St. Francis Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/12

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anasovitch, Tori Jr JV 23:15 7:39 3.04 29/51 8/8 15/15 1/2 23:23
(0:08,0.6)
23:23
(0:08,0.6)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Barr, Aly Fr F/S 15:09 7:13 2.1 36/51 7/7 7/7 2/5 15:21
(0:12,1.3)
15:21
(0:12,1.3)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Barrett, Hailey Fr F/S 13:55 6:38 2.1 16/51 4/7 4/7 2/6 13:58
(0:03,0.4)
13:58
(0:03,0.4)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Bilo, Peyton So V 18:54 6:13 3.04 8/76 5/7 5/15 1/10 19:27
(0:33,2.8)
18:56
(0:02,0.2)
18:56
(0:02,0.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Boudreaux, Camille So F/S 13:07 6:15 2.1 1/51 1/7 1/7 1/9 13:19
(0:12,1.5)
13:48
(0:41,5.0)
13:13
(0:06,0.8)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Brown, Mika Sr JV 21:47 7:10 3.04 10/51 5/8 12/15 1/6 23:34
(1:47,7.6)
22:21
(0:34,2.5)
22:21
(0:34,2.5)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Cook, Meredith Fr F/S 14:22 6:50 2.1 22/51 6/7 6/7 2/6 14:45
(0:23,2.6)
14:45
(0:23,2.6)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Dyer, Gabrielle Fr F/S 13:56 6:38 2.1 18/51 5/7 5/7 2/6 14:12
(0:16,1.9)
14:12
(0:16,1.9)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Ferguson, Eleanor Sr V 18:51 6:12 3.04 6/76 3/7 3/15 1/10 20:03
(1:12,6.0)
19:15
(0:24,2.1)
19:15
(0:24,2.1)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Fricke, Elena Jr JV 21:18 7:00 3.04 5/51 3/8 10/15 1/6 21:14 21:14
Klas, Allison Sr V 19:49 6:31 3.04 22/76 6/7 6/15 2/9 20:40
(0:51,4.1)
20:01
(0:12,1.0)
19:52
(0:03,0.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Lackner, Kim Sr V 20:06 6:37 3.04 29/76 7/7 7/15 1/7 20:41
(0:35,2.8)
20:18
(0:12,1.0)
19:56 You ROCK Troubadour! (LY, LR)
Larocco, Lauren Jr V 18:22 6:03 3.04 2/76 1/7 1/15 2/17 19:07
(0:45,3.9)
18:30
(0:08,0.7)
18:30
(0:08,0.7)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Macias, Emily Jr JV 22:35 7:26 3.04 19/51 6/8 13/15 1/6 24:21
(1:46,7.2)
24:21
(1:46,7.2)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Medina, Ariel So F/S 13:23 6:22 2.1 4/51 2/7 2/7 2/7 13:47
(0:24,2.9)
13:47
(0:24,2.9)
13:47
(0:24,2.9)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Moreno, Macee Jr JV 20:36 6:47 3.04 2/51 1/8 8/15 2/12 20:54
(0:18,1.4)
20:54
(0:18,1.4)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Myers, Miranda So V 18:52 6:12 3.04 7/76 4/7 4/15 1/10 19:14
(0:22,1.9)
19:04
(0:12,1.0)
19:04
(0:12,1.0)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Rawson, Madison Jr V 18:34 6:06 3.04 3/76 2/7 2/15 1/13 20:21
(1:47,8.8)
19:07
(0:33,2.9)
19:07
(0:33,2.9)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Shingle, Mallory So F/S 13:36 6:29 2.1 5/51 3/7 3/7 1/6 14:25
