Downers Grove North Results from the West Suburban Silver Conf at Berens Park, IL on 10/19/19

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Andrew Thompson Sr V 15:23.26 5:12 2.96 16/44 4/7 4/61 2/6 You ROCK! (SBP)
Asa Gaspar Fr Fr 20:16.61 6:51 2.96 107/147 10/15 54/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Caden McCann Fr Fr 18:35.83 6:17 2.96 67/147 8/15 47/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Chris Allen Jr JV 15:40 5:18 2.96 5/190 2/25 8/61 2/6 You ROCK! (SBP)
Clark Kelly Sr V 15:30.1 5:14 2.96 19/44 6/7 7/61 1/6 You ROCK! (SBP, DSP)
Collin Lally Jr JV 16:40 5:38 2.96 26/190 12/25 22/61 1/6 You ROCK! (SBP)
Connor Lynch So So 17:12.78 5:49 2.96 35/141 7/14 32/61 3/6
Connor Wood So So 17:02.15 5:45 2.96 32/141 6/14 29/61 3/6 You ROCK! (SBP, DSP)
Conor Sutton Sr JV 17:40.37 5:58 2.96 68/190 21/25 43/61 1/3 You ROCK! (SBP)
Daniel Sumida Sr JV 16:27.53 5:34 2.96 21/190 9/25 18/61 1/6 You ROCK! (SBP)
Doug Westberg Jr JV 19:42.6 6:40 2.96 147/190 25/25 52/61 3/3
Drew Swenson Jr JV 19:21.01 6:32 2.96 134/190 23/25 50/61 3/3
Eamon Casey Fr Fr 21:39.93 7:19 2.96 131/147 13/15 59/61 5/5 You ROCK! (SBP)
Elijah Chen Jr JV 17:07.94 5:47 2.96 46/190 16/25 31/61 1/6 You ROCK! (SBP)
Ellis Sioukas Fr Fr 17:57.8 6:04 2.96 41/147 6/15 45/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Eric Bican Sr JV 16:22.13 5:32 2.96 16/190 8/25 17/61 1/6
Erik Peterson Fr Fr 23:58.14 8:06 2.96 140/147 15/15 61/61 5/5
Evan Cummins Jr V 15:00.55 5:04 2.96 5/44 1/7 1/61 4/7
Evangelos Stavrou Sr JV 15:27.36 5:13 2.96 3/190 1/25 6/61 2/6 You ROCK! (SBP)
Gabe Johnson So So 16:30.62 5:35 2.96 20/141 1/14 19/61 6/7 You ROCK! (SBP)
Isaac Hsu So So 20:36.39 6:58 2.96 113/141 13/14 55/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Isaac Wagreich Sr JV 16:19.88 5:31 2.96 15/190 7/25 16/61 1/6 You ROCK! (SBP)
Jack Benge So So 16:51.88 5:42 2.96 26/141 2/14 24/61 6/7
Jack Flavin Sr JV 17:05.22 5:46 2.96 44/190 15/25 30/61 1/6 You ROCK! (SBP)
Jackson Flynn Jr JV 16:32.32 5:35 2.96 23/190 11/25 21/61 1/6
Jackson Travers Jr JV 16:49.22 5:41 2.96 29/190 13/25 23/61 1/6
Jake Larocco Fr Fr 20:37.06 6:58 2.96 113/147 11/15 56/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Javier Manzanero So So 19:47.52 6:41 2.96 103/141 12/14 53/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Jimmy Venkus Fr Fr 21:01.27 7:06 2.96 122/147 12/15 58/61 5/6
Jonah Sutton Fr Fr 17:13.92 5:49 2.96 21/147 3/15 34/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Jonathan Hogg Fr Fr 18:05.35 6:07 2.96 45/147 7/15 46/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Jonathan Jasso Sr V 15:24.55 5:12 2.96 17/44 5/7 5/61 2/6 You ROCK! (SBP)
Jonathan Westfall Fr Fr 21:57.04 7:25 2.96 132/147 14/15 60/61 5/5
Josh Knutson So So 16:52.81 5:42 2.96 28/141 4/14 26/61 4/7 You ROCK! (SBP)
Kevin Nelson So So 17:34.34 5:56 2.96 48/141 9/14 40/61 3/6 You ROCK! (SBP)
Kyle McNally So V 15:13.17 5:09 2.96 12/44 2/7 2/61 5/7 You ROCK! (SBP)
Leo Gartlan Fr Fr 16:15.81 5:30 2.96 6/147 2/15 15/61 3/6 You ROCK! (SBP)
Matt Gowen So So 17:35.9 5:57 2.96 50/141 10/14 42/61 3/6 You ROCK! (SBP)
Matt Lupescu Jr JV 17:53.52 6:03 2.96 78/190 22/25 44/61 1/3
Matt Rowley Jr JV 17:21.27 5:52 2.96 56/190 19/25 38/61 1/4
Matt Rucolas Fr Fr 17:20.45 5:52 2.96 23/147 4/15 36/61 4/6 You ROCK! (SBP)
Matt Shimenetto Sr V 16:11.13 5:28 2.96 30/44 7/7 13/61 3/5
Max Polaski Jr JV 16:59.86 5:45 2.96 39/190 14/25 28/61 1/6
Michael Flavin Jr JV 17:29.73 5:55 2.96 61/190 20/25 39/61 1/4 You ROCK! (SBP)
Michael Logan Fr Fr 18:58.06 6:24 2.96 75/147 9/15 49/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Michael Pugh Fr Fr 17:34.45 5:56 2.96 28/147 5/15 41/61 4/6
Niall Brennan Jr JV 16:14.09 5:29 2.96 13/190 6/25 14/61 1/6 You ROCK! (SBP)
Noah Lamantia Jr JV 17:13.27 5:49 2.96 50/190 17/25 33/61 1/5 You ROCK! (SBP)
Peter Gartlan Sr JV 17:21.02 5:52 2.96 55/190 18/25 37/61 1/5 You ROCK! (SBP)
Quinn Kelly So So 16:52.52 5:42 2.96 27/141 3/14 25/61 5/7 You ROCK! (SBP)
Raynard Tipton Jr JV 15:44.55 5:19 2.96 6/190 3/25 9/61 2/6 You ROCK! (SBP)
Roy Llewellyn So V 15:13.7 5:09 2.96 14/44 3/7 3/61 2/7 You ROCK! (SBP)
Ryan Somma So So 18:57.54 6:24 2.96 79/141 11/14 48/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Thomas Diamond Sr JV 15:55.15 5:23 2.96 8/190 4/25 11/61 2/6
Topher Ferris Fr Fr 15:51.41 5:21 2.96 2/147 1/15 10/61 2/7 You ROCK! (SBP)
Tristan Rios So So 17:14.32 5:49 2.96 36/141 8/14 35/61 3/6 You ROCK! (SBP)
Tushar Mitra Sr JV 19:42.1 6:39 2.96 146/190 24/25 51/61 3/3
Vidhur Gunda Jr JV 15:56.06 5:23 2.96 9/190 5/25 12/61 1/6 You ROCK! (SBP)
Will Ruddy So So 16:56.18 5:43 2.96 29/141 5/14 27/61 3/6 You ROCK! (SBP)
Will Stanicek Jr JV 16:32.3 5:35 2.96 22/190 10/25 20/61 1/6
Zach Tshosik So So 20:39.53 6:59 2.96 115/141 14/14 57/61 5/6 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 3, and 3.1 mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 2/6 76:15
0:24
2.96 5:09 5:04 5:12 64 5:05 Evan Cummins (5), Kyle McNally (12), Roy Llewellyn (14), Andrew Thompson (16), Jonathan Jasso (17)
So 1st 5 5/6 84:04
0:26
2.96 5:41 5:35 5:43 120 5:23 Gabe Johnson (18), Jack Benge (24), Quinn Kelly (25), Josh Knutson (26), Will Ruddy (27)
So 2nd 5 3/6 86:39
0:34
2.96 5:51 5:45 5:57 65 5:35 Connor Wood (8), Connor Lynch (9), Tristan Rios (10), Kevin Nelson (18), Matt Gowen (20)
JV 1st 5 2/6 78:43
0:29
2.96 5:19 5:13 5:23 31 5:16 Evangelos Stavrou (3), Chris Allen (5), Raynard Tipton (6), Thomas Diamond (8), Vidhur Gunda (9)
JV 2nd 5 1/6 81:56
0:18
2.96 5:32 5:29 5:35 19 5:32 Niall Brennan (1), Isaac Wagreich (2), Eric Bican (3), Daniel Sumida (6), Will Stanicek (7)
JV 3rd 5 1/6 84:07
0:33
2.96 5:41 5:35 5:46 21 5:41 Jackson Flynn (1), Collin Lally (2), Jackson Travers (3), Max Polaski (6), Jack Flavin (9)
JV 4th 5 1/4 86:33
0:22
2.96 5:51 5:47 5:55 20 5:51 Elijah Chen (1), Noah Lamantia (3), Peter Gartlan (4), Matt Rowley (5), Michael Flavin (7)
JV 5th 5 3/3 94:20
2:02
2.96 6:22 5:58 6:40 57 6:07 Conor Sutton (1), Matt Lupescu (2), Drew Swenson (17), Tushar Mitra (18), Doug Westberg (19)
Fr 1st 5 4/6 84:16
1:43
2.96 5:42 5:21 5:56 80 5:35 Topher Ferris (2), Leo Gartlan (6), Jonah Sutton (21), Matt Rucolas (23), Michael Pugh (28)
Fr 2nd 5 5/6 93:54
2:19
2.96 6:21 6:04 6:51 126 5:55 Ellis Sioukas (13), Jonathan Hogg (16), Caden McCann (28), Michael Logan (32), Asa Gaspar (37)
Fr 3rd 5 5/5 109:13
3:21
