Johnston Results from the Central CIML Champ at Pickard Park on 10/9/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Becvar, James Sr JV 22:40 7:19 3.1 68/82 11/19 32/48 4/4 21:19 23:22
(0:42,3.0)
21:19 20:35 #GDAOS!!! (LR)
Bumpus, Alex Fr F/S 20:55 6:45 3.1 27/63 8/22 20/48 2/4 20:36
Coaldrake, Justin So F/S 19:30 6:17 3.1 6/63 2/22 7/48 2/4 19:40
(0:10,0.8)
21:44
(2:14,10.3)
19:40
(0:10,0.8)
19:28 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Coble, Chris Fr F/S 22:24 7:14 3.1 42/63 14/22 30/48 2/2 23:52
(1:28,6.1)
23:52
(1:28,6.1)
22:27
(0:03,0.2)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Dunshee, Lucas So F/S 22:49 7:22 3.1 47/63 15/22 33/48 2/2 23:18
(0:29,2.1)
22:14 21:58 #GDAOS!!! (LR)
Eggers, Jake Jr JV 21:52 7:03 3.1 62/82 8/19 25/48 6/6 22:50
(0:58,4.2)
22:50
(0:58,4.2)
22:22
(0:30,2.2)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Engblom, Nels Jr JV 28:19 9:08 3.1 81/82 19/19 46/48 1/1 28:13 #GDAOS!!! (SBP)
Eppard, Lincoln Fr F/S 20:15 6:32 3.1 15/63 5/22 12/48 2/4 20:43
(0:28,2.3)
20:43
(0:28,2.3)
19:50 #GDAOS!!! (LR, PR)
Fondell, Mitch So F/S 22:54 7:23 3.1 49/63 17/22 35/48 2/2 22:32 20:20 20:20
Foutch, Jake Fr V 18:36 6:00 3.1 33/39 4/7 4/48 6/6 19:48
(1:12,6.1)
19:48
(1:12,6.1)
18:34 #GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
Francois, Ryan So F/S 24:21 7:51 3.1 56/63 20/22 43/48 2/2 25:36
(1:15,4.9)
25:36
(1:15,4.9)
22:45 #GDAOS!!! (LR, PR)
Furrow, Derek Sr V 17:33 5:40 3.1 12/39 1/7 1/48 6/6 17:50
(0:17,1.6)
17:53
(0:20,1.9)
17:50
(0:17,1.6)
17:09 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Grieve, Alex So F/S 20:26 6:35 3.1 19/63 6/22 13/48 2/4 19:32 20:39
(0:13,1.0)
19:32 19:12 #GDAOS!!! (LR)
Haden, Trevor Sr JV 21:09 6:49 3.1 49/82 6/19 22/48 6/6 20:32 19:47 19:47
Handel, Jordan Sr JV 20:33 6:38 3.1 34/82 2/19 15/48 6/6 20:39
(0:06,0.5)
20:56
(0:23,1.8)
20:04 19:45 #GDAOS!!! (LY, LR)
Herink, Neal Jr JV 22:58 7:25 3.1 69/82 12/19 36/48 3/4 21:57 23:32
(0:34,2.4)
21:57 21:02 #GDAOS!!! (LR)
Hirst, Cullen Sr JV 22:20 7:12 3.1 65/82 9/19 28/48 6/6 22:09 22:17 22:09 21:24
Hirst, Soren Sr JV 22:38 7:18 3.1 66/82 10/19 31/48 5/5 22:50
(0:12,0.9)
22:40
(0:02,0.1)
22:40
(0:02,0.1)
21:44 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Houp, Jon Fr V 17:53 5:46 3.1 21/39 3/7 3/48 5/6 18:55
(1:02,5.5)
18:27
(0:34,3.1)
17:48 #GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
Jackson, Drew Fr V 17:44 5:43 3.1 18/39 2/7 2/48 6/6 18:31
(0:47,4.2)
18:31
(0:47,4.2)
17:16 #GDAOS!!! (LR, PR)
Jacobson, Ben So F/S 19:53 6:25 3.1 12/63 4/22 9/48 2/4 19:33 19:07 19:07
Jacobson, Grant Sr V 19:53 6:25 3.1 38/39 6/7 9/48 5/5 18:19 19:29 18:19 17:45
Johanson, Ryan So F/S 22:52 7:23 3.1 48/63 16/22 34/48 2/2 24:00
(1:08,4.7)
22:44 22:29 #GDAOS!!! (LR)
Johnson, Blake So JV 20:50 6:43 3.1 46/82 5/19 19/48 6/6 21:37
(0:47,3.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Kakaliyer, Hemraguly Sr JV 25:10 8:07 3.1 77/82 17/19 44/48 1/1 23:18 23:18 23:18
Knoedel, Matt So F/S 21:33 6:57 3.1 32/63 10/22 24/48 2/2 22:33
(1:00,4.4)
23:24
(1:51,7.9)
22:33
(1:00,4.4)
21:19 #GDAOS!!! (LY, LR, PR)
Knoedel, Michael Fr F/S 19:47 6:23 3.1 11/63 3/22 8/48 2/4 18:52
