St. Francis Results from the Sac Joaquin Section Finals at Willow Hill Reservoir on 11/14/15

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Appel, Alanna Sr JV 23:35 7:45 3.04 31/48 3/7 10/14 5/6 22:57 23:59
(0:24,1.7)
22:57 You ROCK Troubadour! (LR)
Arndt, Ariane Sr V 19:26 6:24 3.04 13/77 3/7 3/14 1/10 19:51
(0:25,2.1)
20:52
(1:26,6.9)
19:16 You ROCK Troubadour! (LY, LR)
Batturaro, Juliet Sr JV 23:35 7:45 3.04 29/48 2/7 9/14 7/7 21:51 23:20 21:41
Casale, Margaret Fr F/S 14:26 6:52 2.1 6/48 3/8 3/8 1/6 14:42
(0:16,1.8)
14:42
(0:16,1.8)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Cradeur, Erica So F/S 14:13 6:46 2.1 3/48 1/8 1/8 3/14 14:10 14:23
(0:10,1.2)
14:10 You ROCK Troubadour! (LR)
Danens, Jessica Sr JV 21:01 6:55 3.04 2/48 1/7 6/14 2/9 24:29
(3:28,14.2)
21:18
(0:17,1.3)
21:18
(0:17,1.3)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Debenedetti, Sophie Fr V 20:05 6:36 3.04 21/77 4/7 4/14 2/10 20:11
(0:06,0.5)
19:41 You ROCK Troubadour! (LR)
Dyer, Gabrielle Sr V 22:17 7:20 3.04 63/77 7/7 8/14 3/7 20:35 20:55 20:30
Garcia, Isabela Sr JV 25:10 8:17 3.04 45/48 6/7 13/14 5/6 26:29
(1:19,5.0)
24:16 You ROCK Troubadour! (LR)
Healey, Raegan Sr JV 26:17 8:39 3.04 47/48 7/7 14/14 4/5 25:01 25:01
Huang, Sophie Sr JV 25:07 8:16 3.04 44/48 5/7 12/14 6/6 24:04 24:04
Lee, Teresa So F/S 14:17 6:48 2.1 4/48 2/8 2/8 1/7 14:25
(0:08,0.9)
14:25
(0:08,0.9)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Lourim, Allie Jr V 20:57 6:53 3.04 36/77 5/7 5/14 2/10 22:02
(1:05,4.9)
21:05
(0:08,0.7)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Lourim, Cassidy Fr F/S 14:55 7:06 2.1 20/48 5/8 5/8 1/6 15:09
(0:14,1.5)
14:30 You ROCK Troubadour! (LR)
McGrew, Savanna So F/S 15:15 7:16 2.1 30/48 7/8 7/8 1/2 13:19 14:36 13:19
Reyna, Alana So V 21:42 7:08 3.04 56/77 6/7 7/14 3/10 21:45
(0:03,0.2)
21:45
(0:03,0.2)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Rogers, Grace Fr F/S 15:33 7:24 2.1 37/48 8/8 8/8 1/1 15:13 15:08
Saca, Isabella Sr JV 23:56 7:52 3.04 35/48 4/7 11/14 4/6 24:49
(0:53,3.6)
23:59
(0:03,0.2)
23:27 You ROCK Troubadour! (LY, LR)
Tran, Samantha So F/S 14:32 6:55 2.1 8/48 4/8 4/8 1/6 14:40
(0:08,0.9)
14:40
(0:08,0.9)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
Vandegrift, Sydney So V 18:53 6:13 3.04 3/77 1/7 1/14 3/17 19:39
(0:46,3.9)
19:09
(0:16,1.4)
18:52 You ROCK Troubadour! (LY, LR)
Watson, Morgan Fr F/S 15:13 7:15 2.1 29/48 6/8 6/8 1/6 15:29
(0:16,1.7)
14:56 You ROCK Troubadour! (LR)
