Downers Grove North Results from the Saint Charles North Invitational at Leroy Oakes Forest Preserve on 9/29/18

Girls Results and Stats

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley Novak Fr V 19:45.4 6:35 3 54/131 7/7 7/7 1/15 19:37
Ellie Gross Jr V 19:12.9 6:24 3 38/131 3/7 3/7 7/20 19:06
Eva Bednard Jr V 18:57.9 6:19 3 29/131 2/7 2/7 7/20 18:52
Gianna Ferraro Jr V 19:44.6 6:35 3 53/131 6/7 6/7 3/18 19:38 You ROCK! (DSP)
Katie Figliomeni So V 19:27.3 6:29 3 44/131 4/7 4/7 5/19 19:11
Melissa Jachim So V 18:49.2 6:16 3 22/131 1/7 1/7 10/20 18:44
Rylan Gaspar So V 19:36.3 6:32 3 49/131 5/7 5/7 5/19 19:16
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/19 96:04
0:47
3 6:24 6:16 6:32 182 6:06 Melissa Jachim (22), Eva Bednard (29), Ellie Gross (38), Katie Figliomeni (44), Rylan Gaspar (49)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Mckenna Revord Jr Hinsdale (Central) 17:27.9 5:49
2 Kate Dickman So Lyons Township 17:31.6 5:51
3 Anne Marie Jordan So Palatine 17:31.7 5:51
4 Sophia McDonnell Sr Geneva 17:40.6 5:54
5 Emily Burns Sr Lake Zurich 17:41.3 5:54
6 Rachel Price Fr St. Charles (North) 17:41.4 5:54
7 Madison Diercks Jr Belvidere (North) 17:55.6 5:59
8 Gianna Sagona Jr Belvidere (North) 18:10.9 6:04
9 Marta Kogucki Sr Lyons Township 18:15.1 6:05
10 Kate Lechowicz Sr Palatine 18:15.9 6:05
11 Maggie Abbs Jr Lyons Township 18:17.9 6:06
12 Maggie Mason Fr Cary-Grove 18:17.9 6:06
13 Morgan Dieschbourg So Cary-Grove 18:17.9 6:06
14 Allison Drage Jr Cary-Grove 18:20.3 6:07
15 Grace Dorrance So St. Charles (North) 18:29.2 6:10
16 Claire Williams So Lyons Township 18:36.7 6:12
17 Natalie Galvan Sr St. Charles (North) 18:42.1 6:14
18 Ellie Roy So Palatine 18:46.4 6:15
19 Liz Lechowicz Sr Palatine 18:47.3 6:16
20 Viviana Sanfilippo So Addison Trail 18:48.5 6:16
21 Maddie Cranny Jr Lyons Township 18:48.6 6:16
22 Melissa Jachim So Downers Grove North 18:49.2 6:16 1/7 1/7 10/20
23 Merrigan Allen So Lincoln-Way Central 18:49.6 6:17
24 Hannah Anderson Sr South Elgin 18:50.5 6:17
25 Jenna Schifferer So Batavia 18:50.5 6:17
26 Carly Cast Sr Metea Valley 18:54.3 6:18
27 Bella Pisani Sr Hinsdale (Central) 18:56 6:19
28 Sydnie Elder So Belvidere (North) 18:57.8 6:19
29 Eva Bednard Jr Downers Grove North 18:57.9 6:19 2/7 2/7 7/20
30 Andrine Larsen Jr Geneva 19:02.6 6:21
31 Sarah Barcelona Sr Lyons Township 19:03.4 6:21
32 Delaney Blohm So Cary-Grove 19:05.5 6:22
33 Caitlin Chval Sr Hinsdale (Central) 19:05.5 6:22
34 Kayla Byrne Sr Hinsdale (Central) 19:06.2 6:22
