Alisal Results from the Serra Invitational at Crystal Springs on 10/7/17

Girls Results and Stats

Switch to Boys

Girls Individual Results

Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmnts
Alejandra Ruiz Jr JV 26:30.1 8:59 2.95 72/137 3/8 5/14 12/17
Aracely Hernandez Fr F/S 26:43.4 9:04 2.95 52/87 3/6 6/14 8/9
Blanca Gregorio Jr JV 24:14.9 8:13 2.95 25/137 1/8 1/14 10/18
Britny Delgado So F/S 29:02.3 9:51 2.95 68/87 4/6 9/14 7/7
Cynthia Bonilla Jr JV 32:12.5 10:55 2.95 121/137 6/8 12/14 12/13
Dulce Del Aguila So F/S 31:55.8 10:49 2.95 84/87 6/6 11/14 7/7
Fatima Tinoco Jr JV 27:37.3 9:22 2.95 89/137 4/8 7/14 11/15
Gabriela Salinas Jr JV 32:44.9 11:06 2.95 125/137 8/8 14/14 7/9
Jocelyn Chiquito Jr JV 27:56.5 9:28 2.95 92/137 5/8 8/14 9/14
Kelly Magana Sr JV 32:19 10:57 2.95 123/137 7/8 13/14 10/12 30:46 30:46 30:46
Monse Cortez So F/S 25:48 8:45 2.95 43/87 2/6 4/14 9/9
Myrka Gonzalez Sr JV 24:31.3 8:19 2.95 30/137 2/8 2/14 8/17 24:46
(0:15,1.0)
24:46
(0:15,1.0)
24:46
(0:15,1.0)
You ROCK! (LY, LR, PR)
Paola Garcia So F/S 29:07.5 9:52 2.95 70/87 5/6 10/14 7/7
Ximena Meza So F/S 25:35.8 8:41 2.95 40/87 1/6 3/14 9/9
Runner Gr Squad Time Pace Dist Place Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Last DPR
(Δ,%)
Imprvmts

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago.
  • LR = Beat time from the most recent running of this course.
  • PR = Set a new PR on this course. A "Course PR".
  • PG = Beat personal goal.
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.
  • DPR = A "Distance Personal Record" - the personal best time considering distance only, not unique course characteristics. Applicable for 2, 2.48(4K), 3, and 3.1(5K) mile courses.
  • DSR = A "Distance Season Record" - same as above, but for the current season only.
  • DTW = "Displace to Win". This athlete, as the 6th or 7th runner on his/her squad, displaced scoring runners from a competitor enabling his/her team to finish ahead of that competitor.
  • TB = "Tiebreaker". As the #6 athlete on his/her squad, this athlete was the tiebreaker enabling his/her team to finish ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Girls Team Results

Team Rank of Finish Time
Gap
Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)
JV 1st 5 9/14 130:50
3:42
2.95 8:52 8:13 9:28 257 7:47 144:49
(13:59,9.7)
144:49
(13:59,9.7)
122:15 Your Team ROCKS! (LY, LR) Blanca Gregorio (24), Myrka Gonzalez (28), Alejandra Ruiz (59), Fatima Tinoco (72), Jocelyn Chiquito (74)
F/S 1st 5 7/7 136:17
3:32
2.95 9:14 8:41 9:52 196 7:39 122:28 122:28 Ximena Meza (32), Monse Cortez (34), Aracely Hernandez (39), Britny Delgado (45), Paola Garcia (46)
Team Rank of Finish Time Dist Avg Pace 1st Place Pace 5th Place Pace Points Win Team Pace Last Year Time
(Δ,%)
Last Race Time
(Δ,%)
Last PR
(Δ,%)
Improvements Runners (Points)

