Foothill Technology Results from the Southern Section Prelims at Mt. Sac on 11/15/14

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Anthony, Sean Sr V 17:42 6:02 2.93 51/83 6/7 6/7 4/11
Bojorquez, Moses Jr V 16:03 5:29 2.93 6/83 1/7 1/7 6/14 16:07
(0:04,0.4)
16:07
(0:04,0.4)
You ROCK! (LR, PR)
Bufford, Jonah So V 17:37 6:01 2.93 47/83 5/7 5/7 5/12 18:46
(1:09,6.2)
18:46
(1:09,6.2)
You ROCK! (LR, PR)
Marcoux, John So V 17:25 5:57 2.93 40/83 4/7 4/7 5/12 17:31
(0:06,0.5)
17:31
(0:06,0.5)
You ROCK! (LR, PR)
Neville, Andrew Jr V 17:50 6:05 2.93 53/83 7/7 7/7 3/10 18:30
(0:40,3.6)
18:30
(0:40,3.6)
You ROCK! (LR, PR)
Rodriguez, Jared So V 16:27 5:37 2.93 14/83 2/7 2/7 5/12 17:27
(1:00,5.7)
17:27
(1:00,5.7)
You ROCK! (LR, PR)
Snyder, Tomas Sr V 16:33 5:39 2.93 19/83 3/7 3/7 3/12 17:05
(0:32,3.1)
17:05
(0:32,3.1)
You ROCK! (LR, PR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/12 84:05
1:34
2.93 5:44 5:29 6:01 121 5:36 Moses Bojorquez (5), Jared Rodriguez (13), Tomas Snyder (18), John Marcoux (39), Jonah Bufford (46)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Anuare Magana Sr Costa Mesa 15:42 5:22
2 Michael Gonzales Sr Don Bosco 15:48 5:24
3 Jacob Miller Jr Lutheran (Orange) 15:51 5:25
4 Manuel Fernandez Jr Bassett 15:53 5:25
5 Saul Tamayo Sr Yucca Valley 15:55 5:26
6 Moses Bojorquez Jr Foothill Technology 16:03 5:29 1/7 1/7 6/14 16:07
(0:04)
16:07
(0:04)
You ROCK! (LR, PR)
7 Michael Caballero Jr Cathedral 16:09 5:31
8 Romare Ashford Jr Cathedral 16:10 5:31
9 Jack Stovitz Jr Harvard/Westlake 16:11 5:31
10 Khaleel Leforce Jr Yucca Valley 16:15 5:33
11 Ben Weissenbach Sr Harvard/Westlake 16:19 5:34
12 Tyler Arnold Sr Crean Lutheran 16:21 5:35
13 Mason Kent Sr Lutheran (Orange) 16:24 5:36
14 Jared Rodriguez So Foothill Technology 16:27 5:37 2/7 2/7 5/12 17:27
(1:00)
17:27
(1:00)
You ROCK! (LR, PR)
15 Jacob Skarr So Cathedral 16:28 5:37
16 Alexander Cantu Fr Cathedral 16:28 5:37
17 Luke Kampa Jr Lutheran (Orange) 16:31 5:38
18 Robert Del Toro Jr Azusa 16:32 5:39
19 Tomas Snyder Sr Foothill Technology 16:33 5:39 3/7 3/7 3/12 17:05
(0:32)
17:05
(0:32)
You ROCK! (LR, PR)
20 Henry Roskin Jr Harvard/Westlake 16:39 5:41
21 John Whitney Sr Crean Lutheran 16:43 5:42
22 Jeremiah Andrew Sr Lutheran (Orange) 16:44 5:43
23 John Judge Sr San Marino 16:44 5:43
24 Ismael Contreras Jr Azusa 16:49 5:44
25 Kevin Mcnulty Fr Lutheran (Orange) 16:51 5:45
26 Anthony Perez Fr Cathedral 16:52 5:45
27 Francisco Erazo Sr Fillmore 16:54 5:46
28 Lucas Mowery Fr Lutheran (Orange) 16:56 5:47
29 Allan Gomez Sr Cathedral 16:57 5:47
30 Cole Pino So Crean Lutheran 16:59 5:48
31 Nicholas Sweeney So Harvard/Westlake 17:03 5:49