2.96 7:23 6:58 8:06 155 6:06 Jake Larocco (29), Jimmy Venkus (30), Eamon Casey (31), Jonathan Westfall (32), Erik Peterson (33)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daniel Klysh Sr Elmhurst (York) 14:40.83 4:58
2 Jack Ehlert Sr Lyons Township 14:50.89 5:01
3 Pierce Cousins Jr Glenbard West 14:56.15 5:03
4 Sawyer Madell Jr Lyons Township 14:58.1 5:03
5 Evan Cummins Jr Downers Grove North 15:00.55 5:04 1/7 1/61 4/7
6 Carter McCarroll Sr Hinsdale (Central) 15:02.36 5:05
7 Michael Moriarty Sr Elmhurst (York) 15:03.49 5:05
8 William Hohe Jr Glenbard West 15:06.89 5:06
9 Ethan Kern Sr Elmhurst (York) 15:08.51 5:07
10 Colin Hill Jr Elmhurst (York) 15:09.53 5:07
11 Henning Ley Jr Hinsdale (Central) 15:11.45 5:08
12 Kyle McNally So Downers Grove North 15:13.17 5:09 2/7 2/61 5/7 You ROCK! (SBP)
13 Will Yasdick Sr Elmhurst (York) 15:13.27 5:09
14 Roy Llewellyn So Downers Grove North 15:13.7 5:09 3/7 3/61 2/7 You ROCK! (SBP)
15 Owen Hays Jr Lyons Township 15:15.32 5:09
16 Andrew Thompson Sr Downers Grove North 15:23.26 5:12 4/7 4/61 2/6 You ROCK! (SBP)
17 Jonathan Jasso Sr Downers Grove North 15:24.55 5:12 5/7 5/61 2/6 You ROCK! (SBP)
18 Colin Hess Jr Glenbard West 15:27.48 5:13
19 Clark Kelly Sr Downers Grove North 15:30.1 5:14 6/7 7/61 1/6 You ROCK! (SBP)
20 Max Lupo Sr Elmhurst (York) 15:38.13 5:17
21 Jocqael Thorpe Jr Lyons Township 15:38.78 5:17
22 Andrew Malek Sr Glenbard West 15:41.66 5:18
23 Cade Nelson Jr Lyons Township 15:44.04 5:19
24 Jack O'Sullivan Sr Oak Park-River Forest 15:44.78 5:19
25 Charlie Mclawhorn So Lyons Township 15:45.3 5:19
26 Samuel Nowak Jr Lyons Township 15:46.75 5:20
27 Eamon Cavanaugh Jr Oak Park-River Forest 15:51.51 5:21
28 Sam Rodgers Sr Elmhurst (York) 15:57.65 5:24
29 Daniel Skora Sr Hinsdale (Central) 16:10.78 5:28
30 Matt Shimenetto Sr Downers Grove North 16:11.13 5:28 7/7 13/61 3/5
31 Paul Raducha Sr Oak Park-River Forest 16:11.63 5:28
32 Chinmay Amin Sr Hinsdale (Central) 16:15.78 5:30
33 Victor Claude Jean Jr Hinsdale (Central) 16:20.33 5:31
34 Jack Blatchford Sr Oak Park-River Forest 16:21.41 5:32
35 Garrett Credi Sr Oak Park-River Forest 16:23.97 5:32
36 Jeff Johnston Sr Glenbard West 16:39.71 5:38
37 Thomas Kusak Jr Hinsdale (Central) 16:48.21 5:41
38 Tyler Yeager Jr Glenbard West 16:57.37 5:44
39 John Dirkmaat Sr Glenbard West 16:59.27 5:44
40 John Minich Jr Oak Park-River Forest 17:06.13 5:47
41 Will Vejcik Sr Oak Park-River Forest 17:15.23 5:50
42 Isaiah Brown Sr Proviso West 18:46.16 6:20
43 Tommy Zavaleta Sr Proviso West 19:05.55 6:27
44 Albert Clark Jr Proviso West 20:14.73 6:50
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
1-2-1-1-1
Gap: 0:32
75:16
15:03
5:05
40 Daniel Klysh
Sr
14:41
4:58
1
Michael Moriarty
Sr
15:03
5:05
7
Ethan Kern
Sr
15:09
5:07
9
Colin Hill
Jr
15:10
5:07
10
Will Yasdick
Sr
15:13
5:09
13
Max Lupo
Sr
15:38
5:17
20
Sam Rodgers
Sr
15:58
5:24
28
2 Downers Grove North
4-4-4-3-2
Gap: 0:24
76:15
15:15
5:09
64 Evan Cummins
Jr
15:01
5:04
5
Kyle McNally
So
15:13
5:09
12
Roy Llewellyn
So
15:14
5:09
14
Andrew Thompson
Sr
15:23
5:12
16
Jonathan Jasso
Sr
15:25
5:12
17
Clark Kelly
Sr
15:30
5:14
19
Matt Shimenetto
Sr
16:11
5:28
30
3 Lyons Township
2-1-2-2-3
Gap: 0:53
76:27
15:17
5:10
65 Jack Ehlert
Sr
14:51
5:01
2
Sawyer Madell
Jr
14:58
5:03
4
Owen Hays
Jr
15:15
5:09
15
Jocqael Thorpe
Jr
15:39
5:17
21
Cade Nelson
Jr
15:44
5:19
23
Charlie Mclawhorn
So
15:45
5:19
25
Samuel Nowak
Jr
15:47
5:20
26
4 Glenbard West
3-3-3-4-4
Gap: 1:44
77:52
15:34
5:16
87 Pierce Cousins
Jr
14:56
5:03
3
William Hohe
Jr
15:07
5:06
8
Colin Hess
Jr
15:27
5:13
18
Andrew Malek
Sr
15:42
5:18
22
Jeff Johnston
Sr
16:40
5:38
36
Tyler Yeager
Jr
16:57
5:44
38
John Dirkmaat
Sr
16:59
5:44
39
5 Hinsdale (Central)
5-4-5-5-5
Gap: 1:18
79:01
15:48
5:20
111 Carter McCarroll
Sr
15:02
5:05
6
Henning Ley
Jr
15:11
5:08
11
Daniel Skora
Sr
16:11
5:28
29
Chinmay Amin
Sr
16:16
5:30
32
Victor Claude Jean
Jr
16:20
5:31
33
Thomas Kusak
Jr
16:48
5:41
37




6 Oak Park-River Forest
6-6-6-6-6
Gap: 0:39
80:33
16:07
5:27
151 Jack O'Sullivan
Sr
15:45
5:19
24
Eamon Cavanaugh
Jr
15:52
5:21
27
Paul Raducha
Sr
16:12
5:28
31
Jack Blatchford
Sr
16:21
5:32
34
Garrett Credi
Sr
16:24
5:32
35
John Minich
Jr
17:06
5:47
40
Will Vejcik
Sr
17:15
5:50
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Jeff Luka So Elmhurst (York) 15:33.34 5:15
2 Jack Albright So Lyons Township 15:43.34 5:19
3 Austin Nielsen So Glenbard West 15:47.37 5:20
4 Finn Gallagher So Lyons Township 15:47.73 5:20
5 Colin Hill So Hinsdale (Central) 15:52.08 5:22
6 Zack Fidrocki Fr Elmhurst (York) 15:56.15 5:23
7 Eric Rutherford So Elmhurst (York) 15:58.52 5:24
8 Simon Hildy So Elmhurst (York) 16:02.91 5:25
9 Emmett Doyle So Elmhurst (York) 16:05.7 5:26
10 Colby Revord So Hinsdale (Central) 16:06.64 5:27
11 Leo Rooney So Oak Park-River Forest 16:07.54 5:27
12 Ethan Summer So Elmhurst (York) 16:09.17 5:27
13 Jack Hatlestad So Glenbard West 16:12.41 5:29
14 Garrett Schwan So Elmhurst (York) 16:19.05 5:31
15 Colin Lewandowski So Elmhurst (York) 16:24.96 5:33
16 Wes Morrison So Oak Park-River Forest 16:25.8 5:33
17 Andrew Dauksas So Glenbard West 16:27.02 5:33
18 Henry Gruber So Hinsdale (Central) 16:29.41 5:34
19 Jonah Parayil So Elmhurst (York) 16:29.67 5:34
20 Gabe Johnson So Downers Grove North 16:30.62 5:35 1/14 19/61 6/7 You ROCK! (SBP)
21 Sullivan Monteith So Glenbard West 16:35.44 5:36
22 Michael Miller So Glenbard West 16:37.38 5:37
23 Hayden Constas So Lyons Township 16:38.83 5:37
24 Sean Rath So Glenbard West 16:41.84 5:38
25 Rohan Majahan So Hinsdale (Central) 16:48.93 5:41
26 Jack Benge So Downers Grove North 16:51.88 5:42 2/14 24/61 6/7
27 Quinn Kelly So Downers Grove North 16:52.52 5:42 3/14 25/61 5/7 You ROCK! (SBP)
28 Josh Knutson So Downers Grove North 16:52.81 5:42 4/14 26/61 4/7 You ROCK! (SBP)
29 Will Ruddy So Downers Grove North 16:56.18 5:43 5/14 27/61 3/6 You ROCK! (SBP)
30 Paolo Carino So Glenbard West 16:58.09 5:44
31 George Morris So Glenbard West 17:00.16 5:45
32 Connor Wood So Downers Grove North 17:02.15 5:45 6/14 29/61 3/6 You ROCK! (SBP)
33 Aden Weiss So Oak Park-River Forest 17:06.42 5:47
34 Lex Cleveland So Lyons Township 17:11.8 5:49
35 Connor Lynch So Downers Grove North 17:12.78 5:49 7/14 32/61 3/6
36 Tristan Rios So Downers Grove North 17:14.32 5:49 8/14 35/61 3/6 You ROCK! (SBP)
37 Ryan Leonard So Oak Park-River Forest 17:15.38 5:50
38 Lou Delano So Oak Park-River Forest 17:16.41 5:50
39 Ryan Marti So Elmhurst (York) 17:16.54 5:50
40 Alex Marczuk Lyons Township 17:22.99 5:52
41 Luke Gooding So Hinsdale (Central) 17:23.81 5:53