Lekwa, Eric Sr JV 20:03 6:28 3.1 27/82 1/19 11/48 6/6 20:40
(0:37,3.0)
20:33
(0:30,2.4)
20:20
(0:17,1.4)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP, DPR)
Mandsager, Hank Fr F/S 23:27 7:34 3.1 51/63 19/22 38/48 2/2 23:53
(0:26,1.8)
22:28 22:15 #GDAOS!!! (LR)
Marsh, Kelle Fr F/S 20:42 6:41 3.1 24/63 7/22 17/48 2/4 19:56 19:56 19:56
Mortens, Philip So F/S 31:18 10:06 3.1 63/63 22/22 48/48 2/2 32:23
(1:05,3.3)
32:23
(1:05,3.3)
30:23 #GDAOS!!! (LR, PR)
Mulaosmanovic, Ben Sr JV 23:37 7:37 3.1 72/82 14/19 40/48 2/3 24:38
(1:01,4.1)
24:38
(1:01,4.1)
23:22 #GDAOS!!! (LR, PR)
Mullen, Jeremy Jr JV 25:46 8:19 3.1 80/82 18/19 45/48 1/1 26:32
(0:46,2.9)
25:10 23:45 22:19 #GDAOS!!! (LY)
Naig, Kyle Fr F/S 21:03 6:47 3.1 29/63 9/22 21/48 2/2 21:19
(0:16,1.3)
20:49 20:33 #GDAOS!!! (LR)
Norte, Alfred Jr JV 20:40 6:40 3.1 39/82 3/19 16/48 6/6 19:27 22:14
(1:34,7.0)
19:27 19:12 #GDAOS!!! (LR, SBP, DSR)
Ostiguy, Nate So F/S 28:59 9:21 3.1 61/63 21/22 47/48 2/2 26:47 26:41 26:12 24:40
Ostiguy, Steven Sr JV 24:04 7:46 3.1 75/82 16/19 42/48 2/2 25:26
(1:22,5.4)
24:07
(0:03,0.2)
23:23 22:13 #GDAOS!!! (LY, LR)
Pearson, Camron Fr V 18:37 6:00 3.1 34/39 5/7 5/48 5/6 19:02
(0:25,2.2)
18:54
(0:17,1.5)
18:15 #GDAOS!!! (LR, PR)
Perington, Jake So F/S 18:59 6:07 3.1 3/63 1/22 6/48 2/4 18:59
(0:00,0.0)
19:07
(0:08,0.7)
18:32 18:32 #GDAOS!!! (LY, LR)
Richards, Alex So V 20:31 6:37 3.1 39/39 7/7 14/48 4/4 18:45 18:42 18:42 18:27
Schares, Collin Fr F/S 21:59 7:05 3.1 35/63 11/22 26/48 2/2 22:35
(0:36,2.7)
21:20 21:16 #GDAOS!!! (LR)
Schoper, Chris Sr JV 23:49 7:41 3.1 74/82 15/19 41/48 2/3 20:57 23:21 20:57 20:35
Shaffer, Stephen So F/S 23:23 7:33 3.1 50/63 18/22 37/48 2/2 24:53
(1:30,6.0)
24:53
(1:30,6.0)
22:51 #GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
Shen, Fred So F/S 22:21 7:13 3.1 39/63 13/22 29/48 2/2 22:37
(0:16,1.2)
22:03 21:51 21:26 #GDAOS!!! (LY)
Sievers, Kyle Sr JV 23:28 7:34 3.1 71/82 13/19 39/48 2/4 22:34 22:34 21:12
Thatcher, Thomas Fr F/S 22:13 7:10 3.1 37/63 12/22 27/48 2/2 22:39
(0:26,1.9)
22:39
(0:26,1.9)
21:15 #GDAOS!!! (LR, PR)
Thuente, Charlie Sr JV 21:32 6:57 3.1 57/82 7/19 23/48 6/6 19:57 21:22 19:57 19:43
Zhao, Fred Sr JV 20:43 6:41 3.1 42/82 4/19 18/48 6/6 21:02
(0:19,1.5)
21:02
(0:19,1.5)
20:44
(0:01,0.1)
#GDAOS!!! (LR, PR, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/6 90:23
1:04
3.1 5:50 5:40 6:00 118 5:34 86:56 93:39
(3:16,3.5)
86:56 #SoleSisters!!! (LR) Derek Furrow (12), Drew Jackson (18), Jon Houp (21), Jake Foutch (33), Camron Pearson (34)
JV 1st 5 6/6 102:49
0:47
3.1 6:38 6:28 6:43 173 6:04 95:30 103:08
(0:19,0.3)
95:25 #SoleSisters!!! (LR) Eric Lekwa (27), Jordan Handel (34), Alfred Norte (35), Fred Zhao (38), Blake Johnson (39)
JV 2nd 5 5/5 109:31
1:29
3.1 7:04 6:49 7:18 122 6:31 105:12 111:07
(1:36,1.4)
100:41 #SoleSisters!!! (LR) Trevor Haden (15), Charlie Thuente (23), Jake Eggers (27), Cullen Hirst (28), Soren Hirst (29)
JV 3rd 5 2/3 116:32
1:09
3.1 7:31 7:19 7:41 53 7:00 121:20
(4:48,4.0)
115:56 110:37 #SoleSisters!!! (LY) James Becvar (8), Neal Herink (9), Kyle Sievers (11), Ben Mulaosmanovic (12), Chris Schoper (13)
F/S 1st 5 2/4 98:24
1:16
3.1 6:21 6:07 6:32 46 6:11 96:23 101:00
(2:36,2.6)