32 Rudy Baza Sr Azusa 17:06 5:50
33 Sean Quinn Fr Harvard/Westlake 17:08 5:51
34 David Bravo So Cathedral 17:08 5:51
35 Alan Aguilar Sr Azusa 17:10 5:52
36 Charlie Perry Jr San Marino 17:17 5:54
37 Tomas Liu Sr San Marino 17:19 5:55
38 Jose Rodriguez Jr Fillmore 17:20 5:55
39 John Hernandez Sr Costa Mesa 17:25 5:57
40 John Marcoux So Foothill Technology 17:25 5:57 4/7 4/7 5/12 17:31
(0:06)
17:31
(0:06)
You ROCK! (LR, PR)
41 Ismael Dominguez Jr Fillmore 17:26 5:57
42 Diego Reed So Azusa 17:28 5:58
43 Dino Ramirez Fr Bassett 17:33 5:59
44 Jeffrey Ehlers Jr Harvard/Westlake 17:34 6:00
45 Josh Friedman Jr Harvard/Westlake 17:35 6:00
46 Chris Campbell Jr Crean Lutheran 17:36 6:00
47 Jonah Bufford So Foothill Technology 17:37 6:01 5/7 5/7 5/12 18:46
(1:09)
18:46
(1:09)
You ROCK! (LR, PR)
48 Elliot Hachac So Costa Mesa 17:39 6:01
49 Eric Lew So San Marino 17:40 6:02
50 Girish Balaji Sr San Marino 17:41 6:02
51 Sean Anthony Sr Foothill Technology 17:42 6:02 6/7 6/7 4/11
52 Dakota Wrigley Sr Yucca Valley 17:47 6:04
53 Andrew Neville Jr Foothill Technology 17:50 6:05 7/7 7/7 3/10 18:30
(0:40)
18:30
(0:40)
You ROCK! (LR, PR)
54 Juan Martinez So Fillmore 17:50 6:05
55 Matt Adams Sr Crean Lutheran 17:55 6:07
56 Michael Sanchez Fr Fillmore 17:56 6:07
57 Jayson Baker Sr Costa Mesa 17:58 6:08
58 Jorge Hurtado Sr Fillmore 18:03 6:10
59 Christophr De La Torre Fr Bassett 18:04 6:10
60 David Mexicano So Bassett 18:07 6:11
61 Hector Dorado Jr Bassett 18:09 6:12
62 German Vega Fr Azusa 18:15 6:14
63 Matt Brower So Excelsior Ed. Center 18:19 6:15
64 Joseph Pena So Costa Mesa 18:24 6:17
65 Cavanaugh Jue Jr San Marino 18:27 6:18
66 Enrique Gutierrez Fr Fillmore 18:30 6:19
67 Brad Wright Jr Excelsior Ed. Center 18:31 6:19
68 Alec Hawken Fr Excelsior Ed. Center 18:33 6:20
69 Brian Maclean Sr Costa Mesa 18:34 6:20
70 Sebastian Chavez So Costa Mesa 18:49 6:25
71 David Hays Sr Crean Lutheran 18:50 6:26
72 Ricardo Lira Martinez Fr Bassett 18:59 6:29
73 Josue Razo Sr Ganesha 19:00 6:29
74 Cruz Lopez Fr Excelsior Ed. Center 19:00 6:29
75 Alexander Lai Jr San Marino 19:11 6:33
76 David Wemyss Jr Excelsior Ed. Center 19:21 6:36
77 Jose Duran Sr Yucca Valley 19:27 6:38
78 Jonah Masumoto Jr Crean Lutheran 19:28 6:39
79 Tanner Smith Sr Excelsior Ed. Center 19:31 6:40
80 Steven Vuong So Bassett 19:38 6:42
81 Erik Martinez Sr Azusa 20:21 6:57
82 Kaleb Nolen So Excelsior Ed. Center 20:26 6:58
83 Juan Sillas Sr Yucca Valley 20:27 6:59
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Cathedral
6-1-1-1-1
Gap: 0:43
82:07
16:25
5:36
67 Michael Caballero
Jr
16:09
5:31
6
Romare Ashford
Jr
16:10
