Johnston Results from the Heartland Cross Country Classic at Central College, IA on 9/19/20

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Beaman, Stephen Jr V 17:31.5 5:39 3.1 58/113 8/10 8/10 3/12 18:41
(1:10,6.2)
18:41
(1:10,6.2)
18:41
(1:10,6.2)
17:23 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Borgmeier, Matt Sr V 17:28.4 5:38 3.1 54/113 6/10 6/10 5/12 18:17
(0:48,4.4)
18:17
(0:48,4.4)
18:17
(0:48,4.4)
16:38 #GDAOS!!! (LY, LR, PR, DSP)
Borwick, Carter Sr V 16:37.7 5:22 3.1 19/113 1/10 1/10 10/13 17:40
(1:02,5.9)
17:40
(1:02,5.9)
17:15
(0:37,3.6)
16:29 #GDAOS!!! (LY, LR, PR, DSR)
Eckhoff, Carter Jr V 17:15.7 5:34 3.1 48/113 4/10 4/10 6/12 18:15
(1:00,5.4)
18:15
(1:00,5.4)
18:15
(1:00,5.4)
16:59 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Harvey, Zach Sr V 17:54.6 5:47 3.1 78/113 10/10 10/10 2/7 18:46
(0:51,4.6)
18:46
(0:51,4.6)
18:46
(0:51,4.6)
17:47 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Kellar, Nathan Sr V 17:42.2 5:43 3.1 70/113 9/10 9/10 3/8 18:13
(0:31,2.9)
18:13
(0:31,2.9)
18:13
(0:31,2.9)
17:18 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
O'Connor, Aidan So V 17:25 5:37 3.1 53/113 5/10 5/10 5/12 18:05
(0:40,3.7)
18:05
(0:40,3.7)
18:05
(0:40,3.7)
17:32
(0:07,0.6)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Severs, Tate Jr V 17:30.1 5:39 3.1 56/113 7/10 7/10 4/12 19:21
(1:51,9.6)
19:21
(1:51,9.6)
19:21
(1:51,9.6)
17:44
(0:14,1.3)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Stanley, Carson Sr V 16:51.7 5:26 3.1 27/113 3/10 3/10 6/12 18:23
(1:32,8.3)
18:23
(1:32,8.3)
18:23
(1:32,8.3)
16:52
(0:01,0.0)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Yual, Yohana Sr V 16:44.8 5:24 3.1 21/113 2/10 2/10 6/13 17:13
(0:28,2.7)
17:13
(0:28,2.7)
17:13
(0:28,2.7)
16:29 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/12 84:55
0:47
3.1 5:29 5:22 5:37 157 5:16 86:26
(1:31,1.7)
86:26
(1:31,1.7)
83:44 #SoleSisters!!! (LY, LR) Carter Borwick (18), Yohana Yual (20), Carson Stanley (26), Carter Eckhoff (44), Aidan O'Connor (49)
V 2nd 5 3/7 88:07
0:26
3.1 5:41 5:38 5:47 60 5:33 90:14
(2:08,2.4)
90:14
(2:08,2.4)
90:14
(2:08,2.4%)
#SoleSisters!!! (LY, LR, PR) Matt Borgmeier (7), Tate Severs (9), Stephen Beaman (11), Nathan Kellar (15), Zach Harvey (18)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Nate Mueller Sr Adm 15:34.6 5:01
2 Jaysen Bouwers Sr Sioux City North 15:44.5 5:05
3 Jackson Heidesch So Dowling Catholic 15:54.5 5:08
4 Zeb Mendel Sr S F Lincoln (Sd) 16:00.4 5:10
5 Will Lohr Jr Sioux City North 16:01.2 5:10
6 Andrew Bickford Sr C R Prairie 16:02.3 5:10
7 Ryan Winger Sr Hemsptead 16:04.2 5:11
8 Tarun Vedula Jr Pleasant Valley 16:10.2 5:13
