St. Francis Results from the Delta League Championship at Willow Hill Reservoir on 10/27/18

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Appel, Alyssa Jr V 27:47.8 9:41 2.87 82/87 21/23 21/23 2/2
Austin, Bella Fr F/S 17:04.9 8:08 2.1 60/89 21/31 21/31 1/2
Barkett, Amelia Fr F/S 18:22.3 8:45 2.1 75/89 29/31 29/31 1/1
Breslau, Sophia Jr V 27:29.5 9:35 2.87 81/87 20/23 20/23 2/2
Brown, Chloe Fr F/S 19:23.7 9:14 2.1 80/89 30/31 30/31 1/1
Carson, Peyton Fr F/S 14:39.9 6:59 2.1 14/89 6/31 6/31 1/5
Castles, Emily Fr V 19:08.7 6:40 2.87 15/87 7/23 7/23 1/7
Chambers, Molly So F/S 14:35.7 6:57 2.1 11/89 5/31 5/31 1/7 15:24
(0:48,5.2)
15:07
(0:31,3.4)
15:07
(0:31,3.4)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Cornejo, Tatiana Fr V 18:09.3 6:20 2.87 7/87 4/23 4/23 1/7
Debenedetti, Sophie Sr V 18:28.8 6:26 2.87 9/87 5/23 5/23 1/7
Dougherty, Delaney Fr F/S 17:20.7 8:16 2.1 66/89 25/31 25/31 1/1
Fahey, Madeline So F/S 15:44.6 7:30 2.1 36/89 15/31 15/31 1/2 15:19 15:19 15:19
Fauria, Isabella Jr V 17:59.1 6:16 2.87 5/87 2/23 2/23 2/7
Felsted, Audrey Fr F/S 15:42 7:29 2.1 33/89 13/31 13/31 1/2
Freund, Hannah Fr F/S 16:33.8 7:53 2.1 51/89 20/31 20/31 1/2
Giblin Vance, Rose Jr V 29:01.3 10:07 2.87 85/87 23/23 23/23 2/2
Goyette, Rose So F/S 17:40.8 8:25 2.1 68/89 26/31 26/31 1/1 18:15
(0:34,3.1)
18:15
(0:34,3.1)
18:15
(0:34,3.1)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Hales, Irene Fr F/S 15:44.3 7:30 2.1 35/89 14/31 14/31 1/2
Harrison, Grace Jr V 19:44.2 6:53 2.87 25/87 9/23 9/23 2/4
Hekkanen, Hanna So V 18:36.7 6:29 2.87 10/87 6/23 6/23 1/7
Heskett, Jill Fr F/S 15:10 7:13 2.1 22/89 8/31 8/31 1/4
Hess, Hannah Fr F/S 20:12.9 9:38 2.1 86/89 31/31 31/31 1/1
Hollenbach, Emma Jr V 19:49.9 6:55 2.87 26/87 10/23 10/23 1/3
Joaquin, Cate Fr V 17:45.4 6:11 2.87 2/87 1/23 1/23 2/7
Karlshoej, Anna Fr F/S 14:24.4 6:52 2.1 8/89 2/31 2/31 3/7
Kemp, Bridgette Jr V 21:38.5 7:32 2.87 44/87 14/23 14/23 2/2
Ladd, Meghan Jr V 24:43.4 8:37 2.87 68/87 17/23 17/23 2/2
Lourim, Cassidy Sr V 20:49.4 7:15 2.87 34/87 12/23 12/23 2/2
McBride, Nicole Jr V 22:16.4 7:46 2.87 49/87 16/23 16/23 1/2
McKrell, McKenna Fr F/S 14:24.8 6:52 2.1 9/89 3/31 3/31 2/7
Moorehead, Elena So F/S 15:22.5 7:19 2.1 26/89 9/31 9/31 1/4 20:34
(5:12,25.2)
20:34
(5:12,25.2)
20:34
(5:12,25.2)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
Petersen, Marisa Jr V 21:29.1 7:29 2.87 42/87 13/23 13/23 2/2
Quackenbush, Izabel So F/S 15:26 7:21 2.1 27/89 10/31 10/31 1/4 15:12 15:21 15:12
Rexroad, Abbie Fr F/S 15:04.4 7:11 2.1 19/89 7/31 7/31 1/5
Reyes, Audrey Jr V 19:38.6 6:51 2.87 21/87 8/23 8/23 1/4
Rogers, Grace Sr V 22:16.3 7:46 2.87 48/87 15/23 15/23 1/2
Roses, Isabella Fr F/S 16:24.6 7:49 2.1 48/89 18/31 18/31 1/2
Sagay, Simone Fr F/S 17:56.9 8:33 2.1 72/89 27/31 27/31 1/1
Sharp, Isabella Fr F/S 15:52.4 7:34 2.1 38/89 16/31 16/31 1/2
Silva, Bella Jr V 27:57.3 9:44 2.87 83/87 22/23 22/23 2/2
Silva, Claire Fr F/S 13:32.7 6:27 2.1 2/89 1/31 1/31 2/7
