Downers Grove North Results from the West Suburban Silver Conf at Berens Park, IL on 10/19/19

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Abigail Streff So So 24:20.99 8:14 2.96 105/150 9/11 32/37 5/6
Allie Petkova Jr JV 22:01.33 7:26 2.96 56/143 7/11 24/37 4/6
Annie Bieda Jr V 19:16.91 6:31 2.96 37/40 6/7 7/37 5/6
Ava Geiger Fr V 18:31.1 6:15 2.96 21/40 2/7 2/37 6/6
Caroline Scott So So 20:09.81 6:49 2.96 20/150 2/11 12/37 5/6
Celia Colucci Fr Fr 24:22.08 8:14 2.96 20/33 7/8 33/37 2/2
Claire Pyne Fr V 18:51.64 6:22 2.96 29/40 5/7 5/37 4/6
Devin DuPilka So So 21:08.84 7:09 2.96 43/150 4/11 18/37 5/6
Elisabeth Mooney So So 22:34.45 7:38 2.96 72/150 8/11 28/37 5/6
Elizabeth Carlson Fr Fr 21:45.41 7:21 2.96 7/33 4/8 22/37 1/2
Ellie Gross Sr JV 19:32.3 6:36 2.96 12/143 2/11 9/37 3/7
Eva Bednard Sr V 18:40.66 6:19 2.96 23/40 3/7 3/37 5/6
Gabriella Frank So So 25:55.56 8:46 2.96 125/150 10/11 35/37 6/6
Gabrielle Chen Fr So 21:50.25 7:23 2.96 48/150 6/11 23/37 5/6
Gaby Sauer Sr JV 22:26.44 7:35 2.96 63/143 9/11 26/37 3/6
Hailey Grubich Sr JV 22:01.42 7:26 2.96 57/143 8/11 25/37 4/6 You ROCK! (SBP)
Hannah Schultz Jr JV 20:22.94 6:53 2.96 23/143 4/11 13/37 4/6
Julia Arnold Fr Fr 34:02.02 11:30 2.96 32/33 8/8 37/37 2/2
Kate Cesario Fr Fr 20:25.65 6:54 2.96 1/33 1/8 14/37 1/3
Katie Baker Fr Fr 23:07.17 7:49 2.96 15/33 6/8 31/37 2/2
Lauren Egan Sr JV 19:37.06 6:38 2.96 13/143 3/11 11/37 3/6
Liberty Soelberg Jr JV 22:42.18 7:40 2.96 70/143 10/11 29/37 3/6
Lillian Johnson Jr JV 20:32.22 6:56 2.96 25/143 5/11 15/37 3/6
Lina Barsketis So So 22:34.16 7:37 2.96 71/150 7/11 27/37 5/6
Madeline Casey Fr V 18:41.55 6:19 2.96 24/40 4/7 4/37 4/6 You ROCK! (SBP)
Maeve Courtney Fr So 19:36.35 6:37 2.96 11/150 1/11 10/37 3/6
Maggie Fleming Fr So 20:54.08 7:04 2.96 40/150 3/11 17/37 5/6
Mallory Saranecki Fr Fr 22:45.74 7:41 2.96 13/33 5/8 30/37 2/2 You ROCK! (SBP)
Melissa Jachim Jr V 17:33.41 5:56 2.96 5/40 1/7 1/37 4/6
Molly Smith Sr JV 24:56.65 8:26 2.96 106/143 11/11 34/37 5/5
Natalie Cupial So So 21:39.57 7:19 2.96 47/150 5/11 21/37 5/6
Natalie Yoch So So 25:58.28 8:46 2.96 126/150 11/11 36/37 5/6 You ROCK! (SBP)
Nora Curran Fr Fr 21:15.01 7:11 2.96 3/33 2/8 19/37 1/2
Peyton Myers Fr Fr 21:34.45 7:17 2.96 5/33 3/8 20/37 1/2
Rebecca Maniskas Sr JV 20:47.93 7:02 2.96 31/143 6/11 16/37 3/6
Rylan Gaspar Jr JV 19:16.82 6:31 2.96 9/143 1/11 6/37 4/7
Victoria Miller Sr V 19:24.33 6:33 2.96 39/40 7/7 8/37 4/4 You ROCK! (SBP)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 5/6 92:18
1:18
2.96 6:14 5:56 6:22 102 5:59 Melissa Jachim (5), Ava Geiger (21), Eva Bednard (23), Madeline Casey (24), Claire Pyne (29)
So 1st 5 5/6 103:29
2:03
2.96 7:00 6:37 7:19 127 6:26 Maeve Courtney (11), Caroline Scott (20), Maggie Fleming (31), Devin DuPilka (32), Natalie Cupial (33)
So 2nd 5 5/6 117:15
4:05
2.96 7:55 7:23 8:46 147 6:46 Gabrielle Chen (21), Lina Barsketis (27), Elisabeth Mooney (28), Abigail Streff (33), Gabriella Frank (38)
JV 1st 5 4/6 99:21
1:15
2.96 6:43 6:31 6:56 78 6:27 Rylan Gaspar (9), Ellie Gross (12), Lauren Egan (13), Hannah Schultz (21), Lillian Johnson (23)
JV 2nd 5 3/6 109:59
1:54
2.96 7:26 7:02 7:40 94 6:46 Rebecca Maniskas (9), Allie Petkova (19), Hailey Grubich (20), Gaby Sauer (21), Liberty Soelberg (25)
Fr 1st 5 1/2 107:46
2:20
2.96 7:17 6:54 7:41 28 7:17 Kate Cesario (1), Nora Curran (3), Peyton Myers (5), Elizabeth Carlson (7), Mallory Saranecki (12)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Katelynne Hart Sr Glenbard West 16:12.44 5:29
2 Mckenna Revord Sr Hinsdale (Central) 17:15.64 5:50
3 Audrey Allman So Glenbard West 17:19.38 5:51
4 Josephine Welin So Oak Park-River Forest 17:23.32 5:52
5 Melissa Jachim Jr Downers Grove North 17:33.41 5:56 1/7 1/37 4/6
6 Kate Dickman Jr Lyons Township 17:37.24 5:57
7 Maggie Abbs Sr Lyons Township 17:44.6 6:00
8 Delaney Engel So Glenbard West 17:45.41 6:00
9 Brooke Berger Fr Elmhurst (York) 17:49.48 6:01
10 Emma Watcke Sr Hinsdale (Central) 17:52.01 6:02
11 Taylor Wagner Sr Hinsdale (Central) 18:01.18 6:05