Worthen, Chase Sr V 19:07 6:17 3.04 9/77 2/7 2/14 1/13 20:35
(1:28,7.1)
20:39
(1:32,7.4)
19:52
(0:45,3.8)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/10 98:28
2:04
3.04 6:29 6:13 6:53 70 6:27 96:51 101:46
(3:18,3.2)
93:33 SF Track/XC ROCKS! (LR) Sydney Vandegrift (3), Chase Worthen (9), Ariane Arndt (10), Sophie Debenedetti (18), Allie Lourim (30)
JV 1st 5 5/6 117:14
4:06
3.04 7:43 6:55 8:16 115 7:07 107:58 107:58 106:14 Jessica Danens (2), Juliet Batturaro (23), Alanna Appel (25), Isabella Saca (28), Sophie Huang (37)
F/S 1st 5 1/6 72:23
0:42
2.1 6:54 6:46 7:06 33 6:54 69:17 72:46
(0:23,0.5)
65:57 SF Track/XC ROCKS! (LR) Erica Cradeur (2), Teresa Lee (3), Margaret Casale (5), Samantha Tran (7), Cassidy Lourim (16)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kathryn Loken Jr Del Campo 18:36 6:07
2 Cessair Mckinney Jr Bella Vista 18:50 6:12
3 Sydney Vandegrift So St. Francis 18:53 6:13 1/7 1/14 3/17 19:39
(0:46)
19:09
(0:16)
18:52 You ROCK Troubadour! (LY, LR)
4 Alize Hartke So Oakmont 18:54 6:13
5 Alexandra Beitia Jr Granite Bay 18:56 6:14
6 Nora Pizzella Sr Nevada Union 18:58 6:14
7 Jordan Sienkiewicz Sr Whitney 19:01 6:15
8 Gabriela Hernandez Fr Vacaville 19:04 6:16
9 Chase Worthen Sr St. Francis 19:07 6:17 2/7 2/14 1/13 20:35
(1:28)
20:39
(1:32)
19:52
(0:45)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
10 Isabella Dobson Jr Elk Grove 19:13 6:19
11 Quinn Hagerman Fr Merced 19:20 6:22
12 Haley Boynton Sr Lodi 19:24 6:23
13 Ariane Arndt Sr St. Francis 19:26 6:24 3/7 3/14 1/10 19:51
(0:25)
20:52
(1:26)
19:16 You ROCK Troubadour! (LY, LR)
14 Phoebe Zeiss Jr Granite Bay 19:38 6:28
15 Anya Cooper-hynell So Nevada Union 19:40 6:28
16 Kristi Capello Sr Bella Vista 19:43 6:29
17 Hannah Wohlenberg Sr Bella Vista 19:44 6:29
18 Kendall Derry Sr Bella Vista 19:49 6:31
19 Marina Soares Fr Granite Bay 19:53 6:32
20 Brook Eberle Sr Bella Vista 19:55 6:33
21 Sophie Debenedetti Fr St. Francis 20:05 6:36 4/7 4/14 2/10 20:11
(0:06)
19:41 You ROCK Troubadour! (LR)
22 Jaxin Woodward Fr Vacaville 20:14 6:39
23 Ciara Colon So Merced 20:14 6:39
24 Joy Castro-wehr Sr Nevada Union 20:22 6:42
25 Madison Meade Jr Roseville 20:25 6:43
26 Noelle Berexa Jr Granite Bay 20:27 6:44
27 Savannah Hill Jr Whitney 20:39 6:48
28 Erika Wolf Jr Nevada Union 20:43 6:49
29 Cassidy Aberson Jr Vacaville 20:47 6:50
30 Kiran Dhillon Sr Elk Grove 20:48 6:51
31 Arielle Names Sr Downey 20:50 6:51
32 Esmeralda Aguayo So Downey 20:52 6:52