Silva, Haley Jr V 18:02 6:17 2.87 6/87 3/23 3/23 1/7
Smith, Caroline Fr F/S 16:11.5 7:43 2.1 42/89 17/31 17/31 1/2
Smith, Madeleine So F/S 17:12 8:11 2.1 62/89 23/31 23/31 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
Smith, Nora Fr F/S 14:26.5 6:53 2.1 10/89 4/31 4/31 1/7
Stevenson, Johanna Fr F/S 15:34.9 7:25 2.1 31/89 12/31 12/31 1/2
Stevenson, Ruby Fr F/S 16:28.5 7:51 2.1 49/89 19/31 19/31 1/2
Strawn, Skylar Jr V 24:50.8 8:39 2.87 70/87 18/23 18/23 2/2
Tuazon, Isabela Fr F/S 17:14.4 8:13 2.1 63/89 24/31 24/31 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
Walbeck, Olivia Jr V 25:46.8 8:59 2.87 73/87 19/23 19/23 2/2
Watson, Morgan Sr V 20:29.8 7:09 2.87 31/87 11/23 11/23 2/2
Wetch, Olivia Fr F/S 17:07 8:09 2.1 61/89 22/31 22/31 1/1
Williams, Allison Fr F/S 15:31.7 7:24 2.1 29/89 11/31 11/31 1/2
Wisner, Ava Fr F/S 18:04 8:36 2.1 74/89 28/31 28/31 1/1
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 1/7 90:25
0:43
2.87 6:18 6:11 6:26 29 6:18 Cate Joaquin (2), Isabella Fauria (5), Haley Silva (6), Tatiana Cornejo (7), Sophie Debenedetti (9)
V 2nd 5 1/3 96:58
1:13
2.87 6:45 6:29 6:55 26 6:45 Hanna Hekkanen (1), Emily Castles (3), Audrey Reyes (5), Grace Harrison (8), Emma Hollenbach (9)
V 3rd 5 2/2 106:43
1:47
2.87 7:26 7:09 7:46 29 7:22 Morgan Watson (2), Cassidy Lourim (4), Marisa Petersen (6), Bridgette Kemp (8), Grace Rogers (9)
V 4th 5 2/2 125:07
5:13
2.87 8:43 7:46 9:35 40 8:11 Nicole McBride (1), Meghan Ladd (8), Skylar Strawn (9), Olivia Walbeck (10), Sophia Breslau (12)
F/S 1st 5 2/7 71:24
1:03
2.1 6:48 6:27 6:57 40 6:42 74:28
(3:04,4.1)
72:51
(1:27,2.0)
65:57 SF Track/XC ROCKS! (LY, LR) Claire Silva (2), Anna Karlshoej (8), McKenna McKrell (9), Nora Smith (10), Molly Chambers (11)
F/S 2nd 5 1/4 75:43
0:46
2.1 7:13 6:59 7:21 20 7:13 77:42
(1:59,2.6)
77:42
(1:59,2.6)
76:15
(0:32,0.7%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Peyton Carson (1), Abbie Rexroad (2), Jill Heskett (4), Elena Moorehead (6), Izabel Quackenbush (7)
F/S 3rd 5 1/2 78:18
0:13
2.1 7:27 7:24 7:30 15 7:27 83:34
(5:16,6.3)
83:34
(5:16,6.3)
83:25
(5:08,6.1%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Allison Williams (1), Johanna Stevenson (2), Audrey Felsted (3), Irene Hales (4), Madeline Fahey (5)
F/S 4th 5 1/2 81:31
0:41
2.1 7:46 7:34 7:53 15 7:46 91:38
(10:08,11.0)
91:38
(10:08,11.0)
91:38
(10:08,11.0%)
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR) Isabella Sharp (1), Caroline Smith (2), Isabella Roses (3), Ruby Stevenson (4), Hannah Freund (5)
F/S 5th 5 1/1 85:59
0:16
2.1 8:11 8:08 8:16 15 8:11 Bella Austin (1), Olivia Wetch (2), Madeleine Smith (3), Isabela Tuazon (4), Delaney Dougherty (5)
F/S 6th 5 1/1 91:28
1:43
2.1 8:43 8:25 9:14 15 8:43 Rose Goyette (1), Simone Sagay (2), Ava Wisner (3), Amelia Barkett (4), Chloe Brown (5)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Natalie Harper So Cosumnes Oaks 17:41.4 6:10
