Johnston Results from the Dragon Dual at Johnston Middle School on 9/17/20

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Boelman, Ashley Fr JV 17:44.17 8:52 2 104/118 48/52 48/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
Borey, Temperance Fr JV 15:09.48 7:35 2 47/118 26/52 26/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
Bradley, Lani Fr JV 14:47.07 7:24 2 38/118 23/52 23/52 1/2
Bremner, Tatum Fr JV 14:02.83 7:01 2 18/118 15/52 15/52 1/2
Brinker, Madi Fr JV 17:04.99 8:32 2 94/118 43/52 43/52 2/2
Buchan, Zoey Jr JV 14:02.31 7:01 2 16/118 13/52 13/52 1/2 16:15
(2:13,13.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Chen, Ada Sr JV 15:15.46 7:38 2 50/118 27/52 27/52 1/2 13:20
Collins, Grace So JV 14:02.53 7:01 2 17/118 14/52 14/52 1/2
Cushman, Megan Jr JV 15:35.61 7:48 2 59/118 31/52 31/52 1/2
Dotson, Grace Jr JV 19:22.97 9:41 2 110/118 52/52 52/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
Erickson, Hannah So JV 18:59.25 9:30 2 109/118 51/52 51/52 2/2
Faber, Ashley Sr JV 13:12.45 6:36 2 3/118 3/52 3/52 1/2
Foster, Kate So JV 16:33.75 8:17 2 76/118 37/52 37/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
Franke, Ashley Sr JV 15:33.26 7:47 2 58/118 30/52 30/52 1/2 15:55
(0:22,2.3)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Franklin, Addy Sr JV 13:34.39 6:47 2 7/118 6/52 6/52 1/2 13:05 #GDAOS!!! (SBP)
Gannon, Josslynn Fr JV 16:53.37 8:27 2 89/118 42/52 42/52 2/2
Gilbert, Avery Fr JV 14:17.5 7:09 2 26/118 19/52 19/52 1/2
Girma, Kidan Jr JV 15:47.28 7:54 2 67/118 34/52 34/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
Grady, Alise Fr JV 17:30.86 8:45 2 100/118 46/52 46/52 2/2
Harris, Abby Fr JV 15:07.87 7:34 2 46/118 25/52 25/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
Henrichsen, Elise Jr JV 15:24.97 7:42 2 52/118 28/52 28/52 1/2 15:33
(0:08,0.9)
#GDAOS!!! (DPR)
Holter, Amelia Fr JV 16:43.26 8:22 2 83/118 39/52 39/52 2/2
Jackson, Cortlynn So JV 13:59.33 7:00 2 15/118 12/52 12/52 1/2
Jensen, Kaylyn Jr JV 18:32.84 9:16 2 107/118 50/52 50/52 2/2
Jensen, Mikayla So JV 17:33.99 8:47 2 101/118 47/52 47/52 2/2
Johannsen, Lauryn Jr JV 13:10.44 6:35 2 1/118 1/52 1/52 1/2 14:05
(0:55,6.5)
#GDAOS!!! (DPR)
Kinman, Katie Jr JV 14:07.13 7:04 2 20/118 16/52 16/52 1/2
Kulkarni, Rishita So JV 13:59.02 7:00 2 14/118 11/52 11/52 1/2
Larson, Anna Jr JV 16:44.56 8:22 2 85/118 40/52 40/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
Le, Vi Jr JV 15:54.47 7:57 2 69/118 36/52 36/52 1/2
Lies, Mikayla Sr JV 16:44.96 8:22 2 86/118 41/52 41/52 2/2 14:45
Maitre, Abby Sr JV 14:15.18 7:08 2 24/118 18/52 18/52 1/2 15:00