33 Allie Tigert Fr Vacaville 20:53 6:52
34 Ana Palafox Jr Vintage 20:54 6:53
35 Ozora Cheek Sr Whitney 20:57 6:53
36 Allie Lourim Jr St. Francis 20:57 6:53 5/7 5/14 2/10 22:02
(1:05)
21:05
(0:08)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
37 Maria Overton Jr Del Campo 20:59 6:54
38 Jordon Poczobutt Jr Granite Bay 21:00 6:54
39 Haylee Osgood Sr Downey 21:01 6:55
40 Emma Smith So Roseville 21:02 6:55
41 Gabby Herrera Fr Vintage 21:05 6:56
42 Elle Knorzer So Rocklin 21:10 6:58
43 Talyn Steffens Fr Kimball 21:14 6:59
44 Stella Sisneros So Vacaville 21:17 7:00
45 Jocelyn Brelsford Jr Whitney 21:18 7:00
46 Emma Sessano Sr Roseville 21:20 7:01
47 Avery Lambrite So Whitney 21:24 7:02
48 Kaitlin Derry Sr Bella Vista 21:26 7:03
49 Makaelyn Bickel So Downey 21:26 7:03
50 Madeleine Malone So Vacaville 21:29 7:04
51 Megan Welsh Jr Oakmont 21:32 7:05
52 Cerys Mclean Fr Del Campo 21:32 7:05
53 Analexis Glaude Fr Roseville 21:34 7:06
54 Siena Stacy So Ponderosa 21:38 7:07
55 Emma Digman So Vacaville 21:40 7:08
56 Alana Reyna So St. Francis 21:42 7:08 6/7 7/14 3/10 21:45
(0:03)
21:45
(0:03)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
57 Misha Johnson Jr Whitney 21:42 7:08
58 Nicole Zenzola Sr Granite Bay 21:45 7:09
59 Angela Kokhovets Jr Del Campo 21:50 7:11
60 Katelyn Krieger Fr Downey 21:57 7:13
61 Malia Luna So Granite Bay 22:15 7:19
62 Erika Martinez Jr Downey 22:15 7:19
63 Gabrielle Dyer Sr St. Francis 22:17 7:20 7/7 8/14 3/7 20:35 20:55 20:30
64 Danel Camacho Sr Roseville 22:26 7:23
65 Ashley Mendenhall Fr Oakmont 22:33 7:25
66 Claire Berman So Nevada Union 22:37 7:26
67 Kayla Battise Jr Oakmont 22:57 7:33
68 Esther Limon Sr Downey 23:03 7:35
69 Zoe Stephens Jr Roseville 23:03 7:35
70 Gabriela Romero So Whitney 23:07 7:36
71 Bella Lopez So Del Campo 23:48 7:50
72 Sierra Porter So Del Campo 23:58 7:53
73 Elle Horwath Jr Nevada Union 24:11 7:57
74 Madison Honegger Jr Oakmont 24:23 8:01
75 Mckenna Berman Jr Nevada Union 24:40 8:07
76 Kerry Miller Jr Oakmont 25:09 8:16
77 Stephanie Mcelvain Fr Del Campo 25:35 8:25
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Bella Vista
2-2-2-2-1
Gap: 1:05
98:01
19:36
6:27
61 Cessair Mckinney
Jr
18:50
6:12
2
Kristi Capello
Sr
19:43
6:29
13
Hannah Wohlenbe
Sr
19:44
6:29
14
Kendall Derry
Sr
19:49
6:31
15
Brook Eberle
Sr
19:55
6:33
17
Kaitlin Derry
Sr
21:26
7:03
39




2 St. Francis
3-1-1-1-2
Gap: 2:04
98:28
19:42
6:29
70 Sydney Vandegri
So
18:53
6:13
3
Chase Worthen
Sr
19:07
6:17
9
Ariane Arndt
