South Pasadena Results from the Staub/Barnes Invitational at Crescenta Valley Park on 9/29/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alejandro Quinonez Jr JV 22:56 7:39 3 42/42 6/6 26/26 4/4 26:39
(3:43,14.0)
26:05
(3:09,12.1)
26:05
(3:09,12.1)
23:45
(0:49,3.4)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Andre Patzkowski So So 19:36.72 6:32 3 5/41 1/5 9/26 4/10 22:25
(2:49,12.5)
21:26
(1:49,8.5)
21:26
(1:49,8.5)
18:26 You ROCK! (LY, LR, PR)
Andrew Parkinson So V 18:13.15 6:04 3 22/60 3/7 4/26 5/10 19:28
(1:14,6.4)
19:26
(1:12,6.2)
19:26
(1:12,6.2)
17:46 You ROCK! (LY, LR, PR)
Austin Borgerding Fr Fr 20:47.62 6:56 3 17/57 5/8 19/26 2/4 20:13
Blake Sanchez Fr Fr 20:27.38 6:49 3 14/57 3/8 15/26 3/6 19:40
Brady Nakamura Fr V 18:06.94 6:02 3 19/60 2/7 3/26 6/10 17:19
Bryan Rini Sr JV 20:04 6:41 3 21/42 3/6 12/26 3/6 20:36
(0:32,2.6)
20:33
(0:29,2.4)
19:23 18:52 You ROCK! (LY, LR)
Daniel Choi Fr Fr 21:29.9 7:10 3 28/57 7/8 23/26 2/4 20:46
David Zhang Fr Fr 21:27.03 7:09 3 26/57 6/8 22/26 3/4 20:38
Derek Rodriguez So So 20:29.94 6:50 3 16/41 3/5 16/26 3/6 21:58
(1:29,6.7)
20:53
(0:23,1.8)
20:53
(0:23,1.8)
18:57 You ROCK! (LY, LR, PR)
Dylan Sevilla So So 20:30.62 6:50 3 17/41 4/5 17/26 2/5 19:47
Earl Tizon Jr V 18:49.99 6:17 3 31/60 4/7 5/26 5/9 19:51
(1:01,5.1)
19:38
(0:48,4.1)
19:38
(0:48,4.1)
18:28 You ROCK! (LY, LR, PR)
Francesco Fortunelli Sr V 18:02.03 6:01 3 18/60 1/7 2/26 8/11 18:52
(0:50,4.4)
18:30
(0:28,2.5)
17:46 16:42 You ROCK! (LY, LR)
Francisco Ibarra So So 21:18.53 7:06 3 28/41 5/5 21/26 2/4 20:52
Hank Chen Fr Fr 22:12.03 7:24 3 32/57 8/8 24/26 2/4 21:08 You ROCK! (PG)
Jake DeQuatro Fr Fr 20:44.62 6:55 3 16/57 4/8 18/26 3/6 20:22
Jeffrey Oh Fr Fr 19:53.56 6:38 3 8/57 1/8 11/26 4/8 19:14
Liam de Villa Fr Fr 20:16.15 6:45 3 12/57 2/8 14/26 3/7 19:16
Maximillian Mendoza Jr JV 22:40 7:33 3 40/42 5/6 25/26 4/5 27:30
(4:50,17.6)
25:54
(3:14,12.5)
25:11
(2:31,10.0)
23:26
(0:46,3.2)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP, DPR)
Michael Ma Jr JV 18:51 6:17 3 10/42 2/6 6/26 3/7 20:41
(1:50,8.8)
20:32
(1:41,8.2)
20:32
(1:41,8.2)
19:06
(0:15,1.3)
You ROCK! (LY, LR, PR, DPR)
Nick Owens Jr V 18:52.16 6:17 3 33/60 5/7 7/26 4/9 18:46 18:58
(0:06,0.5)
18:46 17:29 You ROCK! (LR)
Philson Ho Fr V 20:07 6:42 3 51/60 7/7 13/26 4/4 18:54
Pieter Wielenga So V 19:16.43 6:25 3 40/60 6/7 8/26 2/7 23:31
(4:15,18.0)
23:44
(4:28,18.8)
23:31
(4:15,18.0)
18:16 You ROCK! (LY, LR, PR)
Riley Williams So So 19:50.56 6:37 3 9/41 2/5 10/26 3/8 20:42