(0:45,5.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Miner, Olivia Fr JV 14:26.39 7:13 2 30/118 21/52 21/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
Perman, Kate So JV 18:30.91 9:15 2 106/118 49/52 49/52 2/2
Rastetter, Kate Fr JV 14:07.61 7:04 2 21/118 17/52 17/52 1/2
Rowland, Grace Jr JV 17:22.4 8:41 2 98/118 45/52 45/52 2/2
Russell, Tenna Jr JV 13:16.04 6:38 2 4/118 4/52 4/52 1/2 14:50
(1:34,10.6)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Rutz, Kristin Fr JV 15:38.14 7:49 2 63/118 33/52 33/52 1/2
Ryan, Paige Jr JV 13:10.68 6:35 2 2/118 2/52 2/52 1/2 14:02
(0:51,6.1)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Schneider, Sydney So JV 14:18.68 7:09 2 27/118 20/52 20/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
Scott, Annmarie Fr JV 15:33.04 7:47 2 57/118 29/52 29/52 1/2
Smith, Phoebe Jr JV 16:38.57 8:19 2 82/118 38/52 38/52 2/2 21:01
(4:22,20.8)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Sweet, Courtney Fr JV 14:26.68 7:13 2 31/118 22/52 22/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
Theobald, Kinsley Fr JV 13:43.99 6:52 2 10/118 9/52 9/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
Thornton, Ava Fr JV 15:51.04 7:56 2 68/118 35/52 35/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
Thornton, Nova Sr JV 14:54.04 7:27 2 41/118 24/52 24/52 1/2 15:35
(0:41,4.4)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Trenkamp, Lily Jr JV 13:42.01 6:51 2 9/118 8/52 8/52 1/2
Trost, Annika Jr JV 17:18.26 8:39 2 96/118 44/52 44/52 2/2
Urban, Lexy Jr JV 13:36.51 6:48 2 8/118 7/52 7/52 1/2 18:08
(4:31,25.0)
#GDAOS!!! (DPR)
Verde, Victoria Jr JV 13:53.81 6:57 2 12/118 10/52 10/52 1/2 16:40
(2:46,16.6)
#GDAOS!!! (DPR)
Woodsmall, Jenna Jr JV 13:19.94 6:40 2 5/118 5/52 5/52 1/2 14:50
(1:30,10.1)
#GDAOS!!! (DPR)
Zahn, Allison Jr JV 15:36.69 7:48 2 60/118 32/52 32/52 1/2 15:49
(0:12,1.3)
#GDAOS!!! (SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
JV 1st 5 1/2 66:10
0:10
2 6:37 6:35 6:40 15 6:37 Lauryn Johannsen (1), Paige Ryan (2), Ashley Faber (3), Tenna Russell (4), Jenna Woodsmall (5)
JV 2nd 5 1/2 68:31
0:19
2 6:51 6:47 6:57 15 6:51 Addy Franklin (1), Lexy Urban (2), Lily Trenkamp (3), Kinsley Theobald (4), Victoria Verde (5)
JV 3rd 5 1/2 70:06
0:04
2 7:01 7:00 7:01 15 7:01 Rishita Kulkarni (1), Cortlynn Jackson (2), Zoey Buchan (3), Grace Collins (4), Tatum Bremner (5)
JV 4th 5 1/2 71:06
0:12
2 7:07 7:04 7:09 15 7:07 Katie Kinman (1), Kate Rastetter (2), Abby Maitre (3), Avery Gilbert (4), Sydney Schneider (5)
JV 5th 5 1/2 73:42
0:41
2 7:22 7:13 7:34 16 7:22 Olivia Miner (1), Courtney Sweet (2), Lani Bradley (3), Nova Thornton (4), Abby Harris (6)
JV 6th 5 1/2 76:56
0:24
2 7:42 7:35 7:47 21 7:42 Temperance Borey (1), Ada Chen (2), Elise Henrichsen (3), Annmarie Scott (7), Ashley Franke (8)