2 Cate Joaquin Fr St. Francis 17:45.4 6:11 1/23 1/23 2/7
3 Charlotte Mitchell Sr Davis 17:46.3 6:12
4 Aniela Mitchell Sr Davis 17:56.2 6:15
5 Isabella Fauria Jr St. Francis 17:59.1 6:16 2/23 2/23 2/7
6 Haley Silva Jr St. Francis 18:02 6:17 3/23 3/23 1/7
7 Tatiana Cornejo Fr St. Francis 18:09.3 6:20 4/23 4/23 1/7
8 Ana Fenton So Davis 18:12 6:20
9 Sophie Debenedetti Sr St. Francis 18:28.8 6:26 5/23 5/23 1/7
10 Hanna Hekkanen So St. Francis 18:36.7 6:29 6/23 6/23 1/7
11 Emily Eddy So Cosumnes Oaks 18:37.8 6:29
12 Corinne DeJong So Davis 18:42 6:31
13 Maggie Vazquez Jr Davis 18:42.5 6:31
14 Surina Beal Jr Davis 18:51.5 6:34
15 Emily Castles Fr St. Francis 19:08.7 6:40 7/23 7/23 1/7
16 Jade Guerrero Sr Cosumnes Oaks 19:13.4 6:42
17 Taure Morgan Sr Sheldon (CA) 19:19.5 6:44
18 Mykell Bouwhuis Jr Pleasant Grove 19:22.6 6:45
19 Kelli Vierra Jr Elk Grove 19:27 6:47
20 Selby Anderson Jr Davis 19:36.6 6:50
21 Audrey Reyes Jr St. Francis 19:38.6 6:51 8/23 8/23 1/4
22 Nellie Cox Jr Davis 19:39.1 6:51
23 Annie Wendley Jr Cosumnes Oaks 19:39.8 6:51
24 Mia Di Genova Jr Davis 19:40.1 6:51
25 Grace Harrison Jr St. Francis 19:44.2 6:53 9/23 9/23 2/4
26 Emma Hollenbach Jr St. Francis 19:49.9 6:55 10/23 10/23 1/3
27 Mikayla Cullers Sr Cosumnes Oaks 20:00.4 6:58
28 Hannah Lybbert Sr Davis 20:19.4 7:05
29 Kaylee Morgan Jr Davis 20:24.7 7:07
30 Junelle Angara Sr Franklin (EG) 20:28.9 7:08
31 Morgan Watson Sr St. Francis 20:29.8 7:09 11/23 11/23 2/2
32 Michaela Andrews Sr Sheldon (CA) 20:32.1 7:09
33 Madison Barth Jr Davis 20:35.6 7:11
34 Cassidy Lourim Sr St. Francis 20:49.4 7:15 12/23 12/23 2/2
35 Evelyn Cheng Jr Davis 20:50.2 7:16
36 Sydney Davies Jr Franklin (EG) 20:56 7:18
37 Alexandra Baldacch Jr Franklin (EG) 21:09.5 7:22
38 Haley Borjas So Cosumnes Oaks 21:09.6 7:22
39 Annabelle Stroganow So Cosumnes Oaks 21:16.5 7:25
40 Keiko Helmick Jr Franklin (EG) 21:21.8 7:27
41 Kimberley Rameriz Jr Elk Grove 21:28.8 7:29
42 Marisa Petersen Jr St. Francis 21:29.1 7:29 13/23 13/23 2/2
43 Erin Cheng Jr Davis 21:31.6 7:30
44 Bridgette Kemp Jr St. Francis 21:38.5 7:32 14/23 14/23 2/2
45 Emma Roybal Jr Sheldon (CA) 21:44.2 7:34
46 Julia Escudero Sr Franklin (EG) 22:08.2 7:43
47 Ashley Wong Jr Elk Grove 22:14.5 7:45
48 Grace Rogers Sr St. Francis 22:16.3 7:46 15/23 15/23 1/2
49 Nicole McBride Jr St. Francis 22:16.4 7:46 16/23 16/23 1/2
50 Sophia Young Jr Davis 22:20.5 7:47
51 Natalie Cadrett Sr Elk Grove 22:32.8 7:51
52 Kylie Seward Jr Davis 22:44 7:55
53 Jessica Bennett Jr Davis 22:45.4 7:56
54 Karly Scott Sr Elk Grove 23:00.1 8:01
55 Kelly Andrus Sr Elk Grove 23:24.2 8:09
56 Kaleigh Kwong Jr Elk Grove 23:27.4 8:10
57 Adeli Burdeinii So Franklin (EG) 23:35 8:13
58 Halee Kessler Sr Cosumnes Oaks 23:38.3 8:14
59 Nicoli Burdeinii So Franklin (EG) 23:43.5 8:16
60 Gabriella Groves Jr Franklin (EG) 23:48.3 8:18
61 Catherine Nguyen Jr Davis 23:54.6 8:20
62 Megan Kennedy Sr Davis 24:01 8:22
63 Sarah Stein Jr Davis 24:04.6 8:23
