St. Francis Results from the Oakmont Invitational at Maidu Regional Park on 8/31/13

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Imprvmnts
Arndt, Ariane So F/S 16:58 6:47 2.5 10/104 2/21 9/40 3/14
Batturaro, Juliet So F/S 17:18 6:55 2.5 17/104 5/21 12/40 1/10 19:01
(1:43,9.0)
19:01
(1:43,9.0)
19:01
(1:43,9.0)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Bauman, Isabelle Fr F/S 20:45 8:18 2.5 70/104 20/21 35/40 1/1 You ROCK Troubadour! (BP)
Boudreaux, Camille Jr V 15:35 6:14 2.5 10/86 4/6 4/40 1/12 15:08 15:08 15:08
Derby, Tess Jr JV 21:04 8:26 2.5 23/44 10/13 37/40 1/2
Dyer, Gabrielle So F/S 17:15 6:54 2.5 15/104 3/21 10/40 3/13 17:04 17:04 17:04
Escobedo, Judith Fr F/S 19:35 7:50 2.5 54/104 14/21 27/40 1/1
Foy, Megan Sr JV 19:52 7:57 2.5 12/44 8/13 30/40 1/2
Gallia, Samantha So F/S 19:12 7:41 2.5 45/104 11/21 23/40 1/2
Garcia, Isabela So F/S 18:00 7:12 2.5 27/104 7/21 14/40 1/8
Healey, Raegan So F/S 19:17 7:43 2.5 47/104 12/21 24/40 1/1
Huang, Sophie So F/S 19:58 7:59 2.5 61/104 17/21 31/40 1/1
Kardasopoulos, Chloe Jr V 15:54 6:22 2.5 14/86 6/6 6/40 1/11 You ROCK Troubadour! (BP)
Kashuba, Anna Jr JV 22:01 8:48 2.5 28/44 12/13 39/40 1/1
Lange, Kaitlin Fr F/S 20:42 8:17 2.5 68/104 19/21 34/40 1/1
Larivee, Amanda Jr JV 18:23 7:21 2.5 5/44 5/13 19/40 1/4
Larocco, Lauren Sr V 14:02 5:37 2.5 1/86 1/6 1/40 1/14 14:21
(0:19,2.2)
14:21
(0:19,2.2)
14:21
(0:19,2.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, BP)
Linn, Eleanor Sr JV 19:20 7:44 2.5 9/44 7/13 25/40 1/2
Lourim, Allie Fr F/S 17:17 6:55 2.5 16/104 4/21 11/40 2/13
Mark, Michaela Fr F/S 17:25 6:58 2.5 18/104 6/21 13/40 1/9
Martin, Bailey Fr F/S 18:38 7:27 2.5 37/104 10/21 21/40 1/3
Medina, Ariel Jr JV 16:36 6:38 2.5 1/44 1/13 8/40 1/7 15:49 15:49 15:49
Myers, Miranda Jr V 14:46 5:54 2.5 5/86 3/6 3/40 1/13 14:24 14:24 14:24 You ROCK Troubadour! (BP)
Patton, Danielle Jr JV 18:40 7:28 2.5 7/44 6/13 22/40 1/4 18:38 18:38 18:38
Peters, Sophie Fr F/S 18:33 7:25 2.5 34/104 9/21 20/40 1/4
Peterson, Mckenna So F/S 18:20 7:20 2.5 29/104 8/21 18/40 1/4 17:49 17:49 17:49
Poggi, Katie Jr JV 20:25 8:10 2.5 17/44 9/13 33/40 1/2 19:52 19:52 19:52
Rawson, Madison Sr V 14:29 5:48 2.5 3/86 2/6 2/40 1/13 14:59
(0:30,3.3)
14:59
(0:30,3.3)
14:59
(0:30,3.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, BP)
Ross, Alliyah Fr F/S 19:47 7:55 2.5 58/104 15/21 28/40 1/1
Saca, Isabella So F/S 19:31 7:48 2.5 52/104 13/21 26/40 1/1 22:06
(2:35,11.7)
22:06
(2:35,11.7)
22:06
(2:35,11.7)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Scudder, Anna Jr JV 25:04 10:02 2.5 43/44 13/13 40/40 1/1
Shingle, Mallory Jr V 15:42 6:17 2.5 12/86 5/6 5/40 1/11 16:09
(0:27,2.8)
16:09
(0:27,2.8)
16:09
(0:27,2.8)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, BP)
Silva, Vanessa Jr JV 21:19 8:32 2.5 24/44 11/13 38/40 1/2
Slagle, Hannah Fr F/S 19:50 7:56 2.5 60/104 16/21 29/40 1/1
Strong, Maddy Sr JV 18:14 7:18 2.5 4/44 4/13 17/40 1/4 17:50 17:50 17:50
Tanaka, Macie Jr JV 18:07 7:15 2.5 3/44 3/13 16/40 1/6 17:54 17:54 17:54
Taylor, Dani So F/S 20:52 8:21 2.5 72/104 21/21 36/40 1/1