Sr
19:26
6:24
10
Sophie Debenede
Fr
20:05
6:36
18
Allie Lourim
Jr
20:57
6:53
30
Alana Reyna
So
21:42
7:08
46
Gabriell Dyer
Sr
22:17
7:20
53
SF Track/XC ROCKS! (LR)
3 Granite Bay
5-3-3-3-3
Gap: 2:04
99:54
19:59
6:34
86 Alexandr Beitia
Jr
18:56
6:14
5
Phoebe Zeiss
Jr
19:38
6:28
11
Marina Soares
Fr
19:53
6:32
16
Noelle Berexa
Jr
20:27
6:44
22
Jordon Poczobut
Jr
21:00
6:54
32
Nicole Zenzola
Sr
21:45
7:09
48
Malia Luna
So
22:15
7:19
51
4 Vacaville
8-5-5-5-4
Gap: 2:13
102:15
20:27
6:44
115 Gabriela Hernande
Fr
19:04
6:16
8
Jaxin Woodward
Fr
20:14
6:39
19
Cassidy Aberson
Jr
20:47
6:50
25
Allie Tigert
Fr
20:53
6:52
28
Stella Sisneros
So
21:17
7:00
35
Madelein Malone
So
21:29
7:04
41
Emma Digman
So
21:40
7:08
45
5 Nevada Union
6-4-4-4-5
Gap: 3:39
102:20
20:28
6:44
118 Nora Pizzella
Sr
18:58
6:14
6
Anya Cooper-h
So
19:40
6:28
12
Joy Castro-w
Sr
20:22
6:42
20
Erika Wolf
Jr
20:43
6:49
24
Claire Berman
So
22:37
7:26
56
Elle Horwath
Jr
24:11
7:57
63
Mckenna Berman
Jr
24:40
8:07
65
6 Whitney
7-6-6-6-6
Gap: 2:23
103:19
20:40
6:48
133 Jordan Sienkiew
Sr
19:01
6:15
7
Savannah Hill
Jr
20:39
6:48
23
Ozora Cheek
Sr
20:57
6:53
29
Jocelyn Brelsfor
Jr
21:18
7:00
36
Avery Lambrite
So
21:24
7:02
38
Misha Johnson
Jr
21:42
7:08
47
Gabriela Romero
So
23:07
7:36
60
7 Downey
10-9-8-8-7
Gap: 1:07
106:06
21:13
6:59
176 Arielle Names
Sr
20:50
6:51
26
Esmerald Aguayo
So
20:52
6:52
27
Haylee Osgood
Sr
21:01
6:55
33
Makaelyn Bickel
So
21:26
7:03
40
Katelyn Krieger
Fr
21:57
7:13
50
Erika Martinez
Jr
22:15
7:19
52
Esther Limon
Sr
23:03
7:35
58
8 Del Campo
1-7-7-7-8
Gap: 5:12
106:45
21:21
7:01
185 Kathryn Loken
Jr
18:36
6:07
1
Maria Overton
Jr
20:59
6:54
31
Cerys Mclean
Fr
21:32
7:05
43
Angela Kokhovet
Jr
21:50
7:11
49
Bella Lopez
So
23:48
7:50
61
Sierra Porter
So
23:58
7:53
62
Stephani Mcelvain
Fr
25:35
8:25
67
9 Roseville
9-10-9-9-9
Gap: 2:01
106:47
21:21
7:02
190 Madison Meade
Jr
20:25
6:43
21
Emma Smith
So
21:02
6:55
34
Emma Sessano
Sr
21:20
7:01
37
Analexis Glaude
Fr
21:34
7:06
44
Danel Camacho
Sr
22:26
7:23
54
Zoe Stephens
Jr
23:03
7:35
59




10 Oakmont
4-8-10-10-10
Gap: 5:29
110:19
22:04
7:15
222 Alize Hartke
So
18:54
6:13
4
Megan Welsh
Jr
21:32
7:05
42
Ashley Mendenha
Fr
22:33
7:25
55
Kayla Battise
Jr
22:57
7:33
57
Madison Honegger
Jr
24:23
8:01
64
Kerry Miller
Jr
25:09
8:16
66




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Adria Lammers Sr Davis 20:45 6:50
2 Jessica Danens Sr St. Francis 21:01 6:55 1/7 6/14 2/9 24:29
(3:28)
21:18
(0:17)
