Downers Grove North Results from the Naperville Twilight Invitational at Naperville North HS on 10/3/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alexa McCartney So F/S 23:25.2 7:48 3 123/166 5/8 19/35 14/15 22:19
Allie Petkova So F/S 24:28.9 8:10 3 135/166 7/8 26/35 12/15 24:24
Angela Wong Sr Open 28:47.3 9:36 3 117/139 4/6 33/35 7/7 26:49
Angie Godines Fr Open 31:18.6 10:26 3 132/139 5/6 34/35 7/7 27:47
Annie Bieda So V 20:36.7 6:52 3 115/139 8/8 8/35 7/12 19:51
Ashley Novak Fr V 20:19.1 6:46 3 104/139 7/8 7/35 8/14 19:37
Autumn Mourek Fr Open 26:36.4 8:52 3 74/139 1/6 30/35 10/12 25:31
Brooke Peters Sr JV 23:20.2 7:47 3 79/132 6/13 18/35 8/10 21:51
Caroline Scott Fr F/S 21:40.7 7:14 3 39/166 1/8 10/35 12/15 20:53
Ellie Gross Jr V 19:51.8 6:37 3 82/139 4/8 4/35 11/17 19:06
Emily Pierce Fr F/S 22:09 7:23 3 67/166 2/8 12/35 13/15 21:17
Eva Bednard Jr V 19:32.8 6:31 3 68/139 3/8 3/35 12/17 18:52
Gaby Sauer Jr JV 24:57 8:19 3 111/132 12/13 27/35 5/6 24:13
Gianna Ferraro Jr V 20:05.9 6:42 3 97/139 6/8 6/35 8/16 19:38
Grace Flanagan Sr JV 26:12 8:44 3 123/132 13/13 29/35 5/5 24:30
Grace Mulligan Jr JV 22:42.8 7:34 3 59/132 3/13 13/35 10/13 21:58
Hailey Grubich Jr JV 22:52.4 7:37 3 64/132 5/13 15/35 7/12 21:29
Hannah Schultz So F/S 23:58.4 7:59 3 129/166 6/8 23/35 13/15 22:25
Janae Small Jr JV 24:09.8 8:03 3 95/132 11/13 25/35 4/6 23:20
Julia Blaszkowska Sr Open 28:21.1 9:27 3 114/139 3/6 32/35 8/10 26:23
Katie Figliomeni So V 18:56.1 6:19 3 35/139 1/8 1/35 14/17 19:11
(0:15,1.3)
You ROCK! (DPR)
Kristina Barsketis Sr JV 23:42.8 7:54 3 84/132 7/13 20/35 5/10 23:17
Liberty Soelberg So F/S 23:14.2 7:45 3 115/166 4/8 17/35 14/15 21:39
Lilianna Schmurr So Open 31:29.8 10:30 3 133/139 6/6 35/35 7/7 28:34
Lina Barsketis Fr F/S 25:00 8:20 3 143/166 8/8 28/35 11/13 24:29
Lindsay Pluister Sr JV 22:07.6 7:23 3 41/132 2/13 11/35 10/14 21:17
Melissa Jachim So V 19:17.4 6:26 3 52/139 2/8 2/35 13/17 18:44
Molly Smith Jr Open 28:12.2 9:24 3 109/139 2/6 31/35 10/11 25:24
Morgan Lynch Sr JV 23:43.7 7:55 3 85/132 8/13 21/35 5/8 23:45
(0:01,0.1)
You ROCK! (DPR)
Natalie Cupial Fr F/S 23:11.8 7:44 3 110/166 3/8 16/35 14/15 21:10
Rachel Kanarski Sr JV 22:50.8 7:37 3 62/132 4/13 14/35 8/12 21:52
Rebecca Maniskas Jr JV 23:49.6 7:57 3 87/132 9/13 22/35 5/8 22:32
Rylan Gaspar So V 20:05.3 6:42 3 96/139 5/8 5/35 13/17 19:16
Vanessa Kamman Sr JV 24:04.2 8:01 3 92/132 10/13 24/35 5/7 23:05
Victoria Miller Jr JV 21:10.2 7:03 3 23/132 1/13 9/35 9/14 20:46
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 12/17 97:43
1:09
3 6:31 6:19 6:42 313 5:58 Katie Figliomeni (34), Melissa Jachim (49), Eva Bednard (64), Ellie Gross (76), Rylan Gaspar (90)
Open 1st 5 7/7 143:16
4:42
3 9:33 8:52 10:26 222 7:34 Autumn Mourek (40), Molly Smith (44), Julia Blaszkowska (45), Angela Wong (46), Angie Godines (47)
JV 1st 5 10/12 111:44
1:42
3 7:27 7:03 7:37 214 6:43 Victoria Miller (23), Lindsay Pluister (38), Grace Mulligan (50), Rachel Kanarski (51), Hailey Grubich (52)
JV 2nd 5 5/7 118:41
0:44
3 7:55 7:47 8:01 135 7:19 Brooke Peters (22), Kristina Barsketis (26), Morgan Lynch (27), Rebecca Maniskas (28), Vanessa Kamman (32)
F/S 1st 5 14/15 113:41
1:45
3 7:35 7:14 7:48 368 6:49 Caroline Scott (37), Emily Pierce (61), Natalie Cupial (87), Liberty Soelberg (90), Alexa McCartney (93)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Katelynne Hart Jr Glenbard West 16:35.7 5:32
2 Katrina Schlenker Fr Batavia 16:53.1 5:38
3 Alex Morris Sr Naperville (North) 16:58.7 5:40
4 Brenna Cohoon Jr Downers Grove (South) 17:31.6 5:51
5 Samantha Poglitsch So Wheaton Warrenville 17:38.1 5:53
6 Kailey Fox Jr Yorkville 17:39.1 5:53
7 Emily Eberhart Sr Yorkville 17:40 5:53
8 Mckenna Revord Jr Hinsdale (Central) 17:42.2 5:54
9 Vivian Van Eck Sr Minooka 17:49.6 5:57
10 Sophia McDonnell Sr Geneva 17:53.1 5:58
11 Katie Hohe Sr Glenbard West 17:53.5 5:58
12 Helena Kleronomos So Yorkville 17:57.8 5:59
13 Lucy Westlake Fr Naperville (North) 18:00.4 6:00
14 Anne Marie Jordan So Palatine 18:04 6:01
15 Audrey Mendrys So Naperville (North) 18:07.1 6:02
16 Juliana Stogsdill Sr Plainfield (North) 18:08.5 6:03
17 Campbell Petersen So Naperville (North) 18:09.4 6:03
18 Erin Reidy Jr Downers Grove (South) 18:11.6 6:04
19 Julia Dames Jr Minooka 18:12.4 6:04
20 Laurel Moneysmith Sr Wheaton Warrenville 18:14.4 6:05
21 Ashley Heidenrich Jr Aurora (Waubonsie Va 18:14.8 6:05
22 Claire Hill Sr Naperville (North) 18:15.8 6:05
23 Megan Driscoll Sr Naperville (North) 18:17.4 6:06
24 Maggie Gamboa So Naperville (North) 18:33.1 6:11
25 Sara Klemm So Yorkville 18:33.5 6:11
26 Alex Spang Fr Downers Grove (South) 18:34.4 6:11
27 Becky Versaskas Sr Downers Grove (South) 18:39.9 6:13
28 Rebecca Diddia So Downers Grove (South) 18:41 6:14
29 Melissa Weidner Sr Downers Grove (South) 18:43.5 6:15
30 Olivia Borowiak Sr Yorkville 18:49.4 6:16
31 Kennedy Warden Jr Downers Grove (South) 18:52 6:17
32 Molly Morton So Naperville (North) 18:52.3 6:17
33 Kayla Zimmer Jr Naperville (Central) 18:53.7 6:18
34 Kathryn Cichon Fr Minooka 18:53.8 6:18
35 Katie Figliomeni So Downers Grove North 18:56.1 6:19 1/8 1/35 14/17
36 Olivia Duax Sr Downers Grove (South) 18:56.4 6:19
37 Kelsey Casella Fr Downers Grove (South) 19:00.9 6:20
38 Abby Hoffman Sr Glenbard West 19:01.8 6:21
39 Kaitlyn Nenninger Jr Wheaton Warrenville 19:03.3 6:21
40 Hailey Simmons So Yorkville 19:04.5 6:22
41 Sophia Sandy Jr Metea Valley 19:06.9 6:22
42 Liz Lechowicz Sr Palatine 19:07.5 6:23
43 Alyssa Hrusosky Fr Minooka 19:08.3 6:23
44 Emily R. Scott Jr Naperville (Central) 19:09.3 6:23
45 Caitlin Chval Sr Hinsdale (Central) 19:10.1 6:23
46 MiKenna Robinson Sr Neuqua Valley 19:12.1 6:24
47 Julia Rushing Jr Neuqua Valley 19:14.7 6:25
48 Jocelyn Host Fr Minooka 19:14.8 6:25
49 Lauren Hasty So Geneva 19:15.2 6:25
50 Audrey Pellico Jr Batavia 19:16.7 6:26
51 Kate Lechowicz Sr Palatine 19:17.2 6:26
52 Melissa Jachim So Downers Grove North 19:17.4 6:26 2/8 2/35 13/17
53 Sam Moreno Jr Yorkville 19:17.8 6:26
54 Mia Solano So Palatine 19:19 6:26
55 Sarah Vitro Sr Aurora (Waubonsie Va 19:19.3 6:26
56 Andrine Larsen Jr Geneva 19:22.2 6:27