35 Melanie Chafin Sr Hinsdale (Central) 19:06.5 6:22
36 Ellie Miller So Cary-Grove 19:12.5 6:24
37 Sophia Sandy Jr Metea Valley 19:12.5 6:24
38 Ellie Gross Jr Downers Grove North 19:12.9 6:24 3/7 3/7 7/20
39 Audrey Pellico Jr Batavia 19:17.9 6:26
40 Tara Janney Sr Riverside (R.-Brookf 19:20.5 6:27
41 Keeley Behr Fr Metea Valley 19:21.6 6:27
42 Mia Solano So Palatine 19:21.9 6:27
43 Alexa Andrews Sr Batavia 19:26.5 6:29
44 Katie Figliomeni So Downers Grove North 19:27.3 6:29 4/7 4/7 5/19
45 Anika Brennan Sr Chicago (Jones) 19:29.6 6:30
46 Kasey Moreno Sr Elgin 19:31 6:30
47 Jenna Boyle Jr Metea Valley 19:34.1 6:31
48 Abby Williams So Cary-Grove 19:35.7 6:32
49 Rylan Gaspar So Downers Grove North 19:36.3 6:32 5/7 5/7 5/19
50 Natalie Horgan So Belvidere (North) 19:36.8 6:32
51 Caitlin Corso Jr Belvidere (North) 19:42.3 6:34
52 Katie Cole Jr Batavia 19:43.9 6:35
53 Gianna Ferraro Jr Downers Grove North 19:44.6 6:35 6/7 6/7 3/18
54 Ashley Novak Fr Downers Grove North 19:45.4 6:35 7/7 7/7 1/15
55 Kaylee Pannek Fr Bolingbrook 19:45.9 6:35
56 Anna Gietl Sr Batavia 19:46.2 6:35
57 Lucy Fischer Jr Hinsdale (Central) 19:46.3 6:35
58 Julia Benes So Chicago (Jones) 19:46.5 6:36
59 Lexy Sams Jr Lincoln-Way Central 19:48.4 6:36
60 Emily Kohlberg Jr Metea Valley 19:49.3 6:36
61 Taylor Wagner Jr Hinsdale (Central) 19:50.1 6:37
62 Kristin Loftus Fr Lake Zurich 19:51.8 6:37
63 Jessie Hill Jr Cary-Grove 19:51.9 6:37
64 Kayla McGuire Jr Belvidere (North) 19:53.9 6:38
65 Laura Seeberger So Palatine 19:55.6 6:39
66 Sarah Pratt Jr Geneva 19:57.6 6:39
67 Ella Townsend So St. Charles (North) 19:57.7 6:39
68 Natalie Weisman So Metea Valley 20:03.6 6:41
69 Nadia Kaczmarz Sr Riverside (R.-Brookf 20:06.8 6:42
70 Emily Belanger Sr Geneva 20:09 6:43
71 Terri Scarlett Sr Metea Valley 20:09.9 6:43
72 Ivonne Malagon Sr Palatine 20:10.1 6:43
73 Alexandria Reza Jr Belvidere (North) 20:10.2 6:43
74 Katelyn Egetimeier Sr South Elgin 20:10.6 6:44
75 Camille Cabas Sr Bolingbrook 20:12.6 6:44
76 Katie Murray Jr Chicago (Jones) 20:12.8 6:44
77 Alexandra Skuza Fr Algonquin (Jacobs) 20:26.3 6:49
78 Lexie Kamp Sr Lincoln-Way Central 20:29.8 6:50
79 Rylie Kaufmann Sr St. Charles (North) 20:35.1 6:52
80 Anissa Garcia Jr Batavia 20:37.2 6:52
81 Dorothy Harbaugh So Chicago (Jones) 20:42.3 6:54
82 Syrena Feustel Jr Bolingbrook 20:43.1 6:54
83 Melissa Oliveira Sr Riverside (R.-Brookf 20:45.9 6:55
84 Audrey Bulow Jr Lincoln-Way Central 20:50.3 6:57
85 Cora Lutes Sr Riverside (R.-Brookf 20:50.5 6:57