JV 7th 5 1/2 78:29
0:15
2 7:51 7:48 7:56 21 7:51 Megan Cushman (1), Allison Zahn (2), Kristin Rutz (3), Kidan Girma (7), Ava Thornton (8)
JV 8th 5 2/2 82:35
0:50
2 8:15 7:57 8:22 40 8:15 Vi Le (1), Kate Foster (6), Phoebe Smith (10), Amelia Holter (11), Anna Larson (12)
JV 9th 5 2/2 85:24
0:37
2 8:32 8:22 8:41 48 8:19 Mikayla Lies (6), Josslynn Gannon (9), Madi Brinker (10), Annika Trost (11), Grace Rowland (12)
JV 10th 5 2/2 89:53
1:02
2 8:59 8:45 9:16 50 8:28 Alise Grady (8), Mikayla Jensen (9), Ashley Boelman (10), Kate Perman (11), Kaylyn Jensen (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauryn Johannsen Jr Johnston 13:10.44 6:35 1/52 1/52 1/2
2 Paige Ryan Jr Johnston 13:10.68 6:35 2/52 2/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
3 Ashley Faber Sr Johnston 13:12.45 6:36 3/52 3/52 1/2
4 Tenna Russell Jr Johnston 13:16.04 6:38 4/52 4/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
5 Jenna Woodsmall Jr Johnston 13:19.94 6:40 5/52 5/52 1/2
6 Finley Habgood Fr Waukee JV 13:20.69 6:40
7 Addy Franklin Sr Johnston 13:34.39 6:47 6/52 6/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
8 Lexy Urban Jr Johnston 13:36.51 6:48 7/52 7/52 1/2
9 Lily Trenkamp Jr Johnston 13:42.01 6:51 8/52 8/52 1/2
10 Kinsley Theobald Fr Johnston 13:43.99 6:52 9/52 9/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
11 Tenley Mertz Fr Waukee JV 13:52.35 6:56
12 Victoria Verde Jr Johnston 13:53.81 6:57 10/52 10/52 1/2
13 Kennedy Snyder Jr Waukee JV 13:54.05 6:57
14 Rishita Kulkarni So Johnston 13:59.02 7:00 11/52 11/52 1/2
15 Cortlynn Jackson So Johnston 13:59.33 7:00 12/52 12/52 1/2
16 Zoey Buchan Jr Johnston 14:02.31 7:01 13/52 13/52 1/2
17 Grace Collins So Johnston 14:02.53 7:01 14/52 14/52 1/2
18 Tatum Bremner Fr Johnston 14:02.83 7:01 15/52 15/52 1/2
19 Megan Barry So Waukee JV 14:06.1 7:03
20 Katie Kinman Jr Johnston 14:07.13 7:04 16/52 16/52 1/2
21 Kate Rastetter Fr Johnston 14:07.61 7:04 17/52 17/52 1/2
22 Kaylee Clevenger Fr Waukee JV 14:14.25 7:07
23 Madi Groetken Jr Waukee JV 14:14.78 7:07
24 Abby Maitre Sr Johnston 14:15.18 7:08 18/52 18/52 1/2
25 Julia Driesen So Waukee JV 14:16.48 7:08
26 Avery Gilbert Fr Johnston 14:17.5 7:09 19/52 19/52 1/2
27 Sydney Schneider So Johnston 14:18.68 7:09 20/52 20/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
28 Delanie Bushong So Waukee JV 14:21.2 7:11
29 Molly Statton Sr Waukee JV 14:24.66 7:12
30 Olivia Miner Fr Johnston 14:26.39 7:13 21/52 21/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
31 Courtney Sweet Fr Johnston 14:26.68 7:13 22/52 22/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
