Vista Murrieta Results from the Nike Twilight XC Invitational at Cedarcrest Golf Course on 9/29/18

Boys Results and Stats

Switch to Girls

Boys Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Isaiah Aves So Jr/Sr 17:24.8 5:37 3.1 8/263 1/1 8/8 5/57 You ROCK! (SBP)
Jacob Zerecero So V 16:49.7 5:26 3.1 55/208 5/7 5/8 5/30 You ROCK! (SBP)
Malachi Davis-McClaron Jr V 16:44.2 5:24 3.1 47/208 3/7 3/8 8/31 You ROCK! (SBP)
Matt Villanueva Jr V 17:07.7 5:32 3.1 80/208 7/7 7/8 4/25 You ROCK! (SBP, DSP)
Michael Holland Jr V 16:28.7 5:19 3.1 33/208 2/7 2/8 8/31 You ROCK! (SBP)
Noah Murasmith So V 16:46.6 5:25 3.1 50/208 4/7 4/8 7/30
Willie Coleman Sr V 16:26.1 5:18 3.1 31/208 1/7 1/8 17/31
Wyatt Hagerman So V 16:50.7 5:26 3.1 58/208 6/7 6/8 4/30 You ROCK! (SBP, DSP, TB)
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Boys Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
V 1st 5 6/30 83:15
0:24
3.1 5:22 5:18 5:26 216 5:10 Willie Coleman (31), Michael Holland (33), Malachi Davis-McClaron (47), Noah Murasmith (50), Jacob Zerecero (55)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Luke Houser Sr Woodinville 15:32 5:01
2 Sebastian Belkin Sr Bainbridge 15:38.2 5:03
3 Jack Bennett So Jesuit 15:39.4 5:03
4 Lucas Lacambra Sr Edmonds-Woodway 15:40.2 5:03
5 Dylan Hartono Sr Edmonds-Woodway 15:42.8 5:04
6 Deyago Peraza Sr Edmonds-Woodway 15:44.1 5:05
7 Max Hanley Sr Newport (Bellevue) 15:56.5 5:09
8 Declan O'Scannlain Jr Jesuit 16:03.1 5:11
9 Diego Berho Sr Roosevelt (WA) 16:05.7 5:12
10 Nathan Morrisson Sr Kentlake 16:07.7 5:12
11 Garrett Vasta Sr Martin Luther King 16:08.6 5:12
12 Ryan Schumacher So Jesuit 16:10.6 5:13
13 Mitchell Machuca Jr Martin Luther King 16:10.8 5:13
14 Tyler Rihn Jr Monroe 16:11.4 5:13
15 Noah Loftis Sr Arlington 16:12.4 5:14
16 Riley McDowell Sr Glacier Peak 16:12.5 5:14
17 John Schuler Fr Jesuit 16:15.9 5:15
18 Rio Vitale Jr Lake Stevens 16:17 5:15
19 Quincy Fankhauser So Arlington 16:18.2 5:16
20 Tanner Wilkinson Jr Meridian (ID) 16:19 5:16
21 Sasha Picciotto Jr Interlake 16:22 5:17
22 Austin Fortenberry Jr Martin Luther King 16:22.4 5:17
23 Sam Curran Jr Jesuit 16:23.2 5:17
24 Francisco Zavaleta So Martin Luther King 16:23.6 5:17
25 Tyler Tanta Sr Glacier Peak 16:23.6 5:17
26 Carp Mukai So Kamiak 16:24.3 5:18
27 Ki Thomas Jr Lake Stevens 16:24.8 5:18
28 Adam Moe-Lange Jr Skyline 16:24.9 5:18
29 Maxwell Scott Sr Jesuit 16:25.5 5:18
30 Benjamin Braun Sr Interlake 16:25.8 5:18
31 Willie Coleman Sr Vista Murrieta 16:26.1 5:18 1/7 1/8 17/31
32 Malachi Cabanilla So Martin Luther King 16:27.3 5:18
33 Michael Holland Jr Vista Murrieta 16:28.7 5:19 2/7 2/8 8/31 You ROCK! (SBP)
34 Favian Villanueva Sr Arlington 16:29.2 5:19
35 Grant Christian Sr Edmonds-Woodway 16:30.5 5:20
36 Nathan Tastad Jr Glacier Peak 16:30.6 5:20
37 Jacob Willcox Jr Edmonds-Woodway 16:30.7 5:20
38 Tyler Demasters So Meridian (ID) 16:31.7 5:20
39 Brian Green Jr Martin Luther King 16:32.3 5:20
40 Jonas Larson Jr Jesuit 16:32.7 5:20
41 Bryce Mefford Sr Lake Stevens 16:36.9 5:22
42 Elijah Lopez Jr Glacier Peak 16:38.9 5:22
43 Edgar Ortega So Martin Luther King 16:39.5 5:22
44 Aiden Emerson Fr Arlington 16:40.7 5:23
45 Brent Nakashima So Newport (Bellevue) 16:42.5 5:23
46 Justin Blunden So Interlake 16:42.6 5:23
47 Malachi Davis-McClaron Jr Vista Murrieta 16:44.2 5:24 3/7 3/8 8/31 You ROCK! (SBP)
48 Emmanuel Beku Jr Roosevelt (WA) 16:44.2 5:24
49 Sebastian Brinkman Sr Interlake 16:44.5 5:24
50 Noah Murasmith So Vista Murrieta 16:46.6 5:25 4/7 4/8 7/30
51 Kayto Krueger Sr Lake Stevens 16:46.8 5:25
52 Vincent Loftis So Arlington 16:47 5:25
53 Nicholas Hamakami Jr Kentridge 16:47 5:25
54 Kalevi Paavola Sr Edmonds-Woodway 16:49.2 5:26
55 Jacob Zerecero So Vista Murrieta 16:49.7 5:26 5/7 5/8 5/30 You ROCK! (SBP)
56 Martin Perrin Jr Monroe 16:49.8 5:26
57 Jimale Aweis Jr Kentlake 16:49.8 5:26
58 Wyatt Hagerman So Vista Murrieta 16:50.7 5:26 6/7 6/8 4/30 You ROCK! (SBP)