57 Carly Cast Sr Metea Valley 19:24.6 6:28
58 Katelyn Gall Sr Minooka 19:25.4 6:28
59 Erin O'Brien Jr Batavia 19:26.2 6:29
60 Madeline Engels Sr Naperville (Central) 19:26.5 6:29
61 Haley Ansiel Jr Wheaton Warrenville 19:26.6 6:29
62 Ellie Roy So Palatine 19:27.4 6:29
63 Sarah Kulkarni Sr Wheaton Warrenville 19:27.5 6:29
64 Althea Foster Jr Naperville (Central) 19:27.9 6:29
65 Emily Kohlberg Jr Metea Valley 19:28 6:29
66 Sophia Bruce Sr Naperville (North) 19:28.6 6:30
67 Daniela Martinez Jr Lane Tech 19:30.1 6:30
68 Eva Bednard Jr Downers Grove North 19:32.8 6:31 3/8 3/35 12/17
69 Delaney Engel Fr Glenbard West 19:35 6:32
70 Alexa Andrews Sr Batavia 19:35.1 6:32
71 Jenna Schifferer So Batavia 19:35.8 6:32
72 Jana Dawson Jr Naperville (North) 19:36.6 6:32
73 Tess Rucoba Jr Wheaton Warrenville 19:37.3 6:32
74 Carlyn Sokol Jr Naperville (Central) 19:42.6 6:34
75 Katelyn Mullinax Jr Aurora (Waubonsie Va 19:46.2 6:35
76 Melanie Chafin Sr Hinsdale (Central) 19:46.8 6:36
77 Mary Rushing So Minooka 19:47.3 6:36
78 Maria Rucoba Jr Wheaton Warrenville 19:49.1 6:36
79 Anna Hunter Fr Yorkville 19:49.7 6:37
80 Cora Marcet So Naperville (Central) 19:50.4 6:37
81 Keeley Behr Fr Metea Valley 19:50.8 6:37
82 Ellie Gross Jr Downers Grove North 19:51.8 6:37 4/8 4/35 11/17
83 Bella Pisani Sr Hinsdale (Central) 19:52.9 6:38
84 Jenna Boyle Jr Metea Valley 19:54.3 6:38
85 Lauren Pappas Sr Glenbard West 19:55.6 6:39
86 Emily Stine So Neuqua Valley 19:56.4 6:39
87 Hannah VanderMeulen Sr Lane Tech 19:58.5 6:40
88 Diana Denemark So Hinsdale (Central) 19:58.6 6:40
89 Maria Widmann So Neuqua Valley 19:58.8 6:40
90 Audrey Calkins Sr Lane Tech 19:59.8 6:40
91 Sarah Conley Jr Plainfield (North) 20:00.4 6:40
92 Aminah Hussain Fr Plainfield (North) 20:01.6 6:41
93 Michelle Loar Jr Naperville (Central) 20:04.3 6:41
94 Annie Amundsen Jr Neuqua Valley 20:05.1 6:42
95 Chloe Connolly Sr Glenbard West 20:05.1 6:42
96 Rylan Gaspar So Downers Grove North 20:05.3 6:42 5/8 5/35 13/17
97 Gianna Ferraro Jr Downers Grove North 20:05.9 6:42 6/8 6/35 8/16
98 Taylor Wagner Jr Hinsdale (Central) 20:06 6:42
99 Katie Cole Jr Batavia 20:06.8 6:42
100 Emily Bedford Jr Plainfield (North) 20:08.1 6:43
101 Jennifer Schaeffer Sr Wheaton Warrenville 20:09.5 6:43
102 Alex Vulich So Aurora (Waubonsie Va 20:17 6:46
103 Kayla Byrne Sr Hinsdale (Central) 20:18.6 6:46
104 Ashley Novak Fr Downers Grove North 20:19.1 6:46 7/8 7/35 8/14
105 Haley Engels So Naperville (Central) 20:20.1 6:47
106 Anna Nickoley Fr Glenbard West 20:21.5 6:47
107 Jennifer Velazquez Sr Aurora (Waubonsie Va 20:21.9 6:47
108 Natalie Weisman So Metea Valley 20:22.2 6:47
109 Erica Emmerick Jr Wheaton Warrenville 20:27.4 6:49
110 Brooke Wlodek Fr Minooka 20:27.5 6:49
111 Sara Michalowski Sr Wheaton Warrenville 20:27.5 6:49
112 Caitlin Russel Sr Plainfield (North) 20:31.4 6:50
113 Anissa Garcia Jr Batavia 20:33.6 6:51
114 Sarah Pratt Jr Geneva 20:34.3 6:51
115 Annie Bieda So Downers Grove North 20:36.7 6:52 8/8 8/35 7/12
116 Stephanie Suarez Sr Lane Tech 20:39.2 6:53
117 Amanda Wilson Jr Minooka 20:40.2 6:53
118 Lauren Walczak Fr Plainfield (North) 20:43.1 6:54
119 Megann Lawlor Jr Lane Tech 20:44.7 6:55
120 Lucy Fischer Jr Hinsdale (Central) 20:47.6 6:56
121 Emily Belanger Sr Geneva 20:50.6 6:57
122 Bella Gallo So Neuqua Valley 20:52.6 6:58
123 Camille Forte Sr Lane Tech 20:54.7 6:58
124 Ashley Robinson Fr Neuqua Valley 20:59.9 7:00
125 Thrisha Bandepallee So Naperville (Central) 21:01.4 7:00
126 Olivia Krolczyk So Minooka 21:05.5 7:02
127 Anna Gietl Sr Batavia 21:06.1 7:02
128 Tala Yacoub So Neuqua Valley 21:06.4 7:02
129 Angela Sun Fr Neuqua Valley 21:07.5 7:03
130 Sydney Varga Sr Lane Tech 21:08.1 7:03
131 Riley Frankel Jr Plainfield (North) 21:15.4 7:05
132 Andrea Ballard Sr Plainfield (North) 21:18.9 7:06
133 Julia Holstead Sr Aurora (Waubonsie Va 21:21 7:07
134 Sophia Rivera So Lane Tech 21:25.9 7:09
135 Allison Glenn So Lane Tech 21:32.8 7:11
136 Olivia Henze Jr Plainfield (North) 21:44 7:15
137 Katie Nalley So Plainfield (North) 22:22 7:27
138 Alexa Shamsi Sr Aurora (Waubonsie Va 22:39.8 7:33
139 Skylar Zimny Sr Geneva 22:52.6 7:38
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
3-3-2-1-1
Gap: 1:17
89:31
17:54
5:58
70 Alex Morris
Sr
16:59
5:40
3
Lucy Westlake
Fr
18:00
6:00
13
Audrey Mendrys
So
18:07
6:02
15
Campbell Petersen
So
18:09
6:03
17
Claire Hill
Sr
18:16
6:05
22
Megan Driscoll
Sr
18:17
6:06
23
Maggie Gamboa
So
18:33
6:11
24
2 Yorkville
6-2-1-2-2
Gap: 1:10
90:40
18:08
6:03
80 Kailey Fox
Jr
17:39
5:53
6
Emily Eberhart
Sr
17:40
5:53
7
Helena Kleronomos
So
17:58
5:59
12
Sara Klemm
So
18:34
6:11
25
Olivia Borowiak
Sr
18:49
6:16
30
Hailey Simmons
So
19:05
6:22
37
Sam Moreno
Jr
19:18
6:26
50
3 Downers Grove (South)
4-4-4-3-3
Gap: 1:09
91:39
18:20
6:07
103 Brenna Cohoon
Jr
17:32
5:51
4
Erin Reidy
Jr
18:12
6:04
18
Alex Spang
Fr
18:34
6:11
26
Becky Versaskas
Sr
18:40
6:13
27
Rebecca Diddia
So
18:41
6:14
28
Melissa Weidner
Sr
18:44
6:15
29
Kennedy Warden
Jr
18:52
6:17
31
4 Minooka
8-6-5-4-4
Gap: 1:25
93:19
18:40
6:13
146 Vivian Van Eck
Sr
17:50
5:57
9
Julia Dames
Jr
18:12
6:04
19
Kathryn Cichon
Fr
18:54
6:18
33
Alyssa Hrusosky
Fr
19:08
6:23
40
Jocelyn Host
Fr
19:15
6:25
45
Katelyn Gall
Sr
19:25
6:28
55
Mary Rushing
So
19:47
6:36
72
5 Wheaton Warrenville
5-5-5-6-5
Gap: 1:49
93:50
18:46
6:15
179 Samantha Poglitsch
So
17:38
5:53
5
Laurel Moneysmith
Sr
18:14
6:05
20
Kaitlyn Nenninger
Jr
19:03
6:21
36
Haley Ansiel
Jr
19:27
6:29
58
Sarah Kulkarni
Sr
19:28
6:29
60
Tess Rucoba
Jr
19:37
6:32
68
Maria Rucoba
Jr
19:49
6:36
73
6 Glenbard West
1-1-3-5-6
Gap: 3:20
93:02
18:36
6:12
191 Katelynne Hart
Jr
16:36
5:32
1
Katie Hohe
Sr
17:54
5:58
11
Abby Hoffman
Sr
19:02
6:21
35
Delaney Engel
Fr
19:35
6:32
65
Lauren Pappas
Sr
19:56
6:39
79
Chloe Connolly
Sr
20:05
6:42
89
Anna Nickoley
Fr
20:22
6:47
98
7 Palatine
10-9-7-7-7
Gap: 1:23
95:15
19:03
6:21
211 Anne Marie Jordan
So
18:04
6:01
14
Liz Lechowicz
Sr
19:08
6:23
39
Kate Lechowicz
Sr
19:17
6:26
48
Mia Solano
So
19:19
6:26
51
Ellie Roy
So
19:27
6:29
59








8 Batavia
2-7-8-8-8
Gap: 2:43
94:47
18:57
6:19
238 Katrina Schlenker