42 Patrick Hohe So Glenbard West 17:24.12 5:53
43 Kyle Findley So Lyons Township 17:24.14 5:53
44 Roscoe Cadwell1 So Oak Park-River Forest 17:27.74 5:54
45 Dean Kamenev So Hinsdale (Central) 17:31.48 5:55
46 Daniel Carpenter So Glenbard West 17:31.71 5:55
47 Colin Anderson So Hinsdale (Central) 17:32.96 5:56
48 Kevin Nelson So Downers Grove North 17:34.34 5:56 9/14 40/61 3/6 You ROCK! (SBP)
49 Ryder Maston So Elmhurst (York) 17:35.84 5:57
50 Matt Gowen So Downers Grove North 17:35.9 5:57 10/14 42/61 3/6 You ROCK! (SBP)
51 Abhinav Reddy So Hinsdale (Central) 17:40.8 5:58
52 Charles Ader So Oak Park-River Forest 17:46.33 6:00
53 Aiden Gorman So Lyons Township 17:48.09 6:01
54 Michael Montgomery So Elmhurst (York) 17:51.85 6:02
55 Nathan Olson So Elmhurst (York) 17:52.56 6:02
56 Tristan Cranny So Lyons Township 17:53.06 6:03
57 Patrick Adduci So Glenbard West 17:53.15 6:03
58 Jack Hosler So Elmhurst (York) 17:53.69 6:03
59 Aidan Lee So Lyons Township 17:56.54 6:04
60 Jayanth Pothuganti So Hinsdale (Central) 17:57.22 6:04
61 Zaahi Hussaini So Glenbard West 17:58.8 6:04
62 Alexander Mendez So Proviso West 17:59.74 6:05
63 Cooper Schodrof So Lyons Township 18:01.3 6:05
64 Robert Pawlowski So Lyons Township 18:01.56 6:05
65 Aidan Walsh So Hinsdale (Central) 18:06.56 6:07
66 Charlie Bianchi So Elmhurst (York) 18:06.8 6:07
67 Matthew Lynch So Lyons Township 18:10.45 6:08
68 Joel Kattoor So Elmhurst (York) 18:12.34 6:09
69 John Alter So Hinsdale (Central) 18:13.67 6:09
70 Jacob Stramel So Elmhurst (York) 18:15.98 6:10
71 Spencer Hogervorst So Hinsdale (Central) 18:16.24 6:10
72 Tiernan Kelly So Lyons Township 18:23.69 6:13
73 Nathan Janninck So Glenbard West 18:34.21 6:16
74 Arman Khaledan So Oak Park-River Forest 18:41.17 6:19
75 Tyler Halden So Glenbard West 18:48.77 6:21
76 Kyle Mora So Lyons Township 18:50.69 6:22
77 Owen DeLauriea So Lyons Township 18:53.24 6:23
78 Grant Zhang So Hinsdale (Central) 18:55.82 6:24
79 Ryan Somma So Downers Grove North 18:57.54 6:24 11/14 48/61 5/6 You ROCK! (SBP)
80 Daniel Fischer So Elmhurst (York) 18:58.7 6:25
81 Jacob Crosby So Glenbard West 18:59.6 6:25
82 Connor Lawrence So Elmhurst (York) 19:00.37 6:25
83 Jack Sanders So Elmhurst (York) 19:00.51 6:25
84 Josiah Jennison So Oak Park-River Forest 19:04.44 6:27
85 Daniel Woodward So Elmhurst (York) 19:06.58 6:27
86 Zach Labuda So Lyons Township 19:07.41 6:28
87 Henry Bayert So Glenbard West 19:12.38 6:29
88 Richie Mikulecky So Lyons Township 19:13.36 6:30
89 Luis Lopez So Lyons Township 19:19.41 6:32
90 Ethan Garcia So Lyons Township 19:19.91 6:32
91 John Townsend So Lyons Township 19:22.62 6:33
92 Jack Sauder So Hinsdale (Central) 19:23.38 6:33
93 Kiran Moore So Elmhurst (York) 19:23.95 6:33
94 Jackson Hall So Elmhurst (York) 19:27.52 6:34
95 Cameron Robinson So Oak Park-River Forest 19:30.06 6:35
96 Dominick Traverso So Lyons Township 19:31.31 6:36
97 Jason Dibraccio So Lyons Township 19:33.13 6:36
98 David Santellanes Fr Proviso West 19:38.45 6:38
99 Nick Kwentus So Elmhurst (York) 19:40.92 6:39
100 Zane Virant So Hinsdale (Central) 19:42.05 6:39
101 Ethan Soltys So Elmhurst (York) 19:44.56 6:40
102 Otto Klein So Oak Park-River Forest 19:47.08 6:41
103 Javier Manzanero So Downers Grove North 19:47.52 6:41 12/14 53/61 5/6 You ROCK! (SBP)
104 Daniel Affetto So Elmhurst (York) 19:51.98 6:43
105 Bobby Dunne So Lyons Township 20:02.06 6:46
106 Jack Moynihan So Lyons Township 20:05.43 6:47
107 Amaan Musabji So Hinsdale (Central) 20:11.69 6:49
108 Owen Stufflebeam So Elmhurst (York) 20:22.24 6:53
109 Alvaro Barajas So Elmhurst (York) 20:23.13 6:53
110 John Kapcar So Hinsdale (Central) 20:29.34 6:55
111 Jim Buttitta So Oak Park-River Forest 20:31.83 6:56
112 Ani Yallapragada So Hinsdale (Central) 20:33.29 6:57
113 Isaac Hsu So Downers Grove North 20:36.39 6:58 13/14 55/61 5/6 You ROCK! (SBP)
114 Alex Goldstein So Oak Park-River Forest 20:39.16 6:59
115 Zach Tshosik So Downers Grove North 20:39.53 6:59 14/14 57/61 5/6 You ROCK! (SBP)
116 Yanfu Ou So Lyons Township 20:40.78 6:59
117 John Burbidge So Hinsdale (Central) 20:54.07 7:04
118 Samuel Casas So Glenbard West 20:57.97 7:05
119 Dominic Mini So Lyons Township 21:01.13 7:06
120 Lucas Flanagan So Lyons Township 21:02.57 7:07
121 Trevor Metke So Lyons Township 21:03.14 7:07
122 Alex Kuehnle So Lyons Township 21:03.36 7:07
123 Caden Schaer So Elmhurst (York) 21:04.61 7:07
124 Daniel Bartuch So Elmhurst (York) 21:06.19 7:08
125 Jacob Sanches So Proviso West 21:06.2 7:08
126 Sam Birnbaum So Elmhurst (York) 21:06.36 7:08
127 Dante Stukel So Oak Park-River Forest 21:18.42 7:12
128 Vaughn Watson-Hirsch So Elmhurst (York) 21:19.43 7:12
129 Niklas Kurrle So Oak Park-River Forest 21:20.22 7:13
130 Nicholas Tanny So Elmhurst (York) 21:22.48 7:13
131 Jackson Wyrick So Glenbard West 21:42.67 7:20
132 Evan English So Elmhurst (York) 21:46.63 7:21
133 Owen Ricker So Hinsdale (Central) 22:14.8 7:31
134 Casey Hart So Lyons Township 22:27.34 7:35
135 Antonio Gianni So Elmhurst (York) 22:43.32 7:41
136 Dominic Russo So Hinsdale (Central) 22:52.42 7:44
137 Jacob Carillo So Elmhurst (York) 22:52.47 7:44
138 Patrick Lopez So Proviso West 23:57.12 8:06
139 Will Groya So Elmhurst (York) 24:44.6 8:22
140 Sean Davies So Elmhurst (York) 28:10.67 9:31
141 Billy Fromelt So Elmhurst (York) 28:18.81 9:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
1-2-1-1-1
Gap: 0:32
79:37
15:55
5:23
31 Jeff Luka
So
15:33
5:15
1
Zack Fidrocki
Fr
15:56
5:23
6
Eric Rutherford
So
15:59
5:24
7
Simon Hildy
So
16:03
5:25
8
Emmett Doyle
So
16:06
5:26
9
Ethan Summer
So
16:09
5:27
12
Garrett Schwan
So
16:19
5:31
14
2 Glenbard West
3-4-3-2-2
Gap: 0:50
81:40
16:20
5:31
71 Austin Nielsen
So
15:47
5:20
3
Jack Hatlestad
So
16:12
5:29
13
Andrew Dauksas
So
16:27
5:33
16
Sullivan Monteith
So
16:35
5:36
19
Michael Miller
So
16:37
5:37
20
Sean Rath
So
16:42
5:38
22
Paolo Carino
So
16:58
5:44
28
3 Hinsdale (Central)
4-3-3-3-3
Gap: 1:32
82:41
16:32
5:35
91 Colin Hill
So
15:52
5:22
5
Colby Revord
So
16:07
5:27
10
Henry Gruber
So
16:29
5:34
17
Rohan Majahan
So
16:49
5:41
23
Luke Gooding
So
17:24
5:53
36
Dean Kamenev
So
17:31
5:55
39
Colin Anderson
So
17:33
5:56
40
4 Lyons Township
2-1-2-4-4
Gap: 1:40
82:45
16:33
5:35
93 Jack Albright
So
15:43
5:19
2
Finn Gallagher
So
15:48
5:20
4
Hayden Constas
So
16:39
5:37
21
Lex Cleveland
So
17:12
5:49
31
Alex Marczuk
-
17:23
5:52
35
Kyle Findley
So
17:24
5:53
37
Aiden Gorman
So
17:48
6:01
42
5 Downers Grove North
6-6-6-6-5
Gap: 0:26