(0:52,4.1)
20:56
(1:05,5.2)
20:42
(0:52,4.1)
19:32 You ROCK! (LY, LR, PR)
Tristan Bragg Jr JV 20:55 6:58 3 28/42 4/6 20/26 4/5 21:50
(0:55,4.2)
21:10
(0:15,1.2)
21:10
(0:15,1.2)
20:02 You ROCK! (LY, LR, PR)
Yidan Xu Sr JV 17:54 5:58 3 4/42 1/6 1/26 3/9 18:56
(1:02,5.4)
You ROCK! (SBP, DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/9 92:04
0:50
3 6:08 6:01 6:17 118 5:39 89:45 85:43 85:11 Francesco Fortunelli (17), Brady Nakamura (18), Andrew Parkinson (21), Earl Tizon (30), Nick Owens (32)
So 1st 5 2/4 101:46
1:42
3 6:47 6:32 7:06 56 6:35 99:17 99:17 97:14 Andre Patzkowski (4), Riley Williams (8), Derek Rodriguez (12), Dylan Sevilla (13), Francisco Ibarra (19)
JV 1st 5 3/5 100:24
4:46
3 6:42 5:58 7:33 83 6:03 92:04 92:04 Yidan Xu (4), Michael Ma (10), Bryan Rini (17), Tristan Bragg (22), Maximillian Mendoza (30)
Fr 1st 5 3/4 102:09
0:54
3 6:49 6:38 6:56 56 6:31 105:04
(2:54,2.8)
105:04
(2:54,2.8)
97:06 Your Team ROCKS! (LY, LR) Jeffrey Oh (7), Liam de Villa (10), Blake Sanchez (12), Jake DeQuatro (13), Austin Borgerding (14)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Arvin Sales Sr Glendale 16:08.94 5:23
2 Owen Serricchio Sr La Canada 16:12.97 5:24
3 Chadi Saklaway Jr Glendale 16:21 5:27
4 Isaiah Givens Fr Pasadena 16:44.88 5:35
5 Alexander Medina Sr Eastside 16:51.03 5:37
6 Rob Frye Jr Eastside 17:03.38 5:41
7 Raul Burris Fr San Dimas 17:09.18 5:43
8 Colm Daly So Glendale 17:09.78 5:43
9 Kirollos Jacob Sr Glendale 17:22.78 5:48
10 Phyilycius Tjong Jr Temple City 17:25.69 5:49
11 Christopher Amarillas So San Dimas 17:34.41 5:51
12 Sheldon Watanabe Jr La Canada 17:37.03 5:52
13 Daniel Jong Sr Temple City 17:40.97 5:54
14 Askanaz Sahakyan Sr Glendale 17:43.94 5:55
15 Joshua Dardon Sr Glendale 17:54.44 5:58
16 Ronnie Winn Jr Muir 17:54.75 5:58
17 Oscar Carrasco Sr Eastside 17:55.34 5:58
18 Francesco Fortunelli Sr South Pasadena 18:02.03 6:01 1/7 2/26 8/11 18:52
(0:50)
18:30
(0:28)
17:46 You ROCK! (LY, LR)
19 Brady Nakamura Fr South Pasadena 18:06.94 6:02 2/7 3/26 6/10
20 Max Bohan Apfeldorf Jr La Canada 18:09.44 6:03
21 Darren Reyes Sr Temple City 18:11.81 6:04
22 Andrew Parkinson So South Pasadena 18:13.15 6:04 3/7 4/26 5/10 19:28
(1:14)
19:26
(1:12)
19:26
(1:12)
You ROCK! (LY, LR, PR)
23 Bryan Hernandez Sr Eastside 18:16.44 6:05
24 Adrian Flores So Eastside 18:28.22 6:09
25 Max Eickele Jr Pasadena 18:31.69 6:11
26 Derek Lee Jr Temple City 18:35.34 6:12
27 Mateo Arreygue So North Torrance 18:42.03 6:14