12 Catie McCabe Fr Hinsdale (Central) 18:04.32 6:06
13 Nora Wollen Jr Oak Park-River Forest 18:05.76 6:07
14 Katelyn Winton So Elmhurst (York) 18:06.86 6:07
15 Louisa Brorson So Hinsdale (Central) 18:09.27 6:08
16 Sarah Fischer Fr Hinsdale (Central) 18:12.04 6:09
17 Bria Bennis Fr Elmhurst (York) 18:13.09 6:09
18 Claire Williams Jr Lyons Township 18:21.94 6:12
19 Lydia Hickey Sr Elmhurst (York) 18:22.66 6:13
20 Anna Nickoley So Glenbard West 18:30.37 6:15
21 Ava Geiger Fr Downers Grove North 18:31.1 6:15 2/7 2/37 6/6
22 Kathleen Buhrfiend So Elmhurst (York) 18:34.44 6:17
23 Eva Bednard Sr Downers Grove North 18:40.66 6:19 3/7 3/37 5/6
24 Madeline Casey Fr Downers Grove North 18:41.55 6:19 4/7 4/37 4/6 You ROCK! (SBP)
25 Parker Hulen Jr Oak Park-River Forest 18:43.26 6:19
26 Ava Powell Sr Glenbard West 18:46.1 6:20
27 Kiley Durkin Sr Lyons Township 18:48.71 6:21
28 Maggie Rose Baron Jr Oak Park-River Forest 18:49.78 6:22
29 Claire Pyne Fr Downers Grove North 18:51.64 6:22 5/7 5/37 4/6
30 Teagan O'Flaherty Sr Lyons Township 18:53.79 6:23
31 Madeleine Ryan Jr Lyons Township 19:00.21 6:25
32 Charlotte Lange Fr Lyons Township 19:00.65 6:25
33 Jana Casey Sr Oak Park-River Forest 19:00.98 6:25
34 Audrey Lewis Sr Oak Park-River Forest 19:09.53 6:28
35 Margaret Clink Sr Elmhurst (York) 19:11.74 6:29
36 Lucy Fischer Sr Hinsdale (Central) 19:16.23 6:31
37 Annie Bieda Jr Downers Grove North 19:16.91 6:31 6/7 7/37 5/6
38 Katelyn Leonard So Elmhurst (York) 19:17.45 6:31
39 Victoria Miller Sr Downers Grove North 19:24.33 6:33 7/7 8/37 4/4 You ROCK! (SBP)
40 Paige King Fr Glenbard West 19:29.57 6:35
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Hinsdale (Central)
2-2-2-2-1
Gap: 0:54
89:22
17:52
6:02
50 Mckenna Revord
Sr
17:16
5:50
2
Emma Watcke
Sr
17:52
6:02
10
Taylor Wagner
Sr
18:01
6:05
11
Catie McCabe
Fr
18:04
6:06
12
Louisa Brorson
So
18:09
6:08
15
Sarah Fischer
Fr
18:12
6:09
16
Lucy Fischer
Sr
19:16
6:31
36
2 Glenbard West
1-1-1-1-2
Gap: 2:34
88:34
17:43
5:59
58 Katelynne Hart
Sr
16:12
5:29
1
Audrey Allman
So
17:19
5:51
3
Delaney Engel
So
17:45
6:00
8
Anna Nickoley
So
18:30
6:15
20
Ava Powell
Sr
18:46
6:20
26
Paige King
Fr
19:30
6:35
40




3 Elmhurst (York)
6-5-4-4-3
Gap: 0:45
91:07
18:13
6:09
81 Brooke Berger
Fr
17:49
6:01
9
Katelyn Winton
So
18:07
6:07
14
Bria Bennis
Fr
18:13
6:09
17
Lydia Hickey
Sr
18:23
6:13
19
Kathleen Buhrfiend
So
18:34
6:17
22
Margaret Clink
Sr
19:12
6:29
35
Katelyn Leonard
So
19:17
6:31
38
4 Lyons Township
5-3-3-3-4
Gap: 1:17
91:26
18:17
6:11
88 Kate Dickman
Jr
17:37
5:57
6
Maggie Abbs
Sr
17:45
6:00
7
Claire Williams
Jr
18:22
6:12
18
Kiley Durkin
Sr
18:49
6:21
27
Teagan O'Flaherty
Sr
18:54
6:23
30
Madeleine Ryan
Jr
19:00
6:25
31
Charlotte Lange
Fr
19:01
6:25
32
5 Downers Grove North
4-6-6-6-5
Gap: 1:18
92:18
18:28
6:14
102 Melissa Jachim
Jr
17:33
5:56
5
Ava Geiger
Fr
18:31
6:15
21
Eva Bednard
Sr
18:41
6:19
23
Madeline Casey
Fr
18:42
6:19
24
Claire Pyne
Fr
18:52
6:22
29
Annie Bieda
Jr
19:17
6:31
37
Victoria Miller
Sr
19:24
6:33
39
6 Oak Park-River Forest
3-4-5-5-6
Gap: 1:38
92:03
18:25
6:13
103 Josephine Welin
So
17:23
5:52
4
Nora Wollen
Jr
18:06
6:07
13
Parker Hulen
Jr
18:43
6:19
25
Maggie Rose Baron
Jr
18:50
6:22
28
Jana Casey
Sr
19:01
6:25
33
Audrey Lewis
Sr
19:10
6:28
34




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Bella Swanson So Elmhurst (York) 18:35.87 6:17
2 Catherine Sommerfeld Fr Lyons Township 18:53.86 6:23
3 Maureen Buhrfiend Fr Elmhurst (York) 18:57.24 6:24
4 Charlotte Reedy So Elmhurst (York) 19:11.22 6:29
5 Shannon Farrow So Elmhurst (York) 19:11.52 6:29
6 Sophia Thomas So Lyons Township 19:12.67 6:29
7 Allison Fitzgibbons So Elmhurst (York) 19:14.36 6:30
8 Erin Powers So Elmhurst (York) 19:27.07 6:34
9 Kate Pratt Fr Elmhurst (York) 19:28.77 6:35
10 Maia Rudofski Fr Lyons Township 19:30.29 6:35
11 Maeve Courtney Fr Downers Grove North 19:36.35 6:37 1/11 10/37 3/6
12 Hannah Moffatt Fr Glenbard West 19:36.55 6:37
13 Marlo Armstrong So Lyons Township 19:42.02 6:39