21:18
(0:17)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
3 Annalise Crane Jr Vacaville 21:17 7:00
4 Hallie Lassiter Jr Davis 21:35 7:06
5 Carly Kleefeld Sr Bella Vista 21:40 7:08
6 Sarah Sherwin Sr Davis 21:44 7:09
7 Laura Bohannon Jr Woodcreek 21:59 7:14
8 Jodie Stroeve Sr Davis 22:01 7:15
9 Arielle Fletter Jr Davis 22:05 7:16
10 Devin Cox Jr Armijo 22:05 7:16
11 Leesa Bingham Sr Oak Ridge 22:07 7:17
12 Sierra Todd Jr Armijo 22:14 7:19
13 Emily Talbert Jr Davis 22:23 7:22
14 Jeanne Kim Jr Davis 22:35 7:26
15 Jessica Boyers Sr Davis 22:36 7:26
16 Alyssa Egbert Jr Bella Vista 22:38 7:27
17 Macey Lange Jr Bella Vista 22:38 7:27
18 Emily Gottardi Jr Bella Vista 22:42 7:28
19 Willa Moffatt Jr Davis 22:48 7:30
20 Carolina Leshuk Jr Davis 22:49 7:30
21 Bianca Gherasim Sr Bella Vista 22:51 7:31
22 Karen Tran So Sheldon 23:03 7:35
23 Yoanna Arenas Jr Vacaville 23:09 7:37
24 Mckenna Weitzel Jr Woodcreek 23:13 7:38
25 Sara Holm Jr Bella Vista 23:17 7:40
26 Emily Chang So Sheldon 23:27 7:43
27 Paige Baker Jr Armijo 23:31 7:44
28 Hannah Case Jr Vacaville 23:33 7:45
29 Juliet Batturaro Sr St. Francis 23:35 7:45 2/7 9/14 7/7 21:51 23:20 21:41
30 Anahi Escobedo Jr Armijo 23:35 7:45
31 Alanna Appel Sr St. Francis 23:35 7:45 3/7 10/14 5/6 22:57 23:59
(0:24)
22:57 You ROCK Troubadour! (LR)
32 Ireland Bonds Jr Folsom 23:40 7:47
33 Hannah Sims Jr Bella Vista 23:47 7:49
34 Hannah Appleby Jr Woodcreek 23:56 7:52
35 Isabella Saca Sr St. Francis 23:56 7:52 4/7 11/14 4/6 24:49
(0:53)
23:59
(0:03)
23:27 You ROCK Troubadour! (LY, LR)
36 Taylor Everts Jr Woodcreek 24:08 7:56
37 Jada Navasca So Armijo 24:17 7:59
38 Ariel Hoage Jr Vacaville 24:25 8:02
39 Irene Aguilar Sr Vacaville 24:35 8:05
40 Alia Christian Sr Vacaville 24:36 8:06
41 Lauren Alexander Jr Woodcreek 24:42 8:08
42 Kristen Hamilton Jr Vacaville 24:59 8:13
43 Amanda Ly Fr Woodcreek 25:06 8:15
44 Sophie Huang Sr St. Francis 25:07 8:16 5/7 12/14 6/6 24:04 24:04
45 Isabela Garcia Sr St. Francis 25:10 8:17 6/7 13/14 5/6 26:29
(1:19)
24:16 You ROCK Troubadour! (LR)
46 Wendy Martinez So Armijo 25:34 8:25
47 Raegan Healey Sr St. Francis 26:17 8:39 7/7 14/14 4/5 25:01 25:01
48 Diana Souki Jr Armijo 27:40 9:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 1:20
108:10
21:38
7:07
28 Adria Lammers
Sr
20:45
6:50
1
Hallie Lassiter
Jr
21:35
7:06
4
Sarah Sherwin
Sr
21:44
7:09
6
Jodie Stroeve
Sr
22:01
7:15
8
Arielle Fletter
Jr
22:05
7:16
9
Emily Talbert
Jr
22:23
7:22
12
Jeanne Kim
Jr
22:35
7:26
