Rancho Bernardo Results from the Mt. Sac Invitational at Mt. Sac on 10/21/17

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ali Harper Sr V 19:16 6:35 2.93 68/108 3/7 3/7 15/16 19:08 19:08 19:08
Allison Boaz Jr V 19:26 6:38 2.93 77/108 4/7 4/7 14/16 20:34
(1:08,5.5)
20:34
(1:08,5.5)
20:34
(1:08,5.5)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Alyssa Tivadar Sr V 18:56 6:28 2.93 48/108 2/7 2/7 14/16 19:33
(0:37,3.2)
19:33
(0:37,3.2)
19:33
(0:37,3.2)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Ashley Learn Fr V 18:25 6:17 2.93 30/108 1/7 1/7 13/16 You ROCK! (SBP)
Chloe Chose Sr V 20:55 7:08 2.93 107/108 7/7 7/7 12/12 21:55
(1:00,4.6)
21:55
(1:00,4.6)
21:55
(1:00,4.6)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Imogen Bleakley Sr V 19:32 6:40 2.93 80/108 5/7 5/7 11/16 20:49
(1:17,6.2)
20:49
(1:17,6.2)
You ROCK! (LR, PR)
Mia Stephenson Fr V 20:44 7:05 2.93 106/108 6/7 6/7 15/16
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 15/16 95:35
1:07
2.93 6:31 6:17 6:40 303 5:59 99:56
(4:21,4.4)
99:56
(4:21,4.4)
93:28 Your Team ROCKS! (LY, LR) Ashley Learn (30), Alyssa Tivadar (48), Ali Harper (68), Allison Boaz (77), Imogen Bleakley (80)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Tori Gaitan So Great Oak 16:52 5:45
2 Mariah Castillo Sr Saugus 17:00 5:48
3 Haley Herberg Sr Capo Valley 17:05 5:50
4 Fatima Cortes Jr Great Oak 17:09 5:51
5 Paige Haynes Jr Vista Murrieta 17:25 5:57
6 Sydney Hwang Jr Claremont 17:31 5:59
7 Jill Walker Fr Simi Valley 17:37 6:01
8 Jasmine He Sr Arcadia 17:41 6:02
9 Caroline Garrett Jr Oakland Tech 17:42 6:02
10 Azalea Segura-mora So Claremont 17:45 6:03
11 Sandra Pflughoft Sr Great Oak 17:45 6:03
12 Joyce Wu Jr Arcadia 17:55 6:07
13 Arianna Griffiths So Great Oak 17:56 6:07
14 Jacqueline Cascione Jr Saugus 17:58 6:08
15 Kalinda Reynolds Jr Claremont 18:02 6:09
16 Audrey Dang So Great Oak 18:04 6:10
17 Elena Kamas Sr Homestead 18:05 6:10
18 Angie Gushue Fr Claremont 18:05 6:10
19 Tess Rounds Sr Claremont 18:06 6:11
20 Maribel Aguilar So Serrano 18:07 6:11
21 Makayla Fick So Vista Murrieta 18:10 6:12
22 Carlie Dorostkar So Canyon Crest Academy 18:10 6:12
23 Nadine Dubon Sr Vista Murrieta 18:17 6:14
24 Eryca Yamane Sr Arcadia 18:18 6:15
25 Kaitlyn Williams Jr Homestead 18:19 6:15
26 Sophia Hoelzel Jr West Ranch 18:20 6:15
27 Annabelle Werner Sr Vista Murrieta 18:21 6:16
28 Devin Ito So Great Oak 18:23 6:16
29 Carly Corsinita So Capo Valley 18:24 6:17
30 Ashley Learn Fr Rancho Bernardo 18:25 6:17 1/7 1/7 13/16 You ROCK! (SBP)
31 Vanessa Walton Sr Serrano 18:26 6:17