Tretter, Megan Fr F/S 20:14 8:06 2.5 63/104 18/21 32/40 1/1 You ROCK Troubadour! (BP)
Vollmer, Megan Sr JV 18:02 7:13 2.5 2/44 2/13 15/40 1/7 17:49 17:49 17:49
Worthen, Chase So F/S 15:57 6:23 2.5 2/104 1/21 7/40 2/14 You ROCK Troubadour! (BP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • BP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/11 74:34
1:40
2.5 5:58 5:37 6:17 27 5:58 76:52
(2:18,3.0)
76:52
(2:18,3.0)
76:52
(2:18,3.0%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Lauren Larocco (1), Madison Rawson (3), Miranda Myers (5), Camille Boudreaux (8), Mallory Shingle (10)
JV 1st 5 1/4 89:22
1:47
2.5 7:09 6:38 7:21 15 7:09 88:08 88:08 88:08 Ariel Medina (1), Megan Vollmer (2), Macie Tanaka (3), Maddy Strong (4), Amanda Larivee (5)
JV 2nd 5 1/2 99:21
2:24
2.5 7:57 7:28 8:26 15 7:57 96:28 96:28 96:28 Danielle Patton (1), Eleanor Linn (2), Megan Foy (3), Katie Poggi (4), Tess Derby (5)
F/S 1st 5 2/10 84:45
1:21
2.5 6:47 6:23 6:55 57 6:37 75:54 75:54 75:54 Chase Worthen (2), Ariane Arndt (10), Gabrielle Dyer (14), Allie Lourim (15), Juliet Batturaro (16)
F/S 2nd 5 1/3 90:56
1:13
2.5 7:16 6:58 7:27 15 7:16 88:00 88:00 87:10 Michaela Mark (1), Isabela Garcia (2), Mckenna Peterson (3), Sophie Peters (4), Bailey Martin (5)
F/S 3rd 5 1/1 97:22
0:35
2.5 7:47 7:41 7:55 15 7:47 95:01 95:01 95:01 Samantha Gallia (1), Raegan Healey (2), Isabella Saca (3), Judith Escobedo (4), Alliyah Ross (5)
F/S 4th 5 1/1 101:29
0:55
2.5 8:07 7:56 8:18 15 8:07 103:27
(1:58,1.9)
103:27
(1:58,1.9)
103:27
(1:58,1.9%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Hannah Slagle (1), Sophie Huang (2), Megan Tretter (3), Kaitlin Lange (4), Isabelle Bauman (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lauren Larocco Sr St. Francis 14:02 5:37 1/6 1/40 1/14 14:21
(0:19)
14:21
(0:19)
14:21
(0:19)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, BP)
2 Jenica Dodge Sr Whitney 14:26 5:46
3 Madison Rawson Sr St. Francis 14:29 5:48 2/6 2/40 1/13 14:59
(0:30)
14:59
(0:30)
14:59
(0:30)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, BP)
4 Emi Prim Sr Franklin (EG) 14:33 5:49
5 Miranda Myers Jr St. Francis 14:46 5:54 3/6 3/40 1/13 14:24 14:24 14:24 You ROCK Troubadour! (BP)
6 Leanne Jarvis Sr River Valley 14:47 5:55
7 Jerriann Wells Sr Pleasant Grove 15:05 6:02
8 Rachel Peterson Sr Oak Ridge 15:18 6:07
9 Jordan Sienkiewicz So Whitney 15:20 6:08
10 Camille Boudreaux Jr St. Francis 15:35 6:14 4/6 4/40 1/12 15:08 15:08 15:08
11 Hattie Groat So Whitney 15:37 6:15
12 Mallory Shingle Jr St. Francis 15:42 6:17 5/6 5/40 1/11 16:09
(0:27)
16:09
(0:27)
16:09
(0:27)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR, BP)
13 Muna Alhamad Jr Folsom 15:48 6:19
14 Chloe Kardasopoulos Jr St. Francis 15:54 6:22 6/6 6/40 1/11 You ROCK Troubadour! (BP)
15 Jessica Swingle Jr Del Campo 16:02 6:25
16 Jessica Swingle Jr Oak Ridge 16:11 6:28
17 Sadie Davenport Jr Elk Grove 16:19 6:32
18 Veronica Blackwell Jr Del Campo 16:21 6:32
19 Ozora Cheek So Whitney 16:22 6:33
20 Alexandra Pihl Sr Whitney 16:25 6:34
21 Madison Meade Fr Roseville 16:28 6:35
22 Katie Bock Jr Folsom 16:36 6:38