64 Alissa Casillas Sr Davis 24:04.8 8:23
65 Angelica Johnson Jr Pleasant Grove 24:08 8:25
66 Megan Rodriguez Sr Cosumnes Oaks 24:08.2 8:25
67 Priscilla Nguyen Sr Sheldon (CA) 24:42.8 8:37
68 Meghan Ladd Jr St. Francis 24:43.4 8:37 17/23 17/23 2/2
69 Ally Escamilla Jr Sheldon (CA) 24:49.8 8:39
70 Skylar Strawn Jr St. Francis 24:50.8 8:39 18/23 18/23 2/2
71 Victoria Garcia Jr Franklin (EG) 25:11.1 8:47
72 Natalie Chekmareva Jr Pleasant Grove 25:15.4 8:48
73 Olivia Walbeck Jr St. Francis 25:46.8 8:59 19/23 19/23 2/2
74 Bridget Mattle Jr Pleasant Grove 26:22.8 9:11
75 Iliana Becerra Jr Pleasant Grove 26:22.8 9:11
76 Nina Nguyen Jr Sheldon (CA) 26:46.3 9:20
77 Haley Wienker Sr Davis 26:56 9:23
78 Sophia Garrett Jr Cosumnes Oaks 27:00.4 9:25
79 Isabelle Nguyen Jr Pleasant Grove 27:02.8 9:25
80 Mary Williams Jr Sheldon (CA) 27:20 9:31
81 Sophia Breslau Jr St. Francis 27:29.5 9:35 20/23 20/23 2/2
82 Alyssa Appel Jr St. Francis 27:47.8 9:41 21/23 21/23 2/2
83 Bella Silva Jr St. Francis 27:57.3 9:44 22/23 22/23 2/2
84 Diane Cai Jr Davis 28:56.9 10:05
85 Rose Giblin Vance Jr St. Francis 29:01.3 10:07 23/23 23/23 2/2
86 Isabelle Farrand Sr Davis 30:01 10:28
87 Frankie Bodine Jr Pleasant Grove 30:43.3 10:42
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
2-1-1-1-1
Gap: 0:43
90:25
18:05
6:18
29 Cate Joaquin
Fr
17:45
6:11
2
Isabella Fauria
Jr
17:59
6:16
5
Haley Silva
Jr
18:02
6:17
6
Tatiana Cornejo
Fr
18:09
6:20
7
Sophie Debenede
Sr
18:29
6:26
9
Hanna Hekkanen
So
18:37
6:29
10
Emily Castles
Fr
19:09
6:40
15
2 Davis
3-1-2-2-2
Gap: 0:56
91:19
18:16
6:22
40 Charlott Mitchell
Sr
17:46
6:12
3
Aniela Mitchell
Sr
17:56
6:15
4
Ana Fenton
So
18:12
6:20
8
Corinne DeJong
So
18:42
6:31
12
Maggie Vazquez
Jr
18:43
6:31
13
Surina Beal
Jr
18:52
6:34
14
Selby Anderson
Jr
19:37
6:50
20
3 Cosumnes Oaks
1-3-3-3-3
Gap: 2:19
95:13
19:03
6:38
71 Natalie Harper
So
17:41
6:10
1
Emily Eddy
So
18:38
6:29
11
Jade Guerrero
Sr
19:13
6:42
16
Annie Wendley
Jr
19:40
6:51
21
Mikayla Cullers
Sr
20:00
6:58
22
Haley Borjas
So
21:10
7:22
27
Annabell Strogano
So
21:17
7:25
28
4 Franklin (EG)
7-5-5-4-4
Gap: 1:39
106:04
21:13
7:24
135 Junelle Angara
Sr
20:29
7:08
23
Sydney Davies
Jr
20:56
7:18
25
Alexandr Baldacch
Jr
21:10
7:22
26
Keiko Helmick
Jr
21:22
7:27
29
Julia Escudero
Sr
22:08
7:43
32
Adeli Burdeini
So
23:35
8:13
38
Nicoli Burdeini
So
23:44
8:16
39
5 Elk Grove
6-6-6-6-5
Gap: 3:33
108:43
21:45
7:35
151 Kelli Vierra
Jr
19:27
6:47
19
Kimberle Rameriz
Jr
21:29
7:29
30
Ashley Wong
Jr
22:15
7:45
33
Natalie Cadrett
Sr
22:33
7:51
34
Karly Scott
Sr
23:00
8:01
35
Kelly Andrus
Sr
23:24
8:09
36
Kaleigh Kwong
Jr
23:27
8:10
37
6 Sheldon (CA)
4-4-4-5-6
Gap: 5:30
111:08
22:14
7:45
155 Taure Morgan
Sr
19:20
6:44
17
Michaela Andrews
Sr
20:32
7:09
24
Emma Roybal
Jr
21:44
7:34
31
Priscill Nguyen
Sr
24:43
8:37
41
Ally Escamill
Jr
24:50
8:39
42
Nina Nguyen
Jr
26:46
9:20
46
Mary Williams
Jr
27:20
9:31
48
7 Pleasant Grove
5-7-7-7-7
Gap: 7:00
121:32
24:18
8:28