9 Cade Muller Sr Dowling Catholic 16:10.6 5:13
10 Kole Sommer Sr Pleasant Valley 16:14.6 5:14
11 Will Ryan Jr Dowling Catholic 16:16.5 5:15
12 Nolan Kyhl Sr Dowling Catholic 16:21 5:16
13 Gabe Nash So Sioux City North 16:25 5:18
14 Mason Suarez Sr Hemsptead 16:26.2 5:18
15 Jacob Christensen Sr Waukee 16:28.9 5:19
16 Hunter Kalous Sr C R Prairie 16:30 5:19
17 Cale Bishop Sr New Richmond (Wi) 16:32.4 5:20
18 Derek Leicht Jr Hemsptead 16:36.9 5:22
19 Carter Borwick Sr Johnston 16:37.7 5:22 1/10 1/10 10/13 17:40
(1:02)
17:40
(1:02)
17:15
(0:37)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
20 Beshanena Gutema So Sioux City North 16:39.8 5:23
21 Yohana Yual Sr Johnston 16:44.8 5:24 2/10 2/10 6/13 17:13
(0:28)
17:13
(0:28)
17:13
(0:28)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
22 Jonah Christensen Sr Waukee 16:47 5:25
23 Luke Knepp So Pleasant Valley 16:48.3 5:25
24 Owen Maloney Sr Hemsptead 16:50 5:26
25 Vincent Hodges Sr Waukee 16:50.6 5:26
26 Logan Hoger Jr Indianola 16:51.6 5:26
27 Carson Stanley Sr Johnston 16:51.7 5:26 3/10 3/10 6/12 18:23
(1:32)
18:23
(1:32)
18:23
(1:32)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
28 Bryson Canton Jr C R Prairie 16:53.5 5:27
29 Marcus Leitzen Jr Hemsptead 16:56.1 5:28
30 Anthony Lee Jr C R Prairie 16:56.7 5:28
31 Brady Blean Jr Hemsptead 16:59 5:29
32 Jackson Sluiter Sr S F Lincoln (Sd) 16:59.4 5:29
33 Andrew Robey Jr Dowling Catholic 16:59.5 5:29
34 Max Blader Sr New Richmond (Wi) 16:59.6 5:29
35 Kal Hoppe So Waukee 17:02.5 5:30
36 Nathan Holstrom Sr Waukee 17:04.1 5:30
37 Josh Davis Sr Hemsptead 17:05 5:31
38 Thaddeus Shetler Jr Mid-Prairie 17:07.4 5:31
39 Jordan Daniel Sr Dowling Catholic 17:07.9 5:32
40 Ethan Yu Sr S F Lincoln (Sd) 17:08 5:32
41 Curtis Johnson Jr Indianola 17:09.1 5:32
42 Jonathon O'brien Jr Hemsptead 17:09.3 5:32
43 Jamison Stutzman Sr Mid-Prairie 17:09.7 5:32
44 Cooper Greenslade Jr Adm 17:11.7 5:33
45 Yemane Kifle Jr Sioux City North 17:13.7 5:33
46 George Holesinger Jr Hemsptead 17:14 5:34
47 Colin Greenwell Sr Sioux City North 17:14.6 5:34
48 Carter Eckhoff Jr Johnston 17:15.7 5:34 4/10 4/10 6/12 18:15
(1:00)
18:15
(1:00)
18:15
(1:00)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
49 Max Brown Sr Dowling Catholic 17:17.7 5:35
50 David Parks Jr Waukee 17:19.3 5:35
51 Corbin Truitt Sr Waukee 17:24.2 5:37
52 Will Sugrue Jr S F Lincoln (Sd) 17:24.6 5:37
53 Aidan O'Connor So Johnston 17:25 5:37 5/10 5/10 5/12 18:05
(0:40)
18:05
(0:40)
18:05
(0:40)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
54 Matt Borgmeier Sr Johnston 17:28.4 5:38 6/10 6/10 5/12 18:17
(0:48)
18:17
(0:48)
18:17
(0:48)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
