Bella Vista Results from the Sac Joaquin Finals at Willow Hill Reservoir on 11/10/06

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Evan Simpson Fr Fr 12:14 5:50 2.1 14/43 1/1 1/1 9/13 12:12 12:12
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jared Lester Fr FAIRFIELD 11:14 5:21
2 Flavio Castro Fr LOS BANOS 11:22 5:25
3 Tyler Raposa Fr WOODCREEK 11:24 5:26
4 Henry Stroud Fr JESUIT 11:25 5:26
5 Travis Carter Fr JESUIT 11:37 5:32
6 Jason Coupe Fr GALT 11:38 5:32
7 Danny Diaz Fr JESUIT 11:41 5:34
8 Gregory Barrier Fr OAK RIDGE 12:00 5:43
9 Nathan Beers Fr VACAVILLE 12:04 5:45
10 Gurp Mann Fr WOODCREEK 12:04 5:45
11 Samuel Wilson Fr JESUIT 12:05 5:45
12 Andrew Lowrance Fr PONDEROSA 12:09 5:47
13 Perry Hansen Fr JESUIT 12:11 5:48
14 Evan Simpson Fr Bella Vista 12:14 5:50 1/1 1/1 9/13 12:12 12:12
15 Ryan Hoffman Fr OAK RIDGE 12:15 5:50
16 David Hernandez Fr LOS BANOS 12:16 5:50
17 Zachary McMillen Fr OAK RIDGE 12:17 5:51
18 Jonatha Strong Fr OAK RIDGE 12:18 5:51
19 Jordan Dickinson Fr VACAVILLE 12:18 5:51
20 David Yu Fr LAGUNA CREEK 12:23 5:54
21 Tyler Rouse Fr OAK RIDGE 12:23 5:54
22 Justin Lobo Fr JESUIT 12:27 5:56
23 Mitchel Bamford Fr OAK RIDGE 12:32 5:58
24 Carlos Rosner Fr LOS BANOS 12:34 5:59
25 Curtis Duncan Fr PONDEROSA 12:37 6:00
26 Eddy Button Fr GALT 12:40 6:02
27 Oscar Correa Fr VALLEY 12:42 6:03
28 Eric Frame Fr JESUIT 12:46 6:05
29 Pedro Osornio Fr ATWATER 12:46 6:05
30 Bradly Brown Fr GALT 12:48 6:06
31 Andrew Klien Fr PONDEROSA 12:50 6:07
32 Jose Torres Fr LOS BANOS 12:52 6:08
33 Jesse Routsong Fr PONDEROSA 12:54 6:09
34 Henry Jordan Fr WOOD WILL C. 13:01 6:12
35 Daniel O'Shea Fr OAK RIDGE 13:05 6:14
36 Brandon Meyer Fr PONDEROSA 13:11 6:17
37 Matt Hunt Fr GALT 13:13 6:18
38 Matt Freitag Fr GALT 13:22 6:22
39 Ramon Flores Fr GALT 14:04 6:42
40 Alejand Alegria So LOS BANOS 14:10 6:45
41 Michael Medina Fr GALT 14:50 7:04
42 Jaime Velasquez Fr LOS BANOS 16:10 7:42
43 Bryce Purser Fr LOS BANOS 19:01 9:03
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

17 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
Fr d1 Matthew Cosca, Fr, 11:25, DAVIS SR. DAVIS SR., 59:31, 16
Fr d2 Jared Lester, Fr, 11:14, FAIRFIELD JESUIT, 58:59, 26
Fr d3 Kenny Austin, Fr, 11:34, RIO AMERICANO RIO AMERICANO, 60:17, 26
Fr d4 Cameron Goodman, Fr, 11:40, CHRISTIAN BROTHERS ESCALON, 64:23, 38
Fr d5 Steven Avila, Fr, 12:39, BIG VALLEY CHRISTI n/a
JV d1,2 Blake Ramos, Sr, 17:39, JESUIT JESUIT, 90:37, 27
JV d3,4,5 Tyler Spangler, So, 19:02, DEL ORO DEL CAMPO, 97:25, 20
So d1 Clayton Daly, So, 11:12, FOLSOM SHELDON, 58:48, 46
So d2 Adam Kelly-Stron, Fr, 10:54, JESUIT JESUIT, 56:56, 38
So d3 Corey Coates, Fr, 10:57, WOODLAND PLEASANT GROVE, 59:33, 43
So d4 Spencer Tierney, So, 11:27, CHRISTIAN BROTHERS CHRISTIAN BROTHERS, 60:58, 28
So d5 Jovini Martinez, So, 11:56, TIOGA n/a
V d1 Brendan Gregg, Sr, 16:14, DAVIS SR. DAVIS SR., 83:34, 15
V d2 Phil McKennan, Sr, 16:22, JESUIT JESUIT, 84:09, 30
V d3 James Tracy, Jr, 16:28, DEL CAMPO DEL CAMPO, 87:39, 48
V d4 German Fernandez, , 16:37, RIVERBANK RIVERBANK, 88:44, 41
V d5 Josh Atkins, Jr, 18:50, CAPITAL CHRISTIAN JIM ELLIOT CHRISTI, 105:01, 46

All Girls Races

12 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
All at 3.04 mi
All at 2.1 mi
F/S d1 Holly Rankin, Fr, 12:52, TOKAY DAVIS SR., 68:31, 43
F/S d2 Taylor Spencer, Fr, 12:58, CASA ROBLE OAK RIDGE, 70:02, 47
F/S d3 Amanda Blackwood, So, 13:17, PLEASANT GROVE EL DORADO, 71:38, 42
F/S d4 Emily Cook, Fr, 13:17, CALAVERAS ESCALON, 74:15, 33
F/S d5 Megan Crutchfield, Fr, 15:16, JIM ELLIOT CHRISTI JIM ELLIOT CHRISTI, 83:55, 15
JV d1,2 Rebecca Woo, Sr, 21:22, DAVIS SR. DAVIS SR., 111:31, 33
JV d2,3,4 Lauren Sword, Sr, 23:29, BRET HARTE BRET HARTE, 121:55, 28
V d1 Laurynn Chetelat, Jr, 19:49, DAVIS SR. DAVIS SR., 101:18, 23
V d2 Alex Kosinski, Sr, 19:01, OAK RIDGE PONDEROSA, 102:19, 64
V d3 Jenni Eiremo, Sr, 19:43, EL CAMINO PLACER, 103:39, 42
V d4 Maritza Garcia, Sr, 19:38, RIVERBANK BRET HARTE, 105:35, 38
V d5 Lauren Jimison, Jr, 21:53, CAPITAL CHRISTIAN BIG VALLEY CHRISTI, 127:25, 30