14 Maureen Patrick So Lyons Township 19:44.2 6:40
15 Rylee Danley Fr Oak Park-River Forest 19:50.65 6:42
16 Abigail Lofgren Fr Oak Park-River Forest 19:50.7 6:42
17 Carlin Hass Fr Glenbard West 19:59.53 6:45
18 Megan Lu So Hinsdale (Central) 20:03.39 6:47
19 Anna Rojas So Glenbard West 20:05.12 6:47
20 Caroline Scott So Downers Grove North 20:09.81 6:49 2/11 12/37 5/6
21 Helen Pygon Fr Elmhurst (York) 20:15.84 6:51
22 Kaylee Lange Fr Glenbard West 20:16.44 6:51
23 Abby Farley Fr Lyons Township 20:18.16 6:52
24 Anne Stine Fr Oak Park-River Forest 20:19.84 6:52
25 Elise Chranko Fr Oak Park-River Forest 20:21.46 6:53
26 Isabelle Hughes So Elmhurst (York) 20:26.86 6:54
27 Dorothy Billings Fr Glenbard West 20:28.37 6:55
28 Ava Glabus Fr Elmhurst (York) 20:28.85 6:55
29 Lily Halden So Glenbard West 20:29.48 6:55
30 Niamh Griffin Fr Lyons Township 20:30.27 6:56
31 Lily Beerhalter Fr Elmhurst (York) 20:31.33 6:56
32 Claire Kesslering So Elmhurst (York) 20:32.82 6:56
33 Natalie Quinn Fr Oak Park-River Forest 20:36.17 6:58
34 Abby Deuter So Lyons Township 20:39 6:59
35 Leora Kurtz Fr Oak Park-River Forest 20:39.25 6:59
36 Scarlett Lestina Fr Lyons Township 20:42.84 7:00
37 Ellie Herman Fr Lyons Township 20:44.02 7:00
38 Skylar Miller Fr Glenbard West 20:47.73 7:02
39 Alexa Moritz So Glenbard West 20:50.02 7:02
40 Maggie Fleming Fr Downers Grove North 20:54.08 7:04 3/11 17/37 5/6
41 Duska Richert So Lyons Township 20:56.09 7:04
42 Maileigh Cousins Fr Glenbard West 20:59.24 7:05
43 Devin DuPilka So Downers Grove North 21:08.84 7:09 4/11 18/37 5/6
44 Sophia Mikula So Elmhurst (York) 21:32.69 7:17
45 Ella Kaslewicz So Glenbard West 21:35.86 7:18
46 Nora Gannon So Lyons Township 21:38.13 7:19
47 Natalie Cupial So Downers Grove North 21:39.57 7:19 5/11 21/37 5/6
48 Gabrielle Chen Fr Downers Grove North 21:50.25 7:23 6/11 23/37 5/6
49 Sarah Brownlie So Elmhurst (York) 21:50.63 7:23
50 Tessa Kochert So Glenbard West 21:51.75 7:23
51 Anne Flanagan Fr Elmhurst (York) 21:51.76 7:23
52 Mai-Jeanna Sakho Fr Hinsdale (Central) 21:55.14 7:24
53 Sydney Sherman So Oak Park-River Forest 21:56.77 7:25
54 Teresa Adduci Fr Glenbard West 21:58.67 7:25
55 Ava Marginean So Hinsdale (Central) 22:04.08 7:27
56 Katie Whyte So Glenbard West 22:04.61 7:28
57 Devyn Carr Fr Glenbard West 22:07.24 7:28
58 Grace Moore So Lyons Township 22:08.77 7:29
59 Lina Jensen So Glenbard West 22:09.38 7:29
60 Viviana Morales Fr Elmhurst (York) 22:11.58 7:30
61 Julia Kogan So Elmhurst (York) 22:13.44 7:30
62 Anna Clink So Elmhurst (York) 22:14.25 7:31
63 Sophia Henry Fr Oak Park-River Forest 22:17.61 7:32
64 Gigi Gottfried So Hinsdale (Central) 22:21.36 7:33
65 Ellie Ruszczyk So Oak Park-River Forest 22:30.64 7:36
66 Maggie Cavanaugh So Lyons Township 22:31.13 7:36
67 Skylar Oh Fr Glenbard West 22:31.46 7:37
68 Morgan Vandenbrook So Elmhurst (York) 22:31.69 7:37
69 Mansi Jajodia So Glenbard West 22:31.8 7:37
70 Brianna Brown So Glenbard West 22:33.86 7:37
71 Lina Barsketis So Downers Grove North 22:34.16 7:37 7/11 27/37 5/6
72 Elisabeth Mooney So Downers Grove North 22:34.45 7:38 8/11 28/37 5/6
73 Rory Gallagher So Lyons Township 22:34.51 7:38
74 Teya Cantwell So Lyons Township 22:36.2 7:38
75 Sophie Nelson So Lyons Township 22:41.27 7:40
76 Eileen Angel Fr Elmhurst (York) 22:41.89 7:40
77 Grace Adams So Elmhurst (York) 22:43.41 7:41
78 Ava Hays So Lyons Township 22:43.58 7:41
79 Kathryn Castanoli Fr Elmhurst (York) 22:44.88 7:41
80 London Maxwell Fr Hinsdale (Central) 22:51.21 7:43
81 Samantha Smith So Oak Park-River Forest 22:52.39 7:44
82 McKenna Callahan Fr Elmhurst (York) 22:52.91 7:44
83 Rowan Dujule Fr Oak Park-River Forest 22:54.5 7:44
84 Diana Stirn So Lyons Township 22:59.63 7:46
85 Josie Humbert So Oak Park-River Forest 23:12.35 7:50
86 Kylie McGinley So Glenbard West 23:12.8 7:51
87 Macy Stanislaw So Oak Park-River Forest 23:19.21 7:53
88 Kate Davis Fr Elmhurst (York) 23:23.79 7:54
89 Ema Bothwell So Lyons Township 23:32.07 7:57
90 Haven Lisek So Lyons Township 23:41.73 8:00
