Johnston Results from the Rider Invitational at Pickard Park on 9/15/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Coaldrake, Justin So JV 19:58 6:26 3.1 38/151 4/26 10/33 4/9 20:25
(0:27,2.2)
19:40 19:40 19:39 #GDAOS!!! (LY, DSR)
Dunshee, Lucas So JV 22:14 7:10 3.1 93/151 13/26 20/33 3/7 22:52
(0:38,2.8)
#GDAOS!!! (DPR)
Eggers, Jake Jr JV 23:33 7:36 3.1 118/151 21/26 28/33 2/2 24:48
(1:15,5.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Eppard, Lincoln Fr JV 20:43 6:41 3.1 55/151 8/26 14/33 3/8 21:06
(0:23,1.8)
#GDAOS!!! (DPR)
Fondell, Mitch So JV 20:20 6:34 3.1 45/151 6/26 12/33 4/8 #GDAOS!!! (SBP, DSP)
Foutch, Jake Fr V 22:02 7:06 3.1 103/103 7/7 19/33 13/13 20:06
Francois, Ryan So JV 29:26 9:30 3.1 149/151 26/26 33/33 2/2
Furrow, Derek Sr V 17:56 5:47 3.1 38/103 1/7 1/33 13/15 18:27
(0:31,2.8)
17:50 17:50 17:19 #GDAOS!!! (LY, DSR)
Greenfield, Aric Jr JV 24:43 7:58 3.1 133/151 24/26 31/33 2/2 23:57 23:57 23:57 23:35 #GDAOS!!! (DSR)
Haden, Trevor Sr JV 19:47 6:23 3.1 32/151 2/26 8/33 8/11 20:37
(0:50,4.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Handel, Jordan Sr JV 20:04 6:28 3.1 41/151 5/26 11/33 3/8 20:39
(0:35,2.8)
20:39
(0:35,2.8)
19:45 #GDAOS!!! (LR, PR, DSR)
Herink, Neal Jr JV 23:15 7:30 3.1 114/151 18/26 25/33 2/3 22:53 21:57 21:57 21:02 #GDAOS!!! (DSR)
Hirst, Cullen Sr JV 22:47 7:21 3.1 103/151 16/26 23/33 2/5 23:37
(0:50,3.5)
22:09 22:09 21:56 #GDAOS!!! (LY, DSR)
Hirst, Soren Sr JV 24:41 7:58 3.1 131/151 23/26 30/33 2/2 23:24 22:50 22:50 21:44
Houp, Jon Fr V 18:27 5:57 3.1 62/103 2/7 2/33 14/15 19:15
(0:48,4.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Jacobson, Ben So JV 19:07 6:10 3.1 17/151 1/26 6/33 7/11 19:56
(0:49,4.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Jacobson, Grant Sr V 18:29 5:58 3.1 64/103 3/7 3/33 11/15 19:30
(1:01,5.2)
18:19 18:19 17:45 #GDAOS!!! (LY, DSR)
Johanson, Ryan So JV 22:44 7:20 3.1 101/151 15/26 22/33 2/5 24:12
(1:28,6.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Kakaliyer, Hemraguly Sr JV 23:18 7:31 3.1 115/151 19/26 26/33 2/2 25:09
(1:51,7.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Lekwa, Eric Sr JV 20:33 6:38 3.1 53/151 7/26 13/33 3/8 22:10
(1:37,7.3)
#GDAOS!!! (DPR)
Mandsager, Hank Fr JV 22:28 7:15 3.1 98/151 14/26 21/33 2/6 23:49
(1:21,5.7)
#GDAOS!!! (DPR)
Marsh, Kelle Fr JV 19:56 6:26 3.1 37/151 3/26 9/33 7/11 21:15
(1:19,6.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Naig, Kyle Fr JV 20:49 6:43 3.1 58/151 9/26 15/33 3/7 23:11
(2:22,10.2)
#GDAOS!!! (DPR)
Ostiguy, Steven Sr JV 23:23 7:33 3.1 117/151 20/26 27/33 2/2 23:48
(0:25,1.8)
25:26
(2:03,8.1)
23:46
(0:23,1.6)
22:13 #GDAOS!!! (LY, LR, PR, DSR)
Pearson, Camron Fr V 18:54 6:06 3.1 80/103 5/7 5/33 11/15 19:12
(0:18,1.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Perington, Jake So V 18:32 5:59 3.1 66/103 4/7 4/33 10/15 20:05
(1:33,7.7)
18:59
(0:27,2.4)
18:59
(0:27,2.4)
18:59
(0:27,2.4)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Richards, Alex So V 19:13 6:12 3.1 83/103 6/7 7/33 10/15 20:19
(1:06,5.4)
18:45 18:45 18:45 #GDAOS!!! (LY)
Schares, Collin Fr JV 21:20 6:53 3.1 76/151 11/26 17/33 3/7 23:03
(1:43,7.4)
#GDAOS!!! (DPR)
Schoper, Chris Sr JV 23:07 7:27 3.1 111/151 17/26 24/33 2/3 20:57 20:57 20:35
Shaffer, Stephen So JV 25:50 8:20 3.1 141/151 25/26 32/33 2/2 26:46
(0:56,3.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Shen, Fred So JV 21:51 7:03 3.1 86/151 12/26 18/33 3/7 23:16
(1:25,6.1)
22:37
(0:46,3.4)
22:37
