Downers Grove North Results from the IHSA 3A Sectional at Midlothian Meadows on 10/27/18

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Ashley Novak Fr V 18:40.28 6:13 3 26/129 5/0 5/7 4/17 19:37
(0:56,4.8)
You ROCK! (DPR)
Ellie Gross Jr V 18:26.81 6:09 3 19/129 2/0 2/7 4/19 19:06
(0:39,3.4)
You ROCK! (DPR)
Eva Bednard Jr V 18:37.87 6:13 3 25/129 4/0 4/7 4/18 18:52
(0:14,1.2)
You ROCK! (DPR)
Gianna Ferraro Jr V 19:14.6 6:25 3 38/129 7/0 7/7 3/16 19:59
(0:44,3.7)
You ROCK! (DPR)
Katie Figliomeni So V 18:28.92 6:10 3 20/129 3/0 3/7 4/19 18:56
(0:27,2.4)
You ROCK! (DPR)
Melissa Jachim So V 18:15.44 6:05 3 14/129 1/0 1/7 6/24 18:44
(0:28,2.5)
You ROCK! (DPR)
Rylan Gaspar So V 18:59.19 6:20 3 36/129 6/0 6/7 3/16 19:16
(0:16,1.4)
You ROCK! (DPR)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 4/17 92:29
0:25
3 6:10 6:05 6:13 104 5:49 Melissa Jachim (14), Ellie Gross (19), Katie Figliomeni (20), Eva Bednard (25), Ashley Novak (26)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brenna Cohoon Jr Downers Grove (South) 17:01.51 5:41
2 Mckenna Revord Jr Hinsdale (Central) 17:08.62 5:43
3 Melissa Weidner Sr Downers Grove (South) 17:13.69 5:45
4 Abby Lopez Jr Argo Community 17:14.43 5:45
5 Kate Dickman So Lyons Township 17:15.31 5:45
6 Erin Reidy Jr Downers Grove (South) 17:32.96 5:51
7 Juliana Stogsdill Sr Plainfield (North) 17:41.67 5:54
8 Marta Kogucki Sr Lyons Township 17:45.89 5:55
9 Kennedy Warden Jr Downers Grove (South) 17:46.43 5:55
10 Rebecca Diddia So Downers Grove (South) 17:47.72 5:56
11 Maggie Abbs Jr Lyons Township 17:55.53 5:59
12 Sarah Barcelona Sr Lyons Township 18:00.27 6:00
13 Alex Spang Fr Downers Grove (South) 18:06.66 6:02
14 Melissa Jachim So Downers Grove North 18:15.44 6:05 1/0 1/7 6/24
15 Kelsey Casella Fr Downers Grove (South) 18:19.1 6:06
16 Cassidy Martin Sr Plainfield (South) 18:20.43 6:07
17 Taylor Wagner Jr Hinsdale (Central) 18:24.82 6:08
18 Kayla Byrne Sr Hinsdale (Central) 18:26.08 6:09
19 Ellie Gross Jr Downers Grove North 18:26.81 6:09 2/0 2/7 4/19
20 Katie Figliomeni So Downers Grove North 18:28.92 6:10 3/0 3/7 4/19
21 Melanie Chafin Sr Hinsdale (Central) 18:29.71 6:10
22 Caitlin Chval Sr Hinsdale (Central) 18:30.56 6:10
23 Maddie Cranny Jr Lyons Township 18:33.1 6:11
24 Claire Williams So Lyons Township 18:34.78 6:12
25 Eva Bednard Jr Downers Grove North 18:37.87 6:13 4/0 4/7 4/18
26 Ashley Novak Fr Downers Grove North 18:40.28 6:13 5/0 5/7 4/17
27 Nora McClorey Fr Chicago (Marist) 18:41.06 6:14
28 Paola Gonzalez Sr J. Sterling Morton T 18:42.23 6:14
