Johnston Results from the NXN Heartland Regional at Yankton Trail Park, SD on 11/11/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Adair, Kiernan Sr Open 18:49.6 6:04 3.1 588/1311 10/26 21/47 7/44 18:53
(0:03,0.3)
18:53
(0:03,0.3)
18:53
(0:03,0.3)
18:20 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Allen, Grant So F/S 19:24.6 6:16 3.1 189/287 5/14 27/47 12/19 20:03
(0:39,3.2)
20:03
(0:39,3.2)
20:03
(0:39,3.2)
18:04 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Battani, Kyle So F/S 18:12.7 5:52 3.1 95/287 3/14 16/47 12/25 19:22
(1:10,6.0)
19:22
(1:10,6.0)
19:22
(1:10,6.0)
17:55 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Beaman, Stephen Fr F/S 18:34.6 6:00 3.1 125/287 4/14 19/47 13/23 20:28
(1:53,9.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Becker, Logan Fr F/S 21:18.7 6:52 3.1 249/287 12/14 40/47 5/6 21:31
(0:12,1.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Borgmeier, Matt So F/S 17:44 5:43 3.1 45/287 1/14 11/47 17/42 18:38
(0:54,4.8)
18:38
(0:54,4.8)
18:38
(0:54,4.8)
18:17
(0:33,3.0)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Borwick, Carter So V 17:26.2 5:37 3.1 248/295 5/7 8/47 22/30 16:42
Davis, Jackson Jr Open 20:49.8 6:43 3.1 1016/1311 21/26 37/47 3/7 21:34
(0:45,3.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Harvey, Zach So F/S 20:07.2 6:29 3.1 220/287 8/14 34/47 6/9 20:32
(0:24,2.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Hennes, Sam Fr F/S 22:20.2 7:12 3.1 271/287 14/14 43/47 5/5 22:12
Heuss, Asher Sr Open 19:15.4 6:13 3.1 716/1311 13/26 24/47 4/25 19:08 19:08 19:08 17:39
Kellar, Joel So Open 22:59.7 7:25 3.1 1194/1311 24/26 45/47 3/5 21:44 21:44 21:44 20:16
Kellar, Nathan So Open 17:22 5:36 3.1 164/1311 3/26 7/47 17/121 18:29
(1:07,6.0)
18:29
(1:07,6.0)
18:29
(1:07,6.0)
17:34
(0:12,1.1)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Kerber, Joe Fr F/S 20:04.8 6:29 3.1 217/287 7/14 33/47 7/11 19:38
Kinman, Ben Sr V 18:16.6 5:54 3.1 290/295 6/7 17/47 27/29 17:12 17:12 17:12 17:06
Kleve, Karson Jr V 18:35.6 6:00 3.1 292/295 7/7 20/47 23/24 17:24 17:24 17:24 17:18
Kliegl, Matthew Jr Open 18:03.2 5:49 3.1 367/1311 8/26 15/47 2/64 19:35
(1:31,7.8)
19:35
(1:31,7.8)
19:35
(1:31,7.8)
17:41 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Knox, Jacob Jr Open 24:38.4 7:57 3.1 1254/1311 26/26 47/47 2/3 24:37 #GDAOS!!! (DSR)
Lee, Karson Jr Open 22:39.3 7:18 3.1 1168/1311 23/26 44/47 4/5 22:08 22:08 22:08 21:23 #GDAOS!!! (DSR)
Macgregor, Aidan Sr Open 17:54 5:46 3.1 314/1311 6/26 13/47 9/95 16:55
Manley, Levi So Open 24:18.9 7:51 3.1 1235/1311 25/26 46/47 3/4 26:26
(2:07,8.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Marsh, Derek Fr F/S 21:06 6:48 3.1 244/287 10/14 38/47 5/8 22:13
(1:07,5.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Marshall, Jackson Sr Open 19:23 6:15 3.1 749/1311 15/26 26/47 3/21 18:37
Meyer, Cade Sr Open 17:16.5 5:34 3.1 136/1311 2/26 5/47 28/125 17:02 17:02 17:02 16:55 #GDAOS!!! (DSR)
Meyer, Josh Jr Open 19:32.5 6:18 3.1 780/1311 17/26 29/47 2/16 19:51
(0:19,1.6)
19:51
(0:19,1.6)
19:51
(0:19,1.6)
18:52 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Morlock, Will Jr Open 19:04.1 6:09 3.1 657/1311 12/26 23/47 6/27 20:27
(1:22,6.7)
20:27
(1:22,6.7)
20:27
(1:22,6.7)
18:34 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Ness, Brandon Fr F/S 21:11 6:50 3.1 245/287 11/14 39/47 5/8 22:47
(1:36,7.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Newcomb, Evan Sr Open 19:56.9 6:26 3.1 871/1311 19/26 32/47 2/13 19:26 19:26 19:26 19:26 #GDAOS!!! (DSR)
Noor, Noor Jr Open 18:33.4 5:59 3.1 510/1311 9/26 18/47 7/56 18:46
(0:13,1.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Patel, Vir So Open 21:48.7 7:02 3.1 1111/1311 22/26 42/47 3/7 22:00
(0:11,0.8)
#GDAOS!!! (DPR)
Pattinson, Charlie Jr Open 19:18.8 6:14 3.1 735/1311 14/26 25/47 4/23 19:31
(0:12,1.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Perman, Luke Sr V 16:39 5:22 3.1 156/295 1/7 1/47 51/58 16:20 16:20 16:20 16:08
Picken, Paxson Jr V 17:16.7 5:34 3.1 237/295 4/7 6/47 26/30 18:08
(0:52,4.7)
18:08
(0:52,4.7)
18:08
(0:52,4.7)
17:14 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Schaefer, Joe Sr Open 16:44.2 5:24 3.1 37/1311 1/26 2/47 25/132 16:50
(0:06,0.6)
16:50
(0:06,0.6)
16:50
(0:06,0.6)
16:20 #GDAOS!!! (LY, LR, PR, DSR)
Schmidt, Drew Jr Open 17:32.1 5:39 3.1 203/1311 5/26 10/47 5/103 18:14
(0:41,3.8)
18:14
(0:41,3.8)
18:14
(0:41,3.8)
17:22 #GDAOS!!! (LY, LR, PR, DSR)
Schmitz, Sam Jr V 16:50.4 5:26 3.1 180/295 2/7 3/47 33/39 16:13 16:13 16:13 16:04
Severs, Tate Fr F/S 20:07.3 6:29 3.1 221/287 9/14 35/47 5/8 20:46
(0:39,3.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Stanley, Carson So F/S 17:52.5 5:46 3.1 59/287 2/14 12/47 14/30 19:26
(1:34,8.0)
19:26
(1:34,8.0)
19:26
(1:34,8.0)
18:49
(0:57,5.0)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Sterling, Jake Jr Open 19:48.6 6:23 3.1 844/1311 18/26 31/47 2/14 20:03
(0:14,1.2)
20:03
(0:14,1.2)
20:03
(0:14,1.2)
19:13 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Sterling, Jonah Fr F/S 21:19.4 6:53 3.1 251/287 13/14 41/47 5/5 22:27
(1:08,5.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Tack, Dain Sr Open 19:30.4 6:18 3.1 774/1311 16/26 28/47 3/18 18:13 18:13 18:13 18:13
Tegeler, Nathan Jr V 17:02.4 5:30 3.1 210/295 3/7 4/47 26/30 17:09
(0:07,0.7)
#GDAOS!!! (DPR)
Thompson, Malachi Jr Open 18:55.9 6:06 3.1 620/1311 11/26 22/47 7/36 18:12
Vu, Brad Jr Open 20:32.8 6:38 3.1 964/1311 20/26 36/47 4/10 21:22
(0:50,3.9)
#GDAOS!!! (DPR)
Wagner, Jake Fr F/S 19:38.4 6:20 3.1 204/287 6/14 30/47 9/17 20:02
(0:24,2.0)
#GDAOS!!! (DPR)
White, Jason Jr Open 17:59.7 5:48 3.1 341/1311 7/26 14/47 5/83 20:34
(2:34,12.5)
20:34
(2:34,12.5)
20:34
(2:34,12.5)
18:01
(0:02,0.1)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Yual, Yohana So Open 17:31.5 5:39 3.1 201/1311 4/26 9/47 13/114 17:19
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 28/30 85:15
0:47
3.1 5:30 5:22 5:37 646 5:09 81:26 81:26 81:26 Luke Perman (91), Sam Schmitz (111), Nathan Tegeler (130), Paxson Picken (153), Carter Borwick (161)
Open 1st 5 14/103 86:26
0:48
3.1 5:35 5:24 5:39 560 5:24 85:51 85:51 85:51 Joe Schaefer (31), Cade Meyer (99), Nathan Kellar (122), Yohana Yual (153), Drew Schmidt (155)
Open 2nd 5 6/44 91:20
0:56
3.1 5:54 5:46 6:04 190 5:49 89:11 89:11 89:11 Aidan Macgregor (8), Jason White (15), Matthew Kliegl (20), Noor Noor (61), Kiernan Adair (86)
Open 3rd 5 4/21 95:57
0:27
3.1 6:11 6:06 6:15 105 6:06 92:07 92:07 92:07 Malachi Thompson (11), Will Morlock (17), Asher Heuss (22), Charlie Pattinson (26), Jackson Marshall (29)
Open 4th 5 2/10 99:21
1:02
3.1 6:25 6:18 6:38 54 6:20 95:12 95:12 95:12 Dain Tack (2), Josh Meyer (3), Jake Sterling (9), Evan Newcomb (15), Brad Vu (25)
Open 5th 5 3/4 112:36
3:29
3.1 7:16 6:43 7:51 69 6:43 97:08 97:08 97:08 Jackson Davis (6), Vir Patel (11), Karson Lee (15), Joel Kellar (17), Levi Manley (20)
F/S 1st 5 12/19 91:48
1:41
3.1 5:55 5:43 6:16 269 5:38 Matt Borgmeier (24), Carson Stanley (30), Kyle Battani (52), Stephen Beaman (71), Grant Allen (92)
F/S 2nd 5 6/8 101:04
1:28
3.1 6:31 6:20 6:48 172 5:52 Jake Wagner (29), Joe Kerber (33), Zach Harvey (34), Tate Severs (35), Derek Marsh (41)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Drew Bosley Sr MTTC 15:01.3 4:51
3 Matthew Meinke Sr Neenah XC 15:13.3 4:55
5 Caleb Easton Sr Middleton 15:21.7 4:57
6 Andrew Brandt Sr Wayzata XC 15:24.1 4:58
7 Maxwell Manley Sr Edina XC 15:25.2 4:58
9 Addison Stansbury Sr Stillwater Running C 15:27 4:59
10 Ben Schnoor Jr Germantown Running C 15:27.3 4:59
11 Austin Streit Sr Mounds View XC Club 15:32.1 5:01
12 Ethan Marshall Sr Saints XC Club 15:32.5 5:01
14 Nicholas Scheller Jr XC Storm 15:37.8 5:03
16 Brady Yoder So Queen City Running 15:38.1 5:03
18 Micade Shumway Jr CoyoteXC 15:39.5 5:03
20 Roman Ystenes Jr Middleton 15:42.2 5:04
21 Jack Moore Sr Team Thunder 15:42.9 5:04
23 Caleb Haugland Sr Washburn Running Clu 15:45.9 5:05
24 Luke Labatte Sr Rosemount XC Club 15:46.6 5:05
25 Jackson Caldwell Sr Olathe North XC Club 15:49 5:06
26 Trent Cochran Sr Trailblazers 15:49.9 5:06
27 Cooper Lennox Jr Mustang Running Club 15:50.9 5:07
28 Sam Hall Jr Dowling XC 15:51.1 5:07
29 Willem Gokemeijer Sr Edina XC 15:51.7 5:07
30 Lukas Hessini Sr Mounds View XC Club 15:51.7 5:07
31 Tyler Boyle Jr South Lincoln Distan 15:52 5:07
33 Liem Chot So Mill Road Running Cl 15:54.2 5:08
34 Carl Reis Sr Sabers XC Club 15:54.8 5:08
35 Lars Dewall Sr Stillwater Running C 15:55 5:08
36 Sean Korsmo So Demon XC Club 15:55.8 5:08
37 Isaac Basten Sr Buffalo Bison XC 15:56.3 5:08
38 Gavin Kuhlenbeck Jr Sussex Area Runners 15:56.6 5:09
39 Oliver Paleen Jr Highland Park Runnin 15:56.6 5:09
40 Eli Hoeft Sr Hopkins CC Club 15:56.8 5:09
42 Asher Molina Sr Shawnee Mission NXC 15:57.5 5:09
43 Brian Beach Sr Olathe North XC Club 15:57.6 5:09
44 Russell Gokemeijer Jr Edina XC 15:58.2 5:09
48 Alexander Luz Sr Fargo North Spartans 16:00.8 5:10
49 Parker Huhn Sr Pleasant Valley XC C 16:02.7 5:11
50 Sam Hubert Sr Wildcat Track Club - 16:02.7 5:11
52 Calvin Boone Jr Highland Park Runnin 16:04.4 5:11
54 Tom Nemanich Sr Red Wing Cross Count 16:04.6 5:11
56 Max Lauerman Jr Minnetonka running c 16:05 5:11
57 Zach Fry Jr Dowling XC 16:05.3 5:11
58 Griffin Congdon Sr Neenah XC 16:05.6 5:11
59 Zachary Leffel Jr Middleton 16:05.9 5:12
60 Torin Christianson Sr XC Storm 16:06.4 5:12
61 Jack Pendergast Jr Club PXC 16:06.6 5:12
62 Trenton Bauer So Neenah XC 16:07 5:12
63 Bryan Zucker Sr Red Wing Cross Count 16:07.6 5:12
64 Carter Knaus Sr STMA XC Club 16:08.4 5:12
65 Cameron Arkesteyn Sr Wayzata XC 16:08.7 5:12
66 Finn Sokolowski Jr Mounds View XC Club 16:08.9 5:13
67 Alec Nelson Jr Mounds View XC Club 16:09 5:13
68 Tommy Hazen So Saints XC Club 16:09.5 5:13
69 Tucker Wallin Sr Red Wing Cross Count 16:09.6 5:13
70 Bryce Kaufmann Sr Rabid Jackalopes 16:09.9 5:13
71 Kent Nichols Jr Pleasant Valley XC C 16:10.2 5:13
72 Nicholas Jacobson Sr Blaine Distance Team 16:11.3 5:13
73 Ethan Vargas So Stillwater Running C 16:11.5 5:13
74 Conor Gregg Escala Jr Highland Park Runnin 16:11.6 5:13
75 Ben Hermiston Sr Hempstead XC Club 16:11.9 5:14
76 Trevor Acton Jr South Lincoln Distan 16:11.9 5:14
77 Peter Hoferle Jr Middleton 16:12.1 5:14
78 Mason Mcdonald Sr Wildcat XC Club 16:12.2 5:14
80 Jack Elliott Sr Dakota Distance Proj 16:12.4 5:14
82 Yonas O'malley Sr Stillwater Running C 16:12.8 5:14
85 Brett Hanson Sr Buffalo Bison XC 16:14.1 5:14
88 Will Sacay Jr Mounds View XC Club 16:14.7 5:14
89 Grant Price Sr Wayzata XC 16:14.9 5:14
91 Cole Schroeder Sr Dowling XC 16:15.7 5:15
92 Max Murphy Jr Pleasant Valley XC C 16:15.8 5:15
93 Nick Oak Jr Buffalo Bison XC 16:16 5:15
94 Luke Maly Sr Wayzata XC 16:16.4 5:15
95 Zachary Miller Sr Wayzata XC 16:16.7 5:15
97 Charles Johnson Jr Lawrence Free State 16:17.1 5:15
99 Andrew Lauer Jr Dakota Distance Proj 16:17.5 5:15
100 Luke Dickas Sr NHETC 16:17.6 5:15
101 Jake Arason Sr RR D-Krew 16:18.4 5:16
104 Logan Jiskra Sr Shawnee Mission NXC 16:20.3 5:16
105 Mickies Kiros Jr Central XC Club 16:21 5:16
106 Jimmy Koel Jr Germantown Running C 16:21.1 5:16
108 Alex Mielke Sr Lightning 16:21.9 5:17
109 Austin Henderson Fr Neenah XC 16:22 5:17
110 Augustus Hubbell Jr Edina XC 16:22.1 5:17
112 Mohamed Mohamud Jr EPRC 16:23.4 5:17
113 Patrick Leonard Sr Wayzata XC 16:23.7 5:17
114 Ben Shryock Fr Lawrence Free State 16:23.9 5:17
115 Sean Drinan Sr Germantown Running C 16:24.1 5:17
116 Zeb Mendel So Dakota Distance Proj 16:24.2 5:17
117 Lucas Selman Sr Edina XC 16:24.3 5:18
119 Jack Larson Sr EPRC 16:24.5 5:18
120 Leo Burns Sr NHETC 16:25.4 5:18
121 Weston Wyatt Sr Red Wing Cross Count 16:25.7 5:18
122 Garret Staab Jr Sussex Area Runners 16:26.4 5:18
123 Elliot Mcarthur Mounds View XC Club 16:26.9 5:18
124 Jonah Breuer Sr STMA XC Club 16:27.2 5:18
128 Sam Elliott Sr Dakota Distance Proj 16:28.1 5:19
129 Johann Noer Sr Stillwater Running C 16:28.4 5:19
130 Egan Johnson Jr Middleton 16:29 5:19
131 Bryce Whitley Sr EPRC 16:29.1 5:19
133 Caleb Yokom So Fargo North Spartans 16:29.5 5:19
135 Jordan Yonce Sr Olathe North XC Club 16:29.7 5:19
136 Gabe Fendrich Sr Dakota Distance Proj 16:29.8 5:19
137 Luke Peterson Sr STMA XC Club 16:29.9 5:19
138 Tyson Mahar So East Grand Forks 16:29.9 5:19
139 Bobby Johnson Jr Olathe North XC Club 16:30.4 5:19
140 Ethan Selph Jr Stillwater Running C 16:31.1 5:20
141 Luke Sharpe Sr Wayzata XC 16:31.6 5:20
142 Kevin Conner Sr Dowling XC 16:32.3 5:20
145 Brandon O'hara Jr Mahrep Track Club 16:33.4 5:20
146 Jack Terry Jr Jaguar Running Club 16:34.4 5:21
147 Penn Sagedahl Sr Hopkins CC Club 16:35.1 5:21
149 Lucas Martin Jr Dowling XC 16:36.5 5:21
150 Michael Buckley Sr NHETC 16:37 5:22
151 Jake Derouin Jr EPRC 16:37.4 5:22
152 Juan Flores So Demon XC Club 16:37.8 5:22
153 Darius Hightower Jr Jaguar Running Club 16:38.3 5:22
154 Cole Nowacki Jr East Grand Forks 16:38.3 5:22
155 Cody Larson So Warner 16:38.5 5:22
156 Luke Perman Sr Johnston 16:39 5:22 1/7 1/47 51/58 16:20 16:20 16:20
158 Connor Hayes Sr Wildcat XC Club 16:39.7 5:22
159 Mike Gipple Jr Dowling XC 16:39.8 5:23
160 Jacob Vermillion Sr Rabid Jackalopes 16:39.9 5:23
161 Clayton Anderson Sr Mahrep Track Club 16:40.5 5:23
162 Ian Kaffenberger Jr Pleasant Valley XC C 16:40.6 5:23
163 Weston Dietsch Sr Wildcat XC Club 16:41.1 5:23
164 Joey Guzman Sr Olathe North XC Club 16:41.8 5:23
165 Connor Young Sr Rabid Jackalopes 16:42 5:23
166 Wes Donaldson Sr EPRC 16:43.3 5:24
167 Colby Branch Jr Hopkins CC Club 16:43.6 5:24
168 Jakob Mccleary Fr Mahrep Track Club 16:43.7 5:24
170 Lucas Jessen Sr Edina XC 16:44.1 5:24
171 Matt Turner Sr Jaguar Running Club 16:44.3 5:24
172 Jonah Leise Sr Red Wing Cross Count 16:44.4 5:24
173 Ryan Schroeder Jr Dakota Distance Proj 16:45.8 5:24
174 John Matulis Sr Team Thunder 16:47.6 5:25
175 Brock Cordova So Lawrence Free State 16:47.8 5:25
177 Grant Reid So South Lincoln Distan 16:49.5 5:26
178 Ben Schulz Sr Team Fremont 16:50 5:26
179 Braedon Gilles Jr Middleton 16:50.2 5:26
180 Sam Schmitz Jr Johnston 16:50.4 5:26 2/7 3/47 33/39 16:13 16:13 16:13
181 Gavin Haut So Buffalo City Running 16:50.6 5:26
182 Aleksander Wormuth Sr Hopkins CC Club 16:51.3 5:26
183 Marcus Knight So Germantown Running C 16:51.5 5:26
186 Jack Spanel Sr Olathe North XC Club 16:53 5:27
187 Jack Mcfadden Sr Kearney X 16:53.2 5:27
188 Ben Haberman So Hopkins CC Club 16:53.5 5:27
189 Ben Smith Sr Patriot Running Club 16:53.6 5:27
190 Jack Ramstack Jr Germantown Running C 16:53.9 5:27
191 Nathaniel Youngblood Sr Custer Gold 16:54.5 5:27
192 Tony Miller Jr Wildcat XC Club 16:54.7 5:27
194 Henry Slagle So NHETC 16:55.2 5:27
195 Matthew Jungk Jr Hempstead XC Club 16:55.9 5:28
196 Owen Maloney So Hempstead XC Club 16:56.7 5:28
197 Nick Schmidt Jr Jaguar Running Club 16:57.1 5:28
198 Drew Hastings Jr BPXC2Track Club 16:57.7 5:28
200 Sean Baird Jr Edina XC 16:59 5:29
201 Gavin Smith Sr Pleasant Valley XC C 16:59.1 5:29
202 Joey Murray Sr Neenah XC 16:59.4 5:29
203 Jacob Anteau Sr Buffalo City Running 16:59.9 5:29
204 Andrew Nickeson Sr South Lincoln Distan 17:00.1 5:29
206 Nathan Greenfield Jr Jaguar Running Club 17:00.3 5:29
207 Kyle Swenson Jr STMA XC Club 17:00.8 5:29
208 Cade Heikes Sr Olathe North XC Club 17:01.1 5:29
209 Bailey Evenson Jr Mahrep Track Club 17:01.3 5:29
210 Nathan Tegeler Jr Johnston 17:02.4 5:30 3/7 4/47 26/30
211 Jack Gschwendtner So EPRC 17:04.3 5:30
212 Aidan St. George Sr EPRC 17:04.6 5:31
214 Jaime Diaz Jr Rabid Jackalopes 17:05.5 5:31
215 Frank Thornton Sr Middleton 17:06.9 5:31
216 Grant Graber So Dakota Distance Proj 17:07 5:31
217 Logan Seger Fr Saints XC Club 17:07.4 5:31
218 Parker Johnson Sr Highland Park Runnin 17:07.4 5:31
219 Ryan Russek Sr Buffalo Bison XC 17:08.2 5:32
220 Marcus Hansen Jr Highland Park Runnin 17:08.4 5:32
221 Chase Belka Jr Mahrep Track Club 17:08.9 5:32
222 Noah Smith Sr Dowling XC 17:09.5 5:32
223 James Townley Sr NHETC 17:09.6 5:32
225 Caden Nordberg Fr STMA XC Club 17:10.5 5:32
226 Mason Suarez So Hempstead XC Club 17:12.1 5:33
227 Skyler Bennyhoff Sr Red Wing Cross Count 17:13.8 5:33
228 Michael Omvig Jr Demon XC Club 17:13.8 5:33
229 Tommy Hamilton Sr STMA XC Club 17:14.1 5:34
230 Will Newsome Sr Neenah XC 17:15 5:34
231 Aiden Jung Jr Queen City Running 17:15.1 5:34
233 Spencer Esposito Jr Germantown Running C 17:16 5:34
234 Ethan Sharp So Lawrence Free State 17:16.1 5:34
235 Leo Goodman So Hopkins CC Club 17:16.5 5:34
236 John Loos Jr Lawrence Free State 17:16.6 5:34
237 Paxson Picken Jr Johnston 17:16.7 5:34 4/7 6/47 26/30 18:08
(0:52)
18:08
(0:52)
18:08
(0:52)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
239 John Ness So Sabers XC Club 17:17.7 5:35
242 Eric Zabel Jr Pleasant Valley XC C 17:21 5:36
243 Jack Hilton Sr Saints XC Club 17:21.6 5:36
244 Joey Anderson Sr Buffalo Bison XC 17:22.3 5:36
245 Nehemiah Gaim Sr Mounds View XC Club 17:23.3 5:37
246 Aaron Nussbaum Sr Neenah XC 17:23.4 5:37
247 Owen Wagner So Team Fremont 17:24.1 5:37
248 Carter Borwick So Johnston 17:26.2 5:37 5/7 8/47 22/30
249 Grant Gader Sr Sabers XC Club 17:26.3 5:38
250 Dash Spears Sr Lawrence Free State 17:27.3 5:38
251 Kole Sommer So Pleasant Valley XC C 17:28.4 5:38
252 James Chapman Jr NHETC 17:28.5 5:38
254 Cole Rausch Sr Titan Running Club 17:29.9 5:39
255 Aidan Hasby So Sabers XC Club 17:30.2 5:39
256 Tyler Bartholomew Sr STMA XC Club 17:31.8 5:39
257 Sean Hacker Sr Wildcat XC Club 17:32.8 5:40
258 Boston Bartholomay Sr Demon XC Club 17:33.6 5:40
259 Niko Schmanski Jr Hopkins CC Club 17:34 5:40
260 Clay Broockerd So Rabid Jackalopes 17:39.5 5:42
261 Carsyn Turpin So Jaguar Running Club 17:40.8 5:42
262 Tyler Bartolome Jr South Lincoln Distan 17:41.3 5:42
263 Caleb Korder So Red Wing Cross Count 17:41.8 5:43
264 Ross Mcmahon Sr Team Fremont 17:41.9 5:43
265 Stephen Windsor Jr Demon XC Club 17:42.8 5:43
266 Jace Oesterling Jr Custer Gold 17:42.8 5:43
267 Alexei Hensel Sr Buffalo Bison XC 17:43.3 5:43
268 Keegan Staats Sr Saints XC Club 17:43.5 5:43
269 Marcus Leitzen Fr Hempstead XC Club 17:46.4 5:44
270 Wes Ferguson Sr Team Fremont 17:47.1 5:44
271 Patrick Mcdowell Sr Stillwater Running C 17:47.7 5:44
272 Jesse Peterson So Highland Park Runnin 17:48.8 5:45
273 Aiden Higgerson Jr Saints XC Club 17:50.8 5:45
274 Ethen Tretheway Jr Germantown Running C 17:51.1 5:46
275 Colin Mahoney So NHETC 17:51.8 5:46
277 Alexander Larsson Jr South Lincoln Distan 17:52.4 5:46
278 Isaac Scheidecker Sr Mahrep Track Club 17:52.7 5:46
279 Quincy Altman Sr Highland Park Runnin 17:52.8 5:46
280 Austin Willey Sr Buffalo Bison XC 17:54.2 5:47
281 Ryan Schmideskamp Jr Rabid Jackalopes 17:55.1 5:47
283 Sam Kirchner Fr Wildcat XC Club 17:57.6 5:48
284 Kobe Rivera Jr South Lincoln Distan 18:00.3 5:48
285 Reed Johannsen Sr Team Fremont 18:01.7 5:49
286 Derek Leicht Fr Hempstead XC Club 18:06 5:50
287 Josh Mansfield Jr Jaguar Running Club 18:12.1 5:52
288 Luke Sorensen Sr Sabers XC Club 18:15.1 5:53
289 Brady Blean Fr Hempstead XC Club 18:16.4 5:54
290 Ben Kinman Sr Johnston 18:16.6 5:54 6/7 17/47 27/29 17:12 17:12 17:12
291 Austin Rex Jr Rabid Jackalopes 18:18.9 5:54
292 Karson Kleve Jr Johnston 18:35.6 6:00 7/7 20/47 23/24 17:24 17:24 17:24
293 Braden Will Jr Sabers XC Club 18:38.2 6:01
294 Owen Werner Jr Mahrep Track Club 18:40.5 6:01
295 Bradyn Erickson So Demon XC Club 18:54.4 6:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Mounds View XC Club
7-3-3-2-1
Gap: 0:43
79:56
15:59
5:09
135 Austin Streit
Sr
15:32
5:01
7
Lukas Hessini
Sr
15:52
5:07
13
Finn Sokolowski
Jr
16:09
5:13
33
Alec Nelson
Jr
16:09
5:13
34
Will Sacay
Jr
16:15
5:14
48
Elliot Mcarthur
-
16:27
5:18
70
Nehemiah Gaim
Sr
17:23
5:37
158
2 Middleton
2-1-2-1-2
Gap: 1:07
79:51
15:58
5:09
156 Caleb Easton
Sr
15:22
4:57
2
Roman Ystenes
Jr
15:42
5:04
9
Zachary Leffel
Jr
16:06
5:12
28
Peter Hoferle
Jr
16:12
5:14
43
Egan Johnson
Jr
16:29
5:19
74
Braedon Gilles
Jr
16:50
5:26
110
Frank Thornton
Sr
17:07
5:31
134
3 Edina XC
4-2-1-3-3
Gap: 0:59
80:02
16:00
5:10
164 Maxwell Manley
Sr
15:25
4:58
4
Willem Gokemeijer
Sr
15:52
5:07
12
Russell Gokemeijer
Jr
15:58
5:09
22
Augustus Hubbell
Jr
16:22
5:17
60
Lucas Selman
Sr
16:24
5:18
66
Lucas Jessen
Sr
16:44
5:24
103
Sean Baird
Jr
16:59
5:29
122
4 Stillwater Running C
5-4-5-4-4
Gap: 1:01
80:15
16:03
5:11
179 Addison Stansbury
Sr
15:27
4:59
5
Lars Dewall
Sr
15:55
5:08
16
Ethan Vargas
So
16:12
5:13
39
Yonas O'malley
Sr
16:13
5:14
46
Johann Noer
Sr
16:28
5:19
73
Ethan Selph
Jr
16:31
5:20
80
Patrick Mcdowell
Sr
17:48
5:44
181
5 Wayzata XC
3-7-7-6-5
Gap: 0:53
80:21
16:04
5:11
191 Andrew Brandt
Sr
15:24
4:58
3
Cameron Arkesteyn
Sr
16:09
5:12
32
Grant Price
Sr
16:15
5:14
49
Luke Maly
Sr
16:16
5:15
53
Zachary Miller
Sr
16:17
5:15
54
Patrick Leonard
Sr
16:24
5:17
62
Luke Sharpe
Sr
16:32
5:20
81
6 Neenah XC
1-5-4-5-6
Gap: 1:46
80:47
16:09
5:13
240 Matthew Meinke
Sr
15:13
4:55
1
Griffin Congdon
Sr
16:06
5:11
27
Trenton Bauer
So
16:07
5:12
29
Austin Henderson
Fr
16:22
5:17
59
Joey Murray
Sr
16:59
5:29
124
Will Newsome
Sr
17:15
5:34
148
Aaron Nussbaum
Sr
17:23
5:37
159
7 Dowling XC
10-8-8-8-7
Gap: 0:45
81:21
16:16
5:15
255 Sam Hall
Jr
15:51
5:07
11
Zach Fry
Jr
16:05
5:11
26
Cole Schroeder
Sr
16:16
5:15
50
Kevin Conner
Sr
16:32
5:20
82
Lucas Martin
Jr
16:37
5:21
86
Mike Gipple
Jr
16:40
5:23
93
Noah Smith
Sr
17:10
5:32
141
8 Red Wing Cross Count
18-11-9-7-8
Gap: 0:40
81:32
16:18
5:16
265 Tom Nemanich
Sr
16:05
5:11
25
Bryan Zucker
Sr
16:08
5:12
30
Tucker Wallin
Sr
16:10
5:13
36
Weston Wyatt
Sr
16:26
5:18
69
Jonah Leise
Sr
16:44
5:24
105
Skyler Bennyhoff
Sr
17:14
5:33
145
Caleb Korder
So
17:42
5:43
174
9 Olathe North XC Club
9-6-10-9-9
Gap: 0:53
81:29
16:18
5:15
284 Jackson Caldwell
Sr
15:49
5:06
10
Brian Beach
Sr
15:58
5:09
21
Jordan Yonce
Sr
16:30
5:19
76
Bobby Johnson
Jr
16:30
5:19
79
Joey Guzman
Sr
16:42
5:23
98
Jack Spanel
Sr
16:53
5:27
114
Cade Heikes
Sr
17:01
5:29
128
10 Dakota Distance Proj
23-16-15-12-10
Gap: 0:17
81:52
16:22
5:17
315 Jack Elliott
Sr
16:12
5:14
45
Andrew Lauer
Jr
16:18
5:15
56
Zeb Mendel
So
16:24
5:17
65
Sam Elliott
Sr
16:28
5:19
72
Gabe Fendrich
Sr
16:30
5:19
77
Ryan Schroeder
Jr
16:46
5:24
106
Grant Graber
So
17:07
5:31
135
11 Pleasant Valley XC C
17-13-11-10-11
Gap: 0:56
82:08
16:26
5:18
331 Parker Huhn
Sr
16:03
5:11
23
Kent Nichols
Jr
16:10
5:13
38
Max Murphy
Jr
16:16
5:15
51
Ian Kaffenberger
Jr
16:41
5:23
96
Gavin Smith
Sr
16:59
5:29
123
Eric Zabel
Jr
17:21
5:36
155
Kole Sommer
So
17:28
5:38
164
12 Germantown Running C
6-14-13-13-12
Gap: 1:27
81:58
16:24
5:17
357 Ben Schnoor
Jr
15:27
4:59
6
Jimmy Koel
Jr
16:21
5:16
58
Sean Drinan
Sr
16:24
5:17
64
Marcus Knight
So
16:52
5:26
113
Jack Ramstack
Jr
16:54
5:27
116
Spencer Esposito
Jr
17:16
5:34
149
Ethen Tretheway
Jr
17:51
5:46
184
13 Highland Park Runnin
15-9-6-11-13
Gap: 1:12
82:28
16:30
5:19
359 Oliver Paleen
Jr
15:57
5:09
19
Calvin Boone
Jr
16:04
5:11
24
Conor Gregg Escala
Jr
16:12
5:13
40
Parker Johnson
Sr
17:07
5:31
137
Marcus Hansen
Jr
17:08
5:32
139
Jesse Peterson
So
17:49
5:45
182
Quincy Altman
Sr
17:53
5:46
188
14 EPRC
26-22-18-16-14
Gap: 0:20
82:38
16:32
5:20
391 Mohamed Mohamud
Jr
16:23
5:17
61
Jack Larson
Sr
16:25
5:18
67
Bryce Whitley
Sr
16:29
5:19
75
Jake Derouin
Jr
16:37
5:22
88
Wes Donaldson
Sr
16:43
5:24
100
Jack Gschwendtner
So
17:04
5:30
131
Aidan St. George
Sr
17:05
5:31
132
15 Buffalo Bison XC
14-15-12-14-15
Gap: 1:26
82:57
16:35
5:21
412 Isaac Basten
Sr
15:56
5:08
18
Brett Hanson
Sr
16:14
5:14
47
Nick Oak
Jr
16:16
5:15
52
Ryan Russek
Sr
17:08
5:32
138
Joey Anderson
Sr
17:22
5:36
157
Alexei Hensel
Sr
17:43
5:43
177
Austin Willey
Sr
17:54
5:47
189
16 Hopkins CC Club
16-18-19-18-16
Gap: 0:57
83:00
16:36
5:21
433 Eli Hoeft
Sr
15:57
5:09
20
Penn Sagedahl
Sr
16:35
5:21
85
Colby Branch
Jr
16:44
5:24
101
Aleksander Wormuth
Sr
16:51
5:26
112
Ben Haberman
So
16:54
5:27
115
Leo Goodman
So
17:17
5:34
151
Niko Schmanski
Jr
17:34
5:40
170
17 STMA XC Club
19-17-17-17-17
Gap: 1:02
83:17
16:39
5:22
450 Carter Knaus
Sr
16:08
5:12
31
Jonah Breuer
Sr
16:27
5:18
71
Luke Peterson
Sr
16:30
5:19
78
Kyle Swenson
Jr
17:01
5:29
127
Caden Nordberg
Fr
17:11
5:32
143
Tommy Hamilton
Sr
17:14
5:34
147
Tyler Bartholomew
Sr
17:32
5:39
167
18 South Lincoln Distan
11-12-14-15-18
Gap: 1:49
83:35
16:43
5:24
462 Tyler Boyle
Jr
15:52
5:07
14
Trevor Acton
Jr
16:12
5:14
42
Grant Reid
So
16:50
5:26
108
Andrew Nickeson
Sr
17:00
5:29
125
Tyler Bartolome
Jr
17:41
5:42
173
Alexander Larsson
Jr
17:52
5:46
186
Kobe Rivera
Jr
18:00
5:48
192
19 NHETC
25-21-20-19-19
Gap: 0:52
83:25
16:41
5:23
472 Luke Dickas
Sr
16:18
5:15
57
Leo Burns
Sr
16:25
5:18
68
Michael Buckley
Sr
16:37
5:22
87
Henry Slagle
So
16:55
5:27
118
James Townley
Sr
17:10
5:32
142
James Chapman
Jr
17:29
5:38
165
Colin Mahoney
So
17:52
5:46
185
20 Saints XC Club
8-9-16-20-20
Gap: 2:11
83:55
16:47
5:25
513 Ethan Marshall
Sr
15:33
5:01
8
Tommy Hazen
So
16:10
5:13
35
Logan Seger
Fr
17:07
5:31
136
Jack Hilton
Sr
17:22
5:36
156
Keegan Staats
Sr
17:44
5:43
178
Aiden Higgerson
Jr
17:51
5:45
183