(0:46,3.4)
21:55
(0:04,0.3)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR, DPR)
Thies, Marc Jr JV 23:49 7:41 3.1 124/151 22/26 29/33 2/2 24:03
(0:14,1.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Thuente, Charlie Sr JV 21:03 6:47 3.1 67/151 10/26 16/33 3/7 20:31 19:57 19:57 19:43 #GDAOS!!! (DSR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 13/15 92:18
0:58
3.1 5:57 5:47 6:06 310 5:27 88:23 86:56 86:56 Derek Furrow (38), Jon Houp (62), Grant Jacobson (64), Jake Perington (66), Camron Pearson (80)
JV 1st 5 4/8 98:52
0:57
3.1 6:23 6:10 6:28 118 5:54 97:25 95:30 95:25 Ben Jacobson (14), Trevor Haden (23), Kelle Marsh (26), Justin Coaldrake (27), Jordan Handel (28)
JV 2nd 5 3/7 103:28
0:43
3.1 6:41 6:34 6:47 81 6:15 112:22
(8:54,7.9)
105:12
(1:44,1.6)
100:41 #SoleSisters!!! (LY, LR) Mitch Fondell (11), Eric Lekwa (15), Lincoln Eppard (16), Kyle Naig (17), Charlie Thuente (22)
JV 3rd 5 2/5 110:37
1:24
3.1 7:08 6:53 7:20 58 6:42 123:45
(13:08,10.6)
121:20
(10:43,8.8)
115:20
(4:43,4.1%)
#SoleSisters!!! (LY, LR, PR) Collin Schares (7), Fred Shen (9), Lucas Dunshee (12), Hank Mandsager (14), Ryan Johanson (16)
JV 4th 5 2/2 115:50
0:36
3.1 7:28 7:21 7:33 50 6:59 124:48
(8:58,7.2)
124:48
(8:58,7.2%)
#SoleSisters!!! (LR, PR) Cullen Hirst (8), Chris Schoper (9), Neal Herink (10), Hemraguly Kakaliyer (11), Steven Ostiguy (12)
JV 5th 5 2/2 122:36
2:17
3.1 7:55 7:36 8:20 47 7:22 Jake Eggers (6), Marc Thies (8), Soren Hirst (10), Aric Greenfield (11), Stephen Shaffer (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jon Ronhovde Sr Fremont (Ne) 16:19 5:16
2 Besufekad Shannon-tamro Jr Hopkins (Mn) 16:35 5:21
3 Abdesalam Ali Sr D M Roosevelt 16:36 5:21
4 Tyler Rich Jr Waukee 16:41 5:23
5 Mitch Hunt Jr Fremont (Ne) 16:43 5:24
6 Austin Jacobs Sr Waukee 16:54 5:27
7 Jose Nuno Jr Fremont (Ne) 16:56 5:28
8 Scott Mclaughlin Sr Millard North (Ne) 17:01 5:29
9 Jake Smrcina Sr Fremont (Ne) 17:05 5:31
10 Jack Deichert Sr Hopkins (Mn) 17:06 5:31
11 Dylan Mcmahon Sr Omaha Central (Ne) 17:06 5:31
12 Simon Falcon Jr Bellevue West (Ne) 17:08 5:32
13 Chol Chol So Lincoln N. Star (Ne) 17:11 5:33
14 Kelly Bickham So Indianola 17:12 5:33
15 Casey Jergenson Sr Millard North (Ne) 17:14 5:34
16 Jordan Wilson Sr Lincoln N. Star (Ne) 17:16 5:34
17 Andrew Barrett So D M Roosevelt 17:20 5:35
18 Jared Spann Sr Waukee 17:21 5:36
19 Drew Partridge Sr Fremont (Ne) 17:23 5:36
20 Cory Johnson Jr Indianola 17:25 5:37
21 Joe Chebul Sr Bellevue West (Ne) 17:30 5:39
22 Joe Murphy Jr Ankeny 17:31 5:39
23 Robert Partee Fr Lincoln N. Star (Ne) 17:32 5:39
24 Dustin Chase So Ankeny 17:33 5:40
25 Ben Duea Sr Waukee 17:33 5:40
26 Chris Bassett Jr Fremont (Ne) 17:40 5:42
27 Chris Vacanti Sr Omaha Central (Ne) 17:42 5:43
28 Omer Ali Sr D M Roosevelt 17:42 5:43
29 Isaias Martines Sr Grand Island (Ne) 17:42 5:43
30 Ryan Kloberdanz So Ankeny 17:43 5:43
31 Erick Pence Jr Waukee 17:47 5:44
32 Andrew Hyler So Ankeny 17:48 5:45
33 Jake Hobza Jr Omaha Burke (Ne) 17:49 5:45
34 Jordan Hoyt Fr Waukee 17:50 5:45
35 Casey Humphrey Jr Bellevue West (Ne) 17:51 5:45
36 Conor Wells Fr D M Roosevelt 17:53 5:46
37 Chase Mcclaren So Grand Island (Ne) 17:55 5:47
38 Derek Furrow Sr Johnston 17:56 5:47 1/7 1/33 13/15 18:27
(0:31)
17:50 17:50 #GDAOS!!! (LY)
39 Nate Nevius Jr Fremont (Ne) 17:57 5:47
40 Tanner Linden Sr Ankeny 17:59 5:48
41 Peter Schoneberg Sr D M Hoover 18:00 5:48
42 Eric Lomison So Lincoln N. Star (Ne) 18:03 5:49
43 Robbie Allen Jr Waukee 18:03 5:49