29 Ella Jeffries So Sandburg 18:44.85 6:15
30 Emily Henkel Sr Lyons Township 18:46.29 6:15
31 Laura Durkin Sr Fenwick 18:46.64 6:16
32 Marie O'Brien Jr Fenwick 18:52.72 6:18
33 Maria Quinn So Fenwick 18:53.11 6:18
34 Arlene Amaya Sr Fenwick 18:55.35 6:18
35 Sarah Conley Jr Plainfield (North) 18:58.62 6:20
36 Rylan Gaspar So Downers Grove North 18:59.19 6:20 6/0 6/7 3/16
37 Cecilia Light So Chicago (Marist) 19:08.53 6:23
38 Gianna Ferraro Jr Downers Grove North 19:14.6 6:25 7/0 7/7 3/16
39 Aminah Hussain Fr Plainfield (North) 19:15.74 6:25
40 Jill Borza Sr Chicago (Marist) 19:18.71 6:26
41 Lauren Walczak Fr Plainfield (North) 19:23.99 6:28
42 Mary Bridget Donahue Sr Fenwick 19:24.75 6:28
43 Kaelyn Wiltse Fr Plainfield (Central) 19:25.19 6:28
44 Maddie Knightly Sr Mother Mcauley 19:25.98 6:29
45 Diana Denemark So Hinsdale (Central) 19:27.17 6:29
46 Emily Bedford Jr Plainfield (North) 19:27.51 6:29
47 Olivia Bukowski Jr Amos Alonzo Stagg 19:28.57 6:30
48 Amanda Tracy Jr Chicago (Marist) 19:29.81 6:30
49 Riley Frankel Jr Plainfield (North) 19:30.27 6:30
50 Brielle Morris So Sandburg 19:31.71 6:31
51 Piper Woodall Fr Plainfield (Central) 19:36.23 6:32
52 Karen Lopez Sr J. Sterling Morton T 19:36.68 6:32
53 Azalia Ramirez Sr J. Sterling Morton T 19:37.01 6:32
54 Michelle Villagran Jr Bolingbrook 19:37.88 6:33
55 Kaylee Pannek Fr Bolingbrook 19:43.3 6:34
56 Katie Cahill So Fenwick 19:44.76 6:35
57 Mikaela Burns Fr Fenwick 19:45.25 6:35
58 Angelina Garcia Fr Mother Mcauley 19:52.43 6:37
59 Lucy Fischer Jr Hinsdale (Central) 19:55.36 6:38
60 Celine Gonzalez So Argo Community 19:57.12 6:39
61 Lauren Pocica So Amos Alonzo Stagg 19:57.43 6:39
62 Caitlin Russel Sr Plainfield (North) 19:57.67 6:39
63 Angelica Salgado Sr J. Sterling Morton T 19:58.21 6:39
64 Damaris Rodriguez Jr Proviso East 19:59.13 6:40
65 Michele Gal Fr Burbank (Reavis) 20:00.03 6:40
66 Kelsey Rice Jr Plainfield (South) 20:00.47 6:40
67 Candice Jackson Sr Plainfield (East) 20:03.06 6:41
68 Evelyn Rowan Fr Mother Mcauley 20:03.71 6:41
69 Paige Killen So Sandburg 20:05.25 6:42
70 Karolina Rozanski So Amos Alonzo Stagg 20:06.82 6:42
71 Lindsey Richter So Chicago (Marist) 20:10.25 6:43
72 Syrena Feustel Jr Bolingbrook 20:17.97 6:46
73 Julia Subick Jr Plainfield (South) 20:23.22 6:48
74 Kate McGovern Jr Shepard 20:27.77 6:49
75 Megan Howley Jr Mother Mcauley 20:29.58 6:50
76 Brigid Englehart Jr Chicago (Marist) 20:31.86 6:51
77 Shelby Fuller So Sandburg 20:34.72 6:52
78 Hannah Stigter Fr Plainfield (South) 20:35.44 6:52