96:23 #SoleSisters!!! (LR) Jake Perington (3), Justin Coaldrake (6), Michael Knoedel (11), Ben Jacobson (12), Lincoln Eppard (14)
F/S 2nd 5 2/2 104:39
1:07
3.1 6:45 6:35 6:57 48 6:28 103:55 111:33
(6:54,6.2)
103:55 #SoleSisters!!! (LR) Alex Grieve (6), Kelle Marsh (9), Alex Bumpus (10), Kyle Naig (11), Matt Knoedel (12)
F/S 3rd 5 2/2 111:46
0:50
3.1 7:13 7:05 7:22 45 6:43 115:06
(3:20,2.9)
118:27
(6:41,5.6)
115:06
(3:20,2.9%)
#SoleSisters!!! (LY, LR, PR) Collin Schares (6), Thomas Thatcher (7), Fred Shen (9), Chris Coble (11), Lucas Dunshee (12)
F/S 4th 5 2/2 116:57
1:29
3.1 7:33 7:23 7:51 42 7:15 Ryan Johanson (6), Mitch Fondell (7), Stephen Shaffer (8), Hank Mandsager (9), Ryan Francois (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gage Sitzmann So Dowling Catholic 16:53 5:27
2 Joe Murphy Jr Ankeny 16:56 5:28
3 Dan Mccoy Jr Ankeny 17:01 5:29
4 Kelly Bickham So Indianola 17:08 5:32
5 Joshua Maguire So Dowling Catholic 17:09 5:32
6 Dan Jensen So Urbandale 17:19 5:35
7 Andrew Hyler So Ankeny 17:22 5:36
8 Cory Johnson Jr Indianola 17:26 5:37
9 Ryan Kloberdanz So Ankeny 17:27 5:38
10 Tanner Linden Sr Ankeny 17:29 5:38
11 Tanner Wike Jr S E Polk 17:32 5:39
12 Derek Furrow Sr Johnston 17:33 5:40 1/7 1/48 6/6 17:50
(0:17)
17:53
(0:20)
17:50
(0:17)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
13 Dustin Chase So Ankeny 17:37 5:41
14 Brett Rosauer Jr Urbandale 17:41 5:42
15 Ben Schornack Jr Urbandale 17:41 5:42
16 Wesley Large Sr S E Polk 17:43 5:43
17 Derek Keast Jr S E Polk 17:43 5:43
18 Drew Jackson Fr Johnston 17:44 5:43 2/7 2/48 6/6 18:31
(0:47)
18:31
(0:47)
#GDAOS!!! (LR, PR)
19 Tyler O'connor So S E Polk 17:46 5:44
20 Cody Hoover Jr Indianola 17:51 5:45
21 Jon Houp Fr Johnston 17:53 5:46 3/7 3/48 5/6 18:55
(1:02)
18:27
(0:34)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
22 Sam Reeve Jr S E Polk 17:55 5:47
23 Taylor Davenport Sr S E Polk 17:56 5:47
24 Mason Walters Fr Urbandale 17:58 5:48
25 Drew Prescott Fr Urbandale 18:02 5:49
26 Clayton Fritz So Indianola 18:08 5:51
27 Tom Wignes Sr Ankeny 18:08 5:51
28 Jake Zenk Fr Dowling Catholic 18:09 5:51
29 Joe Pitsor So Dowling Catholic 18:10 5:52
30 Ryan George Sr Urbandale 18:14 5:53
31 Robbie Becker Sr Dowling Catholic 18:23 5:56
32 Jacob Heddinger So Dowling Catholic 18:30 5:58
33 Jake Foutch Fr Johnston 18:36 6:00 4/7 4/48 6/6 19:48
(1:12)
19:48
(1:12)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
34 Camron Pearson Fr Johnston 18:37 6:00 5/7 5/48 5/6 19:02
(0:25)
18:54
(0:17)
#GDAOS!!! (LR, PR)
35 Nate Dewey Sr Indianola 18:45 6:03
36 Andrew Logan So Urbandale 18:57 6:07
37 Nick Coleman Fr Dowling Catholic 19:20 6:14
38 Grant Jacobson Sr Johnston 19:53 6:25 6/7 9/48 5/5 18:19 19:29 18:19
39 Alex Richards So Johnston 20:31 6:37 7/7 14/48 4/4 18:45 18:42 18:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
2-1-1-1-1
Gap: 0:33
86:15
17:15
5:34
31 Joe Murphy
Jr
16:56
5:28
2
Dan Mccoy
Jr
17:01
5:29
3
Andrew Hyler
So
17:22
5:36
7
Ryan Kloberdanz
So
17:27
5:38
9
Tanner Linden
Sr
17:29
5:38
10
Dustin Chase
So
17:37
5:41
13
Tom Wignes
Sr
18:08
5:51
27
2 Urbandale
4-4-4-3-2
Gap: 0:43
88:41
17:44
5:43
84 Dan Jensen
So
17:19
5:35
6
Brett Rosauer
