Johnston Results from the Urbandale Invite at Urbandale Middle School on 9/28/04

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bole, Matt Sr F/S 21:43 7:00 3.1 49/92 20/40 27/47 1/2 20:47 24:16
(2:33,10.5)
19:31 19:31 #GDAOS!!! (LR, DSR)
Broich, Joe Fr F/S 24:09 7:47 3.1 76/92 33/40 40/47 1/1 24:43
(0:34,2.3)
24:43
(0:34,2.3)
24:43
(0:34,2.3)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Cluney, Eric Fr F/S 26:59 8:42 3.1 87/92 37/40 44/47 1/1 25:44
Cooper, Zach Jr F/S 23:32 7:35 3.1 69/92 28/40 35/47 1/1 24:12
(0:40,2.8)
24:58
(1:26,5.7)
22:04 22:04 #GDAOS!!! (LY, LR)
Dippold, Grant So F/S 20:36 6:39 3.1 34/92 15/40 22/47 1/2 21:48
(1:12,5.5)
21:48
(1:12,5.5)
21:30
(0:54,4.2)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Elmitt, Colby Jr F/S 18:43 6:02 3.1 4/92 4/40 11/47 1/5 19:41
(0:58,4.9)
18:35 18:35 #GDAOS!!! (LR, DSR)
Fry, Jason Sr F/S 27:02 8:43 3.1 88/92 38/40 45/47 1/1 26:03 30:48
(3:46,12.2)
23:56 23:33 #GDAOS!!! (LR)
Furrow, Derek Fr F/S 21:03 6:47 3.1 38/92 17/40 24/47 1/2 22:20
(1:17,5.7)
22:20
(1:17,5.7)
22:14
(1:11,5.3)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Gannon, Tim Jr F/S 24:10 7:48 3.1 77/92 34/40 41/47 1/1 20:53 25:26
(1:16,5.0)
19:06 19:06 #GDAOS!!! (LR)
Gardiner, Nick Jr F/S 20:34 6:38 3.1 33/92 14/40 21/47 1/3 20:45
(0:11,0.9)
20:45
(0:11,0.9)
20:45
(0:11,0.9)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Gillaspey, Daniel Sr V 17:43 5:43 3.1 11/35 5/7 5/47 1/5 17:43
(0:00,0.0)
18:49
(1:06,5.8)
15:41 15:41 #GDAOS!!! (LY, LR, DSR)
Grasso, Alex Sr F/S 19:53 6:25 3.1 24/92 10/40 17/47 1/3 20:09
(0:16,1.3)
20:09
(0:16,1.3)
20:09
(0:16,1.3)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Haden, Jake Sr V 17:10 5:32 3.1 6/35 1/7 1/47 3/5 16:57 16:57 16:25 16:25
Hammer, Alex Sr F/S 20:55 6:45 3.1 36/92 16/40 23/47 1/2 19:26 21:24
(0:29,2.3)
18:40 18:40 #GDAOS!!! (LR, DSR)
Hirst, Cullie Fr F/S 23:41 7:38 3.1 71/92 30/40 37/47 1/1 23:24 23:24 23:24
Hirst, Soren Fr F/S 23:02 7:26 3.1 66/92 25/40 32/47 1/2 23:46
(0:44,3.1)
23:46
(0:44,3.1)
23:46
(0:44,3.1)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Holt, Erik Sr F/S 18:54 6:06 3.1 9/92 7/40 14/47 1/4 18:35 18:35 17:33 17:33 #GDAOS!!! (SBP, DSR)
Hudyma, Wally Jr F/S 18:44 6:03 3.1 5/92 5/40 12/47 1/4 20:26
(1:42,8.3)
20:26
(1:42,8.3)
20:26
(1:42,8.3)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP, DPR)
Jacobson, Grant Fr F/S 22:41 7:19 3.1 61/92 23/40 30/47 1/2 24:33
(1:52,7.6)
24:33
(1:52,7.6)
23:11
(0:30,2.2)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Kron, Alex Jr V 17:29 5:38 3.1 9/35 4/7 4/47 1/5 18:04
(0:35,3.2)
18:00
(0:31,2.9)
18:00
(0:31,2.9)
17:49
(0:20,1.9)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Kruger, Tervor Sr F/S 18:33 5:59 3.1 3/92 3/40 10/47 1/5 19:28