Fr
16:53
5:38
2
Audrey Pellico
Jr
19:17
6:26
47
Erin O'Brien
Jr
19:26
6:29
56
Alexa Andrews
Sr
19:35
6:32
66
Jenna Schifferer
So
19:36
6:32
67
Katie Cole
Jr
20:07
6:42
93
Anissa Garcia
Jr
20:34
6:51
102
9 Naperville (Central)
13-11-11-9-9
Gap: 0:49
96:40
19:20
6:27
260 Kayla Zimmer
Jr
18:54
6:18
32
Emily R. Scott
Jr
19:09
6:23
41
Madeline Engels
Sr
19:27
6:29
57
Althea Foster
Jr
19:28
6:29
61
Carlyn Sokol
Jr
19:43
6:34
69
Cora Marcet
So
19:50
6:37
74
Michelle Loar
Jr
20:04
6:41
87
10 Hinsdale (Central)
7-8-10-10-10
Gap: 2:16
96:31
19:18
6:26
280 Mckenna Revord
Jr
17:42
5:54
8
Caitlin Chval
Sr
19:10
6:23
42
Melanie Chafin
Sr
19:47
6:36
71
Bella Pisani
Sr
19:53
6:38
77
Diana Denemark
So
19:59
6:40
82
Taylor Wagner
Jr
20:06
6:42
92
Kayla Byrne
Sr
20:19
6:46
96
11 Metea Valley
15-15-14-13-11
Gap: 0:47
97:45
19:33
6:31
307 Sophia Sandy
Jr
19:07
6:22
38
Carly Cast
Sr
19:25
6:28
54
Emily Kohlberg
Jr
19:28
6:29
62
Keeley Behr
Fr
19:51
6:37
75
Jenna Boyle
Jr
19:54
6:38
78
Natalie Weisman
So
20:22
6:47
100




12 Downers Grove North
14-13-13-12-12
Gap: 1:09
97:43
19:33
6:31
313 Katie Figliomeni
So
18:56
6:19
34
Melissa Jachim
So
19:17
6:26
49
Eva Bednard
Jr
19:33
6:31
64
Ellie Gross
Jr
19:52
6:37
76
Rylan Gaspar
So
20:05
6:42
90
Gianna Ferraro
Jr
20:06
6:42
91
Ashley Novak
Fr
20:19
6:46
97
13 Geneva
9-10-9-11-13
Gap: 2:58
97:55
19:35
6:32
319 Sophia McDonnell
Sr
17:53
5:58
10
Lauren Hasty
So
19:15
6:25
46
Andrine Larsen
Jr
19:22
6:27
53
Sarah Pratt
Jr
20:34
6:51
103
Emily Belanger
Sr
20:51
6:57
107
Skylar Zimny
Sr
22:53
7:38
115




14 Aurora (Waubonsie Va
12-11-12-14-14
Gap: 2:07
97:59
19:36
6:32
337 Ashley Heidenrich
Jr
18:15
6:05
21
Sarah Vitro
Sr
19:19
6:26
52
Katelyn Mullinax
Jr
19:46
6:35
70
Alex Vulich
So
20:17
6:46
95
Jennifer Velazquez
Sr
20:22
6:47
99
Julia Holstead
Sr
21:21
7:07
113
Alexa Shamsi
Sr
22:40
7:33
114
15 Neuqua Valley
16-14-15-15-15
Gap: 0:53
98:27
19:41
6:34
338 MiKenna Robinson
Sr
19:12
6:24
43
Julia Rushing
Jr
19:15
6:25
44
Emily Stine
So
19:56
6:39
80
Maria Widmann
So
19:59
6:40
83
Annie Amundsen
Jr
20:05
6:42
88
Bella Gallo
So
20:53
6:58
108
Ashley Robinson
Fr
21:00
7:00
110
16 Plainfield (North)
11-16-16-16-16
Gap: 2:23
98:50
19:46
6:35
382 Juliana Stogsdill
Sr
18:09
6:03
16
Sarah Conley
Jr
20:00
6:40
85
Aminah Hussain
Fr
20:02
6:41
86
Emily Bedford
Jr
20:08
6:43
94
Caitlin Russel
Sr
20:31
6:50
101
Lauren Walczak
Fr
20:43
6:54
105
Riley Frankel
Jr
21:15
7:05
112
17 Lane Tech
17-17-17-17-17
Gap: 1:15
100:52
20:10
6:43
438 Daniela Martinez
Jr
19:30
6:30
63
Hannah VanderMeulen
Sr
19:59
6:40
81
Audrey Calkins
Sr
20:00
6:40
84
Stephanie Suarez
Sr
20:39
6:53
104
Megann Lawlor
Jr
20:45
6:55
106
Camille Forte
Sr
20:55
6:58
109
Sydney Varga
Sr
21:08
7:03
111
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Lucy Iverson Fr Naperville (North) 21:33.1 7:11
2 Cassie Albino Sr Aurora (Waubonsie Va 21:59.2 7:20
3 Louisa Ives Fr Wheaton Warrenville 22:24.7 7:28
4 Ava Chesnut So Naperville (North) 22:34.9 7:32
5 Madeleine Litvan So Wheaton Warrenville 22:35.4 7:32
6 Mia Lagioia So Naperville (North) 22:55.8 7:39
7 Ashley Mason So Naperville (Central) 23:03.5 7:41
8 Kaylee Hipp Fr Naperville (North) 23:10.8 7:44
9 Ishika Sadhukhan Fr Naperville (North) 23:13.6 7:45
10 Christina Ba Fr Naperville (Central) 23:13.6 7:45
11 Ariana Azimi Jr Naperville (Central) 23:19.5 7:47
12 Emma Jackson Fr Naperville (Central) 23:24.8 7:48
13 Maddie Duitsman So Downers Grove (South) 23:34.3 7:51
14 Chloe Slater So Wheaton Warrenville 23:35.8 7:52
15 Shannan Healy Fr Naperville (North) 23:54.5 7:58
16 Ashley Wrobel Sr Naperville (Central) 24:03.6 8:01
17 Emilia Kadiyala So Naperville (Central) 24:06.3 8:02
18 Brooke Long So Wheaton Warrenville 24:09 8:03
19 Toria Pickett So Naperville (North) 24:10.1 8:03
20 Haley Barad Fr Naperville (Central) 24:11.7 8:04
21 Sara Bridges So Naperville (Central) 24:18.5 8:06
22 Olivia Peterman So Wheaton Warrenville 24:20.7 8:07
23 Grace Rubas Jr Naperville (Central) 24:23 8:08
24 Mya Mangan So Naperville (North) 24:27.3 8:09
25 Lexi Gibson Fr Naperville (North) 24:28.6 8:10
26 Mashal Jiwani Jr Metea Valley 24:28.9 8:10
27 Kylie Caprini Fr Wheaton Warrenville 24:39.1 8:13
28 Renee Shiao Sr Neuqua Valley 24:46.8 8:16
29 Elissa Eaton Fr Naperville (North) 24:47.2 8:16
30 Maria Myers So Naperville (North) 24:49.6 8:17
31 Maddie Sniadecki So Naperville (Central) 24:51.5 8:17
32 Nicole Coates Sr Naperville (Central) 24:53.2 8:18
33 Anna Longenbaugh Fr Naperville (North) 24:55.2 8:18
34 Rachel Enright Fr Naperville (Central) 24:56.4 8:19
35 Nicole Deetjen Sr Naperville (North) 24:58.1 8:19
36 Chelsea Manzano Sr Glenbard West 24:59.4 8:20
37 Becky Wu Jr Naperville (North) 25:00.7 8:20
38 Christine Balcom Fr Downers Grove (South) 25:01.1 8:20
39 Karen Ng Fr Metea Valley 25:02.1 8:21
40 Summer Kruk Fr Downers Grove (South) 25:03.1 8:21
41 Bella Lapacek Fr Downers Grove (South) 25:03.4 8:21
42 Melody Tran Sr Metea Valley 25:04.1 8:21
43 Scarlett Pacheco Fr Downers Grove (South) 25:04.6 8:22
44 Rachael Coppe So Naperville (Central) 25:24.6 8:28
45 Chloe Clince So Naperville (Central) 25:30.5 8:30
46 Molly Polomsky Fr Neuqua Valley 25:33.2 8:31
47 Irie Gedritis So Wheaton Warrenville 25:34.2 8:31
48 Melissa Swiatkowski Fr Naperville (Central) 25:34.8 8:32
49 Analise Lopez Jr Naperville (Central) 25:35.5 8:32
50 Devin Creighton Fr Neuqua Valley 25:38.2 8:33
51 Melonie Tran Sr Metea Valley 25:41.4 8:34
52 Olivia Farley Jr Glenbard West 25:43.6 8:35
53 Kristina Pasala So Naperville (North) 25:46.5 8:36
54 Annika Martin Fr Wheaton Warrenville 25:47.4 8:36
55 Anuvaa Prabhakaran So Naperville (Central) 25:48.8 8:36
56 Sarah Gibbons Jr Naperville (North) 25:49.6 8:37
57 Lizzie Ellman Sr Naperville (Central) 25:49.9 8:37
58 Maryam Habib So Naperville (Central) 25:59.6 8:40
59 Kathryn Drey Sr Minooka 26:00.4 8:40
60 Macy Fleury Fr Naperville (North) 26:05.4 8:42
61 Ava Austin Fr Naperville (Central) 26:07.4 8:42
62 Ava Nichols Fr Downers Grove (South) 26:08.2 8:43
63 Angela Segura Fr Neuqua Valley 26:09.7 8:43
64 Emma Haugsnes So Naperville (North) 26:10.3 8:43
