unattached 18:55.62 6:06
19 Mara Hemmer Fr Team Fremont 18:56.3 6:07
20 Jessica Immer Fr St. Mike's Runni 19:01.07 6:08
21 Amanda Jarrett Jr Unattached 19:01.25 6:08
22 Angeline Gannon Sr Unattached 19:04.51 6:09
23 Amand Montplaisir Sr Buffalo Minnesot 19:06.88 6:10
24 Kendall White Fr Club PXC 19:08.07 6:10
25 Mia Salas Jr St. Mike's Runni 19:08.43 6:10
26 Alli Hendrickson Sr Becker Bulldogs 19:08.48 6:10
27 Alea Hardie Unattached 19:10.85 6:11
28 Jayb Shufelberger Jr Unattached 19:11.83 6:12
29 Alayna Vargas Unattached 19:12.21 6:12
30 Malakai Holloway Sr EP Run Club 19:12.79 6:12
31 Melody Ochana Fr Rabid Jackalopes 19:13.13 6:12
32 Hannah Godwin Fr Kearney XC Club 19:15.47 6:13
33 Gabrielle Bolcer Sr Maple Grove XC C 19:15.73 6:13
34 Berit Schuveiller Jr Edina XC 19:15.93 6:13
35 Dani Follett-dion Sr Rosemount XC Clu 19:16.21 6:13
36 Victori Kolbinger Jr Becker Bulldogs 19:17.54 6:13
37 Grace Dube So Red Wing Cross C 19:18.2 6:14
38 Paige Mcaloon So St. Mike's Runni 19:18.34 6:14
39 Mara Mccollor Jr Wayzata XC Club 19:19.09 6:14
40 Trinity Preston Sr Sheridan Cross C 19:19.59 6:14
41 Ella Bakken Fr EP Run Club 19:19.74 6:14
42 Tenley Nelson Unattached 19:19.76 6:14
43 Kourtn Delperdang Jr Unattached 19:19.87 6:14
44 Sydney Regalado Sr Rosemount XC Clu 19:20.62 6:14
45 Grace Burgess Fr Hopkins Harriers 19:21.87 6:15
46 Elise Emmick Sr Unattached 19:21.88 6:15
47 Faith Nead Johnston Dragoon 19:24.57 6:16
48 Grace Belson Jr The Real SP 19:24.58 6:16
49 Grace Bonsall So Kearney XC Club 19:24.81 6:16
50 Lindsey Young Maple Grove XC C 19:25.2 6:16
51 Laci Provenzano Fr Hopkins Harriers 19:25.34 6:16
52 Anna Belair So St. Mike's Runni 19:26.03 6:16
53 Lily Peterson Unattached 19:28.02 6:17
54 Ariana Mollgaard Jr Red Wing Cross C 19:28.5 6:17
55 Riley Maki So Wayzata XC Club 19:28.75 6:17
56 Abigail Lewis Jr Austin XC1 19:29.36 6:17
57 Delia Johnson Highland Park Ru 19:29.39 6:17
58 Dara Williams Sr Valkyrie Running 19:29.71 6:17
59 Karla Zavala Sr Team Fremont 19:29.97 6:17
60 Caroline Harding So Highland Park Ru 19:30.13 6:17
61 Abby Witte Sr East Ridge Cross 19:30.14 6:17
62 Kaori Zeller Fr Lakeville North 19:30.26 6:18
63 Grace Kirkpatrick Sr Laughing Waters 19:30.32 6:18
64 Caleigh Anderson Sr Unattached 19:30.36 6:18
65 Tori Leitner Fr Red Wing Cross C 19:30.41 6:18
66 Ellen Pflaster Sr Edina XC 19:32.6 6:18
67 Lexi Maddux Sr Moorhead Running 19:34.3 6:19
68 Nadia English Jr EP Run Club 19:34.35 6:19
69 Taylor Melton So Moorhead Running 19:35.38 6:19
70 Alexa Havon Jr Unattached 19:35.59 6:19
71 Ahna Mehus So Unattached 19:35.8 6:19
72 Samantha Corning So Wayzata XC Club 19:36.29 6:19
73 Abby Dzandzara Sr Edina XC 19:36.4 6:19
74 Katie Barclay Sr Unattached 19:37.09 6:20
75 Anne Kiolbasa So Stillwater XC 19:39.15 6:20
76 Myia Johnson So Team Fremont 19:39.83 6:21
77 Celeste Alden Fr Highland Park Ru 19:40.05 6:21
78 Claudia Delgado Fr Sty-U Cross Coun 19:40.32 6:21
79 Morgan Dierks Jr Unattached 19:42.94 6:22
80 Lizzy Schmidt Fr BPXC2 19:43.22 6:22
81 Teresa Grunklee Sr Rosemount XC Clu 19:45.64 6:22
82 Alexis O'malley So Buffalo Minnesot 19:46.28 6:23
83 Hannah Denson So Patriots XC Club 19:47 6:23
84 Jennifer Clark Sr Spartan Running 19:48.1 6:23
85 Danielle Bellino Sr Lakeville North 19:49.01 6:24
86 Sarah Schott Sr Lady Riders 19:49.07 6:24
87 Kaia Myers So Saint Louis Park 19:49.26 6:24
88 Anna Reimer So Children of the 19:50.06 6:24
89 Mia Wilhoit Sr Valkyrie Running 19:50.56 6:24
90 Ingrid Halverson Fr Wayzata XC Club 19:50.81 6:24
91 Adeline Kent Becker Bulldogs 19:51.74 6:24
92 Kate Schoening Jr Unattached 19:52.19 6:25
93 Jensyn Zink Fr Burro XC 19:52.48 6:25
94 Sydney Settles Sr Mill Road Runnin 19:53.3 6:25
95 Ava Leneau So Maple Grove XC C 19:53.39 6:25
96 Kiki Connell Fr Charles City Run 19:53.65 6:25
97 Keiley Maahs So Wayzata XC Club 19:53.68 6:25
98 Brennan Drake Sr Lady Riders 19:53.73 6:25
99 Courtney Loth Jr Lakeville North 19:54.37 6:25
100 Lily Provenzano Jr Hopkins Harriers 19:54.4 6:25
101 Julia Kloiber Jr Edina XC 19:54.72 6:25
102 Miciah Mills Sr North Distance 19:54.9 6:25
103 Lucy Avenson Jr Hopkins Harriers 19:54.96 6:25
104 Gwen Helgeson Jr Lakers XC Club 19:55.04 6:25
105 Isabel Buchanan Sr Lady Riders 19:55.07 6:26
106 Riley Allison Jr Maple Grove XC C 19:55.1 6:26
107 Mallory Keefe So Sun Prairie XC 19:55.72 6:26
108 Patty Teggatz Sr Unattached 19:56.52 6:26
109 Anna Lien NFXC 19:56.91 6:26
110 Bella Kraft Sr Unattached 19:57.24 6:26
111 Ellie Hammes Sr NFXC 19:57.58 6:26
112 Gwyneth Gerlach So East Ridge Cross 19:57.82 6:26
113 Eleasha Mckenzie Sr East Ridge Cross 19:57.86 6:26
114 Annie Allenbach So Children of the 19:57.94 6:26
115 Bayliss Flynn Lakeville North 19:58.62 6:27
116 Tiana Wiebke Fr Dodge County Roa 19:59.18 6:27
117 Hailey Wegscheid Jr Perham XC Club 19:59.94 6:27
118 Emily Driste Jr Sartell Boys & G 19:59.94 6:27
119 Julia Lindahl Wayzata XC Club 20:00.22 6:27
120 Savannah Palmer Sr North Distance 20:00.67 6:27
121 Kendall Pfrimmer Sr Spartan Running 20:00.7 6:27
122 Julia Nielsen Jr Unattached 20:01.46 6:28
123 Abby Tweeton So Perham XC Club 20:02.3 6:28
124 Jenna Schwingler Sr Stillwater XC 20:02.65 6:28
125 Elsa Huckels So Stillwater XC 20:02.69 6:28