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Colette Bartschat Sr Tamalpais 22:02.7 7:28
2 Mia Lombardo Sr Arch. Mitty 22:21.7 7:35
3 Robin Fong So G. Washington 22:31.8 7:38
4 Annie Magee Sr St. Ignatius 22:32.3 7:38
5 Keo Chui Sr St. Ignatius 22:38.6 7:41
6 Ada Zhong So Dougherty Valley 22:44.9 7:43
7 Shreya Gupta Fr Arch. Mitty 22:45.7 7:43
8 Macy Matheny Fr Dougherty Valley 22:50.5 7:45
9 Alexa Lim Sr St. Ignatius 22:51.8 7:45
10 Samantha Lau Sr G. Washington 22:58.4 7:47
11 Emma Potter Sr SHC 23:09.9 7:51
12 Chloe Poon Jr SHC 23:12.3 7:52
13 Erin Louie Jr St. Ignatius 23:16.1 7:53
14 Chaylene Tran Jr St. Ignatius 23:22.5 7:55
15 Zarah Laine Yumang Jr Westmoor 23:29.3 7:58
16 Ysabel Yu Jr Dougherty Valley 23:30.4 7:58
17 Katie Mcfadden Jr SHC 23:44.2 8:03
18 Lauren Leung Jr SHC 23:46.9 8:04
19 Hadley Dixon So Presentation 23:48.3 8:04
20 Ritika Mitra So Dougherty Valley 23:50.5 8:05
21 Carissa Wong Jr Carlmont 23:56.6 8:07
22 Cora Morrison Jr St. Ignatius 24:08.1 8:11
23 Chloe David Jr St. Ignatius 24:08.8 8:11
24 Tanirika Singh So Dougherty Valley 24:11.6 8:12
25 Blanca Gregorio Jr Alisal 24:14.9 8:13 1/8 1/14 10/18
26 Melanie Vasquez Sr Westmoor 24:16.2 8:14
27 Julianna Kihmm Jr Presentation 24:24.5 8:16
28 Katherine Mekechuk Fr Presentation 24:24.6 8:16
29 Jazz Peira Fr Santa Cruz 24:25.8 8:17
30 Myrka Gonzalez Sr Alisal 24:31.3 8:19 2/8 2/14 8/17 24:46
(0:15)
24:46
(0:15)
24:46
(0:15)
You ROCK! (LY, LR, PR)
31 Tessa Johnson Jr Presentation 24:34 8:20
32 Emily Biebel Fr Arch. Mitty 24:36.2 8:20
33 Lyndsay Royse Sr St. Francis (MV) 24:36.7 8:21
34 Nehal Garg Fr Dougherty Valley 24:40.1 8:22
35 Jean Aquino Fr Notre Dame (Bel) 24:40.5 8:22
36 Chloe Powell Fr Notre Dame (Bel) 24:41.1 8:22
37 Brianna Navarrete So Arch. Mitty 24:41.6 8:22
38 Chloe Jopanda Jr Dougherty Valley 24:43.2 8:23
39 Claire Amistoso Jr St. Francis (MV) 24:43.2 8:23
40 Michelle Ng Jr Westmoor 24:43.6 8:23
41 Alicia Buchter Jr Santa Cruz 24:45.4 8:24
42 Clarissa Silvers Sr SHC 24:49 8:25
43 Sarah Taft Jr Tamalpais 24:55.2 8:27
44 Isabel Lozito Jr St. Ignatius 25:01.6 8:29
45 Alice Canapary Jr St. Ignatius 25:06.7 8:31
46 Eunice Ho Fr Arch. Mitty 25:08.6 8:31
47 Natalie Olivares Fr N.Monterey County 25:17.4 8:34
48 Spurthi Rallapalli Sr Dougherty Valley 25:20.2 8:35
49 Corinne Perriard Jr SHC 25:23 8:36
50 Raven Grinker Jr Carlmont 25:24 8:37
51 Fatima Bello Jr Andrew P. Hill 25:27.9 8:38