79 Jessica Martinez Fr Plainfield (South) 20:36 6:52
80 Natalie Wagner So Mother Mcauley 20:36.33 6:52
81 Nadia Roberts Jr Burbank (Reavis) 20:39.93 6:53
82 Josie Carlberg Fr Plainfield (South) 20:40.25 6:53
83 Baily Butler Jr Chicago (Marist) 20:40.61 6:54
84 Ailyn Gallardo Sr Eisenhower 20:42.19 6:54
85 Kylie O'Connor-Fry Jr Amos Alonzo Stagg 20:42.55 6:54
86 Julia Egly Jr Plainfield (Central) 20:42.91 6:54
87 Lizbeth Camacho Sr Bolingbrook 20:44.67 6:55
88 Reshide Xheka Jr Argo Community 20:46.49 6:55
89 Alyssa Froylan Jr Burbank (Reavis) 20:49.41 6:56
90 Johnna Baniewicz Jr Burbank (Reavis) 20:52.26 6:57
91 Jane Villagran So Bolingbrook 20:54.82 6:58
92 Jennifer Garcia Sr Chicago (Curie) 21:01.83 7:01
93 Ellen Murphy So Mother Mcauley 21:02.49 7:01
94 Cassandra Pichardo Sr Sandburg 21:18.06 7:06
95 Anna Sheaffer Jr Plainfield (South) 21:21.3 7:07
96 Sara Leahy Jr Oak Lawn (Richards) 21:26.39 7:09
97 Sylvia Czyz Fr Amos Alonzo Stagg 21:26.79 7:09
98 Ashley Rueda Fr Burbank (Reavis) 21:27.42 7:09
99 Tala Liqyanah Sr Oak Lawn (Community) 21:28.02 7:09
100 Gianna Capp Fr Bolingbrook 21:28.98 7:10
101 Tina Siebenaler Jr Sandburg 21:29.51 7:10
102 Yaneli Izaguirre So Bolingbrook 21:33.54 7:11
103 Grace Wille Jr Sandburg 21:34.65 7:12
104 Corrin Smith Fr Burbank (Reavis) 21:39.3 7:13
105 Nicole Jones Fr Plainfield (Central) 21:51.84 7:17
106 Tala Dissi Jr Amos Alonzo Stagg 22:13.4 7:24
107 Evelin Arenas Sr Argo Community 22:16.58 7:26
108 Colette Burrows Jr Plainfield (Central) 22:18.88 7:26
109 Frankie Liberti Jr Oak Lawn (Community) 22:19.64 7:27
110 Sadie Hartmann So Oak Lawn (Community) 22:21.72 7:27
111 Natalia Wrobel So Oak Lawn (Richards) 22:23.69 7:28
112 Nadia Alpuche So Burbank (Reavis) 22:41.53 7:34
113 Austyn Kraft Jr Plainfield (Central) 22:42.04 7:34
114 Heather Wagner Fr Mother Mcauley 22:44.36 7:35
115 Leah Renner Jr Amos Alonzo Stagg 22:48.52 7:36
116 Destiny Ramirez Sr Argo Community 22:29.72 7:30
117 Abby Cafagna Jr Oak Lawn (Community) 22:56.89 7:39
118 Malak Mahlaoui Jr Romeoville 23:05.99 7:42
119 Veronika Stelter So Oak Lawn (Community) 23:16.46 7:45
120 Amira Jackson Jr Oak Lawn (Community) 23:20.46 7:47
121 Nora Rosenbaum So Plainfield (Central) 23:27.27 7:49
122 Olivia Shell Jr Oak Lawn (Community) 23:30.6 7:50
123 Olivia Wrobel Jr Oak Lawn (Richards) 24:01.72 8:01
124 Yesenia Rodriguez Jr Argo Community 25:04.12 8:21
125 Jessica Moctezuma Sr Argo Community 25:04.69 8:22
126 Rosario Tenorio So Chicago (Curie) 25:23.39 8:28
127 Mariah Rodriguez Fr Chicago (Curie) 25:23.72 8:28