44 Michael Bethel So Bellevue West (Ne) 18:05 5:50
45 Kyle Seneker Jr Omaha Burke (Ne) 18:06 5:50
46 Tony Wattier Fr D M Roosevelt 18:06 5:50
47 James Kent So D M Hoover 18:06 5:50
48 Eric Ruud Jr Hopkins (Mn) 18:10 5:52
49 Gil Allgood So Millard North (Ne) 18:12 5:52
50 Cody Hoover Jr Indianola 18:12 5:52
51 Nate Thue So Omaha Burke (Ne) 18:14 5:53
52 Robert Frick Fr Omaha Burke (Ne) 18:14 5:53
53 Ethan Bennett Fr Millard North (Ne) 18:15 5:53
54 Dan Mccoy Jr Ankeny 18:15 5:53
55 Derek Schnell Jr Lincoln N. Star (Ne) 18:15 5:53
56 Taylor Lucas Jr Lincoln N. Star (Ne) 18:16 5:54
57 Thomas Bennett Jr Bellevue West (Ne) 18:17 5:54
58 David Keysser Sr Hopkins (Mn) 18:18 5:54
59 Jacob Hiatt Sr Lincoln N. Star (Ne) 18:21 5:55
60 David Link Jr Hopkins (Mn) 18:22 5:55
61 Brandon Tullock Sr Millard North (Ne) 18:23 5:56
62 Jon Houp Fr Johnston 18:27 5:57 2/7 2/33 14/15
63 Jamie Deheer Jr Knoxville 18:28 5:57
64 Grant Jacobson Sr Johnston 18:29 5:58 3/7 3/33 11/15 19:30
(1:01)
18:19 18:19 #GDAOS!!! (LY)
65 Andy Zimmer Jr Omaha Central (Ne) 18:29 5:58
66 Jake Perington So Johnston 18:32 5:59 4/7 4/33 10/15 20:05
(1:33)
18:59
(0:27)
18:59
(0:27)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
67 Jake Eberlein Fr Omaha Burke (Ne) 18:34 5:59
68 Nick Schulze Jr Indianola 18:35 6:00
69 Michael Downey Sr Hopkins (Mn) 18:36 6:00
70 Kale Snavely Sr D M Roosevelt 18:36 6:00
71 Lute Olson Sr Ankeny 18:39 6:01
72 Pedro Martinez Sr Grand Island (Ne) 18:39 6:01
73 Austin Fiala Jr Grand Island (Ne) 18:40 6:01
74 Markus Geiss Sr Indianola 18:46 6:03
75 Jordan Fishback Jr Millard North (Ne) 18:46 6:03
76 Corey Mcglynn Jr Bellevue West (Ne) 18:47 6:04
77 Taylor Richards Sr Indianola 18:47 6:04
78 Nate Dewey Sr Indianola 18:51 6:05
79 Michael Lynch Sr Omaha Central (Ne) 18:52 6:05
80 Camron Pearson Fr Johnston 18:54 6:06 5/7 5/33 11/15
81 John Fruede So D M Roosevelt 18:58 6:07
82 Jp Pulverenti Fr Millard North (Ne) 19:01 6:08
83 Alex Richards So Johnston 19:13 6:12 6/7 7/33 10/15 20:19
(1:06)
18:45 18:45 #GDAOS!!! (LY)
84 Zane Beal Jr Grand Island (Ne) 19:20 6:14
85 Grant Hewitt So Omaha Burke (Ne) 19:26 6:16
86 Jonathan Rolfsen So Omaha Central (Ne) 19:30 6:17
87 David Eads Sr Bellevue West (Ne) 19:31 6:18
88 John Preston So D M Hoover 19:32 6:18
89 Pete Collins So Knoxville 19:36 6:19
90 Nick Kecy Sr Knoxville 19:36 6:19
91 Jamie Vanderveer Fr Knoxville 19:38 6:20
92 Matt Eastwood Sr Grand Island (Ne) 19:38 6:20
93 Caleb Koch So Omaha Central (Ne) 19:44 6:22
94 Alex Edwards Fr Knoxville 19:53 6:25
95 Buoy Gach Sr Omaha Burke (Ne) 19:53 6:25
96 Patrick Murphy Jr D M Hoover 19:59 6:27
97 Andre Fast-horse Jr Omaha Central (Ne) 20:00 6:27
98 Timothy Shepherd Fr Knoxville 20:07 6:29
99 Sam Ridnouer Sr Knoxville 20:15 6:32
100 Matthew Schiltz Fr D M Hoover 20:18 6:33
101 Mike Bell So D M Hoover 20:20 6:34
102 Kaleb Thomas Fr D M Hoover 21:14 6:51
103 Jake Foutch Fr Johnston 22:02 7:06 7/7 19/33 13/13
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Fremont (Ne)
1-1-1-1-1
Gap: 1:04
84:26
16:53
5:27
41 Jon Ronhovde
Sr
16:19
5:16
1
Mitch Hunt
Jr
16:43
5:24
5
Jose Nuno
Jr
16:56
5:28
7
Jake Smrcina
Sr
17:05
5:31
9
Drew Partridge
Sr
17:23
5:36
19
Chris Bassett
Jr
17:40
5:42
26
Nate Nevius
Jr
17:57
5:47
39
2 Waukee
4-2-2-2-2
Gap: 1:06
86:16
17:15
5:34
84 Tyler Rich
Jr
16:41
5:23
4
Austin Jacobs
Sr
16:54
5:27
6
Jared Spann
Sr
17:21
5:36
18
Ben Duea
Sr
17:33
5:40
25
Erick Pence
Jr
17:47
5:44
31
Jordan Hoyt
Fr
17:50
5:45
34