13
2 Bella Vista
4-2-2-2-2
Gap: 1:11
112:29
22:30
7:24
67 Carly Kleefeld
Sr
21:40
7:08
5
Alyssa Egbert
Jr
22:38
7:27
14
Macey Lange
Jr
22:38
7:27
15
Emily Gottardi
Jr
22:42
7:28
16
Bianca Gherasim
Sr
22:51
7:31
17
Sara Holm
Jr
23:17
7:40
20
Hannah Sims
Jr
23:47
7:49
26
3 Armijo
6-3-3-3-3
Gap: 2:12
115:42
23:08
7:37
96 Devin Cox
Jr
22:05
7:16
10
Sierra Todd
Jr
22:14
7:19
11
Paige Baker
Jr
23:31
7:44
21
Anahi Escobedo
Jr
23:35
7:45
24
Jada Navasca
So
24:17
7:59
30
Wendy Martinez
So
25:34
8:25
39
Diana Souki
Jr
27:40
9:06
41
4 Vacaville
3-3-4-4-4
Gap: 3:18
116:59
23:24
7:42
106 Annalise Crane
Jr
21:17
7:00
3
Yoanna Arenas
Jr
23:09
7:37
18
Hannah Case
Jr
23:33
7:45
22
Ariel Hoage
Jr
24:25
8:02
31
Irene Aguilar
Sr
24:35
8:05
32
Alia Christia
Sr
24:36
8:06
33
Kristen Hamilton
Jr
24:59
8:13
35
5 St. Francis
2-5-5-5-5
Gap: 4:06
117:14
23:27
7:43
115 Jessica Danens
Sr
21:01
6:55
2
Juliet Batturar
Sr
23:35
7:45
23
Alanna Appel
Sr
23:35
7:45
25
Isabella Saca
Sr
23:56
7:52
28
Sophie Huang
Sr
25:07
8:16
37
Isabela Garcia
Sr
25:10
8:17
38
Raegan Healey
Sr
26:17
8:39
40
6 Woodcreek
5-6-6-6-6
Gap: 2:43
117:58
23:36
7:46
116 Laura Bohannon
Jr
21:59
7:14
7
Mckenna Weitzel
Jr
23:13
7:38
19
Hannah Appleby
Jr
23:56
7:52
27
Taylor Everts
Jr
24:08
7:56
29
Lauren Alexande
Jr
24:42
8:08
34
Amanda Ly
Fr
25:06
8:15
36




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Paige Sefreid Fr Lodi 13:30 6:26
2 Janette Vasquez So Tokay 14:11 6:45
3 Erica Cradeur So St. Francis 14:13 6:46 1/8 1/8 3/14 14:10 14:23
(0:10)
14:10 You ROCK Troubadour! (LR)
4 Teresa Lee So St. Francis 14:17 6:48 2/8 2/8 1/7 14:25
(0:08)
14:25
(0:08)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
5 Sadie Vandenbogaerde So Granite Bay 14:21 6:50
6 Margaret Casale Fr St. Francis 14:26 6:52 3/8 3/8 1/6 14:42
(0:16)
14:42
(0:16)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
7 Megahnn Lofing So Downey 14:27 6:53
8 Samantha Tran So St. Francis 14:32 6:55 4/8 4/8 1/6 14:40
(0:08)
14:40
(0:08)
You ROCK Troubadour! (LR, PR)
9 Alexis Wallace So Bella Vista 14:35 6:57
10 Mia Taylor Fr Granite Bay 14:36 6:57
11 Ruth Hernandez Fr Lodi 14:38 6:58
12 Diana Bautista So Golden Valley 14:39 6:59
13 Brittney Mccown So Bella Vista 14:42 7:00
14 Victoria Macres Fr Granite Bay 14:45 7:01
15 Annaleece Perez Fr Downey 14:46 7:02
16 Sayra Ramos So Atwater 14:47 7:02
17 Rachel Maddox So Lodi 14:51 7:04
18 Alexah Owens So Yuba City 14:53 7:05
19 Jeralee Groves So Nevada Union 14:55 7:06