84:04
16:49
5:41
120 Gabe Johnson
So
16:31
5:35
18
Jack Benge
So
16:52
5:42
24
Quinn Kelly
So
16:53
5:42
25
Josh Knutson
So
16:53
5:42
26
Will Ruddy
So
16:56
5:43
27
Connor Wood
So
17:02
5:45
29
Connor Lynch
So
17:13
5:49
32
6 Oak Park-River Forest
5-5-5-5-6
Gap: 1:09
84:12
16:50
5:41
123 Leo Rooney
So
16:08
5:27
11
Wes Morrison
So
16:26
5:33
15
Aden Weiss
So
17:06
5:47
30
Ryan Leonard
So
17:15
5:50
33
Lou Delano
So
17:16
5:50
34
Roscoe Cadwell1
So
17:28
5:54
38
Charles Ader
So
17:46
6:00
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
1-1-1-1-1
Gap: 1:07
82:39
16:32
5:35
21 Ethan Summer
So
16:09
5:27
1
Garrett Schwan
So
16:19
5:31
2
Colin Lewandowski
So
16:25
5:33
3
Jonah Parayil
So
16:30
5:34
4
Ryan Marti
So
17:17
5:50
11
Ryder Maston
So
17:36
5:57
19
Michael Montgomery
So
17:52
6:02
24
2 Glenbard West
2-2-2-2-2
Gap: 0:50
85:36
17:07
5:47
46 Sean Rath
So
16:42
5:38
5
Paolo Carino
So
16:58
5:44
6
George Morris
So
17:00
5:45
7
Patrick Hohe
So
17:24
5:53
12
Daniel Carpenter
So
17:32
5:55
16
Patrick Adduci
So
17:53
6:03
26
Zaahi Hussaini
So
17:59
6:04
29
3 Downers Grove North
3-3-3-3-3
Gap: 0:34
86:39
17:20
5:51
65 Connor Wood
So
17:02
5:45
8
Connor Lynch
So
17:13
5:49
9
Tristan Rios
So
17:14
5:49
10
Kevin Nelson
So
17:34
5:56
18
Matt Gowen
So
17:36
5:57
20
Ryan Somma
So
18:58
6:24
37
Javier Manzanero
So
19:48
6:41
41
4 Hinsdale (Central)
6-4-4-4-4
Gap: 0:35
88:49
17:46
6:00
113 Dean Kamenev
So
17:31
5:55
15
Colin Anderson
So
17:33
5:56
17
Abhinav Reddy
So
17:41
5:58
21
Jayanth Pothuganti
So
17:57
6:04
28
Aidan Walsh
So
18:07
6:07
32
John Alter
So
18:14
6:09
34
Spencer Hogervorst
So
18:16
6:10
35
5 Lyons Township
4-5-5-5-5
Gap: 0:37
89:03
17:49
6:01
118 Kyle Findley
So
17:24
5:53
13
Aiden Gorman
So
17:48
6:01
23
Tristan Cranny
So
17:53
6:03
25
Aidan Lee
So
17:57
6:04
27
Cooper Schodrof
So
18:01
6:05
30
Robert Pawlowski
So
18:02
6:05
31
Matthew Lynch
So
18:10
6:08
33
6 Oak Park-River Forest
5-5-6-6-6
Gap: 2:02
92:30
18:30
6:15
149 Roscoe Cadwell1
So
17:28
5:54
14
Charles Ader
So
17:46
6:00
22
Arman Khaledan
So
18:41
6:19
36
Josiah Jennison
So
19:04
6:27
38
Cameron Robinson
So
19:30
6:35
39
Otto Klein
So
19:47
6:41
40
Jim Buttitta
So
20:32
6:56
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Brian Pratt Sr Elmhurst (York) 15:15.44 5:09
2 Mickey Vreeland Jr Elmhurst (York) 15:23.23 5:12
3 Evangelos Stavrou Sr Downers Grove North 15:27.36 5:13 1/25 6/61 2/6 You ROCK! (SBP)
4 John Brennan Sr Elmhurst (York) 15:32.35 5:15
5 Chris Allen Jr Downers Grove North 15:40 5:18 2/25 8/61 2/6 You ROCK! (SBP)
6 Raynard Tipton Jr Downers Grove North 15:44.55 5:19 3/25 9/61 2/6 You ROCK! (SBP)
7 David Rosario Jr Elmhurst (York) 15:48.24 5:20
8 Thomas Diamond Sr Downers Grove North 15:55.15 5:23 4/25 11/61 2/6
9 Vidhur Gunda Jr Downers Grove North 15:56.06 5:23 5/25 12/61 1/6 You ROCK! (SBP)
10 Sam Schaefer Sr Lyons Township 15:58.06 5:24
11 Thomas Braun Jr Elmhurst (York) 16:02.43 5:25
12 Michael McDermott Jr Lyons Township 16:11.75 5:28
13 Niall Brennan Jr Downers Grove North 16:14.09 5:29 6/25 14/61 1/6 You ROCK! (SBP)
14 Charlie McMahon Jr Lyons Township 16:16.22 5:30
15 Isaac Wagreich Sr Downers Grove North 16:19.88 5:31 7/25 16/61 1/6 You ROCK! (SBP)
16 Eric Bican Sr Downers Grove North 16:22.13 5:32 8/25 17/61 1/6
17 Jackson Siegel Sr Lyons Township 16:22.35 5:32
18 Ryan McGuire Sr Lyons Township 16:23.12 5:32
19 Luke Montgomery Sr Elmhurst (York) 16:23.92 5:32
20 Alex Birnbaum Sr Elmhurst (York) 16:24.1 5:32
21 Daniel Sumida Sr Downers Grove North 16:27.53 5:34 9/25 18/61 1/6 You ROCK! (SBP)
22 Will Stanicek Jr Downers Grove North 16:32.3 5:35 10/25 20/61 1/6
23 Jackson Flynn Jr Downers Grove North 16:32.32 5:35 11/25 21/61 1/6
24 Kian Bandukwala Jr Hinsdale (Central) 16:33.31 5:36
25 Tim O'Leary Sr Elmhurst (York) 16:34.68 5:36
26 Collin Lally Jr Downers Grove North 16:40 5:38 12/25 22/61 1/6 You ROCK! (SBP)
27 Jack Fitzpatrick Jr Elmhurst (York) 16:43.21 5:39
28 Mason Steere Sr Hinsdale (Central) 16:45.55 5:40
29 Jackson Travers Jr Downers Grove North 16:49.22 5:41 13/25 23/61 1/6
30 John McCarty Jr Lyons Township 16:50.1 5:41
31 Alex Fergestad Jr Lyons Township 16:50.74 5:41
32 Jaxon Lucas-Bates Jr Elmhurst (York) 16:51.18 5:42
33 Benjamin Mathis Sr Lyons Township 16:53.25 5:42
34 Mitchell Davis Jr Hinsdale (Central) 16:53.92 5:43
35 Aaron Lu Sr Hinsdale (Central) 16:54.51 5:43
36 Brennan Wall Sr Elmhurst (York) 16:56.02 5:43
37 Steven Rakos Sr Hinsdale (Central) 16:57.84 5:44
38 Camden Hildy Sr Elmhurst (York) 16:59.16 5:44
39 Max Polaski Jr Downers Grove North 16:59.86 5:45 14/25 28/61 1/6
40 Justin Frank Jr Elmhurst (York) 17:00.04 5:45
41 Michael Dahl Sr Lyons Township 17:00.38 5:45
42 George Daker Jr Lyons Township 17:02.56 5:45
43 Joshua Garcia Jr Lyons Township 17:03.97 5:46
44 Jack Flavin Sr Downers Grove North 17:05.22 5:46 15/25 30/61 1/6 You ROCK! (SBP)
45 Cooper Ricks Jr Oak Park-River Forest 17:05.59 5:46
46 Elijah Chen Jr Downers Grove North 17:07.94 5:47 16/25 31/61 1/6 You ROCK! (SBP)
47 Cole Boyke Jr Elmhurst (York) 17:08 5:47
48 Ryan Lynch Sr Elmhurst (York) 17:08.6 5:48
49 Anthony Angel Jr Elmhurst (York) 17:09.14 5:48
50 Noah Lamantia Jr Downers Grove North 17:13.27 5:49 17/25 33/61 1/5 You ROCK! (SBP)
51 Sean Mulcrone Jr Lyons Township 17:14.39 5:49
52 Luke Armstrong Sr Lyons Township 17:19.74 5:51
53 Xavier Rios Jr Lyons Township 17:19.79 5:51
54 Adam Rudofski Jr Lyons Township 17:20.01 5:51
55 Peter Gartlan Sr Downers Grove North 17:21.02 5:52 18/25 37/61 1/5 You ROCK! (SBP)
56 Matt Rowley Jr Downers Grove North 17:21.27 5:52 19/25 38/61 1/4
57 Christian Hagn Sr Lyons Township 17:24.86 5:53
58 Oscar Espejel Jr Glenbard West 17:25.98 5:53
59 Elijah Jennison Jr Oak Park-River Forest 17:29.33 5:55
60 Patrick Hsiao Sr Hinsdale (Central) 17:29.41 5:55
61 Michael Flavin Jr Downers Grove North 17:29.73 5:55 20/25 39/61 1/4 You ROCK! (SBP)
62 Thomas Urick Sr Glenbard West 17:32.04 5:55
63 Mike Allen Jr Oak Park-River Forest 17:33.23 5:56
64 Matthew Meyering Jr Oak Park-River Forest 17:34.83 5:56
65 Ben Araujo Jr Elmhurst (York) 17:35.19 5:56
66 Colin Lestina Sr Elmhurst (York) 17:36.84 5:57
67 John McGillen Jr Oak Park-River Forest 17:38.85 5:58
68 Conor Sutton Sr Downers Grove North 17:40.37 5:58 21/25 43/61 1/3 You ROCK! (SBP)
69 Henry Lange Sr Lyons Township 17:41.55 5:59
70 Nicholas Pintozzi Sr Elmhurst (York) 17:41.87 5:59
71 Julian Zadlo Jr Oak Park-River Forest 17:43.53 5:59
72 David Lacayo Jr Hinsdale (Central) 17:44.91 6:00