59 Carter Hall Sr Bainbridge 16:52.2 5:27
60 Brett Hanley So Newport (Bellevue) 16:52.6 5:27
61 Jason Blinn So Kamiak 16:52.7 5:27
62 Blake Landry Sr Arlington 16:53.1 5:27
63 Evan Krautkremer Sr Marysville Getchell 16:53.3 5:27
64 Benji Blatt So Newport (Bellevue) 16:53.3 5:27
65 Koji Natsuhara Sr Kentwood 16:53.6 5:27
66 Ross Principe Sr Kentwood 16:57.4 5:28
67 William Cunningham Jr Roosevelt (WA) 16:57.8 5:28
68 David Lynn Jr Eastlake 16:57.8 5:28
69 Carlo Ruggiero Sr Bainbridge 16:59.1 5:29
70 Santiago Reyes Fr Interlake 17:00.8 5:29
71 True Baker Sr Skyline 17:01.7 5:30
72 Jordan Kauffman Jr Woodinville 17:02.5 5:30
73 Zach Stancik Sr Kamiak 17:03.4 5:30
74 Nick Jurista Sr Skyline 17:04.2 5:30
75 Nathan McVay Sr Bainbridge 17:04.7 5:31
76 Caleb Hart Jr Meridian (ID) 17:05.8 5:31
77 Chance Pearston Jr Arlington 17:06.4 5:31
78 Colten Jorgenson Sr Kelso 17:07.4 5:31
79 Carl Searle So Newport (Bellevue) 17:07.7 5:32
80 Matt Villanueva Jr Vista Murrieta 17:07.7 5:32 7/7 7/8 4/25 You ROCK! (SBP)
81 Owen Flinn So Lake Stevens 17:08.1 5:32
82 Carter Schmitt Sr Glacier Peak 17:08.1 5:32
83 Andrew Xiao Jr Skyline 17:08.3 5:32
84 Kya Villanueva Fr Woodinville 17:08.4 5:32
85 Elliott Windrope Sr Bainbridge 17:08.6 5:32
86 Kieran Vu So Kentridge 17:08.9 5:32
87 Aidan Cluff Jr Meridian (ID) 17:09.7 5:32
88 Esiquio Lopez Jr Decatur 17:11.1 5:33
89 Jimmy Peabody Sr Kelso 17:13.5 5:33
90 Joe Brodeur Jr Squalicum 17:13.8 5:33
91 Greg Tobias Jr Woodinville 17:16 5:34
92 Quentin Fiessinger Sr Interlake 17:16.6 5:34
93 Drew Norman So Kelso 17:16.9 5:34
94 John Christian Sr Edmonds-Woodway 17:16.9 5:34
95 Sam Ayele Jr Kent Meridian 17:17.5 5:35
96 Zachary Harrington Jr Kentlake 17:20.4 5:36
97 Owen Bloom So Eastlake 17:20.7 5:36
98 Tim Rambo Jr Auburn 17:21.7 5:36
99 Tanner Lauzon Sr Marysville-Pilchuck 17:22.5 5:36
100 Alex Benson Sr Mercer Island 17:22.6 5:36
101 Jameson Karmell So Decatur 17:23.3 5:37
102 Nathan Eller Jr Kentridge 17:23.6 5:37
103 Michael Deal Sr Mercer Island 17:26.4 5:38
104 Sean Lindsey Sr Bainbridge 17:26.9 5:38
105 Matthew Montrose So Meridian (ID) 17:27.8 5:38
106 Trever Stone Sr Marysville-Pilchuck 17:29.3 5:38
107 Jackson Hammons Fr Kamiak 17:30.5 5:39
108 Trey Roe So Lake Stevens 17:30.7 5:39
109 Alexander Alamangos Sr Skyline 17:34 5:40
110 Nathan Khuat Jr Kentridge 17:35.3 5:40
111 Ryan Zimmerman Jr Kentridge 17:37 5:41
112 Quinn Hulet Fr Eastlake 17:38.2 5:41
113 Jaden Krauser Jr Mercer Island 17:40.6 5:42
114 Adrian Hartup Sr Cascade (Everett) 17:41.7 5:42
115 Jasper Chattra So Interlake 17:41.7 5:42
116 Benjamin Latta Fr Squalicum 17:41.8 5:43
117 Kyle Yu Jr Kamiak 17:42 5:43
118 Jacob Rogers Sr Squalicum 17:43.9 5:43
119 Dre'Shawn Purdy So Kent Meridian 17:44.3 5:43
120 Thomas Mcelfresh Jr Eastlake 17:45.3 5:44
121 Nicholas McIlwain Jr Skyline 17:45.5 5:44
122 Tyler Thomas Sr Eastlake 17:46.4 5:44
123 Jack Pendleton Jr Eastlake 17:46.8 5:44
124 Ryan Wilson Sr Kentwood 17:47.6 5:44
125 William Canfield So Meridian (ID) 17:49.8 5:45
126 Sam Jacobsen Fr Newport (Bellevue) 17:50.4 5:45
127 William Callender So Roosevelt (WA) 17:50.7 5:45
128 Nathan Reudink Jr Roosevelt (WA) 17:51.2 5:46
129 Jack Rimstad Jr Marysville Getchell 17:51.5 5:46
130 Victor Cheng Fr Skyline 17:55.3 5:47
131 Jared Masterson Sr Kelso 17:55.4 5:47
132 Espen Diamond Sr Everett 17:55.6 5:47
133 Cole Norton So Marysville Getchell 17:57.2 5:47
134 Mason Bishop Jr Glacier Peak 17:57.7 5:48
135 Connor Pettigrew So Mercer Island 17:59 5:48
136 Nick Dobkins So Kentlake 18:02.4 5:49
137 Ashton Moody Jr Monroe 18:03 5:49
138 Josh Harrington Fr Kentlake 18:03.7 5:50
139 Sam Packer Jr Meridian (ID) 18:03.9 5:50
140 Evan Brees Sr Glacier Peak 18:04 5:50
141 Caleb Wood So Monroe 18:05.1 5:50
142 Tony Rourke So Kentridge 18:06.1 5:50
143 Miles Bartlett Fr Squalicum 18:06.4 5:50
144 Lance Broderhausen So Meadowdale 18:07 5:51
145 Bakari Bakari Sr Auburn 18:07.1 5:51
146 Jeffery Richner Sr Marysville-Pilchuck 18:07.2 5:51