(0:49,5.7)
13:30 13:30 You ROCK Troubadour! (LY)
Stralen, Melanie Sr JV 21:15 6:59 3.04 4/51 2/8 9/15 1/8 21:21
(0:06,0.5)
21:08 You ROCK Troubadour! (LR)
Strong, Maddy Jr JV 21:42 7:08 3.04 8/51 4/8 11/15 1/6 22:20
(0:38,2.8)
22:20
(0:38,2.8)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Vollmer, Megan Jr JV 22:59 7:34 3.04 27/51 7/8 14/15 1/5 23:14
(0:15,1.1)
23:14
(0:15,1.1)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/10 93:33
0:32
3.04 6:09 6:03 6:13 23 6:09 98:08
(4:35,4.7)
94:52
(1:19,1.4)
94:52
(1:19,1.4%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Lauren Larocco (2), Madison Rawson (3), Eleanor Ferguson (5), Miranda Myers (6), Peyton Bilo (7)
JV 1st 5 1/6 106:38
1:11
3.04 7:01 6:47 7:10 27 7:01 106:14 125:22
(18:44,14.9)
106:14 SF Track/XC ROCKS! (LR) Macee Moreno (2), Melanie Stralen (4), Elena Fricke (5), Maddy Strong (7), Mika Brown (9)
F/S 1st 5 2/6 67:57
0:49
2.1 6:28 6:15 6:38 41 6:26 70:05
(2:08,3.0)
70:13
(2:16,3.2)
65:57 SF Track/XC ROCKS! (LY, LR) Camille Boudreaux (1), Ariel Medina (4), Mallory Shingle (5), Hailey Barrett (15), Gabrielle Dyer (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Fiona O'keeffe Fr Davis Sr. 18:08 5:58
2 Lauren Larocco Jr St. Francis 18:22 6:03 1/7 1/15 2/17 19:07
(0:45)
18:30
(0:08)
18:30
(0:08)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
3 Madison Rawson Jr St. Francis 18:34 6:06 2/7 2/15 1/13 20:21
(1:47)
19:07
(0:33)
19:07
(0:33)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
4 Faith Makau Sr Enochs 18:40 6:08
5 Giulia Mcisaac So Davis Sr. 18:45 6:10
6 Eleanor Ferguson Sr St. Francis 18:51 6:12 3/7 3/15 1/10 20:03
(1:12)
19:15
(0:24)
19:15
(0:24)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
7 Miranda Myers So St. Francis 18:52 6:12 4/7 4/15 1/10 19:14
(0:22)
19:04
(0:12)
19:04
(0:12)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
8 Peyton Bilo So St. Francis 18:54 6:13 5/7 5/15 1/10 19:27
(0:33)
18:56
(0:02)
18:56
(0:02)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
9 Alex Balph Jr Pleasant Grove 18:58 6:14
10 Karina Nunes Sr Woodcreek 19:01 6:15
11 Lauren Mason Fr Woodcreek 19:11 6:19
12 Maggie Mcmanis So Davis Sr. 19:14 6:20
13 Sophie Meads Jr Davis Sr. 19:25 6:23
14 Jerriann Wells Jr Pleasant Grove 19:29 6:25
15 Emma Vannes Sr Modesto 19:31 6:25
16 Laura Daggett Sr Davis Sr. 19:32 6:26
17 Briana Dulgar Fr Oak Ridge 19:33 6:26
18 Laney Teaford Sr Davis Sr. 19:40 6:28
19 Claire Miller Sr Napa 19:42 6:29
20 Rachel Peterson Jr Oak Ridge 19:42 6:29
21 Cicelya Wilson Sr Edison 19:47 6:30
22 Allison Klas Sr St. Francis 19:49 6:31 6/7 6/15 2/9 20:40
(0:51)
20:01
(0:12)
19:52
(0:03)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