190 Mykell Bouwhuis
Jr
19:23
6:45
18
Angelica Johnson
Jr
24:08
8:25
40
Natalie Chekmare
Jr
25:15
8:48
43
Bridget Mattle
Jr
26:23
9:11
44
Iliana Becerra
Jr
26:23
9:11
45
Isabelle Nguyen
Jr
27:03
9:25
47
Frankie Bodine
Jr
30:43
10:42
49
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:13
96:58
19:24
6:45
26 Hanna Hekkanen
So
18:37
6:29
1
Emily Castles
Fr
19:09
6:40
3
Audrey Reyes
Jr
19:39
6:51
5
Grace Harrison
Jr
19:44
6:53
8
Emma Hollenba
Jr
19:50
6:55
9
Morgan Watson
Sr
20:30
7:09
12
Cassidy Lourim
Sr
20:49
7:15
14
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 1:28
98:07
19:37
6:50
29 Surina Beal
Jr
18:52
6:34
2
Selby Anderson
Jr
19:37
6:50
4
Nellie Cox
Jr
19:39
6:51
6
Mia Di Genova
Jr
19:40
6:51
7
Hannah Lybbert
Sr
20:19
7:05
10
Kaylee Morgan
Jr
20:25
7:07
11
Madison Barth
Jr
20:36
7:11
13
3 Cosumnes Oaks
3-3-3-3-3
Gap: 5:51
117:13
23:27
8:10
85 Haley Borjas
So
21:10
7:22
15
Annabell Strogano
So
21:17
7:25
16
Halee Kessler
Sr
23:38
8:14
17
Megan Rodrigue
Sr
24:08
8:25
18
Sophia Garrett
Jr
27:00
9:25
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
1-1-1-1-1
Gap: 1:56
105:43
21:09
7:22
27 Kaylee Morgan
Jr
20:25
7:07
1
Madison Barth
Jr
20:36
7:11
3
Evelyn Cheng
Jr
20:50
7:16
5
Erin Cheng
Jr
21:32
7:30
7
Sophia Young
Jr
22:21
7:47
11
Kylie Seward
Jr
22:44
7:55
12
Jessica Bennett
Jr
22:45
7:56
13
2 St. Francis
2-2-2-2-2
Gap: 1:47
106:43
21:21
7:26
29 Morgan Watson
Sr
20:30
7:09
2
Cassidy Lourim
Sr
20:49
7:15
4
Marisa Petersen
Jr
21:29
7:29
6
Bridgett Kemp
Jr
21:39
7:32
8
Grace Rogers
Sr
22:16
7:46
9
Nicole McBride
Jr
22:16
7:46
10
Meghan Ladd
Jr
24:43
8:37
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: V 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Davis
2-1-1-1-1
Gap: 1:21
117:30
23:30
8:11
20 Kylie Seward
Jr
22:44
7:55
2
Jessica Bennett
Jr
22:45
7:56
3
Catherin Nguyen
Jr
23:55
8:20
4
Megan Kennedy
Sr
24:01
8:22
5
Sarah Stein
Jr
24:05
8:23
6
Alissa Casillas
Sr
24:05
8:23
7
Haley Wienker
Sr
26:56
9:23
11
2 St. Francis
1-2-2-2-2
Gap: 5:13
125:07
25:01
8:43
40 Nicole McBride
Jr
22:16
7:46
1
Meghan Ladd
Jr
24:43
8:37
8
Skylar Strawn
Jr
24:51
8:39
9
Olivia Walbeck
Jr
25:47
8:59
10
Sophia Breslau
Jr
27:30
9:35
12
Alyssa Appel
Jr
27:48
9:41
13
Bella Silva
Jr
27:57
9:44
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Sophia Livingston So Elk Grove 13:21 6:21
2 Claire Silva Fr St. Francis 13:32.7 6:27 1/31 1/31 2/7
3 Alisa Zhdanov So Sheldon (CA) 13:36.8 6:29
4 Carmelle Chun Fr Elk Grove 13:38.2 6:30
5 Abigail Ribet So Elk Grove 13:55.3 6:38
6 Katrina Haws So Davis 14:01.5 6:41
7 Vivian Lee So Davis 14:07.7 6:44
8 Anna Karlshoej Fr St. Francis 14:24.4 6:52 2/31 2/31 3/7
9 McKenna McKrell Fr St. Francis 14:24.8 6:52 3/31 3/31 2/7
10 Nora Smith Fr St. Francis 14:26.5 6:53 4/31 4/31 1/7
11 Molly Chambers So St. Francis 14:35.7 6:57 5/31 5/31 1/7 15:24
(0:48)
15:07
(0:31)
15:07
(0:31)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
12 Dahlia Kraus So Davis 14:37.8 6:58