91 Agnes Sweley So Elmhurst (York) 23:44.94 8:01
92 Grace Stumpf So Elmhurst (York) 23:51.43 8:04
93 Grace Libert Fr Elmhurst (York) 23:51.45 8:04
94 Mia Fidanza So Elmhurst (York) 23:57.64 8:06
95 Lucy Baird So Elmhurst (York) 23:59.04 8:06
96 Jillian Sussman So Elmhurst (York) 23:59.95 8:06
97 Mikayla McGovern So Lyons Township 24:01.48 8:07
98 Maeve Condon So Elmhurst (York) 24:01.6 8:07
99 Ellie Condon So Elmhurst (York) 24:01.62 8:07
100 Maya Guerriero Fr Oak Park-River Forest 24:02.9 8:07
101 Ella Erickson So Glenbard West 24:09.56 8:10
102 Francesca Rimbos So Hinsdale (Central) 24:16.84 8:12
103 Abby Conners So Elmhurst (York) 24:18.51 8:13
104 Anna Mapes So Elmhurst (York) 24:18.79 8:13
105 Abigail Streff So Downers Grove North 24:20.99 8:14 9/11 32/37 5/6
106 Anna Haggerdy So Lyons Township 24:21.36 8:14
107 Brooke Benson So Glenbard West 24:22.08 8:14
108 Claire Corrigan So Lyons Township 24:23.45 8:14
109 Emily Baker So Elmhurst (York) 24:23.92 8:15
110 Lauren Hoffman So Elmhurst (York) 24:24.08 8:15
111 Claudia Knickrehm So Oak Park-River Forest 24:29.5 8:16
112 Maddie Colantuono So Lyons Township 24:32.6 8:18
113 Sara Klein Fr Elmhurst (York) 24:32.91 8:18
114 Betsabe Argueta So Elmhurst (York) 24:43.84 8:21
115 Lily Watson So Oak Park-River Forest 24:51.63 8:24
116 Marisol Delgado Fr Elmhurst (York) 24:52.24 8:24
117 Bridget Kallas So Hinsdale (Central) 24:59.05 8:26
118 Angelina Duan So Hinsdale (Central) 25:04.39 8:28
119 Bella Brown So Hinsdale (Central) 25:05.08 8:28
120 Grace Winkelhake Fr Oak Park-River Forest 25:12.22 8:31
121 Malenna Dominguez Fr Elmhurst (York) 25:12.4 8:31
122 Bella Totaro Fr Hinsdale (Central) 25:15.58 8:32
123 Maria Dold So Lyons Township 25:33.33 8:38
124 Julia Klein Fr Elmhurst (York) 25:36.15 8:39
125 Gabriella Frank So Downers Grove North 25:55.56 8:46 10/11 35/37 6/6
126 Natalie Yoch So Downers Grove North 25:58.28 8:46 11/11 36/37 5/6 You ROCK! (SBP)
127 Sophie Straughan So Oak Park-River Forest 26:03.13 8:48
128 Olivia Buscemi So Elmhurst (York) 26:20.75 8:54
129 Cecilia Lynch Fr Oak Park-River Forest 26:29.12 8:57
130 Nora Winters So Hinsdale (Central) 26:36.37 8:59
131 Abby Shanley So Lyons Township 26:36.48 8:59
132 Natalee Kirkwood So Glenbard West 26:38.52 9:00
133 Amber Phillips So Lyons Township 26:41.66 9:01
134 Teegan Roach Fr Elmhurst (York) 26:41.71 9:01
135 Ayari Salas-Lozano So Lyons Township 26:46.18 9:03
136 Orla Ryan So Lyons Township 26:49.81 9:04
137 Leah West So Lyons Township 26:51.83 9:05
138 Emmerson Duell Fr Elmhurst (York) 27:42.47 9:22
139 Mikyla Terrazas So Lyons Township 27:57.04 9:27
140 Sammy AbuArab So Lyons Township 27:57.19 9:27
141 Nora Breen Fr Elmhurst (York) 28:23.34 9:35
142 Ayanna Townsend So Oak Park-River Forest 28:24.39 9:36
143 Maggie Brophy So Lyons Township 28:33.8 9:39
144 Mia Philosophos Fr Hinsdale (Central) 29:15.1 9:53
145 Abby Feeney Fr Elmhurst (York) 29:34.68 10:00
146 Samantah Matute So Lyons Township 30:07.59 10:11
147 Cecilia White Fr Oak Park-River Forest 30:08.23 10:11
148 Gabby Sanchez So Lyons Township 30:10.16 10:12
149 Elena Kielczynski So Lyons Township 31:24.22 10:37
150 Elanor Huber Fr Oak Park-River Forest 31:44.16 10:43
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: So 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
1-1-1-1-1
Gap: 0:38
95:10
19:02
6:26
20 Bella Swanson
So
18:36
6:17
1
Maureen Buhrfiend
Fr
18:57
6:24
3
Charlotte Reedy
So
19:11
6:29
4
Shannon Farrow
So
19:12
6:29
5
Allison Fitzgibbons
So
19:14
6:30
7
Erin Powers
So
19:27
6:34
8
Kate Pratt
Fr
19:29
6:35
9
2 Lyons Township
2-2-2-2-2
Gap: 0:50
97:03
19:25
6:33
45 Catherine Sommerfeld
Fr
18:54
6:23
2
Sophia Thomas
So
19:13
6:29
6
Maia Rudofski
Fr
19:30
6:35
10
Marlo Armstrong
So
19:42
6:39
13
Maureen Patrick
So
19:44
6:40
14
Abby Farley
Fr
20:18
6:52
22
Niamh Griffin
Fr
20:30
6:56
27
3 Glenbard West
4-3-3-3-3
Gap: 0:52
100:26
20:05
6:47
94 Hannah Moffatt
Fr
19:37
6:37
12
Carlin Hass
Fr
20:00
6:45
17
Anna Rojas
So
20:05
6:47
19
Kaylee Lange
Fr
20:16
6:51
21
Dorothy Billings