32 Abigial Welch So West Ranch 18:28 6:18
33 Alyssa Bautista Sr Capo Valley 18:29 6:18
34 Alyssa Cantrell Sr Claremont 18:31 6:19
35 Stephanie Pham Sr Simi Valley 18:33 6:20
36 Rebecca Hasser Sr Homestead 18:35 6:21
37 Olivia Hacohen Jr Mira Costa (mb) 18:37 6:21
38 Marisol Aguilar So Serrano 18:37 6:21
39 Leila Keyvan Jr Dana Hills 18:41 6:23
40 Erin Beck Sr Canyon Crest Academy 18:44 6:24
41 Samantha Ulloa So Serrano 18:48 6:25
42 Hailey Golmon So Simi Valley 18:49 6:25
43 Hailey Kroger So Capo Valley 18:51 6:26
44 Maya Ades So Oakland Tech 18:51 6:26
45 Kendra Swatzell Jr Serrano 18:52 6:26
46 Amaya Aguilar Jr Saugus 18:53 6:27
47 Brooke Inouye Jr Mira Costa (mb) 18:54 6:27
48 Alyssa Tivadar Sr Rancho Bernardo 18:56 6:28 2/7 2/7 14/16 19:33
(0:37)
19:33
(0:37)
19:33
(0:37)
You ROCK! (LY, LR, PR)
49 Aniya Pretlow Fr Vista Murrieta 18:57 6:28
50 Corinne Chapkis Sr Canyon Crest Academy 18:57 6:28
51 Shelbi Schauble Jr West Ranch 18:58 6:28
52 Cara Chittenden So Mira Costa (mb) 18:58 6:28
53 Quinn Sedlacheck Fr Oakland Tech 18:59 6:29
54 Shannon Trueman Fr Capo Valley 19:01 6:29
55 Mackenna Park Sr Saugus 19:01 6:29
56 Makenna Smollen Jr Simi Valley 19:03 6:30
57 Sophia Pearson Sr Saugus 19:03 6:30
58 Marisa Gaitan So Dana Hills 19:04 6:30
59 Lucy Atkinson Jr Mira Costa (mb) 19:08 6:32
60 Kelly Liang Sr Arcadia 19:08 6:32
61 Sarah Meng Jr Dana Hills 19:09 6:32
62 Anna Fodor So Dana Hills 19:09 6:32
63 Haleigh Guerrero Jr Claremont 19:10 6:32
64 Peyton Candaele Jr Vista Murrieta 19:11 6:33
65 Emily Mansell Jr Oakland Tech 19:12 6:33
66 Lauren Soto Jr Dana Hills 19:14 6:34
67 Gianna Gonzales So Simi Valley 19:15 6:34
68 Ali Harper Sr Rancho Bernardo 19:16 6:35 3/7 3/7 15/16 19:08 19:08 19:08
69 Isabella Jin Jr Capo Valley 19:18 6:35
70 Melissa Chen So Homestead 19:18 6:35
71 Julia Brenner Sr Serrano 19:18 6:35
72 Melanie Ramirez Sr Arcadia 19:19 6:36
73 Elizabeth Richter Jr Great Oak 19:19 6:36
74 Elaine Cheng Sr Canyon Crest Academy 19:19 6:36
75 Elizabeth Martin Jr Serrano 19:19 6:36
76 Grace Santos Sr Tesoro 19:20 6:36
77 Allison Boaz Jr Rancho Bernardo 19:26 6:38 4/7 4/7 14/16 20:34
(1:08)
20:34
(1:08)
20:34
(1:08)
You ROCK! (LY, LR, PR)
78 Carmen Mel So Mira Costa (mb) 19:29 6:39
79 Rilee Brentlinger Jr Tesoro 19:31 6:40
80 Imogen Bleakley Sr Rancho Bernardo 19:32 6:40 5/7 5/7 11/16 20:49
(1:17)
20:49
(1:17)
You ROCK! (LR, PR)
81 Anisha Chandra Jr Homestead 19:32 6:40
82 Dani Rodriguez Sr Arcadia 19:34 6:41
83 Shayla Cruz Jr Saugus 19:36 6:41
84 Sarah Tu Sr Canyon Crest Academy 19:36 6:41
85 Pnina Tofler So Mira Costa (mb) 19:39 6:42