73 Jack Carolan Sr Lyons Township 17:45.67 6:00
74 Rory Campagna Sr Glenbard West 17:47.81 6:01
75 Joe Cahill Jr Elmhurst (York) 17:48.86 6:01
76 Emil Kosic Jr Lyons Township 17:49.7 6:01
77 Mateo Reyes Jr Oak Park-River Forest 17:51.29 6:02
78 Matt Lupescu Jr Downers Grove North 17:53.52 6:03 22/25 44/61 1/3
79 Max Dike Jr Lyons Township 17:56.42 6:04
80 Thomas George Sr Oak Park-River Forest 17:56.52 6:04
81 Sam Jackson Sr Elmhurst (York) 17:56.86 6:04
82 Matteo Mancuso Jr Elmhurst (York) 17:57.11 6:04
83 Miles Kirk Jr Oak Park-River Forest 18:00.32 6:05
84 Griffin Sanders Sr Elmhurst (York) 18:00.73 6:05
85 Anand Yallapragad Sr Hinsdale (Central) 18:02.46 6:06
86 Aidan Kelly Sr Lyons Township 18:06.26 6:07
87 Sebastian Davila Jr Hinsdale (Central) 18:07.71 6:07
88 Justin Fergestad Jr Lyons Township 18:08.62 6:08
89 David Kopp Sr Lyons Township 18:09.14 6:08
90 Soren Fliegel Jr Oak Park-River Forest 18:11.51 6:09
91 Adam Stevenson Sr Elmhurst (York) 18:14.27 6:10
92 Brandon Ng Sr Lyons Township 18:16.72 6:11
93 Max Damewood Sr Elmhurst (York) 18:18.78 6:11
94 Kevin Lawrence Sr Elmhurst (York) 18:22.04 6:12
95 David Meister Jr Oak Park-River Forest 18:23.68 6:13
96 Brendan Dunne Sr Lyons Township 18:24.3 6:13
97 Nathan Scriba Jr Lyons Township 18:24.72 6:13
98 Liam Boyle Jr Elmhurst (York) 18:26.26 6:14
99 Quinn Tischler Sr Lyons Township 18:29.15 6:15
100 Eric Sylvester Sr Elmhurst (York) 18:30.12 6:15
101 Jackson Friedman Jr Lyons Township 18:31.43 6:15
102 Lorenzo Jennings Sr Hinsdale (Central) 18:32.79 6:16
103 Nate Franz Jr Glenbard West 18:33.3 6:16
104 Danny Ahern Jr Glenbard West 18:33.95 6:16
105 Joseph O'Connell Jr Lyons Township 18:35.29 6:17
106 Aidan Orzak Sr Elmhurst (York) 18:36.43 6:17
107 Ned Egan Jr Glenbard West 18:42.87 6:19
108 Joe Roucka Jr Oak Park-River Forest 18:47.49 6:21
109 Jack Doherty Jr Elmhurst (York) 18:49.76 6:22
110 Daniel Wright Jr Glenbard West 18:49.77 6:22
111 Carson Hart Sr Lyons Township 18:50.79 6:22
112 Will Houston Jr Lyons Township 18:52.69 6:23
113 Luke Kelly Sr Lyons Township 18:53.85 6:23
114 Matthew Blouin Sr Lyons Township 18:54.54 6:23
115 Jimmy Hoffman Sr Elmhurst (York) 18:56.04 6:24
116 Will Ahern Sr Elmhurst (York) 18:58.06 6:24
117 Conor Laughlin Sr Elmhurst (York) 18:58.97 6:25
118 Niklas Anderson Jr Glenbard West 18:59.62 6:25
119 Michael Honquest Jr Elmhurst (York) 19:01.05 6:25
120 Hari Rao Jr Hinsdale (Central) 19:03.48 6:26
121 Jensen Redick Sr Elmhurst (York) 19:03.76 6:26
122 Samuel Harders Jr Lyons Township 19:04.33 6:27
123 Ryan Middendorf Sr Lyons Township 19:04.63 6:27
124 Spencer Frech Jr Lyons Township 19:05.73 6:27
125 Leron Maddi Sr Elmhurst (York) 19:06.19 6:27
126 Barry Carta Jr Elmhurst (York) 19:08.33 6:28
127 Michael Connell Jr Elmhurst (York) 19:08.82 6:28
128 Liam Popovsky Sr Elmhurst (York) 19:10.08 6:29
129 Ryan Stark Jr Lyons Township 19:14.62 6:30
130 Charlie Vietzen Jr Oak Park-River Forest 19:14.82 6:30
131 Joseph Luo Jr Hinsdale (Central) 19:17.43 6:31
132 Kristian Kosic Jr Lyons Township 19:17.93 6:31
133 Marco Mastrino Jr Elmhurst (York) 19:18.01 6:31
134 Drew Swenson Jr Downers Grove North 19:21.01 6:32 23/25 50/61 3/3
135 Miguel Montano Sr Lyons Township 19:21.45 6:32
136 Ethan Thomas Sr Elmhurst (York) 19:26.5 6:34
137 Seth Kays Jr Elmhurst (York) 19:27.93 6:35
138 Will Flewelling Sr Glenbard West 19:33.1 6:36
139 Michael Halon Sr Lyons Township 19:34.53 6:37
140 Charlie Stern Sr Elmhurst (York) 19:38.08 6:38
141 Payton Noble Fr Elmhurst (York) 19:38.58 6:38
142 Johnny McEvoy Jr Elmhurst (York) 19:39.92 6:39
143 Alex Baker Sr Elmhurst (York) 19:40.76 6:39
144 Stephen Gallo Sr Lyons Township 19:41.28 6:39
145 Charlie Toreja Jr Elmhurst (York) 19:41.86 6:39
146 Tushar Mitra Sr Downers Grove North 19:42.1 6:39 24/25 51/61 3/3
147 Doug Westberg Jr Downers Grove North 19:42.6 6:40 25/25 52/61 3/3
148 Evan Roe Sr Glenbard West 19:45.85 6:41
149 Matthew Luxem Sr Lyons Township 19:51.7 6:43
150 Kyle Jorgensen Jr Glenbard West 19:52.39 6:43
151 Jimmy Jurasek Sr Elmhurst (York) 19:52.65 6:43
152 Geoffry Mote Jr Glenbard West 19:52.85 6:43
153 Aidan Milefchik Jr Elmhurst (York) 19:54.8 6:44
154 Matthew Blanck Sr Hinsdale (Central) 19:57.61 6:45
155 Aidan Freund Sr Elmhurst (York) 20:00.87 6:46
156 Michael Iarrapino Jr Elmhurst (York) 20:01.32 6:46
157 Peter Koenig Sr Oak Park-River Forest 20:01.73 6:46
158 Anthony Poli Jr Elmhurst (York) 20:11.56 6:49
159 Benjamin Barney Jr Lyons Township 20:19.18 6:52
160 Henry Cremins Jr Lyons Township 20:28.97 6:55
161 Aaron Ludkowski Sr Elmhurst (York) 20:29.66 6:55
162 Jack Layden Jr Oak Park-River Forest 20:30.73 6:56
163 Sabi Vietti Jr Oak Park-River Forest 20:39.06 6:59
164 Jackson Tanner Jr Oak Park-River Forest 20:39.91 6:59
165 Mark Low Jr Glenbard West 20:53.74 7:04
166 David Billings Jr Glenbard West 20:55.51 7:04
167 Owen Mirka Jr Glenbard West 20:57.52 7:05
168 Andrew Helliwell Jr Hinsdale (Central) 20:58.32 7:05
169 Cory Logan Sr Elmhurst (York) 21:04.03 7:07
170 Steve Chornij Sr Elmhurst (York) 21:05.27 7:07
171 Jack Kinsey Sr Hinsdale (Central) 21:09.4 7:09
172 Charlie Liebeno So Elmhurst (York) 21:11.82 7:10
173 Kameron Stearns Sr Elmhurst (York) 21:14.68 7:11
174 Frank Temple Jr Elmhurst (York) 21:15.69 7:11
175 Michael Potvin Jr Elmhurst (York) 21:21.79 7:13
176 William Aylesworth Jr Elmhurst (York) 21:22.44 7:13
177 Brendan O'Hara Sr Elmhurst (York) 21:33.01 7:17
178 Alex Zaro Jr Glenbard West 21:48.8 7:22
179 Sean Hunter Jr Elmhurst (York) 22:03.76 7:27
180 Jack Brisben Jr Oak Park-River Forest 22:04.09 7:27
181 Aidan Landreth Sr Elmhurst (York) 22:09.86 7:29
182 Mustafa Valika Jr Elmhurst (York) 22:27.18 7:35
183 Matthew Kavanagh Jr Hinsdale (Central) 22:35.64 7:38
184 Tyler Bradley Jr Oak Park-River Forest 22:42.5 7:40
185 Eric Seidenfuss Sr Elmhurst (York) 22:42.81 7:40
186 Jonathan Malepe Jr Hinsdale (Central) 22:48.27 7:42
187 Sam Heinz Sr Elmhurst (York) 23:08.61 7:49
188 Andrew Johnston Jr Hinsdale (Central) 24:12.16 8:11
189 Roscoe Cadwell2 So Oak Park-River Forest 25:22.57 8:34
190 Brian Kelty Jr Elmhurst (York) 26:55.46 9:06
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
1-1-1-1-1
Gap: 0:47
78:02
15:36
5:16
25 Brian Pratt
Sr
15:15
5:09
1
Mickey Vreeland
Jr
15:23
5:12
2
John Brennan
Sr
15:32
5:15
4
David Rosario
Jr
15:48
5:20
7
Thomas Braun
Jr
16:02
5:25
11
Luke Montgomery
Sr
16:24
5:32
18
Alex Birnbaum
Sr
16:24
5:32
19
2 Downers Grove North
2-2-2-2-2
Gap: 0:29
78:43
15:45