52 Rachel Han Jr Leland 25:37.4 8:41
53 Claire Deutsch Jr St. Ignatius 25:37.6 8:41
54 Ana Karina Ramirez Jr Andrew P. Hill 25:47.7 8:45
55 Magali Siri Sr Santa Cruz 25:47.9 8:45
56 Iriana Lee Hung Jr G. Washington 25:56.5 8:48
57 Kate Schorno Jr Notre Dame (Bel) 25:57 8:48
58 Annabelle Arthur So Arch. Mitty 25:58.7 8:48
59 Elizabeth Han Jr SHC 25:59.7 8:49
60 Aeshna Valia Jr Dougherty Valley 26:04.7 8:50
61 Samantha Chan Sr G. Washington 26:09.1 8:52
62 Kaitlin Khong So Presentation 26:11.3 8:53
63 Janani Sriram Fr St. Francis (MV) 26:12.9 8:53
64 Megan Lee Jr St. Ignatius 26:13.2 8:53
65 Mayah Levy Fr Arch. Mitty 26:16.7 8:54
66 Julia Nagel-mayberry Sr St. Francis (MV) 26:16.9 8:55
67 Nicola Weisman Jr Tamalpais 26:22.4 8:56
68 Briana Koepf So Presentation 26:23 8:57
69 Maeta Phouprasent Jr G. Washington 26:25.7 8:58
70 Naomi Friedlander Fr Bishop O'Dowd 26:29 8:59
71 Justice Mchenry Fr G. Washington 26:29.8 8:59
72 Alejandra Ruiz Jr Alisal 26:30.1 8:59 3/8 5/14 12/17
73 Crystal Avila Jr N.Monterey County 26:37.2 9:01
74 Madeleine Quinn Jr Carlmont 26:37.3 9:01
75 Riya Rajani Fr Dougherty Valley 26:47.6 9:05
76 Nayeli Ortiz Jr N.Monterey County 26:48.4 9:05
77 Mayra Lopez Fr Presentation 26:54 9:07
78 Harshini Manian Fr Presentation 26:57.2 9:08
79 Esmeralda Ayala Jr N.Monterey County 27:03.8 9:10
80 Mariana Hernandez Fr N.Monterey County 27:07.4 9:12
81 Rachel Chang Fr Presentation 27:14.4 9:14
82 Daniela Cortez So Andrew P. Hill 27:16.3 9:15
83 Sarah Moran Fr St. Francis (MV) 27:23.3 9:17
84 Catherine Chu So St. Francis (MV) 27:27 9:18
85 Mia Yamagiwa Fr Arch. Mitty 27:28.9 9:19
86 Mary Janel Martillano Jr Andrew P. Hill 27:29.7 9:19
87 Olwen Meritt Fr Bishop O'Dowd 27:31 9:20
88 Bettina Fong Jr Westmoor 27:32.1 9:20
89 Fatima Tinoco Jr Alisal 27:37.3 9:22 4/8 7/14 11/15
90 Sophia Field Fr Santa Cruz 27:41.4 9:23
91 Mia Rahman Jr Bishop O'Dowd 27:51.9 9:27
92 Jocelyn Chiquito Jr Alisal 27:56.5 9:28 5/8 8/14 9/14
93 Lily O'hare Fr Bishop O'Dowd 28:02.2 9:30
94 Cecilia Vigil Sr G. Washington 28:05.9 9:31
95 Gayatri Puppala Fr Presentation 28:12.4 9:34
96 Sarah Abusaif So Westmoor 28:13.1 9:34
97 Ashley Perdomo Jr Westmoor 28:13.4 9:34
98 Venice Albania So Bishop O'Dowd 28:14.5 9:34
99 Alexz Miranda So G. Washington 28:16 9:35
100 Alice Snelling Sr Carlmont 28:18.9 9:36
101 Selina Liu Sr G. Washington 28:20.2 9:36
102 Gianna Sozzi Sr SHC 28:41.3 9:43