65 Lily Vincent So Downers Grove (South) 26:17.3 8:46
66 Faith Ha So Naperville (Central) 26:19.2 8:46
67 Jenna Hunter So Downers Grove (South) 26:22 8:47
68 Julia Tung Sr Naperville (Central) 26:22.2 8:47
69 Kathryn Southon Jr Naperville (Central) 26:23.7 8:48
70 Chloe Dawson So Downers Grove (South) 26:30 8:50
71 Abigail Saudo Fr Neuqua Valley 26:34 8:51
72 Rebecca Solis Sr Metea Valley 26:35.6 8:52
73 Eva Martinez Sr Metea Valley 26:36.1 8:52
74 Autumn Mourek Fr Downers Grove North 26:36.4 8:52 1/6 30/35 10/12
75 Grace Condie Jr Naperville (North) 26:37.8 8:53
76 Jennifer Franzen Jr Metea Valley 26:37.9 8:53
77 Spoorthi Nibhanupudi So Metea Valley 26:38.8 8:53
78 Sophie Scrima Fr Naperville (Central) 26:39.6 8:53
79 Maggie Dalton Jr Naperville (Central) 26:41.4 8:54
80 Meena Gupta Sr Naperville (Central) 26:42.7 8:54
81 Abril Lopez Jr Naperville (North) 26:45.9 8:55
82 Adira Safar Jr Metea Valley 26:46.7 8:56
83 Erin Laboy So Naperville (North) 26:53.7 8:58
84 Isabel Bowditch Fr Downers Grove (South) 26:56.1 8:59
85 Audrey Su Jr Neuqua Valley 26:58.6 9:00
86 Marena Austin Sr Naperville (Central) 26:59.6 9:00
87 Yasmine Khan So Downers Grove (South) 27:00.2 9:00
88 Cassiana Jean-Bapt Sr Aurora (Waubonsie Va 27:01.9 9:01
89 Mary Jane Deer Jr Naperville (Central) 27:07.4 9:02
90 Lily Smith Sr Glenbard West 27:13.3 9:04
91 Alexis Burke Fr Naperville (Central) 27:15 9:05
92 Lauren Reitzel Jr Neuqua Valley 27:16.1 9:05
93 Anushri Bangalore So Neuqua Valley 27:20 9:07
94 Megan Cherry Fr Naperville (Central) 27:20.1 9:07
95 Emma Ferguson So Naperville (North) 27:21.2 9:07
96 Madelyn Emblem Fr Neuqua Valley 27:25.5 9:09
97 Daniela Rosales Sr Minooka 27:34.3 9:11
98 Mariah Peterson Fr Downers Grove (South) 27:46.7 9:16
99 Jacqueline Brant Sr Naperville (Central) 27:47.4 9:16
100 Madison Hubbard Sr Naperville (North) 27:50.4 9:17
101 Darla Andoni Sr Neuqua Valley 27:53.2 9:18
102 Hailey Dorn Fr Neuqua Valley 27:55.1 9:18
103 Paige Friedlander So Metea Valley 27:55.3 9:18
104 Morgan Dykstra Fr Metea Valley 27:56 9:19
105 Emily Poska Fr Downers Grove (South) 28:00.4 9:20
106 Sonia Harris Sr Wheaton Warrenville 28:06.6 9:22
107 Avery Smith Jr Naperville (North) 28:10.4 9:23
108 Sophia Cook Sr Naperville (North) 28:10.9 9:24
109 Molly Smith Jr Downers Grove North 28:12.2 9:24 2/6 31/35 10/11
110 Janae Cooper Fr Wheaton Warrenville 28:12.5 9:24
111 Emilia Magno Fr Neuqua Valley 28:15.3 9:25
112 Brooke Hagenauer Fr Plainfield (North) 28:19.1 9:26
113 Bianka Kurcina So Downers Grove (South) 28:19.7 9:27
114 Julia Blaszkowska Sr Downers Grove North 28:21.1 9:27 3/6 32/35 8/10
115 Dora Ding So Naperville (North) 28:44.7 9:35
116 Eloise Michaud Fr Wheaton Warrenville 28:44.9 9:35
117 Angela Wong Sr Downers Grove North 28:47.3 9:36 4/6 33/35 7/7
118 Juliana Rossi Fr Downers Grove (South) 29:00 9:40
119 Rachel Farmer Jr Batavia 29:08.8 9:43
120 Saniyah Khan Jr Neuqua Valley 29:26.8 9:49
121 Katelyn Boetel Sr Neuqua Valley 29:37.6 9:53
122 Meriam Hadjarab Sr Naperville (Central) 29:55.9 9:59
123 Lauryn Albertini Fr Naperville (Central) 30:05.6 10:02
124 Elina Roshchupkina Fr Metea Valley 30:07.8 10:03
125 Lauren Stallings Jr Naperville (North) 30:10.8 10:04
126 Mia Hasan Fr Neuqua Valley 30:16.8 10:06
127 Imani Wilson-Walker Sr Aurora (Waubonsie Va 30:22.4 10:07
128 Aarushi Chauhan Sr Neuqua Valley 30:47.9 10:16
129 Tessa Bleers Fr Neuqua Valley 30:50.1 10:17
130 Daria Garrison Jr Neuqua Valley 30:55.9 10:19
131 Alyssa Gawron Sr Downers Grove (South) 31:14.3 10:25
132 Angie Godines Fr Downers Grove North 31:18.6 10:26 5/6 34/35 7/7
133 Lilianna Schmurr So Downers Grove North 31:29.8 10:30 6/6 35/35 7/7
134 Shilpi Jena So Neuqua Valley 32:36.1 10:52
135 Lindsey McDonald Fr Plainfield (North) 33:13.2 11:04
136 Vannessa Andoni So Neuqua Valley 33:20.8 11:07
137 Yasmin Zafer Jr Naperville (Central) 34:08.7 11:23
138 Anika Hong Fr Neuqua Valley 35:00 11:40
139 Courtney Ubert Sr Minooka 36:45.5 12:15
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Open 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
1-1-1-1-1
Gap: 1:41
113:28
22:42
7:34
24 Lucy Iverson
Fr
21:33
7:11
1
Ava Chesnut
So
22:35
7:32
3
Mia Lagioia
So
22:56
7:39
5
Kaylee Hipp
Fr
23:11
7:44
7
Ishika Sadhukhan
Fr
23:14
7:45
8
Shannan Healy
Fr
23:55
7:58
14
Toria Pickett
So
24:10
8:03
18
2 Naperville (Central)
3-3-3-2-2
Gap: 1:00
117:05
23:25
7:48
51 Ashley Mason
So
23:04
7:41
6
Christina Ba
Fr
23:14
7:45
9
Ariana Azimi
Jr
23:20
7:47
10
Emma Jackson
Fr
23:25
7:48
11
Ashley Wrobel
Sr
24:04
8:01
15
Emilia Kadiyala
So
24:06
8:02
16
Haley Barad
Fr
24:12
8:04
19
3 Wheaton Warrenville
2-2-2-2-3
Gap: 1:56
117:06
23:25
7:48
56 Louisa Ives
Fr
22:25
7:28
2
Madeleine Litvan
So
22:35
7:32
4
Chloe Slater
So
23:36
7:52
13
Brooke Long
So
24:09
8:03
17
Olivia Peterman
So
24:21
8:07
20
Kylie Caprini
Fr
24:39
8:13
22
Irie Gedritis
So
25:34
8:31
31
4 Downers Grove (South)
4-4-4-4-4
Gap: 1:30
123:47
24:45
8:15
118 Maddie Duitsman
So
23:34
7:51
12
Christine Balcom
Fr
25:01
8:20
24
Summer Kruk
Fr
25:03
8:21
26
Bella Lapacek
Fr
25:03
8:21
27
Scarlett Pacheco
Fr
25:05
8:22
29
Ava Nichols
Fr
26:08
8:43
34
Lily Vincent
So
26:17
8:46
36
5 Metea Valley
5-5-5-5-5
Gap: 2:07
126:52
25:22
8:27
145 Mashal Jiwani
Jr
24:29
8:10
21
Karen Ng
Fr
25:02
8:21
25
Melody Tran
Sr
25:04
8:21
28
Melonie Tran
Sr
25:41
8:34
33
Rebecca Solis
Sr
26:36
8:52
38
Eva Martinez
Sr
26:36
8:52
39
Jennifer Franzen
Jr
26:38
8:53
41
6 Neuqua Valley
6-6-6-6-6
Gap: 1:47
128:42
25:44
8:35
157 Renee Shiao
Sr
24:47
8:16
23
Molly Polomsky
Fr
25:33
8:31
30
Devin Creighton
Fr
25:38
8:33
32
Angela Segura
Fr
26:10
8:43
35
Abigail Saudo
Fr
26:34
8:51
37
Audrey Su
Jr
26:59
9:00
42
Lauren Reitzel
Jr
27:16
9:05
43
7 Downers Grove North
7-7-7-7-7
Gap: 4:42
143:16
28:39
9:33
222 Autumn Mourek
Fr
26:36
8:52
40
Molly Smith
Jr
28:12
9:24
44
Julia Blaszkowska
Sr
28:21
9:27
45
Angela Wong
Sr
28:47
9:36
46
Angie Godines
Fr
31:19
10:26
47
Lilianna Schmurr
So
31:30
10:30
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Natalie Walsh Sr Naperville (North) 19:41.6 6:34
2 Claire Bruce Jr Naperville (North) 20:04.5 6:42