28 Max Fan Jr La Canada 18:45.72 6:15
29 Adam Berry Sr Temple City 18:48.78 6:16
30 Jerecho Kato Fr North Torrance 18:49.56 6:17
31 Earl Tizon Jr South Pasadena 18:49.99 6:17 4/7 5/26 5/9 19:51
(1:01)
19:38
(0:48)
19:38
(0:48)
You ROCK! (LY, LR, PR)
32 Manuel De Tezanos Pinto Fr St. Monica Academy 18:50.62 6:17
33 Nick Owens Jr South Pasadena 18:52.16 6:17 5/7 7/26 4/9 18:46 18:58
(0:06)
18:46 You ROCK! (LR)
34 Matthew Confer So San Dimas 18:57.28 6:19
35 Dylan Faulhaber Sr North Torrance 19:09.94 6:23
36 Colin Kozai Sr North Torrance 19:12.38 6:24
37 Miguel Castillo Sr Pasadena 19:13.24 6:24
38 Stefan Datwyler Fr San Dimas 19:13.58 6:25
39 Zack Hagos Sr San Dimas 19:14.87 6:25
40 Pieter Wielenga So South Pasadena 19:16.43 6:25 6/7 8/26 2/7 23:31
(4:15)
23:44
(4:28)
23:31
(4:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
41 Luke Rushing Jr La Canada 19:20.69 6:27
42 Conner Dang Jr Temple City 19:21.02 6:27
43 Rowan Evans Fr San Dimas 19:26 6:29
44 Ryan Lui Jr La Canada 19:30.88 6:30
45 Edwin Lopez Jr North Torrance 19:31.31 6:30
46 Logan Boggs Jr La Canada 19:31.93 6:31
47 Yili (daniel) Xiao Jr Temple City 19:33.84 6:31
48 Christian Galvan Jr San Dimas 19:40.06 6:33
49 Kaleo Astorga Jr North Torrance 19:47.22 6:36
50 Rohan Jayasekara So Pasadena 20:04.31 6:41
51 Philson Ho Fr South Pasadena 20:07 6:42 7/7 13/26 4/4
52 Neftali Beltran Jr Pasadena 20:19.22 6:46
53 Edwin Marciano-soto Jr Antelope Valley 20:34.97 6:52
54 Khai Sam Jr Pasadena 20:42.25 6:54
55 Francis Mireles Sr St. Monica Academy 21:05.97 7:02
56 Joel Gomes Jr Antelope Valley 21:59.31 7:20
57 Isaac Raleigh Sr St. Monica Academy 22:22.22 7:27
58 Henry Marciano-soto Fr Antelope Valley 23:11.15 7:44
59 Andrew Gonzalez Jr St. Monica Academy 23:11.15 7:44
60 Peter Gonzalez Fr St. Monica Academy 23:11.15 7:44
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Glendale
1-1-1-1-1
Gap: 1:35
84:46
16:57
5:39
35 Arvin Sales
Sr
16:09
5:23
1
Chadi Saklaway
Jr
16:21
5:27
3
Colm Daly
So
17:10
5:43
8
Kirollos Jacob
Sr
17:23
5:48
9
Askanaz Sahakyan
Sr
17:44
5:55
14
Joshua Dardon
Sr
17:54
5:58
15




2 Eastside
4-2-2-2-2
Gap: 1:37
88:34
17:43
5:54
72 Alexander Medina
Sr
16:51
5:37
5
Rob Frye
Jr
17:03
5:41
6
Oscar Carrasco
Sr
17:55
5:58
16
Bryan Hernandez
Sr
18:16
6:05
22
Adrian Flores
So
18:28
6:09
23








3 Temple City
6-5-4-4-3
Gap: 1:23
90:43
18:09
6:03
96 Phyilycius Tjong
Jr
17:26
5:49
10
Daniel Jong
Sr
17:41
5:54
13
Darren Reyes
Sr
18:12
6:04
20
Derek Lee
Jr
18:35
6:12