21 Wildcat XC Club
22-24-23-21-21
Gap: 1:21
84:01
16:48
5:25
518 Mason Mcdonald
Sr
16:12
5:14
44
Connor Hayes
Sr
16:40
5:22
92
Weston Dietsch
Sr
16:41
5:23
97
Tony Miller
Jr
16:55
5:27
117
Sean Hacker
Sr
17:33
5:40
168
Sam Kirchner
Fr
17:58
5:48
191




22 Jaguar Running Club
28-27-25-24-22
Gap: 0:26
83:54
16:47
5:25
525 Jack Terry
Jr
16:34
5:21
84
Darius Hightower
Jr
16:38
5:22
90
Matt Turner
Sr
16:44
5:24
104
Nick Schmidt
Jr
16:57
5:28
121
Nathan Greenfield
Jr
17:00
5:29
126
Carsyn Turpin
So
17:41
5:42
172
Josh Mansfield
Jr
18:12
5:52
195
23 Lawrence Free State
24-20-21-23-23
Gap: 1:00
84:02
16:48
5:25
527 Charles Johnson
Jr
16:17
5:15
55
Ben Shryock
Fr
16:24
5:17
63
Brock Cordova
So
16:48
5:25
107
Ethan Sharp
So
17:16
5:34
150
John Loos
Jr
17:17
5:34
152
Dash Spears
Sr
17:27
5:38
163




24 Rabid Jackalopes
20-23-22-22-24
Gap: 1:30
84:17
16:51
5:26
534 Bryce Kaufmann
Sr
16:10
5:13
37
Jacob Vermillion
Sr
16:40
5:23
94
Connor Young
Sr
16:42
5:23
99
Jaime Diaz
Jr
17:06
5:31
133
Clay Broockerd
So
17:40
5:42
171
Ryan Schmideskamp
Jr
17:55
5:47
190
Austin Rex
Jr
18:19
5:54
199
25 Mahrep Track Club
27-28-26-25-25
Gap: 0:36
84:08
16:50
5:26
549 Brandon O'hara
Jr
16:33
5:20
83
Clayton Anderson
Sr
16:41
5:23
95
Jakob Mccleary
Fr
16:44
5:24
102
Bailey Evenson
Jr
17:01
5:29
129
Chase Belka
Jr
17:09
5:32
140
Isaac Scheidecker
Sr
17:53
5:46
187
Owen Werner
Jr
18:41
6:01
202
26 Demon XC Club
13-19-24-26-26
Gap: 1:47
85:04
17:01
5:29
597 Sean Korsmo
So
15:56
5:08
17
Juan Flores
So
16:38
5:22
89
Michael Omvig
Jr
17:14
5:33
146
Boston Bartholomay
Sr
17:34
5:40
169
Stephen Windsor
Jr
17:43
5:43
176
Bradyn Erickson
So
18:54
6:06
203




27 Hempstead XC Club
21-25-26-27-27
Gap: 1:35
85:03
17:01
5:29
603 Ben Hermiston
Sr
16:12
5:14
41
Matthew Jungk
Jr
16:56
5:28
119
Owen Maloney
So
16:57
5:28
120
Mason Suarez
So
17:12
5:33
144
Marcus Leitzen
Fr
17:46
5:44
179
Derek Leicht
Fr
18:06
5:50
194
Brady Blean
Fr
18:16
5:54
197
28 Johnston
29-29-29-28-28
Gap: 0:47
85:15
17:03
5:30
646 Luke Perman
Sr
16:39
5:22
91
Sam Schmitz
Jr
16:50
5:26
111
Nathan Tegeler
Jr
17:02
5:30
130
Paxson Picken
Jr
17:17
5:34
153
Carter Borwick
So
17:26
5:37
161
Ben Kinman
Sr
18:17
5:54
198
Karson Kleve
Jr
18:36
6:00
200
29 Sabers XC Club
12-26-28-29-29
Gap: 2:20
86:24
17:17
5:34
693 Carl Reis
Sr
15:55
5:08
15
John Ness
So
17:18
5:35
154
Grant Gader
Sr
17:26
5:38
162
Aidan Hasby
So
17:30
5:39
166
Luke Sorensen
Sr
18:15
5:53
196
Braden Will
Jr
18:38
6:01
201




30 Team Fremont
30-30-30-30-30
Gap: 1:12
87:45
17:33
5:40
817 Ben Schulz
Sr
16:50
5:26
109
Owen Wagner
So
17:24
5:37
160
Ross Mcmahon
Sr
17:42
5:43
175
Wes Ferguson
Sr
17:47
5:44
180
Reed Johannsen
Sr
18:02
5:49
193