Robbie Allen
Jr
18:03
5:49
43
3 D M Roosevelt
3-4-3-3-3
Gap: 1:30
87:37
17:31
5:39
130 Abdesalam Ali
Sr
16:36
5:21
3
Andrew Barrett
So
17:20
5:35
17
Omer Ali
Sr
17:42
5:43
28
Conor Wells
Fr
17:53
5:46
36
Tony Wattier
Fr
18:06
5:50
46
Kale Snavely
Sr
18:36
6:00
70
John Fruede
So
18:58
6:07
81
4 Ankeny
10-10-8-5-4
Gap: 0:28
88:34
17:43
5:43
148 Joe Murphy
Jr
17:31
5:39
22
Dustin Chase
So
17:33
5:40
24
Ryan Kloberdanz
So
17:43
5:43
30
Andrew Hyler
So
17:48
5:45
32
Tanner Linden
Sr
17:59
5:48
40
Dan Mccoy
Jr
18:15
5:53
54
Lute Olson
Sr
18:39
6:01
71
5 Lincoln N. Star (Ne)
8-6-4-4-5
Gap: 1:04
88:17
17:39
5:42
149 Chol Chol
So
17:11
5:33
13
Jordan Wilson
Sr
17:16
5:34
16
Robert Partee
Fr
17:32
5:39
23
Eric Lomison
So
18:03
5:49
42
Derek Schnell
Jr
18:15
5:53
55
Taylor Lucas
Jr
18:16
5:54
56
Jacob Hiatt
Sr
18:21
5:55
59
6 Bellevue West (Ne)
7-7-6-6-6
Gap: 1:09
88:51
17:46
5:44
169 Simon Falcon
Jr
17:08
5:32
12
Joe Chebul
Sr
17:30
5:39
21
Casey Humphrey
Jr
17:51
5:45
35
Michael Bethel
So
18:05
5:50
44
Thomas Bennett
Jr
18:17
5:54
57
Corey Mcglynn
Jr
18:47
6:04
76
David Eads
Sr
19:31
6:18
87
7 Hopkins (Mn)
2-3-5-7-7
Gap: 1:47
88:31
17:42
5:43
178 Besufekad Shannon-tamro
Jr
16:35
5:21
2
Jack Deichert
Sr
17:06
5:31
10
Eric Ruud
Jr
18:10
5:52
48
David Keysser
Sr
18:18
5:54
58
David Link
Jr
18:22
5:55
60
Michael Downey
Sr
18:36
6:00
69




8 Millard North (Ne)
5-5-7-8-8
Gap: 1:22
89:05
17:49
5:45
186 Scott Mclaughlin
Sr
17:01
5:29
8
Casey Jergenson
Sr
17:14
5:34
15
Gil Allgood
So
18:12
5:52
49
Ethan Bennett
Fr
18:15
5:53
53
Brandon Tullock
Sr
18:23
5:56
61
Jordan Fishback
Jr
18:46
6:03
75
Jp Pulverenti
Fr
19:01
6:08
82
9 Indianola
9-8-9-9-9
Gap: 1:34
90:10
18:02
5:49
226 Kelly Bickham
So
17:12
5:33
14
Cory Johnson
Jr
17:25
5:37
20
Cody Hoover
Jr
18:12
5:52
50
Nick Schulze
Jr
18:35
6:00
68
Markus Geiss
Sr
18:46
6:03
74
Taylor Richards
Sr
18:47
6:04
77
Nate Dewey
Sr
18:51
6:05
78
10 Omaha Burke (Ne)
12-12-11-10-10
Gap: 0:45
90:57
18:11
5:52
248 Jake Hobza
Jr
17:49
5:45
33
Kyle Seneker
Jr
18:06
5:50
45
Nate Thue
So
18:14
5:53
51
Robert Frick
Fr
18:14
5:53
52
Jake Eberlein
Fr
18:34
5:59
67
Grant Hewitt
So
19:26
6:16
85
Buoy Gach
Sr
19:53
6:25
95
11 Omaha Central (Ne)
6-9-10-11-11
Gap: 2:24
91:39
18:20
5:55
268 Dylan Mcmahon
Sr
17:06
5:31
11
Chris Vacanti
Sr
17:42
5:43
27
Andy Zimmer
Jr
18:29
5:58
65
Michael Lynch
Sr
18:52
6:05
79
Jonathan Rolfsen
So
19:30
6:17
86
Caleb Koch
So
19:44
6:22
93
Andre Fast-horse
Jr
20:00
6:27
97
12 Grand Island (Ne)
11-11-12-12-12
Gap: 1:38
92:16
18:27
5:57
295 Isaias Martines
Sr
17:42
5:43
29
Chase Mcclaren
So
17:55
5:47
37
Pedro Martinez
Sr
18:39
6:01
72
Austin Fiala
Jr
18:40
6:01
73
Zane Beal
Jr
19:20
6:14
84
Matt Eastwood
Sr
19:38
6:20
92




13 Johnston
13-14-13-13-13
Gap: 0:58
92:18
18:28
5:57
310 Derek Furrow
Sr
17:56
5:47
38
Jon Houp
Fr
18:27
5:57
62
Grant Jacobson
Sr
18:29
5:58
64
Jake Perington
So
18:32
5:59
66
Camron Pearson
Fr
18:54
6:06
80
Alex Richards
So
19:13
6:12
83
Jake Foutch
Fr
22:02
7:06
103
14 D M Hoover
14-13-14-14-14
Gap: 2:18
95:55
19:11
6:11
372 Peter Schoneberg
Sr
18:00
5:48
41
James Kent
So
18:06
5:50
47
John Preston
So
19:32
6:18
88
Patrick Murphy
Jr
19:59
6:27
96
Matthew Schiltz
Fr
20:18
6:33
100
Mike Bell
So
20:20
6:34
101
Kaleb Thomas
Fr
21:14
6:51
102
15 Knoxville
15-15-15-15-15
Gap: 1:25
97:11
19:26
6:16
427 Jamie Deheer
Jr
18:28
5:57
63
Pete Collins
So
19:36
6:19
89
Nick Kecy
Sr
19:36
6:19
90
Jamie Vanderveer
Fr
19:38
6:20
91
Alex Edwards
Fr
19:53
6:25