(0:55,4.7)
19:28
(0:55,4.7)
19:24
(0:51,4.4)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Lampe, Jordan Sr F/S 21:05 6:48 3.1 40/92 18/40 25/47 1/2 20:40 25:27
(4:22,17.2)
20:40 20:35 #GDAOS!!! (LR, SBP, DSR)
Letizia, Jeff Fr F/S 21:07 6:49 3.1 42/92 19/40 26/47 1/2 22:13
(1:06,5.0)
22:13
(1:06,5.0)
22:13
(1:06,5.0)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Meyer, Matt Jr F/S 19:59 6:27 3.1 25/92 11/40 18/47 1/3 20:36
(0:37,3.0)
20:36
(0:37,3.0)
19:56 #GDAOS!!! (LR, PR)
Morrill, Ben Sr F/S 23:10 7:28 3.1 67/92 26/40 33/47 1/1 22:37 24:33
(1:23,5.6)
18:53 18:53 #GDAOS!!! (LR, DSR)
Nuzum, Nate So V 17:45 5:44 3.1 13/35 6/7 6/47 1/5 18:20
(0:35,3.2)
18:20
(0:35,3.2)
18:20
(0:35,3.2)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Ostiguy, Steven Fr F/S 23:51 7:42 3.1 73/92 31/40 38/47 1/1 23:50 23:50 23:50
Peterson, Nathan Jr F/S 20:12 6:31 3.1 30/92 13/40 20/47 1/3 22:31
(2:19,10.3)
22:31
(2:19,10.3)
21:10
(0:58,4.6)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP, DPR)
Pietzman, John So F/S 24:52 8:01 3.1 82/92 35/40 42/47 1/1 24:39 26:13
(1:21,5.1)
24:39 24:39 #GDAOS!!! (LR, SBP, DSR)
Quick, Jay So F/S 18:21 5:55 3.1 1/92 1/40 8/47 1/5 18:23
(0:02,0.2)
19:06
(0:45,3.9)
18:23
(0:02,0.2)
18:23
(0:02,0.2)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Raese, Torn Sr F/S 18:52 6:05 3.1 8/92 6/40 13/47 1/4 19:41
(0:49,4.1)
19:41
(0:49,4.1)
19:41
(0:49,4.1)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Rassmusson, Jeff So F/S 22:42 7:19 3.1 62/92 24/40 31/47 1/2 23:23
(0:41,2.9)
23:23
(0:41,2.9)
23:07
(0:25,1.8)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Ross, Kory Sr V 18:08 5:51 3.1 20/35 7/7 7/47 1/5 17:28 18:43
(0:35,3.1)
15:58 15:58 #GDAOS!!! (LR, DSR)
Scholten, Nick So F/S 18:30 5:58 3.1 2/92 2/40 9/47 1/5 19:14
(0:44,3.8)
19:14
(0:44,3.8)
19:14
(0:44,3.8)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Seaberg, Dan So F/S 19:17 6:13 3.1 12/92 8/40 15/47 1/4 20:06
(0:49,4.1)
20:06
(0:49,4.1)
20:01
(0:44,3.7)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Seaberg, Jordan Sr V 17:20 5:35 3.1 8/35 3/7 3/47 2/5 17:10 17:10 17:10 17:05
Swett, Brandon Sr F/S 23:30 7:35 3.1 68/92 27/40 34/47 1/1 22:29 24:49
(1:19,5.3)
22:29 20:25 #GDAOS!!! (LR)
Swett, Tyler Sr F/S 20:08 6:30 3.1 26/92 12/40 19/47 1/3 19:43 22:19
(2:11,9.8)
19:43 19:43 #GDAOS!!! (LR, DSR)
Swoyer, Zach Sr F/S 24:08 7:47 3.1 74/92 32/40 39/47 1/1 22:47 28:23
(4:15,15.0)
22:24 22:24 #GDAOS!!! (LR, DSR)
Thilges, Adam Sr F/S 23:34 7:36 3.1 70/92 29/40 36/47 1/1 24:06
(0:32,2.2)
24:58
(1:24,5.6)
24:06
(0:32,2.2)
24:06
(0:32,2.2)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Thuente, Charlie Fr F/S 22:30 7:15 3.1 57/92 22/40 29/47 1/2 23:51