126 Cassie Stolt Jr BPXC2 20:02.92 6:28
127 Sydney Hansen Sr Rosemount XC Clu 20:03.6 6:28
128 Sydney Siegle Jr New Prague XC 20:04.49 6:29
129 Jasmyn Armstrong Jr Red Wing Cross C 20:04.77 6:29
130 Taylor Peterson Jr St. Mike's Runni 20:04.8 6:29
131 Anna Gilbreath So Lady Riders 20:05.49 6:29
132 Greta Hanson Math & Science A 20:06 6:29
133 Kaylee Leicht So Dubuque Hempstea 20:06.31 6:29
134 Grace Jostock Fr Unattached 20:06.77 6:29
135 Jordyn Williams Fr BPXC2 20:07.3 6:29
136 Ashley Hokanson Jr Perham XC Club 20:08.23 6:30
137 Addy Franklin Fr Johnston 20:08.73 6:30 2/25 8/31 29/87
138 Brionna Holso Premier Running 20:08.75 6:30
139 Kaele Ojeda So East Ridge Cross 20:11.05 6:31
140 Tatum Geving Fr East Ridge Cross 20:12.4 6:31
141 Whitney Martin Jr Charles City Run 20:13.06 6:31
142 Mary Kenney East Ridge Cross 20:13.61 6:31
143 Av Perez-erickson Sr Laughing Waters 20:13.89 6:32
144 Maret Elgren Sr Storm Running Cl 20:13.98 6:32
145 Ashlyn Mcclintock Fr St. Mike's Runni 20:14.58 6:32
146 Lilia Alvarez Jr Omaha South High 20:14.67 6:32
147 Kate Cunningham So Teneo 20:14.79 6:32
148 Florence Uwajenza Sr Central XC Club 20:16.12 6:32
149 Savanna Garborg Jr Eau Claire Wolf 20:16.81 6:33
150 Malina Koepp BPXC2 20:16.9 6:33
151 Ellen Ramsey So Wayzata XC Club 20:16.96 6:33
152 Sara Aadalen So Wayzata XC Club 20:17.01 6:33
153 Iris Mccarthy Jr New Prague XC 20:17.06 6:33
154 Emily Cerkvenik Jr Central XC Club 20:18 6:33
155 Maria Streed Sr Unattached 20:18.14 6:33
156 Alanah Clarke Sr Lion Run Club 20:18.26 6:33
157 Dani Thompson Fr Sun Prairie XC 20:18.29 6:33
158 Ellie Ward Fr Saints XC Club 20:18.9 6:33
159 Brigid Hughes Sr Unattached 20:19.93 6:34
160 Zoe Fry So Lady Riders 20:20.88 6:34
161 Meredith Reynolds Sr Buffalo Minnesot 20:20.91 6:34
162 Aubrey Mair Fr Unattached 20:21.03 6:34
163 Kathryn Anderson Sr Eau Claire Wolf 20:21.91 6:34
164 Emily Nau Fr Team Fremont 20:23.26 6:35
165 Aleah Tenpas Johnston Dragoon 20:23.34 6:35
166 Jamie Sorenson Fr Unattached 20:23.46 6:35
167 Peyton Mcclure Sr Johnston 20:24.05 6:35 4/25 10/31 17/69 21:56
(1:32)
21:56
(1:32)
#GDAOS!!! (LR, PR)
168 Peytun Campbell Sr RR D-Krew 20:24.58 6:35
169 Ava Pankratz Fr Eau Claire Wolf 20:24.88 6:35
170 Gracie Goodpaster So Team Swanson 20:25.11 6:35
171 Sinona Flute Jr Fliers XC 20:25.34 6:35
172 Kaydan Geiger Sr St. Mike's Runni 20:25.35 6:35
173 Maya Stucky Sr Children of the 20:26.15 6:36
174 Sarah Lebourveau So Saints XC Club 20:26.52 6:36
175 Emma Vielhauer Fr Valkyrie Running 20:27.3 6:36
176 Lizzie Frey Jr Unattached 20:27.9 6:36
177 Isabela Gonzalez Jr Central XC Club 20:28.24 6:36
178 Mckenna O'brien Fr Wildcat XC - Eag 20:28.93 6:36
179 Kate Chromy Jr New Prague XC 20:29.06 6:36
180 Emma Ralston So Titan Running 20:30.49 6:37
181 Kenzie Teague Sr Lakeville North 20:30.79 6:37
182 Danielle Koperski Math & Science A 20:30.92 6:37
183 Carson Pierce Sr Children of the 20:31 6:37
184 Anna Healy Sr Wayzata XC Club 20:31.24 6:37
185 Morgan Hose Jr Austin XC1 20:31.4 6:37
186 Morgan Brandt Jr New Prague XC 20:31.57 6:37
187 Ella Barth Fr Valkyrie Running 20:32.05 6:37
188 Lauren Krake Jr Hopkins Harriers 20:32.39 6:38
189 Amel Dayib Jr Winged Foot Runn 20:32.46 6:38
190 Valerie Noel Jr St. Mike's Runni 20:32.63 6:38
191 Emily Robles Sr Omaha South High 20:33 6:38
192 Cassidy Shute Austin XC1 20:33.04 6:38
193 Mckenna Herrmann So BPXC2 20:33.76 6:38
194 Abbigail Grieger Sr NFXC 20:34.26 6:38
195 Mc Christopherson Sr Sheridan Cross C 20:34.31 6:38
196 Emma Houwman Jr Unattached 20:35.29 6:38
197 Shelby Bracker Fr Team Fremont 20:36.58 6:39
198 Hannah Greeno Fr St. Mike's Runni 20:36.84 6:39
199 Aria Sheldon So Children of the 20:37.15 6:39
200 Audrey Severson Jr Wayzata XC Club 20:38.05 6:39
201 Mia Pankoff Sr Minnetonka Runni 20:38.71 6:40
202 Teralyn Coombs Sr Unattached 20:38.9 6:40
203 Natalie Fendrich Sr Rosemount XC Clu 20:39.09 6:40
204 Lauren Tillman So Maple Grove XC C 20:40.76 6:40
205 Emily Malmgren So Winged Foot Runn 20:40.9 6:40
206 Elizabeth Swenson Jr Lakeville North 20:41.8 6:41
207 Anna Wintz Sr Laughing Waters 20:43.44 6:41
208 Mckendra Long Jr Centennial XC 20:43.82 6:41
209 Lauren Urban Jr Johnston 20:44.39 6:41 5/25 11/31 13/61
210 Taya Vokaty So Wayzata XC Club 20:44.4 6:41
211 Kyra Geiger Fr St. Mike's Runni 20:45.43 6:42
212 Brianna Sharp Sr East Ridge Cross 20:46.45 6:42
213 Natalie Wiles Jr Titan Running 20:47.22 6:42
214 Allyson Pollock Sr Winged Foot Runn 20:47.35 6:42
215 Mary Ostergren Jr Central XC Club 20:48.04 6:43
216 Jasmine Rascon Jr Unattached 20:48.13 6:43
217 Kendall Jorgensen Dashing Jags 20:48.23 6:43
218 Elle Selzler So Fargo Davies 20:48.53 6:43
219 Emily Ries So Maple Grove XC C 20:48.57 6:43
220 Anna Wander So Minnetonka Runni 20:49.11 6:43
221 Madely Skjeveland So Unattached 20:49.14 6:43
222 Grace Cole Sr Eau Claire Wolf 20:49.62 6:43
223 Annika Emerson So South Side Runne 20:49.69 6:43
224 Maggie Hapgood So Johnston 20:49.81 6:43 6/25 12/31 7/50
225 Morgan Priem So Eau Claire Wolf 20:49.84 6:43
226 Becca Immer St. Mike's Runni 20:50.26 6:43
227 Lily Den Hartog Sr Hopkins Harriers 20:50.58 6:43
228 Alexandra Quist Storm Running Cl 20:50.84 6:43
229 Gracie Wright Sr Burro XC 20:51.35 6:44