94
Timothy Shepherd
Fr
20:07
6:29
98
Sam Ridnouer
Sr
20:15
6:32
99
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kaleb Seaton Jr Waukee 17:59 5:48
2 Matt Keeshan Fr Lincoln N. Star (Ne) 18:13 5:53
3 Mitch Wink Fr Waukee 18:16 5:54
4 Nick Mcvey Jr Waukee 18:21 5:55
5 Kyle Burns Jr Waukee 18:25 5:56
6 John Aden Jr Waukee 18:26 5:57
7 Matt Loney So Ankeny 18:30 5:58
8 Connor Stednitz So Omaha Burke (Ne) 18:37 6:00
9 Tom Wignes Sr Ankeny 18:37 6:00
10 Nick Lucs So Waukee 18:45 6:03
11 Clayton Fritz So Indianola 18:52 6:05
12 Charlie Patterson So Ankeny 19:00 6:08
13 Luke Cunningham Jr Waukee 19:01 6:08
14 Reuben Kebede Fr D M Roosevelt 19:04 6:09
15 Stephen Williams Fr Waukee 19:06 6:10
16 Ahmed Ali Fr D M Roosevelt 19:07 6:10
17 Ben Jacobson So Johnston 19:07 6:10 1/26 6/33 7/11
18 Carlos Hernandez Grand Island (Ne) 19:07 6:10
19 Will Ludwick Fr D M Roosevelt 19:08 6:10
20 Phil Brownlee So Indianola 19:12 6:12
21 Damon Mackety So Lincoln N. Star (Ne) 19:15 6:13
22 Brian Foote So Lincoln N. Star (Ne) 19:16 6:13
23 Logan Wells So Ankeny 19:18 6:14
24 Stephen Skelton Sr Ankeny 19:22 6:15
25 Bryan Dougherty Sr Indianola 19:23 6:15
26 Johnny Venegas Jr Grand Island (Ne) 19:24 6:15
27 Kyle French Sr Bellevue West (Ne) 19:24 6:15
28 Sam Roeder Fr D M Roosevelt 19:32 6:18
29 Jason Rose Sr Ankeny 19:42 6:21
30 Mark Hewitt Jr Omaha Burke (Ne) 19:46 6:23
31 Tek Gatkek So Grand Island (Ne) 19:47 6:23
32 Trevor Haden Sr Johnston 19:47 6:23 2/26 8/33 8/11
33 Spencer Pruss So Bellevue West (Ne) 19:49 6:24
34 Ryan Elliot Jr Ankeny 19:52 6:25
35 David Hutchins Jr Ankeny 19:53 6:25
36 Mike Goodall Jr Waukee 19:56 6:26
37 Kelle Marsh Fr Johnston 19:56 6:26 3/26 9/33 7/11
38 Justin Coaldrake So Johnston 19:58 6:26 4/26 10/33 4/9 20:25
(0:27)
19:40 19:40 #GDAOS!!! (LY)
39 Brandon Van Dyke Jr Waukee 20:00 6:27
40 Ryne Murphy Fr Ankeny 20:02 6:28
41 Jordan Handel Sr Johnston 20:04 6:28 5/26 11/33 3/8 20:39
(0:35)
20:39
(0:35)
#GDAOS!!! (LR, PR)
42 Mark Waller Sr D M Roosevelt 20:19 6:33
43 Tom Flynn Sr Bellevue West (Ne) 20:20 6:34
44 Frank Bowers Jr D M Roosevelt 20:20 6:34
45 Mitch Fondell So Johnston 20:20 6:34 6/26 12/33 4/8 #GDAOS!!! (SBP)
46 Eric Lathrop Fr Ankeny 20:21 6:34
47 Erik Lemoine So Bellevue West (Ne) 20:21 6:34
48 Spencer Thompson Grand Island (Ne) 20:23 6:35
49 Andrew Rasmussen So Omaha Burke (Ne) 20:25 6:35
50 Stephen Koenigsfeld Fr Ankeny 20:26 6:35
51 Daniel Carey So Bellevue West (Ne) 20:28 6:36
52 Jeff Kriesel Sr Ankeny 20:32 6:37
53 Eric Lekwa Sr Johnston 20:33 6:38 7/26 13/33 3/8
54 Cameron Wilke Sr Knoxville 20:34 6:38
55 Lincoln Eppard Fr Johnston 20:43 6:41 8/26 14/33 3/8
56 Derek Johnson Jr Indianola 20:44 6:41
57 Martin Zaborac Jr Indianola 20:46 6:42
58 Kyle Naig Fr Johnston 20:49 6:43 9/26 15/33 3/7
59 Byron Smith So Waukee 20:50 6:43
60 Adam Olson So Ankeny 20:52 6:44
61 John Cain So Ankeny 20:54 6:45
62 Chuck Clark Jr Indianola 20:55 6:45
63 Grant Kisler Jr Ankeny 21:00 6:46
64 Sean Rogers Jr Indianola 21:00 6:46
65 Sam Shoemaker Jr D M Roosevelt 21:00 6:46
66 Billy Rotza Fr D M Hoover 21:01 6:47
67 Charlie Thuente Sr Johnston 21:03 6:47 10/26 16/33 3/7 20:31 19:57 19:57
68 Johnny Ingold So Bellevue West (Ne) 21:08 6:49
69 Ryan Hodne Fr Ankeny 21:08 6:49
70 Keenan Mccollum Fr D M Hoover 21:09 6:49
71 Josh Torres Jr Bellevue West (Ne) 21:10 6:50
72 Kirn Stevenson Sr Knoxville 21:12 6:50
73 Drew Waters Fr D M Roosevelt 21:13 6:51
74 Patrick Mccool Fr Bellevue West (Ne) 21:14 6:51