55 John Maloney Fr Hemsptead 17:28.8 5:38
56 Tate Severs Jr Johnston 17:30.1 5:39 7/10 7/10 4/12 19:21
(1:51)
19:21
(1:51)
19:21
(1:51)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
57 Jack Ode So Dowling Catholic 17:30.6 5:39
58 Stephen Beaman Jr Johnston 17:31.5 5:39 8/10 8/10 3/12 18:41
(1:10)
18:41
(1:10)
18:41
(1:10)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
59 Brady Cortez Jr C R Prairie 17:32.6 5:40
60 Kadin Groen Jr S F Lincoln (Sd) 17:34.9 5:40
61 Sarang Kothari So Waukee 17:35.9 5:41
62 Ty Costigan Sr C R Prairie 17:36.5 5:41
63 Fithawi Andemichael So Sioux City North 17:36.8 5:41
64 Matthew Bootman Fr Dowling Catholic 17:37.9 5:41
65 Grant Tebbe Sr Pleasant Valley 17:38.8 5:42
66 Chandler Hershberger Jr Mid-Prairie 17:39.1 5:42
67 Tj Fitzpatrick Sr Davenport Assumption 17:40 5:42
68 Jake Opitz Sr C R Prairie 17:40.5 5:42
69 Chase Henderson So S F Lincoln (Sd) 17:40.6 5:42
70 Nathan Kellar Sr Johnston 17:42.2 5:43 9/10 9/10 3/8 18:13
(0:31)
18:13
(0:31)
18:13
(0:31)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
71 Zach Miller Sr S F Lincoln (Sd) 17:45.5 5:44
72 Kalen Bunch Sr Pleasant Valley 17:45.8 5:44
73 Jacob Mumey So Pleasant Valley 17:46.9 5:44
74 Hunter Seifrig So Indianola 17:48.5 5:45
75 Nathan Royer Sr Adm 17:48.6 5:45
76 Nick Walters Sr Sioux City North 17:50.2 5:45
77 Max Sorgenfrey Fr Pleasant Valley 17:54.5 5:47
78 Zach Harvey Sr Johnston 17:54.6 5:47 10/10 10/10 2/7 18:46
(0:51)
18:46
(0:51)
18:46
(0:51)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
79 Isaiah Steele So Pleasant Valley 18:01.8 5:49
80 Steven Kling Fr Sioux City North 18:02 5:49
81 Tyler Schweizer Jr Dowling Catholic 18:06.1 5:50
82 Shakir Davis Sr Pleasant Valley 18:06.5 5:50
83 Matt Bender Jr Pleasant Valley 18:06.6 5:51
84 Nathan Wallington So Mid-Prairie 18:09 5:51
85 Ethan Boyens Jr S F Lincoln (Sd) 18:17.8 5:54
86 Anson Fauchier So C R Prairie 18:20.4 5:55
87 Quinton Kimrey Jr Adm 18:21.7 5:55
88 Alex Dvorak Sr Adm 18:24.5 5:56
89 Zach Cooper So C R Prairie 18:26.6 5:57
90 Lucas Bontrager Sr Mid-Prairie 18:34 5:59
91 Colin Duax-baker Jr Davenport Assumption 18:35.9 6:00
92 Hubie Chaplin Fr Adm 18:39.7 6:01
93 Eli Copeland Jr C R Prairie 18:40.7 6:02
94 Billy Moore Fr Davenport Assumption 18:41 6:02
95 David Lochner So Davenport Assumption 18:43.5 6:02
96 Jack Runyan Jr Indianola 18:44.8 6:03
97 Joseph Dewall Sr Indianola 18:45.5 6:03
98 Caleb Crystal Jr Adm 18:52.6 6:05
99 Dylan Narvaez Jr Davenport Assumption 18:53.4 6:06
100 Mose Yoder So Mid-Prairie 19:07.3 6:10
101 Colton Pilgrim So Davenport Assumption 19:12.5 6:12
102 Trey Kaas Jr Indianola 19:12.8 6:12
103 Colin Hurt Jr Davenport Assumption 19:19.7 6:14
