Palm Desert Results from the Inland Empire Challenge at Glen Helen Regional Park on 10/15/16

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley Johnson Jr V 24:21.3 8:07 3 110/119 3/3 4/4 19/22 24:04
Emma Estep Sr V 20:19.5 6:47 3 9/65 1/1 2/4 5/13 19:48 19:48 19:48 19:48 You ROCK! (DSR)
Riley Arneson Sr V 21:13.1 7:04 3 51/119 2/3 3/4 13/23 You ROCK! (SBP)
Tia Maresca Sr V 20:08.8 6:43 3 22/119 1/3 1/4 11/24 20:26
(0:18,1.4)
20:26
(0:18,1.4)
20:26
(0:18,1.4)
19:21 You ROCK! (LY, LR, PR, DSR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kayla Bergin Fr Granite Hills HS 18:24.8 6:08
2 Marissa Thompson Sr Woodcrest Christian School 18:37.6 6:13
3 Caroline Hele So Granite Hills HS 19:06.8 6:22
4 Faith Soto Jr Riverside Preparatory School 19:21 6:27
5 Abby Toarmina Jr Granite Hills HS 19:22 6:27
6 Jalina Lindstrom Fr Granite Hills HS 19:27.3 6:29
7 Madison Enriquez So Barstow HS 19:39.7 6:33
8 Brooke Stevenson So Granite Hills HS 19:44.1 6:35
9 Emma Estep Sr Palm Desert 20:19.5 6:47 1/1 2/4 5/13 19:48 19:48 19:48
10 Mikayla Mays So Upland Christian Academy 20:40.3 6:53
11 Jennifer Holmes Fr Rim of the World HS 21:03.9 7:01
12 Michaela Stanley So Woodcrest Christian School 21:08.7 7:03
13 Jasmin Brickett Fr Granite Hills HS 21:11.3 7:04
14 Mackenzie Ficarotta Jr Banning HS 21:14.2 7:05
15 Tamara Trujillo Sr Granite Hills HS 21:23.3 7:08
16 Amy Comacho Fr Big Bear HS 21:36.6 7:12
17 Libby Atene Fr Sherman Indian HS 21:43.4 7:14
18 Arabella Spink Jr Big Bear HS 21:55.3 7:18
19 Leslie Dominguez Fr Big Bear HS 21:55.9 7:19
20 Angela Clearwater Fr Big Bear HS 22:07.9 7:23
21 Jasmine Gu So Woodcrest Christian School 22:09.4 7:23
22 Sadie Barbee So Woodcrest Christian School 22:10.4 7:23
23 Kim Lopez Sr Pacific HS 22:14.2 7:25
24 Rosa Chamu Jr Pacific HS 22:19.8 7:27
25 Imani Bonham Sr Pacific HS 22:25.7 7:29
26 Makayla Garcia Sr Sherman Indian HS 22:36.4 7:32
27 Diana Becerra Fr Riverside Preparatory School 22:45.1 7:35
28 Meghan Robertson So Notre Dame HS 22:46.3 7:35
29 Kayla Johnson Fr Notre Dame HS 22:52.6 7:38
30 Brenda Amaya Fr Riverside Preparatory School 22:56.7 7:39
31 Sedina Logan Fr Big Bear HS 23:09.5 7:43
32 Annelyse Frausto Fr Riverside Preparatory School 23:13 7:44
33 Abigail Amaro Roque Sr Riverside Preparatory School 23:14.2 7:45
34 Madison Bowdridge Sr Barstow HS 23:18.2 7:46
35 Madeline Colin Jr Banning HS 23:20.9 7:47
36 Melanie Palmer2 Sr Barstow HS 23:22.3 7:47
37 Lynsea Southwick Jr Banning HS 23:39.8 7:53
38 Analyssa Sixtos So Barstow HS 23:53.8 7:58
39 Jasmine Smith Fr Barstow HS 23:55.7 7:59
40 Keely Berry Sr Woodcrest Christian School 24:01.2 8:00
41 Klarissa Valdez Jr Woodcrest Christian School 24:03 8:01