75 Tyler Davis Jr Indianola 21:18 6:52
76 Collin Schares Fr Johnston 21:20 6:53 11/26 17/33 3/7
77 Wes Hendrickson Fr Ankeny 21:26 6:55
78 Kyle Hecht Fr D M Roosevelt 21:27 6:55
79 J J Ybay Fr Bellevue West (Ne) 21:30 6:56
80 Angony Wour Sr D M Roosevelt 21:41 7:00
81 Jake Boro Fr Bellevue West (Ne) 21:41 7:00
82 Taylor Hanson Sr Ankeny 21:42 7:00
83 Ryan Fleming Sr D M Hoover 21:49 7:02
84 Alex Dunek Sr Ankeny 21:50 7:03
85 Pat Nepp So Waukee 21:50 7:03
86 Fred Shen So Johnston 21:51 7:03 12/26 18/33 3/7 23:16
(1:25)
22:37
(0:46)
22:37
(0:46)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
87 Jose Zamora So D M Roosevelt 21:54 7:04
88 Chris Yeager Fr Waukee 22:01 7:06
89 Logan Kroneman Jr D M Roosevelt 22:05 7:07
90 Matt Sandvold Jr Ankeny 22:08 7:08
91 Brett Evinger So Knoxville 22:08 7:08
92 Danny Lee Jr Knoxville 22:12 7:10
93 Lucas Dunshee So Johnston 22:14 7:10 13/26 20/33 3/7
94 Dan Waller So D M Hoover 22:16 7:11
95 Shane Stephenson Jr Ankeny 22:20 7:12
96 Shawn Wells Fr Ankeny 22:24 7:14
97 Brian Healy Fr Bellevue West (Ne) 22:25 7:14
98 Hank Mandsager Fr Johnston 22:28 7:15 14/26 21/33 2/6
99 Juan Jacinto Sr D M Roosevelt 22:30 7:15
100 Sam Burt So D M Hoover 22:38 7:18
101 Ryan Johanson So Johnston 22:44 7:20 15/26 22/33 2/5
102 Taylor Edwards So D M Hoover 22:44 7:20
103 Cullen Hirst Sr Johnston 22:47 7:21 16/26 23/33 2/5 23:37
(0:50)
22:09 22:09 #GDAOS!!! (LY)
104 Steve Vanderveer Sr Knoxville 22:50 7:22
105 Austin Lewis Sr Indianola 22:50 7:22
106 Ben Johnson Fr Ankeny 23:01 7:25
107 Ross Nelson Sr Indianola 23:02 7:26
108 Maroni Torres Sr D M Hoover 23:03 7:26
109 Joey Fitzpatrick So D M Roosevelt 23:04 7:26
110 Paul Mccleary Fr Ankeny 23:06 7:27
111 Chris Schoper Sr Johnston 23:07 7:27 17/26 24/33 2/3 20:57 20:57
112 Sam Duncan Fr D M Hoover 23:09 7:28
113 Doug Gaule Jr D M Hoover 23:12 7:29
114 Neal Herink Jr Johnston 23:15 7:30 18/26 25/33 2/3 22:53 21:57 21:57
115 Hemraguly Kakaliyer Sr Johnston 23:18 7:31 19/26 26/33 2/2
116 Tyler Perry So Ankeny 23:19 7:31
117 Steven Ostiguy Sr Johnston 23:23 7:33 20/26 27/33 2/2 23:48
(0:25)
25:26
(2:03)
23:46
(0:23)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
118 Jake Eggers Jr Johnston 23:33 7:36 21/26 28/33 2/2
119 Elliot Deblieck Fr Indianola 23:34 7:36
120 Zach Sanderfer Fr Ankeny 23:36 7:37
121 Ian Shaffer Jr Waukee 23:37 7:37
122 William Day Fr D M Roosevelt 23:41 7:38
123 Robbie Barnes Sr Knoxville 23:42 7:39
124 Marc Thies Jr Johnston 23:49 7:41 22/26 29/33 2/2
125 Andy Foster Fr Ankeny 23:50 7:41
126 Roger Marquis Fr Bellevue West (Ne) 23:56 7:43
127 Jonathan Kline Fr D M Hoover 24:14 7:49
128 Blaine Brankis So Ankeny 24:18 7:50
129 Chris Mcintyre Fr Indianola 24:18 7:50
130 Michael Quernemoen So D M Hoover 24:35 7:56
131 Soren Hirst Sr Johnston 24:41 7:58 23/26 30/33 2/2 23:24 22:50 22:50
132 Jeremy Freeney Jr Bellevue West (Ne) 24:41 7:58
133 Aric Greenfield Jr Johnston 24:43 7:58 24/26 31/33 2/2 23:57 23:57 23:57
134 Ian Pierson Fr D M Hoover 24:46 7:59
135 Adam Green Fr D M Roosevelt 24:46 7:59
136 Corey Smith Jr Ankeny 24:52 8:01
137 Amos Swanson So Knoxville 25:02 8:05
138 Adam Bourland Sr D M Hoover 25:12 8:08
139 Josh Strait Fr D M Hoover 25:16 8:09
140 Jonathon Smolen Fr Bellevue West (Ne) 25:33 8:15
141 Stephen Shaffer So Johnston 25:50 8:20 25/26 32/33 2/2
142 Matt Deviney Fr D M Roosevelt 26:11 8:27
143 Matt Showers Sr Knoxville 26:30 8:33
144 Taylor Hunt Jr Bellevue West (Ne) 26:49 8:39
145 Nik Komoss Sr Indianola 27:14 8:47