23 Natalie Aguilar Jr Lincoln (s) 19:53 6:32
24 Ellie Velez So Oak Ridge 19:55 6:33
25 Nora Pizzella Fr Nevada Union 19:58 6:34
26 Laura Cox Jr Sheldon 19:58 6:34
27 Devyn Everts So Woodcreek 20:04 6:36
28 Whitney Wilhelmy So Oak Ridge 20:05 6:36
29 Kim Lackner Sr St. Francis 20:06 6:37 7/7 7/15 1/7 20:41
(0:35)
20:18
(0:12)
19:56 You ROCK Troubadour! (LY, LR)
30 Jacklyn Hughes So Franklin (eg) 20:07 6:37
31 Jillian Brown Sr McClatchy 20:09 6:38
32 Aryana Archuleta Fr Pleasant Grove 20:16 6:40
33 Dorothy Thai Sr McNair 20:16 6:40
34 Emi Prim Jr Franklin (eg) 20:18 6:41
35 Brynna Bolt Sr Modesto 20:20 6:41
36 Danielle Gantar Jr Davis Sr. 20:20 6:41
37 Rosemary Dipentino Jr Woodcreek 20:21 6:42
38 Brooke O'brien Sr Woodcreek 20:22 6:42
39 Chloe Reindl So Nevada Union 20:24 6:43
40 Jasmin Khoe Sr McClatchy 20:27 6:44
41 Samantha Kilcollins Jr Oak Ridge 20:30 6:45
42 Riley Pimentel Jr Pleasant Grove 20:37 6:47
43 Maddie Dezordo So Oak Ridge 20:39 6:48
44 Breanna Overman Sr Armijo 20:39 6:48
45 Teresa Zortman Fr Woodcreek 20:57 6:53
46 Brooke Lemke Fr McClatchy 21:00 6:54
47 Rebecca Cox Jr Sheldon 21:03 6:55
48 Tabbi Lai So Sheldon 21:08 6:57
49 Lara Ruegg Sr Napa 21:22 7:02
50 Harjit Singh So Sheldon 21:23 7:02
51 Marina Mckenzie Jr Nevada Union 21:24 7:02
52 Savannah Mendoza Fr Modesto 21:25 7:03
53 Amanda Murphy Sr Lincoln (s) 21:25 7:03
54 Jamie Hoornaert Sr Merced 21:26 7:03
55 Elisha Machado Sr Armijo 21:28 7:04
56 Ane Archuleta Jr Pleasant Grove 21:30 7:04
57 Olivia Peltier Sr Modesto 21:30 7:04
58 Alison Bamford Jr Oak Ridge 21:42 7:08
59 Madison Mccall Sr Pleasant Grove 21:45 7:09
60 Jasmine Gutierrez Sr Modesto 21:51 7:11
61 Sonia Perez Fr Modesto 21:58 7:14
62 Hannah Hill So Sheldon 22:00 7:14
63 Veronica Tadeo Jr Modesto 22:02 7:15
64 Holly Harrison Jr Nevada Union 22:04 7:16
65 Kaitlyn Davis Sr Lincoln (s) 22:06 7:16
66 Emily Perez Jr Lincoln (s) 22:08 7:17
67 Brenna Holman Jr Woodcreek 22:09 7:17
68 Hannah Schmidt Sr Pleasant Grove 22:09 7:17
69 Lizzie Robinson Jr McClatchy 22:24 7:22
70 Karla Guzman Jr Lincoln (s) 22:43 7:28
71 Briana Hendricks Jr Sheldon 22:47 7:30
72 Barbara Ramirez So McClatchy 22:48 7:30
73 Stephanie Low Jr Lincoln (s) 22:50 7:31
74 Lucy Maloney Jr McClatchy 23:01 7:34
75 Janelle Mora Jr McClatchy 23:13 7:38
76 Bella Brownwood So Nevada Union 24:47 8:09
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
2-1-1-1-1
Gap: 0:32
93:33
18:43
6:09
23 Lauren Larocco
Jr
18:22
6:03
2
Madison Rawson
Jr
18:34
6:06
3
Eleanor Ferguson
Sr
18:51
6:12
5
Miranda Myers
So
18:52
6:12
6
Peyton Bilo
So
18:54
6:13
7
Allison Klas
Sr
19:49
6:31
19
Kim Lackner
Sr
20:06
6:37
26
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Davis Sr.