104 Keene Barnes Jr Indianola 19:19.7 6:14
105 Ryan Entriken Fr Adm 19:19.8 6:14
106 Peyton Pilgrim Fr Davenport Assumption 19:19.9 6:14
107 Hunter Landphair Fr Adm 19:31.3 6:18
108 Bowen Downey So Indianola 19:40.3 6:21
109 Eli Ross Sr Indianola 19:40.5 6:21
110 Logan Piper So Indianola 19:46.7 6:23
111 Daniel Rodgers Fr Mid-Prairie 20:06.7 6:29
112 Jacob Alexander So Adm 20:31.6 6:37
113 Jordan Stock So Mid-Prairie 21:48.5 7:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Dowling Catholic
3-2-2-1-1
Gap: 1:05
81:42
16:20
5:16
67 Jackson Heidesch
So
15:55
5:08
3
Cade Muller
Sr
16:11
5:13
9
Will Ryan
Jr
16:17
5:15
11
Nolan Kyhl
Sr
16:21
5:16
12
Andrew Robey
Jr
17:00
5:29
32
Jordan Daniel
Sr
17:08
5:32
37
Max Brown
Sr
17:18
5:35
45
2 Sioux City North
2-1-1-2-2
Gap: 1:29
82:04
16:25
5:18
81 Jaysen Bouwers
Sr
15:45
5:05
2
Will Lohr
Jr
16:01
5:10
5
Gabe Nash
So
16:25
5:18
13
Beshanena Gutema
So
16:40
5:23
19
Yemane Kifle
Jr
17:14
5:33
42
Colin Greenwell
Sr
17:15
5:34
43
Fithawi Andemichael
So
17:37
5:41
55
3 Hemsptead
6-4-3-3-3
Gap: 0:52
82:53
16:35
5:21
89 Ryan Winger
Sr
16:04
5:11
7
Mason Suarez
Sr
16:26
5:18
14
Derek Leicht
Jr
16:37
5:22
17
Owen Maloney
Sr
16:50
5:26
23
Marcus Leitzen
Jr
16:56
5:28
28
Brady Blean
Jr
16:59
5:29
30
Josh Davis
Sr
17:05
5:31
35
4 Waukee
8-7-6-5-4
Gap: 0:35
84:13
16:51
5:26
127 Jacob Christensen
Sr
16:29
5:19
15
Jonah Christensen
Sr
16:47
5:25
21
Vincent Hodges
Sr
16:51
5:26
24
Kal Hoppe
So
17:03
5:30
33
Nathan Holstrom
Sr
17:04
5:30
34
David Parks
Jr
17:19
5:35
46
Corbin Truitt
Sr
17:24
5:37
47
5 C R Prairie
5-5-5-4-5
Gap: 1:30
83:55
16:47
5:25
130 Andrew Bickford
Sr
16:02
5:10
6
Hunter Kalous
Sr
16:30
5:19
16
Bryson Canton
Jr
16:54
5:27
27
Anthony Lee
Jr
16:57
5:28
29
Brady Cortez
Jr
17:33
5:40
52
Ty Costigan
Sr
17:37
5:41
54
Jake Opitz
Sr
17:41
5:42
59
6 Johnston
9-8-7-7-6
Gap: 0:47
84:55
16:59
5:29
157 Carter Borwick
Sr
16:38
5:22
18
Yohana Yual
Sr
16:45
5:24
20
Carson Stanley
Sr
16:52
5:26
26
Carter Eckhoff
Jr
17:16
5:34
44
Aidan O'Connor
So
17:25
5:37
49
Matt Borgmeier
Sr
17:28
5:38
50
Tate Severs
Jr
17:30
5:39
51
#SoleSisters!!! (LY, LR)
7 Pleasant Valley
7-3-4-6-7
Gap: 1:36
84:38
16:56
5:28
158 Tarun Vedula
Jr
16:10
5:13
8
Kole Sommer
Sr
16:15
5:14
10
Luke Knepp
So
16:48
5:25
22
Grant Tebbe
Sr
17:39
5:42
56
Kalen Bunch
Sr
17:46
5:44
62
Jacob Mumey
So
17:47
5:44
63
Max Sorgenfrey
Fr
17:55
5:47
66
8 S F Lincoln (Sd)
4-6-8-8-8
Gap: 1:35
85:07
17:01
5:30
174 Zeb Mendel
Sr
16:00
5:10
4
Jackson Sluiter
Sr
16:59
5:29
31
Ethan Yu
Sr
17:08
5:32
38
Will Sugrue
Jr
17:25
5:37
48
Kadin Groen
Jr
17:35
5:40
53
Chase Henderson
So
17:41
5:42
60
Zach Miller
Sr
17:46
5:44
61
9 Adm
1-9-9-9-9
Gap: 2:50
87:21
17:28
5:38
