St. Francis Results from the The Other Meet at Granite Regional Park on 10/10/09

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Imprvmnts
Bauer, Rebecca Fr F/S 14:34.98 7:17 2 14/41 3/7 7/13 2/8
Brown, Mika Fr F/S 15:03.71 7:32 2 19/41 4/7 9/13 2/5 You ROCK Troubadour! (BP)
Burns, Justina Jr JV 12:58.76 6:29 2 3/18 2/6 2/13 1/4 You ROCK Troubadour! (BP)
Campbell, Leah So V 20:43.52 6:55 3 16/64 7/7 7/7 1/2
Diaz, Jessica So V 19:49.1 6:36 3 7/64 3/7 3/7 1/11
Dyer, Camille So V 19:45.24 6:35 3 6/64 2/7 2/7 2/15
Esparza, Katie So JV 15:44.11 7:52 2 14/18 6/6 12/13 1/2 You ROCK Troubadour! (BP)
Flores, Lauren Jr JV 13:37.43 6:49 2 6/18 4/6 5/13 1/2 You ROCK Troubadour! (BP)
Frazier, Susan So F/S 13:01.64 6:31 2 5/41 1/7 3/13 5/13 You ROCK Troubadour! (BP)
Huggins, Sarah So F/S 15:33.73 7:47 2 26/41 6/7 11/13 2/2
Johnson, Abby So F/S 15:44.87 7:52 2 28/41 7/7 13/13 1/1
Klas, Allison Fr V 20:27.96 6:49 3 13/64 5/7 5/7 1/6
Klugherz, Paige Jr JV 13:26.07 6:43 2 5/18 3/6 4/13 1/3 You ROCK Troubadour! (BP)
Lackner, Kim Fr V 19:49.86 6:37 3 8/64 4/7 4/7 1/9
Rose, Tk Fr F/S 13:44.21 6:52 2 9/41 2/7 6/13 2/10
Smith, Tatiana So F/S 15:10.76 7:35 2 21/41 5/7 10/13 1/2
Tacherra, Victoria Sr JV 15:01.79 7:31 2 10/18 5/6 8/13 1/2 You ROCK Troubadour! (BP)
Vollmer, Shelby Jr V 20:36.24 6:52 3 15/64 6/7 6/7 1/4
Willet, April So V 19:03.76 6:21 3 3/64 1/7 1/7 3/17
Winje, Ella Jr JV 12:56.24 6:28 2 2/18 1/6 1/13 2/4 You ROCK Troubadour! (BP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • BP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/6 98:56
1:24
3 6:36 6:21 6:49 25 6:36 April Willet (2), Camille Dyer (4), Jessica Diaz (5), Kim Lackner (6), Allison Klas (8)
JV 1st 5 1/2 68:00
2:06
2 6:48 6:28 7:31 17 6:48 Ella Winje (1), Justina Burns (2), Paige Klugherz (3), Lauren Flores (4), Victoria Tacherra (7)
F/S 1st 5 1/2 71:35
2:09
2 7:10 6:31 7:35 26 7:10 Susan Frazier (1), Tk Rose (3), Rebecca Bauer (5), Mika Brown (8), Tatiana Smith (9)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Breanne Mitchell Jr Bear River 18:00.59 6:00
2 Claire Miller Fr Napa 18:29.65 6:10
3 April Willet So St. Francis 19:03.76 6:21 1/7 1/7 3/17
4 Ashley Augustus Fr Napa 19:08.76 6:23
5 Taylor Spencer Sr Casa Roble 19:27.8 6:29
6 Camille Dyer So St. Francis 19:45.24 6:35 2/7 2/7 2/15
7 Jessica Diaz So St. Francis 19:49.1 6:36 3/7 3/7 1/11
8 Kim Lackner Fr St. Francis 19:49.86 6:37 4/7 4/7 1/9
9 Whitney Muller Sr Casa Roble 20:01.99 6:41
10 Janel Valos-miller Jr Cordova 20:08.88 6:43
11 Harla Moe Jr Bear River 20:09.4 6:43
12 Alex Moreno Jr Center 20:24.1 6:48
13 Allison Klas Fr St. Francis 20:27.96 6:49 5/7 5/7 1/6
14 Brittany Barbone Jr Sheldon 20:30.32 6:50
15 Shelby Vollmer Jr St. Francis 20:36.24 6:52 6/7 6/7 1/4