(1:21,5.7)
23:51
(1:21,5.7)
23:19
(0:49,3.5)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Thuente, Joe Sr V 17:13 5:33 3.1 7/35 2/7 2/47 3/5 17:34
(0:21,2.0)
18:12
(0:59,5.4)
16:42 16:42 #GDAOS!!! (LY, LR, DSR)
Underwood, Brian Jr F/S 19:24 6:15 3.1 15/92 9/40 16/47 1/4 18:26 20:32
(1:08,5.5)
18:02 18:02 #GDAOS!!! (LR, DSR)
Vasey, Tucker Fr F/S 21:59 7:05 3.1 51/92 21/40 28/47 1/2 23:17
(1:18,5.6)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Verrant, Joe Jr F/S 27:52 8:59 3.1 90/92 39/40 46/47 1/1 26:19 26:19 26:19
Vonfummetti, Nathan Fr F/S 25:52 8:21 3.1 85/92 36/40 43/47 1/1 24:08 24:08 24:08
Will, Brandon Jr F/S 27:53 9:00 3.1 91/92 40/40 47/47 1/1 26:18 26:18 26:18
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/5 86:55
0:33
3.1 5:36 5:32 5:43 41 5:36 86:39 86:39 78:53 Jake Haden (6), Joe Thuente (7), Jordan Seaberg (8), Alex Kron (9), Daniel Gillaspey (11)
F/S 1st 5 1/4 92:51
0:23
3.1 5:59 5:55 6:03 15 5:59 98:21
(5:30,5.6)
92:09 #SoleSisters!!! (LR) Jay Quick (1), Nick Scholten (2), Tervor Kruger (3), Colby Elmitt (4), Wally Hudyma (5)
F/S 2nd 5 1/3 96:20
1:01
3.1 6:13 6:05 6:25 18 6:13 113:08
(16:48,14.8)
97:25
(1:05,1.1%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Torn Raese (1), Erik Holt (2), Dan Seaberg (3), Brian Underwood (4), Alex Grasso (8)
F/S 3rd 5 1/2 101:29
0:37
3.1 6:33 6:27 6:39 17 6:33 119:15
(17:46,14.9)
104:00
(2:31,2.4%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Matt Meyer (1), Tyler Swett (2), Nathan Peterson (3), Nick Gardiner (5), Grant Dippold (6)
F/S 4th 5 1/2 105:53
0:48
3.1 6:50 6:45 7:00 15 6:50 110:47
(4:54,4.4)
110:47
(4:54,4.4%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Alex Hammer (1), Derek Furrow (2), Jordan Lampe (3), Jeff Letizia (4), Matt Bole (5)
F/S 5th 5 1/2 112:54
1:03
3.1 7:17 7:05 7:26 15 7:17 115:13
(2:19,2.0)
115:13
(2:19,2.0%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Tucker Vasey (1), Charlie Thuente (2), Grant Jacobson (3), Jeff Rassmusson (4), Soren Hirst (5)
F/S 6th 5 1/1 117:27
0:31
3.1 7:35 7:28 7:38 15 7:35 130:50
(13:23,10.2)
130:50
(13:23,10.2%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Ben Morrill (1), Brandon Swett (2), Zach Cooper (3), Adam Thilges (4), Cullie Hirst (5)
F/S 7th 5 1/1 121:10
1:01
3.1 7:49 7:42 8:01 15 7:49 Steven Ostiguy (1), Zach Swoyer (2), Joe Broich (3), Tim Gannon (4), John Pietzman (5)
F/S 8th 5 1/1 135:38
2:01
3.1 8:45 8:21 9:00 15 8:45 Nathan Vonfummetti (1), Eric Cluney (2), Jason Fry (3), Joe Verrant (4), Brandon Will (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tyler Jordison Jr Fort Dodge 16:45 5:24
2 David Taylor Sr Fort Dodge 16:57 5:28