20 Cassidy Lourim Fr St. Francis 14:55 7:06 5/8 5/8 1/6 15:09
(0:14)
14:30 You ROCK Troubadour! (LR)
21 Emma Mays So Roseville 14:56 7:07
22 Kinsey Stephen So Bella Vista 14:59 7:08
23 Savana Reynolds So Vacaville 15:02 7:10
24 Karlin York Fr Bella Vista 15:04 7:10
25 Samantha Figgins Fr Roseville 15:06 7:11
26 Kendra Schwabauer Fr Lodi 15:08 7:12
27 Sheriane Greene Fr Nevada Union 15:09 7:13
28 Hannah Gow Fr Bella Vista 15:11 7:14
29 Morgan Watson Fr St. Francis 15:13 7:15 6/8 6/8 1/6 15:29
(0:16)
14:56 You ROCK Troubadour! (LR)
30 Savanna McGrew So St. Francis 15:15 7:16 7/8 7/8 1/2 13:19 14:36 13:19
31 Meghan Matas So Downey 15:19 7:18
32 Hannah Gottenberg So Whitney 15:22 7:19
33 Marissa Larkin Fr Granite Bay 15:23 7:20
34 Sophia Lehmer So Nevada Union 15:28 7:22
35 Alyssa Yonanaka So Nevada Union 15:29 7:22
36 Arianna Fernandes So Rodriguez 15:30 7:23
37 Grace Rogers Fr St. Francis 15:33 7:24 8/8 8/8 1/1 15:13 15:08
38 Maria Hernandez So Lodi 15:37 7:26
39 Gabriela Lopez So Lodi 15:54 7:34
40 Jordan Morton So Lodi 16:00 7:37
41 Katie Allen So Bella Vista 16:03 7:39
42 Aubry Lester So Nevada Union 16:12 7:43
43 Lylli Davidson Fr Nevada Union 16:28 7:50
44 Jessica Vasquez So Downey 16:29 7:51
45 Leslie Acosta So Downey 16:46 7:59
46 Sami Larsh So Granite Bay 16:55 8:03
47 Malina Desai Fr Granite Bay 17:22 8:16
48 Lourdes Sifuentes So Downey 18:14 8:41
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
2-1-1-1-1
Gap: 0:42
72:23
14:29
6:54
33 Erica Cradeur
So
14:13
6:46
2
Teresa Lee
So
14:17
6:48
3
Margaret Casale
Fr
14:26
6:52
5
Samantha Tran
So
14:32
6:55
7
Cassidy Lourim
Fr
14:55
7:06
16
Morgan Watson
Fr
15:13
7:15
22
Savanna McGrew
So
15:15
7:16
23
SF Track/XC ROCKS! (LR)
2 Lodi
1-2-2-2-2
Gap: 2:07
73:44
14:45
7:01
72 Paige Sefreid
Fr
13:30
6:26
1
Ruth Hernande
Fr
14:38
6:58
10
Rachel Maddox
So
14:51
7:04
14
Kendra Schwabau
Fr
15:08
7:12
19
Maria Hernande
So
15:37
7:26
28
Gabriela Lopez
So
15:54
7:34
29
Jordan Morton
So
16:00
7:37
30
3 Bella Vista
5-4-4-4-3
Gap: 0:36
74:31
14:54
7:06
75 Alexis Wallace
So
14:35
6:57
8
Brittney Mccown
So
14:42
7:00
11
Kinsey Stephen
So
14:59
7:08
17
Karlin York
Fr
15:04
7:10
18
Hannah Gow
Fr
15:11
7:14
21
Katie Allen
So
16:03
7:39
31




4 Granite Bay
3-3-2-3-4
Gap: 2:34
76:00
15:12
7:14
86 Sadie Vandenbo
So
14:21
6:50
4
Mia Taylor
Fr
14:36
6:57
9
Victoria Macres
Fr
14:45
7:01
12
Marissa Larkin
Fr
15:23
7:20
25
Sami Larsh
So
16:55
8:03
36
Malina Desai
Fr
17:22
8:16
37




5 Downey