23 Alison Bamford Sr Oak Ridge 16:38 6:39
24 Emma Sessano So Roseville 16:59 6:48
25 Kasey Mcnamara Jr Del Campo 17:05 6:50
26 Brooke Alger Sr Del Campo 17:05 6:50
27 Molly Berg Jr Oakmont 17:06 6:50
28 Michelle Hanson Jr Folsom 17:06 6:50
29 Alex Balph Sr Pleasant Grove 17:26 6:58
30 Emily Jumper Jr Franklin (EG) 17:27 6:59
31 Maggie West So Del Campo 17:29 7:00
32 Jennifer Gleason Sr Roseville 17:30 7:00
33 Haley Ellis Jr Whitney 17:31 7:00
34 Holland Bills Jr River Valley 17:32 7:01
35 Tais Marinho Gomes Sr Cosumnes Oaks 17:36 7:02
36 Aryana Archuleta So Pleasant Grove 17:37 7:03
37 Natalia Sandoval Jr Cosumnes Oaks 17:40 7:04
38 Annamarie Urps Sr Pleasant Grove 17:44 7:06
39 Chessie Lauria Sr Cosumnes Oaks 17:48 7:07
40 Ashley Albor So Casa Roble 17:54 7:10
41 Sophie Crisp Sr Oakmont 18:06 7:14
42 Anna Nguyen Jr Franklin (EG) 18:06 7:14
43 Haley Duclos Jr Cosumnes Oaks 18:11 7:16
44 Susannah Kiteck Sr Del Campo 18:14 7:18
45 Michelle Muniz Jr Cosumnes Oaks 18:17 7:19
46 Sabrina Schott Jr Roseville 18:18 7:19
47 Jenna Bowles Jr Oakmont 18:22 7:21
48 Ane Archuleta Sr Pleasant Grove 18:32 7:25
49 Ynez Titus Jr River Valley 18:32 7:25
50 Sydnie Barboza Jr Cosumnes Oaks 18:38 7:27
51 Roseline Aka Sr Del Campo 18:43 7:29
52 Kylie Nishida Sr Casa Roble 18:47 7:31
53 Stine Laderud Sr Elk Grove 18:48 7:31
54 Janelle Stepper Sr Roseville 18:48 7:31
55 Christina Eldabbagh Sr Whitney 18:50 7:32
56 Kalena Young Jr Folsom 18:50 7:32
57 Megan Burnes Jr Oakmont 18:56 7:34
58 Preeya Patel Jr Franklin (EG) 18:59 7:36
59 Erin Johl Sr Folsom 19:05 7:38
60 Amanda Weitzel Sr Casa Roble 19:06 7:38
61 Danel Camacho So Roseville 19:09 7:40
62 Christiana Connors Jr Cosumnes Oaks 19:09 7:40
63 Jennifer Rees Sr Folsom 19:10 7:40
64 Bailee Labanowski Sr Casa Roble 19:22 7:45
65 Mia Liu Jr Oakmont 19:22 7:45
66 Alexandra Musick Jr Oakmont 19:34 7:50
67 Emily Coleman Jr Franklin (EG) 19:38 7:51
68 Catherine Kim Jr Folsom 19:41 7:52
69 Jemmi Weaver Quenga Sr Franklin (EG) 19:44 7:54
70 Kaeti Park Sr Folsom 19:56 7:58
71 Lisa Kilgrow Sr Pleasant Grove 20:02 8:01
72 Julia Jackson Sr Center 20:08 8:03
73 Carissa Peri Jr Roseville 20:11 8:04
74 Shannon Mcnamara Sr Del Campo 20:14 8:06
75 Aubrei Stahl Jr Roseville 20:30 8:12
76 Thomine Mortenson Sr Casa Roble 20:37 8:15
77 Zaidee Shaw Jr Elk Grove 20:38 8:15
78 Anna Kilgrow Jr Pleasant Grove 20:46 8:18
79 Simran Chahal River Valley 21:16 8:30
80 Allyson Boyd Jr Elk Grove 21:39 8:40
81 Dianna Fraser Sr Casa Roble 21:53 8:45
82 Sarah Urias Sr Elk Grove 22:00 8:48
83 Giselle Aguayo Jr Franklin (EG) 22:17 8:55
84 Monique Sanchez Sr Roseville 22:27 8:59
85 Larissa Lee Jr Franklin (EG) 23:03 9:13
86 Natalie Corona Jr Elk Grove 25:40 10:16
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:40
74:34
14:55
5:58
27 Lauren Larocco
Sr
14:02
5:37
1
Madison Rawson
Sr
14:29
5:48
3
Miranda Myers
Jr
14:46
5:54
5
Camille Boudreau
Jr
15:35
6:14
8
Mallory Shingle
Jr
15:42
6:17
10
Chloe Kardasop
Jr
15:54
6:22
12




SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Whitney
2-2-2-2-2
Gap: 1:59
78:10
15:38
6:15
51 Jenica Dodge
Sr
14:26
5:46
2
Jordan Sienkiew