147 Jack Griffith So Roosevelt (WA) 18:07.4 5:51
148 George Lostroh Jr Kentwood 18:07.5 5:51
149 Mo Oswin So Squalicum 18:08.3 5:51
150 Griffin Rinauro Sr Squalicum 18:09.1 5:51
151 Jason Lunder Sr Kentwood 18:10.9 5:52
152 Christian Avilez Sr Mercer Island 18:12.7 5:52
153 Zane Robertson Sr Kamiak 18:13.6 5:53
154 Joshua Champlain Jr Kentwood 18:14.6 5:53
155 Aiden Bruner So Cascade (Everett) 18:15.2 5:53
156 Chance Sands Sr Kentridge 18:16.1 5:54
157 Sawyer Blair Sr Bainbridge 18:16.9 5:54
158 Isaiah Welker Jr Decatur 18:18.4 5:54
159 Alex Kirchmeier Jr Woodinville 18:19.5 5:55
160 Nathan Hastings So Monroe 18:19.7 5:55
161 Nathan Zeng Jr Eastlake 18:20 5:55
162 William Forbes So Decatur 18:20.3 5:55
163 Ilya Karakotov Jr Cascade (Everett) 18:20.3 5:55
164 Silas Shellito Fr Squalicum 18:22 5:55
165 Christopher Fuentes-Corre Sr Kent Meridian 18:22.3 5:56
166 Michael Nguyen Fr Marysville Getchell 18:23.7 5:56
167 Payton Barker So Auburn 18:26.7 5:57
168 Devin Adams Sr Decatur 18:26.7 5:57
169 Jacob Yengibarov Jr Newport (Bellevue) 18:28.5 5:58
170 Claudio Berganza So Decatur 18:28.6 5:58
171 Killian Mckenzie Sr Cascade (Everett) 18:34.5 6:00
172 Aydin Kim Fr Kent Meridian 18:35.3 6:00
173 Erick Gonzalez Jr Meadowdale 18:36.3 6:00
174 Christian Balgos So Marysville Getchell 18:37 6:00
175 Augustus Jordan Sr Woodinville 18:37.2 6:00
176 Cooper Steed Jr Meadowdale 18:39.9 6:01
177 Gavyn Brayman Sr Roosevelt (WA) 18:40.8 6:02
178 Rowan Ulrigg Sr Kentlake 18:43.6 6:02
179 Ethan Libman So Mercer Island 18:44.9 6:03
180 Thaddeus Newman Sr Lake Stevens 18:51.3 6:05
181 Andy Burk Sr Meadowdale 18:52.3 6:05
182 Daniel Drake Jr Kent Meridian 18:54.7 6:06
183 Anthony Lopez So Cascade (Everett) 18:54.8 6:06
184 Damien Klug Jr Kelso 18:56.4 6:07
185 Jonah Chamblee So Kelso 18:57.9 6:07
186 Spencer Thomas Fr Kelso 19:05 6:09
187 Andrew Demaris Sr Woodinville 19:05.3 6:09
188 David Crum2 Sr Cascade (Everett) 19:10.2 6:11
189 Ethan Preston So Mercer Island 19:14.5 6:12
190 Luis Romero Jr Auburn 19:19.8 6:14
191 Juan Torres Jr Marysville Getchell 19:25 6:16
192 Gabriel Woodard So Everett 19:27.5 6:17
193 Connor Foley Sr Kentlake 19:28.5 6:17
194 Cole Lance So Monroe 19:30 6:17
195 Thomas Stancik So Meadowdale 19:33.1 6:18
196 William Dougherty Jr Kent Meridian 19:33.2 6:18
197 Xander Johnson So Marysville Getchell 19:39.6 6:21
198 Alan Pham Jr Kentwood 19:41 6:21
199 Casey Cuprynski Jr Meadowdale 19:41.2 6:21
200 Chorin Weller Jr Cascade (Everett) 19:42.2 6:21
201 Jacob Warden Sr Auburn 19:44.9 6:22
202 Ian McLean Sr Decatur 19:55.8 6:26
203 Ethan Pewitt So Everett 20:03.9 6:28
204 Carson Serge Fr Marysville-Pilchuck 20:32 6:37
205 Cameron Foust Sr Auburn 21:10.1 6:50
206 Jonathan Geoden Sr Marysville-Pilchuck 21:19.9 6:53
207 Alex (Nathan) Foster Fr Marysville-Pilchuck 21:44.1 7:01
208 Austin Davis Jr Marysville-Pilchuck 21:55.8 7:04
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Boys

Group of 5: V 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Jesuit
3-2-2-1-1
Gap: 0:44
80:32
16:06
5:12
63 Jack Bennett
So
15:39
5:03
3
Declan O'Scannlain
Jr
16:03
5:11
8
Ryan Schumacher
So
16:11
5:13
12
John Schuler
Fr
16:16
5:15
17
Sam Curran
Jr
16:23
5:17
23
Maxwell Scott
Sr
16:26
5:18
29
Jonas Larson
Jr
16:33
5:20
40
2 Edmonds-Woodway
4-1-1-2-2
Gap: 0:51
80:08
16:02
5:10
87 Lucas Lacambra
Sr
15:40
5:03
4
Dylan Hartono
Sr
15:43
5:04
5
Deyago Peraza
Sr
15:44
5:05
6
Grant Christian
Sr
16:31
5:20
35
Jacob Willcox
Jr
16:31
5:20
37
Kalevi Paavola
Sr
16:49
5:26
54
John Christian
Sr
17:17
5:34
94
3 Martin Luther King
8-3-3-3-3
Gap: 0:19
81:33
16:19
5:16
102 Garrett Vasta
Sr
16:09
5:12
11
Mitchell Machuca
Jr
16:11
5:13
13
Austin Fortenberry
Jr
16:22
5:17
22
Francisco Zavaleta
So
16:24
5:17
24
Malachi Cabanilla
So
16:27
5:18
32
Brian Green
Jr
16:32
5:20
39
Edgar Ortega
So
16:40
5:22
43
4 Arlington
10-4-4-4-4
Gap: 0:35
82:28
16:30
5:19
164 Noah Loftis
Sr
16:12
5:14
15