3 Alexa Betjemann Jr Naperville (North) 20:04.6 6:42
4 Gracie Cheatham Jr Naperville (North) 20:14.9 6:45
5 Ivonne Malagon Sr Palatine 20:25.6 6:49
6 Mary McGrail Jr Naperville (Central) 20:29.4 6:50
7 Julia O'Dekirk Jr Naperville (North) 20:32.6 6:51
8 Aaliyah Collier Jr Glenbard West 20:34 6:51
9 Kate Scrima Jr Naperville (Central) 20:34.8 6:52
10 Josie Adams Jr Batavia 20:34.8 6:52
11 Kaylee Ratcliff Jr Minooka 20:37.5 6:53
12 Allison Calek Sr Downers Grove (South) 20:37.7 6:53
13 Olivia Kics Jr Minooka 20:41.3 6:54
14 Shirley Sallas Sr Naperville (North) 20:43.9 6:55
15 Katie Kingsbury Jr Neuqua Valley 20:46.5 6:56
16 Julia Pelech Jr Batavia 20:47.6 6:56
17 Morgan Olefsky Jr Naperville (Central) 20:48.2 6:56
18 Nina Shanahan Jr Minooka 20:53.5 6:58
19 Nicole Sobkowiak Jr Palatine 20:55 6:58
20 Carla Macias Sr Batavia 20:55.9 6:59
21 Rebecca Gathof Sr Glenbard West 21:01.8 7:01
22 Ava Powell Jr Glenbard West 21:05.1 7:02
23 Victoria Miller Jr Downers Grove North 21:10.2 7:03 1/13 9/35 9/14
24 Jocelyn Triscik Jr Wheaton Warrenville 21:11.1 7:04
25 Elizabeth Williams Sr Metea Valley 21:16.6 7:06
26 Indya Smith-Johnson Jr Naperville (Central) 21:17.3 7:06
27 Holly Roehrborn Jr Palatine 21:18.5 7:06
28 Alexis Marti Sr Minooka 21:22.1 7:07
29 Madeline Monaco Sr Wheaton Warrenville 21:24.3 7:08
30 Erin Golden Jr Batavia 21:30.7 7:10
31 Emilie Mineo Sr Naperville (Central) 21:32.4 7:11
32 Michelle Kurcina Sr Downers Grove (South) 21:34.9 7:12
33 Jessica Chao Jr Naperville (North) 21:35.4 7:12
34 Raquel Flores Jr Palatine 21:35.6 7:12
35 Emily Gu Jr Naperville (Central) 21:45.8 7:15
36 Raegan Oliver Sr Neuqua Valley 21:48 7:16
37 Rachel Schlesinger Jr Naperville (Central) 21:49.1 7:16
38 Sara Olefsky Jr Naperville (Central) 21:57.9 7:19
39 Maddie Gresham Jr Naperville (Central) 21:59.4 7:20
40 Alexis Alleman Sr Neuqua Valley 22:01.7 7:21
41 Lindsay Pluister Sr Downers Grove North 22:07.6 7:23 2/13 11/35 10/14
42 Sophie Benmore Jr Naperville (North) 22:07.7 7:23
43 Haley Yeager Jr Glenbard West 22:11.1 7:24
44 Erin Daugherty Jr Naperville (Central) 22:14.5 7:25
45 Rebekah Cepolski Jr Batavia 22:19 7:26
46 Susan Whelton Sr Glenbard West 22:21.3 7:27
47 Emily Fetzer Sr Naperville (Central) 22:22 7:27
48 Holly Van De Cotte Jr Palatine 22:24.4 7:28
49 Anna Taylor Sr Wheaton Warrenville 22:26.4 7:29
50 Maddie Olenick Jr Minooka 22:28.4 7:29
51 Lauren Gould Sr Batavia 22:29.9 7:30
52 Emma Nolten Jr Neuqua Valley 22:31 7:30
53 Teagan Halik Sr Downers Grove (South) 22:31.6 7:31
54 Maggie Krider Jr Yorkville 22:35.8 7:32
55 Sarah Gillerlain Sr Batavia 22:37.1 7:32
56 Sophie Kalivas Jr Glenbard West 22:37.3 7:32
57 Vivian Tran Sr Metea Valley 22:40.9 7:34
58 Julia Bobosky Sr Batavia 22:42 7:34
59 Grace Mulligan Jr Downers Grove North 22:42.8 7:34 3/13 13/35 10/13
60 Mary Szymanski Sr Naperville (Central) 22:46.7 7:36
61 Lauren Fortino Jr Batavia 22:48.4 7:36
62 Rachel Kanarski Sr Downers Grove North 22:50.8 7:37 4/13 14/35 8/12
63 Juliana Alley Jr Batavia 22:52.4 7:37
64 Hailey Grubich Jr Downers Grove North 22:52.4 7:37 5/13 15/35 7/12
65 Caitlyn Hoover Sr Minooka 22:52.7 7:38
66 Sophie McBride Jr Wheaton Warrenville 22:53.9 7:38
67 Huda Hussaini Sr Glenbard West 22:54.9 7:38
68 Raquelle Blentlinger Jr Glenbard West 22:57.7 7:39
69 Andrea Vivar Jr Wheaton Warrenville 22:58.8 7:40
70 Clare Quirin Sr Downers Grove (South) 23:01.1 7:40
71 Vivi Mehren Sr Geneva 23:02.4 7:41
72 Annie Brandt Sr Naperville (North) 23:06.1 7:42
73 Sydney Gaspari Jr Downers Grove (South) 23:06.1 7:42
74 Maggie Pieler Sr Neuqua Valley 23:07.6 7:43
75 Julianne Billings Jr Glenbard West 23:11.5 7:44
76 Esther Kim Sr Palatine 23:12.1 7:44
77 Mia Wells Jr Batavia 23:13.5 7:45
78 Linea Skura Jr Wheaton Warrenville 23:16.7 7:46
79 Brooke Peters Sr Downers Grove North 23:20.2 7:47 6/13 18/35 8/10
80 Clare O'Donnell Jr Naperville (Central) 23:22 7:47
81 Bailey Jackson Jr Glenbard West 23:25.3 7:48
82 Isabella Saudo Jr Neuqua Valley 23:36.4 7:52
83 Maisey Kenny Jr Naperville (North) 23:39.8 7:53
84 Kristina Barsketis Sr Downers Grove North 23:42.8 7:54 7/13 20/35 5/10
85 Morgan Lynch Sr Downers Grove North 23:43.7 7:55 8/13 21/35 5/8
86 Camille Ostiguy Sr Naperville (Central) 23:49 7:56
87 Rebecca Maniskas Jr Downers Grove North 23:49.6 7:57 9/13 22/35 5/8
88 Natalie Romano Sr Glenbard West 23:50.4 7:57
89 Rachel McFarland Jr Glenbard West 24:01.2 8:00
90 Tracy Escobedo Sr Glenbard West 24:02.9 8:01
91 Zoe Winter Sr Neuqua Valley 24:03.8 8:01
92 Vanessa Kamman Sr Downers Grove North 24:04.2 8:01 10/13 24/35 5/7
93 Mary Rose Farruggio Sr Wheaton Warrenville 24:04.5 8:02
94 Sakina Tariq Sr Naperville (Central) 24:08.3 8:03
95 Janae Small Jr Downers Grove North 24:09.8 8:03 11/13 25/35 4/6
96 Grace Schultheis Jr Downers Grove (South) 24:14.2 8:05
97 Natalie Graham Jr Naperville (North) 24:16.9 8:06
98 Mary Gilsenam Sr Palatine 24:25.9 8:09
99 Emily Welp Sr Naperville (North) 24:30.2 8:10
100 Anne Foley Jr Naperville (North) 24:30.9 8:10
101 Annika Kuretsky Jr Batavia 24:33.6 8:11
102 Sarah Fiedler Sr Naperville (North) 24:35.3 8:12
103 Angelica Fernandez Sr Minooka 24:36 8:12
104 Margaret Nicoletti Jr Minooka 24:37.3 8:12
105 Bella Gehrs Jr Naperville (North) 24:43.4 8:14
106 Ana Nikolic Sr Geneva 24:45.3 8:15
107 Shoshanna Perchanok Sr Naperville (Central) 24:48.8 8:16
108 Alisia Hernandez Jr Plainfield (North) 24:49.6 8:17
109 Molly O'Neill Sr Neuqua Valley 24:55.4 8:18
110 Amanda Annese Sr Downers Grove (South) 24:56.4 8:19
111 Gaby Sauer Jr Downers Grove North 24:57 8:19 12/13 27/35 5/6
112 Gillian Musial Jr Downers Grove (South) 24:59.6 8:20
113 Bridget Croci Jr Batavia 25:00.3 8:20
114 Maddie Fross Sr Downers Grove (South) 25:03.8 8:21
115 Megha Chada Jr Metea Valley 25:08.6 8:23
116 Valentina Tombesi Sr Downers Grove (South) 25:21 8:27
117 Eirene Stavropoulous Jr Neuqua Valley 25:27.1 8:29
118 Ashley Navarro Sr Yorkville 25:28.8 8:30
119 Sami Contreras Sr Downers Grove (South) 25:30.9 8:30
120 Grace Wilson Jr Downers Grove (South) 25:36.6 8:32
121 Kayla Campbell Jr Plainfield (North) 25:53.8 8:38
122 Megan Cahill Sr Geneva 26:09.5 8:43