42 Maggie Kumler Jr Aquinas HS 24:22.6 8:08
43 Skyler Chadwick Fr Woodcrest Christian School 24:24.1 8:08
44 Jessica Donald So Rim of the World HS 24:38.4 8:13
45 Annie De Los Santos Jr Upland Christian Academy 24:43.9 8:15
46 Emily Pierson So Rim of the World HS 24:44.2 8:15
47 Paloma Sandoval Sr Aquinas HS 25:16 8:25
48 Melissa Hernandez Jr Riverside Preparatory School 25:27.6 8:29
49 Rose Clearwater Fr Big Bear HS 25:37.7 8:33
50 Vanessa Marquez Jr Pacific HS 25:51.7 8:37
51 Victoria Ramirez Jr Upland Christian Academy 25:59.5 8:40
52 Tonancy Ortiz Sr Pacific HS 26:06.3 8:42
53 Karley Warren Jr Aquinas HS 26:09.5 8:43
54 Chloe Anderson Fr Big Bear HS 26:20.6 8:47
55 Bella Keaton So Barstow HS 27:12.7 9:04
56 Avery Mcfaul Fr Aquinas HS 27:27.4 9:09
57 Kylee Coulston Sr Sherman Indian HS 27:36.1 9:12
58 Sarah Shearer Fr Upland Christian Academy 27:57.2 9:19
59 Ariana Juarez Jr Aquinas HS 28:01 9:20
60 Aurora Flores Jr Banning HS 28:13.7 9:25
61 Cesily Ciccarello Jr Sherman Indian HS 28:21.4 9:27
62 Lexi Coando Sr Sherman Indian HS 28:38.2 9:33
63 Jasmine Singh Fr Upland Christian Academy 29:28.2 9:49
64 Alexandria Sanchez So Sherman Indian HS 30:48.4 10:16
65 Crystal Rodriquez Jr Banning HS 33:01.2 11:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Camille Cole Sr Don Lugo HS 18:13.3 6:04
2 Darla Gonzalez Jr Apple Valley HS 18:54.3 6:18
3 Lindsay Calderon So Apple Valley HS 18:56.9 6:19
4 Julia Romero Jr Hemet HS 18:57.8 6:19
5 Erin Robles Jr Redlands East Valley HS 19:03.2 6:21
6 Denise Vidrio So Bloomington HS 19:05.6 6:22
7 Samantha Ulloa Fr Serrano HS 19:07.3 6:22
8 Kendra Swatzell So Serrano HS 19:12 6:24
9 Lydia Garcia Fr Oak Hills HS 19:17.7 6:26
10 Daphne Salomon Sr Don Lugo HS 19:23.8 6:28
11 Amanda Navarro Jr Elsinore HS 19:27.7 6:29
12 Jade Morillo So Hemet HS 19:36.3 6:32
13 Ashlynn Allen Jr Redlands East Valley HS 19:39.5 6:33
14 Kamryn O'brien Jr West Valley HS 19:41.8 6:34
15 Caitlin Miller Fr Redlands East Valley HS 19:42.5 6:34
16 Camila Rodriguez Fr Bloomington HS 19:50.2 6:37
17 Madelyn Cook Sr Serrano HS 19:51.8 6:37
18 Cassandra Ulloa So Serrano HS 19:55.3 6:38
19 Kaitlin Nethercutt Sr Murrieta Mesa HS 20:05.3 6:42
20 Gloria Martinez Sr West Valley HS 20:07.5 6:43
21 Lillian Armendariz Sr Oak Hills HS 20:08.2 6:43
22 Tia Maresca Sr Palm Desert 20:08.8 6:43 1/3 1/4 11/24 20:26
(0:18)
20:26
(0:18)
20:26
(0:18)
You ROCK! (LY, LR, PR)
23 Giselle Sanchez Sr Silverado HS 20:10.6 6:44
24 Monica Ramirez So Bloomington HS 20:12 6:44
25 Arriana Felix So Hemet HS 20:16.8 6:46
26 Jocelyn Lopez Jr Hemet HS 20:18.8 6:46
27 Genesis Obispo Jr Elsinore HS 20:19.2 6:46
28 Chloe Premo Fr Serrano HS 20:19.7 6:47