Quincy Fankhauser
So
16:18
5:16
19
Favian Villanueva
Sr
16:29
5:19
34
Aiden Emerson
Fr
16:41
5:23
44
Vincent Loftis
So
16:47
5:25
52
Blake Landry
Sr
16:53
5:27
62
Chance Pearston
Jr
17:06
5:31
77
5 Glacier Peak
11-5-5-5-5
Gap: 0:56
82:54
16:35
5:21
201 Riley McDowell
Sr
16:13
5:14
16
Tyler Tanta
Sr
16:24
5:17
25
Nathan Tastad
Jr
16:31
5:20
36
Elijah Lopez
Jr
16:39
5:22
42
Carter Schmitt
Sr
17:08
5:32
82
Mason Bishop
Jr
17:58
5:48
133
Evan Brees
Sr
18:04
5:50
139
6 Vista Murrieta
17-12-8-8-6
Gap: 0:24
83:15
16:39
5:22
216 Willie Coleman
Sr
16:26
5:18
31
Michael Holland
Jr
16:29
5:19
33
Malachi Davis-McClaron
Jr
16:44
5:24
47
Noah Murasmith
So
16:47
5:25
50
Jacob Zerecero
So
16:50
5:26
55
Wyatt Hagerman
So
16:51
5:26
58
Matt Villanueva
Jr
17:08
5:32
80
6 Interlake
14-7-7-7-6
Gap: 0:39
83:16
16:39
5:22
216 Sasha Picciotto
Jr
16:22
5:17
21
Benjamin Braun
Sr
16:26
5:18
30
Justin Blunden
So
16:43
5:23
46
Sebastian Brinkman
Sr
16:45
5:24
49
Santiago Reyes
Fr
17:01
5:29
70
Quentin Fiessinger
Sr
17:17
5:34
92
Jasper Chattra
So
17:42
5:42
115
8 Lake Stevens
12-6-6-6-8
Gap: 0:51
83:14
16:39
5:22
218 Rio Vitale
Jr
16:17
5:15
18
Ki Thomas
Jr
16:25
5:18
27
Bryce Mefford
Sr
16:37
5:22
41
Kayto Krueger
Sr
16:47
5:25
51
Owen Flinn
So
17:08
5:32
81
Trey Roe
So
17:31
5:39
108
Thaddeus Newman
Sr
18:51
6:05
179
9 Newport (Bellevue)
5-8-9-9-9
Gap: 1:11
83:33
16:43
5:23
255 Max Hanley
Sr
15:57
5:09
7
Brent Nakashima
So
16:43
5:23
45
Brett Hanley
So
16:53
5:27
60
Benji Blatt
So
16:53
5:27
64
Carl Searle
So
17:08
5:32
79
Sam Jacobsen
Fr
17:50
5:45
126
Jacob Yengibarov
Jr
18:29
5:58
168
10 Bainbridge
2-11-11-10-10
Gap: 1:30
83:43
16:45
5:24
290 Sebastian Belkin
Sr
15:38
5:03
2
Carter Hall
Sr
16:52
5:27
59
Carlo Ruggiero
Sr
16:59
5:29
69
Nathan McVay
Sr
17:05
5:31
75
Elliott Windrope
Sr
17:09
5:32
85
Sean Lindsey
Sr
17:27
5:38
104
Sawyer Blair
Sr
18:17
5:54
156
11 Meridian (ID)
13-10-12-11-11
Gap: 1:09
84:34
16:55
5:27
326 Tanner Wilkinson
Jr
16:19
5:16
20
Tyler Demasters
So
16:32
5:20
38
Caleb Hart
Jr
17:06
5:31
76
Aidan Cluff
Jr
17:10
5:32
87
Matthew Montrose
So
17:28
5:38
105
William Canfield
So
17:50
5:45
125
Sam Packer
Jr
18:04
5:50
138
12 Skyline
16-17-16-14-12
Gap: 1:09
85:13
17:03
5:30
365 Adam Moe-Lange
Jr
16:25
5:18
28
True Baker
Sr
17:02
5:30
71
Nick Jurista
Sr
17:04
5:30
74
Andrew Xiao
Jr
17:08
5:32
83
Alexander Alamangos
Sr
17:34
5:40
109
Nicholas McIlwain
Jr
17:46
5:44
121
Victor Cheng
Fr
17:55
5:47
130
13 Roosevelt (WA)
6-9-10-13-13
Gap: 1:46
85:30
17:06
5:31
379 Diego Berho
Sr
16:06
5:12
9
Emmanuel Beku
Jr
16:44
5:24
48
William Cunningham
Jr
16:58
5:28
67
William Callender
So
17:51
5:45
127
Nathan Reudink
Jr
17:51
5:46
128
Jack Griffith
So
18:07
5:51
146
Gavyn Brayman
Sr
18:41
6:02
176
14 Kamiak
15-16-14-15-14
Gap: 1:18
85:33
17:07
5:31
384 Carp Mukai
So
16:24
5:18
26
Jason Blinn
So
16:53
5:27
61
Zach Stancik
Sr
17:03
5:30
73
Jackson Hammons
Fr
17:31
5:39
107
Kyle Yu
Jr
17:42
5:43
117
Zane Robertson
Sr
18:14
5:53
152




15 Woodinville
1-15-13-12-15
Gap: 2:48
85:18
17:04
5:30
406 Luke Houser
Sr
15:32
5:01
1
Jordan Kauffman
Jr
17:03
5:30
72
Kya Villanueva
Fr
17:08
5:32
84
Greg Tobias
Jr
17:16
5:34
91
Alex Kirchmeier
Jr
18:20
5:55
158
Augustus Jordan
Sr
18:37
6:00
174
Andrew Demaris
Sr
19:05
6:09
186
16 Kentlake
7-13-15-16-16
Gap: 1:56
86:24
17:17
5:34
435 Nathan Morrisson
Sr
16:08
5:12
10
Jimale Aweis
Jr
16:50
5:26
57
Zachary Harrington
Jr
17:20
5:36
96
Nick Dobkins
So
18:02
5:49
135
Josh Harrington
Fr
18:04
5:50
137
Rowan Ulrigg
Sr
18:44
6:02
177
Connor Foley
Sr
19:29
6:17
191
17 Kentridge
18-19-18-18-17
Gap: 0:50
86:32
17:18
5:35
462 Nicholas Hamakami
Jr
16:47
5:25
53
Kieran Vu
So
17:09
5:32
86
Nathan Eller
Jr
17:24
5:37
102
Nathan Khuat
Jr
17:35
5:40
110
Ryan Zimmerman
Jr
17:37
5:41
111
Tony Rourke
So
18:06
5:50
141
Chance Sands
Sr
18:16
5:54
155
18 Monroe
9-14-17-17-18
Gap: 2:08
87:29
17:30
5:39
505 Tyler Rihn
Jr
16:11
5:13
14
Martin Perrin
Jr
16:50
5:26
56
Ashton Moody
Jr