230 Hannah Spoden Sartell Boys & G 20:52.29 6:44
231 Emma Gonyea Fr Wayzata XC Club 20:52.59 6:44
232 Gabrielle Yetzer Fr Unattached 20:53.19 6:44
233 Grace Miller Jr Team Swanson 20:53.3 6:44
234 Catie Wood So Team Swanson 20:53.9 6:44
235 Emma Peck Sr Dashing Jags 20:54.01 6:45
236 Kaya Young So Johnston 20:54.22 6:45 7/25 13/31 5/40
237 Savanna Deyoung Fr BPXC2 20:54.62 6:45
238 Kate Hapgood Jr Johnston 20:54.76 6:45 8/25 14/31 4/27 20:56
(0:01)
20:56
(0:01)
#GDAOS!!! (LR, PR)
239 Lucia Vidas Premier Running 20:55.99 6:45
240 Gabby Kramer So NFXC 20:56.01 6:45
241 Karli Higgins Fr Medford 20:56.32 6:45
242 Elizabe Marschall Jr Unattached 20:57.42 6:46
243 Isabel Larue Jr Winged Foot Runn 20:57.56 6:46
244 A.j. Carr Premier Running 20:57.94 6:46
245 Michelle Passe Sr Wildcat XC - Eag 20:58.14 6:46
246 Kamryn Meixner So The Real SP 20:58.3 6:46
247 Lauren Mcgillick Jr Lakeville North 20:58.58 6:46
248 Mara Teiken Jr Farmington Tiger 20:58.87 6:46
249 Cadence Ohl Jr Children of the 20:59.13 6:46
250 Allie Skoro So Wayzata XC Club 20:59.44 6:46
251 Claire Wilson So Wayzata XC Club 20:59.78 6:46
252 Tania Allen Sr Children of the 21:00.12 6:46
253 Jaci Huckabee Sr Lion Run Club 21:02.12 6:47
254 Riley Demo Jr Team Swanson 21:02.52 6:47
255 Kierstan Fritz So Dashing Jags 21:02.92 6:47
256 Eliza Kirkpatrick Laughing Waters 21:03.92 6:48
257 Kayla Williams Sr Laughing Waters 21:04.06 6:48
258 Eva Langenbrunner Jr Central XC Club 21:04.26 6:48
259 Morgan Graybill So Dashing Jags 21:05.05 6:48
260 Grace Ewing Sr Storm Running Cl 21:05.62 6:48
261 Olivi Sattlefield Jr Titan Running 21:06.02 6:48
262 Mary Wunderlich Fr Perham XC Club 21:06.55 6:49
263 Mickayla Allen Sr Moorhead Running 21:08.21 6:49
264 Rachel Panther Jr Rabid Jackalopes 21:08.88 6:49
265 Grace Johnson So Red Wing Cross C 21:09.08 6:49
266 Anna Bachmeier Jr Hopkins Harriers 21:09.48 6:50
267 Theresa Passe Sr Wildcat XC - Eag 21:10.13 6:50
268 Anika Schmitt Sr Johnston 21:10.45 6:50 9/25 15/31 4/22
269 Sadie Rocha Jr Running Red Bird 21:10.48 6:50
270 Cariss Prestholdt So Saint Louis Park 21:10.6 6:50
271 Maya Khanna Sr Spartan Running 21:12.42 6:50
272 Cristina Lara Sr Omaha South High 21:13.12 6:51
273 Kylie Sabo So South Lincoln Di 21:13.36 6:51
274 Madelyn Bachtel So Lion Run Club 21:13.76 6:51
275 Stephanie Mauzer Jr Thunderbird Trac 21:13.97 6:51
276 Cassidy Allen Fr Hopkins Harriers 21:14.59 6:51
277 Macie Langstraat Fr Dashing Jags 21:14.85 6:51
278 Rachel Gallagher Storm Running Cl 21:15.62 6:51
279 Cassidy O'meara Jr Moorhead Running 21:15.88 6:52
280 Ellett Firehammer So Hopkins Harriers 21:16.6 6:52
281 Hilgendorf-roost So Central XC Club 21:17.24 6:52
282 Allison Knowles So Titan Running 21:17.61 6:52
283 Kaylea Dohm Sr Wayzata XC Club 21:17.87 6:52
284 Lauren Wolfe Fr Team Fremont 21:18.01 6:52
285 Brianna Smith Jr Dashing Jags 21:18.76 6:53
286 Angela Hovdenes Jr Running independ 21:18.77 6:53
287 Kayla Poggioli So Kearney XC Club 21:19.33 6:53
288 Erlinda Ramirez Fr Omaha South High 21:20.48 6:53
289 Emma Arends So Dashing Jags 21:20.72 6:53
290 Elizabeth Myster Sr Storm Running Cl 21:20.92 6:53
291 Janae Phillips So Fargo Davies 21:20.96 6:53
292 Sarah Olson Jr Unattached 21:23.53 6:54
293 Gretch Manderfeld Jr St. Mike's Runni 21:23.73 6:54
294 Emily Nielsen So Saints XC Club 21:24.58 6:54
295 Alexa Mahnke So Team Fremont 21:25.87 6:55
296 Celeste Hammond Jr Lion Run Club 21:27.93 6:55
297 Emily Stoebe Fr Minnetonka Runni 21:28 6:55
298 Johanna Perry Washburn Running 21:28.32 6:56
299 Em Latcham-reiter So Buffalo Minnesot 21:28.4 6:56
300 Hadley Jensen Spartan Running 21:28.85 6:56
301 Jadyn Johnson Unattached 21:29.23 6:56
302 Megan Lampright Jr Stillwater XC 21:29.91 6:56
303 Madysen Abelseth Premier Running 21:30.07 6:56
304 Katheri Sleichter Jr Unattached 21:31.52 6:57
305 Maddie Matsoff Sr Wildcat XC - Eag 21:31.64 6:57
306 Maura Reardon So Unattached 21:31.98 6:57
307 Olivia Mosby Jr Saint Louis Park 21:32.37 6:57
308 Josie Liebl Fr Lakeville North 21:33.08 6:57
309 Abigail Shaffer Sr Laughing Waters 21:33.68 6:57
310 Kate Ludwig Sr Moorhead Running 21:33.99 6:57
311 Sofie Overturf Sr Moorhead Running 21:34.16 6:57
312 Grace Mayer Sr Saints XC Club 21:34.96 6:58
313 Reagan Koza So Wildcat XC 21:35.37 6:58
314 Megan Beulke Sr Unattached 21:35.4 6:58
315 Jessica Fuertes Fr Omaha South High 21:35.54 6:58
316 Vivian Chen Fr Johnston 21:35.69 6:58 10/25 16/31 4/18
317 Audrey Cronin Fr Washburn Running 21:36.17 6:58
318 Naomi Kans Sr Storm Running Cl 21:36.88 6:58
319 Emma Soderstrom Sr Edina XC 21:39.02 6:59
320 Alyssa Marksz Jr Valkyrie Running 21:39.23 6:59
321 Molly Simpson Jr Titan Running 21:39.47 6:59
322 Maddie Farber Sr Central XC Club 21:40.13 6:59
323 Katie Underdal Jr Wayzata XC Club 21:40.81 7:00
324 Elisa Hernandez Jr Rabid Jackalopes 21:40.89 7:00
325 Amelia Hart Fr Valkyrie Running 21:41.13 7:00
326 Claire Lapp Fr RR D-Krew 21:41.2 7:00
327 Lauren Peak So Southwest XC Clu 21:41.44 7:00
328 Grace Barton Fr Wildcat XC - Eag 21:41.69 7:00
329 Kathryn House Fr Wayzata XC Club 21:41.78 7:00
330 Sydney Aandal Fr St. Mike's Runni 21:41.88 7:00
331 Meg Voigt Sr Rabid Jackalopes 21:42.38 7:00
332 Kylie Schurz Jr Team Fremont 21:42.75 7:00