3 Charlie Dersten So Fort Dodge 17:01 5:29
4 David Lantz Jr Dowling 17:01 5:29
5 Jacob Kimmes Sr Dowling 17:02 5:30
6 Jake Haden Sr Johnston 17:10 5:32 1/7 1/47 3/5 16:57 16:57 16:25
7 Joe Thuente Sr Johnston 17:13 5:33 2/7 2/47 3/5 17:34
(0:21)
18:12
(0:59)
16:42 #GDAOS!!! (LY, LR)
8 Jordan Seaberg Sr Johnston 17:20 5:35 3/7 3/47 2/5 17:10 17:10 17:10
9 Alex Kron Jr Johnston 17:29 5:38 4/7 4/47 1/5 18:04
(0:35)
18:00
(0:31)
18:00
(0:31)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
10 Nat Wunsch Jr Urbandale 17:41 5:42
11 Daniel Gillaspey Sr Johnston 17:43 5:43 5/7 5/47 1/5 17:43
(0:00)
18:49
(1:06)
15:41 #GDAOS!!! (LY, LR)
12 Sean Gertler Jr Urbandale 17:43 5:43
13 Nate Nuzum So Johnston 17:45 5:44 6/7 6/47 1/5 18:20
(0:35)
18:20
(0:35)
#GDAOS!!! (LR, PR)
14 Evan Schwartz Sr Dowling 17:46 5:44
15 Alex Miller Jr Waukee 17:48 5:45
16 Sam Knoblauch Jr Dowling 17:54 5:46
17 Mike Williams Jr Waukee 17:56 5:47
18 Matt Coffey So Urbandale 18:02 5:49
19 Tim Mcluaghlin Jr Dowling 18:02 5:49
20 Kory Ross Sr Johnston 18:08 5:51 7/7 7/47 1/5 17:28 18:43
(0:35)
15:58 #GDAOS!!! (LR)
21 Ben Davidson Jr Urbandale 18:18 5:54
22 Tom Bugg Jr Waukee 18:21 5:55
23 Branden Stumbo Sr Waukee 18:24 5:56
24 Stephen Thompson Sr Waukee 18:24 5:56
25 Ben Duea Fr Waukee 18:26 5:57
26 Evan Swanson So Fort Dodge 18:26 5:57
27 Andrew Bishop Jr Dowling 18:32 5:59
28 John Collier So Dowling 18:35 6:00
29 Andrew Trentman Sr Urbandale 18:48 6:04
30 Nevin Conlin Jr Urbandale 19:04 6:09
31 Collin Judd Fr Urbandale 19:08 6:10
32 Jared Spann Fr Waukee 19:15 6:13
33 Jason Drew Sr Fort Dodge 19:28 6:17
34 Norine Carson Sr Fort Dodge 19:38 6:20
35 Cody Lura Fr Fort Dodge 19:42 6:21
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
3-3-2-1-1
Gap: 0:33
86:55
17:23
5:36
41 Jake Haden
Sr
17:10
5:32
6
Joe Thuente
Sr
17:13
5:33
7
Jordan Seaberg
Sr
17:20
5:35
8
Alex Kron
Jr
17:29
5:38
9
Daniel Gillaspey
Sr
17:43
5:43
11
Nate Nuzum
So
17:45
5:44
13
Kory Ross
Sr
18:08
5:51
20
2 Dowling
2-2-3-3-2
Gap: 1:01
87:45
17:33
5:40
58 David Lantz
Jr
17:01
5:29
4
Jacob Kimmes
Sr
17:02
5:30
5
Evan Schwartz
Sr
17:46
5:44
14
Sam Knoblauch
Jr
17:54
5:46
16
Tim Mcluaghlin
Jr
18:02
5:49
19
Andrew Bishop
Jr
18:32
5:59
27
John Collier
So
18:35
6:00
28
3 Fort Dodge
1-1-1-2-3
Gap: 2:43
88:37
17:43
5:43
65 Tyler Jordison
Jr
16:45
5:24
1
David Taylor
Sr
16:57
5:28
2
Charlie Dersten
So
17:01
5:29
3
Evan Swanson
So
18:26
5:57
26
Jason Drew
Sr
19:28
6:17
33
Norine Carson
Sr
19:38
6:20
34
Cody Lura
Fr
19:42
6:21
35
4 Urbandale
4-4-4-4-4
Gap: 1:07
90:32
18:06
5:50
90 Nat Wunsch
Jr
17:41
5:42
10
Sean Gertler
Jr
17:43
5:43
12
Matt Coffey
So
18:02
5:49
18
Ben Davidson
Jr
18:18
5:54
21
Andrew Trentman
Sr
18:48
6:04
29
