South Torrance Results from the Southern Section Prelims at Mt. Sac on 11/10/07

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Almedia, Tyler Jr V 15:54 5:26 2.93 5/102 1/7 1/7 5/17 You ROCK! (SBP)
Catena, David Jr V 17:55 6:07 2.93 75/102 6/7 6/7 7/14 You ROCK! (SBP)
Catena, Jacob Jr V 17:29 5:58 2.93 63/102 3/7 3/7 11/14 18:24
(0:55,5.0)
18:24
(0:55,5.0)
18:24
(0:55,5.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Gonin, Mathieu Sr V 17:39 6:01 2.93 69/102 4/7 4/7 11/14 17:46
(0:07,0.7)
17:46
(0:07,0.7)
17:46
(0:07,0.7)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Johnson, Brad Sr V 17:39 6:01 2.93 70/102 5/7 5/7 9/14 17:55
(0:16,1.5)
17:55
(0:16,1.5)
17:26 You ROCK! (LY, LR)
Ledford, Eric Jr V 18:36 6:21 2.93 90/102 7/7 7/7 9/14 19:38
(1:02,5.3)
19:38
(1:02,5.3)
You ROCK! (LR, PR)
Park, Steven Fr V 17:29 5:58 2.93 62/102 2/7 2/7 11/15
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 11/14 86:10
1:45
2.93 5:53 5:26 6:01 261 5:32 88:08
(1:58,2.2)
88:08
(1:58,2.2)
82:29 Your Team ROCKS! (LY, LR) Tyler Almedia (5), Steven Park (60), Jacob Catena (61), Mathieu Gonin (67), Brad Johnson (68)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Louie Gallardo Sr Mater Dei 15:34 5:19
2 Travis Hallanan Sr Paso Robles 15:38 5:20
3 David Archila Jr North Torrance 15:51 5:25
4 Erich Yanoschik Sr Brea Olinda 15:52 5:25
5 Tyler Almedia Jr South Torrance 15:54 5:26 1/7 1/7 5/17 You ROCK! (SBP)
6 Spencer Doolittle Sr Ayala 15:56 5:26
7 Brian Aukshunas Sr El Modena 15:57 5:27
8 Todd Reihia Sr Paso Robles 16:00 5:28
9 Heyden Woof Fr Adolfo Camarillo 16:00 5:28
10 Tyler Reed Jr Ayala 16:01 5:28
11 Alex Corliss Sr San Marcos 16:02 5:28
12 Daniel Serna Sr Brea Olinda 16:10 5:31
13 Hugo Guiterrez So Arroyo Grande 16:10 5:31
14 Mark Berquist Sr San Marcos 16:16 5:33
15 Robert Tanner Jr Ayala 16:20 5:34
16 Joshua Fishelberg Sr Ayala 16:20 5:34
17 Taylor Nasu So Ayala 16:23 5:35
18 Jared Andrea Sr Ayala 16:26 5:37
19 Chris Lopez Sr Los Altos (Hacienda ) 16:39 5:41
20 Hailu Hitchman Fr Mater Dei 16:40 5:41
21 John Svet Sr Brea Olinda 16:42 5:42
22 Taylor Castanon Jr Arroyo Grande 16:44 5:43
23 Joey Elkins Sr Adolfo Camarillo 16:45 5:43
24 Mitchell Mo Jr La Habra 16:46 5:43
25 Eric Hansen Jr Mater Dei 16:47 5:44
26 Billy Vetter Jr El Modena 16:48 5:44
27 Sergio Rodriguez Jr Los Altos (Hacienda ) 16:48 5:44
28 Brian Russell So North Torrance 16:49 5:44
29 Robbie Arao So Mater Dei 16:52 5:45
30 Brad Hernandez Sr Los Altos (Hacienda ) 16:55 5:46
31 Tyler Gay Sr Paso Robles 16:57 5:47
32 Jeffrey Shaw Sr Ayala 16:57 5:47
33 Andrew Rezner So Mater Dei 16:58 5:47
34 Steve Lawrence Jr El Modena 17:01 5:48
35 Mitchell Paur So El Modena 17:01 5:48
36 Scott Begneski Jr Brea Olinda 17:02 5:49
37 Matt Ellenson So Brea Olinda 17:03 5:49
38 Kyle Aukshunas So El Modena 17:06 5:50
39 Ryan Noro Jr North Torrance 17:07 5:51
40 Greg Kelly Jr Adolfo Camarillo 17:08 5:51
41 Mark Seal Sr Adolfo Camarillo 17:09 5:51
42 Andrew Sanchez Sr San Marcos 17:11 5:52
43 Abraham Lin Jr Los Altos (Hacienda ) 17:11 5:52
44 Matt Lewis Sr North Torrance 17:12 5:52