333 Betsy Carter Jr Saints XC Club 21:42.86 7:00
334 Sydney Knese Sr Rabid Jackalopes 21:43.29 7:00
335 Emma Bond Fr Kearney XC Club 21:43.56 7:01
336 Laura Pacala Fr Washburn Running 21:43.63 7:01
337 Jessica Ketel Premier Running 21:44.52 7:01
338 Jillian Kiefer So Prairie Street D 21:46 7:01
339 Grac Charlesworth Fr Titan Running 21:46.08 7:01
340 Olivia Dattalo Fr Wayzata XC Club 21:46.22 7:01
341 Solveig Kleven Fr Washburn Running 21:46.51 7:01
342 Madeline O'brien Jr Wildcat XC - Eag 21:46.62 7:01
343 Elle Sondag NFXC 21:47.78 7:02
344 Ad Anderson-loupe Fr Unattached 21:48 7:02
345 Anna Flucke Jr Prairie Street D 21:48.08 7:02
346 Jamie Hoss Jr Johnston 21:48.54 7:02 11/25 17/31 4/13
347 Lydia Engle So Winged Foot Runn 21:50.73 7:03
348 Taleigh Adrian Jr Unattached 21:50.75 7:03
349 Laura Flucke Jr Prairie Street D 21:50.89 7:03
350 Riley Mauzer Jr Thunderbird Trac 21:51.39 7:03
351 Luz Lopez So Omaha South High 21:52.4 7:03
352 Ellen King Sr Wayzata XC Club 21:52.58 7:03
353 Lauren Ratliff Jr Baxter Running C 21:52.97 7:04
354 Brenna Thomson Jr Baxter Running C 21:53.02 7:04
355 Ella Cunz So Wayzata XC Club 21:54.35 7:04
356 Amelie Cole So Wildcat XC 21:55.25 7:04
357 Bailey Rees Jr Lion Run Club 21:55.55 7:04
358 Kayla Pritzlaff Sr Lakeville North 21:55.74 7:04
359 Kylie Newcomer Jr Winged Foot Runn 21:56.54 7:05
360 Lauren Taylor Fr Southwest XC Clu 21:57.09 7:05
361 Alex Moore Fr Wildcat XC 21:57.34 7:05
362 Zoe Auld Jr Unattached 21:58.67 7:05
363 Gigi Loffredo Fr Southwest XC Clu 21:58.72 7:05
364 Abbie McLaren Fr Johnston 21:59.37 7:06 12/25 18/31 4/11
365 Hannah Nelson So Dashing Jags 21:59.43 7:06
366 Cassidy Teeslink Fr Rapid City 21:59.65 7:06
367 Olivia Mallams Premier Running 21:59.97 7:06
368 Lauren Gamme So Wildcat XC - Eag 22:00.25 7:06
369 Haley Lundeen Sr EP Run Club 22:00.64 7:06
370 Kaitli Cunningham Sr EP Run Club 22:00.69 7:06
371 Madelyn Kotz Jr Eau Claire Wolf 22:01 7:06
372 Grace Chickering So Johnston 22:02.91 7:07 13/25 19/31 4/11
373 Emily Goering Sr Hopkins Harriers 22:04.28 7:07
374 Ellie Wilson So Dashing Jags 22:04.48 7:07
375 Erin Bender Fr Valkyrie Running 22:04.82 7:07
376 Emily Poor So East Ridge Cross 22:04.84 7:07
377 Nyah Mcdonald Fr Wildcat XC 22:05.02 7:07
378 Drew Heller Fr Wildcat XC 22:06.09 7:08
379 Darionna Campbell Sr Panthers 22:06.96 7:08
380 Jensen Cunz Fr Wayzata XC Club 22:08.53 7:09
381 Emily Smith Jr Unattached 22:09.05 7:09
382 Hannah Johnson Fr NFXC 22:09.69 7:09
383 Sydney Blair Sr Children of the 22:10.15 7:09
384 Jaden Ellefson Panthers 22:10.36 7:09
385 Kylie Ruprecht Jr Maple Grove XC C 22:10.76 7:09
386 Kiki Levy So Lady Riders 22:13.94 7:10
387 Erica Peters Dashing Jags 22:14.07 7:10
388 Greta Steinhagen Fr BPXC2 22:14.21 7:10
389 Kendell Wallenta Sr Farmington Tiger 22:14.45 7:10
390 Holly Boesch So Spartan Running 22:14.55 7:11
391 Kelsey Schoeberl Jr Wildcat XC - Eag 22:14.9 7:11
392 Sienna Schmidt Sr Celtic Running C 22:15.09 7:11
393 Grace Kelley Jr Medford 22:15.77 7:11
394 Gr Larsen-schmidt Fr RR D-Krew 22:16.3 7:11
395 Taylor Stinson Jr Wayzata XC Club 22:16.6 7:11
396 Sydney Weiland BPXC2 22:16.69 7:11
397 Erin Scott So Dubuque Hempstea 22:17.36 7:11
398 Genskow Olivia So Linn-Mar Running 22:17.62 7:11
399 Cora Bartlett Fr Children of the 22:17.85 7:12
400 Elizabeth Simon RR D-Krew 22:18.92 7:12
401 Lynnea Helman Sr St. Mike's Runni 22:19.1 7:12
402 Joslyn Veneklasen Premier Running 22:19.13 7:12
403 Carolyn House Jr Wayzata XC Club 22:19.62 7:12
404 Alyssa Jones Fr Unattached 22:20.48 7:12
405 Allison Weishaar Jr Rabid Jackalopes 22:20.87 7:13
406 Anna Flor Jr Stillwater XC 22:21.05 7:13
407 Erzen Tessa Unattached 22:21.13 7:13
408 Naria Neubert RR D-Krew 22:22.11 7:13
409 Libbie Mckeag Fr Charles City Run 22:22.27 7:13
410 Corrine Peterson Fr Minnetonka Runni 22:22.37 7:13
411 Shoshanna Peifer Jr Hopkins Harriers 22:22.74 7:13
412 Sydney Hatcliff So South Lincoln Di 22:24.53 7:14
413 Claire Cox So Saints XC Club 22:24.83 7:14
414 Mariah Mckenzie Jr Charles City Run 22:24.92 7:14
415 Elizabeth Neil Jr Teneo 22:24.95 7:14
416 Isabelle Giebink Washburn Running 22:25.29 7:14
417 Emi Vanwatermulen So Perham XC Club 22:25.56 7:14
418 Ashley Mcgalliard Jr Saints XC Club 22:25.78 7:14
419 Anna Spellman So Unattached 22:26.72 7:14
420 Bailey Shafer So Team Waukon 22:27.47 7:15
421 Alexa Koza So Wildcat XC 22:27.84 7:15
422 Heidi Swenson Fr Lakeville North 22:28.08 7:15
423 Mackenzie Murphy BPXC2 22:29.33 7:15
424 Isab Hoyt-niemiec So Washburn Running 22:33.64 7:17
425 Paris Fierke Lepp Panthers 22:33.9 7:17
426 Jocelyn Haack Jr Carlisle XC Club 22:35.3 7:17
427 Staker Sadie So Linn-Mar Running 22:35.35 7:17
428 Sarah Volden So Buffalo Minnesot 22:36.83 7:18
429 Paige Kersten Jr Storm Running Cl 22:37.14 7:18
430 Abby Miller Sr Chargers XC Club 22:38.87 7:18
431 Micah Vankalsbeek Jr Chargers XC Club 22:39.77 7:19
432 Lily Stout Math & Science A 22:39.81 7:19
433 Mia Schnabel Jr Chargers XC Club 22:39.95 7:19
434 Lindsey Groen Sr Chargers XC Club 22:39.99 7:19
435 Alison Fricke So Wildcat XC 22:41.59 7:19
436 Jayden Engen Sr Unattached 22:41.8 7:19
437 Lily Hanson Jr Buffalo Minnesot 22:43.32 7:20
438 Cassidy Hanson Sr Winged Foot Runn 22:43.81 7:20