So
15:20
6:08
7
Hattie Groat
So
15:37
6:15
9
Ozora Cheek
So
16:22
6:33
16
Alexandr Pihl
Sr
16:25
6:34
17
Haley Ellis
Jr
17:31
7:00
29
Christin Eldabbag
Sr
18:50
7:32
49
3 Del Campo
6-3-3-3-3
Gap: 1:27
84:02
16:48
6:43
98 Jessica Swingle
Jr
16:02
6:25
13
Veronica Blackwel
Jr
16:21
6:32
15
Kasey Mcnamara
Jr
17:05
6:50
21
Brooke Alger
Sr
17:05
6:50
22
Maggie West
So
17:29
7:00
27
Susannah Kiteck
Sr
18:14
7:18
39
Roseline Aka
Sr
18:43
7:29
45
4 Pleasant Grove
4-6-5-4-4
Gap: 3:27
86:24
17:17
6:55
138 Jerriann Wells
Sr
15:05
6:02
6
Alex Balph
Sr
17:26
6:58
25
Aryana Archulet
So
17:37
7:03
31
Annamari Urps
Sr
17:44
7:06
33
Ane Archulet
Sr
18:32
7:25
43
Lisa Kilgrow
Sr
20:02
8:01
64
Anna Kilgrow
Jr
20:46
8:18
68
5 Roseville
8-7-6-6-5
Gap: 2:20
88:03
17:37
7:03
155 Madison Meade
Fr
16:28
6:35
18
Emma Sessano
So
16:59
6:48
20
Jennifer Gleason
Sr
17:30
7:00
28
Sabrina Schott
Jr
18:18
7:19
41
Janelle Stepper
Sr
18:48
7:31
48
Danel Camacho
So
19:09
7:40
55
Carissa Peri
Jr
20:11
8:04
65
6 Folsom
5-4-4-5-6
Gap: 3:17
87:25
17:29
7:00
157 Muna Alhamad
Jr
15:48
6:19
11
Katie Bock
Jr
16:36
6:38
19
Michelle Hanson
Jr
17:06
6:50
24
Kalena Young
Jr
18:50
7:32
50
Erin Johl
Sr
19:05
7:38
53
Jennifer Rees
Sr
19:10
7:40
57
Catherin Kim
Jr
19:41
7:52
62
7 Cosumnes Oaks
10-10-8-8-7
Gap: 0:41
89:32
17:54
7:10
174 Tais Marinho Gomes
Sr
17:36
7:02
30
Natalia Sandoval
Jr
17:40
7:04
32
Chessie Lauria
Sr
17:48
7:07
34
Haley Duclos
Jr
18:11
7:16
38
Michelle Muniz
Jr
18:17
7:19
40
Sydnie Barboza
Jr
18:38
7:27
44
Christia Connors
Jr
19:09
7:40
56
8 Franklin (EG)
3-4-7-7-8
Gap: 5:05
88:43
17:45
7:06
180 Emi Prim
Sr
14:33
5:49
4
Emily Jumper
Jr
17:27
6:59
26
Anna Nguyen
Jr
18:06
7:14
37
Preeya Patel
Jr
18:59
7:36
52
Emily Coleman
Jr
19:38
7:51
61
Jemmi Weaver Quenga
Sr
19:44
7:54
63
Giselle Aguayo
Jr
22:17
8:55
72
9 Oakmont
9-8-9-9-9
Gap: 2:16
91:52
18:22
7:21
211 Molly Berg
Jr
17:06
6:50
23
Sophie Crisp
Sr
18:06
7:14
36
Jenna Bowles
Jr
18:22
7:21
42
Megan Burnes
Jr
18:56
7:34
51
Mia Liu
Jr
19:22
7:45
59
Alexandr Musick
Jr
19:34
7:50
60




10 Casa Roble
11-11-11-10-10
Gap: 2:43
95:46
19:09
7:40
259 Ashley Albor
So
17:54
7:10
35
Kylie Nishida
Sr
18:47
7:31
46
Amanda Weitzel
Sr
19:06
7:38
54
Bailee Labanows
Sr
19:22
7:45
58
Thomine Mortenso
Sr
20:37
8:15
66
Dianna Fraser
Sr
21:53
8:45
70




11 Elk Grove
7-9-10-11-11
Gap: 5:41
99:24
19:53
7:57
268 Sadie Davenpor
Jr
16:19
6:32
14
Stine Laderud
Sr
18:48
7:31
47
Zaidee Shaw
Jr
20:38
8:15
67
Allyson Boyd
Jr
21:39
8:40
69
Sarah Urias
Sr
22:00
8:48
71
Natalie Corona
Jr
25:40
10:16
73




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Ariel Medina Jr St. Francis 16:36 6:38 1/13 8/40 1/7 15:49 15:49 15:49
2 Megan Vollmer Sr St. Francis 18:02 7:13 2/13 15/40 1/7 17:49 17:49 17:49
3 Macie Tanaka Jr St. Francis 18:07 7:15 3/13 16/40 1/6 17:54 17:54 17:54
4 Maddy Strong Sr St. Francis 18:14 7:18 4/13 17/40 1/4 17:50 17:50 17:50
5 Amanda Larivee Jr St. Francis 18:23 7:21 5/13 19/40 1/4
6 Samantha Kilcollins Sr Oak Ridge 18:32 7:25
7 Danielle Patton Jr St. Francis 18:40 7:28 6/13 22/40 1/4 18:38 18:38 18:38
8 Karina Kauffman Jr Oak Ridge 19:04 7:38