86 Madison Barrera Sr Chicago (Jones) 20:53.5 6:58
87 Michelle Villagran Jr Bolingbrook 20:55.4 6:58
88 Ruby Lueras So Lake Zurich 21:02.1 7:01
89 Caroline Sun So Lake Zurich 21:08.2 7:03
90 Julia Ross Sr Chicago (Jones) 21:09.6 7:03
91 Delfina Jorgensen So Elgin 21:11.5 7:04
92 Ava Schroeder Jr Chicago (Jones) 21:15.9 7:05
93 Yaneli Izaguirre So Bolingbrook 21:23.1 7:08
94 Maddie Wiltrout Sr St. Charles (North) 21:24 7:08
95 Sarah Richards Fr Lake Zurich 21:24.3 7:08
96 Jillian Baffa Sr Lake Zurich 21:24.6 7:08
97 Hannah Mohan Sr Algonquin (Jacobs) 21:27 7:09
98 Cassie Kowalski Sr Algonquin (Jacobs) 21:27.4 7:09
99 Abigail Peterson Jr Algonquin (Jacobs) 21:29.6 7:10
100 Kiersten Mazurkiew Sr Lake Zurich 21:36.6 7:12
101 Shea Flood Sr St. Charles (North) 21:41.7 7:14
102 Jocelyn Guzman Jr Bolingbrook 21:49.8 7:17
103 Riley Gagne Fr Riverside (R.-Brookf 21:54.4 7:18
104 Lizbeth Balbuena Sr Addison Trail 21:59.3 7:20
105 Madison Coglianese So Lincoln-Way Central 21:59.6 7:20
106 Catherine Ihrke So Lincoln-Way Central 22:00.1 7:20
107 Emma Fortman Jr Riverside (R.-Brookf 22:01.9 7:21
108 Beth Rafferty Jr Lincoln-Way Central 22:03.3 7:21
109 Molly Raymond Fr Riverside (R.-Brookf 22:07.3 7:22
110 Frieda Quinones So Elgin 22:10.1 7:23
111 Jordyn Lenard Sr Bolingbrook 22:19.5 7:27
112 Jacqueline Cardenas Jr Algonquin (Jacobs) 22:24.8 7:28
113 Vivi Mehren Sr Geneva 22:28.2 7:29
114 Maya Acevedo Jr Algonquin (Jacobs) 22:35 7:32
115 Giulia Boshci Jr Streamwood 22:37.2 7:32
116 Jessica Ruiz Sr Algonquin (Jacobs) 22:37.9 7:33
117 Beth Rodriguez Jr Elgin 22:48.7 7:36
118 Nicole Kajpust Sr South Elgin 23:06.4 7:42
119 Nileena Mahesh Sr Addison Trail 23:22.2 7:47
120 Grace Foley Jr Geneva 23:42.4 7:54
121 Maria Marchant Jr Elgin 23:50.2 7:57
122 Natalie Diaz Sr Addison Trail 24:05.7 8:02
123 Jordan Lenox Jr South Elgin 24:13.5 8:04
124 Danzcel Gerona Jr South Elgin 24:18.3 8:06
125 Kiara Kerkooffs Sr Streamwood 24:22.9 8:08
126 Megan McClure Jr South Elgin 24:24.9 8:08
127 Victoria Kopko Jr Streamwood 24:58 8:19
128 Clarissa Quinones Jr Elgin 25:06.1 8:22
129 Mercedes Lopez Sr Addison Trail 25:07.1 8:22
130 Julie Ortega So Elgin 25:10.5 8:24
131 Angelica Borromeo Jr South Elgin 25:19.7 8:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
2-1-1-1-1
Gap: 1:17
91:30
18:18
6:06
59 Kate Dickman
So
17:32
5:51
2
Marta Kogucki
Sr
18:15
6:05
9
Maggie Abbs
Jr
18:18
6:06
11
Claire Williams
So
18:37
6:12
16
Maddie Cranny
Jr
18:49
6:16
21
Sarah Barcelona
Sr
19:03
6:21
31




2 Palatine