18:03
5:49
136
Caleb Wood
So
18:05
5:50
140
Nathan Hastings
So
18:20
5:55
159
Cole Lance
So
19:30
6:17
192




19 Eastlake
21-20-21-20-19
Gap: 0:49
87:28
17:30
5:39
519 David Lynn
Jr
16:58
5:28
68
Owen Bloom
So
17:21
5:36
97
Quinn Hulet
Fr
17:38
5:41
112
Thomas Mcelfresh
Jr
17:45
5:44
120
Tyler Thomas
Sr
17:46
5:44
122
Jack Pendleton
Jr
17:47
5:44
123
Nathan Zeng
Jr
18:20
5:55
160
20 Kentwood
20-18-19-21-20
Gap: 1:17
87:57
17:35
5:40
552 Koji Natsuhara
Sr
16:54
5:27
65
Ross Principe
Sr
16:57
5:28
66
Ryan Wilson
Sr
17:48
5:44
124
George Lostroh
Jr
18:08
5:51
147
Jason Lunder
Sr
18:11
5:52
150
Joshua Champlain
Jr
18:15
5:53
153
Alan Pham
Jr
19:41
6:21
196
21 Kelso
22-21-20-19-21
Gap: 1:49
88:30
17:42
5:43
574 Colten Jorgenson
Sr
17:07
5:31
78
Jimmy Peabody
Sr
17:14
5:33
89
Drew Norman
So
17:17
5:34
93
Jared Masterson
Sr
17:55
5:47
131
Damien Klug
Jr
18:56
6:07
183
Jonah Chamblee
So
18:58
6:07
184
Spencer Thomas
Fr
19:05
6:09
185
22 Mercer Island
28-24-22-22-22
Gap: 0:50
88:41
17:44
5:43
601 Alex Benson
Sr
17:23
5:36
100
Michael Deal
Sr
17:26
5:38
103
Jaden Krauser
Jr
17:41
5:42
113
Connor Pettigrew
So
17:59
5:48
134
Christian Avilez
Sr
18:13
5:52
151
Ethan Libman
So
18:45
6:03
178
Ethan Preston
So
19:15
6:12
188
23 Squalicum
24-26-23-23-23
Gap: 0:55
88:54
17:47
5:44
614 Joe Brodeur
Jr
17:14
5:33
90
Benjamin Latta
Fr
17:42
5:43
116
Jacob Rogers
Sr
17:44
5:43
118
Miles Bartlett
Fr
18:06
5:50
142
Mo Oswin
So
18:08
5:51
148
Griffin Rinauro
Sr
18:09
5:51
149
Silas Shellito
Fr
18:22
5:55
163
24 Marysville Getchell
19-23-23-24-24
Gap: 1:44
89:43
17:57
5:47
662 Evan Krautkremer
Sr
16:53
5:27
63
Jack Rimstad
Jr
17:52
5:46
129
Cole Norton
So
17:57
5:47
132
Michael Nguyen
Fr
18:24
5:56
165
Christian Balgos
So
18:37
6:00
173
Juan Torres
Jr
19:25
6:16
190
Xander Johnson
So
19:40
6:21
195
25 Decatur
23-22-25-25-25
Gap: 1:16
89:40
17:56
5:47
674 Esiquio Lopez
Jr
17:11
5:33
88
Jameson Karmell
So
17:23
5:37
101
Isaiah Welker
Jr
18:18
5:54
157
William Forbes
So
18:20
5:55
161
Devin Adams
Sr
18:27
5:57
167
Claudio Berganza
So
18:29
5:58
169
Ian McLean
Sr
19:56
6:26
200
26 Kent Meridian
25-27-27-26-26
Gap: 1:37
90:54
18:11
5:52
730 Sam Ayele
Jr
17:18
5:35
95
Dre'Shawn Purdy
So
17:44
5:43
119
Christopher Fuentes-Corre
Sr
18:22
5:56
164
Aydin Kim
Fr
18:35
6:00
171
Daniel Drake
Jr
18:55
6:06
181
William Dougherty
Jr
19:33
6:18
194




27 Marysville-Pilchuck
27-25-26-27-27
Gap: 3:57
94:51
18:58
6:07
754 Tanner Lauzon
Sr
17:23
5:36
99
Trever Stone
Sr
17:29
5:38
106
Jeffery Richner
Sr
18:07
5:51
145
Carson Serge
Fr
20:32
6:37
201
Jonathan Geoden
Sr
21:20
6:53
203
Alex (Nathan) Foster
Fr
21:44
7:01
204
Austin Davis
Jr
21:56
7:04
205
28 Cascade (Everett)
29-29-29-29-28
Gap: 1:13
91:47
18:21
5:55
782 Adrian Hartup
Sr
17:42
5:42
114
Aiden Bruner
So
18:15
5:53
154
Ilya Karakotov
Jr
18:20
5:55
162
Killian Mckenzie
Sr
18:35
6:00
170
Anthony Lopez
So
18:55
6:06
182
David Crum2
Sr
19:10
6:11
187
Chorin Weller
Jr
19:42
6:21
198
29 Auburn
26-28-28-28-29
Gap: 2:23
93:00
18:36
6:00
796 Tim Rambo
Jr
17:22
5:36
98
Bakari Bakari
Sr
18:07
5:51
144
Payton Barker
So
18:27
5:57
166
Luis Romero
Jr
19:20
6:14
189
Jacob Warden
Sr
19:45
6:22
199
Cameron Foust
Sr
21:10
6:50
202




30 Meadowdale
30-30-30-30-30
Gap: 1:26
93:49
18:46
6:03
863 Lance Broderhausen
So
18:07
5:51
143
Erick Gonzalez
Jr
18:36
6:00
172
Cooper Steed
Jr
18:40
6:01
175
Andy Burk
Sr
18:52
6:05
180
Thomas Stancik
So
19:33
6:18
193
Casey Cuprynski
Jr
19:41
6:21
197




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Boys

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Gavin Summers So Jesuit 16:44.6 5:24
2 Ariel Gomez Jr Jesuit 17:11.4 5:33
3 Stathi Davis So Jesuit 17:15.9 5:34
4 Nathaniel Alexander Sr Arlington 17:17.1 5:35
5 Dominic Debettencourt Jr Jesuit 17:17.5 5:35
6 Tatsuya Cosey Jr Henry Jackson 17:18.3 5:35
7 Matthew Castro Sr Martin Luther King 17:20.4 5:36
8 Isaiah Aves So Vista Murrieta 17:24.8 5:37 1/1 8/8 5/57 You ROCK! (SBP)