25
Adam Berry
Sr
18:49
6:16
28
Conner Dang
Jr
19:21
6:27
41
Yili (daniel) Xiao
Jr
19:34
6:31
46
4 La Canada
2-3-3-3-4
Gap: 3:08
90:06
18:01
6:00
100 Owen Serricchio
Sr
16:13
5:24
2
Sheldon Watanabe
Jr
17:37
5:52
12
Max Bohan Apfeldorf
Jr
18:09
6:03
19
Max Fan
Jr
18:46
6:15
27
Luke Rushing
Jr
19:21
6:27
40
Ryan Lui
Jr
19:31
6:30
43
Logan Boggs
Jr
19:32
6:31
45
5 South Pasadena
7-7-6-5-5
Gap: 0:50
92:04
18:25
6:08
118 Francesco Fortunelli
Sr
18:02
6:01
17
Brady Nakamura
Fr
18:07
6:02
18
Andrew Parkinson
So
18:13
6:04
21
Earl Tizon
Jr
18:50
6:17
30
Nick Owens
Jr
18:52
6:17
32
Pieter Wielenga
So
19:16
6:25
39
Philson Ho
Fr
20:07
6:42
50
6 San Dimas
5-4-5-6-6
Gap: 2:06
92:09
18:26
6:09
126 Raul Burris
Fr
17:09
5:43
7
Christopher Amarillas
So
17:34
5:51
11
Matthew Confer
So
18:57
6:19
33
Stefan Datwyler
Fr
19:14
6:25
37
Zack Hagos
Sr
19:15
6:25
38
Rowan Evans
Fr
19:26
6:29
42
Christian Galvan
Jr
19:40
6:33
47
7 Pasadena
3-6-7-7-7
Gap: 3:34
94:53
18:59
6:20
164 Isaiah Givens
Fr
16:45
5:35
4
Max Eickele
Jr
18:32
6:11
24
Miguel Castillo
Sr
19:13
6:24
36
Rohan Jayasekara
So
20:04
6:41
49
Neftali Beltran
Jr
20:19
6:46
51
Khai Sam
Jr
20:42
6:54
52




8 North Torrance
8-8-8-8-8
Gap: 0:49
95:25
19:05
6:22
168 Mateo Arreygue
So
18:42
6:14
26
Jerecho Kato
Fr
18:50
6:17
29
Dylan Faulhaber
Sr
19:10
6:23
34
Colin Kozai
Sr
19:12
6:24
35
Edwin Lopez
Jr
19:31
6:30
44
Kaleo Astorga
Jr
19:47
6:36
48




9 St. Monica Academy
9-9-9-9-9
Gap: 4:21
108:41
21:44
7:15
249 Manuel De Tezanos Pinto
Fr
18:51
6:17
31
Francis Mireles
Sr
21:06
7:02
53
Isaac Raleigh
Sr
22:22
7:27
54
Andrew Gonzalez
Jr
23:11
7:44
55
Peter Gonzalez
Fr
23:11
7:44
56








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jaden Milbrodt So La Canada 18:32.41 6:11
2 Tristen Bonilla So Glendale 18:35.34 6:12
3 Aaron Castaneda So Glendale 19:24.97 6:28
4 Thomas (haske Macdonald So North Torrance 19:33.03 6:31
5 Andre Patzkowski So South Pasadena 19:36.72 6:32 1/5 9/26 4/10 22:25
(2:49)
21:26
(1:49)
21:26
(1:49)
You ROCK! (LY, LR, PR)
6 Jordan Jaross So La Canada 19:44.47 6:35
7 Toshi (ryan) Irie So Temple City 19:45.06 6:35
8 Marko Jovanovic So La Canada 19:46.12 6:35
9 Riley Williams So South Pasadena 19:50.56 6:37 2/5 10/26 3/8 20:42
(0:52)
20:56
(1:05)
20:42
(0:52)
You ROCK! (LY, LR, PR)
10 Ryan Gianatasio So San Dimas 20:00.22 6:40
11 Hiroki Sasada So North Torrance 20:19.15 6:46
12 Pablo Backer Peral So La Canada 20:19.87 6:47
13 Shune Kawaoto So North Torrance 20:23.34 6:48