Jr
17:41
5:42
14
Ben Schornack
Jr
17:41
5:42
15
Mason Walters
Fr
17:58
5:48
24
Drew Prescott
Fr
18:02
5:49
25
Ryan George
Sr
18:14
5:53
30
Andrew Logan
So
18:57
6:07
36
3 S E Polk
5-5-5-4-3
Gap: 0:23
88:39
17:44
5:43
85 Tanner Wike
Jr
17:32
5:39
11
Wesley Large
Sr
17:43
5:43
16
Derek Keast
Jr
17:43
5:43
17
Tyler O'connor
So
17:46
5:44
19
Sam Reeve
Jr
17:55
5:47
22
Taylor Davenport
Sr
17:56
5:47
23




4 Indianola
3-3-2-2-4
Gap: 1:37
89:18
17:52
5:46
93 Kelly Bickham
So
17:08
5:32
4
Cory Johnson
Jr
17:26
5:37
8
Cody Hoover
Jr
17:51
5:45
20
Clayton Fritz
So
18:08
5:51
26
Nate Dewey
Sr
18:45
6:03
35








5 Dowling Catholic
1-2-3-4-5
Gap: 1:30
88:44
17:45
5:43
94 Gage Sitzmann
So
16:53
5:27
1
Joshua Maguire
So
17:09
5:32
5
Jake Zenk
Fr
18:09
5:51
28
Joe Pitsor
So
18:10
5:52
29
Robbie Becker
Sr
18:23
5:56
31
Jacob Heddinger
So
18:30
5:58
32
Nick Coleman
Fr
19:20
6:14
37
6 Johnston
6-6-6-6-6
Gap: 1:04
90:23
18:05
5:50
118 Derek Furrow
Sr
17:33
5:40
12
Drew Jackson
Fr
17:44
5:43
18
Jon Houp
Fr
17:53
5:46
21
Jake Foutch
Fr
18:36
6:00
33
Camron Pearson
Fr
18:37
6:00
34
Grant Jacobson
Sr
19:53
6:25
38
Alex Richards
So
20:31
6:37
39
#SoleSisters!!! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Billy Lambertz Sr S E Polk 18:13 5:53
2 Lute Olson Sr Ankeny 18:15 5:53
3 Taylor Richards Sr Indianola 18:23 5:56
4 Stephen Skelton Sr Ankeny 18:45 6:03
5 Logan Olson Fr S E Polk 18:47 6:04
6 Billy Borseth Jr S E Polk 18:49 6:04
7 Beau Schmitz So Dowling Catholic 19:02 6:08
8 Shawn Bennigsdorf Sr S E Polk 19:07 6:10
9 Ryan Lane Jr Indianola 19:08 6:10
10 Seth Reeve Jr S E Polk 19:09 6:11
11 Travis Peterson Jr Urbandale 19:10 6:11
12 Trevor Lund So Dowling Catholic 19:18 6:14
13 Quinn Rogers Jr S E Polk 19:22 6:15
14 Derek Johnson Jr Indianola 19:23 6:15
15 Edin Sabic So Urbandale 19:26 6:16
16 Chad Ratashak Jr S E Polk 19:32 6:18
17 Tyler Jensen Jr Urbandale 19:33 6:18
18 Grant Kisler Jr Ankeny 19:39 6:20
19 Tyler Staton Jr Urbandale 19:41 6:21
20 Adam Schwartz Jr Dowling Catholic 19:46 6:23
21 Jordan Means So Urbandale 19:47 6:23
22 John Bishop Sr Dowling Catholic 19:51 6:24
23 Brian Wilton Jr Ankeny 19:52 6:25
24 David Hutchins Jr Ankeny 19:57 6:26
25 Mark Dissinger Sr Dowling Catholic 20:00 6:27
26 Andrew White Sr Dowling Catholic 20:03 6:28
27 Eric Lekwa Sr Johnston 20:03 6:28 1/19 11/48 6/6 20:40
(0:37)
20:33
(0:30)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
28 Jason Rose Sr Ankeny 20:04 6:28
29 Alex Dunek Sr Ankeny 20:08 6:30
30 Sean Finn Fr Urbandale 20:20 6:34
31 Chuck Clark Jr Indianola 20:25 6:35
32 Tyler Davis Jr Indianola 20:26 6:35
33 Zach Bishop Jr Dowling Catholic 20:29 6:36
34 Jordan Handel Sr Johnston 20:33 6:38 2/19 15/48 6/6 20:39
(0:06)
20:56
(0:23)
20:04 #GDAOS!!! (LY, LR)
35 Jordan Metz Sr Dowling Catholic 20:35 6:38
36 Jorge Naranjo Sr S E Polk 20:38 6:39
37 Jeff Kriesel Sr Ankeny 20:39 6:40
38 Luke Sesker Jr Dowling Catholic 20:39 6:40
39 Alfred Norte Jr Johnston 20:40 6:40 3/19 16/48 6/6 19:27 22:14
(1:34)
19:27 #GDAOS!!! (LR, SBP)
40 Ross Nelson Sr Indianola 20:41 6:40
41 Kirby Coppess Fr Urbandale 20:42 6:41
42 Fred Zhao Sr Johnston 20:43 6:41 4/19 18/48 6/6 21:02
(0:19)
21:02
(0:19)