45 Corey Hart Jr Adolfo Camarillo 17:12 5:52
46 Preston Lewis Fr North Torrance 17:13 5:53
47 Scott Hansen So Mater Dei 17:13 5:53
48 Anthony Katsivalis Jr El Modena 17:14 5:53
49 Evan Bradford So San Marcos 17:14 5:53
50 Jacob Moore So Paso Robles 17:15 5:53
51 Jesus Corral Jr Baldwin Park 17:15 5:53
52 Evan Gravelle Sr Adolfo Camarillo 17:16 5:54
53 Thomas Howland So Brea Olinda 17:19 5:55
54 Levi Cajiao Fr North Torrance 17:20 5:55
55 Benny Kuang Jr Temple City 17:21 5:55
56 Gabe Flores Sr Paso Robles 17:21 5:55
57 Dan Smith So Arroyo Grande 17:22 5:56
58 Cullen Cali So Arroyo Grande 17:22 5:56
59 Nick Jones Sr South Hills 17:23 5:56
60 Marco Moncada Jr Brea Olinda 17:24 5:56
61 Gabino Suarez Fr Santa Maria 17:28 5:58
62 Steven Park Fr South Torrance 17:29 5:58 2/7 2/7 11/15
63 Jacob Catena Jr South Torrance 17:29 5:58 3/7 3/7 11/14 18:24
(0:55)
18:24
(0:55)
18:24
(0:55)
You ROCK! (LY, LR, PR)
64 Luis Martinez So Baldwin Park 17:34 6:00
65 Antonio Hernandez So Los Altos (Hacienda ) 17:34 6:00
66 Israel Ruvalcaba So Santa Maria 17:34 6:00
67 Paul Nay Jr Baldwin Park 17:35 6:00
68 Wesley Brower So Adolfo Camarillo 17:38 6:01
69 Mathieu Gonin Sr South Torrance 17:39 6:01 4/7 4/7 11/14 17:46
(0:07)
17:46
(0:07)
17:46
(0:07)
You ROCK! (LY, LR, PR)
70 Brad Johnson Sr South Torrance 17:39 6:01 5/7 5/7 9/14 17:55
(0:16)
17:55
(0:16)
17:26 You ROCK! (LY, LR)
71 Michael Ramos Jr South Hills 17:40 6:02
72 Chris Lim Sr El Modena 17:46 6:04
73 Angus Leung Jr Temple City 17:48 6:05
74 Benito Camarillo Jr Santa Maria 17:54 6:07
75 David Catena Jr South Torrance 17:55 6:07 6/7 6/7 7/14 You ROCK! (SBP)
76 Andy Lopez So Paso Robles 17:56 6:07
77 Sean Pringle So Arroyo Grande 17:58 6:08
78 Blas Cruz Sr El Monte 17:59 6:08
79 Daniel Gee Jr Temple City 18:00 6:09
80 Yousseff Farfan Jr Mater Dei 18:01 6:09
81 Christopher Fox Sr Los Altos (Hacienda ) 18:02 6:09
82 Josh Song Sr North Torrance 18:04 6:10
83 Jose Ibarra Sr Los Altos (Hacienda ) 18:08 6:11
84 Jansen Dahill Jr San Marcos 18:12 6:13
85 M. Luc Cotter Jr San Marcos 18:17 6:14
86 Austin Liu Jr Temple City 18:22 6:16
87 Juan Alvarez So Arroyo Grande 18:28 6:18
88 Dennis Chan Sr Temple City 18:32 6:20
89 Justin Feng Sr San Marcos 18:33 6:20
90 Eric Ledford Jr South Torrance 18:36 6:21 7/7 7/7 9/14 19:38
(1:02)
19:38
(1:02)
You ROCK! (LR, PR)
91 Johnnie Aguirre Jr Baldwin Park 18:42 6:23
92 Jose Gonzalez Fr Paso Robles 18:46 6:24
93 Ruffino Serrano Sr Arroyo Grande 18:49 6:25
94 Daniel Borcherding Jr Santa Maria 18:49 6:25
95 Eduardo Melgarejo So Baldwin Park 18:50 6:26
96 Breier Lopez So Baldwin Park 18:53 6:27
97 Sergio Carmona Jr Santa Maria 18:55 6:27
98 Matt Arroyo So Temple City 19:09 6:32
99 Mitchell Lopez Sr Baldwin Park 19:20 6:36
100 Marcos Gomez Fr Santa Maria 19:22 6:37
101 Josue Cardoso So Santa Maria 19:26 6:38
102 Damien Rodriguez Sr Temple City 19:30 6:39
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Ayala
6-2-1-1-1
Gap: 0:27
81:00
16:12
5:32
64 Spencer Doolittle
Sr
15:56
5:26
6
Tyler Reed
Jr
16:01
5:28
10
Robert Tanner
Jr
16:20
5:34
15
Joshua Fishelberg
Sr
16:20
5:34
16
Taylor Nasu
So
16:23
5:35
17