29 Regina Casas Jr Indio HS 20:22.2 6:47
30 Kathleen Reyes So Apple Valley HS 20:22.4 6:47
31 Danielle Bohnert Jr Redlands East Valley HS 20:26.3 6:49
32 Natalie Cuellar Sr Rubidoux HS 20:29.1 6:50
33 Emiliana Merida Jr Elsinore HS 20:30.2 6:50
34 Cassie Pielow Jr Elsinore HS 20:31.5 6:51
35 Hayley Richards Jr Murrieta Mesa HS 20:35.1 6:52
36 Roxanna Canales Jr Bloomington HS 20:36.4 6:52
37 Delaney Doyle Fr Hemet HS 20:39.7 6:53
38 Rebecca Muniz So Indian Springs HS 20:39.9 6:53
39 Rachel Franke Jr Silverado HS 20:40.6 6:54
40 Maggie Garner So Serrano HS 20:42.3 6:54
41 Alexia Angulo Sr Ramona HS 20:45.2 6:55
42 Tairah Jackson So Redlands East Valley HS 20:46.1 6:55
43 Samantha Torres Jr Shadow Hills HS 20:47.4 6:56
44 Marjie Bemis So Norco HS 20:51.7 6:57
45 Paige Fullen Sr Shadow Hills HS 20:54.8 6:58
46 Justine Ziranda Sr Silverado HS 20:55.8 6:59
47 Wendy Gonzalez So West Valley HS 20:59.6 7:00
48 Kassandra Villalobos Jr Redlands East Valley HS 21:02.7 7:01
49 Gwen Casey Jr Apple Valley HS 21:04.2 7:01
50 Natlaia Garcia Sr Hemet HS 21:06.4 7:02
51 Riley Arneson Sr Palm Desert 21:13.1 7:04 2/3 3/4 13/23 You ROCK! (SBP)
52 Roxana Lopez Sr Colton HS 21:24.1 7:08
53 Cydney Gage Sr Serrano HS 21:26.1 7:09
54 Ana Vidal Jr La Sierra HS 21:27.4 7:09
55 Julissa Vega Sr Ramona HS 21:28.1 7:09
56 Alicia Santillano Fr Norco HS 21:30.8 7:10
57 Angelica Murillo Jr San Bernardino HS 21:31.9 7:11
58 Christina Stuve So West Valley HS 21:32.8 7:11
59 Galiana Coronado Jr West Valley HS 21:37 7:12
60 Clayshia Hill Jr Redlands East Valley HS 21:39.9 7:13
61 Rosie Chang Jr Norco HS 21:43.3 7:14
62 Joelle Hameister Sr West Valley HS 21:47.7 7:16
63 Carolina Curiel Jr Indian Springs HS 21:48.3 7:16
64 Kristy Mcbain So Apple Valley HS 21:49.3 7:16
65 Christine Rivera So Silverado HS 21:50.7 7:17
65 Daisy Rios So Bloomington HS 21:50.7 7:17
67 Desteny Duque So Hillcrest HS 21:55.2 7:18
68 Keller Colas Sr Oak Hills HS 21:56.6 7:19
69 Jasmin Gallegos Jr Shadow Hills HS 21:57.7 7:19
70 Alyssa Ramirez Jr Hillcrest HS 21:58.3 7:19
71 Angeles Marquez Jr Don Lugo HS 22:03.3 7:21
72 Marlene Gonzalez Sr Don Lugo HS 22:03.8 7:21
73 Ivette Martinez Jr La Sierra HS 22:08.9 7:23
74 Reyna Esparza Jr Indian Springs HS 22:12.4 7:24
75 Irene Dominguez Jr Jurupa Hills HS 22:12.9 7:24
76 Melissa Plazola Jr La Sierra HS 22:13.2 7:24
77 Iliana Piceno So Silverado HS 22:18.6 7:26
78 Megan Olmstead Fr Apple Valley HS 22:20.4 7:27
79 Daniella Hall So Norco HS 22:21.5 7:27
80 Soleil Munoz So Hillcrest HS 22:23.9 7:28
81 Syntia Moreno Fr Murrieta Mesa HS 22:26.8 7:29
82 Mia Barrera Sr Oak Hills HS 22:27.8 7:29
83 Elisa Avila Jr Colton HS 22:29.2 7:30
84 Xenia Rodriguez Sr La Sierra HS 22:36.3 7:32