9 Eleanor Linn Sr St. Francis 19:20 7:44 7/13 25/40 1/2
10 Lauren Martinez Jr Oak Ridge 19:38 7:51
11 Rachel Simi Jr Cosumnes Oaks 19:43 7:53
12 Megan Foy Sr St. Francis 19:52 7:57 8/13 30/40 1/2
13 Alia Crook Jr Oak Ridge 19:54 7:58
14 Blanca Valenzuela Jr Del Campo 19:56 7:58
15 Samantha Womack Jr Pleasant Grove 20:13 8:05
16 Seienna Papini Jr Roseville 20:17 8:07
17 Katie Poggi Jr St. Francis 20:25 8:10 9/13 33/40 1/2 19:52 19:52 19:52
18 Julia Stimson Jr Del Campo 20:26 8:10
19 Sarah Reinhart Jr Oak Ridge 20:41 8:16
20 Tatiana Bell Sr Del Campo 20:46 8:18
21 Stephani Rodness Jr Pleasant Grove 20:47 8:19
22 Ariana Aguilera Sr Oakmont 20:55 8:22
23 Tess Derby Jr St. Francis 21:04 8:26 10/13 37/40 1/2
24 Vanessa Silva Jr St. Francis 21:19 8:32 11/13 38/40 1/2
25 Jentry Williams Jr Del Campo 21:37 8:39
26 Justice Feusi Sr Pleasant Grove 21:48 8:43
27 Angela Van Sr Pleasant Grove 21:54 8:46
28 Anna Kashuba Jr St. Francis 22:01 8:48 12/13 39/40 1/1
29 Kimberly Ponce Jr Del Campo 22:05 8:50
30 Celeste Lunar Jr Oakmont 22:18 8:55
31 Jady Hong Sr Pleasant Grove 22:20 8:56
32 Danielle Olson Sr Pleasant Grove 22:49 9:08
33 Bailey Brown Sr Pleasant Grove 22:52 9:09
34 Molly Weber Jr Pleasant Grove 22:56 9:10
35 Farah Jammal Jr Pleasant Grove 23:11 9:16
36 Haylee Sex Jr Roseville 23:27 9:23
37 Juliet Sivori Jr Cosumnes Oaks 23:34 9:26
38 Sami Jo Sanfelice Jr Oak Ridge 23:34 9:26
39 Jennelle Pierredavis Sr Cosumnes Oaks 23:48 9:31
40 Jennifer Colridge Jr Pleasant Grove 24:07 9:39
41 Marisa Miller Jr Pleasant Grove 24:25 9:46
42 Haley Guardino Jr Roseville 24:57 9:59
43 Anna Scudder Jr St. Francis 25:04 10:02 13/13 40/40 1/1
44 Adelaide Bruggeman Jr Del Campo 26:06 10:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:47
89:22
17:52
7:09
15 Ariel Medina
Jr
16:36
6:38
1
Megan Vollmer
Sr
18:02
7:13
2
Macie Tanaka
Jr
18:07
7:15
3
Maddy Strong
Sr
18:14
7:18
4
Amanda Larivee
Jr
18:23
7:21
5
Danielle Patton
Jr
18:40
7:28
7
Eleanor Linn
Sr
19:20
7:44
9
2 Oak Ridge
2-2-2-2-2
Gap: 2:09
97:49
19:34
7:50
50 Samantha Kilcolli
Sr
18:32
7:25
6
Karina Kauffman
Jr
19:04
7:38
8
Lauren Martinez
Jr
19:38
7:51
10
Alia Crook
Jr
19:54
7:58
11
Sarah Reinhart
Jr
20:41
8:16
15
Sami Jo Sanfelic
Jr
23:34
9:26
25




3 Del Campo
3-3-3-3-3
Gap: 2:09
104:50
20:58
8:23
81 Blanca Valenzue
Jr
19:56
7:58
12
Julia Stimson
Jr
20:26
8:10
14
Tatiana Bell
Sr
20:46
8:18
16
Jentry Williams
Jr
21:37
8:39
18
Kimberly Ponce
Jr
22:05
8:50
21
Adelaide Bruggema
Jr
26:06
10:26
26




4 Pleasant Grove
4-4-4-4-4
Gap: 2:07
107:02
21:24
8:34
91 Samantha Womack
Jr
20:13
8:05
13
Stephani Rodness
Jr
20:47
8:19
17
Justice Feusi
Sr
21:48
8:43
19
Angela Van
Sr
21:54
8:46
20
Jady Hong
Sr
22:20
8:56
22
Danielle Olson
Sr
22:49
9:08
23
Bailey Brown
Sr
22:52
9:09
24
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 2:24
99:21
19:52
7:57
15 Danielle Patton
Jr
18:40
7:28
1
Eleanor Linn
Sr
19:20
7:44
2
Megan Foy
Sr
19:52
7:57
3
Katie Poggi
Jr
20:25
8:10
4
Tess Derby
Jr
21:04
8:26
5
Vanessa Silva
Jr
21:19
8:32
6
Anna Kashuba
Jr
22:01
8:48
7
2 Pleasant Grove
2-2-2-2-2
Gap: 1:18
115:55
23:11
9:16
50 Danielle Olson