#GDAOS!!! (LR, PR)
43 Sam German Fr S E Polk 20:46 6:42
44 Chris Stahowick Sr S E Polk 20:47 6:42
45 Doug Nikl Jr Ankeny 20:48 6:43
46 Blake Johnson So Johnston 20:50 6:43 5/19 19/48 6/6
47 Tucker Smith Jr Urbandale 20:54 6:45
48 Sean Rogers Jr Indianola 21:05 6:48
49 Trevor Haden Sr Johnston 21:09 6:49 6/19 22/48 6/6 20:32 19:47
50 Taylor Hanson Sr Ankeny 21:11 6:50
51 Adam Bockelman Sr Ankeny 21:12 6:50
52 Martin Zaborac Jr Indianola 21:20 6:53
53 Cody Anderson Jr Urbandale 21:23 6:54
54 Bryan Dougherty Sr Indianola 21:24 6:54
55 Carsten Moeller Sr Indianola 21:28 6:55
56 Mark Graeve Sr Ankeny 21:30 6:56
57 Charlie Thuente Sr Johnston 21:32 6:57 7/19 23/48 6/6 19:57 21:22 19:57
58 Ryan Elliot Jr Ankeny 21:35 6:58
59 Derek Puffett Fr S E Polk 21:44 7:01
60 Ben Mcfarlane Jr S E Polk 21:48 7:02
61 Tyler Hogdson Fr Urbandale 21:51 7:03
62 Jake Eggers Jr Johnston 21:52 7:03 8/19 25/48 6/6 22:50
(0:58)
22:50
(0:58)
#GDAOS!!! (LR, PR)
63 Corey Smith Jr Ankeny 21:56 7:05
64 Tom Graeve Jr Ankeny 22:11 7:09
65 Cullen Hirst Sr Johnston 22:20 7:12 9/19 28/48 6/6 22:09 22:17 22:09
66 Soren Hirst Sr Johnston 22:38 7:18 10/19 31/48 5/5 22:50
(0:12)
22:40
(0:02)
22:40
(0:02)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
67 Austin Lewis Sr Indianola 22:39 7:18
68 James Becvar Sr Johnston 22:40 7:19 11/19 32/48 4/4 21:19 23:22
(0:42)
21:19 #GDAOS!!! (LR)
69 Neal Herink Jr Johnston 22:58 7:25 12/19 36/48 3/4 21:57 23:32
(0:34)
21:57 #GDAOS!!! (LR)
70 Shane Stephenson Jr Ankeny 23:02 7:26
71 Kyle Sievers Sr Johnston 23:28 7:34 13/19 39/48 2/4 22:34 22:34
72 Ben Mulaosmanovic Sr Johnston 23:37 7:37 14/19 40/48 2/3 24:38
(1:01)
24:38
(1:01)
#GDAOS!!! (LR, PR)
73 Dillon Ripperger Sr Indianola 23:44 7:39
74 Chris Schoper Sr Johnston 23:49 7:41 15/19 41/48 2/3 20:57 23:21 20:57
75 Steven Ostiguy Sr Johnston 24:04 7:46 16/19 42/48 2/2 25:26
(1:22)
24:07
(0:03)
23:23 #GDAOS!!! (LY, LR)
76 Adam Mellerup Jr S E Polk 24:27 7:53
77 Hemraguly Kakaliyer Sr Johnston 25:10 8:07 17/19 44/48 1/1 23:18 23:18
78 Duncan Wright Sr S E Polk 25:11 8:07
79 Nik Komoss Sr Indianola 25:30 8:14
80 Jeremy Mullen Jr Johnston 25:46 8:19 18/19 45/48 1/1 26:32
(0:46)
25:10 23:45 #GDAOS!!! (LY)
81 Nels Engblom Jr Johnston 28:19 9:08 19/19 46/48 1/1 #GDAOS!!! (SBP)
82 Jonathan Freel So S E Polk 29:11 9:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 S E Polk
1-1-1-1-1
Gap: 0:56
94:05
18:49
6:04
30 Billy Lambertz
Sr
18:13
5:53
1
Logan Olson
Fr
18:47
6:04
5
Billy Borseth
Jr
18:49
6:04
6
Shawn Bennigsdorf
Sr
19:07
6:10
8
Seth Reeve
Jr
19:09
6:11
10
Quinn Rogers
Jr
19:22
6:15
13
Chad Ratashak
Jr
19:32
6:18
16
2 Ankeny
2-1-2-2-2
Gap: 1:42
96:28
19:18
6:13
71 Lute Olson
Sr
18:15
5:53
2
Stephen Skelton
Sr
18:45
6:03
4
Grant Kisler
Jr
19:39
6:20
18
Brian Wilton
Jr
19:52
6:25
23
David Hutchins
Jr
19:57
6:26
24
Jason Rose
Sr
20:04
6:28
28
Alex Dunek
Sr
20:08
6:30
29
3 Urbandale
5-5-5-5-3
Gap: 0:37
97:37
19:31
6:18
83 Travis Peterson
Jr
19:10
6:11
11
Edin Sabic
So
19:26
6:16
15
Tyler Jensen
Jr
19:33
6:18
17
Tyler Staton
Jr
19:41
6:21
19
Jordan Means
So
19:47
6:23
21
Sean Finn
Fr
20:20
6:34
30
Kirby Coppess
Fr
20:42
6:41
37
4 Dowling Catholic
4-4-4-4-4
Gap: 0:58
97:57