86 Samantha Breitbach Jr West Ranch 19:42 6:43
87 Sarah Jamil Jr Tesoro 19:45 6:44
88 Naomi Smitham Sr Canyon Crest Academy 19:46 6:45
89 Samantha Fulkerson Fr Capo Valley 19:46 6:45
90 Abby Davis Sr Saugus 19:49 6:46
91 Karli Steinhardt Fr Tesoro 19:59 6:49
92 Ayla Frost Jr Oakland Tech 19:59 6:49
93 Tori Rodriguez Sr Arcadia 19:59 6:49
94 Abigail Jones Fr Simi Valley 20:04 6:51
95 Jillian O'brien Sr Homestead 20:07 6:52
96 Tracy Sterkel So West Ranch 20:11 6:53
97 Nell Schafer Jr Oakland Tech 20:14 6:54
98 Madeline Ford So Canyon Crest Academy 20:15 6:55
99 Megan Geiger Jr Dana Hills 20:17 6:55
100 Peyton Washington Jr West Ranch 20:26 6:58
101 Anna Graves Jr Mira Costa (mb) 20:30 7:00
102 Amanda Grady Jr Tesoro 20:31 7:00
103 Jessamine Jin Fr West Ranch 20:32 7:00
104 Ashley O'toole Sr Simi Valley 20:33 7:01
105 Darian Lee So Homestead 20:39 7:03
106 Mia Stephenson Fr Rancho Bernardo 20:44 7:05 6/7 6/7 15/16
107 Chloe Chose Sr Rancho Bernardo 20:55 7:08 7/7 7/7 12/12 21:55
(1:00)
21:55
(1:00)
21:55
(1:00)
You ROCK! (LY, LR, PR)
108 Katie Marx Jr Tesoro 21:31 7:21
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Great Oak
1-1-1-1-1
Gap: 1:12
87:46
17:33
5:59
45 Tori Gaitan
So
16:52
5:45
1
Fatima Cortes
Jr
17:09
5:51
4
Sandra Pflughof
Sr
17:45
6:03
11
Arianna Griffith
So
17:56
6:07
13
Audrey Dang
So
18:04
6:10
16
Devin Ito
So
18:23
6:16
28
Elizabet Richter
Jr
19:19
6:36
73
2 Claremont
5-2-2-2-2
Gap: 0:35
89:29
17:54
6:06
68 Sydney Hwang
Jr
17:31
5:59
6
Azalea Segura-m
So
17:45
6:03
10
Kalinda Reynolds
Jr
18:02
6:09
15
Angie Gushue
Fr
18:05
6:10
18
Tess Rounds
Sr
18:06
6:11
19
Alyssa Cantrell
Sr
18:31
6:19
34
Haleigh Guerrero
Jr
19:10
6:32
63
3 Vista Murrieta
4-5-4-3-3
Gap: 1:32
91:10
18:14
6:13
125 Paige Haynes
Jr
17:25
5:57
5
Makayla Fick
So
18:10
6:12
21
Nadine Dubon
Sr
18:17
6:14
23
Annabell Werner
Sr
18:21
6:16
27
Aniya Pretlow
Fr
18:57
6:28
49
Peyton Candaele
Jr
19:11
6:33
64




4 Capo Valley
3-6-6-5-4
Gap: 1:56
91:50
18:22
6:16
162 Haley Herberg
Sr
17:05
5:50
3
Carly Corsinit
So
18:24
6:17
29
Alyssa Bautista
Sr
18:29
6:18
33
Hailey Kroger
So
18:51
6:26
43
Shannon Trueman
Fr
19:01
6:29
54
Isabella Jin
Jr
19:18
6:35
69
Samantha Fulkerso
Fr
19:46
6:45
89
5 Saugus
2-2-5-6-5
Gap: 2:03
91:55
18:23
6:16
174 Mariah Castillo
Sr
17:00
5:48
2
Jacqueli Cascione
Jr
17:58
6:08
14
Amaya Aguilar
Jr
18:53
6:27
46
Mackenna Park
Sr
19:01
6:29
55
Sophia Pearson
Sr
19:03
6:30
57
Shayla Cruz
Jr
19:36
6:41
83
Abby Davis
Sr
19:49
6:46
90
6 Serrano
10-9-9-7-6
Gap: 0:45
92:50
18:34
6:20
175 Maribel Aguilar
So