Sr
22:49
9:08
8
Bailey Brown
Sr
22:52
9:09
9
Molly Weber
Jr
22:56
9:10
10
Farah Jammal
Jr
23:11
9:16
11
Jennifer Colridge
Jr
24:07
9:39
12
Marisa Miller
Jr
24:25
9:46
13




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sarah Dolley Fr Oak Ridge 15:55 6:22
2 Chase Worthen So St. Francis 15:57 6:23 1/21 7/40 2/14 You ROCK Troubadour! (BP)
3 Briana Dulgar So Oak Ridge 16:13 6:29
4 Isabella Dobson Fr Elk Grove 16:16 6:30
5 Mikhayla Polivka So Oak Ridge 16:19 6:32
6 Savannah Hill Fr Whitney 16:26 6:34
7 Kristi Capello So Del Campo 16:43 6:41
8 Arial Hendrickson So Oak Ridge 16:48 6:43
9 Nicole Wellington So Whitney 16:50 6:44
10 Ariane Arndt So St. Francis 16:58 6:47 2/21 9/40 3/14
11 Britney Edwards So Elk Grove 16:59 6:48
12 Sara Fisher Fr Pleasant Grove 17:01 6:48
13 Alyson Boyle So Elk Grove 17:01 6:48
14 Acacia Tenette Fr Center 17:09 6:52
15 Gabrielle Dyer So St. Francis 17:15 6:54 3/21 10/40 3/13 17:04 17:04 17:04
16 Allie Lourim Fr St. Francis 17:17 6:55 4/21 11/40 2/13
17 Juliet Batturaro So St. Francis 17:18 6:55 5/21 12/40 1/10 19:01
(1:43)
19:01
(1:43)
19:01
(1:43)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
18 Michaela Mark Fr St. Francis 17:25 6:58 6/21 13/40 1/9
19 Peyton Wright So Oak Ridge 17:30 7:00
20 Amor Howard So Cosumnes Oaks 17:31 7:00
21 Kendall Herod So Cosumnes Oaks 17:31 7:00
22 Kathryn Loken Fr Del Campo 17:38 7:03
23 Misha Johnson Fr Whitney 17:39 7:04
24 Lindsey Bailey So Folsom 17:40 7:04
25 Ashlyn Johnson So Folsom 17:44 7:06
26 Hunter Vinsonhaler So Oakmont 17:51 7:08
27 Isabela Garcia So St. Francis 18:00 7:12 7/21 14/40 1/8
28 Michelle Ficht Fr Cosumnes Oaks 18:12 7:17
29 Mckenna Peterson So St. Francis 18:20 7:20 8/21 18/40 1/4 17:49 17:49 17:49
30 Rebekah Golden Fr Pleasant Grove 18:20 7:20
31 Jocelyn Brelsford Fr Whitney 18:23 7:21
32 Allison Burdullis Fr Pleasant Grove 18:27 7:23
33 Kerry Miller Fr Oakmont 18:27 7:23
34 Sophie Peters Fr St. Francis 18:33 7:25 9/21 20/40 1/4
35 Abbi Johnson So Folsom 18:36 7:26
36 Alyssa Eppler So Whitney 18:37 7:27
37 Bailey Martin Fr St. Francis 18:38 7:27 10/21 21/40 1/3
38 Alysia Mercado So Franklin (EG) 18:39 7:28
39 Caroline Rondoni Fr Del Campo 18:46 7:30
40 Kelly Meusborn So Elk Grove 18:59 7:36
41 Kaitlyn Pon Fr Roseville 19:02 7:37
42 Danielle Levin Fr Elk Grove 19:05 7:38
43 Eliza Harding Fr Folsom 19:09 7:40
44 Kayla Batisse Fr Oakmont 19:11 7:40
45 Samantha Gallia So St. Francis 19:12 7:41 11/21 23/40 1/2
46 Lauren Craig So Casa Roble 19:13 7:41
47 Raegan Healey So St. Francis 19:17 7:43 12/21 24/40 1/1
48 Angela Kokhovets Fr Del Campo 19:17 7:43
49 Anna Adams Fr Folsom 19:21 7:44
50 Isabel Livingston So Elk Grove 19:25 7:46
51 Zoe Stephens Fr Roseville 19:27 7:47
52 Isabella Saca So St. Francis 19:31 7:48 13/21 26/40 1/1 22:06
(2:35)
22:06
(2:35)
22:06
(2:35)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
53 Ciara Needles So Casa Roble 19:35 7:50
54 Judith Escobedo Fr St. Francis 19:35 7:50 14/21 27/40 1/1
55 Julia Spowart Fr Cosumnes Oaks 19:38 7:51
56 Taylor Choisser Fr Whitney 19:42 7:53
57 Jolie Mc Cumber So Elk Grove 19:46 7:54