Fr
20:28
6:55
25
Lily Halden
So
20:29
6:55
26
Skylar Miller
Fr
20:48
7:02
30
4 Oak Park-River Forest
5-4-4-4-4
Gap: 0:46
100:59
20:12
6:49
106 Rylee Danley
Fr
19:51
6:42
15
Abigail Lofgren
Fr
19:51
6:42
16
Anne Stine
Fr
20:20
6:52
23
Elise Chranko
Fr
20:21
6:53
24
Natalie Quinn
Fr
20:36
6:58
28
Leora Kurtz
Fr
20:39
6:59
29
Sydney Sherman
So
21:57
7:25
36
5 Downers Grove North
3-4-5-5-5
Gap: 2:03
103:29
20:42
7:00
127 Maeve Courtney
Fr
19:36
6:37
11
Caroline Scott
So
20:10
6:49
20
Maggie Fleming
Fr
20:54
7:04
31
Devin DuPilka
So
21:09
7:09
32
Natalie Cupial
So
21:40
7:19
33
Gabrielle Chen
Fr
21:50
7:23
34
Lina Barsketis
So
22:34
7:37
39
6 Hinsdale (Central)
6-6-6-6-6
Gap: 2:48
109:15
21:51
7:23
168 Megan Lu
So
20:03
6:47
18
Mai-Jeanna Sakho
Fr
21:55
7:24
35
Ava Marginean
So
22:04
7:27
37
Gigi Gottfried
So
22:21
7:33
38
London Maxwell
Fr
22:51
7:43
40
Francesca Rimbos
So
24:17
8:12
41
Bridget Kallas
So
24:59
8:26
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: So 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Elmhurst (York)
1-1-1-1-1
Gap: 1:02
100:07
20:01
6:46
17 Erin Powers
So
19:27
6:34
1
Kate Pratt
Fr
19:29
6:35
2
Helen Pygon
Fr
20:16
6:51
3
Isabelle Hughes
So
20:27
6:54
5
Ava Glabus
Fr
20:29
6:55
6
Lily Beerhalter
Fr
20:31
6:56
9
Claire Kesslering
So
20:33
6:56
10
2 Lyons Township
2-2-2-2-2
Gap: 0:26
102:54
20:35
6:57
50 Abby Farley
Fr
20:18
6:52
4
Niamh Griffin
Fr
20:30
6:56
8
Abby Deuter
So
20:39
6:59
11
Scarlett Lestina
Fr
20:43
7:00
13
Ellie Herman
Fr
20:44
7:00
14
Duska Richert
So
20:56
7:04
17
Nora Gannon
So
21:38
7:19
20
3 Glenbard West
3-3-3-3-3
Gap: 1:06
104:42
20:56
7:04
75 Lily Halden
So
20:29
6:55
7
Skylar Miller
Fr
20:48
7:02
15
Alexa Moritz
So
20:50
7:02
16
Maileigh Cousins
Fr
20:59
7:05
18
Ella Kaslewicz
So
21:36
7:18
19
Tessa Kochert
So
21:52
7:23
22
Teresa Adduci
Fr
21:59
7:25
24
4 Oak Park-River Forest
4-4-4-4-4
Gap: 2:13
110:17
22:03
7:27
115 Leora Kurtz
Fr
20:39
6:59
12
Sydney Sherman
So
21:57
7:25
23
Sophia Henry
Fr
22:18
7:32
25
Ellie Ruszczyk
So
22:31
7:36
26
Samantha Smith
So
22:52
7:44
29
Rowan Dujule
Fr
22:55
7:44
30
Josie Humbert
So
23:12
7:50
31
5 Downers Grove North
5-5-5-5-5
Gap: 4:05
117:15
23:27
7:55
147 Gabrielle Chen
Fr
21:50
7:23
21
Lina Barsketis
So
22:34
7:37
27
Elisabeth Mooney
So
22:34
7:38
28
Abigail Streff
So
24:21
8:14
33
Gabriella Frank
So
25:56
8:46
38
Natalie Yoch
So
25:58
8:46
39




6 Hinsdale (Central)
6-6-6-6-6
Gap: 0:59
124:41
24:56
8:25
174 Francesca Rimbos
So
24:17
8:12
32
Bridget Kallas
So
24:59
8:26
34
Angelina Duan
So
25:04
8:28
35
Bella Brown
So
25:05
8:28
36
Bella Totaro
Fr
25:16
8:32
37
Nora Winters
So
26:36
8:59
40
Mia Philosophos
Fr
29:15
9:53
41
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Maggie Vear Sr Lyons Township 18:59.84 6:25
2 Ally Sarussi Sr Lyons Township 19:03.17 6:26
3 Kate Ferrell Jr Lyons Township 19:03.6 6:26
4 Diane Makovic Sr Lyons Township 19:11.98 6:29
5 Haley Yeager Sr Glenbard West 19:12.03 6:29
6 Leah Paliakas Sr Lyons Township 19:12.25 6:29
7 Zoe Umlauf Jr Glenbard West 19:13.11 6:30
8 Maya Curry Sr Elmhurst (York) 19:14.6 6:30
9 Rylan Gaspar Jr Downers Grove North 19:16.82 6:31 1/11 6/37 4/7
10 Madison Ohm Jr Lyons Township 19:29.17 6:35
11 Jules Billings Sr Glenbard West 19:30.77 6:36
12 Ellie Gross Sr Downers Grove North 19:32.3 6:36 2/11 9/37 3/7
13 Lauren Egan Sr Downers Grove North 19:37.06 6:38 3/11 11/37 3/6
14 Maya Umlauf Jr Glenbard West 19:45.72 6:41
15 Ayesha Siddiqi Sr Elmhurst (York) 19:45.89 6:41
16 Tess Grzegorek Sr Lyons Township 19:47.58 6:41
17 Mary Grace Lansing Jr Lyons Township 19:58.87 6:45
18 Courtney Dunlap Sr Elmhurst (York) 20:02.1 6:46
19 Mary Kritikos Sr Elmhurst (York) 20:05.81 6:47
20 Sabina Llerenas Jr Lyons Township 20:17.18 6:51
21 Bella Walker Sr Elmhurst (York) 20:22.18 6:53
22 Emma Kern Sr Elmhurst (York) 20:22.84 6:53
23 Hannah Schultz Jr Downers Grove North 20:22.94 6:53 4/11 13/37 4/6
24 Charlotte Gleason Sr Hinsdale (Central) 20:28.84 6:55
25 Lillian Johnson Jr Downers Grove North 20:32.22 6:56 5/11 15/37 3/6