3-2-2-2-2
Gap: 1:50
92:43
18:33
6:11
92 Anne Marie Jordan
So
17:32
5:51
3
Kate Lechowicz
Sr
18:16
6:05
10
Ellie Roy
So
18:46
6:15
18
Liz Lechowicz
Sr
18:47
6:16
19
Mia Solano
So
19:22
6:27
42
Laura Seeberger
So
19:56
6:39
65
Ivonne Malagon
Sr
20:10
6:43
72
3 Cary-Grove
8-5-4-3-3
Gap: 0:55
93:14
18:39
6:13
107 Maggie Mason
Fr
18:18
6:06
12
Morgan Dieschbourg
So
18:18
6:06
13
Allison Drage
Jr
18:20
6:07
14
Delaney Blohm
So
19:06
6:22
32
Ellie Miller
So
19:13
6:24
36
Abby Williams
So
19:36
6:32
48
Jessie Hill
Jr
19:52
6:37
63
4 Hinsdale (Central)
1-6-6-5-4
Gap: 1:39
93:42
18:44
6:15
130 Mckenna Revord
Jr
17:28
5:49
1
Bella Pisani
Sr
18:56
6:19
27
Caitlin Chval
Sr
19:06
6:22
33
Kayla Byrne
Sr
19:06
6:22
34
Melanie Chafin
Sr
19:07
6:22
35
Lucy Fischer
Jr
19:46
6:35
57
Taylor Wagner
Jr
19:50
6:37
61
5 Belvidere (North)
7-3-5-4-5
Gap: 1:47
94:23
18:53
6:18
144 Madison Diercks
Jr
17:56
5:59
7
Gianna Sagona
Jr
18:11
6:04
8
Sydnie Elder
So
18:58
6:19
28
Natalie Horgan
So
19:37
6:32
50
Caitlin Corso
Jr
19:42
6:34
51
Kayla McGuire
Jr
19:54
6:38
64
Alexandria Reza
Jr
20:10
6:43
73
6 Downers Grove North
10-8-7-7-6
Gap: 0:47
96:04
19:13
6:24
182 Melissa Jachim
So
18:49
6:16
22
Eva Bednard
Jr
18:58
6:19
29
Ellie Gross
Jr
19:13
6:24
38
Katie Figliomeni
So
19:27
6:29
44
Rylan Gaspar
So
19:36
6:32
49
Gianna Ferraro
Jr
19:45
6:35
53
Ashley Novak
Fr
19:45
6:35
54
7 St. Charles (North)
6-4-3-6-7
Gap: 2:54
95:26
19:05
6:22
184 Rachel Price
Fr
17:41
5:54
6
Grace Dorrance
So
18:29
6:10
15
Natalie Galvan
Sr
18:42
6:14
17
Ella Townsend
So
19:58
6:39
67
Rylie Kaufmann
Sr
20:35
6:52
79
Maddie Wiltrout
Sr
21:24
7:08
94
Shea Flood
Sr
21:42
7:14
101
8 Metea Valley
14-9-9-8-8
Gap: 0:55
96:52
19:22
6:27
211 Carly Cast
Sr
18:54
6:18
26
Sophia Sandy
Jr
19:13
6:24
37
Keeley Behr
Fr
19:22
6:27
41
Jenna Boyle
Jr
19:34
6:31
47
Emily Kohlberg
Jr
19:49
6:36
60
Natalie Weisman
So
20:04
6:41
68
Terri Scarlett
Sr
20:10
6:43
71
9 Batavia
13-10-10-9-9
Gap: 0:56
97:05
19:25
6:28
215 Jenna Schifferer
So
18:51
6:17
25
Audrey Pellico
Jr
19:18
6:26
39
Alexa Andrews
Sr
19:27
6:29
43
Katie Cole
Jr
19:44
6:35
52
Anna Gietl
Sr
19:46
6:35
56
Anissa Garcia
Jr
20:37
6:52
80




10 Geneva
4-7-8-10-10
Gap: 4:48
99:18
19:52
6:37
283 Sophia McDonnell
Sr
17:41
5:54
4
Andrine Larsen
Jr
19:03
6:21
30
Sarah Pratt
Jr
19:58
6:39
66
Emily Belanger
Sr
20:09
6:43
70
Vivi Mehren
Sr
22:28
7:29
113
Grace Foley
Jr
23:42
7:54
119




11 Lake Zurich
5-11-11-11-11
Gap: 3:43
101:08
20:14
6:45
339 Emily Burns
Sr
17:41
5:54
5
Kristin Loftus