123 Grace Flanagan Sr Downers Grove North 26:12 8:44 13/13 29/35 5/5
124 Ashley Fals Jr Minooka 26:15.9 8:45
125 Claire Nowak Sr Geneva 26:20 8:47
126 Jordan McCarthy Jr Neuqua Valley 26:22.3 8:47
127 Gabriella Krause Sr Batavia 26:41.8 8:54
128 Trina Bhattacharyya Sr Plainfield (North) 26:47.1 8:56
129 Grace Foley Jr Geneva 26:50.9 8:57
130 Tithi Bhattachargya Sr Plainfield (North) 27:13.2 9:04
131 Zoey Papka Jr Batavia 27:40.2 9:13
132 Raabia Hussain Jr Plainfield (North) 28:22.2 9:27
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
1-1-1-1-1
Gap: 0:51
100:38
20:08
6:43
17 Natalie Walsh
Sr
19:42
6:34
1
Claire Bruce
Jr
20:05
6:42
2
Alexa Betjemann
Jr
20:05
6:42
3
Gracie Cheatham
Jr
20:15
6:45
4
Julia O'Dekirk
Jr
20:33
6:51
7
Shirley Sallas
Sr
20:44
6:55
14
Jessica Chao
Jr
21:35
7:12
32
2 Naperville (Central)
3-2-2-2-2
Gap: 1:03
104:42
20:56
6:59
87 Mary McGrail
Jr
20:29
6:50
6
Kate Scrima
Jr
20:35
6:52
9
Morgan Olefsky
Jr
20:48
6:56
17
Indya Smith-Johnson
Jr
21:17
7:06
25
Emilie Mineo
Sr
21:32
7:11
30
Emily Gu
Jr
21:46
7:15
34
Rachel Schlesinger
Jr
21:49
7:16
36
3 Minooka
6-3-3-3-3
Gap: 1:51
106:03
21:13
7:04
113 Kaylee Ratcliff
Jr
20:38
6:53
11
Olivia Kics
Jr
20:41
6:54
13
Nina Shanahan
Jr
20:54
6:58
18
Alexis Marti
Sr
21:22
7:07
27
Maddie Olenick
Jr
22:28
7:29
44
Caitlyn Hoover
Sr
22:53
7:38
53
Angelica Fernandez
Sr
24:36
8:12
70
4 Batavia
5-5-4-4-4
Gap: 1:44
106:08
21:14
7:05
115 Josie Adams
Jr
20:35
6:52
10
Julia Pelech
Jr
20:48
6:56
16
Carla Macias
Sr
20:56
6:59
20
Erin Golden
Jr
21:31
7:10
29
Rebekah Cepolski
Jr
22:19
7:26
40
Lauren Gould
Sr
22:30
7:30
45
Sarah Gillerlain
Sr
22:37
7:32
48
5 Palatine
2-3-5-5-5
Gap: 1:59
106:39
21:20
7:07
125 Ivonne Malagon
Sr
20:26
6:49
5
Nicole Sobkowiak
Jr
20:55
6:58
19
Holly Roehrborn
Jr
21:19
7:06
26
Raquel Flores
Jr
21:36
7:12
33
Holly Van De Cotte
Jr
22:24
7:28
42
Esther Kim
Sr
23:12
7:44
61
Mary Gilsenam
Sr
24:26
8:09
69
6 Glenbard West
4-6-6-6-6
Gap: 1:47
107:13
21:27
7:09
131 Aaliyah Collier
Jr
20:34
6:51
8
Rebecca Gathof
Sr
21:02
7:01
21
Ava Powell
Jr
21:05
7:02
22
Haley Yeager
Jr
22:11
7:24
39
Susan Whelton
Sr
22:21
7:27
41
Sophie Kalivas
Jr
22:37
7:32
49
Huda Hussaini
Sr
22:55
7:38
55
7 Neuqua Valley
8-8-7-7-7
Gap: 2:21
110:15
22:03
7:21
193 Katie Kingsbury
Jr
20:47
6:56
15
Raegan Oliver
Sr
21:48
7:16
35
Alexis Alleman
Sr
22:02
7:21
37
Emma Nolten
Jr
22:31
7:30
46
Maggie Pieler
Sr
23:08
7:43
60
Isabella Saudo
Jr
23:36
7:52
64
Zoe Winter
Sr
24:04
8:01
66
8 Wheaton Warrenville
10-9-9-9-8
Gap: 1:48
110:55
22:11
7:24
205 Jocelyn Triscik
Jr
21:11
7:04
24
Madeline Monaco
Sr
21:24
7:08
28
Anna Taylor
Sr
22:26
7:29
43
Sophie McBride
Jr
22:54
7:38
54
Andrea Vivar
Jr
22:59
7:40
56
Linea Skura
Jr
23:17
7:46
62
Mary Rose Farruggio
Sr
24:05
8:02
67
9 Downers Grove (South)
7-7-8-8-9
Gap: 2:28
110:51
22:10
7:23
206 Allison Calek
Sr
20:38
6:53
12
Michelle Kurcina
Sr
21:35
7:12
31
Teagan Halik
Sr
22:32
7:31
47
Clare Quirin
Sr
23:01
7:40
57
Sydney Gaspari
Jr
23:06
7:42
59
Grace Schultheis
Jr
24:14
8:05
68
Amanda Annese
Sr
24:56
8:19
73
10 Downers Grove North
9-10-10-10-10
Gap: 1:42
111:44
22:21
7:27
214 Victoria Miller
Jr
21:10
7:03
23
Lindsay Pluister
Sr
22:08
7:23
38
Grace Mulligan
Jr
22:43
7:34
50
Rachel Kanarski
Sr
22:51
7:37
51
Hailey Grubich
Jr
22:52
7:37
52
Brooke Peters
Sr
23:20
7:47
63
Kristina Barsketis
Sr
23:43
7:54
65
11 Geneva
11-11-11-11-11
Gap: 3:49
127:08
25:26
8:29
358 Vivi Mehren
Sr
23:02
7:41
58
Ana Nikolic
Sr
24:45
8:15
71
Megan Cahill
Sr
26:10
8:43
75
Claire Nowak
Sr
26:20
8:47
76
Grace Foley
Jr
26:51
8:57
78








12 Plainfield (North)
12-12-12-12-12
Gap: 3:33
133:06
26:37
8:52
382 Alisia Hernandez
Jr
24:50
8:17
72
Kayla Campbell
Jr
25:54
8:38
74
Trina Bhattacharyya
Sr
26:47
8:56
77
Tithi Bhattachargya
Sr
27:13
9:04
79
Raabia Hussain
Jr
28:22
9:27
80








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (Central)
2-2-2-1-1
Gap: 0:29
109:47
21:57
7:19
26 Emily Gu
Jr
21:46
7:15
3
Rachel Schlesinger
Jr
21:49
7:16
4
Sara Olefsky
Jr
21:58
7:19
5
Maddie Gresham
Jr
21:59
7:20
6
Erin Daugherty
Jr
22:15
7:25
8
Emily Fetzer
Sr
22:22
7:27
9
Mary Szymanski
Sr
22:47
7:36
14
2 Naperville (North)
1-1-1-2-2
Gap: 2:56
111:13
22:15
7:25
54 Shirley Sallas
Sr
20:44
6:55
1
Jessica Chao
Jr
21:35
7:12
2
Sophie Benmore
Jr
22:08
7:23
7
Annie Brandt
Sr
23:06
7:42
19
Maisey Kenny
Jr
23:40
7:53
25
Natalie Graham
Jr
24:17
8:06
35
Emily Welp
Sr
24:30
8:10
36
3 Batavia
3-3-3-3-3
Gap: 0:23
113:30
22:42
7:34
65 Lauren Gould
Sr
22:30
7:30
10
Sarah Gillerlain
Sr
22:37
7:32
11
Julia Bobosky
Sr
22:42
7:34
13
Lauren Fortino
Jr
22:48
7:36
15
Juliana Alley
Jr
22:52
7:37
16
Mia Wells
Jr
23:14
7:45
21
Annika Kuretsky
Jr
24:34
8:11
37
4 Glenbard West
4-4-4-4-4
Gap: 0:48
115:07
23:01
7:40
90 Sophie Kalivas
Jr
22:37
7:32
12
Huda Hussaini
Sr
22:55
7:38
17
Raquelle Blentlinger
Jr
22:58
7:39
18
Julianne Billings
Jr
23:12
7:44
20
Bailey Jackson
Jr
23:25
7:48
23
Natalie Romano
Sr
23:50
7:57
29
Rachel McFarland
Jr
24:01
8:00
30
5 Downers Grove North
5-5-5-5-5
Gap: 0:44
118:41
23:44
7:55
135 Brooke Peters
Sr
23:20
7:47
22
Kristina Barsketis
Sr
23:43
7:54
26
Morgan Lynch
Sr
23:44
7:55
27
Rebecca Maniskas
Jr
23:50
7:57
28
Vanessa Kamman
Sr
24:04
8:01
32
Janae Small
Jr
24:10
8:03
33
Gaby Sauer
Jr
24:57
8:19
40
6 Neuqua Valley
6-6-6-6-6
Gap: 2:46
124:25
24:53
8:18
184 Isabella Saudo
Jr
23:36
7:52
24
Zoe Winter
Sr
24:04
8:01
31
Molly O'Neill
Sr
24:55
8:18
38
Eirene Stavropoulous
Jr
25:27
8:29
44
Jordan McCarthy
Jr
26:22
8:47
47








7 Downers Grove (South)
7-7-7-7-7
Gap: 1:07
124:35
24:55
8:18
199 Grace Schultheis
Jr
24:14
8:05
34
Amanda Annese
Sr
24:56
8:19
39
Gillian Musial
Jr
25:00
8:20
41
Maddie Fross
Sr
25:04
8:21
42
Valentina Tombesi
Sr
25:21
8:27
43
Sami Contreras
Sr
25:31
8:30
45
Grace Wilson
Jr
25:37
8:32
46
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Annie Macabobby Fr Wheaton Warrenville 19:26.3 6:29
2 Kate Donaldson So Naperville (North) 19:54.1 6:38
3 Laura Seeberger So Palatine 19:58.9 6:40
4 Nicole Vergara So Yorkville 20:01.3 6:40
5 Sophie Golobitsh Fr Naperville (North) 20:15.4 6:45
6 Sophia McNerney Fr Downers Grove (South) 20:18.7 6:46