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tryg Solberg Sr Fun and Run 16:04.6 5:11
2 Erik Kain Jr Muskego XC Club 16:09.7 5:13
3 Griffin Keeter Sr Lancers 16:13.6 5:14
4 Aidan Browne Jr Woodbury Elite 16:16.3 5:15
5 Leif Larsen Jr CoyoteXC 16:16.6 5:15
7 Zach Johnson Sr Moorhead XC Running 16:18.7 5:16
8 Carter Briggs Jr Winona Boys 16:18.9 5:16
9 Clark Young Jr Maple Grove Cross Co 16:19.1 5:16
10 Aaron Kruse Jr Farmington Cross Cou 16:19.6 5:16
11 Ash Francis Sr Sun Prairie XC 16:25.1 5:18
12 Maliki Pope Sr The NoTo Running Pro 16:27.7 5:19
13 Zachary Long Jr XC Storm 16:27.7 5:19
14 Maxwell Nelson Jr Fun and Run 16:28.1 5:19
15 Carson Sturdy So Wildcat Track Club - 16:29.5 5:19
16 Charles Caven Jr Maple Grove Cross Co 16:30.3 5:19
17 Rylan Brown Jr Blues XC Club 16:31.1 5:20
20 Joseph Reimann Sr East Ridge Cross Cou 16:34 5:21
21 Charlie Ernst Jr Wayzata XC 16:34.6 5:21
22 Danny Cox Sr Rosemount XC Club 16:34.8 5:21
24 Liam Neidig Jr Lansing Lions Run Cl 16:37.8 5:22
25 Tyler Osen Sr Lakeville North XC R 16:38.3 5:22
26 Dontae Johnson Jr Champlin Park XC 16:38.5 5:22
27 Colden Longley Jr Jags Running Club 16:39.2 5:22
28 Ryker Kramer Sr Blues XC Club 16:40.4 5:23
29 Suleyman Jafer Sr Central XC Club 16:40.7 5:23
31 Gage Mostad Jr Bemidji Lumberjacks 16:41.3 5:23
32 Reese Thompson Jr Minnetonka running c 16:41.6 5:23
33 Caleb Wright Jr Blues XC Club 16:42 5:23
34 Colten Brand Sr Winona Boys 16:42.7 5:23
35 John Faller So East Ridge Cross Cou 16:43.9 5:24
36 Terry Robinson Jr Lansing Lions Run Cl 16:44.1 5:24
37 Joe Schaefer Sr Johnston 16:44.2 5:24 1/26 2/47 25/132 16:50
(0:06)
16:50
(0:06)
16:50
(0:06)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
38 Daniel Pierce Jr Mill Road Running Cl 16:44.4 5:24
39 Aidan Reyna Fr West 16:44.8 5:24
40 Adam Tess Sr Sun Prairie XC 16:44.9 5:24
42 Henry Hinchcliffe Sr Austin Running Club 16:46 5:25
43 Noah Revels Jr Farmington Cross Cou 16:46.4 5:25
45 Logan Klingele Sr Valkyrie Running Clu 16:46.8 5:25
47 Jared Brandt Sr Stillwater Running C 16:47.1 5:25
48 Dawson Strom Sr Moorhead XC Running 16:47.2 5:25
49 Tyler Anderson Jr Blaine Distance Team 16:47.4 5:25
50 Sonny Ortega-rosel Jr Tigers XC 16:47.6 5:25
51 Garett Avery Sr Sheridan Cross Count 16:48.4 5:25
52 Grant West Sr NHETC 16:49.2 5:26
53 Tyler Termaat Sr Muskego XC Club 16:49.9 5:26
54 Ben Harrell Sr Team Swanson 16:50.1 5:26
55 Michael Smith Sr Central XC Club 16:50.6 5:26
58 Aj Ervin Sr Team Sty-U 16:51.5 5:26
59 Bramwel Kosgei So Olathe North XC Club 16:51.6 5:26
60 Isaac Maruyama Jr Fun and Run 16:51.7 5:26
61 Caleb Masters Sr Team Swanson 16:52 5:26
62 Riley Berg Sr Bemidji Lumberjacks 16:53.1 5:27
63 Justyn France Jr Olathe Falcons 16:54.1 5:27
65 Cole Jensen Jr BisPatHarriers 16:55.7 5:28
66 Brandon Stachewicz Jr Lakeville North XC R 16:55.8 5:28
67 Jordan Tremblay Jr Blues XC Club 16:56.7 5:28
70 Simon Santiago Sr Blues XC Club 16:57.3 5:28
71 Zach Matzner Jr Marshall Orange Crus 16:58.2 5:28
72 Cody Peterson So Winona Boys 16:58.8 5:29
74 Brandon Hoff Sr Sussex Area Runners 16:59.3 5:29
75 Maxwell Yang Fr Central XC Club 16:59.3 5:29
77 Connor Preston Jr Champlin Park XC 16:59.7 5:29
79 Huxley Nyabwari Jr Maple Grove Cross Co 17:00.4 5:29
80 Alex Garber Jr Sheridan Cross Count 17:00.5 5:29
81 Thomas Oliver Jr Spartan XC 17:00.6 5:29
82 Payne Freske Sr Rosemount XC Club 17:00.8 5:29
83 Timothy Lueth Jr Jags Running Club 17:01.9 5:30
86 Zekariya Abdela Sr Running Redbirds 17:02.4 5:30
87 Fausto Chongmemije So Minnetonka running c 17:03 5:30
88 Matthew Harries Fr Wayzata XC 17:03.2 5:30
89 Peter Lynch Jr XC Club BBB 17:03.2 5:30
90 Mike Kvaal Jr Lac Qui Parle Valley 17:04.2 5:30
91 Max Gifford Sr Laughing Waters Runn 17:04.3 5:30
92 Evan Myran So Moorhead XC Running 17:04.7 5:31
93 Joseph Lee So Roseville Runners 17:05.7 5:31
94 Aidan Luebke Sr XC Club BBB 17:06.2 5:31
95 Zach Getting Sr East Ridge Cross Cou 17:06.9 5:31
97 Chase Hebel Sr Prior Lake Track Clu 17:08.2 5:32
98 Trevor Laube Sr The West Side Stories 17:08.4 5:32
100 Fuad Bashir So Winged Foot Running 17:08.6 5:32
103 Nathan Kessler Sr Sheridan Cross Count 17:09.4 5:32
104 Jackson Burnett Sr Team Swanson 17:09.4 5:32
105 Isaiah Winowiski Sr Kronenwetter Krew 17:09.8 5:32
106 Ben Crocker Jr Valkyrie Running Clu 17:10.3 5:32
107 Slater Dixon Jr Dakota Distance Proj 17:10.4 5:32
108 Brennen Peterson So Farmington Cross Cou 17:10.6 5:32
109 Chase Fossum Jr Burro XC 17:10.6 5:32
110 Adam Kierzek Sr Muskego XC Club 17:10.6 5:32
111 Colton Anderson Sr Burro XC 17:10.6 5:32
113 Luke Meyer Sr Runnin' Raiders 17:11.3 5:33
114 Kenneth Howell Fr Lansing Lions Run Cl 17:11.5 5:33
115 Ty Bieber Sr Lansing Lions Run Cl 17:12 5:33
116 Gerrit Livingston Jr Rosemount XC Club 17:12.3 5:33
117 Edrei Murillo Sr Packers 17:12.7 5:33
118 Leif Rozycki Sr Washburn Running Clu 17:13.1 5:33
119 Santino Preciado Jr Mounds View XC Club 17:13.2 5:33
122 Christopher Romain So Woodbury Elite 17:13.8 5:33
123 Thomas Marrah Sr Centennial 17:14 5:34
124 Kody Smallfoot Jr Antlers 17:14.5 5:34
125 Zach Heckman Sr Sussex Area Runners 17:14.6 5:34
126 Nolan Levack Sr Farmington Cross Cou 17:14.8 5:34
127 Aidan Mohan Sr Winona Boys 17:14.8 5:34
128 Nebyu Bekele Jr Saint Louis Park Club 17:14.9 5:34
130 Ben Aoki-sherwoo Sr Falcon Runners 17:15.5 5:34
131 Zachary Mcshane Sr Falcon Runners 17:15.7 5:34
132 Will Martens So Muskego XC Club 17:15.8 5:34
133 Ryan Neubauer Jr Club PXC 17:15.8 5:34
134 Jacob Kunka Sr Moorhead XC Running 17:16.2 5:34
135 Jacob Berezoski Jr Olathe Falcons 17:16.4 5:34
136 Cade Meyer Sr Johnston 17:16.5 5:34 2/26 5/47 28/125 17:02 17:02 17:02
137 Elliot Flack Jr Roseville Runners 17:16.6 5:34
138 Charles Heinecke Sr Edina XC 17:16.7 5:34
139 Sam Overbey Sr The Pioneers 17:16.7 5:34
140 Kadyn Dohlman So Children of the Corn 17:17 5:35
142 Timothy Brown Jr Sheridan Cross Count 17:17.6 5:35
143 Juan Jimenez Sr Sun Prairie XC 17:17.6 5:35
144 Kaden Cooley Jr West 17:17.7 5:35
146 Sam Steinlicht So Team Swanson 17:17.9 5:35
147 Frankie Sperka Sr Muskego XC Club 17:17.9 5:35
148 Wyatt Shaw Jr Sheridan Cross Count 17:18.3 5:35
149 Devyn Beekman Sr Malcolm XC Club 17:18.8 5:35
150 Cade Muller So Dowling XC 17:18.8 5:35
151 Tate Huss Sr Edina XC 17:18.8 5:35
152 Kael Ecord Sr Children of the Corn 17:19.1 5:35
153 Ty Gifford Jr The West Side Stories 17:19.2 5:35
154 Matthew Helser Jr Spectrum Run Club 17:20.3 5:36
155 Drake Young Jr Wayzata XC 17:20.4 5:36
156 Alex Pollett Jr Titan Running 17:20.5 5:36
157 Harry Koeppen Jr Minnetonka running c 17:20.5 5:36
158 Adam Mccollor Sr Minnetonka running c 17:20.9 5:36
160 Jv Moreno Sr Tigers XC 17:21.4 5:36
161 Zach Simon Sr RR D-Krew 17:21.6 5:36
162 Carter Owen Jr Running Orange 17:21.7 5:36
164 Nathan Kellar So Johnston 17:22 5:36 3/26 7/47 17/121 18:29
(1:07)
18:29
(1:07)
18:29
(1:07)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
165 Mitch Lumley Jr Trailblazers 17:22 5:36
166 Kaeden Fellingham Jr Olathe Falcons 17:22.4 5:36
168 Taegan Loy Jr The NoTo Running Pro 17:22.9 5:36
169 Ethan Hopp So Muskego XC Club 17:23.1 5:36
170 Matthew Schneider Sr Team Thunder 17:23.6 5:37
171 Quentin Blomme Sr Marshall Orange Crus 17:23.8 5:37
172 Jack Meyers Jr Pleasant Valley XC C 17:23.8 5:37
173 Tristyn Voigt Jr Washburn Running Clu 17:23.9 5:37
174 Hunter Klimek Jr Spandl Chiropractic 17:24.1 5:37
176 Ashton Higgerson Fr Saints XC Club 17:24.6 5:37
178 Zac Fouquerel-sk Sr Bemidji Lumberjacks 17:25 5:37
179 Dylan Olson Sr Stillwater Running C 17:25.1 5:37
180 Grant Wittman Sr Woodbury Elite 17:25.3 5:37
181 Sebastian Garcia Sr Shawnee Mission NXC 17:25.7 5:37
183 Wrenner Brown So Trailblazers 17:26.8 5:38
184 Craig Ollendick Sr Team Thunder 17:26.9 5:38
185 Luke Lounsbury Jr DMC XC 17:27 5:38
186 Carter Waters Fr Team Fremont 17:27.2 5:38
187 Joseph Barber Sr Sun Prairie XC 17:27.2 5:38
188 Matthew Miller So Mounds View XC Club 17:27.5 5:38
189 Owen Sovereign So Saints XC Club 17:27.7 5:38
190 Mark Schermerhorn Sr Team Thunder 17:27.7 5:38
191 Daniel Nixon So Wildcat XC Club 17:28.3 5:38
192 Sean Mcniesh Fr East Ridge Cross Cou 17:28.5 5:38
193 Alex Bion Jr Washburn Running Clu 17:29.2 5:38
194 Elliott Nicholson So Rosemount XC Club 17:29.2 5:38
195 Jake Miller Sr Dowling XC 17:29.6 5:39
196 Sterling Follis Sr Stillwater Running C 17:29.8 5:39
197 Zach Brandenburg Jr Kronenwetter Krew 17:29.9 5:39
198 Seth Fey Fr Wildcat XC Club 17:30.7 5:39
199 Drew Brase Sr Dowling XC 17:31.1 5:39
200 David Schwartz Sr Middleton 17:31.1 5:39
201 Yohana Yual So Johnston 17:31.5 5:39 4/26 9/47 13/114
202 Elijah Harvala So Moorhead XC Running 17:32 5:39
203 Drew Schmidt Jr Johnston 17:32.1 5:39 5/26 10/47 5/103 18:14
(0:41)
18:14
(0:41)
18:14
(0:41)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
204 Nile Timmerman Jr EPRC 17:32.1 5:39
207 Logan Tanttu Jr Fun and Run 17:32.5 5:40
209 Tobias Burgess Jr Edina XC 17:33.1 5:40
210 Brandon Latting Jr Dowling XC 17:33.2 5:40
211 Ryder Jarrett Jr Team Swanson 17:33.5 5:40
212 Lucas Gustafson Sr Elk River 17:33.5 5:40
213 Joseph Brown Sr Lancers 17:33.7 5:40
214 Sam Mauro So Team Thunder 17:33.8 5:40
216 Mason Brehmer Fr Lac Qui Parle Valley 17:34.5 5:40
217 Jack Fisher Jr Lancers 17:34.8 5:40
218 Austin Hunter So Minnetonka running c 17:34.9 5:40
219 Harley Anez Sr Winged Foot Running 17:34.9 5:40
220 Noah Cole Jr Salt City Running Club 17:35 5:40
221 Mason Fitzmaurice Sr Raider Runners 17:35.3 5:40
223 Nathan Williams Sr Mustang Running Club 17:35.8 5:41
224 Daniel Bohnemann Sr The Pioneers 17:36.1 5:41
225 Gavin Dorsey Jr RR D-Krew 17:36.1 5:41
226 Matthew Schrag Sr Salt City Running Club 17:36.2 5:41
228 Max Albright Jr Wayzata XC 17:36.6 5:41
229 Luke Osler Jr Edina XC 17:36.6 5:41
230 Emmett Foner Sr Saint Louis Park Club 17:36.8 5:41
233 Jack Bucknam Fr Winona Boys 17:37.4 5:41
234 Pranav Vijay So Rosemount XC Club 17:37.7 5:41
235 Ben Walker Sr Wayzata XC 17:37.9 5:41
236 Daniel Beletsky Jr Stillwater Running C 17:37.9 5:41
237 Getinat Asfaw Jr Rosemount XC Club 17:38 5:41
239 Samuel Klinger Jr Prior Lake Track Clu 17:39.2 5:42
240 Kyle Neuser Sr Middleton 17:39.9 5:42
241 Nathaniel Apostle Jr Mounds View XC Club 17:40.6 5:42
242 Will Mattes Jr MSA Dragons 17:41.4 5:42
243 Liam Vidas Jr Runnin' Raiders 17:41.4 5:42
244 Lucas Steiger-olso Jr Runnin' Raiders 17:41.5 5:42
245 Robbie Spain So Farmington Cross Cou 17:41.9 5:43
246 Zach Spears Jr EPRC 17:41.9 5:43
247 Andrew Blocker Jr Team Fremont 17:42 5:43
249 Richy Salas Sr Running Orange 17:43 5:43
250 Nolan Mauk Jr Saints XC Club 17:43 5:43
251 Isaac Wicklund Sr Moorhead XC Running 17:43.1 5:43
252 Arrick White So Blues XC Club 17:43.2 5:43
253 Sharmarke Ismael So Washburn Running Clu 17:43.3 5:43
255 Devin Stowell Sr Kronenwetter Krew 17:43.6 5:43
257 Jadon Boots Fr Buffalo Bison XC 17:43.7 5:43
258 Joel Gaddie Sr Children of the Corn 17:43.9 5:43
259 Shane Mullen So Team Swanson 17:43.9 5:43
260 Cole Hanson Sr Pleasant Valley XC C 17:44 5:43
261 Edward Bregi Jr Roseville Runners 17:44.2 5:43
262 Kyle Schaeffler Jr Prior Lake Track Clu 17:44.4 5:43
263 Kyle Newberry Fr Wildcat Track Club - 17:44.5 5:43
264 James Dorado Fr Buffalo Bison XC 17:44.5 5:43
265 Jaad Stout So MSA Dragons 17:44.5 5:43
266 Nate Moller Sr Mounds View XC Club 17:44.7 5:43
267 Josh Krull Sr Harrisburg Running C 17:44.8 5:43
268 Noah Fopma Sr DMC XC 17:45 5:44
269 Nathanial Baker Sr Lansing Lions Run Cl 17:45 5:44
270 Carson Houg Fr DMC XC 17:45.4 5:44
271 Zeke Sather So Lac Qui Parle Valley 17:45.6 5:44
272 Kade Hagen Sr Central XC Club 17:46 5:44
273 Aiden Cunningham Sr Dowling XC 17:46.1 5:44
275 Ben Anteau So Buffalo City Running 17:46.5 5:44
276 Hunter Teniente Jr Sun Prairie XC 17:46.6 5:44
277 Okuny Awow Sr Woodbury Elite 17:46.7 5:44
278 Michael Kenney Sr East Ridge Cross Cou 17:47.9 5:44
279 Calvin Libra Sr Falcon Runners 17:48.1 5:45
282 Regan Sevenich Sr Farmington Cross Cou 17:48.6 5:45
283 Nick Jorgenson Sr Coon Rapids 17:48.7 5:45
284 Zakaree Crawford Jr Minnetonka running c 17:48.7 5:45
285 Jakob Twigg Sr Jaguar Running Club 17:48.9 5:45
286 Adnan Muhumed Sr Winged Foot Running 17:49.1 5:45
287 Joseph Sullivan Fr Raiders 17:49.1 5:45
288 Dalton Baker Sr Nevada 17:49.2 5:45
289 Caden Caverzagie Sr Titan Running 17:49.2 5:45
290 Miles Olofson Jr Elk River 17:49.4 5:45
291 Mason Clemensen Jr Prior Lake Track Clu 17:49.6 5:45
292 Andrew Casey Lakeville North XC R 17:49.6 5:45
294 Caleb Boudreau So Muskego XC Club 17:50.4 5:45
295 Daniel Carter Sr West 17:50.7 5:45
296 Asim Ali Jr Mill Road Running Cl 17:50.8 5:45
297 William Steiner Sr Washburn Running Clu 17:51 5:45
298 Hunter Barth Sr FDXC Flying Eagles 17:51.2 5:46
299 Felix Cruz So Packers 17:51.2 5:46
300 Travis Jensen Jr Tigers XC 17:51.3 5:46
301 Jacob Langenfeld Sr Lakeville North XC R 17:51.3 5:46
302 Austin Goetsche So Wildcat XC Club 17:51.8 5:46
303 Austin Schultz So Children of the Corn 17:52.1 5:46
304 Daniel Koland So East Ridge Cross Cou 17:52.1 5:46
305 Baird Townsend Jr Olathe North XC Club 17:52.3 5:46
306 Aiden Werner Fr Children of the Corn 17:52.5 5:46
308 Mason Young Fr Jags Running Club 17:52.8 5:46
309 Pierce Okken Jr Harrisburg Running C 17:52.9 5:46
310 Ben Bartczak Sr Spandl Chiropractic 17:53.2 5:46
311 Jackson Marsh So Austin Running Club 17:53.4 5:46
312 Austin Oyen Fr Team Sty-U 17:53.5 5:46
313 Graham Hudelson Sr Wildcat Track Club - 17:53.7 5:46
314 Aidan Macgregor Sr Johnston 17:54 5:46 6/26 13/47 9/95
315 Gavin Jorgenson Jr CoyoteXC 17:54 5:46
316 Ryan Barnum So Valkyrie Running Clu 17:54.9 5:47
317 Bentley Christiansen Sr Spandl Chiropractic 17:55.2 5:47
318 Trevor Synovec Sr Team Fremont 17:55.3 5:47
319 Robert Defren Sr Wayzata XC 17:55.3 5:47
320 Luke Wichmann Jr Manhattan Cross Coun 17:55.8 5:47
321 Cirdan Klindworth Jr Roseville Runners 17:55.8 5:47
322 Derek Rudolph Sr Raiders 17:55.9 5:47
323 Colby Zupancich Jr Roseville Runners 17:56 5:47
324 Trenton Hohn So East Ridge Cross Cou 17:56.3 5:47
325 Mason Wendt Jr Winged Foot Running 17:56.8 5:47
326 Connor Morrissey Jr Saints XC Club 17:56.9 5:47
327 Umar Hasan Jr Wayzata XC 17:56.9 5:47
328 Lukas Ciardo So Germantown Running C 17:56.9 5:47
329 Benjamin Palmieri So Shakopee 17:56.9 5:47
330 Alex Kuckelman Jr Team Thunder 17:57.1 5:47
331 Ryan Ptak Jr Harrisburg Running C 17:57.2 5:47
332 Thomas Lane Jr Minnetonka running c 17:57.4 5:48
333 Evan Armitage Sr Running Orange 17:58.2 5:48
334 Nathaniel Kusar So Minnetonka running c 17:58.3 5:48
335 Aj Bohon Sr Trailblazers 17:58.3 5:48
336 Xander Ostaffe Sr Maple Grove Cross Co 17:58.3 5:48
338 Garret Green Sr Team Thunder 17:58.8 5:48
339 Scott Balas So Thunderbird XC 17:59.1 5:48
340 Aidan Grantham So Saints XC Club 17:59.1 5:48
341 Jason White Jr Johnston 17:59.7 5:48 7/26 14/47 5/83 20:34
(2:34)
20:34
(2:34)
20:34
(2:34)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
342 Charlie Franke Jr Stillwater Running C 17:59.8 5:48
343 Dawson Ashley Sr Lakeville North XC R 17:59.9 5:48
344 Sam Marble Sr EPRC 18:00 5:48
345 Joe Gathje So Jags Running Club 18:00 5:48
346 Tristan Smith Jr Stillwater Running C 18:00.1 5:48
347 Parker Fitzgerald Fr Harrisburg Running C 18:00.1 5:48
348 Braden Taylor Fr Team Fremont 18:00.2 5:48
349 Dillon Beach So Malcolm XC Club 18:00.2 5:48
350 Spencer Kaleko Sr Team Swanson 18:00.4 5:49
351 Juan Ballesteros Sr Team Thunder 18:00.5 5:49
352 Harrison Hillman Sr Blues XC Club 18:00.6 5:49
353 Josh Caldwell Fr Olathe North XC Club 18:00.7 5:49
354 Jaden Gebeke Sr Antlers 18:00.9 5:49
356 Carlo Dannenfelser Jr Club PXC 18:01.3 5:49
357 Jackson Marble Sr EPRC 18:01.7 5:49
358 Peter Oviguian Sr EPRC 18:01.7 5:49
359 Carter Altmann Jr Farmington Cross Cou 18:01.7 5:49
360 Hans Rupnow Jr Scarlet XC 18:01.9 5:49
361 Hudeife Mire Jr Winged Foot Running 18:02.1 5:49
363 Aydan Vanmeerhaegh Sr Wildcat Track Club - 18:02.2 5:49
364 Brockdon Lawhead Sr Austin Running Club 18:02.2 5:49
365 John Ziemkowski So South Side Runners 18:02.3 5:49
366 Tristin Downie So West 18:02.5 5:49
367 Matthew Kliegl Jr Johnston 18:03.2 5:49 8/26 15/47 2/64 19:35
(1:31)
19:35
(1:31)
19:35
(1:31)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
368 Jack Smeins Jr Running Orange 18:03.2 5:49
369 Brett Ward Jr Team Thunder 18:03.3 5:49
370 Jacob Soto Jr Running Orange 18:03.4 5:49
371 Eric Reding Jr Running Orange 18:03.7 5:50
372 Jacob Arnold Jr Running Orange 18:03.8 5:50
373 Cooper Doherty Jr Olathe Falcons 18:04 5:50
374 Noah Twohig Sr Malcolm XC Club 18:04.3 5:50
375 Lucas Dawson So Valkyrie Running Clu 18:04.5 5:50
376 Cade Evans Jr The West Side Stories 18:04.9 5:50
377 Eli Moore Fr Team Thunder 18:05.1 5:50
378 Brian Balquist Jr The West Side Stories 18:05.2 5:50
380 Aaron Bauers So Tigers XC 18:05.5 5:50
381 Jack Olson Fr XC Storm 18:05.9 5:50
382 Collin Underwood Jr The NoTo Running Pro 18:06.1 5:50
383 Terry Irvine Fr Team Thunder 18:06.1 5:50
384 James Olson Fr Roseville Runners 18:06.3 5:50
385 Jimmy Feeney Jr Pleasant Valley XC C 18:06.5 5:50
386 Kyle Zapolnik So Valkyrie Running Clu 18:07.2 5:51
387 Logan Hasper Sr Demon XC Club 18:07.3 5:51
388 Titan Cina So The NoTo Running Pro 18:07.4 5:51
389 Dylan Wootton Sr Jaguar Running Club 18:07.6 5:51
390 Paul Loughman Jr Saints XC Club 18:07.6 5:51
391 John Lehan So Jaguar Running Club 18:07.8 5:51
392 Jack Englund Sr Alexandria Cross-Cou 18:07.9 5:51
393 Erik Swensen Sr Mounds View XC Club 18:08.3 5:51
394 Benjamin Scheller So XC Storm 18:08.3 5:51
395 Robert Price Sr Titan Running 18:08.6 5:51
396 Brenner Klein Jr Mounds View XC Club 18:08.7 5:51
397 Sam Csizmadia Sr Scarlet XC 18:10 5:52
398 Macalister Nelson So Moorhead XC Running 18:10 5:52
400 Tristan Torres Fr Team Thunder 18:10.3 5:52
401 Bradley Schluben Jr Raider Runners 18:10.5 5:52
402 Owen Massaro So Trailblazers 18:10.7 5:52
404 Dan Olfert Fr Shakopee 18:11 5:52
405 Brady Huggins Fr Wildcat Track Club - 18:11.1 5:52
406 Tyrel Ackman Jr CoyoteXC 18:11.4 5:52
407 Elliot Bach Sr Lakeville North XC R 18:11.5 5:52
408 Conrad Ruppelius Sr Team Swanson 18:11.6 5:52
409 Edmund England Sr Team Fremont 18:11.6 5:52
410 Tommy Ashby Jr Pleasant Valley XC C 18:12.3 5:52
411 Henry Rokusek So Wildcat Track Club - 18:12.7 5:52
412 Jonathan Pattie Fr Centennial 18:12.9 5:53
413 Aidan Kurz Jr Wildcat XC Club 18:12.9 5:53
414 Jared Gregoire Fr Buffalo Bison XC 18:12.9 5:53
415 Zach Horning Sr The West Side Stories 18:13.7 5:53
416 Connor Kapfer Jr Stillwater Running C 18:13.8 5:53
417 Max Mcconnell Jr South Lincoln Distan 18:13.9 5:53
418 Ian Percival Jr Manhattan Cross Coun 18:14.3 5:53
419 Bryce Stachewicz Lakeville North XC R 18:14.3 5:53
420 Connor Klocke Fr Saints XC Club 18:14.7 5:53
421 Zac Mcgeorge So Team Fremont 18:14.8 5:53
423 Joshua Koehnen So Minnetonka running c 18:15.1 5:53
424 Luke Sheehan So Titan Running 18:15.5 5:53
425 Mitchell Ploetz Sr Winona Boys 18:15.9 5:54
426 Adam Butts Jr South Side Runners 18:15.9 5:54
427 Ray Zirngible Sr Raiders 18:15.9 5:54
428 Jacob Pacheco Fr Farmington Cross Cou 18:16.1 5:54
429 Tommy Hesch Sr Prior Lake Track Clu 18:16.2 5:54
430 Carter Hassman Jr The West Side Stories 18:16.8 5:54
432 Corbin Michels Sr Shakopee 18:17 5:54
434 Matt Schatz Sr Hempstead XC Club 18:17.3 5:54
435 Isaiah Lee Sr Saints XC Club 18:17.6 5:54
436 Sam Jordan So East Ridge Cross Cou 18:17.8 5:54
437 Owen Kluck Jr Mill Road Running Cl 18:18.1 5:54
438 Isaak Mcdonald Fr Bemidji Lumberjacks 18:18.2 5:54
440 Andrew Hoang Sr Central XC Club 18:18.3 5:54
441 Will Funk Sr Olathe North XC Club 18:18.3 5:54
442 Tanner Robben So Spandl Chiropractic 18:18.9 5:54
444 Nathan Rohrberg So Glenwood 18:19.2 5:55
445 Soren Vigesaa Sr Farmington Cross Cou 18:19.3 5:55
446 Jackson Wright So Saints XC Club 18:19.6 5:55
448 Martin Brice So Da Fellas 18:19.8 5:55
449 Zachary Meyer So Saints XC Club 18:20.6 5:55
450 Eli Hansen Jr Wayzata XC 18:21 5:55
451 Victor Masayesva So Thunderbird XC 18:21.2 5:55
452 John Finnigan Jr The Pioneers 18:21.2 5:55
453 Brian Denke Jr Alexandria Cross-Cou 18:21.2 5:55
454 Jack Labatte Sr Rosemount XC Club 18:21.4 5:55
455 Jace Mitchell Sr The NoTo Running Pro 18:21.5 5:55
457 Austin O'dwyer Jr Shawnee Mission NXC 18:22.2 5:56
458 Javier Kenney Jr Spartan XC 18:22.5 5:56
459 Quentin Grotheer Sr Lancers 18:22.8 5:56
460 Aiden Peters Jr STMA XC Club 18:23 5:56
461 Levi Taylor Sr Coon Rapids 18:23.5 5:56
462 Chase Blodgett So Woodbury Elite 18:23.7 5:56
463 Dexter Hein-harriso Sr Lakeville North XC R 18:23.7 5:56
464 Isaac Johnson Jr Coon Rapids 18:23.8 5:56
465 Dustin Lopez Sr The Pioneers 18:24.1 5:56
466 Grant Bauman So Spartan XC 18:24.8 5:56
467 Cameron Picht Sr EPRC 18:24.9 5:56
468 Colby Deuth Jr Lac Qui Parle Valley 18:25.1 5:56
469 Jacob Haley Sr Scarlet XC 18:25.2 5:57
470 Samuel Gebhart Sr Moorhead XC Running 18:25.2 5:57
472 Jon O'neil Sr West 18:26 5:57
473 Sebastion Castillo Fr Children of the Corn 18:26.2 5:57
474 Mitchell Strobbe Jr Pleasant Valley XC C 18:26.6 5:57
475 Dominick Smith Sr Children of the Corn 18:27 5:57
476 Jeff Corcoran Sr RR D-Krew 18:27.1 5:57
477 Trevor Lavigne Sr Farmington Cross Cou 18:27.1 5:57
478 John Pfenning-wen Jr Mounds View XC Club 18:27.3 5:57
479 Jack Tyrrell Jr Spandl Chiropractic 18:27.5 5:57
481 Jack Nelson Jr Minnetonka running c 18:28.6 5:58
482 Gabe Meier Fr Jags Running Club 18:28.6 5:58
483 Zach Studdiford Fr Jags Running Club 18:28.7 5:58
484 Patrick Lange Sr Saints XC Club 18:28.8 5:58
485 Alex Petrik So Austin Running Club 18:29 5:58
486 Zain Khan Sr Valkyrie Running Clu 18:29.2 5:58
487 Alec Stephens Sr Children of the Corn 18:29.3 5:58
488 Zacchary Collins Jr Mill Road Running Cl 18:29.4 5:58
489 Adam Ali So Packers 18:29.5 5:58
490 Stephen Hintz Sr Muskego XC Club 18:29.7 5:58
491 Kyle Knedler Jr Pleasant Valley XC C 18:29.7 5:58
492 Aidan Barich So Muskego XC Club 18:29.7 5:58
493 Caleb Weaver Sr Mustang Running Club 18:29.8 5:58
494 Gus Hodoly So Packers 18:30.1 5:58
495 Zach Smith So Spartan XC 18:30.6 5:58
496 Adam Reisetter Fr Da Fellas 18:30.9 5:58
497 Damon Zielke Jr Team Sty-U 18:31 5:58
498 Ian Hohn So East Ridge Cross Cou 18:31.2 5:58
499 Soren Weeg Fr Harrisburg Running C 18:31.2 5:58
500 Bailey Reiseck Sr Club PXC 18:31.3 5:58
501 Parson Covington Sr Glenwood 18:31.6 5:59
502 Joe Allen So Spartan XC 18:31.9 5:59
503 Andrew Selensky Sr FDXC Flying Eagles 18:32.1 5:59
505 Ryan O'grady So Wildcat XC Club 18:32.5 5:59
506 Case Winter Jr Edina XC 18:32.6 5:59
507 Jaxsyn Olson Fr Demon XC Club 18:32.8 5:59
508 Alex Mack Jr Lansing Lions Run Cl 18:32.9 5:59
509 Mitchel Horvath Jr South Lincoln Distan 18:33.4 5:59
510 Noor Noor Jr Johnston 18:33.4 5:59 9/26 18/47 7/56
511 Sean Markert Sr The Pioneers 18:33.6 5:59
512 Tanner Brady Sr XC Storm 18:33.7 5:59
513 Andrew Allen Sr Lansing Lions Run Cl 18:33.8 5:59
514 Abdi Roba Jr Central XC Club 18:34.8 6:00
516 Myles Armstrong Fr Red Wing Cross Count 18:35.1 6:00
517 Jaxson Grube Sr Moorhead XC Running 18:35.1 6:00
518 Finnegan Hutchinson Jr Wayzata XC 18:35.3 6:00
519 Ethan Czapla Jr South Lincoln Distan 18:35.6 6:00
520 Jordan White So Jaguar Running Club 18:35.6 6:00
521 Brody Knott Sr Antlers 18:35.7 6:00
522 Tyson Baker Fr Team Fremont 18:36 6:00
523 Oscar Mcfadden Sr Washburn Running Clu 18:36 6:00
524 Ben Curtis Jr Raider Runners 18:36.1 6:00
526 William Crump Jr Muskego XC Club 18:36.4 6:00
527 Jace Moore Fr The NoTo Running Pro 18:36.7 6:00
528 Alex Traynor So Running Orange 18:36.9 6:00
529 Mason Rudolph Jr Raiders 18:36.9 6:00
530 Daniel Newman Jr Stillwater Running C 18:37.3 6:00
531 Brennan Jensen So Lakeville North XC R 18:37.3 6:00
532 Gabriel Germain Jr Minnetonka running c 18:37.5 6:00
533 Cole Donahe Fr XC Storm 18:37.6 6:01
534 Isaac Christoffers Jr Spandl Chiropractic 18:37.7 6:01
535 Owen Schweitzer Jr Harrisburg Running C 18:37.8 6:01
536 Tyler Matrangos So Wildcat XC Club 18:38 6:01
537 Jacob Fopma Sr DMC XC 18:38.2 6:01
538 Branden Doser Sr Hempstead XC Club 18:38.5 6:01
541 Landen Liu Fr Centennial 18:39.4 6:01
542 Devon Eich Sr The NoTo Running Pro 18:39.6 6:01
543 Ryder Amos Jr West 18:39.6 6:01
544 Salah Hilowle Sr Packers 18:39.6 6:01
545 Cole Haith Fr Wildcat XC Club 18:39.6 6:01
546 Preston Halleck Sr Winona Boys 18:39.7 6:01
547 Kaden Smart Sr Mustang Running Club 18:40.1 6:01
548 Michael Bartholomew Jr RR D-Krew 18:40.1 6:01
549 Adam Brandt So New Prague XC 18:40.2 6:01
550 Tim Cain So Scarlet XC 18:40.4 6:01
551 Bryce Lonowski So South Lincoln Distan 18:40.9 6:02
552 Dylan Haugee So Central XC Club 18:40.9 6:02
553 Ryan Meany Sr Jags Running Club 18:41.1 6:02
555 Nate Johnson Mustang Running Club 18:41.3 6:02
556 Alex Braun Sr Saints XC Club 18:41.6 6:02
557 Adam Swanson So Central XC Club 18:42 6:02
558 Aiden Sherer Fr Centennial 18:42.1 6:02
560 Brandon Leute Sr Titan Running 18:42.5 6:02
561 Adam Marshall So Southwest XC 18:42.5 6:02
562 Owen Gier Fr Wildcat Track Club - 18:42.7 6:02
564 Mitchell Cheatham So Shawnee Mission NXC 18:43.3 6:02
565 Zachary Martin Fr Teneo 18:43.4 6:02
567 Levi Gregg Sr Stillwater Running C 18:43.7 6:02
568 Major Ewers Fr Shawnee Mission NXC 18:44.2 6:03
569 Kaleb Sharp Jordan Distance Team 18:44.5 6:03
570 Daniel Byers Jr Red Wing Cross Count 18:44.6 6:03
571 Joshua Baston Jr Woodbury Elite 18:44.8 6:03
573 John Peters Jr Edina XC 18:46 6:03
574 Carson Davis Jr New Prague XC 18:46 6:03
575 Shukur Bati So Central XC Club 18:46.2 6:03
576 Tyler Huey So Glenwood 18:46.8 6:03
577 Eoin Keran Sr Champlin Park XC 18:46.9 6:04
578 Alex Mcaloon Jr STMA XC Club 18:47.1 6:04
579 James Frigstad Jr SAV Pandas 18:47.3 6:04
580 Rune Lee-kolhoff Jr Hopkins CC Club 18:47.4 6:04
581 Scott Gotta Fr Demon XC Club 18:48.2 6:04
582 Ethan Schlichte So Wildcats 18:48.4 6:04
583 Rohan Birkebak Jr Minnetonka running c 18:48.6 6:04
584 Micah Duerk So South Lincoln Distan 18:48.7 6:04
585 David Jabens Jr Titan Running 18:48.7 6:04
586 Jake Van Hefty Jr Thunderbird XC 18:48.9 6:04
587 Abubukar Robleh Jr Wayzata XC 18:49.4 6:04
588 Kiernan Adair Sr Johnston 18:49.6 6:04 10/26 21/47 7/44 18:53
(0:03)
18:53
(0:03)
18:53
(0:03)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
590 Jake Newman Jr Spartan XC 18:50 6:05
591 Nathaniel Lydic Sr Sheridan Cross Count 18:50.1 6:05
593 Zeb Zimmer Sr Farmington Cross Cou 18:50.6 6:05
594 Andrew Bickford So Club PXC 18:51.1 6:05
595 Bryce Kondos Fr Bemidji Lumberjacks 18:51.4 6:05
596 Nate Norton Jr Wildcats 18:51.5 6:05
597 Bryan Le Sr Central XC Club 18:51.9 6:05
598 Vinnie Capling Fr Wildcat Track Club - 18:51.9 6:05
599 Lucas Pessanha So South Side Runners 18:52.3 6:05
600 Coltin Hamman Jr Lansing Lions Run Cl 18:52.3 6:05
601 Charles Knopp Sr Washburn Running Clu 18:52.6 6:05
603 Payton Sterud Fr Lac Qui Parle Valley 18:53.2 6:06
604 Chris Leute Sr Titan Running 18:53.3 6:06
605 Brady Hall Jr Saints XC Club 18:53.4 6:06
606 Aaron Ladd Fr Team Fremont 18:53.5 6:06
607 Nathan O'neill Sr Coon Rapids 18:53.5 6:06
609 Abdulakarim Ogato Sr Central XC Club 18:53.6 6:06
610 Avery Haughton Jr Lancers 18:53.7 6:06
611 Owen Mischio Jr Minnetonka running c 18:53.7 6:06
612 Josh Landgraff Jr Scarlet XC 18:53.8 6:06
614 Carter Shepherd Fr Shawnee Mission NXC 18:54.1 6:06
615 Tyler Trentacosti Sr Sheridan Cross Count 18:54.4 6:06
617 Luke Searles So Lancers 18:54.9 6:06
618 James Smith Sr Red Wing Cross Count 18:55.5 6:06
619 Evan Stillday Sr Wayzata XC 18:55.6 6:06
620 Malachi Thompson Jr Johnston 18:55.9 6:06 11/26 22/47 7/36
621 Jagar Hansen Jr MSA Dragons 18:56.1 6:06
622 Ben Spenler So XC Storm 18:56.1 6:06
623 Brady Foltz Jr Manhattan Cross Coun 18:56.1 6:06
624 Jacob Schweitzer So Malcolm XC Club 18:56.3 6:07
625 Arun Madurai Jr Woodbury Elite 18:56.4 6:07
626 Grant Nelson Fr Jaguar Running Club 18:56.4 6:07
627 Jacob Johnson So Mustang Running Club 18:56.7 6:07
628 Arlo Kinsey Jr Shawnee Mission NXC 18:56.8 6:07
631 Noah Nusbaum Sr Nevada 18:57.5 6:07
632 Wilson Krueger Sr Mustang Running Club 18:58 6:07
633 Jack Westerlund Sr Minnetonka running c 18:58.1 6:07
634 Cooper Frakes Jr Pleasant Valley XC C 18:58.1 6:07
635 Justin Roemer So XC Storm 18:58.2 6:07
636 Keaton Rutz Sr Centennial 18:58.8 6:07
637 Broden Diederich So RR D-Krew 18:58.9 6:07
638 Danny Schermerhorn Jr Team Thunder 18:59.2 6:07
639 Alex Elizarraga Jr Packers 18:59.4 6:08
640 Adam Basten Sr Wayzata XC 18:59.6 6:08
641 Christian Naujokai Fr Wildcat XC Club 19:00.2 6:08
642 Caleb Wallace Sr Team Sty-U 19:00.4 6:08
643 Regan Bosch Fr FDXC Flying Eagles 19:00.5 6:08
644 Zach Bell Jr Shawnee Mission NXC 19:00.8 6:08
646 Evan Shibel So Raider Runners 19:01.2 6:08
647 Noah Cowley Fr Demon XC Club 19:01.3 6:08
648 Liam Kennedy Jr Central XC Club 19:01.8 6:08
649 Tucker Youngblood Jr Custer Gold 19:01.9 6:08
650 Peyton Feudner Sr Sussex Area Runners 19:02 6:08
651 Joseph Gustafson So Elk River 19:02 6:08
653 Gavin Hilyar Fr Elk River 19:02.5 6:09
654 Caleb Sledd Jr Osage Cross Country 19:02.7 6:09
655 Adam Flake Sr Wayzata XC 19:03.3 6:09
656 Lucas Olson Sr Wildcats 19:03.7 6:09
657 Will Morlock Jr Johnston 19:04.1 6:09 12/26 23/47 6/27 20:27
(1:22)
20:27
(1:22)
20:27
(1:22)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
659 Blake Petrik So Austin Running Club 19:05 6:09
660 Zachary Skinner So Jags Running Club 19:05.5 6:10
661 Aaron Johnson Sr Coon Rapids 19:05.8 6:10
662 Simon Horning Jr Shakopee 19:06.1 6:10
663 Gabe Mcgee Fr Southwest XC 19:06.6 6:10
664 Riley Wellendorf Jr Team Sty-U 19:06.7 6:10
665 Aidan Blenker So Muskego XC Club 19:06.8 6:10
666 Dean Luehrs Sr Shakopee 19:07 6:10
667 Darren Weisser Jr Centennial 19:07 6:10
669 Trevor Prelesnik Sr New Prague XC 19:07.3 6:10
670 Ben Drangstveit Jr Lakeville North XC R 19:07.4 6:10
671 Riley Marble Jr EPRC 19:07.5 6:10
672 Owen Kiser Jr Stillwater Running C 19:07.6 6:10
673 Grant Haggerty So Scarlet XC 19:07.7 6:10
675 Arne Christiansen Jr Laughing Waters Runn 19:08 6:10
677 Nick Shannon Sr Red Wing Cross Count 19:08.2 6:10
678 Josh Maxfield Jr Mill Road Running Cl 19:08.3 6:10
679 Bryce Becker Sr Wayzata XC 19:08.4 6:10
680 Evan Downie Fr East Ridge Cross Cou 19:08.5 6:10
681 Calvin Stepan Jr Woodbury Elite 19:08.8 6:11
682 Ryan Walters Sr Austin Running Club 19:08.9 6:11
683 Eli Price Jr Raider Runners 19:09 6:11
684 Jd Crom So South Lincoln Distan 19:09 6:11
685 Nick Miller Sr EPRC 19:09.2 6:11
686 Curtis Thiele Jr Edina XC 19:09.3 6:11
687 Sam Conway Jr Team Sty-U 19:09.5 6:11
688 Jack Eisenzimmer So Moorhead XC Running 19:09.5 6:11
690 Reese Hermanson Jr Club PXC 19:09.7 6:11
691 Zach Frandolig Jr Spartan XC 19:10 6:11
692 Hayden Wyatt So Red Wing Cross Count 19:10.1 6:11
693 Isaac Laddusaw Jr Laughing Waters Runn 19:10.1 6:11
694 Aiden Engert Fr East Ridge Cross Cou 19:10.4 6:11
695 Brayden Christiansen Sr Spandl Chiropractic 19:10.5 6:11
696 Marquez Rodriguez Jr Sun Prairie XC 19:10.6 6:11
697 Cohen Rice Fr Roseville Runners 19:10.7 6:11
698 Jacob Sanders Sr Nevada 19:11.8 6:12
699 Robert Harrison Sr Edina XC 19:11.8 6:12
700 Peter Mitchell Sr Red Wing Cross Count 19:11.9 6:12
701 Carson Fisher Sr Wayzata XC 19:12.2 6:12
702 Jacob Starr Sr Sun Prairie XC 19:12.3 6:12
703 Christian Castile So DMC XC 19:12.4 6:12
704 Adam Ducey Fr Shawnee Mission NXC 19:12.4 6:12
706 Isaac Engbers So SFC 19:12.7 6:12
707 Quincy Eastlack Sr Lancers 19:12.8 6:12
708 Mateo Marin-mera Sr Winged Foot Running 19:13.5 6:12
709 Matthew Stephen Jr Lansing Lions Run Cl 19:13.6 6:12
710 Finian Herbert Jr Spartan XC 19:14 6:12
712 Ross Weber Jr South Side Runners 19:14.4 6:12
713 Joe Shoemaker Sr East Ridge Cross Cou 19:14.6 6:12
715 Daniel Hage Sr Edina XC 19:15.2 6:13
716 Asher Heuss Sr Johnston 19:15.4 6:13 13/26 24/47 4/25 19:08 19:08 19:08
717 Almo Martinez So Moorhead XC Running 19:15.6 6:13
718 Shuayb Hussein Jr Wayzata XC 19:15.6 6:13
719 Aidan Massey So West 19:15.6 6:13
720 Erik Blossom Jr Centennial 19:16.1 6:13
721 Zach Lewis Sr Hempstead XC Club 19:16.4 6:13
722 Adam Bear Sr Fun and Run 19:16.6 6:13
723 Steven Olson Jr South Side Runners 19:16.7 6:13
724 Jonah Matousek Jr EPRC 19:16.7 6:13
725 Ben Kroll Sr Fun and Run 19:16.8 6:13
727 John Heap So Saints XC Club 19:17 6:13
728 Derrek Vanderleest Fr SFC 19:17.1 6:13
729 Sam Stefonowicz Fr Minnetonka running c 19:17.8 6:13
730 Carsen Johnson Jr Centennial 19:18 6:14
731 Charlie Anderson Jr Woodbury Elite 19:18.1 6:14
732 Sam Grimsley Southwest XC 19:18.5 6:14
733 Mitchell Meilahn Jr STMA XC Club 19:18.7 6:14
734 Drew Figura Fr Wildcat XC Club 19:18.7 6:14
735 Charlie Pattinson Jr Johnston 19:18.8 6:14 14/26 25/47 4/23
736 Owen Dooley Fr Shawnee Mission NXC 19:18.9 6:14
737 Carter Smith Fr Running Orange 19:19 6:14
738 Joshua Hoang So Highland Park Runnin 19:19.7 6:14
739 Nathan Schultz Sr Central XC Club 19:19.8 6:14
740 Isaac Anderson So Demon XC Club 19:19.9 6:14
741 Austin Wohleb Jr South Lincoln Distan 19:20 6:14
744 Adam Dawson Jr Winged Foot Running 19:21.4 6:15
745 Joseph Eisenberg Jr Champlin Park XC 19:22.1 6:15
746 Alex Breen Jr Mounds View XC Club 19:22.2 6:15
747 Bennett Christensen Fr Minnetonka running c 19:22.2 6:15
748 Jack Robertson So FDXC Flying Eagles 19:22.9 6:15
749 Jackson Marshall Sr Johnston 19:23 6:15 15/26 26/47 3/21
750 Isaac Love Jr Pleasant Valley XC C 19:23.2 6:15
751 Maxwell Brown Jr Team Fremont 19:24.1 6:16
752 Tyr Christianson So XC Storm 19:24.7 6:16
753 Logan Searles So Raiders 19:25.4 6:16
754 Michael Sanchez So Saints XC Club 19:25.9 6:16
755 Jacob Kreeger Fr Team Thunder 19:25.9 6:16
756 Ian Thomson Sr Baxter Running Club 19:26 6:16
757 Darius Fenske So Lac Qui Parle Valley 19:26.1 6:16
758 Jacob Lowry Sr Central XC Club 19:26.2 6:16
759 Parker Wieland Sr FDXC Flying Eagles 19:26.4 6:16
760 Logan Berg Jr Baxter Running Club 19:26.7 6:16
761 Zach Allie Jr Mounds View XC Club 19:27.2 6:17
762 Mark Ramel Jr XC Club BBB 19:27.5 6:17
763 Elliot Thunder Hawk Jr Sioux Running Club 19:27.6 6:17
764 Ian Klein Jags Running Club 19:27.7 6:17
765 Ryan Troy Sr Valkyrie Running Clu 19:28 6:17
766 Jonathan Thomson Fr Titan Running 19:28.2 6:17
767 Dylan Anderson Jr Red Wing Cross Count 19:28.3 6:17
768 Davin Dahl Jr SAV Pandas 19:29 6:17
769 Benjamin Nash Fr Team Swanson 19:29.2 6:17
770 Tommy Brandes Jr Falcon Runners 19:29.2 6:17
771 Ben Hidani Sr Wayzata XC 19:29.3 6:17
772 Levi Case So Maple Grove Cross Co 19:29.3 6:17
773 Quenton Walion So Trailblazers 19:30.1 6:17
774 Dain Tack Sr Johnston 19:30.4 6:18 16/26 28/47 3/18 18:13 18:13 18:13
775 Joshua Zimmer Jr Stillwater Running C 19:30.5 6:18
776 Sean Mcgrath Jr Hempstead XC Club 19:30.8 6:18
777 Nate Moser So DMC XC 19:30.8 6:18
779 Carter Recoy So Titan Running 19:32.2 6:18
780 Josh Meyer Jr Johnston 19:32.5 6:18 17/26 29/47 2/16 19:51
(0:19)
19:51
(0:19)
19:51
(0:19)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
781 Landon Wherry So Marshall Orange Crus 19:32.7 6:18
782 Lucca Carlson So Minnetonka running c 19:32.8 6:18
784 Zayne Zimmerman So South Lincoln Distan 19:33.2 6:18
785 Jack Gothberg Sr FDXC Flying Eagles 19:33.3 6:18
786 John Swotek Jr Malcolm XC Club 19:33.3 6:18
788 Antonio Hallsted Sr Packers 19:33.9 6:19
789 Isaac Davelaar SFC 19:34.2 6:19
790 Donovan Durand So Champlin Park XC 19:34.4 6:19
791 Sean Cresswell Sr Team Thunder 19:34.6 6:19
792 Cameron Lehmann Fr Elk River 19:34.8 6:19
793 Will Coup Jr Team Thunder 19:35 6:19
794 Samuel Tiongson Sr Blaine Distance Team 19:35.6 6:19
795 Celestine Massmann Sr Falcon Runners 19:36.2 6:19
796 Caden O'connor Sr FDXC Flying Eagles 19:36.4 6:19
797 Alexander Lerum Jr Hopkins CC Club 19:36.5 6:20
798 Eithan Warne Sr Buffalo Bison XC 19:36.5 6:20
799 Logan Rotzien Sr Coon Rapids 19:36.7 6:20
800 Scott Cunningham Sr Trailblazers 19:37.3 6:20
801 Ryan Bottema Fr Maple Grove Cross Co 19:37.4 6:20
803 Jackson Waters So Valkyrie Running Clu 19:38 6:20
804 Aidan Belisle Jr Minnetonka running c 19:38.2 6:20
805 Calvin Hotz Jr Spartan XC 19:38.5 6:20
806 Rakesh Plantz Jr Saint Louis Park Club 19:38.6 6:20
807 Michael Payne So Saints XC Club 19:38.8 6:20
808 Jack Aitchison Fr Hempstead XC Club 19:39.7 6:21
809 Nick Wipf Sr Harrisburg Running C 19:39.8 6:21
810 Paul Hartman So Team Thunder 19:40.1 6:21
811 Ryan Stratton Fr XC Storm 19:40.2 6:21
812 Andrew Neitzell Jr Austin Running Club 19:40.5 6:21
813 Jacob Venenga Jr Austin Running Club 19:40.6 6:21
814 Noah Ranem Jr Blaine Distance Team 19:40.7 6:21
815 Kyle Petrick Jr Raiders 19:40.9 6:21
817 Jenson Meyer Jr Marshall Orange Crus 19:41.7 6:21
818 Alex Schultz Jr Kronenwetter Krew 19:41.9 6:21
819 Jackson Humes So Central XC Club 19:42.5 6:21
820 Preston Helgeson Fr Laker XC 19:42.6 6:21
821 Blake Stewart Sr Club PXC 19:43.3 6:22
822 Henry Scheit Sr Woodbury Elite 19:43.7 6:22
823 Nathan Smith Jr Blaine Distance Team 19:43.9 6:22
824 Scott Sorensen Fr Minnetonka running c 19:43.9 6:22
825 Alan Zarate Jordan Distance Team 19:44.1 6:22
826 John Taylor So New Prague XC 19:44.2 6:22
827 Lukas Wolosek Jr Kronenwetter Krew 19:44.7 6:22
828 Aidan Headrick Sr Washburn Running Clu 19:44.7 6:22
829 Zach Tlusty Jr EPRC 19:44.7 6:22
830 Josh Bruntz Sr Baxter Running Club 19:45.2 6:22
831 Jaret Allen So Children of the Corn 19:45.2 6:22
832 David Loftus So Titan Running 19:45.6 6:22
833 Garrett Clark Sr West 19:45.6 6:22
834 Michael Cardinal Sr Farmington Cross Cou 19:46.1 6:23
836 Walker Niebergall Jr XC Club BBB 19:46.5 6:23
837 Jonathon Briggs Sr Sheridan Cross Count 19:46.9 6:23
838 Kallen Femrite So Scarlet XC 19:47.4 6:23
839 Jacob Kleven So Alexandria Cross-Cou 19:47.6 6:23
840 Isaac Greiner Fr Tigers XC 19:47.7 6:23
841 Nathan Rage So Burro XC 19:47.8 6:23
842 Jackson Anderson So Burro XC 19:48.1 6:23
843 Noah Ritter Jr Spectrum Run Club 19:48.2 6:23
844 Jake Sterling Jr Johnston 19:48.6 6:23 18/26 31/47 2/14 20:03
(0:14)
20:03
(0:14)
20:03
(0:14)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
846 Elijah Mccormick Sr Central XC Club 19:49.3 6:24
847 Ethan Fischer Sr Badlands Running Club 19:49.7 6:24
848 Parker Lorenz So Team Sty-U 19:49.8 6:24
849 Boon Yang Sr Central XC Club 19:49.9 6:24
850 Andrew Wilcox Jr Minnetonka running c 19:50.2 6:24
851 Luke Leshuk Jr Burro XC 19:51 6:24
852 Ryan Wetschka Sr New Prague XC 19:51 6:24
853 Ben Haland Jr MSA Dragons 19:51.7 6:24
854 Elliot Frideres So Nevada 19:51.7 6:24
855 Nathan Aamodt Sr Blaine Distance Team 19:51.7 6:24
856 Joseph Lozenski Sr Lansing Lions Run Cl 19:52.8 6:25
857 Joey Mccanna Jr Saints XC Club 19:53 6:25
858 Jake Smithson Jr Farmington Cross Cou 19:53.3 6:25
860 Zachary Muellerleile Fr Buffalo Bison XC 19:55.2 6:26
861 Nicholas Gasser Fr Shawnee Mission NXC 19:55.2 6:26
862 Kai Waddell So Spartan XC 19:55.3 6:26
863 Anders Lind Jr Central XC Club 19:55.4 6:26
864 Ty Brockhaus Fr Malcolm XC Club 19:55.4 6:26
865 Mark Pfieifle Jr Dakota Distance Proj 19:55.6 6:26
866 Austin Kulm Fr Flandreau XC 19:55.6 6:26
867 Colman Halstead SAV Pandas 19:55.6 6:26
868 Matthew Ondracek Fr Team Fremont 19:56.3 6:26
869 Andrew Hattling Jr Spectrum Run Club 19:56.3 6:26
870 Henry Knudtson Jr Dakota Distance Proj 19:56.9 6:26
871 Evan Newcomb Sr Johnston 19:56.9 6:26 19/26 32/47 2/13 19:26 19:26 19:26
872 Peyton Leute Sr Titan Running 19:57.2 6:26
873 Andrew Liesland Fr Running Orange 19:57.3 6:26
874 Jimmy Kozminski Jr The Pioneers 19:58.2 6:27
875 Gabe Hobbie Jr Flandreau XC 19:58.7 6:27
876 Hunter Groteluschen So Running Orange 19:58.7 6:27
877 Brett De Kooker Fr Falcon Runners 19:58.8 6:27
878 Nate Bjorman Jr South Lincoln Distan 19:58.9 6:27
879 Anders Ripley So Da Fellas 19:58.9 6:27
880 Tyler Schweizer Fr Dowling XC 19:59.4 6:27
881 Jacob Zawislak So Red Wing Cross Count 19:59.4 6:27
882 Sterling Haphey Sr Moorhead XC Running 19:59.5 6:27
883 Kian Stephens So Team Thunder 19:59.8 6:27
884 Christian Brist Burro XC 20:00.5 6:27
885 William Kempkes Fr South Lincoln Distan 20:00.9 6:27
886 Alex Rice Sr Saints XC Club 20:01 6:27
887 Simon Rhode So Central XC Club 20:01.3 6:28
888 Adam Kopitke Sr Team Thunder 20:01.4 6:28
889 Jake Umble Jr Running Orange 20:01.8 6:28
890 Connor Blaschko Sr Wayzata XC 20:02.4 6:28
891 Zach Broome Sr Shakopee 20:02.4 6:28
892 Eli Cullison Jr Washburn Running Clu 20:02.5 6:28
893 Zach Miller Sr EPRC 20:02.6 6:28
894 William Omodt Sr Falcon Runners 20:02.9 6:28
895 Lucas Wiebe So Central XC Club 20:03.1 6:28
896 Hayden Haag Fr Roseville Runners 20:03.4 6:28
897 Ryan Hatch Sr Lakeville North XC R 20:03.8 6:28
898 Jacob Slbodzian So Shawnee Mission NXC 20:03.8 6:28
899 Andrew Andersen So South Lincoln Distan 20:04.3 6:28
901 Andrew Ross So Running Orange 20:05.6 6:29
902 Bo Clough Jr Washburn Running Clu 20:06.5 6:29
903 Peter Marshall Fr Centennial 20:06.8 6:29
904 Eric Gramer Jr East Ridge Cross Cou 20:07.2 6:29
906 Isaac Coen-pesch Sr Hopkins CC Club 20:08.2 6:30
907 Collin Wentworth Sr Mounds View XC Club 20:08.5 6:30
908 Michael Maldonado Jr Celtic Running Club 20:08.9 6:30
909 Jack Keough Jr Muskego XC Club 20:09.9 6:30
910 Caelan Neibert Jr The Pioneers 20:10.1 6:30
911 Joey Olheiser Jr Demon XC Club 20:10.1 6:30
912 Joshua Framke Sr Stillwater Running C 20:10.7 6:31
913 Evan Lovdahl So Maple Grove Cross Co 20:11.4 6:31
915 Pearse Devins Jr Wayzata XC 20:12.1 6:31
916 Kaden Halverson Sr Mustang Running Club 20:12.7 6:31
917 Braden Hubert Fr Roseville Runners 20:12.8 6:31
918 Carson Deichman So Scarlet XC 20:13 6:31
919 Wilson P Wilson Jr Burnsville Running C 20:13.3 6:31
920 Adam Gilbert Sr XC Storm 20:13.4 6:31
921 Aaron Knoll Jr Austin Running Club 20:13.5 6:31
922 Owen Teague So Lakeville North XC R 20:13.7 6:32
924 Hayden Peterson So Alexandria Cross-Cou 20:14.7 6:32
925 Kyle Bolton Sr Blaine Distance Team 20:14.9 6:32
926 Reilly Kasper Farmington Cross Cou 20:14.9 6:32
927 Dane Galloway Jr Alexandria Cross-Cou 20:15.4 6:32
928 Trevion Twohearts Jr Sioux Running Club 20:16 6:32
929 Max Jensen Sr XC Club BBB 20:16.3 6:32
930 Samuel Leervig Sr Hopkins CC Club 20:16.3 6:32
931 Will Krisko So MSA Dragons 20:16.4 6:32
932 Charlie Eng Jr MSA Dragons 20:17.2 6:33
933 Carter Moenning Jr Stillwater Running C 20:18.7 6:33
934 Logan Thoreson Sr Centennial 20:19 6:33
936 Wyatt Pearlman Jr Lancers 20:20.1 6:34
937 Tyler Burkum Sr Maple Grove Cross Co 20:20.5 6:34
938 Casey Booth Jr Team Thunder 20:20.8 6:34
940 Gage Pucket Jr Children of the Corn 20:21.7 6:34
942 Drew Dombrosky Southwest XC 20:22.4 6:34
943 Stevie Bowman Jr New Prague XC 20:22.5 6:34
944 Gabe Lessard Sr Laughing Waters Runn 20:23.5 6:35
945 Drew Birkeland Jr Mahrep Track Club 20:23.5 6:35
946 Anthony Guarnera Sr Laughing Waters Runn 20:23.7 6:35
947 Peter Shaffer Jr Laughing Waters Runn 20:23.9 6:35
948 Trace Chiodo Jr Laughing Waters Runn 20:24 6:35
949 Tor Hanson Sr Falcon Runners 20:25.1 6:35
950 Ben Growe So Saints XC Club 20:26 6:35
951 David Allen Jr Flandreau XC 20:26.1 6:36
952 Thomas Herrick Austin Running Club 20:26.3 6:36
953 Carter Welbes Jr Hempstead XC Club 20:26.7 6:36
954 Levi Aguirre Fr Team Swanson 20:27.8 6:36
955 Blair Koontz Sr Central XC Club 20:28.8 6:36
956 Zachary Wagener Sr Edina XC 20:28.9 6:36
957 Drew Burau Fr Laker XC 20:29.4 6:37
960 Blake Olson So Champlin Park XC 20:30.6 6:37
961 Matthew Wright Fr Saints XC Club 20:31.1 6:37
962 Alex Fournier Sr East Ridge Cross Cou 20:31.2 6:37
963 Isaiah Doyle Fr Children of the Corn 20:31.8 6:37
964 Brad Vu Jr Johnston 20:32.8 6:38 20/26 36/47 4/10
965 Carter Aakre Jr Mahrep Track Club 20:32.9 6:38
966 Alex Swenson Sr Osage Cross Country 20:32.9 6:38
967 Owen Tonneson Sr Central XC Club 20:33.2 6:38
968 William Beaumaster Fr Da Fellas 20:33.6 6:38
969 Tate Brungardt Jr Team Thunder 20:34 6:38
970 Michael Cessna Jr Centennial 20:34.1 6:38
971 Blake Lahn Fr Zimmerman 20:34.2 6:38
972 Francis Adams Sr Burnsville Running C 20:34.5 6:38
973 Braedon Johnson Fr Wildcat XC Club 20:36.4 6:39
974 Nathan Arnold Sr EPRC 20:36.6 6:39
975 Colin Steinberg Sr Centennial 20:36.8 6:39
976 Nathan Berning Sr Team Thunder 20:37.2 6:39
977 Noel Preslicka Sr Prior Lake Track Clu 20:37.8 6:39
978 Bobby Garland So Salt City Running Club 20:38 6:39
979 Charles Pihart Jr XC Club BBB 20:38.1 6:39
980 Barrett Yoder Fr Salt City Running Club 20:39.4 6:40
982 Jacob Williams Fr Buffalo Bison XC 20:40.1 6:40
983 Brecken Miller Fr Titan Running 20:41 6:40
984 Treven Beekman Fr Antlers 20:41.4 6:40
985 Elijah Kigozi Jr Sartell 20:41.4 6:40
986 Eric Rheault Sr EPRC 20:41.7 6:41
987 Jacob Ziegler Jr Austin Running Club 20:41.8 6:41
988 Jake Reiter So Shawnee Mission NXC 20:41.9 6:41
989 Charles Ostergren Fr Central XC Club 20:42.1 6:41
990 Hudson Vermillion Sr Nevada 20:42.4 6:41
991 Mason Andrews So Lakeville North XC R 20:42.5 6:41
992 Josh Aldrich Fr Lakeville North XC R 20:42.6 6:41
993 Jack Giebel So Lakeville North XC R 20:42.6 6:41
994 Ben Boelter Jr Sartell 20:42.7 6:41
995 Creighton Watley Jr SFC 20:42.8 6:41
996 Collin Coyle Sr Austin Running Club 20:42.9 6:41
997 Liam Laddusaw Laughing Waters Runn 20:43.1 6:41
998 Jonathon Wiese Sr Da Fellas 20:43.3 6:41
1000 Ruben Rubio Ramire Laughing Waters Runn 20:43.5 6:41
1001 John Ferris Sr Laughing Waters Runn 20:43.6 6:41
1002 Adam Smith Burro XC 20:43.8 6:41
1003 Quinton Mcdonough Sr Woodbury Elite 20:44 6:41
1004 Sam Folland Da Fellas 20:44.8 6:42
1005 Garrett Mayer Sr SF East Running Club 20:45.5 6:42
1006 Jayson Lock Jr Team Thunder 20:45.9 6:42
1007 Matthew Kelly Sr East Ridge Cross Cou 20:46 6:42
1008 Jagger Steiner So Mustang Running Club 20:46 6:42
1009 Beckett Malinowski Southwest XC 20:46.9 6:42
1011 Riley Brown Sr East Ridge Cross Cou 20:48 6:43
1013 Sutton Fronk Sr Raiders 20:49.6 6:43
1014 Brenden Duncan Southwest XC 20:49.6 6:43
1015 Owen Reilley Fr RR D-Krew 20:49.8 6:43
1016 Jackson Davis Jr Johnston 20:49.8 6:43 21/26 37/47 3/7
1018 Joseph Dimian Jr Farmington Cross Cou 20:50.1 6:43
1019 Henry Hubred Sr Falcon Runners 20:50.8 6:43
1020 Zachary Biel Jr Celtic Running Club 20:51.5 6:44
1021 Eli Heyen Jr Badlands Running Club 20:51.6 6:44
1023 Karl Schultz Sr Mustang Running Club 20:52.4 6:44
1024 Noah Christiansen Jr Coon Rapids 20:52.8 6:44
1025 Tanner Cockrill Sr South Side Runners 20:53 6:44
1026 Will Nemeth Jr Sartell 20:53.2 6:44
1028 Zach Bushard Fr South Lincoln Distan 20:53.7 6:44
1029 Jake Meyer Jr South Lincoln Distan 20:54 6:45
1030 Andrea Zanetti Jr Manhattan Cross Coun 20:54.1 6:45
1031 Noah Mccreight Fr Roseville Runners 20:54.3 6:45
1032 Dustin Knighton Jr Stillwater Running C 20:54.7 6:45
1033 Samuel Ek Jr Stillwater Running C 20:58.4 6:46
1034 Teagan Klepsa-orrey Jr STMA XC Club 20:59.2 6:46
1035 Damian Caron Sr Marshall Orange Crus 20:59.7 6:46
1036 Silas Simpson Fr Scarlet XC 21:00 6:46
1037 Justin Garrison Sr Prior Lake Track Clu 21:01 6:47
1038 Karter Wasberg Sr Marshall Orange Crus 21:01.2 6:47
1039 Nathan Lafavor Sr CoyoteXC 21:01.2 6:47
1040 Tanner Fales Jr Marshall Orange Crus 21:02.1 6:47
1041 Gavin Arbogast Jr Glenwood 21:02.2 6:47
1042 Simon Grow-hanson Sr Central XC Club 21:02.4 6:47
1043 Will Peterson Sr Stillwater Running C 21:02.5 6:47
1044 Gunnar Geisler Fr BPXC2Track Club 21:02.7 6:47
1045 Simone Gaetani Sr Da Fellas 21:03.1 6:47
1047 Evan Goebel Mustang Running Club 21:03.5 6:48
1048 Quin Napier Sr Lancers 21:04.1 6:48
1049 Luke Kotz So Hempstead XC Club 21:04.3 6:48
1050 Carter Franzen Jr Nevada 21:05.5 6:48
1051 Ethan Sherva Jr Burro XC 21:05.7 6:48
1052 Bo Claymore Sr Prior Lake Track Clu 21:06 6:48
1053 Thomas Walker Jr Austin Running Club 21:06.6 6:49
1054 Isaac Reyes Sr Valkyrie Running Clu 21:07.9 6:49
1055 Kyle Mayer Fr Austin Running Club 21:07.9 6:49
1056 Zech Shafer So Team Fremont 21:08.2 6:49
1057 Om Panda So RR D-Krew 21:09.5 6:50
1058 Ethan Best Fr Minnetonka running c 21:09.9 6:50
1059 Jamie Brown Fr Wildcat Track Club - 21:10.5 6:50
1060 Frankly Huang Sr Buffalo Bison XC 21:10.8 6:50
1061 Cris Sanchez So Team Fremont 21:12.9 6:51
1062 Ian Prange So Saints XC Club 21:13.8 6:51
1063 Tyler Dewaard So Farmington Cross Cou 21:14.1 6:51
1064 Joseph Simon So Farmington Cross Cou 21:16.3 6:52
1065 James Olfert Shakopee 21:17.2 6:52
1066 Carson Ketterl So Burro XC 21:17.5 6:52
1067 Joey Bergman Fr West 21:17.6 6:52
1068 Dylan Buckingham Jr Mustang Running Club 21:17.8 6:52
1069 Cole Keiper Jr Prior Lake Track Clu 21:18.1 6:52
1070 Trevor Warren So Glenwood 21:18.6 6:52
1071 Ty Jager Fr Team Fremont 21:19.5 6:53
1072 Josiah Scheaffer So Harrisburg Running C 21:19.7 6:53
1073 Kevin He Fr BPXC2Track Club 21:20.6 6:53
1074 Ethan Tolo So Central XC Club 21:20.8 6:53
1075 Nathan Nickeson Sr South Lincoln Distan 21:22.1 6:54
1076 Mitchell Swenson Da Fellas 21:22.3 6:54
1077 Alex Hoglund Jr Centennial 21:22.5 6:54
1078 Jake Wright Burro XC 21:23 6:54
1079 Atticus Jacobson-sch So Farmington Cross Cou 21:23.9 6:54
1080 Kirk Bramwell Fr Titan Running 21:25.5 6:55
1081 Michael Frandolig Jr Spartan XC 21:26.8 6:55
1082 Ashish Abraham Jr Pleasant Valley XC C 21:27 6:55
1083 Samuel Keenan Sr Austin Running Club 21:27.7 6:55
1084 Owen Zupancich Roseville Runners 21:28 6:55
1085 Max Munter Jr East Ridge Cross Cou 21:29.3 6:56
1086 Duncan Reyburn Fr Central XC Club 21:31.9 6:57
1087 Erik Iverson Jr Teneo 21:32.7 6:57
1088 Henry Bradford Southwest XC 21:33.1 6:57
1089 Sam Anteau Buffalo City Running 21:34.1 6:57
1090 Lj Bailey Jr Sheridan Cross Count 21:35.8 6:58
1091 Nathan Roth Sr Stillwater Running C 21:35.9 6:58
1092 Luke Martinez Fr Team Thunder 21:37.1 6:58
1093 Kaden Moore Southwest XC 21:38 6:59
1094 Caleb Pawlovich Jr Nevada 21:38.7 6:59
1096 Tristan Poeschel Sr East Ridge Cross Cou 21:40.1 6:59
1097 John Kaldor Burro XC 21:40.2 6:59
1098 Tyler Stephens So West 21:40.5 7:00
1099 Jack Sampson So Mustang Running Club 21:40.9 7:00
1100 Andrew Alberts So Austin Running Club 21:41.8 7:00
1102 Lars Dailey So Flandreau XC 21:42.6 7:00
1103 Adam Hermiston So Hempstead XC Club 21:43.8 7:01
1104 Jackson Appleget Jr South Lincoln Distan 21:44.4 7:01
1105 Wes Wendt Fr South Lincoln Distan 21:45.4 7:01
1106 Isaac Young Fr Jordan Distance Team 21:45.6 7:01
1107 Aiden Langheim Fr Jordan Distance Team 21:45.8 7:01
1108 Isaac Dold So Jordan Distance Team 21:45.9 7:01
1109 Simon Zahrbock Sr Marshall Orange Crus 21:47.1 7:02
1110 Landon Denker Jr Running Orange 21:48.2 7:02
1111 Vir Patel So Johnston 21:48.7 7:02 22/26 42/47 3/7
1112 Hunter Stier Fr Jordan Distance Team 21:49.1 7:02
1113 Evan Huggler Sr Antlers 21:50 7:03
1114 Casey Marble Jr EPRC 21:50.1 7:03
1115 Jonathan Arth Fr Saints XC Club 21:50.1 7:03
1116 Luke Coltvet So Antlers 21:50.4 7:03
1117 Gavin Crump Fr South Lincoln Distan 21:51.7 7:03
1118 Terry Cao Sr Farmington Cross Cou 21:52.8 7:03
1119 Seth Young Jordan Distance Team 21:53.4 7:04
1120 Addison Hayes So Wildcat XC Club 21:56.9 7:05
1121 Jack Simso Jr Centennial 21:58.1 7:05
1122 Garrett Border So Centennial 21:58.3 7:05
1123 Austin Bierma SFC 22:00.3 7:06
1124 Mason Parks Sr Glenwood 22:03.4 7:07
1125 Brenden Godbout Jr Glenwood 22:03.7 7:07
1126 Bradley Kvam Sr Mustang Running Club 22:03.9 7:07
1127 Coldin Beliles Burro XC 22:04.4 7:07
1128 Abdul Osman Sr Central XC Club 22:04.6 7:07
1129 Trae Schettl Jordan Distance Team 22:05.5 7:08
1130 Trey Thomas Jr Dakota Distance Proj 22:06.3 7:08
1131 Zach Schletzbaum Fr Celtic Running Club 22:07.3 7:08
1132 Ian Payne Sr Da Fellas 22:07.3 7:08
1133 Colin Mckillip Sr Running Orange 22:08.7 7:09
1134 Noah Weinand Sr Mustang Running Club 22:09 7:09
1135 Thomas Guccione Sr Valkyrie Running Clu 22:09.3 7:09
1136 Will Blevins Jr South Side Runners 22:10.3 7:09
1137 Jacob Larson Jr South Side Runners 22:10.4 7:09
1139 Max Schirmer So South Lincoln Distan 22:11 7:09
1140 Noah Barber Sr South Side Runners 22:11.4 7:09
1141 Marcus Clements Fr Central XC Club 22:15.3 7:11
1142 Spencer Lanham So Team Thunder 22:16.3 7:11
1143 Phillip Marquardt Sr Blaine Distance Team 22:16.4 7:11
1144 Ryan Aanonson So Zimmerman 22:17.3 7:11
1145 Einar Aukurst Sr Mustang Running Club 22:18.3 7:12
1146 Jordan Graupmann Sr Marshall Orange Crus 22:18.4 7:12
1147 Isaac Cronin Fr Roseville Runners 22:19.7 7:12
1148 Jens Mikkelsen Fr Roseville Runners 22:21.3 7:13
1149 Ethan Renken Sr Mill Road Running Cl 22:21.6 7:13
1150 Jacob Meyer So EPRC 22:22.1 7:13
1151 Tj Klinkner So Lakeville North XC R 22:22.7 7:13
1152 Nathan Emerson Fr South Side Runners 22:24 7:14
1153 Alex Brecheisen Sr Falcon Runners 22:25 7:14
1154 Nick Hippen Sr Mustang Running Club 22:26.2 7:14
1155 Adam Belden Fr Central XC Club 22:26.8 7:14
1156 Nickolas Whalen Jr Austin Running Club 22:27.3 7:15
1157 Will Hitchler Jr Baxter Running Club 22:28.3 7:15
1159 Mccade Gowdy Sr Baxter Running Club 22:30.6 7:16
1160 Clayton Roberts Jr South Side Runners 22:32.5 7:16
1162 Carter Bolton Jr South Side Runners 22:33.4 7:17
1163 Ryan Kuckelman Fr Team Thunder 22:33.5 7:17
1164 Nicolas Shoars Jr Osage Cross Country 22:35.2 7:17
1165 Mark Huttman Sr Burnsville Running C 22:36.4 7:18
1166 Dave Letourneau Fr Saints XC Club 22:36.9 7:18
1167 Gavin Lamott Sr Champlin Park XC 22:39.2 7:18
1168 Karson Lee Jr Johnston 22:39.3 7:18 23/26 44/47 4/5 22:08 22:08 22:08
1169 Beckett Newton Jr Running Orange 22:39.8 7:19
1170 Dylan Flottemesch South Side Runners 22:41.4 7:19
1171 Logan Fermite Jr STMA XC Club 22:42.9 7:20
1172 Caden Bormann Jr Mahrep Track Club 22:45.6 7:21
1173 Ethan Partida Sr Farmington Cross Cou 22:45.7 7:21
1174 Jack Rupert Sr Fun and Run 22:46.5 7:21
1175 Aaron Wahl Sr Fun and Run 22:46.9 7:21
1176 Kyle Berglund Sr Austin Running Club 22:47.1 7:21
1177 Noah Anderson Sr Fun and Run 22:47.7 7:21
1178 Tristan Cruz Sr BPXC2Track Club 22:47.8 7:21
1179 Jett Karels Sr Mahrep Track Club 22:48.6 7:21
1180 Robert Walsh Jr Fun and Run 22:48.8 7:22
1181 Mitchell Jensen Jr East Ridge Cross Cou 22:49.2 7:22
1182 Jack Anderson Jr Mahrep Track Club 22:49.8 7:22
1183 Hank Patzer Jr Glenwood 22:50.4 7:22
1184 Brett Cavanaugh Sr Farmington Cross Cou 22:51.2 7:22
1185 Eli Roe Sr Mahrep Track Club 22:51.5 7:22
1186 Isaac Balmer Sr Mustang Running Club 22:51.8 7:23
1187 Trevin Caverzagie Fr Titan Running 22:54.2 7:23
1188 Michael Haik Sr Mounds View XC Club 22:57.1 7:24
1189 Steve Mccoy Sr Mounds View XC Club 22:57.1 7:24
1190 Gabriel Cruse Fr Teneo 22:57.3 7:24
1191 Jonathan Atchley So Jaguar Running Club 22:58.3 7:25
1192 Sam Morrisette Sr Mounds View XC Club 22:59.1 7:25
1193 Samuel Harris Jr Laughing Waters Runn 22:59.6 7:25
1194 Joel Kellar So Johnston 22:59.7 7:25 24/26 45/47 3/5 21:44 21:44 21:44
1195 Jacob Brown Sr East Ridge Cross Cou 23:00.3 7:25
1196 Gabe Bartholet Fr Saints XC Club 23:01.7 7:26
1197 Ryan Azeltine Fr Farmington Cross Cou 23:02 7:26
1198 Garrett Holets Sr New Prague XC 23:02.4 7:26
1199 Robbie Montbriand So Lakeville North XC R 23:03.2 7:26
1200 Cohlby Hernandez Jr Lakeville North XC R 23:04.1 7:26
1201 Simon Mau Burro XC 23:04.6 7:27
1202 Ethan Sullivan Jr FDXC Flying Eagles 23:09.7 7:28
1203 Ethan Parks Fr Glenwood 23:09.8 7:28
1204 Jacob Ivers Jr Da Fellas 23:13 7:29
1205 Daniel Casper Sanch Sr Da Fellas 23:19.4 7:31
1206 Joe Hernandez Fr Jordan Distance Team 23:19.7 7:32
1207 Adam Clayton Jr Glenwood 23:22.1 7:32
1208 Nick Larson Burnsville Running C 23:23 7:33
1209 Joel Bouley Zimmerman 23:25 7:33
1210 Calder Skaar Jr Pleasant Valley XC C 23:25.5 7:33
1211 Jose Vazquez Jr Da Fellas 23:27.6 7:34
1212 O'neil Ethan So Central XC Club 23:29.9 7:35
1213 Jens Jensen Mustang Running Club 23:31.6 7:35
1214 Christian Lampe Sr Mill Road Running Cl 23:35.5 7:37
1215 Solomon Potek So SAV Pandas 23:35.9 7:37
1217 Austin Good Sr Baxter Running Club 23:37.1 7:37
1218 Andy Groebner So SAV Pandas 23:37.2 7:37
1219 Ian Mcniesh Jr East Ridge Cross Cou 23:38.4 7:38
1220 Will Isaacson So SAV Pandas 23:39.3 7:38
1221 Aaron King Jr SAV Pandas 23:40.6 7:38
1222 Tyler Oberfoell Fr Osage Cross Country 23:40.9 7:38
1223 Michael Twohy Sr SAV Pandas 23:42.3 7:39
1224 Chas Gould Fr SAV Pandas 23:42.9 7:39
1225 Bailey Carey So Farmington Cross Cou 23:43 7:39
1226 Nick Babler So Mahrep Track Club 23:43.1 7:39
1227 Zachary Vandermark BPXC2Track Club 23:57.2 7:44
1228 Jacob Parks Sr Glenwood 24:04.7 7:46
1229 Isaac Kostecky Fr Laughing Waters Runn 24:04.9 7:46
1230 Christopher Frago Jr Da Fellas 24:05.7 7:46
1231 Kalorada Eagon Jr Badlands Running Club 24:07.2 7:47
1232 Grady Jerdee Jr Stillwater Running C 24:09.9 7:48
1233 Struve Evan Jr Centennial 24:13.8 7:49
1234 Melkam Levendusky Fr Raider Runners 24:15.3 7:49
1235 Levi Manley So Johnston 24:18.9 7:51 25/26 46/47 3/4
1236 Patrick Mcmanus Fr South Side Runners 24:20.2 7:51
1237 David Ruiz Sr Austin Running Club 24:21.4 7:51
1238 Owen Stanley Laughing Waters Runn 24:22.5 7:52
1239 Henry Liebl Jr Lakeville North XC R 24:23.6 7:52
1240 Garret Appleget Fr South Lincoln Distan 24:23.8 7:52
1241 Tyler Tutt So Maple Grove Cross Co 24:25.7 7:53
1242 Colton Bahr Jr BPXC2Track Club 24:26.7 7:53
1243 Josh Gregory Jr BPXC2Track Club 24:26.9 7:53
1244 Connor Mulroy Jr BPXC2Track Club 24:26.9 7:53
1245 Derek Nathe Zimmerman 24:30.5 7:54
1246 Brayden Brinkman Jordan Distance Team 24:30.6 7:54
1247 Jake Warden Jordan Distance Team 24:31.3 7:55
1248 Emmett Fahey Fr BPXC2Track Club 24:31.6 7:55
1249 Mason Molina Fr South Side Runners 24:33.6 7:55
1250 Liam Streitz Fr Flandreau XC 24:33.6 7:55
1251 Ethen Olson Fr West 24:34.1 7:56
1252 Drew Elvehjem Sr Mustang Running Club 24:34.8 7:56
1253 Sam Caswell Fr South Side Runners 24:35.6 7:56
1254 Jacob Knox Jr Johnston 24:38.4 7:57 26/26 47/47 2/3
1255 Jackson Queen Sr New Prague XC 24:38.5 7:57
1256 Seth Lumley Jr Austin Running Club 24:40.6 7:58
1257 Maxwell Willkom Fr Roseville Runners 24:44.6 7:59
1258 Jared Carlson Jr Centennial 24:47.3 8:00
1259 Kyle Tsujimoto Fr Central XC Club 24:47.5 8:00
1260 Christian Brandt Jr Baxter Running Club 24:48.8 8:00
1261 Levi Kelly Fr Badlands Running Club 24:49.4 8:00
1262 Skyler Wright Fr Osage Cross Country 24:52.3 8:01
1263 Carter Loring So Da Fellas 24:52.6 8:01
1264 Dane Halverson So Mustang Running Club 24:52.9 8:02
1265 Riley Van Den Top Jr SFC 24:53 8:02
1266 Lucas Harr So SFC 24:54.4 8:02
1267 Joshua Bisel Sr Da Fellas 24:55.1 8:02
1268 Wyatt Davis Fr New Prague XC 25:11.9 8:08
1269 Oliver Blundred So Da Fellas 25:14.7 8:09
1270 Adam Imdieke Sr Da Fellas 25:14.7 8:09
1271 Nolan Davidson Fr Shawnee Mission NXC 25:15.9 8:09
1272 Zach Madden Jr Shawnee Mission NXC 25:15.9 8:09
1273 Jayden Vazzano Jr Shawnee Mission NXC 25:16.1 8:09
1274 Mack Haines Fr Da Fellas 25:20.7 8:11
1275 Owen Halls Jr Da Fellas 25:21.2 8:11
1276 Gage Grunst Sr Mahrep Track Club 25:25.1 8:12
1277 Grant Mcmartin So Mahrep Track Club 25:25.5 8:12
1278 Grayden Yoshida Sr East Ridge Cross Cou 25:26.2 8:12
1279 Colton Ditterich Sr Mahrep Track Club 25:26.7 8:12
1280 Justin Dickerson Sr Mahrep Track Club 25:26.7 8:12
1281 Josh Lihnakevic Sr Farmington Cross Cou 25:31 8:14
1282 Riley Murphree Jr Farmington Cross Cou 25:31.6 8:14
1283 Sam Boime So Minnetonka running c 25:46.5 8:19
1284 Aiden Greenfield Fr SFC 25:48.4 8:19
1285 Daniel Colby Fr SFC 25:48.6 8:20
1286 Sean Finch So Baxter Running Club 25:57.8 8:23
1287 Jackson Smith So XC Storm 25:59.2 8:23
1288 Patrick Djerf Jr Saint Louis Park Club 26:11.5 8:27
1290 Nathan Miller So Mill Road Running Cl 26:15 8:28
1291 Amir Ally Sr Farmington Cross Cou 26:21.1 8:30
1292 Jordan Chanthakhoun Sr Farmington Cross Cou 26:21.2 8:30
1293 Braedon Kelly Sr Farmington Cross Cou 26:28.2 8:32
1294 Raymond Dean Fr Central XC Club 26:40.5 8:36
1295 Branden Williams Sr Farmington Cross Cou 26:48 8:39
1296 Thao Nguyen Fr BPXC2Track Club 26:48.4 8:39
1297 Hezekiah Albinson Sr Laughing Waters Runn 26:56.7 8:42
1298 James Blomgren So Laughing Waters Runn 27:16.3 8:48
1299 Peter Fortier Jr Laughing Waters Runn 27:16.5 8:48
1300 Daniel Manthey Burro XC 27:24.3 8:50
1301 Nolan Kelly Sr Saint Louis Park Club 27:30.4 8:52
1302 Carter Johnson Laughing Waters Runn 27:32.6 8:53
1303 Nick Wright Burro XC 27:47.5 8:58
1304 Khoi Le Sr Farmington Cross Cou 27:49.2 8:58
1305 Parker Hennessey Jr Osage Cross Country 27:58.6 9:01
1306 Bailey Sauve Fr Da Fellas 28:02 9:03
1307 Wesley Smith Sr Osage Cross Country 28:14.9 9:07
1308 Kyle Scribner Fr Osage Cross Country 28:15.8 9:07
1309 Brady Krisko MSA Dragons 28:53.3 9:19
1310 Jason Bull So Central XC Club 30:01.3 9:41
1311 Carl Yaeger Jr Teneo 32:56.8 10:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Blues XC Club
13-4-2-1-1
Gap: 0:26
83:48
16:46
5:24
168 Rylan Brown
Jr
16:31
5:20
15
Ryker Kramer
Sr
16:40
5:23
23
Caleb Wright
Jr
16:42
5:23
27
Jordan Tremblay
Jr
16:57
5:28
51
Simon Santiago
Sr
16:57
5:28
52
Arrick White
So
17:43
5:43
189
Harrison Hillman
Sr
18:01
5:49
274
2 Muskego XC Club
2-8-9-7-2
Gap: 1:08
84:44
16:57
5:28
329 Erik Kain
Jr
16:10
5:13
2
Tyler Termaat
Sr
16:50
5:26
43
Adam Kierzek
Sr
17:11
5:32
80
Will Martens
So
17:16
5:34
96
Frankie Sperka
Sr
17:18
5:35
108
Ethan Hopp
So
17:23
5:36
125
Caleb Boudreau
So
17:50
5:45
224
3 Winona Boys
6-3-4-2-3
Gap: 1:19
84:53
16:59
5:29
355 Carter Briggs
Jr
16:19
5:16
6
Colten Brand
Sr
16:43
5:23
28
Cody Peterson
So
16:59
5:29
54
Aidan Mohan
Sr
17:15
5:34
92
Jack Bucknam
Fr
17:37
5:41
175
Mitchell Ploetz
Sr
18:16
5:54
330
Preston Halleck
Sr
18:40
6:01
412
4 Moorhead XC Running
5-6-5-3-4
Gap: 1:13
84:59
17:00
5:29
363 Zach Johnson
Sr
16:19
5:16
5
Dawson Strom
Sr
16:47
5:25
39
Evan Myran
So
17:05
5:31
67
Jacob Kunka
Sr
17:16
5:34
98
Elijah Harvala
So
17:32
5:39
154
Isaac Wicklund
Sr
17:43
5:43
188
Macalister Nelson
So
18:10
5:52
311
5 Sheridan Cross Count
32-21-14-10-5
Gap: 0:30
85:34
17:07
5:31
387 Garett Avery
Sr
16:48
5:25
42
Alex Garber
Jr
17:01
5:29
58
Nathan Kessler
Sr
17:09
5:32
74
Timothy Brown
Jr
17:18
5:35
104
Wyatt Shaw
Jr
17:18
5:35
109
Nathaniel Lydic
Sr
18:50
6:05
440
Tyler Trentacosti
Sr
18:54
6:06
451
6 Farmington Cross Cou
8-6-7-4-6
Gap: 1:22
85:13
17:03
5:30
396 Aaron Kruse
Jr
16:20
5:16
8
Noah Revels
Jr
16:46
5:25
36
Brennen Peterson
So
17:11
5:32
78
Nolan Levack
Sr
17:15
5:34
91
Robbie Spain
So
17:42
5:43
183
Regan Sevenich
Sr
17:49
5:45
213
Carter Altmann
Jr
18:02
5:49
279
7 Lansing Lions Run Cl
17-10-10-5-7
Gap: 1:07
85:30
17:06
5:31
418 Liam Neidig
Jr
16:38
5:22
19
Terry Robinson
Jr
16:44
5:24
30
Kenneth Howell
Fr
17:12
5:33
82
Ty Bieber
Sr
17:12
5:33
83
Nathanial Baker
Sr
17:45
5:44
204
Alex Mack
Jr
18:33
5:59
386
Andrew Allen
Sr
18:34
5:59
390
8 Team Swanson
33-19-13-9-8
Gap: 0:43
85:43
17:09
5:32
434 Ben Harrell
Sr
16:50
5:26
44
Caleb Masters
Sr
16:52
5:26
48
Jackson Burnett
Sr
17:09
5:32
75
Sam Steinlicht
So
17:18
5:35
107
Ryder Jarrett
Jr
17:34
5:40
160
Shane Mullen
So
17:44
5:43
194
Spencer Kaleko
Sr
18:00
5:49
272
9 East Ridge Cross Cou
14-8-6-8-9
Gap: 1:14
85:41
17:08
5:32
471 Joseph Reimann
Sr
16:34
5:21
16
John Faller
So
16:44
5:24
29
Zach Getting
Sr
17:07
5:31
70
Sean Mcniesh
Fr
17:29
5:38
145
Michael Kenney
Sr
17:48
5:44
211
Daniel Koland
So
17:52
5:46
234
Trenton Hohn
So
17:56
5:47
250
10 Rosemount XC Club
16-15-12-12-10
Gap: 1:03
85:55
17:11
5:33
485 Danny Cox
Sr
16:35
5:21
18
Payne Freske
Sr
17:01
5:29
60
Gerrit Livingston
Jr
17:12
5:33
84
Elliott Nicholson
So
17:29
5:38
147
Pranav Vijay
So
17:38
5:41
176
Getinat Asfaw
Jr
17:38
5:41
179
Jack Labatte
Sr
18:21
5:55
345
11 Minnetonka running c
23-18-16-13-11
Gap: 0:53
86:01
17:12
5:33
489 Reese Thompson
Jr
16:42
5:23
26
Fausto Chongmemije
So
17:03
5:30
62
Harry Koeppen
Jr
17:21
5:36
117
Adam Mccollor
Sr
17:21
5:36
118
Austin Hunter
So
17:35
5:40
166
Zakaree Crawford
Jr
17:49
5:45
215
Thomas Lane
Jr
17:57
5:48
257
12 Sun Prairie XC
9-5-11-11-12
Gap: 1:22
85:41
17:08
5:32
497 Ash Francis
Sr
16:25
5:18
9
Adam Tess
Sr
16:45
5:24
34
Juan Jimenez
Sr
17:18
5:35
105
Joseph Barber
Sr
17:27
5:38
140
Hunter Teniente
Jr
17:47
5:44
209
Marquez Rodriguez
Jr
19:11
6:11
499
Jacob Starr
Sr
19:12
6:12
503
13 Wayzata XC
15-16-15-16-13
Gap: 1:03
86:13
17:15
5:34
544 Charlie Ernst
Jr
16:35
5:21
17
Matthew Harries
Fr
17:03
5:30
63
Drake Young
Jr
17:20
5:36
115
Max Albright
Jr
17:37
5:41
172
Ben Walker
Sr
17:38
5:41
177
Robert Defren
Sr
17:55
5:47
246
Umar Hasan
Jr
17:57
5:47
253
14 Johnston
24-23-19-17-14
Gap: 0:48
86:26
17:17
5:35
560 Joe Schaefer
Sr
16:44
5:24
31
Cade Meyer
Sr
17:17
5:34
99
Nathan Kellar
So
17:22
5:36
122
Yohana Yual
So
17:32
5:39
153
Drew Schmidt
Jr
17:32
5:39
155
Aidan Macgregor
Sr
17:54
5:46
242
Jason White
Jr
18:00
5:48
263
15 Central XC Club
21-11-8-14-15
Gap: 1:38
86:35
17:19
5:35
670 Suleyman Jafer
Sr
16:41
5:23
24
Michael Smith
Sr
16:51
5:26
45
Maxwell Yang
Fr
16:59
5:29
55
Kade Hagen
Sr
17:46
5:44
207
Andrew Hoang
Sr
18:18
5:54
339
Abdi Roba
Jr
18:35
6:00
391
Dylan Haugee
So
18:41
6:02
418
16 Fun and Run
1-1-1-6-16
Gap: 3:12
86:14
17:15
5:34
729 Tryg Solberg
Sr
16:05
5:11
1
Maxwell Nelson
Jr
16:28
5:19
12
Isaac Maruyama
Jr
16:52
5:26
47
Logan Tanttu
Jr
17:33
5:40
157
Adam Bear
Sr
19:17
6:13
512
Ben Kroll
Sr
19:17
6:13
514
Jack Rupert
Sr
22:47
7:21
664
17 Stillwater Running C
29-31-22-19-17
Gap: 1:13
87:20
17:28
5:38
762 Jared Brandt
Sr
16:47
5:25
38
Dylan Olson
Sr
17:25
5:37
133
Sterling Follis
Sr
17:30
5:39
149
Daniel Beletsky
Jr
17:38
5:41
178
Charlie Franke
Jr
18:00
5:48
264
Tristan Smith
Jr
18:00
5:48
268
Connor Kapfer
Jr
18:14
5:53
324
18 Washburn Running Clu
47-37-25-23-18
Gap: 0:38
87:41
17:32
5:39
778 Leif Rozycki
Sr
17:13
5:33
86
Tristyn Voigt
Jr
17:24
5:37
129
Alex Bion
Jr
17:29
5:38
146
Sharmarke Ismael
So
17:43
5:43
190
William Steiner
Sr
17:51
5:45
227
Oscar Mcfadden
Sr
18:36
6:00
397
Charles Knopp
Sr
18:53
6:05
444
18 Dowling XC
58-45-34-25-18
Gap: 0:27
87:39
17:32
5:39
778 Cade Muller
So
17:19
5:35
111
Jake Miller
Sr
17:30
5:39
148
Drew Brase
Sr
17:31
5:39
152
Brandon Latting
Jr
17:33
5:40
159
Aiden Cunningham
Sr
17:46
5:44
208
Tyler Schweizer
Fr
19:59
6:27
585