16 Leah Campbell So St. Francis 20:43.52 6:55 7/7 7/7 1/2
17 Kelsey Swan Fr Napa 20:49.39 6:56
18 Shyla Hansen Fr McClatchy 20:54.49 6:58
19 Giovanna Castro Jr Franklin (eg) 20:56.43 6:59
20 Anna Riley Fr McClatchy 21:00.61 7:00
21 Stephanie Carlson Jr Center 21:06.36 7:02
22 Marcia Leon Jr Sheldon 21:08.11 7:03
23 Sierra Morgan Jr McClatchy 21:08.75 7:03
24 Alex Reinnoldt Sr Rio Americano 21:12.74 7:04
25 Hailey Blangeres So Center 21:15.65 7:05
26 Ruegg Lara Fr Napa 21:20.32 7:07
27 Heather Yang Fr Sheldon 21:33.03 7:11
28 Grace Adams-handy Sr Golden Sierra 21:39.65 7:13
29 Keeana Ram So Foothill 21:48.18 7:16
30 Sarah Mancina Jr Sacramento C 21:49.01 7:16
31 Rachel Nartker Jr Casa Roble 21:53.72 7:18
32 Katie Mccollam Jr Casa Roble 22:03.44 7:21
33 Leann Castle Jr Franklin (eg) 22:03.81 7:21
34 Mandy Salgado So Sheldon 22:05.25 7:22
35 Yuliana Landeros So Sheldon 22:10.09 7:23
36 Katie Coyle Jr Franklin (eg) 22:19.81 7:27
37 Kendal Mar Fr McClatchy 22:29.98 7:30
38 Yadira Ponce Jr Sheldon 22:31.42 7:30
39 Elizabeth Boyer So Bear River 23:10.55 7:44
40 Hilary Yu Jr Franklin (eg) 23:17.34 7:46
41 Briana Battaion Sr Franklin (eg) 23:26.25 7:49
42 Allison Taylor Sr Sheldon 23:26.73 7:49
43 Hannah Baber Jr Faith Christian 23:28.39 7:49
44 Molly Baird Jr Napa 23:30.86 7:50
45 Beronica Rivera So Lindhurst 23:39.67 7:53
46 Huntsinger Katie Fr Center 23:43.87 7:55
47 Ariel Maroon Jr Roseville 24:04.38 8:01
48 Niki Niknia Sr Franklin (eg) 24:07.55 8:03
49 Jenna Laughlin Jr Napa 24:24.34 8:08
50 Hannah Milstein Jr Rio Americano 24:45.7 8:15
51 Amanda Henry Jr Roseville 24:48.27 8:16
52 Jaycie Speck Sr Roseville 25:17.62 8:26
53 Katie Holden Fr Faith Christian 25:35.73 8:32
54 Hailey-re Williams Fr Center 25:39.32 8:33
55 Fabiola Perez So Lindhurst 26:06.44 8:42
56 Yengxi Vang So Lindhurst 26:16.53 8:46
57 Serina Cortez Sr Foothill 27:17.41 9:06
58 Nancy Harelson Jr Foothill 27:18.68 9:06
59 Marin Yefremenkova So Foothill 27:19.58 9:07
60 Maria Rangel So Lindhurst 28:29.62 9:30
61 Ana Carmona Sr Cristo Rey 30:05.23 10:02
62 Nicole Antoine Jr Sacramento C 30:12.03 10:04
63 Nancy Velasquez Sr Cristo Rey 30:28.96 10:10
64 Adriana Rivera Sr Lindhurst 31:30 10:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
2-2-1-1-1
Gap: 1:24
98:56
19:47
6:36
25 April Willet
So
19:04
6:21
2
Camille Dyer
So
19:45
6:35
4
Jessica Diaz
So
19:49
6:36
5
Kim Lackner
Fr
19:50
6:37
6
Allison Klas
Fr
20:28
6:49
8
Shelby Vollmer
Jr
20:36
6:52
10
Leah Campbell
So
20:44
6:55
11
2 Napa
1-1-2-2-2
Gap: 5:01
103:19
20:40
6:53
60 Claire Miller
Fr
18:30
6:10
1
Ashley Augustus
Fr
19:09
6:23
3
Kelsey Swan
Fr
20:49
6:56
12
Ruegg Lara
Fr
21:20
7:07
17
Molly Baird
Jr
23:31
7:50
27
Jenna Laughlin
Jr
24:24
8:08
31