146 Michael Petroski Fr D M Roosevelt 27:29 8:52
147 Alex Langenfeld Fr Bellevue West (Ne) 27:39 8:55
148 Andrew Owen Fr Ankeny 27:42 8:56
149 Ryan Francois So Johnston 29:26 9:30 26/26 33/33 2/2
150 Jake Larsen Fr D M Hoover 29:26 9:30
151 Henry Mason Jr D M Hoover 36:40 11:50
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
1-1-1-1-1
Gap: 0:27
91:27
18:17
5:54
15 Kaleb Seaton
Jr
17:59
5:48
1
Mitch Wink
Fr
18:16
5:54
2
Nick Mcvey
Jr
18:21
5:55
3
Kyle Burns
Jr
18:25
5:56
4
John Aden
Jr
18:26
5:57
5
Nick Lucs
So
18:45
6:03
8
Luke Cunningham
Jr
19:01
6:08
11
2 Ankeny
2-2-2-2-2
Gap: 0:52
94:47
18:57
6:07
58 Matt Loney
So
18:30
5:58
6
Tom Wignes
Sr
18:37
6:00
7
Charlie Patterson
So
19:00
6:08
10
Logan Wells
So
19:18
6:14
17
Stephen Skelton
Sr
19:22
6:15
18
Jason Rose
Sr
19:42
6:21
22
Ryan Elliot
Jr
19:52
6:25
25
3 D M Roosevelt
4-3-3-3-3
Gap: 1:15
97:10
19:26
6:16
90 Reuben Kebede
Fr
19:04
6:09
12
Ahmed Ali
Fr
19:07
6:10
13
Will Ludwick
Fr
19:08
6:10
15
Sam Roeder
Fr
19:32
6:18
21
Mark Waller
Sr
20:19
6:33
29
Frank Bowers
Jr
20:20
6:34
31
Sam Shoemaker
Jr
21:00
6:46
41
4 Johnston
5-5-5-5-4
Gap: 0:57
98:52
19:46
6:23
118 Ben Jacobson
So
19:07
6:10
14
Trevor Haden
Sr
19:47
6:23
23
Kelle Marsh
Fr
19:56
6:26
26
Justin Coaldrake
So
19:58
6:26
27
Jordan Handel
Sr
20:04
6:28
28
Mitch Fondell
So
20:20
6:34
32
Eric Lekwa
Sr
20:33
6:38
35
5 Indianola
3-3-4-4-5
Gap: 1:54
98:57
19:47
6:23
119 Clayton Fritz
So
18:52
6:05
9
Phil Brownlee
So
19:12
6:12
16
Bryan Dougherty
Sr
19:23
6:15
19
Derek Johnson
Jr
20:44
6:41
37
Martin Zaborac
Jr
20:46
6:42
38
Chuck Clark
Jr
20:55
6:45
39
Sean Rogers
Jr
21:00
6:46
40
6 Bellevue West (Ne)
6-6-6-6-6
Gap: 1:04
100:22
20:04
6:29
141 Kyle French
Sr
19:24
6:15
20
Spencer Pruss
So
19:49
6:24
24
Tom Flynn
Sr
20:20
6:34
30
Erik Lemoine
So
20:21
6:34
33
Daniel Carey
So
20:28
6:36
34
Johnny Ingold
So
21:08
6:49
43
Josh Torres
Jr
21:10
6:50
45
7 Knoxville
7-7-7-7-7
Gap: 2:16
108:56
21:47
7:02
232 Cameron Wilke
Sr
20:34
6:38
36
Kirn Stevenson
Sr
21:12
6:50
46
Brett Evinger
So
22:08
7:08
48
Danny Lee
Jr
22:12
7:10
49
Steve Vanderveer
Sr
22:50
7:22
53
Robbie Barnes
Sr
23:42
7:39
55
Amos Swanson
So
25:02
8:05
56
8 D M Hoover
8-8-8-8-8
Gap: 1:37
108:53
21:47
7:01
234 Billy Rotza
Fr
21:01
6:47
42
Keenan Mccollum
Fr
21:09
6:49
44
Ryan Fleming
Sr
21:49
7:02
47
Dan Waller
So
22:16
7:11
50
Sam Burt
So
22:38
7:18
51
Taylor Edwards
So
22:44
7:20
52
Maroni Torres
Sr
23:03
7:26
54
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee
1-1-1-1-1
Gap: 1:15
96:48
19:22
6:15
21 Nick Lucs
So
18:45
6:03
1
Luke Cunningham
Jr
19:01
6:08
2
Stephen Williams
Fr
19:06
6:10
3
Mike Goodall
Jr
19:56
6:26
7
Brandon Van Dyke
Jr
20:00
6:27
8
Byron Smith
So
20:50
6:43
18
Pat Nepp
So
21:50
7:03
33
2 Ankeny
2-2-2-2-2
Gap: 0:39
99:50
19:58
6:26
36 Jason Rose
Sr
19:42
6:21
4
Ryan Elliot
Jr
19:52
6:25
5
David Hutchins
Jr
19:53
6:25
6
Ryne Murphy
Fr
20:02
6:28
9
Eric Lathrop
Fr
20:21
6:34
12
Stephen Koenigsfeld
Fr
20:26
6:35
13
Jeff Kriesel
Sr
20:32
6:37
14
3 Johnston
4-3-3-3-3
Gap: 0:43
103:28
20:42
6:41
81 Mitch Fondell
So
20:20
6:34
11
Eric Lekwa
Sr
20:33
6:38
15
Lincoln Eppard
Fr
20:43
6:41
16
Kyle Naig
Fr
20:49
6:43
17
Charlie Thuente
Sr
21:03
6:47
22
Collin Schares
Fr
21:20
6:53
28
Fred Shen
So
21:51
7:03
34
#SoleSisters!!! (LY, LR)
4 D M Roosevelt
3-4-4-4-4
Gap: 1:21
105:41
21:08
6:49
116 Frank Bowers
Jr
20:20
6:34
10
Sam Shoemaker
Jr
21:00
6:46
21
Drew Waters
Fr
21:13
6:51
25
Kyle Hecht
Fr
21:27
6:55