14 Noah Chun So La Canada 20:23.93 6:48
15 Cole Hammes So La Canada 20:26.66 6:49
16 Derek Rodriguez So South Pasadena 20:29.94 6:50 3/5 16/26 3/6 21:58
(1:29)
20:53
(0:23)
20:53
(0:23)
You ROCK! (LY, LR, PR)
17 Dylan Sevilla So South Pasadena 20:30.62 6:50 4/5 17/26 2/5
18 Michael Hu So Temple City 20:35.25 6:52
19 Harrison Johnstone So La Canada 20:36.02 6:52
20 Seth Sukal So North Torrance 20:44.59 6:55
21 Milo Jhun So La Canada 20:44.96 6:55
22 Jacob Cervantes So Pasadena 20:45.87 6:55
23 Jacob Hsu So Temple City 20:55.31 6:58
24 Joshau Gonzalez So Glendale 21:01.09 7:00
25 Ryan Lumpkin So Glendale 21:01.43 7:00
26 Jaycub Licon-gaitian So San Dimas 21:06.53 7:02
27 Alex Cervabtes So Pasadena 21:12.12 7:04
28 Francisco Ibarra So South Pasadena 21:18.53 7:06 5/5 21/26 2/4
29 Mason Pirkey So La Canada 21:28.69 7:10
30 Charlie Park So La Canada 21:35.75 7:12
31 Kobi Hinzer So La Canada 21:46.41 7:15
32 Elijah Arrington So San Dimas 21:50.97 7:17
33 Alfred Chaw So Temple City 21:55.15 7:18
34 William Chen So Temple City 21:57.28 7:19
35 Brandon Cortez So Glendale 22:59.72 7:40
36 Shawn Luo So Temple City 24:25.25 8:08
37 Matthew Tahmassian Fr Crescenta Valley 24:26.59 8:09
38 Michael Sarao So Alemany 24:52.47 8:17
39 Jeremiah Curls So St. Bernard -ss 25:21.06 8:27
40 Mark Franco So Glendale 25:50.72 8:37
41 Ryan Frigillana So Alemany 30:01.59 10:01
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 La Canada
1-2-1-1-1
Gap: 1:52
98:47
19:45
6:35
32 Jaden Milbrodt
So
18:32
6:11
1
Jordan Jaross
So
19:44
6:35
5
Marko Jovanovic
So
19:46
6:35
7
Pablo Backer Peral
So
20:20
6:47
9
Noah Chun
So
20:24
6:48
10
Cole Hammes
So
20:27
6:49
11
Harrison Johnstone
So
20:36
6:52
15
2 South Pasadena
3-3-3-2-2
Gap: 1:42
101:46
20:21
6:47
56 Andre Patzkowski
So
19:37
6:32
4
Riley Williams
So
19:51
6:37
8
Derek Rodriguez
So
20:30
6:50
12
Dylan Sevilla
So
20:31
6:50
13
Francisco Ibarra
So
21:19
7:06
19








3 Glendale
2-1-2-3-3
Gap: 4:24
103:03
20:37
6:52
62 Tristen Bonilla
So
18:35
6:12
2
Aaron Castaneda
So
19:25
6:28
3
Joshau Gonzalez
So
21:01
7:00
17
Ryan Lumpkin
So
21:01
7:00
18
Brandon Cortez
So
23:00
7:40
22
Mark Franco
So
25:51
8:37
24




4 Temple City
4-4-4-4-4
Gap: 2:12
105:08
21:02
7:01
77 Toshi (ryan) Irie
So
19:45
6:35
6
Michael Hu
So
20:35
6:52
14
Jacob Hsu
So
20:55
6:58
16
Alfred Chaw
So
21:55
7:18
20
William Chen
So
21:57
7:19
21
Shawn Luo
So
24:25
8:08
23




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mikkel Laspinas Sr Glendale 17:26.81 5:49