9 Dathan Chann Sr Martin Luther King 17:25.3 5:37
10 Ezra Nicol Sr Arlington 17:27.3 5:38
11 Peter Brewer Jr Jesuit 17:31.1 5:39
12 Aidan Alexander So Jesuit 17:31.4 5:39
13 Blake Harrison Jr Skyline 17:31.9 5:39
14 Gideon Marlatt Sr Lake Stevens 17:33.5 5:40
15 Logan Milandin Sr North Creek High School 17:34.3 5:40
16 Andrew Walde Sr Edmonds-Woodway 17:40.5 5:42
17 Steven Rowland Jr Jesuit 17:46.1 5:44
18 Ryan Barene Jr Arlington 17:48.1 5:45
19 Andrew Stupey Jr Kamiak 17:50.2 5:45
20 Daniel Lopez Sr Martin Luther King 17:51.3 5:46
21 Emanuel Boake-Ausa Jr Edmonds-Woodway 17:55 5:47
22 Charles Immendorf Jr Henry Jackson 17:55.2 5:47
23 Carter Edens Jr Lake Stevens 17:55.7 5:47
24 Jefrey Ortiz Sr Martin Luther King 17:57.3 5:48
25 Nikko Guzman Jr Martin Luther King 17:59.3 5:48
26 Nelson Snow Jr Meridian (ID) 18:02.9 5:49
27 Andrew Carwin Jr Glacier Peak 18:03.1 5:49
28 Izhaan Akhtar Sr Henry Jackson 18:10.3 5:52
29 Trent Henry Sr Arlington 18:12.2 5:52
30 Parker Parmacek Sr Interlake 18:16.7 5:54
31 Matteo Schulz Jr Skyline 18:18.1 5:54
32 Devlin Swanson Jr Roosevelt (WA) 18:19.3 5:55
33 Cameron Stuart Sr Eastlake 18:21.7 5:55
34 Brendan Provance So Martin Luther King 18:21.9 5:55
35 Joseph Del Gianni Jr Glacier Peak 18:22.7 5:56
36 Kolton Zeng Jr Eastlake 18:23.2 5:56
37 Antony Traino Sr Skyline 18:24 5:56
38 Gabe Regimbal Sr Squalicum 18:24.7 5:56
39 Reuben Allen Jr Bainbridge 18:25.3 5:57
40 Rohan Jadal Jr Interlake 18:26.7 5:57
41 Ethan Tucey Jr Lake Stevens 18:27.5 5:57
42 Jacob Haas Sr Martin Luther King 18:29 5:58
43 Casey Langsjoen Sr Bainbridge 18:30.1 5:58
44 Trout Boback Jr Bainbridge 18:33.6 5:59
45 Benjamin Courter Jr Eastlake 18:37 6:00
46 Robert Ashabraner Jr Kentlake 18:37.6 6:01
47 Conner Richardson Jr Meridian (ID) 18:38.3 6:01
48 Cobi Stancik Jr Kamiak 18:39.2 6:01
49 Sean Clark Sr Kamiak 18:39.5 6:01
50 Richard Youk Sr Kamiak 18:40.1 6:01
51 Zakary Joslin Sr Newport (Bellevue) 18:42 6:02
52 Alexander Woodall Jr Eastlake 18:42.6 6:02
53 Icevar Naguleswaran Sr Kentridge 18:42.7 6:02
54 Colby DeWilde Jr Squalicum 18:42.9 6:02
55 Winston Hackett Jr Interlake 18:44.4 6:03
56 Adam Louder Sr Henry Jackson 18:45 6:03
57 Andrew Westphal Sr Bainbridge 18:47.3 6:04
58 James Smith Jr Mariner 18:49.1 6:04
59 Juan Hernandez Sr Arlington 18:49.5 6:04
60 Zach Harmon Sr Henry Jackson 18:50.9 6:05
61 Sam Furlong-Benedetti Sr Kamiak 18:51.2 6:05
62 Aniket Tripathy Jr Skyline 18:53.1 6:06
63 Warren Xiong Jr Skyline 18:53.3 6:06
64 Grant Hruschka Jr Kamiak 18:58.7 6:07
65 Joseph Lacktrup Jr Roosevelt (WA) 18:59.2 6:07
66 Benjamin Krautwald Jr Interlake 18:59.3 6:08
67 Sam Hernandez Sr Mariner 18:59.8 6:08
68 Eugin Kim Sr North Creek High School 19:00.9 6:08
69 Elisha Porter Jr Squalicum 19:02.4 6:09
70 Zach Ellis Sr Eastlake 19:02.5 6:09
71 Geoffrey Dylan Jr Anacortes 19:04 6:09
72 Carter Chan-Nui Jr Woodinville 19:04.1 6:09
73 Ruy Munoz Jr Interlake 19:05.7 6:10
74 Samuel Stephens Sr Lake Stevens 19:06.1 6:10
75 Vaibhav Bakhshi Jr Overlake 19:06.2 6:10
76 Patrick Huhdanpaa Jr Newport (Bellevue) 19:06.9 6:10
77 Steven Albergine2 Jr Bainbridge 19:09.4 6:11
78 Caleb Maytum Sr Monroe 19:11.3 6:11
79 Alan Luff Sr Kelso 19:12.6 6:12
80 Jason Liang Sr Woodinville 19:14.7 6:12
81 Alex Eng Sr Newport (Bellevue) 19:15.6 6:13
82 Elias Meyer Sr Edmonds-Woodway 19:18.6 6:14
83 Michael Conner Sr Lake Stevens 19:20.5 6:14
84 Aaron Li Jr Kentridge 19:21.1 6:15
85 Paul Dellicker Jr Kentwood 19:22 6:15
86 Freddy Yeates Jr Burlington-Edison 19:22.5 6:15
87 Preston Rivas Jr Burlington-Edison 19:23.2 6:15
88 Jacob Klein Jr Monroe 19:23.8 6:15
89 Matthew Callan Jr Meadowdale 19:26.4 6:16
90 Spencer Asay Sr Henry Jackson 19:27 6:16
91 Gavin Tampa Jr Newport (Bellevue) 19:27.4 6:17
92 Jay Lease Sr Squalicum 19:29.1 6:17
93 Damien Snyder Sr Mercer Island 19:29.5 6:17
94 Theodore Ngo Jr Interlake 19:29.8 6:17
95 Alpha Yepassis-Zembrou Sr Lake Stevens 19:30.3 6:18