58 Alliyah Ross Fr St. Francis 19:47 7:55 15/21 28/40 1/1
59 Laurissa Lee So Elk Grove 19:48 7:55
60 Hannah Slagle Fr St. Francis 19:50 7:56 16/21 29/40 1/1
61 Sophie Huang So St. Francis 19:58 7:59 17/21 31/40 1/1
62 Nikki Johnson Fr Whitney 20:03 8:01
63 Megan Tretter Fr St. Francis 20:14 8:06 18/21 32/40 1/1 You ROCK Troubadour! (BP)
64 Nicole O'connor So Whitney 20:21 8:08
65 Chandler From So Oakmont 20:22 8:09
66 Keisha Edwards So Elk Grove 20:31 8:12
67 Emily Medigovich So Elk Grove 20:38 8:15
68 Kaitlin Lange Fr St. Francis 20:42 8:17 19/21 34/40 1/1
69 Savannah Groves Cosumnes Oaks 20:43 8:17
70 Isabelle Bauman Fr St. Francis 20:45 8:18 20/21 35/40 1/1 You ROCK Troubadour! (BP)
71 Katie Sanfelice Fr Oak Ridge 20:49 8:20
72 Dani Taylor So St. Francis 20:52 8:21 21/21 36/40 1/1
73 Destiny Brown So Casa Roble 20:54 8:22
74 Sabrina Baioni So Roseville 20:56 8:22
75 Sydney Estioko So Whitney 20:57 8:23
76 Savanah Porter Fr Colfax 21:01 8:24
77 Kylie Phillips So Colfax 21:11 8:28
78 Alicia Paz Fr Cosumnes Oaks 21:12 8:29
79 Amanda Dao So Franklin (EG) 21:17 8:31
80 Miranda Gutierrez Fr Elk Grove 21:23 8:33
81 Sara Benassini Fr Del Campo 21:30 8:36
82 Makayla Weinmann So Colfax 21:32 8:37
83 Lindsay Pujol So Colfax 21:45 8:42
84 Sierra Sullivan So Colfax 21:45 8:42
85 Amy Bradshaw So Colfax 21:48 8:43
86 Vanita Mundhra Fr Cosumnes Oaks 21:49 8:44
87 Mandi Hall So Casa Roble 21:53 8:45
88 Alyssa Allen So Oakmont 22:01 8:48
89 Natalie Parker Fr Cosumnes Oaks 22:04 8:50
90 Annalee Toscano So Franklin (EG) 22:07 8:51
91 Kaleemah Muttaqi So Franklin (EG) 22:09 8:52
92 Shelby Amaro So Oakmont 22:09 8:52
93 Josey Bohn Fr Colfax 22:13 8:53
94 Brianna Lee So Del Campo 22:17 8:55
95 Sarah Connor Fr Oak Ridge 22:19 8:56
96 Emily Dewolfe Fr Pleasant Grove 22:38 9:03
97 Olivia Villarin Fr Cosumnes Oaks 22:38 9:03
98 Erica Carpenter Fr Pleasant Grove 22:46 9:06
99 Allison Bedrin Fr Whitney 23:03 9:13
100 Christine Neumaier Fr Oakmont 23:03 9:13
101 Vanessa Silva So Roseville 23:04 9:14
102 Sidney Womack Fr Pleasant Grove 23:54 9:34
103 Kristina Yegorov Fr Center 24:20 9:44
104 Natalie Shnider So Del Campo 25:09 10:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Oak Ridge
1-1-1-1-1
Gap: 1:35
82:45
16:33
6:37
35 Sarah Dolley
Fr
15:55
6:22
1
Briana Dulgar
So
16:13
6:29
3
Mikhayla Polivka
So
16:19
6:32
5
Arial Hendrick
So
16:48
6:43
8
Peyton Wright
So
17:30
7:00
18
Katie Sanfelic
Fr
20:49
8:20
48
Sarah Connor
Fr
22:19
8:56
62
2 St. Francis
2-2-2-2-2
Gap: 1:21
84:45
16:57
6:47
57 Chase Worthen
So
15:57
6:23
2
Ariane Arndt
So
16:58
6:47
10
Gabriell Dyer
So
17:15
6:54
14
Allie Lourim
Fr
17:17
6:55
15
Juliet Batturar
So
17:18
6:55
16
Michaela Mark
Fr
17:25
6:58
17
Isabela Garcia
So
18:00
7:12
26
3 Whitney
4-3-4-4-3
Gap: 2:11
87:55
17:35
7:02
99 Savannah Hill
Fr
16:26
6:34
6
Nicole Wellingt
So
16:50
6:44
9
Misha Johnson
Fr
17:39
7:04
22
Jocelyn Brelsfor
Fr
18:23
7:21
29
Alyssa Eppler
So
18:37
7:27
33
Taylor Choisser
Fr
19:42
7:53
43
Nikki Johnson
Fr
20:03
8:01
45
3 Elk Grove
3-3-3-3-3
Gap: 2:49
88:20
17:40
7:04
99 Isabella Dobson
Fr
16:16
6:30
4
Britney Edwards