20 Woodbury Elite
4-19-18-18-20
Gap: 2:07
87:06
17:25
5:37
788 Aidan Browne
Jr
16:16
5:15
4
Christopher Romain
So
17:14
5:33
88
Grant Wittman
Sr
17:25
5:37
134
Okuny Awow
Sr
17:47
5:44
210
Chase Blodgett
So
18:24
5:56
352
Joshua Baston
Jr
18:45
6:03
429
Arun Madurai
Jr
18:56
6:07
457
21 Lakeville North XC R
18-12-20-20-21
Gap: 1:22
87:15
17:27
5:38
789 Tyler Osen
Sr
16:38
5:22
20
Brandon Stachewicz
Jr
16:56
5:28
50
Andrew Casey
-
17:50
5:45
223
Jacob Langenfeld
Sr
17:51
5:46
231
Dawson Ashley
Sr
18:00
5:48
265
Elliot Bach
Sr
18:12
5:52
316
Bryce Stachewicz
-
18:14
5:53
326
22 Team Thunder
63-47-31-24-22
Gap: 0:34
87:49
17:34
5:40
824 Matthew Schneider
Sr
17:24
5:37
126
Craig Ollendick
Sr
17:27
5:38
137
Mark Schermerhorn
Sr
17:28
5:38
143
Sam Mauro
So
17:34
5:40
163
Alex Kuckelman
Jr
17:57
5:47
255
Garret Green
Sr
17:59
5:48
261
Juan Ballesteros
Sr
18:01
5:49
273
23 Roseville Runners
40-30-26-28-23
Gap: 0:50
87:58
17:36
5:41
860 Joseph Lee
So
17:06
5:31
68
Elliot Flack
Jr
17:17
5:34
100
Edward Bregi
Jr
17:44
5:43
196
Cirdan Klindworth
Jr
17:56
5:47
247
Colby Zupancich
Jr
17:56
5:47
249
James Olson
Fr
18:06
5:50
297
Cohen Rice
Fr
19:11
6:11
500
24 Maple Grove Cross Co
7-2-3-15-24
Gap: 3:10
87:17
17:27
5:38
871 Clark Young
Jr
16:19
5:16
7
Charles Caven
Jr
16:30
5:19
14
Huxley Nyabwari
Jr
17:00
5:29
57
Xander Ostaffe
Sr
17:58
5:48
260
Levi Case
So
19:29
6:17
533
Ryan Bottema
Fr
19:37
6:20
550
Evan Lovdahl
So
20:11
6:31
591
25 Children of the Corn
56-38-32-29-25
Gap: 0:36
88:05
17:37
5:41
877 Kadyn Dohlman
So
17:17
5:35
103
Kael Ecord
Sr
17:19
5:35
113
Joel Gaddie
Sr
17:44
5:43
193
Austin Schultz
So
17:52
5:46
233
Aiden Werner
Fr
17:53
5:46
235
Sebastion Castillo
Fr
18:26
5:57
360
Dominick Smith
Sr
18:27
5:57
362
26 Mounds View XC Club
48-40-32-27-26
Gap: 0:55
88:14
17:39
5:42
916 Santino Preciado
Jr
17:13
5:33
87
Matthew Miller
So
17:28
5:38
141
Nathaniel Apostle
Jr
17:41
5:42
181
Nate Moller
Sr
17:45
5:43
201
Erik Swensen
Sr
18:08
5:51
306
Brenner Klein
Jr
18:09
5:51
309
John Pfenning-wen
Jr
18:27
5:57
364
27 Edina XC
54-36-28-21-27
Gap: 1:16
88:18
17:40
5:42
928 Charles Heinecke
Sr
17:17
5:34
101
Tate Huss
Sr
17:19
5:35
112
Tobias Burgess
Jr
17:33
5:40
158
Luke Osler
Jr
17:37
5:41
173
Case Winter
Jr
18:33
5:59
384
John Peters
Jr
18:46
6:03
430
Curtis Thiele
Jr
19:09
6:11
492
28 Valkyrie Running Clu
28-22-24-30-28
Gap: 1:20
88:04
17:37
5:41
947 Logan Klingele
Sr
16:47
5:25
37
Ben Crocker
Jr
17:10
5:32
77
Ryan Barnum
So
17:55
5:47
243
Lucas Dawson
So
18:05
5:50
291
Kyle Zapolnik
So
18:07
5:51
299
Zain Khan
Sr
18:29
5:58
369
Ryan Troy
Sr
19:28
6:17
529
29 Jags Running Club
20-17-21-26-29
Gap: 1:49
88:03
17:37
5:41
952 Colden Longley
Jr
16:39
5:22
22
Timothy Lueth
Jr
17:02
5:30
61
Mason Young
Fr
17:53
5:46
236
Joe Gathje
So
18:00
5:48
267
Gabe Meier
Fr
18:29
5:58
366
Zach Studdiford
Fr
18:29
5:58
367
Ryan Meany
Sr
18:41
6:02
419
30 Saints XC Club
66-50-41-36-30
Gap: 0:35
88:31
17:42
5:43
974 Ashton Higgerson
Fr
17:25
5:37
131
Owen Sovereign
So
17:28
5:38
142
Nolan Mauk
Jr
17:43
5:43
187
Connor Morrissey
Jr
17:57
5:47
252
Aidan Grantham
So
17:59
5:48
262
Paul Loughman
Jr
18:08
5:51
303
Connor Klocke
Fr
18:15
5:53
327
31 Bemidji Lumberjacks
22-13-17-21-31
Gap: 2:10
88:09
17:38
5:41
986 Gage Mostad
Jr
16:41
5:23
25
Riley Berg
Sr
16:53
5:27
49
Zac Fouquerel-sk
Sr
17:25
5:37
132
Isaak Mcdonald
Fr
18:18
5:54
338
Bryce Kondos
Fr
18:51
6:05
442