Nevin Conlin
Jr
19:04
6:09
30
Collin Judd
Fr
19:08
6:10
31
5 Waukee
5-5-5-5-5
Gap: 0:36
90:53
18:11
5:52
101 Alex Miller
Jr
17:48
5:45
15
Mike Williams
Jr
17:56
5:47
17
Tom Bugg
Jr
18:21
5:55
22
Branden Stumbo
Sr
18:24
5:56
23
Stephen Thompson
Sr
18:24
5:56
24
Ben Duea
Fr
18:26
5:57
25
Jared Spann
Fr
19:15
6:13
32
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jay Quick So Johnston 18:21 5:55 1/40 8/47 1/5 18:23
(0:02)
19:06
(0:45)
18:23
(0:02)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
2 Nick Scholten So Johnston 18:30 5:58 2/40 9/47 1/5 19:14
(0:44)
19:14
(0:44)
#GDAOS!!! (LR, PR)
3 Tervor Kruger Sr Johnston 18:33 5:59 3/40 10/47 1/5 19:28
(0:55)
19:28
(0:55)
#GDAOS!!! (LR, PR)
4 Colby Elmitt Jr Johnston 18:43 6:02 4/40 11/47 1/5 19:41
(0:58)
18:35 #GDAOS!!! (LR)
5 Wally Hudyma Jr Johnston 18:44 6:03 5/40 12/47 1/4 20:26
(1:42)
20:26
(1:42)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
6 Jack Bush So Dowling 18:48 6:04
7 Tom Oschylski Fr Dowling 18:50 6:05
8 Torn Raese Sr Johnston 18:52 6:05 6/40 13/47 1/4 19:41
(0:49)
19:41
(0:49)
#GDAOS!!! (LR, PR)
9 Erik Holt Sr Johnston 18:54 6:06 7/40 14/47 1/4 18:35 18:35 17:33 #GDAOS!!! (SBP)
10 Anthony Ayala So Dowling 19:08 6:10
11 Ben Kester Sr Urbandale 19:16 6:13
12 Dan Seaberg So Johnston 19:17 6:13 8/40 15/47 1/4 20:06
(0:49)
20:06
(0:49)
#GDAOS!!! (LR, PR)
13 Zac Holland Jr Dowling 19:19 6:14
14 Andrew Mccauley Jr Waukee 19:23 6:15
15 Brian Underwood Jr Johnston 19:24 6:15 9/40 16/47 1/4 18:26 20:32
(1:08)
18:02 #GDAOS!!! (LR)
16 Blake Weihs Jr Urbandale 19:28 6:17
17 Cole Disney Sr Urbandale 19:34 6:19
18 Ryan George Fr Urbandale 19:35 6:19
19 Finley Sesker So Dowling 19:35 6:19
20 Adam Dolan So Dowling 19:36 6:19
21 Luke Kimmes So Dowling 19:45 6:22
22 Stas Sereda Jr Urbandale 19:50 6:24
23 Joe Bush Sr Dowling 19:51 6:24
24 Alex Grasso Sr Johnston 19:53 6:25 10/40 17/47 1/3 20:09
(0:16)
20:09
(0:16)
#GDAOS!!! (LR, PR)
25 Matt Meyer Jr Johnston 19:59 6:27 11/40 18/47 1/3 20:36
(0:37)
20:36
(0:37)
#GDAOS!!! (LR, PR)
26 Tyler Swett Sr Johnston 20:08 6:30 12/40 19/47 1/3 19:43 22:19
(2:11)
19:43 #GDAOS!!! (LR)
27 Dave Kelly Fr Dowling 20:11 6:31
28 Paul Lacy Sr Dowling 20:11 6:31
29 Kyle Whittington Fr Fort Dodge 20:11 6:31
30 Nathan Peterson Jr Johnston 20:12 6:31 13/40 20/47 1/3 22:31
(2:19)
22:31
(2:19)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
31 Luke Halsch Fr Dowling 20:12 6:31
32 Barrett Fellows So Urbandale 20:27 6:36
33 Nick Gardiner Jr Johnston 20:34 6:38 14/40 21/47 1/3 20:45
(0:11)
20:45
(0:11)
#GDAOS!!! (LR, PR)
34 Grant Dippold So Johnston 20:36 6:39 15/40 22/47 1/2 21:48
(1:12)
21:48
(1:12)
#GDAOS!!! (LR, PR)
35 Travis Smith Jr Urbandale 20:47 6:42