26 Olivia McLean Jr Lyons Township 20:35.8 6:58
27 Grace Anzaldi Jr Oak Park-River Forest 20:36.3 6:58
28 Emily Ebsen Jr Elmhurst (York) 20:38.73 6:58
29 Olivia Cline Jr Glenbard West 20:41.59 6:59
30 Kelsey Devereux Sr Elmhurst (York) 20:45.68 7:01
31 Rebecca Maniskas Sr Downers Grove North 20:47.93 7:02 6/11 16/37 3/6
32 Lara Davies Sr Lyons Township 21:07.61 7:08
33 Emma Fahey Sr Elmhurst (York) 21:09.77 7:09
34 Sophie Kalivas Sr Glenbard West 21:11.5 7:10
35 Audrey Buffo Sr Elmhurst (York) 21:14.42 7:11
36 Rachel Wagner Sr Hinsdale (Central) 21:17.19 7:11
37 JoJo Desir Sr Oak Park-River Forest 21:18.56 7:12
38 Sophia Padgett Jr Lyons Township 21:20.28 7:13
39 Julia Woods Jr Lyons Township 21:20.37 7:13
40 Maja Metcalf Jr Oak Park-River Forest 21:21.19 7:13
41 Elena Lynch Jr Oak Park-River Forest 21:23.29 7:14
42 Molly Gibbs Jr Oak Park-River Forest 21:23.3 7:14
43 Lauren Alcock Jr Glenbard West 21:24.64 7:14
44 Kaitlyn Norem Jr Glenbard West 21:26.5 7:15
45 Kendall Griffin Jr Hinsdale (Central) 21:26.81 7:15
46 Claire Sciortino Jr Hinsdale (Central) 21:30.71 7:16
47 Julia Laurx Jr Elmhurst (York) 21:31.27 7:16
48 Gianna Stephan Jr Elmhurst (York) 21:35.86 7:18
49 Marissa Chavez Sr Elmhurst (York) 21:39.21 7:19
50 Evelyn Purcell Sr Lyons Township 21:49.57 7:22
51 Maggie Moore Sr Elmhurst (York) 21:50.59 7:23
52 Anna Reyes Sr Lyons Township 21:53.19 7:24
53 Taylor Schwaab Jr Lyons Township 21:59.86 7:26
54 Elena Stoddard Jr Lyons Township 22:00.69 7:26
55 Mariah Bonfiglio Jr Lyons Township 22:01.01 7:26
56 Allie Petkova Jr Downers Grove North 22:01.33 7:26 7/11 24/37 4/6
57 Hailey Grubich Sr Downers Grove North 22:01.42 7:26 8/11 25/37 4/6 You ROCK! (SBP)
58 Natalie Carlisle Jr Lyons Township 22:06.91 7:28
59 Sarah Wilms Jr Elmhurst (York) 22:10.22 7:29
60 Mimi Tarter Jr Lyons Township 22:21.16 7:33
61 Elena Martinez Jr Elmhurst (York) 22:21.36 7:33
62 Molly Sullivan Jr Elmhurst (York) 22:23.29 7:34
63 Gaby Sauer Sr Downers Grove North 22:26.44 7:35 9/11 26/37 3/6
64 Brynn Tran Jr Oak Park-River Forest 22:29.4 7:36
65 Ally Splitstone Sr Elmhurst (York) 22:30.15 7:36
66 Rocky Rodriguez Sr Oak Park-River Forest 22:30.41 7:36
67 Kathleen Duffy Sr Lyons Township 22:34.35 7:38
68 Kayla Smith Sr Oak Park-River Forest 22:37.9 7:39
69 Liz Youngman Sr Hinsdale (Central) 22:38.48 7:39
70 Liberty Soelberg Jr Downers Grove North 22:42.18 7:40 10/11 29/37 3/6
71 Payton McQueeney Sr Lyons Township 22:45.18 7:41
72 Maeve Rice Sr Lyons Township 22:46.28 7:42
73 Faith Padilla Sr Lyons Township 22:48.1 7:42
74 Paige Braun Jr Oak Park-River Forest 22:49.55 7:43
75 Fiona O'Brien Jr Lyons Township 22:50.61 7:43
76 Anna Walker Jr Lyons Township 22:51.1 7:43
77 Lily Dolliff Sr Lyons Township 22:55.16 7:45
78 Maya Djurisic Sr Lyons Township 22:57.84 7:45
79 Rachel McFarland Sr Glenbard West 23:04.85 7:48
80 Kaylin Corotis Jr Oak Park-River Forest 23:04.85 7:48
81 Ava Brennan Jr Oak Park-River Forest 23:06.16 7:48
82 Emily Walker Jr Lyons Township 23:11.27 7:50
83 Luciana Ligammari Sr Lyons Township 23:16.96 7:52
84 Ella Gerdes Sr Lyons Township 23:18.97 7:53
85 Jessie Wang Jr Hinsdale (Central) 23:21.38 7:53
86 Andrea Gurau Sr Elmhurst (York) 23:22.99 7:54
87 Mia Sherman Sr Elmhurst (York) 23:24.75 7:55
88 Dell'Uomo Ludovica Jr Lyons Township 23:30.13 7:56
89 Stephanie Yang Jr Elmhurst (York) 23:30.74 7:57
90 Meaghan Sholtis Jr Elmhurst (York) 23:46.1 8:02
91 Anjaly Kappen Jr Elmhurst (York) 23:49.95 8:03
92 Livia Nitsche Jr Oak Park-River Forest 23:52.21 8:04
93 Yesenia Rodriguez Jr Proviso West 23:53.63 8:04
94 Mary Flanagan Jr Elmhurst (York) 24:00.93 8:07
95 Reghan Feehery Sr Elmhurst (York) 24:03.43 8:08
96 Kate Morrison Jr Glenbard West 24:11 8:10
97 Ellie Tarczon Jr Glenbard West 24:11.15 8:10
98 Molly Pruitt Sr Lyons Township 24:17.82 8:13
99 Marla Winters Sr Hinsdale (Central) 24:26.48 8:15
100 Sam Linares Jr Lyons Township 24:31.42 8:17
101 Zahra Anderson Jr Lyons Township 24:34.72 8:18
102 Katie Wilson Jr Hinsdale (Central) 24:34.77 8:18