32 Winged Foot Running
43-42-40-35-32
Gap: 0:54
88:32
17:42
5:43
989 Fuad Bashir
So
17:09
5:32
73
Harley Anez
Sr
17:35
5:40
167
Adnan Muhumed
Sr
17:49
5:45
217
Mason Wendt
Jr
17:57
5:47
251
Hudeife Mire
Jr
18:02
5:49
281
Mateo Marin-mera
Sr
19:14
6:12
507
Adam Dawson
Jr
19:21
6:15
520
33 Prior Lake Track Clu
41-43-38-32-33
Gap: 1:08
88:38
17:44
5:43
1003 Chase Hebel
Sr
17:08
5:32
71
Samuel Klinger
Jr
17:39
5:42
180
Kyle Schaeffler
Jr
17:44
5:43
197
Mason Clemensen
Jr
17:50
5:45
222
Tommy Hesch
Sr
18:16
5:54
333
Noel Preslicka
Sr
20:38
6:39
612
Justin Garrison
Sr
21:01
6:47
629
34 West
26-26-26-31-34
Gap: 1:41
88:22
17:40
5:42
1008 Aidan Reyna
Fr
16:45
5:24
33
Kaden Cooley
Jr
17:18
5:35
106
Daniel Carter
Sr
17:51
5:45
225
Tristin Downie
So
18:03
5:49
285
Jon O'neil
Sr
18:26
5:57
359
Ryder Amos
Jr
18:40
6:01
409
Aidan Massey
So
19:16
6:13
509
35 Wildcat Track Club -
12-35-39-38-35
Gap: 1:42
88:21
17:40
5:42
1049 Carson Sturdy
So
16:30
5:19
13
Kyle Newberry
Fr
17:45
5:43
198
Graham Hudelson
Sr
17:54
5:46
241
Aydan Vanmeerhaegh
Sr
18:02
5:49
282
Brady Huggins
Fr
18:11
5:52
315
Henry Rokusek
So
18:13
5:52
319
Owen Gier
Fr
18:43
6:02
424
36 The NoTo Running Pro
10-25-36-37-36
Gap: 1:54
88:26
17:41
5:42
1077 Maliki Pope
Sr
16:28
5:19
10
Taegan Loy
Jr
17:23
5:36
124
Collin Underwood
Jr
18:06
5:50
296
Titan Cina
So
18:07
5:51
301
Jace Mitchell
Sr
18:22
5:55
346
Jace Moore
Fr
18:37
6:00
399
Devon Eich
Sr
18:40
6:01
408
37 The West Side Stories
42-33-42-39-37
Gap: 1:05
88:51
17:46
5:44
1094 Trevor Laube
Sr
17:08
5:32
72
Ty Gifford
Jr
17:19
5:35
114
Cade Evans
Jr
18:05
5:50
292
Brian Balquist
Jr
18:05
5:50
293
Zach Horning
Sr
18:14
5:53
323
Carter Hassman
Jr
18:17
5:54
334