1-1-2-2-2
Gap: 1:24
95:04
19:01
6:15
43 Fiona O'keeffe
Fr
18:08
5:58
1
Giulia Mcisaac
So
18:45
6:10
4
Maggie Mcmanis
So
19:14
6:20
11
Sophie Meads
Jr
19:25
6:23
12
Laura Daggett
Sr
19:32
6:26
15
Laney Teaford
Sr
19:40
6:28
17
Danielle Gantar
Jr
20:20
6:41
30
3 Woodcreek
4-3-3-3-3
Gap: 1:21
98:59
19:48
6:31
106 Karina Nunes
Sr
19:01
6:15
9
Lauren Mason
Fr
19:11
6:19
10
Devyn Everts
So
20:04
6:36
24
Rosemary Dipentin
Jr
20:21
6:42
31
Brooke O'brien
Sr
20:22
6:42
32
Teresa Zortman
Fr
20:57
6:53
38
Brenna Holman
Jr
22:09
7:17
57
4 Oak Ridge
6-5-5-4-4
Gap: 0:57
99:45
19:57
6:34
115 Briana Dulgar
Fr
19:33
6:26
16
Rachel Peterson
Jr
19:42
6:29
18
Ellie Velez
So
19:55
6:33
21
Whitney Wilhelmy
So
20:05
6:36
25
Samantha Kilcolli
Jr
20:30
6:45
35
Maddie Dezordo
So
20:39
6:48
37
Alison Bamford
Jr
21:42
7:08
48
5 Pleasant Grove
3-4-4-5-5
Gap: 2:32
100:50
20:10
6:38
131 Alex Balph
Jr
18:58
6:14
8
Jerriann Wells
Jr
19:29
6:25
13
Aryana Archulet
Fr
20:16
6:40
28
Riley Pimentel
Jr
20:37
6:47
36
Ane Archulet
Jr
21:30
7:04
46
Madison Mccall
Sr
21:45
7:09
49
Hannah Schmidt
Sr
22:09
7:17
58
6 Modesto
5-6-6-6-6
Gap: 2:20
104:37
20:55
6:53
184 Emma Vannes
Sr
19:31
6:25
14
Brynna Bolt
Sr
20:20
6:41
29
Savannah Mendoza
Fr
21:25
7:03
44
Olivia Peltier
Sr
21:30
7:04
47
Jasmine Gutierre
Sr
21:51
7:11
50
Sonia Perez
Fr
21:58
7:14
51
Veronica Tadeo
Jr
22:02
7:15
53
7 Sheldon
9-9-9-7-7
Gap: 2:02
105:32
21:06
6:57
198 Laura Cox
Jr
19:58
6:34
23
Rebecca Cox
Jr
21:03
6:55
40
Tabbi Lai
So
21:08
6:57
41
Harjit Singh
So
21:23
7:02
42
Hannah Hill
So
22:00
7:14
52
Briana Hendrick
Jr
22:47
7:30
61




8 Nevada Union
8-7-7-8-8
Gap: 4:49
108:37
21:43
7:09
218 Nora Pizzella
Fr
19:58
6:34
22
Chloe Reindl
So
20:24
6:43
33
Marina Mckenzie
Jr
21:24
7:02
43
Holly Harrison
Jr
22:04
7:16
54
Bella Brownwoo
So
24:47
8:09
66








9 McClatchy
10-8-8-9-9
Gap: 2:39
106:48
21:22
7:02
221 Jillian Brown
Sr
20:09
6:38
27
Jasmin Khoe
Sr
20:27
6:44
34
Brooke Lemke
Fr
21:00
6:54
39
Lizzie Robinson
Jr
22:24
7:22
59
Barbara Ramirez
So
22:48
7:30
62
Lucy Maloney
Jr
23:01
7:34
64
Janelle Mora
Jr
23:13
7:38
65
10 Lincoln (s)
7-10-10-10-10
Gap: 2:50
108:15
21:39
7:07
236 Natalie Aguilar
Jr
19:53
6:32
20
Amanda Murphy
Sr
21:25
7:03
45
Kaitlyn Davis
Sr
22:06
7:16
55
Emily Perez
Jr
22:08
7:17
56
Karla Guzman
Jr
22:43
7:28
60
Stephani Low
Jr
22:50
7:31
63




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Pooja Tripathi Jr Davis Sr. 20:07 6:37
2 Macee Moreno Jr St. Francis 20:36 6:47 1/8 8/15 2/12 20:54
(0:18)
20:54
(0:18)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
3 Hannah Wohlenberg Fr Bella Vista 20:43 6:49
4 Melanie Stralen Sr St. Francis 21:15 6:59 2/8 9/15 1/8 21:21
(0:06)
21:08 You ROCK Troubadour! (LR)
5 Elena Fricke Jr St. Francis 21:18 7:00 3/8 10/15 1/6 21:14 21:14