19:35
6:19
86 Beau Schmitz
So
19:02
6:08
7
Trevor Lund
So
19:18
6:14
12
Adam Schwartz
Jr
19:46
6:23
20
John Bishop
Sr
19:51
6:24
22
Mark Dissinger
Sr
20:00
6:27
25
Andrew White
Sr
20:03
6:28
26
Zach Bishop
Jr
20:29
6:36
33
5 Indianola
3-3-3-3-5
Gap: 2:03
97:45
19:33
6:18
89 Taylor Richards
Sr
18:23
5:56
3
Ryan Lane
Jr
19:08
6:10
9
Derek Johnson
Jr
19:23
6:15
14
Chuck Clark
Jr
20:25
6:35
31
Tyler Davis
Jr
20:26
6:35
32
Ross Nelson
Sr
20:41
6:40
36
Sean Rogers
Jr
21:05
6:48
40
6 Johnston
6-6-6-6-6
Gap: 0:47
102:49
20:34
6:38
173 Eric Lekwa
Sr
20:03
6:28
27
Jordan Handel
Sr
20:33
6:38
34
Alfred Norte
Jr
20:40
6:40
35
Fred Zhao
Sr
20:43
6:41
38
Blake Johnson
So
20:50
6:43
39
Trevor Haden
Sr
21:09
6:49
41
Charlie Thuente
Sr
21:32
6:57
42
#SoleSisters!!! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 S E Polk
1-1-1-1-1
Gap: 1:25
101:05
20:13
6:31
30 Quinn Rogers
Jr
19:22
6:15
1
Chad Ratashak
Jr
19:32
6:18
2
Jorge Naranjo
Sr
20:38
6:39
6
Sam German
Fr
20:46
6:42
10
Chris Stahowick
Sr
20:47
6:42
11
Derek Puffett
Fr
21:44
7:01
24
Ben Mcfarlane
Jr
21:48
7:02
25
2 Ankeny
2-2-2-2-2
Gap: 1:07
102:50
20:34
6:38
42 Jason Rose
Sr
20:04
6:28
3
Alex Dunek
Sr
20:08
6:30
4
Jeff Kriesel
Sr
20:39
6:40
7
Doug Nikl
Jr
20:48
6:43
12
Taylor Hanson
Sr
21:11
6:50
16
Adam Bockelman
Sr
21:12
6:50
17
Mark Graeve
Sr
21:30
6:56
22
3 Urbandale
3-3-3-3-3
Gap: 1:31
105:10
21:02
6:47
72 Sean Finn
Fr
20:20
6:34
5
Kirby Coppess
Fr
20:42
6:41
9
Tucker Smith
Jr
20:54
6:45
13
Cody Anderson
Jr
21:23
6:54
19
Tyler Hogdson
Fr
21:51
7:03
26








4 Indianola
4-4-4-4-4
Gap: 0:47
105:58
21:12
6:50
81 Ross Nelson
Sr
20:41
6:40
8
Sean Rogers
Jr
21:05
6:48
14
Martin Zaborac
Jr
21:20
6:53
18
Bryan Dougherty
Sr
21:24
6:54
20
Carsten Moeller
Sr
21:28
6:55
21
Austin Lewis
Sr
22:39
7:18
30
Dillon Ripperger
Sr
23:44
7:39
33
5 Johnston
5-5-5-5-5
Gap: 1:29
109:31
21:54
7:04
122 Trevor Haden
Sr
21:09
6:49
15
Charlie Thuente
Sr
21:32
6:57
23
Jake Eggers
Jr
21:52
7:03
27
Cullen Hirst
Sr
22:20
7:12
28
Soren Hirst
Sr
22:38
7:18
29
James Becvar
Sr
22:40
7:19
31
Neal Herink
Jr
22:58
7:25
32
#SoleSisters!!! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:59
108:24
21:41
7:00
19 Adam Bockelman
Sr
21:12
6:50
1
Mark Graeve
Sr
21:30
6:56
2
Ryan Elliot
Jr
21:35
6:58
3
Corey Smith
Jr
21:56
7:05
6
Tom Graeve
Jr
22:11
7:09
7
Shane Stephenson
Jr
23:02
7:26
10




2 Johnston
3-3-3-2-2
Gap: 1:09
116:32
23:18
7:31
53 James Becvar
Sr
22:40
7:19
8
Neal Herink
Jr
22:58
7:25
9
Kyle Sievers
Sr
23:28
7:34
11
Ben Mulaosmanovic
Sr
23:37
7:37
12
Chris Schoper
Sr
23:49
7:41
13
Steven Ostiguy
Sr
24:04
7:46
14
Hemraguly Kakaliyer
Sr
25:10
8:07
16
#SoleSisters!!! (LY)
3 S E Polk
2-2-2-3-3
Gap: 7:27
122:21
24:28
7:54
59 Derek Puffett
Fr
21:44
7:01
4
Ben Mcfarlane
Jr
21:48
7:02
5
Adam Mellerup
Jr
24:27
7:53
15
Duncan Wright
Sr
25:11
8:07
17
Jonathan Freel
So
29:11
9:25
18








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Matt Loney So Ankeny 18:18 5:54
2 Ryne Murphy Fr Ankeny 18:56 6:06
3 Jake Perington So Johnston 18:59 6:07 1/22 6/48 2/4 18:59
(0:00)
19:07
(0:08)
18:32 #GDAOS!!! (LY, LR)
4 Charlie Patterson So Ankeny 19:16 6:13
5 Phil Brownlee So Indianola 19:18 6:14