96 TJ Ingersoll Sr North Creek High School 19:31.2 6:18
97 Musa Camara Jr Lynnwood 19:31.8 6:18
98 Logan Wright Jr Burlington-Edison 19:32.9 6:18
99 Patrick Yancey Jr Skyline 19:34.1 6:19
100 Liam Jordan Sr Monroe 19:34.8 6:19
101 Nathan Brandes Jr Overlake 19:35.8 6:19
102 Anthony Counts Sr North Creek High School 19:36.8 6:20
103 Nelson Bailey Jr Kentlake 19:39.6 6:21
104 Keaton Smith Jr Kentridge 19:40.1 6:21
105 Trevor O'Brien Jr Auburn 19:40.8 6:21
106 Desmond Lock Sr North Creek High School 19:41.2 6:21
107 Cameron Mefford Jr Lake Stevens 19:45.8 6:23
108 Jacob Williams Sr Arlington 19:46.5 6:23
109 Jeffrey Weber Sr King's 19:46.9 6:23
110 Ryan Culpeper Sr Cascade (Everett) 19:51.4 6:24
111 Chris Sundet Sr Kentwood 19:53.9 6:25
112 Ethan Burgin Jr Kelso 19:55 6:25
113 Jacob Fried Jr University Prep 19:55.4 6:26
114 Marque Nunez Jr Mariner 19:56.8 6:26
115 Yi Lu Jr Skyline 19:57.6 6:26
116 Owen Cheung Sr Newport (Bellevue) 19:58.3 6:27
117 Michael Glover Jr Cascade (Everett) 19:58.4 6:27
118 Keith Steedman Jr Bellevue Christian 20:00.7 6:27
119 Trevor Sanders Sr Roosevelt (WA) 20:01.2 6:27
120 Asa Danenhower Sr University Prep 20:02.4 6:28
121 Keaton Chauvin Sr Burlington-Edison 20:04.4 6:29
122 Donovan Estep Sr Steilacoom 20:05.2 6:29
123 Declan Brennan Jr Kentwood 20:08.4 6:30
124 Kristian Poulson Sr King's 20:08.9 6:30
125 Doran Cao Jr University Prep 20:09.3 6:30
126 Porter Mitchell Jr Kentwood 20:10 6:30
127 Tristan Woolsey Jr Monroe 20:11.3 6:31
128 Noah Christanson Jr Chelan 20:14.4 6:32
129 Jose Cano Sr Franklin Pierce 20:15.6 6:32
130 Dylan Granum Sr Steilacoom 20:15.8 6:32
131 Kameron Wilkes Jr Marysville Getchell 20:18 6:33
132 Otto Harcrow Sr King's 20:20.5 6:34
133 Martin Vroom Jr Bainbridge 20:21.4 6:34
134 Marc Manzano Jr Henry Jackson 20:21.8 6:34
135 Noah Gauntz Sr Steilacoom 20:23.2 6:35
136 Ethan Irish Jr North Creek High School 20:23.8 6:35
137 Joshua Ashabraner Jr Kentlake 20:25.8 6:35
138 Devin Huynh Jr Cascade (Everett) 20:27 6:36
139 Austin Taylor Sr Snohomish 20:27.4 6:36
140 Thomas Malouf Jr Woodinville 20:27.6 6:36
141 Paul Pachikara Jr Interlake 20:31.1 6:37
142 Vitaliy Krutiy Sr Mariner 20:35.8 6:39
143 Clayton Heath Sr Decatur 20:39.4 6:40
144 Jack Gallagher Sr Marysville Getchell 20:43.4 6:41
145 Harrison Hayden Sr Mariner 20:43.6 6:41
146 Cameron Jones Jr Kentlake 20:44.3 6:41
147 Jerome Todd Jr University Prep 20:45.9 6:42
148 Chrismen Williams Jr Kentwood 20:46.2 6:42
149 Gregori Alcorn Jr Kentlake 20:46.9 6:42
150 Peyton Rapo Jr Mercer Island 20:48.9 6:43
151 Yaroslav Dubyk Sr Marysville Getchell 20:49.9 6:43
152 Ethan Kilbreath Jr Newport (Bellevue) 20:53.4 6:44
153 Frank Hu Sr Bellevue Christian 20:57.8 6:46
154 Jared Arquiza Jr Marysville Getchell 20:59.3 6:46
155 Connor Petroskie Sr Auburn 21:00.6 6:47
156 Mitchell Swartzell Jr Snohomish 21:02.7 6:47
157 Nicholas Nguyen Sr Cascade (Everett) 21:08.5 6:49
158 Austin Thomas Sr Franklin Pierce 21:08.9 6:49
159 Noam Ellinger Jr Sammamish 21:10.4 6:50
160 Juan Beltran Sr Auburn 21:11.6 6:50
161 Nick Eyler So Snohomish 21:11.9 6:50
162 Evan Cooper Sr Decatur 21:12.3 6:50
163 Andrue Martinez Jr Franklin Pierce 21:13.4 6:51
164 Alexander Pena Jr Decatur 21:15.6 6:51
165 Noah Lovell Sr Squalicum 21:17.7 6:52
166 Rylan Stinger Jr Kelso 21:21.2 6:53
167 Erik Skogen Jr Kentwood 21:25.7 6:55
168 Anthony Brim Jr Squalicum 21:26.5 6:55
169 James Pellervo Sr Aberdeen 21:28.4 6:56
170 Akio Hansen Sr Bainbridge 21:29.3 6:56
171 Ezequel Baldovines Sr Chelan 21:33.8 6:57
172 Emmanuel Musgrove Jr Decatur 21:38.7 6:59
173 Sahizpreet Saran Jr Mariner 21:42 7:00
174 Aaric Raabe Jr Kentlake 21:44.2 7:01
175 Logan Evans Sr North Mason 21:45.4 7:01
176 Chaz Carlson Jr Mercer Island 21:45.8 7:01
177 Keegan Gaffney Jr Glacier Peak 21:46.5 7:01
178 Dylan Simon Sr Sammamish 21:46.6 7:01
179 Brian Duong Sr Cascade (Everett) 21:55.3 7:04
180 Mukoma Bakari Jr Auburn 21:55.7 7:04
181 Keaton Kowal Jr Sammamish 21:55.9 7:04