439 Rae Seier Jr Team Fremont 22:43.9 7:20
440 Sarah Collier Sr Edina XC 22:44.35 7:20
441 Emma Merricks Sr Farmington Tiger 22:45.49 7:20
442 Bailey Brewster Sr South Side Runne 22:45.57 7:21
443 Lily Song Jr Washburn Running 22:45.64 7:21
444 Anella Cousin Jr Central XC Club 22:47.04 7:21
445 Danielle Ruhr So Buffalo Minnesot 22:47.64 7:21
446 Ashley Davis So Shawnee Mission 22:47.95 7:21
447 Avienda Berry So Shawnee Mission 22:48.01 7:21
448 Lara Pfrimmer So Spartan Running 22:48.26 7:21
449 Makayla Maher Sr Unattached 22:48.55 7:21
450 Abigail Reiter Jr Unattached 22:48.88 7:22
451 Emily Bakken So Sartell Boys & G 22:49.55 7:22
452 Lauren Smits So Lakeville North 22:49.56 7:22
453 Winona Warden Unattached 22:49.69 7:22
454 Colette Jemming Jr Sartell Boys & G 22:49.73 7:22
455 Lydia Anderson So Sartell Boys & G 22:49.8 7:22
456 Molly Lunn So Johnston 22:51.31 7:22 14/25 20/31 4/10
457 Maya Smith So Wayzata XC Club 22:52.28 7:23
458 Jillian Sajdak Panthers 22:52.76 7:23
459 Fredonia Zeigle Saint Louis Park 22:52.93 7:23
460 Taina Koivisto Jr Panthers 22:53.52 7:23
461 Reese Olinger Fliers XC 22:53.56 7:23
462 Katie Senchea Jr Sartell Boys & G 22:53.75 7:23
463 Madeline Hursey Jr Fliers XC 22:53.82 7:23
464 Katie Holden Saint Louis Park 22:53.88 7:23
465 Mia Mosher Fr Lion Run Club 22:54.13 7:23
466 Kiah Trainor So Unattached 22:54.19 7:23
467 Marcella Reese Jr Hopkins Harriers 22:55.29 7:24
468 Ella Mclaughlin So Dashing Jags 22:56.56 7:24
469 Kendal Bloom So Fargo Davies 22:58.29 7:25
470 Avery Mohr So Fargo Davies 22:58.35 7:25
471 Sierra Garcia So Celtic Running C 22:58.71 7:25
472 Anessa Schoo Jr Unattached 22:58.73 7:25
473 Mckenzie Wagner Jr Unattached 22:58.96 7:25
474 Emma Nolan Fr Lakeville North 23:00.01 7:25
475 Amina Razzaque So Wayzata XC Club 23:03.2 7:26
476 Annalee Mott Sr Central XC Club 23:03.84 7:26
477 Sylvie Tikalsky Sr New Prague XC 23:03.97 7:26
478 Desutter Molly Fr Wildcat XC - Eag 23:04.53 7:27
479 Susie Sullivan Sr Johnston 23:05.26 7:27 15/25 21/31 4/8 23:32
(0:26)
23:32
(0:26)
#GDAOS!!! (LR, PR)
480 Ellec Armstead So Team Waukon 23:08.06 7:28
481 Grace Thomas Sr Stillwater XC 23:08.15 7:28
482 Sarah Babcock Fr Lakeville North 23:08.25 7:28
483 Ella Ruble Jr Centennial XC 23:08.53 7:28
484 Nora Barnard Fr Central XC Club 23:09.06 7:28
485 Arriana Ridge Panthers 23:09.87 7:28
486 Lauren Schmitt Fr Austin XC1 23:09.96 7:28
487 Kathleen Holmes Jr Wayzata XC Club 23:10.92 7:29
488 Ruby Castillo So Running Red Bird 23:11.15 7:29
489 Erin Kim Sr Wayzata XC Club 23:11.79 7:29
490 Emily Berger So BPXC2 23:11.94 7:29
491 Alexis Lonning So Dubuque Hempstea 23:12.99 7:29
492 Lauren Mcternan Jr Dashing Jags 23:13.24 7:29
493 Ca Rangel Pacheco Jr Omaha South High 23:13.61 7:30
494 Daryn Meyer Jr Rapid City 23:13.94 7:30
495 Rachel Holzer So Unattached 23:14.29 7:30
496 Madd Christiansen Fr Wildcat XC 23:15.54 7:30
497 Kalina Wolf BPXC2 23:16.73 7:31
498 Bailey Bahr BPXC2 23:19.36 7:31
499 Hannah Luithle Fr Burro XC 23:21.24 7:32
500 Brittney Reister Fr MPB XC Club 23:21.89 7:32
501 Alaina Herrmann BPXC2 23:22.22 7:32
502 Abby Matney So Dashing Jags 23:23.41 7:33
503 Leah Wiegers Sr Lion Run Club 23:23.71 7:33
504 Jamie Broman So Panthers 23:26.18 7:34
505 Sierra Baker Fr Titan Running 23:26.23 7:34
506 Lisa Hovland Sr Hopkins Harriers 23:27.81 7:34
507 Kelsey Jorgensen Jr Wayzata XC Club 23:28.04 7:34
508 Brittney Eilers Sr Dashing Jags 23:28.39 7:34
509 Zofsha Merchant Sr Wayzata XC Club 23:31.33 7:35
510 Lily Shayegan So Stillwater XC 23:31.5 7:35
511 Liz Holzer Sr Unattached 23:33.73 7:36
512 Ellie Stucky Fr Children of the 23:34.49 7:36
513 Ella Schmidt BPXC2 23:34.87 7:36
514 Madison White Fr Titan Running 23:35.44 7:37
515 Kendra Besser So East Ridge Cross 23:36.19 7:37
516 Mara Fink So Wildcat XC - Eag 23:36.37 7:37
517 Shellie Jurchisin Sr South Side Runne 23:37.43 7:37
518 Maddie Gonko Jr Teneo 23:38.28 7:38
519 Merissa Caravello So Shawnee Mission 23:38.6 7:38
520 Cara Aherns Jr Southwest XC Clu 23:38.63 7:38
521 Carter Mcfadden Jr Salthawk Running 23:38.66 7:38
522 Christy Reiter Sr Shawnee Mission 23:39.61 7:38
523 Grace Quartier Jr Unattached 23:40.25 7:38
524 Claire Temali Fr Highland Park Ru 23:40.5 7:38
525 Olivia Hayes Fr Johnston 23:40.65 7:38 16/25 22/31 4/8
526 Natalie Dodson Fr Running Club 23:42.78 7:39
527 Avery Paulsen Sr Wayzata XC Club 23:43.24 7:39
528 Brianna Ross Fr Charles City Run 23:43.68 7:39
529 Avery Decker Jr Team Fremont 23:43.88 7:39
530 Kaylyn Wiehle Jr Becker Bulldogs 23:45 7:40
531 Morgan Frederick So Wayzata XC Club 23:45 7:40
532 Elizabet Campbell Jr Stillwater XC 23:45.58 7:40
533 Sloane Wilhelm Jr Johnston 23:45.64 7:40 17/25 23/31 4/6
534 Mikaylah Lange So South Lincoln Di 23:45.8 7:40
535 Catherin Borisova Fr Minnetonka Runni 23:47.27 7:40
536 Rosie Murphree So Farmington Tiger 23:49.79 7:41
537 Mara Mcnaughton Jr Wayzata XC Club 23:49.81 7:41
538 Katelyn Benzing So Team Waukon 23:50.2 7:41
539 Regan Griffith Fr Team Waukon 23:50.24 7:41
540 Logan Bunney Fr Running independ 23:50.42 7:41
541 Kalli Bohr So South Side Runne 23:51.88 7:42
542 Kiera Grupe Premier Running 23:52.91 7:42
543 Jesslyn Gaumer Jr Dashing Jags 23:53.78 7:43