4-4-5-5-5
Gap: 2:19
77:47
15:33
7:24
112 Megahnn Lofing
So
14:27
6:53
6
Annaleec Perez
Fr
14:46
7:02
13
Meghan Matas
So
15:19
7:18
24
Jessica Vasquez
So
16:29
7:51
34
Leslie Acosta
So
16:46
7:59
35
Lourdes Sifuente
So
18:14
8:41
38




6 Nevada Union
6-6-6-6-6
Gap: 1:17
77:13
15:27
7:21
120 Jeralee Groves
So
14:55
7:06
15
Sheriane Greene
Fr
15:09
7:13
20
Sophia Lehmer
So
15:28
7:22
26
Alyssa Yonanaka
So
15:29
7:22
27
Aubry Lester
So
16:12
7:43
32
Lylli Davidson
Fr
16:28
7:50
33




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S D1 Charlotte Mitchell, Fr, 13:15, Davis Davis, 68:21, 25
F/S D2 Paige Sefreid, Fr, 13:30, Lodi St Francis (sac), 72:23, 33
F/S D3 Annie Kozlowski, Fr, 14:03, Vista Del Lago Vista Del Lago, 73:07, 29
F/S D4 Leslie Hernandez, Fr, 14:10, Los Banos St Mary's, 79:42, 59
F/S D5 Madison Muschetto, Fr, 15:02, Argonaut , 0:00,
JV D12 Adria Lammers, Sr, 20:45, Davis Davis, 108:10, 28
JV D345 Cadence Mckibben, Sr, 22:24, Placer Placer, 117:30, 23
V D1 Sofia Castiglioni, Jr, 18:22, Davis Davis, 94:54, 23
V D2 Kathryn Loken, Jr, 18:36, Del Campo Bella Vista, 98:01, 61
V D3 Sarah Anderson, Sr, 18:32, Vista Del Lago Vista Del Lago, 100:10, 48
V D4 Cassi Land, So, 18:32, Sonora Amador, 103:05, 65
V D5 Katarina Stashyn, Sr, 19:18, Vacaville Christian Vacaville Christian, 110:48, 34

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr D1 Colin Ryan, Fr, 11:48, Jesuit Jesuit, 61:07, 34
Fr D2 Damian King, Fr, 11:44, Bella Vista Oakmont, 63:37, 66
Fr D3 Jesus Carrasco, Fr, 11:42, Placer Placer, 61:45, 18
Fr D4 Vince Prasad, Fr, 12:23, Lathrop Christian Brothers, 64:44, 21
Fr D5 Joshua Spiva, Fr, 13:20, Capital Christian Capital Christian, 72:59, 15
JV D12 Alex Tyree, Jr, 17:27, Jesuit Davis, 89:54, 29
JV D345 Niko Guevara, Sr, 17:52, Vista Del Lago Vista Del Lago, 91:05, 15
So D1 Drew Spencer, So, 11:07, Oak Ridge McClatchy, 57:15, 22
So D2 Ben Fogiel, So, 11:21, Nevada Union Bella Vista, 60:08, 31
So D3 Dallas Curran, So, 11:37, Casa Roble Rio Americano, 60:10, 25
So D4 Karl Winter, So, 11:28, St Mary's St Mary's, 63:51, 48
So D5 John Maclatchie, So, 13:48, Golden Sierra , 0:00,
V D1 Michael Vernau, Jr, 15:35, Davis Jesuit, 82:14, 38
V D2 Daniel Ambriz, Sr, 15:54, Merced Bella Vista, 84:58, 68
V D3 Remington Breeze, Sr, 16:05, Vista Del Lago Vista Del Lago, 84:40, 45
V D4 Jackson Mcilroy, Jr, 16:30, Sonora Christian Brothers, 86:24, 45
V D5 Brett Lombardi, Jr, 17:06, Capital Christian Capital Christian, 92:03, 40