13 Kaili Seto Fr Elk Grove 14:39.4 6:59
14 Peyton Carson Fr St. Francis 14:39.9 6:59 6/31 6/31 1/5
15 Emma Carney So Davis 14:40.7 6:59
16 Kaitlin Powers Fr Elk Grove 14:42.9 7:00
17 Zoe Pritchard Fr Davis 14:51.5 7:05
18 Ashley Offord Fr Sheldon (CA) 14:52.1 7:05
19 Abbie Rexroad Fr St. Francis 15:04.4 7:11 7/31 7/31 1/5
20 Keira Emmett Fr Davis 15:05.1 7:11
21 Bridgette Shramm Fr Pleasant Grove 15:08 7:12
22 Jill Heskett Fr St. Francis 15:10 7:13 8/31 8/31 1/4
23 Chelsi Rowing Fr Pleasant Grove 15:17.2 7:17
24 Vibha Royal So Cosumnes Oaks 15:18.4 7:17
25 Eliza Meyer Fr Davis 15:22.2 7:19
26 Elena Moorehead So St. Francis 15:22.5 7:19 9/31 9/31 1/4 20:34
(5:12)
20:34
(5:12)
20:34
(5:12)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
27 Izabel Quackenbush So St. Francis 15:26 7:21 10/31 10/31 1/4 15:12 15:21 15:12
28 Rebecca Chang Fr Davis 15:28.6 7:22
29 Allison Williams Fr St. Francis 15:31.7 7:24 11/31 11/31 1/2
30 Christy Au Fr Elk Grove 15:32.6 7:24
31 Johanna Stevenson Fr St. Francis 15:34.9 7:25 12/31 12/31 1/2
32 Sofia Herrera So Elk Grove 15:37.3 7:26
33 Audrey Felsted Fr St. Francis 15:42 7:29 13/31 13/31 1/2
34 Grace Kishiyama Fr Davis 15:42.3 7:29
35 Irene Hales Fr St. Francis 15:44.3 7:30 14/31 14/31 1/2
36 Madeline Fahey So St. Francis 15:44.6 7:30 15/31 15/31 1/2 15:19 15:19 15:19
37 Riana Azevedo So Pleasant Grove 15:50 7:32
38 Isabella Sharp Fr St. Francis 15:52.4 7:34 16/31 16/31 1/2
39 Shea Kordana Fr Davis 15:55.1 7:35
40 Reagan Cusi Fr Davis 15:58.5 7:36
41 Emma White So Davis 16:01.6 7:38
42 Caroline Smith Fr St. Francis 16:11.5 7:43 17/31 17/31 1/2
43 Kathy Nguyen Fr Sheldon (CA) 16:13 7:43
44 Lorelei Krebs So Davis 16:13.6 7:44
45 Gabi McMorris Fr Sheldon (CA) 16:15.5 7:45
46 Zalea Bjorgum So Pleasant Grove 16:16.7 7:45
47 Taylor Nolan Fr Elk Grove 16:21.4 7:47
48 Isabella Roses Fr St. Francis 16:24.6 7:49 18/31 18/31 1/2
49 Ruby Stevenson Fr St. Francis 16:28.5 7:51 19/31 19/31 1/2
50 Lydia Mendoza Fr Franklin (EG) 16:28.9 7:51
51 Hannah Freund Fr St. Francis 16:33.8 7:53 20/31 20/31 1/2
52 Lindsey Osorio Fr Sheldon (CA) 16:35.6 7:54
53 Emily Bennett Fr Davis 16:41.1 7:57
54 Sofia Fernandez So Pleasant Grove 16:42.3 7:57
55 Callie Casillas Fr Cosumnes Oaks 16:44.6 7:58
56 Helena Young Fr Davis 16:52.3 8:02
57 Elizabeth Young So Davis 16:54.2 8:03
58 Emilia Iacobelli So Davis 16:55.5 8:04
59 Olivia Hemmings Fr Franklin (EG) 16:56.1 8:04
60 Bella Austin Fr St. Francis 17:04.9 8:08 21/31 21/31 1/2
61 Olivia Wetch Fr St. Francis 17:07 8:09 22/31 22/31 1/1
62 Madeleine Smith So St. Francis 17:12 8:11 23/31 23/31 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
63 Isabela Tuazon Fr St. Francis 17:14.4 8:13 24/31 24/31 1/1 You ROCK Troubadour! (SBP)
64 Isabella Romo Fr Davis 17:17.6 8:14
65 Alyssa Casey Fr Cosumnes Oaks 17:20.4 8:15
66 Delaney Dougherty Fr St. Francis 17:20.7 8:16 25/31 25/31 1/1
67 Kelly Le Fr Sheldon (CA) 17:38.6 8:24