38 Lancers
3-29-23-33-38
Gap: 2:40
88:39
17:44
5:43
1127 Griffin Keeter
Sr
16:14
5:14
3
Joseph Brown
Sr
17:34
5:40
162
Jack Fisher
Jr
17:35
5:40
165
Quentin Grotheer
Sr
18:23
5:56
349
Avery Haughton
Jr
18:54
6:06
448
Luke Searles
So
18:55
6:06
452
Quincy Eastlack
Sr
19:13
6:12
506
39 Running Orange
61-56-48-44-39
Gap: 0:42
89:10
17:50
5:45
1138 Carter Owen
Jr
17:22
5:36
121
Richy Salas
Sr
17:43
5:43
186
Evan Armitage
Sr
17:58
5:48
258
Jack Smeins
Jr
18:03
5:49
286
Jacob Soto
Jr
18:03
5:49
287
Eric Reding
Jr
18:04
5:50
288
Jacob Arnold
Jr
18:04
5:50
289
40 Team Fremont
69-59-49-42-40
Gap: 0:44
89:16
17:51
5:46
1156 Carter Waters
Fr
17:27
5:38
139
Andrew Blocker
Jr
17:42
5:43
185
Trevor Synovec
Sr
17:55
5:47
245
Braden Taylor
Fr
18:00
5:48
270
Edmund England
Sr
18:12
5:52
317
Zac Mcgeorge
So
18:15
5:53
328
Tyson Baker
Fr
18:36
6:00
396
41 EPRC
71-61-51-45-41
Gap: 0:30
89:17
17:51
5:46
1161 Nile Timmerman
Jr
17:32
5:39
156
Zach Spears
Jr
17:42
5:43
184
Sam Marble
Sr
18:00
5:48
266
Jackson Marble
Sr
18:02
5:49
277
Peter Oviguian
Sr
18:02
5:49
278
Cameron Picht
Sr
18:25
5:56
356
Riley Marble
Jr
19:08
6:10
484
42 Wildcat XC Club
70-54-45-43-42
Gap: 1:04
89:36
17:55
5:47
1231 Daniel Nixon
So
17:28
5:38
144
Seth Fey
Fr
17:31
5:39
151
Austin Goetsche
So
17:52
5:46
232
Aidan Kurz
Jr
18:13
5:53
321
Ryan O'grady
So
18:33
5:59
383
Tyler Matrangos
So
18:38
6:01
404
Cole Haith
Fr
18:40
6:01
411
43 Lac Qui Parle Valley
38-41-37-40-43
Gap: 1:49
89:43
17:57
5:47
1237 Mike Kvaal
Jr
17:04
5:30
65
Mason Brehmer
Fr
17:35
5:40
164
Zeke Sather
So
17:46
5:44
206
Colby Deuth
Jr
18:25
5:56
357
Payton Sterud
Fr
18:53
6:06
445
Darius Fenske
So
19:26
6:16
525




44 Tigers XC
31-27-29-34-44
Gap: 3:00
89:54
17:59
5:48
1252 Sonny Ortega-rosel
Jr
16:48
5:25
41
Jv Moreno
Sr
17:21
5:36
119
Travis Jensen
Jr
17:51
5:46
230
Aaron Bauers
So
18:06
5:50
294
Isaac Greiner
Fr
19:48
6:23
568








45 Pleasant Valley XC C
64-58-55-48-45
Gap: 1:03
89:53
17:59
5:48
1300 Jack Meyers
Jr
17:24
5:37
128
Cole Hanson
Sr
17:44
5:43
195
Jimmy Feeney
Jr
18:07
5:50
298
Tommy Ashby
Jr
18:12
5:52
318
Mitchell Strobbe
Jr
18:27
5:57
361
Kyle Knedler
Jr
18:30
5:58
372
Cooper Frakes
Jr
18:58
6:07
463
46 Spandl Chiropractic
65-64-52-50-46
Gap: 1:03
89:59
18:00
5:48
1317 Hunter Klimek
Jr
17:24
5:37
130
Ben Bartczak
Sr
17:53
5:46
238
Bentley Christiansen
Sr
17:55
5:47
244
Tanner Robben
So
18:19
5:54
340
Jack Tyrrell
Jr
18:28
5:57
365
Isaac Christoffers
Jr
18:38
6:01
402
Brayden Christiansen
Sr
19:11
6:11
498
47 Harrisburg Running C
77-72-62-51-47
Gap: 0:46
90:06
18:01
5:49
1342 Josh Krull
Sr
17:45
5:43
202
Pierce Okken
Jr
17:53
5:46
237
Ryan Ptak
Jr
17:57
5:47
256
Parker Fitzgerald
Fr
18:00
5:48
269
Soren Weeg
Fr
18:31
5:58
378
Owen Schweitzer
Jr
18:38
6:01
403
Nick Wipf
Sr
19:40
6:21
553
48 The Pioneers
55-49-54-53-48
Gap: 1:17
90:12
18:02
5:49
1357 Sam Overbey
Sr
17:17
5:34
102
Daniel Bohnemann
Sr
17:36
5:41
170
John Finnigan
Jr
18:21
5:55
343
Dustin Lopez
Sr
18:24
5:56
354
Sean Markert
Sr
18:34
5:59
388
Jimmy Kozminski
Jr
19:58
6:27
581
Caelan Neibert
Jr
20:10
6:30
589
49 Trailblazers
62-45-44-41-49
Gap: 2:08
90:28
18:06
5:50
1365 Mitch Lumley
Jr
17:22
5:36
123
Wrenner Brown
So
17:27
5:38
136
Aj Bohon
Sr
17:58
5:48
259
Owen Massaro
So
18:11
5:52
313
Quenton Walion
So
19:30
6:17
534
Scott Cunningham
Sr
19:37
6:20
549




50 Titan Running
59-60-56-54-50
Gap: 1:22
90:16
18:03
5:49
1395 Alex Pollett
Jr
17:21
5:36
116
Caden Caverzagie
Sr
17:49
5:45
220
Robert Price
Sr
18:09
5:51
308
Luke Sheehan
So
18:16
5:53
329
Brandon Leute
Sr
18:43
6:02
422
David Jabens
Jr
18:49
6:04
438
Chris Leute
Sr
18:53
6:06
446
51 Austin Running Club
27-51-47-46-51
Gap: 2:19
90:16
18:03
5:49
1401 Henry Hinchcliffe
Sr
16:46
5:25
35
Jackson Marsh
So
17:53
5:46
239
Brockdon Lawhead
Sr
18:02
5:49
283
Alex Petrik
So
18:29
5:58
368
Blake Petrik
So
19:05
6:09
476
Ryan Walters
Sr
19:09
6:11
489
Andrew Neitzell
Jr
19:41
6:21
554
52 XC Storm
11-55-53-56-52
Gap: 2:10
89:53
17:59
5:48
1403 Zachary Long
Jr
16:28
5:19
11
Jack Olson
Fr
18:06
5:50
295
Benjamin Scheller
So
18:08
5:51
307
Tanner Brady
Sr
18:34
5:59
389
Cole Donahe
Fr
18:38
6:01
401
Ben Spenler
So
18:56
6:06
455
Justin Roemer
So
18:58
6:07
464
53 Mill Road Running Cl
25-44-50-52-53
Gap: 2:24
90:31
18:06
5:50
1453 Daniel Pierce
Jr
16:44
5:24
32
Asim Ali
Jr
17:51
5:45
226
Owen Kluck
Jr
18:18
5:54
337
Zacchary Collins
Jr
18:29
5:58
370
Josh Maxfield
Jr
19:08
6:10
488
Ethan Renken
Sr
22:22
7:13
657
Christian Lampe
Sr
23:36
7:37
671
54 DMC XC
68-62-46-49-54
Gap: 1:45
90:48
18:10
5:51
1455 Luke Lounsbury
Jr
17:27
5:38
138
Noah Fopma
Sr
17:45
5:44
203
Carson Houg
Fr
17:45
5:44
205
Jacob Fopma
Sr
18:38
6:01
405
Christian Castile
So
19:12
6:12
504
Nate Moser
So
19:31
6:18
536