5:19
31 Evangelos Stavrou
Sr
15:27
5:13
3
Chris Allen
Jr
15:40
5:18
5
Raynard Tipton
Jr
15:45
5:19
6
Thomas Diamond
Sr
15:55
5:23
8
Vidhur Gunda
Jr
15:56
5:23
9
Niall Brennan
Jr
16:14
5:29
13
Isaac Wagreich
Sr
16:20
5:31
15
3 Lyons Township
3-3-3-3-3
Gap: 0:25
81:12
16:14
5:29
69 Sam Schaefer
Sr
15:58
5:24
10
Michael McDermott
Jr
16:12
5:28
12
Charlie McMahon
Jr
16:16
5:30
14
Jackson Siegel
Sr
16:22
5:32
16
Ryan McGuire
Sr
16:23
5:32
17
John McCarty
Jr
16:50
5:41
22
Alex Fergestad
Jr
16:51
5:41
23
4 Hinsdale (Central)
4-4-4-4-4
Gap: 0:25
84:05
16:49
5:41
116 Kian Bandukwala
Jr
16:33
5:36
20
Mason Steere
Sr
16:46
5:40
21
Mitchell Davis
Jr
16:54
5:43
24
Aaron Lu
Sr
16:55
5:43
25
Steven Rakos
Sr
16:58
5:44
26
Patrick Hsiao
Sr
17:29
5:55
30
David Lacayo
Jr
17:45
6:00
36
5 Oak Park-River Forest
5-5-5-5-5
Gap: 0:33
87:22
17:28
5:54
155 Cooper Ricks
Jr
17:06
5:46
27
Elijah Jennison
Jr
17:29
5:55
29
Mike Allen
Jr
17:33
5:56
32
Matthew Meyering
Jr
17:35
5:56
33
John McGillen
Jr
17:39
5:58
34
Julian Zadlo
Jr
17:44
5:59
35
Mateo Reyes
Jr
17:51
6:02
38
6 Glenbard West
6-6-6-6-6
Gap: 1:08
89:53
17:59
6:04
175 Oscar Espejel
Jr
17:26
5:53
28
Thomas Urick
Sr
17:32
5:55
31
Rory Campagna
Sr
17:48
6:01
37
Nate Franz
Jr
18:33
6:16
39
Danny Ahern
Jr
18:34
6:16
40
Ned Egan
Jr
18:43
6:19
41
Daniel Wright
Jr
18:50
6:22
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 0:18
81:56
16:23
5:32
19 Niall Brennan
Jr
16:14
5:29
1
Isaac Wagreich
Sr
16:20
5:31
2
Eric Bican
Sr
16:22
5:32
3
Daniel Sumida
Sr
16:28
5:34
6
Will Stanicek
Jr
16:32
5:35
7
Jackson Flynn
Jr
16:32
5:35
8
Collin Lally
Jr
16:40
5:38
10
2 Elmhurst (York)
2-2-2-2-2
Gap: 0:27
82:57
16:35
5:36
43 Luke Montgomery
Sr
16:24
5:32
4
Alex Birnbaum
Sr
16:24
5:32
5
Tim O'Leary
Sr
16:35
5:36
9
Jack Fitzpatrick
Jr
16:43
5:39
11
Jaxon Lucas-Bates
Jr
16:51
5:42
14
Brennan Wall
Sr
16:56
5:43
16
Camden Hildy
Sr
16:59
5:44
17
3 Lyons Township
3-3-3-3-3
Gap: 0:12
84:37
16:55
5:43
77 John McCarty
Jr
16:50
5:41
12
Alex Fergestad
Jr
16:51
5:41
13
Benjamin Mathis
Sr
16:53
5:42
15
Michael Dahl
Sr
17:00
5:45
18
George Daker
Jr
17:03
5:45
19
Joshua Garcia
Jr
17:04
5:46
20
Sean Mulcrone
Jr
17:14
5:49
21
4 Oak Park-River Forest
5-5-4-4-4
Gap: 0:28
89:43
17:57
6:04
131 Julian Zadlo
Jr
17:44
5:59
23
Mateo Reyes
Jr
17:51
6:02
25
Thomas George
Sr
17:57
6:04
26
Miles Kirk
Jr
18:00
6:05
27
Soren Fliegel
Jr
18:12
6:09
30
David Meister
Jr
18:24
6:13
31
Joe Roucka
Jr
18:47
6:21
34
5 Hinsdale (Central)
4-4-4-5-5
Gap: 1:03
89:57
17:59
6:05
135 Patrick Hsiao
Sr
17:29
5:55
22
David Lacayo
Jr
17:45
6:00
24
Anand Yallapragad
Sr
18:02
6:06
28
Sebastian Davila
Jr
18:08
6:07
29
Lorenzo Jennings
Sr
18:33
6:16
32
Hari Rao
Jr
19:03
6:26
37
Joseph Luo
Jr
19:17
6:31
38
6 Glenbard West
6-6-6-6-6
Gap: 1:03
95:51
19:10
6:29
183 Ned Egan
Jr
18:43
6:19
33
Daniel Wright
Jr
18:50
6:22
35
Niklas Anderson
Jr
19:00
6:25
36
Will Flewelling
Sr
19:33
6:36
39
Evan Roe
Sr
19:46
6:41
40
Kyle Jorgensen
Jr
19:52
6:43
41
Geoffry Mote
Jr
19:53
6:43
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 0:33
84:07
16:49
5:41
21 Jackson Flynn
Jr
16:32
5:35
1
Collin Lally
Jr
16:40
5:38
2
Jackson Travers
Jr
16:49
5:41
3
Max Polaski
Jr
17:00
5:45
6
Jack Flavin
Sr
17:05
5:46
9
Elijah Chen
Jr
17:08
5:47
10
Noah Lamantia
Jr
17:13
5:49
14
2 Elmhurst (York)
2-2-2-2-2
Gap: 0:13
85:12
17:02
5:45
39 Brennan Wall
Sr
16:56
5:43
4
Camden Hildy
Sr
16:59
5:44
5
Justin Frank
Jr
17:00
5:45
7
Cole Boyke
Jr
17:08
5:47
11
Ryan Lynch
Sr
17:09
5:48
12
Anthony Angel
Jr
17:09
5:48
13
Ben Araujo
Jr
17:35
5:56
20
3 Lyons Township
3-3-3-3-3
Gap: 0:16
86:18
17:16
5:50
74 Joshua Garcia
Jr
17:04
5:46
8
Sean Mulcrone
Jr
17:14
5:49
15
Luke Armstrong
Sr
17:20
5:51
16
Xavier Rios
Jr
17:20
5:51
17
Adam Rudofski
Jr
17:20
5:51
18
Christian Hagn
Sr
17:25
5:53
19
Henry Lange
Sr
17:42
5:59
21
4 Oak Park-River Forest
4-4-4-4-4
Gap: 2:07
96:58
19:24
6:33
131 David Meister
Jr
18:24
6:13
22
Joe Roucka
Jr
18:47
6:21
23
Charlie Vietzen
Jr
19:15
6:30
25
Peter Koenig
Sr
20:02
6:46
30
Jack Layden
Jr
20:31
6:56
31
Sabi Vietti
Jr
20:39
6:59
32
Jackson Tanner
Jr
20:40
6:59
33
5 Hinsdale (Central)
5-5-5-5-5
Gap: 2:06
100:26
20:05
6:47
154 Hari Rao
Jr
19:03
6:26
24
Joseph Luo
Jr
19:17
6:31
26
Matthew Blanck
Sr
19:58
6:45
29
Andrew Helliwell
Jr
20:58
7:05
37
Jack Kinsey
Sr
21:09
7:09
38
Matthew Kavanagh
Jr
22:36
7:38
40
Jonathan Malepe
Jr
22:48
7:42
41
6 Glenbard West
6-6-6-6-6
Gap: 1:05
102:32
20:30
6:56
160 Kyle Jorgensen
Jr
19:52
6:43
27
Geoffry Mote
Jr
19:53
6:43
28
Mark Low
Jr
20:54
7:04
34
David Billings
Jr
20:56
7:04
35
Owen Mirka
Jr
20:58
7:05
36
Alex Zaro
Jr
21:49
7:22
39




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 4th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 0:22
86:33
17:19
5:51
20 Elijah Chen
Jr
17:08
5:47
1
Noah Lamantia
Jr
17:13
5:49
3
Peter Gartlan
Sr
17:21
5:52
4
Matt Rowley
Jr
17:21
5:52
5
Michael Flavin
Jr
17:30
5:55
7
Conor Sutton
Sr
17:40
5:58
10
Matt Lupescu
Jr
17:54
6:03
16
2 Elmhurst (York)
2-2-2-2-2
Gap: 0:40
87:52
17:34
5:56
45 Anthony Angel
Jr
17:09
5:48
2
Ben Araujo
Jr
17:35
5:56
8
Colin Lestina
Sr
17:37
5:57
9
Nicholas Pintozzi
Sr
17:42
5:59
12
Joe Cahill
Jr
17:49
6:01
14
Sam Jackson
Sr
17:57
6:04
18
Matteo Mancuso
Jr
17:57
6:04
19
3 Lyons Township
3-3-3-3-3
Gap: 0:32
88:38
17:44
5:59
62 Christian Hagn
Sr
17:25
5:53
6
Henry Lange
Sr
17:42
5:59
11
Jack Carolan
Sr
17:46
6:00
13
Emil Kosic
Jr
17:50
6:01
15
Max Dike
Jr
17:56
6:04
17
Aidan Kelly
Sr
18:06
6:07
20
Justin Fergestad
Jr
18:09
6:08
21
4 Oak Park-River Forest
4-4-4-4-4
Gap: 4:44
111:28
22:18
7:32
120 Sabi Vietti
Jr
20:39
6:59
22
Jackson Tanner
Jr
20:40
6:59
23
Jack Brisben
Jr
22:04
7:27
24
Tyler Bradley
Jr
22:43
7:40
25
Roscoe Cadwell2
So
25:23
8:34
26








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 5th 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
2-2-1-1-1
Gap: 0:22
90:28
18:06
6:07
32 Sam Jackson
Sr
17:57
6:04
3
Matteo Mancuso
Jr
17:57
6:04
4
Griffin Sanders
Sr
18:01
6:05
5
Adam Stevenson
Sr
18:14
6:10
9
Max Damewood
Sr
18:19
6:11
11
Kevin Lawrence
Sr
18:22
6:12
12
Liam Boyle
Jr
18:26
6:14
15
2 Lyons Township
3-3-3-2-2
Gap: 0:18
91:05
18:13
6:09
44 Aidan Kelly
Sr
18:06
6:07
6
Justin Fergestad
Jr
18:09
6:08
7
David Kopp
Sr
18:09
6:08
8
Brandon Ng
Sr
18:17
6:11
10
Brendan Dunne
Sr
18:24
6:13
13
Nathan Scriba
Jr
18:25
6:13
14
Quinn Tischler
Sr
18:29
6:15
16
3 Downers Grove North
1-1-2-3-3
Gap: 2:02
94:20
18:52
6:22
57 Conor Sutton
Sr
17:40
5:58
1
Matt Lupescu
Jr
17:54
6:03
2
Drew Swenson
Jr