6 Justin Coaldrake So Johnston 19:30 6:17 2/22 7/48 2/4 19:40
(0:10)
21:44
(2:14)
19:40
(0:10)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
7 Logan Wells So Ankeny 19:38 6:20
8 Josh Beeman So Ankeny 19:39 6:20
9 Ben Reichenbacker So Ankeny 19:41 6:21
10 Tom Foster So Ankeny 19:45 6:22
11 Michael Knoedel Fr Johnston 19:47 6:23 3/22 8/48 2/4
12 Ben Jacobson So Johnston 19:53 6:25 4/22 9/48 2/4 19:33 19:07
13 Stephen Koenigsfeld Fr Ankeny 20:02 6:28
14 John Carey Fr Dowling Catholic 20:11 6:31
15 Lincoln Eppard Fr Johnston 20:15 6:32 5/22 12/48 2/4 20:43
(0:28)
20:43
(0:28)
#GDAOS!!! (LR, PR)
16 John Cain So Ankeny 20:20 6:34
17 Ryan Hodne Fr Ankeny 20:23 6:35
18 Isaac Akers Fr Dowling Catholic 20:25 6:35
19 Alex Grieve So Johnston 20:26 6:35 6/22 13/48 2/4 19:32 20:39
(0:13)
19:32 #GDAOS!!! (LR)
20 Wes Hendrickson Fr Ankeny 20:26 6:35
21 Adam Olson So Ankeny 20:36 6:39
22 Jason Ruiz-perez So Dowling Catholic 20:38 6:39
23 Eric Lathrop Fr Ankeny 20:41 6:40
24 Kelle Marsh Fr Johnston 20:42 6:41 7/22 17/48 2/4 19:56 19:56
25 Clifford Burleson Fr Dowling Catholic 20:50 6:43
26 Roy Mcaninch So Indianola 20:53 6:44
27 Alex Bumpus Fr Johnston 20:55 6:45 8/22 20/48 2/4
28 John Sears Fr Ankeny 20:55 6:45
29 Kyle Naig Fr Johnston 21:03 6:47 9/22 21/48 2/2 21:19
(0:16)
20:49 #GDAOS!!! (LR)
30 Peter Schulte So Dowling Catholic 21:18 6:52
31 Taylor Marten So Ankeny 21:26 6:55
32 Matt Knoedel So Johnston 21:33 6:57 10/22 24/48 2/2 22:33
(1:00)
23:24
(1:51)
22:33
(1:00)
#GDAOS!!! (LY, LR, PR)
33 Ben Sevcik Fr Dowling Catholic 21:50 7:03
34 Elliot Deblieck Fr Indianola 21:52 7:03
35 Collin Schares Fr Johnston 21:59 7:05 11/22 26/48 2/2 22:35
(0:36)
21:20 #GDAOS!!! (LR)
36 Jonah Bradley So Indianola 22:13 7:10
37 Thomas Thatcher Fr Johnston 22:13 7:10 12/22 27/48 2/2 22:39
(0:26)
22:39
(0:26)
#GDAOS!!! (LR, PR)
38 Mike Wignes So Ankeny 22:20 7:12
39 Fred Shen So Johnston 22:21 7:13 13/22 29/48 2/2 22:37
(0:16)
22:03 21:51 #GDAOS!!! (LY)
40 Zach Sanderfer Fr Ankeny 22:22 7:13
41 Dylan Eilertson Fr Dowling Catholic 22:23 7:13
42 Chris Coble Fr Johnston 22:24 7:14 14/22 30/48 2/2 23:52
(1:28)
23:52
(1:28)
#GDAOS!!! (LR, PR)
43 Andy Foster Fr Ankeny 22:27 7:15
44 Shawn Wells Fr Ankeny 22:38 7:18
45 Tyler Mazzie Fr Dowling Catholic 22:38 7:18
46 Ben Johnson Fr Ankeny 22:43 7:20
47 Lucas Dunshee So Johnston 22:49 7:22 15/22 33/48 2/2 23:18
(0:29)
22:14 #GDAOS!!! (LR)
48 Ryan Johanson So Johnston 22:52 7:23 16/22 34/48 2/2 24:00
(1:08)
22:44 #GDAOS!!! (LR)
49 Mitch Fondell So Johnston 22:54 7:23 17/22 35/48 2/2 22:32 20:20
50 Stephen Shaffer So Johnston 23:23 7:33 18/22 37/48 2/2 24:53
(1:30)
24:53
(1:30)
#GDAOS!!! (LR, PR, SBP)
51 Hank Mandsager Fr Johnston 23:27 7:34 19/22 38/48 2/2 23:53
(0:26)
22:28 #GDAOS!!! (LR)
52 Tyler Perry So Ankeny 23:30 7:35
53 Chris Mcintyre Fr Indianola 23:42 7:39
54 Blaine Brankis So Ankeny 24:08 7:47
55 Paul Mccleary Fr Ankeny 24:19 7:51
56 Ryan Francois So Johnston 24:21 7:51 20/22 43/48 2/2 25:36
(1:15)
25:36
(1:15)
#GDAOS!!! (LR, PR)
57 Noah Kittelson So Indianola 24:58 8:03
58 Ethan Peterson So Ankeny 25:44 8:18
59 Andrew Owen Fr Ankeny 26:26 8:32
60 Tom Casady So Indianola 27:42 8:56