544 Makayla Mostek So Osage 23:55.19 7:43
545 Cagnard Elise So Linn-Mar Running 23:59.05 7:44
546 Mary Kelly So Washburn Running 24:01.26 7:45
547 Alyana Lindahl BPXC2 24:02.36 7:45
548 Ashley Franke Fr Johnston 24:03.54 7:46 18/25 24/31 3/3
549 Brittney Luethke2 Jr Unattached 24:04.03 7:46
550 Eryn Keenan Sr Washburn Running 24:05.4 7:46
551 Ruth Morgan Jr Panthers 24:05.63 7:46
552 Megan O'neill Jr Team Waukon 24:05.7 7:46
553 Jess Daigneault So Titan Running 24:07.09 7:47
554 Tasha Novak Fr Titan Running 24:07.67 7:47
555 Grace Ries Jr Dubuque Hempstea 24:07.88 7:47
556 Ammisalin Gilman Fr Storm Running Cl 24:12.2 7:48
557 Betsy Heiser Fr Johnston 24:13.36 7:49 19/25 25/31 3/3
558 Annie Culbert Fr Johnston 24:16.77 7:50 20/25 26/31 3/3
559 Sarah Mcleod Sr South Side Runne 24:18.59 7:51
560 Jordyn Rose So Titan Running 24:18.69 7:51
561 Gloria Baxter Sr South Side Runne 24:19.21 7:51
562 Jennifer Brand So Lakeville North 24:21.33 7:51
563 Grace Tuomala Fr Storm Running Cl 24:22.61 7:52
564 Hanna Zastoupil So Fargo Davies 24:22.99 7:52
565 Brookely Vittitow So Unattached 24:24.02 7:52
566 Clare Huisman So Osage 24:26.46 7:53
567 Kathy Parsley Sr Fliers XC 24:26.47 7:53
568 Hannah Parsley So Fliers XC 24:26.54 7:53
569 Libby Hursey Fr Fliers XC 24:26.71 7:53
570 Cassie Meschke Jr Lakeville North 24:27.89 7:54
571 Paige Debrie Sr Mill Road Runnin 24:27.94 7:54
572 Bridget Ediger So Shawnee Mission 24:30.23 7:54
573 Tori Johnson Jr Prairie Street D 24:31.61 7:55
574 Shannon Halen Jr Centennial XC 24:32.71 7:55
575 Skylynn Redding So Dubuque Hempstea 24:36.52 7:56
576 Taylor Siebert So Johnston 24:37.26 7:57 21/25 27/31 3/3
577 Harley Woodcock Fr Lion Run Club 24:39.33 7:57
578 Nova Thornton Fr Johnston 24:41.18 7:58 22/25 28/31 3/3
579 Jacy Hansen Jr Austin XC1 24:41.75 7:58
580 Taryn Moore Jr Unattached 24:43.96 7:59
581 Beatrice Monhaut Fr Teneo 24:43.98 7:59
582 Sheridan Pavelka Sr Hopkins Harriers 24:47.96 8:00
583 Holly Den Hartog So Hopkins Harriers 24:48.75 8:00
584 Isabella Roemer Storm Running Cl 24:50.31 8:01
585 Macy Howe So Mill Road Runnin 24:51.84 8:01
586 Autumn Luete Jr Titan Running 24:52.33 8:01
587 Vict Palamarchuck Fr Wayzata XC Club 24:53.05 8:02
588 Emma Lamplot Fr Titan Running 24:53.74 8:02
589 Patnode Alexis Fr Wildcat XC - Eag 24:54.89 8:02
590 Mireya Daniels Sr EP Run Club 24:58.13 8:03
591 Elean Hinchcliffe Jr Austin XC1 24:58.42 8:03
592 Madison Mcdonald So Becker Bulldogs 25:01.73 8:04
593 Alli Garding Jr Becker Bulldogs 25:01.88 8:04
594 Breanna Fahning Jr Unattached 25:02.85 8:05
595 Mary Burke So Hopkins Harriers 25:06.43 8:06
596 Meghan Dunne So Lakeville North 25:06.52 8:06
597 Juliet Aguilar Jr Lion Run Club 25:13.07 8:08
598 Isabella Selthun Dodge County Roa 25:25.72 8:12
599 Caiden Johnson Fr Unattached 25:27.02 8:13
600 Patti Jenkins Sr Running Club 25:28.97 8:13
601 Bailey Dennis So Dashing Jags 25:29.83 8:13
602 Tessa Schwinn Jr Sartell Boys & G 25:30.24 8:14
603 Paiton Schwab Sr Austin XC1 25:33.79 8:15
604 Isabelle Hukriede Sr Wayzata XC Club 25:33.93 8:15
605 Julia Enright Fr Stillwater XC 25:36.03 8:15
606 Rayanne Dally Sr Lady Riders 25:38.32 8:16
607 Sophie Truesdale Jr Spartan Running 25:38.78 8:16
608 Ella Vadnais Jr Central XC Club 25:45.47 8:19
609 Valerie Bares Jr Central XC Club 25:46.58 8:19
610 Josie Boelter So Sartell Boys & G 25:47.47 8:19
611 Audrey Legere Fr Titan Running 25:47.98 8:19
612 Makenna Schmiedel So Charles City Run 25:49.84 8:20
613 Emma Bourne Fr Stillwater XC 25:50.26 8:20
614 Abby Carlson Jr MPB XC Club 25:51.05 8:20
615 Kalie Gudmestad Sr MPB XC Club 25:51.9 8:21
616 Claire Daack So Dubuque Hempstea 25:51.98 8:21
617 Rylee Keeler So Unattached 25:53.37 8:21
618 Grace Gallagher So Storm Running Cl 25:55.15 8:22
619 Olivia Mateyka So Becker Bulldogs 25:58.37 8:23
620 Anna Forslund Sr Laughing Waters 26:00.05 8:23
621 Elena Ortiz So East Ridge Cross 26:03.68 8:24
622 Maddie Ricke Jr Unattached 26:08.25 8:26
623 Riley Johnson So Running Club 26:08.61 8:26
624 Whitley Olinger Fr Fliers XC 26:09.53 8:26
625 Olivia Crowley Fr Storm Running Cl 26:13.63 8:28
626 Alanys Galarza So Lion Run Club 26:15.68 8:28
627 Sydney Huber So Running Club 26:28.2 8:32
628 Brooke Scharper Sr Osage 26:38 8:35
629 Macie Adams Jr Osage 26:38.03 8:35
630 Sarina Bissell Sr Hopkins Harriers 26:38.23 8:36
631 Haylee Otto Sr MPB XC Club 26:41.59 8:37
632 Emily Brown Sr Team Waukon 26:43.28 8:37
633 Rachael Walcheck Sr Centennial XC 26:44.37 8:38
634 Courtney Reister Sr MPB XC Club 26:44.89 8:38
635 Julia Brito So Alexandria Runni 26:46.26 8:38
636 Carly Wiirre So Alexandria Runni 26:46.29 8:38
637 Abby Swim Jr Centennial XC 26:51.18 8:40
638 Grace Scott Sr Unattached 26:55.95 8:41
639 Annika Cameron So Unattached 26:55.97 8:41
640 Heather Long So Unattached 26:56.02 8:41
641 Cailyn Smith Jr Mora Running Clu 26:56.03 8:41
642 Addison Hawkins Jr Mora Running Clu 26:56.07 8:41
643 Taylor Scott Fr Unattached 26:56.12 8:41
644 Naomi Voehl Sr Unattached 26:56.17 8:41
645 Abigail Mackie Jr Mora Running Clu 26:56.35 8:41
646 Katia Brink Fr Teneo 27:04.58 8:44
647 Ana Claire Rue So Fargo Davies 27:21.21 8:49
648 Halle Zink So Fargo Davies 27:21.25 8:49
649 Grace Campidilli Jr Johnston 27:21.34 8:49 23/25 29/31 3/3