19:21
6:32
17
Tushar Mitra
Sr
19:42
6:39
18
Doug Westberg
Jr
19:43
6:40
19








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Daniel Watcke Fr Hinsdale (Central) 15:41.28 5:18
2 Topher Ferris Fr Downers Grove North 15:51.41 5:21 1/15 10/61 2/7 You ROCK! (SBP)
3 Liam Newhart Fr Oak Park-River Forest 15:54.22 5:22
4 Jesse Gamboa Fr Hinsdale (Central) 16:01.23 5:25
5 Brady O'Connor Fr Oak Park-River Forest 16:10.66 5:28
6 Leo Gartlan Fr Downers Grove North 16:15.81 5:30 2/15 15/61 3/6 You ROCK! (SBP)
7 Lance McCann Fr Elmhurst (York) 16:16.82 5:30
8 Aidan Hill Fr Elmhurst (York) 16:18.65 5:31
9 Owen Augustine Fr Oak Park-River Forest 16:19.51 5:31
10 Aidan Collins Fr Lyons Township 16:28.8 5:34
11 Grant Miller Fr Hinsdale (Central) 16:34.81 5:36
12 Niklas Polonowski Fr Lyons Township 16:37.47 5:37
13 Matt McGovern Fr Lyons Township 16:37.99 5:37
14 Payton Bryk Fr Elmhurst (York) 16:41.92 5:38
15 Jack Meyers Fr Lyons Township 16:42.58 5:39
16 Michael Ferrell Fr Lyons Township 16:48.15 5:41
17 Ethan Brown Fr Elmhurst (York) 17:02.76 5:46
18 Daniel Wang Fr Hinsdale (Central) 17:07.78 5:47
19 Dylan Nelson Fr Lyons Township 17:09.25 5:48
20 Akram Alothman Fr Hinsdale (Central) 17:10.99 5:48
21 Jonah Sutton Fr Downers Grove North 17:13.92 5:49 3/15 34/61 5/6 You ROCK! (SBP)
22 Daniel O'Shaughnessy Fr Elmhurst (York) 17:19.74 5:51
23 Matt Rucolas Fr Downers Grove North 17:20.45 5:52 4/15 36/61 4/6 You ROCK! (SBP)
24 Owen Reifel Fr Glenbard West 17:25.77 5:53
25 Luke Lestina Fr Elmhurst (York) 17:30.11 5:55
26 Jack Carroll Fr Elmhurst (York) 17:32.25 5:55
27 Teddy Coyne Fr Lyons Township 17:33.95 5:56
28 Michael Pugh Fr Downers Grove North 17:34.45 5:56 5/15 41/61 4/6
29 Kyle Doorhy Fr Hinsdale (Central) 17:35.77 5:57
30 Nolan Nuccio Fr Glenbard West 17:37 5:57
31 Nick Amstutz Fr Oak Park-River Forest 17:37.58 5:57
32 Quinn Brennan Fr Lyons Township 17:38.21 5:58
33 Calum Rogers Fr Lyons Township 17:39.11 5:58
34 Vincent Stobart Fr Lyons Township 17:40.09 5:58
35 Ben Niewoehner Fr Oak Park-River Forest 17:41.63 5:59
36 Connor Kachmarik Fr Lyons Township 17:44.57 6:00
37 Andrew Bare Fr Glenbard West 17:50.69 6:02
38 Roan Egan Fr Oak Park-River Forest 17:51.55 6:02
39 Charlie Wittemann Fr Hinsdale (Central) 17:53.1 6:03
40 Sam Braafhart Fr Elmhurst (York) 17:53.59 6:03
41 Ellis Sioukas Fr Downers Grove North 17:57.8 6:04 6/15 45/61 5/6 You ROCK! (SBP)
42 Liam Oneill Fr Glenbard West 17:58.46 6:04
43 Henry Fink Fr Lyons Township 17:59.76 6:05
44 Zekey Wells Fr Oak Park-River Forest 18:00.59 6:05
45 Jonathan Hogg Fr Downers Grove North 18:05.35 6:07 7/15 46/61 5/6 You ROCK! (SBP)
46 Declan Quealy Fr Lyons Township 18:08.59 6:08
47 Adam Bierly Fr Glenbard West 18:09.73 6:08
48 Cal Symington Fr Lyons Township 18:12.88 6:09
49 Ezekial Rodriguez Fr Lyons Township 18:13.5 6:09
50 Nicholas Bergner Fr Hinsdale (Central) 18:14.3 6:10
51 Jackson Shell Fr Lyons Township 18:14.41 6:10
52 Jake Linesch Fr Lyons Township 18:15.64 6:10
53 Graham Sackley Fr Lyons Township 18:16.43 6:10
54 Amin Matariyeh Fr Hinsdale (Central) 18:18 6:11
55 Josh Kilworth Fr Oak Park-River Forest 18:19.65 6:12
56 Moises Gomez Fr Elmhurst (York) 18:22.11 6:12
57 Ruben Guevara Fr Lyons Township 18:22.57 6:12
58 Adam Lacayo Fr Hinsdale (Central) 18:22.88 6:13
59 Matthew Verbiser Fr Glenbard West 18:23.48 6:13
60 Holden Satre Fr Hinsdale (Central) 18:26.31 6:14
61 Nick Parrell Fr Oak Park-River Forest 18:27.21 6:14
62 Aaron Doorhy Fr Hinsdale (Central) 18:28.73 6:15
63 Peter Kyriazis Fr Lyons Township 18:29.68 6:15
64 Max Thoresen Fr Elmhurst (York) 18:29.69 6:15
65 Rohan Devulapally Fr Hinsdale (Central) 18:30.16 6:15
66 Thomas Van Daff Fr Elmhurst (York) 18:32.04 6:16
67 Caden McCann Fr Downers Grove North 18:35.83 6:17 8/15 47/61 5/6 You ROCK! (SBP)
68 DaShaun Allen Fr Proviso West 18:35.88 6:17
69 Max Southwell Fr Glenbard West 18:42.52 6:19
70 Jack Elza Fr Oak Park-River Forest 18:47.2 6:21
71 Alex McCarty Fr Lyons Township 18:51.72 6:22
72 Charlie McKenna Fr Elmhurst (York) 18:54.6 6:23
73 Joe Sherman Fr Elmhurst (York) 18:56.46 6:24
74 Jack Conners Fr Hinsdale (Central) 18:57.99 6:24
75 Michael Logan Fr Downers Grove North 18:58.06 6:24 9/15 49/61 5/6 You ROCK! (SBP)
76 Eric Anderson Fr Elmhurst (York) 19:01.46 6:26
77 Harrison Desmarais Fr Oak Park-River Forest 19:07.32 6:28
78 Jack Beckman Fr Elmhurst (York) 19:07.43 6:28
79 Ian Mayergoyz Fr Lyons Township 19:10.66 6:29
80 Wyatt Kennedy Fr Elmhurst (York) 19:11.08 6:29
81 Nicholas Munoz Fr Hinsdale (Central) 19:11.12 6:29
82 Kevin Kelley Fr Elmhurst (York) 19:11.69 6:29
83 Colin Rice Fr Elmhurst (York) 19:14.25 6:30
84 Evan Hauptmann Fr Oak Park-River Forest 19:15.7 6:30
85 Gavin Rose Fr Hinsdale (Central) 19:16.55 6:31
86 Evan Vlahakis Fr Lyons Township 19:20.98 6:32
87 Sean Van Sleet Fr Elmhurst (York) 19:21.17 6:32
88 Roger Carstens Fr Oak Park-River Forest 19:21.77 6:32
89 Matt Devereux Fr Elmhurst (York) 19:21.91 6:33
90 Quinn Voetberg Fr Lyons Township 19:22.41 6:33
91 Lucas Kubycheck Fr Elmhurst (York) 19:26.62 6:34
92 Augustinas Pletas Fr Hinsdale (Central) 19:30.12 6:35
93 Brendan Fleming Fr Elmhurst (York) 19:31.08 6:36
94 Jerry Yao Fr Hinsdale (Central) 19:35.32 6:37
95 Drew Subramanian Fr Elmhurst (York) 19:36.46 6:37
96 Lucas Diguido Fr Hinsdale (Central) 19:37.97 6:38
97 Connor Nybo Fr Elmhurst (York) 19:38.4 6:38
98 Ashton Clapier Fr Elmhurst (York) 19:40.42 6:39
99 Danny Blatchford Fr Oak Park-River Forest 19:42.49 6:39
100 Joseph Cote Fr Oak Park-River Forest 19:42.91 6:40
101 Sean McNeela Fr Lyons Township 19:45.21 6:40
102 Nathan O'Hare Fr Lyons Township 19:45.8 6:41
103 Henry Blatchford Fr Glenbard West 19:48.43 6:41
104 Andrew Housey Fr Glenbard West 19:48.84 6:42
105 Adam Namkung Fr Hinsdale (Central) 19:49.07 6:42
106 Max Mikulak Fr Elmhurst (York) 20:11.54 6:49
107 Asa Gaspar Fr Downers Grove North 20:16.61 6:51 10/15 54/61 5/6 You ROCK! (SBP)
108 Alek Saame Fr Oak Park-River Forest 20:26.32 6:54
109 Luca Mancuso Fr Elmhurst (York) 20:27.5 6:55
110 Daniel Lim Fr Oak Park-River Forest 20:31.83 6:56
111 Michael Sigala Fr Elmhurst (York) 20:34.13 6:57
112 Patrick Adams Fr Lyons Township 20:34.15 6:57
113 Jake Larocco Fr Downers Grove North 20:37.06 6:58 11/15 56/61 5/6 You ROCK! (SBP)
114 Karan Sudhama Fr Hinsdale (Central) 20:47.11 7:01
115 Davis Stermer Fr Hinsdale (Central) 20:53.26 7:03
116 Clayton Baird Fr Oak Park-River Forest 20:55.37 7:04
117 Isaac Park Fr Hinsdale (Central) 20:55.56 7:04