244 Nate Mueller
Sr
15:35
5:01
1
Cooper Greenslade
Jr
17:12
5:33
41
Nathan Royer
Sr
17:49
5:45
65
Quinton Kimrey
Jr
18:22
5:55
68
Alex Dvorak
Sr
18:25
5:56
69
Hubie Chaplin
Fr
18:40
6:01
72
Caleb Crystal
Jr
18:53
6:05
77
10 Mid-Prairie
11-11-11-10-10
Gap: 1:27
88:39
17:44
5:43
270 Thaddeus Shetler
Jr
17:07
5:31
36
Jamison Stutzman
Sr
17:10
5:32
40
Chandler Hershberger
Jr
17:39
5:42
57
Nathan Wallington
So
18:09
5:51
67
Lucas Bontrager
Sr
18:34
5:59
70
Mose Yoder
So
19:07
6:10
79
Daniel Rodgers
Fr
20:07
6:29
84
11 Indianola
10-10-10-11-11
Gap: 1:54
89:20
17:52
5:46
279 Logan Hoger
Jr
16:52
5:26
25
Curtis Johnson
Jr
17:09
5:32
39
Hunter Seifrig
So
17:49
5:45
64
Jack Runyan
Jr
18:45
6:03
75
Joseph Dewall
Sr
18:46
6:03
76
Trey Kaas
Jr
19:13
6:12
81
Keene Barnes
Jr
19:20
6:14
83
12 Davenport Assumption
12-12-12-12-12
Gap: 1:13
92:34
18:31
5:58
354 Tj Fitzpatrick
Sr
17:40
5:42
58
Colin Duax-baker
Jr
18:36
6:00
71
Billy Moore
Fr
18:41
6:02
73
David Lochner
So
18:44
6:02
74
Dylan Narvaez
Jr
18:53
6:06
78
Colton Pilgrim
So
19:13
6:12
80
Colin Hurt
Jr
19:20
6:14
82
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hemsptead
1-1-1-1-1
Gap: 0:30
85:56
17:11
5:33
20 Brady Blean
Jr
16:59
5:29
1
Josh Davis
Sr
17:05
5:31
2
Jonathon O'brien
Jr
17:09
5:32
4
George Holesinger
Jr
17:14
5:34
5
John Maloney
Fr
17:29
5:38
8








2 Dowling Catholic
2-2-2-2-2
Gap: 0:58
87:40
17:32
5:39
52 Jordan Daniel
Sr
17:08
5:32
3
Max Brown
Sr
17:18
5:35
6
Jack Ode
So
17:31
5:39
10
Matthew Bootman
Fr
17:38
5:41
13
Tyler Schweizer
Jr
18:06
5:50
20








3 Johnston
3-3-3-3-3
Gap: 0:26
88:07
17:37
5:41
60 Matt Borgmeier
Sr
17:28
5:38
7
Tate Severs
Jr
17:30
5:39
9
Stephen Beaman
Jr
17:32
5:39
11
Nathan Kellar
Sr
17:42
5:43
15
Zach Harvey
Sr
17:55
5:47
18








#SoleSisters!!! (LY, LR, PR)
4 Pleasant Valley
5-5-5-4-4
Gap: 0:20
89:56
17:59
5:48
95 Jacob Mumey
So
17:47
5:44
16
Max Sorgenfrey
Fr
17:55
5:47
17
Isaiah Steele
So
18:02
5:49
19
Shakir Davis
Sr
18:07
5:50
21
Matt Bender
Jr
18:07
5:51
22








5 C R Prairie
4-4-4-4-5
Gap: 1:04
90:45
18:09
5:51
99 Ty Costigan
Sr
17:37
5:41
12
Jake Opitz
Sr
17:41
5:42
14
Anson Fauchier
So
18:20
5:55
23
Zach Cooper
So
18:27
5:57
24
Eli Copeland
Jr
18:41
6:02
26








6 Adm
6-6-6-6-6
Gap: 1:52
96:55
19:23
6:15
148 Hubie Chaplin
Fr
18:40
6:01
25
Caleb Crystal
Jr
18:53
6:05
27
Ryan Entriken
Fr
19:20
6:14
30
Hunter Landphair
Fr
19:31
6:18
31
Jacob Alexander
So
20:32
6:37
35








7 Indianola
7-7-7-7-7
Gap: 0:34
97:40
19:32
6:18
156 Trey Kaas
Jr
19:13
6:12
28
Keene Barnes
Jr
19:20
6:14
29
Bowen Downey
So
19:40
6:21
32
Eli Ross
Sr
19:41
6:21
33
Logan Piper
So
19:47
6:23
34








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.