103 London White Jr Lyons Township 24:40.28 8:20
104 Olivia Farley Sr Glenbard West 24:49.88 8:23
105 Selah Rodriguez Jr Lyons Township 24:55.11 8:25
106 Molly Smith Sr Downers Grove North 24:56.65 8:26 11/11 34/37 5/5
107 Emma Keneipp Jr Oak Park-River Forest 24:58.34 8:26
108 Lauren Quigley Sr Lyons Township 24:59.95 8:27
109 Erin Grant Jr Elmhurst (York) 25:00.95 8:27
110 Josie Capannari Sr Elmhurst (York) 25:11.34 8:31
111 Mary Clare Hughes Sr Elmhurst (York) 25:11.74 8:31
112 Viktorija Buntinas Sr Lyons Township 25:18.34 8:33
113 Leah Dillon Sr Lyons Township 25:20.18 8:34
114 Nina Soofi Jr Lyons Township 25:20.67 8:34
115 Emily Stortz Jr Lyons Township 25:24.13 8:35
116 Kellie Courtney Sr Lyons Township 25:26.32 8:36
117 Selma Brkic Jr Lyons Township 25:31.89 8:38
118 Phoebe Olszowka Jr Oak Park-River Forest 25:37.71 8:39
119 Emily Brownlie Jr Elmhurst (York) 25:41.78 8:41
120 Chrissy Oquinn Sr Proviso West 25:43.26 8:41
121 Jillian Brunner Sr Lyons Township 25:47.71 8:43
122 Margaux Bouret Jr Hinsdale (Central) 25:53.83 8:45
123 Jacqui O'Malley Sr Lyons Township 25:55.62 8:46
124 Evelyn Iturralde Jr Lyons Township 26:03 8:48
125 Natalie Crown Sr Lyons Township 26:08.68 8:50
126 Taylor Izzo Jr Elmhurst (York) 26:08.83 8:50
127 Tia Hammon Sr Lyons Township 26:43.42 9:02
128 Winnie Nevis Jr Lyons Township 26:53.19 9:05
129 Carolina Figueroa Jr Oak Park-River Forest 26:55.31 9:06
130 Tess Lewandowski Sr Lyons Township 27:15.72 9:13
131 Gabi Camara Jr Hinsdale (Central) 27:38.37 9:20
132 Alese Fink Sr Lyons Township 27:47.77 9:23
133 Journey Manuel Sr Oak Park-River Forest 27:51.55 9:25
134 Emina Saralija Jr Lyons Township 27:55.54 9:26
135 Moira Quinn Jr Lyons Township 27:59.44 9:27
136 Jiana Prete Jr Oak Park-River Forest 28:00.66 9:28
137 Natalie Drane Jr Oak Park-River Forest 28:47.55 9:44
138 Mae Wolcott Sr Lyons Township 29:08.45 9:51
139 Ella Hawblitzel Jr Lyons Township 29:21.51 9:55
140 Elise Pope Jr Oak Park-River Forest 31:31.79 10:39
141 Grace Mayer Jr Lyons Township 33:13.92 11:14
142 Sophia Muren Sr Elmhurst (York) 35:27.96 11:59
143 Lemoni Torres Jr Lyons Township 35:35.73 12:02
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
1-1-1-1-1
Gap: 0:12
95:31
19:06
6:27
16 Maggie Vear
Sr
19:00
6:25
1
Ally Sarussi
Sr
19:03
6:26
2
Kate Ferrell
Jr
19:04
6:26
3
Diane Makovic
Sr
19:12
6:29
4
Leah Paliakas
Sr
19:12
6:29
6
Madison Ohm
Jr
19:29
6:35
10
Tess Grzegorek
Sr
19:48
6:41
16
2 Glenbard West
2-2-2-2-2
Gap: 1:30
98:23
19:41
6:39
63 Haley Yeager
Sr
19:12
6:29
5
Zoe Umlauf
Jr
19:13
6:30
7
Jules Billings
Sr
19:31
6:36
11
Maya Umlauf
Jr
19:46
6:41
14
Olivia Cline
Jr
20:42
6:59
26
Sophie Kalivas
Sr
21:12
7:10
28
Lauren Alcock
Jr
21:25
7:14
34
3 Elmhurst (York)
3-4-4-4-3
Gap: 1:08
99:31
19:54
6:43
77 Maya Curry
Sr
19:15
6:30
8
Ayesha Siddiqi
Sr
19:46
6:41
15
Courtney Dunlap
Sr
20:02
6:46
17
Mary Kritikos
Sr
20:06
6:47
18
Bella Walker
Sr
20:22
6:53
19
Emma Kern
Sr
20:23
6:53
20
Emily Ebsen
Jr
20:39
6:58
25
4 Downers Grove North
4-3-3-3-4
Gap: 1:15
99:21
19:52
6:43
78 Rylan Gaspar
Jr
19:17
6:31
9
Ellie Gross
Sr
19:32
6:36
12
Lauren Egan
Sr
19:37
6:38
13
Hannah Schultz
Jr
20:23
6:53
21
Lillian Johnson
Jr
20:32
6:56
23
Rebecca Maniskas
Sr
20:48
7:02
27
Allie Petkova
Jr
22:01
7:26
37
5 Oak Park-River Forest
6-6-5-5-5
Gap: 0:47
106:03
21:13
7:10
150 Grace Anzaldi
Jr
20:36
6:58
24
JoJo Desir
Sr
21:19
7:12
30
Maja Metcalf
Jr
21:21
7:13
31
Elena Lynch
Jr
21:23
7:14
32
Molly Gibbs
Jr
21:23
7:14
33
Brynn Tran
Jr
22:29
7:36
38
Rocky Rodriguez
Sr
22:30
7:36
39
6 Hinsdale (Central)
5-5-6-6-6
Gap: 2:10
107:22
21:28
7:15
162 Charlotte Gleason
Sr
20:29
6:55
22
Rachel Wagner
Sr
21:17
7:11
29
Kendall Griffin
Jr
21:27
7:15
35
Claire Sciortino
Jr
21:31
7:16
36
Liz Youngman
Sr
22:38
7:39
40
Jessie Wang
Jr
23:21
7:53
41
Marla Winters
Sr
24:26
8:15
42
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Group of 5: JV 2nd 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Lyons Township
1-1-1-1-1
Gap: 1:07
100:09
20:02
6:46
16 Madison Ohm
Jr