103 Ella Tilllman Fr Arch. Mitty 28:48.5 9:46
104 Tisha Lwin Jr Presentation 28:54.7 9:48
105 Alexandra Hanley Fr Santa Teresa 29:00.6 9:50
106 Lydia Zertuche Fr Arch. Mitty 29:02.9 9:51
107 Isabella Tokarz Fr Bishop O'Dowd 29:08.5 9:53
108 Catalina Perez Fr N.Monterey County 29:14.2 9:55
109 Sofia Lemus Fr N.Monterey County 29:16 9:55
110 Alyssa Repetti So Presentation 29:18.5 9:56
111 Maria Bello Fr Andrew P. Hill 29:20.1 9:57
112 Hannah Marks Fr Santa Teresa 29:22.5 9:57
113 Lizette Magana So Andrew P. Hill 29:23.1 9:58
114 Marie Hayes Jr Presentation 29:31.7 10:01
115 Riya Sardel Sr St. Francis (MV) 29:34.9 10:02
116 Evelyn Chan Jr G. Washington 29:41.7 10:04
117 Shayla Huynh So Andrew P. Hill 29:50.1 10:07
118 Angelica Ramirez Jr Carlmont 30:03.2 10:11
119 Isabella Bernhard Fr Presentation 32:02 10:52
120 Sheri Pilch Fr Notre Dame (Bel) 32:06.4 10:53
121 Cynthia Bonilla Jr Alisal 32:12.5 10:55 6/8 12/14 12/13
122 Isabelle Bermudez Fr Arch. Mitty 32:15.2 10:56
123 Kelly Magana Sr Alisal 32:19 10:57 7/8 13/14 10/12 30:46 30:46 30:46
124 Iz Villamejor Jr Notre Dame (Bel) 32:19.5 10:57
125 Gabriela Salinas Jr Alisal 32:44.9 11:06 8/8 14/14 7/9
126 Anika Adulla So Presentation 32:55.3 11:10
127 Salma Jama Jr Andrew P. Hill 33:18.1 11:17
128 Enika Patel Fr Notre Dame (Bel) 33:26.3 11:20
129 Nikolina Kesovija Sr Arch. Mitty 33:51.4 11:29
130 Amanda Abusaif Sr Westmoor 34:02.7 11:32
131 Jocelyn Noguez Jr Andrew P. Hill 34:09.2 11:35
132 Hadley Stevick Fr Notre Dame (Bel) 34:10.7 11:35
133 Cyanea Lyz Samonte Jr Westmoor 34:35.2 11:43
134 Samantha Frank Jr Santa Teresa 35:21.3 11:59
135 Thao Nguyen Fr Andrew P. Hill 35:21.4 11:59
136 Kiana Torres So Andrew P. Hill 37:01 12:33
137 Linda Natividad Sr Andrew P. Hill 41:01 13:54
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: JV 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 St. Ignatius
3-1-1-1-1
Gap: 0:50
114:41
22:56
7:47
40 Annie Magee
Sr
22:32
7:38
3
Keo Chui
Sr
22:39
7:41
4
Alexa Lim
Sr
22:52
7:45
8
Erin Louie
Jr
23:16
7:53
12
Chaylene Tran
Jr
23:23
7:55
13
Cora Morrison
Jr
24:08
8:11
21
Chloe David
Jr
24:09
8:11
22
2 Dougherty Valley
4-4-2-2-2
Gap: 1:27
117:08
23:26
7:56
69 Ada Zhong
So
22:45
7:43
5
Macy Matheny
Fr
22:51
7:45
7
Ysabel Yu
Jr
23:30
7:58
15
Ritika Mitra
So
23:51
8:05
19
Tanirika Singh
So
24:12
8:12
23
Nehal Garg
Fr
24:40
8:22
32
Chloe Jopanda
Jr
24:43
8:23
36
3 SHC
5-5-3-3-3
Gap: 1:39
118:42
23:44
8:03
93 Emma Potter