6 Laurel Darragh Sr Davis Sr. 21:33 7:05
7 Teresa Boatman Fr Woodcreek 21:36 7:06
8 Maddy Strong Jr St. Francis 21:42 7:08 4/8 11/15 1/6 22:20
(0:38)
22:20
(0:38)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
9 Jocelyn Schmidt Sr Bella Vista 21:45 7:09
10 Mika Brown Sr St. Francis 21:47 7:10 5/8 12/15 1/6 23:34
(1:47)
22:21
(0:34)
22:21
(0:34)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
11 Nicole Schedler So Bella Vista 21:52 7:12
12 Lauren James Sr Davis Sr. 22:13 7:18
13 Erica Stansfield Sr Del Campo 22:16 7:19
14 Heather Theurer Sr Buhach Colony 22:18 7:20
15 Autumn Burton Jr Rocklin 22:19 7:20
16 Maria Woodson Sr Pleasant Grove 22:24 7:22
17 Vian Ghazi Sr Pleasant Grove 22:26 7:23
18 Isabel Leamon Jr Davis Sr. 22:27 7:23
19 Emily Macias Jr St. Francis 22:35 7:26 6/8 13/15 1/6 24:21
(1:46)
24:21
(1:46)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
20 Hailey Farrell Fr Sheldon 22:37 7:26
21 Emily Smith Fr Bella Vista 22:38 7:27
22 Jackie Healey Jr Bella Vista 22:44 7:29
23 Victoria Mohtes-chan Sr Davis Sr. 22:44 7:29
24 Lindsay Floyd So Bella Vista 22:52 7:31
25 Michaela Joerger Jr Davis Sr. 22:54 7:32
26 Miranda Love Jr River City 22:57 7:33
27 Megan Vollmer Jr St. Francis 22:59 7:34 7/8 14/15 1/5 23:14
(0:15)
23:14
(0:15)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
28 Shauna Simon Sr Davis Sr. 23:11 7:38
29 Tori Anasovitch Jr St. Francis 23:15 7:39 8/8 15/15 1/2 23:23
(0:08)
23:23
(0:08)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
30 Carlotta Hanten Jr River City 23:21 7:41
31 Cassandra Cheek So Sheldon 23:22 7:41
32 Gisela Perez Jr Modesto 23:29 7:43
33 Mia Brower Sr Oak Ridge 23:38 7:46
34 Robin Rahil So Sheldon 23:39 7:47
35 Hope Coulter So Bella Vista 23:44 7:48
36 Nicole Gamen Sr Modesto 23:48 7:50
37 Siena Cox Jr Davis Sr. 23:49 7:50
38 Amanda Ehrhardt Jr Rocklin 23:57 7:53
39 Crystal Vargas Jr Modesto 24:00 7:54
40 Terri Johnson Jr Pleasant Grove 24:16 7:59
41 Laura Hernandez Jr Modesto 24:34 8:05
42 Mariana Ramirez Fr Sheldon 24:40 8:07
43 Morgan Krueger Sr Modesto 24:50 8:10
44 Andreina Montes Jr Modesto 24:50 8:10
45 Erika Contreras Jr Sheldon 25:02 8:14
46 Gabriela Ruiz Sr Modesto 25:12 8:17
47 Jenna Wong Jr Sheldon 25:31 8:24
48 Mary Assaad Sr Sheldon 25:55 8:32
49 Courtney Sousa Sr Pleasant Grove 27:09 8:56
50 Jady Hong Jr Pleasant Grove 27:11 8:57
51 Jessica Tang Sr Pleasant Grove 29:39 9:45
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
2-1-1-1-1
Gap: 1:11
106:38
21:20
7:01
27 Macee Moreno
Jr
20:36
6:47
2
Melanie Stralen
Sr
21:15
6:59
4
Elena Fricke
Jr
21:18
7:00
5
Maddy Strong
Jr
21:42
7:08
7
Mika Brown
Sr
21:47
7:10
9
Emily Macias
Jr
22:35
7:26
15
Megan Vollmer
Jr
22:59
7:34
22
SF Track/XC ROCKS! (LR)