128 Monica Torres Jr Chicago (Curie) 25:57.12 8:39
129 Crystal Ortiz Sr Chicago (Curie) 26:39.17 8:53
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove (South)
1-1-1-1-1
Gap: 0:46
87:22
17:28
5:49
29 Brenna Cohoon
Jr
17:02
5:41
1
Melissa Weidner
Sr
17:14
5:45
3
Erin Reidy
Jr
17:33
5:51
6
Kennedy Warden
Jr
17:46
5:55
9
Rebecca Diddia
So
17:48
5:56
10
Alex Spang
Fr
18:07
6:02
13
Kelsey Casella
Fr
18:19
6:06
15
2 Lyons Township
4-2-2-2-2
Gap: 1:18
89:30
17:54
5:58
59 Kate Dickman
So
17:15
5:45
5
Marta Kogucki
Sr
17:46
5:55
8
Maggie Abbs
Jr
17:56
5:59
11
Sarah Barcelona
Sr
18:00
6:00
12
Maddie Cranny
Jr
18:33
6:11
23
Claire Williams
So
18:35
6:12
24
Emily Henkel
Sr
18:46
6:15
29
3 Hinsdale (Central)
2-3-3-3-3
Gap: 1:22
91:00
18:12
6:04
80 Mckenna Revord
Jr
17:09
5:43
2
Taylor Wagner
Jr
18:25
6:08
17
Kayla Byrne
Sr
18:26
6:09
18
Melanie Chafin
Sr
18:30
6:10
21
Caitlin Chval
Sr
18:31
6:10
22
Diana Denemark
So
19:27
6:29
44
Lucy Fischer
Jr
19:55
6:38
56
4 Downers Grove North
6-4-4-4-4
Gap: 0:25
92:29
18:30
6:10
104 Melissa Jachim
So
18:15
6:05
14
Ellie Gross
Jr
18:27
6:09
19
Katie Figliomeni
So
18:29
6:10
20
Eva Bednard
Jr
18:38
6:13
25
Ashley Novak
Fr
18:40
6:13
26
Rylan Gaspar
So
18:59
6:20
35
Gianna Ferraro
Jr
19:15
6:25
37
5 Plainfield (North)
5-5-5-5-5
Gap: 1:46
94:48
18:58
6:19
164 Juliana Stogsdill
Sr
17:42
5:54
7
Sarah Conley
Jr
18:59
6:20
34
Aminah Hussain
Fr
19:16
6:25
38
Lauren Walczak
Fr
19:24
6:28
40
Emily Bedford
Jr
19:28
6:29
45
Riley Frankel
Jr
19:30
6:30
48
Caitlin Russel
Sr
19:58
6:39
59
6 Fenwick
10-6-6-6-6
Gap: 0:38
94:53
18:59
6:20
167 Laura Durkin
Sr
18:47
6:16
30
Marie O'Brien
Jr
18:53
6:18
31
Maria Quinn
So
18:53
6:18
32
Arlene Amaya
Sr
18:55
6:18
33
Mary Bridget Donahue
Sr
19:25
6:28
41
Katie Cahill
So
19:45
6:35
53
Mikaela Burns
Fr
19:45
6:35
54
7 Chicago (Marist)
8-8-7-7-7
Gap: 1:29
96:48
19:22
6:27
214 Nora McClorey
Fr
18:41
6:14
27
Cecilia Light
So
19:09
6:23
36
Jill Borza
Sr
19:19
6:26
39
Amanda Tracy
Jr
19:30
6:30
47
Lindsey Richter
So
20:10
6:43
65
Brigid Englehart
Jr
20:32
6:51
69
Baily Butler
Jr
20:41
6:54
76
8 Plainfield (South)
7-9-10-9-8
Gap: 2:16
99:56
19:59
6:40
287 Cassidy Martin
Sr
18:20
6:07
16
Kelsey Rice
Jr
20:00
6:40
61
Julia Subick
Jr
20:23
6:48
67
Hannah Stigter
Fr
20:35
6:52
71
Jessica Martinez
Fr
20:36
6:52
72
Josie Carlberg
Fr
20:40
6:53
75
Anna Sheaffer
Jr
21:21
7:07
87
9 Sandburg
9-9-8-8-9
Gap: 2:33
100:15
20:03
6:41
296 Ella Jeffries
So
18:45
6:15
28
Brielle Morris
So
19:32
6:31
49
Paige Killen
So
20:05
6:42