2 Mater Dei
1-4-4-3-2
Gap: 1:24
82:51
16:34
5:39
105 Louie Gallardo
Sr
15:34
5:19
1
Hailu Hitchman
Fr
16:40
5:41
20
Eric Hansen
Jr
16:47
5:44
24
Robbie Arao
So
16:52
5:45
28
Andrew Rezner
So
16:58
5:47
32








3 Brea Olinda
4-2-2-2-3
Gap: 1:11
82:49
16:34
5:39
108 Erich Yanoschik
Sr
15:52
5:25
4
Daniel Serna
Sr
16:10
5:31
12
John Svet
Sr
16:42
5:42
21
Scott Begneski
Jr
17:02
5:49
35
Matt Ellenson
So
17:03
5:49
36








4 El Modena
7-7-5-5-4
Gap: 1:09
83:53
16:47
5:44
136 Brian Aukshunas
Sr
15:57
5:27
7
Billy Vetter
Jr
16:48
5:44
25
Steve Lawrence
Jr
17:01
5:48
33
Mitchell Paur
So
17:01
5:48
34
Kyle Aukshunas
So
17:06
5:50
37








5 Paso Robles
2-1-3-4-5
Gap: 1:43
83:11
16:38
5:41
144 Travis Hallanan
Sr
15:38
5:20
2
Todd Reihia
Sr
16:00
5:28
8
Tyler Gay
Sr
16:57
5:47
30
Jacob Moore
So
17:15
5:53
49
Gabe Flores
Sr
17:21
5:55
55








6 Adolfo Camarillo
8-7-8-6-6
Gap: 1:12
84:14
16:51
5:45
155 Heyden Woof
Fr
16:00
5:28
9
Joey Elkins
Sr
16:45
5:43
23
Greg Kelly
Jr
17:08
5:51
39
Mark Seal
Sr
17:09
5:51
40
Corey Hart
Jr
17:12
5:52
44








7 North Torrance
3-6-7-6-7
Gap: 1:22
84:12
16:50
5:45
156 David Archila
Jr
15:51
5:25
3
Brian Russell
So
16:49
5:44
27
Ryan Noro
Jr
17:07
5:51
38
Matt Lewis
Sr
17:12
5:52
43
Preston Lewis
Fr
17:13
5:53
45








8 Los Altos (Hacienda )
11-10-9-9-8
Gap: 0:55
85:07
17:01
5:49
179 Chris Lopez
Sr
16:39
5:41
19
Sergio Rodriguez
Jr
16:48
5:44
26
Brad Hernandez
Sr
16:55
5:46
29
Abraham Lin
Jr
17:11
5:52
42
Antonio Hernandez
So
17:34
6:00
63








9 San Marcos
9-5-6-8-9
Gap: 2:10
84:55
16:59
5:48
194 Alex Corliss
Sr
16:02
5:28
11
Mark Berquist
Sr
16:16
5:33
14
Andrew Sanchez
Sr
17:11
5:52
41
Evan Bradford
So
17:14
5:53
48
Jansen Dahill
Jr
18:12
6:13
80








10 Arroyo Grande
10-9-10-10-10
Gap: 1:48
85:36
17:07
5:51
222 Hugo Guiterrez
So
16:10
5:31
13
Taylor Castanon
Jr
16:44
5:43
22
Dan Smith
So
17:22
5:56
56
Cullen Cali
So
17:22
5:56
57
Sean Pringle
So
17:58
6:08
74








11 South Torrance
5-11-11-11-11
Gap: 1:45
86:10
17:14
5:53
261 Tyler Almedia
Jr
15:54
5:26
5
Steven Park
Fr
17:29
5:58
60
Jacob Catena
Jr
17:29
5:58
61
Mathieu Gonin
Sr
17:39
6:01
67
Brad Johnson
Sr
17:39
6:01
68