118 Reed Uebelhor Fr Oak Park-River Forest 20:57.43 7:05
119 Matt Ahern Fr Elmhurst (York) 20:57.74 7:05
120 Ryan Odiet Fr Glenbard West 20:58.74 7:05
121 Alex Yang Fr Hinsdale (Central) 20:59.01 7:05
122 Jimmy Venkus Fr Downers Grove North 21:01.27 7:06 12/15 58/61 5/6
123 Michael Skora Fr Hinsdale (Central) 21:06.48 7:08
124 Nolan Kim Fr Hinsdale (Central) 21:12.27 7:10
125 Ethan Hsieh Fr Elmhurst (York) 21:14.54 7:11
126 Alexander Wilcox Fr Elmhurst (York) 21:15 7:11
127 Lucas Berg Fr Elmhurst (York) 21:17.89 7:12
128 Angel Velaso Fr Elmhurst (York) 21:18.66 7:12
129 Joseph Hermann Fr Lyons Township 21:21.42 7:13
130 William Cotts Fr Lyons Township 21:28.04 7:15
131 Eamon Casey Fr Downers Grove North 21:39.93 7:19 13/15 59/61 5/5 You ROCK! (SBP)
132 Jonathan Westfall Fr Downers Grove North 21:57.04 7:25 14/15 60/61 5/5
133 Aidan Hall Fr Elmhurst (York) 22:02.56 7:27
134 Jacob Ordona Fr Glenbard West 22:04.9 7:28
135 Millan Whittier Fr Hinsdale (Central) 22:28.82 7:36
136 Josh Brooks Fr Glenbard West 22:39.95 7:39
137 Timothy Vietzen Fr Oak Park-River Forest 22:47.71 7:42
138 Zac Gilbert Fr Hinsdale (Central) 23:30.09 7:56
139 Shi Chen Fr Hinsdale (Central) 23:42.03 8:00
140 Erik Peterson Fr Downers Grove North 23:58.14 8:06 15/15 61/61 5/5
141 Matthew Heinberg Fr Elmhurst (York) 24:04.58 8:08
142 Ian Mikhail Fr Elmhurst (York) 25:21.24 8:34
143 Diego Martinez Fr Elmhurst (York) 25:36.31 8:39
144 Will Kearyney Fr Lyons Township 28:10.45 9:31
145 Aidan Kearney Fr Lyons Township 30:01.55 10:09
146 Joshua Yan Fr Hinsdale (Central) 30:55.64 10:27
147 Thomas Krupa Fr Elmhurst (York) 34:21 11:36
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hinsdale (Central)
1-1-1-1-1
Gap: 1:30
82:36
16:31
5:35
54 Daniel Watcke
Fr
15:41
5:18
1
Jesse Gamboa
Fr
16:01
5:25
4
Grant Miller
Fr
16:35
5:36
11
Daniel Wang
Fr
17:08
5:47
18
Akram Alothman
Fr
17:11
5:48
20
Kyle Doorhy
Fr
17:36
5:57
29
Charlie Wittemann
Fr
17:53
6:03
35
2 Lyons Township
5-5-5-4-2
Gap: 0:19
83:15
16:39
5:37
66 Aidan Collins
Fr
16:29
5:34
10
Niklas Polonowski
Fr
16:37
5:37
12
Matt McGovern
Fr
16:38
5:37
13
Jack Meyers
Fr
16:43
5:39
15
Michael Ferrell
Fr
16:48
5:41
16
Dylan Nelson
Fr
17:09
5:48
19
Teddy Coyne
Fr
17:34
5:56
27
3 Elmhurst (York)
4-4-3-2-3
Gap: 1:03
83:40
16:44
5:39
68 Lance McCann
Fr
16:17
5:30
7
Aidan Hill
Fr
16:19
5:31
8
Payton Bryk
Fr
16:42
5:38
14
Ethan Brown
Fr
17:03
5:46
17
Daniel O'Shaughnessy
Fr
17:20
5:51
22
Luke Lestina
Fr
17:30
5:55
25
Jack Carroll
Fr
17:32
5:55
26
4 Oak Park-River Forest
3-2-2-3-4
Gap: 1:47
83:44
16:45
5:39
80 Liam Newhart
Fr
15:54
5:22
3
Brady O'Connor
Fr
16:11
5:28
5
Owen Augustine
Fr
16:20
5:31
9
Nick Amstutz
Fr
17:38
5:57
31
Ben Niewoehner
Fr
17:42
5:59
32
Roan Egan
Fr
17:52
6:02
34
Zekey Wells
Fr
18:01
6:05
38
4 Downers Grove North
2-2-3-5-4
Gap: 1:43
84:16
16:51
5:42
80 Topher Ferris
Fr
15:51
5:21
2
Leo Gartlan
Fr
16:16
5:30
6
Jonah Sutton
Fr
17:14
5:49
21
Matt Rucolas
Fr
17:20
5:52
23
Michael Pugh
Fr
17:34
5:56
28
Ellis Sioukas
Fr
17:58
6:04
36
Jonathan Hogg
Fr
18:05
6:07
39
6 Glenbard West
6-6-6-6-6
Gap: 0:44
89:02
17:48
6:01
164 Owen Reifel
Fr
17:26
5:53
24
Nolan Nuccio
Fr
17:37
5:57
30
Andrew Bare
Fr
17:51
6:02
33
Liam Oneill
Fr
17:58
6:04
37
Adam Bierly
Fr
18:10
6:08
40
Matthew Verbiser
Fr
18:23
6:13
41
Max Southwell
Fr
18:43
6:19
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
1-1-1-1-1
Gap: 0:31
87:41
17:32
5:55
26 Dylan Nelson
Fr
17:09
5:48
1
Teddy Coyne
Fr
17:34
5:56
4
Quinn Brennan
Fr
17:38
5:58
6
Calum Rogers
Fr
17:39
5:58
7
Vincent Stobart
Fr
17:40
5:58
8
Connor Kachmarik
Fr
17:45
6:00
9
Henry Fink
Fr
18:00
6:05
14
2 Elmhurst (York)
2-1-2-2-2
Gap: 1:00
89:48
17:58
6:04
63 Luke Lestina
Fr
17:30
5:55
2
Jack Carroll
Fr
17:32
5:55
3
Sam Braafhart
Fr
17:54
6:03
12
Moises Gomez
Fr
18:22
6:12
20
Max Thoresen
Fr
18:30
6:15
26
Thomas Van Daff
Fr
18:32
6:16
27
Charlie McKenna
Fr
18:55
6:23
31
3 Hinsdale (Central)
3-3-3-3-3
Gap: 0:47
90:24
18:05
6:06
72 Kyle Doorhy
Fr
17:36
5:57
5
Charlie Wittemann
Fr
17:53
6:03
11
Nicholas Bergner
Fr
18:14
6:10
17
Amin Matariyeh
Fr
18:18
6:11
18
Adam Lacayo
Fr
18:23
6:13
21
Holden Satre
Fr
18:26
6:14
23
Aaron Doorhy
Fr
18:29
6:15
25
4 Oak Park-River Forest
4-4-4-4-4
Gap: 0:56
91:26
18:17
6:11
98 Roan Egan
Fr
17:52
6:02
10
Zekey Wells
Fr
18:01
6:05
15
Josh Kilworth
Fr
18:20
6:12
19
Nick Parrell
Fr
18:27
6:14
24
Jack Elza
Fr
18:47
6:21
30
Harrison Desmarais
Fr
19:07
6:28
33
Evan Hauptmann
Fr
19:16
6:30
34
5 Downers Grove North
5-5-5-5-5
Gap: 2:19
93:54
18:47
6:21
126 Ellis Sioukas
Fr
17:58
6:04
13
Jonathan Hogg
Fr
18:05
6:07
16
Caden McCann
Fr
18:36
6:17
28
Michael Logan
Fr
18:58
6:24
32
Asa Gaspar
Fr
20:17
6:51
37
Jake Larocco
Fr
20:37
6:58
38
Jimmy Venkus
Fr
21:01
7:06
40
6 Glenbard West
6-6-6-6-6
Gap: 2:35
97:42
19:32
6:36
161 Matthew Verbiser
Fr
18:23
6:13
22
Max Southwell
Fr
18:43
6:19
29
Henry Blatchford
Fr
19:48
6:41
35
Andrew Housey
Fr
19:49
6:42
36
Ryan Odiet
Fr
20:59
7:05
39
Jacob Ordona
Fr
22:05
7:28
41
Josh Brooks
Fr
22:40
7:39
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: Fr 3rd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
1-1-1-1-1
Gap: 0:29
90:19
18:04
6:06
15 Connor Kachmarik
Fr
17:45
6:00
1
Henry Fink
Fr
18:00
6:05
2
Declan Quealy
Fr
18:09
6:08
3
Cal Symington
Fr
18:13
6:09
4
Ezekial Rodriguez
Fr
18:14
6:09
5
Jackson Shell
Fr
18:14
6:10
6
Jake Linesch
Fr
18:16
6:10
7
2 Hinsdale (Central)
2-2-2-2-2
Gap: 0:45
93:34
18:43
6:19
60 Holden Satre
Fr
18:26
6:14
8
Aaron Doorhy
Fr
18:29
6:15
9
Rohan Devulapally
Fr
18:30
6:15
10
Jack Conners
Fr
18:58
6:24
14
Nicholas Munoz
Fr
19:11
6:29
19
Gavin Rose
Fr
19:17
6:31
22
Augustinas Pletas
Fr
19:30
6:35
24
3 Elmhurst (York)
3-3-3-3-3
Gap: 0:35
94:32
18:54
6:23
68 Thomas Van Daff
Fr
18:32
6:16
11
Charlie McKenna
Fr
18:55
6:23
12
Joe Sherman
Fr
18:56
6:24
13
Eric Anderson
Fr
19:01
6:26
15
Jack Beckman
Fr
19:07
6:28
17
Wyatt Kennedy
Fr
19:11
6:29
18
Kevin Kelley
Fr
19:12
6:29
20
4 Oak Park-River Forest
4-4-4-4-4
Gap: 0:36
97:10
19:26
6:34
111 Harrison Desmarais
Fr
19:07
6:28
16
Evan Hauptmann
Fr
19:16
6:30
21
Roger Carstens
Fr
19:22
6:32
23
Danny Blatchford
Fr
19:42
6:39
25
Joseph Cote
Fr
19:43
6:40
26
Alek Saame
Fr
20:26
6:54
27
Daniel Lim
Fr
20:32
6:56
28
5 Downers Grove North
5-5-5-5-5
Gap: 3:21
109:13
21:51
7:23
155 Jake Larocco
Fr
20:37
6:58
29
Jimmy Venkus
Fr
21:01
7:06
30
Eamon Casey
Fr
21:40
7:19
31
Jonathan Westfall
Fr
21:57
7:25
32
Erik Peterson
Fr
23:58
8:06
33








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.