5:31
7
Jacob Skarr
So
16:28
5:37
14
Alexander Cantu
Fr
16:28
5:37
15
Anthony Perez
Fr
16:52
5:45
25
Allan Gomez
Sr
16:57
5:47
28
David Bravo
So
17:08
5:51
33
2 Lutheran (Orange)
2-3-2-2-2
Gap: 1:00
82:21
16:28
5:37
75 Jacob Miller
Jr
15:51
5:25
2
Mason Kent
Sr
16:24
5:36
12
Luke Kampa
Jr
16:31
5:38
16
Jeremiah Andrew
Sr
16:44
5:43
21
Kevin Mcnulty
Fr
16:51
5:45
24
Lucas Mowery
Fr
16:56
5:47
27




3 Harvard/Westlake
7-4-4-3-3
Gap: 0:57
83:20
16:40
5:41
99 Jack Stovitz
Jr
16:11
5:31
8
Ben Weissenbach
Sr
16:19
5:34
10
Henry Roskin
Jr
16:39
5:41
19
Nicholas Sweeney
So
17:03
5:49
30
Sean Quinn
Fr
17:08
5:51
32
Jeffrey Ehlers
Jr
17:34
6:00
43
Josh Friedman
Jr
17:35
6:00
44
4 Foothill Technology
5-4-3-4-4
Gap: 1:34
84:05
16:49
5:44
121 Moses Bojorquez
Jr
16:03
5:29
5
Jared Rodriguez
So
16:27
5:37
13
Tomas Snyder
Sr
16:33
5:39
18
John Marcoux
So
17:25
5:57
39
Jonah Bufford
So
17:37
6:01
46
Sean Anthony
Sr
17:42
6:02
50
Andrew Neville
Jr
17:50
6:05
52
5 Azusa
9-8-7-5-5
Gap: 0:56
85:05
17:01
5:48
146 Robert Del Toro
Jr
16:32
5:39
17
Ismael Contreras
Jr
16:49
5:44
23
Rudy Baza
Sr
17:06
5:50
31
Alan Aguilar
Sr
17:10
5:52
34
Diego Reed
So
17:28
5:58
41
German Vega
Fr
18:15
6:14
61
Erik Martinez
Sr
20:21
6:57
79
6 Crean Lutheran
8-6-5-5-6
Gap: 1:34
85:34
17:07
5:50
159 Tyler Arnold
Sr
16:21
5:35
11
John Whitney
Sr
16:43
5:42
20
Cole Pino
So
16:59
5:48
29
Chris Campbell
Jr
17:36
6:00
45
Matt Adams
Sr
17:55
6:07
54
David Hays
Sr
18:50
6:26
70
Jonah Masumoto
Jr
19:28
6:39
76
7 San Marino
10-10-9-8-7
Gap: 0:57
86:41
17:20
5:55
190 John Judge
Sr
16:44
5:43
22
Charlie Perry
Jr
17:17
5:54
35
Tomas Liu
Sr
17:19
5:55
36
Eric Lew
So
17:40
6:02
48
Girish Balaji
Sr
17:41
6:02
49
Cavanaugh Jue
Jr
18:27
6:18
64
Alexander Lai
Jr
19:11
6:33
73
8 Costa Mesa
1-7-8-9-8
Gap: 2:42
87:08
17:26
5:57
205 Anuare Magana
Sr
15:42
5:22
1
John Hernandez
Sr
17:25
5:57
38
Elliot Hachac
So
17:39
6:01
47
Jayson Baker
Sr
17:58
6:08
56
Joseph Pena
So
18:24
6:17
63
Brian Maclean
Sr
18:34
6:20
68
Sebastian Chavez
So
18:49
6:25
69
9 Fillmore
11-11-10-10-9
Gap: 1:02
87:26
17:29
5:58
211 Francisco Erazo
Sr
16:54
5:46
26
Jose Rodriguez
Jr
17:20
5:55
37
Ismael Dominguez
Jr
17:26
5:57
40
Juan Martinez
So
17:50
6:05
53
Michael Sanchez
Fr
17:56
6:07
55
Jorge Hurtado
Sr
18:03
6:10
57
Enrique Gutierrez
Fr
18:30
6:19
65
10 Yucca Valley
4-1-6-7-10
Gap: 4:32
89:51
17:58
6:08
220 Saul Tamayo
Sr
15:55
5:26
4
Khaleel Leforce
Jr
16:15
5:33
9
Dakota Wrigley
Sr
17:47
6:04
51
Jose Duran
Sr
19:27
6:38
75
Juan Sillas
Sr
20:27
6:59
81








11 Bassett
3-9-10-11-11
Gap: 2:16
87:46
17:33
5:59
222 Manuel Fernandez
Jr
15:53
5:25
3
Dino Ramirez
Fr
17:33