So
16:59
6:48
11
Alyson Boyle
So
17:01
6:48
13
Kelly Meusborn
So
18:59
7:36
35
Danielle Levin
Fr
19:05
7:38
36
Isabel Livingst
So
19:25
7:46
41
Jolie Mc Cumber
So
19:46
7:54
44
5 Del Campo
5-5-5-5-5
Gap: 4:47
93:54
18:47
7:31
153 Kristi Capello
So
16:43
6:41
7
Kathryn Loken
Fr
17:38
7:03
21
Caroline Rondoni
Fr
18:46
7:30
34
Angela Kokhovet
Fr
19:17
7:43
39
Sara Benassin
Fr
21:30
8:36
52
Brianna Lee
So
22:17
8:55
61
Natalie Shnider
So
25:09
10:04
67
6 Cosumnes Oaks
7-6-6-6-6
Gap: 3:12
93:35
18:43
7:29
155 Amor Howard
So
17:31
7:00
19
Kendall Herod
So
17:31
7:00
20
Michelle Ficht
Fr
18:12
7:17
27
Julia Spowart
Fr
19:38
7:51
42
Savannah Groves
-
20:43
8:17
47
Alicia Paz
Fr
21:12
8:29
51
Vanita Mundhra
Fr
21:49
8:44
57
7 Folsom
8-8-8-7-7
Gap: 1:41
92:30
18:30
7:24
156 Lindsey Bailey
So
17:40
7:04
23
Ashlyn Johnson
So
17:44
7:06
24
Abbi Johnson
So
18:36
7:26
32
Eliza Harding
Fr
19:09
7:40
37
Anna Adams
Fr
19:21
7:44
40








8 Pleasant Grove
6-7-7-8-8
Gap: 5:45
99:12
19:50
7:56
197 Sara Fisher
Fr
17:01
6:48
12
Rebekah Golden
Fr
18:20
7:20
28
Allison Burdulli
Fr
18:27
7:23
30
Emily Dewolfe
Fr
22:38
9:03
63
Erica Carpente
Fr
22:46
9:06
64
Sidney Womack
Fr
23:54
9:34
66




9 Oakmont
9-9-9-9-9
Gap: 4:10
97:52
19:34
7:50
198 Hunter Vinsonha
So
17:51
7:08
25
Kerry Miller
Fr
18:27
7:23
31
Kayla Batisse
Fr
19:11
7:40
38
Chandler From
So
20:22
8:09
46
Alyssa Allen
So
22:01
8:48
58
Shelby Amaro
So
22:09
8:52
59
Christin Neumaier
Fr
23:03
9:13
65
10 Colfax
10-10-10-10-10
Gap: 0:44
107:14
21:27
8:35
261 Savanah Porter
Fr
21:01
8:24
49
Kylie Phillips
So
21:11
8:28
50
Makayla Weinmann
So
21:32
8:37
53
Lindsay Pujol
So
21:45
8:42
54
Sierra Sullivan
So
21:45
8:42
55
Amy Bradshaw
So
21:48
8:43
56
Josey Bohn
Fr
22:13
8:53
60
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:13
90:56
18:11
7:16
15 Michaela Mark
Fr
17:25
6:58
1
Isabela Garcia
So
18:00
7:12
2
Mckenna Peterson
So
18:20
7:20
3
Sophie Peters
Fr
18:33
7:25
4
Bailey Martin
Fr
18:38
7:27
5
Samantha Gallia
So
19:12
7:41
6
Raegan Healey
So
19:17
7:43
7
2 Elk Grove
2-2-2-2-2
Gap: 1:13
100:08
20:02
8:01
58 Isabel Livingst
So
19:25
7:46
8
Jolie Mc Cumber
So
19:46
7:54
10
Laurissa Lee
So
19:48
7:55
11
Keisha Edwards
So
20:31
8:12
14
Emily Medigovi
So
20:38
8:15
15
Miranda Gutierre
Fr
21:23
8:33
17




3 Whitney
3-3-3-3-3
Gap: 3:21
104:06
20:49
8:20
68 Taylor Choisser
Fr
19:42
7:53
9
Nikki Johnson
Fr
20:03
8:01
12
Nicole O'connor
So
20:21
8:08
13
Sydney Estioko
So
20:57
8:23
16
Allison Bedrin
Fr
23:03
9:13
18








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:35
97:22
19:28
7:47
15 Samantha Gallia
So
19:12
7:41
1
Raegan Healey
So
19:17
7:43
2
Isabella Saca
So
19:31
7:48
3
Judith Escobedo
Fr
19:35
7:50
4
Alliyah Ross
Fr
19:47
7:55
5
Hannah Slagle
Fr
19:50
7:56
6
Sophie Huang
So
19:58
7:59
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:55
101:29
20:18
8:07
15 Hannah Slagle
Fr
19:50
7:56
1
Sophie Huang
So
19:58
7:59
2
Megan Tretter
Fr
20:14
8:06
3
Kaitlin Lange
Fr
20:42
8:17
4
Isabelle Bauman
Fr
20:45
8:18
5
Dani Taylor
So
20:52
8:21
6




SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.