2 Edgar Cid Jr Glendale 17:35 5:52
3 Jay Raithatha Sr Temple City 17:44 5:55
4 Yidan Xu Sr South Pasadena 17:54 5:58 1/6 1/26 3/9 You ROCK! (SBP)
5 Jalen Kelley Sr Glendale 18:02 6:01
6 Daniel Kao Jr Temple City 18:26 6:09
7 Ken Sindo Sr Glendale 18:40 6:13
8 Michael Perez Jr Temple City 18:47 6:16
9 Sean Garis So San Dimas 18:49 6:16
10 Michael Ma Jr South Pasadena 18:51 6:17 2/6 6/26 3/7 20:41
(1:50)
20:32
(1:41)
20:32
(1:41)
You ROCK! (LY, LR, PR)
11 Ryan Trinh Sr Temple City 18:57 6:19
12 John Cochico Sr Glendale 19:07 6:22
13 Ethan Bautista-therieau Jr North Torrance 19:08 6:23
14 Cesar Rodriguez Fr Alemany 19:10 6:23
15 Chris Parra Fr Alemany 19:11 6:24
16 Christian Kavak Sr San Dimas 19:16 6:25
17 Jaden Oloresisimo Sr Temple City 19:17 6:26
18 Matthew Retiz Jr Eastside 19:23 6:28
19 Sam Clem-whiting Jr Pasadena 19:53 6:38
20 Joseph Kuo Sr Temple City 19:54 6:38
21 Bryan Rini Sr South Pasadena 20:04 6:41 3/6 12/26 3/6 20:36
(0:32)
20:33
(0:29)
19:23 You ROCK! (LY, LR)
22 Samuel Au Jr Temple City 20:06 6:42
23 Christopher Duran Jr San Dimas 20:07 6:42
24 Robert Noj Sr Glendale 20:19 6:46
25 Kevin Kiely Sr La Canada 20:41 6:54
26 Ye (yale) Wang Jr Temple City 20:49 6:56
27 Matthew Conboy Jr San Dimas 20:53 6:58
28 Tristan Bragg Jr South Pasadena 20:55 6:58 4/6 20/26 4/5 21:50
(0:55)
21:10
(0:15)
21:10
(0:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
29 Ricardo Martinez Jr Eastside 20:56 6:59
30 Manuel Zendejas Sr Glendale 21:04 7:01
31 Cole Coffman Jr San Dimas 21:15 7:05
32 Emiliano Cabrales So Eastside 21:19 7:06
33 Eric Chen Jr Temple City 21:46 7:15
34 Jarod Tiamzon Jr Pasadena 21:52 7:17
35 Dennis Chao Jr Temple City 21:57 7:19
36 Eliseo Colocho Sr Eastside 22:04 7:21
37 Reuben Tovar Sr Alemany 22:08 7:23
38 Luke Willett Sr San Dimas 22:32 7:31
39 Bernard Maroun Sr San Dimas 22:34 7:31
40 Maximillian Mendoza Jr South Pasadena 22:40 7:33 5/6 25/26 4/5 27:30
(4:50)
25:54
(3:14)
25:11
(2:31)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
41 James Molina Machuca Jr Eastside 22:54 7:38
42 Alejandro Quinonez Jr South Pasadena 22:56 7:39 6/6 26/26 4/4 26:39
(3:43)
26:05
(3:09)
26:05
(3:09)
You ROCK! (LY, LR, PR, SBP)
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Glendale
1-1-1-1-1
Gap: 1:40
90:51
18:10
6:03
27 Mikkel Laspinas
Sr
17:27
5:49
1
Edgar Cid
Jr
17:35
5:52
2
Jalen Kelley
Sr
18:02
6:01
5
Ken Sindo
Sr
18:40
6:13
7
John Cochico
Sr
19:07
6:22
12
Robert Noj
Sr
20:19
6:46
20
Manuel Zendejas
Sr