650 Abby Nichol Jr Johnston 27:22.16 8:50 24/25 30/31 3/3
651 Saman Iron Shield Jr Sioux XC Club 27:25.72 8:51
652 Olivia Shank Jr Celtic Running C 27:27.65 8:52
653 Morga Hammersmith Jr Celtic Running C 27:27.7 8:52
654 Aubrey Dickerson Fr Running Club 27:30.62 8:52
655 Katie Smith Sr Washburn Running 27:37.71 8:55
656 Madelyn Schmitz Fr Becker Bulldogs 27:40.25 8:56
657 Lynn Hoeft So Charles City Run 27:40.74 8:56
658 Anta Thunder Hawk Jr Sioux XC Club 27:43.79 8:57
659 Grace Wilhelm So Becker Bulldogs 27:44 8:57
660 Alexis Myers So Osage 27:45.86 8:57
661 Morgan Pederson Jr Running Club 27:49.67 8:59
662 Amy Titus Jr Charles City Run 27:52.66 9:00
663 Cassidy Keith Fr Fliers XC 28:09.38 9:05
664 Maria Parsley Fliers XC 28:09.61 9:05
665 Andrea Myers Sr Club PXC 28:10.59 9:05
666 Victoria Booth Sr Club PXC 28:10.59 9:05
667 Ryleigh Clifton So Celtic Running C 28:15.38 9:07
668 Aria Jamison BPXC2 28:17.54 9:08
669 Abby Smith Jr South Lincoln Di 28:23.71 9:10
670 Hannah Pope Sr Laughing Waters 28:31.08 9:12
671 Mara Jendro Jr Johnston 28:33.31 9:13 25/25 31/31 3/3
672 Meredit Bourgeous Sr Club PXC 28:36.34 9:14
673 Erin Rudd BPXC2 28:55.51 9:20
674 Erin Applegate Sr South Lincoln Di 29:02.53 9:22
675 Grace Lagarde Jr Shawnee Mission 29:10.98 9:25
676 Sierra Baur Jr Dubuque Hempstea 29:21.8 9:28
677 Hannah Schrock So Celtic Running C 29:24.43 9:29
678 Brandy Kent Jr Patriots XC Club 29:28.39 9:30
679 Sara Holmes Sr Spartan Running 29:35.64 9:33
680 Jasmyne Cooper Sr Unattached 29:52.18 9:38
681 Mariana Oaxaca Sr Marshall Orange 29:52.26 9:38
682 Britney Baer Jr Osage 29:59.4 9:40
683 Micaiah Davis So Celtic Running C 30:04.49 9:42
684 Katlyn Marty Jr Charles City Run 30:10.28 9:44
685 Alice Lesch Jr Central XC Club 30:42.99 9:55
686 Alicia Rinke Sr Club PXC 31:05.31 10:02
687 Mckinley Callin Sr Shawnee Mission 32:00.68 10:20
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Open 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
95:24
19:05
6:09
15 Ana Mccabe
Jr
18:56
6:06
1
Amanda Jarrett
Jr
19:01
6:08
2
Angeline Gannon
Sr
19:05
6:09
3
Alea Hardie
-
19:11
6:11
4
Jayb Shufelberger
Jr
19:12
6:12
5
Alayna Vargas
-
19:12
6:12
6
Tenley Nelson
-
19:20
6:14
8
2 St. Mike's Runni
2-2-2-2-2
Gap: 1:07
99:29
19:54
6:25
62 Paige Mcaloon
So
19:18
6:14
7
Anna Belair
So
19:26
6:16
9
Taylor Peterson
Jr
20:05
6:29
13
Ashlyn Mcclintock
Fr
20:15
6:32
15
Kaydan Geiger
Sr
20:25
6:35
18
Valerie Noel
Jr
20:33
6:38
20
Hannah Greeno
Fr
20:37
6:39
21
3 Wayzata XC Club
3-3-3-3-3
Gap: 0:26
100:19
20:04
6:28
66 Ingrid Halverson
Fr
19:51
6:24
10
Keiley Maahs
So
19:54
6:25
11
Julia Lindahl
-
20:00
6:27
12
Ellen Ramsey
So
20:17
6:33
16
Sara Aadalen
So
20:17
6:33
17
Anna Healy
Sr
20:31
6:37
19
Audrey Severson
Jr
20:38
6:39
22
4 Johnston
6-5-4-4-4
Gap: 0:46
105:25
21:05
6:48
161 Maggie Hapgood
So
20:50
6:43
25
Kaya Young
So
20:54
6:45
27
Kate Hapgood
Jr
20:55
6:45
29
Anika Schmitt
Sr
21:10
6:50
35
Vivian Chen
Fr
21:36
6:58
45
Jamie Hoss
Jr
21:49
7:02
51
Abbie McLaren
Fr
21:59
7:06
53
5 Hopkins Harriers
7-7-5-5-5
Gap: 1:14
106:36
21:19
6:53
189 Lily Den Hartog
Sr
20:51
6:43
26
Anna Bachmeier
Jr
21:09
6:50
34
Cassidy Allen
Fr
21:15
6:51
36
Ellett Firehammer
So
21:17
6:52
37
Emily Goering
Sr
22:04
7:07
56
Shoshanna Peifer
Jr
22:23
7:13
66
Marcella Reese
Jr
22:55
7:24
76
6 Lakeville North
5-6-7-6-6
Gap: 1:46
107:37
21:31
6:57
216 Elizabeth Swenson
Jr
20:42
6:41
23
Lauren Mcgillick
Jr
20:59
6:46
30
Josie Liebl
Fr
21:33
6:57
44
Kayla Pritzlaff
Sr
21:56
7:04
52
Heidi Swenson
Fr
22:28
7:15
67
Lauren Smits
So
22:50
7:22
74
Emma Nolan
Fr
23:00
7:25
78
7 Dashing Jags
12-10-11-10-7
Gap: 0:55
108:57
21:47
7:02
252 Brianna Smith
Jr
21:19
6:53
40
Emma Arends
So
21:21
6:53
41
Hannah Nelson
So
21:59
7:06
54
Ellie Wilson
So
22:04
7:07
57
Erica Peters
-
22:14
7:10
60
Ella Mclaughlin
So
22:57
7:24
77
Lauren Mcternan
Jr
23:13
7:29
84
8 Central XC Club
10-9-8-9-8
Gap: 2:00
109:53
21:59
7:05
270 Eva Langenbrunner
Jr
21:04
6:48
33
Hilgendorf-roost
So
21:17
6:52
38
Maddie Farber
Sr
21:40
6:59
47
Anella Cousin
Jr
22:47
7:21
73
Annalee Mott
Sr
23:04
7:26
79
Nora Barnard
Fr
23:09
7:28
82
Ella Vadnais
Jr
25:45
8:19
109
9 Children of the
9-8-9-7-9
Gap: 2:35
110:02
22:00
7:06
276 Cadence Ohl
Jr
20:59
6:46
31
Tania Allen
Sr
21:00
6:46
32
Sydney Blair
Sr
22:10
7:09
59
Cora Bartlett
Fr
22:18
7:12
64
Ellie Stucky
Fr
23:34
7:36
90








10 Team Fremont
11-11-10-11-10
Gap: 2:26
110:54
22:11
7:09
295 Lauren Wolfe
Fr
21:18
6:52
39
Alexa Mahnke
So
21:26
6:55
43
Kylie Schurz
Jr
21:43
7:00
48
Rae Seier
Jr
22:44
7:20
71
Avery Decker
Jr
23:44
7:39
94








11 East Ridge Cross
4-4-5-8-11
Gap: 5:50
112:45
22:33
7:16
300 Mary Kenney
-
20:14
6:31
14
Brianna Sharp
Sr
20:46
6:42
24
Emily Poor
So
22:05
7:07
58
Kendra Besser
So
23:36
7:37
92
Elena Ortiz
So
26:04
8:24
112








12 BPXC2
8-13-12-12-12
Gap: 2:17
111:07
22:13
7:10
303 Savanna Deyoung
Fr
20:55
6:45
28
Greta Steinhagen
Fr
22:14
7:10
61
Sydney Weiland
-
22:17
7:11
63
Mackenzie Murphy
-
22:29
7:15
68
Emily Berger
So
23:12
7:29
83
Kalina Wolf
-
23:17
7:31
85
Bailey Bahr
-
23:19
7:31
86
13 Wildcat XC - Eag
15-14-14-13-13
Gap: 1:50
112:43
22:33
7:16
340 Madeline O'brien
Jr
21:47
7:01
50
Lauren Gamme
So