61 Nate Ostiguy So Johnston 28:59 9:21 21/22 47/48 2/2 26:47 26:41 26:12
62 Kent Sorenson Fr Indianola 30:56 9:59
63 Philip Mortens So Johnston 31:18 10:06 22/22 48/48 2/2 32:23
(1:05)
32:23
(1:05)
#GDAOS!!! (LR, PR)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 1:21
95:47
19:09
6:11
22 Matt Loney
So
18:18
5:54
1
Ryne Murphy
Fr
18:56
6:06
2
Charlie Patterson
So
19:16
6:13
4
Logan Wells
So
19:38
6:20
7
Josh Beeman
So
19:39
6:20
8
Ben Reichenbacker
So
19:41
6:21
9
Tom Foster
So
19:45
6:22
10
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 1:16
98:24
19:41
6:21
46 Jake Perington
So
18:59
6:07
3
Justin Coaldrake
So
19:30
6:17
6
Michael Knoedel
Fr
19:47
6:23
11
Ben Jacobson
So
19:53
6:25
12
Lincoln Eppard
Fr
20:15
6:32
14
Alex Grieve
So
20:26
6:35
16
Kelle Marsh
Fr
20:42
6:41
18
#SoleSisters!!! (LR)
3 Dowling Catholic
4-4-3-3-3
Gap: 1:07
103:22
20:40
6:40
85 John Carey
Fr
20:11
6:31
13
Isaac Akers
Fr
20:25
6:35
15
Jason Ruiz-perez
So
20:38
6:39
17
Clifford Burleson
Fr
20:50
6:43
19
Peter Schulte
So
21:18
6:52
21
Ben Sevcik
Fr
21:50
7:03
22
Dylan Eilertson
Fr
22:23
7:13
25
4 Indianola
3-3-4-4-4
Gap: 4:24
107:58
21:36
6:58
98 Phil Brownlee
So
19:18
6:14
5
Roy Mcaninch
So
20:53
6:44
20
Elliot Deblieck
Fr
21:52
7:03
23
Jonah Bradley
So
22:13
7:10
24
Chris Mcintyre
Fr
23:42
7:39
26
Noah Kittelson
So
24:58
8:03
27
Tom Casady
So
27:42
8:56
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:42
100:11
20:02
6:28
15 Ben Reichenbacker
So
19:41
6:21
1
Tom Foster
So
19:45
6:22
2
Stephen Koenigsfeld
Fr
20:02
6:28
3
John Cain
So
20:20
6:34
4
Ryan Hodne
Fr
20:23
6:35
5
Wes Hendrickson
Fr
20:26
6:35
7
Adam Olson
So
20:36
6:39
8
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 1:07
104:39
20:56
6:45
48 Alex Grieve
So
20:26
6:35
6
Kelle Marsh
Fr
20:42
6:41
9
Alex Bumpus
Fr
20:55
6:45
10
Kyle Naig
Fr
21:03
6:47
11
Matt Knoedel
So
21:33
6:57
12
Collin Schares
Fr
21:59
7:05
13
Thomas Thatcher
Fr
22:13
7:10
14
#SoleSisters!!! (LR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 1:00
104:04
20:49
6:43
15 Wes Hendrickson
Fr
20:26
6:35
1
Adam Olson
So
20:36
6:39
2
Eric Lathrop
Fr
20:41
6:40
3
John Sears
Fr
20:55
6:45
4
Taylor Marten
So
21:26
6:55
5
Mike Wignes
So
22:20
7:12
8
Zach Sanderfer
Fr
22:22
7:13
10
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 0:50
111:46
22:21
7:13
45 Collin Schares
Fr
21:59
7:05
6
Thomas Thatcher
Fr
22:13
7:10
7
Fred Shen
So
22:21
7:13
9
Chris Coble
Fr
22:24
7:14
11
Lucas Dunshee
So
22:49
7:22
12
Ryan Johanson
So
22:52
7:23
13
Mitch Fondell
So
22:54
7:23
14
#SoleSisters!!! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ankeny
1-1-1-1-1
Gap: 0:23
112:30
22:30
7:15
15 Mike Wignes
So
22:20
7:12
1
Zach Sanderfer
Fr
22:22
7:13
2
Andy Foster
Fr
22:27
7:15
3
Shawn Wells
Fr
22:38
7:18
4
Ben Johnson
Fr
22:43
7:20
5
Tyler Perry
So
23:30
7:35
10
Blaine Brankis
So
24:08
7:47
11
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 1:29
116:57
23:23
7:33
42 Ryan Johanson
So
22:52
7:23
6
Mitch Fondell
So
22:54
7:23
7
Stephen Shaffer
So
23:23
7:33
8
Hank Mandsager
Fr
23:27
7:34
9
Ryan Francois
So
24:21
7:51
12
Nate Ostiguy
So
28:59
9:21
13
Philip Mortens
So
31:18
10:06
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.