2 Davis Sr.
1-2-2-2-2
Gap: 2:37
109:04
21:49
7:11
51 Pooja Tripathi
Jr
20:07
6:37
1
Laurel Darragh
Sr
21:33
7:05
6
Lauren James
Sr
22:13
7:18
11
Isabel Leamon
Jr
22:27
7:23
14
Victoria Mohtes-c
Sr
22:44
7:29
19
Michaela Joerger
Jr
22:54
7:32
21
Shauna Simon
Sr
23:11
7:38
23
3 Bella Vista
3-3-3-3-3
Gap: 2:01
109:42
21:56
7:13
56 Hannah Wohlenbe
Fr
20:43
6:49
3
Jocelyn Schmidt
Sr
21:45
7:09
8
Nicole Schedler
So
21:52
7:12
10
Emily Smith
Fr
22:38
7:27
17
Jackie Healey
Jr
22:44
7:29
18
Lindsay Floyd
So
22:52
7:31
20
Hope Coulter
So
23:44
7:48
27
4 Sheldon
5-5-5-5-4
Gap: 2:25
119:20
23:52
7:51
133 Hailey Farrell
Fr
22:37
7:26
16
Cassandr Cheek
So
23:22
7:41
24
Robin Rahil
So
23:39
7:47
26
Mariana Ramirez
Fr
24:40
8:07
32
Erika Contrera
Jr
25:02
8:14
35
Jenna Wong
Jr
25:31
8:24
37
Mary Assaad
Sr
25:55
8:32
38
5 Pleasant Grove
4-4-4-4-5
Gap: 4:47
123:26
24:41
8:07
134 Maria Woodson
Sr
22:24
7:22
12
Vian Ghazi
Sr
22:26
7:23
13
Terri Johnson
Jr
24:16
7:59
30
Courtney Sousa
Sr
27:09
8:56
39
Jady Hong
Jr
27:11
8:57
40
Jessica Tang
Sr
29:39
9:45
41




6 Modesto
6-6-6-6-6
Gap: 1:21
120:41
24:08
7:56
146 Gisela Perez
Jr
23:29
7:43
25
Nicole Gamen
Sr
23:48
7:50
28
Crystal Vargas
Jr
24:00
7:54
29
Laura Hernande
Jr
24:34
8:05
31
Morgan Krueger
Sr
24:50
8:10
33
Andreina Montes
Jr
24:50
8:10
34
Gabriela Ruiz
Sr
25:12
8:17
36
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Camille Boudreaux So St. Francis 13:07 6:15 1/7 1/7 1/9 13:19
(0:12)
13:48
(0:41)
13:13
(0:06)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
2 Elisa Mcisaac So Davis Sr. 13:14 6:18
3 Claire Dicker So Davis Sr. 13:15 6:19
4 Ariel Medina So St. Francis 13:23 6:22 2/7 2/7 2/7 13:47
(0:24)
13:47
(0:24)
13:47
(0:24)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
5 Mallory Shingle So St. Francis 13:36 6:29 3/7 3/7 1/6 14:25
(0:49)
13:30 13:30 You ROCK Troubadour! (LY)
6 Kirah Overman Fr Armijo 13:36 6:29
7 Jasmine Casillas Fr Davis Sr. 13:39 6:30
8 Alexandra Diaz Fr Davis Sr. 13:42 6:31
9 Renee Schuman So Davis Sr. 13:45 6:33
10 Michelle Layne So Enochs 13:49 6:35
11 Jeanne-marie Mcpherson So Davis Sr. 13:49 6:35
12 Haley Adel Fr Kennedy 13:50 6:35
13 Zoe Juanitas So Davis Sr. 13:51 6:36
14 Hailey Rodriguez-dela Fr Enochs 13:51 6:36
15 Mikhayla Polivka Fr Oak Ridge 13:54 6:37
16 Hailey Barrett Fr St. Francis 13:55 6:38 4/7 4/7 2/6 13:58
(0:03)
13:58
(0:03)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
17 Elise Chu Fr Davis Sr. 13:55 6:38
18 Gabrielle Dyer Fr St. Francis 13:56 6:38 5/7 5/7 2/6 14:12
(0:16)
14:12
(0:16)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