19:29
6:35
1
Tess Grzegorek
Sr
19:48
6:41
2
Mary Grace Lansing
Jr
19:59
6:45
3
Sabina Llerenas
Jr
20:17
6:51
4
Olivia McLean
Jr
20:36
6:58
6
Lara Davies
Sr
21:08
7:08
10
Sophia Padgett
Jr
21:20
7:13
14
2 Elmhurst (York)
2-2-2-2-2
Gap: 0:52
104:11
20:50
7:02
44 Emma Kern
Sr
20:23
6:53
5
Emily Ebsen
Jr
20:39
6:58
7
Kelsey Devereux
Sr
20:46
7:01
8
Emma Fahey
Sr
21:10
7:09
11
Audrey Buffo
Sr
21:14
7:11
13
Julia Laurx
Jr
21:31
7:16
17
Gianna Stephan
Jr
21:36
7:18
18
3 Downers Grove North
3-4-4-3-3
Gap: 1:54
109:59
22:00
7:26
94 Rebecca Maniskas
Sr
20:48
7:02
9
Allie Petkova
Jr
22:01
7:26
19
Hailey Grubich
Sr
22:01
7:26
20
Gaby Sauer
Sr
22:26
7:35
21
Liberty Soelberg
Jr
22:42
7:40
25
Molly Smith
Sr
24:57
8:26
37




4 Glenbard West
4-3-3-4-4
Gap: 3:00
111:18
22:16
7:31
102 Sophie Kalivas
Sr
21:12
7:10
12
Lauren Alcock
Jr
21:25
7:14
15
Kaitlyn Norem
Jr
21:27
7:15
16
Rachel McFarland
Sr
23:05
7:48
27
Kate Morrison
Jr
24:11
8:10
32
Ellie Tarczon
Jr
24:11
8:10
33
Olivia Farley
Sr
24:50
8:23
36
5 Oak Park-River Forest
5-5-5-5-5
Gap: 0:35
113:32
22:42
7:40
123 Brynn Tran
Jr
22:29
7:36
22
Rocky Rodriguez
Sr
22:30
7:36
23
Kayla Smith
Sr
22:38
7:39
24
Paige Braun
Jr
22:50
7:43
26
Kaylin Corotis
Jr
23:05
7:48
28
Ava Brennan
Jr
23:06
7:48
29
Livia Nitsche
Jr
23:52
8:04
31
6 Hinsdale (Central)
6-6-6-6-6
Gap: 4:17
125:55
25:11
8:30
176 Jessie Wang
Jr
23:21
7:53
30
Marla Winters
Sr
24:26
8:15
34
Katie Wilson
Jr
24:35
8:18
35
Margaux Bouret
Jr
25:54
8:45
38
Gabi Camara
Jr
27:38
9:20
39








Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Kate Cesario Fr Downers Grove North 20:25.65 6:54 1/8 14/37 1/3
2 Molly Hill Fr Lyons Township 20:30.78 6:56
3 Nora Curran Fr Downers Grove North 21:15.01 7:11 2/8 19/37 1/2
4 Maddie Grayson Fr Lyons Township 21:26.67 7:15
5 Peyton Myers Fr Downers Grove North 21:34.45 7:17 3/8 20/37 1/2
6 Claire McVady Fr Lyons Township 21:44.91 7:21
7 Elizabeth Carlson Fr Downers Grove North 21:45.41 7:21 4/8 22/37 1/2
8 Kate Durkin Fr Lyons Township 22:02.48 7:27
9 Emma Aletich Fr Lyons Township 22:30.74 7:36
10 Maddie Gee Fr Lyons Township 22:32.88 7:37
11 Vanessa Rodriguez Fr Lyons Township 22:36.67 7:38
12 Mellina Fedoruk Fr Lyons Township 22:44.83 7:41
13 Mallory Saranecki Fr Downers Grove North 22:45.74 7:41 5/8 30/37 2/2 You ROCK! (SBP)
14 Grace Dolliff Fr Lyons Township 22:50.48 7:43
15 Katie Baker Fr Downers Grove North 23:07.17 7:49 6/8 31/37 2/2
16 Sophia Dike Fr Lyons Township 23:21.79 7:54
17 Azariah Evans Fr Proviso West 23:52.36 8:04
18 Riley Dunlavy Fr Lyons Township 24:00.25 8:07
19 Jenna Cox Fr Lyons Township 24:19.92 8:13
20 Celia Colucci Fr Downers Grove North 24:22.08 8:14 7/8 33/37 2/2
21 Ella Romano Fr Lyons Township 24:33.79 8:18
22 Adi Villegas Fr Lyons Township 24:42.19 8:21
23 Emma Young Fr Lyons Township 25:05.76 8:29
24 Olivia Guerra Fr Lyons Township 25:14.6 8:32
25 Sacha Burns Fr Lyons Township 25:41.95 8:41
26 Kate Graber Fr Lyons Township 25:50.68 8:44
27 Stella Ligammari Fr Lyons Township 25:51.52 8:44
28 Abby Boivin Fr Lyons Township 26:48.57 9:03
29 Grace Padilla Fr Lyons Township 27:13.78 9:12
30 Jordan Brogdan Fr Lyons Township 27:16.27 9:13
31 Emily Walsh Fr Lyons Township 33:57.32 11:28
32 Julia Arnold Fr Downers Grove North 34:02.02 11:30 8/8 37/37 2/2
33 Monica Nunez Fr Lyons Township 35:19.34 11:56
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: Fr 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Downers Grove North
1-1-1-1-1
Gap: 2:20
107:46
21:33
7:17
28 Kate Cesario
Fr
20:26
6:54
1
Nora Curran
Fr
21:15
7:11
3
Peyton Myers
Fr
21:34
7:17
5
Elizabeth Carlson
Fr
21:45
7:21
7
Mallory Saranecki
Fr
22:46
7:41
12
Katie Baker
Fr
23:07
7:49
13
Celia Colucci
Fr
24:22
8:14
14
2 Lyons Township
2-2-2-2-2
Gap: 2:00
108:16
21:39
7:19
29 Molly Hill
Fr
20:31
6:56
2
Maddie Grayson
Fr
21:27
7:15
4
Claire McVady
Fr
21:45
7:21
6
Kate Durkin
Fr
22:02
7:27
8
Emma Aletich
Fr
22:31
7:36
9
Maddie Gee
Fr
22:33
7:37
10
Vanessa Rodriguez
Fr
22:37
7:38
11
Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.