68 Rose Goyette So St. Francis 17:40.8 8:25 26/31 26/31 1/1 18:15
(0:34)
18:15
(0:34)
18:15
(0:34)
You ROCK Troubadour! (LY, LR, PR)
69 Danyka Burrill Fr Sheldon (CA) 17:46.3 8:28
70 Ashley Fuglsang So Elk Grove 17:49.9 8:29
71 Anna Giordano So Sheldon (CA) 17:52 8:30
72 Simone Sagay Fr St. Francis 17:56.9 8:33 27/31 27/31 1/1
73 Ramanjit Bal So Franklin (EG) 17:57.6 8:33
74 Ava Wisner Fr St. Francis 18:04 8:36 28/31 28/31 1/1
75 Amelia Barkett Fr St. Francis 18:22.3 8:45 29/31 29/31 1/1
76 Madeline Bullard Fr Cosumnes Oaks 18:29.2 8:48
77 Isabel Lyons Fr Franklin (EG) 18:29.9 8:49
78 Deziray Vasquez Fr Sheldon (CA) 18:35.6 8:51
79 Anne Garong Fr Cosumnes Oaks 19:15.8 9:10
80 Chloe Brown Fr St. Francis 19:23.7 9:14 30/31 30/31 1/1
81 Sydney Pritchard So Davis 19:27.7 9:16
82 Kayla Chan So Davis 19:29.9 9:17
83 Sadie Pharakda Fr Cosumnes Oaks 19:37.9 9:21
84 Zitlaly Carrillo Fr Franklin (EG) 19:56.3 9:30
85 Emily Prussel So Davis 20:00.6 9:32
86 Hannah Hess Fr St. Francis 20:12.9 9:38 31/31 31/31 1/1
87 Kayla Duncan So Sheldon (CA) 20:32.7 9:47
88 Andrea Prado-Aguayo Fr Elk Grove 20:32.8 9:47
89 Ashley Borton Fr Cosumnes Oaks 21:55.5 10:26
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elk Grove
1-1-1-1-1
Gap: 1:22
70:17
14:03
6:42
39 Sophia Livingst
So
13:21
6:21
1
Carmelle Chun
Fr
13:38
6:30
4
Abigail Ribet
So
13:55
6:38
5
Kaili Seto
Fr
14:39
6:59
13
Kaitlin Powers
Fr
14:43
7:00
16
Christy Au
Fr
15:33
7:24
25
Sofia Herrera
So
15:37
7:26
26
2 St. Francis
2-2-2-2-2
Gap: 1:03
71:24
14:17
6:48
40 Claire Silva
Fr
13:33
6:27
2
Anna Karlshoe
Fr
14:24
6:52
8
McKenna McKrell
Fr
14:25
6:52
9
Nora Smith
Fr
14:27
6:53
10
Molly Chambers
So
14:36
6:57
11
Peyton Carson
Fr
14:40
6:59
14
Abbie Rexroad
Fr
15:04
7:11
19
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR)
3 Davis
4-3-3-3-3
Gap: 0:50
72:19
14:28
6:53
57 Katrina Haws
So
14:02
6:41
6
Vivian Lee
So
14:08
6:44
7
Dahlia Kraus
So
14:38
6:58
12
Emma Carney
So
14:41
6:59
15
Zoe Pritchar
Fr
14:52
7:05
17
Keira Emmett
Fr
15:05
7:11
20
Eliza Meyer
Fr
15:22
7:19
24
4 Sheldon (CA)
3-4-4-4-4
Gap: 2:59
77:33
15:31
7:23
110 Alisa Zhdanov
So
13:37
6:29
3
Ashley Offord
Fr
14:52
7:05
18
Kathy Nguyen
Fr
16:13
7:43
28
Gabi McMorris
Fr
16:16
7:45
29
Lindsey Osorio
Fr
16:36
7:54
32
Kelly Le
Fr
17:39
8:24
37
Danyka Burrill
Fr
17:46
8:28
38
5 Pleasant Grove
5-5-5-5-5
Gap: 1:34
79:14
15:51
7:33
133 Bridgett Shramm
Fr
15:08
7:12
21
Chelsi Rowing
Fr
15:17
7:17
22
Riana Azevedo
So
15:50
7:32
27
Zalea Bjorgum
So
16:17
7:45
30
Sofia Fernande
So
16:42
7:57
33








6 Cosumnes Oaks
6-6-6-6-6
Gap: 3:57
87:08
17:26
8:18
175 Vibha Royal
So
15:18
7:17
23
Callie Casillas
Fr
16:45
7:58
34
Alyssa Casey
Fr
17:20
8:15
36
Madeline Bullard
Fr
18:29
8:48
40
Anne Garong
Fr
19:16
9:10
42
Sadie Pharakda
Fr
19:38
9:21
43
Ashley Borton
Fr
21:56
10:26
45
7 Franklin (EG)
7-7-7-7-7
Gap: 3:27
89:49
17:58
8:33
190 Lydia Mendoza
Fr
16:29
7:51
31
Olivia Hemmings
Fr
16:56
8:04
35