21:04
7:01
24
2 Temple City
2-2-2-2-2
Gap: 1:33
93:11
18:38
6:13
42 Jay Raithatha
Sr
17:44
5:55
3
Daniel Kao
Jr
18:26
6:09
6
Michael Perez
Jr
18:47
6:16
8
Ryan Trinh
Sr
18:57
6:19
11
Jaden Oloresisimo
Sr
19:17
6:26
14
Joseph Kuo
Sr
19:54
6:38
16
Samuel Au
Jr
20:06
6:42
18
3 South Pasadena
3-3-3-3-3
Gap: 4:46
100:24
20:05
6:42
83 Yidan Xu
Sr
17:54
5:58
4
Michael Ma
Jr
18:51
6:17
10
Bryan Rini
Sr
20:04
6:41
17
Tristan Bragg
Jr
20:55
6:58
22
Maximillian Mendoza
Jr
22:40
7:33
30
Alejandro Quinonez
Jr
22:56
7:39
32




4 San Dimas
4-4-4-4-4
Gap: 2:26
100:20
20:04
6:41
87 Sean Garis
So
18:49
6:16
9
Christian Kavak
Sr
19:16
6:25
13
Christopher Duran
Jr
20:07
6:42
19
Matthew Conboy
Jr
20:53
6:58
21
Cole Coffman
Jr
21:15
7:05
25
Luke Willett
Sr
22:32
7:31
28
Bernard Maroun
Sr
22:34
7:31
29
5 Eastside
5-5-5-5-5
Gap: 3:31
106:36
21:19
7:06
122 Matthew Retiz
Jr
19:23
6:28
15
Ricardo Martinez
Jr
20:56
6:59
23
Emiliano Cabrales
So
21:19
7:06
26
Eliseo Colocho
Sr
22:04
7:21
27
James Molina Machuca
Jr
22:54
7:38
31








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daniel Villela Fr Glendale 18:57.91 6:19
2 Thomas Li Fr Temple City 19:00.15 6:20
3 Joshua Park Fr Temple City 19:16.31 6:25
4 Elijah Mayeda Fr Temple City 19:19.28 6:26
5 Andy Huang Fr Temple City 19:21.31 6:27
6 George Branda Fr La Canada 19:37.44 6:32
7 Marc Sodonis Fr La Canada 19:38.02 6:33
8 Jeffrey Oh Fr South Pasadena 19:53.56 6:38 1/8 11/26 4/8
9 Ethan Lee Fr La Canada 20:05.06 6:42
10 Kamran Samudrala Fr La Canada 20:09.84 6:43
11 Gaige Sutton Fr San Dimas 20:11.59 6:44
12 Liam de Villa Fr South Pasadena 20:16.15 6:45 2/8 14/26 3/7
13 Timothy Brugarolas Fr La Canada 20:16.72 6:46
14 Blake Sanchez Fr South Pasadena 20:27.38 6:49 3/8 15/26 3/6
15 James Cantor Fr Pasadena 20:43.25 6:54
16 Jake DeQuatro Fr South Pasadena 20:44.62 6:55 4/8 18/26 3/6
17 Austin Borgerding Fr South Pasadena 20:47.62 6:56 5/8 19/26 2/4
18 Wasim Khan Fr Temple City 20:54.18 6:58
19 Arya Ghaneh Fr La Canada 20:57.34 6:59
20 Jace Chuang Fr Temple City 21:02.97 7:01
21 Calvin Chiu Fr Temple City 21:03.43 7:01
22 Josh Carrillo Fr North Torrance 21:04.96 7:02
23 Seth Potter Fr North Torrance 21:15.03 7:05
24 Waylon Finlay Fr Temple City 21:17.06 7:06
25 Anson Mok Fr Temple City 21:23.47 7:08
26 David Zhang Fr South Pasadena 21:27.03 7:09 6/8 22/26 3/4
27 Dylan Suzuki Fr North Torrance 21:29.28 7:10
28 Daniel Choi Fr South Pasadena 21:29.9 7:10 7/8 23/26 2/4
29 Elijah Qin Fr Temple City 21:42.28 7:14