Sr
23:10
7:51
10
Chloe Poon
Jr
23:12
7:52
11
Katie Mcfadden
Jr
23:44
8:03
16
Lauren Leung
Jr
23:47
8:04
17
Clarissa Silvers
Sr
24:49
8:25
39
Corinne Perriard
Jr
25:23
8:36
42
Elizabeth Han
Jr
26:00
8:49
49
4 Arch. Mitty
1-1-3-4-4
Gap: 2:47
119:34
23:55
8:06
112 Mia Lombardo
Sr
22:22
7:35
1
Shreya Gupta
Fr
22:46
7:43
6
Emily Biebel
Fr
24:36
8:20
30
Brianna Navarrete
So
24:42
8:22
35
Eunice Ho
Fr
25:09
8:31
40
Annabelle Arthur
So
25:59
8:48
48
Mayah Levy
Fr
26:17
8:54
53
5 Presentation
7-7-6-5-5
Gap: 2:23
123:23
24:41
8:22
151 Hadley Dixon
So
23:48
8:04
18
Julianna Kihmm
Jr
24:25
8:16
26
Katherine Mekechuk
Fr
24:25
8:16
27
Tessa Johnson
Jr
24:34
8:20
29
Kaitlin Khong
So
26:11
8:53
51
Briana Koepf
So
26:23
8:57
55
Mayra Lopez
Fr
26:54
9:07
63
6 G. Washington
2-3-5-6-6
Gap: 3:54
124:02
24:48
8:25
163 Robin Fong
So
22:32
7:38
2
Samantha Lau
Sr
22:58
7:47
9
Iriana Lee Hung
Jr
25:57
8:48
46
Samantha Chan
Sr
26:09
8:52
50
Maeta Phouprasent
Jr
26:26
8:58
56
Justice Mchenry
Fr
26:30
8:59
58
Cecilia Vigil
Sr
28:06
9:31
76
7 Westmoor
6-6-7-7-7
Gap: 4:44
128:14
25:39
8:42
225 Zarah Laine Yumang
Jr
23:29
7:58
14
Melanie Vasquez
Sr
24:16
8:14
25
Michelle Ng
Jr
24:44
8:23
38
Bettina Fong
Jr
27:32
9:20
71
Sarah Abusaif
So
28:13
9:34
77
Ashley Perdomo
Jr
28:13
9:34
78
Amanda Abusaif
Sr
34:03
11:32
94
8 St. Francis (MV)
10-11-10-8-8
Gap: 2:47
129:13
25:51
8:46
241 Lyndsay Royse
Sr
24:37
8:21
31
Claire Amistoso
Jr
24:43
8:23
37
Janani Sriram
Fr
26:13
8:53
52
Julia Nagel-mayberry
Sr
26:17
8:55
54
Sarah Moran
Fr
27:23
9:17
67
Catherine Chu
So
27:27
9:18
68
Riya Sardel
Sr
29:35
10:02
86
9 Alisal
9-8-8-9-9
Gap: 3:42
130:50
26:10
8:52
257 Blanca Gregorio
Jr
24:15
8:13
24
Myrka Gonzalez
Sr
24:31
8:19
28
Alejandra Ruiz
Jr
26:30
8:59
59
Fatima Tinoco
Jr
27:37
9:22
72
Jocelyn Chiquito
Jr
27:57
9:28
74
Cynthia Bonilla
Jr
32:13
10:55
90
Kelly Magana
Sr
32:19
10:57
91
Your Team ROCKS! (LY, LR)
10 N.Monterey County
12-13-13-13-10
Gap: 1:50
132:54
26:35
9:01
292 Natalie Olivares
Fr
25:17
8:34
41
Crystal Avila
Jr
26:37
9:01
60
Nayeli Ortiz
Jr
26:48
9:05
62
Esmeralda Ayala
Jr
27:04
9:10
64
Mariana Hernandez
Fr
27:07
9:12
65
Catalina Perez
Fr
29:14
9:55
82
Sofia Lemus
Fr
29:16
9:55
83
10 Carlmont
8-9-11-11-10
Gap: 6:07
134:20
26:52
9:06
292 Carissa Wong
Jr
23:57
8:07
20
Raven Grinker
Jr
25:24
8:37
43
Madeleine Quinn
Jr
26:37
9:01
61
Alice Snelling
Sr
28:19
9:36
80
Angelica Ramirez
Jr
30:03
10:11
88