32 Lea Myers Fr Waukee JV 14:30.3 7:15
33 Mya Lopez Sr Waukee JV 14:31.66 7:16
34 Savanna Thomason Fr Waukee JV 14:38.56 7:19
35 Clare Vilmont Sr Waukee JV 14:43.39 7:22
36 Lauren Sayler Fr Waukee JV 14:44.02 7:22
37 Lauren Billeter So Waukee JV 14:45.57 7:23
38 Lani Bradley Fr Johnston 14:47.07 7:24 23/52 23/52 1/2
39 Nicole Sabatino So Waukee JV 14:51.71 7:26
40 Jacy Coady Sr Waukee JV 14:51.96 7:26
41 Nova Thornton Sr Johnston 14:54.04 7:27 24/52 24/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
42 Maitlynn Bucklin-pagano Fr Waukee JV 14:57.85 7:29
43 Cecilia Wright Jr Waukee JV 14:58.72 7:29
44 Lizzie Sorensen Jr Waukee JV 15:02.77 7:31
45 Isabel Loeffelholz Jr Waukee JV 15:07.09 7:34
46 Abby Harris Fr Johnston 15:07.87 7:34 25/52 25/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
47 Temperance Borey Fr Johnston 15:09.48 7:35 26/52 26/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
48 Faith Millsap Jr Waukee JV 15:10.34 7:35
49 Ally Klinefeldt Fr Waukee JV 15:13.18 7:37
50 Ada Chen Sr Johnston 15:15.46 7:38 27/52 27/52 1/2
51 Emma Goode Fr Waukee JV 15:17.2 7:39
52 Elise Henrichsen Jr Johnston 15:24.97 7:42 28/52 28/52 1/2
53 Mallory Metzger Jr Waukee JV 15:28.5 7:44
54 Allison Caraway Jr Waukee JV 15:29.21 7:45
55 Casey Laughery So Waukee JV 15:31.9 7:46
56 Lizzy Finch Sr Waukee JV 15:32.57 7:46
57 Annmarie Scott Fr Johnston 15:33.04 7:47 29/52 29/52 1/2
58 Ashley Franke Sr Johnston 15:33.26 7:47 30/52 30/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
59 Megan Cushman Jr Johnston 15:35.61 7:48 31/52 31/52 1/2
60 Allison Zahn Jr Johnston 15:36.69 7:48 32/52 32/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
61 Rita Danner Fr Waukee JV 15:37.03 7:49
62 Jocie Ury Fr Waukee JV 15:37.74 7:49
63 Kristin Rutz Fr Johnston 15:38.14 7:49 33/52 33/52 1/2
64 Ava Ketel Fr Waukee JV 15:41.99 7:51
65 Apeksha Adhikari Jr Waukee JV 15:42.39 7:51
66 Sophie Miller Fr Waukee JV 15:43.52 7:52
67 Kidan Girma Jr Johnston 15:47.28 7:54 34/52 34/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
68 Ava Thornton Fr Johnston 15:51.04 7:56 35/52 35/52 1/2 #GDAOS!!! (SBP)
69 Vi Le Jr Johnston 15:54.47 7:57 36/52 36/52 1/2
70 Lauren Muller Fr Waukee JV 16:11.64 8:06
71 Lily Fleming Fr Waukee JV 16:14.67 8:07
72 Mikayla Gabrielson So Waukee JV 16:29.89 8:15
73 Brooke Seashore Sr Waukee JV 16:31.98 8:16
74 Morgan Larick Jr Waukee JV 16:32.62 8:16
75 Caitlyn Mears Sr Waukee JV 16:33.4 8:17
76 Kate Foster So Johnston 16:33.75 8:17 37/52 37/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
77 Olivia Mesman So Waukee JV 16:34.09 8:17
78 Ximen Markway So Waukee JV 16:34.63 8:17
79 Kassidy Brown So Waukee JV 16:34.98 8:17