30 Jose Martinez Fr North Torrance 21:43.18 7:14
31 Ethan Lee Fr Temple City 22:00.47 7:20
32 Hank Chen Fr South Pasadena 22:12.03 7:24 8/8 24/26 2/4
33 Pol Bertran Fr La Canada 22:14.62 7:25
34 Rayniel Wright Fr St. Bernard -ss 22:17.25 7:26
35 Oscar Liu Fr Temple City 22:18.43 7:26
36 Julian Ayon Fr San Dimas 22:32.53 7:31
37 Cody Amarillas Fr San Dimas 22:32.96 7:31
38 Derrick Nghe Fr North Torrance 22:40.81 7:34
39 Riku Okubo Fr North Torrance 22:46.44 7:35
40 Alonso Arroyo Fr Pasadena 22:46.93 7:36
41 Jacky Zhang Fr Temple City 23:00.97 7:40
42 Jonathan Wang Fr Temple City 23:41.31 7:54
43 Aren Keshiishian Fr Pasadena 23:46.44 7:55
44 Franky Su Fr Temple City 24:02.38 8:01
45 Shawn Lin Fr Temple City 24:06.18 8:02
46 Ryan Miyata Fr North Torrance 24:09.69 8:03
47 Aditya Sehgal Fr La Canada 24:12.15 8:04
48 Jakobe Henriquez Fr Temple City 24:48.18 8:16
49 Dominic Torres Fr North Torrance 25:11.56 8:24
50 Brett Clutter Fr North Torrance 25:14.09 8:25
51 Brian Hudick Fr Pasadena 25:19.81 8:27
52 Jonathan Cox Fr San Dimas 25:34.69 8:32
53 Benjamin Radner Fr La Canada 26:10.94 8:44
54 Jonah Hirata Fr North Torrance 27:26.81 9:09
55 Noah Tramel Fr St. Bernard -ss 28:04.88 9:22
56 Mustafa Darsot Fr North Torrance 29:39.56 9:53
57 Luke Sukal Fr North Torrance 30:49.62 10:17
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Temple City
1-1-1-1-1
Gap: 1:54
97:51
19:34
6:31
25 Thomas Li
Fr
19:00
6:20
1
Joshua Park
Fr
19:16
6:25
2
Elijah Mayeda
Fr
19:19
6:26
3
Andy Huang
Fr
19:21
6:27
4
Wasim Khan
Fr
20:54
6:58
15
Jace Chuang
Fr
21:03
7:01
17
Calvin Chiu
Fr
21:03
7:01
18
2 La Canada
2-2-2-2-2
Gap: 0:39
99:47
19:57
6:39
39 George Branda
Fr
19:37
6:32
5
Marc Sodonis
Fr
19:38
6:33
6
Ethan Lee
Fr
20:05
6:42
8
Kamran Samudrala
Fr
20:10
6:43
9
Timothy Brugarolas
Fr
20:17
6:46
11
Arya Ghaneh
Fr
20:57
6:59
16
Pol Bertran
Fr
22:15
7:25
25
3 South Pasadena
3-3-3-3-3
Gap: 0:54
102:09
20:26
6:49
56 Jeffrey Oh
Fr
19:54
6:38
7
Liam de Villa
Fr
20:16
6:45
10
Blake Sanchez
Fr
20:27
6:49
12
Jake DeQuatro
Fr
20:45
6:55
13
Austin Borgerding
Fr
20:48
6:56
14
David Zhang
Fr
21:27
7:09
21
Daniel Choi
Fr
21:30
7:10
23
Your Team ROCKS! (LY, LR)
4 North Torrance
4-4-4-4-4
Gap: 1:36
108:13
21:39
7:13
111 Josh Carrillo
Fr
21:05
7:02
19
Seth Potter
Fr
21:15
7:05
20
Dylan Suzuki
Fr
21:29
7:10
22
Jose Martinez
Fr
21:43
7:14
24
Derrick Nghe
Fr
22:41
7:34
26
Riku Okubo
Fr
22:46
7:35
27
Ryan Miyata
Fr
24:10
8:03
28
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.