19 Katherine Dimond So Davis Sr. 14:02 6:41
20 Adria Lammers Fr Davis Sr. 14:15 6:47
21 Sarah Sherwin Fr Davis Sr. 14:21 6:50
22 Meredith Cook Fr St. Francis 14:22 6:50 6/7 6/7 2/6 14:45
(0:23)
14:45
(0:23)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
23 Lauren Martinez So Oak Ridge 14:26 6:52
24 Peyton Wright Fr Oak Ridge 14:29 6:54
25 Regan Fry So Bear Creek 14:30 6:54
26 Julia Zabala Fr Davis Sr. 14:33 6:56
27 Karina Kauffman So Oak Ridge 14:34 6:56
28 Dajanae Williams So Armijo 14:36 6:57
29 Mackenzie Moreno So Modesto 14:38 6:58
30 Arial Hendrickson Fr Oak Ridge 14:39 6:59
31 Emily Lufburrow So Davis Sr. 14:43 7:00
32 Ellaina Jean So Enochs 14:49 7:03
33 Annie Ramich Fr Armijo 14:51 7:04
34 Mary Alegre Fr Lincoln (s) 14:52 7:05
35 Aishani Kumar So Oak Ridge 15:08 7:12
36 Aly Barr Fr St. Francis 15:09 7:13 7/7 7/7 2/5 15:21
(0:12)
15:21
(0:12)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
37 Erica Ramos So Bear Creek 15:17 7:17
38 Victoria Arnold So Lincoln (s) 15:21 7:19
39 Anna Davis Fr Lincoln (s) 15:22 7:19
40 Alyson Rosal Fr Lincoln (s) 15:33 7:24
41 Lindsey Smith So Lincoln (s) 15:42 7:29
42 Katie Kitowski So Oak Ridge 15:43 7:29
43 Alexis Wanket Fr Lincoln (s) 15:49 7:32
44 Julia Newell Fr Lincoln (s) 15:52 7:33
45 Karina Santillan Fr Armijo 16:00 7:37
46 Soso Amatoru Fr Armijo 16:06 7:40
47 Rebekah Ferrante So Enochs 16:11 7:42
48 Amanpreet Kaur So Armijo 16:15 7:44
49 Elena Hinkle Fr Enochs 16:29 7:51
50 Skyler Fraga So Enochs 16:56 8:04
51 Brittany Monk So Armijo 17:02 8:07
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis Sr.
2-1-2-1-1
Gap: 0:31
67:35
13:31
6:26
29 Elisa Mcisaac
So
13:14
6:18
2
Claire Dicker
So
13:15
6:19
3
Jasmine Casillas
Fr
13:39
6:30
7
Alexandr Diaz
Fr
13:42
6:31
8
Renee Schuman
So
13:45
6:33
9
Jeanne-m Mcpherso
So
13:49
6:35
11
Zoe Juanitas
So
13:51
6:36
12
2 St. Francis
1-1-1-2-2
Gap: 0:49
67:57
13:35
6:28
41 Camille Boudreau
So
13:07
6:15
1
Ariel Medina
So
13:23
6:22
4
Mallory Shingle
So
13:36
6:29
5
Hailey Barrett
Fr
13:55
6:38
15
Gabriell Dyer
Fr
13:56
6:38
16
Meredith Cook
Fr
14:22
6:50
17
Aly Barr
Fr
15:09
7:13
27
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR)
3 Oak Ridge
5-5-4-3-3
Gap: 0:45
72:02
14:24
6:52
93 Mikhayla Polivka
Fr
13:54
6:37
14
Lauren Martinez
So
14:26
6:52
18
Peyton Wright
Fr
14:29
6:54
19
Karina Kauffman
So
14:34
6:56
20
Arial Hendrick
Fr
14:39
6:59
22
Aishani Kumar
So
15:08
7:12
26
Katie Kitowski
So
15:43
7:29
32
4 Armijo
3-4-4-5-4
Gap: 2:30
75:09
15:02
7:09
122 Kirah Overman
Fr
13:36
6:29
6
Dajanae Williams
So
14:36
6:57
21
Annie Ramich
Fr
14:51
7:04
24