36 Alex Hammer Sr Johnston 20:55 6:45 16/40 23/47 1/2 19:26 21:24
(0:29)
18:40 #GDAOS!!! (LR)
37 Andrew Ott Jr Dowling 21:00 6:46
38 Derek Furrow Fr Johnston 21:03 6:47 17/40 24/47 1/2 22:20
(1:17)
22:20
(1:17)
#GDAOS!!! (LR, PR)
39 Kyle Muckler So Waukee 21:04 6:48
40 Jordan Lampe Sr Johnston 21:05 6:48 18/40 25/47 1/2 20:40 25:27
(4:22)
20:40 #GDAOS!!! (LR, SBP)
41 Matt Hall So Fort Dodge 21:06 6:48
42 Jeff Letizia Fr Johnston 21:07 6:49 19/40 26/47 1/2 22:13
(1:06)
22:13
(1:06)
#GDAOS!!! (LR, PR)
43 Jacob Ayala So Fort Dodge 21:08 6:49
44 Alex Fletcher So Fort Dodge 21:17 6:52
45 Ben Harris Sr Dowling 21:23 6:54
46 Chance Goddard Sr Waukee 21:27 6:55
47 Michael Donahue So Dowling 21:28 6:55
48 David Nelms Sr Urbandale 21:36 6:58
49 Matt Bole Sr Johnston 21:43 7:00 20/40 27/47 1/2 20:47 24:16
(2:33)
19:31 #GDAOS!!! (LR)
50 Jsoh Everett Jr Fort Dodge 21:55 7:04
51 Tucker Vasey Fr Johnston 21:59 7:05 21/40 28/47 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
52 Dan Manning So Dowling 22:07 7:08
53 Connor Nightingale Fr Waukee 22:09 7:09
54 Frank Driscoll Fr Dowling 22:13 7:10
55 Shawn Labonde Fr Fort Dodge 22:19 7:12
56 Jordan Metz Fr Dowling 22:26 7:14
57 Charlie Thuente Fr Johnston 22:30 7:15 22/40 29/47 1/2 23:51
(1:21)
23:51
(1:21)
#GDAOS!!! (LR, PR)
58 Dan Green Jr Dowling 22:31 7:16
59 Aaron Miller So Fort Dodge 22:34 7:17
60 Dylan Rolfes So Dowling 22:34 7:17
61 Grant Jacobson Fr Johnston 22:41 7:19 23/40 30/47 1/2 24:33
(1:52)
24:33
(1:52)
#GDAOS!!! (LR, PR)
62 Jeff Rassmusson So Johnston 22:42 7:19 24/40 31/47 1/2 23:23
(0:41)
23:23
(0:41)
#GDAOS!!! (LR, PR)
63 John Liston Jr Dowling 22:42 7:19
64 Eric Evans So Fort Dodge 22:52 7:23
65 Brandon Spencer Jr Fort Dodge 22:58 7:25
66 Soren Hirst Fr Johnston 23:02 7:26 25/40 32/47 1/2 23:46
(0:44)
23:46
(0:44)
#GDAOS!!! (LR, PR)
67 Ben Morrill Sr Johnston 23:10 7:28 26/40 33/47 1/1 22:37 24:33
(1:23)
18:53 #GDAOS!!! (LR)
68 Brandon Swett Sr Johnston 23:30 7:35 27/40 34/47 1/1 22:29 24:49
(1:19)
22:29 #GDAOS!!! (LR)
69 Zach Cooper Jr Johnston 23:32 7:35 28/40 35/47 1/1 24:12
(0:40)
24:58
(1:26)
22:04 #GDAOS!!! (LY, LR)
70 Adam Thilges Sr Johnston 23:34 7:36 29/40 36/47 1/1 24:06
(0:32)
24:58
(1:24)
24:06
(0:32)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
71 Cullie Hirst Fr Johnston 23:41 7:38 30/40 37/47 1/1 23:24 23:24
72 Blair Underwood Sr Fort Dodge 23:47 7:40
73 Steven Ostiguy Fr Johnston 23:51 7:42 31/40 38/47 1/1 23:50 23:50
74 Zach Swoyer Sr Johnston 24:08 7:47 32/40 39/47 1/1 22:47 28:23
(4:15)
22:24 #GDAOS!!! (LR)
75 Jordan Wall Sr Fort Dodge 24:09 7:47
76 Joe Broich Fr Johnston 24:09 7:47 33/40 40/47 1/1 24:43
(0:34)
24:43
(0:34)
#GDAOS!!! (LR, PR)
77 Tim Gannon Jr Johnston 24:10 7:48 34/40 41/47 1/1 20:53 25:26