80 Amelia Hanson Fr Waukee JV 16:35.37 8:18
81 Adrienne Hodges Fr Waukee JV 16:36.79 8:18
82 Phoebe Smith Jr Johnston 16:38.57 8:19 38/52 38/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
83 Amelia Holter Fr Johnston 16:43.26 8:22 39/52 39/52 2/2
84 Sydney Jackson Jr Waukee JV 16:44.05 8:22
85 Anna Larson Jr Johnston 16:44.56 8:22 40/52 40/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
86 Mikayla Lies Sr Johnston 16:44.96 8:22 41/52 41/52 2/2
87 Grace Palmer Sr Waukee JV 16:51.83 8:26
88 Grace Willham So Waukee JV 16:52.32 8:26
89 Josslynn Gannon Fr Johnston 16:53.37 8:27 42/52 42/52 2/2
90 Isabella Pierce Fr Waukee JV 16:55 8:28
91 Ava Clayton Fr Waukee JV 16:55.47 8:28
92 Jenna Maifeld Jr Waukee JV 17:00.44 8:30
93 Rachel Coon Fr Waukee JV 17:04.17 8:32
94 Madi Brinker Fr Johnston 17:04.99 8:32 43/52 43/52 2/2
95 Keira Alliss Jr Waukee JV 17:12.03 8:36
96 Annika Trost Jr Johnston 17:18.26 8:39 44/52 44/52 2/2
97 Eva Lopez Jr Waukee JV 17:21.12 8:41
98 Grace Rowland Jr Johnston 17:22.4 8:41 45/52 45/52 2/2
99 Annie Diener Jr Waukee JV 17:28.68 8:44
100 Alise Grady Fr Johnston 17:30.86 8:45 46/52 46/52 2/2
101 Mikayla Jensen So Johnston 17:33.99 8:47 47/52 47/52 2/2
102 Iris Nikolaus Jr Waukee JV 17:40.48 8:50
103 Audra Wilkinson Sr Waukee JV 17:41.87 8:51
104 Ashley Boelman Fr Johnston 17:44.17 8:52 48/52 48/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
105 Abby Elsbernd Fr Waukee JV 17:45.57 8:53
106 Kate Perman So Johnston 18:30.91 9:15 49/52 49/52 2/2
107 Kaylyn Jensen Jr Johnston 18:32.84 9:16 50/52 50/52 2/2
108 Areej Iqbal Sr Waukee JV 18:34.93 9:17
109 Hannah Erickson So Johnston 18:59.25 9:30 51/52 51/52 2/2
110 Grace Dotson Jr Johnston 19:22.97 9:41 52/52 52/52 2/2 #GDAOS!!! (SBP)
111 Stephanie Diaz Sr Waukee JV 20:03.57 10:02
112 Abi Parker Fr Waukee JV 20:11.3 10:06
113 Angela Evers Fr Waukee JV 21:19.55 10:40
114 Stella Montgomery Jr Waukee JV 22:10.68 11:05
115 Yenariliz Leon-gomez Jr Waukee JV 22:59.24 11:30
116 Janiah Jones Sr Waukee JV 24:16.99 12:08
117 Gabby Howell Jr Waukee JV 26:02.53 13:01
118 Liz Isaak Sr Waukee JV 26:12.87 13:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:10
66:10
13:14
6:37
15 Lauryn Johannsen
Jr
13:10
6:35
1
Paige Ryan
Jr
13:11
6:35
2
Ashley Faber
Sr
13:12
6:36
3
Tenna Russell
Jr
13:16
6:38
4
Jenna Woodsmall
Jr
13:20
6:40
5
Addy Franklin
Sr
13:34
6:47
7
Lexy Urban
Jr
13:37
6:48
8
2 Waukee JV
2-2-2-2-2
Gap: 0:54
69:27
13:53
6:57
48 Finley Habgood
Fr
13:21
6:40
6
Tenley Mertz
Fr
13:52
6:56
9
Kennedy Snyder
Jr
13:54
6:57
10
Megan Barry
So
14:06
7:03
11
Kaylee Clevenger
Fr
14:14
7:07
12
Madi Groetken
Jr
14:15
7:07
13
Julia Driesen
So
14:16
7:08