Karina Santilla
Fr
16:00
7:37
35
Soso Amatoru
Fr
16:06
7:40
36
Amanpree Kaur
So
16:15
7:44
38
Brittany Monk
So
17:02
8:07
41
4 Enochs
4-3-3-4-4
Gap: 2:40
75:09
15:02
7:09
122 Michelle Layne
So
13:49
6:35
10
Hailey Rodrigue
Fr
13:51
6:36
13
Ellaina Jean
So
14:49
7:03
23
Rebekah Ferrante
So
16:11
7:42
37
Elena Hinkle
Fr
16:29
7:51
39
Skyler Fraga
So
16:56
8:04
40




6 Lincoln (s)
6-6-6-6-6
Gap: 0:50
76:50
15:22
7:19
143 Mary Alegre
Fr
14:52
7:05
25
Victoria Arnold
So
15:21
7:19
28
Anna Davis
Fr
15:22
7:19
29
Alyson Rosal
Fr
15:33
7:24
30
Lindsey Smith
So
15:42
7:29
31
Alexis Wanket
Fr
15:49
7:32
33
Julia Newell
Fr
15:52
7:33
34
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Camille Boudreaux, So, 13:07, St Francis (sac) Davis Sr., 67:35, 29
F/S D2 Muna Alhamad, So, 13:10, Folsom Folsom, 69:12, 32
F/S D3 Maddy Kringel, Fr, 13:26, Del Oro Del Oro, 69:49, 26
F/S D4 Aubrey Smith, Fr, 14:01, West Campus Escalon, 75:14, 38
F/S D5 Becca Schafer, Fr, 16:57, Buckingham Charter , 0:00,
JV D12 Pooja Tripathi, Jr, 20:07, Davis Sr. St Francis (sac), 106:38, 27
JV D345 Colleen Wheeler, So, 21:09, Del Oro Del Oro, 110:03, 16
V D1 Fiona O'keeffe, Fr, 18:08, Davis Sr. St Francis (sac), 93:33, 23
V D2 Maggie Bell, Fr, 17:45, Granite Bay Bella Vista, 98:15, 45
V D3 Madeleine Ankhelyi, Sr, 17:44, Vista Del Lago Del Oro, 98:36, 45
V D4 Mikayla Florez, Jr, 19:03, Riverbank Amador, 105:41, 91
V D5 Mary De Aquino, So, 20:54, Sacramento Waldorf Vacaville Christian, 116:36, 37

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Kellen Browning, Fr, 11:19, Davis Sr. Davis Sr., 61:27, 52
Fr D2 Daniel Thweatt, Fr, 11:22, River City Elk Grove, 60:41, 31
Fr D3 Logan Taggart, Fr, 11:30, Oakmont Del Oro, 61:52, 45
Fr D4 Michael Stickels, Fr, 12:03, Calaveras Christian Brothers, 63:58, 35
Fr D5 Bryce Duncan, Fr, 13:19, Buckingham Charter , 0:00,
JV D12 Casiano Aguirre, Jr, 16:41, Del Campo Del Campo, 85:17, 25
JV D345 Garrett Jordan, Sr, 17:26, Placer Placer, 89:50, 16
So D1 Blake Croft, So, 11:14, Davis Sr. Oak Ridge, 59:47, 45
So D2 Johnathan Alcantara, So, 11:19, Gregori Gregori, 58:35, 16
So D3 Ethan Reeder, So, 11:35, El Dorado El Dorado, 60:51, 40
So D4 Hunter Hughes, So, 12:02, Golden Sierra Dixon, 63:25, 53
So D5 Jacob Gamboa, So, 15:11, Capital Christian , 0:00,
V D1 Jack Scranton, Sr, 15:50, Davis Sr. Davis Sr., 81:54, 49
V D2 Trent Brendel, Sr, 15:35, Granite Bay Del Campo, 81:06, 48
V D3 Tyler Sickler, Sr, 15:44, Will C. Wood Placer, 82:45, 65
V D4 Steven Grolle, Jr, 16:05, Sonora Dixon, 86:44, 67
V D5 Matt Spring, Jr, 16:54, Tioga Sierra Ridge Academy, 93:42, 41