(1:16)
19:06 #GDAOS!!! (LR)
78 Sam Hanish Sr Fort Dodge 24:10 7:48
79 Joe Wright Jr Dowling 24:16 7:50
80 Adam Kent Jr Fort Dodge 24:30 7:54
81 Drew Evans So Fort Dodge 24:36 7:56
82 John Pietzman So Johnston 24:52 8:01 35/40 42/47 1/1 24:39 26:13
(1:21)
24:39 #GDAOS!!! (LR, SBP)
83 Connor Black So Urbandale 24:58 8:03
84 Mark Treska Jr Dowling 25:06 8:06
85 Nathan Vonfummetti Fr Johnston 25:52 8:21 36/40 43/47 1/1 24:08 24:08
86 Mark Timmins So Dowling 26:48 8:39
87 Eric Cluney Fr Johnston 26:59 8:42 37/40 44/47 1/1
88 Jason Fry Sr Johnston 27:02 8:43 38/40 45/47 1/1 26:03 30:48
(3:46)
23:56 #GDAOS!!! (LR)
89 Brett Werner So Dowling 27:24 8:50
90 Joe Verrant Jr Johnston 27:52 8:59 39/40 46/47 1/1 26:19 26:19
91 Brandon Will Jr Johnston 27:53 9:00 40/40 47/47 1/1 26:18 26:18
92 Joe Lickteig Fr Dowling 28:20 9:08
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:23
92:51
18:34
5:59
15 Jay Quick
So
18:21
5:55
1
Nick Scholten
So
18:30
5:58
2
Tervor Kruger
Sr
18:33
5:59
3
Colby Elmitt
Jr
18:43
6:02
4
Wally Hudyma
Jr
18:44
6:03
5
Torn Raese
Sr
18:52
6:05
8
Erik Holt
Sr
18:54
6:06
9
#SoleSisters!!! (LR)
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 0:47
95:40
19:08
6:10
51 Jack Bush
So
18:48
6:04
6
Tom Oschylski
Fr
18:50
6:05
7
Anthony Ayala
So
19:08
6:10
10
Zac Holland
Jr
19:19
6:14
12
Finley Sesker
So
19:35
6:19
16
Adam Dolan
So
19:36
6:19
17
Luke Kimmes
So
19:45
6:22
18
3 Urbandale
3-3-3-3-3
Gap: 0:34
97:43
19:33
6:18
72 Ben Kester
Sr
19:16
6:13
11
Blake Weihs
Jr
19:28
6:17
13
Cole Disney
Sr
19:34
6:19
14
Ryan George
Fr
19:35
6:19
15
Stas Sereda
Jr
19:50
6:24
19
Barrett Fellows
So
20:27
6:36
21
Travis Smith
Jr
20:47
6:42
22
4 Fort Dodge
4-4-4-4-4
Gap: 1:44
105:37
21:07
6:49
118 Kyle Whittington
Fr
20:11
6:31
20
Matt Hall
So
21:06
6:48
23
Jacob Ayala
So
21:08
6:49
24
Alex Fletcher
So
21:17
6:52
25
Jsoh Everett
Jr
21:55
7:04
26
Shawn Labonde
Fr
22:19
7:12
27
Aaron Miller
So
22:34
7:17
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 1:01
96:20
19:16
6:13
18 Torn Raese
Sr
18:52
6:05
1
Erik Holt
Sr
18:54
6:06
2
Dan Seaberg
So
19:17
6:13
3
Brian Underwood
Jr
19:24
6:15
4
Alex Grasso
Sr
19:53
6:25
8
Matt Meyer
Jr
19:59
6:27
9
Tyler Swett
Sr
20:08
6:30
10
#SoleSisters!!! (LR, PR)
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 0:35
99:34
19:55
6:25
41 Adam Dolan
So
19:36
6:19
5
Luke Kimmes
So
19:45
6:22
6
Joe Bush
Sr
19:51
6:24
7
Dave Kelly
Fr
20:11
6:31
11
Paul Lacy
Sr
20:11
6:31
12
Luke Halsch
Fr
20:12
6:31
13
Andrew Ott
Jr
21:00
6:46
14
3 Fort Dodge
3-3-3-3-3
Gap: 1:28
114:30
22:54
7:23
85 Shawn Labonde
Fr
22:19
7:12
15
Aaron Miller
So
22:34
7:17
16
Eric Evans
So
22:52
7:23
17
Brandon Spencer
Jr
22:58
7:25
18