22:00
7:06
55
Kelsey Schoeberl
Jr
22:15
7:11
62
Desutter Molly
Fr
23:05
7:27
80
Mara Fink
So
23:36
7:37
93
Patnode Alexis
Fr
24:55
8:02
106




14 Storm Running Cl
13-12-13-14-14
Gap: 3:02
114:10
22:50
7:22
360 Elizabeth Myster
Sr
21:21
6:53
42
Naomi Kans
Sr
21:37
6:58
46
Paige Kersten
Jr
22:37
7:18
70
Ammisalin Gilman
Fr
24:12
7:48
100
Grace Tuomala
Fr
24:23
7:52
102
Isabella Roemer
-
24:50
8:01
104
Grace Gallagher
So
25:55
8:22
111
15 Titan Running
14-15-15-15-15
Gap: 2:22
117:03
23:25
7:33
425 Grac Charlesworth
Fr
21:46
7:01
49
Sierra Baker
Fr
23:26
7:34
88
Madison White
Fr
23:35
7:37
91
Jess Daigneault
So
24:07
7:47
98
Tasha Novak
Fr
24:08
7:47
99
Jordyn Rose
So
24:19
7:51
101
Autumn Luete
Jr
24:52
8:01
105
16 Stillwater XC
16-17-16-16-16
Gap: 3:15
118:22
23:40
7:38
438 Anna Flor
Jr
22:21
7:13
65
Grace Thomas
Sr
23:08
7:28
81
Lily Shayegan
So
23:32
7:35
89
Elizabet Campbell
Jr
23:46
7:40
95
Julia Enright
Fr
25:36
8:15
108
Emma Bourne
Fr
25:50
8:20
110




17 Washburn Running
17-16-17-17-17
Gap: 5:04
121:04
24:13
7:49
448 Isab Hoyt-niemiec
So
22:34
7:17
69
Lily Song
Jr
22:46
7:21
72
Mary Kelly
So
24:01
7:45
96
Eryn Keenan
Sr
24:05
7:46
97
Katie Smith
Sr
27:38
8:55
114








18 Lion Run Club
18-18-18-18-18
Gap: 3:22
122:26
24:29
7:54
485 Mia Mosher
Fr
22:54
7:23
75
Leah Wiegers
Sr
23:24
7:33
87
Harley Woodcock
Fr
24:39
7:57
103
Juliet Aguilar
Jr
25:13
8:08
107
Alanys Galarza
So
26:16
8:28
113








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
96:42
19:20
6:14
15 Alayna Vargas
-
19:12
6:12
1
Tenley Nelson
-
19:20
6:14
2
Kourtn Delperdang
Jr
19:20
6:14
3
Elise Emmick
Sr
19:22
6:15
4
Lily Peterson
-
19:28
6:17
5
Caleigh Anderson
Sr
19:30
6:18
6
Alexa Havon
Jr
19:36
6:19
7
2 Wayzata XC Club
2-2-2-2-2
Gap: 0:28
103:46
20:45
6:42
62 Anna Healy
Sr
20:31
6:37
8
Audrey Severson
Jr
20:38
6:39
11
Taya Vokaty
So
20:44
6:41
12
Emma Gonyea
Fr
20:53
6:44
15
Allie Skoro
So
20:59
6:46
16
Claire Wilson
So
21:00
6:46
17
Kaylea Dohm
Sr
21:18
6:52
18
3 St. Mike's Runni
3-2-3-2-3
Gap: 0:51
104:09
20:50
6:43
65 Valerie Noel
Jr
20:33
6:38
9
Hannah Greeno
Fr
20:37
6:39
10
Kyra Geiger
Fr
20:45
6:42
13
Becca Immer
-
20:50
6:43
14
Gretch Manderfeld
Jr
21:24
6:54
19
Sydney Aandal
Fr
21:42
7:00
20
Lynnea Helman
Sr
22:19
7:12
24
4 Johnston
4-4-4-4-4
Gap: 1:17
111:47
22:21
7:13
124 Jamie Hoss
Jr
21:49
7:02
21
Abbie McLaren
Fr
21:59
7:06
22
Grace Chickering
So
22:03
7:07
23
Molly Lunn
So
22:51
7:22
27
Susie Sullivan
Sr
23:05
7:27
31
Olivia Hayes
Fr
23:41
7:38
41
Sloane Wilhelm
Jr
23:46
7:40
42
5 Lakeville North
6-6-5-5-5
Gap: 1:38
117:47
23:33
7:36
179 Lauren Smits
So
22:50
7:22
26
Emma Nolan
Fr
23:00
7:25
30
Sarah Babcock
Fr
23:08
7:28
32
Jennifer Brand
So
24:21
7:51
45
Cassie Meschke
Jr
24:28
7:54
46
Meghan Dunne
So
25:07
8:06
50




6 Dashing Jags
7-7-7-6-6
Gap: 0:57
116:55
23:23
7:33
181 Ella Mclaughlin
So
22:57
7:24
29
Lauren Mcternan
Jr
23:13
7:29
33
Abby Matney
So
23:23
7:33
37
Brittney Eilers
Sr
23:28
7:34
39
Jesslyn Gaumer
Jr
23:54
7:43
43
Bailey Dennis
So
25:30
8:13
51




7 Hopkins Harriers
5-5-6-6-7
Gap: 2:26
118:23
23:41
7:38
186 Shoshanna Peifer
Jr
22:23
7:13
25
Marcella Reese
Jr
22:55
7:24
28
Lisa Hovland
Sr
23:28
7:34
38
Sheridan Pavelka
Sr
24:48
8:00
47
Holly Den Hartog
So
24:49
8:00
48
Mary Burke
So
25:06
8:06
49
Sarina Bissell
Sr
26:38
8:36
52
8 BPXC2
8-8-8-8-8
Gap: 0:46
117:36
23:31
7:35
189 Kalina Wolf
-
23:17
7:31
34
Bailey Bahr
-
23:19
7:31
35
Alaina Herrmann
-
23:22
7:32
36
Ella Schmidt
-
23:35
7:36
40
Alyana Lindahl
-
24:02
7:45
44
Aria Jamison
-
28:18
9:08
53
Erin Rudd
-
28:56
9:20
54
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:13
98:02
19:36
6:19
15 Caleigh Anderson
Sr
19:30
6:18
1
Alexa Havon
Jr
19:36
6:19
2
Ahna Mehus
So
19:36
6:19
3
Katie Barclay
Sr
19:37
6:20
4
Morgan Dierks
Jr
19:43
6:22
5
Kate Schoening
Jr
19:52
6:25
6
Patty Teggatz
Sr
19:57
6:26
7
2 Wayzata XC Club
2-2-2-2-2
Gap: 0:46
107:26
21:29
6:56
50 Claire Wilson
So
21:00
6:46
8
Kaylea Dohm
Sr
21:18
6:52
9
Katie Underdal
Jr
21:41
7:00
10
Kathryn House
Fr
21:42
7:00
11
Olivia Dattalo
Fr
21:46
7:01
12
Ellen King
Sr
21:53
7:03
13
Ella Cunz
So
21:54
7:04
14
3 Johnston
3-3-3-3-3
Gap: 0:36
120:00
24:00
7:45
85 Olivia Hayes
Fr
23:41
7:38
15
Sloane Wilhelm
Jr
23:46
7:40
16
Ashley Franke
Fr
24:04
7:46
17
Betsy Heiser
Fr
24:13
7:49
18
Annie Culbert
Fr
24:17
7:50
19
Taylor Siebert
So
24:37
7:57
20
Nova Thornton
Fr
24:41
7:58
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Unattached
1-1-1-1-1
Gap: 0:15
99:54
19:59
6:27
15 Kate Schoening
Jr
19:52
6:25
1
Patty Teggatz
Sr
19:57
6:26
2
Bella Kraft
Sr
19:57
6:26
3
Julia Nielsen
Jr
20:01
6:28
4
Grace Jostock
Fr
20:07
6:29
5
Maria Streed
Sr
20:18
6:33
6
Brigid Hughes
Sr
20:20
6:34
7
2 Wayzata XC Club
2-2-2-2-2
Gap: 0:27
110:32
22:06
7:08
50 Ellen King
Sr
21:53
7:03
8
Ella Cunz
So
21:54
7:04
9
Jensen Cunz
Fr
22:09
7:09
10
Taylor Stinson
Jr
22:17
7:11
11
Carolyn House
Jr
22:20
7:12
12
Maya Smith
So
22:52
7:23
13
Amina Razzaque
So
23:03
7:26
14
3 Johnston
3-3-3-3-3
Gap: 3:56
132:35
26:31
8:33
85 Taylor Siebert
So
24:37
7:57
15
Nova Thornton
Fr
24:41
7:58
16
Grace Campidilli
Jr
27:21
8:49
17
Abby Nichol
Jr
27:22
8:50
18
Mara Jendro
Jr
28:33
9:13
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.