5:59
42
Christophr De La Torre
Fr
18:04
6:10
58
David Mexicano
So
18:07
6:11
59
Hector Dorado
Jr
18:09
6:12
60
Ricardo Lira Martinez
Fr
18:59
6:29
71
Steven Vuong
So
19:38
6:42
78
12 Excelsior Ed. Center
12-12-12-12-12
Gap: 1:02
93:44
18:45
6:24
341 Matt Brower
So
18:19
6:15
62
Brad Wright
Jr
18:31
6:19
66
Alec Hawken
Fr
18:33
6:20
67
Cruz Lopez
Fr
19:00
6:29
72
David Wemyss
Jr
19:21
6:36
74
Tanner Smith
Sr
19:31
6:40
77
Kaleb Nolen
So
20:26
6:58
80
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
V D1H1 Isaac Cortes, Jr, 15:16, Great Oak Great Oak, 79:30, 85
V D1H2 Phillip Rocha, Jr, 15:11, Arcadia Burroughs/Burbank, 77:40, 34
V D1H3 Robert Brandt, Sr, 14:40, Loyola Dana Hills, 79:03, 66
V D2H1 Carlos Suarez, Sr, 15:08, Redondo Union Jurupa Hills, 78:40, 50
V D2H2 Brian Zabilski, Sr, 15:10, Saugus Saugus, 78:24, 57
V D2H3 Wesley Walsh, Sr, 15:21, Canyon/Anaheim Canyon/Anaheim, 78:17, 43
V D3H1 Luis Ramos, Sr, 15:07, Rubidoux Brea Olinda, 78:23, 43
V D3H2 Zachary Chamberlain, Sr, 15:31, Paso Robles Agoura, 78:48, 34
V D3H3 Robert Franklin, Jr, 15:14, Palos Verdes Palos Verdes, 79:22, 55
V D4H1 William Ernst, Sr, 15:16, San Luis Obispo Bishop Amat, 79:57, 49
V D4H2 Caleb Webb, Sr, 14:51, Big Bear Covina, 81:40, 49
V D4H3 Anuare Magana, Sr, 15:42, Costa Mesa Cathedral, 82:07, 67
V D5H1 Collin Price, Sr, 15:49, St. Margarets Flintridge Prep, 83:59, 38
V D5H2 Cosmo Brossy, Sr, 15:37, Brentwood Xavier Prep, 81:55, 40
V D5H3 Jack Richardson, Sr, 15:57, Thacher Thacher, 83:17, 51

All Girls Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
V D1H1 Maiya Larsen, Sr, 17:55, Great Oak Great Oak, 92:17, 41
V D1H2 Kalie Demerjian, Sr, 18:03, El Toro Poly (Long Beach), 94:06, 57
V D1H3 Candela Fernandez, Jr, 17:33, Burbank Trabuco Hills, 93:13, 43
V D2H1 Leza Cassidy, Jr, 17:56, Arroyo Grande Saugus, 91:41, 45
V D2H2 Grace Schafer, Sr, 18:06, Capistrano Valley Capistrano Valley, 92:15, 44
V D2H3 Claire Graves, So, 17:11, Citrus Valley Serrano, 91:07, 45
V D3H1 Jeanette Zambrano, Sr, 17:57, Bolsa Grande Palos Verdes, 95:13, 51
V D3H2 Kimberly Coscia, Sr, 17:34, South Torrance Esperanza, 94:05, 43
V D3H3 Brianna Bartello, Sr, 17:57, Laguna Hills Torrance, 96:45, 59
V D4H1 Ally Palomino, So, 17:41, Bishop Amat Bishop Amat, 94:42, 42
V D4H2 Caroline Pietrzyk, Sr, 17:38, Malibu JSerra, 95:57, 47
V D4H3 Bianca Alonzo, Jr, 18:39, Marlborough Atascadero, 98:19, 88
V D5H1 Brianna Wilson, Jr, 15:33, Linfield Christian Flintridge Prep, 98:54, 30
V D5H2 Jacquie Hoot, Fr, 19:40, Chadwick Mayfield, 104:06, 67
V D5H3 Marissa Thompson, So, 19:19, Woodcrest Christian Woodcrest Christian, 103:07, 52