Blair Underwood
Sr
23:47
7:40
19
Jordan Wall
Sr
24:09
7:47
20
Sam Hanish
Sr
24:10
7:48
21
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:37
101:29
20:18
6:33
17 Matt Meyer
Jr
19:59
6:27
1
Tyler Swett
Sr
20:08
6:30
2
Nathan Peterson
Jr
20:12
6:31
3
Nick Gardiner
Jr
20:34
6:38
5
Grant Dippold
So
20:36
6:39
6
Alex Hammer
Sr
20:55
6:45
7
Derek Furrow
Fr
21:03
6:47
9
#SoleSisters!!! (LR, PR)
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 1:55
106:10
21:14
6:51
45 Luke Halsch
Fr
20:12
6:31
4
Andrew Ott
Jr
21:00
6:46
8
Ben Harris
Sr
21:23
6:54
10
Michael Donahue
So
21:28
6:55
11
Dan Manning
So
22:07
7:08
12
Frank Driscoll
Fr
22:13
7:10
13
Jordan Metz
Fr
22:26
7:14
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:48
105:53
21:11
6:50
15 Alex Hammer
Sr
20:55
6:45
1
Derek Furrow
Fr
21:03
6:47
2
Jordan Lampe
Sr
21:05
6:48
3
Jeff Letizia
Fr
21:07
6:49
4
Matt Bole
Sr
21:43
7:00
5
Tucker Vasey
Fr
21:59
7:05
6
Charlie Thuente
Fr
22:30
7:15
9
#SoleSisters!!! (LR, PR)
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 0:29
112:26
22:29
7:15
48 Frank Driscoll
Fr
22:13
7:10
7
Jordan Metz
Fr
22:26
7:14
8
Dan Green
Jr
22:31
7:16
10
Dylan Rolfes
So
22:34
7:17
11
John Liston
Jr
22:42
7:19
12
Joe Wright
Jr
24:16
7:50
13
Mark Treska
Jr
25:06
8:06
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 1:03
112:54
22:35
7:17
15 Tucker Vasey
Fr
21:59
7:05
1
Charlie Thuente
Fr
22:30
7:15
2
Grant Jacobson
Fr
22:41
7:19
3
Jeff Rassmusson
So
22:42
7:19
4
Soren Hirst
Fr
23:02
7:26
5
Ben Morrill
Sr
23:10
7:28
6
Brandon Swett
Sr
23:30
7:35
7
#SoleSisters!!! (LR, PR)
2 Dowling
2-2-2-2-2
Gap: 4:04
131:54
26:23
8:31
50 Joe Wright
Jr
24:16
7:50
8
Mark Treska
Jr
25:06
8:06
9
Mark Timmins
So
26:48
8:39
10
Brett Werner
So
27:24
8:50
11
Joe Lickteig
Fr
28:20
9:08
12








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
117:27
23:29
7:35
15 Ben Morrill
Sr
23:10
7:28
1
Brandon Swett
Sr
23:30
7:35
2
Zach Cooper
Jr
23:32
7:35
3
Adam Thilges
Sr
23:34
7:36
4
Cullie Hirst
Fr
23:41
7:38
5
Steven Ostiguy
Fr
23:51
7:42
6
Zach Swoyer
Sr
24:08
7:47
7
#SoleSisters!!! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 1:01
121:10
24:14
7:49
15 Steven Ostiguy
Fr
23:51
7:42
1
Zach Swoyer
Sr
24:08
7:47
2
Joe Broich
Fr
24:09
7:47
3
Tim Gannon
Jr
24:10
7:48
4
John Pietzman
So
24:52
8:01
5
Nathan Vonfummetti
Fr
25:52
8:21
6
Eric Cluney
Fr
26:59
8:42
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 8th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 2:01
135:38
27:08
8:45
15 Nathan Vonfummetti
Fr
25:52
8:21
1
Eric Cluney
Fr
26:59
8:42
2
Jason Fry
Sr
27:02
8:43
3
Joe Verrant
Jr
27:52
8:59
4
Brandon Will
Jr
27:53
9:00
5








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.