85 Paola Huizar Fr Jurupa Hills HS 22:41.7 7:34
86 Cheyenne Gomez So Jurupa Hills HS 22:42.1 7:34
87 Rylee Adkison Sr Murrieta Mesa HS 22:43.9 7:35
88 Chloe Flores Jr Don Lugo HS 22:47.7 7:36
89 Johnae Harris Sr Hemet HS 22:48.7 7:36
90 Mariana Anciso So Shadow Hills HS 22:49.7 7:37
91 Alyssa Cardona So Jurupa Hills HS 22:52.5 7:38
92 Yenic Marquez So Don Lugo HS 22:56.9 7:39
93 Madison Anderson So Hillcrest HS 23:14.7 7:45
94 Lauren Purcell Sr Hillcrest HS 23:20.1 7:47
95 Guadalupe Gonzalez Jr Tahquitz HS 23:21.3 7:47
96 Pamela Olivarria Jr Tahquitz HS 23:27.5 7:49
97 Christina Hamilton So Indian Springs HS 23:28.4 7:49
98 Bella Olivas Sr Shadow Hills HS 23:28.5 7:50
99 Vanessa Rios Jr Bloomington HS 23:30.1 7:50
100 Jackie Barragan Jr Indian Springs HS 23:32.4 7:51
101 Peyton Frazier Sr Hillcrest HS 23:33.8 7:51
102 Nicole Cruz Jr San Bernardino HS 23:37.5 7:53
103 Irelia James Jr Indian Springs HS 23:46.7 7:56
104 Jackie Brito Jr Colton HS 23:54.8 7:58
105 Lizbeth Campos So Indian Springs HS 23:56.4 7:59
106 Tori Dworshak Jr Norco HS 23:56.9 7:59
107 Megan Roy Jr Norco HS 24:01.3 8:00
108 April Ratley Sr La Sierra HS 24:04.9 8:02
109 Alicia Perez Sr Rubidoux HS 24:06.2 8:02
110 Ashley Johnson Jr Palm Desert 24:21.3 8:07 3/3 4/4 19/22
111 Jennifer Reyes Sr Tahquitz HS 24:32.2 8:11
112 Sophia Burgie Sr Shadow Hills HS 24:35.6 8:12
113 Stephanie Dominguez Sr La Sierra HS 24:44.5 8:15
114 Jaclyn Flores Jr Don Lugo HS 25:14.3 8:25
115 Angela Macias Jr Ramona HS 25:23.6 8:28
116 Isela Bocanegra Jr Colton HS 25:38.3 8:33
117 Maureen Mcandrew Sr San Bernardino HS 25:39.4 8:33
118 Jasmin Sanson Jr Ramona HS 25:57.8 8:39
119 Melissa Cruz Jr Ramona HS 27:00.7 9:00
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

10 races + combined.


All Boys Races

11 races + combined.

Race Win Runr Win Team
All All at 3 mi
All at 3 mi
Fr LS Ricardo Sainz, Fr, 16:41.4, Eleanor Roosevelt HS Great Oak HS, 86:31.2, 46
Fr MS Cole Havins, Fr, 16:25, Murrieta Mesa HS Murrieta Mesa HS, 91:36.6, 79
JV LS Sam Schimdt, Jr, 16:26.9, Yucaipa HS Ayala HS, 85:04, 32
JV MS Carlo Giron, Jr, 17:06.7, Oak Hills HS Hemet HS, 90:01.1, 77
JV SS Marcos Rosales, So, 17:46.6, La Quinta HS La Quinta HS, 92:07.1, 31
So LS Alex Ayala, So, 16:37, Great Oak HS Great Oak HS, 85:44.1, 62
So MS Daniel Alvarez, So, 16:37.9, Patriot HS Murrieta Mesa HS, 87:49, 64
V LS Gavin Korby, Jr, 15:37.6, Great Oak HS Great Oak HS, 80:20, 79
V MS Jhavahn Holston, Sr, 15:27.3, Serrano HS Serrano HS, 81:07.1, 69
V SS Bryson Bradford, Sr, 15:56.3, Woodcrest Christian School Granite Hills HS, 83:07.7, 34
V Sweeps Erik Gonzalez, Sr, 14:35.8, Rubidoux HS Eleanor Roosevelt HS, 76:56, 82