18:07
6:11
20
Vanessa Walton
Sr
18:26
6:17
31
Marisol Aguilar
So
18:37
6:21
38
Samantha Ulloa
So
18:48
6:25
41
Kendra Swatzell
Jr
18:52
6:26
45
Julia Brenner
Sr
19:18
6:35
71
Elizabet Martin
Jr
19:19
6:36
75
7 Arcadia
7-4-3-4-7
Gap: 1:38
92:21
18:28
6:18
176 Jasmine He
Sr
17:41
6:02
8
Joyce Wu
Jr
17:55
6:07
12
Eryca Yamane
Sr
18:18
6:15
24
Kelly Liang
Sr
19:08
6:32
60
Melanie Ramirez
Sr
19:19
6:36
72
Dani Rodrigue
Sr
19:34
6:41
82
Tori Rodrigue
Sr
19:59
6:49
93
8 Simi Valley
6-7-8-8-8
Gap: 1:38
93:17
18:39
6:22
207 Jill Walker
Fr
17:37
6:01
7
Stephani Pham
Sr
18:33
6:20
35
Hailey Golmon
So
18:49
6:25
42
Makenna Smollen
Jr
19:03
6:30
56
Gianna Gonzales
So
19:15
6:34
67
Abigail Jones
Fr
20:04
6:51
94
Ashley O'toole
Sr
20:33
7:01
104
9 Homestead
9-7-7-9-9
Gap: 1:27
93:49
18:46
6:24
229 Elena Kamas
Sr
18:05
6:10
17
Kaitlyn Williams
Jr
18:19
6:15
25
Rebecca Hasser
Sr
18:35
6:21
36
Melissa Chen
So
19:18
6:35
70
Anisha Chandra
Jr
19:32
6:40
81
Jillian O'brien
Sr
20:07
6:52
95
Darian Lee
So
20:39
7:03
105
10 Oakland Tech
8-10-10-10-10
Gap: 2:17
94:43
18:57
6:28
263 Caroline Garrett
Jr
17:42
6:02
9
Maya Ades
So
18:51
6:26
44
Quinn Sedlache
Fr
18:59
6:29
53
Emily Mansell
Jr
19:12
6:33
65
Ayla Frost
Jr
19:59
6:49
92
Nell Schafer
Jr
20:14
6:54
97




11 Canyon Crest Academy
11-12-12-11-11
Gap: 1:26
94:46
18:57
6:28
270 Carlie Dorostka
So
18:10
6:12
22
Erin Beck
Sr
18:44
6:24
40
Corinne Chapkis
Sr
18:57
6:28
50
Elaine Cheng
Sr
19:19
6:36
74
Sarah Tu
Sr
19:36
6:41
84
Naomi Smitham
Sr
19:46
6:45
88
Madeline Ford
So
20:15
6:55
98
12 Mira Costa (mb)
14-14-13-12-12
Gap: 0:52
95:06
19:01
6:29
273 Olivia Hacohen
Jr
18:37
6:21
37
Brooke Inouye
Jr
18:54
6:27
47
Cara Chittend
So
18:58
6:28
52
Lucy Atkinson
Jr
19:08
6:32
59
Carmen Mel
So
19:29
6:39
78
Pnina Tofler
So
19:39
6:42
85
Anna Graves
Jr
20:30
7:00
101
13 Dana Hills
15-15-15-14-13
Gap: 0:33
95:17
19:03
6:30
286 Leila Keyvan
Jr
18:41
6:23
39
Marisa Gaitan
So
19:04
6:30
58
Sarah Meng
Jr
19:09
6:32
61
Anna Fodor
So
19:09
6:32
62
Lauren Soto
Jr
19:14
6:34
66
Megan Geiger
Jr
20:17
6:55
99




14 West Ranch
12-11-11-12-14
Gap: 1:51
95:39
19:08
6:32
291 Sophia Hoelzel
Jr
18:20
6:15
26
Abigial Welch
So
18:28
6:18
32
Shelbi Schauble
Jr
18:58
6:28
51
Samantha Breitbac
Jr
19:42
6:43
86
Tracy Sterkel
So
20:11
6:53
96
Peyton Washingt
Jr
20:26
6:58
100
Jessamin Jin
Fr
20:32
7:00
103
15 Rancho Bernardo
13-13-14-15-15
Gap: 1:07
95:35
19:07
6:31
303 Ashley Learn
Fr
18:25
6:17
30
Alyssa Tivadar
Sr
18:56
6:28
48
Ali Harper
Sr
19:16
6:35
68
Allison Boaz
Jr
19:26
6:38
77
Imogen Bleakley
Sr
19:32
6:40
80