182 Collin Lawson Sr Steilacoom 21:58.7 7:05
183 Ajala Wilson-Daraja Jr Overlake 21:59.1 7:06
184 Michael Kreitlein Sr Kentlake 22:01.3 7:06
185 Jawan Smith Sr Marysville Getchell 22:04.5 7:07
186 Evan Sigmon Sr Mercer Island 22:05.1 7:07
187 Christian Capper Sr Woodinville 22:08.1 7:08
188 Rowland Whited Jr Mariner 22:09.8 7:09
189 Lucas Greer Jr Roosevelt (WA) 22:12.1 7:10
190 Daniel Irwin Sr Marysville-Pilchuck 22:13.7 7:10
191 Jon Na Sr Mercer Island 22:13.7 7:10
192 Graham Buyagawan Jr Seattle Christian 22:14.3 7:10
193 Martis Alban Jr North Mason 22:14.6 7:11
194 Joseph Huskey Jr Monroe 22:16.1 7:11
195 Anthony Pina So Tyee 22:18.2 7:12
196 Titus Shorack Jr King's 22:19 7:12
197 Noah Herman Jr Franklin Pierce 22:20.7 7:12
198 David Chiliquinga Caza Jr Nooksack Valley 22:30 7:15
199 Sawyer Buyagawan Jr Seattle Christian 22:30 7:15
200 Henry Nguyen Jr Cascade (Everett) 22:31.6 7:16
201 Sean Stavig Jr Cascade (Everett) 22:31.7 7:16
202 Garrett Hughes Jr Meadowdale 22:34.8 7:17
203 Liam Phan Sr Glacier Peak 22:35.2 7:17
204 Mark Proudlock Jr Kent Meridian 22:36 7:17
205 Gabriel Garcia Sr Nooksack Valley 22:36 7:17
206 Dave Tavares Jr Marysville Getchell 22:38.1 7:18
207 Theo Copley Sr Mercer Island 22:39.2 7:18
208 Nathan Bawaan Sr Roosevelt (WA) 22:40.6 7:19
209 Johnathan Wegleitner Jr Steilacoom 22:42.7 7:20
210 Matthew Kellegrew Jr Roosevelt (WA) 22:49.3 7:22
211 Raymond Otton Jr Kent Meridian 22:56.5 7:24
212 Emmanuel Galvez Sr Decatur 22:57.6 7:24
213 Nicholas Davis Sr Aberdeen 22:58.9 7:25
214 Bryant Crockett Jr Franklin Pierce 23:03 7:26
215 Riley Estes Jr Woodinville 23:04.5 7:27
216 Jose Luis Mendez-Hernande Sr Ilwaco 23:13.1 7:29
217 Truc Tran Jr Foster 23:15 7:30
218 Brayan Santiago Sr Wahluke 23:16.1 7:30
219 Gary Tran Sr Evergreen (Seattle) 23:19.2 7:31
220 Eric Johnson Sr Decatur 23:25.9 7:34
221 Ethan Phillips Jr Roosevelt (WA) 23:31.6 7:35
222 Brody Soedel Jr Woodinville 23:32.3 7:36
223 Zayd Aldahleh Sr Overlake 23:36.1 7:37
224 Calvin North Sr Burlington-Edison 23:36.7 7:37
225 Andre Cruz Sr Foster 23:37.7 7:37
226 Thaddeus Gonzales-Serna Jr Meadowdale 23:42.3 7:39
227 Matthew Stigers Jr Decatur 23:47.7 7:41
228 Robin Cheung Sr King's 23:53.6 7:42
229 Alec Hays Jr King's 23:55.1 7:43
230 Nathan Landas Sr Cedar Park Chr. (Bothell) 24:03.5 7:46
231 Rodrigo Torres Jr Franklin Pierce 24:10.1 7:48
232 William Doherty Jr Kelso 24:17.5 7:50
233 Joey Grane So Ilwaco 24:18.8 7:51
234 Amin Zariouh Jr Highline 24:40.5 7:58
235 Efrain Moreno Sr Evergreen (Seattle) 24:42.2 7:58
236 Sam Harris Sr Meadowdale 24:42.4 7:58
237 Collin Thomas Sr Marysville-Pilchuck 24:44.3 7:59
238 Taylor Runnels Jr Highline 24:44.4 7:59
239 Ryan Marinelli Jr Franklin Pierce 24:49.4 8:00
240 David Abramowitz Sr University Prep 24:53 8:02
241 Phillip Han Sr Kentwood 24:53.1 8:02
242 Blake Sketchley Jr Monroe 24:54.4 8:02
243 Benjamin Bissell Sr Cedar Park Chr. (Bothell) 25:01.1 8:04
244 Thomas McConville Sr Auburn 25:06.7 8:06
245 Riess Magee Jr Seattle Christian 25:13.5 8:08
246 Gabriel Gunter Jr North Mason 25:23.3 8:11
247 Mausom Tamang Jr Foster 25:34.3 8:15
248 Bobby Byrd Jr Tyee 25:39.9 8:17
249 Zach Blosser Jr Cedar Park Chr. (Bothell) 25:52 8:21
250 Daniel Tiemersma Sr Nooksack Valley 26:07.4 8:26
251 Ismael Baltazar Lozano Jr Franklin Pierce 26:12.9 8:27
252 Phillip Huang Jr Ilwaco 26:40.8 8:36
253 Giovanni Mireles-Lara Fr Evergreen (Seattle) 26:43.6 8:37
254 Jose Moreno Jr Franklin Pierce 26:52.5 8:40
255 Austin Giles Jr Foster 27:04.2 8:44
256 Peter Herbert Jr Kent Meridian 27:59.3 9:02
257 Dylan Meyer Sr Granite Falls 28:07.2 9:04
258 James Osburn Jr Lynnwood 28:20 9:08
259 Keeghan McPherson Jr Cedar Park Chr. (Bothell) 28:20.3 9:08
260 Jared Dixson Jr Granite Falls 29:56.2 9:39
261 Chip Tang Jr Cedar Park Chr. (Bothell) 34:34.4 11:09
262 Einar Sharpe Jr Aberdeen 36:51.6 11:53
263 Justin Tamayo Jr Tyee 37:26.6 12:05
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.