63
Shelby Fuller
So
20:35
6:52
70
Cassandra Pichardo
Sr
21:18
7:06
86
Tina Siebenaler
Jr
21:30
7:10
92
Grace Wille
Jr
21:35
7:12
94
10 Mother Mcauley
12-12-11-10-10
Gap: 1:10
100:28
20:06
6:42
301 Maddie Knightly
Sr
19:26
6:29
43
Angelina Garcia
Fr
19:52
6:37
55
Evelyn Rowan
Fr
20:04
6:41
62
Megan Howley
Jr
20:30
6:50
68
Natalie Wagner
So
20:36
6:52
73
Ellen Murphy
So
21:02
7:01
85
Heather Wagner
Fr
22:44
7:35
104
11 Bolingbrook
14-13-13-13-11
Gap: 1:17
101:19
20:16
6:45
331 Michelle Villagran
Jr
19:38
6:33
51
Kaylee Pannek
Fr
19:43
6:34
52
Syrena Feustel
Jr
20:18
6:46
66
Lizbeth Camacho
Sr
20:45
6:55
79
Jane Villagran
So
20:55
6:58
83
Gianna Capp
Fr
21:29
7:10
91
Yaneli Izaguirre
So
21:34
7:11
93
12 Amos Alonzo Stagg
13-14-12-12-12
Gap: 1:58
101:42
20:20
6:47
333 Olivia Bukowski
Jr
19:29
6:30
46
Lauren Pocica
So
19:57
6:39
58
Karolina Rozanski
So
20:07
6:42
64
Kylie O'Connor-Fry
Jr
20:43
6:54
77
Sylvia Czyz
Fr
21:27
7:09
88
Tala Dissi
Jr
22:13
7:24
97
Leah Renner
Jr
22:49
7:36
105
13 Argo Community
3-6-9-11-13
Gap: 5:15
102:44
20:33
6:51
345 Abby Lopez
Jr
17:14
5:45
4
Celine Gonzalez
So
19:57
6:39
57
Reshide Xheka
Jr
20:46
6:55
80
Evelin Arenas
Sr
22:17
7:26
98
Destiny Ramirez
Sr
22:30
7:30
106
Yesenia Rodriguez
Jr
25:04
8:21
112
Jessica Moctezuma
Sr
25:05
8:22
113
14 Plainfield (Central)
11-11-14-14-14
Gap: 2:54
103:55
20:47
6:56
365 Kaelyn Wiltse
Fr
19:25
6:28
42
Piper Woodall
Fr
19:36
6:32
50
Julia Egly
Jr
20:43
6:54
78
Nicole Jones
Fr
21:52
7:17
96
Colette Burrows
Jr
22:19
7:26
99
Austyn Kraft
Jr
22:42
7:34
103
Nora Rosenbaum
So
23:27
7:49
110
15 Burbank (Reavis)
15-15-15-15-15
Gap: 1:27
103:49
20:46
6:55
386 Michele Gal
Fr
20:00
6:40
60
Nadia Roberts
Jr
20:40
6:53
74
Alyssa Froylan
Jr
20:49
6:56
81
Johnna Baniewicz
Jr
20:52
6:57
82
Ashley Rueda
Fr
21:27
7:09
89
Corrin Smith
Fr
21:39
7:13
95
Nadia Alpuche
So
22:42
7:34
102
16 Oak Lawn (Community)
17-16-16-16-16
Gap: 1:48
112:23
22:29
7:30
506 Tala Liqyanah
Sr
21:28
7:09
90
Frankie Liberti
Jr
22:20
7:27
100
Sadie Hartmann
So
22:22
7:27
101
Abby Cafagna
Jr
22:57
7:39
107
Veronika Stelter
So
23:16
7:45
108
Amira Jackson
Jr
23:20
7:47
109
Olivia Shell
Jr
23:31
7:50
111
17 Chicago (Curie)
16-17-17-17-17
Gap: 5:37
124:25
24:53
8:18
546 Jennifer Garcia
Sr
21:02
7:01
84
Rosario Tenorio
So
25:23
8:28
114
Mariah Rodriguez
Fr
25:24
8:28
115
Monica Torres
Jr
25:57
8:39
116
Crystal Ortiz
Sr
26:39
8:53
117








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

All Girls Races

1 races + combined.


All Boys Races

1 races + combined.