29
Angony Wour
Sr
21:41
7:00
31
Jose Zamora
So
21:54
7:04
35
Logan Kroneman
Jr
22:05
7:07
36
5 Bellevue West (Ne)
6-6-6-5-5
Gap: 0:33
106:43
21:21
6:53
135 Johnny Ingold
So
21:08
6:49
23
Josh Torres
Jr
21:10
6:50
24
Patrick Mccool
Fr
21:14
6:51
26
J J Ybay
Fr
21:30
6:56
30
Jake Boro
Fr
21:41
7:00
32
Brian Healy
Fr
22:25
7:14
37
Roger Marquis
Fr
23:56
7:43
45
6 Indianola
5-5-5-6-6
Gap: 2:07
109:05
21:49
7:02
145 Chuck Clark
Jr
20:55
6:45
19
Sean Rogers
Jr
21:00
6:46
20
Tyler Davis
Jr
21:18
6:52
27
Austin Lewis
Sr
22:50
7:22
39
Ross Nelson
Sr
23:02
7:26
40
Elliot Deblieck
Fr
23:34
7:36
44
Chris Mcintyre
Fr
24:18
7:50
47
7 D M Hoover
7-7-7-7-7
Gap: 1:30
116:22
23:16
7:30
210 Taylor Edwards
So
22:44
7:20
38
Maroni Torres
Sr
23:03
7:26
41
Sam Duncan
Fr
23:09
7:28
42
Doug Gaule
Jr
23:12
7:29
43
Jonathan Kline
Fr
24:14
7:49
46
Michael Quernemoen
So
24:35
7:56
48
Ian Pierson
Fr
24:46
7:59
49
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:34
103:44
20:45
6:42
15 Stephen Koenigsfeld
Fr
20:26
6:35
1
Jeff Kriesel
Sr
20:32
6:37
2
Adam Olson
So
20:52
6:44
3
John Cain
So
20:54
6:45
4
Grant Kisler
Jr
21:00
6:46
5
Ryan Hodne
Fr
21:08
6:49
6
Wes Hendrickson
Fr
21:26
6:55
8
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 1:24
110:37
22:07
7:08
58 Collin Schares
Fr
21:20
6:53
7
Fred Shen
So
21:51
7:03
9
Lucas Dunshee
So
22:14
7:10
12
Hank Mandsager
Fr
22:28
7:15
14
Ryan Johanson
So
22:44
7:20
16
Cullen Hirst
Sr
22:47
7:21
17
Chris Schoper
Sr
23:07
7:27
19
#SoleSisters!!! (LY, LR, PR)
3 D M Roosevelt
3-3-3-3-3
Gap: 1:47
113:14
22:39
7:18
74 Jose Zamora
So
21:54
7:04
10
Logan Kroneman
Jr
22:05
7:07
11
Juan Jacinto
Sr
22:30
7:15
15
Joey Fitzpatrick
So
23:04
7:26
18
William Day
Fr
23:41
7:38
20
Adam Green
Fr
24:46
7:59
25
Matt Deviney
Fr
26:11
8:27
29
4 Bellevue West (Ne)
4-4-4-4-4
Gap: 4:24
123:24
24:41
7:58
115 Brian Healy
Fr
22:25
7:14
13
Roger Marquis
Fr
23:56
7:43
21
Jeremy Freeney
Jr
24:41
7:58
23
Jonathon Smolen
Fr
25:33
8:15
28
Taylor Hunt
Jr
26:49
8:39
30
Alex Langenfeld
Fr
27:39
8:55
31




5 D M Hoover
5-5-5-5-5
Gap: 4:51
129:15
25:51
8:20
131 Michael Quernemoen
So
24:35
7:56
22
Ian Pierson
Fr
24:46
7:59
24
Adam Bourland
Sr
25:12
8:08
26
Josh Strait
Fr
25:16
8:09
27
Jake Larsen
Fr
29:26
9:30
32
Henry Mason
Jr
36:40
11:50
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 1:00
108:14
21:39
6:59
15 Ryan Hodne
Fr
21:08
6:49
1
Wes Hendrickson
Fr
21:26
6:55
2
Taylor Hanson
Sr
21:42
7:00
3
Alex Dunek
Sr
21:50
7:03
4
Matt Sandvold
Jr
22:08
7:08
5
Shane Stephenson
Jr
22:20
7:12
6
Shawn Wells
Fr
22:24
7:14
7
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 0:36
115:50
23:10
7:28
50 Cullen Hirst
Sr
22:47
7:21
8
Chris Schoper
Sr
23:07
7:27
9
Neal Herink
Jr
23:15
7:30
10
Hemraguly Kakaliyer
Sr
23:18
7:31
11
Steven Ostiguy
Sr
23:23
7:33
12
Jake Eggers
Jr
23:33
7:36
13
Marc Thies
Jr
23:49
7:41
14
#SoleSisters!!! (LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:59
114:10
22:50
7:22
15 Shane Stephenson
Jr
22:20
7:12
1
Shawn Wells
Fr
22:24
7:14
2
Ben Johnson
Fr
23:01
7:25
3
Paul Mccleary
Fr
23:06
7:27
4
Tyler Perry
So
23:19
7:31
5
Zach Sanderfer
Fr
23:36
7:37
7
Andy Foster
Fr
23:50
7:41
9
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 2:17
122:36
24:31
7:55
47 Jake Eggers
Jr
23:33
7:36
6
Marc Thies
Jr
23:49
7:41
8
Soren Hirst
Sr
24:41
7:58
10
Aric Greenfield
Jr
24:43
7:58
11
Stephen Shaffer
So
25:50
8:20
12
Ryan Francois
So
29:26
9:30
13




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.