12 Notre Dame (Bel)
11-10-9-10-12
Gap: 7:39
139:45
27:57
9:28
295 Jean Aquino
Fr
24:41
8:22
33
Chloe Powell
Fr
24:41
8:22
34
Kate Schorno
Jr
25:57
8:48
47
Sheri Pilch
Fr
32:06
10:53
89
Iz Villamejor
Jr
32:20
10:57
92
Enika Patel
Fr
33:26
11:20
93
Hadley Stevick
Fr
34:11
11:35
95
13 Andrew P. Hill
13-12-12-12-13
Gap: 3:52
135:22
27:04
9:11
308 Fatima Bello
Jr
25:28
8:38
44
Ana Karina Ramirez
Jr
25:48
8:45
45
Daniela Cortez
So
27:16
9:15
66
Mary Janel Martillano
Jr
27:30
9:19
69
Maria Bello
Fr
29:20
9:57
84
Lizette Magana
So
29:23
9:58
85
Shayla Huynh
So
29:50
10:07
87
14 Bishop O'Dowd
14-14-14-14-14
Gap: 1:46
138:09
27:38
9:22
354 Naomi Friedlander
Fr
26:29
8:59
57
Olwen Meritt
Fr
27:31
9:20
70
Mia Rahman
Jr
27:52
9:27
73
Lily O'hare
Fr
28:02
9:30
75
Venice Albania
So
28:15
9:34
79
Isabella Tokarz
Fr
29:09
9:53
81