7 Sarah Maggio Fr Metea Valley 20:25.8 6:49
8 Rachel Nordmark So Wheaton Warrenville 20:31.4 6:50
9 Jess Michalowski So Wheaton Warrenville 20:33.3 6:51
10 Josie Bond So Naperville (North) 20:33.6 6:51
11 Jessica Sun So Neuqua Valley 20:40.8 6:54
12 Kayla Stone Fr Geneva 20:41.4 6:54
13 Marggret Hunter Fr Yorkville 20:46.1 6:55
14 Kelsey Nardi Fr Naperville (North) 20:46.5 6:56
15 Ellise Condon Fr Palatine 20:47.3 6:56
16 Zoe Umlauf So Glenbard West 20:48.6 6:56
17 Jillian Carroll So Naperville (North) 20:48.7 6:56
18 Kylie James Fr Wheaton Warrenville 20:50.7 6:57
19 Elizabeth Hofemann So Neuqua Valley 20:52 6:57
20 Abby Grace Fr Naperville (North) 20:53.5 6:58
21 Audrey Boles Fr Minooka 20:54.3 6:58
22 Meadow Zomparelli Fr Minooka 20:54.4 6:58
23 Noelle Worley Fr Wheaton Warrenville 20:57.3 6:59
24 Ria Patel So Downers Grove (South) 21:02.3 7:01
25 Mikaela Cooper So Wheaton Warrenville 21:03.2 7:01
26 Sara Homberg Fr Downers Grove (South) 21:03.9 7:01
27 McKenna Curtin So Wheaton Warrenville 21:04 7:01
28 Safiya Bhanpuri Fr Naperville (North) 21:05.3 7:02
29 Anabela Penland So Yorkville 21:09.4 7:03
30 Summer Trunnell Fr Naperville (Central) 21:11 7:04
31 Maya Umlauf So Glenbard West 21:13.8 7:05
32 Jennifer Lopez So Palatine 21:14.8 7:05
33 Kailey Regas Fr Yorkville 21:15.5 7:05
34 Anna Rojas Fr Glenbard West 21:16.5 7:06
35 Vanessa Lee So Naperville (North) 21:20.9 7:07
36 Miya Duebener Fr Wheaton Warrenville 21:31.2 7:10
37 Laura Taylor So Yorkville 21:32.5 7:11
38 Sara McLaughlin Fr Minooka 21:38.9 7:13
39 Caroline Scott Fr Downers Grove North 21:40.7 7:14 1/8 10/35 12/15
40 Belle Adduci So Glenbard West 21:41.1 7:14
41 Rachel Cole So Naperville (Central) 21:43 7:14
42 Maya Scheck So Downers Grove (South) 21:43.4 7:14
43 Keya Porch So Naperville (North) 21:43.9 7:15
44 Gretchen Scheck Fr Downers Grove (South) 21:43.9 7:15
45 Alexa Moritz Fr Glenbard West 21:44.6 7:15
46 Anna Mathis Fr Wheaton Warrenville 21:45 7:15
47 Payton Green Fr Aurora (Waubonsie Va 21:46.3 7:15
48 Shelbie Monson Fr Wheaton Warrenville 21:48.3 7:16
49 Bella Encinas So Minooka 21:49 7:16
50 Ava Glenn Fr Yorkville 21:52 7:17
51 Carmen Fleming Fr Naperville (Central) 21:52.2 7:17
52 Paige Vetter So Naperville (Central) 21:54 7:18
53 Emma Chatfield Fr Aurora (Waubonsie Va 21:54.9 7:18
54 Renee Nicholson So Downers Grove (South) 21:57 7:19
55 Hailey Finch Fr Metea Valley 21:58 7:19
56 Kate Hagene Fr Wheaton Warrenville 21:58.7 7:20
57 Anna Carrigan Fr Naperville (Central) 21:59.2 7:20
58 Emma Busch Fr Palatine 22:00.4 7:20
59 Alexandra Karalis Fr Naperville (Central) 22:01 7:20
60 Natalia Salgado So Naperville (Central) 22:02.6 7:21
61 Stephanie Churchill Fr Palatine 22:03.7 7:21
62 Keira Apeland So Neuqua Valley 22:04.4 7:21
63 Brooke Nazos Fr Batavia 22:06 7:22
64 Lily Ryan Fr Geneva 22:06.1 7:22
65 Andrea Ramirez Fr Geneva 22:07.3 7:22
66 Olivia Cline So Glenbard West 22:08.5 7:23
67 Emily Pierce Fr Downers Grove North 22:09 7:23 2/8 12/35 13/15
68 Lexi Wasmund Fr Batavia 22:09.5 7:23
69 Alyssa Mead Fr Neuqua Valley 22:09.6 7:23
70 Leah Jacobs Fr Naperville (North) 22:10.3 7:23
71 Alexis Alberts Fr Aurora (Waubonsie Va 22:11 7:24
72 Jackson Dowell Fr Aurora (Waubonsie Va 22:13 7:24
73 Maya Malay Fr Batavia 22:13 7:24
74 Madison Wies So Downers Grove (South) 22:14.5 7:25
75 Karen Patino-Rodri So Palatine 22:16.1 7:25
76 Nyah Woller-Li So Naperville (North) 22:16.7 7:26
77 Jessie Bailey So Neuqua Valley 22:16.8 7:26
78 Avery Holba So Naperville (Central) 22:17.4 7:26
79 Alyssa Coscino So Neuqua Valley 22:18.8 7:26
80 Shannon Farmer Fr Metea Valley 22:20.5 7:27
81 Samantha Edwards Fr Batavia 22:21.3 7:27
82 Olivia Meyer So Downers Grove (South) 22:21.8 7:27
83 Aliyah Gunther So Neuqua Valley 22:23.1 7:28
84 Sophia Gonzalez Fr Naperville (Central) 22:24.2 7:28
85 Elizabeth Resar So Minooka 22:24.6 7:28
86 Jackie Liu Fr Naperville (North) 22:26.1 7:29
87 Olivia Reed Fr Metea Valley 22:27.5 7:29
88 Maeve Cahill So Naperville (Central) 22:28.9 7:30
89 Brigid Kissane So Naperville (Central) 22:29.3 7:30
90 Peyton Horazy Fr Downers Grove (South) 22:30.5 7:30
91 Meghan Stapleton So Downers Grove (South) 22:33.9 7:31
92 Kailey Ferguson So Downers Grove (South) 22:34.8 7:32
93 Jill Dennison Fr Neuqua Valley 22:35.7 7:32
94 Emily Shafron Fr Plainfield (North) 22:36.8 7:32
95 Ellie Coderre Fr Naperville (North) 22:40.9 7:34
96 Kayla Widlowski Fr Minooka 22:42.7 7:34
97 Renee Niles Fr Yorkville 22:43.9 7:35
98 Melody Michna-Harlow Fr Palatine 22:44.3 7:35
99 Michelle Masis Fr Plainfield (North) 22:45.4 7:35
100 Kate Bozhkova Fr Palatine 22:49.9 7:37
101 Eileen McKernan Fr Metea Valley 22:51.4 7:37
102 Reyah Doshi Fr Naperville (North) 22:52.7 7:38
103 Julianna Longo Fr Geneva 22:52.8 7:38
104 Margo Paluch Fr Aurora (Waubonsie Va 23:03.4 7:41
105 Lydia Sydlowski So Batavia 23:06.5 7:42
106 Jade Huang So Neuqua Valley 23:07.1 7:42
107 Shannon Laukaitis So Geneva 23:08.5 7:43
108 Olivia Minnec So Batavia 23:10 7:43
109 Anna Sonnenschein So Naperville (Central) 23:11.5 7:44
110 Natalie Cupial Fr Downers Grove North 23:11.8 7:44 3/8 16/35 14/15
111 Sarah Sinovich Fr Batavia 23:12.1 7:44
112 Tessa Kochert Fr Glenbard West 23:13.1 7:44
113 Ava Volanti Fr Neuqua Valley 23:13.5 7:45
114 Keri Krivograd Fr Batavia 23:14 7:45
115 Liberty Soelberg So Downers Grove North 23:14.2 7:45 4/8 17/35 14/15
116 Grace Summers So Batavia 23:15.8 7:45
117 Julia Hamberg Fr Glenbard West 23:19.7 7:47
118 Ella Kaslewicz Fr Glenbard West 23:20 7:47
119 Kylie Johnson So Naperville (Central) 23:20.1 7:47
120 Jackie Zaravia Fr Plainfield (North) 23:20.9 7:47
121 Kyndall Ross So Minooka 23:22.2 7:47
122 Mckenna Timmons Fr Naperville (Central) 23:23.7 7:48
123 Alexa McCartney So Downers Grove North 23:25.2 7:48 5/8 19/35 14/15
124 Madolyn Werner Fr Downers Grove (South) 23:25.7 7:49
125 Mya Stewart Fr Aurora (Waubonsie Va 23:28.3 7:49
126 Anna Szuberla Fr Batavia 23:40.4 7:53
127 Jinnaea Richardson So Yorkville 23:50.3 7:57
128 Elena Lehner Fr Metea Valley 23:55.7 7:59
129 Hannah Schultz So Downers Grove North 23:58.4 7:59 6/8 23/35 13/15