Mia Stephens
Fr
20:44
7:05
106
Chloe Chose
Sr
20:55
7:08
107
Your Team ROCKS! (LY, LR)
16 Tesoro
16-16-16-16-16
Gap: 1:11
99:06
19:49
6:46
435 Grace Santos
Sr
19:20
6:36
76
Rilee Brentlin
Jr
19:31
6:40
79
Sarah Jamil
Jr
19:45
6:44
87
Karli Steinhar
Fr
19:59
6:49
91
Amanda Grady
Jr
20:31
7:00
102
Katie Marx
Jr
21:31
7:21
108




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
Fr D1-R44 Lauren Buckley, Fr, 19:15, Great Oak Great Oak, 104:47, 59
Fr D1-R46 Anastasia Sloan, Fr, 19:38, Walnut El Camino (oce), 103:24, 27
Fr D2-R53 Victoria Nino, Fr, 21:31, Redwood (vis) Redwood (vis), 113:58, 26
JV D1-R32 Natalie Stepanian, Sr, 18:47, Arcadia Redondo, 99:49, 34
JV D12-R34 Brianna Weidler, Fr, 18:44, Great Oak Great Oak, 95:18, 26
JV D2-R59 Brooke Mccolly, Sr, 21:04, Hart Hart, 115:41, 62
So D1-R48 Ivy Johnson, So, 19:36, Great Oak Great Oak, 99:29, 18
So D1-R50 Isatu N'diaye, So, 19:33, Claremont El Camino (oce), 102:05, 30
So D2-R51 Madison Funk, So, 18:43, San Marcos (sb) Santa Fe, 112:53, 28
V D1-R40 Taylor Smith, Fr, 18:21, Stockdale Warren, 99:00, 112
V D1-R42 Patricia Miessner, So, 17:19, Eastlake (cv) Palisades, 99:01, 77
V D12-Swps-R36 Claudia Lane, Jr, 15:49, Malibu West Valley (AK), 95:21, 95
V D12-Team-R38 Tori Gaitan, So, 16:52, Great Oak Great Oak, 87:46, 45
V D2-R55 Kelli Wilson, So, 18:28, Monte Vista (dan) Amador Valley, 98:20, 59
V D2-R57 Kaela Cleary, Sr, 18:56, San Marcos (sb) San Marcos (sb), 101:29, 65

All Boys Races

15 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 2.93 mi
All at 2.93 mi
Fr D1-R43 Galen Topper, Fr, 16:19, Bellarmine Bellarmine, 83:35, 41
Fr D1-R45 Jesse Del Carmen, Fr, 16:27, Santa Ana Torrey Pines, 87:34, 68
Fr D2-R54 Colin Rueff, Fr, 17:00, Hart Poway, 92:29, 66
JV D1-R31 James Ingram, Jr, 16:33, Camarillo Bellarmine, 83:49, 51
JV D12-R33 Corey Kumamoto, Sr, 15:33, Loyola Loyola, 78:47, 27
JV D2-R60 Lucas Ding, Jr, 16:58, Peninsula Rowland, 89:14, 80
So D1-R47 Joshua Abrencia, So, 15:55, Great Oak Great Oak, 82:35, 25
So D1-R49 Beikwaw Yankey, So, 15:58, Loyola Loyola, 83:32, 37
So D2-R52 Will Snyder, So, 16:36, San Marcos (sb) Rowland, 89:58, 77
V D1-R39 Ben Mckenna, So, 15:24, Aliso Niguel Santa Ana, 81:32, 117
V D1-R41 Edgard Villa, Sr, 15:20, Vista Murrieta Grossmont, 80:58, 86
V D12-Swps-R35 Kevin Ramos, Jr, 14:39, Rubidoux Chaparral, 78:01, 102
V D12-Team-R37 Meika Beaudoin Rousseau, Sr, 14:33, Bellarmine Great Oak, 74:31, 40
V D2-R56 Luis Jazo, Sr, 15:30, Arroyo Grande Arroyo Grande, 80:57, 65
V D2-R58 Brayden Metoyer, Sr, 15:31, El Modena San Marcos (sb), 82:05, 55