Ramanjit Bal
So
17:58
8:33
39
Isabel Lyons
Fr
18:30
8:49
41
Zitlaly Carrillo
Fr
19:56
9:30
44








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:46
75:43
15:09
7:13
20 Peyton Carson
Fr
14:40
6:59
1
Abbie Rexroad
Fr
15:04
7:11
2
Jill Heskett
Fr
15:10
7:13
4
Elena Moorehea
So
15:23
7:19
6
Izabel Quackenb
So
15:26
7:21
7
Allison Williams
Fr
15:32
7:24
9
Johanna Stevenso
Fr
15:35
7:25
11
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:50
77:33
15:31
7:23
43 Keira Emmett
Fr
15:05
7:11
3
Eliza Meyer
Fr
15:22
7:19
5
Rebecca Chang
Fr
15:29
7:22
8
Grace Kishiyam
Fr
15:42
7:29
13
Shea Kordana
Fr
15:55
7:35
14
Reagan Cusi
Fr
15:59
7:36
15
Emma White
So
16:02
7:38
16
3 Elk Grove
3-3-3-3-3
Gap: 5:00
85:54
17:11
8:11
83 Christy Au
Fr
15:33
7:24
10
Sofia Herrera
So
15:37
7:26
12
Taylor Nolan
Fr
16:21
7:47
17
Ashley Fuglsang
So
17:50
8:29
20
Andrea Prado-Ag
Fr
20:33
9:47
24








4 Sheldon (CA)
4-4-4-4-4
Gap: 2:54
92:25
18:29
8:48
103 Kelly Le
Fr
17:39
8:24
18
Danyka Burrill
Fr
17:46
8:28
19
Anna Giordano
So
17:52
8:30
21
Deziray Vasquez
Fr
18:36
8:51
22
Kayla Duncan
So
20:33
9:47
23








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:13
78:18
15:40
7:27
15 Allison Williams
Fr
15:32
7:24
1
Johanna Stevenso
Fr
15:35
7:25
2
Audrey Felsted
Fr
15:42
7:29
3
Irene Hales
Fr
15:44
7:30
4
Madeline Fahey
So
15:45
7:30
5
Isabella Sharp
Fr
15:52
7:34
6
Caroline Smith
Fr
16:12
7:43
9
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 0:54
81:47
16:21
7:47
48 Reagan Cusi
Fr
15:59
7:36
7
Emma White
So
16:02
7:38
8
Lorelei Krebs
So
16:14
7:44
10
Emily Bennett
Fr
16:41
7:57
11
Helena Young
Fr
16:52
8:02
12
Elizabet Young
So
16:54
8:03
13
Emilia Iacobell
So
16:56
8:04
14
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:41
81:31
16:18
7:46
15 Isabella Sharp
Fr
15:52
7:34
1
Caroline Smith
Fr
16:12
7:43
2
Isabella Roses
Fr
16:25
7:49
3
Ruby Stevenso
Fr
16:29
7:51
4
Hannah Freund
Fr
16:34
7:53
5
Bella Austin
Fr
17:05
8:08
8
Olivia Wetch
Fr
17:07
8:09
9
SF Track/XC ROCKS! (LY, LR, PR)
2 Davis
2-2-2-2-2
Gap: 2:36
90:05
18:01
8:35
46 Elizabet Young
So
16:54
8:03
6
Emilia Iacobell
So
16:56
8:04
7
Isabella Romo
Fr
17:18
8:14
10
Sydney Pritchar
So
19:28
9:16
11
Kayla Chan
So
19:30
9:17
12
Emily Prussel
So
20:01
9:32
13




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 0:16
85:59
17:12
8:11
15 Bella Austin
Fr
17:05
8:08
1
Olivia Wetch
Fr
17:07
8:09
2
Madelein Smith
So
17:12
8:11
3
Isabela Tuazon
Fr
17:14
8:13
4
Delaney Doughert
Fr
17:21
8:16
5
Rose Goyette
So
17:41
8:25
6
Simone Sagay
Fr
17:57
8:33
7
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: F/S 6th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Francis
1-1-1-1-1
Gap: 1:43
91:28
18:18
8:43
15 Rose Goyette
So
17:41
8:25
1
Simone Sagay
Fr
17:57
8:33
2
Ava Wisner
Fr
18:04
8:36
3
Amelia Barkett
Fr
18:22
8:45
4
Chloe Brown
Fr
19:24
9:14
5
Hannah Hess
Fr
20:13
9:38
6




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.