Fr
19:52
6:37
62
Ruby Lueras
So
21:02
7:01
88
Caroline Sun
So
21:08
7:03
89
Sarah Richards
Fr
21:24
7:08
95
Jillian Baffa
Sr
21:25
7:08
96
Kiersten Mazurkiew
Sr
21:37
7:12
100
12 Chicago (Jones)
16-14-13-13-12
Gap: 1:24
101:05
20:13
6:44
346 Anika Brennan
Sr
19:30
6:30
45
Julia Benes
So
19:47
6:36
58
Katie Murray
Jr
20:13
6:44
76
Dorothy Harbaugh
So
20:42
6:54
81
Madison Barrera
Sr
20:54
6:58
86
Julia Ross
Sr
21:10
7:03
90
Ava Schroeder
Jr
21:16
7:05
92
13 Lincoln-Way Central
11-12-12-11-13
Gap: 3:10
101:58
20:24
6:48
349 Merrigan Allen
So
18:50
6:17
23
Lexy Sams
Jr
19:48
6:36
59
Lexie Kamp
Sr
20:30
6:50
78
Audrey Bulow
Jr
20:50
6:57
84
Madison Coglianese
So
22:00
7:20
105
Catherine Ihrke
So
22:00
7:20
106
Beth Rafferty
Jr
22:03
7:21
108
14 Riverside (R.-Brookf
15-15-14-14-14
Gap: 2:34
102:58
20:36
6:52
380 Tara Janney
Sr
19:21
6:27
40
Nadia Kaczmarz
Sr
20:07
6:42
69
Melissa Oliveira
Sr
20:46
6:55
83
Cora Lutes
Sr
20:51
6:57
85
Riley Gagne
Fr
21:54
7:18
103
Emma Fortman
Jr
22:02
7:21
107
Molly Raymond
Fr
22:07
7:22
109
15 Bolingbrook
18-17-15-15-15
Gap: 1:37
103:00
20:36
6:52
392 Kaylee Pannek
Fr
19:46
6:35
55
Camille Cabas
Sr
20:13
6:44
75
Syrena Feustel
Jr
20:43
6:54
82
Michelle Villagran
Jr
20:55
6:58
87
Yaneli Izaguirre
So
21:23
7:08
93
Jocelyn Guzman
Jr
21:50
7:17
102
Jordyn Lenard
Sr
22:20
7:27
111
16 South Elgin
12-13-16-16-16
Gap: 5:28
110:39
22:08
7:23
460 Hannah Anderson
Sr
18:51
6:17
24
Katelyn Egetimeier
Sr
20:11
6:44
74
Nicole Kajpust
Sr
23:06
7:42
117
Jordan Lenox
Jr
24:14
8:04
122
Danzcel Gerona
Jr
24:18
8:06
123
Megan McClure
Jr
24:25
8:08
124
Angelica Borromeo
Jr
25:20
8:27
128
17 Algonquin (Jacobs)
19-19-19-19-17
Gap: 1:59
107:15
21:27
7:09
483 Alexandra Skuza
Fr
20:26
6:49
77
Hannah Mohan
Sr
21:27
7:09
97
Cassie Kowalski
Sr
21:27
7:09
98
Abigail Peterson
Jr
21:30
7:10
99
Jacqueline Cardenas
Jr
22:25
7:28
112
Maya Acevedo
Jr
22:35
7:32
114
Jessica Ruiz
Sr
22:38
7:33
115
17 Elgin
17-18-18-17-17
Gap: 4:19
109:32
21:54
7:18
483 Kasey Moreno
Sr
19:31
6:30
46
Delfina Jorgensen
So
21:12
7:04
91
Frieda Quinones
So
22:10
7:23
110
Beth Rodriguez
Jr
22:49
7:36
116
Maria Marchant
Jr
23:50
7:57
120
Clarissa Quinones
Jr
25:06
8:22
125
Julie Ortega
So
25:11
8:24
127
19 Addison Trail
9-16-17-17-19
Gap: 6:19
113:23
22:41
7:34
489 Viviana Sanfilippo
So
18:49
6:16
20
Lizbeth Balbuena
Sr
21:59
7:20
104
Nileena Mahesh
Sr
23:22
7:47
118
Natalie Diaz
Sr
24:06
8:02
121
Mercedes Lopez
Sr
25:07
8:22
126








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.