3 Sheldon
4-4-4-3-3
Gap: 1:40
107:27
21:29
7:10
83 Brittany Barbone
Jr
20:30
6:50
9
Marcia Leon
Jr
21:08
7:03
15
Heather Yang
Fr
21:33
7:11
18
Mandy Salgado
So
22:05
7:22
20
Yuliana Landeros
So
22:10
7:23
21
Yadira Ponce
Jr
22:31
7:30
23
Allison Taylor
Sr
23:27
7:49
26
4 Center
3-3-3-4-4
Gap: 5:15
112:09
22:26
7:29
98 Alex Moreno
Jr
20:24
6:48
7
Stephani Carlson
Jr
21:06
7:02
14
Hailey Blangere
So
21:16
7:05
16
Huntsing Katie
Fr
23:44
7:55
29
Hailey-r Williams
Fr
25:39
8:33
32








5 Franklin (eg)
5-5-5-5-5
Gap: 2:30
112:04
22:25
7:28
103 Giovanna Castro
Jr
20:56
6:59
13
Leann Castle
Jr
22:04
7:21
19
Katie Coyle
Jr
22:20
7:27
22
Hilary Yu
Jr
23:17
7:46
24
Briana Battaion
Sr
23:26
7:49
25
Niki Niknia
Sr
24:08
8:03
30




6 Lindhurst
6-6-6-6-6
Gap: 7:50
136:02
27:12
9:04
166 Beronica Rivera
So
23:40
7:53
28
Fabiola Perez
So
26:06
8:42
33
Yengxi Vang
So
26:17
8:46
34
Maria Rangel
So
28:30
9:30
35
Adriana Rivera
Sr
31:30
10:30
36








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Megan Harston Jr Golden Sierra 12:49.66 6:25
2 Ella Winje Jr St. Francis 12:56.24 6:28 1/6 1/13 2/4 You ROCK Troubadour! (BP)
3 Justina Burns Jr St. Francis 12:58.76 6:29 2/6 2/13 1/4 You ROCK Troubadour! (BP)
4 Taylor Amato Jr Golden Sierra 13:01.71 6:31
5 Paige Klugherz Jr St. Francis 13:26.07 6:43 3/6 4/13 1/3 You ROCK Troubadour! (BP)
6 Lauren Flores Jr St. Francis 13:37.43 6:49 4/6 5/13 1/2 You ROCK Troubadour! (BP)
7 Cindy Ma Jr Franklin (eg) 14:06.94 7:03
8 Kimiko Satow So Sheldon 14:42.44 7:21
9 Jacki Mitchell Fr Sheldon 14:43.25 7:22
10 Victoria Tacherra Sr St. Francis 15:01.79 7:31 5/6 8/13 1/2 You ROCK Troubadour! (BP)
11 Laura Neff Jr Franklin (eg) 15:08.44 7:34
12 Thao Tran So Sheldon 15:18.09 7:39
13 Gwen Brown Jr Golden Sierra 15:30.82 7:45
14 Katie Esparza So St. Francis 15:44.11 7:52 6/6 12/13 1/2 You ROCK Troubadour! (BP)
15 Sophia Guerrero Fr Sheldon 15:45.24 7:53
16 Isra Uz-zaman Sr Sheldon 17:40.25 8:50
17 Emily Lucca So Sheldon 18:07.55 9:04
18 Saima Uz-zaman Fr Sheldon 21:26.72 10:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 2:06
68:00
13:36
6:48
17 Ella Winje
Jr
12:56
6:28
1
Justina Burns
Jr
12:59
6:29
2
Paige Klugherz
Jr
13:26
6:43
3
Lauren Flores
Jr
13:37
6:49
4
Victoria Tacherra
Sr
15:02
7:31
7
Katie Esparza
So
15:44
7:52
9