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:19
68:31
13:42
6:51
15 Addy Franklin
Sr
13:34
6:47
1
Lexy Urban
Jr
13:37
6:48
2
Lily Trenkamp
Jr
13:42
6:51
3
Kinsley Theobald
Fr
13:44
6:52
4
Victoria Verde
Jr
13:54
6:57
5
Rishita Kulkarni
So
13:59
7:00
6
Cortlynn Jackson
So
13:59
7:00
7
2 Waukee JV
2-2-2-2-2
Gap: 0:16
71:47
14:21
7:11
50 Madi Groetken
Jr
14:15
7:07
8
Julia Driesen
So
14:16
7:08
9
Delanie Bushong
So
14:21
7:11
10
Molly Statton
Sr
14:25
7:12
11
Lea Myers
Fr
14:30
7:15
12
Mya Lopez
Sr
14:32
7:16
13
Savanna Thomason
Fr
14:39
7:19
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:04
70:06
14:01
7:01
15 Rishita Kulkarni
So
13:59
7:00
1
Cortlynn Jackson
So
13:59
7:00
2
Zoey Buchan
Jr
14:02
7:01
3
Grace Collins
So
14:03
7:01
4
Tatum Bremner
Fr
14:03
7:01
5
Katie Kinman
Jr
14:07
7:04
6
Kate Rastetter
Fr
14:08
7:04
7
2 Waukee JV
2-2-2-2-2
Gap: 0:14
73:23
14:41
7:20
50 Mya Lopez
Sr
14:32
7:16
8
Savanna Thomason
Fr
14:39
7:19
9
Clare Vilmont
Sr
14:43
7:22
10
Lauren Sayler
Fr
14:44
7:22
11
Lauren Billeter
So
14:46
7:23
12
Nicole Sabatino
So
14:52
7:26
13
Jacy Coady
Sr
14:52
7:26
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:12
71:06
14:13
7:07
15 Katie Kinman
Jr
14:07
7:04
1
Kate Rastetter
Fr
14:08
7:04
2
Abby Maitre
Sr
14:15
7:08
3
Avery Gilbert
Fr
14:18
7:09
4
Sydney Schneider
So
14:19
7:09
5
Olivia Miner
Fr
14:26
7:13
6
Courtney Sweet
Fr
14:27
7:13
7
2 Waukee JV
2-2-2-2-2
Gap: 0:11
74:43
14:57
7:28
50 Nicole Sabatino
So
14:52
7:26
8
Jacy Coady
Sr
14:52
7:26
9
Maitlynn Bucklin-pagano
Fr
14:58
7:29
10
Cecilia Wright
Jr
14:59
7:29
11
Lizzie Sorensen
Jr
15:03
7:31
12
Isabel Loeffelholz
Jr
15:07
7:34
13
Faith Millsap
Jr
15:10
7:35
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
73:42
14:44
7:22
16 Olivia Miner
Fr
14:26
7:13
1
Courtney Sweet
Fr
14:27
7:13
2
Lani Bradley
Fr
14:47
7:24
3
Nova Thornton
Sr
14:54
7:27
4
Abby Harris
Fr
15:08
7:34
6
Temperance Borey
Fr
15:09
7:35
7
Ada Chen
Sr
15:15
7:38
10
2 Waukee JV
2-2-2-2-2
Gap: 0:21
76:16
15:15
7:38
45 Isabel Loeffelholz
Jr
15:07
7:34
5
Faith Millsap
Jr
15:10
7:35
8
Ally Klinefeldt
Fr
15:13
7:37
9
Emma Goode
Fr
15:17
7:39
11
Mallory Metzger
Jr
15:29
7:44
12
Allison Caraway
Jr
15:29
7:45
13
Casey Laughery
So
15:32
7:46
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:24
76:56
15:23
7:42
21 Temperance Borey
Fr
15:09
7:35
1
Ada Chen
Sr
15:15
7:38
2
Elise Henrichsen
Jr
15:25
7:42
3
Annmarie Scott
Fr
15:33
7:47
7
Ashley Franke
Sr
15:33
7:47
8
Megan Cushman
Jr
15:36
7:48
9
Allison Zahn
Jr
15:37
7:48
10
2 Waukee JV
2-2-2-2-2
Gap: 0:09
77:48
15:34
7:47
38 Allison Caraway
Jr
15:29
7:45
4
Casey Laughery
So
15:32
7:46
5
Lizzy Finch
Sr
15:33
7:46
6
Rita Danner
Fr
15:37
7:49
11