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Individual Race Results - Girls

Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp
1 Susana Estrada Fr Aptos 20:13.6 6:51
2 Ruth Conneely So Aptos 20:40.5 7:01
3 Isabel Zhou So Leland 21:50.5 7:24
4 Clara Chirila-rus So Leland 21:54 7:25
5 Clare Milby Fr St. Ignatius 21:59.6 7:27
6 Lani Do So Lynbrook 22:05.8 7:29
7 Katherine Rin So Leland 22:15.6 7:33
8 Abby Watkins So Aptos 22:29.6 7:37
9 Shuoyu Huang Fr Lynbrook 22:37.1 7:40
10 Selena Zhao Fr Lynbrook 22:42.2 7:42
11 Emily Jones Fr St. Ignatius 23:05.6 7:50
12 Keana Kennedy So Tamalpais 23:11.5 7:52
13 Meghna Chandrasekar So Leland 23:14.8 7:53
14 Anastasia Dorn So St. Ignatius 23:29.2 7:58
15 Jacqueline Pham Fr Leland 23:39.9 8:01
16 Kennedy Salvador Fr SHC 23:42 8:02
17 Bianca Guerrero So SHC 23:45.5 8:03
18 Livia Zhu Fr Lynbrook 23:56.2 8:07
19 Mavalyn Lau So Leland 24:01.5 8:09
20 Siena Wong Fr St. Ignatius 24:19.1 8:15
21 Maeve Cain So Tamalpais 24:19.7 8:15
22 Kaitlyn Hubbard So St. Francis (MV) 24:24.4 8:16
23 Sinead Garrett Fr St. Ignatius 24:29.5 8:18
24 Kira Sshlieman Fr Leland 24:44.5 8:23
25 Tiffany Lee So St. Ignatius 24:47.1 8:24
26 Chelsea Wan Fr Lynbrook 24:47.6 8:24
27 Camran Hitchcock Fr Carlmont 24:50.7 8:25
28 Jessica Liu Fr Carlmont 24:52 8:26
29 Naomi Noguera So St. Francis (MV) 24:54.2 8:27
30 Gillian Hughes Fr St. Francis (MV) 25:06.8 8:31
31 Lorena Tran So St. Ignatius 25:07.7 8:31
32 Jiatong Li Fr Lynbrook 25:09.5 8:32
33 Annie Damico So St. Ignatius 25:11.4 8:32
34 Caroline Irons Fr SHC 25:15.9 8:34
35 Gabriella Fry-ross Fr St. Ignatius 25:20.3 8:35
36 Elizabeth Lipscomb So St. Francis (MV) 25:22.4 8:36
37 Katherine Kerstetter Fr SHC 25:31 8:39
38 Selina Coxon-perez Fr St. Francis (MV) 25:31.9 8:39
39 Fiona Mcnamara Fr St. Ignatius 25:35.5 8:41
40 Ximena Meza So Alisal 25:35.8 8:41 1/6 3/14 9/9
41 Amanda Lee Fr St. Ignatius 25:36.9 8:41
42 Alexandra Nip So SHC 25:41.1 8:42
43 Monse Cortez So Alisal 25:48 8:45 2/6 4/14 9/9
44 Kaylin Ma So Leland 25:52.3 8:46
45 Kayla Chan Fr St. Ignatius 25:55.9 8:47
46 Grace Kennedy So St. Francis (MV) 26:11.9 8:53
47 Isabella Chichioco So St. Ignatius 26:27.4 8:58
48 Alice Chamberlin So Carlmont 26:31.8 9:00
49 Diane Ji So Carlmont 26:32.7 9:00
50 Alexis Mojica Fr St. Ignatius 26:43.2 9:03
51 Andrea Butler So Carlmont 26:43.3 9:03
52 Aracely Hernandez Fr Alisal 26:43.4 9:04 3/6 6/14 8/9
53 Chantelle Tseng So Leland 27:01.4 9:10
54 Olivia Thompson So Carlmont 27:04.2 9:11
55 Ali O'dea Fr St. Ignatius 27:06 9:11
56 Madison Oliva Fr St. Francis (MV) 27:16.6 9:15
57 Alison Ray Fr SHC 27:16.9 9:15
58 Sophie Branham Fr St. Ignatius 27:27.4 9:18
59 Sophie Stefancic Fr St. Ignatius 27:33.9 9:21
60 Victoria Vega So Carlmont 27:46.3 9:25
61 Bella Hopewell Fr Carlmont 28:12.8 9:34
62 Shylah Rodriguez Sr St. Ignatius 28:20.7 9:37
63 Ann Love Fr St. Ignatius 28:45.6 9:45
64 Maya Mckinney Fr St. Ignatius 28:46.8 9:45
65 Olivia Bredel So St. Francis (MV) 28:58.6 9:49
66 Christina Young So Carlmont 28:59.7 9:50
67 Emma Nguyen So Lynbrook 29:00.1 9:50
68 Britny Delgado So Alisal 29:02.3 9:51 4/6 9/14 7/7
69 Bella Freed So Carlmont 29:06.3 9:52
70 Paola Garcia So Alisal 29:07.5 9:52 5/6 10/14 7/7
71 Diana Freed So Carlmont 29:07.8 9:52
72 Sarah Ott Fr St. Francis (MV) 29:45.7 10:05
73 Lillie Gendel Fr St. Francis (MV) 29:45.7 10:05
74 Grace Casserly Fr St. Ignatius 29:56.8 10:09
75 Kayla Mcmurray So Leland 30:06.6 10:12
76 Adriana Juricic So SHC 30:23.9 10:18
77 Claire Mannion Fr St. Ignatius 30:44.5 10:25
78 Kelley Chan Fr Carlmont 30:48.6 10:27
79 Ellison Fry-ross Fr St. Ignatius 31:01.4 10:31
80 Trinity Harlan Fr St. Francis (MV) 31:08.5 10:33
81 Sophie Sandler Fr Carlmont 31:09.6 10:34
82 Kaleigh Ruegg Fr St. Ignatius 31:18.3 10:37
83 Dalia Mendez Fr St. Francis (MV) 31:45.1 10:46
84 Dulce Del Aguila So Alisal 31:55.8 10:49 6/6 11/14 7/7
85 Daria Mucha So Carlmont 32:05.6 10:53
86 Cara Fulton Fr Carlmont 37:01 12:33
87 Sofia King So Tamalpais 40:00 13:34
Pl Name Gr School Time Pace Rank in Squad Rank in School Rank vs Comp Last Year Time
(Δ)
Last Race Time
(Δ)
Last PR
(Δ)
Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • SBP = Best performance of season based on position of finish relative to the field.