Your Team ROCKS! (LY, LR)
12 Baldwin Park
12-12-12-12-12
Gap: 1:35
89:56
17:59
6:08
355 Jesus Corral
Jr
17:15
5:53
50
Luis Martinez
So
17:34
6:00
62
Paul Nay
Jr
17:35
6:00
65
Johnnie Aguirre
Jr
18:42
6:23
87
Eduardo Melgarejo
So
18:50
6:26
91








13 Temple City
13-14-14-13-13
Gap: 1:11
90:03
18:01
6:09
365 Benny Kuang
Jr
17:21
5:55
54
Angus Leung
Jr
17:48
6:05
70
Daniel Gee
Jr
18:00
6:09
75
Austin Liu
Jr
18:22
6:16
82
Dennis Chan
Sr
18:32
6:20
84








14 Santa Maria
14-13-13-14-14
Gap: 1:27
90:40
18:08
6:11
377 Gabino Suarez
Fr
17:28
5:58
59
Israel Ruvalcaba
So
17:34
6:00
64
Benito Camarillo
Jr
17:54
6:07
71
Daniel Borcherding
Jr
18:49
6:25
90
Sergio Carmona
Jr
18:55
6:27
93








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
V 10 Riley Sullivan, Sr, 15:00, Trabuco Hills Trabuco Hills, 78:39, 72
V 12 Tyler Valdes, Jr, 15:04, Dana Hills Dana Hills, 78:19, 61
V 14 Steven Norton, Sr, 15:25, La Sierra Valencia (Placentia), 79:30, 67
V 16 Matt McElroy, So, 15:18, Edison Loyola, 79:21, 34
V 18 Simon Schmidt, Jr, 15:35, Redondo Granite Hills, 81:49, 68
V 2 Jake Jeanson, Jr, 16:23, Woodcrest Christian Woodcrest Christian, 84:48, 33
V 20 Emmanuel Ngula, Jr, 15:23, Vista Del Lago Foothill, 81:28, 58
V 21 Louie Gallardo, Sr, 15:34, Mater Dei Ayala, 81:00, 64
V 23 Paul Denlinger, Jr, 16:27, Templeton Morro Bay, 85:18, 48
V 25 Charles Maginnis, Sr, 15:37, Notre Dame (S. O.) Oaks Christian, 84:15, 59
V 27 Cameron Everhart, Sr, 15:31, Lutheran (Orange) Barstow, 79:34, 42
V 29 James Goldstein, So, 15:42, Oak Park Palos Verdes, 81:21, 71
V 4 Aric Van Halen, Sr, 16:03, Oakwood Flintridge Prep, 86:05, 49
V 6 Sean McElroy, Sr, 16:27, Sage Hill Pasadena Poly, 85:53, 41
V 8 Alex Routh, Sr, 15:08, Royal Murrieta Valley, 79:03, 77

All Girls Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
V 1 Katie Dunn, Sr, 17:37, Saugus Saugus, 89:58, 20
V 11 Hillary Hayes, , 17:41, Edison Canyon (Anaheim), 96:11, 58
V 13 Jessica Nunez, Jr, 18:04, South Hills Mira Costa, 95:35, 42
V 15 Caitlin Villareal, Sr, 18:06, Norco Newport Harbor, 95:31, 43
V 17 Amber Collier, So, 18:52, Woodcrest Christian Woodcrest Christian, 103:28, 46
V 19 Tasha Pavlovich, Jr, 19:42, St. Margaret's Chadwick School, 105:01, 46
V 22 Marissa Horton, Fr, 18:44, St. Lucy's Laguna Hills, 97:57, 54
V 24 Shelby Buckley, Sr, 18:25, Corona del Mar Corona del Mar, 94:44, 39
V 26 Melissa Bauer, Fr, 18:49, Paraclete Notre Dame (S. O.), 102:38, 71
V 28 Sarah Pearson, So, 18:40, La Reina La Reina, 100:34, 47
V 3 Kauren Tarver, Sr, 17:25, Serrano Trabuco Hills, 92:25, 52
V 30 Roseanne Fleming, Sr, 18:54, Oaks Christian Oaks Christian, 99:47, 55
V 5 Sierra Vega, So, 17:38, Chaparral Dana Hills, 92:37, 57
V 7 Claire Collison, Sr, 17:45, Cresenta Valley Fountain Valley, 92:58, 34
V 9 Christine Babcock, Sr, 17:10, Woodbridge Foothill, 94:12, 45