55 Packers
46-57-61-58-55
Gap: 1:27
90:43
18:09
5:51
1469 Edrei Murillo
Sr
17:13
5:33
85
Felix Cruz
So
17:51
5:46
229
Adam Ali
So
18:30
5:58
371
Gus Hodoly
So
18:30
5:58
374
Salah Hilowle
Sr
18:40
6:01
410
Alex Elizarraga
Jr
18:59
6:08
467
Antonio Hallsted
Sr
19:34
6:19
540
56 Falcon Runners
52-34-30-47-56
Gap: 2:21
91:25
18:17
5:54
1478 Ben Aoki-sherwoo
Sr
17:16
5:34
94
Zachary Mcshane
Sr
17:16
5:34
95
Calvin Libra
Sr
17:48
5:45
212
Tommy Brandes
Jr
19:29
6:17
532
Celestine Massmann
Sr
19:36
6:19
545
Brett De Kooker
Fr
19:59
6:27
583
William Omodt
Sr
20:03
6:28
588
57 Spartan XC
36-70-68-62-57
Gap: 1:31
90:50
18:10
5:52
1518 Thomas Oliver
Jr
17:01
5:29
59
Javier Kenney
Jr
18:23
5:56
348
Grant Bauman
So
18:25
5:56
355
Zach Smith
So
18:31
5:58
375
Joe Allen
So
18:32
5:59
381
Jake Newman
Jr
18:50
6:05
439
Zach Frandolig
Jr
19:10
6:11
495
58 RR D-Krew
60-53-57-59-58
Gap: 1:37
91:04
18:13
5:53
1534 Zach Simon
Sr
17:22
5:36
120
Gavin Dorsey
Jr
17:36
5:41
171
Jeff Corcoran
Sr
18:27
5:57
363
Michael Bartholomew
Jr
18:40
6:01
414
Broden Diederich
So
18:59
6:07
466
Owen Reilley
Fr
20:50
6:43
624
Om Panda
So
21:10
6:50
637
59 Kronenwetter Krew
44-39-35-55-59
Gap: 2:35
91:50
18:22
5:55
1538 Isaiah Winowiski
Sr
17:10
5:32
76
Zach Brandenburg
Jr
17:30
5:39
150
Devin Stowell
Sr
17:44
5:43
191
Alex Schultz
Jr
19:42
6:21
558
Lukas Wolosek
Jr
19:45
6:22
563








60 Champlin Park XC
19-14-43-57-60
Gap: 2:56
91:22
18:16
5:54
1573 Dontae Johnson
Jr
16:39
5:22
21
Connor Preston
Jr
17:00
5:29
56
Eoin Keran
Sr
18:47
6:04
433
Joseph Eisenberg
Jr
19:22
6:15
521
Donovan Durand
So
19:34
6:19
542
Blake Olson
So
20:31
6:37
608
Gavin Lamott
Sr
22:39
7:18
661
61 Team Sty-U
34-52-59-61-61
Gap: 2:15
91:23
18:17
5:54
1611 Aj Ervin
Sr
16:52
5:26
46
Austin Oyen
Fr
17:54
5:46
240
Damon Zielke
Jr
18:31
5:58
377
Caleb Wallace
Sr
19:00
6:08
468
Riley Wellendorf
Jr
19:07
6:10
480
Sam Conway
Jr
19:10
6:11
493
Parker Lorenz
So
19:50
6:24
571
62 Malcolm XC Club
57-66-60-60-62
Gap: 2:15
91:53
18:23
5:56
1666 Devyn Beekman
Sr
17:19
5:35
110
Dillon Beach
So
18:00
5:48
271
Noah Twohig
Sr
18:04
5:50
290
Jacob Schweitzer
So
18:56
6:07
456
John Swotek
Jr
19:33
6:18
539
Ty Brockhaus
Fr
19:55
6:26
578




63 Jaguar Running Club
79-76-72-65-63
Gap: 1:08
91:36
18:19
5:55
1674 Jakob Twigg
Sr
17:49
5:45
216
Dylan Wootton
Sr
18:08
5:51
302
John Lehan
So
18:08
5:51
304
Jordan White
So
18:36
6:00
394
Grant Nelson
Fr
18:56
6:07
458
Jonathan Atchley
So
22:58
7:25
669




64 Club PXC
53-65-66-63-64
Gap: 1:54
91:49
18:22
5:55
1687 Ryan Neubauer
Jr
17:16
5:34
97
Carlo Dannenfelser
Jr
18:01
5:49
276
Bailey Reiseck
Sr
18:31
5:58
379
Andrew Bickford
So
18:51
6:05
441
Reese Hermanson
Jr
19:10
6:11
494
Blake Stewart
Sr
19:43
6:22
559




65 Centennial
49-71-70-67-65
Gap: 1:45
91:47
18:21
5:55
1702 Thomas Marrah
Sr
17:14
5:34
89
Jonathan Pattie
Fr
18:13
5:53
320
Landen Liu
Fr
18:39
6:01
407
Aiden Sherer
Fr
18:42
6:02
421
Keaton Rutz
Sr
18:59
6:07
465
Darren Weisser
Jr
19:07
6:10
482
Erik Blossom
Jr
19:16
6:13
510
66 Raiders
80-73-69-64-66
Gap: 1:36
92:03
18:25
5:56
1721 Joseph Sullivan
Fr
17:49
5:45
218
Derek Rudolph
Sr
17:56
5:47
248
Ray Zirngible
Sr
18:16
5:54
332
Mason Rudolph
Jr
18:37
6:00
400
Logan Searles
So
19:25
6:16
523
Kyle Petrick
Jr
19:41
6:21
556
Sutton Fronk
Sr
20:50
6:43
622
67 Shawnee Mission NXC
67-75-77-72-67
Gap: 1:28
92:10
18:26
5:57
1783 Sebastian Garcia
Sr
17:26
5:37
135
Austin O'dwyer
Jr
18:22
5:56
347
Mitchell Cheatham
So
18:43
6:02
425
Major Ewers
Fr
18:44
6:03
426
Carter Shepherd
Fr
18:54
6:06
450
Arlo Kinsey
Jr
18:57
6:07
460
Zach Bell
Jr
19:01
6:08
470
68 Scarlet XC
84-82-79-74-68
Gap: 0:52
92:11
18:26
5:57
1813 Hans Rupnow
Jr
18:02
5:49
280
Sam Csizmadia
Sr
18:10
5:52
310
Jacob Haley
Sr
18:25
5:57
358
Tim Cain
So
18:40
6:01
416
Josh Landgraff
Jr
18:54
6:06
449
Grant Haggerty
So
19:08
6:10
485
Kallen Femrite
So
19:47
6:23
566
69 XC Club BBB
37-24-58-66-69
Gap: 3:13
93:40
18:44
6:03
1822 Peter Lynch
Jr
17:03
5:30
64
Aidan Luebke
Sr
17:06
5:31
69
Mark Ramel
Jr
19:28
6:17
528
Walker Niebergall
Jr
19:47
6:23
565
Max Jensen
Sr
20:16
6:32
596
Charles Pihart
Jr
20:38
6:39
613




70 Mustang Running Club
74-77-80-76-70
Gap: 1:21
92:24
18:29
5:58
1834 Nathan Williams
Sr
17:36
5:41
169
Caleb Weaver
Sr
18:30
5:58
373
Kaden Smart
Sr
18:40
6:01
413
Nate Johnson
-
18:41
6:02
420
Jacob Johnson
So
18:57
6:07
459
Wilson Krueger
Sr
18:58
6:07
462
Kaden Halverson
Sr
20:13
6:31
592
71 Buffalo Bison XC
76-69-63-68-71
Gap: 2:12
93:13
18:39
6:01
1837 Jadon Boots
Fr
17:44
5:43
192
James Dorado
Fr
17:45
5:43
199
Jared Gregoire
Fr
18:13
5:53
322
Eithan Warne
Sr
19:37
6:20
547
Zachary Muellerleile
Fr
19:55
6:26
577
Jacob Williams
Fr
20:40
6:40
614
Frankly Huang
Sr
21:11
6:50
638
72 Raider Runners
73-74-75-73-72
Gap: 1:34
92:32
18:30
5:58
1839 Mason Fitzmaurice
Sr
17:35
5:40
168
Bradley Schluben
Jr
18:11
5:52
312
Ben Curtis
Jr
18:36
6:00
398
Evan Shibel
So
19:01
6:08
471
Eli Price
Jr
19:09
6:11
490
Melkam Levendusky
Fr
24:15
7:49
680




73 Coon Rapids
78-79-78-75-73
Gap: 1:17
92:35
18:31
5:58
1842 Nick Jorgenson
Sr
17:49
5:45
214
Levi Taylor
Sr
18:24
5:56
351
Isaac Johnson
Jr
18:24
5:56
353
Nathan O'neill
Sr
18:54
6:06
447
Aaron Johnson
Sr
19:06
6:10
477
Logan Rotzien
Sr
19:37
6:20
548
Noah Christiansen
Jr
20:53
6:44
625
74 Shakopee
83-80-76-78-74
Gap: 1:10
92:38
18:32
5:59
1862 Benjamin Palmieri
So
17:57
5:47
254
Dan Olfert
Fr
18:11
5:52
314
Corbin Michels
Sr
18:17
5:54
335
Simon Horning
Jr
19:06
6:10
478
Dean Luehrs
Sr
19:07
6:10
481
Zach Broome
Sr
20:02
6:28
587
James Olfert
-
21:17
6:52
639
75 Burro XC
45-27-65-70-75
Gap: 2:40
93:48
18:46
6:03
1871 Chase Fossum
Jr
17:11
5:32
79
Colton Anderson
Sr
17:11
5:32
81
Nathan Rage
So
19:48
6:23
569
Jackson Anderson
So
19:48
6:23
570
Luke Leshuk
Jr
19:51
6:24
572
Christian Brist
-
20:01
6:27
586
Adam Smith
-
20:44
6:41
619
76 Elk River
72-67-74-71-76
Gap: 2:01
93:02
18:36
6:00
1872 Lucas Gustafson
Sr
17:34
5:40
161
Miles Olofson
Jr
17:49
5:45
221
Joseph Gustafson
So
19:02
6:08
473
Gavin Hilyar
Fr
19:03
6:09
474
Cameron Lehmann
Fr
19:35
6:19
543








77 Marshall Orange Crus
35-32-64-69-77
Gap: 4:02
94:36
18:55
6:06
1902 Zach Matzner
Jr
16:58
5:28
53
Quentin Blomme
Sr
17:24
5:37
127
Landon Wherry
So
19:33
6:18
537
Jenson Meyer
Jr
19:42
6:21
557
Damian Caron
Sr
21:00
6:46
628
Karter Wasberg
Sr
21:01
6:47
630
Tanner Fales
Jr
21:02
6:47
631
78 South Lincoln Distan
88-88-84-81-78
Gap: 0:35
92:53
18:35
6:00
1959 Max Mcconnell
Jr
18:14
5:53
325
Mitchel Horvath
Jr
18:33
5:59
387
Ethan Czapla
Jr
18:36
6:00
393
Bryce Lonowski
So
18:41
6:02
417
Micah Duerk
So
18:49
6:04
437
Jd Crom
So
19:09
6:11
491
Austin Wohleb
Jr
19:20
6:14
519
79 MSA Dragons
75-67-73-79-79
Gap: 2:35
94:30
18:54
6:06
2007 Will Mattes
Jr
17:41
5:42
182
Jaad Stout
So
17:45
5:43
200
Jagar Hansen
Jr
18:56
6:06
454
Ben Haland
Jr
19:52
6:24
574
Will Krisko
So
20:16
6:32
597
Charlie Eng
Jr
20:17
6:33
598
Brady Krisko
-
28:53
9:19
693
80 Antlers
50-63-67-76-80
Gap: 4:36
96:23
19:17
6:13
2024 Kody Smallfoot
Jr
17:15
5:34
90
Jaden Gebeke
Sr
18:01
5:49
275
Brody Knott
Sr
18:36
6:00
395
Treven Beekman
Fr
20:41
6:40
615
Evan Huggler
Sr
21:50
7:03
649
Luke Coltvet
So
21:50
7:03
650




81 South Side Runners
85-84-82-82-81
Gap: 1:14
93:42
18:44
6:03
2079 John Ziemkowski
So
18:02
5:49
284
Adam Butts
Jr
18:16
5:54
331
Lucas Pessanha
So
18:52
6:05
443
Ross Weber
Jr
19:14
6:12
508
Steven Olson
Jr
19:17
6:13
513
Tanner Cockrill
Sr
20:53
6:44
626
Will Blevins
Jr
22:10
7:09
655
82 Demon XC Club
86-87-85-83-82
Gap: 1:13
93:50
18:46
6:03
2111 Logan Hasper
Sr
18:07
5:51
300
Jaxsyn Olson
Fr
18:33
5:59
385
Scott Gotta
Fr
18:48
6:04
436
Noah Cowley
Fr
19:01
6:08
472
Isaac Anderson
So
19:20
6:14
518
Joey Olheiser
Jr
20:10
6:30
590




83 FDXC Flying Eagles
82-83-83-84-83
Gap: 1:35
94:13
18:51
6:05
2127 Hunter Barth
Sr
17:51
5:46
228
Andrew Selensky
Sr
18:32
5:59
382
Regan Bosch
Fr
19:01
6:08
469
Jack Robertson
So
19:23
6:15
522
Parker Wieland
Sr
19:26
6:16
526
Jack Gothberg
Sr
19:33
6:18
538
Caden O'connor
Sr
19:36
6:19
546
84 Saint Louis Park Club
51-48-71-80-84
Gap: 10:16
108:12
21:38
6:59
2197 Nebyu Bekele
Jr
17:15
5:34
93
Emmett Foner
Sr
17:37
5:41
174
Rakesh Plantz
Jr
19:39
6:20
551
Patrick Djerf
Jr
26:12
8:27
689
Nolan Kelly
Sr
27:30
8:52
690








85 Laughing Waters Runn
39-78-81-85-85
Gap: 3:19
96:10
19:14
6:12
2253 Max Gifford
Sr
17:04
5:30
66
Arne Christiansen
Jr
19:08
6:10
486
Isaac Laddusaw
Jr
19:10
6:11
497
Gabe Lessard
Sr
20:24
6:35
601
Anthony Guarnera
Sr
20:24
6:35
603
Peter Shaffer
Jr
20:24
6:35
604
Trace Chiodo
Jr
20:24
6:35
605
86 Red Wing Cross Count
93-93-91-88-86
Gap: 0:35
94:34
18:55
6:06
2256 Myles Armstrong
Fr
18:35
6:00
392
Daniel Byers
Jr
18:45
6:03
428
James Smith
Sr
18:56
6:06
453
Nick Shannon
Sr
19:08
6:10
487
Hayden Wyatt
So
19:10
6:11
496
Peter Mitchell
Sr
19:12
6:12
502
Dylan Anderson
Jr
19:28
6:17
530
87 Blaine Distance Team
30-81-86-86-87
Gap: 3:04
95:39
19:08
6:10
2275 Tyler Anderson
Jr
16:47
5:25
40
Samuel Tiongson
Sr
19:36
6:19
544
Noah Ranem
Jr
19:41
6:21
555
Nathan Smith
Jr
19:44
6:22
560
Nathan Aamodt
Sr
19:52
6:24
576
Kyle Bolton
Sr
20:15
6:32
594
Phillip Marquardt
Sr
22:16
7:11
656
88 Hempstead XC Club
89-91-90-90-88
Gap: 1:22
95:23
19:05
6:09
2340 Matt Schatz
Sr
18:17
5:54
336
Branden Doser
Sr
18:39
6:01
406
Zach Lewis
Sr
19:16
6:13
511
Sean Mcgrath
Jr
19:31
6:18
535
Jack Aitchison
Fr
19:40
6:21
552
Carter Welbes
Jr
20:27
6:36
607
Luke Kotz
So
21:04
6:48
635
89 Nevada
81-86-88-87-89
Gap: 2:53
96:33
19:19
6:14
2372 Dalton Baker
Sr
17:49
5:45
219
Noah Nusbaum
Sr
18:58
6:07
461
Jacob Sanders
Sr
19:12
6:12
501
Elliot Frideres
So
19:52
6:24
575
Hudson Vermillion
Sr
20:42
6:41
616
Carter Franzen
Jr
21:06
6:48
636
Caleb Pawlovich
Jr
21:39
6:59
643
90 Alexandria Cross-Cou
87-85-89-91-90
Gap: 2:08
96:47
19:21
6:15
2404 Jack Englund
Sr
18:08
5:51
305
Brian Denke
Jr
18:21
5:55
344
Jacob Kleven
So
19:48
6:23
567
Hayden Peterson
So
20:15
6:32
593
Dane Galloway
Jr
20:15
6:32
595








91 Glenwood
90-90-87-89-91
Gap: 2:59
97:58
19:36
6:19
2425 Nathan Rohrberg
So
18:19
5:55
341
Parson Covington
Sr
18:32
5:59
380
Tyler Huey
So
18:47
6:03
432
Gavin Arbogast
Jr
21:02
6:47
632
Trevor Warren
So
21:19
6:52
640
Mason Parks
Sr
22:03
7:07
653
Brenden Godbout
Jr
22:04
7:07
654
92 New Prague XC
94-94-94-92-92
Gap: 1:11
96:09
19:14
6:12
2464 Adam Brandt
So
18:40
6:01
415
Carson Davis
Jr
18:46
6:03
431
Trevor Prelesnik
Sr
19:07
6:10
483
John Taylor
So
19:44
6:22
562
Ryan Wetschka
Sr
19:51
6:24
573
Stevie Bowman
Jr
20:23
6:34
600
Garrett Holets
Sr
23:02
7:26
670
93 Da Fellas
91-89-93-93-93
Gap: 2:24
98:07
19:37
6:20
2531 Martin Brice
So
18:20
5:55
342
Adam Reisetter
Fr
18:31
5:58
376
Anders Ripley
So
19:59
6:27
584
William Beaumaster
Fr
20:34
6:38
611
Jonathon Wiese
Sr
20:43
6:41
618
Sam Folland
-
20:45
6:42
620
Simone Gaetani
Sr
21:03
6:47
634
94 STMA XC Club
92-92-92-94-94
Gap: 4:20
100:11
20:02
6:28
2590 Aiden Peters
Jr
18:23
5:56
350
Alex Mcaloon
Jr
18:47
6:04
434
Mitchell Meilahn
Jr
19:19
6:14
517
Teagan Klepsa-orrey
Jr
20:59
6:46
627
Logan Fermite
Jr
22:43
7:20
662








95 Southwest XC
95-95-95-95-95
Gap: 2:04
98:17
19:39
6:20
2638 Adam Marshall
So
18:43
6:02
423
Gabe Mcgee
Fr
19:07
6:10
479
Sam Grimsley
-
19:19
6:14
516
Drew Dombrosky
-
20:22
6:34
599
Beckett Malinowski
-
20:47
6:42
621
Brenden Duncan
-
20:50
6:43
623
Henry Bradford
-
21:33
6:57
642
96 SFC
99-98-97-96-96
Gap: 2:48
100:47
20:09
6:30
2830 Isaac Engbers
So
19:13
6:12
505
Derrek Vanderleest
Fr
19:17
6:13
515
Isaac Davelaar
-
19:34
6:19
541
Creighton Watley
Jr
20:43
6:41
617
Austin Bierma
-
22:00
7:06
652
Riley Van Den Top
Jr
24:53
8:02
687
Lucas Harr
So
24:54
8:02
688
97 SAV Pandas
97-96-96-97-97
Gap: 4:50
105:25
21:05
6:48
2892 James Frigstad
Jr
18:47
6:04
435
Davin Dahl
Jr
19:29
6:17
531
Colman Halstead
-
19:56
6:26
580
Solomon Potek
So
23:36
7:37
672
Andy Groebner
So
23:37
7:37
674
Will Isaacson
So
23:39
7:38
675
Aaron King
Jr
23:41
7:38
676
98 Jordan Distance Team
96-97-99-99-98
Gap: 3:01
103:46
20:45
6:42
2926 Kaleb Sharp
-
18:45
6:03
427
Alan Zarate
-
19:44
6:22
561
Isaac Young
Fr
21:46
7:01
645
Aiden Langheim
Fr
21:46
7:01
646
Isaac Dold
So
21:46
7:01
647
Hunter Stier
Fr
21:49
7:02
648
Seth Young
-
21:53
7:04
651
99 Baxter Running Club
100-99-98-98-99
Gap: 3:05
103:37
20:43
6:41
2932 Ian Thomson
Sr
19:26
6:16
524
Logan Berg
Jr
19:27
6:16
527
Josh Bruntz
Sr
19:45
6:22
564
Will Hitchler
Jr
22:28
7:15
658
Mccade Gowdy
Sr
22:31
7:16
659
Austin Good
Sr
23:37
7:37
673
Christian Brandt
Jr
24:49
8:00
685
100 Flandreau XC
101-101-101-100-100
Gap: 4:38
106:37
21:19
6:53
3095 Austin Kulm
Fr
19:56
6:26
579
Gabe Hobbie
Jr
19:59
6:27
582
David Allen
Jr
20:26
6:36
606
Lars Dailey
So
21:43
7:00
644
Liam Streitz
Fr
24:34
7:55
684








101 Osage Cross Country
98-100-100-101-101
Gap: 5:50
110:44
22:09
7:09
3108 Caleb Sledd
Jr
19:03
6:09
475
Alex Swenson
Sr
20:33
6:38
610
Nicolas Shoars
Jr
22:35
7:17
660
Tyler Oberfoell
Fr
23:41
7:38
677
Skyler Wright
Fr
24:52
8:01
686
Parker Hennessey
Jr
27:59
9:01
691
Wesley Smith
Sr
28:15
9:07
692
102 Mahrep Track Club
102-102-102-102-102
Gap: 2:26
109:20
21:52
7:03
3207 Drew Birkeland
Jr
20:24
6:35
602
Carter Aakre
Jr
20:33
6:38
609
Caden Bormann
Jr
22:46
7:21
663
Jett Karels
Sr
22:49
7:21
666
Jack Anderson
Jr
22:50
7:22
667
Eli Roe
Sr
22:52
7:22
668
Nick Babler
So
23:43
7:39
678
103 BPXC2Track Club
103-103-103-103-103
Gap: 3:24
113:35
22:43
7:20
3299 Gunnar Geisler
Fr
21:03
6:47
633
Kevin He
Fr
21:21
6:53
641
Tristan Cruz
Sr
22:48
7:21
665
Zachary Vandermark
-
23:57
7:44
679
Colton Bahr
Jr
24:27
7:53
681
Josh Gregory
Jr
24:27
7:53
682
Connor Mulroy
Jr
24:27
7:53
683
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Team Thunder
9-9-4-2-1
Gap: 0:07
90:14
18:03
5:49
102 Garret Green
Sr
17:59
5:48
14
Juan Ballesteros
Sr
18:01
5:49
18
Brett Ward
Jr
18:03
5:49
21
Eli Moore
Fr
18:05
5:50
24
Terry Irvine
Fr
18:06
5:50
25
Tristan Torres
Fr
18:10
5:52
30
Danny Schermerhorn
Jr
18:59
6:07
103
2 Minnetonka running c
5-2-1-1-2
Gap: 0:40
90:28
18:06
5:50
119 Zakaree Crawford
Jr
17:49
5:45
5
Thomas Lane
Jr
17:57
5:48
12
Nathaniel Kusar
So
17:58
5:48
13
Joshua Koehnen
So
18:15
5:53
37
Jack Nelson
Jr
18:29
5:58
52
Gabriel Germain
Jr
18:38
6:00
72
Rohan Birkebak
Jr
18:49
6:04
83
3 Farmington Cross Cou
4-6-6-3-3
Gap: 0:39
90:53
18:11
5:52
152 Regan Sevenich
Sr
17:49
5:45
4
Carter Altmann
Jr
18:02
5:49
19
Jacob Pacheco
Fr
18:16
5:54
38
Soren Vigesaa
Sr
18:19
5:55
41
Trevor Lavigne
Sr
18:27
5:57
50
Zeb Zimmer
Sr
18:51
6:05
88
Michael Cardinal
Sr
19:46
6:23
163
4 Saints XC Club
13-12-10-9-4
Gap: 0:13
91:20
18:16
5:54
186 Paul Loughman
Jr
18:08
5:51
27
Connor Klocke
Fr
18:15
5:53
35
Isaiah Lee
Sr
18:18
5:54
39
Jackson Wright
So
18:20
5:55
42
Zachary Meyer
So
18:21
5:55
43
Patrick Lange
Sr
18:29
5:58
53
Alex Braun
Sr
18:42
6:02
77
5 Muskego XC Club
1-1-7-6-5
Gap: 1:13
90:49
18:10
5:52
189 Ethan Hopp
So
17:23
5:36
1
Caleb Boudreau
So
17:50
5:45
6
Stephen Hintz
Sr
18:30
5:58
56
Aidan Barich
So
18:30
5:58
58
William Crump
Jr
18:36
6:00
68
Aidan Blenker
So
19:07
6:10
109
Jack Keough
Jr
20:10
6:30
187
6 Johnston
7-6-2-4-6
Gap: 0:56
91:20
18:16
5:54
190 Aidan Macgregor
Sr
17:54
5:46
8
Jason White
Jr
18:00
5:48
15
Matthew Kliegl
Jr
18:03
5:49
20
Noor Noor
Jr
18:33
5:59
61
Kiernan Adair
Sr
18:50
6:04
86
Malachi Thompson
Jr
18:56
6:06
96
Will Morlock
Jr
19:04
6:09
108
7 Wayzata XC
8-4-8-7-7
Gap: 0:54
91:38
18:20
5:55
214 Robert Defren
Sr
17:55
5:47
9
Umar Hasan
Jr
17:57
5:47
11
Eli Hansen
Jr
18:21
5:55
44
Finnegan Hutchinson
Jr
18:35
6:00
65
Abubukar Robleh
Jr
18:49
6:04
85
Evan Stillday
Sr
18:56
6:06
95
Adam Basten
Sr
19:00
6:08
104
8 East Ridge Cross Cou
6-2-5-5-8
Gap: 1:16
91:46
18:21
5:55
230 Daniel Koland
So
17:52
5:46
7
Trenton Hohn
So
17:56
5:47
10
Sam Jordan
So
18:18
5:54
40
Ian Hohn
So
18:31
5:58
59
Evan Downie
Fr
19:09
6:10
114
Aiden Engert
Fr
19:10
6:11
122
Joe Shoemaker
Sr
19:15
6:12
128
9 Moorhead XC Running
2-8-9-8-9
Gap: 1:26
92:03
18:25
5:56
262 Isaac Wicklund
Sr
17:43
5:43
2
Macalister Nelson
So
18:10
5:52
29
Samuel Gebhart
Sr
18:25
5:57
47
Jaxson Grube
Sr
18:35
6:00
64
Jack Eisenzimmer
So
19:10
6:11
120
Almo Martinez
So
19:16
6:13
130
Sterling Haphey
Sr
20:00
6:27
173
10 Lakeville North XC R
15-13-11-10-10
Gap: 0:56
92:34
18:31
5:58
292 Elliot Bach
Sr
18:12
5:52
31
Bryce Stachewicz
-
18:14
5:53
34
Dexter Hein-harriso
Sr
18:24
5:56
45
Brennan Jensen
So
18:37
6:00
71
Ben Drangstveit
Jr
19:07
6:10
111
Ryan Hatch
Sr
20:04
6:28
181
Owen Teague
So
20:14
6:32
193
11 Stillwater Running C
10-11-13-11-11
Gap: 1:08
92:43
18:33
5:59
311 Tristan Smith
Jr
18:00
5:48
16
Connor Kapfer
Jr
18:14
5:53
33
Daniel Newman
Jr
18:37
6:00
70
Levi Gregg
Sr
18:44
6:02
79
Owen Kiser
Jr
19:08
6:10
113
Joshua Zimmer
Jr
19:31
6:18
149
Joshua Framke
Sr
20:11
6:31
188
12 Central XC Club
22-18-17-14-12
Gap: 0:17
93:36
18:43
6:02
388 Abdi Roba
Jr
18:35
6:00
63
Dylan Haugee
So
18:41
6:02
76
Adam Swanson
So
18:42
6:02
78
Shukur Bati
So
18:46
6:03
82
Bryan Le
Sr
18:52
6:05
89
Abdulakarim Ogato
Sr
18:54
6:06
94
Liam Kennedy
Jr
19:02
6:08
107
13 Team Swanson
3-4-3-12-13
Gap: 2:44
93:53
18:47
6:03
400 Shane Mullen
So
17:44
5:43
3
Spencer Kaleko
Sr
18:00
5:49
17
Conrad Ruppelius
Sr
18:12
5:52
32
Benjamin Nash
Fr
19:29
6:17
148
Levi Aguirre
Fr
20:28
6:36
200