2 Sheldon
2-2-2-2-2
Gap: 2:58
78:09
15:38
7:49
40 Kimiko Satow
So
14:42
7:21
5
Jacki Mitchell
Fr
14:43
7:22
6
Thao Tran
So
15:18
7:39
8
Sophia Guerrero
Fr
15:45
7:53
10
Isra Uz-zaman
Sr
17:40
8:50
11
Emily Lucca
So
18:08
9:04
12
Saima Uz-zaman
Fr
21:27
10:43
13
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kellie Schmitt Fr Casa Roble 11:40.13 5:50
2 Nancy Zamora So Florin 12:12.23 6:06
3 Devyn Andrews So Rio Americano 12:28.95 6:14
4 Emily Reddish So Golden Sierra 12:37.69 6:19
5 Susan Frazier So St. Francis 13:01.64 6:31 1/7 3/13 5/13 You ROCK Troubadour! (BP)
6 Alla Nazarenko So Cordova 13:15.12 6:38
7 Collette Monk Fr Casa Roble 13:30.25 6:45
8 Stephanie Kinser So Franklin (eg) 13:34.42 6:47
9 Tk Rose Fr St. Francis 13:44.21 6:52 2/7 6/13 2/10
10 Annie Callen Fr Cordova 13:54.29 6:57
11 Katelyn Raschein So Franklin (eg) 14:06.83 7:03
12 Alyssa Mckee Fr Casa Roble 14:07.53 7:04
13 Alexis Oranen Fr Roseville 14:28.3 7:14
14 Rebecca Bauer Fr St. Francis 14:34.98 7:17 3/7 7/13 2/8
15 Claritza Cruz Fr Cordova 14:35.59 7:18
16 Rebecca Ingraham Fr Franklin (eg) 14:38.07 7:19
17 Shana Gabow Fr June Jordon 14:58.02 7:29
18 Sophia Yan So Franklin (eg) 14:58.91 7:29
19 Mika Brown Fr St. Francis 15:03.71 7:32 4/7 9/13 2/5 You ROCK Troubadour! (BP)
20 Christine Djan So McClatchy 15:07.19 7:34
21 Tatiana Smith So St. Francis 15:10.76 7:35 5/7 10/13 1/2
22 Whitney Hollister So Rio Americano 15:12.8 7:36
23 Annamarie Lubrin So Franklin (eg) 15:15.67 7:38
24 Sierra Schultz Fr McClatchy 15:22.28 7:41
25 Sumita Ghosh So Franklin (eg) 15:28.97 7:44
26 Sarah Huggins So St. Francis 15:33.73 7:47 6/7 11/13 2/2
27 Isha Desai Fr Casa Roble 15:43.71 7:52
28 Abby Johnson So St. Francis 15:44.87 7:52 7/7 13/13 1/1
29 Anci Sun Fr McClatchy 16:23.56 8:12
30 Sarah Estes So Roseville 16:28.16 8:14
31 Britni Daniels So Roseville 16:32.86 8:16
32 Beverly Caron So Cristo Rey 17:28.55 8:44
33 Elidith Velazquez Fr Cristo Rey 17:29.01 8:45
34 Whitney Peterson So Rio Americano 17:29.79 8:45
35 Bethany Welty Fr Forest Lake 17:39.62 8:50
36 Tiffany Wallace So Foothill 18:19.49 9:10
37 Stephanie Kubik So Forest Lake 18:59.12 9:30
38 Courtney Reif Fr Rio Americano 19:03.88 9:32
39 Rebecca Gooch So Cordova 19:38.61 9:49
40 Clarissa Johnson So Foothill 20:55.67 10:28
41 Bella Curtis So Forest Lake 25:00 12:30
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 2:09
71:35
14:19
7:10
26 Susan Frazier
So
13:02
6:31
1
Tk Rose
Fr
13:44
6:52
3
Rebecca Bauer
Fr
14:35
7:17
5
Mika Brown
Fr
15:04
7:32
8
Tatiana Smith
So
15:11
7:35
9
Sarah Huggins
So
15:34
7:47
12
Abby Johnson
So
15:45
7:52
13
2 Franklin (eg)
2-2-2-2-2
Gap: 1:41
72:34
14:31
7:15
29 Stephani Kinser
So
13:34
6:47
2
Katelyn Raschein
So
14:07
7:03
4
Rebecca Ingraham
Fr
14:38
7:19
6
Sophia Yan
So
14:59
7:29
7
Annamari Lubrin
So
15:16
7:38
10
Sumita Ghosh
So
15:29
7:44
11




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.