Jocie Ury
Fr
15:38
7:49
12
Ava Ketel
Fr
15:42
7:51
13
Apeksha Adhikari
Jr
15:42
7:51
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 7th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Johnston
1-1-1-1-1
Gap: 0:15
78:29
15:42
7:51
21 Megan Cushman
Jr
15:36
7:48
1
Allison Zahn
Jr
15:37
7:48
2
Kristin Rutz
Fr
15:38
7:49
3
Kidan Girma
Jr
15:47
7:54
7
Ava Thornton
Fr
15:51
7:56
8
Vi Le
Jr
15:54
7:57
9
Kate Foster
So
16:34
8:17
14
2 Waukee JV
2-2-2-2-2
Gap: 0:33
79:34
15:55
7:57
36 Ava Ketel
Fr
15:42
7:51
4
Apeksha Adhikari
Jr
15:42
7:51
5
Sophie Miller
Fr
15:44
7:52
6
Lauren Muller
Fr
16:12
8:06
10
Lily Fleming
Fr
16:15
8:07
11
Mikayla Gabrielson
So
16:30
8:15
12
Brooke Seashore
Sr
16:32
8:16
13
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 8th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee JV
2-1-1-1-1
Gap: 0:04
82:42
16:32
8:16
21 Mikayla Gabrielson
So
16:30
8:15
2
Brooke Seashore
Sr
16:32
8:16
3
Morgan Larick
Jr
16:33
8:16
4
Caitlyn Mears
Sr
16:33
8:17
5
Olivia Mesman
So
16:34
8:17
7
Ximen Markway
So
16:35
8:17
8
Kassidy Brown
So
16:35
8:17
9
2 Johnston
1-2-2-2-2
Gap: 0:50
82:35
16:31
8:15
40 Vi Le
Jr
15:54
7:57
1
Kate Foster
So
16:34
8:17
6
Phoebe Smith
Jr
16:39
8:19
10
Amelia Holter
Fr
16:43
8:22
11
Anna Larson
Jr
16:45
8:22
12
Mikayla Lies
Sr
16:45
8:22
13
Josslynn Gannon
Fr
16:53
8:27
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 9th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee JV
1-1-1-1-1
Gap: 0:09
83:06
16:37
8:19
15 Ximen Markway
So
16:35
8:17
1
Kassidy Brown
So
16:35
8:17
2
Amelia Hanson
Fr
16:35
8:18
3
Adrienne Hodges
Fr
16:37
8:18
4
Sydney Jackson
Jr
16:44
8:22
5
Grace Palmer
Sr
16:52
8:26
7
Grace Willham
So
16:52
8:26
8
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 0:37
85:24
17:05
8:32
48 Mikayla Lies
Sr
16:45
8:22
6
Josslynn Gannon
Fr
16:53
8:27
9
Madi Brinker
Fr
17:05
8:32
10
Annika Trost
Jr
17:18
8:39
11
Grace Rowland
Jr
17:22
8:41
12
Alise Grady
Fr
17:31
8:45
13
Mikayla Jensen
So
17:34
8:47
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 10th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Waukee JV
1-1-1-1-1
Gap: 0:09
84:35
16:55
8:28
15 Grace Palmer
Sr
16:52
8:26
1
Grace Willham
So
16:52
8:26
2
Isabella Pierce
Fr
16:55
8:28
3
Ava Clayton
Fr
16:55
8:28
4
Jenna Maifeld
Jr
17:00
8:30
5
Rachel Coon
Fr
17:04
8:32
6
Keira Alliss
Jr
17:12
8:36
7
2 Johnston
2-2-2-2-2
Gap: 1:02
89:53
17:59
8:59
50 Alise Grady
Fr
17:31
8:45
8
Mikayla Jensen
So
17:34
8:47
9
Ashley Boelman
Fr
17:44
8:52
10
Kate Perman
So
18:31
9:15
11
Kaylyn Jensen
Jr
18:33
9:16
12
Hannah Erickson
So
18:59
9:30
13
Grace Dotson
Jr
19:23
9:41
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.