All columns are sortable by clicking on the column heading.

Full Team Race Results - Girls

Group of 5: F/S 1st 5

Pl School
Total
Time
Pts Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp
1 Leland
1-1-1-1-1
Gap: 1:49
112:55
22:35
7:39
28 Isabel Zhou
So
21:51
7:24
1
Clara Chirila-rus
So
21:54
7:25
2
Katherine Rin
So
22:16
7:33
5
Meghna Chandrasekar
So
23:15
7:53
9
Jacqueline Pham
Fr
23:40
8:01
11
Mavalyn Lau
So
24:02
8:09
15
Kira Sshlieman
Fr
24:45
8:23
19
2 Lynbrook
3-2-2-2-2
Gap: 2:42
116:09
23:14
7:52
52 Lani Do
So
22:06
7:29
4
Shuoyu Huang
Fr
22:37
7:40
6
Selena Zhao
Fr
22:42
7:42
7
Livia Zhu
Fr
23:56
8:07
14
Chelsea Wan
Fr
24:48
8:24
21
Jiatong Li
Fr
25:10
8:32
27
Emma Nguyen
So
29:00
9:50
44
3 St. Ignatius
2-3-3-3-3
Gap: 2:30
117:23
23:29
7:57
55 Clare Milby
Fr
22:00
7:27
3
Emily Jones
Fr
23:06
7:50
8
Anastasia Dorn
So
23:29
7:58
10
Siena Wong
Fr
24:19
8:15
16
Sinead Garrett
Fr
24:30
8:18
18
Tiffany Lee
So
24:47
8:24
20
Lorena Tran
So
25:08
8:31
26
4 SHC
4-4-4-4-4
Gap: 1:59
123:56
24:47
8:24
116 Kennedy Salvador
Fr
23:42
8:02
12
Bianca Guerrero
So
23:46
8:03
13
Caroline Irons
Fr
25:16
8:34
28
Katherine Kerstetter
Fr
25:31
8:39
30
Alexandra Nip
So
25:41
8:42
33
Alison Ray
Fr
27:17
9:15
42
Adriana Juricic
So
30:24
10:18
47
5 St. Francis (MV)
5-5-5-5-5
Gap: 1:08
125:20
25:04
8:30
126 Kaitlyn Hubbard
So
24:24
8:16
17
Naomi Noguera
So
24:54
8:27
24
Gillian Hughes
Fr
25:07
8:31
25
Elizabeth Lipscomb
So
25:22
8:36
29
Selina Coxon-perez
Fr
25:32
8:39
31
Grace Kennedy
So
26:12
8:53
35
Madison Oliva
Fr
27:17
9:15
41
6 Carlmont
6-6-6-6-6
Gap: 1:53
129:31
25:54
8:47
156 Camran Hitchcock
Fr
24:51
8:25
22
Jessica Liu
Fr
24:52
8:26
23
Alice Chamberlin
So
26:32
9:00
36
Diane Ji
So
26:33
9:00
37
Andrea Butler
So
26:43
9:03
38
Olivia Thompson
So
27:04
9:11
40
Victoria Vega
So
27:46
9:25
43
7 Alisal
7-7-7-7-7
Gap: 3:32
136:17
27:15
9:14
196 Ximena Meza
So
25:36
8:41
32
Monse Cortez
So
25:48
8:45
34
Aracely Hernandez
Fr
26:43
9:04
39
Britny Delgado
So
29:02
9:51
45
Paola Garcia
So
29:08
9:52
46
Dulce Del Aguila
So
31:56
10:49
48




Pl School Total
Time
Points Runr 1 Runr 2 Runr 3 Runr 4 Runr 5 Runr 6 Runr 7 Imp

Under Improvement, the abbreviations are:

  • LY = Beat time from the same course a year ago
  • LR = Beat time from the most recent running of the course
  • PR = Set a new PR
  • PG = Beat personal goal
  • If shaded in this color, this athlete broke the tie with a competitor resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.
  • If shaded in this color, this athlete displaced a competitor's scoring runners AND broke a tie resulting in his/her team finishing ahead of that competitor.

All columns are sortable by clicking on the column heading.