130 Emma Lopez Fr Downers Grove (South) 24:01.2 8:00
131 Nitya Reddy So Aurora (Waubonsie Va 24:01.6 8:01
132 Scarlette Conners Fr Plainfield (North) 24:20 8:07
133 Emma Smith So Glenbard West 24:25.3 8:08
134 Caroline Hager Fr Batavia 24:27.6 8:09
135 Allie Petkova So Downers Grove North 24:28.9 8:10 7/8 26/35 12/15
136 Elaine Z Wu Fr Neuqua Valley 24:30.8 8:10
137 Jayden Ambrose Fr Minooka 24:33.4 8:11
138 Elena Bechard Fr Minooka 24:36.1 8:12
139 Julia Green So Yorkville 24:43.9 8:15
140 Mansi Jajodia Fr Glenbard West 24:46.1 8:15
141 Natalie Zagorski Fr Batavia 24:50.9 8:17
142 Tessa Balc So Geneva 24:51.3 8:17
143 Lina Barsketis Fr Downers Grove North 25:00 8:20 8/8 28/35 11/13
144 Kathleen Shields Fr Minooka 25:04.4 8:21
145 Abby Piwowarczyk Fr Batavia 25:27.5 8:29
146 Madonna Sawires So Aurora (Waubonsie Va 25:28 8:29
147 Brya Poindexter Fr Plainfield (North) 25:36.8 8:32
148 Brooke Benson Fr Glenbard West 25:39.8 8:33
149 Peyton Fennel Fr Batavia 25:39.8 8:33
150 Kimberly Paz Flores So Palatine 26:09.4 8:43
151 Austen Grizzell So Batavia 26:18.7 8:46
152 Ellie Tarczon So Glenbard West 26:18.7 8:46
153 Peighton McManus Fr Minooka 26:24.4 8:48
154 Narasimyan Swathi So Aurora (Waubonsie Va 26:36.9 8:52
155 Angela Ramirez Fr Plainfield (North) 26:52.7 8:58
156 Ella Cook Fr Minooka 27:16.3 9:05
157 Vivi Couris So Palatine 27:30.8 9:10
158 Ella Erickson Fr Glenbard West 27:38.9 9:13
159 Allison Sartorelli So Minooka 27:53 9:18
160 Lillie Piotrowski Fr Metea Valley 27:53.7 9:18
161 Olivia Adams So Minooka 27:56.7 9:19
162 Mary Henry Fr Plainfield (North) 28:07.9 9:23
163 Tara Vijay Fr Aurora (Waubonsie Va 28:14.2 9:25
164 Alisha Syed So Plainfield (North) 29:03.5 9:41
165 Shyanne Shields Fr Palatine 30:03 10:01
166 Alondra Mathena Fr Geneva 30:36.3 10:12
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Naperville (North)
2-1-1-1-1
Gap: 0:55
102:18
20:28
6:49
48 Kate Donaldson
So
19:54
6:38
2
Sophie Golobitsh
Fr
20:15
6:45
5
Josie Bond
So
20:34
6:51
10
Kelsey Nardi
Fr
20:47
6:56
14
Jillian Carroll
So
20:49
6:56
17
Abby Grace
Fr
20:54
6:58
20
Safiya Bhanpuri
Fr
21:05
7:02
28
2 Wheaton Warrenville
1-2-2-2-2
Gap: 1:31
102:19
20:28
6:49
59 Annie Macabobby
Fr
19:26
6:29
1
Rachel Nordmark
So
20:31
6:50
8
Jess Michalowski
So
20:33
6:51
9
Kylie James
Fr
20:51
6:57
18
Noelle Worley
Fr
20:57
6:59
23
Mikaela Cooper
So
21:03
7:01
25
McKenna Curtin
So
21:04
7:01
27
3 Yorkville
4-3-3-3-3
Gap: 1:31
104:45
20:57
6:59
114 Nicole Vergara
So
20:01
6:40
4
Marggret Hunter
Fr
20:46
6:55
13
Anabela Penland
So
21:09
7:03
29
Kailey Regas
Fr
21:16
7:05
33
Laura Taylor
So
21:33
7:11
35
Ava Glenn
Fr
21:52
7:17
45
Renee Niles
Fr
22:44
7:35
78
4 Downers Grove (South)
5-5-5-4-4
Gap: 1:25
105:52
21:10
7:03
137 Sophia McNerney
Fr
20:19
6:46
6
Ria Patel
So
21:02
7:01
24
Sara Homberg
Fr
21:04
7:01
26
Maya Scheck
So
21:43
7:14
40
Gretchen Scheck
Fr
21:44
7:15
41
Renee Nicholson
So
21:57
7:19
49
Madison Wies
So
22:15
7:25
67
5 Palatine
3-4-4-5-5
Gap: 2:05
106:05
21:13
7:04
157 Laura Seeberger
So
19:59
6:40
3
Ellise Condon
Fr
20:47
6:56
15
Jennifer Lopez
So
21:15
7:05
32
Emma Busch
Fr
22:00
7:20
52
Stephanie Churchill
Fr
22:04
7:21
55
Karen Patino-Rodri
So
22:16
7:25
68
Melody Michna-Harlow
Fr
22:44
7:35
79
6 Glenbard West
9-8-7-6-6
Gap: 0:56
106:45
21:21
7:07
161 Zoe Umlauf
So
20:49
6:56
16
Maya Umlauf
So
21:14
7:05
31
Anna Rojas
Fr
21:17
7:06
34
Belle Adduci
So
21:41
7:14
38
Alexa Moritz
Fr
21:45
7:15
42
Olivia Cline
So
22:09
7:23
60
Tessa Kochert
Fr
23:13
7:44
89
7 Minooka
10-7-6-7-7
Gap: 1:30
107:41
21:32
7:11
197 Audrey Boles
Fr
20:54
6:58
21
Meadow Zomparelli
Fr
20:54
6:58
22
Sara McLaughlin
Fr
21:39
7:13
36
Bella Encinas
So
21:49
7:16
44
Elizabeth Resar
So
22:25
7:28
74
Kayla Widlowski
Fr
22:43
7:34
77
Kyndall Ross
So
23:22
7:47
92
8 Naperville (Central)
11-10-9-9-8
Gap: 0:48
108:39
21:44
7:15
213 Summer Trunnell
Fr
21:11
7:04
30
Rachel Cole
So
21:43
7:14
39
Carmen Fleming
Fr
21:52
7:17
46
Paige Vetter
So
21:54
7:18
47
Anna Carrigan
Fr
21:59
7:20
51
Alexandra Karalis
Fr
22:01
7:20
53
Natalia Salgado
So
22:03
7:21
54
9 Neuqua Valley
7-5-8-8-9
Gap: 1:36
108:04
21:37
7:12
218 Jessica Sun
So
20:41
6:54
11
Elizabeth Hofemann
So
20:52
6:57
19
Keira Apeland
So
22:04
7:21
56
Alyssa Mead
Fr
22:10
7:23
63
Jessie Bailey
So
22:17
7:26
69
Alyssa Coscino
So
22:19
7:26
70
Aliyah Gunther
So
22:23
7:28
73
10 Metea Valley
6-9-10-10-10
Gap: 2:26
110:03
22:01
7:20
284 Sarah Maggio
Fr
20:26
6:49
7
Hailey Finch
Fr
21:58
7:19
50
Shannon Farmer
Fr
22:21
7:27
71
Olivia Reed
Fr
22:28
7:29
75
Eileen McKernan
Fr
22:51
7:37
81
Elena Lehner
Fr
23:56
7:59
95
Lillie Piotrowski
Fr
27:54
9:18
103
11 Geneva
8-11-11-11-11
Gap: 2:27
110:56
22:11
7:24
296 Kayla Stone
Fr
20:41
6:54
12
Lily Ryan
Fr
22:06
7:22
58
Andrea Ramirez
Fr
22:07
7:22
59
Julianna Longo
Fr
22:53
7:38
82
Shannon Laukaitis
So
23:09
7:43
85
Tessa Balc
So
24:51
8:17
100
Alondra Mathena
Fr
30:36
10:12
105
12 Aurora (Waubonsie Va
13-12-12-12-12
Gap: 1:17
111:09
22:14
7:25
303 Payton Green
Fr
21:46
7:15
43
Emma Chatfield
Fr
21:55
7:18
48
Alexis Alberts
Fr
22:11
7:24
64
Jackson Dowell
Fr
22:13
7:24
65
Margo Paluch
Fr
23:03
7:41
83
Mya Stewart
Fr
23:28
7:49
94
Nitya Reddy
So
24:02
8:01
97
13 Batavia
14-14-13-13-13
Gap: 1:01
111:56
22:23
7:28
341 Brooke Nazos
Fr
22:06
7:22
57
Lexi Wasmund
Fr
22:10
7:23
62
Maya Malay
Fr
22:13
7:24
66
Samantha Edwards
Fr
22:21
7:27
72
Lydia Sydlowski
So
23:07
7:42
84
Olivia Minnec
So
23:10
7:43
86
Sarah Sinovich
Fr
23:12
7:44
88
14 Downers Grove North
12-13-13-14-14
Gap: 1:45
113:41
22:44
7:35
368 Caroline Scott
Fr
21:41
7:14
37
Emily Pierce
Fr
22:09
7:23
61
Natalie Cupial
Fr
23:12
7:44
87
Liberty Soelberg
So
23:14
7:45
90
Alexa McCartney
So
23:25
7:48
93
Hannah Schultz
So
23:58
7:59
96
Allie Petkova
So
24:29
8:10
99
15 Plainfield (North)
15-15-15-15-15
Gap: 3:00
118:40
23:44
7:55
446 Emily Shafron
Fr
22:37
7:32
76
Michelle Masis
Fr
22:45
7:35
80
Jackie Zaravia
Fr
23:21
7:47
91
Scarlette Conners
Fr
24:20
8:07
98
Brya Poindexter
Fr
25:37
8:32
101
Angela Ramirez
Fr
26:53
8:58
102
Mary Henry
Fr
28:08
9:23
104
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.