14 Running Orange
11-10-12-13-14
Gap: 1:54
94:01
18:48
6:04
422 Eric Reding
Jr
18:04
5:50
22
Jacob Arnold
Jr
18:04
5:50
23
Alex Traynor
So
18:37
6:00
69
Carter Smith
Fr
19:19
6:14
139
Andrew Liesland
Fr
19:57
6:26
169
Hunter Groteluschen
So
19:59
6:27
170
Jake Umble
Jr
20:02
6:28
176
15 Lansing Lions Run Cl
21-17-16-16-15
Gap: 1:20
95:05
19:01
6:08
502 Alex Mack
Jr
18:33
5:59
60
Andrew Allen
Sr
18:34
5:59
62
Coltin Hamman
Jr
18:52
6:05
90
Matthew Stephen
Jr
19:14
6:12
126
Joseph Lozenski
Sr
19:53
6:25
164








16 Team Fremont
16-16-15-16-16
Gap: 1:42
95:05
19:01
6:08
505 Zac Mcgeorge
So
18:15
5:53
36
Tyson Baker
Fr
18:36
6:00
66
Aaron Ladd
Fr
18:54
6:06
93
Maxwell Brown
Jr
19:24
6:16
143
Matthew Ondracek
Fr
19:56
6:26
167
Zech Shafer
So
21:08
6:49
227
Cris Sanchez
So
21:13
6:51
228
17 Children of the Corn
18-15-14-15-17
Gap: 1:56
95:29
19:06
6:10
507 Sebastion Castillo
Fr
18:26
5:57
48
Dominick Smith
Sr
18:27
5:57
49
Alec Stephens
Sr
18:29
5:58
55
Jaret Allen
So
19:45
6:22
160
Gage Pucket
Jr
20:22
6:34
195
Isaiah Doyle
Fr
20:32
6:37
202




18 Mounds View XC Club
14-14-18-18-18
Gap: 2:00
95:34
19:07
6:10
551 Brenner Klein
Jr
18:09
5:51
28
John Pfenning-wen
Jr
18:27
5:57
51
Alex Breen
Jr
19:22
6:15
141
Zach Allie
Jr
19:27
6:17
145
Collin Wentworth
Sr
20:09
6:30
186
Michael Haik
Sr
22:57
7:24
263
Steve Mccoy
Sr
22:57
7:24
264
19 EPRC
17-22-20-20-19
Gap: 1:20
95:43
19:09
6:11
568 Cameron Picht
Sr
18:25
5:56
46
Riley Marble
Jr
19:08
6:10
112
Nick Miller
Sr
19:09
6:11
118
Jonah Matousek
Jr
19:17
6:13
133
Zach Tlusty
Jr
19:45
6:22
159
Zach Miller
Sr
20:03
6:28
178
Nathan Arnold
Sr
20:37
6:39
205
20 Woodbury Elite
26-25-21-21-20
Gap: 0:59
95:52
19:10
6:11
586 Joshua Baston
Jr
18:45
6:03
80
Arun Madurai
Jr
18:56
6:07
98
Calvin Stepan
Jr
19:09
6:11
115
Charlie Anderson
Jr
19:18
6:14
136
Henry Scheit
Sr
19:44
6:22
157
Quinton Mcdonough
Sr
20:44
6:41
215




21 Wildcat XC Club
24-19-19-19-21
Gap: 1:58
96:13
19:15
6:12
594 Tyler Matrangos
So
18:38
6:01
73
Cole Haith
Fr
18:40
6:01
75
Christian Naujokai
Fr
19:00
6:08
105
Drew Figura
Fr
19:19
6:14
137
Braedon Johnson
Fr
20:36
6:39
204
Addison Hayes
So
21:57
7:05
242




22 Shawnee Mission NXC
31-29-27-23-22
Gap: 0:58
96:24
19:17
6:13
633 Arlo Kinsey
Jr
18:57
6:07
99
Zach Bell
Jr
19:01
6:08
106
Adam Ducey
Fr
19:12
6:12
125
Owen Dooley
Fr
19:19
6:14
138
Nicholas Gasser
Fr
19:55
6:26
165
Jacob Slbodzian
So
20:04
6:28
182
Jake Reiter
So
20:42
6:41
209
23 Titan Running
28-24-24-24-23
Gap: 0:57
96:28
19:18
6:13
634 David Jabens
Jr
18:49
6:04
84
Chris Leute
Sr
18:53
6:06
92
Jonathan Thomson
Fr
19:28
6:17
147
Carter Recoy
So
19:32
6:18
150
David Loftus
So
19:46
6:22
161
Peyton Leute
Sr
19:57
6:26
168
Brecken Miller
Fr
20:41
6:40
207
24 Spartan XC
29-31-28-25-24
Gap: 1:05
96:48
19:22
6:15
654 Jake Newman
Jr
18:50
6:05
87
Zach Frandolig
Jr
19:10
6:11
121
Finian Herbert
Jr
19:14
6:12
127
Calvin Hotz
Jr
19:39
6:20
153
Kai Waddell
So
19:55
6:26
166
Michael Frandolig
Jr
21:27
6:55
234




24 Edina XC
27-27-25-22-24
Gap: 1:43
96:51
19:22
6:15
654 John Peters
Jr
18:46
6:03
81
Curtis Thiele
Jr
19:09
6:11
119
Robert Harrison
Sr
19:12
6:12
124
Daniel Hage
Sr
19:15
6:13
129
Zachary Wagener
Sr
20:29
6:36
201








26 Washburn Running Clu
23-22-23-26-26
Gap: 1:31
97:22
19:28
6:17
677 Oscar Mcfadden
Sr
18:36
6:00
67
Charles Knopp
Sr
18:53
6:05
91
Aidan Headrick
Sr
19:45
6:22
158
Eli Cullison
Jr
20:03
6:28
177
Bo Clough
Jr
20:07
6:29
184








27 XC Storm
30-26-29-27-27
Gap: 1:17
97:13
19:27
6:16
688 Ben Spenler
So
18:56
6:06
97
Justin Roemer
So
18:58
6:07
102
Tyr Christianson
So
19:25
6:16
144
Ryan Stratton
Fr
19:40
6:21
154
Adam Gilbert
Sr
20:13
6:31
191
Jackson Smith
So
25:59
8:23
283




28 Roseville Runners
12-20-26-28-28
Gap: 2:48
98:28
19:42
6:21
741 James Olson
Fr
18:06
5:50
26
Cohen Rice
Fr
19:11
6:11
123
Hayden Haag
Fr
20:03
6:28
180
Braden Hubert
Fr
20:13
6:31
190
Noah Mccreight
Fr
20:54
6:45
222
Owen Zupancich
-
21:28
6:55
236
Isaac Cronin
Fr
22:20
7:12
252
29 South Lincoln Distan
35-33-33-32-29
Gap: 0:52
98:02
19:36
6:19
755 Jd Crom
So
19:09
6:11
117
Austin Wohleb
Jr
19:20
6:14
140
Zayne Zimmerman
So
19:33
6:18
151
Nate Bjorman
Jr
19:59
6:27
172
William Kempkes
Fr
20:01
6:27
175
Andrew Andersen
So
20:04
6:28
183
Zach Bushard
Fr
20:54
6:44
221
30 Centennial
33-32-32-30-30
Gap: 1:12
98:07
19:37
6:20
756 Darren Weisser
Jr
19:07
6:10
110
Erik Blossom
Jr
19:16
6:13
132
Carsen Johnson
Jr
19:18
6:14
135
Peter Marshall
Fr
20:07
6:29
185
Logan Thoreson
Sr
20:19
6:33
194
Michael Cessna
Jr
20:34
6:38
203
Colin Steinberg
Sr
20:37
6:39
206
31 Pleasant Valley XC C
20-22-22-29-31
Gap: 4:56
101:44
20:21
6:34
806 Kyle Knedler
Jr
18:30
5:58
57
Cooper Frakes
Jr
18:58
6:07
101
Isaac Love
Jr
19:23
6:15
142
Ashish Abraham
Jr
21:27
6:55
235
Calder Skaar
Jr
23:26
7:33
271








32 Austin Running Club
34-34-34-34-32
Gap: 1:17
99:10
19:50
6:24
818 Ryan Walters
Sr
19:09
6:11
116
Andrew Neitzell
Jr
19:41
6:21
155
Jacob Venenga
Jr
19:41
6:21
156
Aaron Knoll
Jr
20:14
6:31
192
Thomas Herrick
-
20:26
6:36
199
Jacob Ziegler
Jr
20:42
6:41
208
Collin Coyle
Sr
20:43
6:41
210
33 Valkyrie Running Clu
19-27-30-31-33
Gap: 3:40
100:52
20:10
6:30
826 Zain Khan
Sr
18:29
5:58
54
Ryan Troy
Sr
19:28
6:17
146
Jackson Waters
So
19:38
6:20
152
Isaac Reyes
Sr
21:08
6:49
226
Thomas Guccione
Sr
22:09
7:09
248








34 West
25-29-31-33-34
Gap: 3:01
100:39
20:08
6:30
835 Ryder Amos
Jr
18:40
6:01
74
Aidan Massey
So
19:16
6:13
131
Garrett Clark
Sr
19:46
6:22
162
Joey Bergman
Fr
21:18
6:52
230
Tyler Stephens
So
21:41
7:00
238
Ethen Olson
Fr
24:34
7:56
278




35 Mustang Running Club
32-35-35-35-35
Gap: 2:06
101:53
20:23
6:34
949 Wilson Krueger
Sr
18:58
6:07
100
Kaden Halverson
Sr
20:13
6:31
189
Jagger Steiner
So
20:46
6:42
217
Karl Schultz
Sr
20:52
6:44
219
Evan Goebel
-
21:04
6:48
224
Dylan Buckingham
Jr
21:18
6:52
231
Jack Sampson
So
21:41
7:00
239
36 Falcon Runners
37-36-36-36-36
Gap: 2:26
103:43
20:45
6:41
1020 Brett De Kooker
Fr
19:59
6:27
171
William Omodt
Sr
20:03
6:28
179
Tor Hanson
Sr
20:25
6:35
198
Henry Hubred
Sr
20:51
6:43
218
Alex Brecheisen
Sr
22:25
7:14
254








37 Laughing Waters Runn
39-39-37-37-37
Gap: 0:20
102:58
20:36
6:39
1029 Peter Shaffer
Jr
20:24
6:35
196
Trace Chiodo
Jr
20:24
6:35
197
Liam Laddusaw
-
20:43
6:41
211
Ruben Rubio Ramire
-
20:44
6:41
212
John Ferris
Sr
20:44
6:41
213
Samuel Harris
Jr
23:00
7:25
265
Isaac Kostecky
Fr
24:05
7:46
275
38 Burro XC
38-37-38-38-38
Gap: 1:23
104:31
20:54
6:45
1075 Christian Brist
-
20:01
6:27
174
Adam Smith
-
20:44
6:41
214
Ethan Sherva
Jr
21:06
6:48
225
Carson Ketterl
So
21:18
6:52
229
Jake Wright
-
21:23
6:54
233
John Kaldor
-
21:40
6:59
237
Coldin Beliles
-
22:04
7:07
245
39 Fun and Run
36-38-39-39-39
Gap: 3:32
110:27
22:05
7:08
1168 Ben Kroll
Sr
19:17
6:13
134
Jack Rupert
Sr
22:47
7:21
257
Aaron Wahl
Sr
22:47
7:21
258
Noah Anderson
Sr
22:48
7:21
259
Robert Walsh
Jr
22:49
7:22
260








40 Da Fellas
40-40-40-40-40
Gap: 2:28
108:31
21:42
7:00
1185 Sam Folland
-
20:45
6:42
216
Simone Gaetani
Sr
21:03
6:47
223
Mitchell Swenson
-
21:22
6:54
232
Ian Payne
Sr
22:07
7:08
247
Jacob Ivers
Jr
23:13
7:29
267
Daniel Casper Sanch
Sr
23:19
7:31
268
Jose Vazquez
Jr
23:28
7:34
272
41 South Side Runners
41-41-41-41-41
Gap: 1:31
109:49
21:58
7:05
1223 Tanner Cockrill
Sr
20:53
6:44
220
Will Blevins
Jr
22:10
7:09
249
Jacob Larson
Jr
22:10
7:09
250
Noah Barber
Sr
22:11
7:09
251
Nathan Emerson
Fr
22:24
7:14
253
Clayton Roberts
Jr
22:33
7:16
255
Carter Bolton
Jr
22:33
7:17
256
42 Jordan Distance Team
42-42-42-42-42
Gap: 2:42
113:38
22:44
7:20
1272 Hunter Stier
Fr
21:49
7:02
240
Seth Young
-
21:53
7:04
241
Trae Schettl
-
22:06
7:08
246
Joe Hernandez
Fr
23:20
7:32
269
Brayden Brinkman
-
24:31
7:54
276
Jake Warden
-
24:31
7:55
277




43 Glenwood
43-43-43-43-43
Gap: 1:19
113:29
22:42
7:19
1284 Mason Parks
Sr
22:03
7:07
243
Brenden Godbout
Jr
22:04
7:07
244
Hank Patzer
Jr
22:50
7:22
261
Ethan Parks
Fr
23:10
7:28
266
Adam Clayton
Jr
23:22
7:32
270
Jacob Parks
Sr
24:05
7:46
274




44 Mahrep Track Club
44-44-44-44-44
Gap: 2:35
122:52
24:34
7:56
1375 Eli Roe
Sr
22:52
7:22
262
Nick Babler
So
23:43
7:39
273
Gage Grunst
Sr
25:25
8:12
279
Grant Mcmartin
So
25:26
8:12
280
Colton Ditterich
Sr
25:27
8:12
281
Justin Dickerson
Sr
25:27
8:12
282




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Minnetonka running c
3-2-2-1-1
Gap: 0:40
94:36
18:55
6:06
54 Gabriel Germain
Jr
18:38
6:00
3
Rohan Birkebak
Jr
18:49
6:04
5
Owen Mischio
Jr
18:54
6:06
9
Jack Westerlund
Sr
18:58
6:07
12
Sam Stefonowicz
Fr
19:18
6:13
25
Bennett Christensen
Fr
19:22
6:15
28
Lucca Carlson
So
19:33
6:18
37
2 Saints XC Club
2-1-1-2-2
Gap: 0:57
94:47
18:57
6:07
67 Patrick Lange
Sr
18:29
5:58
2
Alex Braun
Sr
18:42
6:02
4
Brady Hall
Jr
18:53
6:06
7
John Heap
So
19:17
6:13
24
Michael Sanchez
So
19:26
6:16
30
Michael Payne
So
19:39
6:20
40
Joey Mccanna
Jr
19:53
6:25
46
3 Wayzata XC
6-5-3-3-3
Gap: 0:17
95:19
19:04
6:09
78 Evan Stillday
Sr
18:56
6:06
10
Adam Basten
Sr
19:00
6:08
14
Adam Flake
Sr
19:03
6:09
16
Bryce Becker
Sr
19:08
6:10
18
Carson Fisher
Sr
19:12
6:12
20
Shuayb Hussein
Jr
19:16
6:13
23
Ben Hidani
Sr
19:29
6:17
33
4 Johnston
7-6-5-4-4
Gap: 0:27
95:57
19:11
6:11
105 Malachi Thompson
Jr
18:56
6:06
11
Will Morlock
Jr
19:04
6:09
17
Asher Heuss
Sr
19:15
6:13
22
Charlie Pattinson
Jr
19:19
6:14
26
Jackson Marshall
Sr
19:23
6:15
29
Dain Tack
Sr
19:30
6:18
34
Josh Meyer
Jr
19:33
6:18
36
5 Team Thunder
1-3-4-6-5
Gap: 1:25
95:45
19:09
6:11
122 Tristan Torres
Fr
18:10
5:52
1
Danny Schermerhorn
Jr
18:59
6:07
13
Jacob Kreeger
Fr
19:26
6:16
31
Sean Cresswell
Sr
19:35
6:19
38
Will Coup
Jr
19:35
6:19
39
Paul Hartman
So
19:40
6:21
41
Kian Stephens
So
20:00
6:27
49
6 Central XC Club
5-4-5-5-6
Gap: 0:49
96:24
19:17
6:13
124 Abdulakarim Ogato
Sr
18:54
6:06
8
Liam Kennedy
Jr
19:02
6:08
15
Nathan Schultz
Sr
19:20
6:14
27
Jacob Lowry
Sr
19:26
6:16
32
Jackson Humes
So
19:43
6:21
42
Elijah Mccormick
Sr
19:49
6:24
44
Boon Yang
Sr
19:50
6:24
45
7 East Ridge Cross Cou
8-7-7-8-7
Gap: 1:36
99:49
19:58
6:26
229 Aiden Engert
Fr
19:10
6:11
19
Joe Shoemaker
Sr
19:15
6:12
21
Eric Gramer
Jr
20:07
6:29
56
Alex Fournier
Sr
20:31
6:37
61
Matthew Kelly
Sr
20:46
6:42
72
Riley Brown
Sr
20:48
6:43
73
Max Munter
Jr
21:29
6:56
88
7 Farmington Cross Cou
4-8-7-7-7
Gap: 2:00
99:35
19:55
6:25
229 Zeb Zimmer
Sr
18:51
6:05
6
Michael Cardinal
Sr
19:46
6:23
43
Jake Smithson
Jr
19:53
6:25
47
Reilly Kasper
-
20:15
6:32
59
Joseph Dimian
Jr
20:50
6:43
74
Tyler Dewaard
So
21:14
6:51
82
Joseph Simon
So
21:16
6:52
83
9 Stillwater Running C
9-9-9-9-9
Gap: 1:28
101:53
20:23
6:34
307 Joshua Zimmer
Jr
19:31
6:18
35
Joshua Framke
Sr
20:11
6:31
57
Carter Moenning
Jr
20:19
6:33
60
Dustin Knighton
Jr
20:55
6:45
77
Samuel Ek
Jr
20:58
6:46
78
Will Peterson
Sr
21:03
6:47
79
Nathan Roth
Sr
21:36
6:58
89
10 Lakeville North XC R
12-11-11-10-10
Gap: 0:39
102:25
20:29
6:36
317 Ryan Hatch
Sr
20:04
6:28
52
Owen Teague
So
20:14
6:32
58
Mason Andrews
So
20:43
6:41
68
Josh Aldrich
Fr
20:43
6:41
69
Jack Giebel
So
20:43
6:41
70
Tj Klinkner
So
22:23
7:13
106
Robbie Montbriand
So
23:03
7:26
115
11 Running Orange
10-10-10-11-11
Gap: 2:10
104:03
20:49
6:43
350 Hunter Groteluschen
So
19:59
6:27
48
Jake Umble
Jr
20:02
6:28
50
Andrew Ross
So
20:06
6:29
55
Landon Denker
Jr
21:48
7:02
95
Colin Mckillip
Sr
22:09
7:09
102
Beckett Newton
Jr
22:40
7:19
111




12 EPRC
11-12-12-12-12
Gap: 2:20
105:33
21:07
6:49
380 Zach Miller
Sr
20:03
6:28
51
Nathan Arnold
Sr
20:37
6:39
63
Eric Rheault
Sr
20:42
6:41
65
Casey Marble
Jr
21:50
7:03
96
Jacob Meyer
So
22:22
7:13
105








13 South Lincoln Distan
14-15-13-13-13
Gap: 1:40
104:59
21:00
6:46
383 Andrew Andersen
So
20:04
6:28
54
Zach Bushard
Fr
20:54
6:44
75
Jake Meyer
Jr
20:54
6:45
76
Nathan Nickeson
Sr
21:22
6:54
85
Jackson Appleget
Jr
21:44
7:01
93
Wes Wendt
Fr
21:45
7:01
94
Gavin Crump
Fr
21:52
7:03
97
14 Austin Running Club
16-16-15-14-14
Gap: 0:46
105:07
21:01
6:47
385 Jacob Ziegler
Jr
20:42
6:41
66
Collin Coyle
Sr
20:43
6:41
71
Thomas Walker
Jr
21:07
6:49
80
Kyle Mayer
Fr
21:08
6:49
81
Samuel Keenan
Sr
21:28
6:55
87
Andrew Alberts
So
21:42
7:00
92
Nickolas Whalen
Jr
22:27
7:15
108
15 Centennial
15-14-14-15-15
Gap: 1:24
106:30
21:18
6:52
409 Michael Cessna
Jr
20:34
6:38
62
Colin Steinberg
Sr
20:37
6:39
64
Alex Hoglund
Jr
21:23
6:54
86
Jack Simso
Jr
21:58
7:05
98
Garrett Border
So
21:58
7:05
99
Struve Evan
Jr
24:14
7:49
121
Jared Carlson
Jr
24:47
8:00
126
16 Mustang Running Club
17-17-17-16-16
Gap: 1:01
109:30
21:54
7:04
482 Dylan Buckingham
Jr
21:18
6:52
84
Jack Sampson
So
21:41
7:00
91
Bradley Kvam
Sr
22:04
7:07
100
Noah Weinand
Sr
22:09
7:09
103
Einar Aukurst
Sr
22:18
7:12
104
Nick Hippen
Sr
22:26
7:14
107
Isaac Balmer
Sr
22:52
7:23
113
17 Shawnee Mission NXC
13-13-16-17-17
Gap: 5:12
116:34
23:19
7:31
516 Jacob Slbodzian
So
20:04
6:28
53
Jake Reiter
So
20:42
6:41
67
Nolan Davidson
Fr
25:16
8:09
131
Zach Madden
Jr
25:16
8:09
132
Jayden Vazzano
Jr
25:16
8:09
133








18 South Side Runners
19-19-19-19-18
Gap: 2:01
116:41
23:20
7:32
577 Clayton Roberts
Jr
22:33
7:16
109
Carter Bolton
Jr
22:33
7:17
110
Dylan Flottemesch
-
22:41
7:19
112
Patrick Mcmanus
Fr
24:20
7:51
122
Mason Molina
Fr
24:34
7:55
124
Sam Caswell
Fr
24:36
7:56
125




19 Burro XC
18-18-18-18-19
Gap: 6:07
122:01
24:24
7:52
583 John Kaldor
-
21:40
6:59
90
Coldin Beliles
-
22:04
7:07
101
Simon Mau
-
23:05
7:27
116
Daniel Manthey
-
27:24
8:50
137
Nick Wright
-
27:48
8:58
139








20 Da Fellas
21-21-20-20-20
Gap: 1:36
120:40
24:08
7:47
610 Daniel Casper Sanch
Sr
23:19
7:31
117
Jose Vazquez
Jr
23:28
7:34
118
Christopher Frago
Jr
24:06
7:46
120
Carter Loring
So
24:53
8:01
127
Joshua Bisel
Sr
24:55
8:02
128
Oliver Blundred
So
25:15
8:09
129
Adam Imdieke
Sr
25:15
8:09
130
21 Laughing Waters Runn
20-20-21-21-21
Gap: 4:17
125:40
25:08
8:06
625 Samuel Harris
Jr
23:00
7:25
114
Isaac Kostecky
Fr
24:05
7:46
119
Owen Stanley
-
24:23
7:52
123
Hezekiah Albinson
Sr
26:57
8:42
134
James Blomgren
So
27:16
8:48
135
Peter Fortier
Jr
27:17
8:48
136
Carter Johnson
-
27:33
8:53
138
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Open 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Minnetonka running c
1-1-1-1-1
Gap: 0:28
98:07
19:37
6:20
30 Bennett Christensen
Fr
19:22